Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 • VETĖVENDOSJE!
 • Nėnė Shqipėri

 • Shqipėria.com

 • Albanian.com
 • Kosovapress
 • KosovaLive
 • ATSH
 • Dwelle
 • Europaelirė
 • VOA
 • BBC
 • Epoka e re
 • Koha Ditore
 • Koha Jonė
 • Shekulli
 • Korrieri
 • Gazeta Sot
 • Lajme.net
 • Shkėmbi.com
 • Driarm
 •  

   
   

  Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me debatin pėr Mitrovicėn

   

  ...Ndarja, por edhe Mitrovica si temė po pėrdoren nė vazhdimėsi si njė instrument iluzioni, pėr t’u krijuar pėrshtypja se Kosova e ka zgjidhė ēėshtjen dhe ka mbetur vetėm Mitrovica, vetėm ēėshtjet kufitare. Po na e marrin Mitrovicėn. Me demek pjesa tjetėr e Kosovės ėshtė bėrė e mėvetėsishme.

   

  Prishtinė, korrik 2007

  Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me debatin pėr Mitrovicėn Zotėri kryesues, ministra,
  kolegė dhe kolege deputetė, vėzhgues tė Kuvendit,

  LPK pėrshėndet kėtė debat pėr Mitrovicėn dhe nė veēanti angazhimin e z. Ramadan Kelmendi dhe Grupin e tij parlamentar pėr kėtė, duke pėrfshirė kėtu dhe angazhimin e atyre qė tė sjellin fakte e tė dhėna lidhur me gjendjen nė terren. Gjithashtu janė propozuar rekomandimet. Unė i mbėshtes tė gjitha pikat e rekomandimeve qė janė propozuar nga nismėtarėt e debatit, lidhur me pronat dhe ndėrtimet, lėvizjen e qytetarėve nė dy anėt e Mitrovicės, kthimin, ofrimin e shėrbimeve komunale dhe administrative pėr qytetarėt dhe evidentimin e banorėve.

  Ky debat pėr Mitrovicėn po pėrputhet me kohėn kur janė shpeshtuar zėrat ndėrkombėtar, por edhe vendor pėr ndarjen e Kosovės, pėrkatėsisht marrjen e njė pjese tė territoreve tė saj nga ana e Serbisė.

  Pėr Kosovėn nuk ėshtė prioritet rregullimi i vijės kufitare, por dihet: Pavarėsia. Pėr rregullimin e vijės kufitare bisedojnė shtetet e pavarura dhe tė pranuara ndėrkombėtarisht. Jo ata qė s’kanė pavarėsi.

  Deklaratat pėr ndarje i bėjnė ose ata qė kanė qėllime djallėzore nė Ballkan, ose ata qė janė naiv nė politikė. Pavarėsisht qėllimit tė mirė a tė keq, sido qė tė jetė, thirrja pėr ndarje ėshtė thirrje pėr luftė. Pėrpjekja pėr ta ndarė njė territor kompakt vetvetiu nė terren sjell lėvizje qė konfrontohen.

  Ndarja, por edhe Mitrovica si temė po pėrdoren nė vazhdimėsi si njė instrument iluzioni, pėr t’u krijuar pėrshtypja se Kosova e ka zgjidhė ēėshtjen dhe ka mbetur vetėm Mitrovica, vetėm ēėshtjet kufitare. Po na e marrin Mitrovicėn. Me demek pjesa tjetėr e Kosovės ėshtė bėrė e mėvetėsishme.

  Kosova nuk ka territore tė Serbisė brenda vetes, pėrkundrazi Serbia mbanė jo vetėm Medvegjen, Bujanocin e Preshevėn qė janė pjesė tė Kosovės, por Serbia mbanė edhe territoret e spastruara me terror mė 1878 tė Sanxhakut tė Nishit.

  Serbia tash ka shansin e fundit historik pėr tė njohur Kosovėn nė kėta kufij. Nėse nė vazhdimėsi refuzon mund tė vijė njė ditė qė ne do tė jemi ata qė nuk do t’i pranojmė kufijtė e Serbisė nė verilindje tė Kosovės dhe do tė kėrkonim tė na kthehen trojet e grabitura.

  Kjo qė po them nuk ėshtė nė kuadėr tė politikės ditore as tė politikės zyrtare, por mos tė harrojmė se rrafshet politike nga viti 1981 kanė ndryshuar disa herė dhe edhe kėto tė sotshme do tė ndėrrojnė.

   
   

  Bush: Pavarėsia rezultati pėrfundimtar pėr Kosovėn

  Nėse marrėveshja nuk arrihet ne do tė themi mjaft dhe Kosova do tė marrė pavarėsinė

  ►►►

  KLUBI POLITIK "AFRIM ZHITIA"

  Mirė se vjen nė Shqipėrinė Nėnė, Presidenti i SHBA-ve Georg W.Bush

  ►►►

  LPK: Nėse Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė nuk aprovon Rezolutėn pėr Kosovėn do tė ketė pasoja tė mėdha...

  ►►►

  KD: Intervistė me Emrush Xhemajlin, kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

  “Aktualisht rezoluta ėshtė duke u pėrgatitur nė Kėshillin e Sigurimit e nuk ėshtė duke u pėrgatitur as nė Ekipin Negociator, as nė Qeveri e as nė kryesitė e partive politike, dhe unė nuk i kuptoj kėto deklarimet qė po i bėjnė (anėtarėt e Ekipi Negociator) pėr diēka qė nuk janė fare kompetentė”.

  ►►►