Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 • VETĖVENDOSJE!
 • Nėnė Shqipėri

 • Shqipėria.com

 • Albanian.com
 • Kosovapress
 • KosovaLive
 • ATSH
 • Dwelle
 • Europaelirė
 • VOA
 • BBC
 • Epoka e re
 • Koha Ditore
 • Koha Jonė
 • Shekulli
 • Korrieri
 • Gazeta Sot
 • Lajme.net
 • Shkėmbi.com
 • Driarm
 •  

   
   

  Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės lidhur me procesin politik nė Kosovė

   

  ...ka mbetur edhe njė rrugė pa u provuar, Kuvendi i Kosovės, Qeveria, Presidenca dhe populli i Kosovės nė koordinim mes veti dhe me aleatėt e Kosovės tė bėjė shpalljen e Pavarėsisė pėrmes Kuvendit apo Referendumit nė Kosovė.

   

  Prishtinė, korrik 2007

  I respektuari Kryetari i Kuvendit, zotėrinj tė Grupit Negociator, qeveritarė, tė nderuar kolegė deputetė, monitorues tė Kuvendit tė Kosovės, dhe ju pjesėmarrės tjerė,

  Lėvizja Popullore e Kosovės pėrshėndet debatet, pra edhe kėtė, kur dalin me pėrfundime tė nevojshme.
  Me vėmendje i kemi pėrcjellė qindra takimet qė janė mbajtur brenda dhe jashtė Kosovės lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Qe tetė vite ēėshtja e Kosovės ėshtė duke u sjellė nė njė rreth vicioz, i cili tani ėshtė mė i dukshėm se kurrė nga i cili mund tė dilet. Shprehim keqardhje pėr dėshtimet e deritashme qė pėrmes Kėshillit tė Sigurimit tė kalojė ēėshtja e Pavarėsisė sė Kosovės. Pėr neve ky ėshtė lajm shumė i keq.

  Ka mbetur edhe njė rrugė pa u provuar, Kuvendi i Kosovės, Qeveria, Presidenca dhe populli i Kosovės nė koordinim mes veti dhe me aleatėt e Kosovės tė bėjė shpalljen e Pavarėsisė pėrmes Kuvendit apo Referendumit nė Kosovė.

  Kjo formė e pavarėsimit nuk ėshtė e njėanshme, por ėshtė e rregullt, nė kėtė mėnyrė kanė vepruar edhe tė tjerėt. Tė gjithė ata qė po kėrkojnė qė edhe Serbia tė pajtohet me Pavarėsinė e Kosovė jo vetėm nuk janė realistė, por thjesht janė duke u tallur me institucionet e Kosovės dhe me qytetarėt e kėtij vendi.

  Ne kemi qenė dhe jemi qė Kėshilli i Sigurimit dhe mekanizmat tjerė ndėrkombėtar tė zgjidhin ēėshtjen e Kosovės. Por tė gjithė jemi dėshmitarė se ata kanė vėshtirėsi dhe nuk po mund ta bėjnė kėtė. Nė kėso situatash vetė popujt, qė s’kanė dashur tė dėshtojnė, kanė gjetur zgjidhje. Andaj shpallja e pavarėsisė ėshtė e imponuar nga nevoja pėr pėrparim, zhvillim dhe tė ardhme tė sigurt.

  Ne nuk mund tė pajtohemi me praktikėn, sipas tė cilės, kur Serbia vepron njėanshėm kundėr Kosovė kundėrshtarėt e veprimeve tė njėanshme heshtin. Rasti mė i freskėt ėshtė Rezoluta e njėanshme e Serbisė me tė cilėn sulmohet Kosova. Ndėrsa kur vepron Kosova nė mbrojtje tė interesit tė saj vital pėr tė dalė nga bllokimi, kjo quhet veprim i njėanshėm. Andaj janė pėr keqardhje thirrjet e njėanshme nga drejtime tė ndryshme qė palėt tė mos bėjnė veprime tė njėanshme. Sepse kėtu me palėt kuptohet vetėm njėra palė - Kosova. Ajo qė vėrtetė duhet tė bėjė veprime tė nevojshme pėr zhvillim. Kjo lloj sjellje me dy kritere, apo kjo matje me dy kuti, ėshtė e padrejtė dhe padrejtėsia kur vėrehet nga ai qė e pėson nuk mund tė mos ngjall pakėnaqėsi e revoltė.

  Pėr kėto arsye Kuvendi i Kosovės, me propozimin e shefave tė Grupeve Parlamentare, sot duhet tė votojė propozim agjendėn e veprimit tė Kosovės dhe kėtė ta shtrojė para aleatėve dhe nė kėtė agjendė, pėr mendimin tonė duhet tė pėrfshihet njė paketė vendimesh tė njėhershme:

  Pėrkrahim propozimet qė u dhanė kėtu nga z. Jakup Krasniqi dhe zonjusha Gjylnaze Syla e AAK-sė. Kosova duhet tė ketė agjendėn e vetė tė punės.

  Nė kuadėr tė kėsaj pakete duhet tė jetė dhe njė taksė shtesė, qė do tė quhej taksa e shtyrjes, qė duhet t’u vihet mallrave tė Serbisė deri sa kjo e fundit tė njeh pavarėsinė e Kosovės. Nuk mundet qė nė vazhdimėsi Serbia tė shfrytėzojė Kosovėn si treg tė shkretė neokolonial.

  Kjo agjendė mund tė mos jetė e njėjtė me agjendat qė kanė shtetet veē e veē, si dhe organizmat e caktuar ndėrkombėtar qė merren me Kosovėn. Por meqė kėshtu ėshtė puna e institucioneve tė Kosovės do tė ishte mirė qė t’i koordinojnė agjendat, hapat, veprimet pėr tė pėrfunduar me sukses njė mision tė pėrbashkėt.

  Nė emėr tė LPK-sė jam kundėr ēfarėdo bisedimi para shpalljes dhe njohjes sė Kosovės shtet tė Pavarur dhe Sovran. Bisedime duhet tė ketė gjithmonė nė mes shteteve, por ato sot me Serbinė mė nuk kanė kuptim, por as sukses, para Pavarėsisė sė Kosovės. Atėherė pse duhet tė merremi me punė tė kota.

  Nuk ka kuptim tė vazhdohet kėshtu, nė formė tė pasinqertė, nė veprime ku nga tė gjithė ata qė janė tė pėrfshirė nė ēėshtjen e Kosovės humb vetėm Kosova me aleatėt e vetė, ndėrsa fiton vetėm Serbia me Rusinė.

  Nuk ka kuptim qė tė vazhdohet me bisedime derisa barrėn e rėndė tė humbjeve tė gjithanshme nė ekonomi dhe nė shoqėri e bart Kosova, ndėrsa nga pozita komode dhe cinike Serbia, pėr teket e saj agresive, vėshtron me qesėndi duke u pėrpėlitur njė popull i tėrė. Sipas institucioneve financiare ndėrkombėtare, Kosova para disa viteve ishte jo shumė larg nė tė hyra pėr kokė banori me vendet fqinje tani ajo ka ngecur nė kohėn kur vendet tjera pėrreth janė duke ecur me hapa tė shpejtė. Stagnimet janė pasojė direkte e statusit tė pavendosur tė vendit.

  Ata qė kėrkojnė apo qė pajtohen me bisedime shtesė duhet tė llogarisin humbjet shtesė tė Kosovės. Kėto humbje janė tė pallogaritshme. Serbia jo vetėm nuk ka mbuluar dėmet miliardėshe tė luftės, por po vazhdon bashkė me Rusinė t’i shkaktojė Kosovės miliarda humbje tė tjera. Ēdo insistim pėr bisedime shtesė pa biseduar kush i mbulon kėto humbje janė pastėr kundėr zhvillimit tė Kosovės. Andaj ne po kėrkojmė qė pėrmes taksės shtesė nė mallrat e saja Serbia tė mos mund ta pėrdorur Kosovėn si treg tė shkret neokolonial.

  Ata krerė qė deklarohen pėr bisedime nuk e ndiejnė peshėn e vuajtjeve tė njė populli tė tėrė sot por do ta ndiejnė shpejtė. Kriza do tė ndjehet shpejtė edhe te krerėt e institucionet e Kosovės. Gabohen tė gjithė ata qė po mendojnė se mund tė kenė njė fat tjetėr nga pjesa tjetėr e qytetarėve tė vuajtur tė Kosovės, nga mėsuesit, nga punėtorėt e shėndetėsisė, punėtorėt e krahut, punėtorėt e bizneseve e tė shėrbimeve, fat tjetėr nga policėt apo ushtarakėt e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės.

  Nuk do tė doja qė tė kritikojė Grupin Negociator, por nuk mund tė mos ndalem nė njė aspekt lidhur me Grupin Negociator qė e ka dėmtuar shumė Kosovėn. Pasi u dorėzua Pakoja e Ahthisarit nė KS tė OKB-sė, Grupi Negociator e vazhdoi punėn nė kohėn kur deklarohej se bisedimet kanė pėrfunduar dhe nuk ka mė negociata. Pasi ishte kėshtu atėherė pse duhej tė ekzistonte Grupi Negociator. Duke mos u qartėsuar mandati i Grupit Negociator ėshtė dhėnė mesazh i gabuar pėr bashkėsinė ndėrkombėtare.

  Duke kėrkuar qė rekomandimet tė harmonizohen nga shefat e Grupeve Parlamentare, ju falėnderoj pėr vėmendje.

   
   

  Bush: Pavarėsia rezultati pėrfundimtar pėr Kosovėn

  Nėse marrėveshja nuk arrihet ne do tė themi mjaft dhe Kosova do tė marrė pavarėsinė

  ►►►

  KLUBI POLITIK "AFRIM ZHITIA"

  Mirė se vjen nė Shqipėrinė Nėnė, Presidenti i SHBA-ve Georg W.Bush

  ►►►

  LPK: Nėse Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė nuk aprovon Rezolutėn pėr Kosovėn do tė ketė pasoja tė mėdha...

  ►►►

  KD: Intervistė me Emrush Xhemajlin, kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

  “Aktualisht rezoluta ėshtė duke u pėrgatitur nė Kėshillin e Sigurimit e nuk ėshtė duke u pėrgatitur as nė Ekipin Negociator, as nė Qeveri e as nė kryesitė e partive politike, dhe unė nuk i kuptoj kėto deklarimet qė po i bėjnė (anėtarėt e Ekipi Negociator) pėr diēka qė nuk janė fare kompetentė”.

  ►►►