Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 • VETĖVENDOSJE!
 • Nėnė Shqipėri

 • Shqipėria.com

 • Albanian.com
 • Kosovapress
 • KosovaLive
 • ATSH
 • Dwelle
 • Europaelirė
 • VOA
 • BBC
 • Epoka e re
 • Koha Ditore
 • Koha Jonė
 • Shekulli
 • Korrieri
 • Gazeta Sot
 • Lajme.net
 • Shkėmbi.com
 • Driarm
 •  

   
   

  Diskutimi i Emrush Xhemajlit, deputet i LPK-sė, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me debatin pėr rininė

   

  ...me ata qė guxojnė tė rezistojnė nė formė demokratike nė padrejtėsitė qė mendojnė se duhet vu nė vend, apo pėr shkak tė shqetėsimeve tė ligjshme pėr shtyrjet e njėpasnjėshme pėr tė ardhmen politike tė vendit, merret Ministria e Punėve tė Brendshme, SHPK-ja, Policia e UNMIK-ut, gjykatat vendore e ndėrkombėtare. Ata jo rrallė rrahėn, madje edhe vriten, burgosen dhe dėnohen jashtėligjshėm. Ata nuk kalojnė lehtė as nėpėr debate qė i thėrret opozita qė, nė fakt, ėshtė oponencė nė Kosovė. Po tė shfaqin mendimet jashtė klisheve poitike tė lejueshme pėr paraqitje publike mund tė nxirren edhe jashtė, mund edhe tė grushtohen. Kjo ėshtė pasqyra e gjendjes sė rinisė sė Kosovės sot.

   

  Prishtinė, 28 qershor 2007

  Tė nderuara zonja dhe zotėrinj,
  ne si institucione, por edhe si bartės tė proceseve duhet ta pranojmė sinqerisht para rinisė se nuk kemi arritur qė rinisė t’i sjellim njė perspektivė qė i takon. Kjo e para. Dhe pastaj mund tė flasim ēka mund tė bėjmė nė tė ardhmen. Dhe mos tė harrojmė kurrė atė qė dihet, se rinia ishte bartėse e barrės sė luftės ēlirimtare.

  Kosova, si ēdo vend, nė konkurrencė me tė tjerėt nė radhė tė parė do tė hyjė me njerėz tė pėrgatitur, tė edukuar dhe tė aftė. Ēka ėshtė duke bėrė shoqėria jonė pėr rininė?

  Rinisė sė Kosovės sot i servohet njė shkollim publik jocilėsor, ndėrsa pas shkollimit pjesa mė e madhe mbetet rrugėve e papunė. Si pasojė e kėsaj gjendje njė pjesė jo e vogėl e rinisė sė Kosovė sillet e pa shpresė. Atyre qė u jepet mundėsia, nė kėrkim tė njė perspektive pėr jetė, pa hezitim ikin jashtė vendit pa ndonjė plan pėr kthim nė kohėn kur qeveria banorėt i ka objekt politik, merret me teori dhe andralla tė kthimit tė atyre qė nuk dėshirojnė tė kthehen, sepse qeveria nuk po mund t’i ndalė edhe ata qė janė kėtu, ndėrton shtėpi politike pėr kthim tė cilat mbeten jo rrallė tė zbrazėta.

  Njė pjesė tjetėr e rinisė ka mbetur nė mėshirėn e trafiqeve dhe krimit tė organizuar pėr ēka tregojnė ēdo ditė kronikat e zeza tė mediave nė Kosovė.

  Ndėrsa me ata qė guxojnė tė rezistojnė nė formė demokratike nė padrejtėsitė qė mendojnė se duhet vu nė vend, apo pėr shkak tė shqetėsimeve tė ligjshme pėr shtyrjet e njėpasnjėshme pėr tė ardhmen politike tė vendit, merret Ministria e Punėve tė Brendshme, SHPK-ja, Policia e UNMIK-ut, gjykatat vendore e ndėrkombėtare. Ata jo rrallė rrahėn, madje edhe vriten, burgosen dhe dėnohen jashtėligjshėm. Ata nuk kalojnė lehtė as nėpėr debate qė i thėrret opozita qė, nė fakt, ėshtė oponencė nė Kosovė. Po tė shfaqin mendimet jashtė klisheve poitike tė lejueshme pėr paraqitje publike mund tė nxirren edhe jashtė, mund edhe tė grushtohen. Kjo ėshtė pasqyra e gjendjes sė rinisė sė Kosovės sot.

  Vetėm pėr njė mund tė mburret Kosova. Megjithė kėtė gjendje jashtėzakonisht tė vėshtirė tė rinisė ajo duket se ka pretendimet dhe synimet e veta qė e tejkalojnė vizionin zyrtar pėr tė ardhmen e vendit.

  Unė, zonja dhe zotėrinj, e kam lexuar me vėmendje raportin e ministrit Haraēia, dhe mė vjen keq qė pėrpjekjet e tij nuk janė shumė tė dukshme pėr shkaqe qė kėtu u thanė e do tė thuhen.

  Duke pasur parasysh atė qė thuhet nė raport, se Kosova ėshtė vendi me popullsi mė tė re nė Evropė, ku mbi gjysma e popullsisė ėshtė nėn moshėn 25 vjeē, unė propozoj qė tė programohet puna dhe pas zgjedhjeve tė ardhshme tė krijohet ministri e veēantė pėr Rini dhe Sport, pra Ministria e Kulturės tė jetė e veēantė, ndėrsa Ministria e Rinisė dhe Sportit tjetėr. Pse jo kur tashmė e kemi njė ministri tematike. Atė pėr kthim. Pse mos tė jetė njė qė vėrtetė ėshtė e nevojshme, ajo pėr Rininė dhe Sportet. Kėtė do ta kishte bėrė ēdo vend nė Evropė qė do ta kishte pasur njė strukturė tė popullatės si jona.

  Nėse nė fund nuk aprovohen rekomandime konkrete dhe nėse nuk ndėrmerren masa konkrete pėr kapėrcimin e gjendjes, mė mirė tė mos e kishit thirr kėtė debat sepse atėherė do tė ishte debat demagogjik. Sepse i tillė ka qenė debati pėr Diasporėn. U thirr dhe u tha se duhet njė ligj pėr diasporėn. Nė fakt kur u bė plani vjetor i punės sė Kuvendit nuk u pėrfshi bėrja e ligjit pėr diasporė.

  Disa thanė kėtu se rinia ėshtė indiferente pėr politikė dhe proceset qė po kalon vendi. Unė nuk pajtohem me kėtė konstatim. Megjithatė kjo do tė shihet pasnesėr se si do t’i pėrgjigjet rinia demonstratės qė do tė bėhet.

   
   

  Bush: Pavarėsia rezultati pėrfundimtar pėr Kosovėn

  Nėse marrėveshja nuk arrihet ne do tė themi mjaft dhe Kosova do tė marrė pavarėsinė

  ►►►

  KLUBI POLITIK "AFRIM ZHITIA"

  Mirė se vjen nė Shqipėrinė Nėnė, Presidenti i SHBA-ve Georg W.Bush

  ►►►

  LPK: Nėse Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė nuk aprovon Rezolutėn pėr Kosovėn do tė ketė pasoja tė mėdha...

  ►►►

  KD: Intervistė me Emrush Xhemajlin, kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

  “Aktualisht rezoluta ėshtė duke u pėrgatitur nė Kėshillin e Sigurimit e nuk ėshtė duke u pėrgatitur as nė Ekipin Negociator, as nė Qeveri e as nė kryesitė e partive politike, dhe unė nuk i kuptoj kėto deklarimet qė po i bėjnė (anėtarėt e Ekipi Negociator) pėr diēka qė nuk janė fare kompetentė”.

  ►►►