Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 • VETĖVENDOSJE!
 • Shqipėria.com

 • Albanian.com
 • Kosovapress
 • KosovaLive
 • ATSH
 • Dwelle
 • Europaelirė
 • VOA
 • BBC
 • Epoka e re
 • Koha Ditore
 • Koha Jonė
 • Shekulli
 • Korrieri
 • Gazeta Sot
 • Lajme.net
 • Shkėmbi.com
 • Driarm
 •  

   

  Udhėkryqi i madh

   

  Dritėro Kadolli

   

  Kosova tash gjendet nė udhėkryqin e madh historik, kur pritet fati i saj.

  Pritja e gjatė nė udhėkryq ėshtė e rrezikshme, sepse njėra rrugė mund ta shkelė tjetrėn.

  Fjalėt e mėdha pėr zgjidhjen e statusit sivjet kanė filluar tė zbehen.

   

  Sėrish enigma e statusit: herė i kushtėzuar, herė i kontrolluar...

  Statusi mund tė shtyhet edhe pėr pranverė, verė e vjeshtė,  ndėrsa pastaj sėrish vjen dimri.

  Duhet pritur Serbinė derisa ta fusė Kosovėn nė kushtetutėn e re, derisa ta bėjė referendumin se a dėshiron tė heqė dorė me qejf nga Kosova! Madje, duhet pritur Serbinė deri nė pranverė, sepse mund tė fitojnė radikalėt! Lojėra e zhagitje serbe pėr tė fituar kohėn e humbur.

  Serbia nė veprim, Serbia faktor, ndėrsa Kosova duke pritur mrekullinė.

  Kosova duhet ta bėjė decentralizimin etnik, njė prerje tė brendshme cezarike, duhet tė ndėrtojė shtėpi pėr kolonizatorėt dhe t’ua sigurojė objektet fetare pėr mitin e tyre.

   

  Jugosllavia ėshtė shkatėrruar dhe Serbia nuk ka kurrfarė tė drejtash nė Kosovė. Gjithherė ajo ishte vetėm pushtuese e Kosovės, duke bėrė gjenocid etnik me masakra e shpėrngulje tė vazhdueshme. Gjithherė ajo ishte belaēorja e Ballkanit, pėr ēka meriton ndėshkimin ndėrkombėtar.

   

  Nėse edhe tash Kosova nuk pavarėsohet, atėherė shqiptarėt nuk fitojnė gjė edhe pas sakrifikimit nė tė katėr anėt. Kjo nėnkupton destabilizimin e sėrishėm tė rajonit, qė nuk ėshtė i dėshirueshėm pėr tė gjithė.

  Kosova nuk e ka kryer as punėn e vet formale: bėrjen e kushtetutės dhe rishpalljen e pavarėsisė, me referendum dhe pa tė. Si po hyn kėshtu nė finale, me ēfarė aktesh juridike? Mbase nuk duhet pritur farė mrekullirash!

   

  Parlamenti dhe Qeveria e Kosovės mbajnė pėrgjegjėsinė mė tė madhe historike, por edhe gjithė tė tjerėt qė bėjnė sehir para akteve tė kryera.

  Nėse kėto nuk e kryenė punėn e vet deri nė fund tė kėtij viti, atėherė nuk kanė mė kurrfarė kredibiliteti moral e politik nė popull. Kapitullimi nuk ėshtė vetėm i tyre, por bie nė kurriz tė gjithė popullit.

   

  Muaji historik i nėntorit ėshtė afati i fundit pėr bėrjen e Kushtetutės dhe shpalljen e Kosovės shtet tė pavarur e sovran.

   
   

   

   

   

   

   

   

   

  « kthehu »