Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 • VETĖVENDOSJE!
 • Shqipėria.com

 • Albanian.com
 • Kosovapress
 • KosovaLive
 • ATSH
 • Dwelle
 • Europaelirė
 • VOA
 • BBC
 • Epoka e re
 • Koha Ditore
 • Koha Jonė
 • Shekulli
 • Korrieri
 • Gazeta Sot
 • Lajme.net
 • Shkėmbi.com
 • Driarm
 •  

   

  Pritja me tė papritura

   

  Shkruan:

  Dritėro Kadolli, Londėr

   

  Politika kosovare kohėve tė fundit, edhe pse me shumė probleme tė brendshme, duket se ėshtė orientuar kryesisht nė zhgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Duke anashkaluar tė gjitha problemet e tjera qė rėndojnė Kosovėn,  pohohet vetėm pavarėsia .

  Megjithatė, statusi ėshtė ende enigmė e madhe, me plot fshehtėsi e tė papritura.

  Madje ėshtė dukuri shumė e theksuar ndėrprerja e aktiviteteve politike  partiake, duke pritur mrekullinė .

   

  Kėrkohet madje qė edhe zgjedhjet lokale tė shtyhen deri nė zgjidhjen e statusit. Edhe LDK  siē duket, pėr shkak tė pėrēarjeve tė brendshme, po pret zgjedhjet partiake pas statusit . Po ashtu, edhe BSKP po pret, si edhe rregullimi i  rrugėve, familjet  e dėshmorėve,  papunėsia etj. Tė gjitha janė nė pritje tė kėsaj mrekullie!  Nesėr, nuk ėshtė ēudi,  qė edhe bukėpjekėsit tė mos gatuajnė deri nė zgjidhjen e statusit!

  Vetėm korrupsioni e krimi i organizuar mund tė vazhdojnė deri nė janarin ‘07, tė tjerat ēėshtje duhet tė presin!

   

  I ndjeri Rogova 15 vjet me radhė premtonte pėr ēdo urim tė Vitit tė Ri pavarėsinė nė vitin tjetėr. Mirėpo,  me vetėdijėsimin e popullit dhe tė forcave atdhetare u pa qartė se pėr pavarėsinė u dashka shumė  e shumė punė.

  Fatkeqėsisht,  kjo frymė e iluzioneve tė pritjes e premtimeve ende po vazhdon nė Kosovė. Realiteti  ėshtė krejt tjetėr, madje shumė i ashpėr. Kjo po shihet qartė nė bisedimet rreth decentralizimit. Serbėt kėrkojnė 17 komuna, shqiptarėt ofrojnė katėr. Ka mbetur nė dorėn e bashkėsisė ndėrkombėtare ta gjejė mesin  e artė,  siē duket nja 8 komuna qė  synojnė serbėt.

   

  Pėrgjegjėsi e secilit politikan tė Kosovės ėshtė t’i realizojė premtimet, ose t’i tregojė popullit pėr kompromiset qė po i pėrgatiten Kosovės nga bashkėsia ndėrkombėtare, e udhėhequr nga H.Solana.

   Nė mos edhe Kosova duhet tė bėjė kompromise e tė hyjė nė kornizėn e re sllave?! Kėto janė ēėshtje qė vrasin ndėrgjegjen kombėtare.

  Tė paktėn ish -udhėheqėsit e UĒK-sė i kanė borxh popullit t’i tregojnė se  janari ‘07 do tė na gjejė kėshtu, apo ndoshta edhe mė keq. 

   

  Rruga e lirisė ėshtė mė e gjatė sesa po proklamohet.

  Ėshtė koha e fundit qė forcat atdhetare  tė kėndellen nga ky lloj hutimi e tė punojnė pėr realizimin e aspiratave historike kombėtare.

  Luksi i tepėruar i klasės politike shqiptare po na ēon nė rindarje tė reja .

   

  Bashkimi i popullit shqiptar nė njė shtet ėshtė  e drejtė historike dhe e pa- tjetėrsueshme e tij . Viset shqiptare tė copėtuara padrejtėsisht  nga trungu i saj  janė pjesė e Shqipėrisė sė bashkuar. Kjo ėshtė liria e vėrtetė e kombit shqiptare . Vetėm kėshtu tė bashkuar mund tė hyjmė edhe nė Evropėn e bashkuar .

   

   

   

   

   

   

  « kthehu »