Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 • VETĖVENDOSJE!
 • Shqipėria.com

 • Albanian.com
 • Kosovapress
 • KosovaLive
 • ATSH
 • Dwelle
 • Europaelirė
 • VOA
 • BBC
 • Epoka e re
 • Koha Ditore
 • Koha Jonė
 • Shekulli
 • Korrieri
 • Gazeta Sot
 • Lajme.net
 • Shkėmbi.com
 • Driarm
 •  

  “Public House” i quajtur Parlament i Kosovės 

  Dritėro Kadolli, Londėr 

  Me shumė interesim kemi ndjekur punimet  e Kuvendit tė Kosovės kėto ditė. Ėshtė  qesharake t’i dėgjosh parlamentarėt e zgjedhur nga populli nė kėtė parlament, ku janė bėrė kokė e kėmbė spiunė e patriotė.

  Derisa Serbia ėshtė duke pėrgatitur dokumentacionin qė Kosova tė mbetet pjesė e saj, propozimi i deputetit Emrush Xhemajli pėr shpalljen e shtetit tė Kosovės hidhet poshtė;

  Derisa Serbia po lufton me tė gjitha mjetet e mundshme qė Kosova tė mbetet ende pjesė e saj, Qeveria dhe Parlamenti ynė bėjnė sehir se ne nuk duhet ngutur pėr tė marrė vendime tė njėanshme!

  Parlamenti dhe Qeveria na kanė gėnjyer se Pavarėsia do tė bėhet deri nė fund tė kėtij viti. Ato e kanė mbajtur popullin nė iluzione pėr shtetin, po shteti nė akull e i kthyer nga dielli!

  Mjerisht, janė tė pakta qarqet ndėrkombėtare qė pėrkrahin direkt pavarėsinė e Kosovės. Mė shumė janė tė interesuara pėr zhvillimet nė Serbi, e pastaj tė shohin ēfarė tė bėjnė. Kjo ėshtė e vėrteta.

  Parlamenti i Kosovės  ose duhet ta shpallė Pavarėsinė deri nė fund tė kėtij viti, ose duhet tė pushojė funksionimin e panevojshėm tė tij pėr tė mos i harxhuar paratė e taksapaguesve.

  Deri mė 31 dhjetor duhet tė mbahet seanca parlamentare pėr shpalljen e shtetit ose pėr shuarjen e parlamentit dhe shpalljen e zgjedhjeve tė reja parlamentare.

  Mė 1 janar 20007 tė gjithė deputetėt duhet tė shkojnė nė zonat e tyre elektorale e t’i kėrkojnė falje popullit pėr mashtrimet e paskrupullta.

  Kryeministri Agim Ēeku me qeverinė kukull duhet tė kėrkojnė falje publikisht e t’i  japin lamtumirėn e fundit politikės.

  Iluzioni i pavarėsisė po mbaron. Tė gjithė sė bashku duhet tė punojmė pėr ta realizuar shtetin, sepse shteti i falur nuk mund tė ketė jetė tė gjatė.

   

   

     

   

   

   

   

   

  « kthehu »