Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovėss

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

KP "Afrim Zhitia"

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

Rezultatet e zgjedhjeve tė 17 nėntorit 2007

 

Zgjedhjet pėr Kuvendin e Kosovės  

Rezultatet e Zgjedhjeve tė QNR-sė pėr Kuvendin e Kosovės
Rezultatet e Zgjedhjeve tė QNR-sė sipas votave tė fituara nga kandidatėt pėr Kuvendin e Kosovės
Rezultatet e detajizuara tė Zgjedhjeve tė QNR - sė pėr kandidatėt pėr deputetė tė Kuvendit tė Kosovės
 
Zgjedhjet pėr Kuvendet Komunale
Rezultatet e Zgjedhjeve tė QNR - sė
Rezultatet e detajizuara tė Zgjedhjeve tė QNR - sė pėr kandidatėt pėr kėshilltarė nė asambletė komunale
 

Zgjedhjet pėr kryetarė tė komunave

Rezultatet e Zgjedhjeve tė QNR - sė
Rezultatet e Zgjedhjeve tė QNR - sė tė detajizuara pėr kandidatėt pėr kryetarė tė komunave
 
Zgjedhjet pėr kryetarė tė komunave - raundi i dytė  
Rezultatet preliminare pėr raundin e dytė tė Zgjedhjeve pėr Kryetarė tė Komunave
 
 
 

KQZ publikoi rezultatet pėrfundimtare tė zgjedhjeve pėr Kuvendin e Kosovės

 
PDK 34.3%, LDK 22.6%, AKR 12.3%, LDD-PSHDK 10.0%, AAK 9.6%
 

Prishtinė, 3 dhjetor 2007

Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar sot rezultatet e zgjedhjeve tė 17 nėntorit pėr Kuvendin e Kosovės.
Partia Demokratike e Kosovės ka fituar 37 vende nė pėrbėrjen e re tė Kuvendit tė Kosovės, Lidhja Demokratike e Kosovės 25, Aleanca Kosova e Re 13, Lidhja Demokratike e Dardanisė 11 dhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės 10.
Partia Reformiste ORA nuk ka arritur tė kalojė pragun zgjedhor pasi qė ka fituar vetėm 4.1 % tė votave.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuan se nė zgjedhjet e 17 nėntorit tė drejtėn e votės e kanė ushtruar 628630 qytetarė ose 42.8 % e trupit elektoral. Nga ky numėr rreth 34 mijė vota janė shpallur tė pavlefshme.
 

Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, kandidat i LPK-sė nė listėn e PDK-sė pėr Kuvendin e Kosovės ėshtė radhitur i 19 me 15561 vota.

 
 
Rezultatet e Zgjedhjeve tė QNR-sė pėr Kuvend tė Kosovės
 
Rezultatet e Zgjedhjeve tė QNR-sė sipas votave tė fituara nga kandidatėt pėr Kuvend tė Kosovės
 
Rezultatet preliminare tė shpallura nė ditėn e zgjedhjeve nga Demokracia nė veprim
ZGJEDHJET PĖR KUVENDIN E KOSOVĖS
Kliko kėtu pėr tė shikuar rezultatet pėr asamble komunale dhe kryetar komune
 
 

 

Lista e kandidatėve pėr Kuvendin e Kosovės

 

1 THAĒI HASHIM
2 KRASNIQI JAKUP
3 BROVINA FLORA
4 LIMAJ FATMIR
5 MUSTAFA RRUSTEM
6 ĒITAKU VLORA
7 REXHEPI BAJRAM
8 KUĒI HAJREDIN
9 HOXHAJ ENVER
10 TAHIRI EDITA
11 HALITI XHAVIT
12 GRABOVCI ADEM
13 JASHARI KAQUSHA
14 XHEMAJLI BAJRUSH
15 BERISHA ZAFIR
16 KADRIU DRITA
17 XHEMAJLI EMRUSH
18 BUJA RAMĖ
19 KOCI GANI
20 HADĖRGJONAJ SAFETE
21 DEDAJ GJERGJ
22 AVDIU RAMADAN
23 HADRI TEUTA
24 KURTESHI ISMAIL
25 MUJOTA FEHMI
26 HALIMI SELVIE
27 LUZHA BERAT
28 RRUSTEMI NAIM
29 KIĒMARI SABRI
30 DAUTI NERXHIVANE
31 KRASNIQI MEMLI
32 BAJRAMI ARSIM
33 AHMETAJ MIMOZA
34 KRASNIQI GANI
35 MUSMURATI BASRI
36 JUSUFI ZAHRIE
37 BASHOTA SOKOL
38 HASANI NAIT
39 KAJTAZI KURTAN
40 SHALA SABIHA
41 GASHI RAMADAN
42 HYSENI-KALOSHI HYDAJET
43 PODVORICA ELIFE
44 ABAZI HAJDIN
45 CANZIBA XHELAL
46 HETEMI ELHEME
47 XHEMAJLI DAUT
48 SELMANI BEDRI
49 ZEKA IZMI
50 HOXHA HATIXHE
51 KRASNIQI EMIN
52 SMAKIQI ISMAIL
53 BERISHA - SHALA SALA
54 HYSENI HAJREDIN
55 HAMZA BEDRI
56 ĒEKU SARANDA
57 IMERI ABDYL
58 REXHA BLERIM
59 VESELI SHEMSI
60 HALIMI - ZAGRAGJA BESA
61 KASTRATI AGIM
62 ELSHANI GAFURR
63 SHUKRIU EDI
64 VEHAPI IDRIZ
65 ARZUALLGJIU AFRIM
66 KONUSHEVCI FEXHRIE
67 MEROVCI ADNAN
68 KRASNIQI ISA
69 BLAKAJ IDRIZ
70 RAMA LUMNIE
71 BUĒINCA GANI
72 HAXHIJAJ SHASIVAR
73 IZMAKU XHEVAHIRE
74 BUZHALA PREND
75 MUSTAFA NEHAT
76 MUSTAFA SALIE
77 BERISHA SKENDER
78 GJONBALAJ REXHĖ
79 ĒELAJ LIRAK
80 BUĒAJ SHIQERIE
81 BLAKU RIFAT
82 GRAIĒE84 AHMETI SALIH
85 HYSENI BAHRI
86 MUSLIU GANIMETE
87 BERISHA SAĒIP
88 KRASNIQI HALIT
89 HOTI REXHEP
90 SHYTI JEHONA
91 PUSHKA ASLLAN
92 DEMAJ FRASHĖR
93 SADIKU MAKFIRE
94 SHALA IBRAHIM
95 SELIMI FITIM
96 BUNJAKU MEJREME
97 ĒEKU ZEKĖ
98 LATIFI AHMET
99 FETAHU NAIM
100 BYTYQI KRENARE
101 ZHITIA SYLĖ
102 KADOLLI ILAZ
103 TAFALLARI BAJRAME
104 HAJDARI HAZIR
105 IDRIZI FERIT
106 KRASNIQI MURADIE
107 HOXHA HYSNI
108 SELIMI HALIL
109 MAZREKU REXHEP
110 GJATA - MALIQI FATIME

 
 
 
 

 
 

Emrush Xhemajli

 

17 EMRUSH XHEMAJLI

 

Ėshtė i lindur mė 1 maj 1959 nė Komogllavė. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje ndėrsa gjimnazin nė Ferizaj. Fakultetin e Arteve e ka kryer nė Universitetin e Prishtinės. Ka magjistruar nė tė njėjtin fakultet. Ėshtė anėtar i Shoqatės sė AF tė Kosovės dhe i Akademisė Evropiane tė Artit me seli nė Bruksel. Ka qenė i dėnuar politik tri vite e gjysmė nga okupatorėt serbė ndėrsa gjatė luftės ėshtė dėnuar nė mungesė 15 vite burg. Njė kohė ka jetuar dhe vepruar nė Zvicėr. Njėmbėdhjetė vite ka qenė sekretar i pėrgjithshėm i LPK-sė. Ka qenė njė prej pjesėmarrėsve aktiv nė krijimit tė UĒK-sė. Pas daljes hapur tė UĒK-sė, ka qenė shef i personeli nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Ka qenė i pėrfshirė nė luftėrat ēlirimtare nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni. Ėshtė kryetar i LPK-sė dhe deputet. Nė Kuvendin e Kosovės ėshtė anėtar i Komisionin pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar dhe Integrime Euro-Atlantike. Krahas pėrpjekjeve pėr pavarėsi, nė Kuvend ka insistuar qė tė procedohet dhe tė aprovohet krijimi i Unionit Kosovė-Shqipėri. I martuar, baba i 3 fėmijėve. Nga gjuhėt e huaja flet, frengjisht, serbisht dhe gjermanisht.

 
 
 

LPK nėnshkruan marrėveshje pėr koalicion me PDK-nė

Prishtinė, 12 shtator 2007

Lėvizja Popullore e Kosovės ka nėnshkruar marrėveshjen pėr koalicion me Partinė Demokratike tė Kosovės, pėr zgjedhjet nacionale dhe lokale, qė do tė mbahen mė 17 nėntor 2007.
Marrėveshja u nėnshkrua sot, nė selinė e PDK-sė, nga kryetari i LPK-sė, z.Emrush Xhemajli dhe ai i PDK-sė z.Hashim Thaēi.
Sipas kėsaj marrėveshje 5 kandidatė tė LPK-sė, do tė jenė nė listėn e pėrbashkėt pėr deputetė tė Kuvendit tė Kosovės, qė do tė mbajė firmėn e PDK-sė.
Kandidatėt e LPK-sė janė:

Emrush Xhemajli
Gafurr Elshani
Ilaz Kadolli
Sylė Zhitia
Fexhrie Konushefci

Edhe nėpėr nivele lokale kandidatėt e LPK-sė do tė pėfshihen nė listėn e pėrbashkėt zgjedhore me PDK-nė.
Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, z. Emrush Xhemajli pas nėnshkrimit tė marrėveshjes tha se po marrim bashkėrisht pėrgjegjėsitė pėr tė hyrė nė zgjedhje dhe pėr t’i fituar ato, pėr qeverisjen e ardhshme tė vendit.
Ndėrkaq, kryetari i PDK-sė z. Hashim Thaēi, tha se me kėtė merren angazhimet e pėrbashkėta shtetformuese qė do tė pėrshpejtojnė nxjerrjen e vendimit ndėrkombėtar pėr tė ardhmen e Kosovės si shtet i pavarur dhe sovran, si dhe pėr fillimin e zhvillimit ekonomik tė Kosovės dhe pėr jetėn mė tė mirė pėr qytetarėt e Kosovės.

 

 
 
PĖR KUVENDE KOMUNALE
 

lista e kandidatėve

 

PĖR KRYETAR KOMUNE

lista e kandidatėve

 • Prishtinė
  • FATMIR LIMAJ
 • Ferizaj
  • BAJRUSH XHEMAJLI
 • Suharekė
  • ENVER HOXHAJ
 • Mitrovicė
  • BAJRAM REXHEPI
 • Pejė
  • HAJREDIN KUĒI
 • Skenderaj
  • SAMI LUSHTAKU
 • Lipjan
  • SHUKRI BUJA
 • Klinė
  • SOKOL BASHOTA
 • Gllogovc
  • NEXHAT DEMAKU
 • Prizren
  • RAMADAN MUJA
 • Gjakovė
  • AGIM JAKA
 • Podujevė
  • MUHAMET LATIFI
 • Gjilan
  • QEMAL MUSTAFA
 • Viti
  • NEXHMENDIN ARIFI
 • Kamenicė
  • BEGZAD SINANI
 • Vushtrri
  • BAJRAM MULAKU
 • Shtime
  • NAIM ISMAJLI
 • Malishevė
  • ISNI KILAJ
 • Rahovec
  • QAZIM QESKA
 • Deēan
  • BATON TAHIRSYLAJ
 • Istog
  • IDRIZ BLAKAJ
 • Kaēanik
  • XHABIR ZHARKU
 • Dragash
  • SALIM JENUZI
 • Obiliq
  • HAKI MJEKIQI
 • Fushė Kosovė
  • AHMET KRASNIQI
 • Novobėrdė
  • GAFURR MUSTAFA
 • Shtėrpcė
  • BEQIR FEJZULLAHU
 • Zubin Potok
  • RRUSTEM FERIZI

 

62 GAFURR ELSHANI,avokat

 

U lind mė 29.03.1958 nė Therandė. Shkollėn fillore dhe tė mesme e mbaroi nė vendlindje, ndėrsa Fakultetin Juridik nė Prishtinė. Ka qenė pjesėmarrės i demonstratave studentore tė vitit 1981. Nga viti 1982 ėshtė anėtar i LPK-sė. Nė vitin 1983 ėshtė dėnuar me njė vit e gjysmė burgim, pėr shkak tė veprimtarisė sė tij politike. UDB-ja nuk e lente tė qetė edhe pas daljes nga burgu, kėshtu qė detyrohet tė largohet jashtė vendit (nė Zvicėr), ku vazhdon veprimtarinė e tij nė kuadėr tė Degės sė LPK-sė jashtė vendit. Nė vitin 1986 caktohet anėtar i grupit tė organizimit tė Mbledhjes sė Parė tė Pėrgjithshme tė LPK-sė, e cila u mbajt mė 1987. Nė kėtė mbledhje u zgjodh anėtar i Kryesisė sė LPK-sė dhe pėrgjegjės financiar, nė tė cilėn detyrė qėndron 10 vjet me radhė. Ka qenė, nga fillimi, nė procesin e formimit tė UĒK-sė. Nė pranverėn e vitit 1998 iu bashkua radhėve tė UĒK-sė nė terren. Nė maj tė vitit 1999, Zona Operative e Dukagjinit e ngarkon me detyrėn e zėvendėskoordinatorit tė Administratės Civile pėr rajonin e Dukagjinit. Nė Mbledhjen e Pestė tė Pėrgjithshme zgjedhet zėvendėskryetar i LPK-sė, njėherėsh edhe drejtor i "Zėrit tė Kosovės". Ėshtė autor i librit USHTRIA ĒLIRIMATRE E KOSOVĖS, dokumente dhe artikuj, qė u botua nė vitin 1998 dhe u ribotua dy herė.
Ėshtė i martuar dhe babė i dy fėmijėve. Jeton nė Prishtinė.

 

66 FEXHRIE KONUSHEVCI, arkitekte

 

U lind mė 28.09.1963, nė fshatin Llugė tė Besianės. Shkollėn fillore e ka kryer nė Lluzhan, tė mesmen nė Besianė. Fakultetin e Ndėrtimtarisė-Arkitekturės, drejtimi Arkitekturė, nė Universitetin e Prishtinės. Rrjedh nga njė familje patriotike dhe me qėndrime tradicionale. Familja Konushevci ēdo herė ka qenė e keqtrajtuar nga ana e pushtetit tė atėhershėm Jugosllav, qė nga lufta e dytė botėrore e kėndej. Nga viti 1981 ka qenė pjesėmarrėse nė demonstrata, tribuna dhe takime tė ndryshme tė karakterit kombėtar shqiptar. Ka qenė pėrkrahėse e Lėvizjes Popullore tė Kosovės qė nga themelimi i saj nė vitin 1982-tė. Nga viti 2000, ėshtė bėrė anėtare e rregullt e LPK-sė. Tė njėjtin vit ėshtė zgjedh kryetare e Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė gjithė rajonin e Llapit. Gjithashtu nga i njėjti vit ka qenė edhe anėtare e kryesisė sė kėshillit tė pėrgjithshėm tė LPK-sė. Nga viti 2000, ėshtė nė marrėdhėnie pune nė kuvendin komunal tė Besianės, nė drejtorinė e urbanizmit (planere urbane). Nė zgjedhjet parlamentare tė Kosovės ėshtė kandidate pėr deputete nė parlamentin e Kosovės.

 

101 SYLĖ ZHITIA

 

U lind mė 12.04.1962 nė fshatin Lluga, komuna e Besianės. Shkollėn fillore e mbaroi nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Prishtinė. Studion marrėdhėniet ndėrkombėtare dhe diplomacinė.
Veprimtar i LPK-sė nga vitet e 80-ta e deri mė sot. Ėshtė anėtar i udhėheqjes sė ngushtė tė LPK-sė.
Gjatė qėndrimit nė Zvicėr ishte nė detyrat logjistike tė UĒK-sė dhe tė fondeve tė saj.
I martuar, baba i dy fėmijėve. Jeton nė vendlindje.

 

102. ILAZ KADOLLI, avokat

 

U lind mė 23 nėntor 1959, nė Bukosh tė Therandės. Shkollėn fillore e ka kryer nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Therandė. Fakultetin Juridik nė Universitetin e Prishtinės, nė vitin 1984. Ėshtė anėtar i LPK-sė qė nga themelimi. Nė vitin 1993 ishte burgosur si anėtar i LPK-sė dhe dėnuar me dy vite e gjysmė burg. Si anėtar i LPK-sė merr pjesė nė mbledhjet mė tė rėndėsishme tė kėsaj Lėvizjeje, si nė Ujėmirė (1991), nė Kollare (1993) e mbledhje tė tjera. Gjatė luftės nė Kosovė ishte themelues i Brigadės 123 tė UĒK-sė. Njė kohė ka qenė udhėheqės i njėsisė speciale “Syri i Shqiponjės”. Pas luftės sė UĒK-sė ėshtė emėruar nėnkryetar i parė i KK tė Therandės, nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės. Aktualisht punon avokat nė Prizren. Ėshtė i martuar dhe baba i tre fėmijėve.

 

 


Veprimtaria e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

29 shtator 2007
Deputeti i LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, lidhur me projektligjin pėr simbolet shtetėrore tė Kosovės

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės lidhur me procesin politik nė Kosovė

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me debatin pėr Mitrovicėn

28 qershor 2007
Diskutimi i Emrush Xhemajlit, deputet i LPK-sė, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me debatin pėr rininė

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

142007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006
Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

16 mars 2006
Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės
Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

15 dhjetor 2005
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

24 qershor 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

19 maj 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

28 janar 2005
Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

26 janar 2005
Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005
... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės
.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

22 dhjetor 2004
Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

3 dhjetor 2004
Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova