Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

HPrishtina

 

 

 

 

 

 

Nga mbledhja e Shtabit Qendror Zgjedhor tė LPK-sė

Numri mė i madh i tubimeve zgjedhore nė nivel Rrethesh, do tė bėhet nė dhjetėditėshin e fundit tė fushatės

Prishtinė, 25 shtator - Tė shtunėn, nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė, ėshtė mbledhur Shtabi Qendror Zgjedhor i LPK-sė pėr tė analizuar fillimin e fushatės elektorale si dhe pėr t’i pėrcaktuar detyrat pėr javėn e dytė tė fushatės zgjedhore. Nė fillim kryetari Emrush Xhemajli e ka vlerėsuar si tė suksesshėm tubimin e parė zgjedhor qė ėshtė mbajtur mė 23 shtator nė Sallen e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė, dhe ka kėrkuar nga tė pranishmit qė edhe tubimet tjera qė ėshtė paraparė tė organizohen nėpėr qendra komunale, tė jenė tė kėtij niveli. Mė pas, kanė raportuar kryetarėt e shtabeve zgjedhore nė nivel tė zonave dhe tė komunave. Sipas raporteve tė paraqitura nga Ali Buzhala, Halil Ēadraku, Naim Zhitia, Demir Reshiti, Ali Halimi, Durmish Gashi, Ismet Kadriu e Gafurr Elshani, del se kudo nėpėr rrethe po mbretėron njė frymė mobilizimi i anėtarėve pėr tė zhvilluar fushatė elektorale fer, tė qetė dhe dinjitoze. “Nė pjesėn dėrrmuese tė Kėshillave tė Rretheve, janė duke funksionuar me sukses grupet adekuate punuese nė kuadėr tė shtabeve zgjedhore dhe tė njėjtat janė duke e koordinuar punėn me shtabet nė nivele mė tė larta”, ishte konstatim i pėrgjithshėm nga raportet e drejtuesve tė shtabeve nėpėr rrethe, ndėrkohė qė nė mbledhje ka marrė pjesė dhe ka raportuar edhe kryetari i LPK-sė pėr Gjermani, z. Gėzim Osmani, i cili ėshtė shprehur se nė Degėn Jashtė Vendit po mbretėron njė frymė mobilizimi pėr ta ndihmuar materialisht qendren nė mėnyrė qė tė dal sa mė e suksesshme nė kėto zgjedhje.

Nė pjesėn e dytė tė mbledhjes, ėshtė diskutuar pėr harmonizimin dhe precizimin e orarit tė tubimeve qendrore zgjedhore qė do tė mbahen nė nivel tė Kėshillave tė Rretheve. Bazuar nė orarin e propozuar nga kėshillat pėrkatėse, del se numri mė i madh i tubimeve qendrore zgjedhore ėshtė lėnė qė tė bėhet nė dhjetėditėshin e fundit tė fushatės, ndėrkohė qė nė kėtė fazė aktivistėt e LPK-sė do tė mbajnė tubime dhe takime me elektoratin nėpėr fshatra dhe lagje tė qyteteve.

Nė fund tė mbledhjes, sekretari i pėrgjithshėm i LPK-sė, Gafurr Elshani ka raportuar pėr pėrgatitjet qė janė bėrė lidhur me shėnimin e njėvjetorit tė vrasjes sė veprimtarit Avdi Muja. Ky pėrvjetor, do tė shėnohet me njė akademi pėrkujtimore qė organizohet nė Prishtinė si dhe me zbulimin e pllakės pėrkujtimore nė vendin e rėnies.

Zyra pėr informim e LPK-sė


KĖSHILLI I RRETHIT TĖ LPK-SĖ - BESIANĖ

Ėshtė zbuluar pllaka pėrkujtimore e ish-ushtarit tė UĒK-sė Agron Sylejmani

Besianė, 24 shtator - Dje, nė fshatin Kushevicė tė rrethit tė Galabit (ish-Orllan) u mbajt njė tubim pėrkujtimor me ē’rast, nė gjashtėmujorin e vrasjes, u bė zbulimi i pllakės pėrkujtimore i ish-ushtarit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės Agron Sylejmani.

Tubimin e hapi, z.Avdi Gjata, kryetar i Kėshillit tė Rrethi tė LPK-sė pėr Besianė, i cili foli pėr veprimtarinė dhe jetėn e Agronit, e cila ishte e lidhur ngushtė me Lėvizjen pėr Ēlirimin e Kosovės qė prej orėve tė para kur krisi pushka e parė nė Drenicė, duke vazhduar mėtutje nėpėr tė gjitha regjionet tjera tė Kosovės dhe jashtė saj.

Nė demonstratat e viteve 1988-89 qė organizoheshin nga Lėvizja Popullore e Kosovės tė udhėhequra nga Afrim Zhitia e Fahri Fazliu me shokė tė tjerė, Agron Sylejmani kishte vetėm 17 vjet kur merr pjesė aktive nė demonstratat qė bėheshin nė komunėn e Besianės, gjithashtu bėhet edhe udhėheqės i demonstratave qė bėheshin nė Galab. Ai ishte pjesėmarrės edhe nė protestat gjithėpopullore tė viteve 1989-90 kur pushteti serb filloi tė shkatėrrojė ēdo gjė qė frymonte shqip, i cili nuk zgjidhte as forma e  as mjete tė dhunės pėr tė arritur qėllimin.

Agron Sylejmani ishte njėri nga ata qė mė sė shumti i ndihmoi nxėnėsit gjatė helmimit qė bėri pushteti serb atėbotė nė Kosovė.

Nė pamundėsi pėr tė qėndruar nė vend, sepse kėrkohej nga pushteti serb, i cili e kėrkonte pas njė kacafytjeje me policinė serbe nė Orllan si dhe rrahjes sė  policėve Sfetozar e Rada Mitroviq ishte i detyruar qė tė kalojė nė ilegalitet. Njė kohė strehohet nė fshatin Ballaban tek familja e Tafė Ibishit, Shaban Mavriqit, Azem Shabanit dhe nė disa familje tė tjera, derisa i bien nė gjurmė policia. Njė ditė diku kah ora 23 e atij viti policia tentojnė ta arrestojnė te vendi i quajtur Arat prej Ballabanit dhe Kolibat, por pa sukses. Agroni, zjarrit i pėrgjigjet me zjarr nė njė luftė tė ashpėr me policinė serbe. Atė natė ai e kalon nė fshatin Prapashticė e tė nesėrmen nė Mutivodė. Nga Prapashtica shkon me Ibrahim Rafunėn deri nė Prishtinė dhe strehohet te halla e tij, Sabria. Nė muajin tetor tė vitit 1990 Agroni sė bashku me Rexhep Ibrahimin shkoi nė Zvicėr. Edhe pse ishte nė diasporė ai nuk qėndroi duarkryq, por e vazhdoi aktivitetin kombėtar dhe politik. Iu bashkua shokėve tė Lėvizjes Kombėtare e cila vepronte brenda e jashtė vendit. Edhe pas largimit nga vendi ai kthehej shpesh nė Kosovė pėr tė organizuar shokėt dhe njerėzit nė luftė kundėr okupatorit serb.

Me themelimin e UĒK-sė nga komandantėt Zahir Pajaziti e Adem Jashari dhe fillimin e luftės nė Drenicė e vende tė tjera tė Kosovės, Agron Sylejmani, nė ditėt e para, iu bashkohet luftarėve tė lirisė me nofkėn “BEKIMI”. Bekimi, sė bashku me komandantin Bedri Ahmeti me nofkėn “Bedi” marrin pjesė nė betejėn e Polacit e tė Prekazit tė Drenicės, i cili ishte betuar para shokėve qė nė ēdo betejė do tė jetė nė vijėn e parė tė frontit. Pas pjesėmarrjes nė betejat e Drenicės, Bekimi i bashkangjitet Zonės sė Pestė tė UĒK-sė  nė Shalė tė Bajgorės dhe Kaēanollė.

Nė betejėn e Kaēandollit ku ishin vrarė: Bekim Maliqi, Habib Zeka, Bekim Lushaku, Nazmi Zhegrova e tė tjerė, Agron Sylejmani, i nxori nga rrethimi mė kritik i ushtrisė serbe 25 e mė tepėr ushtarė tė UĒK-sė. Nė ofenzivėn e Potokut njė tog i UĒK-sė ishte i rrethuar nė tė katėr anėt, por me ndėrhyrjen e Bekimit ushtria serbe u detyrua tė tėrhiqet. Bekimi, luani i UĒK-sė, trimi dhe strategu i luftės, mori pjesė ne betejėn e Llapashticės, Obranēės, Majancit, Katunishtės dhe gjithmonė me togun e tij ishte ngadhnjimtar.

Edhe pas largimit tė ushtrisė serbe nga Kosova dhe hyrjes sė forcave tė NATO-sė Agron Sylejmani kishte ide dhe mendim te qartė se UĒK-ja nuk duhej t’i dorėzojė armėt derisa tė zgjidhet statusi politik dhe juridik i Kosovės. Ai nuk u pajtua edhe me njė pjesė tė shokėve tė tij, sepse e dinte se lufta nė Kosovė nuk kishte pėrfunduar. Mendimi i tij i qartė pėr bashkimin e trojeve shqiptare e shtyri tė marrė pjesė nė luftėrat qė mė vonė shpėrthyen nė Kosovėn Lindore -Preshevė, Bujanoc, Medvegjė si dhe nė Maqedoni. Ai edhe mė tutje mbrojti konceptin dhe idet e tij se armėt janė mė se tė nevojshme, mu atėherė kur do tė fillojnė bisedimet nėpėr tė ashtuquajtura institucione pėr statusin e shtetit tė Kosovės. Duke pas parasysh se tė huajt nė Kongresin e Berlinit dhe Paqen e Versajės na ndanė dhe na copėtuan; po tė njėjtit po na mbajnė tė ndarė e tė copėtuar dhe tė armiqėsuar. Pra : “Kur tė huajt po e drejtokan vendin dhe kur ata hykan nė mes tė vėllezėrve, vėllavrasja dhe pėrēarja po u rishfaqkanė pėrsėri”. Andaj nuk janė tė ralla rastet kur atdhetarėt shpallen armiq tė vendi dhe armiqtė shpallen atdhetarė!.

Pas zbulimit tė pllakės nga z.Avdi Gjata, z.Mehdi Asllani dhe babai i Agronit z.Musa Sylejmani, u shfaq njė program i shkurtėr kulturor dhe u vendosėn kurora nga Kėshilli Organizativ,  shoqata tė ndryshme tė dalura nga lufta, familjarė dhe  pėrfaqėsues tė subjekteve politike tė LPK-sė dhe  tė LDK-sė nė Besianė.


LPK-ja hapi fushatėn zgjedhore

Me LPK-nė drejt bashkimit kombėtar

Nė zgjedhjet e 23 tetorit LPK-ja del tė matė, pėrkrahjen qė ka, forcėn e vetė publike duke qenė e vetėdijshme dhe e pėrgjegjshme pėr tė gjitha situatat qė po kalojmė dhe pėr ato qė do tė vijnė

Prishtinė, 23 shtator – Lėvizja Popullore e Kosovės, nė Sallen e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė, ka hapur sot fushatėn zgjedhore. Nė tubimin e mbajtur me kėtė rast kanė marrė pjesė anėtarė dhe simpatizantė tė LPK-sė, nga tė katėr anėt e Kosovės. Tubimi ėshtė hapur me intonimin e hymnit kombėtar si dhe me njė minutė heshtje kushtuar tė rėnėve pėr lirinė e Kosovės, ndėrkaq fjalėn hyrėse e ka paraqitur kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli. Z. Xhemajli ndėr tė tjera ka pėrmendur dhjetė arsyet themelore pse duhet tė votohet LPK-ja. “Mandati prej tre viteve, qė i ėshtė dhėnė Kuvendit tė Kosovės, po shkon drejt fundit tė tij. Zgjedhjet qė do tė mbahen mė 23 Tetor tė kėtij viti, pavarėsisht sa do tė jetė pėrqindja e pjesėmarrjes nė zgjedhje Kuvendi, Qeveria dhe Presidenca do tė kenė njė mandat tė dytė dhe do tė veprojnė duke u thirrur nė besimin e votuesve. Koalicioni qė mori institucionet nė dorė nuk e arsyetoi besimin qė i dhanė qytetarėt pėr ēėshtjet kryesore dhe jetike tė Kosovės“, ka potencuar kryetari Xhemajli, duke kėrkuar nga anėtarėt dhe simpatizantėt e LPK-sė qė tė dalin nė zgjedhje dhe ta pėrkrahin maksimalisht Lėvizjen Popullore tė Kosovės.

“Nė zgjedhjet e 23 Tetorit LPK del tė matė, pėrkrahjen qė ka, forcėn e vetė publike duke qenė e vetėdijshme dhe e pėrgjegjshme pėr tė gjitha situatat qė po kalojmė dhe pėr ato qė do tė vijnė“, ka thėnė nė vazhdim tė fjalės sė tij kryetari Xhemajli. (Lexo fjalimin e plotė)

Me njė fjalim pėrmbajtėsor rreth pėrgatitjeve qė ka bėrė LPK-ja pėr tė dalė sa mė e suksesshme nė kėto zgjedhje, ėshtė praqitur Sekretari i Pėrgjithshėm i LPK-sė, Gafurr Elshani. Z. Elshani, ka theksuar se programi elektoral tė cilin e kemi botuar dhe ua kemi ofruar zgjedhėsve tė Kosovės, ėshtė premtimi dhe zotimi  ynė pėr punėn gjatė mandatit tė ardhshėm katėrvjeēar. Ky ėshtė njė program, i cili na shpie drejt integrimit dhe unisimit kombėtar, i prosperitetit ekonomik dhe i ruajtjes sė tėrėsisė territoriale tė Kosovės, qė garanton ligje unike nė gjithė territorin e Kosovės dhe barazi nė mes tė qytetarėve e jo standarde tė dyfishta. (Lexo fjalimin e plotė)

Lidhur me projektin pėr Unionin Shqipėri-Kosovė, ka folur anėtari i Kryesisė sė LPK-sė Naim Zhitia, i cili ka potencuar se LPK-ja nė mandatin nė vijim, do tė votojė kėtė projekt nė Kuvend, ndėrsa do tė ndihmojė nė futjen nė procedurė dhe aprovimin e tij edhe nė Kuvendin e Shqipėrisė. Gjithashtu, LPK-ja, do tė punojė qė ky Projekt tė pranohet edhe nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, BE-ja, OKB-ja, shtetet e rajonit dhe shtetet tjera tė botės. (Lexo fjalimin e plotė)

Sekretari pėr Marrėdhėnie me Publikun z. Demir Reshiti, ka folur pėr pjesėn ekonomike tė programit zgjedhor tė LPK-sė, duke theksuar ndėr tė tjera se njėra ndėr objektivat kryesore tė LPK-sė ėshtė  pėrmirėsimi i infrastrukturės rrugore me rėndėsi strategjike pėr zhvillimin e vendit, duke u dhėnė prioritet rrugėve qė lidhin Kosovėn me Shqipėrinė, nė radhė tė parė rrugės Prishtinė-Vėrmicė- Kukės-Tiranė. (Lexo fjalimin e plotė)

Nė fund tė tubimit shoqėruar nga hymni i LPK-sė, tė ekzekutuar nga kėngėtari i mirėnjohur Arif Vladi, ėshtė bėrė prezentimi i 54 kandidatėve pėr deputetė tė cilėt e pėrbėjnė listėn zgjedhore tė LPK-sė pėr zgjedhjet e 23 tetorit.


Nga mbledhja e kryesisė sė LPK-sė me drejtuesit e shtabeve rajonale zgjedhore

Mė 23 shtator LPK-ja hap fushatėn elektorale

Prishtinė, 18 shtator - „Janė zhvilluar tė gjitha parapėrgatitjet pėr fillim tė suksesshėm tė fushatės zgjedhore“, ėshtė vlerėsim i dalė nga mbledhja e kryesisė sė LPK-sė me drejtuesit e shtabeve rajonale zgjedhore e cila ėshtė mbajtur tė shtunėn nė Prishtinė, nėn drejtimin e Emrush Xhemajlit, kryetar. Nė fillim kryetari Xhemajli ka folur pėr punėn qė ka bėrė kryesia gjatė periudhės nė mes tė dy mbledhjeve pėr realizimin e detyrave lidhur me pėrgatitjet pėr fushatėn zgjedhore. „Nė pėrgjithsi jemi duke ecur me dinamikėn qė kėrkohet nė kėtė fazė parazgjedhore. I kemi dorėzuar me kohė listat e kandidatėve pėr vėzhgues dhe pėr anėtarė tė komisioneve tė vendvotimeve, ndėrkohė qė nė pėrfundim e sipėr ėshtė edhe shtypja e programit zgjedhor si dhe materialeve tė nevojshme propagandistike (pllakatet, spotet radiotelevizive, posterat...)“, ka konstatuar kryetari Xhemajli. Rreth punės me media, ka raportuar sekretari pėr Marrėdhėnie me Publikun, Demir Reshiti, ndėrkohė qė mendimet e tyre rreth zhvillimit tė fushatės i kanė paraqitur edhe anėtarėt tjerė tė kryesisė, Hasan Meta, Iljaz Kadolli e Ali Buzhala. Raportet nga puna e shtabeve rajonale i kanė paraqitur: Gafurr Elshani, Asllan Pantina, Abdyl Mushkolaj, Naim Zhitia e Emrush Xhemajli, tė cilėt kanė konstatuar se me sukses janė duke u realizuar detyrat e caktuara nga kryesia. Gati nė tė gjitha komunat ku ka shtrirje LPK-ja janė marrė kontakte me komisionet komunale zgjedhore dhe janė caktuar anėtarėt e komisioneve qė do te punojnė nėpėr vendvotime nė ditėn e zgjedhjeve ndėrkohė qė shtabet komunale zgjedhore, pėrkatėsisht kryesitė e kėshillave tė Rretheve tė LPK-sė po punojnė nė hartimin e orarit tė tubimeve elektorale qė do tė mbahen gjatė fushatės zgjedhore. Hapjen e fushatės elektorale, LPK-ja do ta bėj mė 23 shtator nė Prishtinė, me njė tubim madhėshtor qė do tė organizohet nė Sallen e Kuqe tė Pallatit tė rinisė, me fillim nė orėn 17.00. Nė kėtė tubim, krahas prezentimit tė kandidatėve nga lista zgjedhore e LPK-sė, do tė bėhet edhe shpalosja e programit zgjedhor. 

Zyra pėr informim e LPK-sė


FJALA E EMRUSH XHEMAJLIT, KRYETAR I LPK-SĖ NĖ TUBIMIN PĖRKUJTIMOR NĖ PEJĖ ME RASTIN E NDARJES NGA VEPRIMTARI RAMADAN SHALA

RAMADAN SHALA, VEPRIMTAR I PĖRKUSHTUAR I ĒĖSHJTES KOMBĖTARE

Shumė e respektuara familja Shala, pjesmarrės nė kėtė tubim komemorativ ju shprehi ngushllimet mė tė thella me rastin e ndarjes nga veprimtari i shquar i Kosovės, Ramadan Shalės.

Baca Ramadan ishte shokė, ishte vėlla, ishte i afėrt dhe nuk pranonte dallime moshe. Ai gjithnjė mbeti i ri nė mendim e veprim. Baca Ramadan ishte njė shpirt ku jetonte liria. Ai shfaqte mendimin lirė dhe drejtėpėrdrejtė pavarėsishtė konjukturave tė ditės. Ai ishte njė Sokrat i vuajtur i Kosovės, pėrplot dinjitet, krenari dhe zemėrbardhėsi. Baca ishte i rrugėve tė gjata tė veprimit. Ai kurrė nuk u lodh dhe nuk u ankua edhe pse kishte shumė arsye tė bėnte njė gjė tė tillė.

Nė qėndrimin e Bacės nė jetė, nė veprimtarinė atdhetare, nė kohė tė vėshtira dhe nė kohė kur u frymua mė lirisht, por edhe nė betejėn e fundit pėr jetė, kemi pasur nderin tė shohim tek na rishfaqen figurat e heronjėve viganė si Ahmet Haxhiu, Fadil Vata, Hyzer Haxhiu, Arif Seferi dhe tė tjerė veprimtarė tė tė njejtit ideal.

Ata dhe dėshmorėt tjerė tė lirisė baca Ramadan i vlerėsonte lartė sa ishin gjallė dhe pas ndarjes nga ta. Nė verėn e vitit 1994 baca Ramadan udhėtoi nga Suedia e deri nė Zvicėr, enkas pėr t'u pėrshėndetur vetėm njė ēast, nga shoku i tij i idealit, Ahmet Haxhiu qė kthehej pėrfundimisht nė vendlindje.

Baca nuk u nda nga aktiviteti edhe pse ishte i penguar nga shėndeti i rrėnuar burgjeve. Na ėshtė i freskėt aktiviteti i bacės Ramadan jo vetėm nė nėnshkrimin presonal dhe tė rrethit tė tij tė Peticionit pėr krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovė por edhe tė agjitimit tė tij nė kėtė drejtim bashkė me ne tė gjithė.

Ai kishte njė mbamendje tė ēuditshme pėr nga saktėsia. Ai shpesh mendimet e veta i fillonte. "A tė kujtohet dita, vendi dhe data e iks ngjarjes", nėse nuk tė kujtohej baca ta rikujtonte atė. Edhe qėndrimet kush si i kishte mbajtur i thonte saktė.

Bacėn Ramadan do ta kujtojmė gjithnjė ashtu siē ishte, i dashur, i sinqertė, me buzėqeshje qė nuk do tė na hiqet nga pėrfytyrimi. Ai shkoi me besimin nė ne se do tė ecim rrugės qė ai i kushtoi jetėn, dhe me siguri do tė kemi nderin tė arsyetojmė besimin e tij tė madh.

Pavarėsisht raportet nė mes njėrzve qė ėshtė normale tė mos jenė tė njejta veē e veē baca Ramadan dinte tė na donte dhe vlerėsonte tė gjithėve nė mėnyrė tė duhur.

Baca Ramadan do t'i mungojė shumė familjes. Do tė na mungojė shumė tė gjithė neve. Nė mėnyrė tė re do tė jetė nė ne dhe me ne, nė vėshtirėsitė qė na presin por edhe nė rrugėn e lirisė.

Pejė mė 17 shtator 2004


KOMUNIKATĖ PĖR MEDIA

Prishtinė, 17 shtator 2004  - Tė nderuar pėrfaqėsues tė mediave, ju dėshiroj mirėseardhje nė kėtė konferencė.

Meqė jemi nė prag tė fushatės elektorale pėr zgjedhjet nacionale tė 23 tetorit, e kemi parė tė udhės qė t’i paraqesim pėr opinion pikėpamjet e LPK-sė lidhur me to, e njėherėsh do tu njoftojmė edhe me pėrgatitjet qė ka bėrė LPK-ja pėr tė dale sa mė me sukses nė zgjedhje.

Siē e keni tė njohur, Lėvizja Popullore e Kosovės ėshtė njėra nga subjektet politike qė ėshtė ēertifikuar pėr zgjedhjet e 23 tetorit pėr Kuvendin e Kosovės. Si edhe mė parė, LPK-ja edhe kėsaj rradhe do tė japė kontributin e vetė qė kėto zgjedhje tė jenė tė qeta, fer e demokratike.

Nė kėto zgjedhje, LPK-ja konkuron me 54 kandidatė tė cilėt janė dėshmuar me punėn dhe pėrkushtimin e tyre nė realizimin e detyrave tė dala nga programi dhe statuti i LPK-sė.

Me vendim tė Kryesisė janė formuar shtabe nė tri nivele, pėrkatėsisht, krahas Shtabit Qendror Zgjedhor, janė formuar edhe shtabe nė nivele rajonale si dhe shtabe e nėnshtabe nė nivel komunash ku ka shtrirje LPK-ja. Kjo ėshtė bėrė nė radhė tė parė me qėllim tė shtimit tė efikasitetit tė punės.

Ėshtė hartuar edhe programi elektoral i cili ėshtė shtypur nė formė tė broshurės nė ekzemplarė tė konsiderueshėm dhe do t’u shpėrndahet zgjedhėsve potencialė.

Ky program ėshtė fokusuar nė fushat mė tė rėndėsishme dhe nuk ėshtė mbėshtetur nė retorikė e premtime boshe, por pėrmes tij i janė ofruar zgjedhėsve ato qė realisht mund t’i bėj LPK-ja nė mandatin e ardhshėm.

“Me LPK-nė drejt bashkimit kombėtar” do tė jetė motoja me tė cilėn do tė paraqitemi nė zgjedhjet nacionale tė 23 tetorit.

Gjithashtu ėshtė pėrgatitur dhe shtypur material i nevojshėm propagandistik qė do tu shpėrndahet zgjedhėsve potencialė nė tubimet elektorale tė cilat janė paraparė tė mbahen nėpėr tė gjitha qendrat komunale ku ka shtrirje LPK-ja.

Hapjen e fushatės elektorale do ta bėjmė mė datėn 23 shtator, nė orėn 17.00. Tubimi mbahet nė Sallen e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė, me ērast edhe do tė bėhet pėr herė tė parė publik programi zgjedhor si dhe do tė prezentohen kandidatėt e LPK-sė pėr kėto zgjedhje.

Pėr fat tė keq, na duhet tė konstatojmė se nė garėn zgjedhore nuk po hyjmė si tė barabartė me subjektėt tjera. Disa rregullore tė zgjedhjeve, e sidomos ato ku bėhet fjalė pėr emrimin e anėtarėve tė komisioneve komunale zgjedhore nga ana e kryeshefave tė ekzekutivit nė komunat pėrkatėse si dhe formula pėr ndarjen e vendeve nė komisionet e votimeve nuk mundėsojnė garė tė barabartė nė mes tė subjekteve tė liēencuara pėr zgjedhje.

Kryesia e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, ua ka adresuar njė shkresė shefit tė misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, z. Pascal Fieschi dhe Sekretariatit tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, me kėrkesėn qė tė bėhet ndryshimi i rregulles sė zgjedhjeve nr. 9/2004  sepse ka konstatuar se kjo formulė e ndarjes sė vendeve pėr komisione tė vendvotimeve e dėmton LPK-nė si subjekt, dhe krijon hapėsirė tė madhe pėr manipulim gjatė procesit zgjedhor, e sidomos nė ditėn e votimit duke mundėsuar  praktikisht njė garė zgjedhore tė pabarabartė me subjektet tjera. LPK-ja ka kėrkuar qė t’u mundėsohet tė gjitha subjekteve politike qė garojnė nė kėto zgjedhje qė tė marrin pjesė me numėr tė barabartė tė kandidatėve nėpėr vendvotime, njejtė siē ėshtė vepruar edhe me rregullorėn pėr pėrfaqėsim nė media tė subjekteve politike gjatė fushatės elektorale.

Disa vėrejtje dhe sugjerime esenciale, pėrfaqėsuesi i LPK-sė z. Gafurr Elshani i ka paraqitur nė takimin me etnitetet qė marrin pjesė nė zgjedhjet e 23 tetorit 2004, tė cilin e ka organizuar misioni i OSBE-sė nė Kosovė, pėrkatėsisht drejtuesi i kėtij misioni z. Pascal Fieschi. Tė njejtat i janė nisur me shkrim z. Fieschi ku ngrihet shqetėsimi ynė pėr disa probleme qė LPK-nė e bėjnė me shanse tė pabarabarta nė zgjedhje:

-Kemi paraqitur vėrejtje nė rregullen zgjedhore 9/2004,

-Kemi kėrkuar qė edhe ditėn e votimit etnitetet tė jenė tė barabarta: Ose tė gjithė liderėt politikė, nė mėngjes gjatė votimit, tė prezentohen nė media dhe tė flasin, ose tė mos dalin asnjė. Pėrndryshe prezantimi i njėanshėm nė media i disa liderėve dhe diskriminimi i disa tė tjerėve ėshtė shkelje e qėllimshme. Duke e pėrsėritur mediat, televizionet, radiot dhe internetet gjithė ditėn daljen vetėm tė 2-3 liderėve, qytetarėve indirekt po u bėhet thirrje qė tė dalin dhe tė votojnė pėr ta nga koha e paraqitjes nė orėt e mėngjesit deri nė mbyllje tė vendvotimeve. Ditėn kur duhet tė vazhdojė heshtja zgjedhore nė fakt po bėhet dita mė e ngarkuar me propagandė. Kėshtu ka ndodhur nė 3 zgjedhjet e kaluara.

 -Gjitashtu konform rregulloreve, kemi kėrkuar qė nė fushatėn zgjedhore tė merren masa praktike ndaj atyre qė pėrdorin personelin dhe mjetet e transportit, mjetet tjera teknike tė Presidencės, Parlamentit, Qeverisė nė nivel qendror dhe nė atė lokal nė fushatėn zgjedhore partiake.

- Mendojmė se duhet t'u bėhet thirrje njėsoj subjekteve qė nuk kanė dashur tė marrin pjesė nė zgjedhje sepse njėsoj ka tė bėjė me Kosovėn si mospjesėmarrja e disa partive shqiptare ashtu edhe serbe. Tek e fundit ėshtė e drejtė e subjekteve politike qė tė marrin pjesė nė zgjedhje dhe askend nuk duhet detyruar me zor ose me kushtėzime tė dilet nė zgjedhje.

- Nė fushėn e sigurisė subjekteve politike nuk u ėshtė afruar shėrbim i njėjtė. Kemi kėrkuar qė tė lėshohet nga organet kompetente dokumentacioni pėrkatės pėr udhėheqėsit e LPK-sė pėr qarkullim efikas dhe leje pėr pajisje dhe mbrojtje pėr shoqėruesit e drejtuesve tė LPK-sė sikurse edhe subjekteve tjera.

Nė emėr tė kryesisė sė LPK-sė, ju falenderoj pėr pėr pjesmarrje nė kėtė konferencė duke kėrkuar qė gjatė fushatės elektorale tė raportoni nė mėnyrė objektive dhe tė barabartė pėr aktivitetet zgjedhore tė tė gjitha subjekteve qė garojnė nė kėto zgjedhje.                           

Demir Reshiti,

sekretar pėr marrėdhėnie me publikun i LPK-sė

 


Nga mbledhja e Shtabit zgjedhor rajonal tė LPK-sė nė Prizren

Janė bėrė pėrgatitjet e fundit pėr fillimin e fushatės zgjedhore

Prizren, 15 shtator - Njė javė pėrpara fillimit zyrtar tė fushatės elektorale pėr zgjedhjet nacionale tė 23 tetorit, nė Prizren ėshtė mbledhur shtabi rajonal zgjedhor i LPK-sė me pėrfaqėsues tė shtabeve komunale tė kėtij subjekti nga Sharri, Prizreni, Theranda e Rahoveci. Sekretari i pėrgjithshėm i LPK-sė, Gafurr Elshani i cili njėherėsh ėshtė kryetar i shtabit rajonal, fillimisht ka njoftuar tė pranishmit pėr vendimet qė janė marrė nė shtabin qendror zgjedhor si dhe me detyrat qė kanė dalė nga mbledhja e shtabit qendror e mbajtur fundjaven e kaluar nė Prishtinė. Gjithashtu, Elshani ka bėrė edhe njė rrumbullaksim tė aktiviteteve javore tė shtabit rajonal duke u shprehur i kėnaqur me punėn qė ėshtė bėrė sidomos nė kėshillat e rretheve nė Therandė dhe Sharr, ku sipas raporteve tė paraqitura nga drejtuesit e LPK-sė nėpėr kėto rrethe, del se janė kryer tė gjitha punėt parapėrgaditore pėr fushatėn zgjedhore. Gjatė kėtyre ditėve ėshtė punuar nė pėrpilimin e listave me anėtarė tė komisioneve tė vendvotimeve si dhe me vėzhgues tė cilat duhet tė dorėzohen nėpėr komisione komunale zgjedhore, pėrkatėsisht nė KQZ deri mė 15 shtator. Ndonėse rregullorja 9/2004 pėr anėtarėt e komisioneve tė vendvotimeve ėshtė e disfavorshme pėr LPK-nė dhe ndaj tė njejtės rregullore ėshtė bėrė njė parashtresė nė KQZ, megjithatė “vendet e ndara pėr LPK-nė do tė mbulohen me pėrsona tė dėshmuar qė kanė pėrvojė nga zgjedhjet e kaluara si dhe me vėzhgues”, u tha nė kėtė takim.

Nė vazhdim tė mbledhjes, pas raportit tė paraqitur nga drejtuesit e shtabeve komunale zgjedhore, si dhe pėrfaqėsuesit e grupeve tė punės nėpėr kėto shtabe, u vendos qė ēdonjėri shtab komunal zgjedhor, tė hartoj paraprakisht kalendarin e tubimeve elektorale qė do tė mbahen nė rrethet pėrkatėse nė mėnyrė qė tė kordinohen kėto orare me agjenden e shtabit qendror zgjedhor tė LPK-sė.

Zyra pėr informim e shtabit rajonal zgjedhor tė LPK-sė, Prizren


ME RASTIN E VDEKJES SĖ VEPRIMTARIT KOMBĖTAR, RAMADAN SHALĖS

TELEGRAM NGUSHĖLLIMI

E nderuara familja e shokut tonė tė dashur Ramadan Shalės,

Me pikėllim tė thellė morėm lajmin e hidhur tė ndarjes nga ju dhe nga ne tė mė tė dashurit tuaj dhe shokut tonė tė dashur e tė paharrur Ramadan Shala.

Nė emėr tė gjithė shokėve tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės dhe nė emrin tim personal pranoni ngushėllimet mė tė thella. Baca Ramadan gjithėherė pėr ne ka qenė burim frymėzimi pėr tė qėndruar nė kohė tė vėshtira. Ai me mendjen e tij tė ndritur na ka dhėnė fuqi gjithmonė nė luftėn kundėr okupatorėve. Ai do tė jetė pėr ne simbol i qėndresės dhe i krenarisė.

Me pikėllim,

Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

Emrush Xhemajli

 


PRONONCIM I LPK-SĖ KUNDĖR PAZAREVE TĖ UNMIK-UT ME SERBINĖ

PSSP I OKB-SĖ Z. PETERSEN KOSOVĖS I PREMTON BOSH, NDĖRSA U HAP RRUGĖ PRETENDIMEVE AGRESIVE TĖ SERBISĖ

Prishtinė, 10 shtator 2004 - Koha kur Kuvendi i Kosovės ėshtė shpėrndarė dhe kur Kosova po punon pėr zgjedhje tė qeta, nga UNMIK-u ėshtė duke u shfrytėzuar pėr tė bėrė pazare me shtetin fqinjė, Serbinė, nė kurriz tė Kosovės. Siē njoftojnė agjensitė e lajmeve, shefi i administratės ndėrkombėtare nė Kosovė i shkruan kryeministrit serb se Grupi i Kontaktit dhe misioni qė ai udhėheqė e kanė studiuar mirė planin e Serbisė pėr decentralizim dhe po i njėjti, sipas tij, do tė mund tė diskutohet sė shpejti nė njė takim tė pėrbashkėt tė grupeve punuese tė Prishtinės dhe Beogradit.
Burimet diplomatike nė Prishtinė thanė se takimi, i cilėsuar si teknik, do tė zhvillohet nė nivel ekspertėsh tė Kosovės dhe Serbisė, me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve serbė tė Kosovės.
UNMIK-u i prirė nga Petersen  tė deklaruar pėr zgjedhje tė lira dhe tė qeta nė Kosiovė, nė fakt, duke e lejuar shtetin fqinjė, Serbinė, qė tė pėrzihet nė procesin zgjedhor nė Kosovė ėshtė duke krijuar situata konfliktuoze qė i vėjnė nė pikėpyetje njohjen e rezultateve tė zgjedhjeve.  Pėr mė tepėr, z. Petersen qė erdhi me gojėn plot premtime boshe pėr Kosovėn, nė vepėr u ka hapur rrugėn pretendimeve agresive tė Serbisė.
 

Kryetari i LPK-sė
Emrush Xhemajli

Zyra pėr informim e LPK-sė


Diskutimi i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė, Gafurr Elshani, mbajtur nė takimin e sė enjtes organizuar nga OSBE-ja

LPK-ja shpreh shqetėsimin e saj pėr mostrajtim tė barabartė tė subjekteve qė do tė garojnė nė zgjedhjet nacionale tė kėtij viti

Prishtinė, 10 shtator - Tė enjten nė Prishtinė, ėshtė mbajtur njė takim me etnitetet qė marrin pjesė nė zgjedhjet e 23 tetorit 2004, tė cilin e ka organizuar misioni i OSBE-sė nė Kosovė, pėrkatėsisht drejtuesi i kėtij misioni z. Pascal Fieschi. Nė kėtė takim, tė mbajtur pa praninė e gazetarėve, LPK-nė e ka pėrfaqėsuar z.Gafurr Elshani, Sekretar i Pėrgjithshėm, i cili ka paraqitur pikėpamjet e kėtij subjekti rreth zgjedhjeve.

Diskutimin e pėrfaqėsuesit tė LPK-sė, z.Gafurr Elshani, po e japim tė plotė.

Tė nderuar tė pranishėm, Lėvizja Popullore e Kosovės ėshtė njėra nga subjektet politike qė ėshtė ēertifikuar pėr zgjedhjet e 23 tetorit pėr Kuvendin e Kosovės. Si edhe mė parė LPK edhe nė kėto zgjedhje do tė japė kontributin e vetė qė kėto zgjedhje tė jenė tė qeta, fer e demokratike.

Na lejoni qė me kohė tė shprehim shqetėsimin tonė pėr disa anė qė LPK-nė mund ta bėjnė me shanse tė pabarabarta nė zgjedhje.

1. Kemi vėrejtje sa i pėrket ndarjes sė anėtarėve tė Komisioneve tė vendvotimeve. Kėtė e kemi pasur edhe herave tjera, por nuk ėshtė marrė parasysh nė rregulloret qė janė bėrė. Ne kemi kėrkuar qė sikurse nė media edhe nė kėtė fushė etniteteve t'u afrohen shanse tė barabarta. Por pėr kėtė kemi bėrė reagim tė posaēėm.

2. Nuk ėshtė nė rregull Rregullorja e UNMIK-ut, 2001/36 sipas sė cilės ka rast qė kandidatit tė LPK-sė i ėshtė bėrė kėrkėsė pėr marrjen e pushimit tė detyrueshėm nga vendi i punės nė kohėn e fushatės pėr dy muaj ditė rresht dhe nuk ėshtė lėnė mundėsia qė kjo tė lihet nė dorėn e kandidatit dhe etnitetit politik.

3. Posaēėrisht kėrkojmė qė edhe ditėn e votimit etnitetet tė jenė tė barabarta: Ose tė gjithė liderėt politikė, nė mėngjes gjatė votimit, tė prezentohen nė media dhe tė flasin, ose tė mos dalin asnjė. Pėrndryshe prezantimi i njėanshėm nė media i disa liderėve dhe diskriminimi i disa tė tjerėve ėshtė shkelje e qėllimshme. Duke e pėrsėritur mediat, televizionet, radiot dhe internetet gjithė ditėn daljen vetėm tė 2-3 liderėve qytetarėt indirek po thirren qė tė dalin dhe tė votojnė pėr ta nga koha e paraqitjes nė orėt e mėngjesit deri nė mbyllje tė vendvotimeve. Ditėn kur duhet tė vazhdojė heshtja zgjedhore nė fakt po bėhet dita mė e ngarkuar me propagandė. Kėshtu ka ndodhur nė 3 zgjedhjet e kaluara.

Ju lutem mirreni seriozisht kėtė qė po e themi pėr tė mos pasur nesėr probleme.

4. Gjitashtu konform rregulloreve, kėrkojmė qė nė fushatėn zgjedhore tė merren masa praktike ndaj atyre qė pėrdorin personelin dhe mjetet e transportit, mjetet tjera teknike tė Presidencės, Parlamentit, Qeverisė nė nivel qendror dhe nė atė lokal nė fushatėn zgjedhore partiake.

5. Mendojmė se duhet t'u bėhet thirrje njėsoj subjekteve qė nuk kanė dashur tė marrin pjesė nė zgjedhje sepse njėsoj ka tė bėjė me Kosovėn si mospjesėmarrja e disa partive shqiptare ashtu edhe serbe. Tek e fundit ėshtė e drejtė e subjekteve politike qė tė marrin pjesė nė zgjedhje dhe askend nuk duhet detyruar me zor ose me kushtėzime tė dilet nė zgjedhje.

6. Nė fushėn e sigurisė subjekteve politike nuk u ėshtė afruar shėrbim i njėjtė. Kėrkojmė qė tė lėshohen Cortezicartė ose dokumentacion pėrkatės pėr udhėheqėsit e LPK-sė pėr qarkullim efikas dhe leje pėr pajisje dhe mbrojtje pėr shoqėruesit e drejtuesve tė LPK-sė sikurse edhe subjekteve tjera.

Zyra pėr informim e LPK-sė


Intervistė dhėnė Agjencisė sė Lajmeve KOSOVAPRESS

Xhemajli: UNMIK-u ėshtė bėrė pengesė pėr zhvillimin e Kosovės


Hapi i i ardhshėm mė i qėlluar i vendorėve qė sot janė nė bashkėqeverisje do tė ishte tė japin dorėheqje nga kėto detyra qė duken se janė tė rėnda pėr ta. Tė bėhen mė serioz dhe tjetėr herė tė dalin me njė listė zgjedhore bashkėqeverisėse nė zgjedhje, sepse tash po kanė vishtirėsi pėr tė treguar ku dallojnė nė politikė nga njėri- tjetri,- ka thėnė kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė njė intervistė ekskluzive pėr Kosovapress.

Kosovapress: Z. Xhemajli nė Kosovė vazhdon tė flitet pėr Pavarėsinė, ndėrkohė qė praktika po tregon tė kundėrtėn, si e shpjegoni ju kėtė?

Xhemajli: Ēėshtja e Pavarėsimit tė Kosovės dhe unjisimit me pjesėn tjetėr tė Kombit nė pėrgjithėsi, mendoj se ėshtė duke shkuar pėrpara. Por, ajo qė ju keni vėrejtur, ka tė bėjė me angazhimet e koalicionit bashkėqeverisės. Ata patėn premtuar pavarėsi, 4 ministri tė tjera, ndėrsa nė praktikė dhanė pėlqimin dhe formuan grupet pėr bisedime absurde me Beogradin, si dhe pėlqimin pėr organizimin e njė ministrie qė deri para pak kohe nuk e kishim dėgjuar kurrė-Ministria pėr kthime. /
mė tepėr


Nga mbledhja e shtabit zgjedhor rajonal tė LPK-sė

Prizren, 7 shtator – Nė kuadėr tė parapėrgatitjeve pėr zgjedhjet nacionale tė 23 tetorit, nė Prizren ėshtė mbledhur shtabi zgjedhor i zonės sė dytė ku pėrfshihen Kėshillat e Rretheve tė LPK-sė pėr komunat Sharr, Prizren, Therandė dhe Rahovec. Shtabi zgjedhor i pėrbėrė nga kryesia 8 anėtarėshe me kryetar Gafurr Elshanin ka biseduar pėr detyrat e marra nga shtabi qendror zgjedhor i LPK-sė, me theks tė veēantė pėr plotėsimin e formularėve tė vėzhguesėve dhe anėtarėve tė komisioneve tė vendvotimeve. Nė mbledhje, krahas kryetarėve tė shtabeve komunale, kanė raportuar edhe kryesuesit e komisioneve qė funksionojnė nė kuadėr tė shtabit rajonal, pėrkatėsisht ai pėr informim, komisioni pėr ēėshtje teknike dhe komisioni pėr ēėshtje finansiare. Nė periudhėn e parafushatės, shtabi do tė mbaj mbledhje tė rregullta ēdo tė hėnė, ndėrsa gjatė fushatės zgjedhore do tė mblidhet edhe mė shpesh. Vlerėsim i pėrgjithshėm nga kjo mbledhje ishte se LPK-ja nė kėto zgjedhje po hyn dukshėm mė e pėrgatitur me objektivin e qartė qė nė pėrbėrjen e kuvendit tė ardhshėm tė ketė njė grup tė vetin parlamentar.

Komisioni pėr informim i SHZZD tė LPK-sė, Prizren


TELEGRAM URIMI FEDERATĖS SHQIPTARE TĖ FUTBOLLIT

Prishtinė, 5 shtator 2004 - Shumė tė respektuar drejtues tė FSHF-sė! Fitorja e merituar qė kombėtarja shqiptare nė futboll e shėnoi ndaj pėrfaqėsuesės greke, na ka gėzuar pa masė. Kjo fitore, pėrveē  anės sportive, ka vlera shumė mė tė mėdha edhe nė aspektin moral, sepse ta mposhtish njė kombėtare qė aktualisht mban titullin e kampionit evropian, ėshtė mė tepėr se fitore. Bashkė me kėtė telegram, ua nisim edhe urimet e tėrė kėsaj ane tė shqiptarisė qė padrejtėsisht ka ngelur jashtė kufinjėve tė Shqipėrisė administrative, me shpresėn se shumė shpejtė do tė bėhet Unioni Shqipėri–Kosovė, qė ndėr tė tjera, do ta pėrfaqėsonte akoma mė denjėsisht edhe futbollin shqiptar nė arenėn ndėrkombėtare.

Edhe njėherė mijėra pėrshendetje tė ngrohta vėllėzėrore pėr tė gjithė qė dhanė kontributin e tyre nė kėtė fitore historike, qė nga shtabi teknik, lojtarėt e deri te pėrsoneli ndihmės.

Pėr Kryesinė e LPK-sė

Emrush Xhemajli, kryetar

 

 


 

Nga mbledhja e Shtabit qendror zgjedhor tė LPK-sė

Rrumbullakėsohet programi elektoral

Prishtinė, 5  shtator-Tė shtunėn nė Prishtinė ėshtė mbledhur nė takim tė rregullt pune shtabi qendror zgjedhor i LPK-sė nėn drejtimin e Emrush Xhemajlit, kryetar. Raportet nga drejtuesit e shtabeve rajonale pėr punėn njė javore, punėt rreth akreditimit tė vėzhguesėve dhe pėrgatitja e materialit tė nevojshem propagandistic, kanė qenė pikat kryesore pėr tė cilat ėshtė diskutuar nė kėtė mbledhje. Nė fillim nga ana e kryetarit Xhemajli ėshtė prezentuar programin zgjedhor i cili tashmė ka marrė formėn pėrfundimtare pas propozimeve qė janė bėrė mė herėt nga anėtarėt e kryesisė. Pėr pjesėn ekonomike tė kėtij programi, janė angazhuar ekspert tė ekonomisė tė cilėt kanė dhėnė kontributin e tyre tė ēmuar, ndėrkohė qė ana politike ėshtė pėrgatitur nga kryesia. Nė program, ndėr tė tjera jepen 10 arsyet themelore pse do tė duhej tė votohej LPK-ja, ndėrkohė qė vend me rėndėsi zen edhe projekti pėr Unionin Shqipėri-Kosovė si dhe fushat e caktuara tė cilat LPK-ja do t’i shikojė me prioritet nė rast tė fitores nė kėto zgjedhje. Pėrgjegjėsit e shtabeve rajonale kanė raportuar pėr punėn qė ėshtė bėrė rreth akreditimit tė kandidatėve qė do t’i vėzhgojnė zgjedhjet. Objektiv i kryesisė ėshtė qė tė angazhohet numri maksimal i vėzhguesėve tė lejuar nga KQZ-ja. Nė mbledhje gjithashtu ėshtė marrė vendim pėr pėrgatitjen e materialit propagandistic qė do tė shėrbej gjatė fushatės elektorale. Krahas programit zgjedhor i cili do tė shtypet nė formė tė broshurės dhe do tu shpėrndahet zgjedhėsėve nė numėr tė mjaftueshėm, do tė pėrgatiten edhe spote, postera dhe material tjeter propagandues.

Nė pjesėn e fundit tė mbledhjes, ėshtė biseduar pėr pėrgatitjet qė po bėhen pėr shėnimin e njėvjetorit tė rėnies sė veprimtarit Avdi Muja i cili ėshtė vrarė nga njė dorė tinzare mė 1 tetor tė vitit tė kaluar. Ėshtė vendosur qė nė njėvjetorin e vrasjes tė kėtij veprimtari tė devotshėm, tė organizohet njė akademi pėrkujtimore si dhe tė bėhet zbulimi i pllakės pėrkujtimore nė vendin ku ėshtė vrarė.

Zyra pėr informim e LPK-sė


Drejtuesit e LPK-sė vizituan Rexhep Berishėn

Prishtinė, 5 shtator- Kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli i shoqėruar nga Gafurr Elshani, Demir Reshiti e Iljaz Kadolli, tė shtunėn kanė vizituar Rexhep Berishėn, babain e dėshmorit Nuhi Berisha, i cili ėshtė i shtruar pėr shėrim nė spitalin e Prishtinės. Xhemajli duke u interesuar pėr gjendjen shėndetėsore tė babait tė veprimtarit tė devotshėm tė Lėvizjes, nė emėr tė bashkėpunėtorėve dhe anėtarėve e simpatizantėve tė LPK-sė, i ka dėshiruar atij shėrim sa mė tė shpejtė. Nga ana e tij, xha Rexhepi, duke u falenderuar pėr kėtė vizitė, ka thėnė se e ndien vetėn tė lehtėsuar dhe mė lehtė e pėrballon smundjen kur e vizitojnė shokėt dhe bashkėveprimtarėt e birit tė tij dėshmor, Nuhiut. 

Zyra pėr informim e LPK-sė


Mbledhje e Shtabit Zgjedhor tė Zonės sė VI Zgjedhore tė LPK-sė

Ferizaj,3 shtator - Tė enjten nė Ferizaj, nėn udhėheqjen e Kryetarit tė LPK-sė dhe njėherit edhe Kryetar i shtabit Zgjedhor tė Zonės sė VI Zgjedhore tė LPK-sė, Emrush Xhemajli u mbajt mbledhja e dytė e shtabit zgjedhor pėr zgjedhjet Parlamentare tė 23 tetorit 2004.
Nė mbledhje merrnin pjesė Kryetarėt e shtabeve lokale tė komunave: Ferizaj, Kacanik, Lipjan, Shterpc dhe Viti.
Temė kryesore e kesaj mbledhje ishte plotesimi i formularėve tė Kėshillave tė Rretheve pėr vendvotime si dhe tė vėzhguesve tė zgjedhjeve. Kryetarėt e K.Rretheve tė cilėt njėkohesisht janė edhe Kryetar tė K.lokale tė zgjedhjeve, raportuan lidhur me aktivitetin qė po zhvillojnė nė prag tė fillimit tė fushatės elektorale dhe
synimet qė ata kanė pė arritjen e sukseseve sa me tė mėdha dhe propagandimin qė ata po bėjnė tek elektorati pėr tė votuar pėr LPK-nė.

    Zyra per informim e shtabit zgjedhor tė zonės sė VI tė LPK-sė
                                         


Njoftim - KRr i LPK-sė nė Kaēanik


Ne mbledhjen e tij tė fundit,tė mbajtur me 01 shtator 2004, K.Rr i LPK-sė nė Kaēanik,zgjodhi shtabin lokal zgjedhor nė kėtė pėrberje:

Metush Zenuni - Kryetar dhe pergjegjes per informim
Halil Topalli - pėrgjegjės pėr financa
Ejup Raka - pėrgjegjės pėr kontakte me OSBE-nė
Ukshin Ēallaku - pėrgjegjės pėr vėzhgimin e zgjedhjeve
Bexhet Luzha - anėtar
Fatmir Kurtaj- anėtar
Adnan Vishi- anėtar
Feriz Deda- anėtar
Abedin Hysa- anėtar
Nazmi Kuka- anėtar
Avni Bushi- anėtar


                       Komisioni pėr informim i K.Rr tė LPK-sė, Kaēanik


Ėshtė formuar shtabi zgjedhor i zonės sė dytė

Prizren, 1 shtator - Nė kuadėr tė formimit tė shtabeve zgjedhore nė nivel rajonal pėrkatėsisht zonal, nė Prizren ėshtė formuar shtabi zgjedhor i zonės sė dytė ku pėrfshihen kėshillat e rretheve tė LPK-sė pėr komunat Sharr, Prizren, Therandė dhe Rahovec. Shtabi pėrbėhet nga kryesia 8 anėtarėshe me kryetar Gafurr Elshanin. Nė kuadėr tė shatbit do tė funksionojnė edhe tri komisione, pėrkatėsisht ai pėr informim qė do tė drejtohet nga Demir Reshiti, komisioni pėr ēėshtje teknike do tė drejtohet nga Halil Ēadraku dhe komisioni pėr ēėshtje finansiare qė do tė udhėhiqet nga Nazmi Kolloni. Nė periudhėn e parafushatės, shtabi do tė mbaj mbledhje tė rregullta ēdo tė hėnė, ndėrsa gjatė fushatės zgjedhore do tė mblidhet edhe mė shpesh.

Komisioni pėr informim i SHZZD tė LPK-sė, Prizren


Kėshilli i Rrethit tė LPK-sė nė Sharr formoi shtabin zgjedhor 

Sharr, 1 shtator- Kryesia e K.RR. tė LPK-sė nė Sharr, nė mbledhjen e saj tė rregullt javore ka analizuar pėrgatitjet qė janė duke u bėrė pėr zgjedhjet nacionale tė 23 tetorit. Nė kėtė mbledhje ėshtė formuar edhe shtabi zgjedhor i cili sipas instruksioneve tė marra nga qendra, do tė pėrbėhet nga anėtarėt e kryesisė. Nė kuadėr tė shtabit, do tė funksionojnė edhe komisionet pėrkatėse, sia ai pėr informim, pėr ēėshtje teknike dhe pėr ēėshtje tė financimit tė fushatės. Kryetar i shtabit ėshtė zgjedhur Demir Reshiti, ndėrsa kordinator pėr marrėdhėnie me KKZ-nė ėshtė zgjedhur Muhamet Myrtezani. Shtabi do tė mbaj mbledhje tė rregullta javore ēdo tė diel. 

Komisioni pėr informim i kryesisė sė K.RR. tė LPK-sė, Sharr 


Ėshtė formuar Shtabi Zgjedhor i Zonės sė Pestė 

Nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėr fushatėn zgjedhore Lėvizja Popullore e Kosovės bėri konstituimin e Shtabit Zgjedhor tė Zonės sė Pestė, nė tė cilėn pėrfshihen Prishtina, Besiana, Fushė-Kosova, Kastrioti dhe Galabi.

Shtabi Zgjedhor i Zonės sė Pestė do tė kryesohet nga Naim Zhitia. Shtabi ka krijuar edhe komisionet e nevojshme pėr punė sa mė tė sukseshme.

Zyra pėr informim e SHZZP


U formua Shtabi Zgjedor i  KRR tė LPK-sė nė Therandė

Duke u bazuar nė vendimin e Kėshilit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė, Kėshilli i Rrethit tė LPK-sė nė Therandė, formoi Shtabin Zgjedhor i cili do ta udhėheqė fushatėn elektorale tė LPK-sė nė kėtė komunė. Kryetar i shtabit ėshtė zgjedhur Adem Kadolli.

Pėr mbarėvajtje tė punėve tė kėtij shtabi janė zgjedhur edhe kėto komosione, si komisioni pėr financa, komisioni teknik dhe zėdhėnėsi.

Zyra pėr informim e KRR tė LPK-sė - Therandė

 

| kthehu |

 



Emrush Xhemajli
Kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

U lind mė 1 maj 1959 nė Komogllavė tė Ferizajit. Shkollėn fillore e ka mbaruar nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Ferizaj. Gjatė vitit 1976 i takon grupit ilegal tė nxėnėsve. Gjatė kohės sa ishte student i letėrsisė shqiptare dhe artit figurativ, dega e pikturės nė Prishtinė (1979), arrestohet nga okupatori serb dhe dėnohet me 3 vjet e gjysmė burgim pėr ēėshtje politike. Dėnimin e vuajti nė Mitrovicė tė Sremit. Pas burgut hyn nė organizimet e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (nė atė kohė LRSHJ-sė). Mė 7 janar 1984 i ikėn policisė qė kishte shkuar nė shtėpinė e tij pėr ta arrestuar sėrish dhe kalon nė ilegalitet. Nė prill tė atij viti arratiset dhe vendoset nė Zvicėr. Gjatė kohės sa qėndroi nė mėrgim, tri vitet e para ishte anėtar i redaksisė sė “Zėrit tė Kosovės” dhe ka hapur disa ekspozita personale dhe kolektive tė pikturės. Ndėrsa nga viti 1987 zgjedhet sekretar i LPK-sė, Dega Jashtė Vendit. Nė vitin 1991-1993 ishte delegat i Degės sė LPK-sė Jashtė Vendit nė Mbledhjen e III-tė, pėrkatėsisht IV-tė, qė u mbajtėn nė Ujmirė tė Drenicės dhe nė Prishtinė. Nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė nga fillimi i punės sė saj mė 1994. Nga maji i vitit 1998 deri nė fund tė luftės pėr ēlirimin e Kosovės ishte ndihmėskomandant pėr administratė tė pėrgjitshme nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Mė 1999 okupatori serb e dėnoi, nė mungesė, mė 15 vjet burg. Mė 28 Nėntor 1999 u vetėdemobilizua nga TMK-ja dhe kaloi prapė nė jetėn politike. Nė Kuvendin e V-tė tė LPK-sė, mbajtur nė korrik tė vitit 2000, delegatėt e zgjodhėn kryetar tė LPK-sė. Mbėshteti politikisht luftėn e armatosur ēlirimtare tė pjesėve tė popullit shqiptar nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni. Jashtė ēdo rregulloreje legale u hoq nga lista zgjedhore pėr deputetė tė Kuvendit tė Kosovės nė zgjedhjet e vitit 2001. Nė vitin 2001 nė mbledhjen e VI-tė tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė. Ėshtė i martuar, babė i tre fėmijėve. Jeton nė Prishtinė. Nga gjuhėt e huaja flet frengjishten dhe gjuhėn qė e mėsoi nė burg.