Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

Diskutimi i Emrush Xhemajlit, deputet i LPK-sė, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me debatin pėr rininė

 

 Prishtinė, 28 qershor 2007

...me ata qė guxojnė tė rezistojnė nė formė demokratike nė padrejtėsitė qė mendojnė se duhet vu nė vend, apo pėr shkak tė shqetėsimeve tė ligjshme pėr shtyrjet e njėpasnjėshme pėr tė ardhmen politike tė vendit, merret Ministria e Punėve tė Brendshme, SHPK-ja, Policia e UNMIK-ut, gjykatat vendore e ndėrkombėtare. Ata jo rrallė rrahėn, madje edhe vriten, burgosen dhe dėnohen jashtėligjshėm. Ata nuk kalojnė lehtė as nėpėr debate qė i thėrret opozita qė, nė fakt, ėshtė oponencė nė Kosovė. Po tė shfaqin mendimet jashtė klisheve poitike tė lejueshme pėr paraqitje publike mund tė nxirren edhe jashtė, mund edhe tė grushtohen. Kjo ėshtė pasqyra e gjendjes sė rinisė sė Kosovės sot.

 

KRYETARI I LPK-SĖ DHE DEPUTET NE KUVENDIN E KOSOVES PRITI NJE DELEGACION TĖ VETERANĖVE TĖ UĒK-SĖ NĖ DUKAGJIN

Mirėkuptim pėr shqetėsimin e veteranėve

Prishtinė, 26 qershor 2007

Me kėrkesėn e Shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė tė Zonės sė Dukagjinit, sot nė Zyrėn e tij nė Kuvendin e Kosovės z. Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė dhe deputet, priti njė delegacion tė kėtyre shoqatave tė kryesuar nga Kolonel Abdyl Mushkolaj.

Kolonel Mushkolaj shprehu shqetėsimin e veteranėve tė UĒK-sė lidhur me provokacionet e tė ashtuquajturės “Garda e Car Lazarit”, e cila ka paralajmėruar se mė 28 qershor do tė defilojė nė Gazimestan afėr Prishtinės. Ne si veteranė, tha ai, nuk mund tė qėndrojmė indiferentė nga provokacionet e tilla.

Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli tha se e mirėkupton shqetėsimin e shoqatave tė dala nga lufta nga provokacionet e koordinuara qė po ndodhin kundėr Kosovės, nė mesin e tė cilave ėshtė ky i 28 qershorit. Kemi bindje se organet pėrgjegjėse pėr siguri, KFOR-i, UNMIK-u dhe SHPK-ja nuk do tė lejojnė shfaqje tė tilla informale nė territorin e Kosovės. Pėr neve, si LPK, ėshtė gabim qė do tė kushtojė, pėrpjekja nga disa pėrgjegjės tė sigurisė, pėr t’i barazuar pėr nga misioni veteranėt e UĒK-sė me veteranėt e Serbisė. Veteranėt e UĒK-sė janė veteranė ēlirimtarė dhe mbrojtės, ndėrsa veteranėt e ushtrisė sė Serbisė kanė qenė agresorė dhe mbeten tė tillė ata qė po tentojnė tė vijnė provokativisht nga Serbia nė territorin e Kosovės.

 

Robert Van de Water, kėshilltar special i socialdemokracisė, vizitoi LPK-nė

LPK, qė nga fillimi ka anuar nga socialdemokracia


Prishtinė, 20 qershor 2007
z.Robert Van de Water, kėshilltar special i socialdemokracisė nė Parlamentin Evropian dhe z.Michael Walker, pėrfaqėsues i Zyrės sė partive politike pranė OSBE-sė, kanė qėndruar sot nė selinė qendrore tė Lėvizjen Popullore tė Kosovės.
Mysafirėt janė pritur nga kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli dhe sekretari i pėrgjithshėm Gafurr Elshani me bashkėpunėtorė.
Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, pasi iu dėshiroj mirėseardhje mysafirėve nga Parlamenti Evropian dhe nga OSBE-ja, i njoftoi ata shkurtimisht me historikun e LPK-sė. Si subjekt politik jemi formuar nė vitin 1982, dhe kemi vepruar nė rrethanat qė janė krijuar nga okupatori pa dashjen tonė. Ndėrsa pas luftės jemi regjistruar sikurse subjektet tjera politike.
LPK, nuk ėshtė profilizuar ende, mirėpo qė nga fillimi ka anuar nga socialdemokracia.
Mysafiri nga Grupi Socialist i Parlamenti Evropian ėshtė interesuar pėr orientimin e LPK-sė, pėr bashkėpunimin me subjektet tjera politike, pėr atė se ēka i bashkon dhe ēka i ndan me ato subjekte.
z.Xhemajli tha se ka shumė gjėra qė na kanė bashkuar me subjektet tjera politike, e besoj se do tė ketė edhe nė tė ardhmen, ndėrsa ajo ēka na ka ndarė ėshtė se LPK ka pasur njė qasje tjetėr nė raport me procesin e zhvilluar nė lidhje me statusin e Kosovės. LPK ka kundėrshtuar edhe procesin e decentralizimit, sepse janė krijuar komuna serbe monoetnike, qė, pėrveē tjerash, ėshtė nė kundėrshtim edhe me angazhimin pėr njė Kosovė multietnike.
Duke iu pėrgjigjur interesimit tė z.Robert Van De Water, pėr prioritetet e LPK, z.Xhemajli tha se gjithnjė duhet tė flasim pėr njė ditė pas pavarėsisė. Ekonomia ėshtė e bllokuar, prioritet ėshtė zhbllokimi i saj qė do tė bėhej pėrmes integrimeve. Me zhbllokim do tė shėnoheshin hapa pėrpara me ēka do tė krijoheshin mundėsitė pėr ndėrhyrje nė pėrmirėsimin e gjendjes sociale, qė aktualisht ėshtė nėn ēdo nivel.
Pėrfaqėsuesi i Zyrės sė partive politike pranė OSBE-sė, Mishael Walker, tha se sfidat e Kosovės nuk mund tė zgjidhen nga njė parti, prandaj i kemi ftuar tė gjitha partitė nė njė takim qė do tė mbahet tė premten.
z.Michael Walker, mosprofilizimin e subjekteve politike e lidhi me mungesėn e platformave.
z.Gafurr Elshani, sekretar i pėrgjithshėm i LPK-sė, u tha mysafirėve se profilizimi i subjekteve politike ėshtė i pamundur nėse nuk zgjidhet statusi i Kosovės. Deri nė zgjidhjen e statusin njerėzit mendojnė vetėm pėr kėtė, pėr konfliktin qė ka ndodhur dhe pėr atė qė mund tė ndodhė nėse nuk zgjidhet drejt statusi i Kosovės.
LPK nė fund kėrkoi nga socialdemokratėt qė tė jenė mė tė vendosur pėr ēėshtjen e Kosovės.
 

 
LPK mori pjesė nė tryezėn bashkėpunimi regjional dhe evropian me partitė Social Demokrate
 
Prishtinė, 23 qershor 2007
Gafurr Elshani, sekretar i pėrgjithshėm i LPK-sė, Durmish Gashi e Ilaz Kadolli, anėtarė tė Kryesisė dhe Isak Zhitia, anėtar i KP, kanė marrė pjesė nė tryezėn e organizuar nga OSBE dhe FES me temėn “Perspektiva evropiane e partive - Diskutimi mbi Social-Demokracinė”, e cila u mbajt tė shtunėn nė Prishtinė.

Nė kėtė tryezė qė moderohej nga eksperti i social demokracisė Robert Van de Water, deputet i parlamentit evropian, e ku OSBE pėrfaqėsohej nga Nadia Cannata, kurse FES nga Besa Luzha, koordinatore e programit nė Kosovė, ėshtė diskutuar pėr bashkėpunimin regjional dhe evropian me partitė Social Demokrate dhe zhvillimin e programeve.

LPK me kėtė rast ka paraqitur pikėpamjet e veta lidhur me bashkėpunimin e subjekteve me orientime tė njėjta, duke ripėrsėritur se, ndonėse ende nuk ėshtė profilizuar pėr shkak tė rrethanave ekzistuese - statusi i pazgjidhur i Kosovės, qė nga themelimi ka anuar nga socialdemokracia.
 

International Herald Tribune

Pavarėsia, alternativa e vetme pėr Kosovėn


15 qershor 2007
Ish ministrat e jashtėm tė disa vendeve perėndimore bėnė sot thirrje pėr pavarėsinė e Kosovės. Madeline Albright e Shteteve tė Bashkuara, Lloyd Aksworth i Kanadasė, Jan Eliason i Suedisė, Gareth Evans i Australisė, Joshka Fisher i Gjermanisė, Bronislav Geremek i Polonisė, Nils Petersen i Danimarkės, Lydie Polfer i Luksemburgut, Jozias van Artsen i Holandės dhe Hubert Vedrine i Francės, njė pjesė e tė cilėve hartues tė planit fillestar para 8 vjetėsh pėr qeverisjen e Kosovės, thonė se zgjidhja e vetme e mundshme, ėshtė pavarėsia nėn njė mbikqyrje tė fortė.
Thirrja ish shefave tė diplomacisė ėshtė bėrė pėrmes njė artikulli botuar sot nė gazetėn International Herald Tribune. Kosova, theksojnė autorėt, ėshtė ēėshtja e fundit madhore territoriale ende e pazgjidhur, qė pas shpėrbėrjes sė dhunshme tė ish Jugosllavisė.

 

Uizner:

Mund tė zhvillohen bisedime tė tjera rreth statusit tė Kosovės

Prishtinė, 15 qershor 2007
Negociatat nė nivel ndėrkombėtar pėr njė ēėshtje kaq tė rėndėsishme sa Kosova janė tė ndėrlikuara dhe marrin kohė.
"Ėshtė gabim tė thuhet se ato do tė pėrfundojnė brendja njė ose dy javėsh. Ajo qė po pėrpiqemi tė arrijmė ėshtė njohja ndėrkombėtare e pavarėsisė sė Kosovės. Nuk do tė them vonesa apo jo, por ajo qė do tė them ėshtė se me Presidentin Sejdiu, me Grupin e Unitetit, diskutuam pėr njė rezolutė qė mund tė pėrfshijė njė periudhė diskutimesh tė mėtejshme lidhur me statusin.
Nuk ka ndonjė marrėveshje ndėrkombėtare pėr kėtė. Presidenti Sarkozy bėri njė propozim nė Berlin, ide tė ndryshme janė nė tryezė nė Nju Jork. Nuk ka pėrfundim. Por nėse do tė ketė diskutime tė mėtejshme nė njė afat kohor tė kufizuar, do tė jenė pėr tė vėrtetuar se ēdo pėrpjekje ėshtė bėrė pėr tė arritur njė marrėveshje pėr statusin, jo pėr tė vonuar pėrfundimin qė duhet tė ketė, por pėr ta bėrė tė qartė nė botė se ėshtė ezauruar ēdo mundėsi”, tha zoti Uizner.
 

Protestė gjithėpopullor nė Preshevė

Popullit shqiptar tė Luginės sė Preshevės t’i njihet e drejta pėr vetėvendosje

Preshevė, 15 qershor 2007
Nė protestėn gjithėpopullore tė thirrur nga Organizata e Veteranėve tė Luftės tė ish-UĒPMB-s, dhe tė disa subjekteve politike, sot nė Preshevė shqiptarėt e Luginės sė Preshevės kėrkuan qė t’u njihet e drejta pėr vendosje.
Protestuesit me kėtė rast paraqitet tetė kėrkesa:
1.  Bashkėsia ndėrkombėtare si ndėrmjetėsuese pėr ndėrprerjen e luftės sė armatosur nė mes tė UĒPMB-sė dhe forcave serbe, tani tė organizojė fillimin e bisedimeve Preshevė - Beograd pėr zgjidhjen e problemit politik tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, i ndėrprerė nė maj tė vitit 2001.
2. Zyrtarisht dhe nė mėnyrė politike, Beogradi zyrtar tė anulojė tė gjitha fletarrestet tė lėshuara nga gjykata serbe dhe ato tė BIA-s, lėshuar pėr arrestimin e shqiptarėve pėr shkak tė veprimtarisė sė tyre kombėtare.

 

Nga mbledhja e Kryesisė sė LPK-sė

LPK: Mesazhi i presidentit Bush ėshtė i qartė

 
Prishtinė, 16 qershor 2007
Kryesia e LPK-sė, nėn drejtimin e kryetarit Emrush Xhemajli, tė shtunėn ka mbajtur mbledhjen e rregullt.

- Pėr Lėvizjen Popullore tė Kosovės mesazhi i presidentit tė SHBA-ve, George W. Bush, dhėnė gjatė vizitės nė Shqipėri ėshtė i qartė. LPK e vlerėson lartė kėtė mesazh dhe pret mesazhe tė njėjta edhe nga aleatėt e tjerė. LPK e ka vlerėsuar lartė angazhimin e SHBA-ve gjatė luftės nė Kosovė, dhe ėshtė e bindur se aleati mė i fortė i shqiptarėve dhe ēėshtjes sonė, do tė na mbėshtesė deri nė realizimin e aspiratave tona. Shqiptarėt jo vetėm qė i janė mirėnjohės SHBA-ve pėr kėtė, por i janė bashkuar drejtpėrdrejt nė koalicionin e madh kundėr terrorizmit nė botė.

- Pėr LPK shqetėsues ėshtė disponimi i disa shteteve evropiane, i forcuar kohėve tė fundit, pėr tė shtyer, siē thonė, edhe pėr njė kohė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. Njė disponim i tillė, qė vije si rezultat i presionit rus, qė ėshtė kundėr pavarėsisė sė Kosovės, jo vetėm qė ėshtė i padobishėm por vė nė sprovė durimin e shqiptarėve.

- LPK mbėshtetė tė gjitha kėrkesat e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės tė parashtruara nė protestėn gjithėpopullore, tė thirrur nga Organizata e Veteranėve tė Luftės tė ish-UĒPMB-sė dhe tė disa subjekteve politike, qė u mbajt mė 15 qershor nė Preshevė.

- LPK e dėnon riburgosjen e Albin Kurtit dhe konsideron se me arrestimin politik dhe riburgosjet e tij drejtėsia po bėn lojė.
 

Albin Kurti arrestohet sėrish

SHPK: Kurti nuk ka thyer masat e arrestit shtėpiak

Prishtinė, 13 qershor 2007
Pavarėsisht faktit qė udhėheqėsi i Lėvizjes Vetėvendosje!, Albin Kurti prej se ėshtė liruar para pak ditėsh nga paraburgimi dhe nuk ka thyer masat e arrestit shtėpiak, Gjykata Supreme, duke pranuar ankesėn e prokurorisė, i ka caktuar sėrish atij paraburgim prej 30 ditėve.
Zėdhėnėsi i SHPK-sė, Veton Elshani ka thėnė se Kurti sa ka qenė nė vėzhgim tė policėve nuk ka thyer rregullat e arrestit shtėpiak, mirėpo urdhrin e ka dhėnė gjykata.

Lėvizja VETĖVENDSJE! arrestimin e Albin Kurtit e quan hakmarrje pėr shkak tė qėndrimeve politike...

 

 Bush: Pavarėsia rezultati pėrfundimtar pėr Kosovėn

 

Nėse marrėveshja nuk arrihet ne do tė themi mjaft dhe Kosova do tė marrė pavarėsinė

Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha gjatė njė vizite nė Tiranė se ėshtė koha qė bashkėsia ndėrkombėtare "tė fillojė tė lėvizė" pėr Kosovėn dhe shprehu vendosmėrinė qė "rezultati pėrfundimtar ėshtė pavarėsia".

Zoti Bush tha se ēdo plan pėr tė shtyrė bisedimet pėr Kosovėn duhet tė ketė synimin "pavarėsi tė sigurt".
Ai po komentonte njė propozim tė presidentit francez Nicholas Sarkozy gjatė samitit tė G8-s javėn e shkuar pėr shtyrje edhe pėr "disa javė e muaj" tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės.
"Pėr Shtetet e Bashkuara, pavarėsia do tė jetė nė fund tė kėtij procesi," tha zoti Bush nė njė konferencė tė pėrbashkėt shtypi me kryeministrin shqiptar Sali Berisha nė Tiranė.
"Bėra tė qartė, dy gjėra - ne duhet tė bėjmė pėrparim dhe e dyta, rezultati pėrfundimtar ėshtė pavarėsia."
Zoti Bush tha se ėshtė e rėndėsishme qė diplomatėt tė punojnė sė bashku pėr tė kapėrcyer pengesat, por nuk mund tė lejohet qė negociatat tė zvarriten pafund," tha ai.
"Thjesht nuk mund tė ketė zvarritje tė vazhduar sepse jam i shqetėsuar lidhur me shpresat qė nuk po plotėsohen nė Kosovė," tha presidenti amerikan.
"Ēėshtja ėshtė nėse do tė ketė ose jo dialog pa fund pėr njė ēėshtje pėr tė cilėn e kemi vendosur tashmė."
"Ne besojmė se Kosova duhet tė jetė e pavarur."
Presidenti amerikan u bėri thirrje udhėheqėsve kosovarė tė kenė durim.
"I kėrkova kryeministrit (shqiptar) tė flasė me udhėheqėsit kosovarė qė tė mbajnė qetėsinė nė kėto hapa tė fundit," tha zoti Bush.
"Nėse marrėveshja nuk arrihet ne do tė themi mjaft dhe Kosova do tė marrė pavarėsinė," tha zoti Bush./BBC

 

KLUBI POLITIK ”AFRIM ZHITIA”

 

 Mirė se vjen nė Shqipėrinė Nėnė, Presidenti i SHBA-ve Georg W.Bush

Klubi politik”Afrim Zhitia” e vlerėson ngjarje historike pėr Shqipėrinė dhe popullin shqiptar vizitėn e Presidentit tė SHBA-ve z.Georg W.Bush.
Prandaj me kėtė rast pėr opinion e lėshon kėtė:

LETĖR MIRĖSEARDHJE

 I dashuri dhe shumė i nderuari President i SHBA-ve z. Georg W. Bush!
  Tė nderuar zyrtarė tė lartė tė delegacionit tė SHBA-ve qė e shoqėroni Presidentin z.Georg W.Bush.
  Populli shqiptar nė Shqipėri, nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Kosovėn Lindore, nė Mal tė Zi, nė Ēamėri dhe gjetkė, e pėrjeton me emocione vizitėn Tuaj, shumė i respektuar President i SHBA-ve z.Georg W. Bush.
  Tė vdekurit dhe tė gjallėt e popullit shqiptar, me rastin e ardhjes Tuaj nė Shqipėrinė Nėnė, janė njė tė rreshtuar pėrpara jush i nderuari President i SHBA-ve, z.Georg W. Bush.

 

  Mateēi shėnoi Ditėn e Ēlirimit

Prishtinė, 7 qershor 2007
Nė qendėr tė fshatit Mateē tė Likovės, “Te sheshi i dėshmorėve”, ėshtė mbajtur dje manifestimi “Ēlirimi i Karadakut”. Manifestimi i kushtohej 6 vjetorit tė luftės sė UĒK-sė nė kėtė fshat dhe rrethinė.
Nė kėtė manifestim morėn pjesė familjarė tė dėshmorėve, invalidė tė luftės, ish udhėheqės e luftėtarė tė UĒK-sė, veprimtarė politik e mysafirė tė tjerė tė ftuar nga e gjithė hapėsira shqiptare.
Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, me kėtė rast mbajti nja fjalim tė shkurtėr.

 

 


Veprimtaria e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006
Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

16 mars 2006
Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės
Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

15 dhjetor 2005
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

24 qershor 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

19 maj 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

28 janar 2005
Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

26 janar 2005
Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005
... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės
.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

22 dhjetor 2004
Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

3 dhjetor 2004
Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova