Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

►►►

 

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

Prishtinė, 24 qershor 2005

 

Inderuari Kryetar i Kuvendit

I nderuar Kryeministėr dhe pėrfaqėsues tė kabinetit qeveritar,

Tė nderuar kolegė dhe kolege deputetė

Pėr mendimin e LPK-sė Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve duhet tė kthehet, tė konsultohet dhe tė ripunohet dhe tė sillet pėrsėri pėr shqyrtim nė Kuvend. Pse? Njė pjesė tė pseve u thanė deri mė tash nga deputetėt.

E para. Nė ligj nuk ka nene ku pėrcaktohet se cilat kritere duhet t’i plotėsojė njė gjuhė pėr tė qenė zyrtare nė nivel tė Kosovės.

E dyta. Kosova nuk i ka kushtet qė t’i shpėrndajė dije e standarde gjithė botės.  Nė kushtet qė i kemi ne duhet tė thirremi nė njė praktikė dikund si model pėr kėtė materie qė po trajtojmė. Ne jemi shumė dakord qė tė jetė pėrqindja e pėrdorimit tė gjuhėve nė komuna si nė Finlandė ku mjafton pėrbėrja 8 pėr qind  e njė komuniteti pėr tė qenė gjuhė zyrtare dhe e pėrdorueshme nė komunė por jo sikurse ėshtė propozuar 6 pėrkatėsisht 3 pėr qind.

E dyta, ky ligj ėshtė i natyrės sė tillė saqė diskriminimi pozitiv tė avancuar duhet konsultuar edhe me vendet fqinje jo aq pėr shkakun e Kosovės sa pėr stabilitetin nė rajon.

Ne e dimė  se nė vendet fqinje gjuhė zyrtare nė njė Komunė ėshtė ndryshe. Nė Maqedoni njė komunitet qė e arrin vetėm 20 pėr qind tė kėtė pėrbėrje tė popullsisė e fiton tė drejtėn pėr tė qenė gjuhė zyrtare, nė Mal tė Zi dhe nė Serbi situate ėshtė edhe mė e rėndė.

Nėse edhe shtetet fqinje nuk do tė ishin nė gjendje qė tė bėjnė njė kuotė tė pėrafėrt tė pranueshme pėr pėrdorimin e gjuhėve nė nivel qendror dhe lokal atėherė do tė kishte reagime tė komuniteteve nė shtetet fqinje, pėrkatėsisht do tė kėrkonin ligj tė ngjashėm si kėtu dhe puna do tė shkonte deri nė atė shkallė saqė problemet do tė reflektoheshin negativisht edhe nė Kosovė sikurse ka ndodhur edhe pėr problemet tjera nė tė kaluarėn.

Nėse ky ligj shkon, kėshtu siē ėshtė, detyrimisht Kuvendi i Kosovės do tė bėhet propagandues i disa standardeve tė paarritshme jo vetėm pėr vendet fqinje por edhe pėr vendet e Bashkimit Evropian dhe atėherė do tė vije nė pikėpyetje se a na pranon me kėto standarde Bashkimi Evropian i cili mund tė kėrkojė tė ndėrrojmė kėtė ligj, dhe pse ta punojmė dy herė, ndėrsa nėse nuk kėrkon qė ta ndėrrojmė ne do tė kėrkojmė qė kėto vende ta ndėrrojnė ligjin nėse dėshirojnė tė bashkohen me neve. Nėse dikush e konsideron kėtė ironi atėherė ky kualifikim mė se miri do t’i shkonte propozimligjit qė e kemi nė tavolinė.

Nė arsyetimin qė ėshtė dhėnė pėr pėrpunimin e ligjit pėrmenden ekspertė tė ndryshėm me pėrvoja nė fushėn e trajtimit tė minoriteteve, por tė gjithė kėta ekspertė nė vendet e tyre i kanė punėt shumė keq nė kėtė fushė tė jetės dhe legjislacionit. Ata janė sjell si socialistėt utopistė duke i dhuruar buxhetit tė Kosovės ngarkesė njė faturė edhe ashtu tė pa llogaritur mirė me mbi 2 milion Euro pėr pėrkthimet, buxhet vjetor sa i gjithė Kuvendit tė Kosovės.

Llogaritė financiare nuk janė ndarė si nė rastet tjera. Sa shkojnė pėr personel, pėrkthyes, pėr teknikė dhe sa pėr material shpenzues tė byrove. Pra, po e ceku se me njė llogaritje tė thjeshtė fatura financiare del shumė mė e madhe.


0

Tė dielėn,  mė 12 qershor 2005, nė Shtime, nė njė manifestim tė organizuar nga Lėvizja Popullore e Kosovės, ėshtė zbuluar shtatorja e dėshmorit Jetė Hasanit.


►►►

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, me rastin e zbulimit tė shtatores sė dėshmorit Jetė Hasani, nė Shtime 

Shtime, 12 qershor 2005 -

Shumė e nderuara familja e dėshmorit Jetė Hasani,

familjarė tė dėshmorėve, invalidė, veteranė, autoritete tė vendit dhe komunale,

tė nderuar pjesėmarrės

Nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės tė gjithė qytetarėve tė Shtimes ju uroj 12 qershorin, ditėn e Ēlirimit nga pushtuesit serbė.

Me kėtė rast, tė gjithė bashkėluftėtarėve tė Jetė Hasanit, familjes sė Jetės dhe tė gjithė qytetarėve tė Shtimes dhe tė Kosovės ua uroj kompleksin e bukur memorial Jetė Hasani dhe zbulimin e shtatores sė dėshmorit.

Lėvizja Popullore e Kosovės ka nderuar dhe nderon tė gjithė dėshmorėt pa dallim. Kėtė organizim qė kemi bėrė e kemi bėrė qė edhe ne tė kontribuojmė nė zbukurimin e Shtimes, qytetit tė bukur dhe tė lashtė tė vendit tonė.

Komuna e Shtimes, tė cilėn e falėnderojmė, ka nderin e madh qė ta mbajė me nder kėtė kompleks memorial.

Pėr dėshmorin Jetė Hasani do tė flasin historianėt dhe historia. Ai ėshtė i pavdekshėm, siē ėshtė e pavdekshme vepra e dėshmorėve tė kombit.

Lavdi jetės dhe veprės sė Jetė Hasanit!

Lavdi e pėrjetshme Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!


 

Nga punimet e Mbledhjes sė katėrt tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė

KP i LPK-sė insiston qė tė riaktualizohet projekti pėr krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovė

Prishtinė, 5 qershor - Tė shtunėn, nė Prishtinė, ėshtė mbajtur mbledhja e katėrt e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė. Raportin mbi punėn e Kryesisė brenda dy mbledhjeve tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm e ka paraqitur kryetari Emrush Xhemajli. “Kryesia e LPK-sė edhe pse ka punuar nė rrethana tė vėshtira, ka arritur qė tė realizojė detyrat dhe objektivat e parashtruara nga KP”, ka konstatuar Xhemajli, duke theksuar se shkurtimi padrejtėsisht i buxhetit ėshtė reflektuar nė volumin e punės sė kryesisė. Pas njė debati tė gjerė, duke pasur parasysh situatėn e tashme dhe rekomandimet nga kjo mbledhje, Kėshilli i Pėrgjithshėm u pėrcaktua qė ta ngarkojė kryesinė me  kėto detyra:

- Tė pėrcjell me vėmendje situatat lidhur me tė ardhmen Kosovės. LPK-ja duhet tė marrė pjesė nė delegacionin e Kosovės nė kėto veprimtari. Ndėrsa Kryesia e LPK-sė duhet tė marrė vendimet e duhura nė kohė tė duhur;

- LPK konsideron tė padrejtė insistimet pėr tė penguar vetėvendosjen dhe integrimin demokratik tė popullit shqiptar. Andaj tė vazhdohet me procedurėn nė Kuvend tė Kosovės dhe tė punohet me tė interesuarit nė Shqipėri pėr projektin e krijimit tė Unionit Shqipėri-Kosovė;

- Tė aktualizohen kėrkesat pėr aprovimin e Ligjit pėr dėshmorėt, invalidėt dhe pjesėtarėt e UĒK-sė nė Kuvendin e Kosovė;

- Kėrkohet qė marrėveshjet e Tregtisė sė lirė tė zbatohen nė praktikė.

- Tė bėhet vizitė Kėshillave tė Rretheve dhe tė fshatrave sipas njė orari tė pėrcaktuar.

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

........