Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

HPrishtina

 

Vėshtrim mbi librin “Lot e gėzim ndava me ju” tė autorit Ymer Halili

Kėngė qė kanė pėr preferencė heroikėn 

Nė 250 faqe tė kėtij libri, janė tė pėrmbledhura 136 kėngė, shumica prej tė cilave u kushtohen tė martirizuarve nė luftė me armė apo me pendė, por edhe tė gjallėve qė me veprimtarinė e tyre tashmė kanė mbetur nė histori

Demir RESHITI

Rapsodi i njohur kuksian Ymer Halili, ka debutuar me sukses nė letrat shqipe me pėrmbledhjen e kėngėve me titull simbolik “Lot e gėzim ndava me ju”. Ėshtė ky njė libėr qė tė ēon sa nė historinė kombėtare, tragjike, po ashtu edhe nė ditėt tona. Autori duket se mė me preferencė ka heroikėn, protagonistėt historikė, ata qė kanė spikatur mė shumė nė histori dhe qė i kanė dhėnė lavdinė atdheut tonė me jetėn dhe martirizimin e tyre pėr liri dhe ideale tė larta njerėzore. Nė 250 faqe tė kėtij libri, janė tė pėrmbledhura 136 kėngė, shumica prej tė cilave u kushtohen tė martirizuarve nė luftė me armė apo me pendė, por edhe tė gjallėve qė me veprimtarinė e tyre tashmė kanė mbetur nė histori./ mė shumė


 MBLEDHJE KKRR

Nga mbledhja e rregullt e Kryesisė sė LPK-sė me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve 

LPK apelon tek anėtarėt dhe simpatizantėt e saj nė diasporė qė tė shfrytėzojnė tė drejtėn e votimit pėrmes postės 

Prishtinė, 26 qershor - Qendrimi i LPK-sė ndaj zhvillimeve tė javės sė fundit nė skenėn politike nė Kosovė, njoftimi lidhur me aktivitetin e kryesisė gjatė kėsaj periudhe si dhe raporti i kryetarėve tė LPK-sė nga kėshillat e rretheve, kanė karakterizuar mbledhjen e rregullt javore tė Kryesisė sė LPK-sė me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve e cila ėshtė mbajtur tė shtunėn nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė. Pėr zhvillimet politike nė Kosovė ka folur kryetari i LPK-sė  Emrush Xhemajli i cili ka vlerėsuar se ėshtė duke vazhduar situata e amullisė dhe e presioneve qė po i bėhen Kosovės nga anė tė ndryshme, ndėrkohė qė koalicioni bashkqeverisės qė udhėheq po e deshmon gjithnjė e mė tepėr se nuk ėshtė i aftė qė ta udhėheq vendin. Xhemajli ka ngritur shqetėsimin e LPK-sė ndaj dėnimit me burg tė komandantit tė UĒPMB-sė Shefket Musliu. “Ky ėshtė njė gjykim politik qė ėshtė bėrė me kėrkesėn e Serbisė dhe i ekzekutuar nga njė gjyqtar ndėrkombėtar qė thjesht plotėson njė dėshirė tė Serbisė!” ėshtė konkluzion i LPK-sė lidhur me kėto denime qė nė vazhdimsi janė tė orientuara ndaj ish luftėtarėve tė lirisė.  Nė vazhdim, kryetari Xhemajli ka folur pėr punėt qė ka bėrė kryesia nė drejtim tė ēertifikimit tė LPK-sė pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet nacionale tė kėtij viti, me ērast ėshtė dorėzuar i tėrė dokumentacioni i kėrkuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Nė pjesėn e dytė tė mbledhjes, kryetarėt e kėshillave tė rretheve Prishtinė, Sharr, Rahovec, Shtime, Deēan, Burim, Vushtrri, Therandė, Prizren, Viti, Lypian, Klinė dhe Besianė kanė raportuar pėr aktivitetin qė ėshtė zhvilluar nėpėr kėto kėshilla nė kuadėr tė aksionit pėr shtrirje strukturale tė LPK-sė. Nga kėto raporte, del se nė javėn e tretė tė aksionit, janė formuar 16 kėshilla tė rinj nėpėr fshatra e lokalitete tė ndryshme, si dhe 18 kėshilla nismėtare tė cilat pritet qė tė formohen gjatė javės sė ardhėshme.

Nė mbledhje ishte i pranishem edhe kryetari i degės sė LPK-sė pėr Gjermani, z. Gėzim Osmani i cili ka folur pėr aktivitetin e kėsaj dege, duke e vlerėsuar atė si mjaft tė suksesshėm. Osmani ka njoftuar tė pranishmit se LPK-ja nė Gjermani ēdo ditė e mė tepėr ėshtė duke i shtuar rradhėt me anėtarė tė rinj. “Sukseset e LPK-sė nė Kosovė, kanė ndikuar nė mobilizimin e radhėve tek anėtarėt dhe simpatizuesit e saj nė diasporė. Gėzon fakti se nė LPK janė duke u kthyer me tė madhe ish anėtarėt e saj tė cilėt pas mbarimit tė luftės ishin shpėrndarė nėpėr subjekte tjera ose e kishin pushuar aktivitetin politik”, ka thėnė Osmani, i cili njėherėsh ka raportuar pėr njė tubim tė suksesshėm pėrkujtimor qė ka organizuar kjo degė pėr nder tė dėshmorėve Ilaz Kodra, Xhemajl Fetahu dhe Abedin Rexha. Osmani ka raportuar edhe pėr gatishmėrinė e degės nė Gjermani qė ta ndihmoj finansiarisht qendren nė prag tė zgjedhjeve nacionale.

Nė mbledhje ėshtė diskutuar edhe rreth pėrgatitjeve qė po bėn LPK-ja pėr zgjedhjet e teorit, me ērast ėshtė kėrkuar njė angazhim mė i madh i drejtuesve tė kėtij subjekti nėpėr rrethe nė kėtė drejtim. Sekretari pėr marrėdhenie me publikun, Demir Reshiti, ka kėrkuar nga kryetarėt e kėshillave qė sa mė parė tė vendosin kontakte me Komisionet komunale Zgjedhore dhe nėpėr ato komuna ku kanė munguar kėto kontakte, tė caktohen kordinatorė qė do t’i mbajnė lidhjet me KKZ-tė. Nė mbledhje u vendos njėzėri qė tu bėhet apel anėtarėve dhe simpatizuesve tė LPK-sė nė diasporė qė tė shfrytėzojnė tė drejten e votimit me anė tė postės duke kėrkuar nga autoritetet zgjedhore formularėt adekuatė. 

Zyra pėr informim e LPK-sė


 VIZITĖ NĖ FAM...

Emrush Xhemajli me bashkėpunėtorė vizitoi familjen e atdhetarit Hysen Tėrpeza

Prishtinė, 23 qershor - Kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli, i shoqėruar nga Demir Reshiti, sekretar pėr marrėdhėnie me publikun dhe Riza Sylejmani, kryetar i KRR tė LPK-sė pėr Viti, tė martėn ishin pėr vizitė nė familjen e veprimtarit dhe tribunit popullor Hysen Tėrpeza me rastin e dyvjetorit tė vdekjes sė tij.

Kryetari Xhemajli i pritur ngrohtė nga familjarėt, ka vlerėsuar lartė rolin e Hysen Tėrpezės dhe angazhimin e tij pėr liri e bashkim kombėtar. “Baca Hysen ka qenė dhe do tė mbetėt tribun dhe shembull i angazhimit dhe sakrificės pėr tė realizuar aspiratat tona kombėtare - bashkimin e trojeve etnike. Me vdekjen e tij, jo vetėm Kosova, por mbarė kombi ka humbur njeriun qė vuajti, u angazhua dhe dha shumė pėr kėto troje. Ai dhe vepra e tij, do tė shėrbejnė gjithmonė si udhėrrėfyes pėr brezat qė po vijnė dhe shembull se si duhet tė luftohet pėr liri dhe tė drejta kombėtare”, ėshtė shprehur kryetari Xhemajli, duke i ngushėlluar familjarėt e Hysen Tėrpezės me rastin e dyvjetorit tė ndarjes nga kjo figurė madhėshtore e kombit.

Nė emėr tė familjes Tėrpeza, mysafirėt i ka falenderuar pėr kėtė vizitė i biri i Hysenit, Sahiti i cili e ka vlerėsuar lartė angazhimin dhe kujdesin qė po tregon LPK-ja pėr kėtė familje. “Kjo odė ėshtė mėsuar tė ketė plot mysafirė dhe ndonjė ditė kur nuk vjen askush, bie nė heshtje dhe ndiejmė njė zbrazėti nė shpirt. Ardhja e juaj kėtu, me rastin e dyvjetorit tė vdekjės sė bacė Hysenit, tregon se ju si subjekt po e ndiqni me  pėrkushtim rrugėn e tij. Ai e deshi shumė bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė dhe mė vjen mirė qė ju po angazhoheni nė kėtė rrugė duke e inicuar projektin pėr Unionin Shqipėri-Kosovė”, u ka thėnė Sahiti drejtuesve tė LPK-sė. 

Zyra pėr informim e LPK-sė


 ZĖRI I KOSOVĖS

Devalvimi i dekoratave presidenciale

Kur Rugova i ndan dekoratė edhe qenit mė tė mirė tė Sharrit!

Presidenti Rugova pasi ėshtė ēmallur duke i lėmuar qentė e adhuruar tė tij, ka lėnė nė gjysmė “festivalin”, duke premtuar se qenit mė tė mirė do t’ia dėrgojė dekoratėn pėrmes kryetarit tė komunės, Halim Shemsidini.

Trofeu i presidentit pėr qenin mė tė mirė tė Sharrit, i shtohet numrit tė dekoratave qė ndan presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, nė kuadėr tė kompetencave tė tij “dekorative”!

 

Shkruan:

Demir RESHITI


Vetėm njė ditė pas rizgjedhjes pa votim nė postin e kryetarit tė LDK-sė, presidenti i kėsaj partie dhe i Kosovės, ka zgjedhur komunėn e Sharrit pėr tė hapur fushatėn elektorale tė zgjedhjeve tė tetorit. Nė kėtė rrugėtim drejt takimit me qentė e Sharrit, Rugovėn e kanė shoqėruar edhe dy ministra tė LDK-sė nė qeverinė e Kosovės, si dhe shumė kryetarė e drejtues tė kėsaj partie nga komuna tė ndryshme tė Kosovės. Disa qindra qytetarė tė komunės sė Sharrit dhe tė rajoneve tjera tė Kosovės, qė ia kishin mėsyrė tė dielėn qytezės sė Sharrit pėr t’i kujtuar me nostalgji vitet kur nė kėtė qytezė organizoheshin garat tradicionale tė pehlivanėve, janė ndarė tė zhgėnjyer dhe janė ndier tė manipuluar kur e kanė vėrejtur se kjo “festė” mė tepėr ka pasur karakter tė promovimit partiak sesa karakter tė shėnimit tė Ditės sė Ēlirimit tė komunės dhe ditės sė dėshmorėve, siē ėshtė propaganduar pareshtur pėrmes mediave. Edhe fjalimi i presidentit Rugova, por edhe ai i kryetarit tė komunės, Halim Shemsidini, ishin pothuajse tėrėsisht politikė, duke keqpėrdorur nė kėtė mėnyrė kėtė manifestim qė dikur ka pasur karakter tradicional. Rėnia totale e kredibilitetit politik tė LDK-sė nė komunėn e Sharrit, pėr shkak tė udhėheqjes totalisht tė dobėt komunale, si pasojė e sė cilės ēdo ditė e mė tepėr nė kėtė komunė po thellohet varfėria e kriza sociale, i ka shtyrė krerėt e LDK-sė nė Sharr qė ta sjellin presidentin e tyre nė Sharr, pėr ta kthyer besimin nė elektorat. Dashuria e kahmotshme e presidentit Rugova ndaj qenve tė Sharrit, e deklaruar publikisht nė disa raste (kujtojmė kėtu emblemėn e komunės me qen tė Sharrit, qė ėshtė bėrė pikėrisht me kėrkesėn e “presidentit”), dhe kriza nė tė cilėn ėshtė futur partia e tij, kanė bėrė qė Rugova me stafin e tij tė ngjiten tė dielėn nė lartėsitė e Sharrit, pėr t’iu treguar qytetarėve tė kėsaj komune qė edhe me ndihmen e qenve ilirė tė Sharrit, do tė bėhet njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės. Njė duartrokitje tepėr e zbehtė nga njė numėr i vogėl i fansave tė LDK-sė pas fjalimit tė presidentit tė tyre, ka dėshmuar edhe njėherė qartė se as “festivale tė tilla tė qenve” (festival e ka quajtur Rugova kėtė manifestim), nuk do ta ndihmojnė kėtė subjekt tė dėshtuar. Madje, edhe nga vetė anėtarėt e LDK-sė ėshtė pritur me pėrqeshje sihariqi i ri i presidentit, qė tani e tutje do tė jetė tradicionale edhe medalja e presidentit pėr qenin mė tė mirė tė Sharrit, si dekoratė e re qė i shtohet numrit tė dekoratave qė ndan presidenti i Kosovės nė kuadėr tė kompetencave tė tij “dekorative”! Nė fakt, kjo s’ėshtė asgjė mė shumė e as mė pak sesa pėrmbushje e premtimeve elektorale tė vitit 2001. Atėbotė, Rugova e pati nė program tė premtimeve botėrisht nė fushatėn elektorale edhe ēėshtjen e tij tė dashur: Qentė e Sharrit.

Presidenti Rugova pasi ėshtė ēmallur duke i lėmuar qentė e adhuruar tė tij, ka lėnė nė gjysmė “festivalin”, duke premtuar se qenit mė tė mirė do t’ia dėrgojė dekoratėn pėrmes kryetarit tė komunės, Halim Shemsidini.

Eskortės sė presidentit tė pėrcjellur nga masa tė forta sigurie, i janė bashkangjitur edhe tė gjithė zyrtarėt e tjerė tė LDK-sė, duke e lėnė organizimin e garave tė pehlivanėve, qė do tė pasonte si pikė kulmore e kėtij manifestimi, nė dorė tė njė grupi tė vogėl organizatorėsh qė arsyetoheshin se nuk kishin kompetenca. Kjo edhe ka sjellur zhgėnjimin total tė pehlivanėve tė cilėt kishin ardhur nga anė tė ndryshme tė Kosovės, Shqipėrisė dhe Maqedonisė, pėr tė marrė pjesė nė kėtė garė tradicionale. Mundėsit e njohur, Mirsat Krasniqi nga Prishtina dhe Sait Shala nga Prizreni, janė shprehur tė revoltuar nė organizatorin dhe nuk kanė pranuar tė dalin nė fushė tė mejdanit, pėr shkak se, sipas tyre, “organizatori nuk i ėshtė pėrmbajtur marrėveshjes paraprake pėr kompensimin material tė mundėsve pjesėmarrės”. Ka pasur madje raste kur organizatori pėr tė mbuluar mashtrimin qė i ėshtė bėrė publikut, disa mundės nga Kukėsi i ka prezentuar si mundės shkodranė, vetėm e vetėm pėr ta bindur publikun se ia vlen tė qėndrojnė pėr t’i pėrcjellur garat, e qe besa edhe pėr t’i arsyetuar mjetet e majme qė janė ndarė nga Ministria e Kulturės dhe ajo e Financave pėr kėtė “festival” politiko- propagandistik. Jozyrtarisht kemi mėsuar se shuma e ndarė e mjeteve nga kėto dy ministri, pėr organizimin e kėsaj feste tė qenve, ėshtė sa trefishi i buxhetit tė tėrėsishėm vjetor tė komunės sė Sharrit pėr kulturė! Pėr t’ua mbyllur gojėn “dashakėqinjve”, organizatori ka shtruar edhe njė drekė tė majme, kėsaj radhe nė njė restorant qė gjendet 25 kilometra larg nga arena e pehlivanėve, pėrkatėsisht nė Vermicė, afėr kufirit me Shqipėrinė. Qytetarėt e komunės sė Sharrit, e sidomos ata qė e duan dhe merren aktivisht me kulturė, janė zhgėnjyer me tė drejtė me kėto manipulime tė komunarėve. Ėshtė vėrtet zhgėnjyes fakti se pėr njė manifestim kulturor tė pėrmasave gjithėkombėtare, pėr nder tė figurės sė madhėrishme tė kombit, Ymer Prizrenit, qė ėshtė mbajtur vetėm dhjetė ditė mė parė nė fshatin e tij tė lindjes (Zgatar), pushtetarėt nuk e kanė parė tė udhės tė ndajnė asnjė cent, madje as nuk kanė marrė pjesė fare nė tė, edhe pse kanė qenė tė ftuar nga organizatori, ndėrkohė qė pėr njė ekspozitė tė qenve derdhin shuma marramendėse tė parave.

Pėrpjekjet pėr tė demonstruar forcė politike, duke pėrdorur forma aspak tė ndershme, keqpėrdorimi i masės nė emėr tė ripėrtėrirjes sė njė manifestimi tradicional tė pehlivanėve, do t’i hakmerren vetė LDK-sė, pėr faktin se popullata edhe ashtu e lodhur ekonomikisht, ėshtė ngopur me premtime e manifestime tė tilla pompoze. “Me mbi 20 mijė euro qė janė harxhuar pėr kėtė tubim tė qenve, do tė mund tė bėhej njė punė shumė mė e menēur, si mbulimi i kėtyre gropave nėpėr rrugė qė na e prunė shpirtin nė majė tė hundės, e jo tė pėrdoren pėr teke tė ‘shallit’ dhe qenve tė tij”, shprehej i revoltuar njė opojan rreth tė 60-tave, i cili po kthehej i zhgėnjyer nga festivali qenopehlivanopolitik i LDK-sė. 

(Autori ėshtė kėshilltar nė Asamblenė Komunale tė Sharrit)


 DEGA - ZVICĖR

Nga Mbledhja e Kryesisė sė Degės sė Lėvizjes Popullore tė Kosovės pėr Zvicėr 

Situatė e kėnaqshme organizative

Kryesia e Degės sė Lėvizjes Popullore tė Kosovės pėr Zvicėr, mė 19 qershor 2004 mbajti mbledhjen e vet tė rregullt. Nė mbledhje, u diskutua gjėrėsisht situata politike dhe e sigurisė nė trojet shqiptare. Ajo u vlerėsua jo e kėnaqshme si pasojė e mosfunksionimit parimor tė institucioneve tė dala nga vota e popullit. Problemet vitale pėr tė cilat kėrkohet zgjidhje konform rrethanave, institucionet i kanė anashkaluar me qėllim zėvendėsimi me krijimin e hapsirave partiake e lideriste pėr tė siguruar pozita sa mė tė favorshme nė fushatat elektorale, tashmė nė prag.

Kryesia me vėmendje dhe shqetėsim tė madh pėrcjelli paraqitjen e ish-veprimtarit, anėtarit dhe nėnkryetarit tė LPK-sė Ali Ahmetit, tashmė kryetar i BDI-sė, nė Kuvendin Zgjedhor tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Veprimi i tillė i Ali Ahmetit u cilėsua si shkelje e moralit politik e kombėtar, veprim i cili vėrtetoi pohimet e shumė ish-bashkėveprimtarėve e ish-bashkėveprimtarėve se kryetari i BDI-sė, pėr qėllimet e tija, tashmė ėshtė i gatshėm tė bashkėpunjojė fuqishėm, madje edhe me ish-bashkėbiseduesin e Sllobodan Millosheviqit, Ibrahim Rugovėn. Ky i fundit, asnjėherė nuk dėnjoi, madje as tė kėrkoj falje, pėr takimin me kryekriminelin, S. Millosheviq, nė kulminacionin e luftimeve tė UĒK-sė dhe NATO-s, kundėr makinerisė vrastare serbe nė Kosovė.

Nė kuadėr tė gjendjės organizative, situata u vlerėsua si stabile. Kėshillat kanė mbajtur mbledhjet e tyre tė rregullta dhe kanė vepruar konform situatės. Nė mbledhje kanė shqyrtuar vendimin e marrur pėr akcionin-ndihmėn financiare LPK-sė, pėr fushatėn zgjedhore.

Kėshillat, vendimet e tyre autonome pėr aksionin–ndihmėn financiare pėr LPK-nė duhet t’i respektojnė dhe ekzekutojnė sa mė parė. Ftohen kryesitė e Kėshillave tė LPK-sė pėr Zvicėr, qė tė mbajnė mbledhjet e tyre sa mė parė, mundėsishtė para fundit tė qershorit pėr analizimin e punės dhe veprimtarisė sė tyre para pushimeve verore. Me kėtė rast, anėtarėt, qė do tė shkojnė nė pushime gjatė kėtij viti, do tė pajisen me vėrtetim, tė cilin anėtarėt do ta dorėzojnė pranė Kėshillit tė LPK-sė, mė tė afėrt nė vendlindje.

Nė kėto mbledhje, do tė marrė pjesė njė anėtar i deleguar i Kryesisė pėr tė sqaruar dhe ndihmuar mbarėvajtjen e Mbledhjes. Mbetet, qė Kryetarėt e Kėshillave tė harmonizojnė mbajtjet e mbledhjeve me Kryetarin dhe sekretarin e Degės sė LPK-sė pėr Zvicėr.

Kryesia e Degės sė LPK-sė, Zvicėr


Themelohet Kėshilli Popullor i LPK-sė nė fshatin Llapashticė tė Besianės 

Gjata ėshtė ndalur edhe nė rėndėsinė e mbajtjes sė zgjedhjeve parlamentare. Ai e ka vlerėsuar shumė tė rėndėsishėm mbajtjen e zgjedhjeve, por ka nėnvizuar se elektorati duhet tė mendojė mirė se pėr kė do tė votojė. Ndryshe, sipas Gjatės, kriza nė vend jo vetėm se nuk do tė zgjidhet, por do tė thellohet edhe mė shumė. Kosova, patjetėr duhet tė dalė nga rruga e mbrapshtė, nė tė cilėn e kanė futur UNMIK-u dhe koalicioni bashkėqeverisės. 

Nė fshatin Llapashticė tė Besianės ėshtė themeluar Kėshilli Popullor i LPK-sė. Nė kėtė tubim themelues kanė marrė pjesė edhe anėtari i Kryesisė Qendrore tė LPK-sė, Naim Zhitia, kryetari i KRR tė LPK-sė, Avdi Gjata, dhe sekretari i kėtij Kėshilli, Shukri Hoxha.

Gjata ka folur pėr veprimtarinė e LPK-sė dhe synimet e saja, duke u ndalur nė projektin pėr krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovės, i cili gėzon mbėshtetje tė madhe nga qytetarėt.

Njė pjesė tė rėndėsishme tė fjalimit tė tij Gjata ia ka kushtuar edhe situatės sė pėrgjithshme politike, pėrkatėsisht krizės nė tė cilėn ėshtė futur Kosova. Me kėtė rast, ai ka fajėsuar koalicionin bashkėqeverisės pėr shkak tė mungesės sė aftėsisė dhe gatishmėrisė pėr t’i zgjidhur problemet.

Gjata ėshtė ndalur edhe nė rėndėsinė e mbajtjes sė zgjedhjeve parlamentare. Ai e ka vlerėsuar shumė tė rėndėsishėm mbajtjen e zgjedhjeve, por ka nėnvizuar se elektorati duhet tė mendojė mirė se pėr kė do tė votojė. Ndryshe, sipas Gjatės, kriza nė vend jo vetėm se nuk do tė zgjidhet, por do tė thellohet edhe mė shumė. Kosova, patjetėr duhet tė dalė nga rruga e mbrapshtė, nė tė cilėn e kanė futur UNMIK-u dhe koalicioni bashkėqeverisės.

Nė vazhdim kanė folur edhe pjesėmarrės tė tjerė, ndėrkohė qė ėshtė zgjedhur edhe kryesia e kėshillit tė sapoformuar. Kėshtu, Kėshillin Popullor tė LPK-sė nė Llapashticė tė Besianės do ta udhėheqin Fehmi Kastrati – kryetar, Shefki Kastrati – sekretar, dhe Faik Haxha – arkėtar.


Nga aktiviteti javor i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Prishtinė

Formohen tre Kėshilla tė rinj  

Prishtinė, 21 qershor - Nė prezencėn e kryetarit tė Kėshillit tė Rrethit  tė LPK-sė nė Prishtinė, Naim Zhitia, nė lagjen Dardania tė kėtij qyteti ėshtė themeluar Kėshilli Popullor i kėsaj lagjeje.

Kryetar i kėtij Kėshilli Popullor u zgjodh Selman Sylejmani, sekretar Nexhat Janjeva, kurse arkėtar Besnik Kurteshi. Ditė mė parė, edhe nė lagjen e Kacallarėve tė Prishtinės ėshtė themeluar Kėshilli Popullor i LPK-sė pėr kėtė lagje, ku  kryetar u zgjodh Fatos Hoxha, sekretar Liridon Sejdiu, arkėtar His Maksuti.

Ndėrkaq, dje, edhe nė fshatin Hajvali u themelua Kėshilli Popullor, ku i pranishėm ishte edhe kryetari i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Prishtinė dhe njėherit anėtar i Kryesisė Qendrore, Naim Zhitia, dhe sekretari pėr marrėdhėnie me publikun i Kėshillit tė Prishtinės, Florim Isufi.

Nė kėtė mbledhje u zgjodh edhe udhėheqja e kėtij Kėshilli Popullor, ku kryetar u zgjodh Rexhep Gashi, sekretar  Bahtir Avdyli , arkėtar Ekrem Rashiti.

Nė tė gjithė kėta Kėshilla Popullor u bisedua pėr situatėn aktuale nė Kosovė si dhe pėr problemet me tė cilat pėrballen qytetarėt e kėtyre lagjeve dhe tė mbarė Prishtinės. 

Zyra pėr shtyp dhe informim –KRR tė LPK-sė nė Prishtinė


Nga mbledhja e rregullt javore me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve tė LPK-sė

Shtohen radhėt e LPK-sė me tė rinj 

Prishtinė, 19 qershor – Nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė, tė shtunėn, ėshtė mbajtur mbledhja e rregullt javore me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve tė kėtij subjekti politik.

Kryesuesi i kėsaj mbledhjeje, Emrush Xhemajli - kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, fillimisht ka njoftuar tė pranishmit me aktivitetin qė ka zhvilluar organizata gjatė javės, duke vėnė theksin nė ristrukturimin qė po bėhet. Xhemajli, duke u mbėshtetur nė raportet e dorėzuara nga terreni, tha se radhėt e LPK-sė po shtohen vazhdimisht. Gėzon fakti se ata qė po i bashkohen LPK-sė janė kryesisht studentė dhe tė rinj tė tjerė, tė cilėt kanė energji dhe vullnet pėr t’i ndryshuar proceset qė e kanė sjellė nė kėtė gjendje Kosovėn.

Xhemajli nė vazhdim, para tė pranishmėve, ka folur edhe pėr zhvillimet politike nė vend. Ai ka kritikuar ashpėr veprimet e Kuvendit tė Kosovės, siē ėshtė heqja nga rendi i ditės i propozimit pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese tė Kosovės; heqja nga rendi i ditės mė 13 shkurt 2003, nga grupet parlamentare tė koalicionit bashkėqeverisės, (tė cilėt Xhemajli i ka quajtur grup sabotatorėsh) i votimit tė Rezolutės sė 42 deputetėve tė Kuvendit pėr KOSOVĖN SHTET TĖ PAVARUR DHE SOVRAN; heshtja e peticionit me 46 mijė nėnshkrime tė qytetarėve tė Kosovės, dorėzuar kėtij Kuvendi mė 7 nėntor tė vitit tė kaluar, ku kėrkohej qė Kuvendi tė votojė kėrkesėn pėr krijimin e UNIONIT SHQIPĖRI-KOSOVĖ...

Koalicioni bashkėqeverisės PDK-LDK- AAK, jo vetėm se kurrė nuk do tė jetė i aftė t’i pėrmbushė premtimet kryesore pėr ēka i mashtroi qytetarėt, por nė vazhdimėsi ėshtė duke u tallur me besimin e qytetarėve, vlerėsoi Xhemajli.

Subjektet qė e pėrbėjnė nė esencė kėtė koalicion, bėjnė tė njėjtėn politikė tė iluzioneve. Vetėm opozita, dhe opozitė dihet se ka, mund ta shpėtojė vendin nga kriza. Fuqizimi i saj ėshtė nevojė dhe nuk mund tė mbetėt temė tabu. Ajo ėshtė e vetmja shpresė pėr vazhdimin e rrugės parlamentare tė pavarėsimit, njėsimit kombėtar, zhvillimit ekonomik dhe vendosjes sė rendit, ligjit dhe paqes e qetėsisė nė Kosovė, ka thėnė ndėr tė tjera Xhemajli duke folur pėr punėn e Kuvendit tė Kosovės. 

Nga zhvillimet qė kanė ndodhur gjatė javės mė tė rėndėsishmen Xhemajli e ka vlerėsuar vendosjen e shtatorės sė dėshmorėve tė kombit, Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, nė Gjilan. LPK-ja, udhėheqės tė tė cilės ishin edhe Rexhep Mala e Nuhi Berisha, do tė vazhdojė me afirmimin e figurės sė tyre, ngase ata e kanė vendin edhe nė Prishtinė.

Nė vazhdim tė mbledhjes sekretari i pėrgjithshėm i LPK-sė, Gafurr Elshani, i ka njoftuar tė pranishmit se LPK-ja, tashmė i ka bėrė gati tė gjitha dokumentet pėr ēertifikim, qė ėshtė i domosdoshėm pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet parlamentare qė do tė mbahen kėtė vit.

Pėrfaqėsuesit e Kėshillave tė Rretheve nė Prizren, Prishtinė, Besianė, Ferizaj, Viti, Lypjan, Therandė, Vushtrri, Burim, Rahovec dhe Pejė kanė  raportuar pėr punėn e bėrė gjatė javės. Edhe gjatė javės qė e lam pas ėshtė punuar me njė dinamizėm tė shtuar nė terren, kanė dėshmuar ata. Si rezultat i kėsaj pune radhėt e LPK-sė janė shtuar me Kėshilla tė rinj, ku janė sistemuar, kryesisht tė rinj, tė cilėt janė anėtarėsuar nė LPK dhe janė zotuar se detyrat qė burojnė nga Programi dhe Statuti i LPK-sė do t’i kryejnė me nderė.

Megjithatė, pėrfaqėsuesit nga terreni kanė raportuar edhe pėr hutinė qė po krijojnė subjektet dhe individėt, tė cilėt janė deklaruar kundėr zgjedhjeve.

Zyra pėr informim e LPK-sė


 ZĖRI I KOSOVĖS

Vėshtrim i kryetarit tė LPK-sė, botuar nė gazetėn e pėrditshme "EPOKA E RE"

Kuvendi i Kosovės vetė merr turr dhe vetė tėrhiqet 

Nė kėtė formė i shpenzoi tri vitet e mandatit tė tij. Kuvend se jo mahi! Nuk ėshtė hera e parė qė grupet parlamentare tė koalicionit bashkėqeverisės LDK-PDK-AAK veprojnė nė kėtė mėnyrė. 

Shkruan:

Emrush Xhemajli


Kuvendi i Kosovės tė mėrkurėn nė Prishtinė hoqi nga rendi i ditės propozimin pėr ndryshimin e Kornizės Kushtetuese tė Kosovės. Vetė merr turr dhe vetė tėrhiqet. Nė kėtė formė i shpenzoi tri vitet e mandatit tė tij. Kuvend se jo mahi!

Heqja e propozimit u bė me arsyetimin tashmė banal se “qė edhe njėherė t’i jipet UNMIK-ut shansi pėr partneritet produktiv, nė mėnyrė qė tė gjitha proceset tė shėnojnė progres tė vazhdueshėm… sė shpejti do tė bėhet njė seancė me kėtė rend dite”.

Nuk ėshtė hera e parė qė grupet parlamentare tė koalicionit bashkėqeverisės LDK-PDK-AAK veprojnė nė kėtė mėnyrė.

Mė 13 shkurt 2003, grupet parlamentare tė kėtij koalicioni sabotatorėsh patėn hequr nga rendi i ditės votimin e Rezolutės sė 42 deputetėve tė Kuvendit pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran. Atėbotė qe thėnė se sė shpejti do tė mbahet njė seancė solemne, (shihe, shihe “solemne”!), ku do tė votohet rezoluta. Nga ajo kohė kanė kaluar gati njė vit e gjysmė dhe mė s’ėshtė pėrmendur.

Mė 7 nėntor tė vitit tė kaluar, Kuvendit tė Kosovės iu dorėzua peticioni me 46 mijė nėnshkrime tė qyetarėve tė Kosovės, nė tė cilin kėrkohet qė Kuvendi tė votojė kėrkesėn pėr krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovė. Edhe pėr kėtė nismė nė njė nga mbledhjet e Kryesisė sė Kuvendit, u tha se do tė procedohet nė vijim, por qė nga atėherė nuk ka asnjė veprim lidhur me tė.

Derisa Grupet qė dominojnė Kuvendin vetė turren e vetė tėrhiqen, vendin e ka pėrfshirė anarkia, ndėrkohė ndodhėn revolta tė pėrmasave tė mėdha, si rezultat i zhgėnjimit tė qyetarėve ndaj politikės sė ndjekur deri mė tani.

Koalicioni bashkėqeverisės PDK-LDK- AAK, jo vetėm se kurrė nuk do tė jetė i aftė t’i pėrmbushė premtimet kryesore pėr ēka i mashtroi qytetarėt, por nė vazhdimėsi ėshtė duke u tallur me besimin e qytetarėve.

Kosovės i duhen ndryshime. Dhe para sė gjithash i duhen ndryshime nė pėrbėrjen e Kuvendit. Duke bashkėqeverisur, koaliconi i tashėm eshtė integruar politikisht nė mes veti. Subjektet qė e pėrbėjnė nė esencė kėtė koalicion, bėjnė tė njėjtėn politikė tė iluzioneve. Vetėm opozita, dhe opozitė dihet se ka, mund ta shpėtojė vendin nga kriza. Fuqizimi i saj ėshtė nevojė dhe nuk mund tė mbetėt temė tabu. Ajo ėshtė e vetmja shpresė pėr vazhdimin e rrugės parlamentare tė pavarėsimit, unisimit kombėtar, zhvillimit ekonomik dhe vendosjes sė rendit, ligjit dhe paqes e qetėsisė nė Kosovė. 


Nga mbledhja e kryesisė sė LPK-sė

LPK-ja pėrgatitet pėr tė hyrė nė zgjedhjet e tetorit me objektiva tė qarta 

Prishtinė, 16 qershor - Tė merkurėn nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė, ėshtė mbajtur mbledhja e rradhės e kryesisė sė KP tė LPK-sė tė cilen e ka drejtuar kryetari Emrush Xhemajli. Informimi mbi zhvillimet e fundit politike me theks tė veēant veprimtaria rreth aksionit pėr strukturimin e LPK-sė; punėt rreth certifikimit pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet e tetorit si dhe shqyrtimi i projektit pėr financimin e fushatės zgjedhore, kanė qenė tema kryesore qė janė diskutuar nė mbledhje. Rreth pikės sė parė, informatėn e ka paraqitur kryetari Emrush Xhemajli i cili zhvillimet e fundit nė skenen politike tė Kosovės i ka vlerėsuar si shumė tė disfavorshme dhe kundėr interesave tė shqiptarėve. Aksionin e strukturimit tė LPK-sė tė nisur nė fillim tė qershorit, Xhemajli e ka vlerėsuar si mjaft tė frytshėm duke theksuar se gjatė kėsaj periudhe janė formuar me dhjetėra kėshilla tė fshatrave dhe lagjeve tė qyteteve. Ky strukturim sipas kryetarit Xhemajli, ėshtė shumė i rėndėsishėm sidomos tani kur po pėrgatitemi tė hyjmė nė zgjedhje. “Objektivi ynė ėshtė qė tė fitojmė njė grup parlamentar nė kėto zgjedhje dhe kjo do tė ishte nė interes tė kombit, sepse deputetėt e LPK-sė do tė jenė nė gjendje qė ta shpallin pavarėsinė e Kosovės nė kuvend, dhe njėherėsh t’i amorizojė reagimet eventuale qė do tė pasonin nga faktori i brendshem dhe ai ndėrkombėtar”, ka konstatuar Xhemajli. Ky konstatim ėshtė mbėshtetur edhe nga anėtarėt tjerė tė kryesisė tė cilėt janė zotuar se do tė mobilizohen pėr t’i arritur kėto objektiva.

Lidhur me punėt rreth certifikimit tė LPK-sė pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet e tetorit, ka raportuar sekretari i pėrgjithshėm Gafurr Elshani i cili ka njoftuar kryesinė me kėrkesat qė ka paraqitur KQZ-ja pėr certifikim. Me kėtė rast edhe janė caktuar personat qė do tė mbajn kontakte me KQZ-nė.

Raportin finansiar pėr periudhėn maj-qershor, e ka paraqitur pėrgjegjėsi finansiar Naim Zhitia, i cili njėherėsh ka prezentuar edhe njė projekt pėr finansimin e LPK-sė. Ky projekt ėshtė miratuar nė parim nga kryesia dhe i plotėsuar me vėrejtjet e paraqitura nga disa anėtarė tė kryesisė, do tu shpėrndahet kėshillave tė LPK-sė nėpėr rrethe. 

Zyra pėr informim e LPK-sė


Njoftim i shoqatave tė daluara nga Lufta Ēlirimtare e UĒK-sė pėr Dukagjin 

Kėrkesės pėr takim iu pėrgjigjėn vetėm LPK-ja dhe LKĒK-ja 

Shoqatat e dalura nga Lufta Ēlirimtare e UĒK-sė pėr Dukagjin, shprehin indinjatė tė thellė, pėr shkak se asnjėra nga partitė e “koalicionit bashkėqeverisės” nuk iu pėrgjigj kėrkesės pėr takim, duke pasur parasysh se do t’i bartin tė gjitha pėrgjegjėsitė nė rast tensionimi tė mėtutjeshėm tė situatės.

Pejė, 15 qershor -  Kėrkesės pėr t’u takuar qė kanė bėrė shoqatat e dalura nga Lufta Ēlirimtare e UĒK-sė pėr Dukagjin, drejtuar 16 subjekteve e personaliteteve politiko-shoqėrore, i janė pėrgjigjur pozitivisht vetėm Lėvizja Popullore e Kosovės dhe Lėvizja Kombėtare pėr Ēlirimin e Kosovės.

Me kėtė rast, delegacioni i Shoqatave, tė hėnėn, mė 14 qershor 2004, zhvilloi takime me kėto dy subjekte nė zyrat e tyre nė Prishtinė.

Temė bisede nė takim ishte situata e tensionuar nė Dukagjin pas arrestimeve tė ēlirimtarėve, si dhe ligji pėr luftėtarėt qė pritet tė dalė pėr miratim nė Kuvendin e Kosovės. Shoqatat shprehėn pakėnaqėsinė e tyre pėr arrestimet e paarsyeshme dhe hodhėn poshtė versionin e ligjit pėr luftėtarėt qė e ka miratuar Qeveria.

Kryetarėt e LPK-sė dhe LKĒK-sė, Emrush Xhemajli dhe Fatmir Humolli, shprehėn pėrkrahjen e tyre pa rezervė pėr luftėtarėt. Gjithashtu ata premtuan se do tė pėrdorin ndikimin e tyre qė kėrkesat e luftėtarėve tė realizohen, nė mėnyrė qė tė mos vije deri te eskalimi i situatės, e cila nuk do t’i konvenonte askujt nė Kosovė.

Shoqatat e dalura nga Lufta Ēlirimtare e UĒK-sė pėr Dukagjin, shprehin indinjatė tė thellė, pėr shkak se asnjėra nga partitė e “koalicionit bashkėqeverisės” nuk iu pėrgjigj kėrkesės pėr takim, duke pasur parasysh se do t’i bartin tė gjitha pėrgjegjėsitė, nė rast tensionimi tė mėtutjeshėm tė situatės. E kjo pėr shkak se janė shumė neglizhentė pėr ēėshtjet e familjeve tė dėshmorėve, invalidėve dhe luftėtarėve. 

SHOQATA E VETERANĖVE TĖ LUFTĖS TĖ UĒK-SĖ

SHOQATA E INVALIDĖVE TĖ LUFTĖS TĖ UĒK-SĖ

SHOQATA E FAMILJEVE TĖ DĖSHMORĖVE TĖ UĒK-SĖ

DUKAGJIN

(DEGĖT NĖ PEJĖ, BURIM, DEĒAN DHE GJAKOVĖ)

 


URIM I LĖVIZJES POPULLORE TĖ KOSOVĖS ME RASTIN E VENDOSJES SĖ SHTATOREVE TĖ HERONJVE REXHEP MALA DHE NUHI BERISHA, NĖ QENDĖR TĖ GJILANIT*

URIME, LAVDI!

Edhe nė situata tė papėrcaktuara vėshtirėsie e konfuzioni ēfarė jemi duke kaluar tani, ka ditė qė duhet tė jenė ditė tė mėdha gėzimi gjithėkombėtar. Dhe pikėrisht sot, pėr kombin tonė, kjo ėshtė ditė e madhe gėzimi dhe krenarie, sepse sot i rikthehen madhėshtor nė bronz heronjtė Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha. Pėr familjet e heronjve, pėr ne shokėt e tyre tė Lėvizjes, pėr tė gjithė pjesėtarėt e ushtrive ēlirimtare tė hapėsirės shqiptare, kjo do tė mbetėt ditė e paharruar qė transmeton porosi tė mėdha.

Ngritja e kėtyre shtatoreve pėrcjellė edhe njė mesazh univerzal njerėzor. Ata qė luftojnė deri nė fund dhe sakrifikojnė pėr ēlirimin e vendit, edhe nėse kanė qenė tė rrethuar nga armėt armike dhe pėrbuzja e miliona banorėve tė mashtruar, vjen njė ditė, ēfarė ka ardhur sot, qė ata ngadhnjejnė, vjen njė ditė, ēfarė ka ardhur sot, qė ata tė rishfaqen madhėshtor dhe tė jenė tė pėrjetshėm, rrezatues tė frymėzimit pėr vepra tė mėdha pėr kombin e njerėzimin.  Ky ėshtė mesazhi mė i mirė pėr gjeneratat e tashme dhe tė ardhshme tė vendit tonė, tė kombit tonė tė shumėvuajtur, por ngadhnjyes.

Lavdia ėshtė thėnė nga LPK-ja dhe populli ynė qe 20 vite. Tani lavdia e tyre ėshtė e shprehur nė kėto shtatore. Urime familja Mala dhe Berisha! Urime tė gjithė atyre qė vazhduan rrugėn e dėshmorėve! Urime atyre qė dhanė kontribut qė dėshmorėt tė shkėlqejnė nė borz! Urime Kosovė, pjesa mė e bukur dhe mė epike e Shqipėrisė!

Lavdi e pėrjetshme shembullit dhe veprės sė Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės!

* (Mė 1984, kur ranė heronjtė Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, pjesa pararojė e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, nė kushte shtetrrethimi, ka shpėrndarė trakte me tė cliat zotohej se luftėn e trimave do ta ēojė nė vend. Sot, pas njėzet vjetėve, kemi kėnaqėsinė tė shpėrndajmė kėtė Urim).

Kryetari i LPK-sė

Emrush Xhemajli

Prishtinė, mė 15 qershor 2004

 

Intonimi i hymnit kombėtar me rastin e zbulimit tė shtatores sė dėshmorėve tė kombit Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha

Udhėheqėsit e LPK-sė nderojnė dėshmorėt e kombit

Udhėheqėsit e LPK-sė urojnė xha Rexhepin me rastin e ngritjes sė shtatoreve tė dėshmorėve tė kombit

Udhėheqėsit e LPK-sė me familjarėt e dėshmorėve tė kombit


Kėshilli i Rrethit tė LPK-sė nė Besianė ka intensifikuar aktivitetin politik nė Llap 

ZĖRI: Gjata akuzon institucionet e Kosovės pėr politikėn qė po bėjnė 

Institucionet e Kosovės me qeverisjen e tyre tė dobėt kanė krijuar gjendje tė rėndė ekonomike nė Kosovė si dhe kanė thelluar varfėrinė nė pėrmasa tė gjėra, ėshtė thėnė nė tubimin e LPK-sė nė fshatin Bradash tė Besianės 

Kėshilli i Rrethit tė LPK-sė nė prag tė zgjedhjeve nacionale ka intensifikuar aktivitetin politik nė Llap. Kryetari i kėsaj partie, Avdi Gjata, i shoqėruar nga sekretari, Shukri Hoxha, nė fshatin Bradash tė Besianės ka mbajtur njė tubim me anėtarėsinė dhe simpatizantėt e kėsaj partie. Gjata ka kritikuar ashpėr politikėn qė po e udhėheqin institucionet e Kosovės duke e cilėsuar si politikė qė ėshtė e kundėrt me interesat e qytetarėve tė saj. Nė kėtė tubim kryetari i kėsaj partie, Avdi Gjata ka theksuar se LPK ėshtė duke u zgjeruar me anėtarė tė rinj dhe ka shtrirė aktivitetin e saj politik nė tėrė komunėn e Besianės.

Ai ka fajėsuar institucionet e Kosovės dhe qeverisjen e tyre tė dobėt pėr gjendjen e rėndė ekonomike qė po mbretėron pėrditė e mė shumė tek ne si dhe thellimin e mėtejmė tė varfėrisė nė pėrmasa tė gjėra nė Kosovė. Gjata mendon se Kosovės i mungojnė mekanizmat pėr kontroll tė punės sė pushtetit aktual. Sa u pėrket zgjedhjeve nacionale qė po afrohen, Gjata ato i vlerėson si shumė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės pasi qė kėto vite do tė jenė vendimtare pėr lirinė dhe tė ardhmen e qytetarėve tė saj. “Vota e dhėnė kėtė herė nuk do tė jetė votė e dhėnė pėr subjektet politike por do tė jetė votė jetike pėr statusin dhe ardhmėrinė e Kosovės”, ka vlerėsuar Gjata duke i paraqitur synimet dhe planet e LPK-sė si edhe pėrgatitjet qė ka bėrė kjo parti pėr zgjedhjet nacionale tė tetorit. Me kėtė rast u zgjodh dhe u plotėsua kryesia e LPK-sė nė fshatin Bradash. 


Reagim i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Therandė 

LPK-ja nuk ėshtė kundėr ndėrtimit tė palestrės sportive, por ėshtė kundėr qė ajo tė bėhet nė kuadėr tė hapėsirės ku ėshtė pėrcaktuar vendi.

Komuna jonė ka nevojė tė kahmotshme pėr ndėrtimin e njė palestre sportive, ku popullata jonė, e nė veēanti rinia, do t’i zhvillonte aktivitetet sportive gjatė tėrė vitit kalendarik pa u penguar nga ndryshimi i motit.

Pėr kėtė arsye disa muaj mė parė Kuvendi Komunal nė Therandė sė bashku me Ministrinė e Financave kanė ndarė njė pjesė tė buxhetit pėr ndėrtimin e njė palestre sportive. Ne kemi pėrshėndetur njė iniciativė tė tillė, por kemi qenė kategorik qė kjo palester tė mos ndėrtohet nė kėtė lokacion sepse ngushtohet hapėsira edhe ashtu e ngushtuar e shkollės sė mesme “Jeta e re”.

Ndėrtimi i palestrės sportive nė Therandė, karakterizohet me uzurpim, ngushtim tė hapėsirės sė shkollės sė mesme, pengesa nė mbarėvajtjen e mėsimit ēka ka ngjallur pakėnaqėsi si te kolektivi i shkollės, ashtu edhe te kėshilli i prindėrve dhe te qytetarė tė tjerė tė Therandės.

Me ndėrtimin e palestrės nė kėtė vend po dėmtohet pylli simbol i qytetit tė Therandės, pėr rriten e tė cilit janė dashur mė shumė se 200 vite.

Kjo palestėr po ndėrtohet shumė afėr varrezave tė dėshmorėve. Duke e ngushtuar kėtė hapėsirė dhe duke krijuar njė atmosferė qė nuk i shkon vendit tė varrezave. Varreve ku prehen mė tė dashurit dhe mė tė merituarit e komunės sonė.

Pėr kėtė arsye deputetėt e LPK-sė, nė Asamblenė e Komunės sė Therandės, kishin tėrhequr vėrejtjen me kohė se duhet tė gjendet njė vend mė i pėrshtatshėm pėr ngritjen e palestrės sportive, por nga kryetari i komunės Sali Asllani, dhe delegatėt e LDK-sė, partia shumicė nė asamble, nuk ishin marrė parasysh sugjerimet  dhe kishin vazhduar me procedurėn e tenderimit dhe tek pas fillimit tė punimeve u kishte rėnė ndėmend qė dimenzionet nuk i pėrgjigjeshin nevojave pėr zhvillimin e sportit tė  futbollit.

Nė mbledhjen e Asamblesė Komunale tė datės  8 qershor 2004  na del si propozim ad hoc, pa projekt (me shkrim) se duhet t’i shtohet edhe njė aneks kėsaj palestre sportive. Meqenėse komuna nuk ka buxhet pėr shtimin e kėtij aneksi (arsyetimi i kryetarit), partia nė pushtet propozon qė kėtė aneks ta ndėrtojė njė investitor privat nė mėnyrė qė ai si kompenzim ta shfrytėzojė kėtė palestėr pėr 10 vite. Ky ėshtė njė paradoks tjetėr qė ne jo vetėm qė nuk e kemi pėrkrahur por kemi kėrkuar qė tė bėhet ndėrrimi i lokacionit derisa jemi nė fazėn fillestare tė punėve (gėrmimi i dheut) nė mėnyrė  qė mos tė bėhet vonė dhe tė mos shtohen  gabimet, por me mbivotim tė pozitės kaloi edhe ky propozim qė pėr neve ėshtė propozim dhe investim i pa menduar mire dhe ėshtė vazhdimsi e gabimeve tė vitevė '60-ta kur politika  pushtuse ndertoj Fabriken e gomes ballkan dhe Podrumin e verės mu ne zemer tė qytetit duke ja zėnė frymen atij por tani keto nuk mundė tė evitohen. .

Edhe njė herė bėjmė thirrje qė tė ndėrpritet ndėrtimi, dhe palestrės t’i gjendet njė vend mė i pėrshtatshėm nė periferi tė periferi tė qytetit, nė mėnyrė qė tė lihen tė qeta varrezat e dėshmorėve, nxėnėsit e shkollės dhe pylli i bukur i qytetit. 

LPK- Therandė

Kryetari

Adem Kadolli


Fjala e Kryetarit te LPK-se me rastin e fillimit te punimeve per ndertimin e shtatores se deshmorit Jete Hasani dhe 12 qershorit, dites se debimit te okupatorit serb nga Shtimja

AI DO TE JETE I PERJETSHEM

Ju pershendes te gjitheve qe jeni prezent,

Ne vecanti kam nderin e madh qe te pershendes familjen e deshmorit te Kombit Jete Hasanit.

Te gjitheve qe jeni prezent dhe te tjereve qe nuk jane ju uroje fillimin e punimeve per ngritjen e shtatores se Jete Hasanit.

Pershendes Organizatoret e ketij veprimi te sotem.

Pershendes gjithashtu Perfaqesuesit e Kuvendit Komunal qe miratuan vendimin per ngritjen e kesaj permendoreje.

I uroje gjithe banoret e Shtimes per diten e sodit, 5 vjetorin e debimit nga qyteti i trupave te okupatorit serb.

Populli shqiptar i eshte mirenjohes te gjithe atyre qe na ndihmuan ne debimin e trupave serbe nga Kosova. Neve na vjen shume mire qe gjate kesa ndihme trupat nderkombetare nuk paten asnje viktime.

Por, per debimin e forcave ushtarake policore serbe nga Kosova percaktues ishte faktori i brendshem. Populli yne u detyrua te sakrifikoi nder dekada. Mijera deshmore dhe martire dhane jeten deri ne diten e debimit te trupave serbe. Pikerisht ky gjak ishte percaktues per rrjedhen e ngjarjeve.

Ne vitet 90/te ishtin dy politika. Ajo e pritjes dhe ajo e pergatitjes per luften clirimtare. Politika e luftes clirimtare u tregua e sakte dhe fal kesaj politike erdhi deri te formimi i UCK-se dhe berja e luftes heroike te saj.

Sot kur po fillojme ndertimin e shtatores se Jete Hasanit edhe nje here perkulemi para vepres dhe jetes se tij. Ai u lind ne keto ane, u rrit per Kosoven ra per Kosoven. Ai eshte i perjetshem ketu.

Jeta e vepra e Jetes dhe shokeve te tij eshte ajo qe tregon me se miri sa te pa vend jane krekosjet e shume administratoreve qe vijne nga 6 muaj ne Kosove dhe perpien te na tregojne se sa jane duke dhene per Kosoven. Ndersa ne fakt eshte me mire te tregojne se sa jane duke marre ne emer te Kosoves dhe mbi te gjitha kush ju jep te drejte atyre ta izolojne Kosoven sic e kane izoluar, kush u jep te drjete ta bllokojne zhvillimin e vendit dhe mbi te gjitha kush u jep te drjete te na e marrin te drejten tone elementare si komb, te drejten qe te jemi sovran ne vendin tone.

Lavdia u takon atyre qe dhane jeten per Kosoven.

Lavdi deshmorit Jete Hasani

Lavdi te gjithe deshmoreve te Kombit.

12 qershor 2004

 

Nė foto kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli duke vėnė gurthemelin pėr vendosjen e shtatores sė dėshmorit Jetė Hasani, bashkė me Ruzhdi Saramatin, Komandant Shpatin, pėrfaqėsuesin e Kuvendit Komunal dhe njė nga familjarėt e dėshmorit Jetė Hasanit

Nė foto kryetari i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Shtime, Skender Fazliu duke folur pėr jetėshkrimin e dėshmorit

Pjesėmarrės nė manifestimin mbajtur me rastin e vėnjės sė gurthemelit tė shtatorės sė dėshmorit Jetė Hasani


Nga mbledhja e rregullt javore e kryesisė sė LPK-sė me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve

Vazhdon aksioni i strukturimit tė LPK-sė 

Prishtinė, 12 qershor-Tė shtunėn nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė, ėshtė mbajtur mbledhja e rregullt javore e kryesisė sė LPK-sė me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve.

Nė mungesė tė kryetarit Emrush Xhemajli i cili ishte nė Shtime pėr tė marrė pjesė nė vendosjen e gurthemelit tė lapidarit kushtuar dėshmorit Jetė Hasani, mbledhjen e ka drejtuar anėtari i kryesisė Naim Zhitia. Nė fillim drejtuesi i mbledhjes i ka njoftuar tė pranishmit me aktivitetet javore tė kryesisė, e mė pas kanė raportuar, kryetarėt e kėshillave pėr punėt qė janė bėrė nėpėr rrethe. Drejtuesit e kėshillave tė Rretheve nė Sharr, Vushtrri, Mitrovicė, Ferizaj, Klinė, Pejė, Therandė, Prizren dhe Prishtinė, kanė  raportuar pėr detyrat e realizuara nė kuadėr tė aksionit pėr shtrirje strukturale tė LPK-sė. Sipas raporteve nga rrethet, ėshtė vlerėsuar si mjaft e fryshme edhe java e dytė e qershorit. Vetėm gjatė kėsaj jave, jane formuar 16 Kėshilla tė rinj nė rrethet: Sharr, Ferizaj, Klinė, Mitrovicė, Therandė e Prizren, si dhe 7 kėshilla nismėtare pėr formimin e kėshillave tė rinj.

Nė pjesėn e fundit tė mbledhjes, disa nga pjesmarrėsit kanė ngritur shqetėsimin ndaj pėrpjekjeve qė po bėhen nė disa komuna tė Kosovės pėr anashkalimin e ēlirimtarėve me rastin e shėnimit tė ditės sė ēlirimit. Me kėtė rast, ėshtė propozuar qė kryesia e LPK-sė tė del me njė prononcim. 

Zyra pėr informim e LPK-sė


Informatė

Nė praninė e njė numri tė madhė tė anėtarėve dhe simpatizantėve tė Lėvizjes Popullore tė Kosovė sot, me date 11.06.2004 nė sallėn e subjekteve  politike nė Ferizaj,  nė praninė e kryetarit tė LPK-sė z. Emrush Xhemaili dhe tė kryetarit tė KRR tė LPK-sė nė Ferizaj z. Ramzi Hasani dhe kryesisė sė Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Ferizaj, nė mėnyrė solemne u shpėrndanė mbi 40 libreza tė LPK-sė. Librezat e LPK-sė i morėn kėta anėtar tė rinjė Haki Bajraktari, Sabri Terrstena, Rrahim Qeli, Jakup Sejdiu, Lulzim Islami, Amir Hasani, Burim Musliu, Shkėlzen Avdyli, Arben Ademi, Bujar Shahini, Agron Zymberi, Zoge Ajeti, Arta Ajeti, Florinda Elezi, Labinot Sojeva, Ismailhaki Rexhepi, Fadil Nuha, Agim Jashari, Xhemshir Jashari, Shkėlqim Haliti, Arsim Shabani, Azem Paloja, Afrim Fejzullahu, Jehona Topalli, Ramadan Haziri, Ali Ramadani, Ismail Osmani, Selver Rrahmani, Makfire Gurgurovci, Sahadete Avdyli, Teuta Muhaxheri, Arta Asllani, Vedat Ademi, Florim Hyseni, Alban Ademi, Trendelinė Ramadani, Enisė Behluli, Fatbardha Nuhiu, Basri Salihu.

Tė gjithė tė pranishmit u zotuan se me LPK-nė Ferizaj dhe Kosova do tė shkojė nė rrugė tė mbarė drejt realizimit tė kauzės kombėtare.


Komunikatė pėr shtyp e KRR tė LPK-sė nė Besianė 

Nė mbledhjen e mbajtur mė 08.06.04 tė kryesisė sė LPK-sė nė Besianė , nė tė cilėn pėrvec anėtarėve tė kryesisė dhe kryetareve te Kėshillave Popullorė morėn pjesė edhe Sekratari i Pėrgjithshėm i Lėvizjes Popullore tė Kosovės z. Gafurr Elshani, si dhe anėtari i kryesisė Naim Zhitia.

Nė fillim tė mbledhjes tė cilėn e hapi kryetari i Kėshillit tė Rrethit pėr Besianė z.Avdi Gjata, foli pėr aktivitetin dhe organizimin e Lėvizjes Popullore nė komunėn e Besianės. Z.Gjata gjithashtu raportoi para tė pranishmve pėr gjendjen aktuale politike ne komunė si dhe pėr rrjedhat nė organizimin e kėshillave nė qytet dhe fshatrta. Sipas diskutimit te z.Advi Gjata, aktiviteti politik ėshte duke u zgjeruar dhe kuptuar gjithnjė e mė shumė nga popullata e komunės sė Besianės, andaj shpresojmė qė LPK nė zgjedhjet e ardhshme te tetorit do ta ketė mė shumė pėrfaqsues tė vetė nė  Parlamentin e Kosovės, ku do tė mbrojnė interesat e popullit tė Kosovės.

Nė mbledhje u plotsuan vendet e zbrasta tė parapara nė statut tė aprovuar nga Mbledhja e Pėrgjithėshme e LPK-sė.

Sekretar i Pėrgjithėshėm u zgjodh z.Shukri Hoxha ndėrsa arkatar i ri u zgjodh z.Sabri Seftolli .

Pėrveq anėtarėvė tė kryesisė fjalėn  e mori edhe z.Gafurr Elshani i cili i pėrshėndeti tė pranishmit dhe i falenderoi pėr punė dhe angazhimin e tyre tė palodhshėm. Z.Elshani ne fjalėn e tijė u pėrqėndrua kryesisht rreth rregullave dhe mirėsjelljes tė cilave duhet t’u nėnshtrohen tė gjithė anėtarėt e LPK-sė nė komunėn e Besianės. Sipas tij cdo anėtarė i cili nuk i respekton rregullat dhe obligimet e dalura nga KQZ dhe vendimi i LPK-sė ne nivel qendrorė, nuk llogaritet si anėtarė i Lėvizjes.

Pėrvec kėsaj z.Gafurr Elshani, diskutoi edhe pėr mėnyrėn dhe punėn se si duhet tė organizohemi mė mirė nė mėnyrė qė LPK-ja tė ketė njė shtrirje sa mė tė madhe nė komunėn  e Besianės.

Nė mbledhje z.Avdi Gjata para tė pranishmėve i lexoi Rregullat e Mirėsjelljes  te catuara nga KQZ  

Kryetari i LPK-sė pėr Besianė

Avdi Gjata


Kryetari i LPK-sė vizitoi familjen e Naser Shatrit 

Prishtinė, 11 qershor - Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Emrush Xhemajli, i shoqėruar nga Bashkim Myrtaj – kryetar i KRR tė LPK-sė nė Burim, Sefer Muzliaj – anėtar i KP tė LPK-sė, dhe veprimtarė tė tjerė kanė vizituar dje, nė fshatin Tomoc, familjen e Naser Shatrit, ish-komandant i UĒK-sė dhe veprimtar i ēėshtjes kombėtare.

Naser Shatri ėshtė arrestuar dhe po mbahet nė burgjet e UNMIK-ut. Policia e UNMIK-ut e ka akuzuar Naserin pėr ngjarjet e marsit tė kėtij viti. Ditė mė parė Naserit i ėshtė vazhduar paraburgimi edhe pėr dy muaj.


Nė fshatin Orize tė Gjakovės themelohet Kėshilli Popullor i LPK-sė

Gjakovė, 10 qershor - Nė fshatin Orize tė Gjakovės, nė praninė e shumė simpatizantėve dhe anėtarėve tė LPK-sė, ėshtė formuar Kėshilli Popullor i Lėvizjes Popullore tė Kosovės pėr kėtė fshat.

Nė tubimin themelues tė kėtij kėshilli mori pjesė sekretari i pėrgjithshėm i LPK-sė, Gafurr Elshani, Halit Avdiu kryetar i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Gjakovė, i shoqėruar nga anėtari i Kryesisė Valon Islamaj, dhe veprimtari i hershėm i LPK-sė me qėndrim nė Bruksel(Belgjikė) Sadik Tolaj.

Kryetar i Kėshillit Popullor tė LPK-sė nė fshatin Orize ėshtė zgjedhur Idriz Pulatani, sekretar Luan Salihu, kurse arkėtar Gazmend Pulatani.


Nga mbledhja e rregullt javore e kryesisė sė LPK-sė me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve 

Gjatė javės sė parė tė qershorit, LPK-sė i shtohen 9 kėshilla tė rinj 

Prishtinė, 5 qershor-Tė shtunėn nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė, ėshtė mbajtur mbledhja e rregullt javore e kryesisė sė LPK-sė me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve. Mbledhjen e ka drejtuar kryetari Emrush Xhemajli, i cili ka njoftuar kryetarėt e Kėshillave pėr aktivitetin e kryesisė gjatė javės qė po e lėmė pas. Xhemajli me kėtė rast ka veēuar takimet qė janė zhvilluar me krerėt e Partisė Demokratike Kombėtare dhe me ministrin e Shėrbimeve Publike Jakup Krasniqin.

Pėr ecurinė e punėve organizative, ka raportuar sekretari i pėrgjithshėm Gafurr Elshani, i cili i ka njoftuar tė pranishmit me kontaktet qė ka pasur me komisionin qendror tė zgjedhjeve dhe me punėt qė po bėn LPK-ja pėr pėrgatitjen e dokumentacionit pėr certifikim tė subjektit pėr tė marrė pjesė nė zgjedhje. Me kėtė rast, kryetarėt e Kėshillave tė rretheve janė njohur edhe me pėrmbajtjen e kodit tė sjelljes pėr subjektet politike dhe pėrkrahėsit e tyre gjatė fushatės zgjedhore. Ky kod i pėrpiluar nga KQZ-ja ėshtė lexuar dhe analizuar nė mbledhje, dhe nga drejtuesit e LPK-sė nėpėr rrethe, ėshtė kėrkuar qė me tė njejtin, tė njoftohen edhe nivelet tjera organizative tė LPK-sė.

Nė pjesėn e dytė tė mbledhjės, kryetarėt e kėshillave kanė raportuar pėr punėt qė janė bėrė nėpėr rrethe. Java e parė e muajit qershor, qė ėshtė shpallur si muaj i shtrirjes strukturale tė LPK-sė, sipas raporteve nga rrethet, ėshtė vlerėsuar si mjaft e fryshme. Vetėm gjatė kėsaj jave, jane formuar 9 Kėshilla tė rinj nė rrethet: Prishtinė, Lypian, Ferizaj, Mitrovicė, Therandė e Gjakovė, si dhe 11 grupe nismėtare pėr formimin e kėshillave tė rinj. Nė fund, sekretari pėr marrėdhėnie me publikun i LPK-sė, Demir Reshiti, ka kėrkuar nga drejtuesit e kėshillave nė rrethe qė tė jenė mė aktiv pėr sa u pėrket pasqyrimit tė aktiviteteve tė tyre nėpėr mjetėt e informimit. Reshiti ka apeluar qė pėr ēdo aktivitet, sado i vogėl qė tė jetė, tė pėrcillet informacion nė faqėn zyrtare tė internetit tė LPK-sė.

Zyra pėr informim e LPK-sė


Drejtuesit e PDK-sė vizituan LPK-nė

Prishtinė, 4 qershor- Njė delegacion i lartė i Partisė Demokratike Kombėtare tė maqedonisė (PDK) nė pėrbėrje: Basri Haliti, kryetar, xhezahir Shaqiri, zėvendeskryetar dhe deputet nė Kuvendin e Maqedonisė, Isen Haska, sekrertar i pėrgjithshėm dhe Isuf Mustafai, nėnkryetar, tė premten ishin pėr vizitė nė selinė qendrore tė lpk-sė ku janė pritur nga kryetari Emrush xhemajli, i shoqėruar nga bashkėpunėtorėt e tij Gafurr Elshani, Demir Reshiti dhe Naim Zhitia.

Takimi ka kaluar nė atmosferė tė ngrohtė pune e miqėsie. Pasi u ka dėshiruar mirseardhje mysafirėve nga Maqedonia, kryetari Xhemajli i ka njoftuar ata pėr angazhimet qė po bėn kryesia e LPK-sė pėr realizimin e detyrave programore si dhe pėr problemet me tė cilat aktualisht po ballafaqohet Kosova. Ndėrkaq, nga ana e tij, kryetari i PDK-sė Basri Haliti, ėshtė shprehur se subjekti qė drejton ai, ėshtė duke u angazhuar seriozisht pėr zgjidhjen e problemeve me tė cilat po ballafaqohet populli shqiptar nė Maqedoni. Haliti ka ngritur shqetėsimin e tij edhe pėr situatėn nė Kosovė dhe tendencat e faktorėve tė ndryshėm pėr ta rikthyer Kosovėn nėn juridiksion tė Serbisė. Ai ka shprehur qendrimin e subjektit qė e drejton se ndaj tendencave tė tilla pėr ta rikthyer Kosovėn nėn pushtetin e Serbisė, do tė reagohet nė tė gjitha format e mundėshme.

Deputeti i PDK-sė nė kuvendin e Maqedonisė, Xhezahir Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha, ėshtė shprehur se e respekton LPK-nė mė shumė se ēdo subjekt tjetėr politik, pėr faktin se sipas tij, ishte pikėrisht LPK-ja dhe drejtuesit e saj, ata qė e mbėshtetėn dhe e ndihmuan luftėn e drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare.

Nė fund, kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, pasi i ka falenderuar drejtuesit e PDK-sė pėr kėtė vizitė, u ka premtuar atyre se LPK-ja e cila ėshtė e mbėshtetur nė tabanin e njė politike autentike shqiptare, do tė angazhohet pa kurrėfarė hezitimi qė tė bashkėpunoj dhe t’i ndihmoj forcat e tilla politike si Partia Demokratike Kombėtare.

Zyra pėr shtyp dhe informacion e LPK-sė


Nga takimi i drejtuesve tė LPK-sė me ministrin e Shėrbimeve Publike, Jakup Krasniqin

LPK-ja mbėshtet nė parim projektligjin pėr qeverisje lokale dhe kėrkon nga MSHP-ja tė lehtėsoj proceduren e paisjes sė qytetarėve me dokumente tė udhėtimit

Prishtinė, 4 qershor-Njė delegacion i LPK-sė i kryesuar nga kryetari Emrush Xhemajli, dhe bashkėpunėtorėt e tij Demir Reshiti e Naim Zhitia, tė premten ka qenė pėr vizitė ne Ministrinė e Shėrbimeve Publike, ku janė pritur nga ministri Jakup Krasniqi.

Mbėshtetja e LPK-sė pėr projektligjin mbi qeversijen lokale tė hartuar nga mshp-ja dhe problemet lidhur me paisjen me dokumente udhėtimi tė qytetarėve tė kosovės, kanė qenė tema kryesore qė janė biseduar nė kėtė takim.

“Pėr LPK-nė, projektligji mbi qeversijen lokale i hartuar nga MSHP-ja, duhet  tė jetė projekt bazė pėr diskutim lidhur me ēėshtjen e rregullimit tė pushtetit lokal, tė afrimit tė shėrbimeve pėr qytetarėt, dhe jo projektet e vendeve fqinje pėr Kosovėn, qofshin ato nga Serbia, Maqedonia apo vende tjera”, ka thėnė kryetari Xhemajli duke kėrkuar qė  pėr kėtė projekt tė diskutojnė qytetarėt e Kosovės. Xhemajli ka shprehur mendimin qė edhe subjektet tjera politike duhet ta mbėshtesin dhe afirmojnė kėtė projekt, duke kėrkuar nga ministri Krasniqi qė i njejti tė botohet nė shtyp dhe tė hapet debat lidhur me tė, edhe pse ndoshta nuk ėshtė praktikė, por derisa  projektet e huaja janė publikuar, pse tė mos publikohet edhe ky.

„Ēėshtja e dytė pėr tė cilėn e kemi kėrkuar kėtė takim, ėshtė problemi i dokumenteve tė udhėtimit, pėrkatėsisht ēėshtja e dokumentėve serbe si kusht pėr tu vazhduar pasaportat“, ka thėnė Xhemajli, duke e shprehur shqetėsimin se praktika e kėrkimit tė dokumenteve identifikuese serbe pėr t’i vazhduar dokumentet e udhėtimit po i bėn qytetarėt e Kosovės qė tė ndihen tė huaj nė vendin e tyre, dhe pėr pasojė ėshtė duke u krijuar paknaqėsi e madhe ndėr qytetarė qė mund tė jetė burim i madh i shqetėsimit dhe revoltės popullore. „Pėr mė tepėr, tani qė jemi nė sezonėn e pushimeve, MSHP-ja duhet tė ndėrmarr diēka nė kėtė drejtim mėnyrė qė qytetarėve tu mundėsohet tė nxjerrin dokumente pa e fyer dinjitetin e tyre kombėtar dhe pa zvarritje“, ka shprehur shqetėsimin Xhemajli.

Nga ana e tij, ministri Krasniqi, pasi ka falenderuar drejtuesit e LPK-sė pėr kėtė vizitė, ka vlerėsuar lartė interesimin qė po e tregon ky subjekt pėr ta mbėshtetur projektligjin nė fjalė, si dhe shqetėsimet e ngritura pėr problemet me tė cilat po ballafaqohen qytetarėt e Kosovės me rastin e paisjes me dokumente tė identifikimit dhe udhėtimit. Nė vazhdim, ministri Krasniqi i ka njoftuar drejtuesit e lpk-sė me proceduren qė ėshtė ndjekur me rastin e hartimit tė projektligjit nė fjalė si dhe me pėrpjekjet qė po bėn kjo ministri pėr tejkalimin e problemeve qė po paraqiten me rastin e paisjes sė qytetarėve me dokumente tė udhėtimit.

Zyra pėr informacion e LPK-sė


Vazhdon themelimi i Kėshillave tė reja tė LPK-sė nė Prishtinė

Tė enjėtėn mė 3 qershor, nė lagjen Kodra e Diellit-Zona Veriore tė Prishtinės u themelua Kėshilli Popullor pėr kėtė lagje. Nė kėtė mbledhje morėn pjesė edhe Kryetari i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Prishtinė z.Naim Zhitia me bashkėpuntorėt. Nė kėtė mbledhje krahas mysafirėve tė ftuar merrnin pjesė edhe dhjetra antarė tė LPK-sė. Pėr rrjedhat aktuale politike, ekonomike e sociale nė vend dhe rajon foli kryetari Naim Zhitia, ndėrsa  aktivistėt e LPK-sė nė kėtė lagje kanė prezentuar problemet tjera qė i mundojn kėta banorė dhe kėtė lagje.

Mė pas u zgjodh edhe udhėheqja e kėtij Kėshilli Popullor me Kryetar Blerim Bajramin, sekretar Fatos Abazin dhe arkatar Amir Gashin.

Zyra pėr shtyp dhe informacion e KRR tė LPK-sė nė Prishtinė


Nga aktiviteti i K.Rr. tė LPK-sė nė Prizren

 

Formohen Kėshilla popullorė nė disa lokalitete

 

Kėshilli i Rrethit ne Prizren gjatė muajit prill ka themeluar Kėshillin Popullor ne lagjen Ortakoll.

Drejtues tė kėtij Kėshilli janė zgjedhur:

Sefedin Krasniqi, kryetar

Selami Avdullahu, sekretar

Avdurrahim Veseli, arkatar

 

Ndėrsa nė fillim tė muajit maj ėshtė themeluar edhe Kėshilli Popullor nė lagjen “Lekė Dukagjini”

Nė mbledhjen themeluese qė u mbajt nė kėtė lagje, perveq anėtarėve  tė kėshillit inicues, morėn pjesė edhe disa nga anėtarėt e kryesisė  tė Kėshillit tė Rrethit, si: Nazmi Kolloni, Ilaz Kadolli, Muharrem Dina dhe Halil Ēadraku.

Drejtues tė kėtij Kėshilli janė zgjedhur:

Sokol Salaj, kryetar

Adem Papaj, sekretar

Besim Hulaj, arkatar

 

Kėshilli i Rrethit tė LPK-sė nė Prizren, ka formuar dhe Lėvizjen Popullore tė tė Rinjėve tė LPK-sė (LPRK)

Drejtues tė LPRK-sė pėr Prizren, janė zgjedhur:

Lumni Sallauka, kryetar

Shqipe Salaj, sekretare

Kastriot Ēadraku, arkatar

Jeton Bislimaj, Sekretar pėr mardhėnie me publikun

 

Nė formim e sipėr janė edhe Kėshillat Popullor nė fshatrat Zojzė, Mamushė dhe nė disa lagje tė qytetit tė Prizrenit

 

 

               Kryetari  K.Rr. tė LPK-sė nė Prizren

                                                                                                   Nazmi Kolloni

 

 

 

 

 


 

Nexhmi Lajēit dhe Naser Shatrit iu vazhdohet paraburgimi edhe pėr 2 muaj

 

Pejė, 1 qershor - Me vendimin e Kolegjit Penal, Nexhmi Lajēit dhe Naser Shatrit iu vazhdua paraburgimi edhe pėr 2 muaj tė tjerė.

Njė vendim i tillė ėshtė marrė me kėrkesėn e prokurotit Hartman.

Lajmi u konfirmua nga avokatėt mbrojtės dhe nga familjarėt.

Vlerėsohet se ky vendim nuk i kontribuon aspak stabilitetit dhe qetėsisė nė Dukagjin e mė gjerė.

Qytetarėt e Pejės, Burimit e tė Dukagjinit janė tė indinjuar thellė me kėtė vendim, tė cilin e konsiderojnė tė padrejtė. Sigurisht mė tė indinjuarit janė Veteranėt e Luftės sė UĒK-sė.

 


Komunikatė e Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Therandė

LPK-ja tėrhiqet nga Kėshilli  Organizativ pėr shėnimin e Ditės sė Ēlirimit tė Therandės

Komuna e Therandės, mė 13 qershor, shėnon Ditėn e Ēlirimit, ditė kjo kur njėsitet e UĒK-sė nė mėnyrė triumfale pėrmes grykės sė pushkės dėbuan pushtuesit serb nga kjo komunė. Pėr tė shėnuar kėtė ditė Kuvendi Komunal i Therandės formoi Kėshillin Organizativ, tė pėrbėrė nga pėrfaqėsues tė subjekteve politike pjesėmarrėse nė Kuvendin Komunal dhe njerėz tė pėlqyer nga LDK-ja, e cila e qeverisė aktualisht komunėn. Nė kėtė Kėshill Organizativ nuk ishin pėrfshirė shoqatat e dalura nga lufta dhe TMK-ja nė mėnyrė tendencioze dhe nuk ishte lejuar fare diskutimi lidhur me pėrbėrjen e kėtij Kėshilli Organizativ.

Pėrfaqėsuesi i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė  Therandė nė dy mbledhjet e radhės tė mbajtura nga Kėshilli  Organizativ pėr kremtimin e 13 qershorit ka bėrė pėrbjekje maksimale qė t’i bindė anėtarėt e kėtij kėshilli, gjegjėsisht kryetarin e kėtij kėshilli, i cili ėshtė edhe kryetar i KK tė Therandės qė 13 qershori tė jetė njė ditė e unitetit dhe e tolerancės, dhe nė kėtė kontekst ka parashtruar kėrkesėn qė shoqatat e dalura nga lufta, duhet tė kenė vendin e merituar nė kėtė pėrvjetor tė ēlirimit, por  kėto propozime jo vetėm qė nuk u pranuan nga LDK-ja, por u injoruan skajshmėrisht.

Kėshilli i Rrethit i LPK-sė nė Therandė duke pasur parasysh injorimin e bartėsve tė luftės, pėrkundėr dėshirės sė tij vendos tė tėrhiqet nga ky Kėshill Organizativ nė mėnyrė qė tė mos bėhet bashkėpjesėmarrės nė injorancėn e pushtetarėve komunalė ndaj shoqatave tė dalura nga lufta.

| kthehu |