Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 
Nė Poliēkė tė Dardanės u hap Kompleksi Memorial KADRI ZEKA
 
 

Poliēkė, 25 prill 2007
Nė vendlindjen e dėshmorit tė kombit Kadri Zeka nė fshatin Poliēkė tė Dardanės, ėshtė hapur Kompleksi Memorial KADRI ZEKA. Me kėtė rast ėshtė mbajtur njė manifestim, nė tė cilin kanė marrė pjesė bashkėveprimtar tė Kadriut, e atdhetarė tė mėdhenj nga hapėsira shqiptare. Atdhetari Kadri Zeka bashkė me vėllezėrit Jusuf e Bardhosh Gėrvalla, ėshtė vrarė nė njė atentat mė 17 janar 1982 nė Gjermani.


Klubi Politik “Afrim Zhitia” mbajti akademi politike pėr heroin e kombit Fadil Vata

Fadil Vata - drejtues e luftėtar i paepur...
 

Prishtinė, 25 prill 2007
Organizuar nga Klubi Politik “Afrim Zhitia”, mė 25 prill, ėshtė mbajtur akademi politike pėr ish- sekretarin politik tė Lėvizjes Popullore pėr Republikėn e Kosovės (tash LPK), Fadil Vata, i cili u nda nga jeta 17 vjet mė parė. “Jemi mbledhur sot nė kėtė akademi politike me rastin e 17 vjetorit tė vdekjes sė shokut tonė Fadil Vata dhe nuk kemi aq fjalė, aq guxim, aq oratori qė ta bėjmė njė grimė analizė pėrballė veprės, sakrificės, pėrkushtimit tė tij pėr qėndrimin dhe pėr ēėshtjen e atdheut dhe popullit, por vetėm ju nga gjeneratat na keni mbetur tė paluhatshėm me idealet e larta kombėtare, vetėm ju nuk ju shmangėt rrugės sė vėshtirė tė ēėshtjes sė atdheut dhe tė lirisė, vetėm ju dhe dėshmorėt e tjerė tė Kosovės nuk bėtė politikė, demagogji me ēėshtjen e shtrenjtė tė atdheut, ju nuk bėtė kompromis me pushtuesin dhe tradhtarin, ju ata i dėnuat nė emėr tė popullit”, ka thėnė veē tjerash kryetari i Klubit politik “Afrim Zhitia”, Shaban Muja.
Pėr jetėn dhe veprėn e heroit tė kombit Fadil Vata, ka folur anėtari i kryesisė sė Klubit Politik “Afrim Zhitia” Ismet Sylejmani. “Sot bėhen 17 vjet kur ka pushuar sė rrahuri zemra e madhe e njėrit prej udhėheqėsve mė tė mėdhenj tė kombit tonė dhe ish tė burgosurit politik, njėrit prej atdhedashėsve mė nė zė tė popullit shqiptar, Dėshmorit tė Kombit Fadil Vatės. Ai, me njohuritė e thella qė kishte grumbulluar, ishte vėnė nė shėrbim tė luftės pėr ēlirim tė popullit dhe pėr liri. (lexo fjalimin e plotė)
Ali Ahmeti, ish-verprimtar i LPK-sė, tash kryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim nė Maqedoni, ka thėnė: “Kur mora ftesėn nga Klubi Politik ‘Afrim Zhitia’ pėr tė marrė pjesė nė Akademinė Politike qė do t’i kushtohej birit tė madh tė popullit shqiptar, luftėtarit tė paepur dhe njėrit prej shokėve tė mi mė tė ngushtė, udhėheqėsit dhe dėshmorit Fadil Vata, t’ju them tė drejtėn u mėrzita shumė, vėmendjen e ktheva gati dy decenie mbrapa. Para se tė dilte Fadil Vata nga burgu, radhėt e organizuara ilegale politike ishin goditur fort dhe ishin dėmtuar shumė rėndė, pushtuesit serbė mė 1983 kishin vrarė dy udhėheqėsit kryesorė tė luftės dhe organizimit ilegal - heronjtė Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, kishin ndodhur arrestime tė mėdha edhe nė vitet nė vazhdim, kėshtu qė lirimi nga burgu i Fadilit, nga ne shokėt e paktė qė kishim mbetur jashtė grilave, u prit me njė gėzim tė madh. Nuk kaloi asnjė vit i plotė dhe Fadil Vatės iu lirua shoku i tij shumė i afėrt, Afrim Zhitia, me tė cilėt pasi kishim konsoliduar dhe ngjeshur me anėtarė tė rinj radhėt e organizuara, nė qershor tė vitit 1989 thirrem mbledhjen e komitetit drejtues dhe zgjodhėm udhėheqjen e lartė tė Lėvizjes, ka thėnė Ahmeti.
Fjalime kanė mbajtur edhe Shemsi Syla, nė emėr tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, e Halil Krasniqi, ndėrsa nė emėr tė familjes tė pranishmit i ka pėrshėndetur vėllai i Fadilit Rama./ZIKPRESS

 

KONFERENCĖ SHTYPI E KRYETARIT TĖ LPK-SĖ, EMRUSH XHEMAJLI, DEPUTET NĖ KUVENDIN E KOSOVĖS

Serbia po pėrgatit provokim dhe destabilizimin tė situatės nė Kosovė


- LPK kėrkon lirimin e Albin Kurtit dhe tė burgosurėve tjerė politikė
- Misioni i KS tė OKB-sė ėshtė i panevojshėm, sepse OKB ėshtė prezente nė vazhdimėsi, ajo e drejton Kosovėn nė ēdo segment dhe pėr ēdo imtėsi raportohet nė selinė e OKB-sė nė New YourPrishtinė, 20 prill 2007
LPK me shqetėsim po pėrcjell aktivitetet e Serbisė pėr destabilzimin e vendit tonė nė prag tė mbėrritjes dhe gjatė qėndrimit tė Komisionit Faktmbledhės tė KS tė OKB-sė nė Kosovė. Kjo po bėhet pėr t’u vėrtetuar artificialisht teza e Serbisė se Kosova nuk duhet tė bėhet e pavarur.

Serbia ka pėrvojė tė hedh gurin dhe tė fsheh dorėn. Nė kėtė drejtim ajo edhe kėsaj radhe po punon nė kurriz tė ardhmėrisė sė serbėve qė jetojnė nė Kosovė duke i instrumentalizuar pėr qėllimet e saja tė errėta. Beogradi zyrtar qėndron edhe prapa organizimit tė ardhjes masive nga Serbia tė serbėve nė Mitrovicė, nė kohėn e ardhjes sė delegacionit tė KS tė OKB-sė. Po ashtu bėhet fjalė edhe pėr infiltrimet e njėsive operative paramilitare tė kėmbėsorisė nė territorin e Kosovės qė kanė mbėshtetje nga Ushtria e Serbisė dhe kreu politik i atij vendi.
Me politikė konfliktuale dhe refuzuese kundėr Kosovės Serbia nuk ėshtė duke i ndihmuar por ėshtė duke i dėmtuar serbėt nė Kosovė.

Dihet kush kujt i ka borxh historikisht nga viti 1878 nė relacionet Serbi Kosovė. Megjithatė Beogradi ka vendosur qė tė vazhdojė sa tė mundet aktivitetet agresive. Propozimi i Ahtisarit konsiderojmė se ka qenė dhe ėshtė njė shansi e fundit pėr vendosjen e raporteve paqėsore tė Serbisė me Kosovėn. Nėse ajo bojkoton dhe vazhdon tė mos e njoh Kosovėn e pavarur atėherė edhe Kosova duhet tė pajtohet me kėtė. Nė kėtė rast do tė na imponohet pozicioni i reciprocitetit. Ne, si Lėvizje Popullore e Kosovės, nė rastin e tillė nuk do tė njohim shtetin e Serbisė. Pėr mė tepėr, ne do tė punojmė pėr bojkot instituiconal jo vetėm tė mallrave tė Serbisė, por tė gjithanshėm ndaj saj derisa tė vendosen raporte reciprociteti.

Para dy dite u prezantua Raporti i Komisionit ndėrkombėtar hetimor i policisė pėr ngjarjet e 10 shkurtit 2007 nė Prishtinė. Me gjysmė zėri, por ėshtė pranuar se policia ka qenė ajo qė e ka shndėrruar atė protestė paqėsore nė tė pėrgjakshme dhe tragjike. Ky raport provoi se vrasės tė protestuesve Mon Balajt dhe Arben Xheladinit janė policėt rumun. Pra ata dhe urdhėruesit e tyre janė fajtorė dhe jo Albin Kurti. Rrjedhimisht mbajtja e Albinit nė burg edhe pas paraqitjes sė kėtij raporti ėshtė absurd nė vete. Ėshtė nė dobi tė vendit tonė qė tė mos krijohen pa nevojė tensione me ata qė nuk kanė qenė dhe nuk janė kurrė armiq tė Kosovės, por qytetarė me shqetėsime tė ligjshme pėr fatin e vendit. Andaj LPK kėrkon lirimin e tyre nga burgu sepse kjo do tė ndikonte mirė edhe nė sigurinė e vendit.

Nė situatėn qė po kalon vendi LPK thėrret nė dialog tė brendshėm, bashkėpunim tė gjithanshėm institucional dhe me lėvizjet dhe shoqėrinė civile, ndėrsa nga ana e pėrgjegjėsve ndėrkombėtarė tė sigurisė kompetenca shtesė dhe koordinim tė punės me Ministrinė e Mbrojtjes, SHPK-nė, TMK-nė si dhe gjithė qytetarėt qė e duan Kosovėn tė lirė tė pavarur dhe tė integruar.Intervistë e kryetarit të LPK-së, Emrush Xhemajli, deputet në Kuvendin e Kosovës, dhënë gazetës Lajm plus

Nuk ka ndryshuar LPK-ja, por bota qëndrimin ndaj statusit të Kosovës

Në Kuvendin e Kosovës ulen deputetë që kurrë s’kanë folur as për politikën e madhe dhe as për hallet e atyre që i përfaqësojnë. Një shumicë e madhe e tyre shërbejnë vetëm si ‘makina votimi’ dhe si trabantë të partive prej nga vijnë. Emrush Xhemajli është ndryshe. Ai flet, kundërshton, kërkon debat... /
►►►


Deklarata e Kuvendit të Kosovës në mbështetje të Planit të Ahtisarit

 

Kuvendi i Kosovës, përmes kësaj Deklarate

Mirëpret Raportin Final të të Dërguarit Special të Kombeve të Bashkuara për Procesin e Statusit të Kosovës, të paraqitur nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 26 mars 2007, duke besuar se rekomandimet e tij paraqesin një zgjidhje të drejtë dhe të balancuar, që është në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës.

Pranon dhe zotohet të implementojë plotësisht Propozimin Gjithëpërfshirës të Marrëveshjes për Statusin e Kosovës, të paraqitur nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 26 mars 2007, dhe deklaron, nën supozimin që Marrëveshja është e pranueshme për Këshillin e Sigurimit, se dispozitat që i përmban Marrëveshja do të jenë ligjërisht të obligueshme për Kosovën.

Mirëpret pa rezervë praninë ndërkombëtare civile dhe të sigurisë që do të krijohet në Kosovë, siç parashihet në Marrëveshje, dhe zotohet se do të bashkëpunojë dhe do ta mbështesë këtë prani në çdo mënyrë të mundshme, përderisa kjo prani ndërkombëtare civile dhe e sigurisë t’i kryejë detyrat që i janë dhënë me Marrëveshje.

Prishtinë, 5 prill 2007

 

 


Veprimtaria e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli

 

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006
Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

16 mars 2006
Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės
Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

15 dhjetor 2005
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

24 qershor 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

19 maj 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

28 janar 2005
Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

26 janar 2005
Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005
... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės
.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

22 dhjetor 2004
Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

3 dhjetor 2004
Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova