Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

ZIKPRESS

 

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

Prishtinė,  30 nėntor 2006

Pasojat e bllokimit dhe izolimit tė Kosovės dhe si rrjedhim bllokimi ekonomik e financiar qė ka pėrfshirė vendin mė sė miri shihen nė kėtė projektbuxhet tė ofruar. Derisa shpenzimet rriten, tė hyrat kanė stagnuar. Gjithashtu nuk ka ndėrruar struktura e tė hyrave. Vazhdon tė dominojnė tė hyrat nga doganat.

Sipas projektbuxhetit tė ofruar nė tabelėn 1, UNMIK-ut i jepen 209 milionė  euro, njė e katėrta e gjithė buxhetit. E para, Kuvendi ka kėrkuar kalim tė kompetencave te Kosova dhe do tė ishte kundėrthėnėse tė ndahet buxhet qė tė financohet diēka qė na ėshtė uzurpuar. E dyta, kėtu nuk ėshtė ofruar fare tabela se ku do t’i shpenzojė UNMIK-u kėto mjete.

UNMIK-u ka pasur dhe ka ende kohė, qė brenda vitit 2006, t’ia kalojė kompetencat Qeverisė sė Kosovės. Nuk ka asnjė kuptim tė financojmė jashtė vullnetit tonė.

Nė tabelėn 2 ėshtė kėnaqėsi qė nė buxhet janė pėrfshirė pensionet e invalidėve tė luftės. Por, pėr ēudi, nė buxhet nuk kam parė tė jetė pėrfshirė me ndarje, zė tė veēantė pjesa pėr familjet e dėshmorėve tė luftės sė UĒK-sė. Ka njė ligj qė ka aprovuar Kuvendi i Kosovės pėr kėtė kategori dhe kėrkoj qė tė parashihet me zė tė veēantė.

Ndėrsa po nė tabelėn 2 ėshtė ndarė me zė tė veēantė: ”Bisedimet pėr Status”. A po i dėgjon qeveria anėtarėt e ekipit negociator. Ata po pėrbehen se nuk ka mė bisedime. Pse atėherė Kuvendi duhet tė ndajė 1 milion euro pėr bisedime?

Buxheti i paraparė pėr pikat qė pėrmenda mė lartė duhet tė orientohet nė intervenimin urgjent ku ka mė tepėr nevojė vendi. E ku ka nevojė dihet, nė shėndetėsi, nė arsim dhe nė sferėn sociale.

Projektbuxheti i vitit 2007, siē u cek edhe nga shumica e atyre qė diskutuan,  ka tė meta serioze, prandaj ai duhet tė kthehet nė ripunim dhe pastaj tė sillet pėr shqyrtim tė parė pas njė jave.

 

 

 Top-modelja me torte

Tė gjitha garniturat politike qė iu kundėrvunė vullnetit tė popullit kanė rėnė turpėrisht

Dritėro KADOLLI-Londėr

T’i dėnosh sot demonstratat e ligjshme tė Vetėvendosjes ėshtė mė tepėr se krim politik. Demonstruesit paralajmėruan se ky ėshtė vetėm fillimi...
Tė gjitha garniturat politike qė iu kundėrvunė vullnetit tė popullit kanė rėnė turpėrisht deri mė sot.
Nė Kosovė ka ndodhur Luftė Ēlirimtare dhe Kosova kurrė mė nuk do tė bjerė pėr sė gjalli nėn pushtimin serb. Kėtė e di e gjithė bota.
Vetėm ata qė nuk pėrfillin vullnetin e popullit mund ta destabilizojnė sėrish Kosovėn. Vetėvendosja ėshtė vullnet suprem i popullit.
Nėse as Kosova nuk arrin nė kėtė cikėl historik pavarėsinė dhe sovranitetin e plotė, atėherė nuk ka lėvizur fare ēėshtja e madhe shqiptare nė Ballkan, qė mbetet vatėr e pėrhershme e destabilizimit rajonal. / vazhdon
 

 
   

ZIKPRESS

Prononcim i Lėvizjes Popullore tė Kosovės pėr ngjarjet e 28 Nėntorit 2006

 

Porosi e qartė e revoltės sė ligjshme ndaj mashtrimeve

Fajtor pėr pasojat qė janė shkaktuar nė demonstratėn e 28 Nėntorit 2006 janė anėtarėt e grupit negociator

Prishtinė, 29 nėntor 2006 - Lėvizja Popullore e Kosovės ka qenė pjesėmarrėse nė protestat qė u bėnė mė 28 Nėntor 2006. LPK vlerėson se UNMIK-ut, Ekipit Negociator, Kuvendit dhe Qeverisė sė Kosovės i janė dhėnė porosi tė qarta tė revoltės sė ligjshme ndaj mashtrimeve dhe veprimeve tė tyre kundėr vullnetit tė qytetarėve.

Pėr ata qė po i dėnojnė demonstratat e kemi njė kėshillė shoqėrore. Pėr arsye praktike le tė fokusohen nė shkaqet e protestave dhe jo nė pasojat e tyre. Mesazhi i kėtyre protestave ėshtė i qartė: Kush mashtron nė Kosovė nuk kalon pa revoltė popullore dhe pa dėnim.

Fajtor pėr pasojat qė janė shkaktuar nė demonstratėn e 28 Nėntorit 2006 janė anėtarėt e grupit negociator. Ata e mashtruan popullin njė vit rresht se sivjet do tė pėrmbyllet statusi i Kosovės. Kjo nuk ndodhi. Ata nuk u pėrgjigjėn vetė dhe Kuvendi nuk i mori nė pėrgjegjėsi. Kjo gjendje i revoltoi qytetarėt dhe masovikisht dolėn nė protesta, tė cilat kanė qenė shumė tė qeta nė krahasim me mashtrimin e madh qė u ka ndodhur.

LPK kėrkon nga qytetarėt qė tė rrinė zgjuar dhe tė pėrcjellin mė tutje gjendjen e sėmurė nė krerėt e institucioneve tė Kosovės dhe tė jenė tė gatshėm pėr protesta tė reja.

Ndėrsa Kuvendit tė Kosovės i bėjmė thirrje qė tė ftojė seancė tė jashtėzakonshme dhe tė shkarkojė ekipin negociator, pasi ai vullnetarisht nuk po jep dorėheqje. Edhe ashtu ai ėshtė i panevojshėm pas deklaratave qė ka dhėnė se nuk do tė ketė mė bisedime.

Kryetari i LPK-sė

Emrush Xhemajli

   

ZIKPRESS

 Me rastin e Ditės sė Pavarėsisė Kombėtare
 

Udhėheqėsit e LPK-sė bėjnė homazhe nė varrezat e dėshmorėve nė Prishtinė

Prishtinė, 28 Nėntor 2006 – Udhėheqės dhe aktivistė tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, tė prirė nga kryetari Emrush Xhemajli dhe Baca Osman, babai i dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia, kanė bėrė homazhe dhe vendosur lule nė varrezat e dėshmorėve tė UĒK-sė nė Prishtinė.

Pas ngritjes sė flamurit kombėtar nga pjesėtarėt e TMK-sė, kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli ka thėnė se kemi ardhur sot kėtu me qėllimin e qartė qė tė nderojmė dėshmorėt. Ardhja pikėrisht kėtu, nė varrezat e dėshmorėve nė Prishtinė, e ka njė domethėnie tė veēantė, meritojnė nderim shumė mė tė madh se sa qė ju bėhet. Por, mendoj se kjo ėshtė vetėm njė nismė e mirė, tė cilės jam shumė i bindur se do t’i bashkėngjiten nė njė tė ardhme tė afėrt jo vetėm qytetarėt e Prishtinės po tė krejt Kosovės.

Pas nderimit qė iu bė dėshmorėve tė UĒK-sė, tė pranishmit, ashtu siē ishte paralajmėruar, kanė marrė pjesė nė demonstratėn DEMONSTRO PĖR TĖ FESTUAR, tė thirrur nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!

   

 

OFERTĖ SHOQĖRORE

PĖR BASHKĖNGJITJE NĖ DEMONSTRATĖ

Kosova gjendet para rreziqeve tė mėdha, popullit tė Kosovės po i pėrgatiten skenarė tė errėt. Armiku ynė, Serbia, po e do Kosovėn tė copėtuar nėpėrmjet decentralizimit; tė zhveshur prej rrėnjėve tė autoktonėsisė nėpėrmjet uzurpimit tė vlerave kulturore e historike; tė rikolonizuar duke i kthyer serbėt pėr tė krijuar vazhdimėsi territoriale e demografike ndėrmjet enklavave – krejt kjo para se ky shtet tė na sulmojė edhe ushtarakisht. Shprehja ndėrkombėtare e mbėshtetjes sė kėtij projekti antishqiptar ėshtė UNMIK-u, e Grupi Negociator i Kosovės elementi kolaboracionist vendor.

Pas Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr tė vitit 1913 trojet shqiptare u copėtuan mes shteteve fqinje. Por ama edhe pse i rrudhur e sakatosur, populli shqiptar ėshtė aty – qenia e tij ka vazhdimėsinė e natyrshme tė hapėsirės jetėsore. Serbia do ta shkatėrrojė kėtė vazhdimėsi, ajo synon dromcimin e hapėsirės sonė. Ky ėshtė kuptimi i Vjenės 2006. Kėto qėllime ogurzeza kanė hasur miratimin e Grupit Negociator tė Kosovės pėr krijimin e komunave tė reja me shumicė serbe, lidhjen e zgjerimin e enklavave, kthimin e pėrqendruar tė serbėve aty ku vendos qeveria e Beogradit dhe, nė kėtė mėnyrė, krijimin e njė entiteti autonom territorial serb tė kontrolluar drejtpėrdrejt prej Serbisė. Decentralizimi e forcon Serbinė brenda Kosovės. E Kosovės ia pamundėson shkėputjen prej saj.

Mohimi i lirisė ėshtė shkaku kryesor i rėnies ekonomike, mjerimit shoqėror e kulturor, i dobėsimit tė arsimit e shėndetėsisė. Me duar tė lidhura nuk do tė kemi perspektivė e as mirėqenie por vetėm degradim tė gjithanshėm. Populli i Kosovės po vazhdon tė pėrēmohet, atij po i mohohet vetėvendosja. Tė gjithė po vendosin pėr fatin e tij pėrveē vetė popullit tė Kosovės. Ta ndryshojmė kėtė gjendje tė padrejtė njėherė e pėrgjithmonė. Tė bashkohemi nė demonstratėn e 28 nėntorit kundėr Grupit Negociator tė Kosovės nė mbrojtje tė Kosovės. Pėrderisa nė tė kaluarėn festimi i 28 nėntorit dhe ngritja e flamurit kombėtar nėnkuptonte njė veprim rezistence, sot kur Serbia po synon riokupimin e Kosovės, festimi s’ėshtė tjetėr veēse ushqim i iluzioneve pėr njėfarė pavarėsie qė veē sa s’paska mbėrritur. Sot duhet festuar duke demonstruar. Dhe, duhet demonstruar pėr tė festuar atėherė kur do ta arrijmė e realizojmė vetėvendosjen, atėherė kur do tė jemi njėmend tė lirė. Nėse atdheun s’e mbron populli i saj, atė s’e mbron askush. Nėse jo tani, nesėr do tė bėhet vonė.

Ju thėrrasim pėr tė demonstruar. Le tė jetė kjo shprehja e vullnetit tė shtypur politik tė popullit tė Kosovės pėr liri e vetėvendosje.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

 

ZIKPRESS

 

Besianė: KRr i LPK-sė mbajti Kuvendin Zgjedhor

Tefik Durmishi

 

Tefik Durmishi u zgjodh kryetar i LPK-sė pėr Besianė

Besianė, 20 nėntor 2006 - Kėshilli i Rrethit tė LPK-sė pėr Besianė, ka mbajtur tė hėnėn kuvendin zgjedhor. Raportin pėr punėn e deritanishme tė kryesisė e ka paraqitur kryetari Tefik Durmishi. Ky raport ėshtė pėrkrahur njėzėri nga tė pranishmit. Nė vazhdim tė mbledhjes, ėshtė votuar pėr zgjedhjen e strukturave drejtuese tė kėtij Kėshilli. Fillimisht ėshtė zgjedhur Kėshilli i Pėrgjithshėm i Rrethit prej 25 anėtarėve, pastaj Kryesia e Kėshillit prej 9 anėtarėve si dhe strukturat tjera tė kėsaj kryesie.

Kryetar me mandat dyvjeēar ėshtė zgjedhur Prof. Tefik Durmishi, kurse sekretar i pėrgjithshėm Prof. Behxhet Shabani. Kėshilli i Rrethit ka zgjedhur edhe 18 delegatė, tė cilėt do ta pėrfaqėsojnė kėtė Kėshill nė Mbledhjen e 8-tė tė Pėrgjithshme tė LPK-sė. (I. Zhitia)

   

ZIKPRESS

 Lėvizja VETĖVENDOSJE!
 

Policia ndėrhyn me dhunė nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, Frashėr Krasniqi dėnohet me 10 ditė burg

Prishtinė, 20 nėntor 2006 -  Sot, nė orėn 10:40, mbi dhjetė policė kanė hyrė me dhunė nė zyren qendrore tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Prishtinė. Ata kishin ardhur ta arrestojnė aktivistin Albin Kurti. Pasi qė i shtynė me dhunė aktivistėt e pranishėm, ata e arrestojnė Albin Kurtin dhe Frashėr Krasniqin. Prijės i kėsaj ekspedite agresive dhe tė dhunshme ishte Isak Ejupi, komandant i stacionit tė policisė Jugu nė Prishtinė, ndėrkaq policėt e tjerė pjesėmarrės, tė cilėt arritėm qė t’i identifikojmė, janė: Faton Morina me numėr 5973, Ukė Gashi (6914), Lulzim Maxhuni (5079), Mentor Krasniqi (7322), Hysret Jakupi (5024), Ali Krasniqi (1037) dhe polici me numrin 8192. /vazhdon
 

   

ZIKPRESS

 Mbledhja e Kryesisė sė LPK-sė
 

Kuvendi tė shkarkojė Grupin Negociator dhe tė shpallė pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės

Prishtinė, 17 nėntor 2006 - Nė mbledhjen e mbajtur sot Kryesia e LPK-sė pasi ka analizuar gjerėsisht vendimin e z. Marti Ahtisari pėr shtyrjen e statusit tė Kosovės ka konstatuar se ky vendim ėshtė i dėmshėm pėr vendin.

LPK vlerėson dhe pėrshėndet qėndrimin e Shqipėrisė, e cila i ka kuptuar seriozisht veprimet dhe tendencat kundėr Kosovės.

Ndėrkaq, sipas pikėpamjes sė LPK-sė, krerėt e institucioneve tė Kosovės po i mashtrojnė qytetarėt e Kosovės dhe po vetėmashtrohen.

Kuvendi i Kosovės ka qenė ai qė ka caktuar Grupin Negociator tė Kosovės. Gjithė krerėt e institucioneve tė Kosovės pareshtur kanė bombarduar pa mėshirė ndėrgjegjen e popullatės me mashtrim tė pėrditshėm nė media dhe aty ku kanė mbėrritur, se sivjet do tė vendoset pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Kanė gėnjyer gjithashtu se gjoja veprimet e njėanshme tė Kosovės apo Serbisė do tė ndėshkohen nga Bashkėsia Ndėrkombėtare.

Kėto ditė UNOSEK-u shtyu vendimin pėr statusin e Kosovės, nga muaji nėntori pėr muajin janar, pa dhėnė ndonjė datė tė saktė. Si nė kor, kjo shtyrje u pėrshėndet nga qendrat e vendosjes botėrore dhe me kėtė rast u tha se shtyrja stabilizon rajonin. Pak mė herėt, tė njėjtėt aktorė, kishin thėnė tė kundėrtėn: shtyrja e destabilizon rajonin.

Nė fakt, u pa se Serbia u shpėrblye pėr veprimet e njėanshme duke ia bėrė qejfin rreth shtyrjes sė afateve, ndėrsa Kosova, qė nuk lėvizi, u dėnua tė pres e mjerė para dyerve tė botės duke pritur qė ata tė vendosin pėr njė ēėshtje qė i pėrket para sė gjithash vendit tonė.

Grupi pėr Negociata, i caktuar nga Kuvendi i Kosovės, tregoi mungesė tė plotė pėrgjegjėsie bashkė me kreun e Kuvendit. Nė vend tė pėrgjegjėsisė ata shprehėn keqardhje dhe asgjė mė tepėr.

Mashtrimin e qėllimshėm tė opinionit, kėta zotėrinj e kanė bėrė pėr tė ruajtur paqen e rreme nė Kosovė dhe pėr tė siguruar karriget e tyre qė u ka rezervuar UNMIK-u.

Tė mashtrosh njė individ, ligji penal pėrcakton shkallėn e krimit dhe dėnimit. Por tė mashtrosh njė popull tė tėrė krimi ėshtė i pallogaritshėm dhe i pafalshėm.

Pėrgjigja mė e butė qė duhet dhėnė popullit tė Kosovės, sipas pikėpamjes sė LPK-sė, ėshtė shkarkimi i Grupit Negociator nga ana e Kuvendit tė Kosovės dhe shpallja e Kosovės shtet i pavarur dhe sovran dhe i njėjti vendim tė qitet nė referendum.

   

ZIKPRESS

 Reagim i LPK-sė nė Ferizaj

Rexhep Halimi veprimtar i shquar i LPK-sė dhe UĒK-sė

Pse asnjė rrugė se mban emrin e Rexhep Halimit? 

Skėnder Idrizi

Mosfigurimi i emrit tė Rexhep Halimit, veprimtarit tė devotshėm kombėtar dhe njėrit nga krerėt e hershėm tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, nė listėn e Komisionit komunal pėr emėrtimin e rrugėve dhe shesheve tė Ferizajt, ka ngjallur pakėnaqėsi tek subjekti politik, tė cilit i pėrkiste. LPK-ja e Ferizajt ka reaguar tė premten, duke konsideruar se Komisioni komunal nuk e ka kryer misionin e vet, pėr tė cilin ishte ngarkuar mbi bazėn e profesionalizmit dhe tė pėrfilljes sė kritereve pėrkatėse. Ky komision ka lėnė anash dhe tė papėrfshirė nė lista figura tė mėdha, tė cilėt tėrė jetėn e vet ia kushtuan ēėshtjes sė ēlirimit, herė haptas e herė nė ilegalitet. Njėri nga ta, ishte edhe Rexhep Halimi, i cili ishte vėnė nė ballė tė zhvillimeve pėr ēlirim qė ndodhėn para shumė dekadash, si dhe nė luftėn e UĒK-sė.

Kreu i kėtij subjekti politik pėr Ferizajn, Remzi Hasani, ka theksuar se nė shtatorin e vitit tė kaluar nė emėr tė subjektit tė tij, i kishte deponuar njė kėrkesė Komisionit komunal me propozimin qė njė rrugė e Ferizajt tė pagėzohet me emrin e Rexhep Halimit, por sot, ky emėr nuk gjendet nė asnjė rrugė.

”Ne vetėm pas miratimit tė listės nga kuvendi, e kemi parė se nė atė listė nuk figuron emri i veprimtarit Rexhep Halimi”, ka shpjeguar Hasani, pėr tė shtuar se LPK-ja e Ferizajt ėshtė e shqetėsuar, sepse nė atė listė figurojnė shumė emra tė gjetur ’si me zor’, e qė nuk i bėjnė nder Ferizajt.

“Si ėshtė e mundur qė nė atė listė me 372 emra, nuk gjendet emri i Rexhep Halimit? Ndėrsa janė vėnė emra qė aspak nuk janė nė pėrkim me kriteret e caktuara pėr tė pėrzgjedhur emra intelektualėsh tė pakontestuar, figura kombėtare, vendbanime autoktone, ngjarje historike…”, ka shtruar pyetjen Hasani. Ai ka shtruar edhe pyetjen se si ėshtė e mundur qė nė listė tė jenė emrat e Boshko Ēakiq, Zmaj-Jovan Jovanoviq, Boshko Buha e ndonjė tjetėr, ndėrsa atdhetari Rexhep Halimi tė mos figurojė nė asnjėrėn rrugė? Drejtuesit e LPK-sė kanė thėnė se rreth 80% tė emėrtimeve tė rrugėve dhe shesheve tė Ferizajt janė tė pranueshme pėr kėtė subjekt, por ata kanė thėnė se nė momentin e parė, kur t’u jepet rasti, do ta vendosin emrin e tij./EPOKA E RE

   
   

ZIKPRESS

Piktori Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ka hapur ekspozitė individuale

Midis dy idealeve, pikturės dhe politikės 

Prishtinė, 8 nėntor 2006

Piktori Emrush Xhemajli, ka hapur tė mėrkurėn ekspozitė individuale nė galerinė “Hani i 2 Robertėve“ nė Prishtinė.

Kjo ėshtė ekspozita e 5 individuale, ndėrkaq ka marrė pjesė edhe nė katėr ekspozita tė pėrbashkėta. Dy nga 5 ekspozitat individuale i ka hapur nė Zvicėr, kurse tė tjerat nė Prishtinė.

Xhemajli, kryetar dhe deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, tė mėrkurėn ka zgjedhur pikturėn qė tė flas nė emėr tė tij.

Ndėrkaq, kritiku i artit Mustafa Ferizi ka thėnė se njeriu zakonisht ka njė ideal, kurse Emrush Xhemajli, ka dy: pikturėn dhe politikėn. Ai, mbase e di se arti shpie nė parajsė, e politika nė ferr, mirėpo gjithashtu e di se arti i krijuar nė robėri ėshtė ferr.

Sė kėndejmi, edhe artin edhe politikėn e Emrushit, duhet kuptuar si pjesė pėrbėrėse tė njė disidenti tė njėmendėt, si veprimtari pasionante tė njė patrioti tė paepur, i cili qysh nė rininė e hershme e kuptoi se i takonte njė populli tė ndarė, tė gjymtuar pa tė drejtė, i cili patjetėr duhej bashkuar nė tėrėsinė e vetė kombėtare.

Emrush Xhemajli ishte student i Akademisė sė Arteve, kur u burgos pėr aktivitetin e tij politik, dhe pas tre vjet e gjysmė tė qėndrimit nė burg, u lirua dhe mendoi t’i vazhdojė studimet, por i thanė: s’bėn edhe armik shteti edhe student universiteti - e pėrjashtuan.

Atėbotė, ata qė vepronin me idetė e unitetit kombėtar, nga regjimi serbosllav cilėsoheshin armiq tė popullit, shtetrrėnues.

Mirėpo, Emrushi nuk hoqi dorė nga idealet e tij jetėsore, dhe kudo qė u gjendet, nė burg, nė Zvicėr apo gjatė luftės, u muar me pikturė dhe me ēėshtje kombėtare, kurse gjatė viteve 1998-1999, flaku penelin dhe rrėmbeu armėn - u kyē nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. / vazhdon...

Emrush Xhemajli ka diplomuar te Prof.Dr.Akademik Rexhep Ferri dhe ėshtė nė pėrfundim tė studimeve posdiplomike te po i njėjti profesor.


Krerėt politikė tė Kosovės as kur bashkohen, as kur ndahen nuk janė e mira e Kosovės 

Shkruan:

Xhevat Bislimi

Titull qė nuk shkruhet me qejf, titull qė nuk vihet nė krye tė njė shkrimi pa dhembje nė zemėr, por kjo ėshtė e vėrteta tragjike e «elitės» politike dhe e Kosovės sė sotme shqiptare. Para Luftės Antipushtuese Ēlirimtare tė UĒK-sė dhe tė mbarė kombit shqiptar, «elita» politike ishte unike rreth qėndrimit tė turpshėm: «Tė rrimė e tė presim duarkryq», nė kohėn qė Serbia po vepronte me njė vendosmėri dhe njė zell tė pashoq pėr spastrimin e Kosovės nga shqiptarėt me mjete legale e ilegale, me dhunė e me «tė mirė», hapur e fshehur…»!  / vazhdon

Shtyrja e Vitit  tė  Ri

Dritėro Kadolli, Londėr

Pas njė viti me plot premtime, po afrohet edhe fundi i kėtij viti.

Kosova ka mbetur mbrapa dhe asnjė hap nuk ka hedhur pėrpara. / vazhdon

   

ZIKPRESS

U pėrkujtuan dėshmorėt e kombit Afrim Zhitia e Fahri Fazliu nė 17 vjetorin e rėnies

 

Nėse populli duhet t’i falet dhe t’i falėnderohet dikujt ata janė dėshmorėt e kombit 

Xhemajli: Lėvizja Popullore e Kosovės ėshtė krenare qė vazhdon rrugėn e Afrim Zhitisė pa kurrfarė kompromisi

Hafiz Ahmeti

Bregu i Diellit Prishtinė: Homazhe nė vendin ku kanė luftuar Afrim Zhitia e Fahri Fazliu

Prishtinė, 2 nėntor 2006 -  hėheqėsit e LPK-sė nė vend, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, mė 2 nėntor tė vitit 1989 nė kushte tė pabarabarta luftuan gjithė ditėn, deri nė fishekun e fundit, kundėr forcave pushtuese serbe. Ata ranė nė mbrojtje tė Kosovės dhe identitetit kombėtar qė po nėpėrkėmbej nga pushtuesit serbė dhe shėrbyesit e tyre shqiptarė.

Sot, 17 vjet pas rėnies heroike tė Afrimit e Fahriut, shqiptarėve nuk po u lejohet e drejta qė tė jetojnė tė pavarur.

Mė 2 nėntor, LPK-ja dhe LKĒK-ja kanė shėnuar 17 vjetorin e rėnies heroike tė dėshmorėve tė kombit Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, duke bėrė homazhe nė vendin ku kanė rėnė dhe pranė varreve tė tyre.

Sipas programit tė organizatorėve fillimisht u bėnė homazhe dhe u vunė lule nė vendin ku luftuan dhe ranė dėshmorė Afrim Zhitia e Fahri Fazliu nė lagjen "Kodra e Diellit" nė Prishtinė.

Ish kryetari i LPK-sė, Fazli Veliu dhe kryetari i tashėm i LPK-sė, Emrush Xhemajli me anėtarėt e Kryesisė, Avdyl Mushkolaj e Nuhi Paēarizi, pėrkulen para varrit tė dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia

Dėshmorin e kombit Afrim Zhitia pranė varrit nė vendlindjen e tij nė fshatin Llugė tė Besianės e nderuan pėrfaqėsues tė TMK-sė, Fazli Veliu ish-udhėheqės i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, tash kryetar i Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė nė Maqedoni, udhėheqėsit e tashėm Emrush Xhemajli e Gafurr Elshani, udhėheqėsit e LKĒK-sė, Smajl Latifi me bashkėpunėtorė, bashkėveprimtarė e tė tjerė.

Kryetari i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė pėr Besianė Tefik Durmishi, pėrshėndeti tė gjithė ata qė kishin ardhur pėr tė bėrė homazhe pranė varrit tė dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia dhe i dha fjalėn kryetarit tė LPK-sė, Emrush Xhemajlit.

Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli pasi pėrshėndeti prindėrit e Afrimit, bacėn Osman dhe nėnėn Qamile, si dhe tė gjithė tė pranishmit tha se  kur Afrimi doli nga burgu ishte situatė e terrorit total shtetėror. Nė atė kohė gjithė populli ishte i ndaluar dhe ilegal, nė njė formė tė gjithė ishin nė lėvizjen ilegale, ose me okupatorin. Por, pakkush guxonte tė ishte nė pararojėn e kėtij populli, nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, ku duheshe tė ishe edhe politikan, edhe ushtar edhe i pėrkushtuar plotėsisht. Me plotė vetėdije ai zgjodhi rrugėn e vet subjektit dhe subjektin ku dot tė militojė. Nė LPK ai filloi punėn me pėrkushtim sė bashku me Fadil Vatėn, Fahri Fazliun Ali Ajetin, Ahmeti Haxhiun shokė qė vinin pėrforcim nga diaspora. Dhe pėr pak kohė tregoi aftėsi tė jashtėzakonshme tė organizimit dhe tė udhėheqjes. Afrim Zhita do tė mbetet shembull i udhėheqėsit politik e ushtarak. vazhdon...

Kryetari i LKĒK-sė, Smajl Latifi, tha se Afrimi nuk mundi tė durojė sjelljet e organeve tė pushtuesit ndaj tij dhe duke e parė se Kosova dhe ēėshtja kombėtare kishte nevojė pėr kontributin e tij ai u arratis nga radhėt e ushtrisė pushtuese dhe nisi jetėn e rėndė dhe tė vėshtirė tė ilegalit. Kėto vėshtirėsi nuk e lėkundėn e nuk e hamendėn pėr asnjė ēast Afrimin.

Afrim Zhitia me punėn e vet tė palodhshme me vetėmohimin prej njė atdhetari tė shquar hyri dhe u bė pjesė e historisė sonė kombėtare, pjesės mė tė ndritshme tė saj. vazhdon...

Fazli Veliu, ish kryetar i LPK-sė, tash kryetar i Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, Emrush Xhemajli kryetar dhe Gafurr Elshani, sekretar i pėrgjithshėm, i LPK-sė, vendosin kurora lulesh mbi varrin e dėshmorėve tė kombit Fahri e Bahri Fazliu

Homazhet kanė vazhduar nė fshatin Llaushė tė Besianės ku prehen trupat e vėllezėrve dėshmorė Fahri e Bahri Fazliu.

Ish-udhėheqėsi i LPK-sė Fazli Veliu, qė kishte ardhur nga Tetova pėr tė nderuar dėshmorėt tha se nėntori i vitit 1989 filloi me krismat e kundėrvėnies sė dytė, pas asaj tė vitit 1984, me betimin e madh pėr tė pėrmbysur  pushtetin robėrues dhe diskriminues tė Beogradit.

Nė kundėrvėnien e parė, Rexhep Malaj dhe Nuhi Berisha bėn sprovat e para tė njė kundėrvėnie heroike. Nė nėntor tė vitit 1989, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu bėnė kundėrvėnien e pabarabartė, paralajmėruese tė njė lufte pasuese ēlirimtare.

Nėntori i kėtij viti u shėnua me njė ngjarje historike, tė dhembshme dhe motivuese kombėtare: Rėnie pėr ringritje, kundėrvuese e organizuar, pas ndjekjeve tė vazhdueshme tė veprimtarėve tė Lėvizjes sonė nga UDB-ja dhe mashat e saj.

Dy tė rinj, nė Prishtinė, pas njė organizimi ilegal, shfaqėn njė revoltė tė hapur kundėr heqjes sė autonomisė sė Kosovės dhe hapėn rrugėn drejt njė avancimi, drejt pavarėsisė dhe shtetėsisė. vazhdon...

Kryetari i LKĒK-sė, Smajl Latifi, me bashkėpunėtorė bėn homazhe para varrit tė dėshmorėve tė kombit Fahri Fazliu e Bahri Fazliu

Kryetari i LKĒK-sė, Smajl Latifi, tha se Fahri Fazliu jeton nė kėtė vend bashkė me Bahriun. Janė vėllezėr tė njė nėne-Nėnės Limė, qė i rriti pėr t’ia falur luftės pėr liri, e, kėshtu tė bashkuar mbetėn pishtar edhe nė pavdekėsi. Por, edhe Afrimi dhe Fahriu janė tė ngjashėm, si vėllezėr, sepse qė tė dy ishin luftėtarė tė bashkuar ishin nė aksion tė pėrbashkėt, pėr njė qėllim, pėr ta nderuar nėnėn Shqipėri. Kėtė nder ia bėnė tokės sė saj, duke u bėrė therror pėr lirinė dhe bashkimin e trojeve tė copėtuara e tė robėruara nga sllavėt.

Erdhėm me shpirt tė thyer, por me besimin e mbėshtetur  tek fryma juaj, e cila do tė na ndihmojė pėr tė ecur.  Jemi tė vetėdijshėm se tokat tona i kemi ende nėn kthetra tė atyre qė iu vranė dhe aspiratat kombėtare shqiptare vazhdojnė tė jenė ende detyrė pėr tė gjithė ata qė e duan tė lirė tokėn dhe popullin shqiptar. vazhdon...

Tė pranishmit kanė vėnė lule mbi varret e dėshmorėve nė shenjė respekti e nderimi pėr sakrificėn sublime qė kanė bėrė pėr liri e pavarėsi.

Ndėrsa nxėnėsit e shkollės fillore kishin pėrgatitur njė recital enkas pėr kėtė ditė.

Baca Osman me drejtuesit e LPK-sė e bashkėveprimtarėt e Afrimit

Pas homazheve, Baca Osman, ka pritur nė shtėpinė e tij nė Llugė bashkėveprimtarėt e Afrimit, me tė cilėt, si kurse edhe herėve tė tjera, ka rikujtuar idealet e Afrimit, qė as sot, pas 17 vjetėsh, nuk janė realizuar.

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli:: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......