Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

Me rastin e shpalljes sė aktgjykimit tė Tribunalit tė Hagės pėr 3 pjesėtarėt e UĒK-sė, Fatmir Limaj, Haradin Balaj dhe Isak Musliu

Prishtinė, 30 nėntor 2005

Nė emėr tė gjithė anėtarėve dhe simpatizantėve tė LPK-sė i uroj z. Fatmir Limaj dhe z. Isak Musliu shpalljen tė pafajshėm nga ana e Tribunalit tė Hagės dhe besojmė se do tė rishqyrtohet edhe rasti i Haradin Balajt.

Shqyrtimi i kujdesshėm i akuzave pėr ish-pjesėtarėt e UĒK-sė nga ana e Tribunalit tė Hagės, rrit besimin nė drejtėsinė ndėrkombėtare dhe ndihmon qė populli i shumėvuajtur i Kosovės tė ngrihet nė kėmbė dhe tė ecė pėrpara.

Ne gjithmonė kemi qenė dhe jemi tė bindur nė pafajėsinė e pjesėtarėve tė UĒK-sė, andaj kemi pritur dhe presim tėrheqjen e akuzės dhe pafajėsi edhe pėr ish-kryeministrin dhe komandantin e UĒK-sė Ramush Haradinaj, dhe eprorėt Idriz Balėn e Lahi Brahimajn.

Kryetari i LPK-sė

Emrush Xhemajli


Me rastin e vendosjes sė gurthemelit  tė shtatores sė Skėnderbeut nė Shkup

Festė gjithpopullore

Shkup 28 nėntor 2005 - Me rastin e 600 vjetorit tė lindjes sė kryeheroit shqiptar Gjergj Kastriotit  – Skėnderbeu, 28 Nėntorit, ditės sė Pavarėsisė Kombėtare, sot nė Shkup nėn patronatin e kryetarit tė BDI-sė Ali Ahmeti, u vu gurthemeli i shtatores sė Gjergj Kastriotit.

Prej se mbahet mend nė historinė e Shkupit shqiptarėt asnjėherė mė parė nuk kishin shprehur mė fuqishėm ndjenjat e dinjitetit dhe krenarisė kombėtare.

Nėpėr rrugėt e Bit Pazarit, ku pak vite mė parė vriteshin qytetarėt vetėm pse ishin shqiptarė, vėrshoi lum njerėzish nė njė festė tė madhe tė paparė.

Me ftesė tė organizatorit, nė kėtė manifestim mori pjesė edhe njė delegacion i LPK-sė i kryesuar nga Emrush Xhemajli, kryetar.

Zyra pėr shtyp e LPK-sė


Pėrshėndetja e kryetarit tė LPK-sė nė Kongresin e Parė tė BDI-sė

Tetovė, 19 nėntor 2005

Nė emėr tė delegacionit tė LPK-sė, tė pėrbėrė nga Emrush Xhemajli – kryetar i LPK-sė, Gafurr Elshani – sekretar i pėrgjithshėm i LPK-sė, dhe Sylė Zhitia veprimtar i LPK-sė, Kongresin e Parė  tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim e pėrshėndeti kryetari Emrush Xhemajli.

I nderuari zoti Kryesues,

I nderuari udhėheqės i Bashkimit Demokratik pėr Integrim z. Ali Ahmeti,

E nderuara Kryesi e Punės,

Tė nderuar delegatė dhe delegate,

Bashkėpunėtorė dhe tė gjithė ju qė jeni prezentė,

Mė lejoni qė nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės fillimisht  t’ju pėrshėndes pėrzemėrsisht tė gjithėve dhe t’i uroj punė tė mbarė dhe sukses tė plotė kėtij Kongresi.

Ju pėrgėzoj pėr pėrballimin me shumė sukses tė provave tė vėshtira nėpėr tė cilat kaloi udhėheqja dhe anėtarėsia e BDI-sė.

Kryengritja e armatosur e vitit 2001 nė Maqedoni ka qenė njė luftė e drejtė, luftė ēlirimtare dhe ka sjellė rezultate tė dukshme.

Mosnjohja e rezultateve tė kėsaj lufte do tė ishte mohim i realitetit, i tė vėrtetės.

Zyrtarizimi i Universitetit tė Tetovės dhe tė arriturat tjera nė fushėn e arsimit dhe gjuhės, tė reformimit tė pushtetit lokal dhe tė gjitha tė tjerat qė vijnė nė vijim flasin vet pėr njė politikė qė ka sukses.

Pėr mė tepėr rrjedha e ngjarjeve nė botė flet se lufta nė Maqedoni ėshtė bėrė nė kohė dhe nuk ka bėrė tė nisė dhe pėrfundojė mė vonė.

Mendoj se ėshtė pikėrisht ky vendi qė t’ju shpreh mirėnjohje ideatorėve dhe udhėheqėsve tė BDI-sė, pėr kontributin e madh dhe esencial qė kanė dhėnė pėr ēlirimin e Kosovės, para dhe gjatė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa, nė vijim dhanė kontribut tė veēantė qė Maqedonia tė ketė qėndrim tė duhur pėr pavarėsinė e Kosovės.

LPK, nė kėto vite tė paqes, ka bashkėpunuar dhe do tė bashkėpunojė edhe nė tė ardhmen me BDI-nė dhe me tė gjithė faktorėt qė sigurojnė progres nė kėtė pjesė tė Ballkanit,  dhe sė bashku do tė punojmė pėr njė tė ardhme tė lumtur tė popullit shqiptar dhe tė gjithė popujve.

Edhe njė herė urime dhe sukses!

Emrush Xhemajli, Kryetar i LPK-sė

Tetovė, 19 nėntor 2005

 


Miratohet Rezoluta pėr rikonfirmimin e vullnetit politik tė popullit tė Kosovės pėr Kosovėn Shtet tė Pavarur dhe Sovran

KUVENDI I KOSOVĖS

 Prishtinė, 17 nėntor 2005

 • Duke u mbėshtetur nė Kartėn e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, pėr tė Drejtėn e Popujve pėr Vetėvendosje dhe aktet e tjera ndėrkombėtare;

 • Duke marrė parasysh aspiratėn legjitime tė popullit tė Kosovės pėr tė jetuar i lirė dhe nė paqe me popujt tjerė;

 • Duke u mbėshtetur nė zhvillimet historike, juridike e kushtetuese tė Kosovės, tė shprehur nė Konferencėn e Bunjajt (1943-44), nė Deklaratėn Kushtetuese tė 2 korrikut tė vitit 1990, nė Referendumin e vitit 1991, si dhe nė Rezolutėn e Kuvendit tė Kosovės pėr Kosovėn Shtet tė Pavarur dhe Sovran tė vitit 1991;

 • Duke u bazuar nė luftėn e gjatė tė popullit tė Kosovės pėr liri e pavarėsi;

 • Duke u bazuar nė rezistencėn e pėrgjithshme ndaj okupimit dhe nė luftėn e armatosur tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės;

 • Duke konfirmuar garantimin pėr mbrojtjen e tė drejtave tė tė gjitha komuniteteve nė Kosovė sipas standardeve ndėrkombėtare;

 • Duke u bazuar nė programet e partive politike pėr statusin politik tė Kosovės;

 • Duke e ēmuar lart intervenimin e NATO-s nė Kosovė pėr tė ndalė gjenocidin dhe pastrimin etnik nė Kosovė nga ana e Serbisė, si dhe ndihmėn ndėrkombėtare dhėnė Kosovės;

Kuvendi i Kosovės nxjerrė kėtė:

REZOLUTĖ

PĖR RIKONFIRMIMIN E VULLNETIT POLITIK TĖ POPULLIT TĖ KOSOVĖS PĖR KOSOVĖN SHTET TĖ PAVARUR DHE SOVRAN

 1. Kuvendi i Kosovės rikonfirmon vullnetin e popullit tė Kosovės pėr Kosovėn Shtet tė Pavarur dhe Sovran;

 2. Kuvendi i Kosovės garanton rikonfirmimin e vullnetit politik tė popullit tė Kosovės pėr Pavarėsi nėpėrmjet Referendumit;

 3. Kuvendi i Kosovės merr obligim tė nxjerrė Kushtetutėn e Kosovės nė pajtim me standardet e Bashkimit Evropian;

 4. Kuvendi i Kosovės kėrkon pėrkrahjen ndėrkombėtare pėr Kosovėn Shtet tė Pavarur dhe Sovran, nga Organizata e Kombeve tė Bashkuara, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimi Evropian, si dhe nga vendet e tjera;

 5. Kuvendi i Kosovės shpreh gatishmėrinė qė t’i ratifikojė tė gjitha konventat dhe aktet e njohura ndėrkombėtare, mbi tė drejtat e njeriut dhe mbi tė drejtat e komuniteteve, qė dalin prej Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Bashkimit Evropian, Kėshillit tė Evropės dhe Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim Evropian;

 6. Kuvendi i Kosovės zotohet pėr respektimin dhe garantimin e tė drejtave dhe lirive tė njeriut pėr qytetarėt e Kosovės dhe tė drejtave tė komuniteteve minoritare nė pajtim tė plotė me standardet ndėrkombėtare;

 7. Kuvendi i Kosovės angazhohet qė Kosova tė integrohet nė strukturat Evro-Atlantike, mirėpret angazhimin e tyre tė mėtejmė nė Kosovė, dhe angazhohet pėr raporte tė mira me vendet fqinje duke kontribuar pėr stabilitetin e rajonit;

 8. Kuvendi i Kosovės garanton tėrėsinė territoriale tė Kosovės dhe pacenueshmėrinė e kufijve tė saj;

 9. Kuvendi i Kosovės konfirmon se vullneti i popullit tė Kosovės pėr Pavarėsi ėshtė i panegocueshėm;

 10. Kuvendi i Kosovės duke e mbėshtetur Delegacionin e Kosovės, do tė pėrcjellė gjithė procesin e punės sė tij dhe ēdo vendim pėr tė ardhmen e Kosovės do tė ratifikohet nė Kuvend apo nėpėrmjet Referendumit;

Kjo Rezolutė paraqet bazėn juridike dhe politike pėr platformėn e Delegacionit tė Kosovės pėr pavarėsinė e Kosovės.


LPK u bėn thirrje deputetėve qė tė votojnė unanimisht pėr shpalljen e Kosovės Shtet tė Pavarur dhe Sovran

Prishtinė, 16 nėntor 2005

Kryesia e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, nė mbledhjen e saj tė mbajtur mė 16 nėntor nė Prishtinė, nėn drejtimin e kryetarit Emrush Xhemajli, ka analizuar situatėn e krijuar nė Kosovė nė prag tė seancės sė Kuvendit tė Kosovės tė datės 17 nėntor ku ėshtė vėnė nė rend dite Miratimi i Rezolutės pėr Kosovėn Shtet tė Pavarur dhe Sovran.

Kryesia e LPK-sė, e ka vlerėsuar si tė domosdoshme dhe me rėndėsi historike pėr Kosovėn miratimin e kėsaj Rezolute, dhe me kėtė rast vendosi tė dal me komunikatė pėr opinion:

 1. 1. LPK-ja u bėn thirrje deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės qė pa hezitim dhe unanimisht tė votojnė pėr miratimin e Rezolutės pėr shpalljen e Kosovės Shtet tė Pavarur dhe Sovran, pavarėsisht nga presionet qė po u bėhen.

 2.  

 3. 2. LPK-ja ėshtė kundėr negociatave me Serbinė pėr statusin e Kosovės. Me shtetin e Serbisė fqinje do tė bisedohet vetėm nė raporte reciprociteti, dhe LPK-ja nuk do ta njohė dhe nuk do ta pranojė asnjė zgjidhje qė ėshtė nė kundėrshtim me vullnetin e popullit tė Kosovės.

 

Zyra pėr informim e LPK-sė


 

Shefi i Misionit tė Shqipėrisė, z.Bashkim Rama, qėndroi nė LPK nė njė vizitė lamtumirėse

Prishtinė, 16 nėntor 2005

Kryetari  i LPK-sė Emrush Xhemajli ka pritur sot nė njė vizitė lamtumirėse shefin e Misionit tė Shqipėrisė nė Prishtinė, ambasadorin Bashkim Rama.

LPK ka falėnderuar z.Rama pėr punėn dhe bashkėpunimin gjatė 3 viteve tė qėndrimit tė tij nė kėtė detyrė. Ju shprehim falėnderime tė sinqerta pėr bashkėpunimin e ndėrsjellė dhe pėr rezolutėn e Kuvendit tė Shqipėrisė pėr Kosovėn, - i ka thėnė Xhemajli diplomatit shqiptar duke ia pėrcjellė pėrshėndetjet e bashkėpunėtorėve dhe anėtarėsisė sė LPK-sė. 

Me kėtė rast kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, i ka dhėnė njė mirėnjohje z.Bashkim Rama pėr bashkėpunim tė frytshėm.

Diplomati shqiptar z.Bashkim Rama, ka falėnderuar LPK-nė pėr mirėnjohjen dhe pėr bashkėpunimin e ndėrsjellė.

Zoti Rama ka sugjeruar qė forcat politike nė Kosovė tė punojnė bashkėrisht dhe tė jenė tė kujdesshme.

Zyra pėr Informim


Sqarim i LPK-sė lidhur me shkrimin e Ramush Tahirit “Cila ėshtė dita e pavarėsisė sė Kosovės?”, botuar nė gazetėn "Express", mė 4 nėntor 2005

Prishtinė, 10 nėntor 2005

LPK, ėshtė e pėrkushtuar nė realizimin e krijimit tė Unionit Kosovė Shqipėri, pėr ēka punon vazhdimisht. Mirėpo, LPK nuk i konsideron tradhtarė ata qė punojnė pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės, dhe as tradhti kombėtare, siē trillon Ramush Tahiri,  shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nė ndonjė datė tjetėr qė nuk pėrkon me Ditėn e Flamurit, sepse pėr LPK pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhje kalimtare - njė hap qė duhet tė qojė drejt bashkimit me Shqipėrinė.

Mė 4 nėntor 2005 nė tė pėrditshmen “Express”, qė del nė Prishtinė, ėshtė botuar njė artikull i kėshilltarit tė kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės me titull: “Cila ėshtė dita e pavarėsisė sė Kosovės?”. Nė te, veē tjerash, z. Ramush Tahiri i jep tė drejtė vetes qė tė flasė nė emrin e LPK-sė dhe kryetarit tė saj Emrush Xhemajli.

LPK publikisht, nė mėnyrė tė pėrsėritur, nė Kuvend dhe nė punėn jashtė tij ka kėrkuar qė sa mė parė tė bėhet deklaratė apo rezolutė zyrtare e Kuvendit tė Kosovės pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran. LPK ka qenė dhe ėshtė kundėr tė gjitha shtyrjeve tė afateve dhe datave pėr kėtė qėllim. Prandaj vlerėsimi i Ramush Tahirit se “nė Mbledhjen Plenare tė Kuvendit tė Kosovės, qė anėtari i Kryesisė sė PDK kėrkon tė jetė e veēantė dhe solemne, pritet se do tė ketė reagime tė ashpra nga lideri i partisė mė tė vjetėr kosovare Lėvizjes Popullore tė Kosovės Emrush Xhemajli”, ėshtė njė spekulim.

LPK, ka futur zyrtarisht nė Kuvend propozimin e shpalljes sė Unionit Kosovė Shqipėri dhe pėr kėtė ka mbledhur 45.980 nėnshkrime tė qytetarėve tė Kosovės, tė cilat i ka dorėzuar nė Zyrėn e Protokollit tė Kuvendit tė Kosovės, mė 7 nėntor 2003.

LPK, ėshtė e pėrkushtuar nė realizimin e krijimit tė Unionit Kosovė Shqipėri, pėr ēka punon vazhdimisht. Mirėpo, LPK nuk i konsideron tradhtarė ata qė punojnė pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės, dhe as tradhti kombėtare, siē trillon Ramush Tahiri,  shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės nė ndonjė datė tjetėr qė nuk pėrkon me Ditėn e Flamurit, sepse pėr LPK pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhje kalimtare - njė hap qė duhet tė qojė drejt bashkimit me Shqipėrinė.

Qėndrimet zyrtare tė LPK-sė janė tė publikuara nė faqen e saj tė internetit www.lpk-kosova.com

Zyra pėr Informim e LPK-sė


  

U pėrkujtuan dėshmorėt Afrim Zhitia e Fahri Fazliu 16 vjetorin e rėnies

Prishtinė, 2 nėntor 2005

Sot, mė 2 nėntor 2005, ėshtė shėnuar 16 vjetori i rėnies heroike tė dėshmorėve tė kombit Afrim Zhitia e Fahri Fazliu. 16 vjet mė parė, pra mė 2 nėntor 1989, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu nė njė betejė tė pabarabartė kundėr forcave tė pushtuesve serbė, luftuan gjithė ditėn, deri nė fishekun e fundit.

Sipas programit tė organizatorėve fillimisht u bė homazhe dhe u vunė lule mbi varret e dėshmorėve Fahri e Bahri Fazliu, nė fshatin Llaushė tė Besianės, nė tė cilat bėnin roje nderi pjesėtarėt e TMK-sė.

Osman Zhitia, babai i Afrimit i shoqėruar nga familjarė tė dėshmorėve dhe nga kryeministri Bajram Kosumi fillimisht nderuan dėshmorėt Fahri e Bahri Fazliu, duke bėrė homazhe dhe vėnė lule mbi varrin e tyre.

Dėshmorėt i nderuan komandanti i TMK-sė, gjeneral lejtnant Agim Ēeku, i shoqėruar nga figura tė rėndėsishme tė TMK-sė, Fazli Veliu ish-udhėheqės i Lėvizjes Popullore, udhėheqėsit e tashėm Emrush Xhemajli e Gafurr Elshani, udhėheqėsit e LKĒK-sė, Smajl Latifi me bashkėpunėtorė, ish-udhėheqės e veprimtarė tė kohės Xhavit Haliti, Ramadan Avdiu, Halil Selimi, Hajdin Abazi, Hydajet Hyseni, Berat Luzha dhe shumė tė tjerė.

Nga aty ėshtė vazhduar pėr nė fshatin Llugė, pėr tė nderuar dėshmorin e kombit Afrim Zhitia, ish-udhėheq i Lėvizjes Popullore, i cili, siē thamė, bashkė me shokun dhe bashkėveprimtarin Fahri Fazliu, me betejėn e 2 nėntorit 1989, ndėrruan rrjedhėn e historisė.

Pjesėtarėt e TMK-sė edhe te varri i dėshmorit Afrim Zhitia bėnin roje nderi, ndėrsa komandanti gjeneral lejtnant Agim Ēeku me stafin e tij me nderimet mė tė larta nderuan dėshmorin me homazhe dhe lule tė freskėta.

Kryeministri Kosumi ka shoqėruar sėrish Bacėn Osman, babin e Afrimit, nė homazhe dhe ka vėnė lule mbi varrin e dėshmorit.

Ish-udhėheqėsi mė i rėndėsishėm i Lėvizjes Popullore dhe figurė shumė e rėndėsishme nė luftėrat ēlirimtare, tė zhvilluara nė trojet shqiptare, Fazli Veliu, i ardhur kėsaj radhe nga trojet shqiptare nėn IRJM, ka nderuar dėshmorin me pėrshėndetjen e kohės kur vepronte Afrimi. Nė vazhdim dėshmorin e kanė nderuar Emrush Xhemajli dhe Gafurr Elshani, udhėheqės tė LPK-sė, Xhavit Haliti e Ramadan Avdiu nga PDK-ja, familjarėt e dėshmorėve, Besim Cengu e Besniku, nga Kukėsi, kryetari Smajl Latifi dhe udhėheqės tė tjerė tė LKĒK-sė, dhe shumė veprimtarė tė kohės e tė tashėm, bashkėfshatarė e qytetarė tė tjerė.

Mė pas ėshtė vizituar familja e Afrim Zhitisė nė Llugė, ku i ka pritur Baca Osman, gjithmonė i gatshėm pėr tė pritur njerėzit qė vazhduan rrugėn e djalit tė tij.

Nga shtėpia e Bacės Osman rrugėtimi ka nisur pėr nė lagjen "Kodra e Diellit" nė Prishtinė, pėr tė bėrė homazhe te vendi ku luftuan trimat Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, dhe pėr tė vizituar familjen e dėshmorėve Fahri dhe Bahri Fazliu.

 

 

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

........