Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

ZIKPRESS

LPK i bashkėngjitet  fushatės pėr bojkotimin e mallrave tė Serbisė nga qytetarėt e Kosovės

 

FUSHATĖ BOJKOTI, E QĖLLUAR DHE E DREJTĖ  

Prishtinė, 29 maj 2006 - Lėvizja Popullore e Kosovės thėrret tė gjithė anėtarėt dhe simpatizuesit e vetė, si dhe qytetarėt e tjerė qė t’i bashkėngjiten fushatės konkrete tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr bojkotimin e mallrave tė Serbisė. Kjo ėshtė njė fushatė e qėlluar pėrderisa Serbia refuzon tė njoh vullnetin e popullit tė Kosovės pėr vetėvendosje.

Serbia fqinje, pėrmes Presidentit tė saj, e shqetėsuar ka protestuar, por pa tė drejtė, te UNMIK-u kundėr kėtij bojkotimi duke e quajtur “akt antidemokratik dhe antievropian”. Serbia ėshtė shumė herėt t’i shet dikujt demokraci dhe evropianizėm.

Ajo ende nuk ka bėrė deklaratė paqeje, nuk ka paguar dėmet e luftės, nuk ka kėrkuar, madje, as falje pėr masakrat kundėr popullit shqiptar dhe nuk ka treguar gatishmėri tė njoh tė drejtėn e popullit tė Kosovės pėr vetėvendosje. Pėr mė tepėr ajo nė vazhdimėsi po kryen aktivitete kundėr Kosovės dhe qytetarėve tė saj. Andaj pėr bojkotin e mallrave tė saja pėrgjegjėsinė e mban vetė Serbia.

Bojkotimi i mallrave tė Serbisė ėshtė nder dhe detyrė e ēdo qytetari qė e donė Kosovėn. Mallrat e Serbisė duhet tė bojkotohen edhe nga shqiptarėt nė Shqipėri, Maqedoni dhe diasporė dhe jo vetėm nga shqiptarėt, por nga i gjithė njerėzimi liridashės. 

Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės,

Emrush Xhemajli

 

   

Me rastin e pavarėsimit tė Malit tė Zi nga Serbia

Shkruan:

Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė

SHEMBULL QĖ FLET VET

Me rastin e pavarėsimit tė Malit tė Zi nga Serbia, LPK u bashkohet pėrshėndetjeve tė tė gjitha forcave liridashėse e demokratike duke dėshiruar fqinjėsi korrekte me shtetin malazez.

Pavarėsimi i Malit tė Zi nga Serbia ėshtė njė zhvillim shumė i rėndėsishėm dhe tepėr domethėnės. Gjithashtu ėshtė edhe njė argument mė shumė pėr absurditetin e pengesave qė i vihen Kosovės pėr tė vetėvendosur.

Mali i Zi, qė nuk ka qenė nė luftė me Serbinė dhe qė ka qenė gjatė kohė aleat i saj nuk mund mė tė rri me tė, bėnė tė ndahet dhe u nda. Po Kosova qė njeh vetėm luftėra, vuajtje dhe masakra nga Serbia pse duhet tė rri me tė?!

Gjithė Mali i Zi qė, me numėr tė banorėve, ėshtė afėrsisht sa qyteti i Prishtinės bėnė tė ndahet dhe u nda nga Serbia. Po Kosova me mbi 2 milion banorė?

Mali i Zi, banorėt e tė cilit flasin tė njėjtėn gjuhė me banorėt nė Serbi, bėnė tė ndahet nga Serbia dhe u nda. Po Kosova, banorėt e sė cilės 90 % flasin shqip, gjuhė qė s’ka lidhje me gjuhėn serbe, pse nuk bėn  tė ndahet?

Mali i Zi, qė ka njė pėrqindje tė madhe tė minoritetit serb, bėnė tė ndahet dhe u nda nga Serbia. Po Kosova, qė ka vetėm numėr njėshifror me pakicė serbe, pse nuk bėnė tė ndahet?

Kėso krahasime qė provojnė tė drejtėn e Kosovės pėr t’u ndarė mund tė numėrohen shumė.

Nė rrethana tė sotme vetėm ai qė dėshiron tė identifikohet dhe tė quhet antishqiptar mund t’i mohojė popullit tė Kosovės tė drejtėn pėr shkėputje nga Serbia dhe vetėvendosjen pėr fatin e mėtutjeshėm politik.

Referendumi i 21 majit nė Mal tė Zi, qė i tha po shkėputjes nga Serbia, ėshtė njė argument qė nuk lė vend pėr spekulime as nė ēėshtjen e Kosovės.

 

 

ZIKPRESS

Kėshilli i Rrethit tė LPK-sė nė Besianė

   
 

Tefik Durmishi zgjidhet kryetar i LPK-sė nė Besianė

Besianė, 22 maj 2006

Kryesia e Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Besianė, mė 22 maj 2006, mbajti mbledhjen e saj tė rregullt ku u diskutua rreth punės dhe ecurisė sė LPK-sė nė Besianė.

Nė mėnyrė qė puna dhe organizimi i LPK-sė tė jetė mė i mirė dhe mė i suksesshėm, u vendos qė, me kėrkesėn e tij, kryetari i deritashėm z.Avdi Gjata tė lirohet nga detyra e kryetarit tė LPK-sė nė Besianė. Kėrkesėn pėr lirimin nga detyra e kryetarit z.Gjata e ka bėrė pėr shkaqe objektive nė pamundėsi pėr tė kryer detyrat e nevojshme tė partisė.

Nė kėtė mbledhje kryetar i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Besianė u zgjodh z.Tefik Durmishi.

Z. Avdi Gjata, me kėtė rast, i uroi punė tė mbar kryetarit tė ri dhe i siguroi mbėshtetje. Ndėrsa kryetari Tefik Durmishi e falėnderoi z.Avdi Gjata pėr punėn e bėrė dhe pėr pėrkrahjen e ofruar.

Kryesia e Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė vendosi qė nė mbledhjen e ardhshme tė diskutojė pėr dobėsitė dhe keqmenaxhimin e pushtetin lokal nė Besianė.

Nė mbledhje ishte i pranishėm edhe anėtari i Kryesisė Qendrore tė LPK-sė z. Naim Zhitia.

Zyra pėr Informim

e Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Besianė

 

ZIKPRESS

  Zvicėr

Dega e LPK-sė pėr Zvicėr mbajti Mbledhjen e Pėrgjithshme

Burgdorf-CH, 21 maj 2006

Mė 21 maj 2006 nė Burgdorf-CH ėshtė mbajtur Mbledhja e Pėrgjithshme e Degės sė Lėvizjes Popullore tė Kosovės pėr Zvicėr.

Nė kėtė mbledhje ėshtė zgjedhur Kryesia e re e Degės sė LPK-sė pėr Zvicėr, nė kėtė pėrbėrje: Murat Bytyqi, Sejdi Gega, Faik Racaj, Xhevat Kabashi, Beqir Beqa, Muharrem Elshani dhe Vaxhid Sejdiu.

Rezolucionet e MP tė Degės sė LPK-sė pėr Zvicėr

Burgdorf-CH, 21 maj 2006

-  I bėhet thirrje Qeverisė sė Kosovės qė tė fillojė sa mė parė pėrgatitjet pėr regjistrimin e popullsisė nė diasporė. Heshtja, neglizhenca apo mospėrfillja e regjistrimit tė shqiptarėve tė diasporės shkon nė favor tė Beogradit dhe antishqiptarėve nė njėrėn anė, dhe kundėr interesave dhe tė drejtės natyrore e legjitime tė shqiptarėve tė Kosovės.

-  Kėrkojmė nga Qeveria e Kosovės qė nė kuadėr tė shfrytėzimit tė Fondit pėr Kthim, tė pėrfshihen edhe tė gjithė shqiptarėt qė janė detyruar t'i lėshojnė trojet e tyre tė shtyrė nga dhuna serbo-jugosllave qė nga viti 1981. Deri mė tani nė kėtė drejtim ėshtė duke u bėrė njė diskriminim ndaj shqiptarėve dhe favorizim ndaj serbėve. Nuk jemi kundėr kthimit tė cilitdo qė ka lindur nė Kosovė dhe ka pasurinė e patundshme nė Kosovė.

-  Ftohet Qeveria e Shqipėrisė dhe e Kosovės qė tė bėjnė tė gjitha pėrpjekjet nė stimulimin dhe organizimin pėr shkollėn shqipe nė diasporė. Tatimpaguesit shqiptarė si nė Shqipėri, Kosovė dhe ish-RJ tė Maqedonisė kanė tė drejtė qė nga tatimet e tyre tė ndahet edhe njė pjesė pėr shkollimin dhe edukimin e fėmijėve tė tyre. Interesimi, sidomos i Qeverisė sė R. sė Shqipėrisė, Kosovės dhe subjekteve shqiptare nė ish-RJ tė Maqedonisė do tė ndikonte shumė evitimin e asimilimit tė shqiptarėve tė diasporės. 

-  Veprimtarėt e Degės sė LPK-sė, konsiderojnė se ēdo tendencė pėr ndarjen e Kosovės, nga cilido faktorė qoftė ai, do tė thotė luftė e re. Kosovėn e konsiderojmė tė pandashme. Kushdo qė pranon ndarjen e saj, nga ana e shqiptarėve, pėr veprim tė tillė bartė pėrgjegjėsi mbi vete.

-  Kuvendi i Kosovės tė ngritė nivelin e TMK-sė nė Armatė, e cila do tė merrte pėrgjegjėsitė pėr mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė Kosovės.

-  Vlera mė e madhe kombėtare, pėr Degėn e LPK-sė janė luftėrat ēlirimtare. Tė gjithė ata qė ishin pjesėtarė tė UCK-sė, UCPMB-sė dhe UCK-sė (nė ish-RJ tė Maqedonisė), janė bartėsit e vlerave tė pakontestuara kombėtare e liridashėse. Trajtimi i tyre konform vlerės kombėtare ėshtė nder dhe respekt pėr cilindo institucion shtetėror, partiak, shoqėror dhe civil. Ēdo pėrpjekje pėr nėnēmim, injorim apo forma tjera tė mosnjohjes sė vlerės tė pakontestuar kombėtare tė sanksionohet me ligj.

-  I bėjmė thirrje Kuvendit tė Kosovės qė me njė ligj tė posaēėm tė sanksionojė kontributin e pakontestueshėm kombėtar dhe privilegjet pėr Familjen Jashari tė Prekazit-Skenderaj.

-  Kuvendi i Kosovės tė vej nė rend dite tė drejtėn natyrore e legjitime tė shqiptarėve pėr bashkim kombėtar ose tė paktėn pėr Union Shqipėri Kosovė, konform nėnshkrimeve tashmė tė depozituara nė Kryesinė e Kuvendit tė Kosovės.

-  Me rastin e kthimit tė individėve, familjeve apo grupeve tė shqiptarėve nga diaspora qoftė pėr pushime apo raste tjera t'u krijohen lehtėsira dhe pėrparėsi pėr ēėshtje administrative.

Nxjerrė nga procesverbali

I nxori Faik Racaj

 

ZIKPRESS

Deputeti i LPK-sė Emrush Xhemajli

 

Kėrkesė qė tė pėrfundojė punėn Zyra Ligjore e UNMIK-ut pas ndryshimit tė Ligjit pėr Pjesėtarėt e Luftės sė UĒK-sė

Prishtinė, 11 maj 2006

I respektuari Kryetar i Kuvendit,

Tė nderuar tė pranishėm dhe kolegė deputetė,

A ka mundėsi tė na jepni njė informacion mė tė plotė pėr fatin e Ligjit pėr pjesėtarėt e UĒK-sė dhe viktimave tė luftės sė Kosovės, aprovuar kohė mė parė nga Kuvendi ynė dhe nėnshkruar nga PSSP mė 2 maj 2006, njė ditė para protestave tė studentėve dhe atyre nė vijim tė lėvizjes Vetėvendosje, pėr tė cilin ligj, mė vonė nga mediat, u mor vesh se Zyra Ligjore e UNMIK-ut e ka ndryshuar dhe i ka bėrė njė aneks me tė cilin ėshtė ndryshuar nė pėrmbajtje.

Kjo zyrė mjaft na ka ndihmuar, por edhe na ka penguar nė vėnien e ligjeve.

Tash ēka kėrkoj: Propozoj qė sot, ndėrkohė, tė pėrpilohet dhe nė fund tė kėsaj seance tė aprovohet njė kėrkesė e Kuvendit drejtuar z. Petersen, z. Kofi Anan dhe z.Ahtisari qė Zyra Ligjore e UNMIK-ut tė pėrfundojė punėn tani e para, sepse nė mbarim tė mandatit ajo mund tė luajė rol, si nė rastin e mėsipėrm, mė shumė negativ se sa pozitiv.

Ju faleminderit!

   

ZIKPRESS

Therandė

 

LPK nė Therandė reagon ashpėr me rastin e nxjerrjes nga banesa dhe hedhjes nė rrugė tė familjes sė dėshmorit Xhavit Sylaj

Therandė, 9 maj 2006 - Lėvizja Popullore e Kosovės, Kėshilli  i Rrethit nė Therandė, reagon ashpėr me rastin e nxjerrjes nė mėnyrė arbitrare nga banesa dhe hedhjes nė rrugė tė familjes sė dėshmorit Xhavit Sylaj nga fshati Sllapushan i Komunės sė Therandės.

Kjo familje pas pėrfundimit tė Luftės, nė mungesė tė shtėpisė pėr banim, ishte vendosur nė njė banesė nė qytetin e Therandės, kurse dje mė 8 maj 2006, rreth orės 10, pėrfaqėsuesit e Habitatit, tė shoqėruar nga forca tė shumta tė Policisė sė UNMIK-ut dhe SHPK-sė, nė mėnyrė vandaliste dhe me sjellje tė vrazhda hodhėn nė rrugė fėmijėt e dėshmorit Xhavit Sylaj. Nga frika e shkaktuar nga kjo sjellje e policisė fėmijėt e dėshmorit pėsuan trauma.

Hedhja nė rrugė e kėsaj familje ishte e paralajmėruar, megjithėkėtė qeveria Komunale nuk kishte ndėrmarrė as njė hap pėr t’i siguruar kėsaj familje sė paku njė strehim tė pėrkohshėm, pėr tė parandaluar kėto skena tė policisė, tė cilėt na kujtojnė skenat e policisė dhe njėsive paramilitare serbe.

Pushtetarėt komunalė dėshmorėt i kujtojnė vetėm nė tubime pėrkujtimore, kur e kanė gojėn plot pėrkujdesje ndaj tyre, por rasti i djeshėm e tregon tė kundėrtėn. Dėshmon tė vėrtetės se familjet e dėshmorėve kanė mbetur nė mėshirėn e fatit.

Zyra pėr Informim e LPK-sė

Therandė

   

ZIKPRESS

Klinė

 

LPK-ja, kallėzim penal pėr parregullsitė dhe keqmenaxhimin e Komunės

Klinė, 3 maj 2006 - Pas raportit tė Zyrės sė Auditorit Gjeneral pėr parregullsitė dhe keqmenaxhimin e komunės sė Klinės, Lėvizja Popullore e Kosovės (LPK) e kėtij rrethi, kėrkoi angazhimin e organeve tė hetuesisė pėr tė ndriēuar tė gjitha kėto parregullsi.

Zafer Gashi, nėnkryetar i  kėsaj partie nė Klinė, tha se edhe pse jemi parti e vogėl ne i pėrcjellim tė gjitha zhvillimet nė komunė dhe deformimet qė paraqiten nė qeverisjen e pushtetit lokal.

Ai kėrkoi qė gjithsesi tė angazhohen organet e hetuesisė pėr tė parė tė gjitha shkeljet qė janė bėrė nga pushteti lokal pėr keqqeverisje, abuzime dhe keqpėrdorime me mjetet buxhetore tė komunės, tė cilat janė tė shumta si nė tenderė, shpenzime tė pakontrolluara pėr ushqim e ahengje si dhe pagesėn me para tė gatshme, nė kundėrshtim me ligjin, pastaj shpenzimet enorme pėr shėrbime tė pakontrolluar etj.

Gashi ka pėrmendur vetėm shifrėn prej 20 mijė eurosh nė emėr tė ushqimit si dhe tenderimin e palejueshėm nė dy pjesė pėr meremetimin e lokaleve afariste nė sheshin „Mujė Krasniqi“ si dhe dhėnien e tenderėve tė preferuarve pėr pushtetarėt komunalė, tė cilėt e dėmtojnė komunėn financiarisht duke ua dhėnė tenderėt atyre pėrfituesve qė ofrojnė pėrqindje mė tė vogėl tė mjeteve pėr komunėn, siē ėshtė rasti me ndėrtimet e larta.

Gashi thotė se kanė evidentuar shumė keqpėrdorime, tė cilat do t’i publikojnė vetėm para organeve tė hetuesisė.

Ai thotė se qė nė prill tė vitit 2004 i kanė paraqitur tė gjitha shkeljet flagrante tė komunarėve qė atėherė kapnin shumėn 300 mijė euro, por tash ato kanė arritur  nė 1 milion euro./ EPOKA E RE 

   

ZIKPRESS

Udhėheqėsit e LPK-sė pritėn njė delegacion tė BDI-sė, kryesuar nga z.Ali Ahmeti

 

Prishtinė, 2 maj 2006

Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, me bashkėpunėtorė ka pritur sot, nė zyrėn e tij nė ndėrtesėn e Kuvendit tė Kosovės, njė delegacion tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim tė kryesuar nga z.Ali Ahmeti, kryetar.

Udhėheqėsit e LPK-sė kanė biseduar me z.Ahmeti pėr ēėshtjet aktuale politike, me theks tė veēantė bisedimet pėr statusin e Kosovės, ēėshtjen e kufirit, bashkėpunimin ndėrmjet shqiptarėve nė pėrgjithėsi dhe tė Kosovės e Maqedonisė nė veēanti.

Ēėshtja e kufirit do tė zgjidhet me bisedime tė dyanshme ndėrmjet palės kosovare e asaj maqedonase. Nuk ka nevojė tė ashpėrsohen raportet me Maqedoninė, sepse problemi i krijuar ėshtė produkt i atyre partive qė po u zvogėlohet pėrkrahja politike.

Sa i pėrket pozitės sė shqiptarėve nė Maqedoni ka pėrmirėsime tė mėdha, ndėrsa avancim ka edhe nė raport me Kosovėn, e cila do tė bėhet e pavarur, ka thėnė z.Ahmeti.

Udhėheqėsit e LPK-sė kanė ngritur shqetėsimin edhe pėr pozitėn e shqiptarėve jashtė Kosovės e Maqedonisė, fati i tė cilėve nuk po diskutohet nė procesin aktual.

Takimi ndėrmjet udhėheqėsve tė LPK-sė e BDI ishte takim ndėrmjet shokėve qė dikur kanė vepruar bashkėrisht, tha Xhemajli dhe shprehu gatishmėrinė pėr bashkėpunim tė mėtutjeshėm.

Z. Ali Ahmeti kryetar i BDI, ndėrkaq, pasi e vlerėsoi bashkėpunimin e deritashėm tha se Lėvizja Popullore e  Kosovės ka dhėnė kontribut tė madh, ėshtė dėshmuar pėr sakrificat, pėr ēka ėshtė e gatshme edhe mė tutje.

   


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......