Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė kuvendit tė Kosovės, mbajtur mė 23 mars 2005

I nderuari zoti Kryetar

Tė nderuar kandidatė pėr anėtarė tė Qeverisė,

Te nderuar kolege deputet,

Tė nderuar tė pranishėm,

Qeveria e Haradinaj ende nuk kishte mbushur 100 ditė. Ajo ishte nė sprovė. Gjatė kėsaj kohe dihet nga tė gjithė se ajo punoi me pėrkushtim.

 Dorėheqja e Kryeministrit Haradinaj dhe ērregullimet nė Qeveri erdhėn si pasojė, jo e mungesės sė rezultateve, por e njė vendimi nga jashtė.  LPK kėtė e sheh si fatkeqėsi tė Kosovės. Nė kėtė fatkeqėsi ne nuk e shohim tė arsyeshme tė shfrytėzohet rasti qė tė prishet Qeveria e Ramushit. Ne kemi bindjen se Ramush Haradinaj do tė mbrohet nė liri e do tė dalė i pafajshėm dhe ftojmė Kuvendin e Kosovės qė tė kėrkojė nga Gjykata e Hagės qė Ramush Haradinaj tė mbrohet nė liri.  Rrjedhimisht ai duhet tė kthehet nė punėn e tij aty ku e ka lėnė.

Pėr kėtė arsye LPK-ja do tė votojė mandatarin e Qeverisė i propozuar nga Ramush Haradinaj.

LPK do tė vazhdojė tė jetė opozitė qė do tė shfrytėzojė tjera raste, dhe nė asnjė mėnyrė situatėn e tashme qė po kalon vendi, pėr tė bėrė ndryshime nė qeveri, gjatė ndonjė votimi tjetėr, ose pėrmes zgjedhjeve. 


 

Njė grup i studentėve tė Universitetit  “John Hopkins”, tė Bolonjės vizituan LPK-nė 

Prishtinė, 23 mars 2005 - Tė mėrkurėn, selinė qendrore tė LPK-sė e vizituan njė grup i studentėve tė Universitetit “John Hopkins”, tė Shkollės “Paul H. Nitze” pėr studime tė avancuara ndėrkombėtare, Qendra nė Bolonjė, tė udhėhequr nga Asistent profesor Alan J. Kuperman. Grupi u prit nga Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli dhe i ngarkuari pėr marrėdhėnie me jashtė Baki Svirca. Nė fokus tė interesimit tė grupit tė studentėve ishin historiku i LPK-sė, qėndrimi i LPK-sė para, gjatė dhe pas luftės si dhe proceset aktuale politike nė Kosovė. Interes i veēantė u shprehė pėr procesin politik rreth statusit, decentralizimit, koalicionit qeverisės aktual si dhe rreth zhvillimeve politike nė Kosovė dhe rreth Kosovės. Pas prezantimit tė angazhimeve politike tė LPK-sė, nė lidhje me statusin politikė tė Kosovės dhe projektin pėr Unionin Shqipėri-Kosovė, u shtruan njė varg pyetjesh, pėrgjigjet e tė cilave zgjuan kėrshėrinė e studentėve tė pranishėm.

Zyra pėr informim e LPK-sė


Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, ngushlloi familjen e Xheladin Gashit-Plakut

E nderuara familje Gashi,

Me pikėllim tė thellė morėm lajmin pėr ndarjen fizike nga veprimtari i shquar i LPK-sė dhe Gjenerali i UĒK-sė, Xheladin Gashi.

Nga LPK-ja, Xheladin Gashi gjithmonė do tė kujtohet si veprimtar i orėve tė para. Ai ishte pjesėmarrės nė tė gjitha aktivitetet e LPK-sė para lufte. Ishte delegat nė mbledhjen e III-tė tė Pėrgjithshme te LPK-sė nė Ujmir tė Drenicės mė 1991 dhe nė Mbledhjen e IV-tė tė Pėrgjithshme, tė mbajtur nė Prishtinė mė 1994.  Ishte njėri nga themeluesit e UĒK-sė, i pėrkushtuar me gjithė qenien pėr ēėshtjen e kombėtare. Edhe pas luftės, deri nė frymėn e fundit, u angazhua nė jetėn politike dhe shoqėrore tė vendit.

Nė kėto momente dhembjeje e pikėllimi, na lejoni qė t’u shprehim ngushėllimet tona mė tė sinqerta, dhe tė ndajmė dhimbjen me Ju.

Pėrkushtimi atdhetar i Bacės Xhelė, na bėn qė tė mos e harrojmė kurrė atė, dhe tė zotohemi qė tė vazhdojmė rrugėn  qė kemi nisur bashkė.

Prishtinė, mė 22 mars 2005    


Reagim i LPK-sė, Nėndega nė Gjermani, me rastin e ngritjes sė aktakuzės kundėr kryeministrit Ramush Haradinaj

Mars 2005 - Ne anėtarėt e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Nėndega nė Gjermani, me indinjatė tė thellė e morėm lajmin pėr ngritjen e aktakuzės kundėr kryeministrit tė Kosovės, zotit Ramush Haradinaj. Ngritja e aktakuzės kundėr zotit Haradinaj nuk ėshtė vetėm barazim i luftėtarit tė Lirisė me kriminelėt, por kjo ėshtė njė ditė ndjellėzie pėr mbarė Kosovėn.

Ne jemi tė bindur nė pafajsinė e komandantit Ramush Haradinaj, njėkohėsisht jemi tė bindur se ai, ashtu siē luftoi e qėndroi heroikisht nė betejat pėr ēlirimin e Kosovės, me trimėrinė dhe kthjelltėsinė e tij politike do t’i hudh poshtė aktakuzat e armiqėve tanė.

Ju bėjmė thirrje tė gjithė atyre forcave patriotiko-atdhetare qė ēėshtjen e ēlirimit tė atdheut e kanė mbi tė gjitha, qė tė bashkojmė forcat pėr tė punuar sė bashku nė mėnyrė qė komandant Haradinaj tė kthehet nė Kosovės pėr t’u mbrojtur nė liri, sepse kėshtu do ta kemi mė tė lehtė qė tė realizojmė lirinė e plotė.v


Prononcim i LPK-sė pas lajmit pėr udhėtimin e Ramush Haradinajt nė Tribunalin e Hagės

Tė punojmė sė bashku nė mėnyrė qė Haradinaj tė kthehet dhe tė mbrohet nė liri

Tė mėrkurėn, mė 9 mars, Kryesia e LPK-sė ėshtė mbledhur pėrsėri pėr ta analizuar situatėn e krijuar pas udhėtimit tė z. Ramush Haradinaj nė Tribunalin e Hagės.

Kryesia ka vlerėsuar se kjo ėshtė njė situatė e vėshtirė e dhimbjes pėr Kosovėn dhe tė gjithė kombin shqiptar, duke pasur parasysh kontributin e jashtėzakonshėm tė z. Haradinaj nė Luftėn Ēlirimtare dhe sukseset e tij nė qeverisjen e vendit drejt sė ardhmės.

Nė kėtė situatė, LPK-ja fton tė gjithė qytetarėt dhe faktorėt vendimarrės, qė tė punojmė sė bashku nė mėnyrė qė Haradinaj tė kthehet dhe tė mbrohet nė liri, ndėrsa Kuvendin e Kosovės e fton qė tė jap garancione pėr kėtė.

Kryesia e LPK-sė fton pėrfaqėsuesin special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm, z. Jessen Petersen, komandantin e KFOR-it, Yves de Kermabon, OSBE-nė, Zyrat e QUINT-it dhe tė gjithė faktorėt tjerė, qė tė kėrkojnė nga Tribunali i Hagės kthimin e z. Haradinaj nė Kosovė dhe mbrojtjen e tij nė liri, duke i ofruar garancionet e nevojshme.

Nga Kuvendi i Kosovės kėrkojmė gjithashtu qė tė mblidhet urgjentisht nė seancė plenare, nė tė cilėn do tė bėheshin veprimet e nevojshme qė parasheh legjislacioni nė fuqi. Ēdo vonesė nė kėtė drejtim mund ta pėrkeqėsojė gjendjen e krijuar nė vend.

KRYESIA E LPK-sė

Kryetari Emrush Xhemajli


Prononcim i LPK-sė pas ngritjes sė aktakuzės nga Gjykata e Hagės kundėr komandantit tė UĒK-sė, Ramush Haradinajt

KĖRKOJMĖ RISHQYRTIM DHE TĖRHEQJE TĖ AKTAKUZĖS

Prishtinė, 8 mars 2005

Kryesia e LPK-sė, pas lajmit pėr publikimin e aktakuzės ndaj kryeministrit Ramush Haradinaj dhe dorėheqjes sė tij tė parevokueshme, ka mbajtur mbledhje tė jashtėzakonshme nė tė cilėn ėshtė shqyrtuar situata e krijuar pas kėtyre zhvillimeve.

LPK-ja e konsideron tė padrejtė ngritjen e aktakuzės ndaj komandantit mė tė suksesshėm tė UĒK-sė, Ramush Haradinaj. LPK-ja duke qenė e bindur thellėsisht nė pafajėsinė e Ramush Haradinajt, kėrkon qė kjo aktakuzė tė rishqyrtohyet dhe tė tėrhiqet.

Dorėheqjen kaq tė shpejtė tė z. Haradinaj nga posti i Kryeministrit pas marrjes sė aktakuzės, e shohim si rezultet i presionit tė madh qė u ushtrua paraprakisht kundėr tij nga qarqe tė jashtme dhe tė brendshme politke e mediale.

KRYESIA E LPK-sė

Kryetari Emrush Xhemajli


Nga  mbledhja e kryesisė sė LPK-sė

LPK-ja kundėr decentralizimit mbi baza etnike 

Prishtinė, 5 shkurt 2005 -Tė shtunėn, nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė, ėshtė mbajtur mbledhja e rregullt javore e kryesisė sė LPK-sė, nė tė cilėn ėshtė debatuar rreth projektligjit mbi organizimin e pushtetit lokal. Kryetari Emrush Xhemajli, fillimisht i ka njoftuar pjesėmarrėsit nė mbledhje se me kėrkesėn e tij, kryesia e Kuvendit tė Kosovės, ka vendosur qė pėr ligjin nė fjalė tė debatohet nė seancėn e radhės tė Kuvendit tė Kosovės e cila ėshtė paraparė tė mbahet tė enjten mė 10 mars. Pas leximit tė projektligjit nė fjalė, anėtarėt e kryesisė qė ishin pjesėmarrės nė mbledhje, kanė dhėnė vėrejtjet dhe sugjerimet e tyre tė cilat ėshtė vendosur qė tė pėrmblidhen nė diskutimin e deputetit Emrush Xhemajli qė do ta paraqesė tė enjten nė mbledhjen e Kuvendit. Vėrejtjet mė tė mėdha qė i janė bėrė projektligjit nė fjalė, kishin tė bėnin me decentralizimin mbi baza etnike, pėrkatėsisht formimin e komunave me popullatė serbe nė kuadėr tė tė ashtuquajturit pilot projekt. Nėse nuk i bėhen disa ndryshime rrėnjėsore dhe nėse nuk pėrshtatet ky projektligj me realitetin e ri tė krijuar nė Kosovė, atėherė ky ligj do tė ishte i dėmshėm pėr Kosovėn dhe si tė tillė LPK-ja nuk do ta votojė, u tha nė mbledhje. Deputeti i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės do t’i paraqesė tė gjitha vėrejtjet qė ka bėrė kryesia e kėtij subjekti lidhur me kėtė projektligj, si dhe do tė paraqes gjithashtu edhe propozimet konkrete pėr ndryshimet qė duhet bėrė kėtij projektligji nė mėnyrė qė tė bėhet ligj qė do t’u shėrbente interesave tė tė gjithėve e jo vetėm tė komunitetit serb.

Zyra pėr informim e LPK-sė

 

| kthehu |

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

........