Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

KD: Intervistė me Emrush Xhemajlin, kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

“Aktualisht rezoluta ėshtė duke u pėrgatitur nė Kėshillin e Sigurimit e nuk ėshtė duke u pėrgatitur as nė Ekipin Negociator, as nė Qeveri e as nė kryesitė e partive politike, dhe unė nuk i kuptoj kėto deklarimet qė po i bėjnė (anėtarėt e Ekipi Negociator) pėr diēka qė nuk janė fare kompetentė”, thotė lideri i LPK-sė

   
Lideri i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, deputeti Emrush Xhemajli, thotė se nė kohėn kur pėr statusin e Kosovės fjalėn e ka Kėshilli i Sigurimit, kosovarėt duhet tė heshtin, sepse nuk kanė mė mbulesė pėr deklaratat e tyre. Mirėpo, nė kėtė heshtje ai thotė se duhet tė punohet, nė mėnyrė qė ēfarėdo qoftė ky vendim, Kosova tė mos gjendet nė vakum. Njėlloj thotė se po bėhet gati edhe partia e tij, por nuk jep hollėsi se cilat janė kėto pėrgatitje dhe cili do tė duhej tė ishte reagimi i Kosovės, nė rast se nuk do tė ketė rezolutė. Fshehja e kėtyre planeve pėr tė janė “natyrė e punės nė politikė” dhe ato do t’i zbardhė kur do tė dihet vendimi i KS tė OKB- sė.
 

KLUBI POLITIK "AFRIM ZHITIA"

KĖRKESĖ DREJTUAR GJYKATĖS NDĖRKOMBĖTARE TĖ HAGĖS PĖR LIRIMIN E z. RAMUSH HARADINAJ

Klubi Politik”Afrim Zhitia” kėrkon nga gjykatėsit e Gjyqit tė Hagės nė procesin Haradinajt e tė tjerėt, qė me rastin e ndarjes sė drejtėsisė, tė jenė njerėzorė dhe tė arsyeshėm nė sjelljet e tyre kundėr Ramush Haradinajt dhe tė akuzuarve tė tjerė, por edhe tė mos jenė proserbė, ndėrsa nga gjyqtarėt e gjyqit kundėr Haradinajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij, tė zbatojnė drejtėsi dhe vetėm drejtėsi ashtu siē ngjau me rastin Limaj.

 
Mbledhja me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve tė LPK-sė
Nėse Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė nuk aprovon Rezolutėn pėr Kosovėn do tė ketė pasoja tė mėdha...

Prishtinė, 26 maj 2007
Tė shtunėn, nėn drejtimin e kryetarit Emrush Xhemajli i shoqėruar nga sekretari i pėrgjithshėm dhe 4 anėtarė tė Kryesisė, ėshtė mbajtur mbledhja me kryetarė tė Kėshillave tė Rretheve tė LPK-sė, nė tė cilėn ėshtė diskutuar pėr zhvillimet aktuale politike, nė kohėn kur vendi po kėrcėnohet nga aktivitetet serbo-ruse.
Rusia po kėrcėnohet se do tė bllokojė Rezolutėn pėr Kosovėn me pėrdorimin e vetos. Nė Serbi kėrcėnohet me rėnien e qeverisė nė rast tė miratimit tė rezolutės pėr Kosovėn, e cila po sillen sikur nė Kosovė nuk ka ndodhur asgjė, duke kėrkuar vazhdimin e bisedimeve, ndėrkohė qė nė terren serbėt pėrgatiten pėr tė sulmuar Kosovėn. Tė dy shtetet, si Rusia si Serbia, po pėrdorin gjuhė kėrcėnuese.
Ka indikacione se veprimet e tilla kėrcėnuese mund tė ndikojnė nė KS tė OKB-sė pėr hartimin e njė rezolute tė paqartė, me dykuptimėsi, pėr Kosovėn.
Kjo do tė shkaktojė edhe mė tutje shqetėsime dhe tensione nė Kosovė dhe rajon.
Nėse Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė nuk aprovon kurrfarė rezolute pėr Kosovėn do tė ketė pasoja tė mėdha pėr vendin.
Se si do tė reagojė Kosova nė rast tė mos miratimit tė rezolutės qė do t’i jepte asaj statusin meritor, kėtė nuk po e merr parasysh askush. Ndėrsa e dinė mirė se nė Kosovė do tė ndodhė shumė mė tepėr sesa rėnia e njė qeverie dhe ardhja e njė tjetre.
Deklaratat e anėtarėve tė GN, tashmė tė gjithė me legjitimitet tė diskutueshėm, LPK i konsideron tė pamatura, tė panevojshme dhe tė papėrgjegjshme. Deklarimet e tyre e dėmtojnė Kosovėn.
Nė rast tė mos miratimit tė Rezolutės pėr Kosovėn nga ana e KS tė OKB-sė vendimin pėr hapa tė mėtutjeshėm duhet ta merr Kuvendi i Kosovės dhe jo GN.
  Veprimi pėr tė cilin akuzohen katėr shqiptarė nė SHBA, shkon direkt nė interes tė Beogradit e Rusisė dhe ėshtė plotėsisht kundėr Kosovės

LPK dėnon ashpėr pėrfshirjen e 4 shqiptarėve nė planifikimin e sulmeve kundėr njė baze ushtarake nė Nju Xhersi. Veprimi pėr tė cilin akuzohen katėr shqiptarė nė SHBA shkon direkt nė interes tė Beogradit e tė Rusisė dhe ėshtė plotėsisht kundėr Kosovės. Serbia edhe nė tė kaluarėn, por edhe tash ka investuar e po investon shumė nė rekrutimin e njerėzve, tė cilėt do tė mund tė kryenin akte qė do tė njollosnin popullin shqiptar. Shqiptarėt jo vetėm qė janė kundėr terrorizmit, por janė pjesėmarrės tė drejtpėrdrejt nė koalicionin e madh kundėr tij. Trupat shqiptare janė pjesėmarrės nė Afganistan, Irak, Liban, Bosnje.
LPK e ka tė sanksionuar qartė, nė programin e saj, se ėshtė kundėr terrorizmit dhe pėrkrahėse e luftės kundėr tij.
     

 

 Kryetari i LPK-sė vizitoi fabrikėn "Pajtimi" nė fshatin LLugė tė Besianės

Kryetari i LPK-sė, z. Emrush Xhemajli, me bashkėpunėtorė u prit nė Kėshillin e Rrethit tė LPK-sė nė Besianė nga kryetari i kėtij kėshilli z.Tefik Durmishi. Pas kėtij takimi pune kryetari i LPK-sė, z. Emrush Xhemajli, vizitoi fabrikėn "Pajtimi" nė fshatin LLugė tė Besianės, e cila kryesisht prodhon lėngje dhe vaj pėr amvisni.
Mirėseardhje kryetarit Xhemaili i dėshiroi pronari i kėsaj fabrike z. Shefki Konushevci, i cili i njoftoi mysafirėt lidhur me ecurinė e prodhimit.
z. Xhemajli u interesua pėrveē formave teknologjike tė prodhimit edhe pėr vėshtirėsitė me tė cilat ballafaqohet sot prodhuesi kosovar, e sidomos ata tė cilėt merren kryesisht me prodhime vendore, siē ėshtė rasti me fabrikėn pėr prodhimin e lėngjeve dhe vajit nė fshatin Llugė tė Besianės.
z. Shefki Konushevci, ndėr tė tjera theksoi se kjo fabrikė punėson kryesisht tė rinjtė e kėsaj treve dhe beson se nė tė ardhmen e afėrt kjo fabrikė do tė jetė vend ku shumė familje llapjane do tė sigurojnė tė ardhurat e tyre, sepse nė kėtė objekt punon njė staf i kualifikuar dhe i cili ėshtė mjaft i pėrkushtuar qė prodhimi tė jetė sa mė cilėsor.
Nė fund tė kėsaj vizite dhe pėr mikpritje tė pėrzemėrt z. Xhemajli falėnderoi edhe njė herė pronarin e kėsaj fabrike, duke i uruar prodhim sa mė tė mbarė.


 

Rajs: Mė nė fund, ka ardhur koha qė tė bėjmė 'de jure' atė qė ekziston tashmė 'de fakto' dhe kėtė argument ia paraqita Presidentit Putin

  Rajs: Kosova kurrė mė nuk do tė jetė pjesė e Serbisė
16.05.2007
Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs, tha se Kosova kurrė mė nuk do tė jetė pjesė e Serbisė. Kjo ėshtė e pamundur, tha Rajs nė njė intervistė pėr radion "Ekoja" e Moskės.
Sekretarja amerikane i bėri kėto komente gjatė vizitės sė saj nė Moskė, ku ėshtė takuar me Presidentin rus Vladimir Putin.
Duke komentuar pas bisedimeve, Sekretarja Rajs tha se kishte patur njė bisedė tė mirė me Presidentin Putin. Ajo tha se i kupton shqetėsimet qė rusėt kanė pėr Kosovėn, sidomos pėr pakicėn serbe dhe "pėr atė qė disa e shohin si mundėsi pėr krijimin e njė precedenti nga pavarėsia e Kosovės". - Ne, tha zonja Rajs, do tė pėrpiqemi t'i trajtojmė kėto ēėshtje nė rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit. Por mė nė fund ka ardhur koha, tha ajo, qė tė bėjmė 'de jure' atė qė ekziston tashmė 'de fakto' dhe kėtė argument ia paraqita Presidentit Putin. Ēėshtja ėshtė, tha Sekretarja amerikane e Shtetit, qė tė gjendet njė mėnyrė pėr tė zgjidhur shqetėsimet e tyre, duke bėrė tė mundur njėkohėsisht qė tė ecet pėrpara. E pyetur nėse Moska mund tė pėrdorė veton nė Kėshillin e Sigurimit, zonja Rajs tha se nuk dėshironte tė fliste nė emėr tė Rusisė pėr tė thėnė se ēfarė do tė bėjė ajo. Por, theksoi zonja Rajs, duhet thėnė se ne ende jemi duke biseduar dhe vazhdojmė tė pėrpiqemi tė zgjidhim shqetėsimet reale. "Nuk mund t'ju them se ēfarė do tė bėjė Rusia mė nė fund", u deklaroi zonja Rajs gazetarėve.
 

Frid: Serbia kurrė mė nuk do ta qeverisė Kosovėn
18 maj 2007
"Serbia kurrė mė nuk do ta qeverisė Kosovėn. Pyetja qė shtrohet ėshtė - se a duhet kosovarėve t'u lejohet tė qeverisin vetė me Kosovėn? Mė duket se edhe kėtė duhet ta bėjmė, por njė kohė duhet tė punojnė nėn mbikėqyrje ndėrkombėtare, me qėllim qė serbėve tė Kosovės t'u ndihmohet qė vetes t'i sigurojnė tė ardhmen", ka deklaruar nė njė intervistė pėr BBC-nė Daniel Frid, ndihmėssekretar amerikan i Shtetit.
Frid i ka hedhur poshtė spekulimet e disa qarqeve nė Beograd se ēėshtja e sistemit mbrojtės raketor ėshtė e lidhur me Kosovėn, duke thėnė se kėto janė "gjepura".

 

 
Projekt-rezoluta pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit
  Arrestohet Albin Kurti, njė ditė pas ndėrprerjes sė paraburgimit
11 maj 2007
Nėnsekretari amerikan i Shtetit Nikolas Burns tha sot se Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane do ta paraqesin sot projekt-rezolutėn pėr Kosovėn qė mbėshtet planin e zotit Ahtisdari pėr pavarėsi tė mbikqyrur. Zoti Burns shprehu mbėshtetje tė fortė per planin dhe tha se rezoluta pritet tė votohet gjate ketij muaji. Zyrtari i larte amerikan i bėri thirrje Rusisė tė luajė njė rol konstruktiv: "Rusia duhet tė luajė njė rol konstruktiv. Por Rusia duhet ta kuptojė se ishin Shtetet e Bashkuara dhe Evropa, ushtarėt e tyre qė pėr 8 vjet mbajtėn aty paqen. Kemi qėnė ne qė mbėshtetėm politikisht dhe ekonomikisht popullin e Kosovės dhe do tė jemi po ne, qė do tė qėndrojmė nė Kosovė edhe pas statusit", tha nėnsekretari i shtetit.

Zoti Burns i bėri kėto komente nė Zagreb ku mori pjesė sot nė njė takim tė kryetarėve tė shteteve tė Evropės Juglindore. Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e tyre evropainė kanė thėnė se i kanė votat e mjaftueshme nė Kėshillin e Sigurimit pėr tė miratuar rezolutėn e re nė se Rusia nuk i ve asaj veton.

Sipas zyrtarėve amerikanė, rezoluta e re nuk do tė shpallė pavarėsinė, por do tė eliminojė pengesat ligjore qė pėrmban 12-44-a, pėr statusin e Kosovės. Pas rezolutės sė re, tha zoti Burns, Shtetet e Bashkuara dhe vende tė tjera do tė njohin pavarėsinė e Kosovės.

Ndėrkohė i derguari i OKB-sė pėr Kosovėn Marti Ahtisari i tha sot Zėrit tė Amerikes se ai shpreson qė Kėshilli i Sigurimit do ta miratojė planin e tij pėr pavarėsinė e mbikqurur. Plani tha ai gėzon mbėshtetje tė gjerė. Zoti Ahtisari ndodhet nė New York kėto ditė pėr konsultime rreth statusit tė Kosovės./VOA/


  11 maj 2007
Aktivisti Albin Kurti u arrestua sot prapė nga njėsitet e SHPK-sė nė Besianė, rreth orės 16:00. Albini u arrestua deri sa po kthehej nga familja e dėshmorit Man Balaj. Sot Albini i kishte vizituar dy familjet e dėshmorėve tė rėnė nė demonstratėn e 10 Shkurtit.

Dje paraburgimi nė tė cilin ishte mbajtur prej 10 Shkurtit, Albinit iu zėvendėsua me arrest shtėpiak. Kėtij arresti shtėpiak i ishin caktuar masa jashtėzakonisht rigoroze, me tė cilat Albinit i ndaloheshin kontaktet me ēfarėdo personi tjetėr pėrveē familjes, atij i ndalohej kontakti me media, si dhe i ndalohej dalja nga shtėpia e tij. Tė gjitha kėto Albini i kishte shpėrfillur paraprakisht, kur nuk e kishte pranuar vendimin e gjykatės, ēfarėdo qoftė ai, duke shprehur indiferencė tė plotė ndaj vendimit dhe gjykatės nė pėrgjithėsi.

Qėllimi i sistemit ėshtė i qartė: Albini u dėrgua nė arrest shtėpiak vetėm e vetėm pėr ta arrestuar prapė. Mbajtja e tij nė paraburgim filloi ta shpėrfaq qartazi aspektin kriminal tė kėtij sistemi, veēanėrisht pas ikjes sė rumunėve nga Kosova dhe publikimit tė raportit tė Prokurorit Ndėrkombėtar. Tash sistemi ka nevojė ta ndėrrojė arsyen pse po e riburgosin Albinin. Tash atė e arrestuan pėr kinse shkeljen e rregullave tė arrestit shtėpiak, paēka qė njerėzit e kėtij sistemi e kanė ditur paraprakisht se Albini do t’i shkelė ato. Ky ėshtė edhe njė provokim i radhės qė po i bėhet Lėvizjes VETĖVENDOSJE!. Dhe pėrpjekje tjetėr e pasuksesshme e regjimit pėr ta thyer dhe heshtur atė.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!


 

Homazhe pranë varrit të Komandantit Legjendar të UÇK-së, Adem Jashari

Homazhe pranë varrit të dëshmorit të kombit, Afrim Zhitia

   
Në Ditën e Dëshmorëve të Kombit

Një delegacion i LPK-së bëri homazhe pranë varreve të dëshmorëve të kombit dhe vizitoi familjet e tyre

Prishtinë, 5 maj 2007
Një delegacion i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, i prirë nga kryetari Emrush Xhemajli, sot nė Ditėn e Dëshmorëve të Kombit, bënë homazhe dhe vunë kurora lulesh pranë varrit të Komandantit Legjendar të Ushtrisė Çlirimtare tė Kosovės Adem Jashari dhe dėshmorėve tjerė nė Prekaz.

Po sot kryetari Xhemajli, me bashkëpunëtorë ka vizituar familjen e dëshmorit të kombit Afrim Zhitia, në Llugë të Besianës, dhe bashkë me prindërit e Afrimit Bacën Osman e Nënën Qamile, dhe familjarët e tjerë, kanë bërë homazhe dhe vendos lule pranë varrit të Afrimit.

Më pas vizitoi shkollën fillore të këtij fshati që mban emrin e dëshmorit të kombit Ilir Konushefci, ku bëri nderime para bustit të Ilirit.

Nė Prishtinė, kryetari i LPK-së bėri homazhe dhe vendosi lule pranė shtatores sė dëshmorit të kombit Zahir Pajaziti dhe nė varrezat e dëshmorëve në Velani.

Delegacioni i LPK-së ka vizituar edhe familjen e dëshmorit të kombit Ilaz Kodra në Prekaz.


 


U zbulua shtatorja e dëshmorit të kombit Besim Ndrecaj


Propozimin për ngritjen e shtatores së dëshmorit të kombit Besim Ndrecaj e kanë bërë deputetët e Lëvizjes Popullore të Kosovës në Asamblenë Komunale të Therandës, në mbledhjen e mbajtur më 25 maj të vitit 2004

Gafurr Elshani
sekretar i pėrgjithshėm i LPK-sė

Therandë, 3 maj 2007
Në Therandë, u zbulua sot shtatorja e dëshmorit të kombit, Besim Ndrecaj, 12 vjet pas rënies së tij. Propozimin për ngritjen e kësaj shtatoreje e kanë bërë deputetët e Lëvizjes Popullore të Kosovës në Asamblenë Komunale të Therandës në mbledhjen e mbajtur më 25 maj të vitit 2004.

Në solemnitetin e organizuar me këtë rast, morën pjesë përfaqësues të lartë të subjekteve politike, zyrtarë të Kuvendit Komunal, pjesëtarë të Zonës së Dytë mbrojtëse të TMK-së, ish-komandantë të UÇK-së, UÇPMB-së e UÇK-së në Maqedoni, luftëtarë të dalluar të tri ushtrive çlirimtare, pjesëtarë të familjeve të dëshmorëve dhe qytetarë të shumtë.

Në fillim të manifestimit kryetari i Kuvendit Komunal të Therandës, z.Sali Asllanaj, pasi përshëndeti dhe falenderoi për pjesëmarrje të pranishmit tha se Besim Ndrecaj, ishte shembull sesi duhet të mbrohet atdheu.

Në referatin kryesor që paraqitit për jetën dhe veprën e dëshmorit të kombit Besim Ndrecajt, z.Gafurr Elshani, sekretar i përgjithshëm i Lëvizjes Popullore të Kosovës, tha se më 3 maj të vitit 1995, komandanti i stacionit të policisë serbe të Lubizhdës së Prizrenit, Dragan Shoshkiq i shoqëruar nga dy policë të tjerë, shkojnë në vendin e punës së Besim Ndrecajt, në Shirokë të Therandës për ta çarmatosur. Ata deshën të çarmatosëshin njeriun që nuk çarmatosej. Urëdhërit të komandantit serb të policisë për të dorëzuar menjëherë armën Besimi i përgjigjet me zjarrë, godet me revole atë dhe dy policët që e shoqëronin. Më pas policia serbe vihet në ndjekje të tij duke përdorur edhe helikopter. Ai, në terren të hapur u bëri rezistencë policisë serbe deri në momentin kur një snajperist e godet nga helikopteri.(lexo fjalimin e plotė)


Në emër të familjes së dëshmortit të kombit Besim Ndrecaj, të pranishmit i ka përshëndetur djali i tij Hekurani.
Manifestimin e ka begatuar recitali i përgatitur nga Ramadan Shala me grupin e recituesve nga gjimnazi “Jeta e Re”; kënga për Besim Ndrecën, interpretuar nga rapsodi Rifat Berisha; balada për dëshmorin e interpretuar nga Shani Shala solist, Sedat Elshani me gitarë dhe Nazim Berisha me gërnet dhe kënga për Besim Ndrecën, e interpretuar nga Shkurte Fejza.
►►►


 
NË PRISHTINË U MBAJT MARSHI PAQËSOR "ME RAMUSHIN"

Dëshmitë për krime të forcave serbe në rajonin e Dukagjinit, janë prova më e madhe për lirimin e Haradinajt

Prishtinë 2 maj 2007
Në Prishtinë u mbajt marshi paqësor në mbështetje të ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj i cili aktualisht gjendet në Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës. Marshi i sotëm, i 15-ti me radhë u mbajt në kuadër të fushatës "Me Ramushin", që është iniciuar nga të rinjtë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Organizatorët kanë thënë se me këtë marsh dhe këtë fushatë synojnë "t'i dëshmojnë botës se nuk janë kundër drejtësisë, por kundër padrejtësive".
►►►


 

Të mërkurën, marshi paqësor          “Me Ramushin”, mbahet në Prishtinë
 

Prishtinë, 1 maj 2007
Të mërkurën, më 2 maj 2007, në Prishtinë mbahet marshi përmbyllës paqësor “Me Ramushin” në mbështetje të ish-komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ish- kryeministrit të Kosovës, z.Ramush Haradinaj, që padrejtësisht po gjykohet në Tribunalin e Hagës.

Marshe paqësore “Me Ramushin” janë mbajtur edhe në 14 qendra të ndryshme të Kosovës, ku qytetarët e Kosovës kanë shprehur mbështetjen e tyre ndaj z.Haradinaj dhe ish-pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė.

Organizatorët e marshit të nesërm “Me Ramushin” besojnë në pjesëmarrjen masive të qytetarëve.

Marshi paqësor "Me Ramushin" fillon në orën 12, ndërsa manifestimi qendror mbahet para Teatrit Kombëtar.

Organizatorët kanë paralajmëruar edhe fushata të tjera paqësore në përkrahje të z.Haradinaj, deri në lirimi e tij

 

Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së mbështesin marshin paqësor “Me Ramushin” dhe bëjnë thirrje për pjesëmarrje...

Organizatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ritheksojnë qëndrimin dhe bindjen e plotë se, luftëtarët e lirisë po gjykohen padrejtësisht nga Tribunali i Hagës, në bazë të akuzave nga regjimi kriminal i Serbisë dhe bashkëpunëtorët e tij.

Me këtë rast, ftojmë edhe një herë Gjykatën që të mos bjerë në lajthitje të akuzave të konstruktuara dhe ta vendosë drejtësinë duke shpallur të pafajshëm luftëtarët e UÇK-së.

Mbështesim organizimin e marshit paqësor “Me Ramushin” dhe i bëjmë thirrje të gjithë veteranëve e qytetarëve të vendit që të solidarizohen me Këshillin Organizativ dhe të marrin pjesë në marshin e organizuar.

OVL e UÇK-së, SHIL të UÇK-së
Kryetari Faik Fazliu

SHFD të UÇK-së
Kryetari Xhavit Jashari

     
 

 


Veprimtaria e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006
Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

16 mars 2006
Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės
Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

15 dhjetor 2005
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

24 qershor 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

19 maj 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

28 janar 2005
Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

26 janar 2005
Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005
... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės
.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

22 dhjetor 2004
Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

3 dhjetor 2004
Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova