Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 
 
 

 “Epopeja e UĒK-sė”, sivjet shėnohet nėn moton “Bac, u kry”

 Serbėt bllokojnė hekurudhat nė veri tė Kosovės

 Fejt: Shpallja e pavarėsisė e pakthyeshme, - serbėve do t’u lejojmė tė kthehen nė SHPK

 276 policė serbė tė SHPK-sė janė suspenduar, deri nė pėrfundimin e hetimeve

 Kushner: Pėrveē pavarėsisė nuk ka pasur zgjidhje tjetėr pėr Kosovėn

 Baroso: Kėshilli i Sigurimit nuk ishte nė gjendje tė zgjidhte ēėshtjen e Kosovės, e jo Bashkimi Evropian

 Havel: Pavarėsia duhej garantuar nė kohėn kur NATO-ja vendosi tė ndėrhyjė kundėr regjimit kriminal tė Milosheviqit

 Pėrfundoi seanca e Kuvendit tė Kosovės, e filluar javėn e kaluar - miratohen rreth 30 projektligje

 Kryeparlamentari Jakup Krasniqi premton pėrkrahje pėr luftimin e korrupsionit nė Kosovė

 Artemije urdhėron klerin dhe besimtarėt tė mos kenė kontakte me institucionet e Kosovės

 Jansha: Nuk ka kthim prapa pėr Kosovėn

 Shefer: Kosova ėshtė njė, nuk ka pjesė veriore

 Thaēi: Nuk ka veri dhe jug, Kosova ėshtė unike

 Estonia premton mbėshtetjen pėr integrimin euro-atlantik tė Kosovės

 Bush: Kufijtė e Kosovės kanė qenė tė pėrcaktuar shumė qartė

 SHBA: NATO do tė qėndrojė nė Kosovė sa tė jetė nevoja

 Themelohet Grupi Ndėrkombėtar Drejtues pėr Kosovėn

 Austria konfirmon njohjen zyrtare tė shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe gatishmėrinė pėr fillimin e marrėdhėnieve diplomatike

 Zvicra edhe zyrtarisht njohu pavarėsinė e Kosovės - e gatshme tė krijojė marrėdhėnie diplomatike

 Thaēi: Kufijtė e Kosovės - mė tė sigurtit dhe mė tė mbrojturit nė rajon

 Zyra ndėrlidhėse gjermane sot zyrtarisht u shndėrrua nė Ambasadė tė Gjermanisė nė Prishtinė

 Uizner: As SHBA-ja as BE-ja nuk do tė anulojnė vendimin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės

 Oli Ren kėrkoi nga Maqedonia dhe Mali i Zi qė tė njohin pavarėsinė e Kosovės

 Bėrns: Serbia nuk do ta marrė kurrė Kosovėn, e humbi nė vitin 1999

 Thaēi: Nuk do tė lejojmė qė tė rrezikohet integriteti territorial i Kosovės

 Marnak: Paqeruajtėsit ndėrkombėtarė tė gatshėm tė veprojnė nė ēdo situatė

 Kermabon: Kosova ėshtė e pandashme

 Rexhepi: UNMIK-u ėshtė pėrgjegjės pėr politikė dhe siguri nė veri

 Polonia njohu Kosovėn e pavarur

 Belgjika njeh pavarėsinė e Kosovės

 Nė vendkalimin kufitar Mutivodė, serbėt plagosin 19 policė tė SHPK-sė

 Rusia tėrhiqet nga kėrcėnimi pėr pėrdorimit tė forcės

 Solana: Misioni i BE-sė do tė vendoset nė tėrė territorin e Kosovės

 Topi: Njohja e Kosovės – lehtėsi pėr integrimin e Ballkanit perėndimor nė BE

 Topalli - Krasniqi: Kosova dhe Shqipėria faktorė stabiliteti nė rajon

 Shefer: KFOR-i i gatshėm pėr tė intervenuar

 SHBA: Qeveria e Serbisė ėshtė pėrgjegjėse pėr sulmin nė Ambasadėn amerikane

 Bėns: E kėshillojmė fuqishėm Rusinė qė tė jetė mė e pėrgjegjshme nė komentet publike ndaj Kosovės

 SHPK: Mbrėmė nė veri tė Mitrovicės janė dėgjuar tė shtėna nga armė zjarri

 Pėrfaqėsuesi rus nė NATO kėrcėnon KFOR-in

 Mandati i NATO-s nė Kosovė ėshtė mbrojtja e kufijve

 Departamenti i Shtetit nuk i kushton rėndėsi kėrcėnimit tė diplomatit rus pėr Kosovėn

 Feith-Thaēi: Integritetit territorial i Kosovės ėshtė i mbrojtur, i pa cenueshėm, unik dhe i pandashėm, ndėrsa protestat e serbėve i takojnė vetėm tė kaluarės

 Pajaziti: Kufijtė e Kosovės janė tė sigurt

 Ndalohet hyrja e banorėve tė Serbisė nė Kosovė

 Polonia, tė martėn, do tė njohė Kosovėn e pavarur

 KS dėnon sulmet kundėr ambasadave nė Beograd

 BE i pėrkujton Beogradit se duhet tė mbrojė ambasadat e huaja dhe shtyn pa afat marrėveshjen me Serbinė

 Protestuesit serbė djegin Ambasadėn e SHBA-ve nė Beograd

 Qeveria e Sllovenisė miratoi vendimin pėr njohjen e shtetit tė Kosovės

 Danimarka njeh Kosovėn

 Luksemburgu njeh pavarėsinė e Kosovės

 Nė vendkalimin kufitar Merdare, mes Republikės sė Kosovės dhe Serbisė, disa qindra serbė gjuajtėn me gurė policinė dhe KFOR-in

 Nė Bosnjė, protestuesit serbė hedhin gurė ndaj policisė, e cila ėshtė kundėrpėrgjigjur me gazlotsjellės

 Italia njeh pavarėsinė e Kosovės

 Estonia njeh Kosovėn e pavarur

 Ministri gjerman i Mbrojtjes, Franz Josef Jung, solli nė Prishtinė vendimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe garancitė pėr mbėshtetje

 Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, priti nė takim Ministrin gjerman tė mbrojtjes Franz Josef Jung

 Gjermania njeh shtetin e Kosovės

 KFOR: Liderėt serbė pėrgjegjės pėr incidentet e djeshme nė veri tė Kosovės

 NATO, SHBA do tė qėndrojnė nė Kosovė sa tė jetė e nevojshme

 Hapen pikat kufitare tė djegura dje nga serbėt

 Fejt: Nuk do tė tėrhiqemi nga veriu i Kosovės

 Bush: Nė emėr tė popullit amerikan, unė njoh Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran

 Gjermania njeh Kosovėn si shtet

 Austria e njohu Kosovėn

 Letonia e njohu shtetin e Kosovės

 Norvegjia do ta njohė Kosovėn

 Australia njeh pavarėsinė e Kosovės

 Senegali njeh Kosovėn

 Kosta Rika njeh Kosovėn

 Tajvani ofron ndihmė pėr Kosovėn e pavarur

 Ryker mbylli, pėr 24 orė, dy pika doganore me Serbinė, pasi ato u dogjėn nga qytetarėt serbė

 Solana: Perspektiva evropiane pėr tė gjitha vendet e rajonit ėshtė e hapur

 Solana: BE ėshtė unike pėr Kosovėn

  Britania e Madhe, Franca dhe Turqia njohin shtetin e Kosovės dhe vendosin marrėdhėnie diplomatike

 Shqipėria ka njohur pavarėsinė e Kosovės nė vitin 1991

 Kosova shpall sot pavarėsinė

 Festa e pavarėsisė ka filluar...

 BE miratoi vendimin pėr dėrgimin e misionin nė Kosovė

 EULEX drejtohet nga ish-gjenerali francez Iv De Kermabon, pėrfaqėsues i posaēėm i BE-sė Piter Fejt

 SHBA, Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe Italia tė hėnėn pritet tė njohin pavarėsinė e Kosovės

 Sarkozy: Duhet ta ndryshoni hartėn e Evropės, ku duhet tė jetė dhe Kosova

 Japonia do ta njohė pavarėsinė e Kosovės

 Thaēi: Kam vendosur tė themeloj zyrėn pėr minoritete nė kryeministri

 Kuvendi miratoi mocionin pėr miratimin nė pako tė ligjeve qė dalin nga propozimi i Ahtisarit

 Kryeministri Thaēi nė vizitė tė papritur nė Shkup

 Nėse Prishtina shpall pavarėsinė ambasadorėt e Serbisė nė Perėndim, nė fillim tė javės sė ardhshme, kthehen nė vend

 Serbia kėrkon nga KS i OKB-sė qė tė parandalojė shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės - SHBA dhe BE planifikojnė ta njohin

 Nesėr shpallet pavarėsia, thonė burimet e Kosovanews-it

 Franca do ta pranojė pavarėsinė e Kosovės tė hėnėn

 Thaēi: Populli e di datėn e pavarėsisė, po pėrgatitet pėr festė

 EULEX tė shtunėn mbėrrin nė Kosovė?

 "Nju Jork Tajms": Tė dielėn Evropa do tė ketė njė shtet tė ri - Kosovėn

 Qeveria e shpalli krizė nacionale gjendjen nė energjetikė

 Thaēi: Ēėshtja e statusit politik tė Kosovės ka dalė nga godina e OKB-sė

 KS i OKB-sė, me kėrkesė tė Serbisė dhe Rusisė, mban mbledhje urgjente pėr Kosovėn

 Bėrns: Ėshtė nė dorėn e autoriteteve nė Prishtinė, qė tė vendosin pėr pavarėsinė e Kosovės

 Uizner: Shpallja e pavarėsisė ėshtė fund i drejtė i luftės brutale

 Lavrov: S'jam shumė optimist pėr mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit

 Thaēi: Institucionet dhe populli i Kosovės e dinė datėn e pavarėsisė

 Iinstitucionet e Kosovės nuk e dinė datėn e pavarėsisė, thotė Sabri Hamiti

 TMK e gatshme pėr ditėn e pavarėsisė

 Semnebi: Nuk duhet tė bėhen paralele midis Kosovės dhe Kaukazit Jugor

 Rexhepi: Tė dielėn ose tė hėnėn shpallet pavarėsia

 Turk: Njohja e Kosovės ēėshtje e shteteve sovrane

 Kanerva:  Perėndimi ėshtė i gatshėm ta njohė pavarėsinė e Kosovės

 FAC: Aktualisht po pėrgatiten dy misione nė Kosovė

 Bush dhe Ban Ki Mun tė premten do tė diskutojnė dhe pėr Kosovėn

 Agjencia Antikorrupsion ka paraqitur nė prokurori 47 raste tė korrupsionit

 Reuters: Pavarėsia shpallet dhe hyn nė fuqi mė 17 shkurt

 Kuēi: Kosova e ka dritėn e gjelbėr pėr ta shpallur pavarėsinė

 Vendet e BE-sė me pėrjashtim tė Qipros, do ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės

 BE pritet tė autorizojė dėrgimin e misionit nė Kosovė gjatė kėsaj jave

 Solana: Nuk pres tė ndodhė ndonjė gjė mė 17 shkurt

 Thaēi: KEK-u, PTK-ja dhe Aeroporti kampionė tė korrupsionit

 Kosova do tė shpallė pavarėsinė mė 18 shkurt, nė katėr tė mėngjesit, sipas kohės nė Nju Jork

 Gejts: Rusia do tė reagojė me maturi nėse Kosova e shpallė pavarėsinė

 Shėnohet njėvjetori i demonstratės sė 10 shkurtit

 Zbulohet pllaka pėrkujtimore pėr Mon Balajn dhe Arben Xheladinin

 Thaēi: 100 shtete tė gatshme ta njohin pavarėsinė e Kosovės menjėherė pas shpalljes

 Gusenbauer: BE-ja do ta njohė pavarėsinė e Kosovės nė bazė tė planit Ahtisari

 Kurti tha se procesi gjyqėsor kundėr tij u dėshmua i padrejtė

 Ryker: Jemi tė pėrgatitur qė tė ballafaqohemi me sfida nė ditėt dhe javėt e ardhshme

 NATO nė Kosovė edhe pas pavarėsisė

 Banac: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk mund tė pengohet nė asnjė mėnyrė

 Thaēi: Puna e pavarėsisė sė Kosovės tashmė ėshtė e kryer

 Admirali Fitzgerald: Mitrovica ėshtė ēelės pėr sukses nė Kosovė

 Ēeku: Pavarėsia do tė shpallet kah mesi i kėtij muaji

 Xhekson: Vendimi pėr statusin e Kosovės pres tė ndodhė kėtė muaj

 Server: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės fare pranė, vendi nė OKB mund tė kėrkojė njė kohė tė gjatė

 Kushner: Ėshtė koha pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės

 Rupel: Sllovenia do ta njohė Kosovėn nė mėnyrė bilaterale, por jo si kryesuese e BE-sė

 Maqedonia dhe Shqipėria arrijnė marrėveshje pėr heqjen e plotė tė vizave

 Xhuda: Tash spanjollėt kėrkojnė shtyrje tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės

 BE miratoi vendimin pėr dėrgimin e misionit nė Kosovė

 Thaēi pas takimit me Ahmetin: Kosova nga sot definitivisht ėshtė gati pėr shpalljen e pavarėsisė

 Krasniqi: Do tė shpallim pavarėsinė brenda kėtij muaji

 GNK: Prishtina ta shpallė pavarėsinė kur BE dhe SHBA janė gati pėr kėtė

 Basha: S’ka mė frikė pėr shtyrje tė pavarėsisė sė Kosovės

 Ren: BE e gatshme ta dėrgojė misionin civil nė Kosovė

 Rupel: Nuk besoj se Kosova sė shpejti do tė shpallė pavarėsinė

 Papa Benedikti XVI priti nė selinė e tij presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu

 Thaēi: Shumica e shteteve e njohin Kosovėn pėr njė ditė me SHBA-tė

 Kosova Republikė parlamentare, por me kompetenca tė shtuara pėr kryetarin

 Qeveria miraton buxhetin e Kosovės me njė ngritje prej 44 milionė €

 Kėrkohet qė vendorėt tė jenė kompetentė pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve

 BE finalizon pėrgatitjet pėr misionin EULEX nė Kosovė

 Pak: Pavarėsia e Kosovės brenda disa javėsh

 Rupel: Sllovenia do mbėshtesė ēdo vendim pėr Kosovėn tė koordinuar me BE-nė

 Ferrero-Waldner: BE nuk pret dhunė apo ndonjė aksion ekstrem nga Serbia

 Thaēi: Javėn e ardhshme Kosova gati pėr pavarėsi

 Maqedonia heq dorė nga shtrėngimi i regjimit tė vizave me Shqipėrinė...

 Thaēi: Asnjė pengesė drejt pavarėsisė

 Kroacia do tė njohė pavarėsinė e Kosovės menjėherė pas SHBA-ve dhe vendeve kryesore tė BE-sė

 Kosova shpall pavarėsinė nė fundjavėn e parė pas 3 shkurtit...

 Dhjetė vende tė BE do ta njohin Kosovėn nė ditėn kur ajo ta shpallė pavarėsinė...

 Albin Kuritit i zgjatet paraburgimi edhe pėr njė muaj

 Thaēi dhe Selimi diskutuan pėr transformimin e TMK-sė

 TMK ka bėrė dhe po bėnė punė tė shkėlqyeshme

 Arrestohet Albin Kurti, gjykimi kundėr tij me dyer tė mbyllura

 Berisha: Shqipėria e pėrgatitur pėr tė ndihmuar Kosovėn nė rast embargoje

 Naimark: Koha pėr shpalljen e pavarėsisė ka ardhur qė moti

 Harēenko: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ēėshtje kohe, mesi i shkurtit apo marsi

 De Marnak: Ushtria e Serbisė i di kufijtė e saj

 Farbman: Kosova do t’ia dalė edhe nėse Serbia vendos embargon

 LPK kėrkon nga Kuvendi i Kosovės qė tė shpallė menjėherė pavarėsinė e plotė tė Kosovės

 Shtainmajer: Shumica e vendeve tė Bashkimit Evropian po pėrgatiten pėr njohjen e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės

 Gjukanoviq: Mali i Zi do ta njoh pavarėsinė e Kosovės

 
     
  Kosova shpalli pavarėsinė  
     
  Prishtinė, 17 shkurt  2008  
     
  Kuvendi i Kosovės sot nė ora 15.50 e shpalli pavarėsinė. Kosova e pavarur do tė jetė e pėrkushtuar ndaj paqes dhe stabilitetit, thuhet nė Deklaratėn e Pavarėsisė qė e lexoi kryeministri, Hashim Thaēi, e cila u votua nga 109 deputetėt e pranishėm nė seancėn solemne.
Sipas deklaratės sė miratuar shteti i Kosovės do tė krijohet nė bazė tė planit tė Ahtisarit. “Kosova ėshtė shoqėri demokratike, sekulare dhe shumetnike, e cila e mirėpret praninė ndėrkombėtare civile dhe ushtarake nė Kosovė”, thuhet nė deklaratė.
"Me pavarėsinė, Kosova i merr pėrsipėr pėrgjegjėsitė ndėrkombėtare, i garanton kufijtė e fqinjėve tė saj dhe pėrmbahet nga dhuna si mjet pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve", thuhet nė vazhdim tė deklaratės.