Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Parlamentarėt kosovarė marrin pjesė nė Asamblenė Parlamentare tė NATO-s

Njė delegacion i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės do tė marrė pjesė nė seancėn vjetore tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s, qė nesėr fillon nė Valencia.
Kuvendi bėn tė ditur se nė kėtė takim do diskutohet raporti Kosova dhe e ardhmja e sigurisė nė Ballkan, qė e ka pėrgattiur raportuesi i NATO-s, Vitalin Kanas.
Nė sesionin e 54-tė do tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė parlamenteve tė vendeve anėtare tė NATO-s, tė vendeve qė synojnė anėtarėsimin dhe drejtuesit mė tė lartė tė Aleancės Veriatlantike.

 

Solana: EULEX nė dhjetor nė tėrė Kosovėn

Pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Javier Solana deklaroi se nė dhjetor misioni EULEX pritet tė vendoset nė tėrė Kosovėn.
Solana bėri tė ditur se nė Bruksel po zhvillohet njė dialog intensiv me Beogradin pėr misionin evropian EULEX nė Kosovė. Sipas tij, pritet qė ky mision i BE-sė nė muajin dhjetor tė shtrihet nė tėrė Kosovėn.
“Prioritet kyē i BE-sė ėshtė shtrirja e EULEX dhe presim qė kjo tė ndodhė nė mbarė Kosovėn gjatė muajit dhjetor”, deklaroi Solana nė njė fjalim para Parlamentit Evropian.
Ai shfaqi shpresėn se Serbia sa mė shpejt tė realizojė bashkėpunim tė plotė me Tribunalin e Hagės, ndėrsa shprehu shqetėsime lidhur me kthimin e retorikės nacionaliste dhe ekstremiste nė Bosnjė-Hercegovinė.
“BE patjetėr duhet t’i dėrgojė porosi tė qarta liderėve tė kėtij vendi pėr tė respektuar atė qė ėshtė arritur nė Dayton”, tha Solana.

 

EULEX-i pritet tė shtrihet nė gjithė territorin e Kosovės deri nė dhjetor

Autoritetet e Kombeve tė Bashkuara dhe tė Bashkimit Evropian thonė se misioni Evropian pėr Drejtėsi dhe Polici, EULEX, pritet tė shtrihet nė gjithė Kosovėn deri nė dhjetor tė kėtij viti.
Lėvizjet pasuan njė letėr qė Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Mun i ka dėrguar shefit tė diplomacisė evropiane, Havier Solana, me tė cilėn, siē thuhet, kėrkohet qė EULEX-i tė jetė i paanshėm rreth statusit tė Kosovės.
Kristina Gallak, zėdhėnėse e shefit tė diplomacisė evropiane, Havier Solana, i ka thėnė BBC-sė se objektivi i BE-sė ėshtė qė misioni tė shtrihet nė gjithė territorin e Kosovės.

 

Xherard Galluēi pėrfundimisht do tė largohet nga Kosova

Administratori i rebeluar i Mitrovicės, Xherard Galluēi, ka konfirmuar largimin e tij nga UNMIK-u, pėrkatėsisht nga Kosova. Largimin e tij e kanė kėrkuar disa herė qytetarėt e Mitrovicės, duke e akuzuar Galluēin pėr grumbullimin e problemeve dhe qasjen jo parimore pėr zgjidhjen e tyre. Administratori i qytetit tė ndarė nuk ka hezituar tė japė vlerėsime tė llojit – “se UNMIK-u do tė mbetet nė Kosovė edhe njė kohė tė gjatė”. Kryetari i Mitrovicės Bajram Rexhepi, largimin e Galluēit e vlerėson pozitiv.


 

Emiratet e Bashkuara Arabe njohėn Republikėn e Kosovės

Emiratet e Bashkuara Arabe e njohėn pavarėsinė e Kosovės, duke u bėrė shteti i parė arab qė e njeh Kosovėn. Me kėtė njohje numri i shteteve qė pranojnė pavarėsinė rritet nė 51.

"Emiratet e Bashkuara Arabe shpallin se e njohin Kosovėn si shtet tė pavarur", ka njoftuar WAM, agjencia zyrtare e lajmeve nė kėtė shtet arab.
"Kjo lėvizje ėshtė nė njė linjė me pėrkrahjen pėr tė drejtėn legjitime tė popullit pėr vetėvendosje", citon WAM, agjencia franceze e lajmeve(AFP).
Pesėdhjetė shtete, pėrfshirė shumicėn e vendeve tė BE-sė dhe tė SHBA-ve, e kanė njohur deri mė tani Kosovėn, e cila shpalli pavarėsinė mė 17 shkurt.
Emiratet e Bashkuara Arabe janė aleat i SHBA-ve dhe kanė njė kontingjent nė forcėn ndėrkombėtare tė NATO-s tė vendosur nė Kosovė, qė nga viti 1999.
Me kėtė njohje numri i shteteve qė pranojnė pavarėsinė rritet nė 51.
Emiratet e Bashkuara Arabe bėhen vendi i tretė qė e njeh Kosovėn pas Malit tė Zi dhe Maqedonisė, qė kur Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė votoi pro nismės serbe pėr ta dėrguar ēėshtjen e Kosovės nė GJND.
Kjo Gjykatė tha tė premten se ka marrė kėrkesėn nga Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė qė tė prononcohet mbi legjitimitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nga Serbia.

 

Vendet e Beneluksit njohin pasaportat e Republikės sė Kosovės

Qė nga nesėr 15 tetori vendet e Beneluksit njohin pasaportat e Republikės sė Kosovės, ka bėrė tė ditur Zyra Belge nė Prishtinė.
Njohja e pėrbashkėt nga Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu pėrfshin tė gjitha llojet e pasaportave tė lėshuara nga Republika e Kosovės.
Nė njė komunikatė pėr media, Zyra Belge njofton se qė nga muaji gusht ka pranuar aplikacionet e vizave qė kishin bazė pasaportat e Kosovės, por deri mė tani vizat janė lėshuar nė njė aneks tė ndarė "si deklaratė pėr vizė".
Qė nga 15 tetori, thuhet nė komunikatė, Zyra Belge nė Prishtinė, qė pėrfaqėson edhe Luksemburgun do t'i vendosė vizat e kėtyre dy shteteve edhe nė pasaportėn e Kosovės.
Pėr tė aplikuar pėr marrjen e vizės holandeze sikurse edhe me parė duhet aplikuar nė ambasadėn e Holandės nė Shkup.
Zyra Belge nė Prishtinė njofton se bashkė me Ministrinė e Jashtme tė Kosovės janė pajtuar qė tė shpejtojnė procedurat e dhėnies sė vizave pėr zyrtarėt kosovarė qė udhėtojnė pėr nė Bruksel me ftesė tė BE-sė apo NATO-s.

 

Mali i Zi dhe Maqedonia njohėn Kosovėn

Mali i Zi dhe Maqedonia kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. Vendimin pėr njohje nga Mali i Zi e bėri tė ditur ministri i Jashtėm i kėtij vendi, Milan Roqen, ndėrsa, disa orė mė pas, ministri i Jashtėm maqedonas, Antonio Milloshovski, kumtoi vendimin e Qeverisė sė Maqedonisė pėr njohjen e shtetit tė Kosovės.

Qeveria e Malit tė Zi e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur, njoftoi ministri i Jashtėm, Milan Roqen. Ai tha se vendimi pėr njohjen ka qenė unanim.
"Qeveria njėzėri ka vendosur ta njohė Republikėn e Kosovės", u ka thėnė gazetarėve, ministri i Jashtėm i Malit tė Zi, pas njė takimi tė qeverisė, duke shtuar se vendi i tij do tė vė marrėdhėnie tė plota diplomatike me Kosovėn fqinje.
"Vendimi ėshtė nė pėrputhje me rezolutėn tonė tė mėhershme, qė synon shpejtimin e rrugės sė Malit tė Zi drejt integrimit nė Bashkimin Evropian", ka thėnė Milan Roqen.
Ndėrkaq, vendimin pėr njohje tė shtetit tė Kosovės nga Maqedonia, e ka bėrė tė ditur ministri i Jashtėm i kėtij vendi, Antonio Milloshovski, i cili tha se vendimi ėshtė nė funksion tė thellimit tė bashkėpunimit midis dy vendeve.
Paraprakisht, Kuvendi i Maqedonisė me 85 vota pėr, 16 tė pėrmbajtura dhe vetėm me 1 votė kundėr, i dha dritė jeshile Qeverisė qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės.
Deputetėt i thanė ‘po’ rezolutės sė paraqitur nga deputetėt shqiptarė tė partive nė pushtet dhe atyre nė opozitė.
BDI-ja, PDSH-ja dhe Demokracia e Re konsiderojnė se njohja e Kosovės ėshtė zgjidhje reale, me tė cilėn do tė shmangen krizat nė rajon, ndėrsa me pranimin e realitetit tė ri, Maqedonia u bashkėngjitet shteteve perėndimore.
VMRO-DPMNE-ja mbėshteti projektrezolutėn, ndėrsa LSDM-ja kritikoi kryeministrin se ka shfrytėzuar Kuvendin si mburojė nė rastin e Kosovės.
Ndėrkaq, hapi i sotėm i Malit tė Zi dhe i Maqedonisė vjen njė ditė pasi qė Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė miratoi rezolutėn serbe, e cila i kėrkon Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, qė tė japė njė mendim kėshillėdhėnės, lidhur me atė nėse shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ka qenė nė pėrputhje me ligjin ndėrkombėtar.
Mali i Zi kishte votuar pro kėrkesės sė Serbisė, pėrderisa Maqedonia ka abstenuar.
Ndryshe, njohjet nga Mali i Zi dhe Maqedonia sjellin nė 50 numrin e vendeve qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės dhe pėrmbyllin njohjet qė i bėhen asaj nga fqinjėt, duke pėrjashtuar Serbinė

 

Hungaria dhe Letonia njohin pasaportėn e Republikės sė Kosovės

Hungaria dhe e Letonia i janė bashkuar vendeve tė BE sė, tė cilat e kanė njohur deri tash pasaportėn e Republikės sė Kosovės.
Nė njė njoftim qė e ka marrė Kabineti i Ministrit tė Punėve tė Brendshme tė Kosovės nga Ambasada e Hungarisė nė Prishtinė dhe nė njoftimin e Ministrisė sė Jashtme tė Letonisė, bėhet e ditur se kėto dy shtete e njohin pasaportėn e Republikės sė Kosovės.

 

Portugalia njohu pavarėsinė e Kosovės

Qeveria e Portugalisė ka njohur zyrtarisht shtetin e Kosovės, deklaroi ministri i jashtėm portugez, Luis Amado.
"Ėshtė nė interesin e shtetit portugez tė procedojė sot me njohjen zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės", tha Amado, para komitetit pėr marrėdhėnie me jashtė nė Parlamentin e Portugalisė.
"Ne jemi tė bindur se pavarėsia e Kosovės tashmė ėshtė e pakthyeshme", shtoi Amado.
Pas vendimit tė sotėm Portugalia ėshtė vendi i 22-tė i BE-sė qė ka njohur Kosovėn.

 

Robert Gejts: SHBA-tė mbėshtesin plotėsisht sovranitetin dhe integritetin territorial tė Kosovės

 

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gejts tha tė martėn nė Prishtinė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mbėshtesin plotėsisht sovranitetin dhe integritetin territorial tė Kosovės.
Gejts u takua me presidentin Fatmir Sejdiu , kryeministrin Hashim Thaēi dhe ministrin e FSK-s, Fehmi Mujota.
“Unė nuk besoj se ndarja ėshtė zgjidhje pėr Kosovėn as tani e as nė tė ardhmen. SHBA mbėshtesim integritetin territorial tė Kosovės “, tha sekretari Gejts.
Ai pėrsėriti qėndrimet e presidentit Xhorxh Bush pėr vazhdimin e pranisė ushtarake amerikane nė Kosovė.
“Dua tė riafirmoj zotimin e presidentit Bush pėr banorėt e kėtij rajoni dhe partnerėt tanė tė NATO-s. Kemi hyrė sė bashku dhe sė bashku do ta dalim. Ne tė gjithė po presim ditėn kur siē ka thėnė presidenti Bush, paqja kėtu tė jetė e vetqėndrueshme “, tha shefi i Pentagonit.
Gejts tha se SHBA-tė mbėshtesin plotėsisht krijimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. “Ne po shikojmė pėrpara pėr tė ndėrtuar njė forcė profesionale tė sigurisė me mbikėqyrje civile “, deklaroi shefi i Pentagonit.

 

Podgoricė: Kosova e pavarur ėshtė realitet politik

 

Ministri i Jashtėm i Malit tė Zi, Millan Roēen ka paralajmėruar tėrthorazi se qeveria nė Podgoricė sė shpejti do ta njohė Kosovėn.
"Kosova e pavarur ėshtė realitet politik, dhe ēfarėdo mendimi ligjor qė tė kemi, Mali i Zi nuk ka tė drejtė t'i mbyllė sytė para kėtij fakti", tha Roēen nė mbledhjen e parlamentit.
Ai ka shtuar se nuk ėshtė reale tė pritet qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė Hagė do tė marrė ndonjė vendim nė favor tė cilės do palė, dhe ka thėnė se vendimet e kėsaj gjykate nuk janė obliguese.
"Mali i Zi nuk guxon tė lejojė tė vendnumėrojė dhe ngjarjet ta kapėrcejnė", tha Roēen.

 

Portugalia pėrgatitet tė njohė Kosovėn

 

Portugalia pėrgatitet ta njohė pavarėsinė e Kosovės, raportuan tė premten mediat portugeze.
Ministri i Jashtėm Luis Amado mund ta zbulojė datėn e njohjes tė martėn, kur do ta informojė komitetin parlamentar tė politikės sė Jashtme rreth qėndrimit portugez, shkruan e pėrditshmja "Pśblico".
Amado po zhvillon bisedime me partitė parlamentare, shkruan gazeta, dhe shton se Portugalia dėshiron t'u bashkohet shumicės sė vendeve tė BE-sė qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.
"Pśblico" shkruan se ambasadori serb nė Lisbonė, i ka bėrė thirrje Portugalisė tė mos ndryshojė pozicionin e saj nė kėtė "pikė tė ndjeshme tė procesit" para mbledhjes nė KB, ku do diskutohet nisma e Serbisė.

 

Sejdiu: Ka konfirmime pėr njohje tė reja

 

Serbia nuk do tė mund ta pengojė zhvillimin e Kosovės dhe pėrgatitjet e saj pėr anėtarėsim nė mekanizmat ndėrkombėtar, tha tė premten presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu. Ai shprehu bindjen se Kosova do tė zhvillohet shpejt, pas pėrmbylljes sė procesit tė njohjeve tė nevojshme.
Pas takimit me shefin e ri tė OSBE-sė nė Kosovė, ambasadorin Verner Almhofer, presidenti Sejdiu tha se ka konfirmime se shumė shpejt Kosova do tė njihet nga Maqedonia dhe Mali i Zi, si dhe nga disa vende tjera nė botė.

 

Rihapen gjykatat nė veri tė Mitrovicės

 

UNMIK-u ka rihapur tė premten gjykatat nė veri tė Mitrovicės, ku do tė punojnė dy gjykatės dhe dy prokurorė ndėrkombėtar.
Gjykatat u uzurpuan nga strukturat paralele serbe pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, kur edhe serbėt organizuan protesta tė dhunshme, qė rezultuan me njė polic ukrainas tė vrarė.
Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier ka vlerėsuar se rihapja e gjykatės ėshtė hapi i parė pėr tė siguruar sundimin e ligjit pėr tė gjithė qytetarėt.
Pėrmes njė komunikate dėrguar mediave, Zanier ka shprehur kėnaqėsinė e tij qė Beogradi dhe Prishtina kanė mbėshtetur rifunksionalizimin e gjykatave nė veri.
Sipas UNMIK-ut gjyqtarėt dhe prokurorėt ndėrkombėtarė do tė merren me lėndėt urgjente, ndėrsa pas dy muajsh do tė vendosen edhe gjyqtarėt dhe prokurorėt vendorė.

 

Miliband: Besoj se Mali i Zi do ta njohė Kosovėn

 

Ministri i jashtėm i Britanisė David Miliband ka shfaqur besimin se Mali i Zi, pas njė debati nė parlament do ta njohė Kosovėn.
"Besoj se njė hap tė tillė do ta shfrytėzojė edhe Mali i Zi dhe rajoni", ka theksuar Miliband nė tekstin autorial tė botuar nė gazetėn Vijesti.
Ai ka theksuar se njohja e Kosovės ėshtė ēelės i stabilizimit tė rajonit.
"Tashmė 50 shtete nga tėrė bota, pėrfshirė edhe 21 anėtarėt e BE-sė e kanė njohur Kosovėn. Sa mė shumė shtete qė ta bėjnė kėtė, aq mė lehtė do tė jetė pėr rajonin qė ta lė pas tė kaluarėn dhe t'i kthehet prioriteteve - pėrparimi ka stabiliteti dhe siguria si dhe hyrja nė BE", ka thėnė shefi i diplomacisė britanike.
Miliband ka thėnė se e kupton faktin se Kosova mbetet temė e vėshtirė pėr Serbinė, por ka vlerėsuar se Serbisė nuk do t'i ndihmojė pėrshtypja e gabuar se Kosova njė ditė do tė kthehet nėn kontrollin e Beogradit.

 

Cėrvenkovski: Sė shpejti vendimi pėr Kosovėn

 

Presidenti i Maqedonisė Branko Cėrvenkovski ka paralajmėruar tė enjten nė Bruksel se shteti i tij sė shpejti mund tė marrė vendimin lidhur me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Ai i ka bėrė kėto komente pas takimit me komisionerin evropian tė Zgjerimit Oli Rehn.
"Ne kemi diskutuar pėr raportet pėr Kosovėn. Mendoj se ka kaluar koha e debateve dhe analizave rreth Kosovės dhe ka ardhur koha e vendimeve", ka thėnė Cėrvenkovski.
Ai tha se vendimi ėshtė nė interes tė qeverisė sė Maqedonisė dhe se pret qė qeveria ta marrė sė shpejti atė.

 

Munter: SHBA kundėr ndarjes sė Kosovės

 

Ambasadori i SHBA-sė nė Beograd Cameron Munter i ka bėrė thirrje qeverisė serbe qė tė ndihmojė nė shtrirjen dhe funksionalizimin e EULEX-it nė Kosovė.
"Njė mision i tillė do tė bėjė qė Kosova tė jetė stabile, ndėrsa stabiliteti i rajonit ėshtė ajo qė e duam tė gjithė. Jemi tė bindur se kjo edhe do tė ndodhė", ka thėnė Munter.
Duke komentuar deklaratėn pėr ndarjen eventuale tė Kosovės tė bėrė nga presidenti Tadiq, Munter ka thėnė se statusi i Kosovės ėshtė i zgjidhur dhe se SHBA nuk pajtohet me ndarjen e Kosovės.

 

Krerėt vendorė hedhin poshtė idenė e Tadiqit pėr ndarjen e Kosovės

 

Krerėt e institucioneve tė Kosovės e kanė hedhur poshtė idenė e presidentit tė Serbisė Boris Tadiq pėr mundėsinė e ndarjes sė Kosovės.
Presidenti Fatmir Sejdiu ka thėnė se Kosova e pavarur ėshtė shtet i pranuar ndėrkombėtarisht.
"Dihet qėndrimi ynė i qartė. Ne jemi shtet dhe tė gjitha tė tjerat janė pėrpjekje tė kota", ka thėnė Sejdiu.
Ndėrsa, kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka thėnė se kjo nuk ėshtė pėrpjekja e parė e Serbisė, pėr tė ndarė Kosovėn.
"Megjithatė, Kosova i ka kufijtė e saj, tė cilėt gjithnjė e mė tepėr po pranohen. Mendoj se proceseve nė Ballkan dhe Evropė nuk iu duhet rishkrimi i kufijve", ka thėnė Krasniqi.

 

Volker: BE dhe NATO tė bėjnė ēdo gjė pėr tė pranuar Kosovėn

 

Bashkimi Evropian dhe NATO-ja duhet tė pėrdorin tė gjitha instrumentet pėr tė anėtarėsuar Kosovėn e pavarur, ka deklaruar nė Bruksel ambasadori amerikan nė Aleancėn Veriatlantike, Kurt Volker.
Ambasadori amerikan ka theksuar se NATO duhet tė mbetet organizatė anėtarėt e sė cilės ndajnė vlera tė njėjta dhe mund tė dallojnė ēfarė ėshtė legjitime e ēfarė jo.
"Nė kėtė kontekst, ndryshimi me dhunė i kufijve nė Evropė ėshtė absolutisht i papranueshėm", ka thėnė Volker nė takimin dedikuar tė ardhmes sė Aleancės Veriatlantike.
Ambasadori amerikan nė NATO, ka shtuar se “BE dhe NATO do tė duhej tė pėrdornin tė gjitha instrumentet nė dispozicion pėr tė pranuar si anėtare Kosovėn e pavarur, por edhe Serbinė".

 

OKB diskuton pėr Kosovėn mė 8 tetor

 

Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara mė 8 tetor do tė diskutojė pėr kėrkesėn e Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, ta shqyrtojė ligjshmėrinė e pavarėsisė sė Kosovės, tha Enrique Yeves, zėdhėnsė i kryesuesit tė Asamblesė sė Pėrgjithshme.
Agjencitė e lajmeve raportojnė se pėr miratimin eventual tė kėsaj kėrkese nevojitet shumica e thjeshtė nė Asamble.

 

Fejt: Pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme, pavarėsisht gjykatave

 

Pėrfaqėsuesi i posaēėm i BE-sė, Piter Fejt, ka thėnė nė Uashington se "ēfarėdo qė tė ndodhė me referimin e ēėshtjes sė Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare, pavarėsia e saj ėshtė e pakthyeshme. Tė gjitha vendet qė mbėshtesin organizatėn time, tė gjitha vendet qė kanė njohur Kosovėn, janė tė njė mendimi, se cilido qoftė pėrfundimi i shqyrtimit nga ana e Gjykatės nuk do tė ketė ndikim tek akti i njohjes sė saj".
Kreu i Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė, Fejt, parashikon qė pas pesė vjetėsh, administruesit ndėrkombėtarė tė largohen nga Kosova, e cila, siē thotė ai, duhet tė jetė atėherė nė gjendje tė vazhdojė vetė rrugėn drejt integrimit evropian.

 
 
 

flesh lajme Thaēi e Feith diskutojnė pėr shtrirjen e EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Me gjasė, BE do tė abstenojė nė rastin e votimit pėr kėrkesėn e Serbisė

flesh lajme Liderėt vendorė hedhin poshtė idenė e Tadiqit pėr ndarjen e Kosovės

flesh lajme Me 8 tetor Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė voton lidhur me projektrezolutėn e Serbisė

flesh lajme Tadiq: Kosova tė ndahet, nėse dėshtojnė opsionet tjera

flesh lajme Volker: NATO-ja dhe BE-ja tė bėjnė gjithēka pėr anėtarėsimin e Kosovės nė radhėt e veta

flesh lajme Ministri Shala pėrfaqėson Kosovėn nė takimin e FMN-sė

flesh lajme Institucionet e Kosovės pėrkrahin masat qė po ndėrmerr UNMIK-u nė veri tė vendit

flesh lajme Me 3 tetor do ta fillojnė punėn gjykatat nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Ministri Ahmet Shala pėrfaqėson Republikėn e Kosovės nė takimin vjetor tė FMN-sė

flesh lajme Bashkimi Evropian ndanė 4.5 miliardė euro pėr Ballkanin – pėrfiton edhe Kosova

flesh lajme Letėrnjoftimet e reja tė Republikės sė Kosovės pritet tė lėshohen nė javėn e dytė tė tetorit

flesh lajme Malajzia do ta njohė Kosovėn shumė shpejt, thotė ministri Hyseni

flesh lajme Basha: Shumė vende nuk janė tė interesuara qė tė vazhdojnė debatin pėr Kosovėn, qė konsiderohet i mbyllur

flesh lajme Hiqen nga fletarresti i Interpolit Hashim Thaēi e Agim Ēeku - Beogradi "i befasuar"!

flesh lajme Fejt: Pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme, pavarėsisht gjykatave

flesh lajme Topi: Pavarėsia e Kosovės - ngjarja mė historike nė rajon

flesh lajme Topi: Tė pranohet realiteti dhe Kosova tė bėhet sa mė shpejt anėtare e OKB-sė

flesh lajme Thaēi: Nisma serbe ide shumė e keqe - mund tė dėmtojė stabilitetin e Ballkanit

flesh lajme Thaēi: Vendet e BE-sė do tė jenė tė arsyeshme dhe unike karshi Kosovės

flesh lajme Kuvendi shtyn zgjedhjen e Avokatit tė Popullit, shpall konkurs tė ri

flesh lajme Petriē: Nisma serbe nė OKB - shtyn integrimin e rajonit nė BE

flesh lajme Hyseni: Miratimi i nismės serbe nė planin afatgjatė nuk prodhon efekt juridik pėr Kosovėn

flesh lajme Sarkozi: Sa mė shumė shtete njohin Kosovėn – mė mirė pėr rajonin

flesh lajme Cėrvenkovski: Maqedonia sė shpejti do ta njohė Kosovėn

flesh lajme Vujanoviq: Mali i Zi do tė shprehet pėr Kosovėn gjatė tetorit

flesh lajme Sejdiu: Rezoluta serbe nuk prodhon efekte juridike, por dėmton raportet afatgjata Kosovė-Serbi

flesh lajme Kuēi: Mosnjohja e Kosovės nga shtetet anėtare tė BE-sė, pengesė kryesore pėr integrimet evropiane

flesh lajme Mė 25 shtator, Kuvendi voton pėr Avokatin e Popullit tė Kosovės

flesh lajme EULEX-i nuk pėrfshihet nė procesin e rifunksionalizimit tė gjykatave nė veri tė Kosovės

flesh lajme Lituania mbėshtetė Kosovėn nė rrugėn drejt integrimit nė BE, thotė ministri lituanez i Mbrojtjes, Jouzas Olekas

flesh lajme Pėrfaqėsuesi special i BE-sė, Piter Fejt, flet nė SHBA pėr pėrparimin nė Kosovė

flesh lajme KFOR-i ia dorėzoi tė hėnėn UNMIK-ut kontrollin mbi gjykatat nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Obama: Do tė punoj pėr forcimin e sovranitetit tė Kosovės dhe do ta ndihmojė ekonomikisht

flesh lajme Shvarcenberg: BE pa njė pozicion tė pėrbashkėt rreth kėrkesės serbe pėr Kosovėn nė OKB

flesh lajme Hagė: Tė dėnuarit pėr krime tė luftės nė territoret e ish-Jugosllavisė do ta vuajnė dėnimin edhe nė Shqipėri

flesh lajme Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė pranon kėrkesėn e Serbisė - Greqia paralajmėron abstenim tė BE-sė

flesh lajme Greqia njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės dhe fillon lėshimin e vizave nė Prishtinė

flesh lajme Gjermania fillon dhėnien e mjeteve tė premtuara nė Konferencėn e Donatorėve

flesh lajme Zanier: Pakicat do tė jenė nė fokus tė UNMIK-ut edhe nė tė ardhmen

flesh lajme Mur: Interesat e Amerikės dhe tė Mali tė Zi pėrputhen nė lidhje me njohjen e Kosovės

flesh lajme Mali i Zi do tė pėrmbahet gjatė votimit nė Nju Jork pėr Kosovėn

flesh lajme Harland: Dallimet mbi Kosovėn do vazhdojnė

flesh lajme Griboski: Mekejn dhe Obama do tė pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės si akt tė kryer

flesh lajme Kuvendi i Kosovės miratoi raportin e KPM-sė me rekomandim qė ligji tė modifikohet

flesh lajme Tė premten nisin punėn gjykatat nė veri tė Kosovės

flesh lajme Driton Qehaja emėrohet pėrgjegjės nė procesin pėr anėtarėsim tė Kosovės nė FMN

flesh lajme Numri i tė papunėve gjatė vitit 2007 ka arritur nė 45 pėr qind, thuhet nė njė Raport tė Entit tė Statistikave tė Kosovės.

flesh lajme Mali i Zi mė 3 tetor pritet ta njohė pavarėsinė e Kosovės, thonė mediat nė Podgoricė

flesh lajme Vendimi i Asamblesė sė OKB-sė nuk ka ndikimin nė shtetin e Kosovės, tha nė Prishtinė kryeministri i Danimarkės, Anders Fogh Rasmussen.

flesh lajme Komiteti i Pėrgjithshėm i Asamblesė miratoi kėrkesėn e Serbisė pėr t’u futur nė agjendėn e OKB‏-sė

flesh lajme Pavarėsia e Kosovės ėshtė realitet, thotė ambasadori francez nė Podgoricė, Bernar Garanshe

flesh lajme Sauers: Serbėt synojnė qė pėrkohėsisht tė ndalojnė ēėshtjen e Kosovės

flesh lajme Thaēi: Askush nė kėtė kohė nuk mund tė presė nga Beogradi nisma tė mira pėr Kosovėn

flesh lajme Krasniqi: Nisma serbe nė OKB pėrpjekje e fundit pėr tė parandaluar njohjet e Kosovės

flesh lajme Ambasadorja franceze ia dorėzoi letrat kredenciale presidentit Sejdiu

flesh lajme Shefi i OSBE-sė, Tim Guldiman largohet nga Kosova

flesh lajme Austriaku Verner Almhofer, shef i ri i OSBE-sė nė Kosovė

flesh lajme Thaēi: Pėrkundėr problemeve do ta shtrijmė autoritetin edhe nė veri tė vendit

flesh lajme UNMIK: Nė tetor fillon punėn Gjykata e Qarkut nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Sejdiu: Sundimi i ligjit - njė ndėr sfidat kryesore pėr institucionet e Kosovės

flesh lajme Pėrkujtohen dėshmorėt Fehmi dhe Xhevė Lladrovci

flesh lajme Gjermania do vazhdojė tė ndihmojė Ballkanin e Kosovėn edhe mė 2009

flesh lajme Situata nė Kosovė ka mbetur stabile, tha nė Parlamentin Evropian shefi i ICO-sė Piter Fejt

flesh lajme EULEX-i shumė shpejt do tė nisė funksionimin nė sistemin e drejtėsisė nė gjithė Kosovėn

flesh lajme Ēekia kundėr iniciativės serbe nė OKB

flesh lajme Janjiq: Mali i Zi duhet tė pėrmbahet pėr nismėn e Serbisė ndaj Kosovės nė OKB

flesh lajme Kryesia e Kuvendit tė Kosovės e shtynė zgjedhjen e avokatit tė popullit

flesh lajme Japonia njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Selimi: Pjesėtarė tė TMK-sė tė pėrfshihen nė policinė kufitare

flesh lajme “Elefteros tipos”: Maqedonia do ta njohė pavarėsinė e Kosovės mė 23 shtator

flesh lajme Mali i Zi pėrgatitet ta njohė Kosovėn

flesh lajme Sejdiu: Kosova ka nevoja tė mėdha pėr forcimin e shėrbimeve publike

flesh lajme SHBA: Demokratėt dhe republikanėt do mbėshtesin fuqishėm pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Fini: Demokracia nė Kosovė, test pėr BE-nė

flesh lajme KMDLNJ: Tė ruhet dinjiteti i tė arrestuarve

flesh lajme Tbilisi: NATO do tė zgjerohet, tha Shefer

flesh lajme Samoa njeh pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Tė martėn nisin punimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, - pritet “javė e nxehtė”

flesh lajme Udhėheqėsit e Kosovės thonė se nisma e Serbisė para Gjykatės Ndėrkombėtare nuk do tė ketė sukses

flesh lajme Nisma e Serbisė pėr legjitimitetin e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė e gabueshme, thotė ambasadori britanik Uordsuort

flesh lajme Fejt flet nė Parlamentin Evropian mbi zhvillimet nė Kosovė

flesh lajme Kreu i Konferencės Islamike thotė se ėshtė i pėrkushtuar pėr ta ndihmuar Kosovėn

flesh lajme Presidenti Fatmir Sejdiu pret nga Greqia ta njohė Kosovėn shumė shpjet

flesh lajme Dekretohet themelimi i Kėshillit Konsultativ pėr Komunitete

flesh lajme Italia i ofron mbėshtetje policisė sė Kosovės nė luftimin e krimit tė organizuar

flesh lajme Ministri Pajaziti priti ambasadorin italian nė Prishtinė, Michael Giffoni

flesh lajme Fillon faza e dytė e shpėrndarjes sė teksteve mėsimore falas

flesh lajme Zvicra ndihmon implementimin e qeverisjes elektronike nė Kosovė

flesh lajme Australia do tė vazhdojė tė ndihmojė Kosovėn nė sektorin e ekonomisė dhe atė tė arsimit

flesh lajme Krasniqi: Prioritet i punės sė Kuvendit - miratimi i ligjeve nga lėmi i ekonomisė

flesh lajme Ministri Bajrami po qėndron pėr vizitė nė Zvicėr

flesh lajme Trajkoviq: Serbėt e Kosovės janė tė ndarė rreth shtrirjes sė EULEX-it nė tėrė territorin

flesh lajme Kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj, kėrkon formimin e Zyrės pėr Luginėn e Preshevės

flesh lajme Kosova kėrkon njohje nga vendet islamike

flesh lajme Vėshtirėsohet qarkullimi midis Kosovės dhe Maqedonisė

flesh lajme Maqedonia kushtėzon njohjen e Kosovės, thuhet nė njė debat

flesh lajme Piter Fejt: Pa sundim tė ligjit, s’ka investime

flesh lajme NATO diskuton politikat mbrojtėse pas konfliktit nė Gjeorgji

flesh lajme Thaēi: Qeveria e pėrkushtuar tė forcojė sundimin e ligjit dhe tė bėjė luftė tė pa kompromis ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar

flesh lajme Fejt: Prokurorė e gjyqtarė ndėrkombėtarė pėr zbatimin e reformave nė Kosovė

flesh lajme Sejdiu: EULEX-i tė funksionojė njėsoj nė tėrė Kosovėn

flesh lajme Kosova tani ėshtė nė proces tė stabilizim-asociimit, thotė Pierre Mirel, zyrtari i lartė i KE

flesh lajme Pjesėmarrja greke nė EULEX nuk nėnkupton njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, thotė Bakojanis

flesh lajme Grupi Drejtues pėr Kosovėn diskuton decentralizimin, sundimin e ligjit dhe reformėn nė sektorin e sigurisė

flesh lajme Finlanda do ta vazhdojė ndihmėn pėr Kosovėn, sidomos nė fushėn e arsimit

flesh lajme Kosova me numrin mė tė lartė tė vdekshmėrisė sė foshnjave nė Evropė

flesh lajme Xhons: Pėr Uashingtonin ēėshtja e Kosovės ėshtė zgjidhur - duhet zhvilluar ekonominė

flesh lajme Thaēi: Kosova dhe qytetarėt e saj solidarizohen me dhembjen amerikane

flesh lajme KFOR: Kosova ėshtė vend i qėndrueshėm dhe i sigurt, me kufij tė sigurt

flesh lajme Fejt: Serbėt e Kosovės kanė dhėnė sinjale pėr pranimin e decentralizimit

flesh lajme Nė Kosovė edhe zyrtarisht filloi tė enjten procesi i decentralizimit

flesh lajme Vitiasit tė kėnaqur me pėrcaktimin e vijės kufitare Kosovė-Maqedoni

flesh lajme Integrimi i Kosovės nė BE ėshtė i lidhur me aftėsinė e integrimit tė brendshėm, u tha nė konferencėn “Komunitetet etnike nė Kosovė nė 2007 dhe 2008”

flesh lajme Celje: Serbėt lėshojnė konferencėn pėr shkak tė pranisė sė ministrit Limajt

flesh lajme Thaēi: Brenda disa ditėsh zgjedhet shefi i AI-sė dhe emėrohen tre zv/ministrat

flesh lajme Cėrvenkovski: Kosova duhet tė njoh emrin kushtetues tė Maqedonisė

flesh lajme Buēkovski: Maqedonia ėshtė vonuar me njohjen e Kosovės

flesh lajme Qeveria emėroi sekretarėt e parė nė ambasadat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Thaēi: Greqia do tė fillojė procedurat pėr njohjen e pasaportave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Ahtisari: Statusi i Kosovės ėshtė vendosur njėherė e pėrgjithmonė - mosmarrėveshjet me Serbisė do tė tejkalohen herėt a vonė

flesh lajme Manter: SHBA nuk pajtohet me nismėn e Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė shprehet pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Rexhepi: UNMIK-u mund t’i bėjė obstruksione vendosjes sė EULEX-it nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Malik: Kosova nuk ėshtė e gatshme tė thitė tė gjitha donacionet

flesh lajme Ministri Hyseni u bėn thirrje shteteve arabe qė ta njohin Kosovėn

flesh lajme Hollbruk: Pavarėsia e Kosovės nuk zhbėhet - prioritet ekonomia dhe hyrja nė BE

flesh lajme Britania do tė lobojė pėr njohjen e shtetit tė Kosovės, thotė ministri britanik pėr zhvillim ndėrkombėtar, Shahid Malik

flesh lajme Hollbruk: Vendet e rajonit tė hyjnė nė paketė nė BE

flesh lajme Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi reagojnė ndaj raportit tė OSBE-sė

flesh lajme Suedia ka qenė dhe do tė jetė partnere e Kosovės, thotė shefja e Zyrėr suedeze Ann-Sofie Nilsson

flesh lajme Kosova me shkallėn mė tė lartė tė varfėrisė nė rajon - 45 pėr qind e popullsisė ėshtė e varfėr

flesh lajme Gjukanoviq: Podgorica do tė pėrcaktohet pėr Kosovėn nė pajtim me interesat nacionale

flesh lajme Kosova e Shqipėria nėnshkruan Memorandumin ndėrshtetėror nė fushėn e energjisė

flesh lajme Thaēi premton angazhim nė zgjidhjen e problemeve tė punėtorėve shėndetėsor

flesh lajme Turqia do tė vazhdojė tė punojė me vendet e Azisė pėr njohjen e Kosovės

flesh lajme Presidenti Sejdiu heq dorė nga rritja e pagės sė tij

flesh lajme Sejdiu dhe Zanier vlerėsojnė pozitivisht punėn e deritashme tė UNMIK-ut

flesh lajme OSBE vlerėson situatėn politike dhe tė sigurisė nė Kosovė si jashtėzakonisht stabile

flesh lajme Hollbruk: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ka qenė vendim korrekt

flesh lajme Sejdiu e Thaēi kundėr kushtėzimeve tė Maqedonisė pėr njohjen e Kosovės

flesh lajme Ambasadori Henk Voskamp premton mbėshtetjen e Holandės pėr shtetin e ri tė Kosovės

flesh lajme Rada Trajkovic beson se EULEX-i do tė pranohet me kohė edhe nga serbėt e Kosovės

flesh lajme Rajs: Kosova dhe Gjeorgjia janė dy situata tė ndryshme

flesh lajme Krasniqi: Nuk brengosemi pėr nismėn e Serbisė

flesh lajme Ēekia do tė ndihmojė nė procesin e formimit tė FSK-sė

flesh lajme Kuēi: Qeveria mbėshtet fuqishėm projektet pėr avancimin e integrimit tė komunitetit serb

flesh lajme Greqia ka vėshtirėsi nė njohjen e Kosovės pėr shkak tė lidhjeve historike me Serbinė, thotė shefi i Zyrės greke nė Prishtinė, Dimitris A. Mosschopoulos

flesh lajme Pranger: Administrata e re amerikane nė mbėshtetje tė mėtejshme tė pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi u prit nga zvėvendėsndihmės sekretari amerikan i Shtetit, Stjuart Xhons

flesh lajme Tadiq thotė se do tė takohej me Sejdiun nėse rihapen negociatat pėr statusin e Kosovės

flesh lajme Vojnoviē: Duhet tė pranojmė realitetin nė Kosovė

flesh lajme Sqarim i Zyrės sė Presidentit: Presidenti nuk merr pagė 3400 Euro po 3100 Euro

flesh lajme Uikers: Ekspertėt britanikė nuk rekomanduan mosrregjistrimin e studentėve tė rinj

flesh lajme Qeveria: Sylejman Gashi nuk do tė jetė i ngarkuar me punė nė Uashington

flesh lajme Luksemburgu ndihmon ndėrtimin e sistemit informativ shėndetėsor

flesh lajme Kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj u shpall “Qytetar Nderi i Fierit”

flesh lajme Sejdiu: UNMIK-u s'mund tė ndėrmjetėsojė nė dialogun me Serbinė

flesh lajme Zanier: UNMIK-u nuk ka instrumente pėr tė ushtruar autoritetin e tij nė Kosovė

flesh lajme Shtajnmajer: Pavarėsia e Kosovės nė linjė me tė drejtėn ndėrkombėtare

flesh lajme Zanier: OSBE do ketė rol mė tė madh, pas rikonfigurimit tė UNMIK-ut

flesh lajme Italia njeh zyrtarisht pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Solana: Serbia duhet tė sillet nė mėnyrė tė arsyeshme kur ėshtė nė pyetje Kosova

flesh lajme Fejt: BE po bisedon me serbėt pėr vendosjen e EULEX-it edhe nė veri tė Kosovės

flesh lajme Kuēi: Shėnimi i kufirit dhe njohja e Kosovės nga Maqedonia janė dy ēėshtje tė ndara

flesh lajme Qeveria thotė se do tė angazhohet pėr zbutjen e varfėrisė dhe gjendjes sociale

flesh lajme Presidenti Sejdiu nuk pėrjashton mundėsinė e takimit me Tadiqin me njė prani ndėrkombėtare

flesh lajme Kuēi pėrjashton pėrdorimin e dhunės pėr ta shtrirė autoritetin nė gjithė territorin e Kosovės

flesh lajme UNMIK-u do tė ndėrmjetėsonte takimin eventual Sejdiu-Tadiq

flesh lajme KD: Spanja ka ndikuar te shumė vende pėr tė mos e njohur pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Ivanko: Nuk ka asnjė lėvizje nga Beogradi e Prishtina pėr ndonjė takim tė afėrt

flesh lajme Kryeministria hap Zyrėn pėr komunitete, Zyrėn pėr veteranėt e UĒK-sė, Zyrėn pėr pensionistė dhe Zyrėn pėr biznese

flesh lajme Basha: Shqipėria do ta mbėshtesė Kosovėn nė procesin e njohjes

flesh lajme Mur: SHBA pret qė Mali i Zi ta njohė pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Lubjana nuk bėn presion mbi Podgoricėn qė tė njohė Kosovėn

flesh lajme Zyra Ndėrkombėtare Civile do tė shtrihet edhe nė veri tė Mitrovicės, thotė zėdhėnėsi i saj Endi Mekgif

flesh lajme SHBA-tė do tė ndihmojnė Gjeorgjinė me 1 miliardė dollarė

flesh lajme FMN i kėnaqur me pėrgatitjet e Kosovės pėr anėtarėsim

flesh lajme Presidenti Sejdiu dekretoi tė ngarkuarit me punė nė ambasadat e Republikės sė Kosovė

flesh lajme Sejdiu-Thaēi: Demarkacioni nuk prek territorin e Kosovės

flesh lajme Maqedonia filloi tė kėrkojė sigurimin shėndetėsor pėr qytetarėt e Kosovės

flesh lajme Tė mėrkurėn nė Prishtinė mbėrrin zv.shefi i UNMIK-ut Dejvid Harland

flesh lajme Kosova dhe Shqipėria nėnshkruan marrėveshjen e bashkėpunimit nė shėndetėsi

flesh lajme Policia thotė se sivjet nė Kosovė ka mė pak vrasje se vitet e kaluara

flesh lajme Miliband: Rusia do ketė pasoja pėr Gjeorgjinė

flesh lajme Sarkozi: Para njohjes sė Kosovės, ka pasur diskutime

flesh lajme BE i ngrin bisedimet e partneritetit me Rusinė

flesh lajme Serbėt sulmojnė zyrat e komunės sė Shtėrpcės, hasin nė rezistencėn e punėtorėve shqiptarė

flesh lajme Nis shėnimi i vijės kufitare mes Kosovės e Maqedonisė nė zonėn e Debėlldesė

flesh lajme Shkup: Nuk ka paralajmėrime se kur do tė njihet Kosova, thotė zėvendėskryeministri i Maqedonisė, Ivica Bocevski

flesh lajme Serbia kėrcėnon Maqedoninė tė mos e njoh Kosovėn

flesh lajme Haradinaj: Prishtina dhe Beogradi duhet tė bisedojnė pa ndėrmjetėsim

flesh lajme Serbia nuk do tė njohė diplomat e Universitetit tė Prishtinės me vulėn e UNMIK-ut

flesh lajme Maroviq: Qėndrimi i Mali tė Zi ndaj Kosovės nuk dallon nga qėndrimi i vendeve tė tjera nė rajon

flesh lajme Albright: Kosova nuk mund tė krahasohet me rajonet separatiste tė Gjeorgjisė

flesh lajme Nė Kosovė filloi viti i ri shkollor 2008/2009

flesh lajme Kryeministri Thaēi pėrgėzon nxėnėsit dhe mėsimdhėnėsit pėr fillimin e vitit tė ri shkollor 2008/2009

flesh lajme Filloi Muaji i Ramazanit, presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi urojnė besimtarėt myslimanė