Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Volker: BE dhe NATO tė bėjnė ēdo gjė pėr tė pranuar Kosovėn

 

Bashkimi Evropian dhe NATO-ja duhet tė pėrdorin tė gjitha instrumentet pėr tė anėtarėsuar Kosovėn e pavarur, ka deklaruar nė Bruksel ambasadori amerikan nė Aleancėn Veriatlantike, Kurt Volker.
Ambasadori amerikan ka theksuar se NATO duhet tė mbetet organizatė anėtarėt e sė cilės ndajnė vlera tė njėjta dhe mund tė dallojnė ēfarė ėshtė legjitime e ēfarė jo.
"Nė kėtė kontekst, ndryshimi me dhunė i kufijve nė Evropė ėshtė absolutisht i papranueshėm", ka thėnė Volker nė takimin dedikuar tė ardhmes sė Aleancės Veriatlantike.
Ambasadori amerikan nė NATO, ka shtuar se “BE dhe NATO do tė duhej tė pėrdornin tė gjitha instrumentet nė dispozicion pėr tė pranuar si anėtare Kosovėn e pavarur, por edhe Serbinė".


 

Krerėt vendorė hedhin poshtė idenė e Tadiqit pėr ndarjen e Kosovės

 

Krerėt e institucioneve tė Kosovės e kanė hedhur poshtė idenė e presidentit tė Serbisė Boris Tadiq pėr mundėsinė e ndarjes sė Kosovės.
Presidenti Fatmir Sejdiu ka thėnė se Kosova e pavarur ėshtė shtet i pranuar ndėrkombėtarisht.
"Dihet qėndrimi ynė i qartė. Ne jemi shtet dhe tė gjitha tė tjerat janė pėrpjekje tė kota", ka thėnė Sejdiu.
Ndėrsa, kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka thėnė se kjo nuk ėshtė pėrpjekja e parė e Serbisė, pėr tė ndarė Kosovėn.
"Megjithatė, Kosova i ka kufijtė e saj, tė cilėt gjithnjė e mė tepėr po pranohen. Mendoj se proceseve nė Ballkan dhe Evropė nuk iu duhet rishkrimi i kufijve", ka thėnė Krasniqi.

 

Volker: BE dhe NATO tė bėjnė ēdo gjė pėr tė pranuar Kosovėn

 

Bashkimi Evropian dhe NATO-ja duhet tė pėrdorin tė gjitha instrumentet pėr tė anėtarėsuar Kosovėn e pavarur, ka deklaruar nė Bruksel ambasadori amerikan nė Aleancėn Veriatlantike, Kurt Volker.
Ambasadori amerikan ka theksuar se NATO duhet tė mbetet organizatė anėtarėt e sė cilės ndajnė vlera tė njėjta dhe mund tė dallojnė ēfarė ėshtė legjitime e ēfarė jo.
"Nė kėtė kontekst, ndryshimi me dhunė i kufijve nė Evropė ėshtė absolutisht i papranueshėm", ka thėnė Volker nė takimin dedikuar tė ardhmes sė Aleancės Veriatlantike.
Ambasadori amerikan nė NATO, ka shtuar se “BE dhe NATO do tė duhej tė pėrdornin tė gjitha instrumentet nė dispozicion pėr tė pranuar si anėtare Kosovėn e pavarur, por edhe Serbinė".

 

OKB diskuton pėr Kosovėn mė 8 tetor

 

Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara mė 8 tetor do tė diskutojė pėr kėrkesėn e Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, ta shqyrtojė ligjshmėrinė e pavarėsisė sė Kosovės, tha Enrique Yeves, zėdhėnsė i kryesuesit tė Asamblesė sė Pėrgjithshme.
Agjencitė e lajmeve raportojnė se pėr miratimin eventual tė kėsaj kėrkese nevojitet shumica e thjeshtė nė Asamble.

 

Fejt: Pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme, pavarėsisht gjykatave

 

Pėrfaqėsuesi i posaēėm i BE-sė, Piter Fejt, ka thėnė nė Uashington se "ēfarėdo qė tė ndodhė me referimin e ēėshtjes sė Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare, pavarėsia e saj ėshtė e pakthyeshme. Tė gjitha vendet qė mbėshtesin organizatėn time, tė gjitha vendet qė kanė njohur Kosovėn, janė tė njė mendimi, se cilido qoftė pėrfundimi i shqyrtimit nga ana e Gjykatės nuk do tė ketė ndikim tek akti i njohjes sė saj".
Kreu i Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė, Fejt, parashikon qė pas pesė vjetėsh, administruesit ndėrkombėtarė tė largohen nga Kosova, e cila, siē thotė ai, duhet tė jetė atėherė nė gjendje tė vazhdojė vetė rrugėn drejt integrimit evropian.

 

Topi: Tė pranohet realiteti dhe Kosova tė bėhet sa mė shpejt anėtare e OKB-sė

 

Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, nė fjalimin e tij nė Asamblenė e Pėrgjithshme, e ka cilėsuar pavarėsinė e Kosovės si ngjarjen mė tė madhe historike, si dhe zhvillimin mė tė rėndėsishėm politik nė Ballkan. Ai tha se ky proces ėshtė i pakthyeshėm dhe u kėrkoi vendeve anėtare tė OKB-sė qė ta pranojnė Kosovėn sa mė shpejt nė OKB.

"Shqipėria e konsideron krijimin e shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovės si ngjarjen historike dhe zhvillimin mė tė rėndėsishėm politik tė kėtij fillimshekulli nė rajonin ballkanik. Kosova e pavarur dhe demokratike, e orientuar drejt integrimit euroatlantik, ėshtė zgjidhja mė e drejtė dhe e qėndrueshme dhe pėrbėn simbolin e investimit mė tė suksesshėm tė komunitetit ndėrkombėtar", ka thėnė Topi.
Presidenti shqiptar ka thėnė se pavarėsia e Kosovės paraqet stabilitet jo vetėm pėr Ballkanin, por edhe mė gjerė.
"Pavarėsia e Kosovės e ēliron pėrfundimisht kėtė pjesė tė Evropės nga makthi i luftės, i konflikteve ndėretnike, i spastrimeve e gjenocidit etnik, pėrmbush dhe respekton vullnetin e lirė tė njė populli. Kosova nuk udhėhiqet mė nga Jugosllavia e dėshtuar, as nga jugosllavėt e rinj tė moderuar, por nga parimet e Evropės sė civilizuar dhe tė OKB-sė sė universalizuar", tha Topi.
Presidenti Topi, nė fjalimin e tij nė Asamblenė e Pėrgjithshme, ka shprehur besimin e tij tė thellė nė njė Kosovė multietnike, ku, siē ka thėnė, tė gjithė qytetarėt, pavarėsisht pėrkatėsisė etnike, do tė ndjejnė Kosovėn atdhe tė tyre. Ai tha se kjo mundėsohet edhe nga Kushtetuta e Kosovės.
"Kushtetuta e re e Kosovės dhe Paketa Ahtisaari pėrmbushin standardet mė tė larta tė tė drejtave tė njeriut dhe ofrojnė mbrojtje tė gjerė pėr tė gjithė komunitetet qė jetojnė nėn Kosovė, nė veēanti pėr serbėt e Kosovės", tha Topi.
Ai pėrsėriti qėndrimin se Shqipėria i konsideron tė pabaza pėrpjekjet pėr tė vendosur paralele midis Kosovės dhe rajoneve tė Gjeorgjisė, Abkhazisė dhe Osetisė sė Jugut.
"Argumente tė panumėrta historike, juridiko-kushtetuese, politike, demografike, etj., dėshmojnė se rasti i Kosovės ėshtė unik dhe zgjidhja e zbatuar pėr tė ėshtė unike. Shqipėria ėshtė e bindur se njohja e shtetit tė ri tė Kosovės ėshtė nė interes tė Kosovės, tė Shqipėrisė, tė Serbisė dhe tė gjithė fqinjėve tė afėrt ose tė largėt tė saj, tė Evropės dhe tė hapėsirės mesdhetare", tha presidenti Topi.
Ai ka kėrkuar tė pranohet realiteti dhe Kosova tė jetė sa mė shpejt anėtare e OKB-sė.

 

Thaēi: Nisma serbe ide shumė e keqe - mund tė dėmtojė stabilitetin e Ballkanit

 

Nisma e Serbisė kėtė javė nė OKB qė tė marrė mendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr ligjshmėrinė e statusit tė Kosovės, mund ta dėmtojė stabilitetin e Ballkanit, ka thėnė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi.
"Ėshtė njė ide shumė e keqe e Serbisė. Nuk i ndihmon stabilitetit tė rajonit", ka thėnė Thaēi nė njė intervistė pėr agjencinė e lajmeve Reuters.
"Mendoj se qeveria nė Beograd duhet tė dėshmojė se ėshtė pro-perėndimore. Ata duhet tė mendojnė mė shumė se si tė bėhen pjesė e BE-sė dhe NATO-s dhe jo tė humbin kohė me ēėshtjen e Kosovės", ka thėnė Thaēi.
Ai iu ka referuar lobimit tė presidentit serb Boris Tadiq dhe ministrit tė jashtėm serb nė kohėt e fundit, si njė nga shkaqet e ngadalėsimit tė njohjes sė pavarėsisė nga shtetet, qė ende hezitojnė ta ndėrmarrin kėtė hap.

 

Kuvendi shtyn zgjedhjen e Avokatit tė Popullit, shpall konkurs tė ri

 

Kuvendi i Republikės sė Kosovės ka hequr nga rendi i ditės pėrzgjedhjen e Avokatit tė Popullit, me kėrkesėn e kryeparlamentarit, Jakup Krasniqi. Kėtė kėrkesė Krasniqi e ka arsyetuar me "ruajtjen e kredibilitetit tė Kuvendit".
Me 45 vota pėr, 15 kundėr dhe 2 abstenime, Kuvendi ka vendosur qė tė shpallė konkurs tė ri pėr Avokatin e Popullit. Kandidatėt e deritashėm kanė qenė Murat Jashari, Diana Toska dhe Sami Kurteshi.
Ēėshtja e zgjedhjes sė Avokatit tė Popullit ėshtė pėrshkuar me mosmarrėveshje edhe nė legjislaturėn e kaluar tė Kuvendit tė Kosovės, kryesisht pėr shkak tė mosdakordimit tė faktorit ndėrkombėtar nė Kosovė.

 

Petriē: Nisma serbe nė OKB - shtyn integrimin e rajonit nė BE

 

Ish-ambasadori i Austrisė nė OKB, Volfgang Petriē, thotė se nisma serbe pėr vlerėsimin e ligjshmėrisė sė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės do tė shtyjė pėr njė afat mė tė gjatė procesin e integrimit tė rajonit tė Ballkanit nė Bashkimin Evropian.
Sipas Petriēit Serbia me kėtė nismė ka humbur politikisht, duke rrezikuar anėtarėsimin e saj nė BE. Ai tha se vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, kurdo qė tė merret, nuk do tė jetė i kėnaqshėm as pėr Serbinė, as pėr Kosovėn.
Ish-ambasadori austriak nė OKB ka thėnė se ēėshtja e Kosovės ėshtė bėrė pjesė e tensioneve ndėrmjet perėndimit dhe lindjes dhe ajo, sė bashku mė Ukrainėn dhe Gjeorgjinė, do tė vazhdojė tė jetė pjesė e kėtyre pėrshkallėzimeve.
Ambasadori Petriē ka shprehur, siē ka thėnė, zhgėnjimin e tij me Uashingtonin qė nuk e ka ndihmuar mė shumė Prishtinėn nė procesin e njohjeve dhe ka shfaqur drojėn e tij se me tensionet nė skenėn botėrore do tė jetė mė e vėshtirė tė vazhdohet dhe tė arrihet mbėshtetja pėr pavarėsinė e Kosovės.

 

Hyseni: Miratimi i nismės serbe nė planin afatgjatė nuk prodhon efekt juridik pėr Kosovėn

 

Ministri i Jashtėm i Kosovės, Skėnder Hyseni, i tha BBC-sė se nė rast tė miratimit tė nismės serbe, nė njė afat tė shkurtėr do tė ketė njė ndikim negativ nė procesin e njohjes, por nė planin afatgjatė ajo nuk prodhon asnjė efekt juridik pėr Kosovėn.
Ai tha se nisma e Serbisė ėshtė kundėr interesave dhe paqes nė rajon dhe gjithashtu kundėr interesave dhe marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Hyseni tha se akti i votimit pėr iniciativėn serbe mund tė mos ndodh gjatė Asamblesė sė Pėrgjithshme dhe se ai mund tė shtyhet pėr mė vonė.

 

Sarkozi: Sa mė shumė shtete njohin Kosovėn – mė mirė pėr rajonin

 

Presidenti francez Nikolas Sarkozi ka porositur tė martėn Serbinė se shtyrja e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės nuk do tė ndikojė pėr tė mirėn e rajonit.
“Ēdo shtyrje e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, nuk do tė ndikonte pėr tė mirėn e paqes dhe tė stabilitetit nė rajon”, ka thėnė ai nė njė konferencė shtypi nė selinė e OKB-sė nė Nju Jork. Sarkozi i ka bėrė kėto komente duke iu pėrgjigjur pyetjes se cili ėshtė qėndrimi i shtetit tė tij karshi kėrkesės sė Beogradit pėr dėrgimin e pavarėsisė sė Kosovės para Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė. “Dua tė theksoj se Franca ka qenė njė ndėr shtetet e para qė e ka njohur pavarėsinė e Kosovės”, ka thėnė Sarkozi dhe ka shtuar se Serbia duhet ta ketė nė mendje se edhe ajo e ka vendin nė Bashkimin Evropian.

 

Cėrvenkovski: Maqedonia sė shpejti do ta njohė Kosovėn

 

Presidenti i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, gjatė njė takimi me pėrfaqėsuesit e Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan nė Nju Jork, ka deklaruar se Maqedonia sė shpejti do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, bėn tė ditur INA.
Gjatė takimit me presidentin maqedonas, krerėt e KKSHA-sė i shprehėn atij shqetėsimin pse ky shtet ende nuk e ka njohur shtetin e ri tė Kosovės si dhe pėr mosimplementimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit.
Ata i kėrkuan presidentit Cėrvenkovski qė Maqedonia sa mė parė ta njohė pavarėsinė e Kosovės, akt ky, qė sipas tyre, do t'i shėrbente stabilitetit tė rajonit si dhe tė kompletonte implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit nė tėrėsinė e saj.
Duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė tė pranishmeve, presidenti i Maqedonisė u shpreh se, "kam qenė mė se i sigurt, se sot kur tė takohem me ju do t'ua komunikoja aktin e njohjes sė shtetit tė Kosovės nga vendi im, por fatkeqėsisht nė momentin e fundit Qeveria e Maqedonisė, nėn juridiksionin e sė cilės ėshtė edhe njohja e shteteve, doli me njoftim se do ta shtyjė vendimin, pėr disa ditė".
Sidoqoftė, ai tha se Maqedonia ėshtė nė njė vijė me iniciativėn amerikane dhe evropiane dhe mendon t'i bashkėngjitet sa mė parė aleancės sė NATO-s dhe BE-sė, dhe mu pėr kėtė, shumė shpejtė do ta njohė Kosovėn.
Cėrvenkovski u kėrkoi shqiptarėve tė Amerikės qė ta mbėshtesin Maqedoninė nė Uashington, nė rrugėtimin e saj drejt anėtarėsimit nė NATO dhe nė familjen euroatlantike.

 

Vujanoviq: Mali i Zi do tė shprehet pėr Kosovėn gjatė tetorit

 

Mali i Zi para tetorit nuk do tė shprehet pėr nismėn e Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė shqyrtojė legalitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, ka thėnė tė hėnėn presidenti malazez Filip Vujamoviq. "Duke ndjekur atė qė ėshtė qėndrim i pėrgjegjshėm dhe i vėmendshėm i qeverisė malazeze ndaj kėsaj ēėshtjeje, kam shprehur bindjen se nuk duhet bėrė tė ditur mė herėt qėndrimet shtetėrore tė Malit tė Zi dhe se duhet pritur kohėn e duhur", ka thėnė Vujanoviq pėr TV e Malit tė Zi pas takimit me kryesuesin e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara Migel d'Eskot Brokman. Vujanoviq konsideron se duhet pritur qė kjo temė (Kosova) tė vihet nė rend dite gjatė tetorit. "Ne atėherė edhe do tė bėjmė tė ditur qėndrimin tonė", ka thėnė Vujanoviq.

 

Obama mbėshtet pavarėsinė dhe do ta ndihmojė Kosovėn ekonomikisht

 

Kandidati demokrat pėr president tė SHBA-ve, Barak Obama, citohet tė ketė deklaruar se do tė punojė pėr forcimin e sovranitetit tė Kosovės. Ai i ka thėnė gazetės shqiptaro-amerkiane "Illyria" qė botohet nė Nju Jork se e mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe "si president do ta ndihmojė Kosovėn qė tė begatohet ekonomikisht".
Sipas gazetės vėnia e theksit nė ēėshtjen e Kosovės, mund tė ketė si synim qetėsimin e shqiptaro amerikanėve, tė cilėt kanė ndjekur me nervozizėm deklaratat qė senatori ka bėrė lidhur me Serbinė.
"Barak Obama e mbėshtet pavarėsinė e Kosovės dhe dėshirėn e saj pėr tė ecur drejt sovranitetit tė plotė", thuhet nė kėtė deklaratė tė Obamės.

 

Lituania mbėshtet Kosovėn nė rrugėn drejt integrimit nė BE

 

Lituania e mbėshtet fuqishėm Republikėn e Kosovės nė rrugėn e saj drejt integrimit nė Bashkimin Evropian dhe nė organizatat tjera ndėrkombėtare dhe ėshtė e gatshme tė shkėmbejė pėrvojat pėr vėnien e njė themeli tė fuqishėm pėr njė shtet tė pavarur dhe demokratik, tha ministri lituanez i Mbrojtjes Jouzas Olekas pas takimeve qė pati me kryeministrin Hashim Thaēi dhe ministrin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės Fehmi Mujota.
Ministri i Mbrojtjes sė Lituanisė, Jouzas Olekas, i cili po qėndron nė Kosovė me njė grup parlamentarėsh, tha se “Ne jemi tė gatshėm qė tė ndajmė pėrvojėn tonė nė krijimin e Forcės sė Sigurisė dhe pėr shfrytėzimin e mundėsinė pėr investime nė Kosovė”.

 

KFOR-i ia dorėzon UNMIK-ut kontrollin mbi gjykatat nė veri

 

Forcat e KFOR-it ia kanė dorėzuar tė hėnėn UNMIK-ut kontrollin mbi gjykatat nė veri tė Mitrovicės, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Alexander Ivanko.
Ivanko, pėr mediat serbe ka bėrė tė ditur se nė ndėrtesėn e gjykatave dhe pėrreth saj do tė vendosen pjesėtarėt e policisė sė UNMIK-ut, mirėpo ka shtuar se aty, nė njė numėr tė kufizuar, do tė mbeten edhe pjesėtarėt e KFOR-it.
Ivanko ka bėrė tė ditur se Gjykata nė veri tė Mitrovicės do tė fillojė punėn mė 3 tetor.
Futja nė funksion e gjykatave nė veri tė Kosovės pritet tė ndodhė nė disa faza. Ditė mė parė zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Sven Lindholm, ka bėrė me dije se dy muaj pas vendosjes sė gjykatėsve ndėrkombėtar pritet t’u rikthehet normaliteti organeve tė drejtėsisė nė Mitrovicė, kur edhe do tė kthehen punėtorėt shqiptarė nė vendet e punės.

 

Greqia njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

 

Greqia ka vendosur t'i njohė pasaportat e Republikės sė Kosovės, me gjithė faktin se akoma nuk ka marrė vendim pėr njohjen e pavarėsisė sė saj.
Ky vendim ėshtė bėrė publik tė premten nga shefi i zyrės greke nė Prishtinė, Dimitris Moschopoulos, pas takimit me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi.
Ambasadori Moschopoulos ka njoftuar kryeministrin Thaēi se nga java e ardhshme qytetarėt e Kosovės mund tė udhėtojnė me pasaportat e Republikės sė Kosovės nė Greqi.
Moschopoulos ka thėnė po ashtu se kosovarėt mund tė pajisen tash e tutje me viza greke nė Prishtinė.
Kryeministri Thaēi e ka falėnderuar Greqinė pėr rolin shumė konstruktiv, qė ka luajtur pėr Kosovėn, pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon, si dhe bashkėpunimin rajonal, njė mbėshtetje tė vazhdueshme pėr Kosovėn nė kėtė tranzicion demokratik.
“Presim ditė mė tė mira nė mėnyrė qė kapaciteti ynė edhe nė Athinė tė jetė i plotė, si nė vendet mė tė rėndėsishme tė botės, prandaj raportet mes Kosovės dhe Greqisė do tė thellohen nė kuptimin diplomatik, politik, ekonomik dhe nė atė arsimor”, ka thėnė kryeministri Thaēi, duke shtuar se me ftesė tė ministres sė Jashtme tė Greqisė, Bokajanis,
Kosova tash mund tė hapė zyrė diplomatike nė Athinė.
“E ardhmja e Kosovės ėshtė e njėjtė si e ardhmja e Greqisė, domethėnė pjesė e Bashkimit Evropian dhe e NATO-s“, u shpreh Thaēi.

 

Rasmussen: Vendimi i Asamblesė sė OKB-sė nuk ka ndikimin nė shtetin e Kosovės

 

Serbia ka tė drejtė tė bėjė kėrkesa nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, por njohja qė Danimarka i ka bėrė pavarėsisė sė Kosovės nuk do tė ndikohet edhe nėse Asambleja e OKB-sė vendosė tė miratojė kėtė kėrkesė, tha tė enjten nė Prishtinė, kryeministri i Danimarkės, Anders Fogh Rasmussen.
Ai tha se shteti i Kosovės ėshtė proces i pakthyeshėm dhe kjo ka qenė zgjidhja e vetme e mundshme.

 

Petersen: Nisma e Serbisė do tė mbajė peng Kosovėn dhe gjithė Ballkanin

 

Ish-kreu i administratės ndėrkombėtare nė Kosovė, Soren Jesen Petersen, tha se nuk ka parė njė strategji dhe aktivitet tė institucioneve tė Kosovės qė do tė inkurajonin dhe promovonin njohjet ashtu siē ka vepruar Serbia me pėrpjekjet pėr tė bllokuar pranimin e pavarėsisė.
Petersen i tha BBC-sė se nisma e Serbisė nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė do ta zgjasė paqartėsinė nė rajon dhe do tė mbajė peng edhe Kosovėn dhe gjithė Ballkanin.
Ai tha se kjo nismė nuk mund tė ndryshojė faktin se Kosova ėshtė e pavarur, por mund tė ndikojė nė disa nga qeveritė dhe investitorėt e huaj, qė po e vlerėsojnė ende hapin e tyre nė raport me Kosovėn.
Por Jesen Petersen tha se mbėshtetėsi kryesor i Serbisė, Rusia nuk mund tė vazhdojė ta ndihmojė mė, sepse, sipas tij, e ka sakrifikuar Serbinė pas ndėrhyrjes nė Gjeorgji dhe njohjes sė pavarėsisė sė Osetisė Jugore dhe Abkhazisė.
Ish-kryeadministratori i Kosovės tha se BE-ja duhet tė jetė mė e qartė me Serbinė dhe tė dėrgojė porosi pėr tė nėse ajo e do BE-nė apo Kosovėn.
Sipas tij Serbia nuk mund tė vazhdojė tė kundėrshtojė vendosjen e EULEX-it nė Kosovė.

 

Thaēi: Kėrkesa e Serbisė - nismė e keqe

 

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha tė enjten se nisma e qeverisė sė Serbisė pėr tė kėrkuar vlerėsimin pėr ligjshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nė OKB, nuk kontribuon nė pėrmirėsimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet dy shteteve.
Duke e cilėsuar atė si njė nismė tė keqe, Thaēi tha se me kėtė veprim, Serbia po dėshmon politikėn e saj jovizionare nė raport me paqen, qėndrueshmėrinė dhe bashkėpunimin rajonal si dhe me integrimet euro-atlantike.
Sipas kryeministrit Thaēi, edhe nė rast tė vlerėsimit tė ēėshtjes nga Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, nuk do tė thotė se ajo do tė marrė qėndrim kundėr pavarėsisė sė Kosovės.
Komisioni i Pėrgjithshėm i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė ka vendosur tė mėrkurėn qė ta pėrfshijė nė rend tė ditės njė projektrezolutė tė Serbisė.
Me anė tė saj, Serbia kėrkon qė OKB-ja ta kalojė pėr shqyrtim nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė ligjshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.

 

Gjukanoviq: Qėndrimin pėr Kosovėn do ta kumtojmė nė OKB - mediat malazeze thonė se pavarėsia do tė njihet me 3 tetor

 

Presidenti malazez Filip Vujanoviq do ta kumtojė nė Asamblenė e Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara qėndrimin zyrtar tė Malit tė Zi lidhur me ēėshtjen e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, tha kryeministri, Milo Gjukanoviq.
"Ka mbetur ende mjaft kohė qė Vujanoviq t'i zhvillojė konsultimet me faktorėt kryesorė politikė nė Mal tė Zi", ka thėnė Gjukanoviq.
“Mali i Zi sigurisht se do tė njohė pavarėsinė e Kosovės nė fillim tė muajit tė ardhshėm, pėr shkak se 41 deputetėt e koalicionit qeveritar tė martėn pasdite kanė nėnshkruar projekt-rezolutėn pėr njohjen e Kosovės”, bėjnė tė ditur mediat malaziase.
Nė projekt-rezolutė nėnvizohet se Mali i Zi “ėshtė i gatshėm qė tė pranojė realitetin politik qė vendet anėtare tė BE-sė dhe NATO-s e kanė vlerėsuar si tė rėndėsishėm pėr stabilitetin rajonal dhe nė kėtė drejtim Mali i Zi po e ndjekė politikėn e integrimeve evropiane dhe euroatlantike.
Kryetari i Parlamentit malazez, Ranko Krivokapiē ka caktuar pėr 3 tetor seancėn parlamentare ku do tė diskutohet rreth projekt-rezolutės pėr njohjen e Kosovės.

 

Samoa njeh pavarėsinė e Kosovės

 

Nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės, pėrmes njė fax-i, tė hėnėn nė mbrėmje ka mbėrritur njohja zyrtare e Republikės sė Kosovės nga qeveria e shtetit tė Samoas.
Nė notėn verbale, dėrguar presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu ndėr tė tjera thuhet se, “Qeveria e shtetit tė Samoas ka vendosur ta njohė pavarėsinė e Kosovės”.
“Ne shpresojmė se pavarėsia e Kosovės do tė hasė nė njohje edhe mė tė gjerė, gjė qė do tė ndihmonte nė pėrmbylljen e konfliktit tė viteve 90-ta, tė cilat e dėmtuan Ballkanin Perėndimor dhe se do tė arrijė stabilitet nė rajon”, theksohet nė kėtė letėr tė nėnshkruar nga kryeministri i shtetit tė pavarur tė Samoas, Tuilaepa Lupesoliai Sailele Malielegaoi.
Malielegaoi po ashtu i ka dėshiruar presidentit tė Kosovės dhe popullit tė saj, “suksese ne pėrpjekjet pėr ndėrtimin e shtetit”.
Shteti i pavarur i Samoas gjendet nė pjesėn jugore tė Oqeanit Pacifik. Ky vend ėshtė pavarėsuar nga Zelanda e Re mė 1 janar 1962.
Samoa ėshtė vendi i 47-tė qė e ka njohur shtetėsinė e Kosovės.

 

Thaēi: Qeveria e pakompromis ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar

 

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha tė premten se ekzekutivi ėshtė i pėrkushtuar qė tė forcojė sundimin e ligjit nė vend dhe tė bėjė luftė tė pa kompromis ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar.
Nė takimin e Bordit tė Pėrbashkėt Koordinues pėr Sundimin e Ligjit, Thaēi tha se sundimi i ligjit ėshtė prioritet dhe qeveria do tė fillojė reformat e thella nė kėtė lėmi, ndėrsa partner kryesor nė kėtė proces do tė jetė misioni i ri i Bashkimit Evropian, EULEX, i cili do tė jetė i pėrfshirė nė kėtė proces.
Ndėrsa, shefi i EULEX-it, Iv dė Kermabo, pret qė ky Bord tė jetė funksional. “Ai do tė sigurojė mė shumė progres dhe koordinim nė pėrpjekjet tona pėr reformimin e sistemit tė drejtėsisė”, ka thėnė ai.
Rreth 2.000 gjykatės, policė dhe doganierė tė vendeve tė Bashkimit Evropian pritet tė vendosen nė Kosovė. Problem mbetet shtrirja e misionit nė pjesėn veriore tė Kosovės.
Kermabo ka thėnė se deri kah fundi i vjeshtės pritet funksionalizimi i plotė i misionit nė tė gjithė Kosovėn.

 

Feith: Prokurorė e gjyqtarė ndėrkombėtarė pėr zbatimin e reformave nė Kosovė

 

Decentralizimi, reformimi i sektorit tė sigurisė dhe forcimi i sundimit tė ligjit, janė prioritet kryesore pėr Qeverinė e Kosovės qė do tė zbatohen nė koordinim me misionin e EULEX-it dhe KFOR-it, tha Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, Piter Fejt.

 

Kosova tani ėshtė nė proces tė stabilizim-asociimit, thotė zyrtari i lartė i KE

 

Republika e Kosovės tani vetėm ėshtė nė proces tė stabilizim asocimit, por qė ende nuk iu ėshtė dhėnė mundėsia pėr tė nėnshkruar kėtė marrėveshje, qė do tė thotė se nuk ėshtė ende ligjėrisht nė proces, deklaroi tė premten Pierre Mirel, drejtor i Komisionit Evropian pėr Ballkan.

 

Xhons: Pėr Uashingtonin ēėshtja e Kosovės ėshtė zgjidhur - duhet zhvilluar ekonominė

 

"Pėr Uashingtonin ēėshtja e Kosovės ėshtė zgjidhur, prandaj tani duhen prova tė progresit ekonomik, nė mėnyrė qė tė dėshmohet se Kosova mund tė qėndrojė si shtet", tha Stjuart Xhons, zėvendėsndihmės i Sekretarit amerikan tė Shtetit, gjatė njė takimi qė pati tė enjten me presidentin e Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu.
Duke shprehur mirėnjohjen e institucioneve dhe tė popullit tė Kosovės pėr mbėshtetjen e gjithanshme qė SHBA tė i kanė dhėnė Kosovės, presidenti Sejdiu tha se institucionet e Republikės sė Kosovės janė tė pėrqendruara tė punojnė me tėrė pėrkushtimin e tyre pėr zhvillimin ekonomik tė vendit, pėr forcimin e stabilitetit dhe tė rendit, nė mėnyrė qė sa mė shpejt tė arrihen parametrat e nevojshėm pėr anėtarėsim ne BE dhe nė NATO.

 

Thaēi: Kosova dhe qytetarėt e saj solidarizohen me dhembjen amerikane

 

Para shtatė vjetėsh forcat e errėta goditėn vendin e demokracisė botėrore, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, duke tronditur tė gjitha mendjet liridashėse kudo nė botė, thuhet nė deklaratėn e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, me rastin e shtatė-vjetorit tė sulmeve terroriste nė SHBA.
Para shtatė vjetėsh forcat e errėta goditėn vendin e demokracisė botėrore, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, duke tronditur tė gjitha mendjet liridashėse kudo nė botė.
Ky sulm terrorist bėri qė popujt dhe vendet demokratike tė shprehin solidarizim tė lartė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, me kombin e madh amerikan, qė nuk u dobėsua nga kjo goditje. Pėrkundrazi, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, shpalosėn vendosmėrinė edhe mė tė madhe pėr ta luftuar tė keqen njerėzimit nė shkallė globale, duke ndėshkuar rrjetin e terrorizmit. Kosova dhe qytetarėt e saj janė solidarizuar me dhembjen amerikane, dhe kanė dėshmuar respektin e lartė pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, si mikun mė tė madh tė lirisė sė Kosovės. Nė shtatėvjetorin e sulmeve terroriste mbi SHBA tė, institucionet e Kosovės edhe njėherė shprehin zotimin e tyre pėr pėrkrahje tė politikės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr zgjerimin e demokracisė kudo nė botė dhe pėrhapjen e vlerave tė lirisė.

 

KF0R: Kosova ėshtė vend i qėndrueshėm dhe i sigurt, me kufij tė sigurt

 

Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, ka pritur tė enjten nė njė takim njohės komandantin e ri tė KFOR-it nė Kosovė, gjeneral leitnant Xhuzepe Emilio Gaj, me tė cilin ka biseduar pėr zhvillimet nė Kosovė, me theks tė veēantė gjendjen e sigurisė dhe bashkėpunimin e ndėrsjellė nė funksion tė paqes dhe stabilitetit nė vend dhe rajon. Kryeparlamentari Krasniqi ka shprehur kėnaqėsinė qė gjenerali Gay, nuk ndodhet pėr herė tė parė nė Kosovės, por qė nga viti 1999 nė misione tė ndryshme ka qėndruar nė Kosovės dhe e njeh mirė realitetin kėtu, prandaj e ka shumė mė lehtė t'i kuptojė ndryshimet nė vendin tonė. Nė vazhdim kreu u Kuvendit e ka njoftuar gjeneralin me punėn e Kuvendit gjatė kėsaj Legjislature pėr shtetformimin e Kosovės dhe pėrgatitjen e infrastrukturės ligjore tė vendit, sidomos pėr sa u pėrket tė drejtave dhe lirive tė qytetarėve, e nė veēanti tė drejtave tė minoriteteve. Rezultatet do tė ishin edhe mė tė mėdha, ka pohuar Krasniqi, sikur shteti serb tė mos shpenzonte mjete tė mėdha financiare pėr destabilizuar Kosovėn dhe penguar qytetarėt serbė tė Kosovės qė tė integrohen nė jetėn shoqėrore dhe institucionale tė Kosovės. Krasniqi i ka vlerėsuar lart rolin e KFOR-it pėr ruajtjen e sigurisė nė Kosovė dhe ka theksuar se institucionet dhe populli i Kosovės kanė respekt tė veēantė pėr kėtė mekanizėm ushtarak ndėrkombėtar, edhe pėr faktin qė ka krijuar raporte tė mira me qytetarėt dhe ka kontribuuar edhe pėr ndėrtimin e infrastrukturės publike nė Kosovė. Komandanti i ri i KFOR-it nė Kosovė i ka vlerėsuar ndryshimet pozitive nė Kosovė nga viti 1999 e kėtej dhe ka shprehur kėnaqėsinė pėr tė arriturat e popullit tė Kosovės. Duke theksuar vendosmėrinė e KFOR-it nė pėrmbushjen e detyrave, Xhuzepe Emilio Gaj ka pohuar se nė bazė tė raporteve qė merr nga terreni, Kosova ėshtė njė vend i qėndrueshėm dhe i sigurt, me kufij tė sigurt. Kjo ėshtė rruga e vetme dhe e vėrtetė, prandaj kjo duhet thėnė qytetarėve, ka theksuar gjenerali. Krasniqi ėshtė shprehur i bindur se krahas kryerjes me sukses tė obligimeve pėr krijimin e sigurisė nė Kosovė, KFOR-i do ta ndihmojė dhe krijimin dhe funksionalizimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

 

Serbėt kanė dhėnė sinjale pėr pranimin e decentralizimit

 

Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar nė Kosovė, Piter Fejt, thotė se misioni qė ai drejton ka marrė sinjale pozitive nga serbėt e Kosovės se ata do ta pranojnė procesin e decentralizimit, i cili, sipas tij, ėshtė nė interes tė serbėve dhe krijimit tė njė shoqėrie shumetnike.

 

Nė Kosovė filloi procesi i decentralizimit tė pushtetit

 

Nė Kosovė edhe zyrtarisht filloi tė enjten procesi i decentralizimit, ndėrkohė qė autoritetet vendore dhe ndėrkombėtare vlerėsojnė se ekziston njė gatishmėri pozitive nėpėr komuna, tė cilat janė tė gatshme t'i bashkohen qeverisė nė kėtė proces.

 

Vitiasit tė kėnaqur me pėrcaktimin e vijės kufitare Kosovė-Maqedoni

 

Udhėheqės tė komunės sė Vitisė dhe tė fshatit kufitar Debėllde, si zonė me e ndjeshme, ku vazhdimisht ka pasur pakėnaqėsi dhe frikė nga banorėt, pas pėrfundimit tė demarkacionit tė kufirit mes Kosovės dhe Maqedonisė nga dy komisionet shtetėrore, janė shprehur pėr KosovaLive tė kėnaqur me pėrcaktimin e vijės kufitare, qė pėrfshin kėtė zonė.

 

Integrimi i Kosovės nė BE i lidhur me aftėsinė e integrimit tė brendshėm

 

Kosova ėshtė njė shoqėri shumetnike, ku tė drejtat e njeriut dhe pakicave janė tė garantuara me Kushtetutė, ndėrsa ajo qė konsiderohet mė e komplikuar nė kėtė fazė tė zhvillimit tė vendit ėshtė zotėsia pėr t’i zbatuar ligjet e kėsaj natyre, u tha tė enjten nė konferencėn “Komunitetet etnike nė Kosovė nė 2007 dhe 2008”.

 

Serbėt lėshojnė konferencėn pėr shkak tė pranisė sė ministrit Limaj

 

Delegacioni serb ka lėshuar konferencėn ndėrkombėtare pėr zhvillimin e Ballkanit Perėndimor qė ka nisur punimet nė Slloveni, pėr shkak tė pjesėmarrjes sė Kosovės nė nivel shteti. Prania nė konferencė e ministrit tė Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, ka irrituar zyrtarėt e lartė serbė, duke e lėshuar konferencėn dy ditore, qė ka pėr qėllim ndihmėn dhe zhvillimin e shteteve tė Ballkanit Perėndimor.
Organizatorėt e kėsaj konference kanė deklaruan se Kosova ėshtė njė realitet dhe shtet i Ballkanit Perėndimor dhe Qendra e re Evropiane do t’i ndihmojė kėtij shteti tė ri.
Ndėrkaq ministri Limaj nė konferencė ka thėnė se kapitali slloven ėshtė shumė i pranishėm nė tregun e Kosovės, pėr ēka kosovarėt janė shumė falėnderues.

 

Thaēi: Brenda disa ditėsh zgjedhet shefi i Agjencisė sė Intelegjencės dhe emėrohen tre zv/ministrat

 

Kryeministri Hashim Thaēi tha tė mėrkurėn se brenda disa ditėsh do tė zgjedhet shefi i Agjencisė sė Inteligjencės, si dhe do emėrohen tre zėvendėsministrat, postet e tė cilėve vazhdojnė tė mbesin bosh. Sipas kryeministrit vonesat nė plotėsimin e kėtyre posteve janė rezultat i negociatave tė brendshme mes partnerėve tė koalicionit PDK - LDK.
Kryeministri Thaēi tha se megjithatė Qeveria ka funksionuar me autoritetin e saj tė plotė dhe mosplotėsimi i kėtyre posteve, deri tash nuk ka ndikuar nė punėn dhe efikasitetin e saj.
Pėrveē shefit tė inteligjencės, Qeveria duhet te emėrojė zėvendėsministrin e Punėve tė Jashtme, zėvendėsministrin e Mbrojtjes si dha atė tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė.
Dy nga kėto poste i takojnė LDK-sė, pėrderisa posti i zėvendėsministrit tė Jashtėm i takon Partisė Demokratike tė Kosovės.

 

Thaēi: Greqia do tė fillojė procedurat pėr njohjen e pasaportave tė Republikės sė Kosovės

 

Kryeministri Hashim Thaēi ka pritur tė mėrkurėn nė takim shefin e Zyrės ndėrlidhėse tė Greqisė nė Prishtinė, Dimitros Moschopoulos, me tė cilin ka biseduar pėr marrėdhėniet e bashkėpunimit midis dy vendeve, Kosovės dhe Greqisė. Gjatė kėtij takimi kryeministri Thaēi ka thėnė se pret qė edhe Greqia tė njohė pavarėsinė e Kosovės.
“Edhe Greqia do tė jetė pjesė e botės demokratike pėr njohjen e Kosovės, do tė jetė pjesė e vendimit tė Bashkimit Evropian pėr tė ardhmen evropiane tė Kosovės”, theksoi kryeministri Thaēi, duke shtuar se Greqia pėrkrah Kosovėn.
“Tash do tė fillojnė procedurat pėr njohjen, fillimisht tė pasaportave tė Republikės sė Kosovės dhe mė tutje do tė vazhdojė me procedimin e njohjes sė Kosovės sė pavarur, sovrane dhe demokratike”, u shpreh kryeministri Thaēi.

 

Buēkovski: Maqedonia ėshtė vonuar nė njohjen e Kosovės

 

Maqedonia ėshtė vonuar nė marrjen e vendimit pėr njohjen e Kosovės, ka deklaruar ish-kryeministri maqedonas, Vllado Buēkovski, duke shprehur bindjen se nė njė aksion tė koordinuar diplomatik Kosova shumė shpejt do tė njihet nga Maqedonia dhe Mali i Zi.
“Unė kam pritur qė shumė mė herėt Maqedonia tė pėrcaktojė qėndrimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Mosnjohja e shtetėsisė sė Kosovės nga fqinjėt e saj mund tė lindė dyshime se shteti i ri i krijuar ka probleme me fqinjėt e tij. Pėrkundėr kėsaj, jam i mendimit se nė njė aksion tė koordinuar diplomatik, shumė shpejt Maqedonia dhe Mali i Zi do tė njohin pavarėsinė e Kosovės”, tha Buēkovski, tani deputet i LSD-sė nė opozitė, pėr REL.
Ai mendon se nė marrjen e vendimit pėr Kosovėn kontribuon edhe ēėshtja e demarkacionit, e cila po zhvillohet nė njė atmosferė relaksuese, pėr shkak tė mosparaqitjes sė problemeve nė terren.
Ndėrsa, sa i pėrket prononcimit tė kreut tė shtetit, Branko Cėrvenkovski, i cili mė herėt kishte deklaruar se njohja e Kosovės duhet tė kushtėzohet edhe me emrin kushtetues tė Maqedonisė nga ana e Prishtinės zyrtare, ish-kryeministri Buēkovski thotė: “Ēėshtja qė u ngrit nga presidenti i shtetit ėshtė legjitime. Konsideroj se nė raportet e fqinjėsisė sė mirė nuk ka nevojė qė pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė temės, Kosova, e cila nė periudhėn e kaluar tek Maqedonia gjeti njė aleat tė fuqishėm, tė mbajė anėn dhe tė kushtėzojė Maqedoninė me emrin kushtetues. Pėrkundėr kėsaj, pres qė njohja e Kosovės tė ndodhė shumė shpejt”.

 

Cėrvenkovski: Kosova ta njohė emrin tonė kushtetues, pastaj ne pavarėsinė e saj

 

Presidenti i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, sėrish ka kushtėzuar njohjen e Kosovės me shėnimin e vijės kufitare dhe njohjen e emrit kushtetues. “Ky ėshtė interesi ynė dhe shpresoj se Qeveria e Maqedonisė do tė mbajė llogari pėr interesat nacionale dhe shtetėrore kur do ta ndėrtojnė qėndrimin e saj ndaj pavarėsisė sė shpallur tė Kosovės”, ka thėnė Cėrvenkovski.
Ditė mė parė, kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, kanė kundėrshtuar kushtėzimet e Shkupit zyrtar.

 

UNMIK-ut ia ka dorėzuar EULEX-it ēelėsat e ndėrtesės kryesore nė Prishtinė

 

Administrata e UNMIK-ut ia ka dorėzuar tė mėrkurėn EULEX-it ēelėsat e ndėrtesės kryesore nė Prishtinė. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Sven Lindholm, ka bėrė tė ditur se tashmė njė pjesė e personelit tė misionit tė BE-sė ėshtė vendosur nė aneksin e kėsaj ndėrtese dhe ka marrė pėrsipėr qendrėn trajnuese. Ai ka konfirmuar se po vazhdon procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut, i cili parasheh zvogėlimin e stafit pėrreth 75 pėr qind.

 
Qeveria emėroi sekretarėt e parė nė ambasadat e Kosovės

10 shtator 2008

Qeveria e Kosovės emėroi sot sekretarėt e parė tė 10 ambasadave tė para tė Republikės sė Kosovės. Ministri i jashtėm, Skėnder Hyseni, tha se lista pėr emėrimin e tyre ėshtė hartuar nė bashkėpunim tė plotė ndėrmjet presidentit dhe kryeministrit, me qėllim tė konsolidimit sa mė tė shpejtė tė kėtyre ambasadave.
Sipas listės sė miratuar, sekretar i parė i ambasadės sė Kosovės, nė Uashington, do tė jetė Jetish Jashari, nė Londėr - Bejtullah Destani, nė Paris - Sanije Bajraktari, nė Berlin - Islam Spahiu, nė Bruksel - Skender Durmishi, nė Romė - Avni Manaj, nė Ankara - Guner Urajo, nė Vjenė - Ilmi Zogiani, nė Bern - Artana Bardhi dhe nė Tiranė - Gani Veseli.
Hyseni bėri tė ditur se nė kuadėr tė ambasadės nė Uashington do tė akreditohen edhe dy diplomatė, Ali Kryeziu dhe Arta Rama, tė cilėt do ta mbulojnė selinė e OKB-s nė cilėsinė e diplomatėve tė akredituar nė Uashington, pasi qė Kosova nuk mund tė ketė pėrfaqėsues diplomatik nė OKB pa qenė anėtare e saj. Ndryshe, sipas zyrtarėve tė qeverisė, edhe kėto emėrime janė tė pėrkohshme, pasi qė pėr kėto pozita, por edhe pėr ato tė ambasadorėve, mė vonė do tė shpallet konkursi.
 
Ahtisari: Statusi i Kosovės ėshtė vendosur njėherė e pėrgjithmonė

10 shtator 2008

Ish-presidenti finlandez, Marti Ahtisari, ėshtė shprehur optimist se mosmarrėveshjet midis Kosovės dhe Serbisė lidhur me ēėshtjen e statusit, dhe kėmbėngulja serbe pėr tė mos e njohur Kosovėn e pavarur, do tė tejkalohen herėt a vonė, dhe garanci pėr kėtė ėshtė fakti qė si Kosova ashtu edhe Serbia e shohin tė ardhmen e tyre si anėtare tė Bashkimit Evropian.
Nė njė intervistė pėr BBC, ai ka vlerėsuar se nuk ka ndonjė arsye pėr ta kthyer ēėshtjen e Kosovės pėrsėri nė tryezėn e bisedimeve. “Jo, unė nuk shoh asnjė arsye. Negociatat janė zhvilluar tashmė. Kjo nuk do tė thotė se nuk do tė ketė diskutime teknike pėr njė numėr ēėshtjesh midis fqinjėve, por kjo nuk ka aspak tė bėjė me ēėshtjen e statusit. Statusi ėshtė vendosur njėherė e pėrgjithmonė”, ka thėnė Ahtisari.
Ndėrkaq lidhur me ēėshtjen e Mitrovicės, ish-ndėrmjetėsi nė bisedimet pėr statusin e Kosovės ka thėnė se, shpreson qė organizata e BE-sė do tė lėvizė atje sė shpejti. “Pėr momentin nė veri ėshtė NATO-ja, KFOR-i dhe UNMIK-u. Unė shpresoj se edhe organizata e BE-sė do tė lėvizė atje sė shpejti. Unė gjithashtu mendoj se ka rėndėsi qė ne t'i mbajmė kontrollet e kufijve tė organizuara pasi pėrndryshe elementėt kriminalė do tė pėrfitojnė dhe Kosova do tė humbasė tė ardhurat nga doganat”.
 
Manter: SHBA kundėr nismėm sė Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė shprehet pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

10 shtator 2008

Ambasadori amerikan nė Beograd, Kameron Manter, ka thėnė se SHBA-ja nuk pajtohet me nismėn e Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė shprehet pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Ai ka porositur Serbinė se duhet tė shikojė drejt sė ardhmes dhe jo nga e kaluara. Ambasadori amerikan ka theksuar pėr tė pėrditshmen beogradase "Blic", se shpreson qė Uashingtoni tė bindė qeverinė e Serbisė pėr t’u fokusuar nė tė ardhmen dhe jo nė tė kaluarėn, si dhe pėr tė punuar sė bashku nė afrimin e tyre drejt BE-sė.
I pyetur nėse kjo do tė thotė se Serbia duhet ta harrojė Kosovėn, Manter ka thėnė se, “poenta nuk ėshtė tė harrohet Kosova, por ēfarė dėshirojnė qytetarėt e Serbisė”.
“Tė gjitha anketat tregojnė se qytetarėt e Serbisė dėshirojnė pėrparim, demokraci dhe jetė tė dinjitetshme, derisa ēėshtja e Kosovės nuk ėshtė nė mesin e prioriteteve”, ka thėnė ia.
 
Hyseni apelon te vendet arabe tė njohin Kosovėn

10 shtator 2008

Ministri i Jashtėm i Kosovės Skėnder Hyseni u ka bėrė thirrje vendeve myslimane dhe arabe qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės. Hyseni e bėri kėtė apel nė prag tė nisjes sė tij nė Arabinė Saudite, ku nė Jeddah do tė takohet me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Organizatės sė Konferencės Islamike, Ekmeledin Ihsanoglu.
"Thirrja ime e vazhdueshme ėshtė qė ta njhni Kosovėn. Duke mos e njohur Kosovėn, ju i mohoni asaj tė drejtėn pėr liri dhe prosperitet ekonomik", ka thėnė Hyseni pėr agjencinė Reuters.
 

Hollbruk: Pavarėsia nuk zhbėhet - prioritet ekonomia dhe hyrja nė BE

9 shtator 2008

"Keni pasur plotėsisht tė drejtė ta shpallni pavarėsinė. Vendimi juaj ka qenė shumė i guximshėm dhe nė njė frymė me deklaratėn e pavarėsisė amerikane tė 4 korrikut", u tha tė martėn deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės ish i dėrguari amerikan pėr Ballkanin, Riēard Hollbruk.
"Pavarėsia juaj nuk zhbėhet, por ekonominė e keni tė brishtė dhe keni njė pjesė tė vendit tuaj jashtė kontrollit tė pėrditshėm; ndėrkaq, burimet s'i shfrytėzoni nė mėnyrė adekuate - duhet krijuar vende tė reja pune", tha ambasadori Hollbruk.
Hollbruk i bėri thirrje klasės politike qė tė lėnė mėnjanė dallimet politike dhe tė angazhohen nė njė bashkėpunim gjithėpėrfshirės.
"Tė jemi tė sinqertė, nėse nuk i bashkoheni Bashkimit Evropian brenda 10 vjetėsh, do tė jeni gjithmonė tė izoluar", ka thėnė Hollbruk, vizita e tė cilit nė Kosovės pėrfundoi me kėtė ceremoni solemne nė Kuvendin e Republikės.

 

Britania do tė lobojė pėr njohjen e shtetit tė Kosovės, thotė Malik

9 shtator 2008

Ministri britanik pėr zhvillim ndėrkombėtar, Shahid Malik, tha tė martėn nė Prishtinė se Britania e Madhe do jetė krah pėr krah me Kosovėn pėr tė lobuar tek ato shtete qė deri mė tani nuk e kanė njohur shtetin tonė. Ministri britanik u shpreh optimist se do tė ketė rritje tė numrit tė shteteve nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Pas takimeve me presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaēi, ministri britanik tha po ashtu se Britania do ta ndihmojė zhvillimin ekonomik pėr ta nxjerr Kosovėn nga varfėria. Malik iu bėri thirrje autoriteteve nė Kosovė qė tė punojnė me tepėr pėr integrimin e pakicės serbe nė shoqėrinė kosovare.

 

Presidenti dhe kryeministri reagojnė ndaj raportit tė OSBE-sė

9 shtator 2008

Presidenti Fatmir Sejdiu tha tė martėn se Kosova do tė ruajė karakterin e njė shoqėrie multietnike si njė shtet demokratik i tė gjithė qytetarėve. Kėto komente tė presidentit Sejdiu erdhėn si reagim ndaj deklarimeve tė djeshme tė shefit tė OSBE-sė nė Kosovė, Tim Guldiman, i cili tha se Kosova nuk ėshtė shoqėri multietnike!?.
Ndėrkohė edhe kryeministri Hashim Thaēi nuk ėshtė pajtuar me vlerėsimet e njė raporti tė OSBE-sė, nė tė cilin thuhet se ka ndėrhyrje politike nė gjyqėsi, polici dhe media.
Kryeministri Thaēi tha se pikėrisht kėto fusha zhvillohen nėn autoritetin e OSBE-sė.
Kreu i OSBE-sė, Guldiman kėto komente i bėri dje gjatė prezantimit tė raportit vjetor pėr tė drejtat e njeriut, raportet ndėretnike dhe demokracinė nė Kosovė. Raporti kritikonte institucionet e Kosovės pėr ndėrhyrje politike nė gjyqėsi, polici dhe media.
 

Ann-Sofie Nilsson: Suedia ka qenė dhe do tė jetė partnere e Kosovės

9 shtator 2008

Kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, ka zhvilluar tė martėn njė takim lamtumirės me shefen e Zyrės sė Suedisė nė Prishtinė, Ann-Sofie Nilsson, me tė cilėn ka biseduar lidhur me bashkėpunimin ndėrmjet Kosovės dhe Suedisė.
Suedia ka qenė dhe do tė jetė partnere e Kosovės, ka thėnė Nilsson dhe ka shtuar se kėtyre lidhjeve iu jep shtysė edhe diaspora shqiptare e cila jeton e vepron nė kėtė shtet.
Nilsson theksoi se edhe kur tė kthehet nė Suedi, do tė angazhohet pėr thellimin e bashkėpunimit tė mėtejmė ndėrmjet institucioneve tė Kosovės dhe Suedisė, pra edhe ndėrmjet parlamenteve tė kėtyre dy vendeve. Ajo tha se duhet tė krenoheni me shkallėn e pėrfshirjes sė femrave nė jetėn parlamentare, qė ėshtė mė e mira ndėr parlamentet e rajonit.
Ndėrkaq kryeparlamentari Krasniqi falėnderoi diplomaten suedeze pėr angazhimet e saj tė pakursyera nė krijimin e raporteve sa mė tė mira ndėrmjet Kosovės dhe Suedisė. Angazhimi i znj. Nilsson vlerėsohet lart edhe nė aspektin e thellimit tė proceseve demokratike nė Kosovė. Kryeparlamentari Krasniqi i shprehi mirėnjohje znj. Nilsson, dhe mbarė shtetit suedez, njofton Zyra pėr marrėdhėnie me media dhe publikime e Kuvendit tė Kosovės.

 
Kosova me shkallėn mė tė lartė tė varfėrisė nė rajon - 45 % tė varfėr

9 shtator 2008

Edhe nėntė vite pas lufte kosovarėt vazhdojnė tė pėrballen me njė gjendje tejet tė rėndė sociale, tė cilėn e dėshmojnė statistikat e institucioneve vendore e ndėrkombėtare qė e radhitin Kosovėn me shkallėn mė tė lartė tė varfėrisė nė rajon.
Sipas statistikave tė Bankės Botėrore, rreth 45 pėr qind e popullsisė kosovare ėshtė e varfėr, pasi qė kanė mė pak se 43 euro nė muaj pėr anėtarė tė familjes.
 

Rajs: Kosova dhe Gjeorgjia – dy situata tė ndryshme

 

"Kosova ishte situatė unike", ka thėnė sekretarja amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs, nė Lisbonė, duke theksuar se "pavarėsia erdhi pas njė procesi tė zgjeruar".
Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs, tha se Kosova dhe Gjeorgjia janė dy situata tė ndryshme.
"Para sė gjithash, Kosova ishte situatė unike, erdhi pas shkatėrrimit tė Jugosllavisė", tha Rajs, duke shtuar se Kosova u bė e pavarur pas njė procesi tė zgjeruar.
Duke iu referuar krahasimeve ndėrmjet Kosovės dhe Gjeorgjisė, ajo tha se "nuk duhet tė lejojmė qė ky argument tė bėhet".
Kėto komente ajo i bėri nė konferencėn pėr shtyp nė Lisbonė, pas takimit me ministrin e Jashtėm tė Portugalisė, Luis Amado.
Amado tha se nė disa analiza ėshtė tėrhequr paralele ndėrmjet Kosovės e Gjeorgjisė, por "kemi tė bėjmė me situata tė ndryshme".
Sekretarja Rajs mė tutje theksoi se Rusia "po e thellon izolimin e saj", me sjelljet e saj ndaj Gjeorgjisė.
"Jam krejtėsisht e sigurt se Rusia do ta kuptojė se po e thellon izolimin e saj dhe se nuk ka shtegdalje tjetėr pos t'i respektojė pėrkushtimet e saj dhe tė fillojė ta ndryshojė sjelljen e saj", tha Kondoliza Rajs.

 

Krasniqi: Nuk brengosemi pėr nismėn e Serbisė

 

Kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, tha se Kosova nuk ėshtė e brengosur pėr nismėn e Serbisė nė Gjykatėn ndėrkombėtare tė drejtėsisė, pėr t’u deklaruar lidhur me ligjshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
"I gjithė procesi nė Kosovė ėshtė zhvilluar nė kuadėr tė sė drejtės ndėrkombėtare", tha Krasniqi dhe shtoi se "as Gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė nuk mund tė jetė kundėr vullnetit tė qytetarėve tė Kosovės".
Kėto komente ai i bėri pas kthimit nga vizita disaditėshe nė Shtetet e Bashkuara, ku u takua me zyrtarė amerikanė dhe me pėrfaqėsues tė jashtėm diplomatikė nė SHBA.

 

Ēekia do tė ndihmojė nė procesin e formimit tė FSK-sė

 

Ambasadorja e Ēekisė nė Kosovė, Jana Hrebiēkova, tha se vendi i saj do ta ndihmojė procesin e formimit tė forcave tė sigurisė sė Kosovės.
Nė kėtė kuadėr, pas takimit me ministrin e forcave tė sigurisė sė Kosovės, Fehmi Mujota, ajo tha se Ēekia, qė vitin e ardhshėm e kryeson presidencėn e radhės sė Bashkimit Evropian, do tė luajė rol nė trajnimin e kėtyre forcave dhe do tė ofrojė ndihmė financiare.
Ajo premtoi edhe ndihmė pėr institucionet e Kosovės.

 
Sejdiu: UNMIK-u s'mund tė ndėrmjetėsojė nė dialogun me Serbinė
 
UNMIK-u s'mund tė jetė ndėrmjetėsues i ndonjė takimi tė mundshėm mes presidentit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė, tha presidenti Fatmir Sejdiu. Ai tha se UNMIK-u mund tė jetė vetėm ndihmės nė procesin e pėrmbylljes sė misionit tė vet.
“Jam i gatshėm tė takohem me presidentin Tadiq. Por, gjithmonė si president i shtetit sovran dhe tė bisedojmė siē bisedohet ndėrmjet shteteve sovrane pėr ēėshtje qė janė nė interes tė dy popujve. Asnjėherė dhe nė asnjė periudhė pėr tema qė Serbia mund tė ketė ambicie t'i hapė, pėr ēėshtje statusi apo pėr tė mbajtur peng Kosovėn e tjera. Prandaj, nga ana jonė do tė ketė sinjale pozitive”, tha Sejdiu.
 

Kryeparlamentari Krasniqi u prit nga zvėvendėsndihmėssekretari amerikan i Shtetit Stjuart Xhons

 
Nė kuadėr tė vizitės nė SHBA, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ėshtė pritur tė enjten nga zėvendėsndihmėssekretari amerikan i shtetit, Stjuart Xhons, me tė cilin ka biseduar lidhur me situatėn politike dhe ekonomike nė Kosovė.
Zvėvendėsndihmėssekretari amerikan i shtetit, Stjuart Xhons, duke vlerėsuar tė arriturat e Kosovės nė planin e forcimit tė demokracisė dhe kontributin e saj pėr paqe e stabilitet nė rajon, ka premtuar vazhdimin e mbėshtetjes pėr Kosovėn dhe institucionet e saj.
Kryeparlamentari Krasniqi, pasi e ka uruar diplomatin Xhons pėr detyrėn e re, e ka njoftuar me zhvillimet nė Kosovė pas 17 shkurtit, kur Kuvendi i Kosovės shpalli pavarėsinė e vendit. Ai ka folur pėr veprimet shtetformuese tė Kosovės, si: miratimi i Kushtetutės, i simboleve shtetėrore dhe i korpusit tė ligjeve qė burojnė nga Plani i Ahtisarit.
 
Zanier: UNMIK-u nuk ka instrumente pėr tė ushtruar autoritetin e tij nė Kosovė
 
UNMIK-u nuk ka instrumente pėr tė ushtruar autoritetin e tij nė Kosovė, sipas Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, ka thėnė shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier, nė Vjenė.
Duke folur para Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė, Zanier, ka thėnė se shumica shqiptare nė Kosovė nuk e pranon autoritetin e tij, duke u thirrur vetėm nė Kushtetutėn e Kosovės.
Ai tha se UNMIK-u, edhe mė tutje zbaton formalisht mandatin e tij sipas Rezolutės 1244. Diplomati italian ka deklaruar se UNMIK-u mund t’i ushtrojė kompetencat e veta, vetėm nėse kjo gjė pranohet nga tė dyja palėt.
 

Shtajnmajer i thotė Jeremiqit: Pavarėsia e Kosovės ėshtė nė linjė me tė drejtėn ndėrkombėtare

 
Ministri i jashtėm gjerman, Frank-Valter Shtajnmajer, tha se Gjermania e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur, duke besuar se deklarata e shpalljes sė pavarėsisė ishte nė linjė me tė drejtėn ndėrkombėtare.
Ministri Shtajnmajer tha se Gjermania nuk e mbėshtet kėrkesėn e Serbisė, qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, ta shqyrtojė legalitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Kėto komente ai i bėri pas bisedimeve me ministrin e jashtėm tė Serbisė, Vuk Jeremiq, tė enjten nė Berlin.
Ndėrkaq Jeremiq tha se "Gjermania e ka njohur Kosovėn si njė shtet tė pavarur, por Serbia nuk e ka njohur dhe nuk do ta bėjė kėtė".
 
Zanier: OSBE me rol mė tė madh, pas rikonfigurimit tė UNMIK-ut
 

Rikonfigurimi i UNMIK-ut i jep mundėsi OSBE-sė qė tė ketė rol mė konkret nė Kosovė, ka thėnė shefi i UNMIK-ut Lamberto Zanier para Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė.
"Roli i OSBE-sė do jetė mė thelbėsor, veēanėrisht nė terren dhe jo vetėm pėr tė pėrmbushur hendekun, por edhe tė sigurojė qė arritjet qė i kemi bėrė sė bashku, tė mos humbin", ka thėnė Zanier.
Ai tha se me neutralitetin e saj OSBE gjendet nė njė pozicion tė mirė, pėr siē ka thėnė "ndėrhyrjen e butė" nė fushėn e administratės civile.
"Ndryshimet qė prekin UNMIK-un paraqesin pėr OSBE-nė edhe mundėsi edhe sfidė; mundėsi tė mirė se do tė jenė nė vijėn e frontit nė kuptimin e monitorimit, kėshillimit dhe tė ngrejė zilen e alarmit atėherė kur duhet; si dhe sfidė sepse asnjėri nga ne nuk do tė ketė autoritetin, qė dikur kishte UNMIK-u," ka thėnė Zanier.

 
Italia njeh zyrtarisht pasaportat e Republikės sė Kosovės
 
Italia i ka njohur zyrtarisht pasaportat e Republikės sė Kosovės, ka bėrė tė ditur ambasadori italian nė Kosovė, Michael Luis Giffoni, pas takimit me presidentin Fatmir Sejdiu.
Giffoni tha se shumė shpejtė do tė pėrfundojė edhe procedura e lėshimit tė vizave pėr shtetasit e Kosovės, ndėrsa bėri tė ditur se, shteti italian synon thellimin e mėtejmė tė bashkėpunimit me Kosovėn si nė fushėn ekonomike, politike, ashtu edhe atė kulturore.
“Italia beson fuqishėm nė stabilitetin e Kosovės dhe tė gjithė rajonit tė Ballkanit. E gjithė kjo nė kuadrin e perspektivės sė pėrbashkėt evropiane tė Ballkanit”, ka thėnė Giffoni.
 
Solana: Serbia duhet tė sillet nė mėnyrė tė arsyeshme kur ėshtė nė pyetje Kosova

4 shtator 2008

Pas takimit qė krerėt e lartė tė Bashkimit Evropian kanė pasur nė Bruksel me presidentin e Serbisė Tadiq, shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana ėshtė shprehur optimist pėr tė ardhmen e EULEX-it nė Kosovės.
Solana tha se iu kishte bėrė me dije zyrtarėve tė lartė serbė, se Serbia duhet tė sillet “nė mėnyrė tė arsyeshėm dhe me mendje tė shėndoshė” kur ėshtė nė pyetje Kosova, por ka mohuar qė Brukseli t’i ketė kushtėzuar Serbisė anėtarėsimin nė Bashkimin Evropian me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
 

Fejt: BE po bisedon me serbėt pėr vendosjen e EULEX-it edhe nė veri tė Kosovės

4 shtator 2008

Zyrtarėt e BE-sė janė nė bisedime me serbėt lokalė dhe me Beogradin zyrtar nė pėrpjekje pėr tė siguruar mbėshtetjen e tyre pėr vendosjen e Misionit Evropain nė veri tė Kosovės, thotė i dėrguari i posaēėm i BE-sė nė Kosovė, Piter Fejt.
Fejt i tha BBC-sė se pėr shkaqe sigurie, Zyra Civile Ndėrkombėtare nuk e ka hapur zyrėn e saj nė veri tė Mitrovicės, tė banuar me shumicė serbe, por nė pjesėn jugore tė qytetit.
Ai tha se Bashkimi Evropian nuk do tė dėshironte qė veriu i Kosovės tė shndėrrohet nė njė konflikt tė ngrirė, sepse kjo, siē tha ai, nuk do tė ndihmonte as vet serbėt.
Nė njė intervistė dhėnė BBC-sė, kreu i Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Piter Fejt thotė se nuk ka pėrplasje tė kompetencave ndėrmjet misionit tė BE-sė, atij tė OKB-sė dhe Qeverisė sė Kosovės.
 
Presidenti Sejdiu i gatshėm pėr takim me Tadiqin

3 shtator 2008

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu ka shfaqur gatishmėrinė pėr t'u takuar me homologun serb Boris Tadiq, por vetėm me njė prani, siē ka thėnė, tė rėndėsishme ndėrkombėtare.
Nė njė intervistė pėr BBC-nė, Presidenti Sejdiu tha se takimi me udhėheqėsin serb do tė mund tė pėrqendrohej vetėm nė ēėshtjet e fqinjėsisė dhe tė raporteve mes dy vendeve sovrane, duke kundėrshtuar mundėsinė e rihapjes sė ēėshtjes sė statusit.
"Natyrisht se nė kėtė periudhė ne japim edhe njė pėrgjigje paralele se me Beogradin asnjėherė s'do tė ketė takime dhe tema tė cilat lidhen me statusin".
Sejdiu tha se UNMIK-u nuk ėshtė njė partner qė do tė hyjė nė ndėrmjetėsime tė veēanta, por sipas tij ai sė bashku me EULEX-in mund tė lehtėsojnė dhe tė shtensionojnė marrėdhėniet mes Prishtinės dhe Beogradit.
Presidenti i Kosovės tha se Serbia nuk mund tė pengojė shtetet e ndryshme nė njohjen e realitetit nė Kosovė dhe shfaqi bindjen e tij se nisma e qeverisė sė Serbisė pėr tė shqyrtuar ligjshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nuk do tė japė rezultat.
Presidenti kundėrshtoi paralelet mes Kosovės dhe Osetisė Jugore dhe Abkhazisė, duke e cilėsuar Kosovėn si rast tė veēantė dhe nėnvizoi se Rusia ka hyrė nė njė situatė shumė tė komplikuar.
Ai ka pėrjashtuar ēdo mundėsi tė pėrplasjeve me Serbinė, pėrfshirė edhe veriun e Kosovės, tė cilin e cilėsoi si pjesė integrale tė Kosovės.
 

Kuēi pėrjashton pėrdorimin e dhunės pėr ta shtrirė autoritetin nė gjithė territorin e Kosovės

3 shtator 2008

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi tha tė mėrkurėn se Qeveria po punon me tė gjithė faktorėt pėr shtrirjen e autoritetit nė tė gjithė territorin e vendit. Megjithėkėtė, ai tha se nuk duhet krijuar iluzion para qytetarėve se kjo mund tė bėhet shumė shpejtė dhe me dhunė. Ai i bėri kėto komente duke iu pėrgjigjur akuzave tė opozitės pėr angazhimin e qeverisė nė ēėshtjen e shtrirjes sė autoritetit edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės.
“Raporti pozitė - opozitė duhet tė dallojė me raportet qė kanė tė bėjnė me veprime gjithėkombėtare. Nė rastin konkret flas edhe pėr veprimet qė kanė tė bėjnė me Leposaviqin, Zubin Potokun, apo edhe ndonjė pjesė tjetėr tė territorit tė Kosovės, ku momentalisht nuk shtrihet autoriteti 100 pėrqind.
Ėshtė gatishmėri dhe obligim i yni qė ta bėjmė njė gjė tė tillė, por tė mos krijojmė iluzion para qytetarėve se kjo mund tė bėhet shumė shpejtė, e aq mė pak me mjete tė dhunshme. Ne po punojmė shumė ngushtė me faktorėt ndėrkombėtarė, me institucionet tjera, me minoritetin serb qė ta integrojmė sa mė shumė qė ėshtė e mundur, por nuk e kemi ndėrmend qė ta pėrdorim dhunėn pėr ta shtrirė autoritetin, por do tė jemi atraktiv qė ta bėjmė njė gjė tė tillė. Mendoj se kėtė duhet ta bėjnė pozita dhe opozita, por obligimet tona institucionale do t’i kryejmė”, ka thėnė zv/kryeministri Hajredin Kuēi.
 
Ivanko: Nuk ka asnjė lėvizje nga Beogradi e Prishtina pėr ndonjė takim tė afėrt

3 shtator 2008

Nuk pritet ndonjė takim i shpejt nė mes Prishtinės dhe Beogradit, pavarėsisht pėrpjekjeve tė UNMIK-ut pėr tė venė dialog midis tyre. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Aleksander Ivanko tha se do tė ndihmonin nisma pėr dialog, por tash pėr tash nuk ka lėvizje nga asnjėra palė.
Ivanko nuk saktėsoi nėse nė bisedimet eventuale do tė pėrfshihej edhe ēėshtja e personave tė pagjetur, duke thėnė se pėr kėtė ēėshtje ka punuar njė komision i veēantė.
 
Hapen katėr zyra tė reja pranė kryeministrit

3 shtator 2008

Qeveria e Republikės sė Kosovės vendosi tė mėrkurėn qė t’i hapė edhe katėr zyra tė reja pranė Kryeministrit: Zyrėn pėr komunitete, Zyrėn pėr veteranėt e UĒK-sė, Zyrėn pėr pensionistė dhe Zyrėn pėr biznese.
Kryeministri Hashim Thaēi tha se duke marrė parasysh rėndėsinė e kėtyre ēėshtjeve, me hapjen e zyrave parashihet pėrfshirje mė direkte e kreut tė ekzekutivit nė zgjidhjen e tyre.
Katėr zyra tė reja pranė kryeministrit, me katėr kėshilltarė pėrfaqėsues do tė pėrpiqen qė tė zgjidhin mė me efikasitet ēėshtje qė lidhen me komunitetet, veteranėt e luftės, pensionistėt dhe biznesin.
Ajo pėr komunitete pret vetėm zyrtarizmin, ndėrsa pritet caktimi i pėrfaqėsuesve nga shoqatat pėrkatėse pėr veteranėt dhe pensionistėt.
Kryeministri Thaēi tha se pėr zgjidhjen e problemeve pėr kėto kategori kėrkohet njė komunikim i drejtpėrdrejt.
Qeveria, tė mėrkurėn, gjithashtu vendosi pėr ndarjen e 150 mijė eurove, qė gjatė kėtij viti do tė pėrdoren pėr rregullimin e protezave tė invalidėve tė luftės sė UCK-sė.
 
Tiranė: Takohen ministrat Hyseni dhe Basha

3 shtator 2008

"Nuk ka ngadalėsim nė procesin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės", tha tė mėrkurėn nė Tiranė ministri i Jashtėm i Kosovės Skėnder Hyseni, duke shtuar se procesi po kushtėzohet nga procedurat e gjata qė kanė disa vende.
Nė njė konferencė pėr mediat me homologun Lulzim Basha, Hyseni bėri tė ditur se nė fund tė javės sė ardhshme do tė ketė takim me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Ligės Arabe nė Arabinė Saudite, pėr njohjen nga ana e kėtyre vendeve.
Ai tha se ka dhe vende qė hezitojnė tė kenė marrėdhėnie krejt tė hapura me Kosovėn pasi kjo do tė nėnkuptonte njohje implicite. "Me to duhet tė jemi tė kujdesshėm, tė mos ketė presion tė tepruar, pasi mund shndėrrohet nė kundėrefekt pėr vetė Kosovėn", ka thėnė Hyseni.
Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha tha se Shqipėria do ta mbėshtesė Kosovėn nė procesin e saj pėr avancimin e njohjes sė Kosovės nga bashkėsia ndėrkombėtare.
Basha tha se elementi i pėrbashkėt nė rastin e krahasimit tė Kosovės me Osetinė e Jugut mund tė jetė pėrballja e ndėrkombėtarėve me qėndrimin e njėanshėm tė Rusisė ndaj pavarėsisė sė Kosovės, dhe njohjes sė pavarėsisė sė rajoneve separatiste tė Gjeorgjisė.
 
Spanja ka ndikuar te shumė vende pėr tė mos e njohur pavarėsinė e Kosovės

3 shtator 2008

Nė njė dokument sekret tė botuar nga e pėrditshmja “Koha Ditore”, thuhet se Spanja pos qė nuk e ka njohur Kosovėn ka ndikuar pėr tė keq te shumė vende tė tjera tė Amerikės Latine, Afrikės dhe Lindjes sė Mesme, qė ta bėjnė tė njėjtėn gjė. Nė dokumentin dėrguar disa shteteve pas shpalljes sė pavarėsisė, Spanja argumenton nė mėnyrė juridike dhe politike pse ėshtė kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe ka qėndrim identik me atė tė Serbisė dhe Rusisė. Spanja, shkruan mė tej gazeta, ėshtė thirrur nė faktin se Rezoluta 1244 garanton integritetin territorial tė Serbisė. “Jemi dėshmitarė tė kompletimit tė shpėrbėrjes sė plotė tė ish-Republikės Federative tė Jugosllavisė, shkaktuar nga konfliktet nacionaliste qė kanė shpėrthyer nė vitet 1990”, shkruan nė kėtė dokument tė Spanjės. Pra, Spanja i sheh si konflikte nacionaliste agresionet e udhėhequra nga Millosheviqi ndaj disa shteteve nė Ballkan.
 
Mur: SHBA pret qė Mali i Zi ta njohė pavarėsinė e Kosovės

3 shtator 2008

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės presin qė Mali i Zi, si dhe vendet e tjera tė rajonit, tė njohin pavarėsinė e Kosovės, sepse kjo do t'i kontribuonte forcimit tė stabilitetit rajonal, ka deklaruar ambasadori amerikan nė Podgoricė, Frederik Mur.
"Mendoj se nėse ekziston pasiguri, nėse nuk ekzistojnė marrėdhėnie normale diplomatike nė mes tė shteteve tė kėtij rajoni, kjo dėmton stabilitetin rajonal", ka thėnė Mur para gazetarėve gjatė vizitės nė njė kamp refugjatėsh.
Sipas tij, SHBA-tė shpresojnė qė Mali i Zi dhe autoritetet e tij, nėse konsiderojnė se kjo ėshtė nė interesin e tyre, do t'i bashkohen qėndrimit dhe pozicionit tė partnerėve euroatlantikė.
"SHBA-tė dhe Mali i Zi kanė njė dialog tė hapur pėr Kosovėn. Shpresojmė, presim se do t'i bashkohet tė gjithė partnerėve, pėr fshirė neve, sa i pėrket Kosovės", ka theksuar diplomati amerikan.
"Natyrisht e dimė se kjo ėshtė njė ēėshtje e vėshtirė pėr Malin e Zi. Duam qė Mali i Zi tė ketė marrėdhėnie tė shkėlqyera me Serbinė, konsiderojmė se njohja e Kosovės do t’i kontriubuojė forcimit tė stabilitetit rajonal", ka thėnė ambasadori amerikan.
 

Lubjana nuk bėn presion mbi Podgoricėn qė tė njohė Kosovėn

3 shtator 2008

Presidenti slloven Danilo Turk, i cili ndodhet pėr njė vizitė zyrtare nė Mal tė Zi, ka deklaruar se respekton qėndrimin e kėtij vendi nė rastin e Kosovės dhe se nuk ka presion mbi Podgoricėn qė tė njohė pavarėsinė e Kosovės.
"Filozofia e politikės sė jashtme tė Sllovenisė kurrė nuk ka qenė tė bėjė presion. Njohja e Kosovės ėshtė ēėshtje pėr tėrė komunitetin ndėrkombėtar, prandaj nuk do tė ishte e drejtė tė kesh pritje tė veēantė nga vendet tė cilat janė nė fqinjėsinė tonė tė drejtpėrdrejtė", ka thėnė presidenti slloven nė njė konferencė pėr media pas bisedimeve me homologun e tij malazez Filip Vujanoviq nė Cetinje.
Kreu i shtetit slloven ka shprehur bindjen se Mali i Zi vetė do tė dijė qė tė zgjedhė momentin dhe mėnyrėn pėr tė marrė vendimin nė rastin e Kosovės.
Presidenti slloven ka thėnė se Lubjana nuk mbėshtet kėrkesėn e Serbisė qė ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės tė paraqitet para Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, duke theksuar se gjykata trajton ēėshtje juridike, ndėrsa Kosova ėshtė ēėshtje politike.
 
Sejdiu-Thaēi: Demarkacioni nuk prek territorin e Kosovės

2 shtator 2008

Territori i Kosovės do tė jetė i paprekur dhe i pacenueshėm, ndėrkohė qė procesi i demarkacionit tė kufirit Kosovė-Maqedoni do tė pėrmbyllet suksesshėm, thanė tė martėn presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi.
 
Presidenti Sejdiu dekretoi tė ngarkuarit me punė nė misionet diplomatike

2 shtator 2008

Presidenti Fatmir Sejdiu ka dekretuar tė martėn tė ngarkuarit me punė nė misionet diplomatike tė Republikės sė Kosovės.
Dekretimi i presidentit vjen pas propozimit tė Qeverisė pėr emėrimin e tė ngarkuarve me punė.
Nė vendim tė presidentit Sejdiu thuhet: “Miratohet Propozimi i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės Nr.01/32, i datės 28.08.2008, pėr tė emėruar kėta tė ngarkuar me punė (charge d’affaires ad interim)”:
1. Washington – Avni Spahiu
2. Londėr – Muhamet Hamiti
3. Paris – Muhamedin Kullashi
4. Berlin – Vilson Mirdita
5. Romė – Albert Prenkaj
6. Bruksel – Ilir Dugolli
7. Ankara – Bekim Sejdiu
8. Vjenė – Sabri Kiqmari
9. Bern – Naim Mala
10. Tiranė – Gazmend Pula
Presidenti Sejdiu udhėzon Ministrinė e Punėve tė Jashtme qė tė ndėrmarrė hapat e nevojshėm pėr implementimin e kėtij vendimi.
 

Kosova dhe Shqipėria nėnshkruan marrėveshjen e bashkėpunimit nė shėndetėsi

2 shtator 2008

Ministri i Shėndetėsisė sė Kosovės Alush Gashi dhe ministrja shqiptare e Shėndetėsisė Anila Godo nėnshkruan tė martėn njė marrėveshje me qėllim tė ngritjes sė bashkėpunimit ndėrshtetėror nė sektorin e shėndetėsisė.
Ministri Gashi me kėtė rast vlerėsoi pozitivisht bashkėpunimin Kosovė-Shqipėri nė fushėn e shėndetėsisė.
Ndėrkaq ministrja shqiptare e Shėndetėsisė, Anila Godo, tha se nėnshkrimi i memorandumit ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė do tė jetė shumė i rėndėsishėm, sepse ai do tė thellojė bashkėpunimin e mėtutjeshėm nė sektorin e shėndetėsisė.
 
Nesėr nė Prishtinė mbėrrin zv.shefi i UNMIK-ut Dejvid Harland

2 shtator 2008

Diplomati amerikan Dejvid Harland tė mėrkurėn mbėrrin nė Prishtinė pėr tė marrė detyrėn e zv.shefit tė UNMIK-ut. Sipas zėdhėnėsit tė UNMIK-ut, Aleksandar Ivanko, Harland do tė qėndrojė nė Prishtinė pesė javė, ndėrsa detyrė kryesore e tij do tė jetė rikonfigurimi.
Nė selinė e OKB-sė nė Nju Jork, Harland ka ushtruar detyrėn e drejtorit tė Divizionit pėr Evropėn dhe Amerikėn Latine nė Departamentin e Operacioneve Paqeruajtėse.
 

Miliband: Rusia do ketė pasoja pėr Gjeorgjinė

2 shtator 2008

Rusia do tė ketė pasoja politike dhe ekonomike pėr shkak tė intervenimit ushtarak nė Gjeorgji, me tė cilėn realizoi njė pėrfitim afatshkurtėr, ka vlerėsuar shefi i diplomacisė britanike, Dejvid Miliband.
Moska tash ėshtė mė e izoluar dhe shumė mė pak i besohet se para njė muaji, ka shkruar Miliband nė numrin e sotėm tė gazetės "Irish Examiner".
"Ajo shėnoi njė fitore afatshkurtėr ushtarake, por me kalimin e kohės do t'i ndjejė humbjet ekonomike dhe politike. Nėse Rusia vėrtetė dėshiron respekt dhe ndikim, ajo duhet ta ndryshojė kursin", ka thėnė ai.
Miliband ka shtuar se Evropės i duhet gazi rus, por edhe Rusisė i duhen tregu evropian dhe investimet.
 
Sarkozi: Para njohjes sė Kosovės, ka pasur diskutime

2 shtator 2008

Presidenti francez, Nikola Sarkozi, tha mbrėmė, pas pėrfundimit tė samitit tė jashtėzakonshėm tė Bashkimit Evropian, se BE-ja e dėnon vendimin e Rusisė pėr njohjen e pavarėsisė sė Osetisė Jugore dhe tė Abkhazisė, ashtu sikur qė Rusia e kishte dėnuar vendimin e disa shteteve evropiane, qė ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės.
Duke u shprehur pėr qėndrimin e Rusisė se "me Kosovėn ėshtė bėrė precedent", presidenti Sarkozy theksoi se para se disa shtete tė Bashkimit Evropian e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, me vite tė tėra janė zhvilluar diskutime nė forumet ndėrkombėtare.
"Ka pasur ndėrmjetėsim tė OKB-sė dhe ia kam pėrkujtuar presidentit Medvedev se kur Evropa e ka pranuar Kosovėn, Rusia e ka dėnuar vendimin e Evropės", tha Nikola Sarkozi, vendi i tė cilit e kryeson presidencėn e radhės sė Bashkimit Evropian.
"Ata nuk duhet tė habiten kur ne e dėnojmė vendimin e Rusisė", tha presidenti francez.
 
Bashkimi Evropian i ngrin bisedimet e partneritetit me Rusinė

1 shtator 2008

Liderėt e Bashkimit Evropian tė hėnėn janė dakorduar t'i ngrijnė bisedimet e ardhshme pėr partneritet tė ri ndėrmjet BE-sė dhe Rusisė derisa Moska t'i tėrheqė trupat e saj nė pozicionet para konfliktit nė Gjeorgji.
Presidenti i Francės Nikola Sarkozi, vendi i tė cilit mban kryesinė e radhės tė BE-sė, tha pas takimit tė jashtėzakonshėm nė Bruksel se blloku 27-anėtarėsh do tė duhet ta rishqyrtojė partneritetin e vet me Rusinė nė qoftė se nuk respektohet marrėveshja pėr tėrheqjen e trupave nga Gjeorgjia.
"Evropa konsideron se ēfarėdo zgjidhje paqėsore afatgjate pėr situatėn nė Gjeorgji duhet tė bazohet nė pavarėsinė, sovranitetin dhe integritetin territorial tė Gjeorgjisė, e jo nė aktet e kryera apo masat unilaterale, tė cilat janė nė kundėrshtim me ligjin ndėrkombėtar", tha Sarkozi.
Kryetari i Komisionit Evropian Hose Manuel Barroso tha se data e bisedimeve, fillimisht e caktuar pėr 15 shtator, do tė varet nga lėvizjet e Rusisė.
Mė herėt, ministri i Jashtėm i Rusisė Sergei Lavrov e paralajmėroi Perėndimin kundėr mbėshtetjes sė presidentit tė Gjeorgjisė, Mikail Sakashvili.
 
Serbėt sulmojnė zyrat e komunės sė Shtėrpcės, hasin nė rezistencėn e punėtorėve shqiptarė

1 shtator 2008

Strukturat paralele serbe kanė sulmuar sėrish tė hėnėn zyrat e Departamentit tė Gjeodezisė dhe Kadastrės nė Kuvendin Komunal tė Shtėrpcės, nė pėrpjekje pėr tė uzurpuar pronėn shtetėrore. Nė orėt e hershme tė mėngjesit, katėr serbė tė udhėhequr nga kryetari ilegal i Shtėrpcės, Zvonko Mihajlloviq, kanė tentuar tė hyjnė dhunshėm nė zyrat komunės, por kanė hasur nė rezistencėn e punėtorėve shqiptarė.
Nėnkryetari i Shtėrpcės, Ali Halimi, ka thėnė se sulmuesit pasi janė futur nė ndėrtesėn e komunės, kanė filluar tė demolojnė inventarin dhe kėrcėnuar punėtorėt e pranishėm. Edhe Policia e Kosovės e ka konfirmuar incidentin e sotėm nė Komunėn e Shtėrpcės. Zėdhėnėsi Veton Elshani ka thėnė se dy persona po intervistohen pėr rastin dhe situata ėshtė normalizuar.
 

Nis shėnimi i vijės kufitare mes Kosovės e Maqedonisė nė zonėn e Debėlldesė

1 shtator 2008

Pas shumė pėrgatitjeve dhe takimeve, komisionet ndėrshtetėrore tė Kosovės dhe tė Maqedonisė, tė hėnėn nė zonėn kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė, nisėn punėt pėr vendosjen e shenjave kufitare mes dy shteteve nė zonėn e fshatit Debėllde, zona mė e ndjeshme meqė, sipas marrėveshjes ilegale tė vitit 2001 pėr kufirin e Kosovės mes Beogradit dhe Shkupit, banorėve tė kėtij fshati i ishte cenuar e drejta e pronės nė njė sipėrfaqe prej 429 hektarėsh.
Murat Meha zv.kryetar i komisionit pėr demarkacionin e kufirit, tha se tė gjitha pėrgatitjet pėr shėnjimin e vijės kufitare janė bėrė nė nivelin mė tė lartė dhe nė bashkėpunim edhe me banorėt e Debėlldesė, ndėrkaq kryetari i Kėshillit tė fshatit Debėllde, Zymri Ilazi, tha se shėnjimi i pikave kufitare po bėhet nė pėrputhje me kėrkesat e banorėve tė Debėlldesė, qė i kthen nė pronėsi banorėve tokat e tyre tė uzurpuara 7 vite mė parė.
Sipas anėtarėve tė komisionit pėr demarkacionit tė kufirit, punėt rreth shėnjimit tė vijės kufitare Kosovė – Maqedoni duhet tė pėrfundojnė nė mars tė vitit 2009.

 
Bocevski: Nuk ka paralajmėrime se kur do tė njihet Kosova

1 shtator 2008

Zėvendėskryeministri i Qeverisė sė Maqedonisė pėr ēėshtjen e integrimeve evropiane, Ivica Bocevski deklaroi pėr “Kanal 5” se me kujdes po ndiqet situata rreth njohjes sė Kosovės. “Situata rreth njohjes sė Kosovės po ndiqet me kujdes, por nuk kemi paralajmėrime se kur do tė ndodhė akti i njohjes”, deklaroi Bocevski, duke mos dhėnė detaje tė tjera. Ēėshtja e Kosovės akoma nuk ėshtė ēėshtje e vėnė nė rend dite nė Qeverinė e Maqedonisė.
Kryeministri i Maqedonisė, Nikolla Gruevski nuk ėshtė deklaruar lidhur me njohjen e Kosovės, edhe pse BDI, partnere e koalicionit, nė disa raste pėrmes krerėve tė saj ka paralajmėruar se sė shpejti do tė pasojė njohja e pavarėsisė sė Kosovės.
 
Serbia kėrcėnon Maqedoninė tė mos e njoh Kosovėn

1 shtator 2008

Ambasadori serb nė Maqedoni, Zoran Popoviq, ka deklaruar se nėse Maqedonia do ta pranojė pavarėsinė e Kosovės, marrėdhėniet nė mes dy vendeve do tė pėrkeqėsohen seriozisht. Nė intervistėn pėr Televizionin A1, ai ka deklaruar gjithashtu se Serbia pret qė Maqedonia tė vazhdojė me politikėn neutrale ndaj kėtij problemi.
Nė pyetjen se ēfarė hapash do tė ndėrmerrte Beogradi, po qe se Maqedonia e pranon pavarėsinė e Kosovės, Popoviq ka thėnė se Serbia ka qėndrim parimor. “Beogradi brenda 48 orėsh do t’i tėrheqė ambasadorėt, nė shenjė proteste pėr shkak tė mohimit tė legjitimitetit dhe sovranitetit tė Serbisė, si njė shtet i tėrė”.
Fillimi i negociatave pėr demarkacionin e kufirit verior maqedonas me zyrtarėt e Kosovės, sipas Popoviqit do tė thotė se Maqedonia nė njėfarė mėnyre e ka mohuar sovranitetin e shtetit serb nė territorin e tij.
 
Haradinaj: Prishtina dhe Beogradi duhet tė bisedojnė pa ndėrmjetėsim

1 shtator 2008

Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, thotė se Prishtina dhe Beogradi do tė duhej tė bisedonin drejtpėrdrejt me njėra tjetrėn, mbi bazėn e temave tė dakorduara nė mėnyrė tė ndėrsjellė.
Ai i tha BBC-sė se kryeadministratori i UNMIK-ut nuk duhet tė marrė rolin e lehtėsuesit tė bisedimeve, meqė Kosova ėshtė njė vend i pavarur dhe ajo mund tė identifikojė vetė temat pėr biseda tė ndėrsjella me Serbinė dhe nė rast nevoje edhe ta identifikojė lehtėsuesin nė kėtė proces.
Haradinaj ka vlerėsuar se Kosova nuk ka qenė e suksesshme nė politikėn e jashtme dhe ka humbur disa mundėsi deri tani qė tė jetė anėtare e OKB sė.
 
Serbia nuk do tė njohė diplomat e Universitetit tė Prishtinės

1 shtator 2008

Serbia nuk do tė njohė nė tė ardhmen diplomat e Universitetit tė Prishtinės me vulėn e UNMIK-ut, ka thėnė ministri serb i arsimit Zharko Obradoviq. Sipas tij, "ky ėshtė vendim i qeverisė pėr tė cilin ekzistojnė shumė arsye".
Duke komentuar pakėnaqėsinė e Riza Halimit, kryetar i PVD-sė dhe deputet i vetėm shqiptar nė parlamentin serb, Obradoviq ka bėrė njė vlerėsim infatil, duke thėnė qė "nėse njė vendim i tillė nuk i pėlqen Halimit atėherė kjo ėshtė ēėshtje e tij"!
Halimi ka thėnė se problemi i diplomave me vulėn e UNMIK-ut ėshtė zgjidhur nė vitin 2001 dhe se "ka qenė njė nga rezultatet mė tė mėdha qė ka hapur mundėsinė e integrimit tė shqiptarėve nė vetėqeverisjen lokale". Ai ka theksuar se "nėse mbetet kėshtu, do tė ketė probleme tė mėdha dhe fillim i destabilizimit tė situatės".
 
Maroviq: Qėndrimi i Mali tė Zi ndaj Kosovės nuk dallon nga qėndrimi i vendeve tė tjera nė rajon

1 shtator 2008

Ēėshtja e Kosovės nuk ėshtė dhe nuk do tė jetė kurrfarė pengese pėr procesin e pėrshpejtimit tė Mali tė Zi nė institucionet evropiane, ka vlerėsuar nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Socialistėve, Svetozar Maroviq.
"Qėndrimi i Mali tė Zi nė lidhje me kėtė (Kosovėn) nuk dallon thelbėsisht nga qėndrimi i vendeve tė tjera nė rajon", ka thėnė Maroviq, duke shtuar se edhe Serbia nė zgjedhjet e fundit parlamentare ka votuar me shumicė pėr Serbinė evropiane.
Ai ka thėnė se shumė diplomatė tė huaj kohėve tė fundit edhe publikisht presin qė Mali i Zi, si njė nga anėtaret e ardhshme tė BE-sė, tė ndjekė politikėn e shumicės nė BE nė lidhje me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Maroviq ka pėrsėritur se njohja e Kosovės ėshtė nė kompetencė tė qeverisė dhe beson se do tė zgjidhet momenti mė i mirė qė kjo ēėshtje tė pėrcaktohet nė mėnyrėn e cila ėshtė nė interes tė qytetarėve.
 
Ollbrajt hedh poshtė krahasimet e Moskės pėr Kosovėn

1 shtator 2008

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Medlin Ollbrajt ka kritikuar administratėn aktuale amerikane pėr pėrgjigjen ndaj krizės nė Gjeorgji. Ajo ka shtuar se NATO-ja duhet t'i shtyjė pėrpara planet pėr anėtarėsimin eventual tė Gjeorgjisė, dhe i ka hedhur poshtė krahasimet e Moskės pėr Kosovėn dhe rajonet separatiste tė Gjeorgjisė.
"Presidenti i Serbisė Sllobodan Millosheviqi dhe bashkėpunėtorėt e tij urdhėruan spastrimin etnik tė Kosovės. Ne u pėrpoqėm nė disa rezoluta qė tė gjejmė zgjidhje, dhe vazhdimisht nė bashkėpunim me rusėt. Situata thjesht ishte e ndryshme. Ajo qė bėri Millosheviqi nuk mund tė krahasohet me atė qė bėnė gjeorgjianėt pėr ta ruajtur vendin e tyre", ka thėnė Ollbrajt.
 
Nė Kosovė filloi viti i ri shkollor 2008/2009

1 shtator 2008

Nė shkollat fillore dhe tė mesme tė Republikės sė Kosovės, nisi tė hėnėn viti i ri shkollor 2008/2009.
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka pėrgėzuar me kėtė rast nxėnėsit dhe mėsimdhėnėsit.
Te telegramin e kryeministrit Thaēi thuhet: “Filllimi i vitit tė ri shkollor Ju gjen nė Kosovėn shtet tė lirė, tė pavarur dhe sovran.
Kosova ka arritur atė qė me shekuj kanė ėndėrruar breza tė tėrė: mėsues, nxėnės dhe arsimdashės, qė kanė dhėnė kontribut tė vazhdueshėm pėr arritjen e kėtyre qėllimeve”, thuhet nė fillim tė telegramit tė kryeministrit Thaēi.
Viti i Ri shkollor ėshtė hapje e njė beteje tė rėndėsishme pėr avancimin e proceseve edukative, pėr ngritjen e cilėsisė dhe thellimin reformave nė tė gjitha nivelet e arsimit.
Rruga e Kosovės drejt integrimeve euratlantike ėshtė e hapur dhe mė e shpejtė, nė saje tė arsimimit modern, profesional dhe cilėsor.
Qeveria e Republikės sė Kosovės ėshtė shumė e vendosur dhe shumė e pėrkushtuar qė sistemi i edukimit nė Kosovė tė jetė prioritet dhe tė gėzojė mbėshtetje tė gjithanshme.
Qeveria e Republikės sė Kosovės nė vitet qė vijnė do tė ndėrmarrė tė gjithė hapat e duhur qė sistemi i arsimit tė ngritet nė nivele edhe mė tė larta.”
, ndėrsa gjatė ditės pritet tė pėrurohen disa objekte shkollore tė ndėrtuara me buxhet tė shtetit.
 
Filloi Muaji i Ramazanit, Sejdiu dhe Thaēi urojnė besimtarėt myslimanė

1 shtator 2008

Nė Kosovė, filloi tė hėnėn Muaji i Ramazanit, gjatė tė cilit, besimtarėt myslimanė agjėrojnė duke u lutur qė ky muaj tė shėrbej si mesazh i paqes, lirisė dhe pėrpjekjes sė pėrbashkėt pėr realizimin e synimeve.
Presidenti i Republikės Fatmir Sejdiu uroi besimtarėt myslimanė me rastin e fillimit tė muajit tė Ramazanit, me urimet mė tė pėrzemėrta, me dėshirėn qė tė ketė agjėrim tė lehtė, harmoni dhe begati nė familjet e tyre.
“Ramazani ėshtė muaj i sakrificės njerėzore, i pėrkushtimit ndaj Zotit dhe i vetėkontrollit, ndaj uroj qė jo vetėm ky muaj, por edhe tė gjithė tė tjerėt qė do tė vijnė pastaj, tė kalojnė nė paqe dhe nė mirėkuptimi midis tė gjithė nesh nė Republikėn e Kosovės. Po ashtu, uroi qė nė kėtė muaj paqja tė mbretėrojė kudo nė botė, sepse Ramazani ėshtė muaj i mirėkuptimit dhe i dashurisė mes njerėzve pa dallim etnie, race a feje", thuhet nė mesazhin e presidentit Sejdiu.
Edhe kryeministri Thaēi ka uruar kryetarin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, myftiun Naim Tėrrnava dhe besimtarėt e Kosovės, me rastin e fillimit tė muajit tė Ramazanit.
“Muaji i Ramazanit ėshtė muaj i rėndėsishėm pėr besimtarėt islamė, ku reflektohet mė sė miri bindja fetare dhe sprova e njeriut pėr t'iu pėrkushtuar lartėsimit shpirtėror.
Uroj qė nė kėtė muaj tė shenjtė nė tė gjitha familjet tuaja tė ketė edhe mė shumė lumturi, paqe, harmoni dhe agjėrim tė lehtė, thuhet nė mesazhin e kryeministrit Thaēi.
 
 
 

flesh lajme Thaēi e Feith diskutojnė pėr shtrirjen e EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Me gjasė, BE do tė abstenojė nė rastin e votimit pėr kėrkesėn e Serbisė

flesh lajme Liderėt vendorė hedhin poshtė idenė e Tadiqit pėr ndarjen e Kosovės

flesh lajme Me 8 tetor Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė voton lidhur me projektrezolutėn e Serbisė

flesh lajme Tadiq: Kosova tė ndahet, nėse dėshtojnė opsionet tjera

flesh lajme Volker: NATO-ja dhe BE-ja tė bėjnė gjithēka pėr anėtarėsimin e Kosovės nė radhėt e veta

flesh lajme Ministri Shala pėrfaqėson Kosovėn nė takimin e FMN-sė

flesh lajme Institucionet e Kosovės pėrkrahin masat qė po ndėrmerr UNMIK-u nė veri tė vendit

flesh lajme Me 3 tetor do ta fillojnė punėn gjykatat nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Ministri Ahmet Shala pėrfaqėson Republikėn e Kosovės nė takimin vjetor tė FMN-sė

flesh lajme Bashkimi Evropian ndanė 4.5 miliardė euro pėr Ballkanin – pėrfiton edhe Kosova

flesh lajme Letėrnjoftimet e reja tė Republikės sė Kosovės pritet tė lėshohen nė javėn e dytė tė tetorit

flesh lajme Malajzia do ta njohė Kosovėn shumė shpejt, thotė ministri Hyseni

flesh lajme Basha: Shumė vende nuk janė tė interesuara qė tė vazhdojnė debatin pėr Kosovėn, qė konsiderohet i mbyllur

flesh lajme Hiqen nga fletarresti i Interpolit Hashim Thaēi e Agim Ēeku - Beogradi "i befasuar"!

flesh lajme Fejt: Pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme, pavarėsisht gjykatave

flesh lajme Topi: Pavarėsia e Kosovės - ngjarja mė historike nė rajon

flesh lajme Topi: Tė pranohet realiteti dhe Kosova tė bėhet sa mė shpejt anėtare e OKB-sė

flesh lajme Thaēi: Nisma serbe ide shumė e keqe - mund tė dėmtojė stabilitetin e Ballkanit

flesh lajme Thaēi: Vendet e BE-sė do tė jenė tė arsyeshme dhe unike karshi Kosovės

flesh lajme Kuvendi shtyn zgjedhjen e Avokatit tė Popullit, shpall konkurs tė ri

flesh lajme Petriē: Nisma serbe nė OKB - shtyn integrimin e rajonit nė BE

flesh lajme Hyseni: Miratimi i nismės serbe nė planin afatgjatė nuk prodhon efekt juridik pėr Kosovėn

flesh lajme Sarkozi: Sa mė shumė shtete njohin Kosovėn – mė mirė pėr rajonin

flesh lajme Cėrvenkovski: Maqedonia sė shpejti do ta njohė Kosovėn

flesh lajme Vujanoviq: Mali i Zi do tė shprehet pėr Kosovėn gjatė tetorit

flesh lajme Sejdiu: Rezoluta serbe nuk prodhon efekte juridike, por dėmton raportet afatgjata Kosovė-Serbi

flesh lajme Kuēi: Mosnjohja e Kosovės nga shtetet anėtare tė BE-sė, pengesė kryesore pėr integrimet evropiane

flesh lajme Mė 25 shtator, Kuvendi voton pėr Avokatin e Popullit tė Kosovės

flesh lajme EULEX-i nuk pėrfshihet nė procesin e rifunksionalizimit tė gjykatave nė veri tė Kosovės

flesh lajme Lituania mbėshtetė Kosovėn nė rrugėn drejt integrimit nė BE, thotė ministri lituanez i Mbrojtjes, Jouzas Olekas

flesh lajme Pėrfaqėsuesi special i BE-sė, Piter Fejt, flet nė SHBA pėr pėrparimin nė Kosovė

flesh lajme KFOR-i ia dorėzoi tė hėnėn UNMIK-ut kontrollin mbi gjykatat nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Obama: Do tė punoj pėr forcimin e sovranitetit tė Kosovės dhe do ta ndihmojė ekonomikisht

flesh lajme Shvarcenberg: BE pa njė pozicion tė pėrbashkėt rreth kėrkesės serbe pėr Kosovėn nė OKB

flesh lajme Hagė: Tė dėnuarit pėr krime tė luftės nė territoret e ish-Jugosllavisė do ta vuajnė dėnimin edhe nė Shqipėri

flesh lajme Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė pranon kėrkesėn e Serbisė - Greqia paralajmėron abstenim tė BE-sė

flesh lajme Greqia njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės dhe fillon lėshimin e vizave nė Prishtinė

flesh lajme Gjermania fillon dhėnien e mjeteve tė premtuara nė Konferencėn e Donatorėve

flesh lajme Zanier: Pakicat do tė jenė nė fokus tė UNMIK-ut edhe nė tė ardhmen

flesh lajme Mur: Interesat e Amerikės dhe tė Mali tė Zi pėrputhen nė lidhje me njohjen e Kosovės

flesh lajme Mali i Zi do tė pėrmbahet gjatė votimit nė Nju Jork pėr Kosovėn

flesh lajme Harland: Dallimet mbi Kosovėn do vazhdojnė

flesh lajme Griboski: Mekejn dhe Obama do tė pėrkrahin pavarėsinė e Kosovės si akt tė kryer

flesh lajme Kuvendi i Kosovės miratoi raportin e KPM-sė me rekomandim qė ligji tė modifikohet

flesh lajme Tė premten nisin punėn gjykatat nė veri tė Kosovės

flesh lajme Driton Qehaja emėrohet pėrgjegjės nė procesin pėr anėtarėsim tė Kosovės nė FMN

flesh lajme Numri i tė papunėve gjatė vitit 2007 ka arritur nė 45 pėr qind, thuhet nė njė Raport tė Entit tė Statistikave tė Kosovės.

flesh lajme Mali i Zi mė 3 tetor pritet ta njohė pavarėsinė e Kosovės, thonė mediat nė Podgoricė

flesh lajme Vendimi i Asamblesė sė OKB-sė nuk ka ndikimin nė shtetin e Kosovės, tha nė Prishtinė kryeministri i Danimarkės, Anders Fogh Rasmussen.

flesh lajme Komiteti i Pėrgjithshėm i Asamblesė miratoi kėrkesėn e Serbisė pėr t’u futur nė agjendėn e OKB‏-sė

flesh lajme Pavarėsia e Kosovės ėshtė realitet, thotė ambasadori francez nė Podgoricė, Bernar Garanshe

flesh lajme Sauers: Serbėt synojnė qė pėrkohėsisht tė ndalojnė ēėshtjen e Kosovės

flesh lajme Thaēi: Askush nė kėtė kohė nuk mund tė presė nga Beogradi nisma tė mira pėr Kosovėn

flesh lajme Krasniqi: Nisma serbe nė OKB pėrpjekje e fundit pėr tė parandaluar njohjet e Kosovės

flesh lajme Ambasadorja franceze ia dorėzoi letrat kredenciale presidentit Sejdiu

flesh lajme Shefi i OSBE-sė, Tim Guldiman largohet nga Kosova

flesh lajme Austriaku Verner Almhofer, shef i ri i OSBE-sė nė Kosovė

flesh lajme Thaēi: Pėrkundėr problemeve do ta shtrijmė autoritetin edhe nė veri tė vendit

flesh lajme UNMIK: Nė tetor fillon punėn Gjykata e Qarkut nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Sejdiu: Sundimi i ligjit - njė ndėr sfidat kryesore pėr institucionet e Kosovės

flesh lajme Pėrkujtohen dėshmorėt Fehmi dhe Xhevė Lladrovci

flesh lajme Gjermania do vazhdojė tė ndihmojė Ballkanin e Kosovėn edhe mė 2009

flesh lajme Situata nė Kosovė ka mbetur stabile, tha nė Parlamentin Evropian shefi i ICO-sė Piter Fejt

flesh lajme EULEX-i shumė shpejt do tė nisė funksionimin nė sistemin e drejtėsisė nė gjithė Kosovėn

flesh lajme Ēekia kundėr iniciativės serbe nė OKB

flesh lajme Janjiq: Mali i Zi duhet tė pėrmbahet pėr nismėn e Serbisė ndaj Kosovės nė OKB

flesh lajme Kryesia e Kuvendit tė Kosovės e shtynė zgjedhjen e avokatit tė popullit

flesh lajme Japonia njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Selimi: Pjesėtarė tė TMK-sė tė pėrfshihen nė policinė kufitare

flesh lajme “Elefteros tipos”: Maqedonia do ta njohė pavarėsinė e Kosovės mė 23 shtator

flesh lajme Mali i Zi pėrgatitet ta njohė Kosovėn

flesh lajme Sejdiu: Kosova ka nevoja tė mėdha pėr forcimin e shėrbimeve publike

flesh lajme SHBA: Demokratėt dhe republikanėt do mbėshtesin fuqishėm pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Fini: Demokracia nė Kosovė, test pėr BE-nė

flesh lajme KMDLNJ: Tė ruhet dinjiteti i tė arrestuarve

flesh lajme Tbilisi: NATO do tė zgjerohet, tha Shefer

flesh lajme Samoa njeh pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Tė martėn nisin punimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, - pritet “javė e nxehtė”

flesh lajme Udhėheqėsit e Kosovės thonė se nisma e Serbisė para Gjykatės Ndėrkombėtare nuk do tė ketė sukses

flesh lajme Nisma e Serbisė pėr legjitimitetin e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė e gabueshme, thotė ambasadori britanik Uordsuort

flesh lajme Fejt flet nė Parlamentin Evropian mbi zhvillimet nė Kosovė

flesh lajme Kreu i Konferencės Islamike thotė se ėshtė i pėrkushtuar pėr ta ndihmuar Kosovėn

flesh lajme Presidenti Fatmir Sejdiu pret nga Greqia ta njohė Kosovėn shumė shpjet

flesh lajme Dekretohet themelimi i Kėshillit Konsultativ pėr Komunitete

flesh lajme Italia i ofron mbėshtetje policisė sė Kosovės nė luftimin e krimit tė organizuar

flesh lajme Ministri Pajaziti priti ambasadorin italian nė Prishtinė, Michael Giffoni

flesh lajme Fillon faza e dytė e shpėrndarjes sė teksteve mėsimore falas

flesh lajme Zvicra ndihmon implementimin e qeverisjes elektronike nė Kosovė

flesh lajme Australia do tė vazhdojė tė ndihmojė Kosovėn nė sektorin e ekonomisė dhe atė tė arsimit

flesh lajme Krasniqi: Prioritet i punės sė Kuvendit - miratimi i ligjeve nga lėmi i ekonomisė

flesh lajme Ministri Bajrami po qėndron pėr vizitė nė Zvicėr

flesh lajme Trajkoviq: Serbėt e Kosovės janė tė ndarė rreth shtrirjes sė EULEX-it nė tėrė territorin

flesh lajme Kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj, kėrkon formimin e Zyrės pėr Luginėn e Preshevės

flesh lajme Kosova kėrkon njohje nga vendet islamike

flesh lajme Vėshtirėsohet qarkullimi midis Kosovės dhe Maqedonisė

flesh lajme Maqedonia kushtėzon njohjen e Kosovės, thuhet nė njė debat

flesh lajme Piter Fejt: Pa sundim tė ligjit, s’ka investime

flesh lajme NATO diskuton politikat mbrojtėse pas konfliktit nė Gjeorgji

flesh lajme Thaēi: Qeveria e pėrkushtuar tė forcojė sundimin e ligjit dhe tė bėjė luftė tė pa kompromis ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar

flesh lajme Fejt: Prokurorė e gjyqtarė ndėrkombėtarė pėr zbatimin e reformave nė Kosovė

flesh lajme Sejdiu: EULEX-i tė funksionojė njėsoj nė tėrė Kosovėn

flesh lajme Kosova tani ėshtė nė proces tė stabilizim-asociimit, thotė Pierre Mirel, zyrtari i lartė i KE

flesh lajme Pjesėmarrja greke nė EULEX nuk nėnkupton njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, thotė Bakojanis

flesh lajme Grupi Drejtues pėr Kosovėn diskuton decentralizimin, sundimin e ligjit dhe reformėn nė sektorin e sigurisė

flesh lajme Finlanda do ta vazhdojė ndihmėn pėr Kosovėn, sidomos nė fushėn e arsimit

flesh lajme Kosova me numrin mė tė lartė tė vdekshmėrisė sė foshnjave nė Evropė

flesh lajme Xhons: Pėr Uashingtonin ēėshtja e Kosovės ėshtė zgjidhur - duhet zhvilluar ekonominė

flesh lajme Thaēi: Kosova dhe qytetarėt e saj solidarizohen me dhembjen amerikane

flesh lajme KFOR: Kosova ėshtė vend i qėndrueshėm dhe i sigurt, me kufij tė sigurt

flesh lajme Fejt: Serbėt e Kosovės kanė dhėnė sinjale pėr pranimin e decentralizimit

flesh lajme Nė Kosovė edhe zyrtarisht filloi tė enjten procesi i decentralizimit

flesh lajme Vitiasit tė kėnaqur me pėrcaktimin e vijės kufitare Kosovė-Maqedoni

flesh lajme Integrimi i Kosovės nė BE ėshtė i lidhur me aftėsinė e integrimit tė brendshėm, u tha nė konferencėn “Komunitetet etnike nė Kosovė nė 2007 dhe 2008”

flesh lajme Celje: Serbėt lėshojnė konferencėn pėr shkak tė pranisė sė ministrit Limajt

flesh lajme Thaēi: Brenda disa ditėsh zgjedhet shefi i AI-sė dhe emėrohen tre zv/ministrat

flesh lajme Cėrvenkovski: Kosova duhet tė njoh emrin kushtetues tė Maqedonisė

flesh lajme Buēkovski: Maqedonia ėshtė vonuar me njohjen e Kosovės

flesh lajme Qeveria emėroi sekretarėt e parė nė ambasadat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Thaēi: Greqia do tė fillojė procedurat pėr njohjen e pasaportave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Ahtisari: Statusi i Kosovės ėshtė vendosur njėherė e pėrgjithmonė - mosmarrėveshjet me Serbisė do tė tejkalohen herėt a vonė

flesh lajme Manter: SHBA nuk pajtohet me nismėn e Serbisė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė tė shprehet pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Rexhepi: UNMIK-u mund t’i bėjė obstruksione vendosjes sė EULEX-it nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Malik: Kosova nuk ėshtė e gatshme tė thitė tė gjitha donacionet

flesh lajme Ministri Hyseni u bėn thirrje shteteve arabe qė ta njohin Kosovėn

flesh lajme Hollbruk: Pavarėsia e Kosovės nuk zhbėhet - prioritet ekonomia dhe hyrja nė BE

flesh lajme Britania do tė lobojė pėr njohjen e shtetit tė Kosovės, thotė ministri britanik pėr zhvillim ndėrkombėtar, Shahid Malik

flesh lajme Hollbruk: Vendet e rajonit tė hyjnė nė paketė nė BE

flesh lajme Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi reagojnė ndaj raportit tė OSBE-sė

flesh lajme Suedia ka qenė dhe do tė jetė partnere e Kosovės, thotė shefja e Zyrėr suedeze Ann-Sofie Nilsson

flesh lajme Kosova me shkallėn mė tė lartė tė varfėrisė nė rajon - 45 pėr qind e popullsisė ėshtė e varfėr

flesh lajme Gjukanoviq: Podgorica do tė pėrcaktohet pėr Kosovėn nė pajtim me interesat nacionale

flesh lajme Kosova e Shqipėria nėnshkruan Memorandumin ndėrshtetėror nė fushėn e energjisė

flesh lajme Thaēi premton angazhim nė zgjidhjen e problemeve tė punėtorėve shėndetėsor

flesh lajme Turqia do tė vazhdojė tė punojė me vendet e Azisė pėr njohjen e Kosovės

flesh lajme Presidenti Sejdiu heq dorė nga rritja e pagės sė tij

flesh lajme Sejdiu dhe Zanier vlerėsojnė pozitivisht punėn e deritashme tė UNMIK-ut

flesh lajme OSBE vlerėson situatėn politike dhe tė sigurisė nė Kosovė si jashtėzakonisht stabile

flesh lajme Hollbruk: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ka qenė vendim korrekt

flesh lajme Sejdiu e Thaēi kundėr kushtėzimeve tė Maqedonisė pėr njohjen e Kosovės

flesh lajme Ambasadori Henk Voskamp premton mbėshtetjen e Holandės pėr shtetin e ri tė Kosovės

flesh lajme Rada Trajkovic beson se EULEX-i do tė pranohet me kohė edhe nga serbėt e Kosovės

flesh lajme Rajs: Kosova dhe Gjeorgjia janė dy situata tė ndryshme

flesh lajme Krasniqi: Nuk brengosemi pėr nismėn e Serbisė

flesh lajme Ēekia do tė ndihmojė nė procesin e formimit tė FSK-sė

flesh lajme Kuēi: Qeveria mbėshtet fuqishėm projektet pėr avancimin e integrimit tė komunitetit serb

flesh lajme Greqia ka vėshtirėsi nė njohjen e Kosovės pėr shkak tė lidhjeve historike me Serbinė, thotė shefi i Zyrės greke nė Prishtinė, Dimitris A. Mosschopoulos

flesh lajme Pranger: Administrata e re amerikane nė mbėshtetje tė mėtejshme tė pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi u prit nga zvėvendėsndihmės sekretari amerikan i Shtetit, Stjuart Xhons

flesh lajme Tadiq thotė se do tė takohej me Sejdiun nėse rihapen negociatat pėr statusin e Kosovės

flesh lajme Vojnoviē: Duhet tė pranojmė realitetin nė Kosovė

flesh lajme Sqarim i Zyrės sė Presidentit: Presidenti nuk merr pagė 3400 Euro po 3100 Euro

flesh lajme Uikers: Ekspertėt britanikė nuk rekomanduan mosrregjistrimin e studentėve tė rinj

flesh lajme Qeveria: Sylejman Gashi nuk do tė jetė i ngarkuar me punė nė Uashington

flesh lajme Luksemburgu ndihmon ndėrtimin e sistemit informativ shėndetėsor

flesh lajme Kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj u shpall “Qytetar Nderi i Fierit”

flesh lajme Sejdiu: UNMIK-u s'mund tė ndėrmjetėsojė nė dialogun me Serbinė

flesh lajme Zanier: UNMIK-u nuk ka instrumente pėr tė ushtruar autoritetin e tij nė Kosovė

flesh lajme Shtajnmajer: Pavarėsia e Kosovės nė linjė me tė drejtėn ndėrkombėtare

flesh lajme Zanier: OSBE do ketė rol mė tė madh, pas rikonfigurimit tė UNMIK-ut

flesh lajme Italia njeh zyrtarisht pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Solana: Serbia duhet tė sillet nė mėnyrė tė arsyeshme kur ėshtė nė pyetje Kosova

flesh lajme Fejt: BE po bisedon me serbėt pėr vendosjen e EULEX-it edhe nė veri tė Kosovės

flesh lajme Kuēi: Shėnimi i kufirit dhe njohja e Kosovės nga Maqedonia janė dy ēėshtje tė ndara

flesh lajme Qeveria thotė se do tė angazhohet pėr zbutjen e varfėrisė dhe gjendjes sociale

flesh lajme Presidenti Sejdiu nuk pėrjashton mundėsinė e takimit me Tadiqin me njė prani ndėrkombėtare

flesh lajme Kuēi pėrjashton pėrdorimin e dhunės pėr ta shtrirė autoritetin nė gjithė territorin e Kosovės

flesh lajme UNMIK-u do tė ndėrmjetėsonte takimin eventual Sejdiu-Tadiq

flesh lajme KD: Spanja ka ndikuar te shumė vende pėr tė mos e njohur pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Ivanko: Nuk ka asnjė lėvizje nga Beogradi e Prishtina pėr ndonjė takim tė afėrt

flesh lajme Kryeministria hap Zyrėn pėr komunitete, Zyrėn pėr veteranėt e UĒK-sė, Zyrėn pėr pensionistė dhe Zyrėn pėr biznese

flesh lajme Basha: Shqipėria do ta mbėshtesė Kosovėn nė procesin e njohjes

flesh lajme Mur: SHBA pret qė Mali i Zi ta njohė pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Lubjana nuk bėn presion mbi Podgoricėn qė tė njohė Kosovėn

flesh lajme Zyra Ndėrkombėtare Civile do tė shtrihet edhe nė veri tė Mitrovicės, thotė zėdhėnėsi i saj Endi Mekgif

flesh lajme SHBA-tė do tė ndihmojnė Gjeorgjinė me 1 miliardė dollarė

flesh lajme FMN i kėnaqur me pėrgatitjet e Kosovės pėr anėtarėsim

flesh lajme Presidenti Sejdiu dekretoi tė ngarkuarit me punė nė ambasadat e Republikės sė Kosovė

flesh lajme Sejdiu-Thaēi: Demarkacioni nuk prek territorin e Kosovės

flesh lajme Maqedonia filloi tė kėrkojė sigurimin shėndetėsor pėr qytetarėt e Kosovės

flesh lajme Tė mėrkurėn nė Prishtinė mbėrrin zv.shefi i UNMIK-ut Dejvid Harland

flesh lajme Kosova dhe Shqipėria nėnshkruan marrėveshjen e bashkėpunimit nė shėndetėsi

flesh lajme Policia thotė se sivjet nė Kosovė ka mė pak vrasje se vitet e kaluara

flesh lajme Miliband: Rusia do ketė pasoja pėr Gjeorgjinė

flesh lajme Sarkozi: Para njohjes sė Kosovės, ka pasur diskutime

flesh lajme BE i ngrin bisedimet e partneritetit me Rusinė

flesh lajme Serbėt sulmojnė zyrat e komunės sė Shtėrpcės, hasin nė rezistencėn e punėtorėve shqiptarė

flesh lajme Nis shėnimi i vijės kufitare mes Kosovės e Maqedonisė nė zonėn e Debėlldesė

flesh lajme Shkup: Nuk ka paralajmėrime se kur do tė njihet Kosova, thotė zėvendėskryeministri i Maqedonisė, Ivica Bocevski

flesh lajme Serbia kėrcėnon Maqedoninė tė mos e njoh Kosovėn

flesh lajme Haradinaj: Prishtina dhe Beogradi duhet tė bisedojnė pa ndėrmjetėsim

flesh lajme Serbia nuk do tė njohė diplomat e Universitetit tė Prishtinės me vulėn e UNMIK-ut

flesh lajme Maroviq: Qėndrimi i Mali tė Zi ndaj Kosovės nuk dallon nga qėndrimi i vendeve tė tjera nė rajon

flesh lajme Albright: Kosova nuk mund tė krahasohet me rajonet separatiste tė Gjeorgjisė

flesh lajme Nė Kosovė filloi viti i ri shkollor 2008/2009

flesh lajme Kryeministri Thaēi pėrgėzon nxėnėsit dhe mėsimdhėnėsit pėr fillimin e vitit tė ri shkollor 2008/2009

flesh lajme Filloi Muaji i Ramazanit, presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi urojnė besimtarėt myslimanė