Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

NATO: Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė fillojė punėn nė fund tė vitit 2009

 

Zyrtarė tė NATO-s thanė se Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė jetė gati tė fillojė fazėn e parė tė punės sė saj deri nė fundit tė vitit tė ardhshėm.
Zėdhėnėsi i NATO-s, Xhejms Apathurai, tha se forca e re e sigurisė me njė personel prej 2500 vetash do tė jetė shumetnike.
NATO-ja do tė mbikėqyrur dhe stėrvitė anėtarėt e FSK-sė, e cila do tė zėvendėsojė TMK-nė, qė do tė shpėrbėhet gjithashtu me ndihmėn e NATO-s.


 
 

Shkarkohet zėvendėsministri Naser Osmani

30 qershor 2008

Kryeministri Hashim Thaēi ka vendosur ta shkarkojė zėvendėsministrin e Tregtisė dhe Industrisė, Naser Osmani, pėr shkak tė sjelljeve joparlamentare, pėr shkak tė kėrcėnimeve dhe pėr shkak tė fyerjes sė Qeverisė, bėn tė ditur televizioni publik i Kosovės RTK, duke u thirrur nė burime tė veta.

 

Sejdiu: Kosova fillimisht nuk do tė ketė ambasadorė, por tė ngarkuar me punė

30 qershor 2008

Presidenti i Republikės, Fatmir Sejdiu, tha tė hėnėn se pėr arsye ligjore do tė jetė e pamundur tė shkohet me emėrime tė ambasadorėve, por fillimisht do tė ketė vetėm tė ngarkuar me punė nė nėntė ambasadat e para qė priten shumė shpejt tė hapen nė rajon e mė gjerė.

 

Rexhepi: UNMIK-u po bashkėpunon me strukturat paralele serbe

30 qershor 2008

"Kuvendi i komunave serbe", i formuar tė shtunėn nė veri tė Mitrovicės, ėshtė ilegal dhe pa kurrfarė vlere juridike, tha tė hėnėn nė takimin e Komitetit tė Sigurisė nė Mitrovicė, kryetari i Komunės, Bajram Rexhepi.
Rexhepi ka reaguar me kėtė rast ndaj zyrtarėve tė UNMIK-ut nė Mitrovicė, konkretisht ndaj zėdhėnėsit George Kakuk, i cili nė prononcimet e tij lidhur me "Kuvendin e komunave serbe" nuk ka shprehur qėndrim tė qartė pėr kėtė ēėshtje, edhe pse shumė mė parė krerėt e UNMIK-ut kanė deklaruar se strukturat e dala nga zgjedhjet e kontestuara tė majit janė ilegale.
"Ky konfuzion i zyrtarėve tė UNMIK-ut nė Mitrovicė tregon se krerėt e saj kolaborojnė me pėrfaqėsuesit e strukturave paralele serbe dhe me fituesit e zgjedhjeve tė kontestuara, duke bėrė qė edhe mė tė humb kredibiliteti i UNMIK-ut", tha Rexhepi.

 

Fejt: Ka filluar puna nė pėrcaktimin e vijės kufitare me Maqedoninė

30 qershor 2008

Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar nė Kosovė, Piter Fejt, njoftoi tė hėnėn se ka filluar puna fizike nė pėrcaktimin e vijės kufitare mes Kosovės e Maqedonisė, ndėrsa vlerėsoi se Grupi Ndėrkombėtar Drejtues (ISG) ėshtė i kėnaqur me progresin e arritur nė zbatimin e Pakos sė Ahtisaari-t.

 

EULEX-i dhe ICG-ja sė shpejti nė tė gjitha pjesėt e Kosovės

30 qershor 2008

Themelimi i Kuvendit Serb nė veri tė Mitrovicės nuk ka kurrfarė efekti legal, ndėrkohė qė EULEX-i dhe ICG-ja sė shpejti do tė kenė qasje nė tė gjitha pjesėt e Kosovės. Kėshtu u tha nė takimin e sotėm tė shefave tė Grupit Ndėrkombėtar Drejtues pėr Kosovėn, qė u mbajt nė Prishtinė.
Nė kėtė takim po ashtu u bė e ditur se sot ka filluar puna fizike nė pėrcaktimin e vijės kufitare mes Kosovės e Maqedonisė.
Pėrfaqėsuesi civil ndėrkombėtar Peter Faith, ka thėnė pas kėtij takimi se, EULEX dhe ICO sė shpejti do tė kenė qasje nė tė gjitha pjesėt e Kosovės, duke shtuar se kjo shtrirje nė radhė tė parė do tė ishte njė kontribut shumė i rėndėsishėm pėr procesin e pajtimit.
Ndėrkaq sa i pėrket, propozimit tė kreut tė OKB-sė Ban Ki Mun pėr bisedime tė reja ndėrmjet Prishtinės e Beogradit, presidenti Fatmir Sejdiu pėrsėriti qėndrimin se asnjėherė nuk do tė pranojė tė diskutojė pėr temat qė kanė tė bėjnė me kthimin e procesit nė ēėshtje tė statusit.
Nė kėtė takim po ashtu ėshtė biseduar edhe pėrgatitjet qė po bėhen lidhur me Konferencėn e Donatorėve, e cila do tė mbahet mė 11 korrik.

 

Rohan: Ndarja s'mund tė jetė temė e bisedimeve - statusi i Kosovės ėshtė i pakthyeshėm

30 qershor 2008

Propozimi i fundit i sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun mbi praninė ndėrkombėtare nė Kosovė nuk do tė ndryshojė planin e Ahtisarit dhe pavarėsisht faktit se misioni i BE-sė do tė jetė nėn ombrellėn e Kombeve tė Bashkuara, detyrat e tij mbeten tė njėjta, ka vlerėsuar nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, ish-ndėrmjetėsuesi nė bisedimet Prishtinė-Beograd, Albert Rohan.
Rohan nė kėtė intervistė ka theksuar se, Kombet e Bashkuara do tė jenė njė lloj ombrelle pėr misionin civil, por, nė tė njėjtėn kohė, “pėrfaqėsuesi civil do t’i kryejė detyrat e parapara nė propozimin tonė”.
Ndėrkaq lidhur me mundėsinė qė Plani i Ahtisarit tė zbatohet vetėm pjesėrisht, diplomati austriak ka thėnė se, de facto kjo mund tė ndodhė, “pasi pjesė nga propozimi ynė kanė nevojė pėr bashkėpunimin e tė gjitha palėve tė interesuara”.
“Ne mund t'i japim bashkėsisė serbe pėrgjegjėsi dhe tė drejta, por ata duhet t'i zbatojnė vetė. Pėr aq kohė sa Beogradi nuk i lejon serbėt e Kosovės tė pėrfshihen dhe pėr aq kohė sa kėta tė fundit refuzojnė, pjesa e propozimit ku bėhet fjalė pėr bashkėsinė serbe, nuk mund tė zbatohet”, ka sqaruar ai.
Lidhur me propozimin e Ban Ki-Munit pėr dialog mes Prishtinės dhe Beogradit, ku shefi i UNMIK-ut do tė paraqitej nė rol “lehtėsues”, Rohan ka thėnė: “Kėto janė bisedime pėr ēėshtje praktike dhe duke qenė se Kosova dhe Serbia janė fqinj, ato duhet tė bisedojnė dhe tė bėjnė njė sėrė marrėveshjesh. Nė kėtė kuptim, kėto bisedime janė tė nevojshme. Nėse Beogradi merr pėrsipėr gjysmėn e vetė tė qasjes konstruktive, do tė mund tė shohim rezultate”, tha ai.
Rohan thotė se kėto bisedime nuk mund tė jenė pėr statusin, pavarėsisht se si mund tė etiketohen nė Beograd, sepse statusi i Kosovės ėshtė i pakthyeshėm.

 

Gjukanoviq: Serbia duhet t’i pranojė gabimet lidhur me Kosovėn

29 qershor 2008

Kryeministri i Malit tė Zi, Milo Gjukanoviq, nė njė intervistė dhėnė rrjetit informativ tė OKB-sė “Maxims News Network” e ka porositur Serbinė qė tė pranojė gabimet politike qė ka bėrė gjatė shumė dekadave lidhur me Kosovėn.
“Shumė anėtarė tė rėndėsishėm tė BE-sė dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi, e kanė njohur Kosovėn, kėshtu qė nuk besoj se ekziston ndonjė personalitet serioz politik, i cili dėshiron qė rrota e historisė tė kthehet pas”, theksoi Gjukanoviq, duke shfaqur keqardhje pėr mungesėn e gatishmėrisė pėr gjetjen e zgjidhjes.
Mė tej, kryeministri malazez pohoi se Podgorica zyrtare do ta studiojė me kujdes ēėshtjen e Kosovės pėr tė marrė njė vendim. “Ēėshtjen e Kosovės jemi duke shqyrtuar me shumė kujdes, pėr dy arsye: E para, ne jemi fqinjė me Serbinė dhe me Kosovėn, kėshtu qė ne duhet tė ndihmojmė nė qetėsimin e situatės, e jo tė hedhim benzinė nė zjarr”, tha ai.
“Nėn dy, ne jemi tė pavarur, tash vetėm dy vite dhe e kemi arritur kėtė pavarėsi duke e braktisur unionin me Serbinė. Kjo ndarje, ka lėnė disa trauma pėr sa i pėrket ēėshtjeve Serbi – Mali i Zi, ka deklaruar kreu qeverisė malazeze duke i dhėnė shpjegimet pėr indiferencėn e Malit tė Zi sa i pėrket njohjes sė Republikės sė Kosovės”.

 

BE mbėshtet UNMIK-un lidhur me “Kuvendin e serbėve tė Kosovės”

29 qershor 2008

Komisioni Evropian ka mbėshtetur qėndrimin e UNMIK-ut se “Kuvendi i serbėve tė Kosovės” nuk ka bazė ligjore apo ndonjė efekt.
"UNMIK-u ka thėnė se zgjedhjet lokale dhe rezultatet e tyre nga tė cilat dolėn institucionet lokale serbe nuk janė tė ligjshme dhe nuk kanė ndikim nė Kosovė", tha zėdhėnėsi i Komisionit Evropian nė emėr tė eurokomisionerit Oli Ren.

 

Di Karlo: Dinamika e njohjes sė Kosovės s'ėshtė e ngadalshme

27 qershor 2008

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės vlerėsojnė se dinamika e njohjes sė shtetit tė Kosovės nuk ėshtė e ngadalshme, siē vlerėsohet nga qarqe tė ndryshme, ka deklaruar nė Shkup, Rosmari Di Karlo, zėvendės-ndihmėse e sekretares amerikane tė Shtetit.
"Mund tė themi se dinamika e njohjes sė Kosovės ėshtė shumė mė e madhe krahasuar me disa shtete tjera dhe kėtė mund ta ilustroj me shtetet si Sllovenia, Kroacia apo Bangladeshi. Ne tani kemi njė situatė kur dy e treta e shteteve tė BE-sė dhe dy e treta e shteteve anėtare tė NATO-s e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. 8 nga 15 shtetet anėtare tė KS tė OKB-sė e kanė njohur Kosovėn sikur edhe 7 vende nga     G-8", tha Rosmari Di Karlo.
"Gjithsesi, ne dėshirojmė tė shohim mė shumė shtete qė do tė njohin Kosovėn dhe e dimė se ka plane qė njė gjė e tillė edhe tė ndodhė nė muajt nė vijim", tha zėvendės-ndihmėsja e sekretares amerikane tė Shtetit.

 

Sejdiu: Rikonfigurimi i UNMIK-ut nuk do tė thotė marrje tė sovranitetit

27 qershor 2008

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu tha tė premten se rikonfigurimi i UNMIK-ut nuk do tė thotė marrje tė sovranitetit tė Kosovės dhe theksoi se duhet tė hiqen iluzionet se Kosova nuk ėshtė e pavarur. Kosova ėshtė e pavarur dhe ėshtė njohur nga shumė shtete tė botės, nga katėr anėt e globit dhe ky proces do tė vazhdojnė pas konferencės sė donatorėve, theksoi ai.
Kėto komente presidenti Sejdiu i bėri pas takimit me ambasadorin e Belgjikės pėr Kosovė, rezident nė Sofje, Philipe Beke, i cili do ta inaugurojė sot ambasadėn e Belgjikės nė Prishtinė.
"Unė i pėrcolla falėnderimet tona pėr ndihmat, bashkėpunimin dhe mbėshtetjen e fuqishme qė Belgjika i ka dhėnė Kosovės nė periudha tė gjata dhe po ashtu si njė simbolikė e fuqishme si kryeqendėr evropiane ku janė bėrė zhvillimet mė tė rėndėsishme sa i pėrket statusit politik tė Kosovės", tha Sejdiu, duke shtuar se "Belgjika ka dhėnė garanci tė rėndėsishme pėr bashkėpunim tė mėtejshėm".
Nė anėn tjetėr, ambasadori Beke premtoi ndihmėn e vendit tė tij nė shumė fusha nė Kosovė. Ai theksoi se nė korrik do tė mbahet konferenca e donatorėve nė Bruksel e cila po dėshmon se ne po punojmė sė bashku pėr tė gjithė njerėzit e Ballkanit, pėr t'i integruar tė gjithė ata nė strukturat evropiane dhe veri atlantike.
Ndėrkaq, i pyetur pėr njohjen ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės, ambasadori Beke shpresojnė se "ato vende qė nuk e kanė konfirmuar njohjen, ta bėjnė kėtė tash apo mė vonė. "Sė pari ne shpresojmė qė vendet fqinje, si Maqedonia e Mali i Zi, ta njohin shumė shpejt Kosovės, si vende tė rajonit, kurse vendet e BE-sė, besoj se duhet tė sillen nė harmoni me vizionin evropian, kurse ato jashtė Evropės janė njė ēėshtje tjetėr dhe mbase duhet t'i presim edhe pak kohė", nėnvizoi ambasadori belg.

 

Nė Aeroportin e Prishtinės filloi vėnia e vulave tė Republikės sė Kosovės

27 qershor 2008

Ministri i Punėve tė Brendshme tė Kosovės, Zenun Pajaziti, i shoqėruar nga drejtues tė SHPK-sė, Shėrbimit Doganor, pėrfaqėsues tė ambasadave dhe zyrave tė vendeve tė jashtme nė Prishtinė dhe pėrfaqėsuesve tė EULEX-it, sot nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, vuri vulėn e parė tė Republikės sė Kosovės nė njė pasaportė.
“Po bėjmė njė trazicion efektiv nė Kosovė”, tha mė kėtė rast ministri Pajaziti.
Vėnia e vulave tė Republikės sė Kosovės nė pasaporta do tė bėhet pėr tė gjithė udhėtarėt qė hyjnė e dalin nga vendi ynė.

 

Suedia mbėshtet reformat e sektorit tė sigurisė nė Kosovė dhe rajon

27 qershor 2008

Qeveria e Suedisė ka marrė pėr sipėr qė Forcat e saj Mbrojtėse tė mbėshtesin gjatė kėtij viti projektet reformuese tė sigurisė nė Serbi, Kosovė dhe nė Bosnjė e Hercegovinė.
Sa i pėrket Kosovės Forcat Mbrojtėse tė Suedisė do tė mbėshtesin programin e UNDP-sė pėr tė penguar shpėrndarjen dhe qasjen tek armėt e vogla dhe tė lehta nė Kosovė. Pėr kėtė qėllim propozohen afėr 800 000 kruna.
Veē kėsaj Forcat Mbrojtėse tė Suedisė do tė mbėshtesin shkollimin e personelit tė Qendrės Drejtuese Kombėtare tė Kosovės, STICEN (pasi tė jetė themeluar kjo qendėr). Pėr kėtė projekt do tė ndahen 250 000 kruna.
Mbėshtetja ka tė bėjė me shkollimin e oficerėve, mbėshtetjen e programit pėr zhvillim tė OKB-sė UNDP pėr tė penguar shpėrndarjen e armėve tė vogla e tė lehta si dhe mbėshtetjen e kėmbimit tė pėrvojave nė fushėn e trajtimit tė personelit dhe reformave mbrojtėse. Kėshtu bėn tė ditur pėrmes njė njoftimi pėr shtyp Ministria suedeze e Mbrojtjes.

 

Sot nė Aeroportin e Prishtinės fillon vėnia e vulave tė Republikės sė Kosovės

27 qershor 2008

Sot nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės do tė fillojė vėnia e vulave tė Republikės sė Kosovės nė pasaportė pėr tė gjithė udhėtarėt, tė cilėt hyjnė nė vendin tonė, por edhe pėr ata qė dalin jashtė shtetit. Vula e parė do t'i vihet Ministrit tė Brendshėm Zenun Pajaziti.

 

Thaēi: Kosova- vend ideal pėr investime nė sektorė tė ndryshėm

27 qershor 2008

Nė ditėn e dytė tė Forumit tė Krans Montanės, qė po mbahet nė Monako, kryeministri i Republikės sė Kosovės mbajti njė referencė nė temėn “Perspektiva e Kosovės pas shpalljes sė pavarėsisė”. Nė referimin e tij kryeministri Thaēi duke folur pėr shpalljen e pavarėsisė ka theksuar se kjo ka qenė zgjidhja e vetme e drejtė pėr statusin politik tė Kosovės.
Shpallja e pavarėsisė ėshtė bėrė nė koordinim tė plotė me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe pavarėsia e Kosovės ka sjellė mė shumė paqe dhe stabilitet nė rajon. Shteti i Kosovės tashmė i njohur ndėrkombėtarisht nga pjesa dėrmuese e vendeve tė BE, NATO-s po funksionon nė pėrputhje me kushtetutėn moderne, ka theksuar Thaēi.
Nė vijim Kryeministri Thaēi ka falėnderuar tė gjitha ato shtete qė deri mė tani e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, dhe iu bėri apel edhe pėrfaqėsueseve tė shteteve tjera nga e gjithė bota qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės, sepse njė gjė e tillė ėshtė nė interes tė paqes dhe stabilitetit afatgjatė nė rajon dhe me gjerė.
“Tė drejtat e komuniteteve janė fokus i veēantė i institucioneve tė Kosovės. Nė pėrputhje me Kushtetutėn e Kosovės dhe me planin e Ahtisarit, tė gjitha komunitetet nė Kosovės do tė kenė tė drejta tė barabarta, ndėrsa, nė veēanti, disa tė drejta janė tė dizajnuara pėr komunitetin serb, nė aspektin e trashėgimisė kulturore, religjioze etj. janė unike. Rezultat i kėsaj qasjeje ėshtė pjesėmarrja nė jetėn institucionale tė Kosovės ”, ka theksuar kryeministri Thaēi.
Zhvillimi ekonomik dhe potenciali qė disponon Kosova ishte thelbi i referimit tė Kryeministrit tė Qeverisė sė Kosovės, Hashim Thaēi.
“Kosova tashmė ka vėnė bazat e shėndosha tė njė ekonomie tė hapur tė tregut dhe ka krijuar infrastrukturėn adekuate ligjore, e cila mundėson investime serioze dhe rritje ekonomike. Prandaj, tė gjithė investitorėt duhet ta konsiderojnė Kosovėn njė vend ideal pėr investime nė sektorė tė ndryshėm, e sidomos nė sektorin e energjisė, minierave, infrastrukturės, bujqėsisė etj., ka thėnė Thaēi.
Prioritet tjetėr i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės ėshtė anėtarėsimi nė institucionet financiare ndėrkombėtare. Kjo do t’i mundėsojė Kosovės zhvillim ekonomik mė tė shpejtė dhe mė tė qėndrueshėm. Qeveria e Kosovės ka adaptuar njė politikė tė zero tolerancės ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Tė gjithė investitorėt qė janė tė interesuar pėr tė investuar nė Kosovė nga tėrė bota, janė tė mirėseardhur dhe do ta kenė mbėshtetjen e plotė tė qeverisė sė Kosovės. E ardhmja e Kosovės tashmė ėshtė e sigurt - anėtarėsimi nė BE dhe NATO, do t’i sjellė Kosovės mė shumė paqe, stabilitet, rritje ekonomike dhe mirėqenie pėr qytetarėt e saj” ka thėnė kryeministri Thaēi.
Pėrpos pjesėmarrjes zyrtare nė kėtė Forum, Kryeministri i Kosovės po zhvillon shumė takime informale me pėrfaqėsues tė shteteve nga e vende tė ndryshme tė botės.

 

Ban Ki-Mun: Prishtina dhe Beogradi me dialog t'i zgjidhin ēėshtjet

27 qershor 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun, tha se shpreson qė Prishtina dhe Beogradi do tė angazhohen nė dialog pėr t'i zgjidhur tė gjitha ēėshtjet.
Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier ka marrė detyrė qė tė ndėrmjetėsoj dialogun ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit nė kėto fusha: polici, gjyqėsi, dogana, kontroll kufitar, trashėgimi kulturore e fetare dhe transport.
“E di se pritjet e autoriteteve tė Kosovės dhe tė Serbisė janė tė ndryshme, por me pėrfaqėsuesin tim tė ri, Zanier, sinqerisht shpresoj se ata do tė angazhohen nė dialog pėr t'i zgjidhur tė gjitha ēėshtjet nė mėnyrė tė qetė”, tha Ban Ki-Mun, nė njė konferencė shtypi, mbrėmė vonė, nė selinė e OKB-sė.
Ai tha se "ishte i inkurajuar me atė qė e tha presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, se do tė vazhdoj tė marrė pjesė nė dialogun pėr tė gjashtė pikat" qė i pėrmban propozimi i tij i paraqitur nė seancėn e fundit tė Kėshillit tė Sigurimit pėr Kosovėn. Ban Ki-Mun vazhdon tė besoj se propozimi i tij ėshtė njė zgjidhje mė pak e kundėrshtueshme pėr ta menaxhuar situatėn.
Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, tha se do ta vazhdoj bashkėpunimin e afėrt me liderėt e tė gjitha palėve – Prishtinės, Beogradit dhe Bashkimit Evropian.

 

Armenia nuk pėrjashton mundėsinė e njohjes sė Kosovės

27 qershor 2008

Presidenti i Armenisė Serzh Sargsjan ka deklaruar se vendi i tij pėrshėndet realizimin e sė drejtės pėr vetėvendosje nė Kosovė, por "pėrpiqet qė tė mos japė deklarata qė bien ndesh me pozicionin parimor tė aleatėve tė tij nė Organizatėn e Marrėveshjes sė Sigurisė Kolektive, njė organizatė ushtarake-politike rajonale nė tė cilėn gjendet Rusia dhe disa ish-republika sovjetike. Presidenti armen nuk pėrjashton mundėsinė e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės. "Kurrė nuk kemi thėnė se nuk do t'i njohim. Ēdo gjė me kohė", ka thėnė Sargsjan pėr njė gazetė ruse.

 

Kryeministri Thaēi po merr pjesė nė Forumin e Krans Montanės

27 qershor 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi po merr pjesė nė punimet nė Forumin e Krans Montanės nė Monako. Sot nė njė sesion tė veēantė, kryeministri Thaēi do t'u drejtohet pjesėmarrėsve me njė fjalim, me temėn "Perspektiva e Kosovės pas shpalljes sė Pavarėsisė".
Siē thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Kryeministrit, Thaēi gjithashtu ėshtė duke takuar edhe burrėshtetas tė rėndėsishėm tė Evropės, Afrikės dhe Azisė. Takim tė veēantė kryeministri Thaēi do tė ketė me burrėshtetas tė Arabisė Saudite.

 

BE akuzon Rusinė pėr qėndrim jokonstruktiv nė raport me Kosovėn

26 qershor 2008

Bashkimi Evropian e ka akuzuar Rusinė pėr qėndrim jokonstruktiv nė raport me Kosovėn. "Na vjen keq qė Rusia nuk ka qenė sa duhet konstruktive. Rusia gjithmonė ka thėnė se ēka nuk duhet tė bėhet, por kurrė nuk ka treguar se ēfarė duhet bėrė", ka thėnė Mark Franko, udhėheqės i delegacionit tė Bashkimit Evropian, qė po merr pjesė nė samitin Rusi - BE.
Ai ka kėrkuar angazhim konstruktiv tė Rusisė pėr tė zgjidhur ēėshtjen.
Diplomatė evropianė kanė thėnė se EULEX-i do tė bashkėpunojė me UNMIK-un. Sipas Frankos duke marrė vendin e vet nė Ballkan, Kosovės t'i mundėsohet tė ketė administratėn dhe strukturat e veta tė qeverisė, ndėrsa Bashkimi Evropian mund tė kontribuojė jo vetėm nė zhvillimin e Kosovės, por edhe tė krejt rajonit.

 

Zanier merr nga Nju Jorku dritėn jeshile pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

26 qershor 2008

Kreu i misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Lamberto Zanier, pas takimit me presidentin Fatmir Sejdiun, tha se ka marrė dritėn jeshile nga sekretari i pėrgjithshėm Ban Ki-Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut.
Zanier tha se procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut do tė sjellė ndryshime tė theksuara nė strukturėn aktuale tė kėsaj administrate, reduktim tė madh nė numėr si dhe ndryshim tė dukshėm tė rolit, qė do tė bazohet edhe nė rrethanat e reja tė krijuara nė Kosovė.
"Disa departamente tė UNMIK-ut do tė mbyllen. Tė tjerat do tė vazhdojnė tė funksionojnė. Mė duhet tė flas me stafin tim qė t'i njoftoj se njė pjesė e tyre duhet ta pėrfundojė punėn", tha Zanier.
"Kam filluar tė pėrgatis kėtė proces, i cili do t'i analizojė fushat e pėrgjegjėsisė, se cilat do tė modifikohen e cilat do tė mbeten ende nė pėrgjegjėsi tė UNMIK-ut. Njė pjesė e tyre do tė harmonizohen edhe me BE-nė", tha Zanier.

 

Solana: BE synon rolin udhėheqės nė Kosovė

26 qershor 2008

Pėrfaqėsuesi i lartė pėr politikė tė jashtme dhe siguri i BE-sė, Havier Solana tha tė enjten se Bashkimi Evropian synon tė ketė rol udhėheqės nė Kosovė.
“Bashkimi Evropian synon tė luajė rolin udhėheqės nė punėt qė kanė tė bėjnė me Kosovėn, sidomos nė fushėn e sundimit tė ligjit. Vendimet e marra nė Nju Jork na japin mundėsinė qė, nė bashkėpunim tė ngushtė me Kombet e Bashkuara, tė pėrshpejtojmė instalimin e misionit civil tė BE-sė nė Kosovė”, ka thėnė Solana pak para fillimit tė samitit tė rregullt Rusi-BE, qė po mbahet nė qytetin Hanti-Mansisk tė Siberisė, ku do tė flitet edhe pėr Kosovėn.

 

Kejsi: Plani i Ban Ki-Munit pasqyron statusin e ri tė Kosovės

26 qershor 2008

Departamenti amerikan i Shtetit ka pėrsėritur mbėshtetjen pėr propozimin e kreut tė Kombeve tė Bashkuara lidhur me konfigurimin e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė.
Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Tom Kejsim, nė njė konferencė shtypi, tha se ky plan nuk paraqet aspak braktisje tė Kosovės nga OKB-ja apo bashkėsia ndėrkombėtare.
Propozimi i Ban Ki-Munit, sipas Kejsit, ėshtė hartuar "pėr tė lehtėsuar zhvillimin e institucioneve vendore". Ristrukturimi i pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė pasqyron "statusin e ri tė Kosovės", tha zėdhėnėsi i DASH-it, Tom Kejsi.

 

Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė fillojė punėn nė fund tė vitit 2009

26 qershor 2008

Zyrtarė tė NATO-s thanė se Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė jetė gati tė fillojė fazėn e parė tė punės sė saj deri nė fundit tė vitit tė ardhshėm.
Zėdhėnėsi i NATO-s, Xhejms Apathurai, tha se forca e re e sigurisė me njė personel prej 2500 vetash do tė jetė shumetnike.
NATO-ja do tė mbikėqyrur dhe stėrvitė anėtarėt e FSK-sė, e cila do tė zėvendėsojė TMK-nė, qė do tė shpėrbėhet gjithashtu me ndihmėn e NATO-s.

 

Zanier: Edhe pas 120 ditėsh UNMIK-u do tė mbetėt nė Kosovė

25 qershor 2008

Rikonfigurimi i UNMIK-ut do tė pėrcillet me ndėrrime sa i pėrket funksionimit tė kėtij institucioni, i cili do t’i pėrshtatet realitetit tė ri nė Kosovė, tha sot shefi i ri i UNMIK-ut, Lamberto Zanier. Ai tha se parametrat specifikė tė rikonfigurimit tė UNMIK-ut varen nga Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė nė Nju Jork.
Megjithėse pranoi se nuk kanė njė plan tė caktuar se si do tė shkojė ky proces, Zanier tha se edhe pas 120 ditėsh, UNMIK-u do tė mbetėt nė Kosovė dhe do tė ketė rol domethėnės nė fusha tė caktuara.

 

KFOR-i ka nėn kontroll kufirin nė veri

25 qershor 2008

KFOR, nė bashkėpunim me policinė vendore dhe atė ndėrkombėtare, ėshtė duke mbajtur nėn kontroll pikat kufitare dhe pėr kėtė ka forca tė mjaftueshme, ka deklaruar komandanti i KFOR-it, Ksavier de Marnak, pas kėrkesės sė kryetarit tė komunės sė Mitrovicės Bajram Rexhepi pėr shtimin e masave tė sigurisė nė veri mė 28 qershor, kur serbėt kanė paralajmėruar themelimin e kuvendit tė tyre.

 

Rexhepi kėrkon masa tė shtuara tė sigurisė nė veri mė 28 qershor

25 qershor 2008

Kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, kėrkoi tė mėrkurėn qė strukturat pėrgjegjėse pėr siguri nė veri tė qytetit tė marrin masa pėr tė mos lejuar shkallėzimin e gjendjes me rastin e 28 qershorit, kur serbėt kanė paralajmėruar themelimin e Kuvendit tė tyre nė Kosovė.
“Ka mundėsi qė gjendja tė tensionohet meqė nė kėtė datė pritet edhe njė fluks i qytetarėve nga Serbia, tė cilėt festojnė Vidovdanin, prandaj strukturat e sigurisė duhet qė nė hyrjet kufitare, nė kufi me Serbinė, sidomos nė pikat 1 dhe 31 tė kontrollojnė dhe legjitimojnė secilin qė hyn nė Kosovė”, tha Rexhepi.
I ashtuquajturi “Kuvend i serbėve nė Kosovė”, nuk ka kurrfarė vlerė juridike dhe ėshtė ilegal, tha Rexhepi. Ai tha se pėr kėtė ka ndasi edhe ndėrmjet vetė komunitetit serb, ku njė pjesė e mirė e lidershipit ėshtė kundėr njė krijese tė tillė ilegale.
“Ne duhet tė vazhdojmė tė vetėpėrmbahemi, tė mos provokohemi dhe njėkohėsisht t’i injorojmė kėto gjėra qė nuk pėrkojnė me realitetin nė vend”, tha Rexhepi.
Rexhepi pėrmendi edhe rastin e provokimit me vendosjen e flamurit serb, qė nuk ėshtė hequr ende prej Majės sė Sokolit, nė afėrsi tė kullės sė Isa Boletinit.
Ai tha se strukturat e sigurisė duhet ta bėjnė njė gjė tė tillė, pėr tė mos lejuar qė vetė banorėt shqiptarė tė asaj ane tė organizohen dhe tė marrin situatėn nėn kontroll.
Nė lidhje me kėto kėrkesa, pėrfaqėsuesit e KFOR-it thanė se janė tė gatshėm qė tė kontrollojnė situatėn nė kufij ku pritet qė me 28 qershor tė kėtė njė fluks tė qytetarėve serbė qė mėsyjnė Kosovėn, ndėrsa pėr flamurin nė Majėn e Sokolit, thanė se paraprakisht duhet qė UNMIK-u tė merr njė vendim.

 

Berisha: Kufijtė ndėrkombėtarė tė Kosovės duhet tė respektohen

25 qershor 2008

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka deklaruar nė Bruksel se ndarja e Kosovės do tė ishte njė skenar i rrezikshėm. Berisha ka kritikuar autoritetet nė Serbi pėr shkak tė formimit tė strukturave paralele nė Kosovė, duke thėnė se situata nė veri duhet tė vendoset si test kryesor pėr qeverinė e re nė Beograd.
"Kufijtė ndėrkombėtarė tė Kosovės duhet tė respektohen", ka thėnė Berisha nė Bruksel. Kryeministri Berisha ka thėnė se Kosova ėshtė njė rast unik, por jo edhe Mitrovica.

 

Dinosha: Mali i Zi tė njohė Kosovėn nė paketė me Maqedoninė

25 qershor 2008

Kryetari i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve nė Mal tė Zi, Ferhat Dinosha ka vlerėsuar se do tė ishte mirė qė Mali i Zi tė njohė Kosovėn gjatė kėtij viti nė paketė me Maqedoninė.
Dinosha tha pėr mediat nė Podgoricė se “Mali i Zi do tė duhej tė japė pėrgjigje pėr pavarėsinė e Kosovės”.
"Ndoshta do tė ishte mirė qė njohja tė bėhet nė paketė me Maqedoninė. Tė dy shtetet synojnė integrimet, dhe ky do tė ishte hap i rėndėsishėm nė atė drejtim", ka thėnė kryetari i njėrės nga tre partitė shqiptare nė kuvendin malazez.

 

UNMIK-u dhe EULEX-i pėrgjegjės pėr moszbatimin e Kushtetutės nė veri

23 qershor 2008

Misioni i OKB-sė - UNMIK dhe ai i Bashkimit Evropian - EULEX, janė pėrgjegjės pėr moszbatimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės nė pjesėn veriore tė vendit, deklaroi tė martėn kryeparlamentari Jakup Krasniqi. Ai  pėrsėrititi qėndrimin e Kuvendit tė Kosovė se strukturat paralele janė ilegale.
Megjithkėtė Kuvendi i Kosovės nuk do ta bėjė deklaratė kundėr krijimit tė strukturave paralele nė vendbanimet serbe, siē ka kėrkuar deputeti Driton Tali, pėr arsye se nga kėrkesa janė tėrhequr 2 nga 5 deputetėt qė e kanė nėnshkruar atė.

 

Gjeneral Selimi: Qeveria sa mė shpejt tė formojė Ministrinė e Mbrojtjes

23 qershor 2008

Qeveria e Kosovės duhet sa mė shpejt tė formojė Ministrinė e Mbrojtjes dhe t’i pėrcaktojė udhėheqėsit e kėsaj ministrie, qė tė fillojė transformimi i pjesėtarėve nga TMK nė FSK, tha tė martėn komandanti i TMK-sė, gjenerallejtnant Sylejman Selimi.

 

Shpėrthim nė veri tė Mitrovicės - cak njė pjesėtar i SHPK-sė

23 qershor 2008

Nga njė shpėrthim i fuqishėm ėshtė shkatėrruar njė makinė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
Incidenti ėshtė konfirmuar nga zėdhėnėsi i SHPK-sė nė Mitrovicė, Besim Hoti.
Automjeti i shkatėrruar i takonte njė polici serb tė Shėrbimit Policor tė Kosovės.
Si pasojė e shpėrthimit nuk ėshtė lėnduar asnjė person, derisa policia po heton sulmin.
Njė numėr i madh i policėve tė komunitetit serbė, pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, tė nxitur dhe kėrcėnuar nga Beogradi kanė braktisur radhėt e SHPK-sė, me kėrkesė qė urdhra tė marrin vetėm nga policia e UNMIK-ut.
Ndėrkaq, kryetari i Komunės sė Mitrovicės Bajram Rexhepi, para pak ditėsh, tha se ka informacione se pjesėtarė tė strukturave paralele serbe tė sigurisė (MUP) kanė shtuar lėvizjet dhe aktivitetet e tyre, duke i ndalur dhe legjitimuar njerėzit nė veri tė qytetit, madje edhe duke u paraqitur hapur si pjesėtarė tė Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė.
Pėr kėtė shkak, Rexhepi ka kėrkuar qė nė kėtė pjesė tė Kosovės, paqeruajtėsit ndėrkombėtar, por edhe forcat e rendit e sigurisė, tė shtojnė masat e sigurisė.

 

Kryeparlamentari Krasniqi dorėzoi nė arkivin e Kosovės dhe tė Shqipėrisė kopjen e Deklaratės sė Pavarėsisė

23 qershor 2008

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi tė martėn i dorėzoi njė kopje tė Deklaratės sė Pavarėsisė Arkivit tė Kosovės dhe njė kopje Arkivit tė Shqipėrisė.
“Ky ėshtė njė moment shumė i veēantė dhe dallon nga dokumentet tjera tė arkivuara. Deklarata sumblimon pėrpjekjet gati 100 vjeēare tė popullit shqiptar pėr pavarėsinė e vendit”, tha me kėtė rast kryeparlamentari Jakup Krasniqi.
Drejtori i Arkivave tė Kosovės, Jusuf Osmani, u shpreh se arkivat janė institucionet mė tė rėndėsishme tė njė shteti, duke theksuar se lėndėt arkivore janė njė thesar kombėtar dhe memorie e popullit.
Ndėrkaq, Nevila Nika, drejtoresha e Arkivave tė Shqipėrisė, theksoi se ėshtė me fat qė mori nė dorėzim Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės.
Ndėrkohė u nėnshkrua edhe njė marrėveshje pėr bashkėpunim ndėrarkivor shtetėror Kosovė-Shqipėri.

 

Fratini: Italia luan rol pozitiv nė Kosovė - Zanier do tė dijė tė punojė mirė

23 qershor 2008

Ministri italian i Punėve tė Jashtme, Franko Fratini, nė njė intervistė pėr BBC ka vlerėsuar se Italia ėshtė njė vend qė luan njė rol pozitiv nė Kosovė dhe Ballkan. Ai ka shprehur bindjen se, pėrfaqėsuesi i lartė i Ban Ki-Munit nė Kosovė, italiani Lamberto Zanier, do tė dijė tė punojė mirė.
I pyetur se ēfarė do tė ndodhė me Mitrovicėn veriore tashmė qė UNMIK-u drejtohet nga njė diplomat italian shefi i diplomacisė italiane, Fratini ka thėnė: “Unė besoj se tė gjithė kanė pranuar parimin qė Italia ėshtė njė vend qė luan njė rol pozitiv nė Kosovė dhe e luan nė tė gjithė territorin e Ballkanit, pėrfshirė edhe Serbinė”.
“Ne kemi marrėdhėnie tė mira me Serbinė. Pra, unė e di se vlerėsimi pėr kandidatin italian ėshtė rrjedhojė edhe e faktit qė Italia e njeh dhe e ndihmon kėtė zonė, mbase mė shumė se vendet e tjera. Unė jam i bindur se pėrfaqėsuesi i lartė i Ban Ki-Munit, diplomati ynė Zanier, do tė dijė tė punojė mirė”, ka shtuar ai.
Zanier po ashtu ka theksuar se “ne nuk duam qė zona tė rėndėsishme tė Kosovės veriore tė braktisen”. “Janė zona ku jeton pakica serbe, janė zona shumė tė rėndėsishme dhe mendojmė se atje duhet njė kujdes i veēantė”, ka thėnė ai.

 

SHBA: Sot votohet pėr ambasadoren nė Kosovė

23 qershor 2008

Komiteti pėr Marrėdhėnie me Jashtė i Senatit amerikan do tė votojė sot pėr kandidimet e presidentit Bush pėr ambasadorė nė disa vende.
Nė mesin e ambasadorėve tė kandiduar, qė do tė votohen sot ėshtė dhe Tina Kaidanow, e cila ėshtė propozuar nga Shtėpia e Bardhė qė tė jetė ambasadore nė Republikėn e Kosovės.
Deri para shpalljes sė pavarėsisė Kaidanow ka kryer detyrėn e shefes sė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė.
Me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Uashingtoni, Zyra u shndėrrua nė Ambasadė tė Shteteve tė Bashkuara.

 

Shefer: Nuk ka ndarje tė Kosovės - NATO formon dhe trajnon FSK-nė

23 qershor 2008

NATO do tė marrė nėn mandatin e plotė formimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, tha tė hėnėn nė Prishtinė, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer.
Pas njė vizite qė i bėri Kosovės me ē’rast takoi udhėheqėsit mė tė lartė vendorė e ndėrkombėtar, Shefer tha se tė gjitha vendet anėtare tė NATO-s, pėrfshi edhe ato qė nuk e kanė njohur Kosovėn e pavarur, do tė mbeten nė Kosovė pėr tė garantuar paqen dhe sigurinė.
“NATO-ja nuk ka tė bėjė me njohjen. Ka vende qė e kanė njohur Kosovėn dhe vende qė nuk e kanė njohur atė, por ajo qė ėshtė me rėndėsi tė thuhet, ėshtė se tė gjitha kėto vende do tė qėndrojnė nė Kosovė, nė kuadėr tė KFOR-it”, tha Shefer.
Duke iu referuar situatės sė sigurisė, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s rikujtoi se KFOR-i ka mandat tė plotė qė tė veprojė ndaj ēdo kėrcėnimi. Ndarja e Kosovės, nėnvizoi ai, nuk ka qenė dhe nuk do tė jetė opsion. Kurse, ata qė kėrcėnojnė rendin dhe ligjin, Shefer i paralajmėroi se kanė tė bėjnė me forcėn e NATO-s, pėrkatėsisht KFOR-it.

 

Solana: EULEX edhe me vendim tė Ban Ki Munit

22 qershor 2008

Pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr politikė tė jashtme dhe siguri Havier Solana tha tė hėnėn se nė rast se Kėshilli i Sigurimit nuk merrė vendim pėr vendosjen e EULEX-uit nė Kosovė, kėtė do ta bėjė sekretari i pėrgjithshėm Ban Ki-Mun, ndėrsa Bashkimi Evropian do ta zbatojė.

 

Kryetari i Mitrovicės kėrkon shtimin e masave tė sigurisė nė veri

23 qershor 2008

Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, mendon se paqeruajtėsit ndėrkombėtar, por edhe forcat e rendit e sigurisė, duhet tė shtojnė patrullimet nė veri tė vendit, pėr tė evituar ēdo lloj rreziku nga incidentet tė cilat mund tė prodhojnė tensionim tė situatės.

 

Kryeministri Thaēi merr pjesė nė Samitin e nivelit tė lartė tė politikės evropiane pėr Ballkanin

23 qershor 2008

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi tė hėnėn udhėton nė Bruksel pėr tė marrė pjesė nė Samitin e nivelit tė lartė tė politikės evropiane ndaj Ballkanit, tė organizuar nga Miqtė e Evropės dhe Fondacioni Konrad Adenauer.
Gjatė samitit, kryeministri Thaēi do tė flasė lidhur me rolin dhe ndikimin e Bashkimit Evropian nė stabilizimin dhe zhvillimin e rajonit tė Ballkanit, me theks tė veēantė nė efektin stabilizues dhe paqėsor qė ka pasur pavarėsia e Kosovės nė rajon. Nė samit do tė marrin pjesė kryeministra nga rajoni, komisionerė tė Bashkimit Evropian dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė qeveritarė.

 

Sejdiu: Procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut do tė zgjasė shumė shkurt

23 qershor 2008

Shefi i ri i UNMIK-ut, diplomati italian Lamberto Zanier, ka takuar sot presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thaēi dhe kryetarin e Parlamentit tė Republikės sė Kosovės Jakup Krasniqi.
Pas takimit tė pėrbashkėt, presidenti Sejdiu tha se procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut do tė zgjasė shumė shkurt, vetėm disa muaj.
Sejdiu tha se i kanė dhėnė mbėshtetjen e institucioneve tė Kosovės shefit tė ri tė UNMIK-ut, ndėrsa ka ripėrsėritur edhe njė herė se Kosova nuk do tė pranojė proces tė ri tė negociatave pėr statusin.
Institucionet e Kosovės kanė nevojė tė komunikojnė me Beogradin vetėm pėr ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me zbatimin e pakos sė Ahtisarit, tha presidenti Sejdiu.
“Do tė bisedoj me tė gjithė pėr zgjidhjen e problemeve dhe se kjo do tė zhvillohet nė transparencė tė plotė, por do t’u shmangem ēėshtjeve tė ndjeshme politike”, tha Zanier.
Ndėrkaq nė lidhje me misionin e tij administrues nė Kosovė pas ndryshimit tė rrethanave nė Kosovė Zanieri ka deklaruar se e ka vėshtirė edhe vet qė ta kuptoj se ēfarė roli mund tė ketė UNMIK-u nė kėso rrethanash.

 

Ahtisari: Spanja e di qė Kosova ėshtė rast "sui generis"

23 qershor 2008

Kosova nuk ka asnjė ngjashmėri me Baskinė, ka thėnė ish-kryenegociatori pėr Kosovėn Marti Ahtisari. Nė njė intervistė pėr gazetėn spanjolle "El Pais", ai ka thėnė se beson, qė Spanja e di se Kosova ėshtė rast "sui generis" dhe nuk mund tė krahasohet me askė.
"Kur flitet pėr tė drejtėn ndėrkombėtare nuk pėrmendet fakti se ishte Millosheviqi ai qė nė mėnyrė antikushtetuese e suprimoi autonominė e Kosovės dhe qė urdhėroi vrasjen dhe dėbimin e dhjetėra mijėra shqiptarėve”, ka thėnė Ahtisari. Ish-presidenti finlandez ka thėnė se EULEX-i duhet tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės.

 

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Shefer tė hėnėn viziton Kosovėn

21 qershor 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, tė hėnėn, do tė mbėrrijė pėr njė vizitė zyrtare nė Kosovė, njė javė pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.
Shefer do tė takohet me presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thaēi, komandantin e KFOR-it gjeneral Ksavier de Marnak dhe komandantėt e sektorėve tė trupave tė tij.
Sekretari Shefer dot takohet edhe me shefin e ri tė UNMIK-ut, diplomatin italian Lamberto Zanier dhe pėrfaqėsuesin special tė BE-sė, Piter Fejt.

 

Solana: BE-ja e vendosur pėr rol udhėheqės nė Kosovė

21 qershor 2008

Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Havier Solana, pas mbledhjes sė KS tė OKB-sė, ka vėrtetuar vendosmėrinė e Bashkimit Evropian qė tė luajė rol udhėheqės nė Kosovė, veēanėrisht nė sundimin e ligjit.
Nėpėrmjet njė kumtese tė paraqitur pas mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit, qė iu kushtua rikonfigurimit tė misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Solana tha se "stabiliteti nė Kosovė dhe nė gjithė Ballkanin ėshtė i njė rėndėsie vendimtare dhe paraqet, edhe mėtutje, prioritet tė lartė pėr Bashkimin Evropian".
Solana ka pėrshėndetur raportin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-Mun dhe ka shprehur mbėshtetje tė plotė pėr sekretarin e pėrgjithshėm.

 

Presidenti Sejdiu nė KS tė OKB-sė: Populli i Kosovės ėshtė sovran

20 qershor 2008

Nė fajalėn e tij nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu, bėri tė ditur se prezanton Kosovėn si vend sovran dhe se vendimet pėr Kosovėn nuk mund tė merren pa pajtimin e saj.
Presidenti Sjediu, ndėr tjera, falėnderoi OKB-nė pėr punėn e bėrė qė nga viti 1999 si dhe pėrsėriti premtimin se Kosova do ta zbatojė planin e tė dėrguarit tė OKB-sė pėr statusin e Kosovės Marti Ahtisari...
Fjalimi i presidentit Fatmir Sejdiu nė KS tė OKB-sė

 

Ban Ki-Mun: OKB, nė mungesė tė konsensusit, do tė qėndrojė neutrale pėr statusin e Kosovės

20 qershor 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun, tha nė seancėn e Kėshillit tė Sigurimit se nė mungesė tė konsensusit, OKB do tė qėndrojė neutrale pėr statusin e Kosovės.
Nė debatin pėr Kosovėn dhe propozimin e tij pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut, nė Kėshillin e Sigurimit, kreu i OKB-sė, Ban Ki-Mun, tha se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, mė 17 shkurt, ajo ėshtė njohur nga disa vende tė OKB-sė, ndėrkohė qė disa tė tjera e kanė kundėrshtuar atė, duke pamundėsuar kėshtu njė qasje unike karshi kėsaj ēėshtje.
Ban Ki-Mun, duke e quajtur problemin e Kosovės si mė tė ndėrlikuarėn nė karrierėn e tij, ka deklaruar se OKB-ja do tė zvogėlojė prezencėn civile nė Kosovė, duke iu pėrshtatur realitetit tė ri pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės dhe njė pjesė e kompetencave nė sundimin e ligjit dhe policinė, do tė kalojnė tek misioni i Bashkimit Evropian. Ai ka deklaruar se ky mision do tė t'i ndihmojė tė gjitha palėt dhe do tė garantojė arritjet nė Kosovė qė nga koha e hyrjes nė fuqi tė Rezolutės 1244, nė qershor tė vitit 1999. Kreu i OKB-sė tha se hyrja e Kushtetutės nė fuqi i kufizon kompetencat e drejtuesit tė ri tė UNMIK-ut, Lamberto Zanieri, por detyra kryesore e tij, do tė jetė promovimi i dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
“BE do tė ndėrmarrė disa pėrgjegjėsi nė sferat e drejtėsisė dhe policisė nė Kosovė, ndėrsa UNMIK-u do tė rikonfigurohet sipas Rezolutės 1244. Kosova tanimė ka ndryshuar. Atje ka qeverisje demokratike dhe ėshtė krijuar baza pėr ekonomi tė qėndrueshme”, tha nė fjalimin e tij Ban Ki-Mun.
Ndėrsa presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu, duke kundėrshtuar homologun e tij serb, Boris Tadiq, ka kėrkuar zvogėlim tė prezencėn sė UNMIK-ut, derisa tė funksionalizohet prezenca civile e Bashkimit Evropian.

 

Rama i dhuroi kryeministrit Thaēi, ēelėsin e qytetit tė Trianės

20 qershor 2008

Kryeministri Hashim Thaēi ditėn e dytė tė vizitės sė tij nė Shqipėri ka takuar kryetarin e Partisė Socialiste, Edi Rama. Kryetari i PS-sė, Edi Rama, i cili ėshtė edhe kryetar i Tiranės, ka thėnė se ishte privilegj qė sė bashku me ekipin e Bashkisė tė prisnin qeverinė e parė tė pavarėsisė sė Kosovės. Pas njė pritjeje nė zyrėn e tij, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, ka theksuar se nė emėr tė qytetarėve tė Tiranės ka pasur nderin t’ i dhurojė kryeministrit Thaēi sahatin dhe ēelėsin e qytetit.
Nga ana e tij, kryeministri Thaēi ka shprehur mirėnjohjen e tij nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės dhe qytetarėve tė saj pėr pritjen qė i ėshtė bėrė nga kreu i Bashkisė, Rama, duke vlerėsuar punėn qė ka bėrė ai nė krye tė Bashkisė mė tė madhe nė vend.
Nė qytetin e Durrėsit, me kryetarin e Bashkisė, Vangjush Dako, kryeministri Thaēi ka pėruruar pllakatin “Pavarėsia”, ku i pranishėm ishte dhe kryeministri Sali Berisha. Thaēi, i shoqėruar nga Berisha, ka vizituar familjen e dėshmorit, Indrit Cara. Kryeministri i Kosovės ėshtė nė Vlorė, ku pas takimeve me pushtetarė vendės, do tė nderohet me titullin “Qytetar Nderi”, nga Bashkia e kėtij qyteti.

 

Thaēi e Berisha, nderuan veprėn e dėshmorit tė UĒK-sė Indrit Cara

20 qershor 2008

Kyeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i shoqėruar nga Kryeministri Sali Berisha, nderuan tė premten veprėn e tė riut nga Kavaja, Indrit Cara, i cili nė mars tė vitit 1999 ka dhėnė jetėn pėr ēlirimin e Kosovės. Nė ditėn e dytė tė vizitės sė tij zyrtare nė Shqipėri, Thaēi, i shoqėruar nga Berisha, u ndal nė qytetin e Kavajės, ku u prit nga kryetari i bashkisė, Refik Rrugia, drejtues tė tjerė tė pushtetit vendės dhe dhjetėra banorė tė kėtij qyteti. Dy kryeministrat bėnė homazhe dhe vendosėn kurora me lule nė bustin e Dėshmorit tė Lirisė sė Kosovės,  Indrit Cara, dhe mė pas kanė pėrshkuar nė kėmbė rrugėn deri nė shtėpinė e dėshmorit. Gjatė vizitės nė familjen Cara, kryeministri Berisha ka thėnė se ėndrra e Indritit pėr Kosovėn e lirė tashmė ėshtė bėrė realitet, falė gjakut tė derdhur prej tij dhe dhjetra luftėtarėve tė lirisė”. Berisha ka vlerėsuar kontributin e familjes Cara pėr edukimin atdhetar qė i kanė dhėnė Indritit, i cili la Londrėn, ku ai ishte emigrant, pėr t'iu bashkuar UĒK-sė. Ndėrsa Kryeministri i Kosovės, Thaēi, i cili e ka njohur nga afėr Indritin, ka theksuar se ka ardhur nė kėtė vizitė tė parė si kryeministėr i qeverisė qė tė pėrshėndes dhe tė uroj familjen e Dėshmorit tė Lirisė pėr shpalljen e Pavarėsisė sė Kosovės. Indrit Cara, i njohur si ushtari nga Kavaja, ka rėnėn nė altarin e lirisė pėr ēlirimin e Kosovės nė moshėn 27-vjeēare.

 

Shefi i ri i UNMIK-ut arrin sot nė Kosovė

20 qershor 2008

Shefi i ri i misionit tė Kombeve tė Bashkuara, diplomati italian, Lamberto Zanier, arrin sot nė Prishtinė.
Arritja e tij pėrkon me seancėn e sotme tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, nė tė cilėn do tė bisedohet pėr rikonfigurimin e misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė.
Nė orėt e pasdites, Zanier do ta mbajė takimin e parė me gazetarė nė cilėsinė e shefit tė UNMIK-ut.

 

Krasniqi: Ndryshimi i kufijve prodhon jostabilitet

20 qershor 2008

Pėrpjekja pėr t’i ndryshuar kufijtė e Kosovės prodhon efekte politike jostabile jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė rajon, ka deklaruar kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, nė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.
Duke folur pėr shtrirjen e autoritetit tė institucioneve nė gjithė territorin e Kosovės, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės, Krasniqi ka vlerėsuar se, ajo tė hyjė nė fuqi nė pjesėn mė tė madhe tė Kosovės – mirėpo ka thėnė se nė veriun e Kosovės, Kushtetuta do tė ketė vėshtirėsi “edhe pėr njė kohė” pėr t’u shtrirė.
Ndėrkaq lidhur me paralajmėrimin e serbėve pėr tė formuar njė parlament serb nė veri tė Mitrovicės, kryparlamentari Krasniqi ka thėnė se njė parlament i tillė i vetėquajtur nuk mund t’i mbrojė tė drejtat e serbėve tė Kosovės dhe sipas tij, po pengon integrimin edhe ndryshimin e kualitetit tė jetės edhe pėr qytetarėt serbė tė Kosovės.
Sa i pėrket raporteve se Zyra Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė ka tėrhequr vėrejtjen pėr rrezikun qė i kanoset Kosovės nga ndarja funksionale, pėr shkak tė planeve pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut, Krasniqi ėshtė shprehur se, njė gjė duhet tė kihet parasysh, se pėrpjekja pėr tė ndėrhyrė nė njė territor, pėr t’i ndryshuar kufijtė e Kosovės, natyrisht prodhon efekte politike jostabile jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė rajonin tonė.
“Mendoj se vendet e Bashkimit Evropian e kanė parasysh kėtė ēėshtje”, ka thėnė Krasniqi.

 

Rexhepi: Situata nė Mitrovicė mund tė tensionohet pėr shkak tė veprimit tė strukturave tė MUP-it

20 qershor 2008

Situata e sigurisė nė komunėn e Mitrovicės aktualisht ėshtė e qetė, mirėpo ka indikacione se gjendja mund tė tensionohet pėr shkak tė veprimit tė strukturave tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė nė veri tė Kosovės, tha sot kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi.
Rexhepi tha se ka informacione se pjesėtarė tė strukturave paralele serbe tė sigurisė kanė shtuar lėvizjet dhe aktivitetet e tyre, duke i ndalur dhe legjitimuar njerėzit nė veri tė qytetit, madje edhe duke u paraqitur hapur si pjesėtarė tė Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė.

 

Bashkimi Evropian mbėshtet propozimin e Ban Ki-Munit

20 qershor 2008

Shefat e shteteve ose tė qeverive tė vendeve te Bashkimit Evropian, nė draftin e konkluzioneve tė takimit tė tyre nė Bruksel, kanė pėrshėndetur raportin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė Ban Ki Mun, lidhur me rikonfigurimin e UNMIK-ut, duke vlerėsuar se kjo hap rrugė pėr vendosjen e misionit EULEX nė territorin e Kosovės.

 

Kėshilli i Sigurimit diskuton sot pėr Kosovėn dhe planin e Ban Ki-Munit

20 qershor 2008

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė diskutojė sot pėr Kosovėn dhe propozimin e sekretarit tė pėrgjithshėm, Ban Ki-Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut.
Delegacioni i Kosovės do tė udhėhiqet nga presidenti Fatmir Sejdiu, ndėrsa ai i Serbisė nga presidenti Boris Tadiq.
Zėvėndėsambasadori amerikan Alejandro Wolf, i cili kryeson kėshillin, tha se mbledhja do tė jetė e hapur.
Siē dihet, javėn e kaluar Ban Ki-Mun u ka dėrguar nga njė letėr presidentit tė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe presidentit tė Serbisė Boris Tadiq, pėr t’i njoftuar me propozimin e tij pėr ndryshimet nė misionin e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė.

 

Presidenti Topi dekoroi kryeministrin Thaēi me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”

19 qershor 2008

Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi dekoroi tė enjten kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu” nė shenjė vlerėsimi dhe nderimi tė lartė pėr rolin shumė tė rėndėsishėm tė z. Thaēi nė luftėn pėr fitoren e pavarėsisė dhe ndėrtimin e shtetit tė ri demokratik tė Kosovės qė shėrben si faktor paqeje dhe stabiliteti nė Ballkan e mė gjerė.

 

Thaēi: Lirinė e fituam me ndihmėn e Shqipėrisė

19 qershor 2008

"Pa ndihmėn e fuqishme tė Shqipėrisė dhe popullit tė saj, Kosova nuk do tė kishte lirinė", tha para deputetėve tė Kuvendit tė Shqipėrisė kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi.
Nė fjalim e mbajtur tė enjten, nė Kuvendin e Shqipėrisė, kryeministri Thaēi tha se pėrpjekjet shekullore pėr liri e pavarėsi u kurorėzuan me 17 shkurt, kur Kosova shpalli pavarėsinė.
"Dashuria jonė vėllazėrore nuk ka ndryshuar. Jemi shtete tė ndara, por jemi njė komb dhe kemi njė gjuhė", u tha deputetėve, kryeministri i Kosovės.
Ai foli edhe pėr realitetin pas 15 qershorit, kur ka hyrė nė fuqi Kushtetuta dhe tha se "Kosova ka hyrė nė njė fazė tė re tė konsolidimit tė qeverisjes demokratike".
"Jemi zotuar pėr mosndryshim tė kufijve, por duam njė rajon pa kufij dhe rrugė qė ofrojnė Prishtinėn dhe Tiranėn", tha Thaēi. lexo fjalėn e plot

 

Berisha-Thaēi: Do tė rritet bashkėpunimi Shqipėri-Kosovė

19 qershor 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi po zhvillon vizitėn e tij tė parė zyrtare nė Tiranė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Sė pari kryeministri Thaēi zhvilloi njė takim kokė mė kokė me homolugun e tij Sali Berisha.
Kryeministri Berisha, para mediave deklaroi bashkėpunimin e ngushtė nė fushėn ekonomike, tė energjisė dhe nė luftėn kundėr krimit tė organizuar.
Lidhur me bashkėpunimin Shqipėri-Kosovė nė fushėn e enrgjisė Berisha tha se "tė dyja vendet pėrballen me vėshtirėsi, por kanė rezerva kolosale qė tė bėhen eksportues tė rėndėsishėm energjie nė rajon".
Kryeministri Berisha pėrsėriti ofertėn e Tiranės pėr qasje tė plotė tė Kosovės nė portet e Shqipėrisė.
"Shqipėria do t'i ofrojė Kosovės tė gjitha lehtėsirat portuale, duke e bėrė Kosovėn tė ndihet si vend bregdetar, duke pasur parasysh dhe infrastrukturėn qė po ndėrtohet", tha Berisha.
Ndėrkaq, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, falėnderoi Shqipėrinė pėr rolin e saj nė tė gjitha proceset qė ka kaluar Kosova.
Kryeministri i Kosovės pėrmendi bashkėpunimin nė sferėn e sigurisė mes Tiranės dhe Prishtinės, duke theksuar se prania e korrupsionit nė njė nga vendet tona do ndikojė negativisht nė demokracinė e vendit tjetėr. "Nė kėtė kuptim bashkėpunimi ėshtė jetik", tha kryeministri i Kosovės.
Kryeministri Thaēi pėrmendi bashkėpunimin edhe nė fushat e energjisė, arsimit e turizmit, dhe ftoi biznesin e Shqipėrisė qė tė investojė nė Kosovė.
Thaēi para mediave theksoi rėndėsinė e orientimit tė pėrbashkėt euroatlantik tė tė dyja vendeve.
Kryeministri Thaēi do tė takohet dhe me presidentin e Shqipėrisė Bamir Topi.

 

Kuvendi nuk merret me planin e Ban Ki-Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

19 qershor 2008

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kėrkuan tė enjten nė seancėn plenare qė legjislativi tė dalė me njė qėndrim rreth planit tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-Mun pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės, mirėpo njė kėrkesė e tillė nuk u hodh nė votim, pėr shkak se, siē u tha, kėrkesa nuk ishte proceduar me kohė.

 

Bakojanis: Kosova mund tė hapė zyrė ndėrlidhjeje nė Athinė

19 qershor 2008

Shefja e diplomacisė greke Dora Bakojanis ka deklaruar se Kosova mund tė hapė zyrė ndėrlidhjeje nė Athinė, sipas modelit tė zyrės homologe greke qė funksionin prej shumė vitesh nė Prishtinė. Ndonėse ka thėnė se Greqia pėr momentin nuk e ka njohur Kosovėn, shefja e diplomacisė greke ka pranuar atė qė e quajti realitet tė ri nga pavarėsimi i Kosovės dhe njohjen e kėsaj pavarėsie nga shumica e shteteve partnere nė BE dhe nė NATO, njofton BBC.
"Prishtina nuk ka kėrkuar hapjen e njė zyre ndėrlidhėse nė Athinė. Nėse bėhet njė kėrkesė e tillė, ne nė bazė tė reciprocitetit, nuk kemi asnjė problem qė ta pranojmė", theksoi Bakojanis.
Deklarata e Ministres sė Jashtme greke duket e pazakontė, duke marrė parasysh qėndrimin e gjertanishėm refuzues tė Athinės pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės. Vlerėsohet se kjo le tė kuptohet qė Athina zyrtare mendon ta shqyrtojė edhe opsionin e njohjes sė Kosovės.

 

Bush i shpreh mirėnjohje Bullgarisė pėr qėndrimin ndaj Kosovės

19 qershor 2008

Presidenti amerikan Xhorxh Bush, nė njė takim me kryeministrin e Bullgarisė, Sergei Stanishev nė Shtėpinė e Bardhė bisedoi pėr energjinė bėrthamore, Irakun dhe Kosovėn. Presidenti Bush falėnderoi kryeministrin Stanishev pėr rolin e Bullgarisė nė Ballkanin Perėndimor. "Ju keni qenė njė forcė konstruktive pėr stabilitetin dhe njė forcė konstruktive pėr shpresėn. Ju keni paraqitur njė tė ardhme plot shpresa si pėr popullin e Kosovės ashtu edhe tė Serbisė, dhe unė ju falėnderoj pėr kėtė. Ėshtė me shumė rėndėsi qė tė ushtrohet udhėheqje nė rajon dhe ju e keni demonstruar kėtė", tha Presidenti Bush.
Nga ana e tij kryeministri i Bullgarisė, Stanishev tha se kanė mbetur ende plagė pėr t'u shėruar pas shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė, por shprehu besimin se komuniteti ndėrkombėtar ėshtė i vendosur ta realizojė kėtė me sukses.

 

UNMIK-u, mė 15 tetor, do t’ia dorėzojė EULEX-it menaxhimin e doganave

19 qershor 2008

Institucionet e Kosovės nuk do ta kenė pėrgjegjėsinė pėr menaxhimin e doganave nė Kosovė, as pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, sepse kjo pėrgjegjėsi do tė jetė e rezervuar pėr UNMK-un.
Bėhet e ditur se UNMIK-u pėrgjegjėsinė e doganave nė veri tė Kosovės do t'ia kalojė EULEX-it me 15 tetor.
UNMIK-u do tė ndėrmarrė hapa konkret pėr tė pėrmirėsuar situatėn nė veri. Kjo do tė bėhet duke rritur numrin e kontrolleve tė doganave mobile, derisa pjesa veriore e vendit tė vihet nėn kontroll tė plotė tė autoritetit tė UNMIK-ut. Pėrgjegjėsia e rezervuar e UNMIK-ut mbi doganat do tė jetė nė fuqi vetėm nė ato pjesė tė Kosovės ku ėshtė e domosdoshme, siē ėshtė veriu i Mitrovicės.
Zyrtarėt e UNMIK-ut dhe ata tė institucioneve tė vendit, pohojnė se janė tė informuar pėr kontrabandėn nė rritje nė pjesėn veriore tė Kosovės. Mirėpo, ata thonė se pėr ta luftuar kėtė kontrabandė lypset koordinuar veprimet ndėrmjet institucioneve, ndėrkohė qė kjo ēėshtje mbetet pėrgjegjėsi edhe e KFOR-it.

 

Ryker nuk arrin t’i vazhdojė mandatet nė komunat me shumicė serbe

19 qershor 2008

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, ka dėshtuar nė synimin e tij pėr tė bindur kreun e OKB-sė pėr njė ēėshtje shumė tė ndjeshme qė ka tė bėjė me vazhdimin e mandatit tė kryetarėve tė komunave tė banuara me shumicė serbe edhe pėr tre muaj.
E pėrditshmja “Zėri”, duke cituar burime diplomatike perėndimore, ka shkruar se Ryker nuk ka hasur nė mirėkuptim dhe nė pėrkrahje nė Nju Jork pėr zgjatjen e mandatit tė kryetarėve tė kėtyre komunave.
“Zėri” shkruan se Ryker dhe UNMIK-u kanė marrė rekomandime nga selia e OKB-sė nė Nju Jork qė tė mos merren fare me kėtė ēėshtje.
Shefi nė largim i UNMIK-ut kohė mė parė i ka informuar pėrfaqėsuesit e shteteve tė Grupit tė Kontaktit se, nė pajtim me qėndrimin e njohur tė kundėrshtimit tė organizimit tė zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė, ai ka vendosur qė t’ua vazhdojė mandatin pėr tre muaj zyrtarėve lokalė serbė nėpėr komunat ku janė shumicė.

 

Presidenti Sejdiu do tė marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit

18 qershor 2008

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, do tė marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit, qė do tė mbahet tė premten, ka konfirmuar zėdhėnėsi i presidentit Xhavit Beqiri. Nė kėtė mbledhje, presidenti Sejdiu do tė mbajė edhe njė fjalim para anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, nė cilėsinė e presidentit tė Republikės sė pavarur tė Kosovės.
Kėshilli i Sigurimit, tė premten, do tė diskutojė pėr planin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut.
Pjesėmarrjen nė kėtė mbledhje e ka konfirmuar edhe presidenti i Serbisė, Boris Tadiq.

 

Presidenti Sejdiu dekretoi hapjen e nėntė ambasadave tė para tė Kosovės

18 qershor 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka dekretuar tė mėrkurėn hapjen e nėntė ambasadave dhe pėrfaqėsive tė para diplomatike tė Kosovės nė botė. Pėr fazėn e parė, ambasadat do tė hapen nė Uashington, Bruksel, Londėr, Berlin, Paris, Romė, Vjenė, Bern dhe Tiranė.
Kėshilltarja politike e ministrit tė Jashtėm, Albana Beqiri, thotė se ambasadat dhe pėrfaqėsitė e para diplomatike do tė punojnė fillimisht me personel nė numėr tė limituar. Pėrzgjedhja e nėntė vendeve tė para ėshtė bėrė nė varėsi nga ndikimi politik qė kanė kėto kryeqytete botėrore nė politikėn kosovare dhe nė atė globale.
Ndėrkohė qė, sipas saj, ende nuk janė pėrcaktuar ambasadorėt e parė qė do tė pėrfaqėsojnė Kosovėn, pėrfshirė edhe atė nė Tiranė, qė do tė jetė ndėr tė parėt qė do tė fillojnė punėn.

 

KS diskuton planin e Ban Ki-Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

18 qershor 2008

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė diskutojė tė premten propozimin e sekretarit tė pėrgjithshėm, Ban Ki-Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut.
Javėn e kaluar Ban Ki-Mun pėrmes njė letre i ka dėrguar presidentit tė Kosovės Fatmir Sejdiu propozimin pėr ndryshimet nė misionin e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė.

 

Thaēi: Tė gjithė do tė adaptohen me realitetin e ri nė Kosovė

18 qershor 2008

Me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, tani institucionet e vendit do tė ushtrojnė autoritetin e vet nė pėrputhshmėri me kėtė kushtetutė, me mbėshtetjen dhe kėshillat ndėrkombėtare nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės, ka deklaruar kryeministri Hashim Thaēi, nė njė intervistė pėr Radion Deutsche-Welle, dhe ka shprehur besimin se edhe serbėt do tė adaptohen njė ditė.
I pyetur se si do tė veprojė si kryeministėr, nė rast se serbėt nuk e pranojnė misionin e EULEX-it, sidomos nė Mitrovicė, kryeministri Thaēi ka thėnė: “Qytetarėt serbė kanė pėrfaqėsuesit e tyre nė parlamentin e Kosovės dhe nė qeverinė qė udhėheq unė. Ndihem mirė qė punoj me ta, pėr interesin e tyre dhe tė gjithė qytetarėve tė Kosovės dhe gradualisht tė gjithė do tė adaptohen me realitetin e shtetit tė pavarur dhe demokratik tė Kosovės.”
Ndėrkaq i pyetur se kur e ka ndėr mend tė vendosė kontakte diplomatike me Serbinė, Thaēi ėshtė shprehur se Kosova do tė ndėrtojė raporte tė shkėlqyeshme me tė gjitha vendet fqinjė. “Tashmė kemi ndėrtuar raporte tė shkėlqyeshme me Maqedoninė dhe Shqipėrinė, por edhe me Malin e Zi. Sė shpejti presim njohjen nga Mali i Zi dhe Maqedonia dhe do tė ndėrtojmė raporte tė mira si dy shtete tė pavarura edhe me Serbinė”, ka thėnė ai.

 

Jansha: Ende nuk ka afate rreth UNMIK-EULEX

18 qershor 2008

Kryeministri i Sllovenisė, Janez Jansha thotė se mundėsia e vetme e Serbisė pėr tė fshirė kufirin me Kosovėn, tė cilėn Beogradi nuk e njeh, ėshtė puna pėr plotėsimin e kushteve pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian sė bashku me Kosovėn.
Nė njė intervistė pėr agjencinė Reuters, ai gjithashtu foli pėr bartjen e kompetencave nga UNMIK-u tek misioni i Bashkimit Evropian, proces pėr tė cilin nuk mundi tė thotė se kur do tė kompletohet.
"Afatet nuk janė tė rėndėsishme. Stabiliteti ėshtė ēelėsi", tha Jansha, i cili vlerėsoi se "shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, zgjedhjet e parakohshme nė Serbi dhe nė Maqedoni ishin ndėr ēėshtjet e vėshtira me tė cilat ėshtė marrė Sllovenia si kryesuese e radhės e BE-sė, qė nga fillimi i vitit".

 

Presidenti Sejdiu i pėrgjigjet sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė Ban Ki-Mun

17 qershor 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, pas konsultimeve dhe nė pajtim me kryetarin e Kuvendit dhe me kryeministrin e Republikės sė Kosovės, i ėshtė pėrgjigjur sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun nė letrėn e dėrguar mė 12 qershor.
"Ne kuptojmė qė OKB-ja do tė vazhdojė tė kryejė, pėr njė kohė tė kufizuar, funksione tė zbatimit tė ligjit, nė pėrputhje me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit, deri nė kohėn kur Bashkimi Evropian tė mund ta kryejė rolin e vet operativ", thuhet nė letrėn e presidentit Sejdiu.  lexo letrėn e plotė

 

SHBA: Do tė ecim pėrpara me Kosovėn

17 qershor 2008

Shtetet e Bashkuara e mbėshtesin zhvillimin demokratik tė Kosovės, ka thėnė pėrfaqėsuesi pėr shtyp i Departamentit tė Shtetit, Gonzalo Gallegos.
Lidhur me kėrkesėn e presidentit Boris Tadiq pėr bisedime tė reja mbi Kosovėn, Gallegos tha se kursi amerikan nuk ka ndryshuar.
"E dini se treni e ka lėnė stacionin. Kosova ėshtė njė shtet i pavarur. Ne e dimė kėtė dhe do tė vazhdojmė tė ecim pėrpara bashkė me ata. Nė kėtė pikė, politika jonė nuk ka ndryshuar", tha Gallegos.

 

Tiranė: Njė delegacion i Kuvendit tė Kosovės u prit nga kryekuvendarja Jozefina Topalli

Shqipėria dhe Kosova, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės, nė njė stad tė ri bashkėpunimi

17 qershor 2008

Njė delegacion i Kuvendit tė Kosovės i dhuroi tė hėnėn Kushtetutėn e Kosovės, kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli gjatė njė takimi nė Tiranė.
Nė delegacion bėjnė pjesė deputetėt: Zafir Berisha, Emrush Xhemajli, Agim Veliu, Gani Geci dhe dy anėtarė jo deputetė, Nuri Ēeku dhe Antigona Ibraj.
Marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Kosovės, tashmė janė nė njė stad tė ri dhe, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės, bashkėpunimi institucional do tė jetė edhe mė i fortė, u tha nė takim.
“Ėshtė kėnaqėsi pėr mua, tha zonja Topalli, t’ju pres nė kėtė vizitė tė parė tuajėn nė Shqipėri. Dy shtetet tona tashmė duhet tė rrisin nivelin dhe ritmin e shkėmbimeve politike dhe ekonomike, pasi raportet tona janė tė njė natyre shumė tė veēantė", tha kryekuvendarja e Shqipėrisė Jozefina Topalli.
Ndėrkaq, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės i shprehėn mirėnjohje zonjės Topalli dhe institucioneve tė Shqipėrisė, pėr tė gjithė mbėshtetjen e dhėnė Kosovės si nė rrugėn drejt pavarėsisė ashtu edhe pėr njohjen e saj nga vendet e tjera.”
Zonja Topalli i njohu deputetėt e Kosovės me zhvillimet mė tė fundit nė Shqipėri, si edhe me ndryshimet konsensuale tė Kushtetutės, tė cilat, siē u shpreh ajo, do t’i japin vendit njė stabilitet politik dhe institucional.
“Nė Bruksel, vijoi zonja Topalli, pata kėnaqėsinė tė shihja nė takimin parlamentar tė Ballkanit Perėndimor, edhe kryetarin e Parlamentit tė Kosovės dhe ky ėshtė njė fakt shumė domethėnės nė perspektivėn evropiane tė Kosovės.
Institucionet e Shqipėrisė, ashtu si deri mė tani, do tė vijojnė lobimin, jo vetėm pėr njohjen e shtetit tė Kosovės, por edhe pėr pjesėmarrjen e saj nė struktura ndėrkombėtare, siē ėshtė edhe Kėshilli i Evropės”, tha kryetarja Topalli.
Nga ana e tyre, deputetėt e Kosovės e cilėsuan shumė tė ēmuar marrjen e pėrvojės nga Parlamenti dhe institucionet shqiptare nė kėtė fazė tė ndėrtimit tė mekanizmave pėr konsolidimin e shtetit tė ri.

 

Ryker: Nuk do jem nė krye tė UNMIK-ut

 

Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker tha tė hėnėn se nuk do tė jetė mė nė krye tė misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, megjithėse UNMIK-u do tė mbetet nė Kosovė pėrderisa tė jetė nė fuqi rezoluta 1244, por do t'u pėrshtatet rrethanave tė reja.
Pas takimit me presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thaēi, kryeparlamentarin, Jakup Krasniqi dhe shefin e Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Piter Fejh, Ryker tha se UNMIK-u do tė mbetet nė Kosovė, por me kompetenca tė kufizuara.
"Derisa tė jetė nė fuqi rezoluta 1244, Kombet e Bashkuara do ta luajnė rolin e vet nė Kosovė", tha Ryker, duke shtuar se kjo shihet "qartė" edhe nga letra qė Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun i dėrgoi presidentit Sejdiu.
Ai gjithashtu tha se UNMIK-u do t'u pėrshtatet rrethanave, tė cilat kanė ndryshuar.

 

Nuk duhet lejuar Moskėn e Beogradin ta bllokojnė procesin nė Kosovė

 

Kongresisti amerikan, Eliot Engėll, iu drejtua tė hėnėn me njė fjalim Kuvendit tė Kosovės gjatė njė seance solemne. Ai tha se Kosova ėshtė shtet i pavarur, demokratik e sovran dhe se kėtė fakt duhet ta pranojnė tė gjithė, pėrfshirė edhe Rusinė e Serbinė.
Nė kėtė seancė solemne, tė organizuar pėr kongresistin e njohur amerikan, Engėll tha se nuk duhet lejuar qė Moska dhe Beogradi tė bllokojnė procesin dhe tė krijojnė destabilitet nė Kosovė.
Ndėrkaq, u ka bėrė thirrje Kombeve tė Bashkuara dhe UNMIK-ut se periudha e tyre udhėheqėse nė Kosovė ka pėrfunduar dhe se tash duhet t’i lejojnė misionit tė EULEX-it tė fillojė me operimet e plota nė gjithė territorin e Kosovės sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
Ai tha se edhe nė misionin e ri, Shtetet e Bashkuara do tė jenė tė pėrfshira, ngase kėtė e dėshiron vetė Kosova. “Besoj se populli i Kosovės dėshiron qė SHBA tė jetė e pėrfshirė nė proceset nė Kosovė, sepse i beson Amerikės dhe duhet t’i besojė”, tha kongresisti Engėll.

 

SHBA pėrshėndet popullin e Kosovės pėr kushtetutėn e re

 

Shtetet e Bashkuara pėrshėndesin popullin e Republikės sė Kosovės me rastin e hyrjes nė fuqi tė kushtetutės sė re. Kjo kushtetutė, thuhet nė njė deklaratė tė Departamentit amerikan tė Shtetit, mishėron aspiratat dhe vendosmėrinė e qytetarėve tė Kosovės pėr tė krijuar njė shtet demokratik e shumetnik, qė tė jetė plotėsisht i integruar nė komunitetin euroatlantik.
Shtetet e Bashkuara pėrshėndesin veēanėrisht ato nene tė kushtetutės sė Kosovės qė parashikojnė mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave dhe qė fillimisht u propozuan nga i dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara, Marti Ahtisari.
Nė deklaratėn e Departamentit amerikan tė Shtetit u bėhet thirrje udhėheqėsve tė Kosovės tė punojnė qė tė vėnė nė zbatim parimet themelore tė kushtetutės pėr tė sjellė pėrmirėsime tė ndjeshme nė jetėn e tė gjithė qytetarėve tė vendit. Si mik dhe partner, thuhet nė pėrfundim tė deklaratės, Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė mbėshtesin pėrpjekjet e Kosovės pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė pėr popullin e saj.

 

Miliband: Kushtetuta afron Kosovėn me Evropėn

 

Shefi i diplomacisė britanike David Miliband vlerėsoi se hyrja nė fuqi e Kushtetutės sė Kosovės paraqet hap me tė cilin Kosova largohet nga konfliktet dhe i ofrohet tė ardhmes demokratike, shumetnike dhe evropiane.
"Sfidat kryesore pėr Kosovėn e pavarur janė stabiliteti dhe prosperiteti si dhe siguria se do tė respektohen tė drejtat e tė gjitha bashkėsive", tha Ministri i Jashtėm, Miliband.
Ai tha se beson fuqishėm nė tė ardhmen evropiane tė tė gjithė Ballkanit Perėndimor.
"Popujt e rajonit e duan dhe e meritojnė kėtė, ndėrsa Britania e Madhe do tė bashkėpunojė me tė gjithė ata qė e ndajnė kėtė vizion", tha Miliband.

 

Hyn nė fuqi Kushtetuta e Republikės sė Kosovės

 

Qė nga e diela Kosova ėshtė bėrė edhe me Kushtetutė duke u plotėsuar kėshtu me tė gjitha atributet e njė shteti tė pavarur, sovran dhe demokratik. Ceremonia solemne me rastin e hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės ėshtė mbajtur nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė. Nė kėtė ceremoni kanė marrė pjesė personalitete tė shquara vendore dhe ndėrkombėtare.

 

Frid uron Sejdiun pėr hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės

 

Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtje Evropiane dhe tė Euroazisė, Daniel Frid i ka telefonuar presidentit tė Kosovės Fatmir Sejdiu, tė cilit i ka uruar hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.
Me kėtė rast, Frid i ka premtuar presidentit Sejdiu ndihmėn e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr zhvillimin e Kosovės sė pavarur, demokratike dhe prosperuese pėr tė gjithė qytetarėt e saj.

 

Presidenti Bush autorizon ushtrinė amerikane nė Kosovė pėr bashkėpunim tė ri pas 15 qershorit

 

Presidenti amerikan Xhorxh Bush i ka dėrguar njė raport tė dy dhomave tė Kongresit amerikan pėr t'i njoftuar pėr nivelin e ri tė bashkėpunimit qė ushtria amerikane do tė ketė me prezencėn e ardhshme civile ndėrkombėtare nė Kosovė, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės.
"KFOR-i aktualisht koordinohet dhe e mbėshtet UNMIK-un me mjetet dhe kapacitetet e tij, dhe varėsisht prej vendimeve tė NATO-s mund ta ofrojė po kėtė bashkėpunim edhe pėr EULEX"-in, shkruan nė letrėn e tij Bush. Ai shkruan se bashkėpunimi nė mes tė policisė sė UNMIK-ut, EULEX-it SHPK-sė dhe Qeverisė sė Kosovės do tė rregullohet me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.
"Kam udhėzuar pjesėmarrjen e forcave tė armatosura tė SHBA-sė nė tė gjitha kėto operacione, duke u bazuar nė autoritetin tim pėr tė udhėhequr politikėn e jashtme tė SHBA-sė dhe si Komandant i Forcave tė Armatosura", thotė presidenti amerikan nė letėr, duke i premtuar Kongresit se do ta njoftojė vazhdimisht pėr zhvillimet e reja.

 

Presidenti Sejdiu nėnshkroi ligjet nga pakoja e Ahtisarit

 

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu nėnshkroi tė dielėn 41 ligje, qė dalin si detyrim nga pakoja e Ahtisarit.
Hyrja nė fuqi e Kushtetutės ėshtė moment historik pėr Kosovėn, vlerėsoi presidenti Sejdiu.
Ai tha se kjo Kushtetutė do tė bėjė Kosovėn njė shtet funksional, demokratik dhe shumetnik.
"Qasje tė veten themelore e ka qė Kosova demokratike tė jetė e qytetarėve, pra edhe e shumicės, por edhe e pakicave dhe se Kosova demokratike ka interes vital ecjen e saj nė integrimet euroatlantike, pra edhe nė BE edhe nė NATO", tha Sejdiu.

 

Prishtina pajtohet nė parim me planin e Ban Ki Munit, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

 

Lidershipi i Kosovės ėshtė pajtuar nė parim me dokumentin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut, duke pranuar kėshtu jo pėrfundimin e misionit tė UNMIK-ut mė 15 qershor, siē parashihet me pakon e Ahtisarit, por fillimin e tranzicionit nga kjo datė.
Kjo u bė e ditur pas njė takimi qė zgjati rreth 3 orė, tė thirrur nga presidenti Fatmir Sejdiu, ku morėn pjesė edhe kryeministri Hashim Thaēi, kryeparlamentari Jakup Krasniqi, liderėt e tri partive mė tė mėdha opozitare, si edhe shefi i Zyrės Civile Ndėrkombėtare, Pieter Feith, dhe pėrfaqėsuesi i Ambasadės Amerikane nė Prishtinė.
“Rikonfigurimin e UNMIK-ut, ne e quajmė si proces pozitiv. Konsiderojmė se kjo periudhė do tė kapėrcejė shumė shpejt dhe si tė tillė e quajmė pėrkushtimin e institucioneve pėr tė bashkėpunuar nė kėtė periudhė tė tranzicionit dhe tė nevojshėm pėr t’i marrė edhe institucionet e Kosovės pėrgjegjėsitė e veta”, theksoi Sejdiu.
Lidershipi kosovar ėshtė pajtuar qė t’ia adresojė edhe njė letėr sekretarit Ban Ki Mun, pėrmes sė cilės do t’i paraqesė nė detaje pikėpamjet, por edhe vėrejtjet e veta.

 

Rikonfigurimi i UNMIK-ut po e sfidon Kosovėn dhe BE-nė

 

Procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut po e sfidon jo vetėm Kosovėn, por edhe Bashkimin Evropian, tha tė premten kryetari i Kuvendit tė republikės sė Kosovės Jakup Krasniqi. Ai tha se pas 15 qershorit, Qeveria e Kosovės duhet t’i marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė qė i takojnė me Kushtetutė.
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi tha se letra e Ban Ki Munit reflekton koncesionet e bėra me vendet qė nuk e pranojnė pavarėsinė e Kosovės, si nga vendet anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit ashtu edhe vendeve tjera. Andaj, ai tha se letra e Ban Ki Munit nuk ka sqaruar shumė gjėrat dhe se me mbetjen nė fuqi tė Rezolutės 1244 sfidohet si Kosova, ashtu edhe Bashkimi Evropian, pėrkatėsisht misioni EULEX.
“Jo vetėm Kosovės, institucioneve dhe qytetarėve tė Kosovės ėshtė duke iu bėrė njė sfidė, por sfida mendoj nuk ėshtė vetėm e jona, ajo po i bėhet edhe faktorit ndėrkombėtar. Dhe, ne jemi tė bindur qė sfida qė po i bėhet faktorit ndėrkombėtar nuk ėshtė e bazuar dhe nuk ėshtė nė shėrbim tė demokracisė dhe tė zhvillimeve politike qė ndodhin dhe janė duke ndodhur nė Kosovė”, tha Krasniqi.
Kryeparlamentari Krasniqi tha se u pėrket presidentit dhe kryeministrit qė tė dalin me pozicionin e tyre nė lidhje me kėtė letėr, kurse Kuvendi i Kosovės do tė kėrkojė nga qeveria qė menjėherė pas 15 qershorit tė marrė nė pėrgjegjėsi pushtetin e plotė nė Kosovė, sipas autorizimeve qė i parasheh Kushtetuta.
“Detyrė dhe obligim i Kuvendit tė Kosovės ėshtė qė tė kėrkojė nga institucionet e Kosovės qė pas 15 qershorit t’i ushtrojnė detyrat dhe funksionet e veta konform Kushtetutės. Bile, mendoj se Parlamenti e ka tė drejtėn qė tė kėrkojė edhe nga institucionet ndėrkombėtare, aty ku kanė pėrgjegjėsi qė t’i ushtrojnė pėrgjegjėsitė dhe kompetencat konform dokumentit gjithėpėrfshirės tė presidentit Ahtisaari”, tha Krasniqi.

 

Siera Leone njeh Kosovėn shtet tė pavarur

 

Ministria e Punėve tė Jashtme dhe Bashkėpunimit Ndėrkombėtar e Republikės sė Siera Leones, pėrmes njė note verbale ka njoftuar Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės, se Republika e Siera Leones e ka njohur Republikėn e Kosovės shtet tė pavarur dhe sovran.
Nė notėn verbale tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme dhe Bashkėpunimit Ndėrkombėtar tė Republikės sė Siera Leones, thuhet se, Qeveria e Siera Leones e mirėpret Republikėn e Kosovės nė bashkėsinė e kombeve.
Nė po tė njėjtėn notė verbale, mes tė tjerash thuhet se, Qeveria e Siera Leones nė veēanti, ka vėrejtur garancitė se Republika e Kosovės do tė jetė njė shtet demokratik dhe multietnik, i cili do tė sigurojė mbrojtjen e tė drejtave tė minoriteteve dhe trashėgimisė kulturore.
Siera Leone ėshtė vendi i 43 tė qė e njeh zyrtarisht Kosovėn, shtet tė pavarur dhe sovran.

 

Presidenti dhe kryeministri i Kosovės nuk janė deklaruar ende pėr letrėn e Ban Ki Munit

 

Krerėt mė tė lartė shtetėrorė tė Kosovės, kryetari Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, ende nuk i kanė deklaruar qėndrimet e tyre pėr letrėn e sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, qė flet pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut. Ata kanė thėnė se qėndrimi do tė jepet vetėm pas shqyrtimit dhe analizės sė saj.
Ndėrsa kryeministri nė dorėheqje i Serbisė, Vojisllav Koshtunica, e ka refuzuar planin e paraqitur nga Ban Ki Mun pėr ristrukturimin e misionit nė Kosovė. "Plani i tillė ėshtė nė kundėrshtim me rezolutėn 1244 dhe rrjedhimisht nuk mund tė jetė i pranueshėm pėr Serbinė", ka theksuar Koshtunica.
Letra e Ban Ki Munit, qė ka arritur tė enjten nė Prishtinė dhe nė Beograd, shkel nė shumė pika qenėsore Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, e cila do tė hyjė nė fuqi tė dielėn.
Nė veēanti, letra bėn edhe njė pėrkufizim gjeografik e politik tė Kosovės, duke pėrdorur shprehjen “hapėsirat e banuara me shumicė serbe”.
Kryetarit Sejdiu sekretari Ban i ėshtė drejtuar vetėm si zotėri, kurse nė letrėn dėrguar nė Beograd Tadiqit i drejtohet si president i Republikės sė Serbisė.

 

Ban Ki Mun: Plani im nuk i ka kėnaqur tė gjithė, por mė pak i dėnueshmi

 

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun tha tė premten se plani i tij pėr ristrukturimin e UNMIK-ut nuk i ka kėnaqur tė gjithė, por shtoi se ky ishte opsioni "mė pak i dėnueshėm".
"Jam i vetėdijshėm se kjo paketė mund t'i mos kėnaqė tė gjitha palėt", tha nė Londėr Ban Ki-Mun, pas takimit me kryeministrin britanik, Gordon Braun.
"Megjithatė, ėshtė bindja ime mė e sinqertė se pas diskutimit tė kėsaj ēėshtjeje me palėt e involvuara, do tė tregohet se ajo qė kam propozuar do tė jetė mė pak e dėnueshme pėr tė gjithė, dhe mund tė na ofrojė mėnyrėn pėr tė ecur pėrpara", tha kreu i OKB-sė.
"Qėllimi im ėshtė qė tė ndjek njė modalitet, i cili ėshtė i pranueshėm pėr palėt dhe do tė mbėshtetej nga tė gjithė faktorėt kyēė ndėrkombėtarė. Sinqerisht besoj se kjo paketė e arrin kėtė qėllim", tha Ban Ki Mun.
Nė raportin e tij pėr Kėshillin e Sigurimit kėrkohet qė Bashkimi Evropian "gradualisht t'i marrė pėrgjegjėsitė operacionale nė fushat e policisė ndėrkombėtare, drejtėsisė dhe doganave nė tėrė territorin e Kosovės".

 

NATO pajtohet tė trajnojė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės

 

Shtetet anėtare tė NATO-s janė pajtuar tė enjten qė - Aleanca duhet tė trajnojė forcėn e ardhshme tė sigurisė sė Kosovės - pėrkundėr mospajtimeve rreth statusit tė saj.
Aleanca 26-anėtarėshe ėshtė bllokuar rreth planit, tė hartuar nė vitin 2007 nga i dėrguari i posaēėm i OKB-sė, Marti Ahtisari, i cili parasheh qė NATO-ja tė trajnojė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės (FSK), pėr shkak se disa shtete anėtare tė kėsaj aleance, pėrfshirė Spanjėn, Sllovakinė dhe Rumaninė, kanė refuzuar tė njohin pavarėsinė e Kosovės.
Mirėpo, tė enjten nė mėngjes, pak para fillimit tė takimit tė ministrave tė mbrojtjes tė NATO-s nė Bruksel, ambasadorėt e shteteve anėtare tė kėsaj aleance janė pajtuar qė misioni i trajnimit duhet tė fillojė mu siē ėshtė paraparė me planin e Ahtisarit, por Spanja nuk do tė kontribuojė as me trupa e as me fonde pėr kėtė mision, kanė bėrė tė ditur burimet diplomatike, bėn tė ditur agjencia EarthTimes.
Megjithatė, Spanja do tė vazhdojė tė kontribuojė me ushtarė nė kuadėr tė KFOR-it, nė misionin e tė cilit kontribuon me 636 ushtarė nga 15.700 sa janė gjithsej.
Sllovakia dhe Rumania ndėrkaq, ende nuk kanė vendosur nėse do tė marrin pjesė nė misionin e trajnimit tė FSK-sė, kanė thėnė kėto burime.

 

Arrin letra e Ban Ki Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

 

Ka arritur nė Prishtinė letra e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut. Zyrtarė tė UNMIK-ut konfirmojnė se letra tashmė i ėshtė dorėzuar presidentit Fatmir Sejdiu dhe njė kopje tjetėr do t’i dorėzohet presidentit serb Boris Tadiq. "Mund tė konfirmoj se kemi marrė letrėn nga selia qendrore nė Nju Jork pėr presidentin Sejdiu dhe njė kopje pėr presidentin serb, Tadiq“, pohoi zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Rusell Giki.
Por, ende asnjė detaj i letrės nuk ėshtė zbuluar as nga UNMIK-u e as nga Presidenca. Sipas njoftimeve tė mėhershme, plani i Ban Ki-Munit mundėson zvogėlimin gradual tė UNMIK-ut gjatė njė periudhe disamujore, qė do tė definohet mė vonė, si dhe funksionalizim gradual tė EULEX-it nėn mandatin e OKB-sė.

 

Thaēi: Misioni ndėrkombėtar nė Kosovė do tė rikonfigurohet

 

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha se misioni ndėrkombėtar nė Kosovė do tė rikonfigurohet pasi Kushtetuta e Kosovės tė bėhet fuqiplotė.
"Do tė ketė rikonfigurim tė misionit ndėrkombėtar nė harmoni me tranzicionin dhe funksionimin e Kosovės si shtet sovran dhe i pavarur", tha tė ejten kryeministri Thaēi.
Ai tha se tė gjitha institucionet e Kosovės do tė funksionojnė plotėsisht, duke filluar nga 15 qershori, nė harmoni me Kushtetutėn dhe shtoi se kėtu nuk ka dilemė.
Kryeministri Thaēi tha se Kushtetuta do tė vlejė pėr tėrė territorin e Kosovės.

 

Ban Ki Mun: Do ta rikonfiguroj misionin e OKB-sė nė Kosovė

 

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun, u ka thėnė liderėve tė Kosovės se ai synon ta rikonfigurojė misionin e OKB-sė, pėr tė lejuar Bashkimin Evropian qė tė marrė pėrgjegjėsi nė ēėshtjet kryesore, raporton agjencia Reuters nga Brukseli.
"Ėshtė synim imi qė ta rikonfiguroj strukturėn dhe profilin e pranisė ndėrkombėtare civile, nė atė mėnyrė qė i mundėson Bashkimit Evropian qė ta marrė dhe ta forcojė rolin operacional nė harmoni me Rezolutėn 1244", shkruan Ban Ki-Mun nė letrėn e dėrguar presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu.

 

Rohan: Pavarėsia e Kosovės nuk mund tė anulohet - kėtė e di edhe Beogradi

 

Ish-ndihmėsi i kryenegociatorit pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan, ka vlerėsuar tė enjten se, ėshtė e pamundur tė anulohet pavarėsia e Kosovės.
"Kjo ėshtė e pamundur, dhe kėtė gjė e di dhe Beogradi. Bisedimet e reja pėr ēėshtjen e statusit nuk kanė kuptim. Mirėpo, nėse ekziston gatishmėria pėr bisedime rreth raporteve tė ndėrsjella tė dy shteteve fqinje, ajo duhet pėrshėndetur”, ka thėnė Rohan.
I pyetur nėse sheh dallim nė mes tė bllokut nacionalist dhe atij pro-evropian nė Serbi kur bėhet fjalė pėr Kosovėn, Rohan ka thėnė se, shikuar nė aspektin afatshkurtėr, nuk ka dallim, pasi qė edhe tė ashtuquajturat parti pro-evropiane ndjekin politikėn e Partisė Radikale tė Serbisė dhe liderit tė Partisė Demokratike tė Serbisė, Vojisllav Koshtunica.
"Shikuar nė aspekt afatgjatė, besoj se qeveria pro-evropiane mė lehtė do tė kishte tė gjente njė ‘modus vivendi' pėr Kosovėn”, ka thėnė Rohan, nė njė intervistė pėr radion Deutsche Welle.

 

Johnson: Angazhimi pėr vazhdimin e bisedimeve ėshtė nonsens diplomatik

 

Eksperti amerikan, Ross Johnson, angazhimin e Rusisė, Kinės dhe Indisė pėr vazhdimin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės e ka quajtur "nonsens diplomatik".
"Nėse e pėrktheni atė retorikė diplomatike nė njė gjuhė tė qartė kjo do tė thotė qė Kosova duhet tė heqė dorė nga pavarėsia e saj dhe statusi i tanishėm dhe nė njėfarė mėnyre tė pajtohet pėr t'u integruar nė Serbi dhe sėrish tė bjerė nėn sovranitetin e saj", theksoi pėr "Zėrin e Amerikės", Ross Johnson, bashkėpunėtor i Qendrės Woodrow Wilson nė Washington.
Ai nuk beson se ky ėshtė njė skenar real, ndėrsa SHBA-tė dhe vendet kryesore europerėndimore nuk janė tė gatshme tė shkojnė asaj rruge.
Johnson shprehet i sigurt se edhe njė kohė shumė vende nuk do ta njohin pavarėsinė e Kosovės, por thekson se "njė situatė e tillė nuk ėshtė unikale nė marrėdhėniet ndėrkombėtare", duke rikujtuar rastin e Argjentinės, e cila edhe sot ishujt e Folklandeve i konsideron territor tė vetin.
Por kjo, thotė ai, nuk e pengon tė mbajė marrėdhėnie tė mira me shumė vende tė cilat atė territor e njohin si britanik. "Supozoj se njė zhvillim i ngjashėm i ngjarjeve do tė ndodhė edhe nė lidhje me Kosovėn", theksoi ai.

 

Kuvendi miratoi Himnin e Republikės sė Kosovė

 

Kuvendi i Kosovės, nė njė seancė tė veēantė plenare, me 72 vota pėr, 15 kundėr dhe 5 abstenime, ka miratuar tė mėrkuren Himnit Shtetėror tė Republikės sė Kosovės.
Siē ishte paralajmėruar u miratua kompozimi "Evropa", realizuar nga Mendi Menxhiqi.
Himni shtetėror nuk ka fare tekst dhe zgjatė 58 sekonda.
Me miratimin e sotėm tė Kuvendit, pėrmbyllet cikli i pėrcaktimit tė tri simboleve shtetėrore tė Kosovės, flamurit, stemės dhe himnit.

 

Sejdiu: Misioni i KB tė largohet deri nė vjeshtė

 

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu tha se dėshiron qė misioni i Kombeve tė Bashkuara tė largohet deri nė fillim tė vjeshtės, nė mėnyrė qė autoritetet e Kosovės tė mund tė qeverisin vetė.
"Kombet e Bashkuara nuk do tė kenė dhe nuk duhet tė mbesin nė rolin aktual. Kjo periudhė ėshtė tejkaluar", tha Sejdiu nė njė intervistė pėr agjencinė Associated Press.
Presidenti i Kosovės gjithashtu nxiti OKB-nė dhe BE-nė qė tė dalin me "njė zė tė vetėm" dhe tė shmangin vendosjen e misioneve tė ndara pėr t'u marrė me pakicėn serbe.
"Ēfarėdo mungese e marrėveshjes do tė ketė pasoja. Kjo do tė prolongonte mungesėn e qartėsisė dhe dualitetin e autoritetit", tha presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu.

 

Kryeministri Thaēi do tė pėrurojė Ambasadėn e Kosovės nė Shqipėri

 

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, pritet tė pėrurojė Ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Shqipėri, nė vizitėn e tij tė parė qė do t’i bėjė Tiranės, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, bėn tė ditur Koha Ditore.
Burime tė kėsaj gazete kanė bėrė tė ditur se vizita e kryeministrit Thaēi nė Shqipėri do tė bėhet katėr ditė pasi qė tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Kosovės, dhe gjatė qėndrimit atje ai do tė pritet nga udhėheqėsit mė tė lartė shtetėrorė.
“Kryeministri Thaēi gjatė kėsaj vizite tė parė zyrtare do tė pėrurojė Ambasadėn e Kosovės nė Shqipėri, mė 19 dhe 20 qershor”, ka thėnė njė burim pėr kėtė gazetė.
Vizita e kryeministrit tė Kosovės nė Tiranė ėshtė konfirmuar edhe nga burimet pranė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė nga zyrtarė tė cilėt nuk kanė dashur t’u pėrmendet emri.

 

Anderson: Pas 15 qershorit nuk pritet shtrirja e qeverisjes nė tėrė Kosovėn

 

Pas 15 qershorit nuk do tė ketė dramė, por nuk pritet tė ndodhė as shtrirja nė tė gjitha fushat e qeverisjes nė tėrė Kosovėn, thotė Aleks Anderson, pėrfaqėsues i Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave nė Prishtinė.
Ai nuk pret qė institucionet vendore t'i zgjerojnė kompetencat nė fushėn e sigurisė dhe tė sundimit tė ligjit nė njė periudhė tė shkurtėr kohore, pėrkundrazi ai madje thotė se pėr kėtė ndoshta do tė duhen vite. Sipas tij, mund tė merren disa kompetenca nė Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit, e cila mund tė zėvendėsohet me Agjencinė Kosovare tė Privatizimit.
Ndėrkaq, pėr veriun e Kosovės, tė kontrolluar nga serbėt, Anderson thotė se “ata nuk do t'u binden lehtė autoriteteve tė Kosovės". Anderson dyshon se EULEX-i mund tė pranohet nė veri, madje edhe nėn flamurin e OKB sė.
Duke folur pėr procesin e njohjes sė shtetit tė Kosovės Anderson i tha Radios Evropa e Lirė  se "Kosova mund dhe duhet tė ketė njė strategji tė qartė lobuese, tė pėrdorė tė gjitha burimet dhe miqtė e Kosovės, qė janė tė gatshėm tė kontribuojnė".

 

Fejt: Kosova tė mos pėrfundojė si "konflikt i ngrirė"

 

Pėr stabilizimin e situatės nė Kosovė ėshtė kyēe marrėveshja qė pritet tė arrihet nga bisedimet BE-KB, ka thėnė pėrfaqėsuesi civil ndėrkombėtar nė Kosovė, Piter Fejt.
Kėto bisedime, tha Fejt, duhet tė rezultojnė me modalitetin e prezencės nė terren, qė do tė thotė edhe vazhdim i prezencės sė Kombeve tė Bashkuara, por edhe fillim i angazhimit evropian - pėr tė cilin Rezoluta ekzistuese 1244 jep njė kornizė tė mjaftueshme juridike.
"Ajo qė synojmė tė arrijmė ėshtė qė Kosova tė mos pėrfundojė si 'konflikt i ngrirė'. Njė term tė tillė sot mund ta dėgjoni nga disa politikanė nė Beograd, e unė mendoj se bėhet fjalė pėr njė qasje tė gabuar", ka thėnė Fejt tė martėn nė Bruksel nė njė panel me temė "100 ditėt e pavarėsisė sė Kosovės".
"Ajo qė pėrpiqemi tė bėjmė ėshtė qė Kosovėn dhe Serbinė t'i pėrgatisim pėr vazhdimin e afrimit me institucionet evropiane. Ekziston njė sinjal i qartė dhe i fuqishėm politik pėr kėtė - Serbisė i ėshtė dhėnė Marrėveshja e stabilizim-Asociimit, kurse edhe Kosova po punon si duhet qė tė vijė nė njė fazė tė re tė afrimit me BE-nė. Mendoj se kjo ėshtė progresi mė i mirė, rruga mė e mirė pėr tė siguruar njė Ballkan Perėndimor tė prosperitshėm dhe stabil", ėshtė shprehur ai.
Ai paralajmėroi se do tė ketė vonesė tė EULEX-it nė krahasim me fillimin e planifikuar mė 15 qershor, por Fejt tha se bėhet fjalė pėr "arsye teknike, tė cilat nuk do ta shtyjnė misionin nė njė afat tė gjatė.
Ai ka paralajmėruar Beogradin se me propozimet e tij pėr formimin e institucioneve paralele tė serbėve tė Kosovės vetėm mund tė kontribuojė nė ndėrlikimin e situatės sė pėrgjithshme.

 

Ban Ki-Mun zemėrgjerė ndaj Qeverisė sė Serbisė

 

Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Mun, ėshtė treguar mjaft zemėrhapur ndaj propozimeve tė Qeverisė sė Serbisė pėr ndarje funksionale mes serbėve dhe shqiptarėve, bėn tė ditur gazeta Express. Kjo dėshmohet nė letrėn e Ban Ki Munit pėr presidentin serb, Boris Tadiq, tė cilėn ky i fundit do ta marrė sė shpejti. Sipas burimeve tė Express-it, letra e Ban Ki Munit mbėshtetet nė masė tė madhe nė propozimet e Beogradit. Kėto propozime, ministri serb pėr Kosovėn, Slobodan Samarxhiq, i ka dėrguar nė UNMIK, mė 16 mars. Propozimi i Samarxhiqit pėrmban 6 pika. Po kaq pika, pėr tė njėjtat ēėshtje, i pėrmban edhe letra e shefit tė OKB-sė pėr presidentin e Serbisė. Nė letrėn e kreut tė OKB-sė thuhet se SHPK mund t'i raportojė policisė ndėrkombėtare nė zona tė caktuara tė banuara me shumicė serbe. Kėtė e kėrkojnė edhe pjesėtarė serbė tė SHPK-sė nė pjesėn veriore tė Kosovės. Nė pikėn 3 tė letrės sė tij, Ban Ki Mun ofron mundėsinė qė nė zona relevante me shumicė serbe tė krijohen gjykata shtesė tė qarkut dhe lokale, por nėn ligjin e aplikueshėm tė sistemit ligjor tė UNMIK-ut. Sipas planit tė Ahtisaarit, tė cilin e ka pranuar edhe vetė Ban Ki Mun, nė Kosovė do tė duhej tė vlejė vetėm sistemi ligjor qė buron nga Kushtetuta e Kosovės.

 

Konferenca e donatorėve pėr Kosovėn mbahet mė 11 korrik

 

Bashkimi Evropian bėri tė ditur se do tė organizojė njė konferencė donatorėsh pėr Kosovėn mė 11 korrik nė Bruksel, pėr t’i dhėnė njė shtysė ekonomisė sė Kosovės, pas shpalljes sė pavarėsisė.
Nė njė deklaratė tė Komisionit Evropian thuhet se takimi do tė ketė si synim mbledhjen e fondeve pėr pėrmirėsimin e sistemit ligjor, konsolidimin e demokracisė, mbėshtetjen e institucioneve arsimore dhe zhvillimin e sistemit tė transportit nė Kosovė.
"Kosova ėshtė ēėshtje thellėsisht evropiane. Bashkimi Evropian ėshtė i gatshėm tė pėrdor tė gjitha instrumentet pėr tė ndihmuar Kosovėn qė tė realizojė perspektivėn evropiane," ka deklaruar Komisioneri pėr Zgjerim Oli Ren.
Ren tha se ngritja e mirėqenies nė njė nga zonat mė tė varfra tė Evropės do tė kontribuonte nė forcimin e stabilitetit nė Ballkanin Perėndimor.
Nė konferencė do tė ftohen vendet e BE-sė, institucionet ndėrkombėtare dhe donatorė tė tjerė tė rėndėsishėm.

 

Ushtarėve zviceranė u vazhdohet mandati nė Kosovė deri mė 2011

 

Parlamenti i Zvicrės ka votuar pėr zgjatjen e mandatit ushtarėve tė kėtij vendi "Swisscoy" nė Kosovė, qė shėrbejnė nė kuadėr tė forcave shumėkombėshe KF0R, deri nė vitin 2011. Forca zvicerane ėshtė pjesė e forcave shumėkombėshe tė KFOR-it nė Kosovė qė nga viti 1999.
Senati tė mėrkurėn njėzėri pėrkrahu Dhomėn e Pėrfaqėsuesve qė tė mbėshtesė vazhdimin e kėtij misioni nė Kosovė.

SHBA e BE mbėshtesin Kosovėn

10 qershor 2008

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do tė vazhdojnė tė mbėshtesin stabilitetin dhe sigurinė e Kosovės, integrimet e saj rajonale dhe zhvillimin e saj ekonomik e institucional.
Kėshtu thuhet nė deklaratėn qė ka dalė nga samiti SHBA-BE nė Bėrdo tė Sllovenisė, nė tė cilin ka marrė pjesė edhe presidenti amerikan, Xhorxh Bush.
Nė tė gjithashtu nėnvizohen detyrimet e autoriteteve nė Kosovė qė tė pėrqendrohen nė krijimin e njė shoqėrie stabile, demokratike e shumėkombėshe dhe tė mbėshtesin pėrpjekjet e NATO-s dhe OSBE-sė nė kėtė drejtim.
Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian synojnė qė tė bashkėpunojnė nė kompletimin e tranzicionit tė butė nga Kombet e Bashkuara tek misioni EULEX, i cili do tė mbajė pėrgjegjėsi pėr sundimin e ligjit dhe zbatimin e tij tė plotė nė gjithė territorin e Kosovės, qė ėshtė e rėndėsisė sė veēantė pėr stabilizimin e saj, thuhet nė deklaratė.

 

Deputetėt votojnė nesėr melodinė “Evropa” pėr Himn tė Kosovės

 

Deputet e Kuvendit tė Kosovės, mblidhen tė mėrkurėn nė njė seancė tė veēantė plenare, pėr tė miratuar Himnin e Republikės sė Kosovės, i cili do tė votohet formalisht, pa tė drejtė debati dhe pa propozime alternative, ndėrkaq ligjvėnėsit kanė preferuar melodinė “Evropa” tė autorit Mendi Mengjiqi.

 

APA: Edhe dokumenti pėrfundimtar i samitit SHBA-BE e njeh Kosovėn shtet

 

Nė dokumentin pėrfundimtar tė samitit tė sotėm SHBA-BE, nė pjesėn e pėrbashkėt pėr Kosovėn, nuk pėrmendet Serbia, kurse BE-ja dhe SHBA-ja i premtojnė Kosovės mbėshtetje pėr Integrimet Rajonale dhe zhvillimin ekonomik dhe institucional tė saj, bėn tė ditur agjencia austriake e lajmeve APA.

 

Presidenti Bush hapi samitin SHBA-BE

 

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, hapi tė martėn paradite samitin SHBA-BE, tė fundit pėr tė para se tė largohet nga posti nė janar 2009.
Bush po zhvillon takime me liderėt e Bashkimit Evropian nė Slloveni, si vend kryesues i radhės i BE-sė. Ai pritet tė kėrkojė nga liderėt evropianė mė shumė ndihmė pėr Afganistanin, presion mė tė madh ndaj Iranit dhe mė shumė bashkėpunim nė ēėshtjen e ndryshimeve klimatike.
Shtėpia e Bardhė kishte bėrė tė ditur mė herėt se edhe Kosova do jetė njėra nga temat qė do tė diskutohet nė turneun evropian tė presidentit Bush.
Pasdite, Bush do tė udhėtojė nė Gjermani ku do takohet me kancelaren Angela Merkel, ndėrsa tė enjten nė Paris do tė marrė pjesė nė konferencėn ndėrkombėtare tė donatorėve pėr Afganistanin.

 

Nesėr pritet pėrgjigjja e Ban Ki Munit rreth mandatit tė UNMIK-ut

 

Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Ban Ki Mun do dėrgojė letėr tė mėrkurėn nė lidhje me rikonfigurimin e UNMIK-ut, merret vesh nga burimet evropiane. Zyrtarėt qė janė tė informuar me pėrmbajtjen e letrės, pohojnė se sipas kėsaj letre Ban Ki Mun mundėson rikonfigurimin e UNMIK-ut por edhe mbetjen e tij nė Kosovė, ndonėse kjo kualifikohet si “simbolike”.
Siē shpjeguan disa zyrtarė evropian, mbetja simbolike do jetė njėkohėsisht edhe e mjaftueshme qė nė marrėveshjet multilaterale nė mes tė Kosovės dhe BE-sė, tė nėnshkruhet edhe UNMIK-u, ndėrsa nė BE Kosova tė trajtohet si Kosova/Rezoluta 1244.

 

Kėshilli i NATO-s mban takim pėr Kosovėn para 15 qershorit

 

Dy ditė para 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės, Kėshilli i NATO-s do tė mbajė njė takim pėr Kosovėn.
26 aleatėt dhe vendet kontribuese, qė janė nė terren nė Kosovė, do tė diskutojnė pėr gjendjen aktuale nė Kosovė, pėr tranzicionin nga UNMIK-u tek EULEX-i dhe pėr rolin qė KFOR-i do tė luajė nė tė ardhmen e afėrt.

 

Shqipėria dėrgon 62 ushtarė nė Ēad

 

Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė bėri tė ditur se do tė dėrgojė 62 ushtarė nė Ēad. Vendimin e Qeverisė e miratoi mbrėmė edhe Kuvendi i Shqipėrisė.
Ushtarėt shqiptarė do tė jenė pjesė e misionit prej 3700 trupash tė Bashkimit Evropian. Misioni nė fjalė ka pėr qėllim mbrojtjen e afro 500 mijė refugjatėve sudanezė dhe ēadianė tė zhvendosur nga dhuna nė rajonin e Darfurit dhe trazirat nė lindje tė Ēadit.
Shqipėria ėshtė kontribuuese edhe nė misionet nė Bosnjė, Afganistan dhe Irak.
Shqipėria, pas marrjes sė ftesės nė takimin e prillit tė kaluar nė Bukuresht, synon tė bėhet pranverėn e ardhshme anėtare e plotė e NATO-s.

 

Pentagoni: Spastrimi i armėve tė vjetėruara duhet tė jetė pėrparėsi pėr Shqipėrinė

 

Njė zyrtar i lartė i Pentagonit thotė se qeveria shqiptare duhet tė spastrojė municionet e tepėrta, nė mėnyrė qė ato tė mos u shiten palėve tė treta ose nė treg tė zi.
Daniel Fejta, zėvendės ndihmėssekretar i Mbrojtjes pėr Evropėn dhe politikat e NATO-s, tha gjithashtu se pas marrjes sė ftesės pėr anėtarėsim nė aleancė, Shqipėria duhet tė ketė kujdes tė mos bėjė hapa prapa.
Zoti Fejta bėri tė ditur nė njė intervistė pėr VOA se nė takimin e kėsaj jave tė aleancės, Kėshilli i Atlantikut tė Veriut do tė ketė diskutime veēanėrisht pėr Kosovėn.

 

Shkup: NATO dhe BE kėrkojnė zgjedhje tė qeta

 

Ambasadorėt e vendeve anėtare tė NATO-s dhe BE-sė tė akredituar nė Maqedoni, kanė bėrė thirrje pėr zgjedhje tė qeta gjatė rivotimit qė do tė mbahet tė dielėn, mė 15 qershor.
Ambasadorėt kanė kėrkuar nga ministri i Jashtėm Antonio Milloshoski dhe ministreja e Brendshme, Gordana Jankullovska qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat, nė mėnyrė qė votimi tė bėhet nė atmosferė tė qetė dhe demokratike.
Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve i anuloi votimet nė 193 qendra votimi pėr shkak tė parregullsive gjatė zgjedhjeve tė 1 qershorit.

 

Prishtina “pajtohet” me dualitetin UNMIK-EULEX

 

Drejtuesit e institucioneve tė Kosovės deklaruan tė hėnėn se pas datės 15 qershor, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės, misionet ndėrkombėtare do tė kenė qasje tė pėrbashkėt, sidomos nė kompetencat e sigurisė dhe tė garantimit tė integritetit territorial tė Kosovės./KosovaLive

 

Sejdiu: Pas 15 qershorit nė Kosovė do tė ketė dy misione, UNMIK-u dhe EULEX-i

 

Prishtina zyrtare ende nuk e ka pranuar planin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-s, Bani Ki Mun, pėr rikonfigurimin e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė. Por presidenti, Fatmir Sejdiu tha sot se pas hyrjes nė fuqi tė kushtetutės me 15 qershor, nė Kosovės do tė ketė dy misione ndėrkombėtare, UNMIK-u dhe EULEX-i. Ai tha se tė dyja misionet do tė kenė njė qasje tė pėrbashkėt pėr tė ndihmuar institucionet e Kosovės nė ruajtjen e integritetit territorial dhe sundimin e rendit dhe ligjit./

 

Prishtina “pajtohet” me dualitetin UNMIK-EULEX

 

Drejtuesit e institucioneve tė Kosovės deklaruan tė hėnėn se pas datės 15 qershor, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės, misionet ndėrkombėtare do tė kenė qasje tė pėrbashkėt, sidomos nė kompetencat e sigurisė dhe tė garantimit tė integritetit territorial tė Kosovės./KosovaLive

 

Sejdiu: Pas 15 qershorit nė Kosovė do tė ketė dy misione, UNMIK-u dhe EULEX-i

 

Prishtina zyrtare ende nuk e ka pranuar planin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-s, Bani Ki Mun, pėr rikonfigurimin e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė. Por presidenti, Fatmir Sejdiu tha sot se pas hyrjes nė fuqi tė kushtetutės me 15 qershor, nė Kosovės do tė ketė dy misione ndėrkombėtare, UNMIK-u dhe EULEX-i. Ai tha se tė dyja misionet do tė kenė njė qasje tė pėrbashkėt pėr tė ndihmuar institucionet e Kosovės nė ruajtjen e integritetit territorial dhe sundimin e rendit dhe ligjit.
“Ne nuk mund tė paragjykojmė cilėsinė por mund tė themi se do tė ketė njė qasje tė pėrbashkėt tė dy mekanizmave ndėrkombėtarė, edhe tė UNMIK-ut e edhe tė ICO-sė dhe EULEX-it, dhe kujtojmė se kjo do tė jetė megjithatė e konceptuar asisoj qė tė ndihmojė proceset pėr tė pėrfunduar sa mė shpejtė. Qėndrimi jonė ėshtė se ne do tė bashkėpunojmė edhe me institucionet ndėrkombėtare dhe me atė pjesė tė UNMIK-ut qė mund tė ketė nė kėtė proces tė rikonfigurimit kompetenca tė caktuara”, tha Sejdiu.

 

Zbatimi i Kushtetutės kėrkon kohė - obligim i institucioneve

 

Zbatimi i Kushtetutės sė Kosovės, kėrkon kohė dhe ėshtė obligim i institucioneve tė Kosovės, tha shefja rajonale e Fondacionit “Konrad Adenauer”, tha Klaudie Nolt nė hapje tė konferencės ndėrkombėtare ”Njė kushtetutė evropiane pėr Kosovėn”.
Nolt tha se institucionet duhet tė kenė strategji tė qarta tė zhvillimit tė vendit duke ditur faktin se popullata e kėtushme ka kėrkesa tė mėdha.
Kushtet qė Kosova tė jetė e integruar nė Bashkimin Evropian nuk janė tė mira. Numri i madh i tė papunėve, mungesa e infrastrukturės, energjia dhe arsimimi janė probleme tė cilat zgjidhen me zhvillimin ekonomik tė vendit, tha Nolt.

 

Huper: Pas 15 qershorit – konfuzion dhe pasiguri

 

Pas datės 15 qershor, kosovarėt do tė pėrballen me njė situatė konfuzioni dhe pasigurie mbi tė ardhmen, situatė e krijuar nga ndėrkombėtarėt, thotė Xhems Huper, ish-diplomat amerikan, pėr Radion Evropa e Lirė,
Meqė UNMIK-u nuk ka qenė i gatshėm tė tėrhiqet tėrėsisht, ndėrsa Bashkimi Evropian ka ende paqartėsi, Huper konsideron se e gjithė kjo do t'i ngjasojė njė lėmshi, ku do tė ketė konfuzione, duke shtuar se "kjo do t'i lėrė kosovarėt dhe Qeverinė nė Kosovė pėrballė shumė paqartėsive".
I gjithė ky konfuzion dhe paqartėsi qė kanė krijuar ndėrkombėtarėt, mund tė jenė njė rast i mirė pėr kosovarėt. Po pėrballeni me njė situatė ku sinqerisht ndėrkombėtarėt nuk dinė se ēfarė tė bėjnė, edhe ata vetė janė nė konfuzion, tė pasigurt dhe natyrisht nėn presion nga Rusia dhe Serbia nė njėrėn anė dhe nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet tjera nė anėn tjetėr, kėshtu qė as ata nuk dinė ēfarė tė bėjnė.
Nėse nė njė situatė tė kėtillė, populli i Kosovės dhe udhėheqėsit e saj, veēanėrisht presidenti dhe kryeministri, e kuptojnė se duhet tė prodhojnė nisma tė arsyeshme, ata mund ta shfrytėzojnė kėtė mundėsi pėr tė ecur pėrpara dhe tė fitojnė gjithnjė e mė shumė pėrgjegjėsi, natyrisht duke u konsultuar me ndėrkombėtarėt, por jo vetėm duke kėrkuar leje prej tyre pėr ēdo gjė, por duke ndėrmarrė veprime vetė.
Kjo, pra, do tė thotė tė ndėrmerren nisma kuptimplote, pa kėrkuar leje nga ndėrkombėtarėt, duke pėrdorur maturinė qė autoritetet kanė, tė organizohen, tė rrinė sė bashku, tė pėrfshijnė edhe opozitėn aty ku ėshtė e pėrshtatshme dhe aty ku opozita ėshtė e gatshme tė jetė konstruktive, pėr ta ēuar Kosovėn pėrpara dhe pėr tė zgjeruar mundėsitė pėr tė qeverisur me vendin e tyre, thotė Huper.

 

Presidenti Bush niset sot pėr nė Evropė – Kosova temė diskutimi

 

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Xhorxh Bush, niset sot pėr nė Evropė, pėr njė vizitė njėjavore. Shtėpia e Bardhė ka njoftuar se Kosova do tė jetė njėra nga temat qė do tė diskutohet nė takimet e presidentit Bush, gjatė kėsaj vizite.
Ėshtė paraparė qė sot ai tė arrijė nė Slloveni, ku nesėr do tė marrė pjesė nė samitin vjetor Shtetet e Bashkuara - Bashkimi Evropian. Sipas shefit tė diplomacisė sllovene, Dimitrij Rupel qėllimi i vizitės sė presidentit amerikan ėshtė forcimi i partneritetit mes Shteteve tė Bashkuara dhe vendeve evropiane. Presidenti amerikan do tė vizitojė edhe Britaninė e Madhe, Francėn, Italinė, Gjermaninė dhe Vatikanin.

 

Gjermania i sugjeron Malit tė Zi njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

 

Gjermania e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, sikur shtetet kryesore anėtare tė Bashkimit Evropian, ndėrsa Mali i Zi, herėt a vonė, do tė pėrballet me kėtė realitet tė ri dhe duhet tė merr vendim konkret, i cili pėr shumė kė mund tė jetė i dhimbshėm, tha tė hėnėn ambasadori gjerman nė Mal tė Zi, Tomas Schmidt.

 

Fejt: Shteti i Kosovės duhet tė ketė pushtet nė tėrė territorin e tij

 

Shefi i Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Kosovė, Piter Fejt, e ka cilėsuar si “pikėllues” paralajmėrimin e serbėve pėr themelimin e kuvendit paralel nė Kosovė.
Nė njė intervistė pėr radion "Kontakt Plus" nga Mitrovica, Fejt ka thėnė se do tė ishte gjė pikėlluese qė nė Kosove tė formohet edhe njė strukturė e institucioneve paralele dhe ka shtuar se, "shteti i Kosovės duhet tė ketė pushtet nė tėrė territorin e tij".
"Mandatin tė cilin e kam marrė ėshtė tė vendoset njė shoqėri multietnike nė Kosovė - tė punojmė pėr ndėrtimin e tė ardhmes sė Kosovės, pėr mbrojtjen e pakicave dhe tė fillohet procesi i pajtimit tė bashkėsive. Ky ėshtė plani im dhe do tė ishte pikėlluese qė nė Kosovė tė formohet edhe njė strukturė e institucioneve paralele", ėshtė shprehur Fejt.

 

Qeveria pėrshėndetė angazhimin e SHPK-sė nė rastin e sulmit mbi familjen e kryeministrit Thaēi

 

Qeveria e Republikės sė Kosovės pėrmes njė komunikate tė lėshuar pėr media, tė dielėn, ka pėrshėndetur angazhimin efektiv tė Shėrbimit Policor tė Kosovės nė rastin e sulmit mbi familjen e kryeministrit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi.
Qeveria vlerėson se ky pėrkushtim i Shėrbimit Policor tė Kosovės, garanton qė vlerat themelore tė shoqėrisė dhe shtetit qė po ndėrtojmė, liria, siguria dhe prona e qytetarėve, janė tė paprekshme dhe nuk mund t’i cenojė askush.
Qeveria mbėshtetė hetimet e mėtejmė nė zbardhjen e tėrėsishme tė sulmit mbi familjen e kryeministrit Thaēi.
Qeveria e Republikės sė Kosovės, ėshtė e vendosur tė vazhdojė betejėn kundėr tė keqes, pėr tė mirėn e vendit dhe gjithė qytetarėve, thuhet nė komunikatėn pėr shtyp.

 

Arrestohet personi qė sulmoi shtėpinė e kryeministrit Thaēi

 

Gjatė orėve tė mbrėmjes, tė shtunėn, nė stacionin policor Qendra nė Prishtinė, ėshtė paraqitur njė qytetar i cili ka deklaruar se ėshtė prindi i tė dyshimtit i cili ka qenė i pėrfshirė nė incidentin e mbrėmshėm nė lagjen Arbėria nė shtėpinė e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka njoftuar Shėrbimi Policor i Kosovės.
Policia sė bashku me qytetarin (babanė e tė dyshimtit) kanė shkuar nė shtėpinė e tij nė Prishtinė dhe e kanė shoqėruar tė dyshuarin, 19-vjeēar, me inicialet F.S, nė lokalet e policisė. I dyshuari ėshtė i plagosur nė krahun e djathtė me armė zjarri.
Sipas hetimeve preliminare, dyshohet se i dyshuari F.S kishte shkuar mbrėmė nė njė shtėpi nė lagjen Arbėri pėr tė kryer veprėn penale tė vjedhjes dhe sipas tij ai nuk kishte pasur njohuri se shtėpia nė fjalė ėshtė e kryeministrit tė Kosovės.
Gjatė kohės sa kishte qenė duke tentuar tė hyjė nė brendėsi tė shtėpisė ai ishte qėlluar me armė zjarri dhe i plagosur ka ikur nga vendi i incidentit.
I dyshuari ėshtė arrestuar dhe tė njėjtit do t’i ofrohet trajtimi i nevojshėm mjekėsor.

 

Sulmohet shtėpia e kryeministrit Hashim Thaēi

 

Tė premten, rreth orės 23:15, ėshtė sulmuar me armė zjarri shtėpia e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, nė lagjen “Arbėria” tė Prishtinės, ka njoftuar SHPK pėrmes njė komunikate.
Policia tha se rojet e armatosura tė kryeministrit Thaēi kanė shkėmbyer zjarr me sulmuesit, duke plagosur tė paktėn njėrin prej tyre.
Rojet kanė vėrejtur njė njeri se si po pėrpiqej tė hyjė nė shtėpinė dykatėshe nga ballkoni i sipėrm.
Policia ka njoftuar se asnjėri nga anėtarėt e familjes sė kryeministrit Hashim Thaēi, gruaja dhe djali, nuk janė lėnduar gjatė pėrpjekjes pėr sulm tė armatosur nė shtėpinė e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, ndėrsa vetė kryeministri nuk ka qenė nė shtėpi nė kohėn e sulmit.

 

Uoker i gatshėm tė lobojė pėr njohjen e Kosovės

 

Ish-ambasadori amerikan, Uilliam Uoker, udhėheqės i Misionit vėzhgues nė Kosovė gjatė Luftės Ēlirimtare tė UĒK-sė, tha se ėshtė i gatshėm tė lobojė nė disa shtete pėr njohjen e Republikės sė Kosovės, pasi sipas tij, nė disa vende ka njė mosdijeni pėr kėtė vend.

 

Haradinaj: Kosovės, pas 15 qershorit,  nuk i duhet UNMIK-u

 

Kryetari i AAK-sė Ramush Haradnaj ka deklaruar tė premten se Kosova ėshtė vonuar nė procesin e njohjes, pėr shkak tė mungesės sė angazhimit tė duhur pėr lobim. Haradinaj pas takimit me ish-ambasadorin amerikan Uilliam Uoker tha se edhe misioni i UNMIK-ut pas 15 qershorit nuk i duhet vendit, pėr arsye se Kosova ka hyrė nė njė etapė tė re.
Ish-ambasadori amerikan Uilliam Uoker, i cili dha kontribut tė lartė nė sensibilizimin e bashkėsisė ndėrkombėtare rreth masakrave tė shqiptarėve nė Kosovė, mund tė jap kontribut edhe pas pavarėsisė sė vendit, nė aspektin e lobimit pėr njohje tė shtetit. Kėtė gatishmėri e ka shprehur edhe vetė ambasadori Uoker, pas takimit me kreun e AAK-sė Ramush Haradinaj. Uoker shprehu gatishmėrinė qė tė takohet me vendet e Amerikės Latine dhe t’i njoh ata me realitetin e krijuar nė Kosovė.
Ndėrsa Haradinaj vlerėson se ka pasur ngecje nė procesin e njohjes, duke thėnė se institucionet e Kosovės ėshtė dashur tė angazhojnė edhe miqtė e tyre pėr lobim, duke marrė shembull edhe ambasadorin Uoker.
Sa i pėrket misionit tė UNMIK-ut nė Kosovė pas 15 qershorit, Haradinaj tha se tani ėshtė koha qė ky mision tė shkojė, sepse Kosova ka hyrė nė njė etapė tė re qė pėrfshinė vetėqeverisje me mekanizmat e tjerė si EULEX dhe Zyra civile ndėrkombėtare. Edhe ambasadori Uoker mendon se udhėheqėsit mė tė mirė pėr Kosovėn janė vetė kosovarėt.

 

Millovanoviq: Mė 1 qershor janė vjedhur votat e dhjetėra mijėra qytetarėve - qeveria pėrgjegjėse

 

Ambasadorja e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhilian Millovanoviq, ka demantuar tė premten kryeministrin e Maqedonisė Nikola Gruevski, duke thėnė se pėrgjegjėsia pėr parregullsitė dhe incidentet e rėnda zgjedhore bie mbi qeverinė, e jo mbi njė pjesė tė popullatės qė jeton nė kėtė vend.
“Nuk ėshtė puna a bėhet fjalė pėr shqiptarėt ose maqedonasit, puna ėshtė pėr qytetarėt e shtetit. Nėse doni tė keni njė shtet, atėherė problemi nuk ėshtė se nė ēfarė kombėsie ose nė ēfarė vendi ka ndodhur, ēėshtja ėshtė se u vodhėn vota nga qytetarėt dhe kjo ėshtė diēka qė Qeveria duhet ta ndalojė”, deklaroi ambasadorja Millovanoviq.
Duhet tė ketė rivotime nė mė shumė vendvotime ku kishte parregullsi, pasi qė mė 1 qershor janė vjedhur votat e dhjetėra mijėra qytetarėve, tha Millovanoviq.
Duke komentuar akuzat e PDSH-sė se “KSHZ ėshtė duke punuar nė bazė tė disa listave tė Ambasadės amerikane”, ambasadorja Milovanoviq tha se janė apsolutisht tė gabueshme. “Ne nuk ndikojmė nė Komisionin Shtetėror Zgjedhor. Ajo qė thamė ėshtė se nė ēdo vend ku dyshohet se janė bėrė parregullsi gjatė zgjedhjeve duhet tė ketė rivotim. Duhet tė ketė njė numėr mė tė madh tė rivotimit sepse kjo ėshtė mėnyra e vetme tė garantohet se qytetarėt do tė kenė shans tė votojnė, ėshtė e rėndėsishme tė pėrmirėsohet imazhi i shtetit ndėrkombėtarisht, por mė kryesore ėshtė se qytetarėt duhet tė kenė besim, besim se kur do tė shkojnė tė votojnė do tė jenė tė lirė dhe se votat e tyre qė do tė mbarojnė nė kuti do tė numėrohen”, tha ambasadorja Millovanoviq.

 

KD: Pjesėtarėt e MUP-it tė Serbisė legjitimojnė qytetarėt nė veri tė Kosovės

 

Disa qytetarė shqiptarė, tė cilėt tė mėrkurėn kanė qarkulluar nė relacionin Mitrovicė-Zveēan, kanė deklaruar se janė legjitimuar nga pjesėtarė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, shkruan sot (e premte) e pėrditshmja “Koha Ditore”. Tė paktėn tre qytetarė i kanė thėnė gazetės “Koha Ditore” se janė legjitimuar nga persona civilė, por tė armatosur me revole, tė prezantuar si pjesėtarė tė MUP-it nė afėrsi tė fshatit Rudar tė Zveēanit. Ngjarja, sipas tyre, ka ndodhur nė mesditė jo shumė larg nga njė postbllok zyrtar i SHPK-sė sė veriut tė Kosovės. Personat civilė, qė sipas dėshmitarėve kanė qenė gjashtė, kanė folur nė gjuhėn serbe dhe janė prezantuar me dokumente si pjesėtarė tė MUP-it tė Serbisė. Njėrit nga dėshmitarėt, siē shkruan kjo gazetė, i kanė thėnė tė mos qarkullojė mė nė kėtė relacion.

 

Medvedev i shqetėsuar nga mungesa e mirėkuptimit me Perėndimin rreth Kosovės

 

Presidenti i Rusisė Dmitrij Medvedev, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, ka thėnė nė Berlin se ėshtė i shqetėsuar nga mungesa e mirėkuptimit tė ndėrsjellė nė marrėdhėniet ndėrmjet Moskės dhe Perėndimit pėr ēėshtjet e sigurisė.
Ai tha se ėshtė i shqetėsuar nga rritja e hendekut pėr politikėn euroatlantike, marrėveshjen pėr forcat konvencionale nė Evropė, zgjerimin e NATO-s, ēėshtjen e Kosovės dhe sistemin antiraketor amerikan nė Poloni dhe Ēeki.

 

Moska kundėrshton propozimin e Ban Ki Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

 

Moska zyrtare i ka bėrė me dije Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, se kundėrshton propozimin e tij pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut nė Kosovė, si dhe rreth raporteve qė UNMIK-u duhet t'i kishte me Bashkimin Evropian. Shefi i diplomacisė ruse, Sergej Lavrov, ka sqaruar pozicionin e Moskės zyrtare ndaj paketės sė kreut tė Kombeve tė Bashkuara, shkruan gazeta "Zėri" duke iu referuar burimeve diplomatike nė Nju Jork. Paketa e Ban Ki Munit pėrbėhet nga njė letėr e shkurtėr qė ai pritet t'ua dėrgonte ambasadorėve tė 15 shteteve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit, letrės qė do t'ia dėrgonte presidentit tė Serbisė Boris Tadiq dhe njė letre qė do tė duhej tė pranohej prej presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu.

 

Bundestagu u vazhdon pėr njė vit mandatin trupave gjermane nė Kosovė

 

Bundestagu i Gjermanisė ua ka vazhduar edhe pėr njė vit mandatin trupave gjermane qė shėrbejnė nė kuadėr tė KFOR-it. Pėr vazhdimin e mandatit votuan 499 deputetė, ndėrsa kundėr ishin 57 deputetė.
Javėn e kaluar qeveria federale e mori vendimin pėr vazhdimin e mandatit tė trupave gjermane nė Kosovė edhe pėr njė vit.

 

Shkup: KSHZ anuloi votimin nė 68 qendra

 

Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve nė Maqedoni ka anuluar votimin nė 68 qendra votimi nė njėsitė zgjedhore 1, 2 dhe 6, ndėrsa mė herėt votimi ishte anuluar nė 25 qendra votimi pėr shkak se procesi zgjedhor ishte ndėrprerė pwr mė tepėr se tri orė.
Komisioni ka punuar deri mbrėmė vonė dhe raportohet se gjatė ditės pritet tė shqyrtohen ankesat e BDI-sė, qė kanė tė bėjnė me parregullsitė gjatė zgjedhjeve.
Anėtari i Komisionit Shtetėror tė Zgjedhjeve nga PDSH-ja, Iljaz Ibishi, ėshtė larguar nga seanca, sepse, sipas tij, komisioni po punon nė bazė tė instruksioneve tė Ambasadės amerikane nė Shkup.
Por kryetari i KSHZ, Jovan Josifovski, tha se Komisioni vepron nė mėnyrė objektive dhe se akuzat e PDSH-sė nuk qėndrojnė.

 

Kosova - temė e turneut tė presidentit Bush nė Evropė

5 qershor 2008

Kosova do tė jetė njėra ndėr temat nė turneun nė Evropė, tė presidentit tė Shteteve tė Bashkuara George Bush, nga 10 deri mė 16 qershor.
"Ata gjithashtu do tė angazhohen pėr tė inkurajuar njė Serbi demokratike nė lėvizjen drejt rrugės evropiane si dhe do tė shqyrtojnė mbėshtetjen pėr Kosovėn e pavarur, shumetnike dhe demokratike", ka thėnė kėshilltari pėr Siguri Kombėtare nė Shtėpinė e Bardhė Stephen Hadley.
Fillimisht, presidenti Bush do tė qėndrojė nė Slloveni ku do tė marrė pjesė nė samitin vjetor SHBA – BE, e pastaj do tė vizitojė Gjermaninė, Italinė, Vatikanin, Francėn, Brtitaninė dhe Irlandėn Veriore.

 

Deēani refuzon vendimin e Rykerit pėr dhėnien e 24 hektarėve Manastirit

5 qershor 2008

Kuvendi i Komunės sė Deēanit ka refuzuar vendimin e shefit tė UNMIK-ut, Joakim Ryker, pėr dhėnien e 24 hektarėve Manastirit tė Deēanit, dhe ka marrė vendimin pėr ndėrprerjen e kontakteve me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut nė Komunė.
Vendimet, siē njofton gazeta Koha Ditore, janė marrė nė bazė tė rekomandimeve tė njė grupit punues tė zgjedhur nga seanca e sė premtes e Kuvendit tė Komunės. Kėto vendime janė pėrkrahur nė mėnyrė unanime nga kėshilltarėt komunalė.
Ryker, ditė mė parė ka nxjerrė vendimet ekzekutive 2008/16 dhe 2008/21, mbi posedimin e papenguar tė 24 hektarėve tė pronave shoqėrore nga Manastiri i Deēanit. Ryker vendimin e ka marrė nė bazė tė njė vendimi tė Qeverisė sė Serbisė tė vitit 1997, qė ato prona ia pati bartur Manastirit tė Deēanit.
Rekomandimi i Kuvendit tė Komunės sė Deēanit vendimin e Rykerit e konsideron “legalizim i dhunshėm i vendimeve tė dhunshme tė pushtetit tė instaluar serb pas vitit 1989”.

 

Pėr shkak tė trajtimit tė Kosovės si shtet i pavarur, ministri serb braktis konferencėn nė Oslo

5 qershor 2008

Ministri serb i Arsimit Zoran Llonēar ka braktisur konferencėn informale tė ministrave tė arsimit tė vendeve evropiane nė Oslo pėr shkak tė mėnyrės sė prezentimit tė delegacionit tė Kosovės. Sipas mediave serbe nė Ministrinė e Arsimit tė Serbisė kanė thėnė se delegacioni i Kosovės ėshtė prezantuar si delegacion i shtetit tė pavarur tė Kosovės, ndonėse gjoja ishte paralajmėruar se para delegacionit do tė shkruante "UNMIK- Kosovo". Ministria serbe e Arsimit i ka paralajmėruar njė notė proteste organizatorit.

 

Punėtorėt grevistė marrin nėn kontroll “Ferronikelin”, pronarėt largohen nga Kosova

5 qershor 2008

Punėtorėt grevistė tė “Ferronikelit” kanė marrė tė enjten nėn kontroll kėtė fabrikė, tė pakėnaqur me refuzimin e menaxhmentit pėr rritjen e pagave 100 pėr qind, ndėrkohė qė jozyrtarisht thuhet se pronarėt e kėsaj fabrike kanė braktisur Kosovėn dhe kanė kėrkuar nga qeveria qė tė vė rregull nė mjediset e kompanisė.
Greva e 970 punėtorėve tė “Nju kompani Ferronikeli”, ka marrė pėrmasa mė tė mėdha mbrėmė, kur punėtorėt kanė ndėrhyrė nė tė gjitha repartet e fabrikės, duke mos lejuar askėnd qė tė futet atje, ndėrsa kėrkesė e vetme e tyre mbetet rritja e pagave pėr 100 pėr qind, bėn tė ditur RTK.
Duke parė situatėn e krijuar, pronarėt e ”Ferronikelit”, janė larguar nga Drenasi, ndėrsa ka zėra qė thonė se ata e kanė lėshuar edhe Kosovėn, me arsyetimin se kėtu mė nuk ka kushte pėr afarizėm, derisa nė largim e sipėr ata kanė kėrkuar nga Qeveria e Kosovės qė tė ndėrmarrė masa qė nė pronėn e tyre gjendja tė normalizohet.
Greva e punėtorėve ka ardhur si pasojė e pakėnaqėsive tė tyre me kushtet dhe pagat qė ofron ndėrmarrja, ndėrsa pėr fillimin e grevės mė parė ishin pajtuar sindikata e punėtorėve tė “Ferronikelit” dhe 980 punėtorėt e kėsaj ndėrmarrjeje.

 

DASH: Kosova pike tranziti dhe vend destinacioni pėr gratė dhe fėmijėt e trafikuar

5 qershor 2008

Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi tė mėrkurėn, nė njė konferencė pėr shtyp, raportin e pėrvitshėm tė trafikimit tė qenieve njerėzore nė tė gjithė botėn.
Kosova ėshtė futur nė kategorinė e rasteve tė veēanta meqenėse ajo nuk ka pasur njė qeveri efikase kombėtare gjatė pjesės mė tė madhe tė kohės gjatė sė cilės ėshtė pėrgatitur raporti.
Raporti thotė se Kosova ėshtė burim, pikė tranziti si dhe vend destinacioni pėr gratė dhe fėmijėt e trafikuar si nga jashtė ashtu edhe brenda vendit pėr qėllime shfrytėzimi seksual komercial. Kosova, ėshtė kosideruar kėtė vit si rast i veēantė nga raporti, pėr shkak tė mungesės sė njė qeverie efikase kombėtare. Njoftimet nga Kosova ngrejnė shqetėsimin se fėmijėt janė ato qė po detyrohen nga prindėrit pėr tė lypur rrugėve, duke hapur kėshtu mundėsinė e trafikimit. Edhe nė Kosovė, ashtu si nė Shqipėri, vihet re njė rritje domethėnėse e numrit tė viktimave tė trafikuar brenda vendit.

 

DASH: Shqipėria, hapa prapa nė luftėn kundėr trafikut njerėzor

5 qershor 2008

Sipas raportit tė pėrvitshėm tė Departamentit Amerikan tė Shtetit pėr trafikimin e qenieve njerėzore Shqipėria ka rėnė nėn nivelin e vitit 2002. Pėr 6 vjet me radhė, Shqipėria renditej nė kategorinė e dytė, ndėrsa kėtė vit ėshtė pėrfshirė nė listėn e vendeve nėn vėzhgim tė kėsaj kategorie, duke shėnuar njė hap prapa.
Shqipėria, thotė raporti, ėshtė vend burimi pėr gratė dhe vajzat e trafikuara pėr shfrytėzim seksual si jashtė ashtu edhe brenda vendit, dhe ka vėshtirėsi tė mėdha nė kontrollimin e kufijve dhe qarkullimit tė njerėzve. Megjithatė, tani, Shqipėria nuk konsiderohet mė si vend kryesor tranziti dhe as destinacioni. Rreth gjysma e viktimave tė trafikuara shqiptare janė nėn moshėn 18 vjeē.
Raporti vė nė dukje se trafikimi i grave dhe fėmijėve pėr shfrytėzim seksual brenda vendit ėshtė nė rritje.
Qeveria shqiptare nuk ka dhėnė prova bindėse rreth pėrparimit tė pėrpjekjeve tė forcave tė rendit nė luftėn kundėr trafikimit tė qenieve njerėzore nė vitin 2007. Njė nga dobėsitė qė vė nė dukje raporti ėshtė mungesa e trajnimit tė njėsive tė anti-trafikut. Sipas raportit tė departamentit tė shtetit, qeveria shqiptare, po ashtu nuk ka arritur t’i pėrmbushė plotėsisht standardet minimale pėr eliminimin e trafikimit gjatė vitit tė kaluar. Aftėsia e qeverisė pėr tė financuar shėrbimet mbrojtėse dhe tė ndihmave ka qenė e kufizuar.

 
 

Solana: Do ketė pėrparim nė vendosjes e EULEX-it nė Kosovė

4 qershor 2008

Shefi i diplomacisė evropiane, Havier Solana tha para Parlamentit Evropian se do shėnohet pėrparim nė vendosjen e misionit tė EULEX-it nė Kosovė.
Ai shtoi se shpreson se do tė mund tė japė lajme konkrete rreth EULEX-it brenda pak ditėsh.
Duke folur pėr Serbinė Solana u shpreh para europarlamentarėve se nė Serbi do tė formohet njė qeveri qė do miratojė perspektivėn pro evropiane.
Ndėrkaq nė propozimrezolutėn e europarlamentarėve shprehet shqetėsim pėr ngecjen e bisedimeve pėr bartjen e pėrgjegjėsive nga UNMIK-u tek EULEX-i.
Propozimrezoluta i bėn thirrje vendeve tė BE-sė qė tė bashkėrendojnė veprimet nė Kombet e Bashkuara, nė mėnyrė qė organizata botėrore tė njohė EULEX-in si pjesė tė pranisė civile nė Kosovė.

 

Rohan: Prania e dy misioneve ndėrkombėtare - absurde dhe e pa qėndrueshme

4 qershor 2008

Ish-ndėrmjetėsi i OKB-sė pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan, nė njė intervistė pėr BBC ka deklaruar se prania paralele e dy misioneve ndėrkombėtare nė Kosovė, atij tė BE-sė dhe misionit tė OKB-sė, do tė krijonte njė situatė absurde dhe tė paqėndrueshme. Problemet e krijuara nė raportet mes BE-sė dhe OKB-sė lidhur me praninė ndėrkombėtare nė Kosovė, sipas Rohanit, e kanė vėnė sekretarin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Moon, nė njė situatė shumė tė vėshtirė.
Rohan ėshtė i bindur se misioni i BE-sė do tė vendoset nė Kosovė, edhe pse sekretari Ban ende nuk ka dalė me propozimet e tij.
I pyetur ndėrkaq, nėse sekretari Ban mund tė vendosė qė misioni i OKB-sė dhe ai i BE-sė duhet tė bashkėjetojnė dhe se misioni evropian duhet tė vendoset nėn pėrkujdesjen e OKB-sė, Rohan ėshtė pėrgjigjur negativisht.
“Kėtė ai nuk mund ta vendosė. Ai nuk mund tė vendosė qė misioni i BE-sė tė vendoset nėn pėrkujdesje tė tij sepse ky vendim duhet tė merret nga vetė BE-ja. Nuk e di nėse Bashkimi Evropian do ta pranojė njė gjė tė tillė”.
“Nėse kompromisi do tė zgjidhte problemin atėherė mendoj se tė gjithė do tė pajtoheshin me tė. Nėse nuk mund tė gjendet njė zgjidhje, dhe unė mendoj se ata nė fund do tė duhej ta bėnin njė gjė tė tillė, atėherė do tė kemi njė prani paralele tė tė dyja misioneve ndėrkombėtare qė ėshtė njė situatė absurde dhe qė nuk do tė ishte e qėndrueshme”, ka shtuar ai.
Gjithashtu sipas Rohanit, ēėshtja ėshtė se cili do tė jetė vendimi i qeverisė sė Kosovės, pas periudhės kalimtare, kur Kushtetuta e re tė hyjė nė fuqi. “Atėherė, qeveria e Kosovės ėshtė njė forcė legjitime nė Kosovė dhe ajo ka fjalėn e saj se ēfarė duhet tė bėjė misioni i OKB-sė dhe ai i BE-sė”, ka thėnė ai.

 

Ligjvėnėsit miratuan edhe pesė projektligje nga pakoja e Ahtisaarit

4 qershor 2008

Kuvendi i Republikės sė Kosovės, tė mėrkurėn, ka shqyrtuar pėr herė tė parė pesė projektligje nga Grupi i katėrt i projektligjeve nga Propozimi i Marti Ahtisarit.
Me kėtė rast kryeparlamentari Jakup Krasniqi ua ka pėrkujtuar deputetėve se kėto projektligje shqyrtohen dhe miratohen sipas procedurės sė veēantė, konform mocionit tė miratuar mė 15 shkurt tė kėtij viti. Sipas kėtij mocioni tė drejtė fjale kanė vetėm shefat e grupeve parlamentare.
Pesė projektligjet e miratuara nė parim janė: Projektligjin pėr zgjedhjet e pėrgjithshme nė Republikėn e Kosovės, Projektligjin pėr zgjedhjet lokale nė Republikėn e Kosovės, Projektligjin e Bankės Qendrore tė Republikės sė Kosovės, Projektligjin pėr themelimin e Zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm dhe Zyrės sė Auditimit tė Kosovės dhe Projektligjin pėr hekurudhat e Kosovės.
Deputetwt e Kuvendit tė Kosovės, miratuan edhe Raportin vjetor tė Agjencisė Kundėr Korrupsionit, tė shqyrtuar njė ditė mė parė.

 

Pajaziti bisedoi me homologun zviceran rreth bashkėpunimit nė fushėn e punėve tė brendshme

4 qershor 2008

Ministri i Punėve tė Brendshme tė Kosovės, Zenun Pajaziti, ndodhet pėr njė vizitė zyrtare nė Zvicėr, ku pėrveē pjesėmarrjes bashkė me njė grup deputetėsh tė Kosovės nė Konferencėn e organizuar lidhur me sektorin e sigurisė nė Republikėn e Kosovės, ai ka pasur takime tė shumta me autoritetet zvicerane.
Ministri Pajaziti kishte njė takim pune me homologun e tij zviceran Eduard Gnesa, me tė cilin diskutoi aspekte tė ndryshme tė bashkėpunimit nė mes tė dy vendeve nė fushėn e punėve tė brendshme, veēanėrisht nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me migracionin, dokumentet civile, regjistrat civilė etj. Po ashtu ministri Pajaziti kishte takime nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Federatės zvicerane, ku me bashkėbiseduesit diskutoi rreth pėrkrahjes qė Zvicra mund t'i ofrojė Qeverisė sė Kosovės nė hapjen e shėrbimit konsullor si njė mekanizėm qė do tė lehtėsonte nė radhė tė parė pajisjen e qytetarėve tė Republikės sė Kosovės qė jetojnė nė kėtė vend me dokumente tė udhėtimit dhe ēėshtje tė tjera me interes pėr diasporėn kosovare nė Zvicėr.

 

Rexhepi: Mitrovica me dy komuna dhe njė bord

4 qershor 2008

Mitrovica pas 15 qershorit do tė vazhdojė zbatimin e Planit tė Ahtisaarit, tha tė mėrkurėn kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, duke shtuar se gjatė takimeve me shefin e UNMIK-ut, Joakim Ryker, ka qenė kėmbėngulės qė tė pranohet Mitrovica me dy komuna, nė krye me njė bord tė pėrbashkėt.
Situata e sigurisė dhe zhvillimet politike nė veri tė Kosovės pas 15 qershorit, kur do tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e re, ishin temat e takimit tė zhvilluar tė mėrkurėn nė Mitrovicė ndėrmjet komandantit tė KFOR-it, gjenerallejtėnant Ksavier But De Marnak dhe kreut tė komunės, Bajram Rexhepi.

 

UNMIK-u nė pritje tė udhėzimeve nga Nju Jorku pėr rikonfigurim

4 qershor 2008

Administrata e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovės, ėshtė duke pritur udhėzimet nga Nju Jorku, lidhur me prezencėn e UNMIK-un, pas 15 qershorit kur nė fuqi do tė hyjė Kushtetua e shtetit tė Kosovės, tha zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Aleksandėr Ivanko.
Ai tha se njė vendim pritet tė merret gjatė ditėve tė ardhshme, por nuk e specifikoi nėse vendim do tė merret para 15 qershorit.
Megjithėse kanė mbetur mė pak se dy javė kur hynė nė fuqi Kushtetuta e Republikės sė Kosovės ende nuk ėshtė e qartė se nė ēfarė prezence do tė mbetet UNMIK-ut, pas 15 qershorit.
"Ne e kuptojmė plotėsisht realitetin nė terren dhe e kuptojmė plotėsisht se ky realitet do tė ndryshojė nė mėnyrė dramatike mė 16 qershor, pasi qė kushtetuta tė hyjė nė fuqi. Ne po presim qė tė shohim se si do tė gjendet UNMIK-u nė kėtė situatė", u shpreh Ivanko.

 

Kuvendi shqyrton sot edhe 5 projektligje nga pakoja e Ahtisarit

4 qershor 2008

Kuvendi i Kosovės nė seancėn e sotme shqyrton edhe pesė projektligje qė dalin si detyrim nga pakoja e Ahtisarit. Ne rend dite do tė jetė edhe projektligji pėr zgjedhjet e pėrgjithshme dhe ato lokale nė Republikėn e Kosovės.
Kuvendi do tė votojė sot edhe Raportin vjetor tė Agjencisė Kundėr Korrupsionit, meqė ky votim nuk ėshtė bėrė dje pėr mungesė tė kuorumit.

 

Solana njofton Parlamentin Evropian rreth pėrgatitjeve pėr vendosjen e EULEX-it

4 qershor 2008

Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Havier Solana, do t’i informojė sot anėtarėt e Parlamentit Evropian me rrjedhat e pėrgatitjeve pėr vendosjen e EULEX-it nė Kosovė.
Problemet janė shfaqur nė aspektin e mbulimit tė tėrė territorit tė Kosovės me misionin e ri evropian, ndaj zyrtarėt nga Brukseli kanė tėrhequr vėrejtjen se nėse dėshirohet tė fillojė ky mision, atėherė kjo mund tė ndodhė duke pėrfshirė gjithė territorin e Kosovės.
“Disa parime duhet patjetėr tė respektohen”, ka thėnė kohė mė parė shefi i Diplomacisė sllovene, Dimitrij Rupel, i cili ka shtuar se Brukseli nė asnjė mėnyrė nuk guxon ta trimėrojė, por as ta lejojė ēfarėdo ndarje tė Kosovės.
Rupel, sikundėr edhe pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė, Havier Solana, kanė konfirmuar se po vazhdojnė konsultimet intensive me Nju Jorkun lidhur me bartjen e misionit nga KB tek EULEX-i, ndėrkohė qė burimet e afėrta me pėrfaqėsuesin e lartė vėrtetojnė se nuk vihet nė pyetje bashkėpunimi i evropianėve me KB nė terren, por se ende po bisedohet lidhur me modalitetet e atij bashkėpunimi.

 

Pak: Qėllimi i BE-sė - Kosova dhe Serbia tė bėhen anėtare tė kėtij unioni

4 qershor 2008

Bashkimi Evropian ka “dirigjuar procesin” qė ka sjellė deri tė pavarėsia e Kosovės, ndėrsa qėllimi i tashėm i tij ėshtė qė, Serbia dhe Kosova tė bėhen anėtarė tė kėtij unioni, ka thėnė Doris Pak, kryesuese e delegacionit pėr Evropėn Juglindore nė Parlamenin Evropian, nė njė tekst autorial nė “Europe's World”.
Pak konsideron se Plani i Ahtisaarit i ofron Serbisė rastin qė tė pranojė se, e ardhmja e saj nuk ėshtė nė Kosovė, por bashkė me Kosovėn nė familjen evropiane.
"Shpresoj se forcat politike nė Serbi sė shpejti do tė pranojnė se ēėshtja e Kosovės i takon tė kaluarės, dhe se ajo nuk do tė duhej tė kėrcėnonte zhvillimin e marrėdhėnieve nė mes tė Serbisė dhe BE-sė”, ka thėnė Doris Pak.

 

Ban Ki-Mun i ofron Beogradit partneritet nė Kosovė

4 qershor 2008

Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun, ka gjasa se do t'i ofrojė Serbisė kompromis rreth prezencės ndėrkombėtare nė Kosovė, pas 15 qershorit, e cila do t'i sigurojė Qeverisė nė Beograd rolin e partnerit me misionin e OKB-sė nė Kosovė, bėn tė ditur “Koha Ditore”. Burime, qė “KD” i cilėson tė besueshme, kanė thėnė se njė letėr qė Ban Ki-Mun pritet t'ia dėrgojė kėto ditė presidentit serb, Boris Tadiq, do tė mundėsojė pėrafėrsisht atė qė Qeveria serbe tashmė e kishte kėrkuar nga UNMIK-u, pėrmes ministrit tė vet pėr Kosovė, Slobodan Samarxhiq, e qė ėshtė partneritet mes autoriteteve tė Serbisė dhe UNMIK-ut nė disa sfera tė administrimit nė Kosovė, kur bėhet fjalė pėr komunitetin serb. "Ban Ki-Moon pritet t'i ofrojė Tadiqit atė qė realisht mund tė quhet pajtim me njė plan tė prezantuar nga Samarxhiqi, kohė mė parė", ka thėnė burimi pėr gazetėn, duke u pajtuar se njė gjė e tillė efektivisht do ta ndante komunitetin serb tė Kosovės nga komuniteti shumicė.

 

Kermabo: EULEX nė fazėn e shtrirjes nė tėrė Kosovėn

 

EULEX-i gjendet nė fazėn e shtrirjes nė tėrė territorin e Kosovės, tha shefi i kėtij misioni, Iv de Kermabo. Ai ka vizituar fshatin Dobratin, ku ka biseduar me serbė tė kėtij fshati, pėr tė mėsuar se ēfarė pret ky komunitet nga misioni i ri evropian.
Kermabo ka shfaqur besimin se EULEX-i do tė jetė i pranishėm nė tėrė Kosovėn, po ashtu edhe nė veri, ku serbėt vazhdojnė tė kundėrshtojė misionin evropian. “Pres qė misioni sa mė parė tė fillojė punėn nė tėrė territorin e Kosovės. Gjendemi nė fazėn e shtrirjes dhe fakti se jemi kėtu, nė kėtė mjedis serb, paraqet hapin e parė. Ne po vazhdojmė tė punojmė pėr tė pėrshpejtuar procesin”, tha Kermabo.

 

Nė samitin BE-SHBA diskutohet edhe pėr EULEX-in

 

Nė samitin Bashkimi Evropian-Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, javėn e ardhshme nė Bėrdo afėr Kranjit, do tė bisedohet edhe pėr bartjen e autorizimeve nga Kombet e Bashkuara nė mision EULEX nė Kosovė. Nė samit do tė marrė pjesė edhe presidenti amerikan, Xhorxh Bush.

 

Thaēi: Kosova, nga 15 qershori, do tė funksionojė sipas Kushtetutės sė Republikės

 

Kryeministri Hashim Thaēi tha sot se qė nga 15 qershori tė gjitha institucionet nė Kosovė, do tė funksionojnė sipas dispozitave tė Kushtetutės sė re tė Republikės, qė hynė nė fuqi kėtė ditė.
“Institucionet e Republikės sė Kosovės janė tė pėrgatitura qė t’i marrin tė gjitha pėrgjegjėsitė dhe kėtė do ta bėjmė me pėrgjegjėsi tė plotė dhe nė bashkėpunim tė ngushtė me institucionet ndėrkombėtare, pėr funksionim tė plotė tė ēdo segmenti nė vend”, ka theksuar kryeministri Thaēi, nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė.
Kushtetuta e Kosovės do tė jetė e plotfuqishme dhe do tė zbatohet nė tėrė territorin e Republikės, tha kryeministri Thaēi.
Kryeministri ėshtė shprehur optimist se shumė shpejt do tė ketė qartėsi tė prezencės ndėrkombėtare nė Kosovė.
“Ka disa dilema pėr bartjen e pėrgjegjėsive nė mes tė UNMIK-ut dhe EULEX-it qė besoj se do tė ndahen nė mėnyrė tė duhur dhe Kosova do ta ketė njė adresė tė vendosjes ndėrkombėtare dhe do tė ndodh qartėsia e plotė”, ka thėnė kryeministri Hashim Thaēi.

 

Kacin: Serbia mund tė hyjė nė BE pa e njohur Kosovėn, por nė tė njėjtėn kohė, kur edhe Kosova tė hyjė nė BE

 

Serbia mund tė hyjė nė BE edhe pa e njohur Kosovėn, nė fund, kur tė gjitha shtetet e Evropės Juglindore tė bėhen anėtare. Serbia mund tė presė qė Kosova tė mbledhė tė gjitha qė i nevojiten dhe tė pėrmbushė kushtet, dhe vetėm atėherė, nė tė njėjtėn kohė kur edhe Kosova, tė hyjė nė Bashkimin Evropian, ka thėnė pėr gazetėn serbe "Veēernje novosti" eurodeputeti slloven, Jelko Kacin, raportues i BE-sė pėr Serbinė,
Kacin, ditė mė parė, mbrojti vendosjen e flamurit tė Kosovės nė Parlamentin Evropian, duke thėnė se "Kosova ėshtė shtet i pavarur", gjė qė nxiti tėrbimin e zyrtarėve tė Beogradit, tė cilėt kėrkuan shkarkimin e tij.
Nė konstatimin e gazetarit se kjo do tė thotė qė Kosova si shtet i pavarur hyn nė BE, Kacin tha se "vetėm shteti mund tė bėhet anėtar" dhe se "deri mė tash nuk ka ndodhur qė joshteti tė hyjė nė Bashkimin Evropian".
Gazeta akuzoi Kacinin se ai hapur ėshtė vėnė nė anėn e "separatistėve kosovarė". Kacin tha se nuk mbėshtet kurrfarė "separatistėsh", por pėrkrah "Kosovėn unike dhe tė tėrėsishme". "Nuk mbėshtes separatistėt qė duan tė shkatėrrojnė Kosovėn", tha Kacin duke shtuar se mbėshtet integrimin e serbėve nė tė gjitha institucionet e Kosovės.
"Nėse i vetmi unė jam zgjedhur qė nga unė tė krijohet armiku i vėrtetė i Serbisė, atėherė kjo pėr mua ėshtė njė nder, i tha gazetės eurodeputeti Jelko Kacin duke u pėrgjigjur nė konstatimin e saj se qėndrimet e tilla kanė ēuar deri aty sa nė Serbi pėr Kacinin tė thonė se ėshtė "serbourrejtės". Kacin tha se “pėrgjithėsisht dihet qė Serbia gjithmonė ka marrė vendime nė dėm tė vetin”.

 
SHBA: Hetim tė paanshėm pėr ēėshtjen e Gėrdecit
 

Ambasadori amerikan nė Tiranė, Xhon Uidhers, pas takimit me Prokuroren e Pėrgjithshme tė Shqipėrisė Ina Rama, ka bėr njė deklaratė nė tė cilėn thuhet se Qeveria e Shteteve tė Bashkuara mbetet nė mėnyrė tė pėrhershme e pėrkushtuar ndaj njė hetimi tė paanshėm e tė plotė, tė bazuar plotėsisht mbi fakte ligjore, pėr ngjarjen e Gėrdecit.
Qeveria amerikane nuk do tė paragjykojė pėrfundimin e ndonjė procedimi ligjor, por pret qė pėrmasat dhe natyra qė do tė ketė hetimi tė pėrcaktohen vetėm mbi bazėn e fakteve, thotė ambasadori Uidhers.
Ambasadori Uidhers, tha se Qeveria amerikane, do ta shihte me zhgėnjim dhe me alarm ēdo pėrpjekje pėr t’ia nėnshtruar kėtė hetim ēfarėdo ndikimi tė jashtėm. Ėshtė detyra kushtetuese e Prokurores sė Pėrgjithshme, dhe jo e ndonjė organi tjetėr tė qeverisjes, qė ta kryejė punėn pa ndėrhyrje.
Pėr kėtė, thotė ambasadori, ėshtė e domosdoshme qė Parlamenti tė trajtojė nė mėnyrė tė menjėhershme ēėshtjen e imunitetit parlamentar.
Por, kryeparlamentarja Jozefina Topalli, ka shtyrė ēėshtjen e heqjes sė imunitetit pėr deputetin Fatmir Mediu, ish-ministėr i Mbrojtjes nė kohėn kur ndodhi tragjedia e Gėrdecit.
Topalli i ka bėrė njė kėrkesė Prokurores sė Pėrgjithshme Ina Rama, pėr dokumente shtesė, pasi, siē thotė, "dosja e prokurorisė pėr heqjen e imunitetit tė deputetit Mediu, u konsiderua e mangėt pėr tė faktuar pretendimet e kėrkesės tuaj”.

 

Qeveria miratoi edhe 5 projektligje qė dalin nga pakoja e Ahtisarit

 

Qeveria e Republikės sė Kosovės, nė mbledhjen e sotme, ka miratuar edhe 5 projektligje qė dalin nga pakoja e Ahtisaarit.
Projektligjet e miratuar e qė pritet t’i procedohen Kuvendit, janė: Projektligji pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme; Projektligji pėr Zgjedhjet Lokale; Projektligji pėr Bankėn Qendrore tė Kosovės; Projektligji pėr themelimin e Zyrės sė Auditorit tė Kosovės dhe Projektligji pėr Hekurudhat e Kosovės.

 

SHBA: Maqeonia tė rizhvillojė zgjedhjet nė zonat ku ka pasur probleme

 

Departamenti amerikan i Shtetit tha se ėshtė e qartė se ka pasur disa probleme serioze nė zgjedhjet e djeshme nė Maqedoni.
"Shtetet e Bashkuara presin qė Maqedonia tė ri zhvillojė zgjedhjet nė zonat ku ka pasur probleme dhe tė hetojė pėrgjegjėsit pėr pengesat nė votime", tha zėdhėnėsi Sean McCornmack
Ai tha se nėse Maqedonia ndėrmerrė hapa pėr tė pėrmirėsuar problemet me zgjedhjet, atėherė kjo ēėshtje nuk do tė dėmtojė aspiratat pėr anėtarėsim nė NATO.
Ambasadorja amerikane nė Shkup, Xhilian Millovanoviq, nw reagimin e saj dje tha se shqiptarėt nuk e meritojnė kėtė. Ata duan tė dalin nė votime, tė zgjedhin lirshėm, ka shumė njerėz tė cilėt ua bėjnė tė vėshtirė kėtė, posaēėrisht nga koalicioni qeveritar

 

OSBE: Verdikti pėrfundimtar do tė varet nga pėrsėritja e votimit nė disa zona shqiptare

 

Zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni nuk i pėrmbushėn plotėsisht standardet ndėrkombėtare pėr arsye tė dhunės, kėrcėnimeve dhe mbushjes sė kutive tė votimit, vlerėsuan vėzhguesit e OSBE-s.
"Verdikti pėrfundimtar do tė varet nga pėrsėritja e votimit nė disa zona shqiptare. Pritjet pėr progres nuk janė pėrmbusur pėr shkak tė dėshtimit nė parandalimin e akteve tė dhunshme nė zonat etnike shqiptare dhe zbatimit tė kufizuar dhe selektiv tė ligjeve", thanė vėzhguesit e Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė.
Njė person ka humbur jetėn dhe disa tė tjerė janė plagosur gjatė votimeve tė djeshme nė Maqedoni.

 

Brukseli dėnon dhunėn dhe kėrkon ripėrsėritjen e zgjedhjeve nė zonat ku ka pasur incidente

 

Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s Jap de Hop Shefer ka shprehur shqetėsim pėr dhunės nė zgjedhjet e djeshme parlamentare nė Maqedoni.
"Vendet qė synojnė anėtarėsimin nė NATO duhet tė bėjnė tė gjitha pėrpjekjet pėr tė pėrmbushur standardet demokratike tė Aleancės. Duhet tė ndėrmerren hapa aktiv pėr tė adresuar mangėsitė dhe sigurinė zgjedhore, sidomos nė kontekst tė pėrsėritjes sė zgjedhjeve nė qendrat ku ėshtė ndėrprerė votimi", tha Shefer, nė njė deklaratė pėr media.
Po sot, komisionari pėr Zgjerim i Bashkimit Evropian Oli Ren tha se "BE mbetet plotėsisht e pėrkushtuar" pėr perspektivėn evropiane tė Maqedonisė, por pėrkujtoi se "mbajtja e zgjedhjeve tė lira ėshtė pjesė esenciale e kritereve politike nė procesin e integrimit".

 

Krasniqi: Pėrgjegjės pėr dhunėn e djeshme nė Maqedoni ėshtė koalicioni qeverisės

 

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka akuzuar drejtpėrdrejt koalicionin qeverisės nė Maqedoni se mban pėrgjegjėsinė pėr gjithė ato qė kanė ndodhur jo vetėm nė ditėn e djeshme kur ka pasur viktima, por gjatė gjithės kohės, pėrfshirė edhe fushatėn zgjedhore.
Krasniqi tha se obligimin kryesor pėr organizimin e zgjedhjeve dhe pėr mirėmbajtjen e gjithė procedurės sė tyre do tė duhej ta kishte ky koalicion qeverisės. Ai tha se ky koalicion nuk ka garantuar dhe as siguruar zgjedhjet e lira dhe tė ndershme.
Ēėshtjen e shqiptarėve nė Maqedoni nuk mund ta zgjidh njė koalicion i tillė qeverisės, qė nė thelb ka mjaft nota tė antishqiptarizmit dhe nė anėn tjetėr, nuk mund ta zgjidh ēėshtjen e shqiptarėve nė Maqedoni ajo forcė politike apo ata individė qė gati dy dekada nuk kanė bėrė asgjė pėr kėtė ēėshtje, ka thėnė kryeparlamentari Jakup Krasniqi.

 

KSHZ: VMRO-DPMNE dhe BDI kanė fituar zgjedhjet

 

Komisioni Shtetėror Zgjedhor bėn tė ditur se VMRO-DPMNE e kryeministrit Gruevski ka fituar zgjedhjet nė Maqedoni. Sipas KSHZ-sė, BDI-ja ka fituar numrin mė tė madh tė votave nė mesin e partive shqiptare.
KSHZ konfirmoi njė pjesė tė madhe tė parregullsive dhe pritet qė tė merret vendimi se nė sa vendvotime do tė ketė rivotim.
BDI pėr kėtė shkak ka kėrkuar rivotim nė zonėn numėr 6 dhe nė njė pjesė tė zonės 1, nė Saraj tė Shkupit.
"Nė tė gjitha zonat ku nuk ka pasur vrasje, mbushje tė kutive dhunim tė procesit zgjedhor BDI shėnon fitore bindėse," ka deklaruar kryetari i shtabit zgjedhor tė BDI-sė, Izet Mexhiti.

 

Kėrkesa pėr rezolutė kundėr akuzave tė Del Pontes hiqet nga rendi i ditės

 

Kuvendi i Kosovės, nė seancėn plenare tė hėnėn, e ka hequr nga rendi i ditės kėrkesėn pėr nxjerrjen e njė rezolute kundėr akuzave tė ish-kryeprokurores Karla Del Ponte ndaj pjesėtarėve tė UĒK-sė pėr shkak, siē thuhet, interesit tė zhvillimeve politike nė Kosovė dhe rreth saj.
Por deputeti Berat Luzha ka thėnė se ėshtė bėrė presion nga jashtė pėr heqjen e kėrkesės lidhur me akuzat e Del Pontes.

 

Rohan: BE nuk mund tė financojė sabotazhin e misionit tė vet nė Kosovė

 

Askush nga Beogradi nuk do tė kėrkojė njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, por nuk mund tė kėrkohet nga BE-ja tė mbėshtetet Serbia, ndėrsa Beogradi nė tė njėjtėn kohė kundėrshton pėrpjekjet e BE-sė pėr stabilizimin e Kosovės, tha ish-zėvendėsi i tė dėrguarit tė KB-sė pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan.
"BE nuk mund tė financojė sabotazhin e misionit tė vet nė Kosovė", thekson Rohan nė njė artikull autorial nė gazetėn "Presse" tė Vjenės.
Njėherėsh ai ka kėrkuar qė presidenti serb Tadiq tė gjejė njė diskurs mė tė moderuar kur bėhet fjalė pėr dėnimin e aktiviteteve tė Brukselit nė Kosovė.
Sipas Rohanit, problemi akut nė Kosovė do tė dalė nė shesh nė gjysmėn e qershorit kur UNMIK-u pėrfundon aktivitetet e veta dhe i dorėzon kompetencat qeverisė sė Kosovės, pėrkatėsisht misionit tė BE-sė.
Rohan vlerėson se pėr arsye praktike do tė ndodhė shtyrja e sistemimit tė plotė tė EULEX-it nė Kosovė. Sipas mendimit tė tij shqetėson qėndrimi i disa vendeve tė BE-sė pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės, duke thėnė se me sjellje tė tilla ato kanė inkurajuar kundėrshtimin e Serbisė ndaj misionit tė BE-sė, tė cilin edhe ato e kanė miratuar.

 

Solana kėrkon pėrsėritjen e zgjedhjeve nė disa zona

 

Pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana ka kėrkuar pėrsėritjen e zgjedhjeve nė ato zona ku janė shėnuar incidente tė rėnda nė Maqedoni. Ai deklaroi se ka ndjekur nga afėr situatėn dhe ėshtė nė kontakt me tė gjitha partitė politike.

 

BDI nuk njeh rezultatet nė zonėn numėr 6 dhe komunėn e Sarajit

 

Kryetari i Bashkimit Demokratike pėr Integrim, Ali Ahmeti, deklaroi se ėshtė i dėshpėruar nga incidentet qė ndodhėn gjatė ditės sė zgjedhjeve.
“Prisnim tė jetė ditė gėzimi, pa dhunė, terror e plagosje, mirėpo kjo nuk ndodhi kėshtu. Kjo ditė u shndėrrua nė ditė tė pėrgjakshme. Dua t’i pėrshėndes shqiptarėt qė treguan njė gjakftohtėsi kaq tė madhe, veēmas dua ta pėrshėndes edhe komunitetin ndėrkombėtar e sidomos z. Solana pėr inkurajimin qė na dhanė. Njėkohėsisht dua t’i falėnderoj Topin, Berishėn, Thaēin dhe Haradinajn, sepse situata ka qenė e ndėrlikuar”, tha kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti.
Pėr BDI-nė rezultatet nė njėsinė zgjedhore numėr 6 dhe komunėn e Sarajit janė tė papranueshme.
“Kėrkojmė pėrsėritjen e votimeve dhe kėto rezultate janė tė papranueshme, sepse pas orės 14 tė gjithė vėzhguesit, anėtarėt e komisioneve kanė qenė nėn kėrcėnimin e armėve. Ndaj nė tė gjitha ato vende ku ėshtė shkelur vullneti i popullit, kėrkojmė qė votimet tė pėrsėriten”, deklaroi kryetari i BDI-sė, Ali Ahmeti.

 

Zvicra refuzon propozimin qė ashpėrsonte rregullat pėr marrjen e shtetėsisė zvicerane

 

Votuesit nė Zvicėr hodhėn poshtė nė referendumin e djeshėm propozimin qė ashpėrsonte rregullat pėr marrjen e shtetėsisė zvicerane nga tė huajt, njofton REL.
Propozimi i Partisė Popullore Zvicerane, tė krahut tė djathtė, i jepte tė drejtėn e vendimit qytetarėve lidhur me atė se kush do tė marrė pasaportėn zvicerane.
Disa komuna e kishin zbatuar njė praktikė tė tillė mė herėt, por ajo ishte pezulluar nga gjykata, pasi ishte vėnė re se qytetarėve nga Ballkani iu ishte mohuar e drejta e nėnshtetėsisė zvicerane.

 

Ambasadorja Millovanoviq ka shprehur dėshpėrim pėr incidentet gjatė zgjedhjeve

 

...shqiptarėt, nuk e meritojnė kėtė. Ata duan tė dalin nė votime, tė zgjedhin lirshėm, ka shumė njerėz tė cilėt ua bėjnė tė vėshtirė kėtė, posaēėrisht nga koalicioni qeveritar...

 

Ambasadorja amerikane nė Maqedoni, Xhilijan Millovanoviq, ka shprehur dėshpėrimin e saj pėr incidentet e ndodhura gjatė procesit zgjedhor nė Maqedoni.
- Pėr fat tė keq numri i incidenteve qė i pamė i sot, ėshtė shumė mė i madh se ato tė vitit 2006. Shpresonim se do tė ishte ndryshe, por ka shumė mbushje tė kutive, marrje tė kutive, njė shkallė e caktuar e dhunės, frikėsime nė masė tė madhe. Edhe kjo qė ndodhė ėshtė dėshpėruese, sepse ne e dimė se pjesa mė e madhe e votuesve dėshirojnė tė dalin dhe tė votojnė lirshėm, por si duket ka njė numėr tė madh tė njerėzve tė cilėt janė penguar tė votojnė dhe kjo i hedhė njė hije tė madhe vlefshmėrisė sė procesit nė shumė vendvotime, ka deklaruar ambasadorja e SHBA-ve, Millovanoviq.
- Viktimė e gjithė kėsaj qė po ndodhė janė qytetarėt e Maqedonisė e nė veēanti shqiptarėt, tė cilėt nuk e meritojnė kėtė. Ata duan tė dalin nė votime, tė zgjedhin lirshėm, ka shumė njerėz tė cilėt ua bėjnė tė vėshtirė kėtė, posaēėrisht nga koalicioni qeveritar, por edhe nga tė tjerėt, por shpresoj se tė gjithė do tė ndalen, tha mė tutje ambasadorja amerikane, Xhilijan Millovanoviq.

 

Maqedoni: Njė i vrarė dhe disa tė plagosur

 

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare nė Maqedoni po pėrcillen me incidente tė rėnda.
Njė person ėshtė vrarė dhe disa tė tjerė janė plagosur. Bashkimi Demokratik pėr Integrim, tha se i vrari ėshtė mbėshtetės i kėsaj partie. Incidentet kanė ndodhur nė Shkup, Tetovė e Gostivar. Njė person qė seriozisht ishte plagosur gjatė njė incidenti me tė shtėna armėsh, ka vdekur, njoftoi zėdhėnėsja e Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ermira Mehmeti.
Ajo tha se i vrari ishte mbėshtetės i BDI-sė. Sipas saj, forcat parapolicore, tė njohura me emrin Alfa, nė bashkėpunim tė ngushtė me Partinė Demokratike Shqiptare, kanė bėrė ndėrhyrje tė dhunshme nė procesin zgjedhor nė Ēair.
Mehmeti tha se nė komunėn Ēair, qė ėshtė e banuar me popullatė shumicė shqiptare, janė plagosur 5 vetė.

 

Siera Leone e ka njohur Republikėn e Kosovės

 

Siera Leone, e ka njohur Republikėn e Kosovės, duke e ngritur nė 43 numrin e shteteve qė pranojnė realitetin e ri, pėrkatėsisht sovranitetin e shtetit mė tė ri nė botė, njofton RTK.

 
 
 
 

flesh lajme [30.06.2008]
OSBE ka shprehur mbėshtetje pėr forcimin e institucioneve demokratike nė Kosovė

flesh lajme [30.06.2008]
Kryeministri Thaēi shkarkon zėvendėsministrin e Tregtisė dhe Industrisė, Naser Osmani

flesh lajme [30.06.2008]
Sejdiu: Kosova fillimisht nuk do tė ketė ambasadorė, por tė ngarkuar me punė

flesh lajme [30.06.2008]
Rexhepi: UNMIK-u po bashkėpunon me strukturat paralele serbe

flesh lajme [30.06.2008]
Fejt: Fillon puna e vėshtirė pėr demarkacionin me Maqedoninė

flesh lajme [30.06.2008]
Rohan: Ndarja s'mund tė jetė temė e bisedimeve - statusi i Kosovės ėshtė i pakthyeshėm

flesh lajme [29.06.2008]
Gjukanoviq: Serbia duhet t’i pranojė gabimet lidhur me Kosovėn

flesh lajme [29.06.2008]
BE mbėshtet UNMIK-un: “Kuvendi i serbėve tė Kosovės” nuk ka bazė ligjore apo ndonjė efekt

flesh lajme [27.06.2008]
Di Karlo: Dinamika e njohjes sė shtetit tė Kosovės nuk ėshtė e ngadalshme

flesh lajme [27.06.2008]
Sejdiu: Rikonfigurimi i UNMIK-ut nuk do tė thotė marrje tė sovranitetit

flesh lajme [27.06.2008]
Thaēi: Kosova - vend ideal pėr investime nė sektorė tė ndryshėm

flesh lajme [27.06.2008]
Sot nė Aeroportin e Prishtinės fillon vėnia e vulave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme [27.06.2008]
Kryeministri Thaēi po merr pjesė nė Forumin e Krans Montanės

flesh lajme [27.06.2008]
Ban Ki-Mun: Shpresoj se Prishtina dhe Beogradi me dialog do t'i zgjidhin tė gjitha ēėshtjet

flesh lajme [27.06.2008]
BE akuzon Rusinė pėr qėndrim jokonstruktiv nė raport me Kosovėn

flesh lajme [27.06.2008]
Armenia nuk pėrjashton mundėsinė e njohjes sė Kosovės

flesh lajme [27.06.2008]
Suedia mbėshtet reformat nė sektorin e sigurisė nė Kosovė dhe rajon

flesh lajme [26.06.2008]
Kejsi: Plani i Ban Ki-Munit pasqyron statusin e ri tė Kosovės

flesh lajme [26.06.2008]
NATO: Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė fillojė punėn nė fund tė vitit 2009

flesh lajme [26.06.2008]
Zanier: Edhe pas 120 ditėsh UNMIK-u do tė mbetėt nė Kosovė

flesh lajme Kryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi, kėrkon masa tė shtuara tė sigurisė gjatė festimit tė “Vidovdan-it” nga ana serbėve

flesh lajme Berisha: Kufijtė ndėrkombėtarė tė Kosovės duhet tė respektohen

flesh lajme Marnak: KFOR-i e ka nėn kontroll kufirin nė veri

flesh lajme Thaēi:Institucionet e Kosovės po e implementojnė planin e Ahtisarit

flesh lajme Dinosha: Mali i Zi tė njohė Kosovėn nė paketė me Maqedoninė

flesh lajme Krasniqi: UNMIK-u dhe EULEX-i pėrgjegjės pėr moszbatimin e Kushtetutės nė veri

flesh lajme Gjeneral Selimi: Qeveria sa mė shpejt tė formojė Ministrinė e Mbrojtjes

flesh lajme Bildt: Prezenca ndėrkombėtare nė Kosovė ėshtė shumė e rėndėsishme

flesh lajme Fratini: Italia luan rol pozitiv nė Kosovė - Zanier do tė dijė tė punojė mirė

flesh lajme Shpėrthim nė veri tė Mitrovicės - cak njė pjesėtar i SHPK-sė

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi dorėzoi nė arkivin e Kosovės dhe atė tė Shqipėrisė kopjen e Deklaratės sė Pavarėsisė

flesh lajme SHBA: Sot votohet pėr ambasadoren nė Kosovė

flesh lajme Shefer: Nuk ka ndarje tė Kosovės - NATO formon dhe trajnon Forcės e Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, tė hėnėn, do tė vizitojė Kosovėn

flesh lajme Solana: BE-ja e vendosur qė tė luajė rol udhėheqės nė Kosovė

flesh lajme Presidenti Sejdiu i adresohet KS tė OKB-sė: Populli i Kosovės ėshtė sovran

flesh lajme Sekretari i pėrgjitshėm Ban Ki-Mun, nė mbledhjen e KS, tha se OKB, nė mungesė tė konsensusit, do tė qėndrojė neutrale pėr statusin e Kosovės

flesh lajme Rama i dhuroi kryeministrit Thaēi, ēelėsin e qytetit tė Trianės

flesh lajme Kryeministrat Thaēi e Berisha, nderuan veprėn e dėshmorit tė UĒK-sė Indrit Cara

flesh lajme Krasniqi: Pėrpjekja pėr t’i ndryshuar kufijtė e Kosovės prodhon efekte politike jostabile jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė rajon

flesh lajme Bashkimi Evropian mbėshtet propozimin e Ban Ki-Munit

flesh lajme Shefi i ri i UNMIK-ut, diplomati italian Lamberto Zanier, arrin sot nė Kosovė

flesh lajme Rexhepi: Nė Mitrovicė situata mund tė tensionohet pėr shkak tė veprimit tė strukturave tė MUP-it

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit diskuton sot pėr Kosovėn dhe planin e Ban Ki-Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi dekoroi tė enjten kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi me Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”

flesh lajme Thaēi: Lirinė e fituam me ndihmėn e Shqipėrisė

flesh lajme Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, po zhvillon vizitėn e tij tė parė zyrtare nė Tiranė, pas shpalljes sė pavarėsisė

flesh lajme Kryeministri Thaēi zhvilloi njė takim, kokė mė kokė, me kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha

flesh lajme Berisha: Shqipėria do t'i ofrojė Kosovės tė gjitha lehtėsirat portuale, duke e bėrė Kosovėn tė ndihet si vend bregdetar

flesh lajme Kuvendi nuk merret me planin e Ban Ki-Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Bakojanis: Kosova mund tė hapė zyrė ndėrlidhjeje nė Athinė

flesh lajme Presidenti amerikan Xhorxh Bush i shpreh mirėnjohje Bullgarisė pėr qėndrimin e saj ndaj Kosovės

flesh lajme Institucionet e Kosovės nuk do ta kenė pėrgjegjėsinė pėr menaxhimin e doganave, as pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės, sepse kjo pėrgjegjėsi do tė jetė e rezervuar pėr UNMK-un

flesh lajme UNMIK-u, mė 15 tetor, do t’ia dorėzojė EULEX-it menaxhimin e doganave

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker nuk arrin t’i vazhdojė mandatet nė komunat me shumicė serbe

flesh lajme Presidenti Sejdiu do tė marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit ku do tė diskutohet pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, dekretoi tė mėrkurėn hapjen e nėntė ambasadave dhe pėrfaqėsive tė para diplomatike tė Kosovės nė botė

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė diskuton tė premten planin e Ban Ki-Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Thaēi: Tė gjithė do tė adaptohen me realitetin e ri nė Kosovė

flesh lajme Basha lobon pėr njohjen e Kosovės nė Konferencėn Islamike

flesh lajme Rupel: Bashkimi Evropian e ka pranuar realitetin e ri

flesh lajme Jansha: Ende nuk ka afate rreth UNMIK-EULEX

flesh lajme Presidenti Sejdiu i pėrgjigjet sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė Ban Ki-Mun nė letrėn e 12 qershorit

flesh lajme Kryeministri Hashim Thaēi mė 19 e 20 qershor qėndron pėr vizitė zyrtare nė Shqipėri

flesh lajme Kuēi: Deri nė fund tė muajit qershor pritet tė bėhen emėrimet e para pėr ambasadorė tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Kushner: Nė Kosovė, e domosdoshme edhe pėr njė kohė prania e Kombeve tė Bashkuara

flesh lajme Diplomati italian Lamberto Zanier nga e premtja udhėheq UNMIK-un

flesh lajme Hiqet flamuri serb afėr kompleksit tė kullave tė Isa Boletinit

flesh lajme SHBA: Do tė ecim pėrpara me Kosovėn

flesh lajme Njė delegacion i Kuvendit tė Kosovės po viziton Tiranėn: Shqipėria dhe Kosova, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės, nė njė stad tė ri bashkėpunimi

flesh lajme Ryker: Nuk do jem nė krye tė UNMIK-ut

flesh lajme Engėll: Nuk duhet lejuar Moskėn e Beogradin ta bllokojnė procesin nė Kosovė

flesh lajme Shtetet e Bashkuara pėrshėndesin popullin e Kosovės pėr kushtetutėn e re

flesh lajme Miliband: Kushtetuta afron Kosovėn me Evropėn

flesh lajme Xhuda: Sfida mė e madhe ndalja e ndarjes sė Kosovės

flesh lajme Fejt paralajmėron pėr "ndarjen funksionale" tė Kosovės

flesh lajme Gjermania pėrshėndet fuqizimin e Kushtetutės sė Kosovės

flesh lajme Berisha: Kushtetuta e Kosovės baza ligjore e pavarėsisė

flesh lajme Me njė akademi solemne u shėnua fuqizimi i Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Serbėt kėrcėnojnė se nuk do tė lejojnė zbatimin e Kushtetutės nė komunat serbe

flesh lajme Bush autorizon ushtrinė amerikane nė Kosovė pėr bashkėpunim tė ri pas 15 qershorit

flesh lajme Presidenti Fatmir Sejdiu nėnshkroi ligjet qė dolėn nga pakoja e Ahtisarit

flesh lajme SHIK-u njofton se qė nga e diela do t’i ndėrpresė tė gjitha aktivitetet e veta

flesh lajme Garda e “Car Llazarit” mori pėrsipėr plagosjen e policit nė stacionin e SHPK-sė nė jug tė Mitrovicės

flesh lajme Times: Diplomati italian Lamberto Zannier do tė jetė shefi i ri i UNMIK-ut

flesh lajme Udhėheqėsit e Kosovės e kanė pranuar nė parim dokumentin e kreut tė OKB-sė, Ban Ki Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Krasniqi: Procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut po e sfidon Kosovėn dhe BE-nė

flesh lajme Ban Ki Mun: Plani im nuk i ka kėnaqur tė gjithė, por mė pak i dėnueshmi

flesh lajme Siera Leone njeh Kosovėn shtet tė pavarur

flesh lajme NATO pajtohet tė trajnojė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Ka arritur nė Prishtinė letra e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban K-Mun, pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Thaēi: Misioni ndėrkombėtar nė Kosovė do tė rikonfigurohet

flesh lajme Kryeministri Thaēi tha se Kushtetuta do tė vlejė pėr tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Rohan: Pavarėsia e Kosovės nuk mund tė anulohet - kėtė e di edhe Beogradi

flesh lajme Angazhimin e Rusisė, Kinės dhe Indisė pėr vazhdimin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės, Eksperti amerikan Ross Johnson, e quan "nonsens diplomatik"

flesh lajme Ban Ki-Mun: Ėshtė synim imi qė ta rikonfiguroj strukturėn dhe profilin e pranisė ndėrkombėtare civile

flesh lajme Kuvendi miratoi Himnin e Republikės sė Kosovė

flesh lajme Sejdiu: Misioni i Kombeve tė Bashkuara tė largohet deri nė vjeshtė

flesh lajme KD: Kryeministri Thaēi do tė pėrurojė Ambasadėn e Kosovės nė Shqipėri

flesh lajme Fejt: Kosova tė mos pėrfundojė si "konflikt i ngrirė"

flesh lajme Pas 15 qershorit nuk pritet shtrirja e qeverisjes nė tėrė Kosovėn, thotė Aleks Anderson nga GNK

flesh lajme Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi, falėnderuan deputetėt e Kuvendit pėr miratimin e Himnit tė Kosovės

flesh lajme Ban Ki-Mun zemėrgjerė ndaj propozimeve tė Qeverisė sė Serbisė pėr ndarje funksionale mes serbėve dhe shqiptarėve

flesh lajme Konferenca e donatorėve pėr Kosovėn mbahet mė 11 korrik

flesh lajme Ushtarėve zviceranė u vazhdohet mandati nė Kosovė deri nė vitin 2011

flesh lajme Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian do tė vazhdojnė tė mbėshtesin stabilitetin dhe sigurinė e Kosovės, integrimet e saj rajonale dhe zhvillimin e saj ekonomik e institucional

flesh lajme APA: Edhe dokumenti pėrfundimtar i samitit SHBA-BE e njeh Kosovėn shtet

flesh lajme Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, tė mėrkurėn nė njė seancė tė veēantė plenare, do tė votojnė melodinė “Evropa” pėr Himn tė Kosovės

flesh lajme Kėshilli i NATO-s mban takim pėr Kosovėn para 15 qershorit

flesh lajme Shqipėria dėrgon 62 ushtarė nė Ēad

flesh lajme Pentagoni: Spastrimi i armėve tė vjetėruara duhet tė jetė pėrparėsi pėr Shqipėrinė

flesh lajme Nesėr pritet pėrgjigjja e Ban Ki-Munit rreth mandatit tė UNMIK-ut

flesh lajme Shkup: NATO dhe BE kėrkojnė zgjedhje tė qeta gjatė rivotimit qė do tė mbahet tė dielėn, mė 15 qershor

flesh lajme Huper: Pas 15 qershorit, kosovarėt do tė pėrballen me njė situatė konfuzioni dhe pasigurie mbi tė ardhmen

flesh lajme Zbatimi i Kushtetutės sė Kosovės, kėrkon kohė dhe ėshtė obligim i institucioneve tė Kosovės, thotė shefja rajonale e Fondacionit “Konrad Adenauer”, Klaudie Nolt

flesh lajme Pas hyrjes nė fuqi tė kushtetutės me 15 qershor, nė Kosovė do tė ketė dy misione ndėrkombėtare, UNMIK-u dhe EULEX-i, tha presidenti Sejdiu

flesh lajme Fejt: Shteti i Kosovės duhet tė ketė pushtet nė tėrė territorin e tij

flesh lajme Gjermania i sugjeron Malit tė Zi njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Qeveria pėrshėndetė angazhimin e SHPK-sė nė rastin e sulmit mbi familjen e kryeministrit Thaēi

flesh lajme Arrestohet personi qė sulmoi shtėpinė e kryeministrit Thaēi

flesh lajme Sulmohet shtėpia e kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi

flesh lajme Ish-ambasadori amerikan, Uilliam Uoker, shpreh gatishmėri pėr tė lobuar pėr njohjen e Kosovės

flesh lajme Uoker: Udhėheqėsit mė tė mirė pėr Kosovėn janė vetė kosovarėt

flesh lajme Kosovės, pas 15 qershoritn, nuk i duhet UNMIK-u, tha Ramush Haradinaj pas takimit me ish-abasadorin amerikan Uilliam Uoker

flesh lajme Mė 1 qershor janė vjedhur votat e dhjetėra mijėra qytetarėve - qeveria pėrgjegjėse, thotė ambasadorja e SHBA-ve nė Shkup, Xhilian Millovanoviq

flesh lajme Pjesėtarėt e MUP-it tė Serbisė legjitimojnė qytetarėt nė veri tė Kosovės, shkruan "Koha Ditore"

flesh lajme Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve nė Maqedoni ka anuluar votimin nė 68 qendra votimi nė njėsitė zgjedhore 1, 2 dhe 6

flesh lajme Medvedev i shqetėsuar nga mungesa e mirėkuptimit me Perėndimin rreth Kosovės

flesh lajme Moska kundėrshton propozimin e Ban Ki Munit pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Bundestagu u vazhdon edhe pėr njė vit mandatin trupave gjermane nė Kosovė

flesh lajme Kosova - temė e turneut tė presidentit Bush nė Evropė, qė do tė zhvillojė nga 10 deri mė 16 qershor

flesh lajme Komuna e Deēanit refuzon vendimin e Rykerit pėr dhėnien e 24 hektarėve Manastirit

flesh lajme Pėr shkak tė trajtimit tė Kosovės si shtet i pavarur, ministri serb braktis konferencėn ndėrkombėtare tė ministrave tė arsimit nė Oslo

flesh lajme Punėtorėt grevistė marrin nėn kontroll “Ferronikelin” - kėrkojnė rritjen e pagave 100 pėr qind

flesh lajme DASH: Kosova pikė tranziti dhe vend destinacioni pėr gratė dhe fėmijėt e trafikuar

flesh lajme Departamenti amerikan i Shtetit: Shqipėria - hapa prapa nė luftėn kundėr trafikut njerėzo flesh lajme Solana: Do ketė pėrparim rreth vendosjen sė EULEX-it nė Kosovė - shpresoj se mund tė jap lajme konkrete brenda pak ditėsh

flesh lajme Rohan: Prani paralele e dy misioneve ndėrkombėtare - absurde dhe e pa qėndrueshme

flesh lajme Kuvendi i Kosovės miratoi nė parim edhe pesė projektligje nga pakoja e Ahtisaarit

flesh lajme Ministri Pajaziti bisedoi me homologun zviceran rreth bashkėpunimit nė fushėn e punėve tė brendshme

flesh lajme Komandanti i KFOR-it Marnak dhe kryetari i Mitrovicės Rexhepi diskutuan pėr situatėn e sigurisė dhe zhvillimet politike nė veri tė Kosovės pas 15 qershorit

flesh lajme Kryetari Bajram Rexhepi kėmbėngulės pėr njė Mitrovicė me dy komuna dhe njė bord tė pėrbashkėt

flesh lajme Ivanko: UNMIK-u nė pritje tė udhėzimeve nga Nju Jorku, lidhur me prezencėn nė Kosovė pas 15 qershorit

flesh lajme Pak: Qėllimi i BE-sė - Kosova dhe Serbia tė bėhen anėtare tė kėtij unioni

flesh lajme Ban Ki-Mun pritet t'i ofrojė Beogradit atė qė realisht mund tė quhet pajtim me planin e prezantuar nga Samarxhiqi

flesh lajme Solana sot i raporton Parlamentit Evropian pėr punėn e EULEX-it nė Kosovė

flesh lajme Kuvendi i Kosovės sot shqyrton edhe pesė projektligje qė dalin nga pakoja e Ahtisarit

flesh lajme Greqia proteston kundėr Maqedonisė qė nuk lejoi kalimin e forcave greke nė drejtim tė Kosovės

flesh lajme Hetimi i ngjarjes sė Gėrdecit tė jetė i paanshėm dhe i pavarur, bazuar mbi sundimin e ligjit, tha ambasadori amerikan nė Tiranė, Xhon Uidhers

flesh lajme Kermabo: EULEX-i gjendet nė fazėn e shtrirjes nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Nė samitin BE-SHBA, javėn e ardhshme, do tė bisedohet edhe pėr bartjen e autorizimeve nga Kombet e Bashkuara nė mision EULEX nė Kosovė

flesh lajme Thaēi: Institucionet nė Kosovė, qė nga 15 qershori, do tė funksionojnė sipas dispozitave tė Kushtetutės sė re tė Republikės

flesh lajme Kacin: Serbia mund tė hyjė nė BE pa e njohur Kosovėn, por nė tė njėjtėn kohė, kur edhe Kosova tė hyjė nė BE

flesh lajme Kuvendi i Kosovės i dha tė martėn mbėshtetje tė plotė Agjencisė Kundėr Korrupsionit

flesh lajme Paditen pėr vjedhje tė 230.000 Eurove, tė dedikuara pėr projekte humanitare, gjashtė ish-zyrtarė tė UNMIK-ut dhe njė vendor

flesh lajme Qeveria miratoi edhe 5 projektligje qė dalin nga pakoja e Ahtisarit

flesh lajme SHBA: Maqedonia tė ri zhvillojė zgjedhjet nė zonat ku ka pasur probleme dhe tė hetojė pėrgjegjėsit pėr pengesat nė votime

flesh lajme Shefer: NATO shpreh shqetėsim pėr dhunėn e djeshme nė Maqedoni dhe kėrkon pėrsėritjen e zgjedhjeve nė qendrat ku ėshtė ndėrprerė votimi

flesh lajme OSBE: Zgjedhjet parlamentare nė Maqedoni nuk i pėrmbushėn plotėsisht standardet ndėrkombėtare

flesh lajme OSBE: Verdikti pėrfundimtar do tė varet nga pėrsėritja e votimit nė disa zona shqiptare

flesh lajme Krasniqi: Pėrgjegjės pėr dhunėn e djeshme nė Maqedoni ėshtė koalicioni qeverisės

flesh lajme Rohan: Nuk mund tė kėrkohet nga BE-ja tė mbėshtetet Serbia, derisa e saboton misionin e saj nė Kosovė

flesh lajme Kuvendi i Kosovės e ka hequr nga rendi i ditės kėrkesėn pėr nxjerrjen e njė rezolute kundėr akuzave tė ish-kryeprokurores Karla Del Ponte ndaj pjesėtarėve tė UĒK-sė

flesh lajme BDI-ja ka fituar numrin mė tė madh tė votave nė mesin e partive shqiptare, njoftoi KSHZ

flesh lajme Solana ka kėrkuar pėrsėritjen e zgjedhjeve nė ato zona ku janė shėnuar incidente tė rėnda nė Maqedoni

flesh lajme BDI: Rezultatet nė njėsinė zgjedhore numėr 6 dhe komunėn e Sarajit janė tė papranueshme

flesh lajme Votuesit nė Zvicėr hodhėn poshtė nė referendumin e djeshėm propozimin qė ashpėrsonte rregullat pėr marrjen e shtetėsisė zvicerane nga tė huajt

flesh lajme Ambasadorja amerikane nė Maqedoni, Xhilijan Millovanoviq, ka shprehur dėshpėrimin e saj pėr incidentet gjatė zgjedhjeve

flesh lajme Njė person ėshtė vrarė dhe disa tė tjerė janė plagosur, nė Ēair tė Shkupit

flesh lajme Siera Leone, e ka njohur Republikėn e Kosovės

 
     
  SHBA: Do tė ecim pėrpara me Kosovėn  
     
 

 
     
  Shtetet e Bashkuara e mbėshtesin zhvillimin demokratik tė Kosovės, ka thėnė pėrfaqėsuesi pėr shtyp i Departamentit tė Shtetit, Gonzalo Gallegos.
Lidhur me kėrkesėn e presidentit Boris Tadiq pėr bisedime tė reja mbi Kosovėn, Gallegos tha se kursi amerikan nuk ka ndryshuar.
"E dini se treni e ka lėnė stacionin. Kosova ėshtė njė shtet i pavarur. Ne e dimė kėtė dhe do tė vazhdojmė tė ecim pėrpara bashkė me ata. Nė kėtė pikė, politika jonė nuk ka ndryshuar", tha Gallegos.
 
 
 
 
     
 

Presidenti Bush autorizon ushtrinė amerikane nė Kosovė pėr bashkėpunim tė ri pas 15 qershorit

 
     
 

 
     
 

Presidenti amerikan Xhorxh Bush i ka dėrguar njė raport tė dy dhomave tė Kongresit amerikan pėr t'i njoftuar pėr nivelin e ri tė bashkėpunimit qė ushtria amerikane do tė ketė me prezencėn e ardhshme civile ndėrkombėtare nė Kosovė, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės.
"KFOR-i aktualisht koordinohet dhe e mbėshtet UNMIK-un me mjetet dhe kapacitetet e tij, dhe varėsisht prej vendimeve tė NATO-s mund ta ofrojė po kėtė bashkėpunim edhe pėr EULEX"-in, shkruan nė letrėn e tij Bush. Ai shkruan se bashkėpunimi nė mes tė policisė sė UNMIK-ut, EULEX-it SHPK-sė dhe Qeverisė sė Kosovės do tė rregullohet me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.
"Kam udhėzuar pjesėmarrjen e forcave tė armatosura tė SHBA-sė nė tė gjitha kėto operacione, duke u bazuar nė autoritetin tim pėr tė udhėhequr politikėn e jashtme tė SHBA-sė dhe si Komandant i Forcave tė Armatosura", thotė presidenti amerikan nė letėr, duke i premtuar Kongresit se do ta njoftojė vazhdimisht pėr zhvillimet e reja.