Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

NATO fillon rishikimin e operacioneve nė Kosovė

30 prill 2008

NATO-ja ka nisur rishikimin e operacioneve tė sigurisė nė Kosovė, si pėrgjigje ndaj zhvillimeve pas shpalljes sė pavarėsisė, ka thėnė zėdhėnėsi i aleancės nė Bruksel.
Hapi qė u ndėrmor nga ambasadorėt e NATO-s nė Bruksel, ėshtė bėrė qė 17 mijė forcat paqeruajtėse tė KFOR-it t'i pėrshtaten "evoluimit tė situatės nė terren nė Kosovė", tha James Appathurai.
"Ata u kanė dhėnė udhėzimet politike dhe drejtimet autoriteteve ushtarake qė nė javėt e ardhshme tė fillojnė rishikimin e planit operacional pėr tė marrė parasysh detyrat e reja politike", tha ai.

 

Kosova sė shpejti me pasaporta tė reja

30 prill 2008

Pasaportat e Republikės sė Kosovės dhe dokumentet e tjera personale qė pas nėntė vjetėsh zėvendėsojnė ato tė UNMIK-ut, do tė fillojnė tė lėshohen qė nga muaji korrik i kėtij viti.Ministri i Punėve tė Brendshme i Republikės sė Kosovės, Zenun Pajaziti, nė njė intervistė pėr BBC-nė, ka thėnė se dokumentet personale, tė cilat janė nė pėrgatitje e sipėr tė prodhimit dhe dizajnimit tė tyre, do tė kenė standardin mė tė lartė tė sigurisė nė rajon, tė rekomanduara edhe nga ekspertė tė Komisionit Evropian.
Pasaporta e Republikės sė Kosovės do tė ketė ngjyrat e flamurit evropian, por dhe simbolet e Kosovės tė miratuara nga Parlamenti i Kosovės.
Deri nė ditėn e daljes sė pasaportės sė Kosovės, qytetarėt e saj do tė mund tė vazhdojnė tė pėrdorin dokumentet e udhėtimit tė UNMIK-ut.
Pasaportat e Kosovės do tė shėnojnė rastin e parė qė shtetasit e saj, mė nė fund tė kenė dokumentet e udhėtimit, tė cilat pėr momentin, do tė njihen nga rreth 40 shtete tė botės, aq sa deri mė tash e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

 

Mun: Progresi i shėnuar nė Kosovė do tė vazhdojė mė tej, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės

30 prill 2008

Nė Kosovė janė bėrė pėrparime dhe ato do tė vazhdojnė edhe mė tej, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės, mė 15 qershor, ka deklaruar sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Mun. Ai ka thėnė se roli i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, gjatė kėtij viti do tė pėrqendrohet tek situata nė terren.
“Jam i kėnaqur qė nė Kosovė deri tani nuk kanė ndodhur konflikte etnike dhe iu bėj thirrje tė gjitha palėve, qė tė mos ndėrmarrin veprime tė njėanshme, qė do tė nxisin dhunėn”, ka pohuar Ki Mun.
UNMIK-u ėshtė gati tė kryej detyrėn e tij nė tė gjithė territorin e Kosovės, ka thėnė Ban Ki Mun.

 

UNMIK: S'ka negociata, zgjedhjet serbe nė Kosovė tė paligjshme

30 prill 2008

UNMIK-u ritheksoi sot se mbajtja e zgjedhjeve serbe nė territorin e Kosovės ėshtė e paligjshme dhe se kėtė porosi ėshtė duke ua transmetuar liderėve serbė nė Beograd pėrmes tė gjitha mekanizmave diplomatike pėrfshirė edhe selinė nė Nju Jork, zyrėn e OKB-sė nė Beograd dhe Grupin e Kontaktit.
UNMIK-u ėshtė duke ua transmetuar porosinė liderėve serbė nė Beograd se "pėr sa na pėrket neve, zgjedhjet lokale janė tė paligjshme dhe kėtė porosi ua kemi pėrcjellė njė numri tė shteteve anėtare tė BE-sė dhe tani jemi duke i pėrdorur tė gjitha mjetet diplomatike pėr ta transmetuar kėtė porosi", tha zėdhėnėsi Aleksander Ivanko. Ai shtoi se UNMIK-u nuk ėshtė duke negociuar me Beogradin pėr mbajtjen e kėtyre zgjedhjeve, por ėshtė duke ia bėrė tė qartė se "kėto zgjedhje janė tė paligjshme". "Ne nuk jemi duke negociuar. Kėto zgjedhje janė tė paligjshme dhe pikė. S'ka negociata, ne po pėrpiqemi qė ta bartim kėtė porosi se zgjedhjet janė tė paligjshme dhe qė t'i anulojmė planet e tyre pėr mbajtjen e kėtyre zgjedhjeve nė Kosovė", tha Ivanko. Ai tha se ka sinjale nga udhėheqėsit politikė tė Serbisė se ata kanė filluar ta kuptojnė qė mund tė anulohen kėto zgjedhje.

 

Brown: Trupat shtesė do tė mbrojnė paqen nė Kosovė

30 prill 2008

600 trupat shtesė britanike qė do tė vijnė nė Kosovė pėr tė ndihmuar nė ruajtjen e paqes do tė qėndrojnė gjatė gjithė qershorit, ka konfirmuar ministri britanik i mbrojtjes, Des Brown.
"KFOR-i nė bashkėpunim me autoritetet policore tė Kombeve tė Bashkuara po punojnė intenzivisht rreth ēėshtjeve tė sigurisė nė mėnyrė qė tė ruajnė njė mjedis tė sigurt nė Kosovė", tha Brown pėr tė pėrditshmen britanike "Guardian".
Britania e Madhe ėshtė pėrgjegjėse pėr tė vėnė nė dispozicion tė KFOR-it trupa rezervė pėr 6 muajt e parė tė kėtij viti.
Trupat qė do tė vijnė nė Kosovė kanė qėndruar nė Irlandėn e Veriut dhe aty janė trajnuar pėr kėtė mision.

 

Karamanlis: Vendimi pėr Kosovėn pasi tė analizojmė situatėn

30 prill 2008

Kryeministri grek, Costas Karamanlis ka deklaruar se, kur bėhet fjalė pėr ēėshtjen e Kosovės, Greqia ēdoherė ka qenė pėr marrėveshje dhe jo pėr politikėn e “aktit tė kryer”.
Karamanlis ka theksuar se Greqia, nė pajtim me rrethanat e reja, do t’i sjellė vendimet nė bazė tė analizės sė detajuar dhe gjithėpėrfshirėse tė situatės, kanė njoftuar mediat greke.
Kryeministri grek tė martėn ka qėndruar nė Moskė, ku ėshtė takuar me presidentin rus, Vladimir Putin, i cili ka deklaruar se, “pozicionet e kėtyre dy shteteve janė shumė tė ngjashme kur bėhet fjalė pėr situatėn nė Gadishullin Ballkanik dhe pėr ēėshtjen e Kosovės”.

 

Cėrvenkovski: Kosova nuk u ftua nė Samit pasi nuk e kemi njohur si shtet

30 prill 2008

Presidenti i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, para fillimit tė Samitit tė presidentėve nga Evropa Qendrore, nė Ohėr, tha se nė kėtė forum nuk janė ftuar pėrfaqėsues tė Kosovės, pasi Maqedonia akoma nuk ka ndėrtuar qėndrim zyrtar rreth njohjes sė kėtij vendi.

 

NATO zhvillon manovra nė veri tė Kosovės

30 prill 2008

Forcat e NATO-s kanė nisur dje, nė pjesėn veriore tė Kosovės, manovrat ushtarake pėr tė treguar gatishmėrinė pėr intervenime tė shpejta.
Ky operacion "shfaq aftėsinė pėr tė intervenuar kudo qė ėshtė e nevojshme, nė mėnyrė qė tė kujdesemi pėr sigurinė", ka thėnė koloneli Pascal Langard.
Ushtrimet po zhvillohen nė fshatra shqiptare, tė cilat janė tė rrethuara nga ato serbe.

 

Solana: Misioni i EULEX-it vazhdon

30 prill 2008

Pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Havier Solana, ka deklaruar pas takimit tė Kėshillit tė Ministrave nė Luksemburg se, misioni i Bashkimit Evropian nė Kosovė (EULEX) do tė vazhdojė, ndėrsa ka shtuar se BE-ja do tė bashkėpunojė me Kombet e Bashkuara rreth kėsaj ēėshtjeje.
"Kudo qoftė, misioni ynė nuk shpie drejt tendosjes, ngase ky ėshtė njė mision i sundimit tė ligjit dhe nuk ka kompetenca qė ka NATO-ja ose organizata tė tjera qė kanė pėrgjegjėsi pėr siguri”, ka thėnė Solana.
I pyetur nėse Marrėveshja pėr Stabilizim Asociim qė ka nėnshkruar Serbia me BE-nė prejudikon statusin e Kosovės, Solana ka thėnė se pėr Bashkimin Evropian “ēėshtja e statusit ėshtė neutrale”. "Pėr ne nė BE, nuk flas pėr disa shtete tė veēanta anėtare tė BE-sė, MSA-ja ėshtė neutrale nga aspekti i statusit”, ka thėnė ai.
Ndėrkaq, duke u pėrgjigjur nė pyetjen e gazetarėve nėse BE-ja me kėtė marrėveshje e njeh Serbinė me apo pa Kosovėn Solana ka thėnė se, “BE nuk njeh shtetet”.

 

Qeveria i mundėson Adem Demaēit, pagė mujore, veturė dhe vozitės

29 prill 2008

Qeveria e Kosovės, vendosi qė t’i ndajė pagė mujore, veturė dhe njė vozitės, pėr simbolin e rezistencės kombėtare, Adem Demaēin. Nė arsyetimin e kėtij vendimi, kryeministri Hashim Thaēi, tha se Demaēi, ėshtė simbol i lirisė dhe i pavarėsisė sė Kosovės.
Po ashtu Qeveria ka vendosur qė tė fillojnė procedurat pėr shndėrrimin nė muze tė shtėpisė e cila ėshtė shfrytėzuar gjatė kohės sė luftės nga pėrfaqėsuesi politik i UĒK-s, Adem Demaēi.

 

Kuvendi, nė vend tė rezolutės, nxori njė deklaratė kundėr zgjedhjeve serbe nė Kosovė

29 prill 2008

Kuvendi i Republikės sė Kosovės nxori sot njė deklaratė me tė cilėn mbėshtetet qėndrimi i presidentit Fatmir Sejdiu, kryeministrit Hashim Thaēi dhe administratės sė UNMIK-ut, se zgjedhjet lokale serbe dhe rezultati eventual i tyre nuk do tė kenė kurrfarė ndikimi nė Kosovė.
Kjo deklaratė, e cila u lexua nga kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, nuk u hodh fare nė votim, ndėrkaq u konsiderua si dokument i hartuar nė harmoni tė plotė nga shefat e grupeve parlamentare dhe si e tillė gėzon, sipas tij, konsensus tė gjere gjithė-politik. Ndryshe, Kryesia e Kuvendit nė njė takim tė jashtėzakonshėm qė mbajti nė mėngjes, vendosi qė Kuvendi gjatė seancės sė rregullt plenare tė nxjerrė njė rezolutė mė tė cilėn do tė kundėrshtohet fuqishėm mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė.

 

NATO do tė vazhdojė pėrkushtimin pėr garantimin e sigurisė nė gjithė territorin e Kosovės

29 prill 2008

Drejtues tė Komitetit ushtarak thanė se Aleanca do t’u pėrgjigjet tė gjitha kėrkesave qė dalin pėr misionin e KFOR-it nė periudhėn pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Komiteti ushtarak i NATO-s ka vizituar sot Kosovėn pėr t’u njohur nga afėr me zhvillimet nė terren.
Komiteti ushtarak i NATO-s u shpreh i kėnaqur me gjendjen e sigurisė nė Kosovė dhe angazhimin e forcave shumėkombėshe tė KFOR-it pėr garantimin e mjedisit tė qetė, si pėr shumicėn shqiptare ashtu edhe pėr pakicat.
Anėtarėt e Komitetit, gjatė vizitės sė sotme nė Kosovė, pėrcollėn dhe u informuan nga afėr pėr zhvillimet nė terren pas shpalljes sė pavarėsisė me 17 shkurt. Shefi i Komitetit Rej Heno tha se pėrkushtimi i NTAO-s ėshtė shumė i rėndėsishėm sidomos nė kėtė fazė pėr Kosovėn.
“Ėshtė esenciale qė qetėsia tė mbizotėrojė nė Kosovė, sidomos gjatė kėsaj periudhe tė rėndėsishme. E pėrsėris se KFOR-i do tė jetė kėtu edhe nė tė ardhmen, i gatshėm t’iu pėrgjigjet kėrkesave qė do tė dalin”, tha Heno.
Misioni i NATO-s nė Kosovė bazohet nė rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit. Heno tha se mandati do tė mbetet i pandryshuar deri nė njė vendim tjetėr tė OKB-sė.
“Kemi operuar nė bazė tė kėsaj rezolute qė sa vite dhe kjo ėshtė treguar e suksesshme. Vazhdojmė njėjtė derisa Kėshilli i Sigurimit tė dalė me njė rezolutė tjetėr, atėherė ne do t’u pėrshtatemi rrethanave, detyrave dhe mandatit tė ri”, tha Heno.
Ngjarjet e 17 marsit nė veri tė Kosovės, sipas Komitetit nuk kanė ndikuar nė kurrfarė ndryshimi nė rolin dhe misionin e NATO-s nė Kosovė.
Heno tha se NTAO ėshtė e kėnaqur me nivelin e trupave qė ka nė misionin nė Kosovė dhe nuk paralajmėroi ndryshime eventuale, pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės me 15 qershor.
Komiteti vlerėsoi pozitivisht bashkėpunimin ndėrmjet forcave tė KFOR-it dhe tė policisė, qoftė vendore apo ndėrkombėtare, si mekanizma kryesore pėr garantimin e sigurinė nė Kosovė.

 

Kuvendi pritet tė nxjerrė njė rezolutė kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve serbe

29 prill 2008

Kryesia e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės sot mori vendim qė nė bashkėpunim me shefat e grupeve parlamentare tė harmonizojė njė tekst pėr nxjerrjen e njė rezolute para legjislativit qė do tė kundėrshtojė mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė.
Rezoluta pritet tė miratohet nė seancėn e sotme tė kuvendit, ku po bėhet shqyrtimi i dytė i tetė projektligjeve.

 

Smith: Britania e Madhe do tė mbėshtesė Kosovėn nė procesin e zbatimit tė pavarėsisė sė saj

29 prill 2008

Kosova duhet tė ndėrtojė njė shtet tė suksesshėm, vlerėsoi sot nė Prishtinė drejtori pėr ēėshtje tė politikės evropiane nė Zyrėn e Jashtme tė Britanisė dhe tė Commonwealth-it, Antony Smith. Pas takimit me presidentin Fatmir Sejdiu, diplomati Smith premtoi mbėshtetjen e Qeverisė britanike pėr zbatimin e pavarėsisė sė Kosovės.
“Ne duhet tė vazhdojmė tė bashkėpunojmė ngushtė me autoritetet e Kosovės kėtu pėr tė konsoliduar statusin e Kosovės. 17 shkurti ka qenė pika e fillimi dhe jo e fundit. Po ashtu 15 qershori do tė jetė njė pikėnisje tjetėr. Ne kemi njė agjendė tė rėndėsishme pėr Kosovėn, qė ka tė bėjė me sigurinė, stabilitetin dhe rritjen ekonomike, e cila do tė mundėsojė hapje tė vendeve tė punės dhe prosperitet pėr njerėzit e vendit tuaj”, ka thėnė Smith.
“Sfida me tė cilėn po ballafaqohemi tani ėshtė se si do tė jetė periudha pas tranzicionit, e cila duket tė jetė mjaft e komplikuar. Sfida tė tilla nuk janė parė shpesh nė bashkėsinė ndėrkombėtare. Pra, duhet tė bėhet shumė punė. Ekziston njė agjendė dhe njė afat, por ne duhet tė sigurohemi qė gjėrat tė funksionojnė”, ka theksuar Smith.

 

Ryker: Pasi tė hyjė nė fuqi kushtetuta e Kosovės, ndryshon edhe mandati i KB

29 prill 2008

"Kur tė hyjė nė fuqi kushtetuta e re e Kosovės, situatėn duhet ta shqyrtojmė me shumė kujdes. Me siguri do tė jemi nė situatėn qė mandati ēfarė e kemi njohur deri mė tash nuk do tė mund tė zbatohet mė", ka deklaruar pėr BBC shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker.
I pyetur nėse ekziston rreziku qė UNMIK-u tė sistemohet kryesisht nė zonat serbe nė Kosovė, ndėrsa pjesėtarėt e misionit tė BE-sė nė zonat me shumicė shqiptare, gjė qė do tė pėrshpejtonte de fakto ndarjen e Kosovės, Ryker tha se "rezultati i procesit aktual nuk duhet tė jetė ndarja e punės midis misioneve tė ndryshme pėrgjatė linjave etnike". Ndėrkaq, nė pyetjen shtesė se a e sheh rrezikun qė kjo megjithatė ndodhė dhe si tė shmanget kjo, Ryker tha: "U mbetet mbrojtėsve tė roleve tė misioneve qė atė mundėsi ta pėrjashtojnė, e ne kemi bėrė me dije shumė qartė se konsiderojmė qė kjo nuk do tė ishte bilanc i mirė".

 

BE e OKB, pa marrėveshje rreth misioneve nė Kosovė

29 prill 2008

Zėdhėnėsja e shefit tė diplomacisė evropiane ka theksuar se vazhdojnė pėrgatitjet pėr misionin evropian nė Kosovė. "Qėllimi i misionit mbetet i njėjtė megjithė faktin se janė rishikuar planet. Kjo ėshtė pėrshtatje praktike e procesit tė vendosjes sė njė misioni", ka thėnė Kristina Gallak.
Deklaratat e saj vijnė nė kohėn kur diplomatė nė Bruksel thonė se po rriten dyshimet rreth mundėsisė sė marrjes sė drejtimit tė policisė nė Kosovė nga misioni i Bashkimit Evropian, pasi nuk po arrihet asnjė marrėveshje pėr dorėzimin e kompetencave nga Kombet e Bashkuara.
"Njė numėr vendesh tė Bashkimit Evropian mendojnė se plani i misionit evropian duhet tė ripėrshtatet, thėnė mė sė buti", citon agjencia Reuters diplomatė evropianė.
Diplomatėt mendojnė se "nėse UNMIK-u do mbetet nė terren edhe pas qershorit kjo do tė ēimentojė de facto njė ndarje tė butė tė Kosovės. Do tė kemi UNMIK-un nė zonat e banuara me serbė nė veri dhe EULEX-in nė pjesėn tjetėr tė Kosovės banuar me shqiptarė".

 

Thaēi: Pavarėsinė e Kosovės nuk mund ta anashkalojė askush

28 prill 2008

Pavarėsinė e Kosovės nuk mund tė anashkaloj askush, tha kryeministri, Hashim Thaēit, duke u pėrgjigjur nė pyetjen nėse Kosova ėshtė injoruar nga Maqedonia pasi nuk u ftua nė konferencėn e presidentėve tė Evropės Qendrore, qė do tė mbahet me 2 dhe 3 maj nė Ohėr.
Ndėrkaq, presidenti Sejdiu nuk dha pėrgjigje konkrete lidhur me kėtė ēėshtje. Ai tha se angazhohet pėr bashkėpunim tė mirėfilltė me tė gjitha vendet e rajonit.

 

Ministri i mbrojtjes i Luksemburgut premton mbėshtetjen e vendit tė tij pėr zhvillimin e Kosovės

28 prill 2008

Pas 15 qershorit, kur hyn nė fuqi kushtetuta, nė Kosovė do tė ketė vetėm njė prani civile ndėrkombėtare, tha kryeministri Hashim Thaēi. “Autoriteti qeverisės do tė bartet tek institucionet e legjitime tė Republikės sė Kosovės, por do tė kemi edhe praninė ndihmuese ndėrkombėtare qė do tė jetė mjaft e rėndėsishme nė rrugėn tonė pėr ndėrtimin e rendit demokratik, multietnik dhe integrim nė strukturat e NATO-s dhe BE-sė. E ritheksoi pas 15 qershorit do tė jetė njė adresė civile ndėrkombėtare nė Kosovė”, tha kryeministri Thaēi pas takimit me ministrin e Mbrojtjes tė Luksemburgut, Jen Luiz Shillc.
Ndėrsa ministri i Mbrojtjes i Luksemburgut, Jen Luiz Shillc tha se pas shpalljes sė pavarėsisė, Kosova ka shėnuar progres nė fushėn e legjislacionit duke theksuar miratimin e Kushtetutės dhe tė njė varg ligjesh qė mbrojnė tė drejtat e minoriteteve. Ai premtoi mbėshtetjen e vazhdueshme tė vendit tė tij pėr zhvillimin social e ekonomik.
“Kontributi ynė do tė jetė pėr 5 vitet e ardhshme 6 milion euro nė projekte aftėsimi tė tė rinjve dhe nė sektorin shėndetėsor nė Prishtinė dhe rajonin verior tė Mitrovicės”, tha Shillc.
Ministri Shillc tha se vendi i tij do tė vazhdojė tė jap kontributin e tij edhe nė sektorin ushtarak. Luksemburgu ka nė Kosovė 23 ushtarė qė veprojnė nė kuadėr tė KFOR-it. Shillc ka takuar edhe shefin e UNMIK-ut Joakim Ryker.

 

Sparks: Transferimi i UNMIK-ut tek EULEX-i do tė ndodh sipas planit

28 prill 2008

"Ėshtė e qartė se transferimi nga misioni i UNMIK-ut tek EULEX-i do tė ndodh sipas planit dhe ne do tė vazhdojmė tė fokusohemi nė planin e Ahtisarit. Nuk besoj se do tė ketė hapėsirė pėr konflikt tė ngrirė mes UNMIK-ut dhe EULEX-it, rreth Kosovės", tha sot ambasadori britanik nė Kosovė Endrju Sparks, pas takimeve qė pati me presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi ndėrkaq theksuan se me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, mė 15 qershor, institucionet e Kosovės do tė udhėheqin vendin, me mbikėqyrje tė autoriteteve ndėrkombėtare, ndaj ecja pėrpara do tė jetė sukses i pėrbashkėt.

 

Komiteti Ushtarak i NATO-s nesėr viziton Kosovėn

28 prill 2008

Anėtarėt e Komitetit tė NATO-s do ta vizitojnė nesėr Kosovėn, ku do tė takohen me komandantin e KFOR-it, gjeneral Ksavier de Marnak dhe do t’i vizitojnė trupat e KFOR-it. Komiteti Ushtarak ėshtė autoriteti mė i lartė ushtarak nė NATO, i cili siguron organet civile vendimmarrėse tė NATO-s me kėshilla pėr ēėshtje ushtarake.
Roli kryesor i Komitetit ėshtė tė sigurojė udhėzim dhe kėshillė mbi politikat dhe strategjitė ushtarake. Ai ėshtė pėrgjegjės t’i rekomandojė autoriteteve politike tė NATO-s ato masa tė cilat konsiderohen tė jenė tė nevojshme pėr implementimin e vendimeve qė i pėrkasin operacioneve dhe misioneve tė NATO-s.

 

Kurti: Heshtja e Kosovės mė 11 maj hapė shtegun pėr ndarje

28 prill 2008

Nėse Kosova hesht mė 11 maj, hapet shtegu pėr kantonizimin ose ndarjen e Kosovės, ka deklaruar nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti.
“Mendoj se mė 11 maj po na e matin pulsin e 2 milion e gjysmė njerėzve, nėse e pranojmė njė ndėrhyrje tė tillė tė Serbisė. Nėse Kosova hesht, njė gjė ėshtė e sigurt – do tė hapet shtegu pėr kantonizimin e Kosovės, pėr ndarjen e saj tė brendshme dhe pėr bėrjen e saj njė Bosnje tė dytė, pra njė vend tėrėsisht jofunksional”, ėshtė shprehur lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, e cila ka paralajmėruar njė protestė gjithėpopullore mė 9 maj, kundėr zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė.

 

Express: Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker zhvendoset nė Nju Jork

28 prill 2008

Me planet pėr rikonfigurimin e pranisė sė OKB-sė nė Kosovė parashihet qė shefi i UNMIK-ut tė mos qėndrojė nė Prishtinė, por nė Selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork, shkruan nė numrin e sotėm gazeta Express.
Joakim Ryker, sipas kėsaj gazete, atje do tė ishte i angazhuar edhe nė njė post tjetėr nė Zyrėn e kreut tė OKB-sė, Ban Ki-Mun, ose nė Departamentin e OKB-sė pėr Operacione Paqeruajtėse (DPKO).
Sipas burimeve tė Express-it, nė mungesė tė PSSP-sė, praninė e zvogėluar tė OKB-sė nė Kosovė do ta udhėheq njė i ngarkuar me punė.
Prania e OKB-sė nė Kosovė parashihet tė ketė njė zyre tė vogėl politike dhe ligjore, puna kryesore e sė cilės do tė ishte raportimi nė Nju Jork pėr atė qė ndodhė nė Kosovė.
Kjo zyre ndėr tė tjera, pėr ēdo tre muaj do tė hartojė raportin teknik rreth zhvillimeve nė Kosovė, qė do t’i dorėzohet sekretarit tė pėrgjithshėm pėrmes PSSP-sė tė vendosur nė Nju Jork.
Shefi i tashėm i UNMIK-ut, Joakim Ryker, do tė punojė pėr OKB-nė nė Kosovė deri nė pėrfundimin e procesit tė rikonfigurimit, qė pritet tė zgjasė sė paku deri nė fund tė qershorit.

 

Nis punėn ekipi i hetuesve tė OKB-sė pėr ngjarjet e 17 marsit

28 prill 2008

Ekipi i specialistėve tė Kombeve tė Bashkuara ka nisur sot punėn nė hetimet pėr dhunėn e 17 marsit nė Mitrovicė. Ekipi prej 4 vetash ka mbėrritur nė Prishtinė tė shtunėn, i emėruar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Mun javėn e kaluar. Ata kanė pėr detyrė tė hetojnė rrethanat e incidenteve tė 17 marsit, kur pas ndėrhyrjes sė policisė sė UNMIK-ut pėr tė liruar objektin e uzurpuar tė gjykatės, njė polic ukrainas vdiq nga plagėt e marra. Nė pėrleshjet nė mes tė serbėve dhe prezencės ndėrkombėtare ushtarake e policore, ishin plagosur dhjetėra ushtarė dhe policė ndėrkombėtare.

 

Ministrat e jashtėm tė BE-sė takohen nesėr - diskutojnė edhe pėr Kosovėn

28 prill 2008

Ministrat e jashtėm tė BE-sė do tė takohen nesėr nė Luksemburg dhe Kosova pritet tė jetė njėra prej temave tė takimit. Ata pritet tė diskutojnė pėr fatin e misionit EULEX nė Kosovė. Pritet gjithashtu qė tė nėnshkruhet Marrėveshja e Stabilizim-Asociimit me Bosnjė e Hercegovinėn dhe ndoshta edhe me Serbinė.

 

Dinosha: Mali i Zi ta njohė Kosovėn nė maj

28 prill 2008

Kryetari i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve nė Mal tė Zi, Ferhat Dinosha, ka deklaruar se ky shtet nė muajin maj do tė duhej ta njohė pavarėsinė e Kosovės, pėr shkak tė simbolikės qė ka ky muaj pėr kėtė vend. Me votėn vendimtare tė komunitetit shqiptar, Mali i Zi nė maj 2006 me anė tė referendumit u nda nga Serbia, duke e shpallur pavarėsinė. Dinosha ka thėnė se Mali i Zi duhet tė ndjekė sugjerimet e Bashkimit Evropian dhe tė SHBA-sė dhe ta njohė Kosovėn gjatė muajit tė ardhshėm.

 

Thaēi: Prioritet i qeverisė zbardhja e fatit e tė gjithė atyre qė mungojnė

27 prill 2008

Qeveria e Kosovės i ka vėnė vetes prioritet qė tė zbardhė fatin e tė gjithė atyre qė mungojnė, ėshtė zotuar kryeministri Hashim Thaēi nė ditėn e tė pagjeturve.
Kryeministri Thaēi ka thėnė se ēėshtja e tė pagjeturve ka qenė nė krye tė agjendės, por serbėt kanė qenė jobashkėpunues.
Derisa mijėra qytetarė nga mbarė Kosova kanė kujtuar masakrėn mė tė madhe qė serbėt kanė kryer gjatė luftės, atė tė Mejės dhe Korenicės. Nė ditėn e pėrkujtimit tė 1963 personave tė pagjetur, familjarėt edhe njė herė kanė kėrkuar nga institucionet vendėse dhe ato ndėrkombėtare zbardhjen e fatit tė familjarėve tė tyre qė mungojnė. Ndėrkaq, nė Gjakovė ėshtė zbuluar pllaka “Muri i dhimbjes”, me emrat e tė vrarėve dhe tė zhdukurve gjatė vitit 1998-99 nga komuna e Gjakovės.

 

Vizita e Tadiēit nė Kosovė e papranueshme

25 prill 2008

Autoritetet e Kosovės e kanė vlerėsuar tė papranueshme vizitėn e paralajmėruar nga presidenti serb Boris Tadiē.
Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu deklaroi nė Prizren se vizita e paralajmėruar e Tadiēit nė disa mjedise serbe nė Kosovė ka karakter privat.
Sejdiu tha se ēdo hyrje-dalje nė Kosovė ėshtė nė kompetencė tė UNMIK-ut, por shtoi se pėr Prishtinėn ėshtė e papranueshme ēdo ardhje e njerėzve, tė cilėt kanė pėr qėllim propagandėn politike.
"Njerėzve mund t'u lejohet t'i vizitojnė bashkėkombėsit e tyre, por pėr ne janė tė papranueshme vizitat qė kanė pėr qėllim fushatėn parazgjedhore, krijimin e situatave konfliktuoze dhe nxitjen e urrejtjes", tha Sejdiu.
Edhe zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi tha se vizita e paralajmėruar e presidentit serb Boris Tadiē ėshtė e papranueshme, dhe pėr kėtė nuk janė tė njoftuara institucionet e vendit.
 

Guardian: Britania dėrgon nė Kosovė njė batalion prej 600 ushtarėsh

25 prill 2008

Britania pozitivisht i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės sė NAT0-s qė nė Kosovė tė dėrgojė njė batalion kėmbėsorie prej 600 ushtarėsh me detyrė qė tė mbajė "rendin publik" nė shtetin e ri tė Ballkanit, shkruan sot gazeta "Guardian".
Sipas gazetės londineze vendimi ėshtė marrė nė bazė tė mandatit aktual britanik pėr sigurimin e forcave rezervė ushtarake pėr Ballkanin.
Komandantėt e NATO-s muajve tė ardhshėm nė Kosovė presin rritjen e tensioneve ndėretnike, si pėr shkak tė mbajtjes sė zgjedhjeve lokale dhe parlamentare serbe mė 11 maj, po ashtu edhe pėr shkak tė shpalljes sė Kushtetutės sė re tė Kosovės mė 15 qershor e cila do tė konfirmojė pavarėsinė e Kosovės, tė cilėn serbėt nuk e pranojnė.
"Situata nė Kosovė ende ėshtė e paparashikueshme", citon gazeta fjalėt e njė gjenerali britanik tė angazhuar pranė misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė.

 

ANSA: Dorėheqja e Rykerit ēėshtje ditėsh

25 prill 2008

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, do tė japė dorėheqje dhe kjo ėshtė ēėshtje ditėsh. Kėshtu raporton sot agjencia italiane e lajmeve, ANSA, duke iu referuar burimeve nė UNMIK. Lajmi publikohet vetėm tri ditė pas deklaratės sė Rykerit se nuk ka ndėrmend tė japė dorėheqje.
Ndėrkaq, nė njė intervistė pėr BBC-nė, Ryker ka folur pėr formatin e UNMIK-ut nė tė ardhmen. Sipas tij, ky mision do t’u pėrshtatet rrethanave tė reja nė Kosovė. “Tė gjithė nė Kombet e Bashkuara e dinė se rrethanat nė Kosovė po ndryshojnė pas shpalljes sė pavarėsisė dhe ne duhet tė reagojmė sipas rrethanave”, ka deklaruar Ryker.

 

Kosova shėnon Ditėn e tė pagjeturve pa informata pėr rreth 2000 persona

25 prill 2008

Nė prag tė shėnimin tė Ditės ndėrkombėtare tė tė zhdukurve, me moton “Tė pagjeturit duhet tė gjenden”, Kėshilli Koordinues i Asociacioneve tė Familjeve tė Pagjeturve tė Kosovės (KKAFPK), kėrkoi nga Qeveria e Kosovės angazhim mė tė madh pėr zbardhjen e fatit tė mė tė dashurve tė tyre.

 

ICMP: Tė zhdukurit e Kosovės - pengesė pėr stabilitet

25 prill 2008

Komisioni Ndėrkombėtar pėr Personat e Zhdukur (ICMP) vazhdon tė shprehė shqetėsimin e tij tė thellė pėr rreth 2 mijė persona tė pagjetur qė nga konflikti i Kosovės. Autoritetet nė Beograd dhe Prishtinė janė pėrgjegjėse pėr t'u dhėnė pėrgjigje familjeve, pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike, fetare apo tė tjera, thuhet nė njė komunikatė tė kėtij komisioni.
Nė Ditėn e Kosovės pėr Personat e Zhdukur, ICMP- ja shfaq shpresėn pėr njė bashkėpunim tė vazhdueshėm dhe tė suksesshėm midis Beogradit dhe Prishtinės, i ngjashėm me atė qė ka ndodhur me Procesin e Pėrbashkėt tė Zhvarrimeve nė Bosnjė Hercegovinė si dhe nė Kroaci, Bosnjė dhe Hercegovinė dhe nė Serbi, nė zona me interes tė pėrbashkėt.
ICMP ja thekson se ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė lokalizohen vendvarrime tė tjera qė lidhen me konfliktin.
Komisioni Ndėrkombėtar pėr Personat e Zhdukur beson fuqishėm se zgjidhja e fatit tė personave tė zhdukur nga konflikti i Kosovės ėshtė kritik, jo vetėm pėr mijėra tė afėrm qė nuk dinė ku i kanė tė dashurit e tyre, por edhe pėr procesin e vendosjes sė paqes dhe stabilitetit nė rajon.

 

Bundestagu hedh poshtė kėrkesėn e socialistėve pėr tėrheqjen e ushtarėve gjermanė nga Kosova

25 prill 2008

Bundestagu gjerman ka hedhur poshtė kėrkesėn e partisė opozitare socialiste qė ushtarėt gjermanė tė tėrhiqen nga Kosova. Socialistėt kanė pohuar se Bundesferi nuk ka mė mandat pėr pjesėmarrje nė KF0R, sepse “me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė shkelur rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit”. Partitė e tjera nė Bundestag hodhėn poshtė propozimin. Deputeti i nacional-konservativistėve nė pushtet Karl Teodor Gutenberg justifikoi se nė rezolutėn 1244 shpallja e pavarėsisė nuk ėshtė e ndaluar shprehimisht.

 

Ryker pėrsėrit qėndrimin se mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė ėshtė e paligjshme

25 prill 2008

Shefi i misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė Joakim Ryker ka pėrsėritur qėndrimin se mbajtja e zgjedhjeve lokale tė Serbisė nė Kosovė ėshtė e paligjshme. Duke komentuar paralajmėrimet e Beogradit se do tė kėmbėngulė pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė tilla, Ryker tha se vetėm misioni i tij ka mandat pėr organizim tė zgjedhjeve nė Kosovė tė paktėn deri mė 15 qershor, kur pritet tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.

 

Estonia dhe Kosova vendosėn marrėdhėnie diplomatike

24 prill 2008

Estonia u bė shteti i parė Baltik qė vendosi marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn.
Protokollin e vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike mes dy vendeve e nėnshkruan nė Talin zėvendėskryeministri i Kosovės, Ramė Manaj, dhe ministri i Jashtėm i Estonisė, Urmas Paet.
Paet tha se Estonia shpreson se Kosova do tė stabilizohet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, dhe se do tė ndėrtojė marrėdhėnie tė shėndosha me Serbinė dhe Bashkimin Evropian.
Estonia ėshtė i pari nga tri shtetet Baltike qė vendos marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn, megjithėse ende nuk ka planifikuar qė tė hapė ambasadėn nė Prishtinė.
Estonia e njohu shtetin e Kosovės mė 21 shkurt, vetėm katėr ditė pas shpalljes sė pavarėsisė.

 

Burkina Faso njeh pavarėsinė e Kosovės

24 prill 2008

Burkina Faso sot e ka njohur pavarėsinė e Kosovės. "Burkina Faso e njeh ekzistimin e shtetit tė ri sovran, nė pajtim me tė drejtėn ndėrkombėtare", thuhet nė komunikatėn e qeverisė nė kryeqytetin Ugadugu. Nė njoftim gjithashtu thuhet se Burkina Faso ėshtė e gatshme "tė vendosė marrėdhėnie miqėsore dhe bashkėpunim me shtetin e ri sovran".

 

Frid: KB dhe BE janė faktorė stabiliteti nė Kosovė

24 prill 2008

Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr Evropėn dhe Evroazinė, Daniel Frid, ka vlerėsuar se ėshtė "veēanėrisht e rėndėsishme qė Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian tė vazhdojnė tė jenė faktorė stabiliteti nė Kosovė, dhe UNMIK-un gradualisht ta zėvendėsojė misioni i BE-sė".
Frid tha para nėnkomitetit pėr Ēėshtje Evropiane nė Dhomėn Pėrfaqėsuese se liderėt e NATO-s nė samitin e Bukureshtit e kanė konfirmuar pėrkushtimin pėr ruajtjen e sigurisė dhe stabilitetit nė Kosovė.
"NATO e bėri tė qartė se do tė vazhdojė tė luajė rolin kyē nė formimin e forcave tė reja shumetnike tė sigurisė, si dhe tė agjencisė qeveritare tė Kosovės, e cila do t'i mbikėqyrė ato", ka thėnė Frid.
Ai ka theksuar se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, "nuk ka patur dhunė tė pėrhapur, nga e cila kanė druar tė gjithė".

 

Sejdiu: Kosova nuk do tė ketė dy misione ndėrkombėtare; njė pėr shqiptarėt dhe njė pėr serbėt

24 prill 2008

Presidenti Fatmir Sejdiu ka deklaruar se administrata ndėrkombėtare qė vepron nė Kosovė ėshtė njė e vetme, si pėr shqiptarėt ashtu edhe pėr minoritetet. UNMIK-u do tė ketė rolin e vet pėr aq kohė sa do tė jetė Rezoluta 1244, por nga ana tjetėr, Kosova nuk do tė ketė dy misione ndėrkombėtare, njė pėr shqiptarėt dhe njė pėr serbėt.
Nė kėtė fazė mė e rėndėsishmja ėshtė procesi i tranzicionit dhe bartja e pėrgjegjėsive tek EULEX-i dhe institucionet e Kosovės, ka pohuar presidenti Sejdiu.

 

KFOR: Nuk janė vėrejtur persona tė armatosur nė kufirin Kosovė –Maqedoni

24 prill 2008

Pjesėtarėt e Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes ende nuk kanė vėrejtur persona tė armatosur nė Kufirin Kosovė – Maqedoni, ashtu siē ėshtė raportuar nė disa media kėtyre ditėve, ka thėnė komandanti i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes gjenerali amerikan, Xhon Daveron, i cili ka shtuar se po vazhdojmė tė operojmė me qėllim vėrtetimi nėse ka persona tė armatosur nė atė zonė.
“Nė procesin e demarkacionit tė kufirit mes Kosovės dhe Maqedonisė, aktualisht po punojnė qeveritė e kėtyre dy vendeve. Ajo ēka ne bėjmė aty ėshtė tė sigurojmė njė ambient tė qetė dhe tė sigurt dhe tė sigurojmė qė tė ruhen raportet e mira dhe tė mos shpėrthej dhuna. Njerėzit kanė tė drejtė tė flasin pėr ēėshtjen, por jo edhe tė kalojnė mbi masat e lejuara dhe tė bėhen shkaktar tė prishjes sė qetėsisė dhe sigurisė”, ka thėnė gjenerali Davoren, i cili ripėrsėriti se gjendja e sigurisė nė gjithė territorin nėn kontrollin e Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, vazhdon tė jetė e qetė dhe e sigurt.

 

OKB kėrkon nga Beogradi tė mos sfidojė UNMIK-un

24 prill 2008

"Selia e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork ka kėrkuar nga Zyra e OKB-sė nė Beograd, qė me Qeverinė e Serbisė tė kėrkojė zgjidhje pėr minimin e vazhdueshėm tė mandatit tė UNMIK-ut”, thotė zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Sven Lindholm.
“UNMIK-u, si mision, nuk ėshtė i pėrfshirė direkt nė kėto bisedime, por kėto do tė jenė tė njė natyre teknike, qė do tė merren me fushat, nė tė cilat UNMIK-u qe sfiduar", thotė Lindholm, duke theksuar se bisedimet nuk kanė filluar ende, por mediat serbe thonė se kėto bisedime kanė filluar.
Lindholm nėnvizon se bisedimet kanė tė bėjnė me fushat, tė cilat qė nga shpallja e pavarėsisė nuk janė duke funksionuar nė veri tė Kosovės.
"Bėhet fjalė pėr fushat, ku para njė muaj e gjysmė, siē e ka parė secili, UNMIK-u ėshtė sfiduar. Kėtu pėrfshihen fusha tė qeverisjes, policėt qė kanė braktisur SHPK-nė, hekurudhat, doganat, pra fusha qė lidhen me ēėshtje teknike", thotė Lindholm.

 

Valas:Norvegjia do ta mbėshtesė Kosovėn nė pėrpjekjet pėr integrim nė strukturat euroatlantike

24 prill 2008

Zėvendėsministrja e Punėve tė Jashtme e Norvegjisė, Elizabet Valas i dorėzoi presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, letrat origjinale tė njohje sė pavarėsisė sė Kosovės nga Norvegjia si dhe atė pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike tė plota nė nivel ambasadash. Zėvendėsministrja Valas tha se Norvegjia i sheh si shumė tė rėndėsishme obligimet qė i ka marrė lidershipi kosovar me shpalljen e pavarėsisė, obligime tė cilat janė konfirmuar edhe me miratimin e Kushtetutės sė re tė Kosovės. "Ne do tė donim tė shihnim Kosovėn si njė shtet i pavarur dhe i zhvilluar ku tė gjithė qytetarėt pėrfshirė edhe minoritetet tė kenė tė drejta tė barabarta dhe tė kenė besim nė njė jetė tė zhvilluar ekonomikisht. Ne jemi tė vendosur qė tė punojmė ngushtė me lidershipin kosovar dhe do tė bėjmė kėtė duke u bazuar nė deklaratėn e pavarėsisė dhe Kushtetutėn e Kosovės", tha Valas, duke shtuar se Norvegjia po ashtu do ta mbėshtesė Kosovėn edhe nė pėrpjekjet pėr integrimet nė strukturat euroatlantike. Ajo pohoi se Norvegjia ėshtė donatori i dytė mė i madh i Kosovės dhe se pėr vitin 2008 ka ndarė rreth 16 milion euro. "Ky donacion ynė ka tė bėjė pėr qeverisje tė mirė, por edhe pėr stimulimin e zhvillimit ekonomik nė fusha tė ndryshme", tha znj.Valas.

 

Thaēi: Kėshilli i Sigurimit mirėpret Kosovėn e pavarur

23 prill 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, me t'u kthyer nga Nju Jorku, tha se Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė e ka mirėpritur nė pėrgjithėsi prezantimin e parė tė Kosovės si shtet i pavarur. Kryeministri Thaēi, i ftuar nga KS, ka marrė pjesė nė mbledhjen e rregullt kushtuar Kosovės, ku prezentoi zhvillimet aktuale politike, tė arriturat e institucioneve demokratike, pėrkushtimin e vendosur tė qeverisė sė Kosovės pėr respektimin afirmativ tė minoriteteve, si dhe perspektivėn perėndimore tė shtetit tė ri tė Kosovės.
Kryeministri Thaēi tha se ka shfrytėzuar kėtė vizitė nė Nju Jork dhe pėr tė zhvilluar njė aktivitet diplomatik nė shėrbim tė njohjes sė shtetit tė Kosovės.
Ai i veēoi si takime inkurajuese bisedat me pėrfaqėsues tė Ligės Arabe, Konferencės Islamike, vendeve tė Karaibeve, Pakistanit, Libisė dhe vendeve tjera.
Nga Kėshilli i Sigurimit, Thaēi tha se po kthehet dhe me mbėshtetjen e plotė se Serbia nuk mund tė organizojė zgjedhje lokale nė territorin e Republikės sė Kosovės.
"Definitivisht, Kosova ka fituar njė mbėshtetje tė fuqishme nė Kėshillin e Sigurimit, ėshtė mirėpritur ai progres. Tash kėrkohet avancimi i punėve tona", tha Thaēi.
"Zgjedhjet pretenduese tė Beogradit pėr t'i mbajtur nė Kosovė - zgjedhjet lokale- janė tė paligjshme, prandaj gjithēka ėshtė e qartė. Ne vazhdojmė agjendėn tonė", ėshtė shprehur Thaēi.
Kryeministri i Kosovės e ka quajtur tė suksesshme periudhėn e deritashme pas shpalljes sė pavarėsisė dhe njohjen ndėrkombėtare. Ai tha se nuk duhet shikuar vetėm numrat, por edhe kualitetin e njohjes.
"Nuk ėshtė me rėndėsi vetėm numri, por edhe substanca e pėrmbajtja e njohjeve pėr Kosovėn. Kemi mbėshtetje tė fuqishme prej tė gjitha atyre vendeve qė e kanė njohur pavarėsinė, por edhe pėrkrahje tė atyre qė janė nė proces tė njohjes", tha Thaēi.
"Ne, si institucione dhe qytetarė tė Kosovės, duhet tė kemi mirėkuptim pėr procedurat e tyre dhe pėr harmonizimin e qėndrimeve tė tyre tė brendshme, por mund tė themi se e gjithė bota demokratike e pėrkrah Kosovėn", ka shtuar ai.

 

Ryker: Kur Kushtetuta tė hyjė nė fuqi, duhet ta marrim nė konsideratė rolin e UNMIK-ut dhe tė rikonfigurohemi

23 prill 2008

Pas kthimit nga Nju Jorku, ku mori pjesė nė mbledhjen e KS tė OKB-sė kushtuar Kosovės, shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė e ka cilėsuar tė paligjshme. Ai tha se ka biseduar me Nju Jorkun dhe nė lidhje me rolin qė do tė ketė UNMIK-u pas 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
"Unė e informova Kėshillin e Sigurimit se rrethanat nė terren po ndryshojnė nė Kosovė dhe nė bashkėsinė ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi, dhe ne nė Kosovė duhet t'i marrim ato parasysh", tha Ryker.
"Sidomos, kur Kushtetuta tė hyjė nė fuqi nė qershor, ne me gjasė duhet ta marrim nė konsideratė rolin e UNMIK-ut dhe tė rikonfigurohemi nė dritėn e rrethanave qė ndryshojnė", shtoi Ryker.
Ai tha po ashtu se UNMIK-u do tė vazhdojė tė ketė prani dhe rolin e vet nė Kosovė edhe pas 15 qershorit, por se ēfarė roli dhe formati do tė ketė UNMIK-u, kjo, sipas tij, ka mbetur tė qartėsohet bashkė me Kėshillin e Sigurimit.

 

Pėrfundon pa sukses takimi i parė kosovaro-serb pėr tė pagjeturit

23 prill 2008

Grupet punuese tė Kosovės dhe Serbisė pėr personat e pagjetur kanė zhvilluar takimin e radhės nė Beograd, tė parin qė nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės. Takimi i zhvilluar me dyer tė mbyllura ka rezultuar pa sukses. Merret vesh se nė kėtė takim nuk ėshtė dhėnė asnjė informacion konkret pėr tė pagjeturit. Ndėrsa pala serbe ka insistuar qė tė nxjerrė informacione rreth sė vėrtetės pėr tė thėnat e librit tė shkruar nga ish-kryeprokurorja e Hagės Karla Del Ponte. 1963 persona vazhdojnė tė rezultojnė tė pagjetur nė Kosovė.

 

SHBA: Kosovarėt vendosin pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė Kosovė

23 prill 2008

Shtetet e Bashkuara kanė ripėrsėritur kundėrshtimin e tyre ndaj mbajtjes sė zgjedhjeve lokale serbe edhe nė Kosovė.
"Ne presim qė qeveria e Serbisė t'i kufizojė aktivitetet zgjedhore brenda Serbisė. Ne presim, gjithashtu qė autoritetet kosovare do tė jenė ato qė vendosin pėr mbajtjen dhe organizimin e zgjedhjeve nė Kosovė", tha zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit Tom Kejsi.

 

Sejdiu kėrkon vazhdimin e prezencės sė NATO-s nė Kosovė

23 prill 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu vlerėsoi rolin e jashtėzakonshėm tė trupave paqeruajtėse tė NATO-s nė Kosovė dhe njėkohėsisht kėrkoi vazhdimin e prezencės sė tyre nė mėnyrė qė ndėrtimi i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) tė jetė nė parametrat e duhura tė NATO-s.
Kėto komente Presidenti Sejdiu i bėri pas njė takimi qė zhvilloi me njė delegacion tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s, tė cilėt kanė ardhur pėr njė vizitė nė Kosovė.
Kryesuesi i delegacionit tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s nga Mbretėria e Bashkuar, Michael Clapham tha se kanė ardhur nė Kosovė pėr pėrgatitjen e njė raporti i cili do t'u shėrbejė pėr njė takim nė muajin maj nė Berlin.
"Ne jemi kėtu pėr tė dėgjuar dhe mėsuar. Ne duam t'i dėgjojmė pikėpamjet e presidentit pėr sa i pėrket tė ardhmes sė Kosovės. Ne do tė pėrgatisim njė raport pėr Asamblenė Parlamentare tė NATO-s qė do tė pėrgatitet si lloji drafti nė takimin e Berlinit nė maj", tha Clapham.
Kryesuesi i delegacionit tė NATO-s gjithashtu siguroi se situata e sigurisė ėshtė e garantuar nga trupat paqeruajtės tė KFOR-it kėtu dhe vlerėsoi se pas shpalljes sė pavarėsisė nė Kosovė "ėshtė bėrė njė punė e mirė".

 

Republika e Naurusė ka njohur Republikėn e Kosovės

23 prill 2008

Misioni i Pėrhershėm i Republikės sė Naurusė nė KB ka njoftuar presidentit e Kosovės, Fatmir Sejdiu, se ky vend, qė shtrihet nė perėndim tė Oqeanit Pacifik dhe ėshtė anėtar i OKB-sė, ka vendosur ta njohė Republikėn e Kosovės - si shtet tė pavarur dhe sovran dhe tė vendosė marrėdhėnie diplomatike me vendin tonė.
Misioni i Pėrhershėm i Republikės sė Naurusė ka kėnaqėsinė ta njoftojė Qeverinė e Kosovės lidhur me vendimin e Qeverisė sė Naurusė qė ta njohė plotėsisht Republikėn e Kosovės - si shtet tė pavarur. Pėr mė tepėr, Qeveria e Naurusė pranon propozimin pėr vendosjen e marrėdhėnieve tė plota diplomatike dhe misionit diplomatik, nė bazė tė Konventės sė Vjenės mbi Marrėdhėniet Diplomatike, thuhet nė letrėn e Misionit tė Pėrhershėm tė Republikės sė Naurusė nė Kombet e Bashkuara.

 

GNK tėrheq vėrejtjen qė tė mos i bėhen koncesione tė mėdha Serbisė

23 prill 2008

"Brukseli dhe Uashingtoni duhet ta ulin tonin e mbėshtetjes pėr forcat pro evropiane dhe tė mos ndėrhyjnė pėrmes politikės sė shkopit dhe karotės, duke i ofruar Beogradit nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit. T'i ofrohet Serbisė pakt me BE-nė, pa pėrmbushur kushtin pėr bashkėpunim me Hagėn, do ishte njė pėrpjekje nė drejtimin e gabuar ", thotė Grupi Ndėrkombėtar i Krizave.
"Bashkimi Evropian nuk duhet t'i bėjė koncesione Serbisė me shpresėn qė tė ndihmojė fitoren e forcave pro evropiane nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė 11 Majit. Njė hap i tillė mund tė jetė kundėrproduktiv duke ndihmuar realisht forcat nacionaliste."
Raporti i GNK-sė thekson se zemėrimi i Serbisė pėr humbjen e Kosovės, e cila u pavarėsua me mbėshtetjen e BE-sė dhe SHBA-ve, do luajė njė rol tė rėndėsishėm nė zgjedhjet e majit.
Tė njėjtat burime nėnvizojnė se nė krye tė ēėshtjeve qė interesojnė votuesit serbė bashkė me Kosovėn janė dhe papunėsia dhe cilėsia e jetesės, tema kėto tradicionalisht tė keqpėrdorura nga nacionalistėt.
Vetė serbėt janė tė paqartė lidhur me tė ardhmen e tyre evropiane. Rreth 70% e serbėve mbėshtesin idenė e anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian, por vetėm 43% do zgjidhnin Brukselin pėrpara Kosovės.

 

Kėshilli i Sigurimit i ndarė pėr zgjedhjet serbe nė Kosovė, SHBA dhe Britania kundėr - Rusia pėr

22 prill 2008

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara vazhdon tė jetė i ndarė lidhur me statusin e Kosovės, ndėrkohė qė vendet anėtare janė tani tė ndara pėr ēėshtjen nėse zgjedhjet e planifikuara lokale serbe pėr muajin e ardhshėm nė shtetin e ri tė pavarur duhet tė zhvillohen apo nėse ato janė tė paligjshme sipas mandatit tė OKB-sė.
Ambasadori amerikan Zalmaj Khalilzad, pas mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit, qė u mbajt me dyer tė mbyllura, u tha gazetarėve se serbėt duhet tė rishqyrtojnė qėndrimin e tyre pėr tė pėrfshirė Kosovėn nė zgjedhjet lokale tė 11 majit. “Ne besojmė se zgjedhjet – dhe unė iu drejtova pėr kėtė drejtpėrsėdrejti presidentit tė Serbisė – duke i thėnė se kėto zgjedhje nuk duhet tė zhvillohen nė Kosovė, pasi ato janė tė paligjshme dhe se pėrfaqėsuesi i OKB-sė, Joakim Ryker i ka cilėsuar ato si tė tilla. Ecja me kėtė ide nuk do tė ishte e vlefshme”, tha ambasadori amerikan.
Ambasadori britanik Xhon Sauers pėrsėriti kėtė qėndrim, duke thėnė se Londra kėrkon qė Beogradi ta ndryshojė vendimin e tij.
Kreu i misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Joakim Ryker ka deklaruar se mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe do tė shkelte rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit.
Ndėrkaq ambasadori Vitalij Ēurkin, qė pėrfaqėson aleaten e Serbisė Rusinė, tha se “ne besojmė se serbėt kanė ēdo tė drejtė tė zhvillojnė zgjedhjet e tyre parlamentare dhe lokale kur tė dėshirojnė”.
Nė mbledhjen e KS tė OKB-sė ishin tė ftuar edhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi dhe presidenti serb Boric Tadiē.
Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi tha se qeveria e tij respekton dyshtetėsinė pėr tė gjithė qytetarėt nė Kosovė, por do t’i konsiderojė zgjedhjet lokale serbe si jo legjitime.
"Tani Kosova ėshtė njė shtet i mundėsive. Ne tash kemi njė kushtetutė tė re, njė kushtetutė shumė moderne dhe qėllimi ynė ėshtė qė tė jemi pjesė e NATO-s, BE-sė dhe institucioneve tė tjera tė botės. Ne jemi nė njė rrugėtim tė mirė, shumica e vendeve e kanė ēmuar punėn tonė dhe sukseset qė kemi bėrė", - tha kryeministri Thaēi nė mbledhjen e KS tė OKB-sė pėr Kosovėn.
Presidenti serb Boris Tadiē tha se "ne jemi gati tė bisedojmė me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut rreth rreth njė zgjidhjeje tė mundshme pėr zgjedhjet lokale".
Duke u pėrgjigjur nė spekulimet pėr ēfarėdo negociatash tė reja midis Prishtinės dhe Beogradit, ambasadori amerikan Khalizad tha se palėt mund tė bisedojnė pėr ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt vetėm nėse merret pėr bazė fakti se Kosova tashmė ėshtė shtet i pavarur.
Lidhur me rolin e mėtejmė tė Kombeve tė Bashkuara dhe UNMIK-ut nė Kosovė nga diskutuesit u tha se Rezoluta 1244 mbetet nė fuqi, ndėrsa u theksua nevoja e pėrshtatjes nė dritė tė zhvillimeve tė reja nė terren, pas njohjes ndėrkombėtare tė Kosovės - shtet i pavarur.

 

Kryeministri Thaēi nė KS tė OKB: Realiteti i Kosovės - realitet i paqes dhe i stabilitetit nė rajon

22 prill 2008

Kryeministri i Republikės sė Kosovės Hashim Thaēi, pas takimit tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn, nė Nju Jork, ka mbajtur njė konferencė shtypi nė tė cilėn tha se "si kryeministėr i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, kam marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr tė prezantuar sukseset e institucioneve tė Kosovės, njerėzve tė Kosovės, pas shpalljes sė pavarėsisė mė 17 shkurt dhe i falėnderoj tė gjitha shtetet qė na kanė njohur".
Kam prezantuar progresin e Kosovės nė shumė fusha, ku ne kemi ngritur dhe ndėrtuar institucione demokratike, institucione multietnike dhe njė shtet multietnik, qė respekton tė gjithė qytetarėt. Pėrmes veprimeve afirmative respektojmė edhe mė tepėr minoritetet, nė veēanti serbėt, tha nė vazhdim kryeministri Thaēi pėr tė shtuar se "tani Kosova ėshtė njė shtet i mundėsive. Ne tash kemi njė kushtetutė tė re, njė kushtetutė shumė moderne dhe qėllimi ynė ėshtė qė tė jemi pjesė e NATO-s, BE-sė dhe institucioneve tė tjera tė botės. Ne jemi nė njė rrugėtim tė mirė, shumica e vendeve e kanė ēmuar punėn tonė dhe sukseset qė kemi bėrė dhe nė veēanti faktin qė institucionet e Kosovės kanė filluar tė implementojnė planin e presidentit Ahtisarit".
Kryeministri Thaēi tha se Kosova do tė vazhdojė me kėtė progres drejt pėrparimit pėr tė gjithė qytetarėt, nė bashkėpunim tė ngushtė me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė Kosovė.

 

KS i OKB-sė debaton sot pėr situatėn nė Kosovė, merr pjesė edhe kryeministri Hashim Thaēi

21 prill 2008

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė debatojė sot pėr situatėn nė Kosovė. Anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit do tė shqyrtojė raportin tremujor pėr situatėn nė Kosovėn tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm, Ban Ki Moon dhe shefit tė UNMIK ut Joakim Ryker. Nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit merr pjesė edhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi. Nė raportin e Sekretarit tė pėrgjithshėm thuhet se rezoluta 1244 "mbetet ne fuqi derisa Kėshilli i Sigurimit nuk vendos ndryshe" dhe se UNMIK u vazhdon tė veprojė nė bazė tė kėsaj rezolute. Kryeministri Thaēi do tė prezantojė zhvillimet aktuale politike nė Kosovė, tė arriturat e institucioneve demokratike tė Kosovės, pėrkushtimin e vendosur tė qeverisė sė Kosovės pėr respektimin afirmativ tė minoriteteve, si dhe perspektivėn perėndimore tė shtetit tė ri tė Kosovės.
Ndėrkaq shefi i UNMIK ut Joakim Ryker do tė raportojė pėr zhvillimet nė Kosovė prej muajit dhjetor tė vitit tė kaluar deri nė muajin mars tė kėtij viti. Ryker do tė flasė edhe pėr ēėshtjen e zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė.

 

Vazhdon debati pėr programin e Qeverisė

21 prill 2008

Kuvendi i Kosovės vazhdoi edhe sot debatin pėr programin e qeverisė pėr periudhėn 2008-2011. Kryeministri Thaēi paraqiti tw premten programin qeverisės, qė sipas tij bazohet nė katėr shtylla: rritja ekonomike, zbatimi i statusit, qeverisja e mirė dhe zbutja e varfėrisė.
Deputetėt e partive tė koalicionit qeverisės dhe ata tė opozitės shpalosėn edhe sot qėndrime tė kundėrta rreth kėtij programi. Opozita kritikoi dokumentin e qeverisė pėr mungesė tė pėrcaktimeve tė qarta rreth realizimit tė projekteve tė planifikuara, sidomos nė lėmin e zhvillimit ekonomik. Programi i qeverisė u cilėsua si dokument ese qė nuk ofron zgjidhje pėr zhvillimin e vendit.
Opozita u fokusua nė ēėshtje tė tilla si strategjitė pėr anėtarėsim tė Kosovės nė institucione ndėrkombėtare apo ndėrtimi i forcės sė sigurisė, pėr tė cilat tha se nuk adresohen nė programin e paraqitur.
Ndėrkaq, deputetėt e pozitės mbrojtėn programin qeveritar. Ata kritikuan qeveritė e mėhershme dhe thanė se nė 100 ditėt e para tė punės ekzekutivi aktual ka manifestuar qeverisje ndryshe dhe ka pėrmirėsuar imazhin e institucioneve tek qytetarėt. Ata thanė se rezultatet e deritashme tė angazhimit tė qeverisė janė tė prekshme pėr qytetarėt.
Por, pati nga ata qė kėrkuan detajizime nė pjesė tė caktuara tė programit.

 

Mesiq: Kosova ėshtė realitet i ri nė rajon

21 prill 2008

"Kosova ėshtė njė realitet i ri me tė cilin duhet tė jetojmė tė gjithė nė rajon. Duhet tė pushojmė sė qenuri peng i sė kaluarės dhe i miteve historike", ka deklaruar presidenti kroat Stipe Mesiq nė Tiranė gjatė njė vizite dyditore, qė ai dhe delegacioni zyrtar kroat po zhvillon nė Shqipėri. Mesiq tha se e ardhmja e vetme e vendeve tė rajonit, ėshtė bashkėpunimi rajonal dhe integrimi nė familjen evropiane. Mesiq dhe presidenti shqiptar Bamir Topi vlerėsuan marrėdhėniet shumė tė mira dypalėshe dhe kėrkuan forcim tė shkėmbimeve ekonomike dhe liberalizim tė plotė tė vizave mes Shqipėrisė e Kroacisė.

 

Ban Ki Mun kritikon Beogradin pėr nxitjen e akteve tė dhunshme nė veri tė Kosovės

21 prill 2008

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Mun ka vlerėsuar se situata nė Kosovė ėshtė ende e brishtė. Ai ka kritikuar Beogradin zyrtar pėr nxitjen e akteve tė dhunshme tė serbėve nė veri tė Kosovės pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, ndėrsa e ka lavdėruar qėndrimin e matur tė autoriteteve dhe tė institucioneve shtetėrore tė Kosovės. Ban Ki Mun i ka bėrė kėto vlerėsime nė raportin qė do tė paraqitet sot nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit pėr Kosovėn.

 

Freizer: Zgjedhjet serbe nė Kosovė - plotėsisht tė papranueshme

21 prill 2008

Ėshtė plotėsisht e papranueshme qė Serbia tė mbajė zgjedhjet nė Kosovė mė 11 maj, ka vlerėsuar nė njė intervistė pėr radion Evropa e Lirė, Sabine Freizer, drejtore pėr Evropėn nė Grupin Ndėrkombėtar tė Krizave.
Freizer ka thėnė se zgjedhjet nė Kosovė mund tė mbahen vetėm me miratimin e Qeverisė sė Kosovės dhe Kombeve tė Bashkuara dhe se nė kėtė fazė, sipas saj, vetėm UNMIK-u ėshtė nė pozitė pėr tė marrė vendime. “UNMIK-u gjithashtu i ka bėrė tė qartė Beogradit se nuk ėshtė e drejtė mbajtja e zgjedhjeve nė Kosovė mė 11 maj. Zgjedhjet lokale nė komunat me shumicė serbe mund tė mbahen nė njė datė tė mėvonshme, bazuar dhe nė planin e Ahtisaarit”, ka shtuar ajo.

 

UNMIK-u edhe mė tutje do tė mbetet nė Kosovė, thotė Ban Ki Mun

21 prill 2008

Sekretari i pėrgjthshėm i OKB-sė Ban Ki Mun ka deklaruar pėr tė pėrjavshmen e Vjenės "Profil", se "Kombet e Bashkuara do tė jenė prezente nė Kosovė me misoninin e UNMIK-ut". Pyetjes nėse pavarėsia e Kosovės do tė inkurajojė rajonet e tjera nė botė qė tė mėvetėsohen, Ban Ki Mun i ėshtė pėrgjigjur duke thėnė se nuk dėshiron tė spekulojė se ēfarė mund tė ndodhė e ēfarė jo, si rezultat i zhvillimeve nė Kosovė. "Ēdo situatė duhet tė analizohet ndaras, nė bazė tė rrethanave tė saja specifike", ka thėnė Ban Ki Mun.

 

Thaēi: Mali i Zi pritet qė sė shpejti ta njohė pavarėsinė e Kosovės

20 prill 2008

Mali i Zi pritet qė sė shpejti ta njohė pavarėsinė e Kosovės ka bėrė tė ditur kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi. Duke folur pėr meditat malazeze, Thaēi ka thėnė se Mali i Zi nuk do tė ngurrojė ta njohė pavarėsinė e Kosovės dhe ka shprehur bindjen se kjo do tė ndodhė nė njė tė ardhme tė afėrt. Ai tha se Kosova ka vendosur marrėdhėnie tė mira me kėtė vend fqinj.

 

Rifillojnė bisedimet Prishtinė-Beograd pėr personat e pagjetur

20 prill 2008

Qeveria e Kosovės dhe ajo e Serbisė do tė rifillojnė bisedimet pėr personat e pagjetur. Grupi i punės i Komisionit qeveritar pėr persona tė pagjetur nga Kosova dhe ai nga Serbia nėn udhėheqjen e komunitetit ndėrkombėtar tė Kryqit tė Kuq do tė mbajė takimin e radhės mė 23 prill nė Beograd. Grupi punues i Kosovės kryesohet nga akademik Pajazit Nushi.

 

Galluēi akuzohet pėr pengim tė procesit tė kthimit nė Mitrovicė

20 prill 2008

Pėrfaqėsues tė lagjeve veriore tė Mitrovicės, pėrgjegjėsin kryesor pėr moskthimin e shqiptarėve nė pronat e tyre nė veri, e shohin tek administratori regjional i UNMIK-ut, Gerard Gallucci, duke konsideruar se ai dhe administratori i veriut, Jeroslav Kozak, janė tė njėanshėm dhe proserb.

 

Kryeministri Thaēi, i ftuar nga KS i OKB-sė, do tė marrė pjesė nė mbledhjen kushtuar Kosovės

18 prill 2008

Me ftesė tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, kryeministri i Republikės sė Kosovės Hashim Thaēi, do tė marrė pjesė nė mbledhjen e rregullt tė Kėshillit tė Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, ku do tė shqyrtohet raporti tremujor i sekretarit tė pėrgjithshėm Ban Ki Mun dhe shefit tė UNMIK-it, Joakim Ryker pėr gjendjen nė Kosovė, qė pritet tė pėrfshijė tė arriturat demokratike pas shpalljes sė pavarėsisė. Ryker, nė Kėshillin e Sigurimit, do tė ngrisė edhe ēėshtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė tė paralajmėruara pėr 11 maj.
Kryeministri Thaēi, me kėtė rast do t’u adresohet anėtarėve tė pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė me njė fjalė, ku do tė prezantojė zhvillimet aktuale politike nė Kosovė, tė arriturat e institucioneve demokratike tė Kosovės, pėrkushtimin e vendosur tė qeverisė sė Kosovės pėr respektimin afirmativ tė minoriteteve, si dhe perspektivėn perėndimore tė shtetit tė ri tė Kosovės.
Sesioni i rregullt i Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, ku kryeministri Thaēi do tė prezantojė vizionin e shtetit tė Kosovės, do tė mbahet mė 21 prill.

 

Prezentimi i programit qeverisės 2008-2001, ngjall debat kritik pozitė-opozitė

18 prill 2008

 

Deputetėve tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, nė seancėn e sotme, u ėshtė drejtuar presidentit Fatmir Sejdiu, i cili tha se shpallja e koordinuar e pavarėsisė ka dhėnė tani mė rezultatet e pritura. Sejdiu tha se prioriteti kryesor i shtetit tė Kosovės ėshtė integrimi nė strukturat euroatlantike. Shteti mė i ri nė botė, ka filluar mbarė funksionimin, tha Sejdiu dhe vlerėsoi si tė arritur tė madhe njohjen nga 37 vende brenda dy muajsh. Ai u tha deputetėve se nė hartėn politike tė botės, Kosova e pavarur do tė jetė vend demokratik si atdhe i tė gjithė qytetarėve tė saj, i cili synon raporte tė mira me shtetet tjera.
Megjithė fillimin e mbarė, sidoqoftė Kosova shtet pėrballet me sfida tė shumta, tė cilat pritet t’i pėrballojė me sukses nė bashkėpunim me misionin e ri tė Bashkimit Evropian dhe atė tė NATO-s, u tha deputetėve presidenti Fatmir Sejdiu.
Kryeministri Hashim Thaēi ndėrkaq paraqiti njė informatė pėr punėn 100 ditėshe dhe programin e Qeverisė 2008-2011. Thaēi tha se ky program bazohet nė katėr shtylla: rritja ekonomike, zbatimi i statusit, qeverisja e mirė dhe zbutja e papunėsisė. Ai tha se prioritete tė zhvillimit do jenė: tėrheqja e investimeve tė huaja, privatizimi, rritja e eksportit etj. Rėndėsi e posaēme, sipas kryeministrit Thaēi do t'i kushtohet bujqėsisė, sistemit arsimor, ndėrsa pėr sektorėt problematik si energjetika ai tha se qeveria ka strategji pėr tejkalimin e gjendjes sė rėndė.
Ambienti i sigurt, sundimi i ligjit dhe qeverisja e mirė do tė jenė premisa, tha Thaēi, qė Kosovėn do ta bėjnė vend konkurrues me shtetet tjera tė rajonit. Nė politikėn e jashtme Kosova, sipas kryeministrit, do tė angazhohet pėr raporte tė mira me vendet tjera e njėkohėsisht synon anėtarėsimin nė institucione tė rėndėsishme ndėrkombėtare. Lexo fjalimin e plotė
Partitė nė koalicioni, Partia Demokratike e Kosovės dhe Lidhja Demokratike e Kosovės e cilėsuan program tė perspektivės sė Kosovės. Ndėrkaq opozita adresoi kritika tė shumta.

 

Pack: Serbia nuk mund tė organizojė zgjedhje lokale nė Kosovė

18 prill 2008

“Ėshtė e qartė se Rezoluta 1244 nuk lejon mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Nuk po flasim pėr zgjedhje parlamentare, por pėr ato lokale qė nuk mund tė organizohen edhe nė Kosovė, sepse nėse tė gjithė i referohemi Rezolutės 1244 atėherė duhet t’i referohemi edhe atėherė kur ėshtė fjala pėr zgjedhje lokale. Ėshtė e papranueshme qė Serbia tė mbajė zgjedhje lokale nė Kosovė”, kėto komente i bėri sot nė Prishtinė eurodeputetja Doris Pak, e cila sė bashku me njė delegacion tė Parlamentit Evropian, ka takuar krerėt mė tė lartė shtetėror tė Kosovės dhe shefin e UNMIK-ut.
Nė takimin me presidentin Sejdiu, nxjerrjen e Kushtetutės sė Kosovės, Doris Pak e vlerėsoi lartė dhe porositi politikanėt kosovarė qė tė punojnė mė shumė pėr t’i bindur tė gjithė shtetasit e Kosovės pa dallim, tė kenė besim nė Kushtetutėn e vendit.
“E inkurajuam presidentin qė tė bėjė pėrpjekje t’i bind pakicat nė Kosovė, nė veēanti serbėt qė ti besojnė Kushtetutės sė Kosovės, sepse kjo Kushtetutė iu ofron atyre mundėsi tė shumta qė tė jetojnė dhe tė kenė identitet tė vetin, si dhe tė kenė raporte tė mira fqinjėsore me shtetet pėrreth”, tha zonja Pak.
Delegacioni i Parlamentit Evropian, i kryesuar nga Doris Pak, pėrveē takimit me kryeadministratorin Ryker dhe presidentin Sejdiu kanė takuar edhe kryeministrin Thaēi dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė tė Kosovės.

 

Ryker: Serbia nuk duhet tė mbajė zgjedhje nė Kosovė

18 prill 2008

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, ka deklaruar pėr mediat serbe se Serbia nuk do tė duhej tė mbante zgjedhje lokale nė territorin e Kosovės, pasi kjo paraqet shkelje tė rezolutės 1244. "Jemi konsultuar me Grupin e Kontaktit, e kemi mbėshtetjen e Nju-Jorkut. Konsideroj se nė bashkėsinė ndėrkombėtare ekziston pajtueshmėri e gjerė se Serbia nuk duhet ta kalojė kėtė linjė tė kuqe", ka thėnė Ryker. Sipas tij, pėr UNMIK-un zgjedhjet parlamentare nuk janė problematike, por ato nuk do tė mbėshteten, e as nuk do tė pengohen. Gjithashtu Ryker ka deklaruar se ndarja e Kosovės ėshtė e papranueshme. Nga ana tjetėr, Serbia ka vendosur qė tė mbajė zgjedhjet lokale nė Kosovė, me gjithė kundėrshtimin nga Kombet e Bashkuara, duke injoruar deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės.

 

Duhet edhe njė kohė derisa Maqedonia tė vendosė pėr Kosovėn, thotė Milloshoski

18 prill 2008

Ministri i jashtėm i Maqedonisė, Antonio Milloshoski deklaroi se do tė zgjasė edhe njė kohė derisa tė merret vendimi se a do ta njohė Maqedonia Kosovėn. "Maqedonia ende nuk e ka pranuar Kosovėn. Kėtė ēėshtje po e shqyrtojmė. Meqė Maqedonia nuk ėshtė Britani, ne jemi fqinjė me Serbinė dhe Kosovėn dhe dėshirojmė qė me ta tė kemi marrėdhėnie tė mira", tha Milloshoski nė njė intervistė pėr gazetėn ēeke, "Lidove novini". Sipas tij, "zhvillimet nė Kosovė, nė Serbi dhe nė Bosnjė janė tema tė vazhdueshme tė cilave, Bashkimi Evropian duhet t'u kushtojė kujdes". Duke u shprehur pėr kontestin pėr emėr me Greqinė, ministri Milloshoski tha se Maqedonia nuk e sheh me optimizėm zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje. "Ėshtė shumė vėshtirė tė gjendet njė zgjidhje. Mendojmė se ky nuk ėshtė kontest pėr emėr. Me kėtė problem, Greqia vetėm po e fsheh agjendėn e saj tė fshehtė, qė Maqedonisė tė mos i njihet e drejta e vetėvendosjes kombėtare dhe gjuhėsore", tha ministri i jashtėm, i Maqedonisė, Antonio Milloshoski.

 

Naom Ēomski e Dobrica Qosiq pajtohen se ndarja e Kosovės tani ėshtė e pamundur

18 prill 2008

Linguisti dhe intelektuali i njohur amerikan Noam Ēomski, i cili mban letėrkėmbim me shkrimtarin e njohur serb Dobrica Qosiq, pohon se ndarja e Kosovės tani ėshtė e pamundur. Edhe Qosi`q, nė pėrgjigjen e tij drejtuar Ēomskit pajtohet se tashmė ėshtė vonė tė shqyrtohet propozimi i tij pėr ndarjen e Kosovės.
Nė njė letėr qė e boton gazeta "Veēernje novosti", Ēomski i shkruan shkrimtari serb se me rastin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe situatės sė re nuk ka shumė ēfarė tė thotė. Ndėrsa nė lidhje me idenė e Qosiqit pėr ndarjen e Kosovės, Ēomski shkruan: "Propozimi juaj ka pasur shumė kuptim, por tani ėshtė i pamundur. SHBA-tė kanė investuar sė tepėrmi nė Kosovė, si nė aspektin gjeostrategjik ashtu edhe ideologjik". Ndėrkaq nė pėrgjigjen e tij Qosiq i shkruan Ēomskit se ėshtė dakord me tė se ėshtė vonė tė shqyrtohet propozimi i tij "pėr ndarjen e Kosovės dhe pėr mbrojtjen nga aneksimi shqiptar tė territorit etnik serb"./rtk

 

Presidenti Sejdiu e kryeministri Thaēi raportojnė nė Kuvend

18 prill 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministri, Hashim Thaēi do tė raportojnė sot nė Kuvendin e Kosovės pėr punėt dhe angazhimet e tyre.
Presidenti Sejdiu do tė prezanton njė raport pėr punėn njėvjeēare tė presidencės, ndėrsa kryeministri Thaēi do tė raportoj pėr punėn 100 ditėshe tė qeverisė.
Deputetėt do tė debatojnė edhe pėr programin e qeverisė pėr periudhėn trevjeēare 2008-2011.

 

Qeveria ka shqyrtuar mbrėmė punėn 100 ditėshe tė saj

18 prill 2008

Kosova ka realizuar qėllimin sublim, pavarėsinė, e cila u njoh nga shtetet mė tė mėdha dhe mė me ndikim nė botė, ndėrsa procesi i njohjes nga vendet e tjera ėshtė nė zhvillim e sipėr. Kemi miratuar Kushtetutėn e Republikės, kurse po krijohen kushtet edhe pėr integrimin e vendit nė BE, nė NATO dhe nė organizmat e tjera ndėrkombėtare.
Ka filluar ndėrtimi dhe kompjuterizimi i shkollave, ndėrtimi i autostradės. Pensionistėt kanė prekur disa tė mira materiale, ka thėnė mbrėmė kryeministrit, Hashim Thaēi nė mbledhjen e kabinetit qeveritar, ku u shqyrtua puna e qeverisė gjatė kėtij 100 ditėshi dhe programi i saj pėr periudhėn 2008-2011.

 

Faith: Kosova ka bėrė progres tė madh qė nga deklarimi i pavarėsisė

17 prill 2008

Liderėt e Kosovės sė pavarur kanė treguar maturi tė madhe nė trajtimin e periudhės sė ndjeshme pas shkėputjes nga Serbia, ka thėnė kreu i misionit tė BE-sė, Pieter Faith nė takimin e Grupit Drejtues pėr Kosovėn sot nė Vjenė.
Kosova ka bėrė progres tė madh qė nga deklarimi i pavarėsisė, tha Faith pėr tė shtuar se "Grupi Drejtues do tė bėjė ēdo gjė pėr tė siguruar se ky progres tė jetė i vazhdueshėm".
Ai tha se "Grupi ka mirėpritur miratimit e Kushtetutės sė Kosovės e cila pėrmban standardet mė tė larta tė tė drejtave tė njeriut dhe ofron mbrojtje tė gjerė pėr tė gjitha komunitetet qė jetojnė nė Kosovė".
Faith e pėrsėriti kundėrshtimin e Grupit pėr ndarjen e Kosovės pėrgjatė linjave etnike dhe dėnoi dhunėn qė ndodhi pasi Kosova e shpalli pavarėsinė. "Ne kėrkojmė nga gjitha palėt qė aktivisht tė marrin masa pėr tė parandaluar dhunėn", tha Faith.
Sipas tij mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė do tė pėrbėnte shkelje tė rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit.
Pėrfaqėsuesi evropian refuzoi tė komentojė orarin e zėvendėsimit tė UNMIK-ut nga ana e EULEX-it. "Ėshtė e rėndėsishme qė Bashkimit Evropian dhe Kombeve tė Bashkuara tė lėvizin mė tutje", shtoi Faith.

 

Rehn: BE do t’i ndihmojė Kosovės tė ngrihet nė kėmbėt e veta

17 prill 2008

Bashkimi Evropian dėshiron qė nė zgjedhjet vendimtare tė 11 majit, Serbia tė shmang vetizolimin, si dhe dėshiron t’i ndihmojė Kosovės tė ngrihet nė kėmbėt e veta, ka deklaruar nė Bruksel komisari evropian pėr zgjerim, Olli Rehn.
Rehn ka thėnė se orientimi i Kosovės pėr njė shoqėri multietnike ėshtė skalitur nė Kushtetutėn e re tė Kosovės. "Bashkimi Evropian do t’i mbėshtes pėrpjekjet e Kosovės qė tė ngrihet nė kėmbėt e veta”, ka thėnė Rehn, pėr tė shtuar se nė kėtė drejtim do tė ndihmojė misioni i EULEX-it.
Komisari evropian ka vlerėsuar se Serbia ėshtė faktor kyē pėr sigurinė rajonale dhe pėr marrėdhėniet e mira fqinjėsore. "Qytetarėt e Serbisė kanė zgjidhje vendimtare mė 11 maj – varet prej tyre nėse do tė vendosin t’i kthehen ardhmėrisė evropiane apo tė rrezikojnė vetizolimin. Shpresoj se do ta zgjedhin rrugėn evropiane”, ka thėnė Rehn nė njė konferencė kushtuar shoqėrisė civile nė Evropėn Juglindore, tė cilėn e ka hapur bashkė me biznesmenin e famshėm amerikan, Geroge Soros.
“Nėse ia del t’i tejkalojė sfidat e statusit tė Kosovės dhe tė zgjedhjeve nė Serbi, atėherė Evropa Juglindore ka tė ardhme tė ndritshme evropiane”, ka thėnė Rehn.

 

Topolanek: Mosnjohja e Kosovės zgjidhje mė e keqe se njohja

17 prill 2008

Kryeministri ēek Mirosllav Topolanek ka vlerėsuar se "tė mos njohėsh Kosovėn do tė ishte zgjidhja mė e keqe sesa njohja, qė do tė ēonte deri nė zhvillimin e plotė e tė pakontrolluar tė Ballkanit".
Nė njė intervistė dhėnė revistės "Eksporter", kryeministri ēek ka theksuar se "drejt shpalljes sė pavarėsisė edhe ashtu ēonte tėrė zhvillimi i gjertanishėm qė nga lufta nė Kosovė".
"Mė duhet tė them se kur bėhet fjalė pėr Kosovėn, nuk ekziston asnjė zgjidhje e mirė. Ajo mė pak e keqe ėshtė qė tė njihet shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, sado qė ky vendim tė jetė i dhembshėm pėr qytetarėt dhe ministrat ēekė", ka thėnė Topolanek.
“Tash synimi kryesor i yni ėshtė qė nė territorin e Kosovės tė ruhet paqja, jo vetėm pse ne kemi ushtarėt tanė atje, por edhe pėr shkak tė respektimit tė tė drejtave tė pakicave dhe tė ruajtjes sė pronės dhe trashėgimisė kulturore”, ka thėnė Topolanek.

 

Davis: Rajoni nuk ėshtė destabilizuar pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės

17 prill 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės, Terry Davis ka deklaruar se Ballkani Perėndimor nuk ėshtė destabilizuar pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Por, megjithatė ai shtoi se ekziston shqetėsimi serioz pėr vėshtirėsitė me tė cilat pėrballen vendet e rajonit.
Davis ka thėnė se me gjithė vėshtirėsitė nė rajonin e Ballkanit ka edhe lėvizje pozitive. Sipas tij ekzistojnė sfidat - Kosova, vetoja greke pėr pranimin e Maqedonisė nė NATO, zgjedhjet e jashtėzakonshme nė Serbi dhe nė Maqedoni.

 

Zvicra i ndalon Del Pontes tė flasė pėr librin e saj

17 prill 2008

Ministria e Jashtme e Zvicrės e ka urdhėruar Carla del Ponten qė tė mos e thotė asnjė fjalė pėr librin e saj “Gjahu: Unė dhe kriminelėt”, raporton agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti. “Tash nuk dua tė flas pėr episodet e pėrshkruara nė librin tim, dhe as pėr punėn time tė kaluar nė Gjykatėn Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė”, ka thėnė Del Ponte. Sipas saj, tash si ambasadore e Zvicrės nė Argjentinė i ėshtė urdhėruar qė t’i pėrmbahet vetėm punės sė saj.
Olga Kavran, zėdhėnėse e Tribunalit tė Hagės, ka hedhur poshtė insinuatat e Del Pontes, sipas sė cilės shqiptarėt kanė kidnapuar serbėt dhe ua kanė hequr organet pėr t’i shitur.
Akuzat e Del Pontes, janė tė papėrgjegjshme dhe jodinjitoze, ka thėnė ndėrkaq ish-bashkėpunėtorja e saj e afėrt, Florence Hartmann.

 

UNMIK dhe Grupi i Kontaktit kundėr zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė

16 prill 2008

Jo vetėm Kombet e Bashkuara, por edhe Grupi i Kontaktit janė shumė tė qartė: - zgjedhjet serbe nuk duhet tė mbahen edhe nė Kosovė, ka deklaruar sot zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Aleksandar Ivanko. Ndaj, as letra qė do t’i dėrgojė Ryker Beogradit, nuk dallon nga ajo e kaluara. “Zgjedhjet lokale serbe edhe nė Kosovė janė tė papranueshme dhe janė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244“, ka thėnė Ivanko
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Alexander Ivanko, ka thėnė se "do tė jetė interesante tė shihet nėse Serbia do tė mbajė njė qėndrim tė kundėrt jo vetėm me Kombet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian, por edhe me Grupin e Kontaktit".

 

Thaēi ripėrsėrit qėndrimin, nuk do tė ketė kompromis pėr ata tė cilėt ushtrojnė korrupsionin

16 prill 2008

Kryeministri Hashim Thaēi ka ripėrsėritur qėndrimin e tij se nuk do tė ketė kompromis dhe mėshirė pėr ata tė cilėt ushtrojnė korrupsionin. Thaēi pas takimit qė zhvilloi me kreun e Agjencisė kundėr korrupsionit, Hasan Preteni, ka theksuar se beteja kundėr korrupsionit ėshtė prioritet i qeverisė qė drejton. Kryeministri tha se ekzekutivi ėshtė i pėrkushtuar pėr ndėrtimin e njė shteti ligjor, ku nuk ekziston korrupsioni dhe krimi i organizuar. Ndėrsa drejtori i Agjencisė kundėr korrupsionit, Hasan Preteni, ka theksuar se nėse Qeveria e mbėshtet kėtė agjenci jo vetėm moralisht, atėherė nuk do tė mungojė as rezultati nė ērrėnjosjen e korrupsionit nė vend. Ai i ka dorėzuar kryeministrit raportin pėr vitin e kaluar dhe ka thėnė se nė fund tė muajit do tė publikohen edhe emrat e zyrtarėve qė nuk e kanė deklaruar pasurinė.

 

KD: Forca e Sigurisė e Kosovės, e gatshme nė vitin 2010

16 prill 2008

Pas tre muajsh Kosova do tė ketė Agjencinė e vet tė Zbulimit, kurse Forca e Sigurisė e Kosovės fillon rekrutimin pas dy muaj e gjysmė, shkruan nė numrin e sotėm gazeta Koha Ditore.
Themelimi i mirėfilltė i agjencisė kosovare tė zbulimit, sipas KD-sė, qė i referohet njė plani tė siguruar tė tranzicionit, do tė zgjat gjysmė viti.
Edhe pse mė 30 qershor hyn nė fuqi ligji pėr Shėrbimin e Zbulimit, do tė duhen edhe 6 muaj punė pėr tė pajisur kėtė institucion, ndėrsa prania ndėrkombėtare ushtarake e NATO-s do tė ketė po aq kohė pėr ta trajnuar.
Vetė shėrbimin e inteligjencės, sipas KD-sė, do ta mbikėqyr njė mekanizėm ose trup civil, i cili pritet tė pėrcaktohet nga selia e shefit tė Qeverisė sė Kosovės.
Nė planin e tranzicionit pėr fushėn e sigurisė, pėrgjegjėsitė qė UNMIK-u do t’ua kalojė kosovarėve, Forca e Sigurisė e Kosovės pritet tė fillojė sė rekrutuari mė 1 korrik 2008, dhe pėrzgjedhja e ushtarakėve tė ri do tė zgjat dy vite, deri nė kompletimin e 2.500 forcave sa parashihen.
Nė kėtė seleksionim, forcat e NATO-s do tė kenė rolin prijės, bazuar nė planifikimet paraprake qė pėrcaktohen nė kėtė dokument.
Pajisjen me armatimin e nevojshėm sikur edhe mjetet tjera infrastrukturore qė pėrcaktohen nė planin e Ahtisaarit, do ta bėjnė donatorėt e vendeve qė tashmė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

 

Tribunali i Hagės: Nuk janė gjetur prova pėr trafikimin e organeve tė serbėve

16 prill 2008

Prokurorėt e Tribunalit tė Hagės pėr Krime tė Luftės nuk kanė gjetur prova se shqiptarėt e Kosovės kanė trafikuar organet e serbėve gjatė Luftės nė Kosovė, tha sot zėdhėnėsja Olga Kavran.
"Zyra e prokurorit dhe Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė kanė zhvilluar hetime preliminare dhe kanė vizituar terrenin nė veri tė Shqipėrisė, qė ndėrlidhet me akuzat", tha zonja Kavran dhe shtoi se "pėrkundėr kėtyre pėrpjekjeve zyra e prokurorit nuk mundi t'i provoj akuzat e tilla dhe nuk ka bazė pėr vazhdim tė mėtejmė sa i pėrket juridiksionit tonė".

 

Hartmann: Akuzat e Del Pontes tė papėrgjegjshme dhe jodinjitoze

16 prill 2008

Akuzat e ish-kryeprokurores sė Tribunalit tė Hagės, Carla Del Ponte, se shqiptarėt e Kosovės kanė trafikuar organet e serbėve gjatė Luftės nė Kosovė, janė tė "papėrgjegjshme dhe jodinjitoze", tha ish-bashkėpunėtorja e saj e afėrt, Florence Hartmann.
Ajo i tha gazetės zvicerane Le Temps se Del Ponte kishte "prezantuar gjėra qė ishte e pamundshme qė me prova tė krijoheshin faktet".
Florence Hartmann po ashtu tha se mbajtja e organeve nė temperaturė pėrkatėse dhe "mungesa e kapaciteteve adekuate sanitare e bėnė kėtė praktikė ekstremisht tė vėshtirė".

 

Busek: Tė gjithėve nė Ballkan duhet dhėnė statusin e kandidatit

16 prill 2008

Koordinatori i posaēėm i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, Erhard Busek ka deklaruar se tė gjitha shteteve nė Ballkan duhet dhėnė statusin e kandidatit pėr hyrje nė Bashkimin Evropian.
"Tė gjitha shteteve nė Ballkan duhet dhėnė statusi i kandidatit. Disave do t’ju nevojiten tri vjet, tė tjerėve 20 vjet, mirėpo kjo do tė bėnte presion mbi politikėn qė tė punojė dhe jo tė krijojė ide tė reja”, ka thėnė Busek nė njė intervistė pėr gazetėn e Vjenės, Standard.
Sipas tij, nxitja e duhur ėshtė perspektiva pėr pranim nė BE dhe nė NATO.

 

Rupel: Nuk duam kurrfarė ashpėrsimi tė situatės dhe vėshtirėsi nė kufirin midis Kosovės dhe Serbisė

15 prill 2008

"Nuk duam kurrfarė ashpėrsimi tė situatės dhe vėshtirėsi nė kufirin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė", ka thėnė ministri i Jashtėm slloven, Dimitrij Rupel, pas takimit me sekretaren amerikane tė Shtetit, Condoleezza Rice. Nė takimin Rice-Rupel, tė zhvilluar mbrėmė nė Departamentin Amerikan tė Shtetit, temė e parė e diskutimit ishte Kosova. Agjencia sllovene e lajmeve STA citon ministrin Rupel tė ketė thėnė se "synimi ėshtė qė misioni i Bashkimit Evropian nė Kosovė tė jetė sa mė i suksesshėm dhe sa mė parė tė bėhet transferimi i pėrgjegjėsive". Ai ka shtuar se duhet ditur se ēfarė duhet bėrė me misionin e UNMIK-ut, nė planin e kufijve, pėr veriun e Kosovės, sepse nuk dėshirojnė asnjė ndarje ose komplikim nė kufij. Diplomati slloven pėr Kosovėn ka diskutuar edhe me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Moon dhe me zyrtarin e lartė tė Shtėpisė sė Bardhė pėr sigurinė kombėtare, Stephen Hadley. "Bashkimi Evropian ka rol dhe detyrė tė rėndėsishme, ai duhet tė jetė pjesė e ekuipazhit ndėrkombėtar me rol mbrojtės dhe kėtė tė gjithė e kanė pranuar. Kemi njohur Kosovėn si shtet dhe tash kemi disa obligime", ka thėnė Rupel. I pyetur nėse ėshtė e mundshme qė problemet rreth Kosovės tė zgjidhen deri nė fund tė mandatit tė Sllovenisė si kryesuese e radhės e BE-sė, Rupel ka thėnė se "duhet tė jemi realistė". "Tė gjitha problemet nuk mund t'i zgjidhim. Ndėrkaq, hyrja nė Bashkimin Evropian dhe marrja e pėrgjegjėsive duhet tė zgjidhen nė pajtueshmėri me datat e pėrcaktuara dhe nė harmoni me Kushtetutėn", ka deklaruar Rupel.

 

Merkel: E kemi njohur Kosovėn sepse ėshtė rast sui generis

15 prill 2008

Vendimi i shpejtė i Gjermanisė pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės ka qenė njė vendim i duhur pasi qė nuk ka qenė e drejtė tė mbajmė Kosovėn me status quo, ka deklaruar kancelaria gjermane Angela Merkel, nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės. Duke iu drejtuar kėsaj asambleje, Merkel gjithashtu ka njoftuar se me ratifikimin e Traktatit te Lisbonės, krijohet mundėsia ligjore qė BE tė zgjerohet edhe me vendet e Ballkanit Perėndimor.
Duke iu pėrgjigjur pyetjes sė deputetėve rusė se “pse janė ngutur gjermanėt pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės”, Merkel tha: “Nė bazė tė rezolutės 12 44 duhej qė nė njė kohė tė caktuar tė vendosnim pėr njė zgjidhje. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė kjo zgjidhje nuk gjeti pajtim nė Serbi, por as rezoluta 12 44 nuk parashihte mbajtjen e status quos nė Kosovė. Ne besojmė se rasti i Kosovės ėshtė rast sui generis dhe pėr kėtė kemi vendosur pėr ta njohur Kosovėn. Nuk besojmė se nė bazė tė Kosovės mund tė tėrhiqen paralele pėr rajone tė tjera. Ėshtė e qartė qė kemi dallime me Rusinė nė kėtė ēėshtje, por ne nė Gjermani jemi tė bindur se kjo ka qenė rruga e duhur”.

 

Kuvendi, tė premten, shqyrton raporton e Qeverisė Thaēi

15 prill 2008

Kuvendi i Republikės sė Kosovės do tė mblidhet tė premten, mė 18 prill, nė njė seancė tė veēantė pėr tė shqyrtuar raportin rreth punės 100 ditėshe tė Qeverisė Thaēi si dhe do tė debatohet edhe programi i ekzekutivit pėr periudhėn katėrvjeēare. Grupet parlamentare opozitare, ndėrkaq kanė kėrkuar qė kėto dy pika tė lihen pėr javėn e ardhshme, me qėllim qė deputetėt tė kenė mė shumė kohė pėr tė analizuar programin e qeverisė, u konfirmua tė martėn pas mbledhjes sė Kryesisė, e cila gjithashtu ka vendosur qė edhe ditėn e enjte tė mbahet njė seancė e rregullt plenare.

 

OKB: Nuk ka ndėrmjetėsues tė ri pėr bisedimet Prishtinė-Beograd

15 prill 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Moon nuk ėshtė duke planifikuar emėrimin eventual tė ndonjė ndėrmjetėsuesi tė ri pėr Kosovėn, ka thėnė pėr mediat serbe zėdhėnėsi i sekretarit Ban, Brendan Varma.
"Kėto supozime nuk janė tė sakta. Momentalisht nuk ekzistojnė planet pėr emėrimin e ndonjė tė dėrguari tė ri pėr bisedime”, ka thėnė Varma, duke hedhur poshtė spekulimet se sekretari i pėrgjithshėm do tė emėrojė Jean-Marie Guehnno pėr ndėrmjetėsin eventual pėr bisedimet mes Prishtinės e Beogradit.
"Guehnno, ndoshta sė shpejti do tė vizitojė kėtė rajon, mirėpo nė cilėsinė e shefit tė operacioneve paqėsore tė KB-sė dhe jo si pėrfaqėsues special ose ndėrmjetėsues”, ka thėnė Varma.
I tėrė tregimi pėr emėrimin e ndėrmjetėsit tė ri pėr bisedimet Prishtinė-Beograd ka nisur pas njė shkrimi nė gazetėn londineze “The Times”, e cila - pas vizitės sė paradokohshme tė Ban Ki-Moonit nė Moskė - ka shkruar se nė kėtė post do tė mund tė emėrohej Guehnno, tė cilit sė shpejti i skadon mandati i nėnsekretarit tė KB-sė pėr operacione paqėsore.
Varma po ashtu nuk e ka pohuar as deklaratėn e shefit tė diplomacisė sllovene, Dimitrij Rupel se sekretari Ban Ki-Moon ka “disa ide tė reja pėr Kosovėn”. "Mendoj se kjo ėshtė ngatėrruar me njė raport tė mėhershėm tė agjencisė sllovene STA", ka thėnė Varma, duke rikujtuar lajmin e fundit tė marsit, kur Rupel kishte folur pėr atė se, Sllovenia, si kryesuese e BE-sė, “do tė bėjė gati njė deklaratė qė do t’i pėrfshijė disa ide tė reja”.

 
Gjermania pro anėtarėsimit tė tė gjitha vendeve ballkanike nė BE

15 prill 008

Presidenti gjerman, Horst Köhler u shpreh pro anėtarėsimit tė tė gjitha vendeve ballkanike nė Bashkimin Evropian.
Gjermania dėshiron qė edhe Maqedonia, Serbia, Kosova, Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi si dhe Shqipėria tė jenė pjesė e projektit evropian, tha presidenti gjerman gjatė njė vizite nė Kroaci.
Vetėm kur tė gjitha shtetet e rajonit do tė bėhen anėtare tė Bashkimit Evropian do tė tejkalohet pėrfundimisht ndarja e Evropės, tha Köhler.

 

UNMIK dhe EULEX t’ia bėjnė me dije Serbisė se nuk mund tė organizojė zgjedhje nė Kosovė

14 prill 2008

Udhėheqėsit mė tė lartė tė institucioneve tė Kosovės kėrkojnė nga UNMIK-u ta ushtrojė funksionin e tij dhe tė ndalojė mbajtjen e zgjedhjeve lokale tė Serbisė nė Kosovė. Nė takimin e pėrbashkėt qė ata kanė pasur sot me pėrfaqėsuesin e Bashkimit Evropian Piter Fejth dhe me shefin e UNMIK-ut Joakim Ryker, ėshtė kėrkuar qė t’i bėhet me dije Serbisė se nuk mund tė organizojė zgjedhje nė Kosovė.
Gjatė bisedave qė u zhvilluan nė kėtė takim, liderėt vendorė kanė kundėrshtuar tendencat e Serbisė pėr shkatėrrimin e institucioneve tė Kosovės dhe pėr destabilizimin e saj.

 
Shqipėria kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve serbe nė Kosovė

14 prill 2008

Qeveria e Shqipėrisė ėshtė kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve serbe nė Kosovė dhe mosreagimi i ndėrkombėtarėve mund tė sjellė pasoja tė paparashikueshme, ka thėnė ministri i Jashtėm, Lulzim Basha nė njė intervistė pėr Radio Kosovėn. Mungesa e reagimit tė menjėhershėm dhe efikas, inkurajon forcat radikale, nxit kontrabandėn, kriminalitetin, evazionin fiskal, qė ėshtė me pasoja jo vetėm pėr paqen dhe stabilitetin e Kosovės.

 

Marnak: KFOR-i nuk do tė ndihmojė mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė

14 prill 2008

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ksavier De Marnak, tha sot se KFOR-i nuk ka ndonjė plan pėr tė siguruar mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė, por gjithsesi do ta kryejė misionin e tij pėr njė ambient tė sigurt dhe tė qetė. Ai pėrkujtoi qėndrimin e UNMIK-ut qė nuk do tė ndihmojė mbajtjen e kėtyre zgjedhjeve.

 

Kosova brenda gjashtė muajsh do tė jetė anėtare e FMN-sė dhe Bankės Botėrore

14 prill 2008

Kosova do tė jetė anėtare e Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankės Botėrore brenda gjashtė muajve ka thėnė Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala. Ndėrkaq pėrpjekjet e Serbisė pėr ta bllokuar rrugėn e Kosovės pėr tė hyrė nė kėto dy institucione financiare ndėrkombėtare i ka quajtur tė kota. "Serbia nuk mund tė ketė ndikim tek kėto institucione pasi pavarėsia e Kosovės ėshtė pranuar nga shumica e shteteve prej tė cilave varet anėtarėsimi", ka thėnė Shala.
Edhe Institutit pėr Hulumtime Zhvillimore, thotė se rruga e Kosovės pėr nė kėto dy institucione financiare ėshtė e hapur. Tashmė janė siguruar mbi 60 pėr qind tė votave nga vendet qė e kanė pranuar pavarėsinė, thonė drejtuesit e kėtij instituti.

 

Rupel: BE do tė marrė parasysh disa ide tė Ban Ki Munit rreth Kosovės

14  prill 2008

Shefi i diplomacisė sllovene, Dimitrij Rupel ka thėnė se Organizata e Kombeve tė Bashkuara do tė ketė rol tė rėndėsishėm nė shtetin e pavarur tė Kosovės. Kėto komente Rupel i bėri pas takimit me shefin e OKB-sė Ban Ki Mun. Rupel tha se me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB sė Ban Ki Mun kishte biseduar pėr Kosovėn. "Tė dy jemi pajtuar pėr veprime tė pėrbashkėta pėr tė zgjidhur problemet qė nuk janė vetėm evropiane. Dėshirojmė zgjidhje tė harmonizuar tė krizės, e cila ka filluar si krizė jugosllave nė vitin 1991", tha Rupel. "Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė Ban Ki Mun ka disa ide tė reja tė cilat duhet t'i marrė nė konsideratė edhe Bashkimi Evropian", tha shefi i diplomacisė sė vendit kryesues tė Bashkimit Evropian. Sipas tij javėt qė vijnė do tė bisedohet pėr atė se si duhet tė zhvillohen ngjarjet. Ministri i Jashtėm slloven pas Nju Jorkut udhėton pėr nė Uashington ku sot takohet me Sekretaren amerikane tė Shtetit Kondoliza Rajs.

 

"Serbia mban zgjedhje nė Kosovė deshi UNMIK-u ose jo", thotė Koshtunica

14 prill 2008

Kryeministri i Serbisė, Vojislav Koshtunica ka deklaruar se me mbajtjen e zgjedhjeve lokale nė Kosovės, Serbia do tė legjitimojė atė si territor tė saj. "Ne do tė legjitimojmė se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė pėrmes zgjedhjeve qė do tė mbahen atje, deshi UNMIK-u ose jo", tha Koshtunica. Sipas tij Kosova "mbetet pjesė e Serbisė" dhe se vendet qė nuk e kanė njohur atė janė shumicė.

 

Hollbruk: Karagjiqi ėshtė Osama Bin Ladeni i Evropės

14 prill 2008

Diplomati amerikan, Riēard Holbruk, ka deklaruar se kurrė nuk ka bėrė marrėveshje me tė akuzuarin pėr krime lufte Radovan Karagjiq.
"Nuk kam bėrė asnjė marrėveshje me Karagjiqin, ai ėshtė kriminel lufte. Ai ėshtė Osama Bin Ladeni i Evropės", ka deklaruar Holbruk pėr televizionin shtetėror tė Bosnjės.
Holbruk ka thėnė se rrėfimin pėr marrėveshjen me te e ka trilluar dhe plasuar vetė Radovan Karagjiqi.

 

Arrestohen katėr serbė qė sulmonin veturat nė magjistralen Prishtinė-Shkup

14 prill 2008

Zėdhėnėsi i Shėrbimit Policor tė Kosovės, Veton Elshani, konfirmoi pėr KosovaLive arrestimin e katėr serbėve, tre prej tė cilėve tė mitur, tė cilėt janė zėnė mbrėmė duke gjuajtur me gurė veturat tė cilat po kalonin nėpėr magjistrale nė afėrsi tė fshatit Llapnasellė tė Prishtinės.

 

PSD e Ēekisė nuk do ta pėrkrah ligjin, qė ndalon njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

14 prill 2008

Partia Social Demokrate e Ēekisė nuk do ta pėrkrahė ligjin qė ndalon njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, tė cilin nė Parlamentin ēek do ta paraqesin komunistėt e pareformuar. Pa pėrkrahjen e social demokratėve ligji nuk ka mundėsi tė kalojė nė votim. Lideri i social demokratėve, Jizhi Paroubek, tha se ky kundėrshtim nuk ka tė bėjė asgjė me qėndrimin e partisė sė tij kundėr pavarėsisė sė Kosovės, por ligji, tė cilin e paraqesin komunistėt, nuk ėshtė mėnyra e duhur pėr tė ndaluar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

 

Krasniqi: Zgjedhjet serbe nė Kosovė janė tė paligjshme

11 prill 2008

Zgjedhjet serbe nė Kosovė janė tė paligjshme dhe nėse ndonjė grup parlamentar i Kuvendit tė Kosovės kėrkon qė me ndonjė rezolutė tė dėnohen kėto zgjedhje, unė do ta pėrkrahja, tha kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi.
Kryeparlamentari Krasniqi megjithatė tha se tė drejtėn pėr tė penguar zgjedhjet e Serbisė nė Kosovė i ka UNMIK-u, deri nė hyrjen ne fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės.

 

Haradinaj:Serbia nuk mund tė mbajė zgjedhje nė asnjė komunė tė Kosovės

11 prill 2008

Nė praktikėn e ligjit ndėrkombėtar, nuk ka shtet qė mund tė mbajė zgjedhje pėr institucione tė saj nė njė shtet tjetėr, andaj Serbia nuk mund tė mbaj zgjedhje komunale nė asnjė komunė nė Kosovė dhe ky duhet tė jetė qėndrim i prerė edhe nga institucionet e Kosovės, tha tė premten kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj.

 

SHBA: Nuk i takon Serbisė tė bėj zgjedhje nė Kosovė

11 prill 2008

Thirrjet pėr zgjedhjet lokale serbe nė Kosovė, tė organizuara nga Serbia, qeveria amerikane i ka quajtur tė huaja pėr njė shtet sovran, ndėrkaq ka akuzuar pėr trazirat nė Kosovė njerėzit dhe qeveritė jashtė saj, duke aluduar nė Serbinė. "…Ja vlen t'ua kujtojmė tė gjithėve se Kosova ėshtė njė shtet sovran dhe nuk i takon njė shteti tjetėr sovran qė tė bėj thirrje dhe tė organizojė zgjedhje nė njė tjetėr shtet sovran," tha zėdhėnėsi i Departmentit Amerikan tė Shtetit, Sean McCormack.
Zėdhėnėsi mė tej i pyetur pėr situatėn nė Kosovė ka theksuar se ishin tė hunjtė qė kanė agjituar dhe shkaktuar dhunėn."Ne kemi punuar shumė afėr me Qeverinė e Kosovės dhe ėshtė pėrshtypja ime se njerėzit pėrgjegjės pėr ēfarėdo agjitacioni janė vėrtet ata qė po vijnė nga jashtė. Pra nuk janė banorėt e Kosovės ata qė po shkaktojnė dhunėn, por janė ata qė po vijnė apo qė po dėrgohen nga jashtė, tė cilėt po shkaktojnė vėshtirėsitė dhe trazirat nė Kosovė", tha McCormack. Ishin kėto edhe komentet ndaj njė pyetje tė ngarkuar tė njė gazetari grek, i cili mori edhe pėrgjigjen meritore nga zėdhėnėsi i Departmentit tė Shtetit."Mendoj se vėmendja juaj ėshtė pėrqendruar gabim, i tha zėdhėnėsi. Ju duhet nė radhė tė parė tė pėrqendroheni tek ata njerėz dhe tek qeveritė jashtė Kosovės tė cilėt po mundohen tė kavėrdisin trazira nė Kosovė", tha McCormack.

 

UNMIK-u i rikujton Beogradit 1244-shin

11 prill 2008

UNMIK-u i ka kthyer pėrgjigje negative Qeverisė sė Serbisė nė lidhje me organizimin e zgjedhjeve lokale nė Kosovė. Nė letrėn e shefit tė UNMIK-ut, e cila i ėshtė dėrguar dje pasdite ministrit Samarxhiq, thuhet se zgjedhjet lokale konsiderohen ilegale dhe shkelje e rezolutės 1244.
Ndėrsa, pėr zgjedhjet parlamentare, UNMIK-u thotė se nuk do t’i mbėshtetė e as nuk do t’i ndalojė.

 
Ambasadat nė Nju Jork, Uashington dhe Bruksel hapen nė qershor

11 prill 2008

Kryeministri Hashim Thaēi kėrkoi nga Skėnder Hyseni, i nominuar i LDK-sė pėr ministėr tė Jashtėm, qė t’i bėjė tė gjitha pėrgatitjet e duhura qė Kosova nė qershor tė fillojė me formimin e ambasadave nė Nju-Jork, Uashington dhe Bruksel.
Kėrkesa e kryeministrit erdhi menjėherė pasi qė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe disa shtete tė tjera kanė hapur tashmė ambasadat e tyre nė Kosovė.

 

Kredok: Pak vende e kanė njohur Kosovėn

11 prill 2008

Komandanti i lartė i NATO-s pėr Evropėn, Banc Kredok, ka shfaqur shqetėsimin e tij pėr shkakun se shumė pak vende anėtare tė NATO-s e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. "Vetėm 34 vende e kanė njohur Kosovėn, kjo ėshtė pak shqetėsuese", tha Kredok gjatė njė paraqitjeje nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan. Ai shtoi se paqeruajtėsit e NATO-s po ballafaqohen nė Kosovė me njė situatė tė tensionuar. Dhunėn e muajit tė kaluar nė veri tė Kosovės, gjenerali amerikan e quajti akt paramilitarė.

 

Serbia po luan njė lojė tė dyfishtė me UNMIK-un, thotė Xhuda

11 prill 2008

Serbia po luan njė lojė tė dyfishtė me UNMIK-un. Nė njė anė Beogradi kėrkon tė respektohet kjo rezolutė, ndėrsa nė anė tjetėr e shkel atė me tė dyja kėmbėt duke marrė vendim pėr zgjedhje nė Kosovė. Xhuda tėrheq vėrejtjen se Rezoluta 1244 po shfrytėzohet nga tė gjitha palėt duke e interpretuar nė mėnyrėn qė u pėlqen.
Vendimi tė Komisionit zgjedhor tė Serbisė pėr mbajtje tė zgjedhjeve parlamentare dhe lokale serbe nė Kosovė, mund tė bėhet shkas pėr ashpėrsimin e raporteve midis Kosovės dhe Serbisė, shkruajnė agjencitė e huaja. Kėtė veprim tė Qeverisė serbe analisti britanik Tim Xhuda e ka cilėsuar vendim tė rrezikshėm pėr Kosovėn. “Ky ėshtė edhe njė hap tjetėr mė tej nė drejtim tė ēimentimit tė ndarjes qė nė Kosovė ekziston qė nga viti 1999". Ndonėse UNMIK-u nuk mund tė ndalė mbajtjen e kėtyre zgjedhjeve, thotė Xhuda – sė paku duhet ta paralajmėrojė Serbinė pėr kėtė veprim qė ėshtė nė kundėrshtim me rezolutėn 12 44. Serbia po luan njė lojė tė dyfishtė me UNMIK-un. Nė njė anė Beogradi kėrkon tė respektohet kjo rezolutė, ndėrsa nė anė tjetėr e shkel atė me tė dyja kėmbėt duke marrė vendim pėr zgjedhje nė Kosovė. Xhuda tėrheq vėrejtjen se Rezoluta 1244 po shfrytėzohet nga tė gjitha palėt duke e interpretuar nė mėnyrėn qė u pėlqen. Duke folur pėr pozitėn nė tė cilėn ndodhet tani UNMIK-u pas tė gjitha zhvillimeve kohėve tė fundit Xhuda shprehet se Bashkėsia ndėrkombėtare po pėrpiqet tė japė pėrgjigje nė kėtė ēėshtje. Nė Kosovė tani ndodhet edhe Piter Fejt, pėrfaqėsues i BE-sė. Pėr shkak tė kėtyre raporteve tė paqarta midis UNMIK-ut dhe shqiptarėve dhe UNMIK-ut dhe serbėve, ka rrezik qė pėr pasojė situata tė eskalojė nė njė konflikt direkt midis serbėve dhe shqiptarėve, tėrheq vėrejtjen analisti britanik.

 

Thaēi: Do t’i marrim tė gjitha masat qė tė ruhet tėrėsia territoriale e Kosovės

10 prill 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, tha se qeveria e tij do tė marrė tė gjitha masat qė tė ruhet tėrėsia territoriale e Kosovės dhe institucionet e Kosovės tė kenė shtrirje nė tė gjithė territorin e vendit. Ai kėrkoi nga serbėt e Kosovės, sidomos nga ata tė pjesės veriore, qė tė integrohen nė shoqėrinė kosovare dhe tė bėhen pjesė e institucioneve tė Kosovės.
Kėto deklarata kryeministri Thaēi i bėri nė njė mbledhje tė qeverisė e cila u mbajt nė pjesėn jugore tė qytetit tė Mitrovicės. Qėllimi i mbajtjes sė mbledhjes sė qeverisė nė Mitrovicė sipas kryeministrit Thaēi, ėshtė qė tė dėshmohet se institucionet duhet tė funksionojė nė tė gjitha rajonet e vendit dhe tė jenė sa mė afėr qytetarit.
Thaēi, tha se gjendja e sigurisė nė Kosovė nė pėrgjithėsi ėshtė e qetė, mirėpo, pranoi se nė pjesėn veriore tė Mitrovicės akoma ka probleme.
Dy pikat doganore nė kufirin verior me Serbinė, akoma janė jashtė kontrollit tė institucioneve tė Kosovės. Ato u dogjėn nga serbėt lokalė gjatė njė proteste kundėr pavarėsisė sė Kosovės. Nė kėto dy pika kufitare janė tė vendosura forcat paqeruajtėse, mirėpo ato nuk janė tė obliguara qė tė kontrollojnė mallrat qė hyjnė nga Serbia nė Kosovė.
Nė kėtė kuadėr sipas udhėheqėsve politik kosovarė nga kėto dy pika kufitare po zhvillohet kontrabandė e paparė dhe dėmet qė i janė shkaktuar buxhetit tė Kosovės janė mbi 40 milionė euro.
Kryeministri Thaēi tha se nė bashkėpunim me mekanizmat ndėrkombėtar nė Kosovė shumė shpejtė nė kėto dy pika kufitare do tė vendoset sėrish Shėrbimi Doganor i Kosovės.

 

Ryker: Serbia nuk mund tė organizojė zgjedhje nė Kosovė

10 prill 2008

Serbia nuk mund tė organizojė zgjedhjet lokale nė Kosovė, i ka thėnė BBC-sė shefi i administratės ndėrkombėtare nė Kosovė, Joakim Ryker. Ai tha se kjo do tė jetė pėrgjigja jonė themelore pėr autoritetet serbe, tė cilėt kanė kėrkuar nga ai qė tė lejojė mbajtjen e dy palė zgjedhjeve nė vendbanimet me shumicė serbe.
Ēfarėdo pėrpjekje pėr t’i mbajtur ato nė territorin kosovar do tė shėnojė shkelje tė Rezolutės 1244.
Ryker thotė se qeverisė sė Serbisė, do t’i bėjė tė qartė se vetėm UNMIK-u mund tė organizojė zgjedhje nė territorin kosovar dhe zgjedhjet e tjera nuk do tė kenė asnjė vlefshmėri kėtu, gjithnjė pėrderisa nuk janė kėrkuar nga UNMIK-u.
Por, misioni ndėrkombėtar as nuk do tė pengojė dhe as nuk do tė ndihmojė nė mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe edhe nė territorin e Kosovės.

 

Beogradi bastioni i fundit i influencės ruse nė Balllkan

10 prill 2008

"Duhet pasur parasysh se Kosova njė kohė tė gjatė nuk do tė jetė e pavarur nė kuptimin funksional. Ajo do tė jetė protektorat i Bashkimit Evropian dhe, nė masė tė vogėl, e NAT0-s, sė paku edhe pėr njė gjeneratė", ka deklaruar, Peter Ziehan, ekspert pėr Ballkanin Perėndimor nė organizatėn pėr kėrkime strategjike "Stratfor". Ai ka vlerėsuar pėr Radion Evropa e Lirė se Kosova "edhe pas tetė vitesh tė administrimit, ende nuk ka as themelet e sistemit tė pavarur tė qeverisjes, andaj ėshtė optimizėm naiv tė besosh se BE do t'ia dalė qė ato themele t'i ndėrtojė nė pėrpjekjen e parė". Sipas kėtij eksperti amerikan, nga kėndvėshtrimi perėndimor, "qėllimi primar nuk ishte qė Kosova tė bėhet funksionale, por qė ngadalė, por sigurt tė largohet influenca ruse nga tėrė rajoni". "Beogradi tani ėshtė bastioni i fundit i influencės ruse nė Ballkan - kjo mė nuk ekziston as nė Bullgari, as nė Hungari, as nė vendet e tjera tė ish-bllokut lindor. Pra, Perėndimi nė mėnyrė shumė agresive ka luajtur kėtė lojė gjeopolitike dhe ajo ėshtė e pandryshuar", tha ai. I pyetur nėse pavarėsia e Kosovės i ka sjellė rajonit tė Ballkanit Perėndimor mė shumė stabilitet apo destabalitet, ai tha se ngjarja kryesore nuk ėshtė pavarėsia e Kosovės, por Samiti i paradokohshėm i NAT0-s, pėrkatėsisht fakti se Kroacia dhe Shqipėria morėn ftesėn pėr anėtarėsim", tha Ziehan, dhe shtoi se NAT0 ka "ēimentosur" kufijtė e Serbisė. Kjo do tė thotė se serbėt "mund tė zgjedhin midis vetėdestruksionit dhe irelevancės strategjike".

 

SHBA-tė besojnė qė pavarėsia e Kosovės do t'i sjellė stabilitet dhe paqe rajonit, tha Mur

10 prill 2008

SHBA-tė besojnė qė pavarėsia e Kosovės do t'i sjellė stabilitet dhe paqe rajonit dhe ato nuk janė tė vetmet, deklaroi ambasadori amerikan nė Mal tė Zi Roderik Mur. "Tė mos harrojmė se deri mė tani dy tė tretat e shteteve anėtare tė BE-sė janė dakorduar me ne, pėrkatėsisht se kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. Tri tė katėrtat e shteteve anėtare tė NATO-sė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, tri shtete qė kufizohen me Serbinė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, kėshtu qė, sipas mendimit tim, ky nuk ėshtė ndonjė problem amerikan dhe statusi i Kosovės do tė ndikojė mė shumė nė sigurinė e kėtij rajoni dhe Evropės", ka thėnė ambasadori amerikan nė Mal tė Zi, Roderik Mur nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.

 

Dinosha: Mali i Zi mund ta njohė nė maj shtetin e Kosovės

10 prill 2008

Kryetari dhe deputeti i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve, Ferhat Dinosha, ka thėnė se ėshtė i bindur qė Mali i Zi nuk do tė presė deri nė fund tė vitit qė tė njohė pavarėsinė e Kosovės. Ai ka theksuar se nuk duhet nxituar. “Pas majit mund tė jetė koha optimale pėr ta njohur Kosovėn”, ka theksuar Dinosha. Sipas tij, me zgjedhjen e Filip Vujanoviqit kryetar, krijohet mundėsia mė e mirė pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės sa mė shpejt. Unioni Demokratik i Shqiptarėve ėshtė subjekti i vetėm politik shqiptar nė Mal tė Zi qė ka pėrkrahur Filip Vujanoviqin. Dinosha nė fushatėn parazgjedhore ka qenė politikani mė i eksponuar shqiptar nė Mal tė Zi, duke ftuar trupin zgjedhor tė kėsaj popullate qė tė votojnė kandidatin, siē ka thėnė ai, pro evropian.

 

Hungaria pėrshėndet aprovimin e Kushtetutės sė Kosovės

10 prill 2008

Hungaria ka pėrshėndetur aprovimin e Kushtetutės nga Parlamenti i Kosovės, e cila bazohet nė planin e Ahtisarit qė u garanton tė drejta tė gjera pakicave etnike nė vend, ka deklaruar pėr agjencinė hungareze MTI zėdhėnėsi i punėve tė jashtme Lajosh Selesti. Hungaria e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur mė 19 mars, ndėrkohė qė tė dy vendet tashmė kishin vendosur marrėdhėnie diplomatike nė nivel ambasadorėsh po tė njėjtėn javė.

 

Maqedonia zvarrit ratifikimin e marrėveshjes pėr vizat me Shqipėrinė

10 prill 2008

Marrėveshja pėr liberalizimin e regjimit tė vizave midis Maqedonisė dhe Shqipėrisė, e nėnshkruar mė 19 shkurt nė Tiranė nga ministrat e jashtėm tė tė dyja vendeve, ende nuk ėshtė futur nė procedurė parlamentare, me qėllim qė tė bėhet e plotfuqishme, njoftuan pėr KosovaLive zyrtarė tė administratės sė Parlamentit maqedonas.

 

Agim Ēeku merr drejtimin e PSDK-sė, tė Kaqusha Jasharit

10 prill 2008

Ish-kryeministri Agim Ēeku ka marrė drejtimin e Partisė Social – Demokratike tė Kosovės, tė udhėhequr deri mė tash nga Kaqusha Jashari. Duke falėnderuar udhėheqjen e deritanishme tė kėsaj partie, Ēeku ka thėnė se ka zgjedhur PSDK-nė, pasi qė pėrkrah konceptin social-demokratik, sipas sė cilit shteti duhet tė pėrkujdeset pėr mirėqenien e qytetarėve. Ēeku ka thėnė se do tė insistojė qė tė bashkohet edhe me Partinė Reformiste ORA. Ai ka pohuar se pėr mbetjen e tij nė politikė dhe marrjen pėrsipėr tė PSDK-sė, e ka mbėshtetjen e fortė edhe tė Departamentit Amerikan tė Shtetit, si dhe tė faktorit politik tė Kroacisė dhe Sllovenisė.

 

Kuvendi miratoi Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

9 prill 2008

Kuvendi i Kosovės, tė mėrkurėn, nė njė seancė tė jashtėzakonshme dhe solemne, nė tė cilėn morėn pjesė 107 deputetė nga 120 sa janė gjithsej, me aklamacion miratoi Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės. Kushtetuta hyn nė fuqi mė 15 qershor tė kėtij viti, pas pėrfundimit tė fazės tranzitore.

 
Kushtetuta e Republikės sė Kosovės
 

UNMIK-u kundėr zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė

9 prill 2008

UNMIK-u pėrfundimisht do t'i thotė jo zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė, sepse kjo paraqet shkelje tė rezolutės 1244. Kjo do tė jetė pėrgjigje ndaj kėrkesės sė Serbisė qė nė shtetin e ri tė Kosovės t'i organizojė zgjedhjet e saja lokale.
Zyrtarėt e UNMIK-ut janė duke pėrgatitur pėrgjigjen nė letrėn e ministrit serb Sllobodan Samarxhiq, i cili mė herėt kishte kėrkuar leje nga administrata e KB pėr mbajtjen e zgjedhjeve lokale tė Serbisė edhe nė lokalitetet serbe nė Kosovė.
"Ne jemi duke e pėrgatitur njė pėrgjigje ndaj letrės sė ministrit Samarxhiq. Ne do tė qartėsojmė se nėse Serbia vendos tė organizojė zgjedhjet lokale edhe nė Kosovės, kjo paraqet shkelje tė rezolutės 1244 dhe nuk do tė kenė kurrfarė validiteti ligjor", tha zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Aleksander Ivanko.
Ndėrkaq, sa u pėrket zgjedhjeve parlamentare tė Serbisė, UNMIK-u, do tė mbajė qėndrim neutral: as nuk i pėrkrah e as nuk i ndihmon nė organizimin e tyre. Por, UNMIK-u ende nuk ka qėndrim tė qartė se ēfarė do tė bėjė nėse Beogradi megjithatė synon t'i organizojė edhe zgjedhjet lokale.
Sipas pikėpamjes sė pėrgjithshme, pra edhe e tė anėtarėve tė Grupit tė Kontaktit, mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe paraqet shkelje tė rezolutės 1244. "Tani ne duhet t'ia kthejmė letrėn ministrit Samarxhiq dhe tė presim reagimin e Beogradit ndaj kėtij qėndrimi", tha zėdhėnėsi Ivanko.

 

Di Karlo: I takon UNMIK-ut tė vendos pėr zgjedhjet serbe nė Kosovė

9 prill 2008

UNMIK-ut i takon tė vendosė pėr mbajtjen e zgjedhjeve lokale e parlamentare serbe edhe nė Kosovė, sepse misioni i OKB-sė ėshtė kompetent pėr organizimin e zgjedhjeve nė Kosovė qė nga viti 1999, ka thėnė zėvendės ndihmėssekretarja e Shtetit, Rozmari Di Karlo. Por, megjithatė zyrtarja e lartė amerikane konsideron se do tė ishte mė mirė qė serbėt tė kishin marrė pjesė nė zgjedhjet e Kosovės nė nėntor.

 

Rexhepi: Strukturat paralele po e mbajnė peng popullatėn serbe

9 prill 2008

Rexhepi u thotė krerėve ushtarakė tė NATO-s dhe KFOR-it se strukturat paralele po e mbajnė peng popullatėn serbeShefi i Shtabit tė Komandės Strategjike tė NATO-s, gjen. Karl Hajnc Later, i shoqėruar nga komandanti i KFOR it, gjen. Ksavier de Marnak dhe komandanti i KFOR-it nė veri, gjen. Kristian Dekster, biseduan me kryetarin e komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, pėr gjendjen e sigurisė nė kėtė rajon. Ushtarakėt e lartė tė NATO-s dhe KFOR-it u interesuan pėr gjendjen aktuale sa i pėrket sigurisė nė Mitrovicė dhe pėr hapat qė kanė ndėrmarrė strukturat komunale pėr t'i kontribuuar qetėsisė. Kreu i Mitrovicės tha se strukturat komunale kanė bėrė krejt ēka ėshtė e mundur qė tė ruhet stabiliteti dhe qetėsia nė kėtė qytet. Ai i informoi mysafirėt pėr organizimin e institucioneve nė nivel lokal pėr mbarėvajtjen e gjendjes. Rexhepi tha se nė kuadėr tė komunės, prej shpalljes sė pavarėsisė funksionon njė trup i pėrbashkėt pėr siguri, ku pėrfaqėsohen tė gjitha institucionet politike dhe tė sigurisė nė nivel lokal, me qėllim tė bashkėrendimit tė veprimeve pėr mbarėvajtjen e gjendjes. Njė meritė tė veēantė pėr mbajtjen e qetėsisė dhe mosdestabilizimit tė gjendjes e ka popullata shumicė qė pėr asnjė moment nuk ka rėnė nė provokimet e grupeve tė organizuara serbe qė kanė pėr qėllim tensionimin e situatės, tha Rexhepi. Ndėrkaq, problem thelbėsor pėr funksionimin e rendit dhe ligjit nė veri tė Mitrovicės, ėshtė ekzistimi i strukturave paralele serbe, tė cilat janė duke krijuar trazira nė atė pjesė tė qytetit. Sipas tij, pėrveē tė tjerave, kėto struktura janė duke e mbajtur peng edhe popullatėn serbe nė atė pjesė tė qytetit, duke e frikėsuar dhe duke mos e lejuar qė tė integrohet nė jetėn institucionale tė Kosovės.
Paralajmėrimi i zgjedhjeve serbe dhe fushata e liderėve tė Serbisė nė Kosovė, po ndikon nė pėrkeqėsimin dhe tensionim e gjendjes, tha Rexhepi.

 

Gratė e Kosovės i shkruajnė, Ban Ki Munit, -  largojeni z.Gallucci

9 prill 2008

Nė njė letėr drejtuar Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, bashkė me peticion me mbi 5000 nėnshkrime tė qytetarėve tė Kosovės, gratė e Kosovės e njoftojnė se protesta e tyre nė Mitrovicės do tė vazhdojė derisa tė largohet nga detyra e administratori rajonal pėr Mitrovicėn Gerard Gallucci. "Ne gratė e Kosovės, gjyshet, nėnat, vajzat dhe mbesat e atyre tė cilėt e dhanė jetėn pėr paqen nė Kosovė, ju shkruajmė juve me shpresė se do tė na dėgjoni. Ne falėnderojmė personelin e UNMIK-ut, i cili pėr shumė vite punoi aq sa mundi pėr tė ndaluar veprimet e trishtuara tė Millosheviqit dhe njerėzve tė tij. Ne qajmė dhe lutemi pėr tė gjithė burrat e UNMIK-ut, tė cilėt kanė humbur jetėn dhe vuajtėn nė veri tė Mitrovicės nga dora e ekstremistėve serbė. Ne e dimė se ēka do tė thotė tė humbėsh ata qė do dhe nuk ia dėshirojmė kėtė asnjė nėne. Ne e respektojmė dhe e mbėshtesim reagimin e datės 17 mars tė kėtyre burrave dhe tė UNMIK-ut, i cili u bė pėr ne, pėr familjet tona dhe pėr fėmijėt tanė. Dhe ne nuk e kuptojmė se si disa punėtorė tė UNMIK-ut mund tė tradhtojnė organizatėn nė tė cilėn punojnė dhe gjithė atė ēka OKB-ja, Komuniteti Ndėrkombėtar dhe Institucionet e Kosovės kanė bėrė pėr nėntė vite nė Kosovė. Ne nuk kemi respekt pėr z.Gerry Gallucci, administrator rajonal i UNMIK-ut, i cili e dėmtoi punėn e Misionit tė OKB-sė nė Kosovė dhe ne duam qė ai tė largohet nga Kosova. Kosova ėshtė shtėpia jonė. A do tė dėshironit nė shtėpinė tuaj personin tė cilin nuk e respektoni? Ju lutemi tė na ndihmoni qė tė kemi paqe nė shtėpinė tonė dhe largojeni z.Galluccin. Bashkangjitur gjeni edhe peticionin e nėnshkruar nga 5045 qytetarė. Sinqerisht, Nėnat Kosovare.”

 

Di Karlo: Shtetet e Bashkuara mbeten njė pėrkrahėse e fortė e Kosovės

9 prill 2008

Z/Ndihmėssekretarja e Shtetit Rozmari Di Karlo tha se Shtetet e Bashkuara mbeten njė pėrkrahėse e fortė e Kosovės. Ashtu siē ishin ndėr vendet e para qė e njohėn Kosovėn, njė ditė pas shpalljes sė pavarėsisė, SHBA-tė vazhdojnė mbėshtetjen e tyre pėr shtetin e ri, duke i intensifikuar dhe ngritur nė nivel mė tė lartė marrėdhėniet e tyre me Prishtinėn, tani me hapjen e ambasadės amerikane atje. "Ky moment shėnon njė pikė tė rėndėsishme nė marrėdhėniet tona. Ne synojmė t'i intensifikojmė marrėdhėniet me Kosovėn, duke vendosur njė ambasadė me njė gamė tė gjerė programesh. Mendoj se ka pasur pėrparim shumė tė mirė qė pas shpalljes sė pavarėsisė. E mirėpritėm pėrparimin nė drejtim tė kushtetutės, nė miratimin e ligjeve nė pėrputhje me kėrkesat e planit Ahtisari dhe mbarėvajtjen e punės sė qeverisė deri tani", tha Di Karlo nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės".

 

Jouyet: Franca dėshiron qė Serbia ta pranojė pavarėsinė e Kosovės

9 prill 2008

Franca dėshiron qė Beogradi ta pranojė pavarėsinė e Kosovės dhe tė fokusohet nė integrimin e Serbisė nė Bashkimin Evropian, deklaroi ministri francez pėr Ēėshtje Evropiane, Jean-Pierre Jouyet.
"Ekzistimi i Kosovės sė pavarur tash ėshtė realitet dhe ne e kuptojmė se pėr disa kjo mund tė paraqesė vėshtirėsi, e veēanėrisht pėr Serbinė", tha ai nė njė intervistė pėr tė pėrditshmen zagrebase, Veēernji List.
Ministri Jouyet tha se Bashkimi Evropian ėshtė "i pėrkushtuar qė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės ta bėjė faktor tė stabilitetit nė rajon".
Franca ishte ndėr shtetet e para qė e njohu pavarėsinė e Kosovės.

 

Nė Shqipėri dhe Maqedoni me pasaporta, nė Mal tė Zi me letėrnjoftim

9 prill 2008

Shėrbimi Policor i Kosovės njoftuan se tė gjithė qytetarėt, tė cilėt dėshirojnė tė kalojnė kufirin Kosovė-Shqipėri dhe Kosovė-Maqedoni duhet tė kenė me vete pasaportat, ndėrsa pėr kalimin e kufirit me Malin e Zi mjafton posedimi i letėrnjoftimit. SHPK nėpėrmjet njė komunikate pėr media njoftoi se posedimi i dokumenteve tė sipėrshėnuara me rastin e hyrjes dhe daljeve nė Republikėn e Kosovės ėshtė nė pėrputhje me neni 5 tė Rregullores sė UNMIK ut, nė rast se personat nuk posedojnė dokumente tė nevojshme tė udhėtimit hyrje daljet nė kufi do tė refuzohen nga organet kompetente.

 

Nesėr Kuvendi miraton Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

8 prill 2008

Seanca solemne pėr miratimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, do tė mbahet nesėr. Nė mbledhjen e kryesisė sė Kuvendit, kryetari Fatmir Sejdiu i ka dorėzuar edhe zyrtarisht kryeparlamentarit Jakup Krasniqi projektkushtetutėn e Kosovės. Ai ka kėrkuar nga kryeparlamentari Krasniqi qė tė mbahet njė seancė e jashtėzakonshme pėr miratimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Me pajtueshmėri tė plotė tė tė gjithė anėtarėve tė kryesisė dhe shefave tė grupeve parlamentare u mor vendim qė seanca solemne pėr miratimin e Kushtetutės tė mbahet nesėr. Kryeministri Hashim Thaēi, i cili mori pjesė nė kėtė mbledhje, premtoi se qeveria pas miratimit do ta zbatojė plotėsisht kėtė kushtetutė. Kushtetua pritet tė hyjė nė fuqi mė 15 qershor.

 

Solana: Vendosja e EULEX-it nė gjithė territorin e Kosovės pritet tė realizohet nga fillimi i korrikut

8 prill 2008

Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian, Havier Solana, ka deklaruar nė Bruksel se misioni EULEX duhet tė shtrihet nė gjithė teritorin e Kosovės. Ai ka vlerėsuar se pas zgjedhjeve nė Serbi, ēast vendimtar do tė jetė 15 qershori "kur nė fuqi hyn Kushtetuta e Kosovės".
Nė njė paraqitje nė Parlamentin Evropian, Havier Solana ka vėnė nė pah se "zgjedhjet e 11 majit nė Serbi do tė jenė tė rėndėsishme edhe pėr faktin qė pėr herė tė parė do tė mbahen nė veri tė Kosovės".
"Duhet tė shohim se si do tė duket gjithė kjo", ka thėnė Solana, pėr tė shtuar se "duhet pritur pėr tė parė se si do tė zhvillohet situata e pėrgjithshme ndėrmjet 11 majit dhe 15 qershorit".
Havier Solana, nė bisedėn me parlamentarėt evropianė, ka thėnė se nė veri tė Kosovės "ka pasur disa ndryshime" dhe rrjedhimisht duhet tė jetėsohet njė lloj "adaptimi" nė marrėveshje me sekretarin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Moon. Nga kjo bisedė me krerėt e Kombeve tė Bashkuara varet edhe ēėshtja e vendosjes sė misionit tė Bashkimit Evropian EULEX nė gjithė territorin e Kosovės, ka thėnė Solana, pėr tė shtuar se kjo pritet tė realizohet nga fillimi i korrikut.
Deri atėherė, nė Kosovė, "pėrgjegjėsinė e plotė" do ta ketė UNMIK-u, ndėrsa EULEX-i do tė veprojė me qėllim tė ruajtjes sė paqes dhe rendit nė gjithė Kosovėn, ka thėnė Solana.

 
Hapet ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

8 prill 2008

Zyra amerikane nė Prishtinė sot u ngrit nė nivel Ambasade tė Shteteve tė Bashkuara nė vendin tonė. Nė njė ceremoni, nė tė cilėn morėn pjesė udhėheqėsit mė tė lartė tė vendit, presidenti Fatmir Sejdiu, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe kryeministri Hashim Thaēi, e ngarkuara me punė nė ambasadėn e porsahapur nė Prishtinė, Tina Kajdanou, tha se si rrjedhojė e statusit tė ri tė Kosovės si vend i pavarur, i njohur nga shumė prej kombeve mė tė fuqishme dhe mė tė pėrparuara tė botės, na ėshtė dhėnė leja nga Kongresi i SHBA-ve pėr t'u hapur formalisht si Ambasadė e Shteteve tė Bashkuara.
"Gjersa Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė ka funksionuar pėr shumė vite me tė gjitha pėrgjegjėsitė dhe detyrat e njė misioni tė zellshėm diplomatik, emėrimi si ambasadė pasqyron njė fazė tė re nė zhvillimin tonė dhe nėnvizon pėrkushtimin tonė tė thellė dhe tė qėndrueshėm pėr tė punuar pėr pėrparimin e Kosovės dhe popullit tė saj", tha znj.Kajdanou nė ceremoninė e hapjes.
"Jam shumė krenare me atė qė ky Mision ka arritur gjatė kėtyre viteve, dhe jam posaēėrisht krenare me punėn e madhe dhe pėrkushtimin e stafit tim, si amerikan ashtu edhe vendor", vlerėsoi znj. Kajdanou. Me kėtė rast znj.Kajdanou para tė pranshmėve pėrcolli urimet e Qeverisė amerikane dhe tė Sekretares sė Shtetit Kondoliza Rajs, e cila kishte dėrguar pėrshėndetjet e saja personale.
Kryeministri Hashim Thaēi e ka cilėsuar si ditė tė veēantė hapjen e Ambasadės amerikane nė Prishtinė. "Dita e sotme ėshtė e veēantė pėr ne, sepse miku ynė i madh, SHBA-tė po avancojnė statusin e pranisė sė tyre nė shtetin tonė tė ri. Por, dita e sotme nuk ka tė bėjė vetėm me ndryshimin e kėtij statusi, simbolika e kėsaj ngjarje ėshtė evidente dhe historike", u shpreh Kryeministri Thaēi.

 

Kosova dhe Sllovenia lidhin raporte diplomatike nė nivel ambasadorėsh

8 prill 2008

Pėrmes njė komunikate tė pėrbashkėt pėr opinion, Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe Qeveria e Republikės sė Sllovenisė, kanė publikuar parimet mbi lidhjen e raporteve diplomatike midis Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Sllovenisė, nė nivel ambasadorėsh, me datėn 7 prill tė kėtij viti. Parimet mbi tė cilat lidhen kėto raporte diplomatike:
-Me dėshirėn pėr tė promovuar dhe forcuar lidhjet e miqėsisė dhe tė bashkėpunimit ndėrmjet dy vendeve nė baza tė barazisė, respektit tė ndėrsjellė pėr sovranitetin, pavarėsinė dhe integritetin territorial tė njėra-tjetrės si dhe tė mospėrzierjes nė punėt e brendshme tė njėra-tjetrės,
-Tė udhėhequr nga parimet dhe qėllimet e Kartės sė Kombeve tė Bashkuara si dhe tė Konventės sė Vjenės mbi Raportet Diplomatike tė vitit 1961 dhe tė Konventės sė Vjenės mbi Raportet Konsullore tė vitit 1963,
Kanė vendosur tė lidhin raporte diplomatike nė nivel ambasadorėsh, duke filluar nga data e nėnshkrimit tė kėsaj Komunikate tė Pėrbashkėt.
Pėr Qeverinė e Republikės sė Kosovės, nėnshkruar nga Hashim Thaēi, Kryeministėr.
Pėr Qeverinė e Republikės sė Sllovenisė, nėnshkruar nga Dimitrije Rupel, Ministėr i Punėve tė Jashtme, njofton Zyra pėr informim pranė Kryeministrit.

 

Kosova mund tė aplikojė pėr anėtarėsim nė KE pasi tė njihet nga 32 anėtarė

8 prill 2008

Kosova mund tė aplikojė pėr anėtarėsim nė Kėshillin e Evropės pasi tė jetė njohur nga 32 shtete anėtare tė kėtij institucioni evropian. Pas anėtarėsimit Kosova do t[i ketė pėrfaqėsuesit e saj nė tė gjitha mekanizmat e kėtij kėshilli. Kėshtu u tha nė mbledhjen e Komisionit pėr Integrime Evropiane tė Kuvendit tė Kosovės. Nė kėtė mbledhje u tha se Kosova duhet tė kompletojė kornizėn e nevojshme ligjore dhe tė forcojė mekanizmat pėr mbrojtjen e tė drejtave themelore dhe tė lirive tė njeriut, duke pėrfshirė edhe hartimin e strategjisė pėr mbrojtjen e kėtyre tė drejtave. "Vendimet pėr anėtarėsimin e shteteve tė reja pėr Kėshillin e Evropės merren nė Kėshillin e Ministrave me 2/3 e votave tė vendeve anėtare. Nga 47 shtete anėtare 27 shtete e kanė pranuar Kosovėn si shtet i pavarur, ndėrsa nevojitet njohja nga 32 shtete pėr tė filluar procedurat pėr anėtarėsim", u tha nė dėgjimin publik tė Komisionit parlamentar pėr integrime evropiane lidhur me anėtarėsimin e Kosovės nė Kėshillin e Evropės dhe zbatimin e Konventės evropiane pėr tė drejtat e njeriut.

 

Rohan: Nėse serbėt vazhdojnė me refuzime, nuk do tė ketė mundėsi tė realizohet “Plani Ahtisaarit”

8 prill 2008

Ish-ndėrmjetėsi ndėrkombėtar pėr statusin e Kosovės, diplomati austriak Albert Rohan, gjatė njė ligjėrate tė mbajtur mbrėmė nė “Klubin Evropian” ka akuzuar Qeverinė e Beogradit si fajtore pėr tė gjitha trazirat dhe problemet nė Kosovė. “Beogradi po manipulon me serbėt, po financon ata, kurse qėllimi ėshtė krijimi i entitetit serb nė Kosovė”, ka thėnė Rohan. Njė gjė duhet tė dihet: nuk ka kthim prapa nga pavarėsia e Kosovės, tha Rohan.
Rohan ka shprehur keqardhje qė plani i Ahtisaarit nuk ėshtė miratuar nė KS tė OKB-sė pėr shkak tė bllokadės politike tė Rusisė dhe ka shtuar se “nėse serbėt vazhdojnė tė kenė edhe mė tej qėndrim refuzues, atėherė nuk do tė ketė mundėsi qė pjesa mė e madhe e planti tė Ahtisarit tė realizohet”.

 

Ahmeti: Nuk ka arsye pėr zvarritje tė njohjes sė Kosovės nga Maqedonia

8 prill 2008

Nuk ka arsye politike qė Maqedonia ta zvarrisė njohjen e shtetit tė Kosovės, tha sot kreu i BDI-sė, Ali Ahmeti gjatė njė vizite nė Prishtinė.
Ahmeti pasi takoi kreun e AAK-sė Ramush Haradinaj, pas lirimit tė tij nga Haga, tha se Maqedonia ka deklaruar se do ta ndjek linjėn e SHBA-ve dhe BE-sė, prandaj ai pret qė njohja e Kosovės tė jetė ēėshtje ditėsh.

 

Fejth: Qasja nė veri tė Kosovės varet nga zgjedhjet serbe

8 prill 2008

Pėrfaqėsuesi Ndėrkombėtar Civil nė Kosovė, Piter Fejth, nė njė intervistė pėr agjencinė Reuters ka deklaruar se pėr vendosjen e misionit policor e gjyqėsor nė veri tė Kosovės dhe marrjen e mandatit nga OKB-ja nė atė pjesė, rėndėsi do tė luajė fakti se kush do t’i fitojė zgjedhjet nė Serbi.
“Do tė jetė me rėndėsi tė shihet se kush del nga zgjedhjet e 11 majit si faktor pėrcaktues pėr qeverinė e ardhshme, dhe do tė vazhdojmė prej aty”, ka thėnė Fejth.
Ai po ashtu ka thėnė se, marrė parasysh situatėn nė tė cilėn gjendemi, “ne do tė vazhdojmė tė reflektojmė pėr kėtė dhe tė punojmė me Beogradin dhe Qeverinė (e Kosovės) rreth asaj si kjo do tė shtyhet mė tutje”.
Sidoqoftė, diplomati holandez ka potencuar se pėrkrahėsit perėndimor tė Kosovės nuk do tė lejojnė Beogradin tė rrezikojė sovranitetin e shtetit tė ri.
Bashkimi evropian shpreson se njė qeveri serbe e udhėhequr nga demokratėt e presidentit serb, Boris Tadiq, do tė jetė mė akomoduese ndaj misionit tė BE-sė nėn drejtimin e Fejthit, edhe pse edhe ata e kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės.

 

Kosova temė e diskutimeve tė Ban Ki Munit me udhėheqėsit rusė nė Moskė

8 prill 2008

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun, ka deklaruar se Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė do tė vazhdojė punėn derisa Kėshilli Sigurimit tė mos vendosė ndryshe. Nė prag tė vizitės nė Moskė, ku Kosova do tė jetė njė nga temat e diskutimeve me zyrtarėt mė tė lartė rus, Ban Ki Mun, konstatoi se nė Kosovė ka pasur incidente tė dhunės, duke bėrė thirrje pėr pėrmbajtje dhe maturi. "Tani situata nė terren duket e qetė, mirėpo absolutisht ėshtė e domosdoshme pėr bashkėsinė ndėrkombėtare dhe pėr palėt e interesuara qė tė jenė tė afta ta ruajnė paqen dhe stabilitetin", tha kreu i OKB-sė.

 

BDI kėrkon zgjedhje tė parakohshme nė Maqedoni

8 prill 2008

Bashkimi Demokratik pėr Integrim sot do tė dorėzojė iniciativėn pėr shpėrndarjen e Parlamentit dhe organizimin e zgjedhjeve tė parakohshme nė Maqedoni.
Siē bėhet e ditur 15 deputetėt e BDI-sė kanė nėnshkruar dokumentin nismėtar ku edhe formalisht sot do t`ia dorėzojnė Parlamentit. BDI kėrkon zgjedhje tė parakohshme gjatė muajit qershor ose korrik.
Zėdhėnėsi i Qeverisė deklaroi se ēėshtja e organizimit tė zgjedhjeve tė parakohshme ėshtė ngritur edhe nė takimin e tė hėnės midis Gruevskit dhe Ahmetit, ku sipas tij kryeministri Gruevski ka dėgjuar kėrkesėn e Ahmetit, transmeton INA.
Sipas BDI-sė, mazhoranca aktuale ėshtė joefikase dhe se Maqedonisė i duhet njė shumicė e re parlamentare, e cila do tė kishte mandate pėr mbylljen e bisedimeve me Greqinė dhe hyrjen e vendit nė NATO.

 

Zvicra ia ndalon Carla Del Pontes promovimin e librit skandaloz “Gjahu /Ndjekja”

8 prill 2008

Ministria e Jashtme e Zvicrės ia ka ndaluar ish Prokurores sė Gjykatės sė Hagės, Carla Del Pontes, promovimin e librit me titull “Ndjekja” ose “Gjahu”, qė kishte paraparė ta bėnte nė Milano, ku paraqiten shumė tė pavėrteta pėr Ushtrinė e Ēlirimtare tė Kosovės. Ky promovim nuk ėshtė nė pėrputhje me misionin e ambasadores, njofton Ministria e Jashtme e Zvicrės dhe se promovimi i njė libri tė tillė i ndalohet deri sa ta ushtrojė funksionin e ambasadores.
Njėherit Ministria e Jashtme e Zvicrės i kėrkon Carla Del Pontes kthimin e shpejt nė detyrėn e ambasadores nė Buenos Aires, tė Argjentinės, ku ėshtė e angazhuar aktualisht.
Libri skandaloz i Carla Del Pontes me titull “Gjahu”, apo “Ndjekja” ėshtė shkruar nė bashkėpunim me Chuck Sudetic, njė reporter i “New York Times”, duke paraqitur shumė tė pavėrteta pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės dhe duke i akuzuar pjesėtarėt e saj, veē tjerash, se gjoja i kanė masakruar mė se 300 serbė me qėllim tė marrjes dhe shitjes sė organeve tė tyre.
Tė dhėnat qė ka shkruar nė libėr Carla del Ponte dhe promovimi i tyre nuk janė nė pėrputhje me funksionin e ambasadores sė shtetit zviceran, thotė zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Jean –Philipe Jeannerat, prandaj urgjentisht i ndalohet promovimi i tij, pėrderisa ėshtė pėrfaqėsuese e Konfederatės Zvicerane.| Ismet Rashiti

 

Walker: Liria e Ramushit dhe Limajt dėshmi pėr luftėn e drejtė tė UĒK-sė

7 prill 2008

Ambasadori William Walker, deklaroi se pafajėsia e heroit tė luftės dhe tė paqes, Ramush Haradinaj i cili gjykohej nga Tribunali i Hagės pėr 37 akuza tregon se lufta e UĒK-sė ishte njė luftė e drejtė, njofton korrespodenti i agjencisė INA nė New York.
Ambasadori William Walker, heroi i Reēakut tha se pafajėsia e heroit tė luftės dhe tė paqes, Ramush Haradinaj dhe lirimi i Fatmir Limajt para njė viti tregon se lufta e UĒK-sė ishte njė luftė e drejtė.
“Ditė mė tė bukura erdhėn pėr shqiptarėt, Shqipėria, ishte ajo qė mori ftesėn pėr t’ju bashkėngjitur Aleancės mė tė fuqishme ushtarake botėrore - NATO-s, duke qenė ajo njė ditė qė u pėrcoll me emocione tė mėdha nga kryeministri i Shqipėrisė z. Sali Berisha”, tha Walker nė njė eveniment tė organizuar nga Shoqata Atdhetare "Dedė Gjo Luli" dhe Fondi Humanitar "Malėsia", nė New York. |INA

 

Nėnshkruhet Kushtetuta e Republikės sė Kosovės

7 prill 2008

Anėtarėt e Komisionit pėr hartimin e Kushtetutės, nė njė ceremoni solemne, nėnshkruan Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, si aktin mė tė lartė juridik tė vendit, e cila e pėrcakton Kosovėn shtet sovran dhe tė pavarur. Kushtetuta e Kosovės pėrbėhet nga 40 kapituj dhe 160 nene, dhe si e tillė e pėrcakton Kosovėn si Republikė parlamentare, duke avancuar rolin e presidentit tė Kosovės, i cili do tė jetė edhe komandant suprem i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, qė pritet tė themelohet brenda kėtij viti pas transformimit tė TMK sė.
Kosova me kushtetutė pėrcaktohet si shtet i qytetarėve tė saj, ku gjuhė zyrtare janė shqipja dhe gjuha serbe, kurse gjuha turke, boshnjake dhe ajo rome kanė statusin e gjuhėve zyrtare nė nivel komunal.
”Kushtetuta ėshtė shpresa jonė pėr njė tė ardhme mė tė mirė. Kemi sakrifikuar gjatė pėr kėtė ditė. Kjo ėshtė vula e shtetit tė Kosovės, pasi kemi bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr shtetin tonė dhe kjo kushtetutė ėshtė dinjiteti ynė”, tha kryeministri Hashim Thaēi duke pėrshėndetur nėnshkrimin e Kushtetutės.

 

De Marnak thotė se strukturat paralele janė ēėshtje politike

7 prill 2008

Ēėshtja e strukturave paralele nė Kosovė, ėshtė njė ēėshtje politike e ngritur edhe nga kryeadministratori i Kosovės Joakim Ryker dhe ne e pėrcjellim kėtė situatė, por nuk ma merr mendja qė ėshtė diēka e rrezikshme, tha komandanti i KFOR-it, gjenerali Ksavier de Marnak, gjatė njė vizite nė Therandė.

 

Thaēi: Prezenca e Misionit Civil tė BE-sė nė Kosovė ėshtė nė tė mirėn e vendit

7 prill 2008

Puna e UNMIK-ut pėr tetė vjet nė Kosovė ėshtė pėr t’u vlerėsuar, ndėrsa nė njė tė ardhme tė afėrt nė vendin tonė do tė jetė prezent misioni i EULEX-it, i cili do tė jetė mision civil dhe do ta ketė rolin kėshillues, tha tė hėnėn kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, pas takimit me koordinatorin special tė Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore, Erhard Busek. I pyetur se cili do tė jetė roli i UNMIK-ut nė Kosovė pas 15 qershorit, Thaēi tha se duhet tė vlerėsohet roli i UNMIK-ut, por gjithnjė duke u bartur autoriteti ndėrkombėtar tek institucionet legjitime tė Kosovės.

 

Busek: Pavarėsia e Kosovės po sjell stabilitet nė Ballkan

7 prill 2008

"Zgjidhja e statusit tė Kosovės ka krijuar stabilitet nė Ballkan, duke hapur nė kėtė formė rrugėn drejt integrimit evropian tė gjithė rajonit", ka deklaruar koordinatori special i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore Erhard Busek nė Prishtinė. Ai ka vlerėsuar se mungesa e stabilitetit nė veri tė Kosovės krijon vėshtirėsi pėr rajonin dhe Evropėn nė pėrgjithėsi. Busek shprehu besimin se hap pas hapi do tė arrihet deri te njė zgjidhje, por u bėri thirrje serbėve qė ta pranojnė realitetin e ri nė Kosovė.
Busek tha se dėshiron qė pėrmes Kėshillit pėr bashkėpunim rajonal, Kosova pas shpalljes sė pavarėsisė tė synojė tė lidhet me pjesėt tjera tė rajonit pėr zhvillimet e mėtejme nė drejtim tė Bashkimit Evropian.

 

Vazhdojnė protestat pėr largimin e Galluēit

7 prill 2008

Rreth 150 gra tė rajonit tė Mitrovicės, kanė protestuar edhe sot para selisė sė UNMIK-ut nė kėtė qytet, me kėrkesėn pėr largimin e administratorit rajonal, Gerard Galluēi.

 

Gjendet trupi i Shqipe Alhasajt nė Gėrdec – arrin nė 27 numri i viktimave

7 prill 2008

Njė tjetėr trup i pajetė ėshtė gjetur dje nė fshatin Gėrdec, duke e ēuar nė 27 numrin e viktimave nga tragjedia qė ndodhi para tri javėsh. Viktima quhet Shqipe Alhasa, dhe ishte 25 vjeēe. Trupi u gjet nga pjesėtarėt e ushtrisė pranė kraterit tė shpėrthimit. Alhasa, nėnė e dy fėmijėve, kryente nė fabrikė procesin e larjes sė predhave dhe gėzhojave. Ajo ishte shpallur e humbur nga familjarėt, tė cilėt kishin vazhduar kėrkimin e pandėrprerė. Nė tragjedinė e Gėrdecit ishin plagosur 300 persona.

 

Haradinaj: Qofshim tė gėzuar gjithmonė nė Kosovėn tonė tė pavarur

4 prill 2008

Nė mesazhin drejtuar kombit, ish kryeministri i Kosovės, Ramushi Haradinaj, i cili tė premten arriti nė Kosovė, pasi qė u shpall i pafajshėm nga tė gjitha akuzat e prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės, pėrgėzoi qytetarėt, institucionet dhe miqtė e Kosovės pėr tė arriturat e deritashme dhe si njė tė arritur tė madhe, shpalljen e pavarėsisė. Ai pėrmendi momentin e shkuarjes nė Hagė si dhe ngjarjet qė lidhen me qytetarėt e Kosovės pėr tė arritur deri nė kėtė ditė.
“Nė kėtė ditė tė sotme duke u kthyer nė rrugėn tonė tė gjatė pėr tė arritur njė ditė tė tillė dhe pėr tė arritur njė moment tė tillė, pėr ne, natyrisht se nė kujtesė kemi shumė ngjarje qė janė tė lidhura mė jetėn tonė tė secilit veē e veē, disa prej tyre tė dhimbshme dhe jo tė lehta, por gjithsesi edhe ngjarje qė kanė ndikuar qė rruga jonė tė jetė e sigurt. Unė do tė veēoj ditėn e shkuarjes sime nė Hagė dhe pėr atė ditė mė vije keq qė kam zgjuar shumė emocione tė dhimbshme tek njerėzit dhe miqtė e Kosovės, por sot jam i gėzuar qė kėto emocione i kthejmė nė gėzim”, tha ai. Ish kryeministri Haradinaj, po ashtu ka thėnė se Kosovėn dhe qytetarėt e saj e presin shumė sfida pėrpara, siē ėshtė zhvillimi i ekonomisė dhe procesi i integrimeve euroatlantike.

 

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj arriti nė Kosovė

4 prill 2008

Rreth orės 16.00, ish kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj dhe bashkėluftėtari i tij, Idriz Balaj arritėn nė Kosovė. Haradinaj nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, ėshtė pritur nga pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės, zyrtarė tė lartė tė AAK-sė dhe partive tjera politike dhe tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės.
Trupi gjykues i Gjykatės sė Hagės dje e shpalli tė pafajshėm Ramush Haradinajn, ish-komandant i Zonės Operative tė Dukagjinit, duke e liruar nga tė gjitha akuzat.

 

Ramush Haradinaj arrin sot nė Kosovė

4 prill 2008

Ramush Haradinaj, ish-kryeministėr i Kosovės dhe ish-komandant i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr Zonėn Operative tė Dukagjinit, dhe bashkėluftėtari i tij, Idriz Balaj, pritet qė sot rreth orės 15:45 tė arrijnė nė Kosovė. Ata u shpallen dje tė pafajshėm nga trupi gjykues i Tribunalit tė Hagės dhe u liruan nga tė gjitha akuzat qė i ngarkonte prokuroria e kėsaj gjykate.
Kėshilli Organizativ i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės do tė organizojė pritje nė Aeroportin e Prishtinės, ndėrsa vetė zoti Haradinaj me tė arritur nė Prishtinė pritet tė bėjė njė shėtitje nėpėr sheshin qendror tė kryeqytetit.

 

LPK: Pafajėsia e Ramush Haradinajt, fitore pėr Kosovėn

 

Kryetari i LPK, Emrush Xhemajli, shpalljen e pafajėsisė pėr ish-kryeministrin e Kosovės dhe ish-komandantin e UĒK-sė, Ramush Haradinaj, dhe bashkėluftėtarin e tij Idriz Balaj, e vlerėson fitore pėr UĒK-nė dhe Kosovėn.

4 prill 2008

Nė emėr tė gjithė anėtarėve dhe simpatizantėve tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės i uroj z. Ramush Haradinaj dhe z. Idriz Balaj shpalljen tė pafajshėm nga ana e Tribunalit tė Hagės dhe besojmė se do tė rishqyrtohet edhe rasti i z.Lahi Brahimajt.

LPK, me kėtė rast uron familjen Haradinaj, duke shprehur respekt tė thellė pėr kontributin e dhėnė pėr ēlirimin e Kosovės.

Shpalljen tė pafajshėm tė ish-kryeministrit e ish-komandantit tė UĒK-sė Ramush Haradinaj, LPK  e konsideron fitore pėr UĒK-nė dhe Kosovėn, prandaj uron tė gjithė qytetarėt e saj pėr lirimin e z.Haradinaj.

Ne gjithmonė kemi qenė dhe jemi tė bindur nė pafajėsinė e pjesėtarėve tė UĒK-sė, andaj presim lirimin edhe tė Idriz Balajt e Lahi Brahimajt, thuhet nė fund tė letrės sė Kryetarit tė  LPK-sė, Emrush Xhemajli.

 

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj shpallet i pafajshėm

3 prill 2008

Gjykata Penale Ndėrkombėtare e Hagės, nė seancėn e sotme pėrmbyllėse, shpalli tė pafajshėm ish-kryeministrin e Kosovės dhe ish-komandantin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėr Zonėn Operative tė Dukagjinit, Ramush Haradinaj, i cili pas pėrfundimit tė procedurave formale, do tė kthehet nė Kosovė.
Gjykata nė Hagė shpalli tė pafajshėm edhe Idriz Balajn pėr akuzat e ngritura nga Prokuroria e kėsaj gjykate.
Ndėrsa me gjashtė vjet heqje lirie e dėnoi Lahi Brahimajn, nėn akuzėn pėr trajtim mizor dhe torturė.

 

Letra e ish-kryeministrit Ramush Haradinaj drejtuar qytetarėve tė Republikės sė Kosovės pas shpalljes i pafajshėm

3 prill 2008

Tė nderuar qytetarė tė Kosovės,

Ne ende kemi pėrpara sfida tė vėshtira. Populli i Kosovės meriton tė jetojė nė njė shoqėri tė lirė, ku vlerat janė tė mbrojtura dhe tė garantuara, dhe ku shoqėria ofron mundėsi tė barabarta pėr tė gjithė qytetarėt. Ky ėshtė vizioni pėr tė cilin do tė pėrkushtohem gjatė tėrė jetės sime.

Kur kam dhėnė dorėheqje nė mars tė vitit 2005 pėr t’u ballafaquar me kėtė aktakuzė, popullit tė Kosovės i kam thėnė se ata mund t’i besojnė kėtij procesi gjyqėsor. Gjykata gjatė tėrė procesit e ka shikuar me kujdes evidencėn qė prokuroria e ka sjellė pėrpara, gjatė periudhės nėntė mujore, dhe ka konstatuar se akuzat e bėra ndaj meje dhe ndaj Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės kanė qenė false.

Ky vendim e fuqizon Kosovėn. Ne jemi ballafaquar me situata tė vėshtira nė rrugėtimin tonė pėr liri, i cili ka marrė shumė jetė. Sot, ne jemi komb i lirė dhe sovran. Tani mund tė ndėrtojmė njė shoqėri dinamike dhe tė bashkuar e cila bazohet nė sundim tė ligjit dhe nė respektim tė tė drejtave themelore pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

I shprehu falėnderimet e mia mė tė sinqerta popullit tė Kosovės dhe miqve tė shumtė ndėrkombėtarė, pėr besimin e tyre dhe pėrkrahjen qė ma kanė ofruar gjatė tri vjetėve tė fundit.

Thellėsisht ju falėnderoj!
Ramush Haradinaj

 

Qeveria e Republikės sė Kosovės pėrshėndetė lirimin e Ramush Haradinaj dhe Idriz Balaj

3 prill 2008

Pėrmes njė deklarate pėr opinion, tė lėshuar nga Zyra e Kryeministrit, Qeveria e Republikės sė Kosovės ka pėrshėndetur vendimin e Trupit Gjykues tė Tribunalit tė Hagės pėr shpalljen e pafajėsisė dhe lirimin e z.Ramush Haradinaj dhe z.Idriz Balaj.
Edhe me kėtė proces gjyqėsor u dėshmua se lufta e Ushtrisė Ēlirimtare e Kosovės ishte luftė e drejtė, luftė ēlirimtare, dhe konform rregullave dhe konventave ndėrkombėtare.
Qeveria e Kosovės shpreh keqardhje pėr dėnimin e z. Lahi Ibrahimaj, por shpreson nė lirimin sa mė tė shpejtė tė tij, thuhet nė deklaratėn e nėnshkruar
nga Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi.

 

Sot shpallet aktgjykimi ndaj ish-kryeministrit Ramush Haradinaj

3 prill 2008

Sot, Gjykata Penale Ndėrkombėtare nė Hagė, do tė shpallė aktgjykimin ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės dhe ish-komandantit tė ZOD tė UĒK-sė, Ramush Haradinaj dhe dy bashkėluftėtarėve tė tij Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj.
Procesi gjyqėsor kundėr ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj, ka filluar mė 5 mars tė vitit 2007 dhe ka pėrfunduar mė 23 janar tė kėtij viti. Prokuroria ka ftuar mėse 75 dėshmitarė, shumica prej tė cilėve inspektorė e bashkėpunėtorė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė (MUP), kurse ekipi i mbrojtjes sė Haradinajt, Balajt dhe Brahimajt nuk e ka parė tė arsyeshme tė ftojė asnjė dėshmitar, duke konsideruar se Prokuroria nuk ka arritur tė argumentojė aktakuzėn.
Sipas njoftimit zyrtar nga Haga, trupi gjykues i kėtij procesi, nė krye me gjyqtarin Alfons Orie, aktgjykimin do ta shpallė sot, nė ora 16:00.
Radiotelevizioni i Kosovės, ka paralajmėruar se do ta bėjė transmetimin e drejtpėrdrejtė tė kėsaj ngjarje.

 

Shqipėria dhe Kroacia morėn ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO

3 prill 2008

Shqipėria dhe Kroacia morėn zyrtarisht ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO. Nė njė konferencė shtypi pas njė mbledhje tė gjatė me krerėt e vendeve pjesėmarrėse ne samitin e Bukureshtit, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer konfirmoi ftesėn zyrtare tė bėrė Shqipėrisė dhe Kroacisė. “Shqipėria dhe Kroacia marrin ftesėn pėr t’u anėtarėsuar nė NATO. Ju uroj mirėseardhje nė familjen e madhe euro-atlantike”, deklaroi Shefer.
Ndėrkaq Maqedonia nuk e ka marrė ftesėn, pėr shkak tė vetos greke lidhur me mosmarrėveshjet pėr emrin.
"Kemi rėnė dakord qė ftesa pėr ish-Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė do tė jepet menjėherė sapo tė arrihet njė zgjidhje e pranueshme lidhur me emrin", tha Shefer.

 

Topi: Anėtarėsimi nė NATO, meritė e tė gjithė shqiptarėve

3 prill 2008

Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, me njė fjalim emocional ka pėrshėndetur vendimin e sotėm tė vendeve anėtare tė NATO-s, pėr ftesėn nė Aleancė tė Shqipėrisė duke e cilėsuar atė si njė arritje tė gjithė klasės politike shqiptarė, pozitė dhe opozitė si dhe njė meritė pėr popullin shqiptar.
“Shqipėria sot dėshmon se liria dhe demokracia janė virtyte edhe tė atyre vendeve qė deri dy dekada mė parė e kishin kthyer dhunėn nė institucion kundėr lirisė dhe demokracisė. Sot Shqipėria shkėputet nga e kaluara e saj. Ajo ndodhet tashmė nė rrugėn e saj tė pakthyeshme pėr tė ndėrtuar njė shtet demokratik tė sė drejtės”, theksoi Topi.
“Reformat politike, ekonomike, modernizimi i institucioneve, lufta kundėr trafiqeve dhe korrupsionit janė procese tė pandashme pėr njė vend anėtarė tė NATO-s. Shqipėria ėshtė e gatshme tė bėhet pjesė e politikės sė sigurisė sė Aleancės. Shtrirja e NATO-s nė Ballkan tkurr pasigurinė nė rajon dhe nė mbarė kontinentin evropian”, vijoi mė tej kreu i shtetit.
“Shqipėria nėpėrmjet politikave tė saj euroatlantike, do tė mbėshtesė integrimin e Republikės sė Kosovės sipas kritereve tė ofruara nga NATO. Ne do tė japim konsulencėn tonė gjithashtu edhe pėr Bosnjėn e Hercegovinėn, Malin e Zi dhe Maqedoninė si dhe kontribut pėr Serbinė. Shqipėria tashmė ndodhet pėrkrah atyre vendeve qė vlerat e lirisė dhe demokracisė i kanė si busulla orientimi. Ne jemi krenarė pėr kėtė akt”, pėrfundoi presidenti shqiptar nė Bukuresht.

 

Feith certifikoi Projekt Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

2 prill 2008

Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar (ICR), Piter Fejt, certifikoi Projekt-Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, e miratuar njė ditė mė parė nga Komisioni Kushtetues.
Nė njoftimin e zyrės ndėrkombėtare civile, thuhet se Piter Fejt, e ka certifikuar Projekt-Kushtetutėn pasi ajo ėshtė nė pėrputhje me pakon e Marti Ahtisait pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės. “Kosova do tė ketė njė Kushtetutė moderne, e cila garanton respektim tė plotė tė tė drejtave tė individėve dhe tė komuniteteve, duke pėrfshirė ato tė serbėve tė Kosovės, bazuar nė sundimin e ligjit. E drejta pėr vetėqeverisje lokale ėshtė e ankoruar vendosmėrisht nė Projekt-Kushtetutė. Mbi kėtė bazė, besoj se Qeveria dhe qytetarėt e Kosovės mund tė shkojnė pėrpara pėr tė ndėrtuar njė shoqėri tė qėndrueshme dhe shumetnike”, thuhet nė letrėn tė cilėn Piter Feith ia ka dorėzuar kryetarit tė komisionit kushtetues, Hajredin Kuēi.
Kushtetuta, e cila duhet tė pranohet formalisht nga Kuvendi i Kosovės, pritet tė hyjė nė fuqi mė 15 qershor.

 

Bush: Nesėr ftesa pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė nė NATO

2 prill 2008

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush, para samitit tė NATO-s nė Bukuresht deklaroi se "nesėr do tė merren vendime historike pėr Shqipėrinė, Kroacinė dhe Maqedoninė, tė cilat presin ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO". Bush ka bėrė tė qartė se Shtetet e Bashkuara mbėshtesin fuqishėm anėtarėsimin e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė nė NATO.
Bush deklaroi nė Bukuresht, se kėto tri vende kanė ecur nė rrugėn e vėshtirė tė reformave dhe kanė ndėrtuar shoqėri tė lira dhe demokratike. “Kėto tri vende do tė japin kontributin e tyre nė NATO dhe qytetarėt e tyre e meritojnė sigurinė qė ofron NATO. Ndėrsa mirėpresim aleatėt e rinj, gjithashtu ritheksojmė se dyert e NATO-s janė tė hapura edhe pėr vende tė tjera tė Ballkanit, si Bosnja e Hercegovina dhe Mali i Zi qė tė intensifikojnė dialogun me NATO-n”.
Sa i pėrket Gjeorgjisė dhe Ukrainės, presidenti Bush deklaroi se NATO duhet tė vlerėsojė aspiratat e kėtyre dy vendeve pėr anėtarėsim nė Aleance.

 

Kushner – Rupel: Beogradi duhet tė ndalė kundėrshtimin e misionit tė BE-sė nė shtetin e ri tė Kosovės

2 prill 2008

Nėse dėshiron tė jetė anėtare e BE-sė, Serbia duhet tė bashkėpunojė me Bashkimin Evropian nė Kosovė, dhe jo tė pengojė punėn e tij, kanė thėnė ministri i Jashtėm i Francės Bernard Kushner dhe ai i Sllovenisė Dimitrij Rupel. Nė njė letėr tė hapur tė dy ministrat kanė thėnė se Beogradi duhet tė ndalė kundėrshtimin e misionit tė BE-sė nė shtetin e ri tė Kosovės. "Nuk ėshtė e mundur qė nė njėrėn anė tė aspirohet pėr integrim nė BE dhe nė anėn tjetėr tė refuzohen bisedimet me misionin e BE-sė" thuhet nė letėr. Kushner dhe Rupel kanė shkruar se do tė insistojnė fuqishėm qė Serbia tė shmang retorikėn nxitėse dhe aktivitetet qė do ta dėmtonin sigurinė nė rajon.

 

Komisioni Kushtetues miratoi tekstin pėrfundimtar tė Projekt-Kushtetutės sė Kosovės

2 prill 2008

Komisioni Kushtetues i Republikės sė Kosovės ka miratuar tė martėn me konsensus tė plotė tekstin pėrfundimtar tė Projekt-Kushtetutės.
Komisioni Kushtetues me pėrkushtim tė madh, siē thuhet nė njė njoftim pėr media, pas njė debati tė frytshėm publik, ka mbledhur, analizuar dhe i ka shqyrtuar tė gjitha komentet, vėrejtjet dhe propozimet e bėra nga qytetarėt, ekspertėt dhe veprimtarėt e shumtė nė tubimet me qytetarė dhe diskutimet nė tryeza tė rrumbullakėta me grupe tė interesit, tė organizuara nė gjithė Kosovėn.
Me kujdes tė veēantė, sipas kėtij njoftimi, janė shqyrtuar edhe komentet e dorėzuara Komisionit pėrmes faqes sė internetit, pėrmes letrave dėrguar Sekretariatit tė Komisionit, si dhe pėrmes mediave.
Teksti pėrfundimtar i Projekt–Kushtetutės thuhet se i reflekton tė gjitha komentet, vėrejtjet dhe propozimet e qytetarėve, tė cilat Komisioni Kushtetues i ka vlerėsuar tė jenė nė pajtim me Deklaratėn e Pavarėsisė dhe nė harmoni me obligimet ndėrkombėtare tė Republikės sė Kosovės
Projekt-Kushtetuta e Republikės sė Kosovės pritet tė certifikohet sė shpejti nga Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar.
Teksti pėrfundimtar i miratuar i Projekt-Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės do tė publikohet nė faqen e internetit tė Komisionit Kushtetues para miratimit tė saj nga Kuvendi.

 

Fillon samiti i NATO-s – Shqipėria pret ftesėn

2 prill 2008

Hapet sot samiti i NATO-s nė Bukuresht tė Rumanisė, ku debati pėr t'i dhėnė ftesėn pėr anėtarėsim Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Kroacisė, do tė jetė nga pikat kryesore.
Pėr tė marrė pjesė nė kėtė samit kanė udhėtuar nga Tirana presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi dhe kryeministri Sali Berisha.
Temė e rėndėsishme ėshtė edhe afrimi i Gjeorgjisė dhe Ukrainės nė NATO, duke i ofruar hyrjen nė "Planin e Veprimit pėr Anėtarėsi".
Presidenti amerikan Xhorxh Bush, i cili dje ishte nė Ukrainė pėrsėriti mbėshtetjen e Uashingtonit pėr afrimin nė NATO tė Ukrainės dhe Gjeorgjisė.
Por, njė hap i tillė ka hasur nė kundėrshtimet e Gjermanisė dhe Francės, tė cilat thonė se Kjevi dhe Tbilisi nuk i pėrmbushin kriteret e NATO-s. Kryeministri francez tha se ėshtė i shqetėsuar lidhur me mundėsinė e prishjes sė baraspeshės nė raportet Evropė – Rusi. Moska, ndėrkaq e kundėrshton zgjerimin e NATO-s me ish-republikat sovjetike.
Kosova do jetė njė tjetėr temė e diskutimit. Pritet qė vendet anėtare tė NATO-s tė shprehin mbėshtetjen pėr mbajtjen e 16 mijė trupave nė Kosovė.

 

Qeveria nuk do tė lejojė hyrjen e ndihmave ruse nė Kosovė pa mbikėqyrjen e autoriteteve

2 prill 2008

Qeveria e Kosovės mund tė pėrballet me njė sfidė, e cila do ta vėrė nė sprovė fuqinė dhe autoritetin e institucioneve tė Republikės sė Kosovės. Bėhet fjalė pėr ndihmėn e Rusisė qė sė shpejti do tė mbėrrijė pėr pakicėn serbe nė Kosovė, pa pyetur fare institucionet e vendit. Sipas zyrtarėve tė qeverisė ruse kėto ndihma do tė dėrgohen nė koordinim me Beogradin. Nga ana tjetėr Qeveria e Kosovės shpreh vendosmėrinė se nuk do tė lejojė hyrjen e ndihmave nė Kosovė pa mbikėqyrjen e autoriteteve kosovre. "Nuk ka gjasa qė tė hyjė diēka nė Kosovė dhe tė mos mbikėqyret dhe nuk gjasa qė tė jepet ndonjė donacion nė njė destinim i cili nuk ėshtė ndonjė donacion qė ka tė bėjė me jetėn e qytetarėve. Unė shpresoj se organet kompetente do ta kryejnė punėn e vet", ka thėnė zėvendėskryeministri Kuēi. Ndėrkaq zėdhėnėsi i Shėrbimit Doganor Adriatik Stavileci citohet tė ketė thėnė se autoritetet vendore nuk kanė qasje fare nė dy pikat kufitare nė veri tė Kosovės. Sipas tij prej kohės kur kėto pika u dogjėn nga protestuesit serbė, kontrollin e kanė marrė KFOR i dhe policia e UNMIK ut, tė cilėt sipas tij nuk kanė pėr detyrė qė tė kontrollojnė mallin qė hyn nė Kosovė. Sidoqoftė aeroplani i parė me ndihma nga Rusia do tė niset sot me njė ngarkesė prej 40 tonė pajisjesh, ka thėnė autoritetet ruse. Vlera e pėrgjithshme e kėtyre ndihmave, qė duhet tė mbėrrijnė nė Kosovė deri mė 10 prill, do tė jetė rreth 1,7 milionė dollarė.

 

Rusia nuk do tė lejojė anėtarėsimin e plotė tė Kosovės nė Kombet e Bashkuara, thotė Lavrov

2 prill 2008

Rusia nuk do tė lejojė anėtarėsimin e plotė tė Kosovės nė Kombet e Bashkuara dhe nuk do tė lejojė mundėsinė qė ēėshtja e Kosovės tė dalė nga sfera e ndikimit tė organizatės botėrore, - ka deklaruar sot shefi i diplomacisė ruse Sergej Lavrov. "Kemi bėrė ēdo gjė qė ėshtė e mundur pėr tė pėrmbysur planet e njohjes sė shpejtė dhe tė gjerė tė pavarėsisė sė Kosovės", ka thėnė Lavrov para deputetėve tė Dumės ruse. Gjithashtu Lavrov ka theksuar se njohja e pavarėsisė sė Kosovės paraqet "masa ndėshkuese tė shteteve tė cilat pėrpiqen tė pėrvetėsojnė tė drejtėn pėr veten qė tė flasin nė emėr tė tėrė komunitetit ndėrkombėtar".

 

Kejsi: Furnizimi i Kosovės me armė pėr tė forcuar institucionet e saj

1 prill 2008

Zėdhėnėsi i Departmenti tė Shtetit Tom Kejsi ka thėnė se ka qenė politikė e qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara njohja e pavarėsisė sė Kosovės dhe ka ritheksuar se edhe ndihma dhe furnizimi nė armatim ėshtė pjesė e planit pėr aftėsimin e forcave tė saj qė tė funksionojnė tė pavarura.
Kejsi i bėri kėto pėrgjigje i pyetur tė komentonte vendimin e para dy javėsh tė presidentit Xhorxh Bush pėr tė furnizuar me armatim Kosovėn dhe forcat e saj tė sigurisė.
"Ne e njohim Kosovėn si shtet tė pavarur dhe kėtė e kanė bėrė edhe shumė vende tė tjera nė botė. Njė pjesė e planit tė Ahtisaarit kėrkon qė tė sigurohet aftėsia e institucioneve tė Kosovės, pėrfshirė edhe forcat e sigurisė, qė tė mund tė funksionojnė tė pavarura dhe tė kryejnė detyrat e plota tė njė qeverie tė pavarur. Kjo ėshtė politika qė mbėshtesim ne", tha Kejsi.

 

Krasniqi: Kushtetuta do tė jetė gati deri mė 15 prill

1 prill 2008

Kushtetuta e Republikės sė Kosovės do tė jetė e gatshme mė sė largu deri mė 15 prill, ka deklaruar sot kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit.

 

Filluan takimet pėr demarkacionin - Kosova ėshtė e interesuar qė prona e qytetarit tė saj tė mos bėhet pronė e dikujt tjetėr

1 prill 2008

Nė Prishtinė sot ėshtė mbajtur takimi i parė i komisioneve teknike tė Kosovės dhe Maqedonisė pėr shėnimin e vijės kufitare me Maqedoninė, i cili ėshtė moderuar nga Zyra Civile Ndėrkombėtare dhe ka qenė i mbyllur pėr mediat.
"Dy delegacionet, tė pėrbėra nga 5 anėtarė, e kanė diskutuar rrugėn pėr tė vazhduar pėrpara. Komisioni i pėrbashkėt teknik do tė mbajė takimin e radhės nė ditėt nė vijim", thuhet nė njė njoftim tė shkurtėr tė Zyrės Civile Ndėrkombėtare (ICO). Mirėpo, kryetari i komisionit tė Prishtinės, Bekim Ēollaku, para fillimit tė takimit ka thėnė se "pala kosovare ėshtė e interesuar qė prona e qytetarit tė Kosovės tė mos bėhet pronė e dikujt tjetėr". Ai tha se bisedimet me Shkupin do tė jenė tė gjata dhe nuk do tė jenė tė lehta, por shfaqi bindjen se do tė gjendet njė marrėveshje. Ēollaku tha se nėse komisioni teknik nuk arrin ndonjė marrėveshje, atėherė do tė kėrkohet ndihmė nga nivelet mė tė larta politike. Kėto komisione do tė bėjnė shėnimin e kufirit midis dy vendeve dhe kjo ēėshtje ėshtė paraparė edhe me planin e Ahtisarit. Bisedimet mes Prishtinė dhe Shkupit janė cilėsuar si teknike dhe pritet tė zgjasin njė vit e mė tepėr.
Ēėshtja e demarkacionit u aktualizua nga ana e Shkupit nė kohėn kur Maqedonia do tė duhej t'u bashkohej vendeve qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. Takimi i ardhshėm i dy komisioneve do tė mbahet nė Shkup.

 

Pėrkujtohet 9 vjetori i masakrės sė Lybeniqit

1 prill 2008

Mijėra qytetarė nga Dukagjini dhe mė gjerė, pėrkujtuan sot masakrėn mė tė madhe gjatė luftės sė fundit qė ka ndodhur nė Rrafshin e Dukagjinit, atė tė fshatit Lybeniq tė Pejės, ku mė njė prill tė vitit 1999 forcat serbe pushkatuan, masakruan dhe pastaj i zhdukėn 66 banorė tė kėtij fshati qė gjendet mes Pejės dhe Deēanit.

 

Ban Ki Mun: Ēdo akt i dhunės kundėr UNMIK-ut ėshtė i papranueshėm dhe nuk do tė tolerohet

1 prill 2008

UNMIK-u edhe mė tej vepron nė bazė tė rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, e cila mbetet nė fuqi derisa Kėshilli nuk vendos ndryshe, ka bėrė tė ditur sekretari i pėrgjithshėm i KB-sė, Ban Ki Mun.
"Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės dhe zhvillimet qė pasuan shtruan sfida tė rėndėsishme pėr UNMIK-un dhe kapacitetin e tij pėr tė zbatuar kompetencat administrative", thuhet nė raportin e Ban Ki Munit, dėrguar mbrėmė anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit. "Qė tė mund tė pėrballet me ato sfida, i udhėhequr me nevojėn imperative pėr tė siguruar paqen dhe sigurinė nė Kosovė, UNMIK-u ka vepruar dhe do tė vazhdojė tė veprojė nė mėnyrė realiste dhe praktike sipas zhvillimit tė situatės", ka shtuar nė raportin e tij Ban Ki Mun. Ai ka thėnė se ēdo akt i dhunės kundėr UNMIK-ut dhe pjesėtarėve tė tij ose kundėr anėtarėve tė komuniteteve tė ndryshme nė Kosovė, ėshtė i papranueshėm dhe nuk do tė tolerohet. Kreu i KB-sė u ka bėrė thirrje tė gjitha palėve qė tė pėrmbahen nga ēdo akt ose deklaratė qė do tė rrezikonin paqen, do tė ēonin nė dhunė ose do tė vėnin nė dyshim sigurinė nė Kosovė dhe nė rajon.

 

Femrat nė Mitrovicė protestojnė kundėr Gallucci-t

1 prill 2008

Njė grup femrash, pėrfaqėsuese tė shoqėrisė civile, kanė protestuar nė Mitrovicė, duke kėrkuar largimin e administratorit rajonal tė UNMIK-ut, Gerard Gallucci. Protesta nuk do tė ndalet derisa ai tė largohet nga misioni nė kėtė qytet, janė shprehur gratė. Pėr gjysmė ore para selisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė ato kėrkuan largimin e Gerard Galluci-t, tė cilin e fajėsojnė pėr ndarje tė qytetarėve nė baza etnike nga ardhja e tij nė kėtė mision. Pėrfaqėsuesja e Kėshillit organizativ tė protestės, Afėrdita Syla, ka thėnė se nuk protestojnė kundėr misionit tė UNMIK-ut, por kundėr Gallucci-t, pasi qė konsiderojmė se ai ėshtė i dėmshėm pėr qytetin dhe pėr ardhmėrinė e fėmijėve tė tyre. Kundėr kthimit tė tij nė postin e pėrfaqėsuesit rajonal tė UNMIK-ut janė shprehur edhe shumica e partive politike nė kėtė qytet.
Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, ėshtė takuar dje me Gerard Galluccin, me tė cilin nuk ėshtė pajtuar pėr asnjė ēėshtje, madje Rexhepi ka deklaruar se bazuar nė deklaratat dhe qėndrimet e tij, ka mbetur shumė pak vend pėr bashkėpunim.

 

Kalmi-Rej: Sfida kryesore e Kosovės aktualisht ėshtė integrimi i pjesės veriore tė saj

1 prill 2008

Ministrja e Jashtme e Zvicrės Mishėlin Kalmi-Rej ka thėnė dje nė Shkup se sfida kryesore e Kosovės aktualisht ėshtė integrimi i pjesės veriore tė saj. Ajo tha se tani pritet ndėrtimi i shtetit i cili do tė bazohet nė drejtėsi dhe demokraci dhe do tė jetė shumetnik. "Mendoj se sqarimi i statusit tė Kosovės ėshtė parakusht kryesor pėr stabilizimin dhe zhvillimin e Kosovės", ka thėnė shefja e diplomacisė zvicerane pas takimit me homologun e saj maqedonas, Antonio Milloshovski. Ministrja e Jashtme zvicerane Kalmi-Rej ka nėnvizuar se Zvicra ka qenė vendi i parė, i cili shumė mė herėt e ka njohur pavarėsinė e Kosovės.

 
 
 

flesh lajme NATO-ja ka nisur rishikimin e operacioneve tė sigurisė nė Kosovė, si pėrgjigje ndaj zhvillimeve pas shpalljes sė pavarėsisė

flesh lajme Pasaportat e Republikės sė Kosovės dhe dokumentet e tjera personale do tė fillojnė tė lėshohen qė nga muaji korrik

flesh lajme Mun: Nė Kosovė janė bėrė pėrparime dhe ato do tė vazhdojnė edhe mė tej, me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės, mė 15 qershor

flesh lajme UNMIK: S'ka negociata, mbajtja e zgjedhjeve serbe nė territorin e Kosovės ėshtė e paligjshme

flesh lajme 600 trupat shtesė britanike qė do tė vijnė nė Kosovė pėr tė ndihmuar nė ruajtjen e paqes do tė qėndrojnė gjatė gjithė qershorit, ka konfirmuar ministri britanik i mbrojtjes, Des Brown

flesh lajme Vendimin pėr Kosovėn do ta marrim pasi tė analizojmė situatėn, thotė kryeministri grek Kosta Karamanlis

flesh lajme Kosova nuk u ftua nė Samit pasi ende nuk e kemi njohur si shtet, thotė presidenti maqedonas Cėrvenkovski

flesh lajme Forcat e NATO-s kanė nisur dje, nė pjesėn veriore tė Kosovės, manovrat ushtarake pėr tė treguar gatishmėrinė pėr intervenime tė shpejta

flesh lajme Misioni i BE-sė nė Kosovė, EULEX do tė vazhdojė - BE do tė bashkėpunojė me OKB rreth kėsaj ēėshtjeje, ka deklaruar Solana

flesh lajme Qeveria e Kosovės, vendosi qė t’i ndajė pagė mujore, veturė dhe njė vozitės, pėr simbolin e rezistencės kombėtare, Adem Demaēin

flesh lajme Kuvendi, nė vend tė rezolutės, nxori njė deklaratė kundėr zgjedhjeve serbe nė Kosovė

flesh lajme NATO do tė vazhdojė pėrkushtimin pėr garantimin e mjedisit tė qetė dhe tė sigurt nė gjithė territorin e Kosovės

flesh lajme Smith: Britania e Madhe do tė vazhdojė ta mbėshtesė Kosovėn edhe nė procesin e zbatimit tė pavarėsisė

flesh lajme Ryker: Pasi tė hyjė nė fuqi kushtetuta e Kosovės, ndryshon edhe mandati i KB

flesh lajme BE e OKB, pa marrėveshje rreth misioneve nė Kosovė

flesh lajme Nėse UNMIK-u do mbetet nė terren edhe pas qershorit kjo do tė ēimentojė de facto njė ndarje tė butė tė Kosovės, thonė diplomatė evropianė

flesh lajme Thaēi: Pavarėsinė e Kosovės nuk mund ta anashkalojė askush

flesh lajme Ministri i mbrojtjes i Luksemburgut, Jen Luiz Shillc, premton mbėshtetjen e vendit tė tij pėr zhvillimin e Kosovės

flesh lajme Sparks: Transferimi i UNMIK-ut tek EULEX-i do tė ndodh sipas planit - nuk besoj se do tė ketė hapėsirė pėr konflikt tė ngrirė

flesh lajme Anėtarėt e Komitetit tė NATO-s do ta vizitojnė nesėr Kosovėn

flesh lajme Kurti: Heshtja e Kosovės mė 11 maj hapė shtegun pėr ndarje

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker zhvendoset nė Nju Jork, shkruan "Express"

flesh lajme Nis punėn ekipi i hetuesve tė OKB-sė pėr ngjarjet e 17 marsit, ku serbėt vranė 1 polic tė UNMIK-ut dhe plagosėn dhjetra tė tjerė

flesh lajme Ministrat e jashtėm tė BE-sė takohen nesėr - diskutojnė edhe pėr Kosovėn

flesh lajme Kryetari i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve nė Mal tė Zi, Ferhat Dinosha, thotė se ky shtet nė muajin maj do tė duhej ta njohė pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Qeveria e Kosovės i ka vėnė vetes prioritet qė tė zbardhė fatin e tė gjithė atyre qė mungojnė, ėshtė zotuar kryeministri Hashim Thaēi nė ditėn e tė pagjeturve

flesh lajme Autoritetet e Kosovės thonė se vizita e Tadiēit nė Kosovė ėshtė e papranueshme

flesh lajme Guardian: Britania dėrgon nė Kosovė njė batalion prej 600 ushtarėsh

flesh lajme ANSA: Dorėheqja e Rykerit ēėshtje ditėsh

flesh lajme Bundestagu hedh poshtė kėrkesėn e socialistėve pėr tėrheqjen e ushtarėve gjermanė nga Kosova

flesh lajme Kosova shėnon Ditėn e tė pagjeturve pa informata pėr rreth 2000 persona

flesh lajme ICMP: Tė zhdukurit e Kosovės - pengesė pėr stabilitet

flesh lajme Thaēi: Pas 15 qershorit Kosova pret intensifikim tė njohjes ndėrkombėtare

flesh lajme Misioni i BE-sė nuk do tė zgjasė sa ai i UNMIK-ut, thotė presidenti Sejdiu

flesh lajme Estonia dhe Kosova vendosėn marrėdhėnie diplomatike

flesh lajme Ryker pėrsėrit qėndrimin se mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė ėshtė e paligjshme

flesh lajme Burkina Faso njeh pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Frid: Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian janė faktorė stabiliteti nė Kosovė

flesh lajme Sejdiu: Kosova nuk do tė ketė dy misione ndėrkombėtare; njė pėr shqiptarėt dhe njė pėr serbėt

flesh lajme Nuk janė vėrejtur persona tė armatosur nė Kufirin Kosovė – Maqedoni, thotė gjenerali Daveron

flesh lajme Valas:Norvegjia do ta mbėshtesė Kosovėn nė pėrpjekjet pėr integrim nė strukturat euroatlantike

flesh lajme OKB kėrkon nga Beogradi tė mos sfidojė UNMIK-un

flesh lajme Thaēi: Kėshilli i Sigurimit e ka mirėpritur nė pėrgjithėsi prezantimin e parė tė Kosovės si shtet i pavarur

flesh lajme Ryker: Kur Kushtetuta tė hyjė nė fuqi nė qershor, duhet ta marrim nė konsideratė rolin e UNMIK-ut dhe tė rikonfigurohemi

flesh lajme SHBA: Kosovarėt vendosin pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė Kosovė

flesh lajme Pėrfundon pa sukses takimi i parė kosovaro-serb pėr tė pagjeturit

flesh lajme Sejdiu kėrkon vazhdimin e prezencės sė NATO-s nė Kosovė

flesh lajme Republika e Naurusė ka vendosur ta njohė Republikėn e Kosovės - si shtet tė pavarur dhe sovran

flesh lajme GNK i tėrheq vėrejtjen Brukselit dhe Uashingtonit qė tė mos i bėhen koncesione tė mėdha Serbisė

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit i ndarė pėr zgjedhjet serbe nė Kosovė, SHBA dhe Britania kundėr - Rusia pėr

flesh lajme Kryeministri Hashim Thaēi nė KS tė OKB: Realiteti i Kosovės - realitet i paqes dhe i stabilitetit nė rajon

flesh lajme KS i OKB-sė debaton sot pėr situatėn nė Kosovė, merr pjesė edhe kryeministri Hashim Thaēi

flesh lajme Kosova ėshtė njė realitet i ri me tė cilin duhet tė jetojmė tė gjithė nė rajon, thotė nė Tiranė presidenti kroat Stipe Mesiq

flesh lajme Kuvendi i Kosovės vazhdoi edhe sot debatin pėr programin e qeverisė pėr periudhėn 2008-2011

flesh lajme Ban Ki Mun kritikon Beogradin pėr nxitjen e akteve tė dhunshme nė veri tė Kosovės

flesh lajme Freizer: Zgjedhjet serbe nė Kosovė - plotėsisht tė papranueshme

flesh lajme UNMIK-u edhe mė tutje do tė mbetet nė Kosovė, thotė Ban Ki Mun

flesh lajme Mali i Zi pritet qė sė shpejti ta njohė pavarėsinė e Kosovės, thotė kryeministri Thaēi

flesh lajme Qeveria e Kosovės dhe ajo e Serbisė do tė rifillojnė bisedimet pėr personat e pagjetur mė 23 prill

flesh lajme Gallucci akuzohet pėr pengim tė procesit tė kthimit nė Mitrovicė

flesh lajme Kryeministri Hashim Thaēi, i ftuar nga Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė, do tė marrė pjesė nė mbledhjen kushtuar Kosovės

flesh lajme Prezentimi i programit qeverisės 2008-2001, ngjall debat kritik pozitė-opozitė

flesh lajme Serbia ka dėshtuar nė pengimin e pavarėsisė, tha para deputetėve presidenti Fatmir Sejdiu

flesh lajme Doris Pack: Serbia nuk mund tė organizojė zgjedhje lokale nė territorin e Kosovės

flesh lajme Ryker: Serbia nuk duhet tė mbajė zgjedhje nė Kosovė

flesh lajme Duhet edhe njė kohė derisa Maqedonia tė vendosė pėr Kosovėn, thotė ministri i jashtėm i Maqedonisė, Antonio Milloshoski

flesh lajme Naom Ēomski e Dobrica Qosiq pajtohen se ndarja e Kosovės tani ėshtė e pamundur

flesh lajme Presidenti Sejdiu e kryeministri Thaēi raportojnė para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės

flesh lajme Qeveria Thaēi ka shqyrtuar mbrėmė punėn 100 ditėshe tė saj

flesh lajme Kosova ka bėrė progres tė madh qė nga deklarimi i pavarėsisė, tha Pieter Faith nė takimin e Grupit Drejtues pėr Kosovėn nė Vjenė

flesh lajme Kushner: Kosova shtet, ku tė gjithė duhet t’i respektojnė obligimet qė kanė marrė

flesh lajme Republika e Ishujve Marshall e ka njohur pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Rehn: BE do t’i ndihmojė Kosovės tė ngrihet nė kėmbėt e veta

flesh lajme Kryeministri ēek Mirosllav Topolanek ka vlerėsuar se tė mos njohėsh Kosovėn do tė ishte zgjidhja mė e keqe sesa njohja

flesh lajme Rajoni nuk ėshtė destabilizuar pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, thotė Sekretari i pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės, Terry Davis

flesh lajme Zvicra ia ka ndaluar Del Pontes qė tė flasė pėr librin e saj "Gjahu"

flesh lajme Lėvizja VETĖVENDOSJE!, mė 9 maj 2008, do tė organizojė demonstratė gjithėpopullore kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė

flesh lajme Bush diskutoi me Ki Munin pėr Kosovėn - kėrkojnė qė vendi tė jetė stabil

flesh lajme Grupi i Kontaktit kundėr zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė

flesh lajme Pas tre muajsh Kosova do tė ketė Agjencinė e vet tė Zbulimit, kurse Forca e Sigurisė e Kosovės fillon rekrutimin pas dy muaj e gjysmė, shkruan "Koha Ditore"

flesh lajme Kryeministri Thaēi ripėrsėrit qėndrimin e tij se nuk do tė ketė kompromis pėr ata tė cilėt ushtrojnė korrupsionin

flesh lajme UNMIK-u thotė se nuk ndryshon qėndrimin, zgjedhjet lokale serbe nė Kosovė janė jolegale

flesh lajme Tribunali i Hagės thotė se nuk ka gjetur prova se shqiptarėt e Kosovės kanė trafikuar organet e serbėve gjatė Luftės nė Kosovė

flesh lajme Akuzat e Del Pontes, se shqiptarėt e Kosovės kanė trafikuar organet e serbėve gjatė Luftės nė Kosovė, janė tė papėrgjegjshme dhe jodinjitoze, thotė ish-bashkėpunėtorja e saj e afėrt, Florence Hartmann

flesh lajme Thaēi: Kosova i ka pėrfunduar zgjedhjet e veta nacionale dhe lokale, ka sovranitetin e vet dhe nė kėtė sovranitet askush nuk do tė mund tė ndėrhyjė, as Serbia

flesh lajme Busek: Tė gjithėve nė Ballkan duhet dhėnė statusin e kandidatit

flesh lajme Kuvendi i Republikės sė Kosovės do tė mblidhet tė premten, pėr tė shqyrtuar raportin rreth punės 100 ditėshe tė Qeverisė Thaēi

flesh lajme OKB: Nuk ka ndėrmjetėsues tė ri pėr bisedimet Prishtinė-Beograd

flesh lajme Merkel: E kemi njohur Kosovėn sepse ėshtė rast sui generis

flesh lajme Rupel kėrkon transferim tė shpejtė tė pėrgjegjėsive

flesh lajme Gjermania pro anėtarėsimit tė tė gjitha vendeve ballkanike nė BE

flesh lajme UNMIK dhe EULEX t’ia bėjnė me dije Serbisė se nuk mund tė organizojė zgjedhje nė Kosovė

flesh lajme Qeveria e Shqipėrisė ėshtė kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve serbe nė Kosovė

flesh lajme Marnak: KFOR-i nuk do tė ndihmojė mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė

flesh lajme Kosova brenda gjashtė muajsh do tė jetė anėtare e FMN-sė dhe Bankės Botėrore

flesh lajme Rupel: BE do tė marrė parasysh disa ide tė Ban Ki Munit rreth Kosovės

flesh lajme "Serbia mban zgjedhje nė Kosovė deshi UNMIK-u ose jo", thotė Koshtunica

flesh lajme Hollbruk: Karagjiqi ėshtė Osama Bin Ladeni i Evropės

flesh lajme Arrestohen katėr serbė qė sulmonin veturat nė magjistralen Prishtinė-Shkup

flesh lajme PSD e Ēekisė nuk do ta pėrkrah ligjin, qė ndalon njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme SHBA: Ja vlen t'ua kujtojmė tė gjithėve se Kosova ėshtė shtet sovran dhe nuk i takon njė shteti tjetėr tė organizojė zgjedhje nė territorin e saj

flesh lajme Krasniqi: Zgjedhjet serbe nė Kosovė janė tė paligjshme

flesh lajme UNMIK-u i ka kthyer pėrgjigje negative Qeverisė sė Serbisė nė lidhje me organizimin e zgjedhjeve lokale nė Kosovė

flesh lajme Haradinaj:Serbia nuk mund tė mbajė zgjedhje nė asnjė komunė tė Kosovės

flesh lajme Dhunėn e muajit tė kaluar nė veri tė Kosovės komandanti i lartė i NATO-s pėr Evropėn, Banc Kredok, e quajti akt paramilitarė

flesh lajme Ryker: Serbia nuk mund tė organizojė zgjedhje nė Kosovė

flesh lajme Ambasadat nė Nju Jork, Uashington dhe Bruksel hapen nė qershor

flesh lajme Serbia po luan njė lojė tė dyfishtė me UNMIK-un, thotė Xhuda

flesh lajme Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, tha se qeveria e tij do tė marrė tė gjitha masat qė tė ruhet tėrėsia territoriale e Kosovės dhe institucionet e Kosovės tė kenė shtrirje nė tė gjithė territorin e vendit

flesh lajme SHBA-tė besojnė qė pavarėsia e Kosovės do t'i sjellė stabilitet dhe paqe rajonit, thotė ambasadori amerikan nė Mal tė Zi, Roderik Mur

flesh lajme Me ftesėn pėr anėtarėsim bėrė Kroacisė dhe Shqipėrisė NAT0 ka "ēimentosur" kufijtė e Serbisė, thotė Peter Ziehan, ekspert pėr Ballkanin Perėndimor

flesh lajme Beogradi tani ėshtė bastioni i fundit i influencės ruse nė Ballkan, kjo mė nuk ekziston as nė Bullgari, as nė Hungari, as nė vendet e tjera tė ish-bllokut lindor, thotė eksperti Ziehan

flesh lajme Mali i Zi mund ta njohė nė maj shtetin e Kosovės, thotė kryetari i UDSH-sė, Ferhat Dinosha

flesh lajme Hungaria pėrshėndet aprovimin e Kushtetutės sė Kosovės

flesh lajme Maqedonia zvarrit ratifikimin e marrėveshjes pėr vizat me Shqipėrinė

flesh lajme Ish-kryeministriAgim Ēeku merr drejtimin e PSDK-sė, tė Kaqusha Jasharit

flesh lajme Kuvendi miratoi me aklamacion Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

flesh lajme UNMIK-u kundėr zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė

flesh lajme Di Karlo: I takon UNMIK-ut tė vendos pėr zgjedhjet serbe nė Kosovė

flesh lajme Strukturat paralele po e mbajnė peng popullatėn serbe, u tha kryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi, krerėve ushtarakė tė NATO-s e KFOR-it

flesh lajme Gratė e Kosovės i shkruajnė, sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Munit: Na ndihmoni qė tė kemi paqe nė shtėpinė tonė dhe largojeni z.Gallucci

flesh lajme Di Karlo: SHBA-ja mbetet njė pėrkrahėse e fortė e Kosovės

flesh lajme Jouyet: Franca dėshiron qė Serbia ta pranojė pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Qytetarėt qė kalojnė kufirin Kosovė-Shqipėri dhe Kosovė-Maqedoni, duhet tė kenė me vete pasaportat, ndėrsa pėr kalimin e kufirit me Malin e Zi mjafton letėrnjoftimi

flesh lajme Solana: Vendosja e EULEX-it nė gjithė territorin e Kosovės pritet tė realizohet nga fillimi i korrikut

flesh lajme Zyra amerikane nė Prishtinė sot u ngrit nė nivel Ambasade tė Shteteve tė Bashkuara

flesh lajme Kosova dhe Sllovenia lidhin raporte diplomatike nė nivel ambasadorėsh

flesh lajme Kosova mund tė aplikojė pėr anėtarėsim nė Kėshillin e Evropės pasi tė njihet nga 32 shtete, anėtare tė kėtij institucioni

flesh lajme Nėse serbėt vazhdojnė me refuzime, nuk do tė ketė mundėsi tė realizohet “Plani Ahtisaarit”, thotė Rohan

flesh lajme Nuk ka arsye politike qė Maqedonia ta zvarrisė njohjen e shtetit tė Kosovės, tha sot kreu i BDI-sė, Ali Ahmeti nė Prishtinė

flesh lajme Piter Fejth thotė se qasja nė veri tė Kosovės varet nga zgjedhjet serbe

flesh lajme Kosova do tė jetė temė e diskutimeve tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, me udhėheqėsit rusė nė Moskė

flesh lajme BDI, e Ali Ahmetit, kėrkon zgjedhje tė parakohshme nė Maqedoni

flesh lajme Zvicra ia ndalon Carla Del Pontes promovimin e librit skandaloz “Gjahu /Ndjekja”

flesh lajme Ambasadori William Walker, deklaroi se pafajėsia e heroit tė luftės dhe tė paqes, Ramush Haradinaj dhe lirimi i Limajt tregon se lufta e UĒK-sė ishte luftė e drejtė

flesh lajme Nėnshkruhet Kushtetuta e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Thaēi: Prezenca e Misionit Civil tė BE-sė nė Kosovė ėshtė nė tė mirėn e vendit

flesh lajme Busek: Do tė bėhet fushatė pėr investime nė Kosovė dhe afrim me BE-nė

flesh lajme Busek: Pavarėsia e Kosovės po sjell stabilitet nė Ballkan

flesh lajme De Marnak thotė se strukturat paralele janė ēėshtje politike

flesh lajme Nė Mitrovicė vazhdojnė protestat pėr largimin e Galluēit

flesh lajme Gjendet trupi i Shqipe Alhasajt nė Gėrdec – arrin nė 27 numri i viktimave

flesh lajme Ramush Haradinaj: Qofshim tė gėzuar gjithmonė nė Kosovėn tonė tė pavarur

flesh lajme Rreth orės 16.00, ish kryeministri i Kosovės, Ramush Haradinaj dhe bashkėluftėtari i tij, Idriz Balaj arritėn nė Kosovė

flesh lajme Kryetari i LPK, Emrush Xhemajli, shpalljen e pafajėsisė pėr ish-kryeministrin e Kosovės dhe ish-komandantin e UĒK-sė, Ramush Haradinaj, dhe bashkėluftėtarin e tij Idriz Balaj, e vlerėson fitore pėr UĒK-nė dhe Kosovėn

flesh lajme Kryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi, ka thėnė se pa largimin e Gerard Galluqit nga detyra e administratorit rajonal tė UNMIK-ut, punonjėsit shqiptarė tė Gjykatės sė Qarkut dhe asaj Komunale vėshtirė se do tė mund tė kthehen nė objektet e tyre nė veri

flesh lajme Dikush deshi qė serbėt e Kosovės t'i ndihmojė duke u dėrguar armė e municion, ka thėnė ministri i Mbrojtjes i Serbisė

flesh lajme Shutanovac ka thėnė se zhvillimet nė Mitrovicė kanė qenė tė dirigjuara nga Beogradi

flesh lajme Shpallet i pafajshėm ish-kryeministri dhe ish-komandanti i UĒK-sė pėr ZOD, Ramush Haradinaj

flesh lajme Gjykata e Hagės shpalli tė pafajshėm Idriz Balajn, pėr akuzat e ngritura nga Prokuroria e kėsaj gjykate

flesh lajme Gjykata e Hagės dėnoi me 6 vjet heqje lirie Lahi Brahimajn

flesh lajme Haradinaj: Me padurim po pres tė kthehem te familja dhe qytetarėt e mi tė dashur tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Qeveria e Republikės sė Kosovės pėrshėndetė lirimin e Ramush Haradinaj dhe Idriz Balaj

flesh lajme Shqipėria dhe Kroacia morėn zyrtarisht ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO

flesh lajme Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, nė fjalimin e tij pas marrjes sė ftesės, tha se anėtarėsimi nė NATO, ėshtė meritė e tė gjithė shqiptarėve

flesh lajme Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, Piter Fejt, certifikoi Projekt-Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Bush: Nesėr ftesa pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė nė NATO

flesh lajme Kushner – Rupel: Beogradi duhet tė ndalė kundėrshtimin e misionit tė BE-sė nė shtetin e ri tė Kosovės

flesh lajme Komisioni Kushtetues i Republikės sė Kosovės ka miratuar tė martėn tekstin pėrfundimtar tė Projekt-Kushtetutės

flesh lajme Hapet sot samiti i NATO-s nė Bukuresht tė Rumanisė - Shqipėria pret ftesėn pėr anėtarėsim

flesh lajme Vazhdon protesta e grave, pėrfaqėsuese tė shoqėrisė civile, pėr largimin e Gallucci-t nga Mitrovica

flesh lajme Qeveria nuk do tė lejojė hyrjen e ndihmave ruse nė Kosovė pa mbikėqyrjen e autoriteteve, thonė qeveritarėt

flesh lajme Rusia nuk do tė lejojė anėtarėsimin e plotė tė Kosovės nė Kombet e Bashkuara, thotė Lavrov

flesh lajme Zėdhėnėsi i Departmenti tė Shtetit, Tom Kejsi, ka thėnė se ndihma dhe furnizimi i Kosovės nė armatim ėshtė pjesė e planit pėr aftėsimin e forcave tė saj qė tė funksionojnė tė pavarura

flesh lajme Kryeparlamentari Jakup Krasniqi tha sot se Kushtetuta do tė jetė gati deri mė 15 prill

flesh lajme Filluan takimet pėr demarkacionin - Kosova ėshtė e interesuar qė prona e qytetarit tė saj tė mos bėhet pronė e dikujt tjetėr

flesh lajme Pėrkujtohet 9 vjetori i masakrės sė Lybeniqit

flesh lajme Kalmi-Rej: Sfida kryesore e Kosovės aktualisht ėshtė integrimi i pjesės veriore tė saj

 
     
  Presidenti Bush autorizon furnizimin e Kosovės me armė  
     
     
  Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ka autorizuar mbrėmė furnizimin e Kosovės me armatim, ka njoftuar Shtėpia e Bardhė.
Nė njė dokument dėrguar Sekretares sė Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Bush tha dje se ka arritur nė pėrfundimin se furnizimi i Kosovės me armė do tė forcojė sigurinė e Shteteve tė Bashkuara dhe do tė nxisė paqen nė botė.
Presidenti Bush e udhėzon Sekretaren e Shtetit qė t’ia transmetojė kėtė vendim Kongresit.
Njė zyrtar i lartė tha se autorizimi, qė u bė pasi Shtetet e Bashkuara e njohėn pavarėsinė e Kosovės, konsiderohet se ėshtė pjesė e procesit normal tė krijimit tė marrėdhėnieve me qeverinė e re.
Shtėpia e Bardhė njoftoi se hapi i presidentit Bush do t'i forcojė raportet e sigurisė sė Shteteve tė Bashkuara me Kosovėn, do ta promovojė sigurinė dhe stabilitetin nė gjithė Ballkanin dhe do ta pėrmirėsojė kapacitetin e Kosovės pėr tė marrė pjesė nė aktivitete paqeruajtėse, do tė ndihmojė nė luftimin e terroristėve dhe t'i menaxhojė situatat emergjente humanitare.
"Parimet aktuale tė artikujve mbrojtės ose tė shėrbimeve mbrojtėse do tė shqyrtohen prej rastit nė rast, pėrfshirė edhe respektimin e udhėzimeve relevante dhe kritereve qė i pėrmban politika e Transferimit tė Armatimit Konvencional", thuhet nė njoftimin e Shtėpisė sė Bardhė.|VOA/RFE