Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Thaēi: Harroni 6 pikėt, ato janė ėndėrr e Beogradit

E diel, 30 nėntor 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka porositur opinionin vendor dhe ndėrkombėtar qė t'i harrojė gjashtė pikat e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun pėr dislokimin e EULEX-it nė bazė tė marrėveshjes sė OKB-sė dhe Beogradit.

"Harroni gjashtė pikėt, kjo nuk do tė zbatohet nė Kosovė. Tema jonė ėshtė implementimi i vullnetit tė popullit tė Kosovės, ndėrtimi dhe zhvillimi i shtetit, zbatimi i planit tė Ahtisaarit", tha Thaēi nė njė tubim nė Reēan tė Prizrenit.

Lidhur me nismėn e Serbisė pėr revidimin e Marrėveshjes sė Kumanovės, Thaēi tha se pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė dhe ata tė Beogradit mund tė bisedojnė pėr ēėshtjet e brendshme tė Serbisė, por jo edhe pėr Kosovėn.

"Kosova e ka ushtrinė e vet, i ka organet e sigurisė dhe e ka NATO-n. Sovraniteti dhe integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i paprekshėm dhe i pacenueshėm. Nėse Tadiq e ka parė ndonjė ėndėrr tė keqe, ai e din pėrgjigjen: ēdo ushtar, polic dhe administrator i Serbisė ėshtė larguar nga Kosova. Por ėndrra e Beogradit mbetet, unė ėndrrat nuk mund t'ua shuaj, por janė tė vdekura pėr Kosovėn", tha Thaēi.

 

 

Sejdiu kundėr ndryshimit tė Marrėveshjes sė Kumanovės

E diel, 30 nėntor 2008

Presidenti i Kosovė, Fatmir Sejdiu, ka reaguar ndaj kėrkesės sė Serbisė pėr ndryshimin e Marrėveshjes sė Kumanovės, duke e quajtur tė papranueshme ēdo lloj ndryshimi nė dokumentin me tė cilin ishte vendosur largimi i trupave ushtarake serbe nga territori i Kosovės.

Presidenti Sejdiu tha se ēdo lloj ndryshimi i marrėveshjes ndėrmjet qeverisė serbe dhe Aleancės Veri-atlantike tė NATO-sė ėshtė i papranueshėm pėr interesat e shtetit tė Kosovės.

"Kjo ėshtė njė marrėveshje e cila nė asnjė mėnyrė dhe nė asnjė cilėsi nuk guxon dhe nuk mund tė jetė ēėshtje qė pengon interesat e shtetit tė Kosovės", tha Sejdiu.

 

KS: EULEX-i nė Kosovė nėn ombrellėn e OKB-sė ─ neutral ndaj statusit

E enjte, 27 nėntor 2008

Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara ka vendosur tė mėrkurėn pėr shtrirjen e misionit tė BE-sė nė Kosovė nėn ombrellėn e OKB-sė.
Nė raportin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-Mun, thuhet se EULEX-i do tė punojė nė mėnyrė neutrale ndaj statusit tė Kosovės.
Kėshilli i Sigurimit ka miratuar njė deklaratė presidenciale, tė cilėn e kanė pėrkrahur tė 15 anėtarėt, duke mirėpritur synimet e Serbisė dhe tė Kosovės pėr tė bashkėpunuar me kėtė mision.
“Kėshilli i Sigurimit merr parasysh raportin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara tė 24 nėntorit duke marrė parasysh edhe qėndrimet e Beogradit dhe Prishtinės, tė cilat edhe janė reflektuar nė deklaratat e tyre, ndėrsa mirėpret synimet e tyre qė tė
bashkėpunojnė me bashkėsinė ndėrkombėtare”, thuhet nė deklaratė.
Mė tutje nė deklaratė thuhet se “Kėshilli i Sigurimit mirėpret bashkėpunimin midis Kombeve tė Bashkuara dhe aktorėve tė tjerė ndėrkombėtarė, brenda kornizės sė rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit dhe gjithashtu mirėpret pėrpjekjet e vazhdueshme tė Bashkėsisė Evropiane qė tė avancojnė perspektivėn evropiane pėr gjithė Ballkanin Perėndimor, duke i dhėnė njė kontribut vendimtar perspektivės dhe stabilitetit rajonal”.

 

Frid: Shtrirja e EULEX-it nė gjithė Kosovėn ─ goditje pėr ata qė duan ndarjen e saj

E enjte, 27 nėntor 2008

Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit, Daniel Frid, i tha BBC-sė se vendimi i KS pėr shtrirjen e EULEX-it nė gjithė Kosovėn ėshtė njė goditje pėr ata qė duan ndarjen e saj dhe ėshtė njė hap pėr tė konsoliduar njė Kosovė tė bashkuar.
Pas seancės sė Kėshillit tė Sigurimit, Frid tha se EULEX-i do tė veprojė sipas Rezolutės 1244, qė ėshtė e paanshme ndaj statusit, por efekti i vendosjes sė misionit, sipas tij, do tė jetė konsolidimi i institucioneve tė Kosovės.
Ai tha se EULEX-i do tė veprojė nė njė Kosovė tė pavarur, tė pandarė dhe sovrane.
Fried tha se Kosovės i ėshtė njohur e drejta sovrane qė ta kundėrshtojė gjashtėpikėshin e OKB-sė dhe shtoi se ēdo marrėveshje nė tė ardhmen duhet tė negociohet, tė diskutohet dhe tė konsultohet me qeverinė e Kosovės.

 

Kermanbo: EULEX-i do t’i raportojė BE-sė dhe OKB-sė

E enjte, 27 nėntor 2008

Iv de Kermabo, i cili mė parė kishte kundėrshtuar qė tė vihet nėn komandėn e OKB-sė, tha sot se si shef i EULEX-it do t’i raportojė BE-sė, por edhe OKB-sė, pasi ėshtė duke punuar nėn Rezolutėn 1244.
Kermabo tha se EULEX-i ėshtė i gatshėm tė nisė punėn nė fushat e policisė, gjykatave dhe doganave. "E di se ka mospajtime rreth gjashtėpikėshit ndėrmjet Prishtinės e Beogradit, por ne jemi tė gatshėm qė mbi bazat e agjendės dhe planit tė veprimit tė pėrbashkėt ta pėrmbushim misionin tonė", tha Kermabo.
Mbi 2 mijė policė, prokurorė, gjykatės dhe doganierė ndėrkombėtarė pritet tė fillojnė punėn nga 2 dhjetori.

 

Erdoan: Turqia do tė bėjė pėrpjekje maksimale tek vendet mike qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės

E enjte, 27 nėntor 2008

Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi nė njė takim me kryemnistrin turk Taip Erdoan tha se marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mirė dhe tė bashkėpunimit me vendet e rajonit e, veēanėrisht me ato tė Ballkanit Perėndimor, vazhdojnė tė jenė njė nga prioritetet e politikės sė jashtme shqiptare. Nė kėtė kontekst presidenti Topi vlerėsoi se "krijimit tė klimės paqėsore nė rajonin ballkanik i ka shėrbyer dhe pavarėsia e Kosovės, duke pasur ndikim pozitiv nė marrėdhėniet ndėretnike jo vetėn nė Kosovė, por dhe duke e ēliruar pėrfundimisht Ballkanin nga makthi i luftėrave dhe konflikteve ndėretnike".
Njėherėsh ai shprehu bindjen se Turqia do tė vazhdojė lobingun dhe do tė ushtrojė ndikimin e vet pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe nga vende tė tjera.
Nga ana e tij kryeministri turk, Erdoan, e siguroi presidentin Topi se Turqia do tė vazhdojė pėrpjekjet e saj maksimale pėr tė ndikuar tek vendet mike pėr rritjen e numrit shteteve tė tjera qė do ta njohin pavarėsinė e Kosovės.

 

Sejdiu e Thaēi pėrsėrisin kundėrshtimin ndaj 6-pikėshit tė Ban Ki-Munit

"Jemi tė bindur se nuk mund tė lejohet implementimi i gjashtė pikave nė ēfarėdo mėnyre qė shkel sovranitetin e Republikės sė Kosovės", thonė presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi.

E mėrkurė, 26 nėntor 2008

Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt pėrsėritėn sot qėndrimin refuzues ndaj planit 6-pikėsh tė Ban Ki-Munit.
Siē ėshtė bėrė e ditur, Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė mban sot mbledhje ku do tė paraqitet raporti i sekretarit tė pėrgjithshėm Ban Ki-Mun, i cili pėrmban planin gjashtėpikėsh, ndėrsa nė aneks janė tė pėrfshira edhe katėr pikat e Prishtinės zyrtare, me tė cilat refuzohet ky plan dhe i jepet mbėshtetje shtrirjes sė EULEX-it.
Nė deklaratėn e pėrbashkėt tė presidentit Sejdiu dhe kryeministrit Thaēi thuhet:

• Kemi marrė nė dijeni se sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara ka lėshuar raportin e tij pėr Kosovėn dhe se Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara do tė takohet pėr ta shqyrtuar kėtė raport.

• Raporti mbulon, mes tjerash, tė ashtuquajturin plan ‘gjashtė pikėsh’ tė Kombeve tė Bashkuara.

• Nė deklaratėn e 18 nėntorit, institucionet e Republikės sė Kosovės e kanė bėrė tė qartė pozicionin e vet pėr gjashtė pikat dhe refuzimin e kėtij dokumenti nė tėrėsi. Tė njėjtin qėndrim refuzues e kemi edhe sot.

• Kemi marrė nė dijeni se refuzimi i gjashtė pikave nga ana e Kosovės ėshtė pasqyruar, pėrkatėsisht pėrfshirė, nė raportin e sekretarit tė pėrgjigjėm, ashtu si edhe Deklarata jonė e qartė se mirėpresim vendosjen e EULEX-it nė tėrė Kosovėn, dhe do tė punojmė pėr tė lehtėsuar atė vendosje.

• Pėrgjigjja jonė ndaj raportit tė sekretarit tė pėrgjithshėm mbetet e njėjtė. Jemi tė bindur se nuk mund tė lejohet implementimi i gjashtė pikave nė ēfarėdo mėnyre qė shkel sovranitetin e Republikės sė Kosovės. U bėjmė thirrje miqve tanė, zėri i tė cilėve ėshtė dėgjuar tashmė qartė nė mbrojtje tė sovranitetit tonė, tė sigurojnė se masat qė ndėrmerren pėr lehtėsimin e vendosjes sė EULEX-it tė bėhen nė koordinim dhe konsultim tė plotė me institucionet e Republikės sė Kosovės.

• Kemi besim tė plotė nė miqtė tanė nė Shtetet e Bashkuara, nė Bashkimin Europian dhe NATO, ashtu siē kemi thėnė pėrherė. Jemi shumė tė interesuar tė shohim vendosjen e EULEX-it nė tėrė Kosovėn mbi bazė tė parimeve tė paraqitura nė Deklaratėn tonė tė pėrbashkėt tė 18 nėntorit, si garanci pėr respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial tė Republikės sė Kosovės. Kėrkojmė nga Bashkimi Europian tė nisė vendosjen e EULEX-it posa tė jetė e mundshme nga aspekti operacional.

• Ky ėshtė njė moment nė tė cilin nevojitet njė qasje e qetė dhe e vendosur. Ēfarėdo pėrgjigje tjetėr vetėm sa do t’i kėnaqte ata tė cilėt dėshirojnė tė provokojnė Kosovėn dhe tė na shohin duke vepruar nė mėnyrė tė padinjitetshme. Nuk do t’ua japim atė kėnaqėsi.

• Do tė vazhdojmė tė punojmė me miqtė dhe partnerėt tanė pėr tė arritur qėllimin tonė tė pėrbashkėt – vendosjen e EULEX-it nė tėrė Kosovėn. Kėrkojmė pėrkrahje nga i gjithė spektri politik dhe shoqėria civile nė Kosovė gjersa shkojmė para me kryerjen e detyrės sonė.

 

Kėshilli i Sigurimit diskuton sot pėr Kosovėn

E mėrkurė, 26 nėntor 2008

Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė pritet qė gjatė pasdites sė sotme tė shqyrtojė raportin e sekretarit Ban Ki-Mun pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut dhe vendosjen e EULEX-it. Por ende nuk dihet nėse pas shqyrtimit tė raportit do tė ketė ndonjė veprim apo deklaratė presidenciale. Mauricio Arinjano, zėdhėnės i misionit tė Kostarikės, qė kryeson presidencėn e OKB-sė, ka theksuar se mbledhja ėshtė caktuar nė orėn pesėmbėdhjetė, sipas kohės sė Nju Jorkut. Mediat amerikane theksojnė se nė OKB ėshtė duke u diskutuar se nė ēfarė forme Kėshilli i Sigurimit do tė pranojė raportin pėr Kosovėn tė sekretarit tė pėrgjithshėm Ban Ki-Mun.

 

Sparkes: Britania nuk sheh rrezik pėr sovranitetin e Kosovės nga plani i Ban Ki-Munit

E mėrkurė, 26 nėntor 2008

Britania e Madhe nuk sheh ndonjė rrezik pėr sovranitetin e Kosovės dhe tė ardhmen e saj afatgjate, nga jetėsimi i planit tė OKB-sė pėr shtrirjen e EULEX-it nė Kosovė, sepse po tė ishte diēka e dėmshme pėr Kosovėn Londra zyrtare nuk do ta pranonte, ka thėnė pėr KosovaLive ambasadori britanik nė Prishtinė, Andy Sparkes.

 

Diplomatėt rusė e perėndimorė po diskutojnė nė OKB pėr Kosovėn

E mėrkurė, 26 nėntor 2008

Rusia dhe fuqitė perėndimore nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, kanė zhvilluar negociata me dyer tė mbyllura, nė pėrpjekje pėr tė arritur marrėveshje pėr ēėshtjen e Kosovės, prej se ajo u nda nga Serbia.
Siē raporton mėtutje agjencia Rojters, lidhur me ēėshtjen e misionit EULEX-it, diplomatėt thonė se Rusia dėshiron njė deklaratė qė nė mėnyrė eksplicite do ta pėrkrahte planin 6 pikėsh tė OKB-sė, qė mbėshtetet nga Serbia, por qė ėshtė hedhur poshtė nga Kosova.
Amerikanėt dhe disa evropianė ngurrojnė qė Kėshilli i Sigurimit ta mbėshtesė kėtė plan, thonė kėta diplomatė.
Ata do tė preferonin njė deklaratė tė pėrgjithshme tė mbėshtetjes pėr vendosjen e misionit EULEX, qė OKB-sė i jep mandat tė qartė pėr tė filluar transferin e autoritetit te Bashkimi Evropian, por jo mbėshtetje tė qartė pėr planin e Kombeve tė Bashkuara, i cili ėshtė refuzuar nga Kosova, thonė diplomatėt.
Agjencia Rojters raporton se diplomatėt perėndimorė, pėrfshirė njė tė dėrguar tė lartė tė Shteteve tė Bashkuara, thanė se vullneti i shfaqur i Kosovės pėr tė punuar me EULEX-in, mjafton qė tė fillojė vendosja e tij. Por, ata e kanė bėrė tė qartė se qėllimi i tyre final ėshtė qė EULEX-i tė operojė nė gjithė Kosovėn, pėrfundon agjencia Rojters.

 

Ban Ki-Mun nuk heq dorė nga marrėveshja me Beogradin, 4 pikėshi i Prishtinės nė aneks

E martė, 25 nėntor 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun, nė raportin qė do t’i paraqes Kėshillit tė Sigurimit thotė se Kosova dhe Serbia do tė bashkėpunojnė me misionin e policisė dhe gjyqėsisė tė Bashkimit Evropian, tė cilin Brukseli shpreson ta vendosė nė Kosovė nė fillim tė muajit tė ardhshėm.
“Siē ėshtė sqaruar nė raportin tim tė 12 qershor, secili nga aranzhimet pėr gjashtė pikat do tė aplikohen, pėrderisa tė mos fillojnė tė funksionojnė mekanizmat relevant pasues. Nė kėtė kontekst, unė nėnvizoj se tė gjitha palėt e kanė pranuar rikonfigurimin e pranisė ndėrkombėtare, ashtu siē ėshtė paraparė nė nenin 16 tė raportit tim mė 12 qershor, i cili ėshtė nė pėrputhje me situatėn e evoluar nė Kosovė dhe qė i mundėson BE-sė qė tė marrė pėrsipėr njė rol mė tė madh operativ nė Kosovė, nė veēanti nė fushat e policisė ndėrkombėtare, tė drejtėsisė dhe tė doganave”, thotė nė raportin e tij Ban Ki-Mun.
Ai, ashtu siē kishte paralajmėruar, nuk ka hequr dorė nga marrėveshja me Beogradin, e njohur si plani gjashtėpikėsh, qė shkel sovranitetin dhe integritetin territorial tė Republikės sė Kosovės.
Institucionet e Kosovės e kanė refuzuar plotėsisht gjashtėpikėshin, duke ofruan njė plan katėrpikėsh qė mundėson shtrirjen e misionit tė BE-sė nė tėrė territorin e Kosovės, dhe janė zotuar tė bashkėpunojnė ngushtė me EULEX-in, duke respektuar sovranitetin dhe integritetin e Kosovės.
Kėtė plan katėrpikėsh sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun, ia ka bashkangjitur raportit tė tij si aneks.

 

Solana: EULEX-i nė Kosovė, mundėsisht mė 2 dhjetor

E hėnė, 24 nėntor 2008

Pėrfaqėsuesi i BE-sė pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Havier Solana, tha sot se shpreson qė EULEX-i tė fillojė mė 2 dhjetor.
Solana, nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp me kreun e NATO-s Jap de Hop Shefer, i pyetur se a do tė vendoset EULEX-i nė tėrė territorin e Kosovės dhe cilat ligje do t'i zbatojė, tha se kishte biseduar rreth kėsaj ēėshtjeje nė Nju Jork me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun.
"Pres qė raporti tė paraqitet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, por nuk mė takon mua tė them se kur".
Ai mė pas tha se ėshtė takuar edhe me shefin e EULEX-it, gjeneralin francez Iv de Kermabon.
"Shpresoj qė vendosja tė fillojė sa mė shpejt nė fillim tė dhjetorit, mundėsisht mė 2 dhjetor", tha Solana, duke shtuar se EULEX-i "do tė vendoset nė tėrė territorin e Kosovės sipas planit tė veprimit, miratuar kohė mė parė nga Bashkimi Evropian".

 

Sejdiu e Thaēi kėrkoin nga Ki-Muni qėndrim objektiv ndaj Kosovės

E hėnė, 24 nėntor 2008

Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi, dy ditė para mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, nė tė cilėn do tė diskutohet pėr Kosovėn, i kanė bėrė thirrje sekretarit tė pėrgjithshėm Ban Ki Mun qė tė mbajė qėndrim objektiv ndaj propozimit tė palės kosovare. Ata kanė ripėrsėritur qėndrimin e palės kosovare pėr vendosjen sa mė tė shpejtė tė EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės, duke u bazuar nė katėr pikat e propozuara nga Prishtina zyrtare.
Krerėt e shtetit kanė ripėrsėritur kundėrshtimin kategorik pėr gjashtė pikat e OKB-sė.
Sejdiu e Thaēi i kanė bėrė kėto komente pas takimeve me kryeministrin e Estonisė, Andrus Ansip, i cili ėshtė duke qėndruar pėr vizitė zyrtare nė Kosovė.

 

Krasniqi: Plani 6 pikėsh s’mund tė na imponohet

E hėnė, 24 nėntor 2008

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi tha sot se askush nuk mund t’ia imponojė Prishtinės planin 6 pikėsh tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun.
Kryeparlamentari Krasniqi tha se Kosova ka pėr detyrė tė respektojė vetėm dokumentet dhe ligjet qė janė miratuar nė Kuvendin e saj.
“Asnjė dokument qė s’ėshtė miratuar nė Kuvend dhe qė nuk ka marrė dritėn jeshile nga institucionet e Kosovės nuk mund tė implementohet. Prandaj, askush nuk mund tė na imponojė njė plan qė parashikon rikonfigurimin e UNMIK-ut”, tha Krasniqi

 

Topalli: Tė vendosur kundėr ndarjes sė Kosovės

E hėnė, 24 nėntor 2008

Kryeparlamentarja Jozefina Topalli tha sot se Shqipėria mbėshtet autoritetet e Republikės sė Kosovės si tė vetmet autoritete qė kanė legjitimitetin pėr marrjen e vendimeve nė raport me Kosovėn. Deklarata u bė gjatė takimit nė Tiranė me homologun e saj nga Bosnjė-Hercegovina Niko Lozanēiē.
Shmangia e ēdo vakumi pushteti, sqarimi i raporteve UNMIK – EULEX – NATO (KFOR), duke pėrjashtuar kategorikisht mundėsinė pėr "ndarjen gjeografike" tė shtrirjes sė tyre, shmangia e ēdo ndarje institucionale mbi baza etnike janė disa nga hapat vendimtarw qė do tė parandalonin pėrshkallėzimin e situatės, veēanėrisht nė komunat me shumicė serbe nė Kosovė.
"Shqipėria ėshtė e bindur se paraqitja e planeve pėr ndarje mbi baza etnike, angazhimi pėr ndėrtimin e njė shteti paralel, qė cenojnė tėrėsinė territoriale tė shtetit tė pavarur tė Kosovės, pėrbėjnė rrezik serioz pėr paqen, sigurinė dhe stabilitetin, jo vetėm nė Kosovė, por nė tėrė rajonin tonė"- tha kryeparlamentarja Topalli.

 

Tre shtetasit gjermanė, tė arrestuar nė Kosovė, akuzohen pėr terrorizėm

E diel, 23 nėntor 2008

Tre shtetasit gjermanė, tė dyshuar pėr sulm ndaj selisė sė ICO, janė akuzuar mbrėmė pėr terrorizėm nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, ndaj tė cilėve ėshtė vendosur masa e paraburgimit pėr 30 ditė.
Ata, sipas disa mediume gjermane, janė bashkėpunėtorė tė shėrbimit tė fshehtė Gjerman, BND.
Mediume tė ndryshme gjithashtu kanė thėnė se njėri nga tė arrestuarit ėshtė bashkėpunėtor i shėrbimit tė fshehtė serb,UDB.
Ndėrkohė qė Berlini zyrtar pėrveē konfirmimit tė arrestimin tė tre shtetasve gjermanė nuk ka dhėnė informacione tjera, Policia e Kosovės ka thėnė se tė arrestuarit ndodheshin privatisht nė Kosovė dhe se nuk kanė imunitet diplomatik. Policia e Kosovės gjithashtu ka thėnė se tė arrestuarit nuk janė pjesėtarė tė ndonjė shėrbimi tė fshehtė, por mediumet vazhdojnė tė kėmbėngulin se nė bazė tė informacioneve qė kanė ata janė pjesėtarė tė shėrbimeve tė fshehta.

 

Thaēi: Pėrcaktimi properėndimor i shqiptarėve pėrqafoi alfabetin latin

E diel, 23 nėntor 2008

“Shqiptarėt shekuj me radhė patėn njė histori me vlera tė ndritura. Nė Kongresin e Manastirit u shpalosėn dy alfabete. Por vetė jeta dhe pėrcaktimi properėndimor i shqiptarėve pėrqafoi alfabetin latin”, tha nė Shkup kryeministri Hashim Thaēi, nė akademinė solemne kushtuar 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit.
"Sot, tė gjithė shqiptarėt janė krenar pas 100 vjetėsh me vendimet e Kongresit tė Manastirit”, theksoi kryeministri Thaēi.

 

Thaēi: Nuk do ta pranojmė planin 6-pikėsh tė OKB-sė

E diel, 23 nėntor 2008

Kosova nuk do tė pranojė planin 6 pikėsh tė Kombeve tė Bashkuara, por vetėm shtrirjen e misionit te EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės, ka deklaruar kryeministri Hashim Thaēi nė Shkup, i cili sė bashku me kryeministrin shqiptar Sali Berisha kanė marrė pjesė nė manifestimet kushtuar 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit.
Kryeministri Thaēi, ėshtė pritur edhe nga kryeministri maqedonas Nikola Gruevski. Thaēi paralajmėroi vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike mes Prishtinės dhe Shkupit.

 

Berisha: Pėrpjekjet pėr ndarje tė Kosovės - tė rrezikshme

E shtunė, 22 nėntor 2008

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha tha nė Shkup se projektet qė krijojnė pėrshtypjen pėr njė ndarje nė pjesėn veriore tė Kosovės, pėrbėjnė njė rrezikshmėri tė madhe pėr paqen dhe stabilitetin.
Berisha tha se “derisa autoritetet e Kosovės janė shprehur qartė se kanė gjithė pėrkushtimin qė nėn mbikėqyrjen ndėrkombėtare tė garantojnė liritė e tė drejtat e serbėve, ideja pėr njė pushtet tė posaēėm pėr pakicėn ose krijimi i njė super pakice ėshtė joproduktive”.

 

Sejdiu: EULEX-i tė respektojė kushtetutėn

E shtunė, 22 nėntor 2008

Presidenti i Kosovės Fatnir Sejdiu ėshtė kthyer nga vizita nė Britani edhe mė kėmbėngulės rreth qėndrimit tė palės kosovare kundėr 6 pikave qė cėnojnė sovranitetin e Kosovės.
Ai tha se kėtė qėndrim ua ka pėrsėritur autoriteteve tė Mbretėrisė sė Bashkuar prej tė cilėve, siē tha ai, ka marrė edhe mbėshtetje.
Sejdiu tha se Kosova do tė bashkėpunojė me bashkėsinė ndėrkombėtare pėr shtrirjen e EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės, i cili do tė garantojė sovranitetin dhe integritetin territorial, duke kėrkuar respektimin e Kushtetutės sė Kosovės.
Sejdiu gjithashtu tha se Kosovėn do ta njohin edhe shtete tė tjera qė deri tash nuk e kanė bėrė njė gjė te tillė.
Kjo do tė bėhet e mundur pasi Britania e Madhe ka premtuar lobim pėr Kosovėn te ato vende qė ka ndikim, tha presidenti Sejdiu.

 

GND: EULEX-i tė veprojė nė pėrputhje me kushtetutėn e Kosovės

E shtunė, 22 nėntor 2008

Grupi Ndėrkombėtar Drejtues, nė mbledhjen e mbajtur tė premten nė Bruksel, ka ripohuar pėrkushtimin ndaj respektimit tė plotė tė sovranitetit dhe integritetit territorial tė Republikės sė Kosovės.
GND tha se mirėpret vendosjen e planifikuar tė misionit tė BE-sė nė mbarė territorin e Kosovės dhe mbėshtet synimin qė EULEX-i tė veprojė nė pėrputhje me kornizėn institucionale dhe juridike qė ėshtė nė fuqi nė Kosovė qė nga 15 qershori 2008.
GND tha se Kosova ka arritur shumė progres nė konsolidimin e shtetėsisė sė saj.
Kosovėn e kanė njohur mė shumė se pesėdhjetė vende, pėrfshirė katėr ish-republikat Jugosllave, shumica domethėnėse e shteteve evropiane dhe shtete tė tė gjitha kontinenteve. GND tha se inkurajon pėrpjekjet shtesė pėr tė siguruar njohje tė reja.

 

Solana: EULEX-i vendoset nė fillim tė dhjetorit

E shtunė, 22 nėntor 2008

Shefi pėr politikė tė jashtme i Bashkimit Evropian, Havier Solana, ka deklaruar se shpreson qė EULEX-i tė vendoset nė Kosovė nė fillim tė dhjetorit.
"Shresoj shumė qė raporti i i sekretarit tė pėrgjithshėm do tė publikohet, sa mė shpejt aq mė mirė, dhe shpresoj qė kjo tė ndodh nė fillim tė javės sė ardhshme", ka thėnė Solana pas takimit me Ban Ki Munin nė Kombet e Bashkuara.
"Nėse do tė jetė kėshtu, atėherė ne do tė jemi tė gatshėm pėr vendosje nė fillim tė dhjetorit", citon Solanėn agjencia Rojter.
Kjo agjenci citon gjithashtu diplomatė nė Kombet e Bashkuara tė kenė thėnė se Ban Ki Mun javėn e ardhshme do tė bėjė publik raportin nė tė cilin do tė konstatoj se tash ka marrėveshje tė mjaftueshme qė misioni tė marrė shumicėn e autorizimeve tė UNMIK-ut. Agjencia e lajmeve Rojter citon edhe ambasadorin britanik nė Kombet e Bashkuara, Xhon Sojers, tė ketė thėnė se nė Kombet e Bashkuara besojnė se tash ėshtė arritur "nivel i mjaftueshėm i pajtueshmėrisė" ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės pėr EULEX-in.

 

Thaēi e Berisha marrin pjesė nė pėrvjetorin e Kongresit tė Manastirit

E shtunė, 22 nėntor 2008

Kryeministrat e Kosovės dhe Shqipėrisė, Hashim Thaēi dhe Sali Berisha, sot do tė qėndrojnė nė Shkup pėr tė marrė pjesė nė shėnimin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit.
Kabineti i kryeministrit tė Maqedonisė ka bėrė tė ditur se kryeministrat Thaēi dhe Berisha do tė priten nė takime tė veēanta nga kryeministri Nikolla Gruevski.
Nė takimin e parė qė nga njohja e Kosovės nga Maqedonia, Thaēi dhe Gruevski do tė diskutojnė pėr marrėdhėniet dypalėshe dhe pėr vendosjen e shpejt tė marrėdhėnieve diplomatike nė nivel tė ambasadave.
Ndryshe aktivitetet me rastin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Alfabetit tė Gjuhės Shqipe, do tė mbyllen nė mbrėmje me njė akademi solemne, ndėrsa pėr herė tė parė tė gjitha aktivitetet qė janė zhvilluar pėr kėtė pėrvjetor janė organizuar dhe mbėshtetur financiarisht nga qeveria e Maqedonisė.

 

Topi: Shtrirja e EULEX-it nuk duhet tė zvarritet

E enjte, 21 nėntor 2008

Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, deklaroi se shteti i ri i Kosovės ka nevojė tė inkurajohet duke u bėrė pjesė e nismave dhe takimeve rajonale.
Duke folur nė forumin ekonomik tė Ohrit, Topi theksoi se realiteti i ri gjeopolitik nė Ballkan ėshtė pjesė e proceseve integruese.
"Procesi i zbatimit tė shtrirjes se EULEX-it jo vetėm nuk duhet tė zvarritet, por edhe duhet tė vlerėsojė realitetin e pakthyeshėm tė pavarėsisė dhe sovranitetit tė Kosovės", u shpreh Topi.
Presidenti Topi tha se procesi duhet tė ketė karakter tė barabartė, integral dhe gjithėpėrfshirės dhe t’i shėrbejė unifikimit tė shoqėrisė drejt NATO-s dhe BE-sė.

 

Miliband: Mbėshtesim integrimin e Kosovės nė BE

E enjte, 21 nėntor 2008

Britania e Madhe mbėshtet Kosovėn nė tė ardhmen e saj evropiane, ka thėnė ministri i Jashtėm britanik, David Miliband, pas takimit me krerėt e institucioneve tė Kosovės, presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
Miliband ka shtuar se pėrshėndet pėrkushtimin e presidentit dhe kryeministrit kosovar pėr shtrirjen e plotė tė EULEX-it nė Kosovė.
"Pavarėsisht nga shqetėsimet e tyre pėr planin e Kombeve tė Bashkuara, unė jam i impresionuar me qartėsinė e pėrkushtimit tė liderėve tė Kosovės pėr tė marrė pėr bazė shqetėsimet e pakicės serbe nė Kosovė", ka thėnė Miliband.

 

Reuter: EULEX i gatshėm nė fillim tė dhjetorit

E enjte, 21 nėntor 2008

EULEX-i vazhdon me dislokimin nė Kosovė dhe do tė jetė i gatshėm nga fillimi i dhjetorit, njoftuan zyrtarė tė misionit tė BE-sė nė Prishtinė.
"Dislokimi po shkon mirė. EULEX-i do tė jetė i gatshėm nga fillimi i dhjetorit. Ne jemi tė gatshėm qė prej atij momenti ta zbatojmė mandatin tonė", ka thėnė zėdhėnėsi i misionit, Victor Reuter.
"Prej tash e deri nė fillim tė dhjetorit do tė kemi rreth 1.300 pjesėtarė tė personelit ndėrkombėtar dhe disa qindra vendorė. Kėshtu qė misioni gradualisht do t'i afrohet numrit prej 2.000 vetėsh", ka thėnė Reuter.

 

Grupi Ndėrkombėtar pėr Kosovėn takohet nė Bruksel

E enjte, 21 nėntor 2008

Grupi Mbikėqyrės Ndėrkombėtar pėr Kosovėn do tė takohet tė premten nė Bruksel pėr tė diskutuar zhvillimet nė Kosovė, ndėrsa po vazhdojnė debatet rreth planit tė Kombeve tė Bashkuara pėr vendosjen e misionit evropian.
Ky grup, qė bėn mbikėqyrjen e zbatimit tė marrėveshjes pėr statusin, pėrbėhet nga vende, tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa kryesohet nga pėrfaqėsuesi i lartė i BE sė nė Kosovė, Piter Fejt.
Takimi do tė mbahet nė nivel tė drejtorėve pėr Ballkanin dhe nė tė do tė marrė pjesė edhe ministri i Jashtėm i Kosovės, Skėnder Hyseni.

 

Presidenti Sejdiu e kryeministri Thaēi u takuan me kryeministrin britanik Braun

E enjte, 20 nėntor 2008

Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi janė takuar sot me kryeministrin e Britanisė sė Madhe Gordon Brown dhe sekretarin e shtetit David Miliband.
Kryeministri Thaēi, pas takimit tha se “plani 6 pikėsh i Sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun ėshtė i vdekur dhe vetėm plani 4 pikėsh i palės kosovare ėshtė i gjallė".
Ai tha se Britania e Madhe mbėshtet shtrirjen e EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės dhe zbatimin e plotė tė pakos sė presidentit Marti Ahtisari.
Zyrtarėt britanikė thanė se takimi i kryeministrit Brown me krerėt kosovarė ėshtė nė vazhdėn e mbėshtetjes britanike pėr pėrparimin qė ėshtė arritur deri mė tani dhe pėr tė ēimentuar marrėdhėniet e mira ndėrmjet dy vendeve.
Ambasadori britanik nė Kosovė, Andrew Sparkes i ka thėnė BBC-sė para takimit se "Britania e inkurajon Kosovėn tė vazhdojė me ndėrtimin e njė shteti shumėkombėsh, nė pėrputhje me planin gjithėpėrfshirės tė Ahtisaarit qė ėshtė njė bazė e marrėveshjes pėr pavarėsi."
Britania, tha ambasadori Sparkes, ėshtė aktive nė emėr tė Kosovės nė BE dhe nė OKB pėr tė promovuar kursin e Kosovės dhe ligjshmėrinė si komb me tė ardhmen qė mund tė ndihmojė nė botė.
Lidhur me negociatat qė janė zhvilluar pėr vendosjen e EULEX-it nė gjithė territorin e Kosovės Sparkes thotė se “duhet gjendur njė rrugė pėr tė nėnvizuar pozitiven e qė ėshtė pėrkushtimi i plotė i udhėheqjes kosovare pėr rolin e EULEX-it nė gjithė vendin."

 

Arrestohen tre gjermanė tė dyshimtė pėr shpėrthimin para ICO-sė

E enjte, 20 nėntor 2008

3 shtetasė gjermanė janė arrestuar dje  rreth orės 16,16 nga Policia e Kosovės, si tė dyshuar pėr shpėrthimin e 14 nėntorit pranė zyrave tė ICO-sė nė Prishtinė. Policia ka thėnė se shtetasit e arrestuar gjermanė ndodheshin privatisht nė Kosovė dhe se nuk kanė imunitet diplomatik. Ndėrkohė tė arrestuarve u ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej 72 orėsh. Policia thotw se nuk dihen motivet e sulmit, ndėrsa hetimet rreth rastin vazhdojnė.

 

Thaēi: Kosova e ka ftuar EULEX-in

E enjte, 20 nėntor 2008

"Kosova e ka mirėpritur dhe e ka ftuar EULEX-in nė Kosovė. Do tė kemi njė bashkėpunim shumė tė ngushtė pėr t'u shtrirė EULEX-i nė tėrė territorin e Kosovės", i ka thėnė BBC kryeministri Hashim Thaēi nė prag tė takimeve me zyrtarė tė lartė shtetėror tė Britanisė sė Madhe. "Gjashtė pikat e Ban Ki Munit janė nė tėrėsi tė papranueshme", ka thėnė kryeministri Thaēi dhe ka shtuar se "tani, Kosova ka 4 pikat e veta qė janė tė perspektivės dhe zgjerimit tė EULEX-it nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės". Kėto takime, sipas Thaēit, do tė rezultojnė nė mbėshtetje tė fuqishme tė Britanisė sė Madhe pėr Kosovėn.

 

Demonstratė nė mbrojtje tė sovranitetit tė Kosovės

Prishtinė, 19 nėntor 2008

Dhjetėra mijėra qytetarė kanė demonstruar sot nė Prishtinė, kundėr planit gjashtėpikėsh tė Ban Mi Munit dhe kanė bėrė thirrje pėr mbrojtje tė sovranitetit tė Kosovės.
Demonstruesit thanė se plani i kreut tė OKB-sė ėshtė i papranueshėm pėr Kosovėn, ngase zbatimi i tij do tė thotė ndarje pėr Kosovėn, e ndarja do tė thotė luftė.
Demonstrata ėshtė organizuar nga rrjeti i organizatave joqeveritare dhe Lėvizja VETĖVENDOSJE, e nė tė cilėn kanė marrė pjesė edhe shumė figura politike.
Demonstruesit mbanin nė duar flamurin kombėtar shqiptar, pankarte nė tė cilat shkruante “Jo ndarjes sė Kosovės”, “S’ban, S’ki, S’mun”, (Ban Ki Mun), “Ta mbrojmė sovranitetin”, ndėrsa brohoritjet mė tė shpeshta kanė qenė “Jo ndarjes sė Kosovės”, "Ta mbrojmė sovranitetin”, “Jemi shtet, s’duam eksperiment”, “UĒK”, “Poshtė UNMIK-u”... 

 

Transformimi i TMK-sė nė FSK sipas dinamikės sė paraparė

Prishtinė, 19 nėntor 2008

Transformimi i Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės po zhvillohet sipas dinamikės sė paraparė, u tha nė takimin e sotėm tė Komisionit pėr Punė tė Brendshme dhe Siguri, tė Kuvendit tė Kosovės, nė tė cilin mori pjesė edhe koordinatori i UNMIK-ut pėr TMK-nė, Nik Ēaplin.
Pjesėmarrėsit thanė se ekziston njė komunikim i mirė ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė NATO-s dhe institucioneve tė Kosovės tė angazhuar pėr transformimin e TMK-sė, nė FSK. Meqenėse njė numėr i madh i pjesėtarėve tė TMK-sė do tė mbesin jashtė strukturės sė re tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, institucionet e vendit dhe mekanizmat ndėrkombėtarė po interesohen pėr rikyējen e tyre nė ndonjė organizatė civile.
Gjenerali Ēaplin pėrmendi tri ēėshtje kryesore, me tė cilat do tė trajtoheshin pjesėtarėt e TMK-sė: ligji pėr pensionimin e parakohshėm tė pjesėtarėve tė TMK sė, fondi financiar nga NATO-ja pėr njė program tė veēantė pėr TMK-nė i mbėshtetur nga UNDP-ja dhe e treta Qeveria e Kosovės do tė ketė njė pėrkujdesje mė tė shtuar pėr ata pjesėtarė tė cilėt nuk do tė jenė pjesė e FSK-sė, tha Ēaplin.

 

Prishtina paraqet propozimin katėrpikėsh lidhur me vendosjen e EULEX-it

E martė, 18 nėntor 2008

Nėnsekretari amerikan i shtetit pėr ēėshtje politike, Daniel Frid, ka zhvilluar edhe sot njė takim tė gjatė me presidentin Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thaēi dhe pėrfaqėsuesin special tė BE-sė, Piter Fejt, nė pėrpjekje pėr tė gjetur zgjidhje pėr shtrirjen e EULEX-it nė gjithė territorin e Kosovės.
Pas takimit presideni Sejdiu tha se Prishtina zyrtare ka ofruar njė plan 4 pikėsh pėr vendosjen e EULEX-it.

1. Jemi pėr vendosjen sa mė tė shpejtė tė EULEX-it nė Kosovės sipas mandatit tė paraparė me deklaratėn e pavarėsisė, dokumentin e presidentit Ahtisari, Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės , ligjet e Kosovės, aksionin e pėrbashkėt tė katėr shkurtit 2008 dhe ftesėn e bėrė EULEX-it nga institucionet e Kosovės .

2. Institucionet e Kosovės e refuzojnė nė tėrėsi dokumentin gjashtė pikėsh.

3. Institucionet e Kosovės do tė bashkėpunojnė ngushtė me EULEX-in nė tėrė territorin e Kosovės nė bazė tė mandatit sipas dokumentet tė lartpėrmendura, duke respektuar sovranitetin dhe integritetin e Kosovės.

4. Institucionet e Kosovės do tė bashkėpunojnė si gjithmonė me SHBA-tė, BE-nė dhe NATO-nė

 

Frid: Oferta e Prishtinės platformė e mirė pėr tė ecur pėrpara

E martė, 18 nėntor 2008

Nėnsekretari amerikan i shtetit pėr ēėshtje politike, Daniel Frid, pas takimit me presidentin Sejdiu, kryeministrin Thaēi dhe shefin e ICO-sė, Fejf tha se pikat e paraqitura nga presidenti Sjeidu, pėrbejnė njė platformė tė mirė pėr tė ecur pėrpara.
“Unė do tė shkoj sot nė Gjeneve pėr t’u takuar me Allen Le Roa nga Kombet e Bashkuara pėr tė diskutuar hapat e ardhshėm. Por dua tė them se kemi bazė tė mirė pėr tė lėvizur nė mėnyrė produktive“.

 

Fejt: Jemi tė kėnaqur me pėrkushtimin e Qeverisė pėr tė bashkėpunuar me ne

E martė, 18 nėntor 2008

Pėrfaqėsuesi special i BE-sė nė Kosovė, Piter Fejt, u shpreh i bindur sot se gjėrat do tė lėvizin pėrpara dhe misioni i EULEX-it do tė shtrihet sė shpejti nė tėrė territorin e Kosovės.
Pas takimit me diplomatin amerikan dhe krerėt e Kosovės Fejt tha se “si Union Evropian, mezi po presim shtrirjen e EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės. Jemi tė kėnaqur kur dėgjojmė pėrkushtimin e Qeverisė pėr tė bashkėpunuar me ne, por edhe me Kombet e Bashkuara, pėr ta bėrė tė mundur kėtė shtrirje. Kemi marrė qėndrimin e qeverisė pėr kėto ēėshtje dhe tani presim t’i implementojmė kėto aranzhime“.

 

Thaēi: Do ta implementojmė planin e Ahtisarit

E martė, 18 nėntor 2008

Kryeministri Hashim Thaēi tha sot se bashkėpunimi me partnerėt amerikanė dhe ata evropian nuk do tė mungojė as nė procesin e shtrirjes sė EULEX-it nė Kosovė.
“Do tė punojmė maksimalisht qė gjithė kėtė proces ta kalojmė bashkė, duke implementuar me pėrpikmėri planin e Ahtisarit. E kemi ftuar, i kemi dhėnė pėrkrahje dhe do tė bashkėpunojmė ngushtė me EULEX-in pėr shtrirjen e tij nė tėrė territorin e Republikės”, tha Thaēi.
Kryeministri Thaēi tha se i tėrė ky bashkėpunim bėhet me qėllim qė rendi dhe ligji tė funksionojnė nė tėrė territorin e vendit dhe nė kėtė mėnyrė tė mos ketė funksionim tė strukturave paralele nė asnjė pjesė tė Kosovės.

 

AP: NATO-ja e angazhuar pėr sigurinė nė Kosovė

E martė, 18 nėntor 2008

Asambleja parlamentare e NATO-s, qė po zhvillon punimet nė Valencia tė Spanjės, ka kėrkuar nga vendet anėtare tė Aleancės tė mbeten tė angazhuara nė sigurimin e paqes nė Kosovė.
Nga ana tjetėr, Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap De Hop Shefer, tha se "NATO-ja do vazhdojė tė punojė me tė gjitha vendet nė Ballkan, nė Evropėn Lindore dhe nė Kaukaz, qė synojnė anėtarėsimin nė Aleancė".
Shefer ka kritikuar pėrdorimin e tepruar tė forcės nga Rusia nė konfliktin ndaj Gjeorgjisė nė gusht tė kėtij viti.
Shefi i NATO-s ka dėnuar edhe njohjen e pavarėsisė sė rajoneve separatiste tė Abkhazisė dhe Osetisė sė Jugut nga Moska.

 

Italia zotohet pėr zbatimin e ēdo pike tė planit tė Ahtisaarit

E martė, 18 nėntor 2008

E kemi njohur pavarėsinė e Kosovės, jemi tė pėrgjegjshėm pėr gjithēka qė shkruan nė dokumentin e Ahtisaari-t dhe EULEX duhet tė vendoset nė gjithė territorin e Kosovės, por duhet tė gjejmė njė gjuhė pėr tė respektuar jo vetėm kėrkesat, por edhe gjuhėn politike, tha zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme tė Italisė, Alfredo Mantica.

 

Daniel Frid: EULEX-i duhet tė vendoset nė Kosovė me pėlqimin e  Prishtinės

 

E hėnė, 17 nėntor 2008

Nėnsekretari amerikan i shtetit pėr ēėshtje politike, Daniel Frid, pas takimit me presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaēi tha se “Kosova ėshtė vend i pavarur dhe sovran dhe askush nuk duhet tė mendojė tė kundėrtėn. Qeveria e Kosovės ėshtė qeveri sovrane, ajo dėgjon mendimet e tė tjerėve, por vendimet i merr vet dhe ne duhet t'i respektojmė ato".
Ai tha se EULEX-i duhet tė vendoset sa mė shpejtė nė Kosovė dhe pėr kėtė duhet tė merret parasysh qėndrimi i qeverisė nė Prishtinė.
“Sa mė shpejtė qė ne vendosemi nė terren, aq mė mirė do tė jetė, sa mė shpejtė qė EULEX-i pėrfundon mandatin e tij, aq mė mirė.
Nėse ne e bėjmė punėn tonė mirė pas dy vjetėsh, askush nuk do ta kujtojė kėtė betejė pėr gjashtė pikat, sepse EULEX-i do tė jetė nė terren kudo nė Kosovė, ne do tė lėviznim pėrpara, njohjet do tė vinin, investimet po ashtu, ka tė ardhme tė mirė pėr Kosovėn", tha Frid.
Ndėrkaq presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi shprehėn falėnderimet mė tė thella pėr popullin dhe qeverinė amerikane pėr mbėshtetjen nė kohėt mė tė kėqija pėr Kosovėn, por pėrsėritėn qėndrimin kundėr planit 6 pikėshit.

 

Xhons: EULEX s'ka nevojė pėr deklaratė tė KS 17.11.2008

E hėnė, 17 nėntor 2008

Diplomati i lartė amerikan pėr Ballkanin, Stuart Xhons po viziton Beogradin ku po takohet me zyrtarė tė lartė serb. Nė njė intervistė pėr mediat serbe ai ka thėnė se deklarata e kryesisė sė Kėshillit tė Sigurimi nuk ėshtė parakusht pėr vendosjen e misionit tė EULEX-it. "Serbia ka kėrkuar qė pėr shtrirjen e EULEX-it tė shprehet Kėshilli i Sigurimit pėrmes njė deklarate nga ana e presidencės. Nėse mund tė arrijmė pajtim ėshtė mirė, por nėse nuk e arrijmė kėtė besoj gjithė pajtohen se e rėndėsishme ėshtė tė shtrijmė EULEX-in", ka thėnė Xhons. Sipas tij mospajtimet nė Prishtinė pėr planin 6 pikėsh do tė zgjidhen gjatė ditėve nė vijim.

 

Daniel Fried po qėndron nė Prishtinė

E hėnė, 17 nėntor 2008

Nėnsekretari amerikan i shtetit pėr ēėshtje politike, Daniel Fried, po qėndron nė Kosovė.
Zoti Fried do tė zhvillojė njė takim tė pėrbashkėt me presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi. Sipas njoftimeve tTemė diskutimi pritet tė jetė plani gjashtėpikėsh i sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun.

 

Krasniqi: Askush s'mund tė marrė vendime kundėr Kushtetutės

E hėnė, 17 nėntor 2008

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi tha sot se Kuvendi i Kosovės e ka thėnė fjalėn e vetė mė 17 shkurt, ndėrsa mė 9 prill e ka miratuar Kushtetutėn e Kosovės, e cila ka hyrė nė fuqi mė 15 qershor dhe nėse dikush dėshiron tė marrė ndonjė veprim qė ėshtė kundėr Kushtetutės apo ndryshimit tė saj, atėherė atė mund ta bėjė vetėm Kuvendi i Kosovės qė pėrfaqėson qytetarėt e saj.
Krasniqi tha se ēdo kėrkesė qė nuk i funksionalizon nė tėrėsi institucionet e Kosovės ėshtė e papranueshme, dhe nuk e ndihmon sigurinė dhe zhvillimin, e as nuk ėshtė nė shėrbim tė sigurisė dhe proceseve demokratike nė vendin tonė.
Neve na vjen keq qė ka kėrkesa qė janė kundėr kushtetutės, kundėr marrėveshjeve ndėrkombėtare tė arritura deri mė tani dhe si tė tilla nuk mund tė pranohen nga asnjė institucion i Kosovės, tha Krasniqi.

 

Kuēi: Plani i OKB-sė ėshtė hartuar nė Beograd dhe s’mund tė shitet nė Prishtinė

E diel, 16 nėntor 2008

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi deklaroi se plani i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė pėr shtrirjen e EULEX-it ėshtė hartuar nė Beograd dhe ka pasur tendenca qė tė shitet nė Kosovė. Kuēi i bėri thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare qė ky plan as tė mos vihet nė tavolinėn e bisedimeve, sepse ėshtė nė kundėrshtim me vullnetin e popullit tė Kosovės dhe nė kundėrshtim me rendin kushtetues.

 

Qeveria e pėrkushtuar pėr zbatimin planit tė Ahtisaarit nė tėrėsi dhe nė tėrė territorin e Kosovės

E diel, 16 nėntor 2008

Pėrmes njė komunikate pėr opinion Qeveria e Republikės sė Kosovės rikonfirmon pėrkushtimin e saj tė palėkundur pėr zbatimin e Propozimit Gjithėpėrfshirės tė Presidentit Ahtisaari nė tėrėsinė e tij dhe nė tėrė territorin e Kosovės.
Nė kėtė drejtim, Qeveria ėshtė e pėrkushtuar qė tė thellojė edhe mė tej bashkėpunimin me Zyrėn Civile Ndėrkombėtare dhe z. Pieter Feith, me misionin EULEX dhe z. Yves de Kermabon, si dhe me tė gjitha organizatat e tjera ndėrkombėtare nė vend, qė punojnė pėr tė mirėn e qytetarėve tė Kosovės.

 

BE mohon t’i ketė dėrguar letėr Prishtinės pėr kohėn e vendosjes sė EULEX-it

E diel, 16 nėntor 2008

Bashkimi Evropian mohon t’i ketė dėrguar letėr Prishtinės zyrtare pėr kohėn e vendosjes sė EULEX-it nė Kosovė. Zėdhėnėsja e Havier Solanės, Kristina Gallak ka deklaruar se shefi i saj nuk ka pėrgatitur kurrfarė letre pėr liderėt kosovarė dhe se nuk ka dėrguar asnjė porosi lidhur me EULEX-in.
Reagimi vjen pas njė shkrimi nė gazetėn "Dnevnik" tė Novi-Sadit, sipas tė cilit EULEX-i do tė nisė punėn nė Kosovė, mė 2 dhjetor, pavarėsisht epilogut tė bisedimeve qė po zhvillohen.

 

Parlamentarėt kosovarė marrin pjesė nė Asamblenė Parlamentare tė NATO-s

E enjte, 13 nėntor 2008

Njė delegacion i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės do tė marrė pjesė nė seancėn vjetore tė Asamblesė Parlamentare tė NATO-s, qė nesėr fillon nė Valencia.
Kuvendi bėn tė ditur se nė kėtė takim do diskutohet raporti Kosova dhe e ardhmja e sigurisė nė Ballkan, qė e ka pėrgattiur raportuesi i NATO-s, Vitalin Kanas.
Nė sesionin e 54-tė do tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė parlamenteve tė vendeve anėtare tė NATO-s, tė vendeve qė synojnė anėtarėsimin dhe drejtuesit mė tė lartė tė Aleancės Veriatlantike.

 

Thaēi: Prishtina nuk sprapset nga vendimi pėr tė refuzuar planin e OKB-sė

Prishtinė, 12 nėntor 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, deklaroi se pala kosovare nuk ka lėshuar pe dhe qėndron pas vendimit kundėr propozimit 6 pikėsh tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, pėr shtrirjen e misionit tė EULEX it nė Kosovė.
Prishtina nuk sprapset nga vendimi pėr tė refuzuar planin e OKB-sė, theksoi Thaēi, sepse konsideron se shkel Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.
Ky prononcim i Thaēit vjen njė ditė pas thirrjeve tė Bashkimit Evropian dhe Kombeve tė Bashkuara drejtuar Prishtinės zyrtare pėr tė pranuar propozimin e OKB-sė.
Thaēi tha se kundėr kėtij plani ėshtė unifikuar i gjithė spektri politik nė Kosovė. Sipas tij, nuk ka presion ndėrkombėtar pėr ta pranuar planin, por ka mirėkuptim pėr tė ecur pėrpara. Kryeministri tha se pala kosovare ėshtė e gatshme pėr dialog me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės rreth kėsaj ēėshtjeje.
"Ėndrra e Beogradit pėr tė prekur sovranitetin e Kosovės ėshtė varrosur mė 17 shkurt", theksoi Thaēi, duke komentuar kushtet serbe pėr vendosjen e EULEX-it nė Kosovė.

 

Ban Ki-Moon: Prishtina tė pranojė planin e OKB-sė

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Moon u ka bėrė thirrje liderėve tė Kosovės qė tė rishqyrtojnė refuzimin e bėrė dhe tė miratojnė planin e Kombeve tė Bashkuara pėr vendosjen e misionit EULEX nė Kosovė.
Tė hėnėn, presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, e hodhėn poshtė planin, i cili parasheh zinxhir tė ndryshėm komandues pėr policinė nė zonat me shumicė shqiptare dhe ato serbe.
"Unė shpresoj se Qeveria e Prishtinės do t'i shqyrtojė pozitivisht propozimet e mia dhe kėtė proces tė bisedimeve pėr tė ardhmen e vendit tė tyre", tha kreu i OKB-sė.
Ban Ki-Moon u tha gazetarėve nė selinė e OKB-sė nė Nju Jork se ai shpreson qė liderėt e Kosovės do tė veprojnė me ndjenjė realiteti dhe fleksibiliteti ndaj propozimeve tė Kombeve tė Bashkuara.

 

Krasniqi: Presion jo demokratik dhe kundėrkushtetues

"Presioni qė janė duke e bėrė mbi institucionet e Kosovės, Kombet e Bashkuara, por edhe Brukseli pėr tė pranuar dokumentin 6 – pikėsh tė OKB-sė, ėshtė jo demokratik dhe nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Kosovės", ka deklaruar kryetari i Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi.
"Kryetari Sejdiu dhe kryeministri Thaēi kanė vepruar nė harmoni me Kushtetutėn dhe me obligimet e tyre ligjore kur kanė hedhur posht dokumentin e propozuar pas bisedimeve ndėrmjet OKB-sė, Brukselit dhe Serbisė", ka thėnė Jakup Krasniqi.

 

Kuēi: Prishtina nuk do tė bėjė asnjė kompromis qė shkel Kushtetutėn e Kosovės

“Prishtina zyrtare nuk do tė bėjė kurrfarė kompromisi qė shkel Kushtetutėn e Kosovės dhe qė cenon integritetin territorial tė saj”, ka thėnė zv/kryeministri Hajredin Kuēi nė njė intervistė pėr RTK-nė. Kuēi tha se ky qėndrim do tė mbahet deri nė pėrfundim tė bisedimeve pėr planin 6 pikėsh tė Ban Ki Munit, bisedime kėto qė po ndėrmjetėsohen nga vendet perėndimore.

 

Hedhėt poshtė propozimi i imponuar nga Beogradi pėr shtrirjen e EULEX-it

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, nė konferencėn e jashtėzakonshme pėr shtyp, tė hėnėn nė mbrėmje, thanė se hedhin poshtė propozimin pėr vendosjes e EULEX-it nė Kosovė jashtė pėrmbajtjes sė Pakos sė Ahtisarit, sipas kushteve tė diktuara nga Beogradi.
Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi thanė se propozimi shkel substancėn e sovranitetit dhe integritetit territorial tė Republikės sė Kosovės.

Nė deklaratėn e pėrbashkėt tė presidentit Sejdiu dhe kryeministrit Thaēi tė paraqitur nė konferencėn pėr shtyp thuhet:

• Jemi pėr dialog dhe pėr t’i kontribuar shtrirjes sa mė tė shpejtė tė EULEX-it nė Kosovė, duke respektuar dhe zbatuar Projektin e Presidentit Ahtisaari, Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe ligjet e Republikės sė Kosovės.

• Ju informojmė se kemi pasur bisedime pėr dokumentin e prezentuar nga bashkėsia ndėrkombėtare si rezultat i bisedimeve me Beogradin, qė ka tė bėjė me vendosjen e EULEX-it nė Kosovė.

• Institucionet e Republikės sė Kosovės konsiderojnė se elemente substanciale tė dokumentit gjashtėpikėsh tė prezantuar nuk janė tė pranueshme pėr Kosovėn nė formėn e tanishme tė tyre.

• Shprehim gatishmėrinė pėr tė vazhduar dialogun me bashkėsinė ndėrkombėtare (Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės), pėr tė siguruar vendosjen sa mė tė shpejtė tė EULEX-it nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, duke garantuar bashkėpunimin e plotė me to dhe institucionet e tjera ndėrkombėtare.

• Jemi pėr bashkėpunim tė ngushtė dhe fqinjėsi tė mirė me gjithė vendet fqinje tė Republikės sė Kosovės, pra edhe me Republikėn e Serbisė.

• Besojmė nė mirėkuptimin e qėllimit tonė tė mirė dhe tė pėrgjegjshėm.

 

BE tė kushtėzojė Serbinė me pranimin e misionit tė EULEX-it, thotė Lagendijk

Raportuesi pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Joost Lagendijk ka kėrkuar nga Bashkimi Evropian qė ta kushtėzojė afrimin e mėtejshėm tė Serbisė me BE-nė, me pranimin e misionit tė EULEX-it.
"Pėrparimi i Serbisė nė procesin e integrimeve evropiane dhe pėrmirėsimi i bashkėpunimit me Tribunalin e Hagės, janė pėr t'u lavdėruar - mirėpo, Beogradi nuk guxon tė mendojė se qėndrimi i tij ndaj Kosovės dhe afrimi me BE-nė janė dy ēėshtje tė ndara", ka thėnė Lagendijk, pas publikimit tė raportit tė Komisionit Evropian pėr Ballkanin.
"Dokumenti i KE-sė nė mėnyrė tė butė i bėn thirrje Serbisė tė jetė konstruktive ndaj Kosovės, derisa qėndrimi i BE-sė duhet tė jetė i qartė: Obstruksioni ndaj misioneve evropiane nė Kosovė, nuk do tė tolerohet", ka thėnė eurodeputeti holandez.
"Beogradi edhe mė tutje po e pengon shtrirjen e EULEX-it nė veri tė Kosovės. BE nuk guxon t'i lejojė Serbisė tė bėjė hapa tė mėtejmė drejt anėtarėsimit derisa e pengon kėtė mision, ka thėnė Lagendijk.

 

Ligjvėnėsit pėrshėndesin zgjedhjen e Obamės president tė SHBA-ve

Kuvendi i Kosovės pėrshėndeti zgjedhjen e senatorit Barak Obama pėr president tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Nė fillim tė seancės sė sotme, Kuvendi u angazhua pėr thellim tė miqėsisė dhe bashkėpunimit me SHBA-tė. “Pėrgėzojmė zotin Obama pėr fitoren historike, por pėrgėzime meritojnė edhe presidenti Bush dhe kandidati Mekejn”, tha kryeparlamentari Jakup Krasniqi.
Kosova falėnderon Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen e vazhdueshme, tha Krasniqi.

 

Solana: EULEX nė dhjetor nė tėrė Kosovėn

Pėrfaqėsuesi i lartė i BE-sė pėr politikė tė jashtme dhe siguri, Javier Solana deklaroi se nė dhjetor misioni EULEX pritet tė vendoset nė tėrė Kosovėn.
Solana bėri tė ditur se nė Bruksel po zhvillohet njė dialog intensiv me Beogradin pėr misionin evropian EULEX nė Kosovė. Sipas tij, pritet qė ky mision i BE-sė nė muajin dhjetor tė shtrihet nė tėrė Kosovėn.
“Prioritet kyē i BE-sė ėshtė shtrirja e EULEX dhe presim qė kjo tė ndodhė nė mbarė Kosovėn gjatė muajit dhjetor”, deklaroi Solana nė njė fjalim para Parlamentit Evropian.
Ai shfaqi shpresėn se Serbia sa mė shpejt tė realizojė bashkėpunim tė plotė me Tribunalin e Hagės, ndėrsa shprehu shqetėsime lidhur me kthimin e retorikės nacionaliste dhe ekstremiste nė Bosnjė-Hercegovinė.
“BE patjetėr duhet t’i dėrgojė porosi tė qarta liderėve tė kėtij vendi pėr tė respektuar atė qė ėshtė arritur nė Dayton”, tha Solana.

 

Miliband: Britania do t’iu qėndrojė pranė nė rrugėn drejt integrimit nė BE

Qeveria e Britanisė e ka pėrkrahur rrugėn tuaj tė vėshtirė deri nė pavarėsimin e Kosovės dhe do t’iu qėndrojė pranė nė rrugėn drejt prosperitetit dhe integrimit nė BE, tha tė mėrkurėn shefi i diplomacisė britanike, David Miliband, pas takimit me krerė tė institucioneve tė vendit.
Ai tha se Britania dėshiron qė ekonomia kosovare tė pėrparojė.
Ndėrsa nė fjalimin e tij para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės Miliband tha se Britania ėshtė krenare tė qėndrojė pranė Kosovės, Serbisė dhe vendeve tė tjera tė Ballkanit pėr tė gjetur tė ardhmen tuaj nė familjen evropiane. “Kosova e ka njė vend nė tavolinėn evropiane”, tha ai.

 

Pak: Serbia nuk guxon tė pengojė BE-nė nė Kosovė

Kryetarja e delegacionit tė Parlamentit Evropian pėr Evropėn Jugindore, Doris Pak, ka deklaruar se "Serbisė nuk guxon t'i lejohet qė tė pengojė BE-nė nė punėn me popullsinė e Kosovės".
"Ne kemi ndėrmend qė me EULEX-in tė punojmė nė interes tė tė gjithė njerėzve qė jetojnė atje, nė radhė tė parė tė serbėve qė atje jetojnė, e kjo ėshtė zbatimi nė vepėr i planit tė Ahtisarit dhe tė asaj qė ėshtė nė Kushtetutėn e Kosovės", ka thėnė Doris Pak pėr "Dojēe velen".

 
 
 

flesh lajme Thaēi: Harroni 6 pikėt, ato janė ėndėrr e Beogradit

flesh lajme Sejdiu: Kėrkesa e Serbisė pėr ndryshimin e Marrėveshjes sė Kumanovės ėshtė e papranueshme

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit miratoi vendosjes e EULEX-it nė Kosovė nėn ombrellėn e OKB-sė

flesh lajme Kermabon: EULEX-i i gatshėm tė nisė punėn - do t’i raportojė BE-sė dhe OKB-sė

flesh lajme Daniel Frid: Shtrirja e EULEX-it nė gjithė Kosovėn - goditje pėr ata qė duan ndarjen e saj

flesh lajme Vendimi i OKB-sė do tė ketė si pasojė ndarjen e Kosovės, thotė europarlamentaria Angelina Beer

flesh lajme “F.Tajms": Ndarja faktike e Kosovės nė linja etnike do tė thellohet edhe mė tepėr

flesh lajme Berisha: Shqiptarėt e Kosovės, njė rast i ngjashėm me historinė e Afrikės sė Jugut

flesh lajme Erdoan: Turqia po bėn pėrpjekje maksimale tek vendet mike qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Sejdiu-Thaēi: Jemi tė bindur se nuk mund tė lejohet implementimi i gjashtė pikave nė ēfarėdo mėnyre qė shkel sovranitetin e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Ban Ki-Mun nuk heq dorė nga marrėveshja me Beogradin, 4 pikėshi i Prishtinės nė aneks

flesh lajme Solana: EULEX-i nė Kosovė, mundėsisht mė 2 dhjetor

flesh lajme Sejdiu e Thaēi kėrkoin nga Ki-Muni qėndrim objektiv ndaj Kosovės

flesh lajme Krasniqi: Plani 6 pikėsh s’mund tė na imponohet - Kosova ka pėr detyrė tė respektojė vetėm dokumentet dhe ligjet qė janė miratuar nė Kuvendin e saj.

flesh lajme Topalli: Tė vendosur kundėr ndarjes sė Kosovės - Shqipėria mbėshtet autoritetet e Prishtinės si tė vetmet autoritete qė kanė legjitimitetin pėr marrjen e vendimeve nė raport me Kosovėn.

flesh lajme Gjykata e Qarkut nė Prishtinė tre shtetasit gjermanė, tė dyshuar pėr sulm ndaj selisė sė ICO-sė, i ka akuzuar pėr terrorizėm

flesh lajme EULEX-i do ta respektojė Kushtetutėn, thotė presidenti Sejdiu pas kthimit nga Londra

flesh lajme Nuk do pranojmė planin 6-pikėsh tė OKB-sė, tha kryeministri Thaēi nė Shkup

flesh lajme Berisha: Pėrpjekjet pėr ndarje tė Kosovės janė tė rrezikshme

flesh lajme Ēeku: Pjesėtarėve tė TMK-sė u duhet shpėrblyer sakrifica

flesh lajme GND ripohon pėrkushtimin e respektimit tė plotė tė sovranitetit dhe integritetit territorial tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Solana: Shpresoj qė EULEX-i tė vendoset nė Kosovė nė fillim tė dhjetorit

flesh lajme Kryeministri Thaēi viziton Shkupin, takohet me kryeministrin maqedonas Gruevski

flesh lajme Kryeministrat Thaēi e Berisha, marrin pjesė nė shėnimin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Manastirit

flesh lajme Kermabon: EULEX-i i gatshėm tė nisė punėn - do t’i raportojė BE-sė dhe OKB-sė

sh lajme"> Londra thotė se nuk mbėshtet asnjė plan, kėrkon zgjidhje tė shpejtė pėr EULEX-in

flesh lajme Sejdiu: S'ka arsye qė EULEX-i tė mos vendoset nė dhjetor

flesh lajme Topi: Shtrirja e EULEX-it nuk duhet tė zvarritet

flesh lajme Ende nuk ėshtė caktuar seanca e KS, as publikimi i raportit

flesh lajme Grupi Ndėrkombėtar pėr Kosovėn takohet tė premten nė Bruksel

flesh lajme Ipeshkvi i Ēekisė: Kosova model i bashkėjetesės fetare

flesh lajme Berlini konfirmon arrestimin e tre shtetasve gjermanė pa dhėnė hollėsi

flesh lajme Krerėt shtetėrorė tė Kosovės po zhvillojnė njė vizitė zyrtare nė Londėr

flesh lajme Presidenti Sejdiu e kryeministri Thaēi takohen me kryeministrin britanik Gordon Brown

flesh lajme Thaēi: Kosova e ka ftuar EULEX-in

flesh lajme Arrestohen tre gjermanė tė dyshimtė pėr shpėrthimin para ICO-sė nė Prishtinė

flesh lajme Kuēi: Plani gjashtė pikėsh mund tė krijojė kriza dhe jostabilitet

flesh lajme FES i bėn thirrje BE-sė qė mos t'i pėrsėris gabimet e UNMIK-ut

flesh lajme Studiuesit ndėrkombėtarė thonė se klasa politike kosovare ėshtė nė gjumė veror

flesh lajme Pozita dhe opozita pajtohen me refuzimin e planit gjashtė pikėsh, por jo edhe me strategjinė e mėtutjeshme tė veprimit

flesh lajme Pas shumė kritikave Kuvendi miratoi Raportin pėr gjendjen mjedisore

flesh lajme Kosovės i duhet njė trajtim mė serioz i imazhit, vlerėson njė raport i Forumit 2015 dhe Iniciativės Kosovare pėr Stabilitet

flesh lajme Demonstratė nė Prishtinė: Jo ndarjes sė Kosovės – ta mbrojmė sovranitetin!

flesh lajme EULEX-i tė shtrihet nė Kosovė nė marrėveshje me Prishtinėn, jo me Beogradin, kėrkuan pjesėmarrėsit nė demonstratėn e Prishtinės

flesh lajme Albin Kurti: Ndėrkombėtarėt duhet ta ndihmojnė Kosovėn, e jo ta sundojnė

flesh lajme Sejdiu: EULEX-i s’ka kuptim pa shtrirje nė gjithė territorin e Kosovės

flesh lajme Kermabon: Nė fillim tė dhjetorit nisė misioni EULEX nė Kosovė

flesh lajme Presidenti Sejdiu e kryeministri Thaēi udhėtuan nė Britani tė Madhe, ku do tė takohen me kryeministrin Brown dhe ministrin e Jashtėm Miliband

flesh lajme Bakojanis: Greqia sė shpejti do ta njoh Kosovėn

flesh lajme Gjenerali Ēaplin: Transformimi i TMK-sė nė FSK po zhvillohet sipas dinamikės sė paraparė

flesh lajme Rrustem Mustafa premtoi zgjidhje pėr shqetėsimet e pjesėtarėve tė TMK-sė

flesh lajme Tė premten Havier Solana takohet me Ban Ki Munin, temė diskutimi EULEX-i

flesh lajme Rexhepi: Situata nė veri e tensionuar - strukturat e sigurisė duhet tė krijojnė njė ambient tė sigurt pėr tė gjithė

flesh lajme Ban Ki Mun nuk heqė dorė nga plani gjashtėpikėsh, thotė zėdhėnėsi i tij

flesh lajme Prishtina paraqet propozimin katėrpikėsh lidhur me vendosjen e EULEX-it

flesh lajme Frid: Oferta e Prishtinės pėrbėn njė platformė tė mirė pėr tė ecur pėrpara

flesh lajme Daniel Frid: EULEX-i duhet tė vendoset nė Kosovė me pėlqimin e Prishtinės

flesh lajme Nėnsekretari amerikan i shtetit pėr ēėshtje politike, Daniel Frid, po qėndron nė Kosovėn

flesh lajme Krasniqi: Askush s'mund tė marrė vendime kundėr Kushtetutės

flesh lajme Kuēi: Plani i OKB-sė ėshtė hartuar nė Beograd dhe s’mund tė shitet nė Prishtinė

flesh lajme Qeveria thotė se ėshtė e pėrkushtuar pėr zbatimin planit tė Ahtisaarit nė tėrėsi dhe nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Thaēi: Elementet substanciale tė Planit gjashtė pikėsh kanė qenė, janė dhe do tė mbesin tė papranueshme

flesh lajme Sipas shtypit gjerman BE i ka dhėnė afat deri tė premten udhėheqjes sė Kosovės

flesh lajme Parlamentarėt kosovarė marrin pjesė nė Asamblenė Parlamentare tė NATO-s

flesh lajme Kosova nuk do tė vendosė taksa pėr qytetarėt e Maqedonisė

flesh lajme Diskutohet legjislacioni kundėr korrupsionit nė Kosovė

flesh lajme Thaēi: Prishtina nuk sprapset nga vendimi pėr tė refuzuar planin e OKB-sė

flesh lajme Ėndrra e Beogradit pėr tė prekur sovranitetin e Kosovės ėshtė varrosur mė 17 shkurt, thotė kryeministri Thaēi

flesh lajme Ban Ki-Moon u bėnė thirrje liderėve tė Kosovės qė tė rishqyrtojnė refuzimin e bėrė dhe tė miratojnė planin e OKB-sė pėr vendosjen e EULEX-it nė Kosovė

flesh lajme Krasniqi: Po bėhet presion jo demokratik dhe kundėrkushtetues ndaj institucioneve tė Kosovės

flesh lajme Prishtina hedhė poshtė propozimin e negociuar me Serbinė pėr shtrirjen e EULEX-it

flesh lajme Brukseli ende nė kėrkim tė njė zgjidhjeje rreth shtrirjes sė EULEX-it

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit nesėr shqyrton raportin pėr Kosovėn

flesh lajme Opozita kėrkon nga qeveria qė t’i bėjė ballė presionit lidhur me kushtet e vendosjes sė Eulex-it

flesh lajme Beqaj: Arritja e marrėveshjes 6 pikeshe me Beogradin do tė dėmtonte ekonominė kosovare

flesh lajme Nuk ėshtė arritur pajtim pėr gjetjen e ndonjė kompromisi rreth 6 pikave tė Ban Ki Moon

flesh lajme Kermabon: EULEX do tė mbėshtes autoritetet e Kosovės

flesh lajme Kuvendi ka miratuar grupin e shtatė tė projektligjeve nga Propozimi i Martti Ahtisarit

flesh lajme Ministri Hyseni do tė jetė i pranishėm mė mbledhjen e radhės tė Kėshilli tė Sigurimit

flesh lajme Beogradi pohon se janė pranuar kushtet e tyre pėr Eulexin, Brukseli pa qėndrim tė qartė

flesh lajme Shtefan Leene:Fillimi i punės sė EULEX-it mund tė shtyhet sėrish

flesh lajme Ministri Pajaziti: Lufta kundėr korrupsionit dhe krimit prioritet qeveritar

flesh lajme Biberaj i kėrkon OKB-sė tė hetojė gjenocidin serb nė Kosovė

flesh lajme Integrimi evropian i Kosovės mbetet nė fazėn fillestare, thotė pėrfaqėsuesi i KE, Kaldoun Sinno

flesh lajme Lagendijk: Serbia tė kushtėzohet me pranimin e EULEX-it

flesh lajme Kuvendi i Kosovės pėrshėndeti zgjedhjen e Obamės pėr president tė SHBA-ve

flesh lajme Miliband: Britania do t’iu qėndrojė pranė nė rrugėn drejt integrimit nė BE

flesh lajme Solana: EULEX-i, nė dhjetor, pritet tė vendoset nė tėrė Kosovėn

flesh lajme Barak Obama zgjidhet president i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės

flesh lajme Sejdiu: Shpresoj qė edhe Obama President do ta mbėshtesė Kosovėn

flesh lajme Obama: Forca e Amerikės buron nga idealet e demokracisė dhe lirisė

flesh lajme Kaidanow: SHBA do tė vazhdojė pėrkrahjen pėr Kosovėn

flesh lajme Shefer: NATO pėrkrah Forcėn e Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Malajzia e njeh pavarėsinė e Kosovės – arrin nė 52 numri i njohjeve

flesh lajme Nuk pranohet shtrirja parciale e EULEX-it, thotė kryeministri Thaēi

flesh lajme Gallach: Marrėveshja mbi EULEX-in do tė arrihet deri nė dhjetor

flesh lajme Rexhepi kritikon UNMIK-un pėr incidentin nė veri

flesh lajme Mujota: Zhvillimet drejt formimit tė FSK-sė po shkojnė nė kahun e duhur

flesh lajme Komisioni Evropian njeh progresin nė Kosovė, por thotė se ēėshtja e korrupsionit mbetet brengosėse

flesh lajme Sejdiu: Serbia nuk mund tė ketė qėndrim hegjemonist ndaj Kosovės dhe tė kėrkojė anėtarėsim nė BE

flesh lajme TMK kėrkon shqyrtimin e tė gjitha mundėsive pėr sistemimin e pjesėtarėve tė saj, qė do mbesin jashtė FSK

flesh lajme Thaēi: 17 shkurti ka vulosur fatin e Kosovės - me Serbinė mund tė bisedohet vetėm si dy vende tė pavarura

flesh lajme Krasniqi: Kosova edhe nė Hagė do ta mundė Serbinė

flesh lajme Sejdiu: Ekzistojnė pėrpjekje tė kota qė Kosovėn ta rifusin edhe njėherė nė proces tė bisedimeve

flesh lajme Bajden pavarėsinė e Kosovės e interpreton si sukses tė madh personal dhe politik

flesh lajme Javėt e ardhshme pėrshpejtohet dėrgimi i EULEX-it nė Kosovė, thotė Galak

flesh lajme TMK-ja shpėrbėhet mė 10 dhjetor, kurse FSK-ja krijohet nė qershor 2009

flesh lajme Rexhepi: Strukturat paralele nė veri po i politizojnė edhe projektet ekonomike

flesh lajme SHBA nėnshkruajnė marrėveshje me BE-nė pėr pjesėmarrje nė misionin EULEX

flesh lajme Romė: Kryeministri Thaēi merr pjesė nė konferencėn vjetore tė Akademisė sė Paqes

flesh lajme Xherard Galluēi, administrator ndėrkombėtar i Mitrovicė, konfirmon largimin e tij nga Kosova

flesh lajme Diplomatėt kosovarė tė dielėn nisen nė misionet e tyre

flesh lajme Pėr Kosovėn nuk mund tė vendos Beogradi, thonė presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi

flesh lajme Ahtisari: Serbia nuk do tė ketė opsion tjetėr pos qė ta njohė shtetin e ri ballkanik – Kosovėn

flesh lajme Feith: Beogradi tė ecė pėrpara e tė bashkėpunojė me BE pėr ruajtjen e stabilitetit nė rajon

flesh lajme Shala: Kosova ėshtė njė hap mė afėr anėtarėsimit nė FMN dhe Bankėn Botėrore