Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Bush: Kosova pėr 10-20 vjet do tė qėndrojė nė kėmbėt e veta

31 mars 2008

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush, konsideron se Kosova pėr 10 deri nė 20 vjet do tė jetė shtet i aftė pėr tė qėndruar nė kėmbėt e veta. Nė njė intervistė pėr gazetėn gjermane ”Der Welt”, Bush ka thėnė se pjesa tjetėr e botės duhet t’i ndihmojė Kosovės nė kėtė drejtim dhe ka shtuar se, “mu kėtė gjė SHBA-tė e kanė nė plan ta bėjnė nė tė ardhmen”.
"Ka shumė rėndėsi qė t’u ndihmohet kombeve qė tė dalin nga situatat e vėshtira dhe tė bėhen demokratike. Pėr kėtė shkak jam i kujdesshėm kur bėhet fjalė pėr afate kohore, mirėpo jam i bindur se Kosova do ta arrijė kėtė gjė”, ka thėnė Bush.
Presidenti amerikan ėshtė i bindur se, “nėse njerėzve u jepet rast pėr njė gjė tė tillė, atėherė ata ndjekin parimin universal sipas tė cilit njeriu duhet tė jetė i lirė. "Nėse njerėzve iu ofrohet ky rast atėherė, nė mėnyrė tė vendosur, ata kuptojnė interesat e tyre nė njė shoqėri tė lirė. Gjithsesi, kjo gjė mund tė jetė e vėshtirė. Ėshtė vėshtirė nė Irak dhe nė Afganistan. Gjithsesi, do tė jetė njė proces i vėshtirė edhe nė Kosovė. Historia ka treguar se ky hap kurrė nuk ka qenė i lehtė, mirėpo edhe se ėshtė i domosdoshėm”, ėshtė shprehur Bush.
Ai ka shtuar se nė rastin e Kosovės, fillimisht do tė jetė njė lloj pavarėsie e mbikėqyrur, mirėpo ka shtuar se, “populli i Kosovės mund t’ia arrijė qėllimit”.
Lidhur me qėndrimin e Rusisė, e cila mendon se shembulli i Kosovės do tė mund tė inkurajonte pakicat kudo nė botė pėr tė kėrkuar shtetin e tyre, Bush ka thėnė se “shteti i Jugosllavisė ėshtė shpėrbėrė dhe se ai nuk e pranon argumentimin rus”. "Pėr kėtė shkak do t’u propozoja rajoneve siē janė Abhazia dhe Osetia Jugore tė mos nisen me lėvizje tė ngjashme pėr pavarėsi. Lidhur me kėtė jemi duke zhvilluar biseda intensive me Rusinė”, ka pėrfunduar Bush.

 

Kosova, garancia pėr sigurinė dhe integritetin e saj do tė jetė pjesė e takimit tė NATO-s nė Bukuresht

31 mars 2008

Nė Samitin e NATO-s, qė do mbahet prej 2 deri mė 4 prill, pėrveē qė do tė vendoset a do t'u dėrgohen ftesa Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė pėr pranim, do tė diskutohet edhe pėr Kosovėn. Nė samitin e Bukureshtit liderėt e vendeve anėtare tė NATO-s do tė vlerėsojnė stabilitetin nė Kosovė pas shpalljes sė pavarėsisė. Sipas analistėve amerikanė, Kosova dhe garancia pėr sigurinė dhe integritetin e saj do tė jetė pjesė e takimit tė udhėheqėsve tė 26 vendeve tė Aleancės Veriatlantike.
Sipas tyre NATO do tė japė edhe njėherė mbėshtetjen pėr mbrojtjen e pavarėsisė sė Kosovės. Ndėrkohė, presidenti amerikan, Xhorxh Bush pritet qė gjatė ditės sė sotme tė arrijė nė Kiev, nė njė vizitė dyditėshe nė Ukrainė. Gjatė bisedave me liderėt e kėtij vendi, presidenti Bush pritet tė shprehė mbėshtetje pėr synimet e Ukrainės pėr t’u integruar nė NATO.

 

Gjermania vendos zyrtarisht marrėdhėniet diplomatike me Kosovėn

31 mars 2008

Ambasadori i porsaemėruar i Gjermanisė nė Kosovė, Hans Ditrih Shtajnbah, filloi sot zyrtarisht detyrėn nė Kosovė me njė seri takimesh njohėse me udhėheqėsit politikė kosovarė. Ambasadori Shtajnbah, pas njė takimi qė zhvilloi me presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu, shprehu mbėshtetjen e vendit tė tij pėr Kosovėn duke premtuar marrėdhėnie tė mira ndėrmjet Kosovės dhe Gjermanisė.
"Fushat e bashkėpunimin ndėrmjet Kosovės dhe Gjermanisė, do tė jenė ato politike, ekonomike dhe kulturore, ndėrsa, bashkėpunimi ynė do tė jetė edhe mbi bazėn e asaj qė shumė shqiptarė jetojnė nė Gjermani, tė cilėt do tė jenė edhe njė urė lidhėse e bashkėpunimit ndėrmjet dy vendeve", tha ambasadori Shtajnba.

 

Bush: Shpresoj se Ukraina do ta njohė pavarėsinė e Kosovės

31 mars 2008

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės shpresojnė se Ukraina do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, ka deklaruar presidenti amerikan, Xhorxh Bush, nė intervistėn dhėnė gazetės ukrainase "Glavred", nė prag tė vizitės nė Ukrainė.
"Ne vėrtetė shpresojmė se Ukraina do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, mu sikur kemi bėrė ne”, ka thėnė Bush duke shtuar se – “Ukraina duhet vetė tė zgjedhė se pėr ēfarė vendimesh ka nevojė”.
Ukraina ka deklaruar pas 17 shkurtit se njohjen e pavarėsisė sė Kosovės do ta bėjė nė mėnyrė tė koordinuar duke u konsultuar me SHBA-tė, Bashkimin Evropian dhe Rusinė.
 

Kermabo: EULEX-i ėshtė nė fazėn pėrgatitore pėr t’u vendosur nė veri tė Mitrovicės

31 mars 2008

EULEX-i ėshtė nė fazėn pėrgatitore pėr t’u vendosur nė veri tė Mitrovicės, por pėr kėtė nevojitet ende kohė, ka thėnė shefi i kėtij misioni Iv de Kermabo gjatė njė vizite qė i ka bėrė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Shėrbimit Policor tė Kosovės. “Ne e dimė shumė mirė qė na nevojitet kohė qė tė vendosim misionin tonė nė veri tė Mitrovicės dhe tė fillojmė punėn zyrtare, ka thėnė Kermabo. Ai ka premtuar se misioni qė ai e udhėheq do tė bashkėpunojė ngushtė me Shėrbimin Policor tė Kosovės pėr tė pasur njė jetė sa mė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. “Nė kėtė aspekt ne do tė monitorojmė dhe kėshillojmė Shėrbimin Policor tė Kosovės ka thėnė Kermabo.

 

Lenarēiq: BE nuk ėshtė e ndarė rreth Kosovės

31 mars 2008

Sekretari shtetėror i Sllovenisė pėr ēėshtje evropiane, Janez Lenarēiq ka deklaruar se Bashkimi Evropian nuk ėshtė ndarė rreth ēėshtjes sė Kosovės.
"Pritjet ishin qė BE-ja tė pėrēahet dhe tė grindet rreth kėsaj ēėshtjeje, por kjo nuk ndodhi. Kjo pjesėrisht ėshtė edhe meritė e kryesimit tė Sllovenisė dhe mėnyrės sė zhvillimit tė debatit", ka thėnė zyrtari slloven, duke iu referuar takimit tė fundit tė ministrave tė Jashtėm tė BE-sė.

 

Shvarcenberg: Njė ditė Ēekia duhet ta njohė Kosovėn

31 mars 2008

Ministri i jashtėm i Ēekisė, Karel Shvarcenberg, deklaroi se njohja e pavarėsisė sė Kosovės mund tė presė, por njė ditė, Ēekia duhet ta bėjė kėtė, nėse dėshiron t'i angazhoj ushtarėt e saj nė misionin e Bashkimit Evropian.
"Nė Kosovė kemi 500 ushtarė dhe policė dhe dėshirojmė tė jemi pjesė e misionit evropian, qė do tė marrė pėrgjegjėsi nė Kosovė. Pėr t’u pėrfshirė nė kėtė mision, njė ditė duhet ta njohim Kosovėn", tha Shvarcenberg pėr tė pėrditshmen ēeke, "Lidove Novini".
Pasnesėr, ministri Shvarcenberg do ta paraqesė propozimin qė Ēekia ta njohė Kosovėn, me njė arsyetim tė gjerė se institucionet e Kosovės po i respektojnė tė gjitha kushtet, tė cilat i ka parashtruar bashkėsia ndėrkombėtare.

 

IHT: A ardhmja e Kosovės ėshtė nė BE

31 mars 2008

Ministrat e jashtėm tė Britanisė sė Madhe, Gjermanisė, Sllovenisė, Danimarkės, Finlandės dhe Belgjikės, nė njė artikull tė pėrbashkėt nė tė pėrditshmen "International Herald Tribune", mbrojnė qėndrimin e tyre pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke thėnė se e ardhmja e saj dhe e vendeve tė Ballkanit Perėndimor ėshtė nė Bashkimin Evropian.
David Miliband, Frank Walter-Steinmeier, Dimitrij Rupel, Per Stig Moeller, Ilkka Kanerva dhe Karel De Gucht thanė se qeveritė e vendeve tė tyre e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės pėr shkak tė bindjes se pavarėsia e mbikėqyrur ofron rrugėn e vetme pėrpara pėr Kosovėn dhe pėr rajonin.
"Nė njė situatė ku status quoja ėshtė e paqėndrueshme dhe ku marrėveshja midis Prishtinės dhe Beogradit ėshtė e paarritshme, pavarėsia e mbikėqyrur ėshtė garancia mė e mirė pėr njė tė ardhme demokratike dhe shumėkombėshe pėr Kosovėn", thonė ministrat e gjashtė vendeve evropiane.
"Pavarėsia pasqyron nė mėnyrė tė arsyeshme realitetet politike qė kanė pasuar zhvillimet gjatė viteve tė 90-ta, i njeh aspiratat e shumicės dėrmuese tė popullatės nė Kosovė, ndėrkohė qė ruan dhe mbron interesat e serbėve tė Kosovės dhe komuniteteve tjera joshqiptare. Me tė ėshtė zgjidhur ēėshtja e fundit e statusit qė ka mbetur nga zhbėrja e Jugosllavisė dhe po tė mbetej e pazgjidhur, nė mėnyrė tė pashmangshme do ta pezullonte edhe pėrparimin e rajonit drejt integrimeve evropiane", nėnvizuan ministrat evropianė.
Bashkimi Evropian ka thėnė qartazi se e ardhmja pėr tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor gjendet tek Bashkimi Evropian.

 
Thaēi: Kosova pret njohje nga tė gjitha vendet e BE-sė

29 mars 2008

Kosova pret njohje tė shpejtė nga tė gjitha vendet anėtare tė Bashkimit Evropian tha kryeministri Hashim Thaēi pas takimit me ministrat e Jashtėm tė Bashkimit Evropian.
Thaēi i ka deklaruar agjencisė Reuters se Beogradi mund tė fillojė ta pranojė faktin e pavarėsisė sė Kosovės pas zgjedhjeve tė 11 majit.
"Ndjenja ime ėshtė se tė gjithė e mbėshtetėn Kosovėn, sepse ne e merituam atė, ne punojmė me kritere demokratike. Pavarėsia e Kosovės sjell paqe dhe stabilitet nė rajon", ka thėnė kryeministri Thaēi.
I pyetur nėse ai pret qė tė gjitha vendet anėtare tė BE-sė do ta njohin Kosovėn, Thaēi ka thėnė se ėshtė "i sigurt shumė shpejt".
Deri tash 18 nga 27 vendet e BE-sė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, por Thaēi tha se ai sot ka marrė "konfirmime nga Spanja, Portugalia, Rumania, Sllovakia dhe Greqia se ato do tė vazhdojnė tė punojnė pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės".
Ai tha se shpreson qė marrėdhėniet me Serbinė mund tė ndryshojnė pas zgjedhjeve parlamentare serbe.
"Mendoj se Serbia do tė fillojė tė ecė drejt njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, sepse ne kemi atje dy opinione, privatisht tė gjithė e dinė dhe e pranojnė pavarėsinė, por zyrtarisht atyre u duhet kohė,... ndoshta deri mė 11 maj", ka thėnė kryeministri Hashim Thaēi.
 
Thaēi: Institucionet po angazhohem pėr respektimin e ligjit, luftimin e krimit dhe korrupsionit

29 mars 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė takimin joformal tė ministrave tė jashtėm tė BE-sė dhe tė vendeve tė Ballkanit Perėndimor nė Bėrdo tė Sllovenisė, ka folur pėr zhvillimet nė Kosovė pas shpalljes dhe njohjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė saj. Kryeministri Thaēi ka thėnė se institucionet e shtetit mė tė ri nė Evropė e nė botė, po angazhohen me pėrkushtim tė madh pėr respektimin e ligjit, luftimin e krimit dhe korrupsionit nė vend. Sidomos pėr krijimin e kushteve qė tė gjithė qytetarėt, pa dallim nacionaliteti tė realizojnė tė drejtat e tyre sipas standardeve evropiane. Kryeministri Thaēi, nė mėnyrė tė veēantė ka pėrmendur pėrpjekjet e qeverisė pėr funksionimin e institucioneve legjitime dhe vendosjen e ligjit e tė rendit nė mbarė territorin e Republikės sė Kosovės. Ai ka shprehur gatishmėrinė pėr tė bashkėpunuar me tė gjitha vendet fqinje. Kryeministri Hashim Thaēi ka apeluar qė serbėt tė pranojnė realitetin e ri dhe tė mos mendojnė pėr izolimin, por pėr integrimin nė jetėn institucionale tė shtetit tė Kosovės. Thaēi ka kėrkuar mbėshtetje mė tė madhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr rimėkėmbjen e ekonomisė, hapjen e perspektivės pėr punėsim mė tė madh tė rinisė dhe prosperitet nė tė gjitha fushat e jetės, si parakusht pėr integrim nė strukturat e Bashkimit Evropian.
 
Principata e Lihtenshtajnit e ka njohur pavarėsinė e Kosovės

29 mars 2008

Qeveria e Lihtenshtajnit vendimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės e ka marrė mė 25 mars, por e ka publikuar atė mbrėmė vonė, pasi qė Kosovėn e kanė njohur edhe Norvegjia dhe Koreja Jugore. Sipas njė njoftimi ėshtė thėnė se Qeveria e Lihtenshtajnit, qė mė 12 shkurt kishte bėrė tė ditur se nė rast tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, ky vend do ta njohė atė. Shtetin mė tė ri nė botė - Kosovėn deri tashti e kanė njohur 36 vende tė Kombeve tė Bashkuara.
 
Rupel: Thaēi tingėlloi shumė pro-evropian

29 mars 2008

Shefi i diplomacisė sė Sllovenisė, Dimitrij Rupel tha se ardhja e kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi nė takimin joformal tė ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Evropian, ishte "shenjė e mirė" nė kuptimin e afrimit tė qėndrimeve tė ndryshme.
Fjalimin e Thaēit para ministrave tė BE-sė, Rupel e vlerėsoi si shumė tė mirė e tė matur, dhe shtoi se kryeministri kosovar ka tingėlluar "shumė pro-evropian".
Nė konferencėn pėr shtyp pas takimit nė Bėrdo afėr Kranjit, Rupel pėrkujtoi se shefat e diplomacive tė BE-sė sot u takuan edhe me ministrin e Jashtėm tė Serbisė, Vuk Jeremiē.
"Nė njė farė mėnyre, njerėzit dalėngadalė po afrohen, edhe pse politikat veprojnė larg njėra tjetrės", tha ministri i Jashtėm slloven Dimitrij Rupel.
 
BE: Serbia tė pėrmbahet nga retorika luftėnxitėse

29 mars 2008

Serbia mund tė pėrshpejtojė pėrparimin e saj drejt Bashkimit Evropian, por udhėheqėsit e saj politikė duhet ta konfirmojnė pėrkushtimin ndaj perspektivės evropiane dhe t'i plotėsojnė kushtet pėr nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit, njoftoi presidenca sllovene e BE-sė.
Nė komunikatėn e takimit joformal tė ministrave tė Jashtėm tė BE-sė nė Slloveni, thuhet se Serbia gjithashtu duhet tė pėrmbahet nga "retorika luftėnxitėse ose aktivitetet, tė cilat mund ta rrezikojnė situatėn e sigurisė nė rajon".
Sllovenia, nė cilėsinė e kryesuesit tė BE-sė gjithashtu ka thėnė se duhet tė shqyrtohet dhe tė zgjidhet pėrfshirja e Kosovės nė bashkėpunimin rajonal.
Komunikata gjithashtu u bėn thirrje edhe vendeve tjera tė Ballkanit Perėndimor qė tė vazhdojnė me zbatimin e reformave.
 
Bush: Njohja e Kosovės - gjėja mė e mirė pėr Ballkanin

28 mars 2008

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush, tha se e ka mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės, sepse beson nė lirinė dhe nė tė drejtėn e ēdo njeriu qė ia jep Zoti. Presidenti Bush, nė njė intervistė dhėnė televizionit shtetėror tė Kroacisė, tha se Kosova pėrbėn aktin e fundit tė shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė dhe pavarėsimi i saj ėshtė gjėja mė e mirė pėr rajonin dhe me siguri do tė ēojė drejt paqes.
"Unė i admiroj vendet qė luftojnė pėr demokraci. Edhe nė vendin tonė ne kemi pasur tė njėjtin problem, pėr mė shumė se 100 vjet ne kemi mbajtur skllevėr dhe skllevėrit ishin ata qė u bėnė qėndresė e lirisė dhe demokracisė," ka thėnė Bush, duke pėrkujtuar se edhe tė parėt e Sekretares sė Shtetit, Kondoliza Rajs, ishin skllevėr.
"Shpresa ime ėshtė se Qeveria e Serbisė do tė shohė se serbėt nė Kosovė po trajtohen me respekt, se tė drejtat e tyre si minoritet po respektohen dhe se nė fund, ajo do ta ndihmojė Kosovėn qė tė ketė sukses, nė vend tė pėrpjekjeve pėr ta penguar atė sukses", ka thėnė presidenti Bush.
Presidenti amerikan i bėri kėto komente pėr televizionin e Kroacisė, nė prag tė vizitės sė tij nė kėtė vend.

 

Mė 3 prill, shpallet aktgjykimi ndaj Ramush Haradinajt, Idriz Balajt e Lahi Brahimajt

28 mars 2008

Tė enjten, mė 3 prill, nė Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare tė Hagės, do tė shpallet aktgjykimi i procesit gjyqėsor ndaj ish-kryeministrit tė Kosovės dhe ish-komandantit tė ZOD tė UĒK-sė, Ramush Haradinajt dhe ndy bashkėluftėtarėve tė tij Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt.
Procesi gjyqėsor Haradinaj dhe tė tjerėt ka filluar mė 5 mars tė vitit 2007 dhe ka pėrfunduar mė 23 janar tė vitit 2008. Prokuroria ka ftuar mėse 75 dėshmitarė, kurse ekipi i mbrojtjes sė Haradinajt, Balajt dhe Brahimajt nuk e ka parė tė arsyeshme tė ftojė asnjė dėshmitar, duke konsideruar se Prokuroria nuk ka arritur tė argumentojė aktakuzėn.
Sipas njoftimit zyrtar nga Haga, trupi gjykues i kėtij procesi, nė krye me Alfons Orie, aktgjykimin do ta shpallė tė enjten e ardhshme nė ora 16:00. Radiotelevizioni i Kosovės do ta bėjė transmetimin e drejtpėrdrejtė tė kėsaj ngjarje.

 

Kalmi-Rej: Kosova e pavarur do tė ketė njė tė ardhme tė ndritshme

28 mars 2008

Ministrja e Jashtme e Zvicrės, Mishėlin Kalmi Rej, tha sot nė Prishtinė se Kosova e pavarur do tė jetė nė gjendje tė zhvillohet politikisht dhe ekonomikisht, dhe do tė ketė njė tė ardhme tė ndritshme. Kėto komente, shefja e diplomacisė zvicerane i bėri pas takimit me Presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu, duke shprehur gatishmėrinė e shtetit zviceran pėr ta ndihmuar Kosovėn edhe nė tė ardhmen. Ajo shtoi se Zvicra ėshtė e gatshme tė kontribuojė nė praninė ndėrkombėtare nė Kosovė dhe nė marrėdhėniet bilaterale nė mes tė dy vendeve.
"Zvicra e mirėpret pėrkushtimin e Kosovės pėr t'i pėrmbushur tė gjitha obligimet nga propozimi gjithėpėrfshirės i Ahtisarit dhe unė i kam theksuar veēanėrisht si tė rėndėsisė sė jashtėzakonshme obligimet qė kanė tė bėjnė me ndėrtimin e njė Kosove multietnike dhe demokratike", u shpreh Kalmi Rej.
Ajo tha se stabiliteti i rajonit ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Zvicrėn.
"Ne e kemi njė zyrė ndėrlidhėse nė Kosovė tė cilėn do ta shndėrrojmė nė ambasadė. Nė Zvicėr jeton njė komunitet i fuqishėm kosovar dhe kjo ėshtė arsyeja pse po e hapim ambasadėn. Por arsyeja tjetėr ėshtė se Zvicra tashmė e ka njohur shtetin e Kosovės dhe tani duhet tė zhvillohen marrėdhėniet nė formė partneriteti mes Kosovės dhe Zvicrės", theksoi Kalmi Rej.
Shefja e diplomacisė zvicerane tha se ėshtė e rėndėsishme qė tė rinegociohen marrėveshjet, tė cilat Zvicra i ka pas me ish-Jugosllavinė. "Kosova tashmė ėshtė larguar nga ish-Jugosllavia dhe kemi pasur 60 marrėveshje bilaterale me ish-Jugosllavinė, tė cilat duhet tė rinegociohen me shtetin e ri tė Kosovės. Duhet t'i organizojmė marrėdhėniet ndėrmjet Zvicrės dhe Kosovės", theksoi Kalmi Rej, e cila shtoi se qeveria e saj nuk do t'i kthejė kosovarėt qė jetojnė nė Zvicėr.
Ministrja e Jashtme e Zvicrės, Kalmi Rej do tė marrė pjesė sot nė hapjen e ambasadės sė Zvicrės nė Kosovė.

 

Norvegjia zyrtarisht njohu pavarėsinė e Kosovės

28 mars 2008

Qeveria e Norvegjisė ka njohur sot edhe zyrtarisht shtetin e pavarur tė Kosovės.
Vendimi u miratua nė mbledhjen e Kėshillit Shtetėrorė tė kryesuar nga Mbreti Harald.
Nė njė deklaratė tė lėshuar pėr media bėhet e ditur se Qeveria norvegjeze do tė ndėrmarrė hapat e nevojshėm pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn.

 

Korea e Jugut njohu shtetin e Kosovės

28 mars 2008

Korea e Jugut sot zyrtarisht e ka njohur shtetin e Kosovės. "Qeveria e njeh Kosovėn si shtet sovran", tha zėdhėnėsi i ministrisė sė Jashtme, Moon Tae-Young .
"Ne shpresojmė qė pavarėsia e Kosovės do tė ēojė drejt zhvillimit tė saj demokratik dhe rimėkėmbjes ekonomike, si dhe do t'i kontribuojė paqes dhe stabilitetit nė rajon", tha ai.
Moon gjithashtu tha se Seuli shpreson qė njohja e Kosovės nuk do tė ndikojė nė marrėdhėniet afatgjata me Serbinė.
"Ekziston mundėsia qė lidhjet tona me Serbinė tė ftohen pėr njė kohė", u tha Moon gazetarėve nė Seul.
Pas shpalljes sė vendimit, ambasadori i Serbisė Zoran Veljiē i ka dorėzuar njė notė proteste ministrisė sė Jashtme tė Koresė sė Jugut.

 

Rupel: Kosova nėntė vjet e ka pritur pavarėsinė

28 mars 2008

Shefi i diplomacisė sllovene Dimitrij Rupel ka thėnė se bashkėsia ndėrkombėtare nuk mund t'i mohojė Kosovės tė drejtat qė i kanė pasur ēekėt dhe sllovenėt.
Nė njė intervistė pėr shtypin ēek, Rupel ka thėnė se Kosova e ka kaluar rrugėn e njėjtė si Sllovenia nė ish-Jugosllavi apo si Ēekia nė Ēekosllovaki.
"Kosova nėntė vjet e ka pritur kėtė ēast", ka thėnė Rupel pėr tė shtuar se nuk ishte e mundur qė Kosova tė mbetet nėn Serbi.
"Serbėt nė vitin 1999 u pėrpoqėn tė okupojnė Kosovėn, e sollėn ushtrinė, pati vrasje masovike, dėbime masovike dhe eksod masovik", ka thėnė Rupel.
Shefi i diplomacisė sllovene thotė se serbėt nė Kosovėn e pavarur nuk kanė probleme me procesin e emancipimit kombėtar apo kulturor.

 

Ligjvėnėsit miratuan edhe dy projektligje

28 mars 2008

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės i kanė miratuar sot nė parim dy projektligje tė reja, tė cilat pas vėrejtjeve dhe sugjerimeve pėrkatėse nė komisionet e Kuvendit do tė kthehen sėrish nė Kuvend pėr aprovim tė dytė. Tė gjitha grupet parlamentare i kanė pėrkrahur kėto projektligje duke u shprehur se vėrejtjet e tyre do ti japin nė komisionet funksionale. Ministri i Bujqėsisė Idriz Vehapi, tha se projektligji pėr produktet pėr mbrojtjen e bimėve ka si qėllim krijimin e kornizės ligjore pėr kėtė fushė. Ai po ashtu tha se projekt-ligji nė fjalė rregullon klasifikimin, ambalazhimin dhe etiketimin e prodhimeve nė pajtim me legjislacionin e BE-sė. Ndėrkaq, ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor Mahir Jakxhillar, tha se projektligji pėr parandalimin dhe kontrollin e integruar tė ndotjes, ka si qėllim parandalimin e ndotjes e cila ėshtė pasojė e industrisė energjetike dhe asaj kimike. Sipas tij projektligji nė fjalė kontrollon dhe parandalon ndotjen e mjedisit.
Deputetėt nė seancėn e sotme parashtruan edhe disa pyetje ministrave pėrkatės, ndėrkaq pėr mungese tė kryeministrit disa tė tjera u shtynė pėr seancė e radhės. |RTK

 

Fejt i kundėrpėrgjigjet Jeremiqit, askush nuk e pėrkrah ndarjen e Kosovės

27 mars 2008

Pėrfaqėsuesi i BE-sė nė Kosovė, Piter Fejt, i ėshtė kundėrpėrgjigjur deklaratės sė ministrit tė Jashtėm serb, Vuk Jeremiq, pėr kėrkesėn e tij drejtuar Kombeve tė Bashkuara pėr ndarje tė Kosovės nė vija etnike. Ai ka thėnė se ndarja e Kosovės nuk ka pėrkrahje. Sipas tij, kjo ėshtė edhe qasja qė e kanė shtetet kryesore tė cilat kanė punuar nė ēėshtjen e Kosovės qė nga 2005-a. Fejt duke e kundėrshtuar kėrkesėn e ministrit tė Jashtėm serb, Jeremiq ka thėnė se kjo ide ėshtė nė kundėrshtim me rezolutėn 1244, dhe si e tillė ėshtė e papranueshme. Ai ka theksuar se mbėshtetet nė pėrkrahjen paqeruajtėse tė NATO-s pėr tė ndihmuar nė vendosjen e misionit tė BE-sė nė vend.

 

Caktohet komisioni pėr diskutimin e ēėshtjes sė kufirit me Maqedoninė

27 mars 2008

Qeveria e Kosovės caktoi sot komisionin, i cili do tė diskutojė me qeverinė e Maqedonisė, pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė kufirit ndėrmjet dy vendeve. Kryeministri Hashim Thaēi tha se kjo ēėshtje pritet tė zgjidhet sė shpejti dhe u angazhua pėr politikė tė partneritetit me Shkupin. Maqedonia nuk e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, duke e kushtėzuar me fillimin e bisedimeve pėr demarkacionin.

 

Pas pak vitesh Kosova do tė anėtarėsohet nė strukturat evropiane dhe nė NATO, thotė Thaēi

27 mars 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ėshtė shprehur i bindur se Kosova edhe pak vite do tė anėtarėsohet nė strukturat evropiane dhe nė NATO. Ai, i ka bėrė kėto komente pas njė takimi me njė delegacion tė Parlamentit Evropian, tė cilėt kanė premtuar se do tė ndihmojnė qė Kosova tė anėtarėsohet nė shumė organizata ndėrkombėtare.
Pėrfaqėsuesit e liberal-demokratėve tė Parlamentit tė Evropės, nė kėtė rast kanė deklaruar, se do tė angazhohen maksimalisht nė pranimin e Kosovės nė organizatat ndėrkombėtare, si dhe do tė shtojnė presionin mbi vendet e BE-sė pėr tė liberalizuar regjimin e vizave pėr kosovarėt.
Pėrfaqėsuesit e delegacionit tė Parlamentit Evropian nuk kanė dashur tė paragjykojnė se kur do tė anėtarėsohet Kosova nė BE.

 

Presidenti Sejdiu pranoi letrėn e njohjes sė Republikės sė Kosovės nga Mbretėria e Belgjikės

27 mars 2008

Shefi i Zyrės sė Belgjikės nė Kosovė, Wim Peeters, nė njė takim me presidentin Fatmir Sejdiu i ka dorėzuar atij letrėn e njohjes sė Republikės sė Kosovės nga Mbretėria e Belgjikės, tė cilėn e ka nėnshkruar ministri i Jashtėm belg, Karel De Gucht.
Letra ndėr tė tjera uron popullin e Kosovės pėr ngjarjen historike tė 17 shkurtit. “Vendosja e marrėdhėnieve diplomatike dhe konsullore me Republikėn e Kosovės dhe shkėmbimi i notave verbale do tė bėhet konform procedurave tė brendshme tė Belgjikės”, thuhet ndėr tė tjera nė letėr.

 

Petersen optimist pėr suksesin e pavarėsisė

27 mars 2008

Ish-kryeadministratori i Kosovės, Soren Jessen-Petersen i tha BBC-sė se qarqe tė caktuara nė Beograd dhe individė tė vijės sė ashpėr nė veri tė Kosovės, qėndrojnė prapa problemeve tė shkaktuara nė javėt e fundit. Por ai tha se Beogradi dhe serbėt e Kosovės janė tė ndarė rreth ēėshtjes kosovare.
Jessen-Petersen, ka thėnė se autoritetet nė Kosovė kanė arritur ta menaxhojnė shumė mirė situatėn e krijuar nė javėt e para pas shpalljes sė pavarėsisė, pėrkundėr pėrpjekjeve tė grupeve tė caktuara nė Beograd pėr tė destabilizuar gjendjen.
I pyetur se si i vlerėson qasjet pėr dhe kundėr pavarėsisė sė Kosovės? – Petersen ėshtė shprehur se njohja, nė njė mėnyrė, ka ecur mirė dhe shumė vende tė rėndėsishme e kanė pranuar Kosovėn.
“Gjithashtu mendoj se ėshtė njė fakt, se ato vende qė nuk ishin tė gatshme pėr ta njohur Kosovėn, po e shfrytėzojnė kohėn e tyre. Unė pajtohem me udhėheqėsit politikė nė Kosovė qė thonė se brenda dy-tre muajsh pranimi do tė pėrshpejtohet dhe do tė kemi prej 80 deri nė 100 vende qė do ta njohin Kosovėn”, ka thėnė Petersen.

 

Lukas Beglinger u emėrua ambasador i Zvicrės nė Republikėn e Kosovės

27 mars 2008

Shefi i deritanishėm i Zyrės sė Zvicrės nė Kosovė, Lukas Beglinger, do tė jetė Ambasadori i parė i Konfederatės sė Zvicrės nė Republikėn e Kosovės. Gjatė njė takimi qė pati sot me tė Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, Lukas e solli letrėn kredenciale tė emėrimit tė tij Ambasador i Jashtėzakonshėm dhe Fuqiplotė i Konfederatės sė Zvicrės nė Kosovė, nga Presidenti i kėtij vendi, Pascal Couchepin.
Po ashtu, ambasadori Beglinger e njoftoi presidentin Sejdiu se ministrja e Punėve tė Jashtme e Zvicrės, Micheline Calmy Rey, do ta vizitojė Kosovėn mė 28 dhe 29 mars, si dhe do ta inaugurojė Ambasadėn e Zvicrės nė Kosovė.

 
Koreja e Jugut bashkohet me aleatėt e saj pėr njohjen e shtetit tė Kosovės

27 mars 2008

Qeveria e Koresė sė Jugut ka vendosur qė ta njohė shtetin e Kosovės nė fillim tė kėsaj jave. Vendimi ėshtė marrė, por pritet momenti i pėrshtatshėm pėr ta publikuar atė, transmetojnė agjencitė ndėrkombėtare tė lajmeve.
Lajmin e ka konfirmuar edhe agjencia mė e madhe e lajmeve nė Korenė Jugore “Yonhap News Agency”. “Zyrtarėt e qeverisė jugkoreane vlerėsojnė se nuk ka nevojė tė humbet mė shumė kohė pėr njohjen e Kosovės, pasi qė aleatėt tanė kryesorė, pėrfshirė Shtetet e Bashkuara, Australia dhe shtetet e Bashkimit Evropian po e mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės”, citon agjencia “Yonhap” njė zyrtar tė lartė nė Seul.
 

Express: Norvegjia tė premten do ta njohė pavarėsinė e Kosovės

27 mars 2008

Norvegjia pritet ta njohė Kosovėn tė premten gjatė njė mbledhje tė rregullt tė Qeverisė nė Oslo, ka bėrė tė ditur gazeta Express, duke u thirrur nė burimet e saj.
Njohja e Norvegjisė do tė ngris nė 34 numrin e shteteve qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.
Ministri i Jashtėm i kėtij vendi, Jonas Gahr Store, kishte shpalosur synimin e Norvegjisė pėr ta njohur Kosovėn, vetėm 3 ditė pasi Kuvendi e kishte shpallur atė.
Sipas kėsaj gazete, Zyra e Norvegjisė nė Prishtinė, do tė ndėrrojė lokacionin pėr t’u shndėrruar nė ambasadė.

 

Rexhepi: Galluci pengesė pėr zbatimin e ligjit nė veri tė Mitrovicės

26 mars 2008

Bajram RexhepiKryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi tha se do tė ndėrpres ēdo bashkėpunim me administratorin rajonal tė UNMIK-ut, Xherard Galluci, i cili ka qenė kundėr operacioneve tė fundit tė KFOR-it dhe policisė nė veri tė Mitrovicės.
Rexhepi ka thėnė, se Galluci ėshtė pengesė pėr zbatimin e rendit dhe ligjit nė veri tė qytetit. “Nju Jorku mund ta kthejė nė detyrė Gallucin, por me mua nuk do tė ketė bashkėpunim”, pohoi kryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi.
Sipas zėdhėnėsit tė UNMIK-ut, Aleksander Ivanko, Galluci do tė arrijė sot pasdite nė Mitrovicė.

 

Erdogan: Pavarėsia e Kosovės krijon stabilitet nė Ballkan

26 mars 2008

Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan tha sot nė Tiranė se Turqia sė shpejti do tė hap ambasadėn e saj nė Prishtinė.
"Ballkani ka nevojė pėr qetėsi dhe stabilitet dhe Turqia vlerėson se pavarėsia e Kosovės ishte njė vendim i nevojshėm", ka thėnė
Erdogan dhe ka shtuar se "pavarėsia do tė jetė shkaku qė rajonit tė Ballkanit do t'i vijnė rezultate shumė tė mira".
Kryeministri turk Erdogan i shprehu mbėshtetjen Shqipėrisė pėr anėtarėsim nė NATO.
Ndėrsa kryeministri Berisha, tha se "Shqipėria do tė mbėshtesė kandidaturėn e Turqisė pėr njė vend tė pėrkohshėm nė Kėshillin e Sigurimit", duke nėnvizuar gjithashtu se finalizimi i kufijve tė Bashkimit Evropian nuk do tė mund tė plotėsohet, pa integrimin e Turqisė.

 

Asnjėherė nuk do tė harrojmė masakrėn qė kryen forcat serbe, thanė sot krushjanėt

26 mars 2008

Banorėt e Krushės sė Vogėl tė Prizrenit, njė nga fshatrat mė tė viktimizuara gjatė luftės nė Kosovė, nė pėrvjetorin e nėntė tė masakrės sė madhe, thanė se asnjėherė nuk do tė harrojnė tmerrin makabėr, qė kryen forcat serbe mbi popullatėn e kėsaj ane, duke vrarė pėr njė ditė 114 burra dhe tė mitur tė fshatit.

 

KFOR-i do tė reagojė me forcė nė rast tė sulmeve ndaj ushtarėve, thotė Kotar

26 mars 2008

Paqėruajtėsit e NATO-s nė Kosovė do tė pėrgjigjen me tė gjitha masat pėrkatėse kur ballafaqohet me armė vdekjepruese nė protestat e serbėve, ka deklaruar zėdhėnėsi i KFOR-it, Zhan Lyk Kotar.
Pas akuzave tė ditėve tė fundit nga krerėt e institucioneve tė Serbisė, se KFOR-i me 17 mars ka pėrdorur plumba gome dhe ka tejkaluar masėn e lejuar pėr pėrdorimin e forcės, zėdhėnėsi Kotar tha se KFOR-i atė ditė ėshtė pėrballuar me protestues tė dhunshėm dhe vrasės.
“Ne nuk jemi forcė policore dhe nuk kemi rregulla tė njėjta. Mos prisni qė ushtarėt e KFOR-it tė japin lule kur tė jenė tė qėlluar. Me 17 mars ne jemi pėrballur me protestues tė dhunshėm dhe vrasės. Bėjmė dallim tė qartė ndėrmjet qytetarėve dhe vrasėsve” tha Kotar.

 

BE tė premten do tė diskutojė edhe pėr Kosovėn

26 mars 2008

Kosova, Rusia dhe Siria do tė jenė nė agjendėn e takimit joformal tė ministrave tė jashtėm tė Bashkimit Evropian tė premten nė Slloveni. Ministrat do tė kenė njė "debat tė brendshėm mbi rėndėsinė e konsolidimit tė paqes dhe zgjerimit tė stabilitetit dhe sigurisė nė rajon", nė tė cilin do tė marrin pjesė pėrfaqėsuesit e BE-sė nė Kosovė, Bosnje e Hercegovinė dhe Maqedoni.
Shefi i diplomacisė sllovene Dimitrij Rupel ka propozuar qė debati tė fokusohet nė "liberalizimin e vizave, bashkėpunimin rajonal shoqėrinė civile, qeverisjen e mirė dhe hapat e ardhshėm drejt anėtarėsimit eventual nė Bashkimin Evropian".

 

Mė 28 mars hapet Ambasada e Zvicrės nė Kosovė

26 mars 2008

Zyra ndėrlidhėse e Zvicrės nė Prishtinė ka bėrė tė ditur sot se mė 28 mars do tė bėhet hapja e ambasadės zvicerane. Inaugurimin do ta bėjė shefja e diplomacisė zvicerane, Mishelin Kalmi-Rej, e cila do ta vizitojė Kosovėn mė 28 dhe 29 mars.

 

Sendi Mekejn, bashkėshortja e kandidatit republikan pėr president tė SHBA-ve viziton sot Kosovėn

26 mars 2008

Cindy McCainSendi Mekejn, bashkėshortja e kandidatit republikan pėr president tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhon Mekejn, viziton sot Kosovėn, pėr t’u takuar me udhėheqėsit mė tė lartė tė institucioneve vendėse. Zonja Mekejn vjen nė cilėsinė e anėtares sė bordit tė organizatės bamirėse “Halo Trust”, e cila merret me deminimin dhe spastrimin e hapėsirave nga mbetjet e luftės.
Zonja Mekejn gjatė luftės sė vitit 1999, si anėtare e njė shoqate humanitare amerikane, ka vizituar refugjatėt e Kosovės nė kampet e Maqedonisė.

 

Krerėt e Kosovės hedhin poshtė planet e Beogradit pėr ndarje

25 mars 2008

Nė Beograd mund tė hartojnė plane dhe ide tė ndryshme, tė kėqija e edhe mė tė kėqija pėr Kosovėn, por ato janė tė papranueshme pėr institucionet e shtetit tė Kosovės. Kosova ka institucionet e veta legjitime me autoritet tė plotė nė gjithė territorin e saj. Ka gjithashtu edhe bashkėpunimin me institucionet ndėrkombėtare dhe NATO-n. Rrjedhimisht, propozimet e Beogradit pėr Kosovėn janė tė papranueshme dhe nuk mund tė zbatohen, ka thėnė kryeminsitri i Republikės sė Kosovės Hashim Thaēi, duke komentuar planin e ministrit serb Sllobodan Samarxhiq, pėr ndarje nė baza etnike tė Kosovės.

 

Hollbruk: S'do tė ketė ndryshime tė pozicionit tė SHBA-ve ndaj Kosovės

25 mars 2008

Richard HoolbrokSerbia e ka humbur Kosovėn pėrgjithmonė, ndėrsa tash mund tė humbas edhe Evropėn, ka deklaruar ish-ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara dhe i dėrguari i posaēėm amerikan pėr Kosovėn, Riēard Hollbruk. Politika e SHBA-ve ndaj Serbisė nuk do tė ndryshojė pavarėsisht se kush do tė vijė nė Shtėpinė e Bardhė nė fillim tė vitit 2009, ka thėnė Hollbruk.
"Historia e statusit tė Kosovės pėr SHBA-tė ka pėrfunduar me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Kurrfarė revizionimesh tė pozicionit tė SHBA-ve nuk janė tė mundshme, dhe kėtė tė gjithė e dinė", ka thėnė Hollbruk nė njė intervistė pėr gazetėn "Veēernje novosti" tė Beogradit. I pyetur nėse ndarja e Kosovės do tė ishte njė zgjidhje e mirė Hollbruk tha se lumi Ibėr nė Mitrovicė "sot ėshtė pika mė shpėrthyese nė Evropė". "Veriu i Kosovės ėshtė problemi mė i madh me tė cilin pėrballemi nė periudhėn e poststatusit tė Kosovės, por tė jem i sinqertė, kėtė e kemi pritur. Sidomos kur e kemi kuptuar se rusėt nuk do tė zhvillojnė njė politikė tė moderuar rreth Kosovės", tha Hollbruk.

 

Berisha e Ahmeti shprehen fuqimisht pėr mbėshtetjen e procesit tė integrimit tė rajonit nė NATO

25 mars 2008

Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti, zhvilloi sot nė Tiranė takimin me kryeministrin shqiptar, Sali Berisha.
Kryeministri Berisha vlerėsoi para gazetarėve, qėndrimin e Bashkimit Demokratik pėr Integrim dhe tė Ahmetit, qėndrimin e Partisė Demokratike Shqiptare dhe forcave tė tjera politike, tė cilat tha ai, "kanė vendosur atlantizmin dhe integrimin e Maqedonisė nė NATO, si interesin mė tė mirė kombėtar, si interesin mė tė mirė tė Maqedonisė e rajonit dhe kanė ndėrtuar nė kėtė periudhė tė gjitha qėndrimet politike nė funksion dhe nė kontribut tė procesit tė integrimit, duke luajtur njė rol jashtėzakonisht tė rėndėsishėm”.
Gjithashtu, Berisha siguroi se qeveria shqiptare mbėshtet zbatimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit, nė dobi tė paqes dhe stabilitetit.
"Qeveria shqiptare mbėshtet dhe do tė mbėshtesė zbatimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit, si njė marrėveshje paqeje dhe stabiliteti pėr vendin fqinj mik, Maqedoninė”, tha kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha.
Ahmeti informoi pėr gatishmėrinė e shprehur nga shumė komuna nė Maqedoni pėr tė ndihmuar bashkinė e Vorės pas tragjedisė sė Gėrdecit, ku sot arriti nė 23 numri i tė vdekurve nga shpėrthimi i armatimit.
Kreu i BDI mori falėnderime nga kryeministri Berisha pėr solidaritetin, mbėshtetjen dhe kontributin qė ka dhėnė qeveria e Maqedonisė nė pėrballimin e kėsaj tragjedie.
Nė takimin ėshtė folur mbi zhvillimet nė rajon dhe veēanėrisht nė Republikėn e Maqedonisė. Ahmeti e njohu kryeministrin shqiptar me zhvillimet politike nė Maqedoni, veēanėrisht nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr anėtarėsimin e vendit nė NATO, nė prag tė Samitin e Bukureshtit. Nė kėtė pikė, Berisha pėrshėndeti qėndrimin e forcave politike shqiptare nė Maqedoni pėr qėndrimet e tyre nė interes tė integrimit tė vendit nė NATO.
Gjatė konferencės pėr shtyp pas takimit, Ahmeti tha: "Tani ndodhemi nė prag tė njė ngjarjeje jashtėzakonisht historike pėr ne si Maqedoni, por edhe Shqipėrinė. Tė dy vendet presim ftesėn pėr anėtarėsim nė NATO nė Samitin e Bukureshtit, pėr tė cilėn kemi punuar nė vazhdimėsi".
Lideri i BDI-sė shtoi se ėshtė kryer punė jashtėzakonisht e mirė, konstruktive dhe kėtė angazhim maksimal do ta japin deri nė anėtarėsimin e plotė tė Maqedonisė.
Ahmeti deklaroi edhe se "tani do tė hapim ēėshtje, siē janė zyrtarizimi i gjuhės shqipe dhe probleme tė tjera qė ne i kemi afirmuar edhe nė marrėveshje me kryeministrin e Maqedonisė dhe partitė nė pushtet nė Maqedoni".| INA
 

Shvarcenberg do t'i propozojė qeverisė qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės mė 2 prill

25 mars 2008

Ministri ēek i Punėve tė Jashtme Karel Shvarcenberg do t'i propozojė qeverisė qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės mė 2 prill, i tha ai tė shtunėn tė pėrditshmes "Pravo". Diplomacia ēeke ka dhėnė indikacione se do ta njohė pavarėsinė e Kosovės herėt ose vonė. Shvarcenberg do tė dėshiron qė Republika Ēeke ta njohė pavarėsinė e Kosovės nė samitin e NATO-sė qė do tė fillon nė Bukuresht mė 2 prill shkruan "Pravo". Ndėrkohė, Presidenti ēek Vaclav Klaus ėshtė shprehur kundėr njohjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės gjatė vizitės sė fundit qė i bėri Bratisllavės. Klaus ka pėrsėritur frikėn se shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės mund tė shėrbejė si precedent.

 

Njė mijė ushtarė tė Gardės Kombėtare amerikane dislokohen nė Kosovė

Uashington, 24 mars 2008

Njė mijė ushtarė amerikanė nga Garda Kombėtare nė shtetin e Mizurit janė duke u pėrgatitur pėr tė marrė pjesė nė operacionet paqeruajtėse nė Kosovė. Ushtarėt e Mizurit do tė dislokohen jo mė vonė se muaji qershor, pasi tė pėrfundojnė trajnimin luftarak.
Ėshtė planifikuar qė trupat tė shėrbejnė deri nė marsin e vitit tė ardhshėm. Ato do t’i bashkohen forcės paqeruajtėse tė NATO-s qė ėshtė e vendosur nė Kosovė.
Gjeneral-Brigade Leri Kej, ėshtė cituar nga njė gazetė kryesore nė Misuri, Sent Luis Post-Dispeē, tė ketė thėnė se ushtarėt ndoshta do tė vendosen nė pjesėn e tensionuar nė veri tė Kosovės.

 

Thaēi: Mirėnjohje tė pėrhershme SHBA, BE dhe vendeve qė ndihmuan ēlirimin dhe pavarėsimin e Kosovės

Prishtinė, 24 mars 2008

Lufta e drejtė e popullit tė Kosovės, e udhėhequr nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, bėri qė aleanca ushtarake mė e fuqishme nė botė tė vihet nė mbėshtetje tė mbrojtjes sė vlerave mė tė larta tė civilizimit perėndimor nė Kosovė, lirisė, paqes dhe demokracisė.
Me rastin e nėntėvjetorit tė fillimit tė bombardimeve tė NATO-s mbi pozicionet ushtarake dhe policore serbe, shprehim ndjenjat mė tė larta tė respektit pėr Aleancėn ushtarake, NATO-n dhe bashkėsinė ndėrkombėtare, qė u vunė nė mbrojtje tė Kosovės nė ditėt mė tė vėshtira dhe mė vendimtare. mė shumė

 

Shėnohet 10 vjetori i Betejės sė Gllogjanit dhe kėrkohet lirimi i Ramush Haradinajt

Gllogjan, 24 mars 2008

Nė shėnimin e 10 vjetorit tė fillimit tė luftės nė Dukagjin dhe tė 9 vjetorit tė sulmeve tė NATO-s ndaj caqeve serbe, nė Gllogjan, u nderuan veprat e dėshmorėve tė kombit, ndėrkaq u tha se kjo do tė jetė hera e fundit qė shėnohen pėrvjetorėt pa prezencėn e komandantit tė Dukagjinit, Ramush Haradinajt.
Pa luftėn dhe qėndresėn heroike tė familjes Jashari e Haradinaj, vėshtirė se NATO do tė bėhej mbėshtetėsja dhe partnerja e jonė, nė luftė kundėr Serbisė, ka thėnė me kėtė rast, ish kryeministri Agim Ēeku.
Kurrė nuk duhet harruar se njohja e vėrtetė e Kosovės ka filluar nė Prekaz dhe nė Gllogjan, ka thėnė Ēeku. Ne duhet t’i pėrkulemi jo vetėm luftėtarėve tė lirisė, por edhe heronjve tė gjallė, siē ėshtė edhe Ramush Haradinaj, shtoi mė tej Ēeku.

 
Sejdiu: Nėntėvjetori i sulmeve tė NATO-s erdhi me ėndrrėn e pėrmbushur tė Kosovės

Prishtinė, 24 mars 2008

Nė nėntėvjetorin e ditės sė fillimit tė fushatės sė bombardimeve ajrore tė NATO-s kundėr caqeve serbe nė Kosovė e nė Serbi, kryetari i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu tha se kjo datė historike e gjen vendin tonė me ėndrrėn e pėrmbushur dhe tashmė tė njohur edhe zyrtarisht nga vendet mė tė mėdha tė demokracisė botėrore si SHBA, shtetet kryesore tė BE-sė si dhe shumė shtete tė tjera anekėnd globit.

 

Frid: NATO-ja ėshtė shumė aktive - do tė vazhdojė ta ruajė paqen nė Kosovė

Uashington, 24 mars 2008

Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit, Daniel Frid ka thėnė se NATO-ja ėshtė shumė aktive pėr disa konflikte serioze nė botė dhe se do tė vazhdojė ta ruajė paqen nė Kosovė. "NATO-ja ėshtė duke bėrė shumė. Ajo ėshtė aleancė shumė aktive. Gjatė Luftės sė Ftohtė NATO-ja nuk ka bėrė sa duhet, pos faktit se ekzistonte. Por, tashti NATO-ja ėshtė duke i kryer detyrat e saj nė Afganistan dhe vazhdon tė mbajė paqen nė Kosovė, ku fatkeqėsisht elemente radikalė tė komunitetit serb po vazhdojnė tė nxisin dhunė qė kur ėshtė shpallur pavarėsia”, ka thėnė Frid nė njė intervistė dhėnė Zėrit tė Amerikės nė gjuhėn serbe.

 

Bild: BE-ja ka legjitimitet juridik pėr dėrgimin e misionit EULEX nė Kosovė

Prishtinė, 24 mars 2008

Shefi i diplomacisė suedeze, Karl Bild, ka thėnė se Bashkimi Evropian ka legjitimitet juridik pėr dėrgimin e misionit EULEX nė Kosovė. Nė njė intervistė pėr mediat serbe, ai ka deklaruar se misioni i BE-sė bazohet nė rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit. Bild thotė se ēėshtja e veriut tė Kosovės do tė zgjidhet ngadalė, me durim dhe menēuri dhe pa vendosje tė afateve. “Pėr veriun duhet folur hapur ashtu edhe ēėshtjen enklave, sepse serbėt e Kosovės janė edhe qytetarė tė Serbisė, pasi me Planin e Ahtisaarit atyre u garantohet e drejta e dyshtetėsisė. Njė ditė Prishtina dhe Beogradi do tė ulen pėrsėri nė tavolinė, por jo mė pėr tė biseduar pėr statusin e Kosovės. Pavarėsia e Kosovės ėshtė pranuar nga shumica e vendeve tė BE-sė. Kosova ėshtė ēėshtje evropiane, ajo ėshtė brenda oborrit tė Evropės dhe nuk ėshtė nė Afrikė.

 

Uizner: Beogradi ta ndėrpres prezencėn ilegale nė Kosovė

Nju Jork, 22 mars 2008

Ambasadori amerikan Frank Uizner, i cili ishte pėrfaqėsues nė bisedimet pėr statusin e Kosovės deklaroi se ėshtė koha qė Beogradi ta ndėrpres praktikėn e paarsyeshme tė prezencės ilegale nė Kosovė dhe tė tregojė mė shumė pėrgjegjėsi. Kėto komente ambasadori amerikan i bėri nė njė takim me pėrfaqėsues tė bizneseve nė Nju Jork.
Uizner tha se ajo qė ndodhi nė Mitrovicėn veriore ditė mė parė, posaēėrisht dhuna, ėshtė e papranueshme dhe shumė shqetėsuese qė tejkalon gjithė parametrat e sjelljes sė mirėfilltė pėr tė shprehur bindjet politike, qė edhe u dėnua nga bashkėsia ndėrkombėtare. “Humbja e jetės ėshtė e papranueshme dhe dhuna e treguar, ku Beogradi mbanė pjesė tė madhe tė pėrgjegjėsisė, duhet tė ndalet menjėherė. Beogradi dhe Rusia, sė bashku mbajnė pėrgjegjėsi nė ndaljen e dhunės dhe ta kenė tė qartė se tėrė komuniteti ndėrkombėtarė qėndron unik dhe kėrkojnė pėrgjegjėsi pėr njė sjellje kaq tė dhunshme kundėr forcave tė KB, tė cilėt janė aty pėr qėllime paqėsore”, tha Uizner, nė njė takim me pėrfaqėsues tė Organizatės sė profesionistėve dhe ndėrmarrėsve tė rinj - APEN dhe pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptaro-amerikanė.
“Nė perceptimin amerikan, Evropa e lirė, stabile dhe demokratike ishte e pa mundur po qė se Kosova lihej e pazgjidhur”, tha Uizner.
Ai mė pas shtoi se njohja e pavarėsisė nga Japonia dhe Kanadaja, i jep karakter mė tė gjerė njohjes sė pavarėsisė nė sferėn ndėrkombėtare, ku bota e gjerė tani pret qė Kosova, tė tregojė se ėshtė e denjė pėr kėtė.

 

Fried: Nuk do tė lejojmė ndarjen e Kosovės

Pragė, 21 mars 2008

Shtetet e Bashkuara e kundėrshtojnė ndarjen e Kosovės, tha pėr Radion Evropa e Lirė ndihmėssekretari i Shtetit, Daniel Frid.
Ne e hedhim poshtė ndarjen e Kosovės. Ne e kemi njohur pavarėsinė e Kosovės dhe atė tėrė Kosovėn; dhe, nė tė njėjtėn kohė, kemi insistuar, ndėrsa Qeveria e Kosovės ėshtė dakorduar se duhet tė respektohen tė drejtat e komunitetit serb.
Ka pasur dhunė qė nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, mė vjen keq tė them, nga radikalėt brenda komunitetit serb nė Kosovė dhe e cila, druaj se ėshtė nxitur edhe nga disa radikalė nė Beograd, i cili pėr fat tė keq ėshtė mjaft i papėrgjegjshėm.
Kėtė javė kishte njė incident tė madh nė Mitrovicė, nė veri tė Kosovės, qė ėshtė pėr tė ardhur keq.
Paqeruajtėsit e Kombeve tė Bashkuara, forcat e Kombeve tė Bashkuara dhe KFOR-i, forcat e NATO-s, u sulmuan me granata dhe armė automatike. Kjo erdhi nga radikalėt serbė. Kjo ishte gjė e keqe.
Por, ne nuk do tė lejojmė ndarjen e Kosovės. Ky nuk ėshtė vetėm mendim i Shteteve tė Bashkuara, por edhe i partnerėve tanė evropianė. Madje, edhe Rusia formalisht e ka hedhur poshtė ndarjen e Kosovės.

 

Topi: Tė gjenden dhe vihen para drejtėsisė fajtorėt pėr tragjedinė e Gėrdecit

Tiranė, 21 mars 2008

Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, nė mbledhjen e Kėshillit pėr Siguri Kombėtare, ka kėrkuar ēuarjen deri nė fund tė hetimeve pėr zbulimin e fajtorėve pėr tragjedinė e Gėrdecit dhe vėnien e tyre para drejtėsisė.
“Prokuroria duhet tė zhvillojė hetim tė pavarur. Njerėzit kėrkojnė transparencė dhe nuk duhet t’i zhgėnjejmė. Secili duhet tė marrė pėrgjegjėsinė morale, politike dhe ligjore pėr tragjedinė”, ėshtė shprehur presidenti.
Presidenti tha se ėshtė e pamundur qė asnjė strukturė shtetėrore tė mos ketė pasur dijeni pėr Gėrdecin, as SHISH dhe as SHIU tė mos kishte dijeni se njerėz tė paspecializuar punonin pėr ēmontimin e municionit.
Topi kėrkoi dėmshpėrblimin e familjeve tė prekura dhe mospėrsėritjen e situatave tė tilla.

 

Tragjedia e Gėrdecit - shkon nė 20 numri i viktimave

Tiranė, 21 mars 2008

Njė trup tjetėr i pajetė ėshtė gjetur sot nė orėt e paradites nėn rrėnojat e Gėrdecit. Forcat speciale kanė gjetur nė orėn 10:00 kufomėn e djegur e cila ėshtė dėrguar menjėherė nė morgun e QSUT, ku pritet tė bėhet ekspertiza pėr tė mėsuar se cilit prej emrave tė zhdukur i pėrket.
Ndėrkaq numri i viktimave tė shkaktuara nga shpėrthimi i fabrikės sė ēmontimit tė armėve nė Gėrdec shkon nė 20. Dyshohet se trupi i pėrket njėrit prej banorėve tė fshatrave pėrreth qė punonin nė fabrike. Forcat speciale ndėrkaq vazhdojnė aksionin pėr gjetjen e tė tjera viktimave tė humbura dhe pastrimin e zonės nga inertet e shpėrthimit.

 

Ēekia do ta njohė Kosovėn para samitit tė NATO-s

Pragė, 21 mars 2008

Ēekia do tė njohė Kosovėn deri nė samitin e NATO-s nė Bukuresht qė fillon nė 2 prill, ndėrsa propozimi ėshtė i gatshėm kurse qeveria do ta shqyrtojė nė mbledhjen e tė mėrkurės, ka thėnė shefi i diplomacisė ēeke Karel Schwartzenberg pėr tė pėrditshmen "Hospodarske Noviny".
Njohjen e Kosovės deri tash e kanė kundėrshtuar opozita ēeke dhe presidenti Vaclav Klaus.

 

Presidenti Bush autorizon furnizimin e Kosovės me armė

Uashington, 20 mars 2008

<img border="0" src="images/photos/Bush.jpg" width="150" height="198" align="left" hspace="5" alt="Presidenti i Shteteve tė Bashkuara Xhorxh Bush ka autorizuar furnizimin e Kosovės me armatim, ka njoftuar Shtėpia e Bardhė.">Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ka autorizuar mbrėmė furnizimin e Kosovės me armatim, ka njoftuar Shtėpia e Bardhė.
Nė njė dokument dėrguar Sekretares sė Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Bush tha dje se ka arritur nė pėrfundimin se furnizimi i Kosovės me armė do tė forcojė sigurinė e Shteteve tė Bashkuara dhe do tė nxisė paqen nė botė.
Presidenti Bush e udhėzon Sekretaren e Shtetit qė t’ia transmetojė kėtė vendim Kongresit.
Njė zyrtar i lartė tha se autorizimi, qė u bė pasi Shtetet e Bashkuara e njohėn pavarėsinė e Kosovės, konsiderohet se ėshtė pjesė e procesit normal tė krijimit tė marrėdhėnieve me qeverinė e re.
Shtėpia e Bardhė njoftoi se hapi i presidentit Bush do t'i forcojė raportet e sigurisė sė Shteteve tė Bashkuara me Kosovėn, do ta promovojė sigurinė dhe stabilitetin nė gjithė Ballkanin dhe do ta pėrmirėsojė kapacitetin e Kosovės pėr tė marrė pjesė nė aktivitete paqeruajtėse, do tė ndihmojė nė luftimin e terroristėve dhe t'i menaxhojė situatat emergjente humanitare.
"Parimet aktuale tė artikujve mbrojtės ose tė shėrbimeve mbrojtėse do tė shqyrtohen prej rastit nė rast, pėrfshirė edhe respektimin e udhėzimeve relevante dhe kritereve qė i pėrmban politika e Transferimit tė Armatimit Konvencional", thuhet nė njoftimin e Shtėpisė sė Bardhė.|VOA/RFE

 

Bullgaria e njohu shtetin e Kosovės

Prishtinė, 20 mars 2008

Qeveria e Bullgarisė ka bėrė tė ditur, pas mbledhjes sė sotme, se e njohu shtetin e Kosovės.
Bullgaria, Kroacia dhe Hungaria, pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt kishin bėrė tė ditur se do tė njihnin shtetin e Kosovės tė mėrkurėn. Njohjen e zyrtarizuan dje Hungaria dhe Kroacia, ndėrsa Bullgaria kishte vendosur qė kėtė ta bėjė sot nė mbledhjen e kėshillit tė ministrave.

 

Institucionet e Kosovės besojnė nė pafajėsinė e Ramush Haradinajt dhe ofrojnė garancitė pėr lehtėsimin e lirimit tė tij

Prishtinė, 20 mars 2008

Krerėt e tri institucioneve shtetėrore tė Kosovės, kryetari Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi dhe kryeparlamentari Jakup Krasniqi, kanė nėnshkruar njė letėr tė pėrbashkėt nėpėrmes sė cilės zotohen pėr tė bashkėpunuar me Tribunalin e Hagės dhe ofrojnė tė gjitha garancitė pėr lehtėsimin e lirimit tė ish-kryemininistrit Ramush Haradinajt.
Institucionet e Kosovės besojnė nė pafajėsinė e Ramush Haradinaj dhe shpresojnė nė lirimin e tij tė shpejtė
Institucionet e Kosovės, duke qenė tė vetėdijshme pėr pėrgjegjėsitė dhe angazhimin e pakushtėzuar, sipas ligjit ndėrkombėtar, tė bashkėpunojnė plotėsisht me Tribunalin Ndėrkombėtar tė krimeve pėr ish-Jugosllavinė, janė tė gatshėm tė sigurojnė ēdo garanci dhe siguri qė mund tė kėrkohen nga komuniteti ndėrkombėtar dhe Tribunali Ndėrkombėtar i krimeve pėr ish-Jugosllavi nė mėnyrė qė tė lehtėsojė lirimin e Ramush Haradinaj.
Institucionet e Kosovės besojnė nė pafajėsinė e Ramush Haradinaj dhe shpresojnė se ai sė shpejti do tė lirohet sipas procesit tė duhur.
Sidoqoftė, gjendja dhe gatishmėria e institucioneve pėr tė siguruar bindje dhe garanci tė tilla janė pa paragjykim ndaj pavarėsisė gjyqėsore tė Tribunalit Ndėrkombėtar tė krimeve pėr ish Jugosllavinė dhe pėr vendimet e tij tė marra, sipas procesit tė duhur dhe ligjit tė aplikueshėm ndėrkombėtar.
Institucionet e Kosovės dėshirojnė tė pėrsėrisin pėrkushtimin e plotė dhe bashkėpunimin e pakushtėzuar me Tribunalin Ndėrkombėtar tė krimeve pėr ish Jugosllavi nė tė gjitha ēėshtjet e kėrkuara, thuhet nė letrėn e nėnshkruar nga krerėt e institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

 

Bakojanis: Shqipėria e meriton ftesėn pėr nė NATO

Tiranė, 20 mars 2008

“Shqipėria e meriton ftesėn e anėtarėsimit nė NATO. Po ashtu edhe Kroacia, por nuk mund tė themi tė njėjtėn gjė pėr ish republikėn jugosllave tė Maqedoninė”, ka deklaruar ministrja e jashtme greke, Dora Bakojanis, nė Tiranė nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp me shefin e diplomacisė shqiptare, Lulzim Basha.
Bakojanis vlerėsoi se Shqipėria ka bėrė hapa thelbėsor nė rrugėn drejt integrimit dhe mosmarrėveshjet me Shkupin pėr ēėshtjen e emrit tė Maqedonisė, nuk do tė ndikojnė nė qėndrimin ndaj Shqipėrisė.
Greqia do ta mbėshtes Shqipėrinė nė rrugėn e saj drejt sė ardhmes evropiane dhe marrėdhėniet shumė tė mira dypalėshe do tė vazhdojnė. Bakojanis tha se parlamenti grek do tė ratifikojė MSA-nė mes Shqipėrisė dhe BES-sė, menjėherė pas Pashkėve.
Pėr sa i pėrket njohjes sė Kosovės, Bakojanis tha se pėrpara se Athina tė marrė njė vendim do tė shohė me kujdes situatėn nė Kosovė dhe nė rajon. “Jemi tė interesuar pėr paqen e stabilitetin nė rajon. Greqia do tė jetė pjesė e EULEX-it, por ende nuk kemi marrė vendim tė njohim Kosovėn.

 

SHBA: Jemi absolutisht kundėr ndarjes sė Kosovės

Uashington, 20 mars 2008

Shtetet e Bashkuara janė absolutisht kundėr ndarjes sė Kosovės, deklaroi zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Tom Kejsi.
Ai tha se SHBA-tė besojnė se ėshtė e nevojshme qė tė gjitha bashkėsitė nė Kosovė tė marrin pjesė nė procesin politik, sipas planit tė Marti Ahtisarit.
Kejsi tha se ėshtė e nevojshme tė vazhdohet me zbatimin e planit tė Ahtisarit nė gjithė Kosovėn, pėrfshirė edhe hapėsirat nė tė cilat jetojnė serbėt dhe pakicat e tjera.
Kjo deklaratė e zėdhėnėsit tė Departamentit amerikan tė Shtetit erdhi pas dhunės sė fundit tė shkaktuar nė veriun e Mitrovicės nga ekstremistėt serbė, gjatė sė cilės u vra njė polic ukrainas, ndėrsa u plagosėn dhjetėra policė ndėrkombėtarė dhe ushtarė tė KF0R-it.
 

Gjenden trupat edhe tė 2 viktimave tė tragjedisė sė Gėrdecit

Tiranė, 20 mars 2008

Ekipet e angazhuar nė operacionet e kėrkimit gjetėn sot nėn rrėnojat e fabrikės sė ēmontimit tė municionit nė Gėrdec trupat e dy viktimave, duke e ēuar nė 19 numrin e pėrgjithshėm tė tė vdekurve si pasojė e shpėrthimit qė ndodhi tė shtunėn e kaluar.

 

MPB-sė e Serbisė e implikuar nė uzurpimin e gjykatės nė Mitrovicė

Prishtinė, 19 mars 2008

UNMIK-u e ka pranuar edhe sot se ka prova ta palėkundshme se punonjės tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė kanė qenė tė implikuar nė uzurpimin e gjykatės nė Mitrovicė.
Praninė e tyre nė gjykatėn e uzurpuar nga serbėt nė veri tė Mitrovicė, e ka ripohuar sot zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Alexander Ivanko.
“Ne nuk i kemi lejuar ata qė tė hyjnė nė Kosovė, por ata disi kanė hyrė. Unė mund t’ju them se kemi prova tė palėkundshme, se zyrtarė nga Ministria e Punėve tė Brendshme tė Serbisė kanė qenė tė pranishėm nė gjykatė. Nuk ėshtė kjo diēka diskutabile. Ne kemi prova tė padiskutueshme dhe kėto prova do t’u ofrohen hetuesve. Natyrisht, ne do tė provojmė qė tė sigurojmė se oficerėt e Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė nuk do tė hyjnė nė Kosovė. Do ta bėjmė maksimumin, ua premtoj kėtė”, tha Ivanko.

 

Thaēi: Njohja nga vendet fqinje mesazh se shteti i Kosovės ka prodhuar paqe dhe stabilitet pėr rajonin

Prishtinė, 19 mars 2008

Kryeministri Hashim Thaēi, shprehu falėnderimet e tij dhe tė popullit tė Kosovės pėr shtetet qė njohėn Republikėn e Kosovės. Me theks tė veēantė Thaēi ka falėnderuar shtetet e rajonit, Bullgarinė, Hungarinė e Kroacinė, pėr tė cilat tha se kanė dėrguar mesazhin mė tė mirė pėr shtetet qė ende kanė rezerva apo hezitojnė ta njohin Kosovėn se: “Shteti i pavarur dhe sovran i Kosovės ka prodhuar paqe dhe stabilitet. Se shpallja e Kosovės shtet i pavarur sovran dhe demokratik ėshtė nė interesin e mirėkuptimit, bashkėpunimit, e ngadhėnjimit tė vlerave civilizuese, e raporteve tė shkėlqyeshme tė vendeve nė rajon dhe hapjes pėrfundimtare tė perspektivės pėr evropianizimin e rajonit”, ka thėnė kryeministri Thaēi.
Trendi i njohjes ėshtė shumė pozitiv, tha kryeministri duke bėrė tė ditur se institucionet e Kosovės kanė sinjale pozitive pėr njohjen edhe nga Republika Ēeke, Pakistani, Burkinafaso, Katari, Bangladeshi etj.
Kryeministri Thaēi ka shtuar se po punohet edhe me shtetet tjera qė ende kanė rezerva nė kėtė drejtim. Kurse pėr sa u takon vendeve tė tjera tė rajonit Thaēi ka ripėrsėritur se njohja nga Shkupi ėshtė ēėshtje e kryer dhe vetėm pritet tė publikohet nga autoritetet e atjeshme.
“Gjithashtu kemi raporte tė shkėlqyeshme me autoritetet e reja qeverisėse nė Mal tė Zi, por gjithashtu edhe me autoritetet nė Sarajevė.

 

Kroacia e njohu pavarėsinė e Kosovės

Zagreb, 19 mars 2008

Ashtu siē ishte paralajmėruar, Qeveria e Kroacisė, pas mbledhjes sė sotme ka bėrė publik vendimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Presidenti i Kroacisė, Stjepan Mesiq, i ka dėrguar njė letėr presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, nė tė cilėn, vendimin e Qeverisė kroate pėr ta njohur pavarėsinė e Kosovės, e cilėson si themel pėr zhvillimin e marrėdhėnieve ndėrshtetėrore midis dy vendeve, nė frymė miqėsie, bashkėpunimi dhe mirėkuptimi tė ndėrsjellė.
"Nė rrugėn drejt Evropės, Republika e Kroacisė shtrin dorėn e miqėsisė tė gjitha vendeve tė rajonit, e gatshme qė me to tė ndajė pėrvojat e saj", ka thėnė presidenti kroat, duke i uruar Republikės sė Kosovės dhe qytetarėve tė saj "pėrparim sa mė tė shpejtė nė paqe, siguri dhe marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjėt".

 

Hungaria e njohu pavarėsinė e Kosovės

Budapest, 19 mars 2008

"Hungaria e ka njohur Kosovėn e pavarur dhe qeveria ka kėrkuar nga Ministria e Jashtme tė pėrgatisė dokumentet e nevojshme, nė mėnyrė qė presidenti tė mund tė vendosė marrėdhėnie diplomatike me shtetin e ri tė pavarur", ka thėnė sekretarja hungareze e shtetit pėr marrėdhėnie me jashtė, Marta Fekszi, pas takimit tė sotėm tė Kėshillit tė Ministrave.
Ajo gjithashtu i ka bėrė thirrje Serbisė qė tė garantojė sigurinė e 350,000 hungarezėve etnikė qė jetojnė nė Vojvodinė, tė cilėt kanė thėnė se mund tė jenė nė shėnjestėr tė nacionalistėve serbė nėse Budapesti njeh Kosovėn. 
 

Principata e Monakos njohu Republikėn e Kosovės – shtet tė pavarur e sovran

Prishtinė, 19 mars 2008

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu mori sot njė letėr nga z. Jean Pastorelli, kėshilltar pėr Marrėdhėnie me Jashtė i Qeverisė sė Monakos, nėpėrmjet sė cilės njoftohet se Principata e Monakos, nga dita e sotme, e njeh Republikėn e Kosovės si shtet sovran dhe tė pavarur.

 

Bullgaria, Kroacia dhe Hungaria njohin sot shtetin e Kosovės

Prishtinė, 19 mars 2008

Bullgaria, Hungaria dhe Kroacia do ta njohin sot shtetin e Kosovės, duke u bėrė kėshtu vendet e para fqinje tė Serbisė qė e njohin Kosovėn, njofton agjencia Reuters.
Nė deklaratė, tė tria vendet nėnvizojnė rėndėsinė e mbrojtjes sė pakicės serbe nė Kosovė.
"Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės erdhi pas dėshtimit tė pėrpjekjeve tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr gjetjen e zgjidhjes pėrmes negociatave midis Beogradit dhe Prishtinės. Nė kėto rrethana, ndryshimi i gjendjes sė status quo-s ishte i pashmangshėm", thuhet nė deklaratė.

 

Policia e UNMIK-ut dhe SHPK ritkhehen nė pjesėn veriore tė Mitrovicės

Mitrovicė, 19 mars 2008

Policia e Kombeve tė Bashkuara dhe Shėrbimi Policor i Kosovės janė rikthyer nė veriun e Mitrovicės, i ka thėnė Radios Evropa e Lirė, komandanti i stacionit rajonal tė policisė pėr Mitrovicėn, Milija Milosheviq.
Sipas tij, policia ndėrkombėtare dhe vendore do tė vazhdojnė punėn e tyre nė kėtė pjesė tė qytetit, prej nga, paqeruajtėsit e KFOR-it pritet tė tėrhiqen gradualisht deri tė premten.

 

Ushtarėt e plagosur francezė kthehen nė Paris pėr shėrim

Prishtinė, 19 mars 2008

11 ushtarė francezė tė plagosur tė hėnėn nga protestuesit e dhunshėm serbė nė Mitrovicė janė kthyer mbrėmė pėr shėrim nė Paris. Nė aeroportin Orli ata i ka pritur ministri i Mbrojtjes, Herve Morin. Njėzet ushtarė francezė qė shėrbejnė nė kuadėr tė forcave tė NAT0-s nė Kosovė janė plagosur, tetė prej tyre mė rėndė, gjatė pėrleshjeve me serbėt. Ndėrkohė, ministri i Jashtėm ukrainas do tė qėndrojnė sot nė Kosovė me porosi tė presidentin Viktor Jushqenko. Kėshilli Kombėtar i Sigurisė nė Ukrainė do tė mblidhet nesėr pėr tė vendosur nėse do tė vazhdojė tė mbajė prezencėn e saj policore nė Kosovė, pasi qė njė polic ukrainas, pjesėtar i UNMIK-ut, vdiq pas plagėve tė shkaktuara nga serbėt tė hėnėn.

 

Kanadaja njohu Kosovėn e pavarur

Prishtinė, 18 mars 2008

Kanada njohu sot pavarėsinė e Kosovės nga Serbia, tė shpallur muajin e kaluar, ka thėnė Ministri i punėve tė jashtme Maxime Bernier.
"Sot, ne i jemi bashkėngjitur bashkėsisė ndėrkombėtare dhe kemi pranuar Kosovėn si njė shtet tė ri", ka thėnė ministri Bernier pėr transmetuesin publik CBC.
“Kosova ėshtė njė rast unik, siē ėshtė ilustruar nga historia e fundit e karakterizuar me luftė dhe spastrim etnik, roli i mėpastajshėm i luajtur nga Kombet e Bashkuara dhe NATO nė administrimin e territorit dhe nė ofrimin e sigurisė, dhe rolin e vazhdueshėm qė organizatat ndėrkombėtare, siē ėshtė Bashkimi Evropian do tė luajė nė asistimin e Kosovės nė tranzicionin e saj drejt pavarėsisė sė plotė.
Siē e bėn tė qartė edhe deklarata e lėshuar nga Kuvendi i Kosovės, rrethanat unike tė cilat kanė udhėhequr deri tek pavarėsia e Kosovės nėnkupton se kjo nuk pėrbėn asnjė lloj precedenti. Deklaratat e bėra nga shtetet tjera qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės e kanė theksuar kėtė pikė.
Zhvillimi i Kosovės nė njė shtet demokratik, shumetnik qė respekton nė tėrėsi tė drejtat e njerėzve ėshtė thelbėsor pėr paqen, stabilitetin politik dhe progresin ekonomik nė Ballkan”, thuhet nė deklaratėn e ministrit tė jashtėm kanadez Maxime Bernier.
Kanadaja ėshtė e fundit nga grupi i shtatė vendeve mė tė industrializuara tė botės G7, tė cilat kanė njohur Republikėn e Kosovės.

 

Marnak: Protestuesit kishin pėr qėllim tė vrisnin njerėz

Prishtinė, 18 mars 2008

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Ksavier de Marnak, tha sot se protestuesit serbė, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, kishin pėr qėllim tė vrisnin njerėz. Ai tha se pėrgjigja e ushtarėve ndaj dhunės sė ushtruar nė veri, ka qenė e moderuar.
“Dje, nė mėngjes, u kalua vija e kuqe, me qėllimin e pėrcaktuar qė tė vriten njerėzit. Kokteje molotovėsh, granata dore janė drejtuar kundėr policėve dhe ushtareve tė KFOR-it. Ne nuk do ta tolerojmė kėtė. Dua tė pėrmend se KFOR-i, nė reagimet e tij, ka pėrdorur njė pėrgjigje tė moderuar. Ne kemi shfaqur reagimin tonė dje, por mos na vini nė pozitė qė ta shfaqim kėtė edhe nesėr”, ka porositur Marnak.
Ai tha se ka indikacione se nė dhunėn e djeshme ka pasur njė zinxhir komandues, pas tė cilit gjenerali Marnak ka thėnė se e di se kush qėndron, por pėr hir tė hetimeve nuk e ka zbuluar atė.

 

Vdes njė polic ukrainas, i plagosur dje nga serbėt nė Mitrovicė

Prishtinė, 18 mars 2008

Njė pjesėtar i Policisė sė UNMIK-ut ka vdekur nė orėt e hershme tė mėngjesit tė sotėm nga plagėt e marra gjatė pėrleshjeve tė djeshme me protestuesit serbė nė Mitrovicė. Zėdhėnėsi i SHPK sė, Veton Elshani, ka konfirmuar se viktima ėshtė polic nga Ukraina.
Serbėt sulmuan dje policinė e UNMIK-ut dhe pjesėtarėt e KFOR-it, pasi nuk u pajtuan me nxjerrjen nga objektet e gjykatave nė veri tė Mitrovicės, qė kishin uzurpuar dhunshėm mė 14 mars. Gjatė sulmin kundėr policisė dhe pjesėtarėve tė KFOR-t serbėt pėrdorėn edhe armė zjarri. 63 policė ndėrkombėtar u plagosėn.
Ndėrkaq zyrtarėt e KFOR it kanė njoftuar se nga 22 paqeruajtės tė lėnduar, 12 janė dėrguar nė Francė pėr trajtim tė mėtutjeshėm mjekėsor.

 

Japonia njohu shtetin e Kosovės

Prishtinė, 18 mars 2008

Japonia ka njohur dje pavarėsinė e Kosovės. “Shpresojmė se Kosova do tė kontribuojnė nė stabilitetin afatgjatė rajonal”, ka thėnė me kėtė rast ministri i Jashtėm Masahiko Komura.
Ai ka shtuar se shpreson qė edhe pas kėtij vendimi, marrėdhėniet miqėsore mes Japonisė e Serbisė do tė vazhdojnė.

 

Arrin nė 17 numri i viktimave nė Gėrdec, kryeministri Berisha shpalli ditė zie kombėtare

Tiranė, 18 mars 2008

Ka arritur nė 17 numri i tė vdekurve nga shpėrthimi i depos pėr ēmontim tė municioneve nė Gėrdec. Trupi i viktimės sė fundit ėshtė gjetur tė martėn nė mėngjes, por ende i paidentifikuar pėr shkak tė djegies sė madhe. Sipas qeverisė edhe pesė persona konsiderohen tė zhdukur, por banorėt e zonės thonė se janė nėntė persona tė zhdukur.
Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha shpalli 18 marsin ditė zie kombėtare pėr shkak tė tragjedisė nė fshatin Gėrdec.
Njoftohet se janė arrestuar tre persona qė po konsiderohen si pėrgjegjės tė drejtpėrdrejtė. Nė mesin e tyre ėshtė edhe presidenti i firmės qė merrej me ēmontimin e predhave.
Ndėrkaq, ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu, ka dhėnė dje dorėheqje.

 

KFOR merr nė duar situatėn nė veri tė Mitrovicės, policia tėrhiqet

Mitrovicė, 17 mars 2008

Pas sulmeve me mjete shpėrthyese qė dyshohet tė jenė granata dore dhe armė zjarri, policia ėshtė urdhėruar qė tė tėrhiqet nga veriu i Mitrovicės, ndėrsa situatėn e merr nėn kontroll KFOR-i. Tėrheqja e tyre bėhet pėr shkak tė sigurisė, njofton pėrmes njė komunikate policia.
Ndėrkaq, zėdhėnėsi i Forcave shumėkombėshe koloneli Zhan Lyk Kotar, ka theksuar se situata nė veri tė Mitrovicės ėshtė shumė e tensionuar, por KFOR-i ėshtė i vendosur qė tė garantojė sigurinė nė gjithė territorin e Kosovės. Sipas tij, pėr herė tė parė ushtarėt e KFOR-it janė gjuajtur me armė dhe kėshtu ėshtė tejkaluar vija e kuqe. “Por, si KFOR ne jemi ende nė Mitrovicėn Veriore dhe po merremi me ngjarjet” tha Kotar.

 

Serbėt nė Mitrovicė sulmojnė me armė zjarri KFOR-it

Mitrovicė, 17 mars 2008

Kundėr misionit paqeruajtės ndėrkombėtar nė Kosovė, KFOR, qė udhėhiqet nga NATO-ja, ėshtė hapur zjarr nga armatimi automatik, gjatė trazirave tė serbėve nė veri tė Mitrovicės, i ka thėnė agjencisė Reuters njė zėdhėnės francez i KFOR-it.
Agjencia, duke u mbėshtetur nė dėshmitarė, ka raportuar pėr tė shtėna tė armėve, derisa qindra serbė u pėrleshėn me paqeruajtėsit e KFOR-it dhe me pjesėtarė tė policisė sė Kombeve tė Bashkuara nė Mitrovicė, ndėrsa policisė mė vonė iu dha urdhri qė tė tėrhiqet.

 

25 policė tė UNMIK-ut dhe 8 pjestarė tė KFOR-it janė plagosur

Mitrovicė, 17 mars 2008

Njėzet e pesė policė tė Kombeve tė Bashkuara dhe tetė pjesėtarė tė KFOR-it janė plagosur nga njė shpėrthim, gjatė pėrplasjeve tė sotme midis protestuesve serbė dhe forcave ndėrkombėtare tė rendit, nė veri tė Mitrovicės.
Zėdhėnėsi i policisė sė Polonisė, Mariusz Sokolowski, ka thėnė se 13 policė tė Polonisė nė misionin e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė janė plagosur nė pėrleshje me serbėt.
"Jeta e tyre nuk ėshtė nė rrezik, por disa prej tyre nuk ishin nė gjendje tė kthehen nė makinat e tyre pa ndihmė", tha Sokolowski duke shtuar se "ata janė dėrguar nė spitalin e afėrm ushtarak francez".

 

UNMIK-u merr nė kontroll gjykatėn nė veri tė Mitrovicės, arrestohen 53 persona

Mitrovicė, 17 shkurt 2008

Sot rreth orės 05:35, Policia e UNMIK-ut ka ndėrhyrė nė lokalet e Gjykatės Komunale dhe tė Qarkut nė veri tė Mitrovicės, e cila mbahej e okupuar nė mėnyrė ilegale, qė nga 14 marsi 2008. Me kėtė rast policia ka arrestuar 53 persona duke pėrfshirė edhe femra. Gjatė kėtij operacioni nuk ka pasur pėrdorim tė forcės.
Tė arrestuarit do tė dėrgohen nė qendrat e mbajtjes, tė cilat janė tė lira nėpėr Kosovė, njoftoi policia.
Gjithnjė sipas njoftimit tė policisė, rreth orės 07:30 njė masė prej 200-300 protestuesish janė mbledhur afėr ndėrtesės sė Gjykatės sė Qarkut nė veri te Mitrovicės dhe me kėtė rast kanė hedhur gurė dhe koktej molotovi nė drejtim tė Policisė sė UNMIK-ut, KFOR-it dhe automjeteve e tyre. Bėhet e ditur se dy automjete tė KFOR-it dhe dy tė tjera tė UNMIK-ut janė dėmtuar, ndėrsa rreth orės 08:10 ka ndodhur njė eksplodim ku pėr pasojė janė plagosur tre policė tė UNMIK-ut dhe dy ushtarė te KFOR-it. Ndėrkohė, ėshtė bėrė evakuimi i tyre.
Policia njoftoi se situata vazhdon tė jetė e tensionuar. Forcat Policore dhe tė KFOR-it do tė reagojnė nė bazė tė zhvillimit dhe situatės qė imponohet, thuhet nė njoftimin e policisė.

 

Arrin nė 10 numri i tė vdekurve nga shpėrthimi nė Gėrdecit

Tiranė, 17 mars 2008

Deri mė tani ka arritur nė 10 numri i tė vdekurve si pasojė e shpėrthimeve tragjike tė depos sė armatimit nė Gėrdec afėr Tiranės qė ndodhi tė shtunėn, kanė thėnė autoritetet zyrtare nė Shqipėri. Trupat ushtarake dhe policia e kanė bllokuar hapėsirėn ku gjendej kjo depo, ndėrsa ekipet e kėrkim-shpėtimit po vazhdojnė operacionin pėr gjetjen e personave qė konsiderohen tė zhdukur.
Shumė punėtorė dhe fshatarė janė lajmėruar tė zhdukur. Ministria e Shėndetėsisė e Shqipėrisė tha se afro 300 vetė janė plagosur, pėrfshirė edhe fėmijė. Shumė tė plagosur janė nė gjendje serioze dhe janė dėrguar nė Itali e Greqi pėr trajtim tė mėtejmė. Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi ka thėnė se kjo ngjarje tragjike do tė hetohet deri nė zbardhjen e plotė tė saj.

 

Tė paktėn 8 tė vdekur nė tragjedinė e Gėrdecit tė Vorės, nė Shqipėri

Tiranė, 16 mars 2008

Gėrdec, gjithēka ėshtė bėrė shkrumb nė vendin ku ka ndodhė shpėrthimiTė paktėn 8 tė vdekur, 7 tė konfirmuar nga kryeministri Sali Berisha dhe njė nga njė i afėrm, i cili tha se djalin e dajės e gjeti me trup tė pėrgjysmuar nė Gėrdec. Numri i viktimave mund tė rritet, sipas kryeministrit, zv/kryeministrit dhe ministrit tė Brendshėm. Ende nuk janė paraqitur nė apel tė paktėn 10 punonjės tė ēmontimit tė municionit luftarak, nga 121 qė ndodheshin brenda nė fabrikė. Raportohet edhe pėr shkatėrrime tė mėdha materiale.
Numri i tė plagosurve qė kėrkuan ndihmė nė qendrat spitalore nė Tiranė, Durrės dhe Krujė ėshtė 244. Nė kėtė shifėr nuk pėrfshihet numri i personave qė mund tė kenė marrė ndihmė mjekėsore pa shkuar nė spitale.
Njė fėmijė 6-vjeēar ėshtė djegur nė 60 pėrqind tė trupit dhe njė burrė 54-vjeēar ėshtė djegur nė 80 pėrqind tė trupit. Kėta janė dėrguar bashkė me disa tė tjerė pėr kurim nė Itali dhe nė Greqi.
Mė shumė se 1 mijė trupa ushtarako-policore dhe speciale, skuadrat e kundėr minave dhe repartet xheniere po kryejnė operacione kėrkim-shpėtimi nė fshatin Gėrdec. |RTK, 17:20

 
Mbrėmė KFOR-i transportoi 300 doza gjaku, tė dhuruara nga qytetarėt e Kosovės, pėr tė plagosurit nė Gėrdec tė Vorės

Prishtinė, 16 mars 2008

Ushtaret e KFOR-it transportuan njė mjekė dhe furnizime gjaku pėr tė ndihmuar viktimat e sė shtunės, pas njė shpėrthimi nė depot e municionit nė Gėrdec tė Vorės, nė Shqipėri. Helikopteri u nis nga Prishtina nė drejtim tė Tiranės, mbrėmjen e sė shtunės, “Gjaku u dhurua nga qytetaret e Kosovės”, tha zėdhėnėsi i Trupės Multinacionale tė Lindjes. Nė Qendrėn Kombėtare pėr Transfuzion tė Gjakut tė QKUK-sė vetėm dje janė grumbulluar 547 doza gjaku.
”Roli jonė ėshtė pėr tė ofruar transportin pėr gjakun dhe mjekun. Helikopterėt janė mundėsia me e shpejtė pėr ta bėrė kėtė”, thuhet nė njė komunikatė pėr opinion tė lėshuar mėngjesin sotėm nga Kampi Bonstill, ku janė tė vendosur paqeruajtėsit Amerikan.
Vetėm nė Qendrėn Kombėtare pėr Transfuzion tė Gjakut tė QKUK-sė, falė vullnetit tė mirė dhe solidaritetit me tė plagosurit nė tragjedinė e Gėrdecit, tė shtunėn janė grumbulluar 547 doza gjaku, ndėrsa nė Tiranė mbrėmė janė dėrguar 300 doza.
Qendra Kombėtare pėr Transfuzion tė Gjakut ėshtė ende nė gjendje emergjente dhe ėshtė e gatshme qė, pėr nė Tiranė tė dėrgojė sasi tė mjaftueshme tė gjakut.
 
Shpėrthen depoja e municionit nė Gėrdec tė Shqipėrisė

Tiranė, 15 mars 2008

Shpėrthimi nė Gėrdec, TCH Pesė persona kanė vdekur dhe tė paktėn 200 tė tjerė janė plagosur nga njė varg shpėrthimesh nė njė depo municionesh nė fshatin Gėrdec tė Vorės, nė afėrsi tė Tiranės.
Zhurmė, dridhje tė fuqishme dhe re tė mėdha tymi tronditėn kryeqytetin shqiptar, pak minuta pas mesditės.
Shpėrthimi ndodhi nė depot e armatimit dhe predhave, nė fshatin Gėrdec, afro 16 kilometra larg kryeqytetit.
Deri nė orėt e vona bėhet fjalė pėr 5 viktima dhe afro 200 tė plagosur, mes tė cilėve gra e fėmijė, ku ka dhe tė lėnduar nė gjendje tė rėndė.
Incidenti mendohet tė ketė ndodhur gjatė njė operacioni ēmontimi tė armatimeve, nga njė firmė e huaj. Dėshmitarė pranė vendngjarjes kanė dhėnė dėshmi rrėqethėse si dhe theksuan faktin pėr humbje tė kontakteve me tė afėrmit e tyre, si dhe pėr shkatėrrimet masive tė banesave dhe automjeteve.
Shpėrthimet vijuan njėra pas tjetrės, duke sjellė njė atmosferė lufte nė zonė, ndėrkohė qė Tirana u pėrfshi nga njė gjendje alarmi tė ambulancave, zjarrfikėsve dhe mjeteve tė tjera tė ekipeve tė shpėtimit.
Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se numri i tė vdekurve ėshtė i konsiderueshėm, dhe ka urdhėruar ngritjen e disa shtabeve tė emergjencės. Ai e cilėsoi ngjarjen njė tragjedi tė pėrmasave tė jashtėzakonshme. Berisha tha se depot e armatimit pėrbėjnė njė rrezik kombėtar pėr vendin.
Presidenti Bamir Topi bėri thirrje pėr vetėkontroll dhe mbėshtetje ndaj bluzave tė bardha.
Spitalet e Tiranės, gjatė gjithė ditės, patėn dyndje tė ambulancave qė transportonin tė plagosurit. Politikanė dhe autoritete tė larta tė shtetit vizituan tė lėnduarit si dhe dhuruan gjak, sė bashku me mijėra banorė nga e gjithė Shqipėria.
Ndėrkohė, gjatė gjithė ditės, nė media janė pėrcjellė thirrje pėr ndihmė nga disa banorė qė kanė mbetur tė izoluar nė fshatrat pranė depove tė armatimit.
Ekspertėt e armatimeve thonė se nuk priten shpėrthime tė tjera, ndėrkohė qė ende nuk ka informacion tė saktė pėr viktimat, tė plagosurit, apo dėmet qė janė shkaktuar brenda zonės sė shpėrthimit.
Forcat e KFOR-it nė Kosovė kanė dėrguar me qindra qese gjaku dhe mjete ndihmėse pėr mbrojtjen shqiptare.
Ministria e Mbrojtjes tha se disa shtete, si Turqia dhe Maqedonia, kanė treguar gatishmėri pėr t'u gjendur pranė me logjistikė dhe burime njerėzore pranė ekipeve tė shpėtimit.
Forcat speciale tė policisė njoftuan se janė duke e mbaruar evakuimin e zonės ku gjendet depoja e armatimit nė Gėrdec, mirėpo ekipet e mbrojtjes ende nuk kanė hyrė nė zonėn e depos ku ka ndodhur shpėrthimi.
Shpėrthimi ka qenė aq i fuqishėm sa ėshtė dėgjuar edhe 100 kilometra mė larg nė Maqedoni. Zėdhėnėsi i policisė, Ivica Kotevski, ka thėnė se nė shumė shtėpi janė dridhur dritaret.
"Shumė njerėz na raportuan pėr shpėrthime tė fuqishme, por nuk ėshtė regjistruar asnjė incident", ka thėnė Kotevski.
Kryeministri Berisha ka marrė njė telefonatė nga presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, i cili shprehu tė gjithė mbėshtetjen dhe keqardhjen e tij tė thellė dhe tė qytetarėve tė Kosovės pėr kėtė ngjarje tragjike dhe solidaritetin me Qeverinė shqiptare dhe gjithė Shqipėrinė.
Kryeministri Berisha dhe presidenti Topi kanė pasur gjithashtu mesazhe ngushėllimi dhe solidariteti nga presidenti francez, Sarkozi, ministri i Jashtėm, Kushner, dhe personalitete tė tjera tė BE-sė.
Shqipėria ėshtė duke e asgjėsuar arsenalin e saj dhe po modernizon ushtrinė e saj, me qėllim qė tė marrė ftesė pėr NATO, muajin e ardhshėm, nė Samitin e Bukureshtit.|REL
 

Shefer u takua me kryetarin e komunės sė Mitrovicės

Mitrovicė, 14 mars 2008

Kryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi, tha pas
njė takimi me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė NATO-s, Jap de Hop Shefer, se KFOR-i do tė reagojė nė rast nevoje pėr tė mbrojtur integritetin territorial tė Kosovės, duke konfirmuar se UNMIK-u ka rikthyer kontrollin nė gjykatat nė veri, tė cilat nė mėngjes u uzurpuan dhunshėm nga serbėt, transmeton KosovaLive.
Pėr hyrjen me dhunė tė huliganėve serbė nė objektet e gjykatave Rexhepi tha paradite se kjo paraqet dėshtim pėr UNMIK-un nė kėtė pjesė tė Kosovės, prandaj duhet tė veprohet dhe tė mos tolerohet njė gjė e tillė.

 

Shefer: Sulmi ndaj gjykatave nė Mitrovicė, akt kundėr OKB-sė

Prishtinė, 14 mars 2008

Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, zhvillimet e sotme nė Mitrovicė, me ē'rast njė grup huliganėsh serbė kanė hyrė me dhunė nė Gjykatėn e Qarkut dhe atė Komunale, i cilėsoi si sulm ndaj Kombeve tė Bashkuara dhe komunitetit ndėrkombėtar nė pėrgjithėsi.
Shefer, u ka bėrė thirrje liderėve tė Kosovės qė tė vazhdojnė tė mbajnė nėn kontroll gjendjen dhe tė udhėheqin me proceset politike.
Shefer tha se ka biseduar me autoritetet mė tė larta ndėrkombėtare nė Kosovė dhe me presidentin Fatmir Sejdiu e kryeministrin Hashim Thaēi, dhe se ishte bindur se askush nuk i kishte kėrkuar KFOR-it pėr tė qetėsuar gjendjen e sotme nė Mitrovicė, duke rikujtuar se situata tė tilla i pėrkasin mė shumė policisė.
Intervenimi pėr tė qetėsuar gjendjen nė Mitrovicė, sipas tij, i ka takuar UNMIK-ut, pėrkatėsisht policisė sė Kosovės.
“Kosova nuk mund tė fitojė asgjė me anė tė provokimeve dhe mendoj se kryeministri e presidenti kanė treguar moderim, siē kanė treguar dhe po tregojnė shumė njerėz nė Kosovė”, tha Shefer.

 

BE-ja dėnon sulmet dhe pushtimin e gjykatave nė Mitrovicė

Bruksel, 14 mars 2008

Presidenca e Bashkimit Evropian fuqishėm i dėnon sulmet dhe pushtimin e gjyqit nė veri tė Mitrovicės. Askush nuk do tė pėrfitojė nga pėrdorimi i dhunės dhe nga sulmet ndaj institucioneve tė sundimit tė ligjit nė Kosovė, thuhet nė reagimin e presidencės sllovene tė BE-sė.
BE kėrkon nga Serbia qė tė respektojė pėrkushtimet e pėrsėritura pėr pėrmbajtje nga ēfarėdo aktiviteti ose deklarate qė mund ta rrezikojė situatėn e sigurisė, thuhet nė reagim dhe shtohet se "siguria e popullatės civile duhet tė mbetet e paprekur".

 

Kėshilli i Evropės u bėnė thirrje vendeve qė nuk e kanė njohur Kosovėn kėtė ta bėjnė sa mė shpejtė

Strazburg, 14 mars 2008

Kėshilli i Evropės u ka bėrė thirrje vendeve tė tjera tė Evropės qė tė njohin zyrtarisht shtetin e ri tė Ballkanit, Republikėn e Kosovės. Komisioni Politik dhe Byroja e Kėshillit tė Evropės i bėri thirrje vendeve tė tjera evropiane, qė nuk e kanė njohur ende pavarėsinė e Kosovės, qė kėtė ta bėjnė sa mė shpejtė.
Gjithashtu, kėto organizma kanė rrėzuar propozimin e ardhur nga deputetė serbė dhe rusė pėr mbajtjen e njė debati urgjent pėr Kosovėn nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit te Evropės.
I pranishėm nė kėtė mbledhje, deputeti demokrat Aleksandėr Biberaj, nė cilėsinė e kryetarit tė delegacionit shqiptar nė Asamblenė Parlamentare tė KE-sė, njėkohėsisht zv.president i kėsaj Asambleje, kundėrshtoi propozimin serbo-rus, i cili ėshtė kundėrshtuar edhe nga kryetarėt e delegacioneve tė vendeve evropiane, qė kanė njohur shtetin e pavarur tė Kosovės.
"Kosova e pavarur i shėrben mė se miri paqes dhe stabilitetit nė rajonin e Ballkanit dhe duke implementuar ēdo ditė elemente tė Paketės Ahtisaari, Kosova ėshtė nė rrugėn e saj natyrale tė konsolidimit tė njė shteti tė lirė, tė pavarur dhe sovran, demokratik dhe multietnik", theksoi Biberaj.

 

Rexhepi: Hyrja e protestuesve nė gjykatė paraqet dėshtim pėr UNMIK-un

Mitrovicė, 14 mars 2008

Komitetit pėr Siguri nė komunėn e Mitrovicės ka diskutuar sot ēėshtjen e gjykatave nė veri tė qytetit dhe marrjen me dhunė nga protestuesit serbė. Kryetari i komunės, Bajram Rexhepi tha se ka kėrkuar qė tė merren veprime dhe sa mė shpejt tė merret situata nėn kontroll nė ato gjykata.
"Nėse UNMIK-u lejon njė gjė tė tillė dhe nuk ndėrmerr masa pėr largimin e protestuesve nga objektet e gjykatave, ata kėtė do ta konsiderojnė si fitore dhe do tė vazhdojnė tė bėjnė veprime tė tilla. Kjo ėshtė edhe matje pulsi e autoriteteve, prandaj duhet treguar vendosmėri nga UNMIK-u, qė ėshtė pėrgjegjės pėr atė pjesė tė qytetit", tha Rexhepi. Kryetari i komunės Bajram Rexhepi tha se kjo paraqet dėshtim pėr UNMIK-un nė kėtė pjesė tė Kosovės, prandaj edhe duhet tė veprohet dhe tė mos tolerohet njė gjė e tillė.

 

Serbėt e dhunshėm nė Mitrovicė e kanė kaluar vijėn e kuqe tė UNMIK-ut, thotė Ryker

Prishtinė, 14 mars 2008

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker pėrmes njė komunikate pėr media e ka dėnuar fuqishėm sulmin e sotėm mbi Gjykatėn e Qarkut tė UNMIK-ut nė Mitrovicė."Njė bandė e madhe ka shfrytėzuar forcėn kundėr Policisė sė UNMIK-ut pėr tė hyrė nė ndėrtesė. Ata, tė cilėt i janė kthyer dhunės nė Mitrovicėn e veriut, e kanė kaluar vijėn e kuqe tė UNMIK-ut", ka thėnė duke e cilėsuar kėtė akt si tėrėsisht tė papranueshėm.
Shefi i UNMIK-ut e ka udhėzuar Policinė e UNMIK-ut qė tė rivendosė rendin dhe ligjin nė veri dhe pėr tė siguruar kontrollin e serishėm tė Kombeve tė Bashkuara mbi gjykatėn. Nė komunikatė gjithashtu thuhet se “UNMIK-u do tė mbrojė mandatin e tij nė tėrė territorin e Kosovės, pa asnjė pėrjashtim”.
Ndėrkaq, nga Qeveria e Serbisė, nėpėrmes njė telefonate, Ryker ka kėrkuar qė t'i ndėrpresė sulmet nė veri tė Kosovės, dhe ėshtė zotuar se administrata ndėrkombėtare nuk do tė tolerojė shkeljen e rendit dhe ligjit.

 

Sejdiu e Thaēi kėrkojnė nga Rykeri tė autorizojė policinė dhe KFOR-in pėr kthimin e rendit nė Mitrovicė

Prishtinė, 14 mars 2008

Pas hyrjes me dhunė tė njė grupi banditėsh serbė nė objektet e gjykatave nė Mitrovicė, kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, kanė kėrkuar nga shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, qė tė autorizojė policinė e UNMIK-ut dhe KFOR-in pėr t’i larguar nga ndėrtesa e Gjykatės sė Qarkut nė Mitrovicė, uzurpuesit e kėsaj ndėrtese dhe mbrojtjen e vazhdueshme tė gjykatės.

 

Serbėt hyjnė me dhunė nė objektet e gjykatave nė Mitrovicė

Mitrovicė, 14 mars 2008

Pas njė proteste tė dhunshme njė grup banditėsh serbė, rreth 150, kanė arritur me forcė tė demolojnė dy porta tė rrethojave dhe mė pas tė futen nė objektet e Gjykatės sė Qarkut dhe asaj Komunale nė Mitrovicė. Protestuesit e mbėshtetur nga punėtorėt e qendrės spitalore, me sė paku gjashtė vetura ambulantore, kanė arritur qė fillimisht tė demolojnė portėn hyrėse, qė shpie nė drejtim tė rrugės pėr nė oborrin e kėtyre gjykatave. SHPK, thotė se “njėsitet e specializuara tė policisė sė UNMIK-ut kanė bėrė pėrpjekjet e tyre maksimale pėr t’i ndaluar protestuesit e rebeluar, tė cilėt nė linjė tė parė kishin inkuadruar kryesisht gra dhe nga prapavija vazhdimisht po sulmonin forcat policore me mjete tė forta tė metalit dhe gurė”.
Pas hyrjes nė objektet e gjykatave, kanė zhvendosur flamurin e Kombeve tė Bashkuara dhe kanė vendosur flamuj serb.

 
Thaēi kėrkohen nga MPB pėrgatitjen e dokumenteve civile tė Republikės sė Kosovės

Prishtinė, 13 mars 2008

Shtetasit e Kosovės, sė shpejti mund tė pajisen me pasaportat e Republikės sė Kosovės qė do tė jenė me ngjyrė tė kaltėr tė mbyllur dhe stemėn e Republikės nė mes, tha sot nė mbledhjen e Qeverisė, kryeministri Hashim Thaēi, ku u miratua nė parim Projektligji pėr nxjerrjen sa mė tė shpejtė tė dokumenteve tė reja pėr shtetasit kosovarė dhe u diskutuan pėrgatitjet lidhur me Konferencėn e Donatorėve pėr Kosovėn qė pritet tė mbahet sė shpejti nė Bruksel.
“Kam kėrkuar nga ministri i Punėve tė Brendshme tė bėjė pėrgatitjet adekuate pėr kėtė, sikurse pėr pasaporta letėrnjoftime, patentė shofer dhe tė gjitha dokumentet tjera tė lėshuara nga institucionet e Kosovės, duhet tė jenė tė reja dhe nė pėrputhje me atė qė e lėshon shteti i pavarur dhe sovran i Kosovės. Kėtu hyjnė edhe qytetarėt tanė qė jetojnė nė diasporė”, ka sqaruar Thaēi.

 
Kermabo: EULEX do tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės

Prishtinė, 13 mars 2008

Shefi i Misionit tė BE-sė nė Kosovė EULEX, Iv De Kermabo, tha se sundimi i ligjit ėshtė baza pėr njė shoqėri demokratike. Ne duhet ta pėrmirėsojmė sundimin e ligjit, nė bazėn e njė bashkėpunimi mes institucioneve tė Kosovės me EULEX-in, i cili do tė monitorojė dhe kėshillojė kėtė. Jam i gatshėm dhe i pėrkushtuar qė sė bashku me ju ta arrijmė kėtė synim, sepse pa sundim tė ligjit dhe luftimin e dukurive negative nuk do tė ketė Kosovė demokratike, tha Kermabo, pas takimit me kryeparlamentarin Jakup Krasniqi.
Krasniqi premtoi se Kuvendi i Republikės sė Kosovės do tė ofrojė tė gjithė infrastrukturėn e ligjore pėr veprimin e EULEX-it nė Kosovė dhe kėrkoi qė ai tė jetė i shtrirė nė gjithė territorin e vendit.

 
Pas zgjedhjeve nė Serbi, EULEX-i shtrihet edhe nė veri tė Kosovės, thotė Fejt

Bruksel, 13 mars 2008

I dėrguari i posaēėm i BE-sė nė Kosovė, Piter Fej, ka deklaruar se do tė presė 11 majin dhe rezultatet e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme parlamentare nė Serbi para se tė marrė vendimin pėr vendosjen e EULEX-it nė veri tė Kosovės.
Duke u pėrgjigjur nė pyetjen e gazetarėve nė Bruksel se si mund tė jetė pėrfaqėsues i posaēėm i BE-sė, nėse Kosovėn nuk e njohin tė gjitha anėtaret e Unionit, Fejt tha se misioni me pėrfaqėsuesin e posaēėm dhe njohja trajtohen ndaras.
Ai ka shtuar se baza legale pėr punėn e tij ėshtė rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit. Fejt gjithashtu ka thėnė se BE ėshtė e vendosur qė tė sistemohet nė tė tėrė territorin e Kosovės, por se duhet kohė qė pėr t'u parė kur dhe si do tė realizohet ky qėllim.

 

Server: Rusia dhe Serbia nuk mund ta parandalojnė vendosjen misionit tė BE-sė nė Kosovė

Pragė, 13 mars 2008

Bashkimi Evropian ka arritur unitet pėr vendosjen e misionit tė tij nė Kosovė, ndėrsa Rusia dhe Serbia mund tė bėjnė probleme, por nuk mund ta parandalojnė vendosjen, tha Daniel Server nga Instituti amerikan i Paqes, me seli nė Uashington. Mirėpo, siē vėren Server, "problemi real ėshtė nė veri", ku nė vend tė Prishtinės "autoritetin po e imponojnė Bashkimi Evropian dhe NATO ja". Prandaj, derisa kjo tė bėhet, de fakto do tė shohim ndarje", theksoi Server pėr Radion Evropa e Lirė.
Duke folur pėr raportet ndėrmjet UNMIK-ut dhe misionit tė BE-sė, ai tha se "Kombet e Bashkuara po largohen, ndėrsa Bashkimi Evropian po arrin". "Kjo do tė thotė se ėshtė krejtėsisht e qartė se nė Kosovė do tė ekzistojė njė prani ndėrkombėtare", shpjegoi Server, duke shtuar se ėshtė e rėndėsishme qė kosovarėt tė "kuptojnė se ekziston sovranitet i kufizuar" qė e kanė e pasur shumė vende. Nė kontekstin e zgjedhjeve tė ardhshme tė Serbisė dhe nėse Beogradi mund t'i organizojė ato edhe nė Kosovė, Server thotė se nė bazė tė planit tė Ahtisaarit, "serbėt e Kosovės kanė tė drejtė tė votojnė nė zgjedhjet e Serbisė", duke shtuar se nuk sheh asnjė problem lidhur me kėtė ēėshtje. "Nuk kam problem me njerėzit qė duan tė votojnė, kudo qė ata jetojnė. Nuk mendoj se dikush duhet tė ndjehet i provokuar nga kjo", shprehet ai.

 

Frid: Pavarėsia e Kosovės garanci pėr stabilitetin nė Ballkan

Uashington, 13 mars 2008

Komisioni i Punėve tė Jashtme i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan zhvilloi njė seancė dėgjimore me temėn “Ballkani pas pavarėsisė sė Kosovės dhe nė prag tė zgjerimit tė NATO-s”.
Gjatė diskutimeve, ligjvėnėsit amerikanė janė pajtuar se pavarėsia e Kosovės nuk ka pasur alternativė tjetėr.
Nė kėtė dėgjim, ndihmėssekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, tha se "Kosova nuk paraqet precedent".
Ai tha se Ballkani mbetet njė rajon kyē pėr Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e tyre evropianė dhe se me zgjidhjen e statusit politik tė Kosovės eliminohet edhe njė burim tjetėr paqėndrueshmėrie nė rajon. Njė pyetje e rėndėsishme qė ngrihej vazhdimisht para zgjidhjes sė statusit ka qenė mundėsia e Kosovės pėr tė mbijetuar si njė shtet i suksesshėm me njė ekonomi funksionale. Me zgjidhjen e statusit, eliminohet edhe ky shqetėsim, u tha ligjvėnėsve ndihmėssekretari Frid.
Vendimi i administratės amerikane pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės u mbėshtet nga anėtari i Kongresit, demokrati Eliot Engel, i cili tha se nuk kishte alternativa mė tė mira.
"As kontrolli i Kombeve tė Bashkuara e as kontrolli i Serbisė ndaj Kosovės nuk ishin alternativa tė mundshme", tha ai.
Ndihmėssekretari i Shtetit, Daniel Fried, u pajtua me kėto konstatime, duke thėnė se Serbia e humbi kontrollin mbi Kosovėn qė nė vitin 1999.
"Pėrpjekjet tona nė Ballkan janė tė bazuara nė njė objektiv gjithėpėrfshirės: integrimi i rajonit nė institucionet euro-atlantike", tha Fried, duke shtuar se qė "prej shpalljes sė pavarėsisė, kosovarėt kanė lėvizur shpejt pėr t'i respektuar dhe, para sė gjithash, pėr t'i mbrojtur minoritetet, e veēanėrisht serbėt".
Kryesuesi i Komitetit, demokrati Howard L.Berman, e lavdėroi administratėn e presidentit Bush pėr njohjen e shtetit tė ri dhe tha se ai "beson se ky hap do tė krijojė siguri dhe stabilitet nė Ballkan".
"Tani, me zgjidhjen e statusit politik tė Kosovės, liderėt e saj duhet tė pėrqendrohen nė ndėrtimin e njė ekonomie tė fuqishme, tė shėndoshė dhe tė vetqėndrueshme", ka thėnė Berman.
Sipas tij, sfidat nė kėtė drejtim janė tė mėdha, por tė tilla janė edhe pasuritė qė Kosova ka, burimet minerale, popullatė tė re dhe vendosmėri pėr tė ecur pėrpara.

 

Shefer, tė premten, viziton Kosovėn

Bruksel, 12 mars 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, planifikon qė kėtė tė premte ta vizitoj Kosovėn. Kjo do tė jetė vizita e parė e njė zyrtari tė lartė tė NATO-s, prej se Kosova e shpalli pavarėsinė. Zėdhėnėsi i aleancės, James Appathurai tha se Shefer do tė takohet me presidentin dhe kryeministrin e Kosovės dhe me komandantėt e trupave tė KFOR-it.
Ėshtė paraparė qė sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s tė takohet edhe me liderėt e serbėve tė Kosovės. |REL

 

Kuvendi miratoi edhe 10 projektligje nga Pakoja e Ahtisarit

Prishtinė, 12 mars 2008

Deputetėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės kanė miratuar nė parim edhe 10 projektligje qė dalin si obligim nga Pakoja e Ahtisaarit, pėrfshirė kėtu edhe projektligjin pėr Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe atė pėr Forcėn e Mbrojtjes sė Kosovės. Kryeministri Hashim Thaēi duke paraqitur ekspozeun e projektligjit pėr MPJ-sė, theksoi se ky projektligj rregullon themelimin e njė institucioni tė ri qė ėshtė i rėndėsishėm pėr kėtė periudhė tė realitetit tė ri nė Kosovė.
Thaēi u shpreh se ky projektligj krijon dhe organizon krijimin e shėrbimit diplomatik nė vende tė tjera dhe nė organizatat tė ndryshme ndėrkombėtare. Ai tha se ky projektligj ėshtė nė harmoni tė plotė edhe me dispozitat e projektkushtetutės sė Kosovės.
Kryeministri paraqiti para deputetėve edhe ekspozenė e projektligjit pėr Ministrinė e Forcės se Sigurisė sė Kosovės dhe projektligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, i cili po ashtu bazohet plotėsisht nė dispozita e pakos sė Ahtisarit dhe tė projektkushtetutės sė Kosovės.
"Forca e sigurisė do tė jetė e armatosur sipas standardeve ndėrkombėtare nga 2.500 pjesėtarė aktiv dhe 800 pjesėtarė rezervė. Forca e sigurisė sė Kosovės do tė jetė e disenjuar ashtu qė tė pėrgjigjet kėrkesave tė sigurisė pėr qytetarėt, sipas standardeve ndėrkombėtare dhe do tė monitorohet nga prania ushtarake ndėrkombėtare nė bashkėrendim me pėrfaqėsuesin civil ndėrkombėtar", shpjegoi Thaēi.
Kuvendi miratoi nė parim edhe Projektligjin pėr tė drejtat komuniteteve dhe pjesėtarėt e tyre, projektligjin pėr menaxhimin e financave publike dhe pėrgjegjėsitė i vitit 2008, projektligjin pėr financat e Pushtetit Lokal dhe projektligjin pėr Aviacionin Civil, atė pėr Prokurorinė Speciale tė Republikės sė Kosovės dhe projektligjin pėr kompetencat, pėrzgjedhjen dhe caktimin e lėndėve tė gjyqtarėve dhe prokurorėve tė misionit EULEX nė Kosovė.

 

Ahmeti: Nuk do tė jemi pjesė e Qeverisė sė Gruevskit

Tetovė, 12 mars 2008

Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti, ka thėnė se nuk dėshiron tė jetė pjesė e Qeverisė aktuale qė udhėhiqet nga Nikola Gruevski, edhe nėse PDSH-ja definitivisht largohet nga koalicioni.
Ahmeti tha se partia qė udhėheq ai, Bashkimi Demokratik pėr Integrim, ėshtė pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohshme para samitit tė NATO-s, i cili do tė mbahet nė Bukuresht.
Duke komentuar paralajmėrimet e liderit tė PDSH-sė pėr largim nga Qeveria, Ahmeti tha se Thaēi nuk kishte zgjidhje tjetėr.

 

Khalilzad: Beogradi duhet tė pajtohet me realitetin se pavarėsia e Kosovės ka ndodhur - ata qė besojnė se mund tė anulohet, gabojnė

Nju Jork, 12 mars 2008

Zalmaj Khalilzad: Beogradi tė mėsohet me realitetin se pavarėsia e Kosovės ka ndodhur - ata, qė besojnė se mund tė anulohet, gabojnėNė mbledhjen e mbrėmshme tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara kushtuar Kosovės, Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanė inkurajuar Serbinė qė tė braktisė pėrpjekjet pėr tė vėnė nėn kontroll Kosovėn dhe ndėrkohė tė pranojė se ai territor ėshtė bėrė shtet.
Ambasadori amerikan nė Kombet e Bashkuara, Zalmaj Khalilzad tha se komuniteti ndėrkombėtarė e respekton Serbinė, por Beogradi duhet tė adoptohet me realitetin se pavarėsia e Kosovės ka ndodhur: "Ne dėshirojmė qė populli serb ta dijė se bota, komuniteti ndėrkombėtarė dhe Kėshilli i Sigurimit i respekton ata, dhe i merr nė konsideratė, dhe pėr kėtė ne u kemi pėrkushtuar shumė kohė. Por, ata nė Serbi, qė besojnė se ajo qė ka ndodhur nė Kosovė mund tė anulohet, gabojnė" tha ambasadori Khalilzad.
Sekretari i Jashtėm britanik, Xhona Sauers ka folur pėr nevojėn qė tė arrihet sukses me pavarėsinė tė cilėn e ka deklaruar Kosova. "Rusia ka qarkulluar njė draft deklaratė presidenciale. Ajo ka qenė e bazuar nė premise tė cilat tani janė tejkaluar. Shumė anėtarė tė Kėshillit tė Sigurimit e kanė njohur Kosovėn si shtet tė pavarur dhe ajo qė duam ne ėshtė qė kjo pavarėsi tė jetė e suksesshme", ka thėnė ambasadori Sauers, duke shtuar se njė ndėr pikat e vetme me tė cilat Britania e Madhe pajtohet nė atė deklaratė ėshtė ajo qė bėn thirrje pėr mospėrdorim tė dhunės dhe pėr respektim tė pranisė ndėrkombėtare nė terren. "Ka njerėz nė Serbi tė cilėt mendojnė pėrtej ēėshtjeve imediate, tė tillė qė mendojnė pėr interesin afatgjatė tė vendit tė tyre", ka thėnė ai duke folur pėr disa pika tė veēanta tė fjalimit tė ministrit serb tė punėve tė Jashtme, i cili ėshtė lexuar nė njė sesion tė hapur. "Pėrderisa roli i Bashkimit Evropian rritet dhe pavarėsia e Kosovės njihet gjithnjė e mė shumė, UNMIK-u duhet t'u pėrshtatet kėtyre zhvillimeve", ka thėnė Sauers, duke folur pėr misionin e ardhshėm tė BE sė nė Kosovė, i cili ėshtė kundėrshtuar edhe njė herė nga Serbia.
Nga ana e tij, ministri i Punėve tė Jashtme tė Serbisė, Vuk Jeremiq ka thėnė se Rezoluta 1244 duhet tė respektohet nė tėrėsi si e vetmja mėnyrė qė, sipas tij, 'tė ndalet pėrkeqėsimi i situatės nė Kosovė. Ai ka nėnvizuar se mandati i UNMIK ut ėshtė i definuar qartė dhe "ai nuk guxon tė shkelet". "Pėr kėtė shkak ne kėrkojmė fuqishėm qė tė mos ketė transfer tė mėtejmė tė pėrgjegjėsive nga UNMIK u nė ndonjė trup tjetėr", ka thėnė Jeremiq. Jeremiq ka thėnė se Serbia ėshtė kundėr pėrdorimit tė forcės ushtarake nė Kosovė dhe "nuk e ka ndėrmend tė vendosė embargo ekonomike ndaj Kosovės edhe pas shpalljes sė pavarėsisė". Ai ka shtuar se Beogradi ėshtė i gatshėm pėr dialog, marrėdhėnie tė mira me tė gjithė dhe respektim tė sė drejtės ndėrkombėtare.
Ambasadori i Rusisė, Vitalij Ēurkin ka marrė pak mbėshtetje pėr draftin e deklaratės sė Kėshillit tė Sigurimit qė do ta dėnonte shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės. Pėrfaqėsuesi i Rusisė i quajti tė paligjshme edhe planet e Bashkimit Evropian pėr tė administruar me Kosovėn.

 

Shpallet konkursi pėr Himnin e Republikės sė Kosovės

Prishtinė, 12 mars 2008

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ka shpallė sot konkursin pėr Himnin e Republikės sė Kosovės. Ky konkurs ka tė bėjė kryesisht me kompozimin e muzikės, e jo edhe me tekstin e himnit. Megjithatė, tekstet e propozuara tė himnit mund tė pėrfshihen nė aplikacion, nė cilėndo gjuhė zyrtare tė Republikės sė Kosovės. Nė kriteret e konkursit pėr himnin shtetėror, thuhet se kompozimi duhet tė jetė i dallueshėm, unik dhe origjinal.
Himni shtetėror i Kosovės nuk duhet tė paraqesė apo tė jetė i ngjashėm me himnin e cilėsdo parti politike, lėvizje apo institucion tė Republikės sė Kosovės. Po ashtu, kėrkohet qė nė himn tė mos implikohet ēfarėdo besnikėrie ndaj cilitdo komunitetet etnik tė Republikės sė Kosovės.

 

Armenia nuk pėrjashton mundėsinė e njohjes sė Kosovės

12 mars 2008

Kryeministri aktual dhe presidenti i porsazgjedhur i Armenisė, Serzh Sargsyan, nuk ka pėrjashtuar mundėsinė e njohjes tė pavarėsisė sė Kosovės, duke shpresuar se kjo gjė nuk do t’i pėrkeqėsojė marrėdhėniet me Rusinė.Armenia angazhohet pėr “realizimin e tė drejtės pėr vetėvendosje tė popujve dhe nga ky kėndvėshtrim pėrshėndesim pavarėsinė e Kosovės”, ka thėnė Sargsyan, duke shtuar se raportet me Rusinė nuk do tė pėrkeqėsohen nėse Armenia njeh pavarėsinė e Kosovės.
Sipas tij, Armenia nuk duhet t’i dėmtoj interesat personale, vetėm pėr tė mos u fyer miqtė e saj. "Nėse jemi miq, atėherė duhet t’i vlerėsojmė interesat e dyanshme”, ka thėnė Sargsyan.
Kryeministri i Armenisė po ashtu ėshtė shprehur se “Kosovėn nuk e sheh si precedent” pėr enklavėn armene Karabah, tė shkėputur nga Azerbajxhani, pėr tė cilėn ka thėnė se Armenia nuk e ka nė plan ta njohė nė njė tė ardhme tė afėrt.

 

SHBA mbėshtesin anėtarėsimin e Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Kroacisė nė NATO

Uashington, 12 mars 2008

Administrata amerikane mbėshtet synimin e Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Kroacisė pėr tė hyrė nė NATO, ka deklaruar ndihmėssekretari amerikan, Daniel Frid. Duke folur pėr Kosovėn nė Senatin amerikan, Frid ka thėnė se pasi qė tash Kosova ėshtė e pavarur duhet tė mendojmė si tė ndihmojmė tėrė rajonin e Ballkanit qė t’i tejkalojė pasojat e krizės nga vitet e 90-ta dhe tė forcojė sigurinė dhe demokracinė.
“Nė kėtė drejtim, administrata amerikane fuqishėm mbėshtet hyrjen e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė nė NATO, pasi qė tė tri kėto shtete kanė treguar gatishmėrinė e tyre pėr tė ndarė pėrgjegjėsinė nė kuadėr tė NATO-s dhe t’i dėrgojnė trupat e tyre nė Afganistan, Kosovė dhe vendet tė tjera”, ka thėnė Frid.
Sipas tij, pėrkrahja e Uashingtonit pėr kėto shtete do t’i tregonte botės se po vazhdon me sukses zgjerimi i NATO-s, kanė raportuar mediat botėrore.

 

Rupel: Shtetet e Ballkanit mos t’i pengojnė njėri-tjetrit pėr hyrje nė BE

Bruksel, 12 mars 2008

Dimitrij Rupel: Ka pasur sulme nė kufirin Kosovė-Serbi, janė djegur kontejnerėt dhe gjėra tė tjera, prandaj UNMIK-u duhet tė luajė rol shumė tė rėndėsishėm Ministri slloven i Punėve tė Jashtme, Dimitrij Rupel, ka deklaruar se shtetet e Ballkanit perėndimor nuk guxojnė t’i pengojnė njėri-tjetrit pėr tė hyrė nė Bashkimin Evropian. Ministri slloven, i cili kryeson Kėshillin e Ministrave tė BE-sė, ka thėnė nė konferencėn kushtuar Ballkanit perėndimor nė Bruksel se, gjatė hyrjes nė Bashkimin Evropian vendet e Ballkanit perėndimor do tė duhej tė nėnshkruanin njė marrėveshje me tė cilėn do tė obligoheshin se nuk do t’i pengojnė shtetet e tjera tė Ballkanit tė hyjnė nė NATO.
“Nėse dėshirojmė tė arrijmė stabilitetin, lirinė dhe sigurinė nė Evropė, atėherė nuk ekziston alternativa pėr perspektivėn e anėtarėsimit nė NATO tė shteteve tė Ballkanit perėndimor”, ka thėnė Rupel, pėr tė shtuar se kjo gjė vlen si pėr BE-nė ashtu edhe pėr shtetet tė tjera nė rajon.
Nė raportin e tij Rupel po ashtu ka theksuar se, nėse Serbia nuk e pranon dorėn e shtrirė tė BE-sė, atėherė, vendet anėtare tė saj do tė orientohen pėr t’i ndihmuar mė shumė shtetet tjera nė rajon – Kroacinė, Bosnjėn e Hercegovinėn, Malin e Zi, Maqedoninė dhe Kosovėn.

 

Marshi “Tė gjithė pėr Ramushin”, anulohet me kėrkesė tė Haradinajt

Prishtinė, 11 mars 2008

Marshi paqėsor “Tė gjithė pėr Ramushin”, i paraparė tė mbahet tė enjten, mė 13 mars, ėshtė anuluar me kėrkesė tė ish-kryeministrit tė Kosovės Ramush Haradinaj.
Ish-komandanti i UĒK-sė nė Dukagjin, e mė vonė kryeministėr i Kosovės, Ramush Haradinaj, i ka dėrguar njė letėr nga Tribunali i Hagės, Kėshillit Organizativ tė marshit paqėsor “Tė gjithė pėr Ramushin”, me kėrkesė qė ky marsh tė mos mbahet.
Kėshilli organizativ i marshit paqėsor, nė njė konferencė pėr shtyp, tha se ata do ta respektojnė vendimin e Ramush Haradinajt, kėshtu qė marshi nuk do tė mbahet. Ish-kryeministri Agim Ēeku, nė emėr tė Kėshillit organizativ, bėri tė ditur se njėra ndėr arsyet qė ka dhėnė Ramushi pėr anulimin e marshit ka qenė edhe ajo se ai nuk dėshiron qė ky marsh tė shndėrrohet nė diēka jo tė mirė dhe se nuk dėshiron qė nė Kosovė tash pas pavarėsisė tė shohė protesta.
Ēeku, pėrmes kėsaj konference, dha mesazhin qė ishte paraparė tė jepej nė marsh. “Ne besojmė nė pafajėsinė e Haradinajt dhe tė tjerėve dhe besojmė nė luftėn e drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Kosova ėshtė nė pritje tė lirimit tė ish-kryeministrit Haradinaj”.

 

Kuēi: Kosova sivjet do tė hapė rreth 20 ambasada

Prishtinė, 11 mars 2008

Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi i tha sot Komisionit pėr Marrėdhėnie me Jashtė tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės se ndėr objektivat e Qeverisė, nė planin e politikave tė jashtme tė saj, ėshtė krijimi i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, pėr ēka, sipas tij, po bėhen pėrgatitjet e duhura, pėrfshirė edhe pėrgatitjen e stafit pėr kėtė ministri.
"Gjatė kėtij viti Kosova synon tė themelojė rreth 20 misione diplomatike nė vende tė ndryshme tė botės", i tha Kuēi Komisionit.
Ai tha se "Qeveria pret qė Kosova tė njihet nga rreth 100 shtete deri nė fund tė kėtij viti".
Kuēi gjithashtu ka shtuar se anėtarėsimi i Kosovės nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe nė Bankėn Botėrore janė prioritete tė Qeverisė sė Kosovės.

 

Shtajnmajer: Serbėt e Kosovės nuk duhet tė lejohen tė marrin pjesė nė zgjedhjet e Serbisė

Prishtinė, 11 mars 2008

Kėshtu ka deklaruar, mes tjerash, ministri i Jashtėm gjerman, Frank Valter Shtajnmajer, pas takimit tė ministrave tė jashtėm tė BE-sė, duke argumentuar, se ky grup popullsie i pėrket shtetit tė Kosovės, ndėrsa nė Beograd presupozohet, qė teorikisht zgjedhjet duhet tė zhvillohen nė tė gjithė territorin e Kosovės sepse, sipas tyre, ky ėshtė territor serb, njofton DW.
BE do tė ishte e gatshme pėr nėnshkrimin e marrėveshjes sė stabilizim-asociimit, megjithėse i kėrkuari pėr krime lufte ish-gjenerali Mlladiq ende vazhdon tė jetė i lirė.
Deri tani qeveria serbe i ka hedhur poshtė tė gjitha ofertat pėr Kosovėn. Kėtij pozicioni ajo do t“i pėrmbahet deri nė zgjedhjet e majit, beson ministri Shtajnmajer.
Ai ka frikė se nė luftėn elektorale do tė shprehen tonet nacionaliste dhe mund tė ketė tensionim tė mėtejshėm:
"Njė gjė e tillė mund bėjė, qė nė pėrgatitje e sipėr tė zgjedhjeve tė shkallėzohen tonet nacionaliste duke tentuar sėrish pėr tė arritur nė Veri tė Kosovės, ku padyshim arrin krahu i zgjatur serb", ka thėnė mes tjerash ministri i Jashtėm gjerman, Frank Valter Shtajnmajer.
Veriu i Kosovės i banuar kryesisht nga serbė e refuzon bashkėpunimin me qeverinė nė Prishtinė. Ky grup i popullsisė nuk duhet tė lejohet tė marrė pjesė nė zgjedhje, kėrkoi ministri gjerman Steinmeier, duke argumentuar, se ky grup popullsie i pėrket shtetit tė Kosovės. Ndėrsa nė Beograd presupozohet, qė teorikisht zgjedhjet duhet tė zhvillohen nė tė gjithė territorin e Kosovės, sepse ky ėshtė territor serb.
Ndėrkohė nė Kosovė ka nisur punėn misioni i policisė dhe i drejtėsisė me rreth 20 punonjėsit e parė. Kontigjenti i BE-sė gjatė katėr muajve tė ardhshėm do tė rritet nė 1.800 punonjės qė do tė zėvendėsojnė administratėn e deritanishme tė UNMIK-ut.|DW

 
Ban Ki Mun: Kosova ėshtė rast i veēantė

Nju Jork, 11 mars 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Ban Ki Mun tha pėr mediat ruse se rezoluta 1244 ėshtė ende nė fuqi dhe se UNMIK-u vepron nė bazė tė saj.
I pyetur nėse bashkėsia ndėrkombėtare do tė mund tė pranonte pavarėsinė e rajoneve tjera nė botė, Ban Ki Mun u shpreh se "secilėn situatė duhet marrė nė konsideratė duke u bazuar nė specifikat e saj. Duke mos dashur tė komentoj pavarėsinė e Kosovės, dua tė them se ajo paraqet njė rast tė veēantė", deklaroi sekretari i OKB-sė, Ban Ki Mun.

 

Miliband: Misioni i BE-sė ta mbulojė gjithė Kosovėn

Bruksel, 10 mars 2008

Sekretari i Jashtėm britanik, David Miliband, tha se misioni i Bashkimit Evropian, qė do ta zėvendėsojė misionin e UNMIK-ut nė Kosovė, duhet ta mbulojė tėrė Kosovėn.
Ai tha se misioni i BE-sė duhet tė sigurojė se pa frikė apo favore, tė gjithė qytetarėt e Kosovės kanė pėrfitime nė tė ardhmen e vendit tė tyre.
Miliband, kėto komente i bėri nė Bruksel, pas takimit tė ministrave tė Jashtėm tė BE-sė, ku u diskutua pėr situatėn nė Kosovė dhe nė Serbi.

 

Mbishkrimet “Republika e Kosovės” edhe nė kufi me Maqedoninė

Prishtinė, 10 mars 2008

Pas pikės kufitare Merdare, nė kufi me Serbinė, punonjėsit e Departamentit tė Shėrbimeve tė Inxhinieringut dhe tė Menaxhimit tė Ndėrtesave tė MSHP-sė, nė bashkėpunim me policinė kufitare, sot, kanė vendosur pllakat me mbishkrimin “Republika e Kosovės” edhe nė pikat kufitare me Maqedoninė, nė Han tė Elezit dhe nė Glloboēicė, duke ēuar numrin e pikave kufitare me mbishkrimet “Republika e Kosovės”, nė tre.
Janė kėto dy pika kufitare, qė ndajnė Republikėn e Kosovės me atė tė Maqedonisė. Me kėto pllaka, numri i pikave kufitare, qė kanė mbishkrimet “Republika e Kosovės” arrin nė tre.
Punonjėsit e DSHIMN-sė tė MSHP-sė ditėve tė ardhshme do tė vazhdojnė vendosjen e pllakave me kėtė mbishkrim nė tė gjitha pikat kufitare, qė e rrethojnė Kosovėn me vendet fqinje, njofton Zyra e komunikimit pranė MSHP-sė.

 

BE kėrkon qė tė shtohet siguria pėrgjatė kufirit Kosovė-Serbi

Bruksel, 10 mars 2008

Dimitrij Rupel: Ka pasur sulme nė kufirin Kosovė-Serbi, janė djegur kontejnerėt dhe gjėra tė tjera, prandaj UNMIK-u duhet tė luajė rol shumė tė rėndėsishėm Bashkimi Evropian ka kėrkuar sot nga misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, qė ta shtojė sigurinė pėrgjatė kufirit me Serbinė.
Diplomatėt kanė thėnė se BE-ja do tė kėrkojė nga Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun, qė tė sigurojė se policia e UNMIK-ut nuk do tė dobėsohet deri nė dorėzimin e detyrave te misioni i BE-sė, qė pritet tė kompletohet nga mesi i qershorit.
"Ka pasur sulme nė kėtė kufi, janė djegur kontejnerėt dhe gjėra tė tjera, prandaj UNMIK-u duhet tė luajė rol shumė tė rėndėsishėm", tha Dimitrij Rupel, ministėr i Jashtėm i Sllovenisė, pas takimit tė sotėm tė ministrave tė Jashtėm tė BE-sė nė Bruksel.
"Ne kemi mbėshtetur idenė qė UNMIK-u tė vazhdojė tė punojė nė kufirin ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės dhe qė atė kufi ta mbajė nė kushte tė mira", tha Rupel.
"Ajo qė dėshirojmė ne, ėshtė ta parandalojmė ndarjen e butė", tha ministri i Jashtėm holandez, Maxime Verhagen.

 

Nė QKUK po harxhohen edhe barnat e fundit pėr raste emergjente

Prishtinė, 10 mars 2008

Qendra Klinike Universitare e Kosovės (QKUK), ėshtė duke i harxhuar edhe barėrat e fundit pėr raste emergjente, salla operative dhe Repartin e hemodializės dhe nėse nuk intervenohet nga Ministria e Shėndetėsisė atėherė kaosi nė kėtė qendėr ėshtė i pashmangshėm.

 

Gjykatat dhe burgu mbeten shqetėsim nė Mitrovicė

Mitrovicė, 10 mars 2008

Zyrtarėt politikė dhe pėrgjegjėsit e sigurisė nė Mitrovicė, vlerėsuan tė hėnėn se gjendja e sigurisė gjatė ditėve tė fundjavės ka kaluar e qetė dhe pa incidente qė do tė ndikonin nė tensionimin e gjendjes sė pėrgjithshme nė kėtė komunė, ndėrkohė qė vazhdojnė shqetėsimet pėr organet e drejtėsisė dhe burgun nė veri, ku prej disa javėsh nuk kanė qasje punėtorėt shqiptarė

 

Turqia kėrkon njohjen e Kosovės nė Samitin e Konferencės Islamike

Prishtinė, 10 mars 2008

Ministrat e Jashtėm tė Organizatės sė Konferencės Islamike janė takuar tė hėnėn nė Dakar pėr tė diskutuar pėrgatitjet qė po bėhen pėr mbajtjen e samitit tė kėtyre shteteve mė 13 dhe 14 tė kėtij muaji.
Ministrat kanė diskutuar dokumentet qė do tė duhej tė miratoheshin nė samit. Sipas gazetės turke “Zaman”, Turqia ėshtė munduar qė nė njė pikė tė konkluzioneve tė fusė edhe njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, por kjo ėshtė kundėrshtuar nga Azerbajxhani, Egjipti, Sudani dhe Indonezia. Nė vend tė kėsaj nė dokument vetėm do tė shprehet solidariteti me popullin e Kosovės. Megjithatė, Ankaraja do tė insistojė pėr njohjen e Kosovės nė takimet me ministrat dhe kryetarėt e shteteve islamike. Deri tash pavarėsinė e Kosovės e kanė njohur 5 shtete tė Konferencės Islamike – Shqipėria, Turqia, Malajzia, Afganistani dhe Senegali, kurse njėjtė pritet tė veprojnė shumė shpejt Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

 

Beglinge: Ndihma e institucioneve tė Zvicrės nuk do tė mungojė...

Prishtinė, 10 mars 2008

Kosova i shpreh mirėnjohje Zvicrės pėr kontributin e madh qė ka dhėnė nė zhvillimin e tė gjitha proceseve nė Kosovė, sidomos nė mbėshtetjen e pavarėsisė sė vendit tonė, por edhe nė proceset politike dhe nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės, me donacionet qė ka ofruar, i tha shefit tė Zyrės sė Zvicrės nė Prishtinė, Lukas Beglinger, kryetari i Parlamentit tė Kosovės Jakup Krasniqi.
Zvicra, theksoi Krasniqi, ishte ndėr vendet e para qė pėrmendi pavarėsinė e Kosovės, dhe qė e ka pranuar shtetin e pavarur e sovran tė Kosovės.
Nė vazhdėn e kėtij bashkėpunimi tė gjerė, sidomos nė lėmin ndėrparlamentar, pritet qė sė shpejti Kosovėn ta vizitojė edhe ministrja e Punėve tė Jashtme tė Zvicrės, e cila ka kontribuar shumė pėr pėrshpejtimin njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, si dhe njė delegacion parlamentar, qė do tė reflektohet pozitivisht nė thellimin e bashkėpunimit tė mėtejmė ndėrmjet Parlamentit tė Zvicrės dhe atij tė Kosovės.
Edhe shefi i Zyrės sė Zvicrės nė Prishtinė, Luk Shukmėkombshe tė Lindjes as Beglinger, u angazhua pėr thellimin e bashkėpunimit ndėrparlamentar ndėrmjet dy shteteve. Ndėrkaq, duke folur pėr segmentet tjera tė bashkėpunimit ndėrmjet Zvicrės dhe Kosovės, Beglinger tha se ndihma e institucioneve tė Zvicrės nuk do tė mungojė as nė lėmin universitar, e posaēėrisht nė fushėn e arsimit tė mesėm profesional.
Zvicra do tė ndihmojė Kosovėn edhe nė aspektin e dialogut e afrimit ndėretnik.
Beglinger shprehu edhe kėnaqėsinė qė Kosova po lė prapa tė kaluarėn, duke iu kthyer tė ardhmes prosperuese, thuhet mes tjerash nė njė komunikatė tė Zyrės pėr marrėdhėnie me media dhe publikime pranė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės.

 

Ēėshtja e demarkacionit pas njohjes nga Maqedonia, thotė gjenerali Davoren

Viti, 10 mars 2008

Derisa banorėt e fshatit Debėllde tė Vitisė, janė tė vendosur nė kėrkesat e tyre qė tė jenė pjesė e negociatave pėr shėnimin e vijės kufitare Kosovė-Maqedoni, nė komisionin ndėrshtetėror, kryetari i Vitisė dhe Gjenerali i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, Jon Davoren, shprehen se bisedimet rreth demarkacionit tė kufirit duhet tė fillojnė pas njohjes sė shtetit tė Kosovės nga ana e Maqedonisė.
Kryetari i komunės sė Vitisė Nexhmedin Arifi ėshtė shprehur se autoritetet komunale, janė nė pėrputhje me qėndrimet e Qeverisė sė Kosovės rreth zgjidhjes sė problemit tė vijės kufitare dhe u kanė pėrcjellė institucioneve qendrore shqetėsimet e banorėve tė brezit kufitar.
Problemin e shėnimit tė vijės kufitare Kosovė-Maqedoni, komandanti i Brigadės Shukmėkombshe tė Lindjes gjenerali John Davoren e sheh si problem qė i takon instancave mė tė larta, dhe se ata po mbajnė nėn kontroll situatėn nė atė zonė.
Ushtarėt e KFOR-it amerikan po pėrcjellin ēdo lėvizje pėrgjatė vijės kufitare, nė mėnyrė qė situata nė atė zonė tė jetė nė kontroll.
“Mendoj se shumė shpejt do tė fillojnė bisedimet mes dy vendeve pėr tė definuar vijėn kufitare dhe pėr tė tejkaluar mosmarrėveshjet e krijuara nė kėtė pjesė tė Kosovės”, tha gjenerali Davoren.
Kurse Hamdi Hasani banor i fshatit Debėllde, ripėrsėriti qėndrimin e bashkėfshatarėve tė tij se ēdo marrėveshje qė legalizon marrėveshjen e vitit 2001 ku atyre ju merren qindra hektarė tokė ėshtė e papranueshme pėr ta.
Derisa pritet njohja e shtetit tė Kosovės nga Maqedonia, Shkupi zyrtar po e zvarritė kėtė me shėnimin e vijės kufitare, ndėrkaq institucionet qendrore kanė paraqitur qėndrimin e tyre qė pasi tė bėhet njohja zyrtare e shtetit tė Kosovės nga ky shtet fqinj, do tė formohet komisioni qė do tė definojė vijėn kufitare mes kėtyre dy vendeve.

 

Kermabon: Vendosja e EULEX-it nė Kosovė ka filluar

Nju Jork, 10 mars 2008

Shefi i EULEX-it, Iv De Kermabon ka thėnė se nė Kosovė tashmė janė vendosur tė 20 anėtarėt e parė tė misionit tė BE-sė, por zgjerimi i tij do tė bėhet pas diskutimeve tė mėtejme me Kombet e Bashkuara.
"Vendosja ka filluar", i tha ai AFP-sė dhe theksoi se momentalisht gjendet nė Nju Jork, lidhur me bashkėpunimin me Kombet e Bashkuara, pasi, sipas tij, "ekziston nevoja pėr koordinim".
Mė 16 shkurt, pra njė ditė para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, Bashkimi Evropian ka lejuar vendosjen e misionit prej afro 2 mijė pjesėtarėsh nė Kosovė, qė detyrė kryesore do ta ketė trajnimin dhe mbikėqyrjen e policisė dhe tė drejtėsisė nė Kosovė.
Kermabon pranoi se qarkullojnė "thashetheme" se misioni po ballafaqohet me disa pengesa, por refuzoi tė komentojė mė tepėr.
Siē dihet misioni i Bashkimit Evropian EULEX, kundėrshtohet nga Serbia dhe Rusia.

 

Belgjika e gatshme ta ndihmojė forcimin e shtetit tė ri tė Kosovės

Prishtinė, 10 mars 2008

Belgjika ėshtė shprehur e gatshme tė ndihmojė shtetin e ri tė Kosovės pėr forcimin e shtyllave kryesore tė njė shtetit, pas njohjes sė saj si Republikė sovrane. Kėshtu ka bėrė tė ditur, shefi i Zyrės belge, Vilm Peters, pas njė takimi qė pati me nėnkryetarin e AAK-sė, Ahmet Isufi. Nė takim ėshtė premtuar se do tė ketė lehtėsime pėr marrjen e vizave pėr kosovarėt qė dėshirojnė tė udhėtojnė nė shtetin belg.
Kosova ka bėrė njė pėrparim pozitiv pas 17 nėntorit, nė krijimin e shtetit dhe forcimin e tij, ka thėnė Peters.

 
 

Merdare: Republika e Kosovės, mirė se vini!

Merdare, 9 mars 2008

Nė pikėn kufitare nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, nė Merdare, kryeministri Hashim Thaēi ka zbuluar tabelėn me mbishkrim "Mirė se vini nė Republikėn e Kosovės".
Nė kėtė pikė kufitare, ditė mė parė ekstremistė serbė tė pakėnaqur me pavarėsinė e Kosovės tentuan, nė mėnyrė tė dhunshme, qė tė hynė nė Kosovė, por u penguan nga pjesėtarėt e policisė dhe KFOR-it.
"Kjo tabelė simbolizon shenjėn shtetėrore tė kufirit tė shtetit mė tė ri, atij tė Kosovės, ėshtė shenjė qė ndanė tė kaluarėn me tė ardhmen, izolimin dhe hapjen e perspektivės pėr integrim",
tha Thaēi dhe nėnvizoi se vijat kufitare sot kanė domethėnien e mirėkuptimit dhe fqinjėsisė sė mirė .
Njohja e kufirit nga shteti ynė fqinjė Serbia, i kėtij kufiri, ėshtė njė njohje me domethėnie pėr njohjen e sė ardhmes sė tyre evropiane, tha kryeministri Thaēi.
"Edhe Serbia edhe Kosova si dy shtete tė pavarura do tė jenė pjesė e familjes evropiane nė Bruksel, nė BE dhe NATO", tha Thaēi.
Ndėrkaq, i pyeutr se si e vlerėsoni rėnien e Qeverisė sė Koshtunicės, kryeministri Thaēi ka pohuar se zhvillimet vendimtare dhe tė rėndėsishme dhe vendimet qė kemi marrė ne nė Kosovė, gjithmonė kanė ndikuar nė demokratizimin e Serbisė. “Edhe nė vitit 1999 kur e kemi larguar ushtrinė, policinė dhe administratėn e Serbisė nga Kosova ka filluar rėnia e Milosheviqit edhe tash me pavarėsimin e Kosovės ka rėnė edhe Koshtunica” , ka thėnė z. Thaēi.
Kryeministri Thaēi, edhe me kėtė rast ka ripėrsėritur se integriteti territorial i Kosovės ėshtė i paprekshėm, i pacenueshėm dhe i garantuar.

 

Bild: Kosova mund tė anėtarėsohet nė BE, pa qenė nė OKB

Prishtinė, 9 mars 2008

Karl Bild: Suedia do ta mbėshtesė nė vazhdimėsi shtetin e Kosovės, njė ndihmė tė tillė duhet ta bėjė edhe Bashkimi EvropianKosova mund tė bėhet anėtare e Bashkimit Evropian pa qenė anėtare e OKB-sė, ka thėnė ministri i Jashtėm i Suedisė, Karl Bild, nė pėrfundim tė vizitės sė tij nė Kosovė.
Nė konferencėn pėr shtyp Bild tha se edhe Zvicra ka aplikuar tė bėhet anėtare e BE-sė para OKB-sė, duke shtuar se nuk ekziston ndonjė pengesė qė Kosova tė bėhet anėtare e BE-sė.
Ndėrsa, sa i pėrket anėtarėsimit nė OKB, Bild ka deklaruar se duhet pritur pak mė gjatė. Ai ka thėnė se pengesė pėr anėtarėsimin e Kosovės nė OKB, pėrveē Rusisė, janė edhe disa shtete tė tjera.
Sipas tij, prioritet i Kosovės tash duhet tė jetė anėtarėsimi nė organizatat financiare ndėrkombėtare, siē janė FMN-ja e Banka Botėrore.
Ndėrkaq, ndryshimet politike qė pritet tė ndodhin nė Serbi nuk do tė kenė asnjė ndikim nė Kosovė, tha Bild.
Ai ka paralajmėruar se tė hėnėn, nė mbledhjen e ministrave tė Jashtėm tė BE-sė, do tė diskutohet pėr Kosovėn dhe Bosnjėn

 

Bild: Suedia do ta mbėshtesė nė vazhdimėsi Kosovėn, njė ndihmė tė tillė duhet ta bėjė edhe BE-ja

Prishtinė, 8 mars 2008

Ministri i Jashtėm i Suedisė, Karl Bild, tha sot se pas shpalljes sė pavarėsisė, sfidat do tė jenė tė mėdha, sidomos nė ndėrtimin e shtetit qė do tė marr kohė dhe porositi qė tė punohet shumė nė ndėrtimin e besimit dhe nė ēėshtjet ekonomike.
Bild deklaroi kėshtu pas njė takimi qė pati me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi, tė cilit edhe i ka sjellė letrėn zyrtare pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga shteti suedez.
“Ndėrtimi i shtetit do tė marrė kohė, sidomos tė ndėrtohet njė ekonomi qė ngjall inspirime, besim pėr tė gjithė dhe e dimė se edhe kjo do tė marrė kohė“, tha Bild.
Ai kėrkoi qė tė forcohet integrimi i rajonit, sidomos me Maqedoninė, Malin e Zi etj, qė sipas tij, edhe ėshtė parakusht pėr sukses ekonomik dhe pėr integrim nė BE.
Sipas tij, shteti suedez ėshtė pjesė e rėndėsishme e suksesit nė Kosovė dhe shtoi se tashmė detyra kryesore u takon institucioneve dhe popullit tė Kosovės.
Ndėrsa, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha se nga diplomati suedez kishte kėnaqėsinė tė pranojė letrat e njohjes sė shtetit tė Kosovės nga Qeveria e Suedisė, dhe letrėn e vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike mes dy vendeve.
“E informova pėr progresin qė kemi arritur nė menaxhimin e procesit, nė angazhimet pėr zbatimin e Pakos sė Ahtisaari-t, pėr Kosovėn e pavarur me prezencė civile ndėrkombėtare dhe pėr funksionimin demokratik tė institucioneve dhe respektimin e minoriteteve si dhe zbatimin e ligjit pėr integrimin nė strukturat e BE-sė”, tha Thaēi.

 

Kermabon: EULEX i pranishėm nė tėrė Kosovėn, i papranueshėm krijimi i strukturave paralele serbe

Prishtinė, 8 mars 2008

Shefi i misionit EULEX nė Kosovė, Iv De Kermabon, ka theksuar se ky mision do tė jetė i pranishėm nė tėrė Kosovėn, dhe ka shtuar se ėshtė i papranueshėm krijimi i strukturave paralele policore nė mjediset e banuara me serbė.Shefi i misionit EULEX nė Kosovė, Iv De Kermabon, ka theksuar se ky mision do tė jetė i pranishėm nė tėrė Kosovėn, dhe ka shtuar se ėshtė i papranueshėm krijimi i strukturave paralele policore nė mjediset e banuara me serbė.
Kermabon ka thėnė se ky mision i BE-sė mund ta marrė pėrgjegjėsinė pasi Kombet e Bashkuara ta kenė pėrfunduar mandatin e UNMIK-ut.
"Nuk mundemi qė bashkė dhe njėkohėsisht t'i zbatojmė kompetencat e njėjta. Gjatė katėr muajve tė fazės kalimtare, NATO dhe UNMIK-u e kanė pėrgjegjėsinė e plotė. Ne do t'i marrim pėrgjegjėsitė pėr tė ndihmuar autoritetet kosovare nė fushėn e policisė, doganės dhe gjyqėsisė kur UNMIK-ut t'i skadojė mandati", ka thėnė Kermabon pėr mediat e Beogradit.

 

Frid: Pavarėsia ėshtė fakt, historia do tė ecė pėrpara

Prishtinė, 7 mars 2008

Nėnsekretarit amerikan i Shtetit, Daniel Frid, po qėndron nė Kosovė. Ai ėshtė zyrtari mė i lartė amerikanė qė e viziton Kosovėn pas shpalljes sė pavarėsisė.
“Ėshtė nder dhe kėnaqėsi tė jem nė shtetin mė tė ri evropian dhe demokracinė mė tė re botėrore, nė Republikėn e Kosovės. Kosova tanimė e ka pavarėsinė e vet dhe pas gjithė kėtyre viteve, lajmi i mirė ėshtė se ju jeni sėrish kėtu, ndėrsa sfidė mbetet ndėrtimi i njė shteti pėr tė cilin shumė kosovarė kanė luftuar”, ka deklaruar nėnsekretari Frid pas takimit me presidentin Sejdiu.
Problem dhe sfidė do tė mbetet pjesa veriore e Kosovės dhe mosintegrimi i komunitetit serb, tha nėnsekretari Frid dhe shtoi se hedh poshtė, nė mėnyrė kategorike, ēdo lloj ndarjeje tė Kosovės.
“Ne nuk besojmė nė ndarje. Nė fund tė fundit, sa mė shumė qė mendoni pėr tė, aq mė pak merr kuptim. Mė shumė se gjysma e popullatės serbe jeton nė jug tė lumit Ibėr. Rusia e ka kundėrshtuar ndarjen si pjesė e Grupit tė Kontaktit. Prandaj, kėto janė fjalė, por jo realitet. Natyrisht se ka probleme nė veri dhe ato duhet tė zgjidhen dhe do tė marrin kohė, por nuk do tė fokusohesha nė fjalėt e ambasadorit Ēurkin apo tė tjerėve; do tė fokusohesha nė realitetin, tė cilin po e ndėrton Kosova, institucionet nė kombin e pavarur; pavarėsia ėshtė fakt, ky ėshtė realiteti, historia do tė ecė pėrpara”, tha Frid.
Nėnsekratri Frid, ka konfirmuar ndihmėn e SHBA-ve pėr Kosovėn edhe nė tė ardhmen. Ai tha se ndihma pėr Kosovėn, qė do tė dalė nga Konferenca e donatorėve, do tė jetė efikase, nėse Kosova ndėrton institucione funksionale.
“Punė e madhe duhet bėrė. Tani Kosova ėshtė e lirė qė t’i zhvillojė institucionet e saj, ta rimėkėmbė ekonominė, tė tėrheqė investime dhe tė realizojė tė ardhmen e vet si njė komb evropian, nė njė Evropė tė Bashkuar”, ka thėnė nėnsekretari amerikan Frid.

 

Thaēi: Nuk do tė lejojmė shtabe krizash, as struktura paralele

Prishtinė, 7 mars 2008

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, e ka vlerėsuar gjendjen e sigurisė tė qetė dhe nėn kontroll tė plotė. Ai tha se Qeveria nuk do tė lejojė shtabe krizash, shtabe speciale, e as struktura paralele nė territorin e Republikės, por do tė ketė lėvizje tė lirė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės pa dallime.

 

Finlanda e njohu shtetin e Kosovės

Helsinki, 7 mars 2008

Finlanda e njohu sot shtetin e pavarur tė Kosovės, pas hapave tė ngjashėm qė bėnė vendet tjera skandinave.
Presidentja finlandeze Tarja Halonen e ka miratuar vendimin pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Kosovėn, pasi njė gjė e tillė iu rekomandua nga qeveria e kryeministrit, Matti Vanhanen.

 

Qeveria miratoi edhe 10 projektligje nga pakoja e Ahtisarit

Prishtinė, 7 mars 2008

Qeveria e Republikės sė Kosovės nė mbledhjen e mbajtur sot ka shqyrtuar dhe miratuar edhe dhjetė projektligje qė dalin nga pakoja e Ahtisarit. Qeveria ka shqyrtuar dhe miratuar projektligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, projektligjin pėr ministrinė e Mbrojtjes, projektligjin pėr themelimin e Kėshillit tė sigurisė sė Kosovės, projektligjin pėr promovimin dhe mbrojtjen e tė drejtave tė komuniteteve dhe tė pjesėtarėve tė tyre nė Republikėn e Kosovės, atė pėr menaxhimin e financave publike dhe pėrgjegjėsitė, projektligjin pėr financat e pushtetit lokal, projektligjin pėr aviacionin civil, projektligjin e prokurorisė speciale tė Republikės sė Kosovės, projektligjin pėr kompetencat dhe projektligjin pėr zgjedhjen dhe caktimin e lėndėve tė gjyqtarėve dhe prokurorėve tė EULEX-it nė Republikėn e Kosovės. Projektligjet e miratuara nga Qeveria, i janė dorėzuar Kuvendit tė Republikės sė Kosovės pėr procedim tė mėtutjeshėm.

 

Krerėt politikė pėrkulen para varrit tė Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari

Prekaz, 6 mars 2008

Nė ditėn e dytė tė manifestimit gjithėkombėtar “Epopeja e UĒK-sė”, e cila ėshtė edhe Dita e dėshmorėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, zyrtarėt mė tė lartė tė Republikės sė Kosovės, presidenti Fatmir Sjediu, kryeministri Hashim Thaēi, kryeparlamentari Jakup Krasniqi, liderė tė partive politike, pjesėtarė tė TMK-sė, veteranė tė UĒK-sė dhe njė numėr i madh i qytetarėve nga tė gjitha trojet shqiptare janė pėrkulur para varrit tė Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari, dhe dėshmorėve tjerė tė familjes Jashari nė Prekaz.

 

KFOR-i nuk do t'u lejojė policėve tė pezulluar serbė qė tė formojnė sistem paralel

Gjilan, 6 mars 2008

Komandanti i KFOR-it pėr sektorin e Lindjes, gjenerali amerikan John Davoren, ka thėnė sot nė Gjilan se KFOR-i ėshtė i vendosur qė tė mos lejojė ekzistimin e institucioneve paralele serbe tė sigurisė.
Davoren tha se kufijtė e Kosovės do tė mbeten tė njėjtė, dhe shtoi se "KFOR-i nuk do t'u lejojė policėve tė pezulluar serbė qė tė formojnė sistem paralel".
Ai ka ripėrsėritur se kontingjenti amerikan i KFOR-it mbetet i pėrkushtuar pėr ruajtjen e paqes, rendit dhe sigurimin e kufijve tė Kosovės.
"Ne jemi tė gatshėm tė pėrgjigjemi ndaj ēfarėdo situate nė Kosovė, kudo qė tė ndodhė ajo", ka thėnė gjenerali amerikan.
Davoren ka thėnė se pėrfaqėsuesve tė ushtrisė sė Serbisė u ėshtė transmetuar se duhet ta respektojnė rezolutėn 1244, dhe se nuk guxojnė tė lejojnė qė tė ndodhė diēka e ngjashme siē ishte rasti nė vendkalimet kufitare Mutivodė dhe Merdare.
Ai vlerėsoi se nė Kosovė gjithēka ka shkuar si duhet, sepse, siē tha ai, ashtu ka dashur populli.

 

Shefer: Situata nė Kosovė e brishtė, por inkurajuese

Bruksel, 6 mars 2008

Shefer: Situata nė Kosovė e brishtė, por inkurajueseSekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap De Hop Shefer, tha nė takimin e ministrave tė aleancės se megjithėse gjendja nė Kosovė ėshtė e brishtė, inkurajon fakti qė pas shpalljes sė pavarėsisė nuk ka dhunė ndėretnike, nuk ka largim masovik tė refugjatėve, dhe nuk ka as sulme tė organizuara nė objektet e trashėgimisė historike.
"Kjo ėshtė mirė dhe KFOR-it do tė vazhdojė tė luajė rolin e vet, duke mbrojtur shumicėn dhe pakicėn nė tėrė Kosovėn, nė pajtim me mandatin qė ka marrė nga Kombet e Bashkuara", tha Shefer.
Ai tha se nė takimin e sotėm nė Bruksel, ministrat e NATO-s do tė diskutojnė edhe pėr njė varg ēėshtjesh, tė cilat ndėrlidhen me Kosovėn.

 

Sejdiu ngushėlloi Topin pėr tragjedinė nė liqenin e Farkės

Prishtinė, 6 mars 2008

Presidenti i Republikės sė Kosovė, Fatmir Sejdiu, i ka dėrguar njė mesazh ngushėllimi Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, me rastin e tragjedisė nė Liqenin e Farkės nė afėrsi tė Tiranės, ku mbrėmė u mbytėn 16 qytetarė. "Pranoni ngushėllimet e mia mė tė sinqerta dhe tė popullit tė Kosovės pėr tragjedinė e rėndė qė ndodhi nė Liqenin e Farkės, nė tė cilėn humbėn jetėn 16 qytetarė tė Shqipėrisė. Kėtė lajm tė kobshėm e kemi marrė me pikėllim tė thellė tė gjithė ne nė Kosovė, ndaj Ju lusim z. President qė t'ua shprehni ngushėllimet tona edhe institucioneve, familjarėve tė viktimave dhe gjithė popullit tė Shqipėrisė", thuhet nė ngushėllimet e Presidentit Sejdiu.

 

Thaēi ngushėlloi Berishėn me rastin e vdekjes tragjike tė 16 qytetarėve shqiptarė

Prishtinė, 6 mars 2008

Kryeministri i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i ka dėrguar sot njė mesazh ngushėllimi Kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha, me rastin e vdekjes tragjike tė 16 qytetarėve tė Shqipėrisė. "Me pikėllim morėm vesh lajmin pėr vdekjen tragjike tė gjashtėmbėdhjetė qytetarėve tė Shqipėrisė nė aksidentin e ditė sė sotme. Dhembjes pėr humbjen e jetėve njerėzore, qė Shqipėrinė e bėri tė shpallė ditė zie, i bashkohet dhembja e gjithė qytetarėve tė Kosovės. Nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės dhe nė emrin tim personal, Ju lutem pranoni ngushėllimet mė tė sinqerta", thuhet nė ngushėllimet e Thaēit.

 

Nė Liqenin e Farkės mbyten 16 vetė

Tiranė, 6 mars 2008

Mbrėmė nė mesnatė, ka ndodhur njė tragjedi e rėndė nė Liqenin e Farkės, pranė Tiranės, ku si pasojė e pėrmbytjes sė njė varke kanė humbur jetėn 16 vetė, nė mesin e tė cilėve edhe fėmijė, kurse 4 kanė shpėtuar.
Tė vdekur janė tetė pjesėtarė tė familjes Osmani, tre tė familjes Hysa, dy tė familjes Spahiu, dy  tė familjes Blamo dhe pronari i lokalit qė drejtonte varkėn, pjesėtar i familjes Dibra.
Tė 20 personat kishin hipur nė njė varkė tė mbyllur, e cila mund tė mbante deri nė 7 persona, ē’ka ka shkaktuar pėrmbysjen e saj, diku nė mes tė liqenit.
Sipas tė mbijetuarve, ata po festonin ditėlindjen e Alban Hyses, nė restorant "Liqeni" buzė liqenit tė Farkės nė Tiranė.
Pas kėsaj tragjedie, Qeveria e Shqipėrisė, ka shpallur ditėn e sotme ditė zie kombėtare.
Flamuri ėshtė ulur nė gjysmėshtizė nė tė gjitha institucionet shtetėrore, ndėrsa
Kuvendi i Shqipėrisė mbajti njė minutė heshtje dhe anuloi seancėn e ditės sė sotme.

 
Casey: Priten edhe njohje tė tjera pėr Kosovėn

Uashington, 6 mars 2008

Shtetet e Bashkuara janė tė kėnaqura qė deri tash shumė vende nė botė, pėrfshirė edhe shumė anėtare tė Bashkimit Evropian, e kanė pranuar pavarėsinė e Kosovės, tha zėdhėnėsi i Departamentit Amerikan tė Shtetit, Tom Casey.
Sipas tij, priten edhe shumė njohje nga shtetet tjera. Nė konferencėn pėr gazetarė, tė mbajtur tė mėrkurėn mbrėma nė Washington, Casey mė tutje tha se Shtetet e Bashkuara, BE-ja, NATO-ja dhe e gjithė bashkėsia ndėrkombėtare me vite kanė punuar nė gjetjen e zgjidhjes pėr statusin final tė Kosovės, qė "tash ka ndodhur".
"Njėra prej ēėshtjeve, tė cilėn e konsiderojmė se ėshtė e rėndėsishme, ėshtė vazhdimi i angazhimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare jo vetėm nė ruajtjen e sigurisė nė Kosovė, qė do tė thotė vazhdim i pranisė sė NATO-s, por edhe nė ndihmėn pėr popullin dhe Qeverinė e Kosovės nė procesin e zhvillimit ekonomik", tha zoti Casey.
Ai mė tutje theksoi se forcat amerikane janė tė vendosura nė Kosovė nė kuadėr tė KFOR-it dhe pėrkujtoi se ėshtė obligim i bashkėsisė ndėrkombėtare, e para se gjithash i OKB-sė dhe NATO-s, qė tė sjellė mbrojtje dhe siguri nė Kosovė.
Zėdhėnėsi Casey tha se planifikohet qė NATO-ja do tė mbetet nė Kosovė derisa institucionet e Kosovės tė jenė tė afta pėr siguri./REL

 

Manifestimi “Epopeja e UĒK-sė” filloi me moton “Bac, u kry”

Prishtinė, 5 mars 2008

Me marshimin e Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės nė Prishtinė, filloi sot manifestimi “Epopeja e UĒK-sė”, i organizuar nėn patronazhin e kryeministrit tė Republikės, Hashim Thaēi. Kuadratet e TMK-sė parakaluan para udhėheqėsve shtetėrorė dhe ushtarakė tė Kosovės.
Pėrvjetori jubilar i Epopesė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės po shėnohet sivjet me ceremoni shtetėrore. Parada ushtarake u mbajt nė sheshin kryesor nė Prishtinė “Nėna Terezė”, duke filluar nga ndėrtesa e Parlamentit tė Kosovės deri tek Hoteli Grand. Zėdhėnėsi i TMK-sė Shemsi Syla tha se simbolika e kėtij manifestimi jubilar qėndron nė marshimin e TMK-sė para institucioneve tė shtetit tė Kosovės.
Banda muzikore e TMK-sė ka pėrcjell parakalimin e njėsiteve tė TMK-sė, kadetėve si dhe njėsitit tė tė rinjve tė veshur me bluza me logon “Bac, u kry”.

 

Sllovenia njohu shtetin e pavarur tė Kosovės

Lubjanė, 5 mars 2008

Parlamenti i Sllovenisė ka votuar sot me shumicė votash pėr njohjen e Kosovės, shtet tė pavarur. Sllovenia ėshtė vendi i parė i ish-Jugosllavisė, qė e njeh pavarėsinė e Kosovės.
"Ky nuk ėshtė vendim kundėr Serbisė. Sllovenia nuk po e bėnė kėtė pėr vetveten. E morėm kėtė vendim duke u bazuar nė politikėn evropiane dhe ndėrkombėtare", ka thėnė ministri i Jashtėm, Dimitrij Rupel.
Sllovenia kryeson presidencėn e BE-sė, ndėrkaq vendimi ngrit nė 15 nga gjithsej 27, numrin e vendeve anėtare tė BE-sė qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

 

Islanda njeh Republikėn e Kosovės, shtet tė pavarur dhe sovran

Prishtinė, 5 mars 2008

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka marr sot njė letėr nga ministri i Punėve tė Jashtme tė Islandės, Ingibjorg Solrun Gisladottir, pėrmes tė cilės konfirmohet njohja e Republikės sė Kosovės shtet i pavarur dhe sovran.
Nė letrėn e ministrit islandez, z. Ingibjorg Solrun Gisladottir, thuhet se nė emėr tė Qeverisė sė Islandės, kam nderin t’ju komunikoj njohjen e Republikės sė Kosovės nga Islanda, si shtet tė pavarur dhe sovran, tė ndėrtuar si Republikė demokratike, sekulare dhe shumetnike, si dhe tė drejtuar mbi principin e jodiskriminimit dhe mbrojtjes sė barabartė para ligjit.
Nė letėr shprehet edhe gatishmėria e Islandės pėr tė vendosur marrėdhėnie diplomatike nė mes tė dy vendeve tona.

 

UNMIK-u pranon se mallrat qė hyjnė nga Serbia, pėrmes pikave kufitare 1 dhe 31 nuk kontrollohen

Prishtinė, 5 mars 2008

Ditėve tė fundit ėshtė spekuluar se kamionė me mallra, pa u kontrolluar fare, kanė hyrė nga Serbia nė Kosovė pėrmes pikave kufitare 1 dhe 31, tė cilat u dogjėn nga protestuesit serbė, nė shenjė pakėnaqėsie me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės.
Zėdhėnėsja e Shtyllės sė IV-tė tė UNMIK-ut, Mehtild Heneke, ka pranuar se mallrat qė hyjnė nė pikat kufitare, 1 dhe 31, nė veri tė Kosovės, nga Serbia, nuk kontrollohen. Kjo pėr arsye tė mungesės sė ekipeve statike doganore e nė veēanti inspektorėve qė tė kontrollojnė mallrat, tė cilat hyjnė nė kėto pika kufitare.
Ndėrkaq, zėdhėnėsi i SHPK-sė, Veton Elshani, ishte kėmbėngulės se nė kėto pika kufitare nuk kanė hyrė armė gjatė kėtyre ditėve, por as nuk mundi tė mohonte mundėsinė qė armėt mund tė hyjnė.
Pėrderisa mbetet spekulative nėse kamionėt kanė sjellė me vete armė, njė gjė dihet, malli i pakontrolluar nga inspektorėt sanitar shitet nėpėr dyqanet e Kosovės.
Zyrtarėt thonė se ekipe mobile doganore vizitojnė kėto pika dhe ushtrojnė kontrolle gjatė kohės sa janė aty, ndėrsa edhe gjatė rrugės nga kufiri deri nė Prishtinė ka kontrolle tė shumta tė policisė dhe ekipeve doganore.

 

Frid: Kosova do tė marrė rreth dy miliardė dollarė ndihma

Uashington, 5 mars 2008

Daniel Frid: Pavarėsia e Kosovės, e sjell Evropėn mė pranė synimit pėr tė qenė e bashkuar, e lirė dhe nė paqePavarėsia e Kosovės, e sjell Evropėn mė pranė synimit pėr tė qenė e bashkuar, e lirė dhe nė paqe, tha ndihmėssekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtjet Evropiane dhe tė Euroazisė, Daniel Fried, nė njė seancė dėshmish tė ftuar nga Komisioni i Senatit pėr Marrėdhėnie me Jashtė tė Shteteve tė Bashkuara, nė tė cilėn zyrtarė dhe ekspertė amerikanė folėn pėr situatėn e re tė krijuar nė Ballkan, pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Ai tha se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė njėkohėsisht mbyllja e njė kapitulli dhe hapja e njė kapitulli tė ri nė historinė e vendit. Ndėrkohė, Serbia duhet tė bėjė zgjedhjen midis vetizolimit dhe tė ardhmes evropiane. Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndėrkombėtar, tha zoti Fried, kanė pėrballė sfidėn e sigurisė pėr perspektivėn e afėrt dhe zhvillimin ekonomik dhe institucional tė vendit pėr njė perspektivė mė afatgjatė.
Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit, Daniel Fried, tha se Kosova do tė marrė ndihma tė konsiderueshme ekonomike. Gjatė dy viteve tė ardhshme, parashikohet qė Kosova tė marrė rreth dy miliardė dollarė ndihma nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe institucionet financiare ndėrkombėtare.
Tani qė populli i Kosovės ėshtė i pavarur pėrgjegjėsia e tij kėtej e tutje ėshtė ta bėjė vendin njė shtet qė plotėson standardet ndėrkombėtare, njė shtet funksional me njė shoqėri shumetnike dhe me institucione funksionale qė t’i shėrbejnė respektimit tė ligjit, tha diplomati amerikan Daniel Frid, dhe ritheksoi se Shtetet e Bashkuara nuk e mbėshtesin ndarjen e Kosovės.

 
Ndalohet hyrja e trenave nga Serbia nė Kosovė
 

Ndalohet hyrja e trenave nga Serbia nė Kosovė

Pėrfaqėsuesit e Hekurudhave tė Kosovės thonė se autoritetet e UNMIK-ut dhe ato tė KFOR-it e kanė kthyer prapa trenin qė ka tentuar tė hyjė nga Leshaku.

 

KFOR-i ndėrpreu qarkullimin e trenit nė veri tė  Kosovės

Prishtinė, 4 mars 2008

Autoritetet e KFOR-it qė menaxhojnė qarkullimin e trenave nė veri tė Kosovės, kanė pezulluar qarkullimin e trenit nė linjėn Fushė Kosovė - Leshak, ku dje, pjesėtarė tė pakicės serbe, nuk lejuan qarkullimin e kėtij treni, duke shfaqur nė kėtė mėnyrė mos bindjen e tyre me pavarėsimin e Kosovės.
SHPK ka bėrė tė ditur se njė grup prej rreth 70 personave, janė tubuar sėrish sot nė vijėn hekurudhore nė Zveēan, ku kanė qėndruar mė tepėr se njė orė dhe pasi qė treni nuk ka qarkulluar, ata janė shpėrndarė tė qetė.
Zyrtarėt e UNMIK-u thanė se Hekurudhat e Kosovės janė nėn kontroll tė Prishtinės. Ata mohuan se kontrollin mbi hekurudhat nė veri tė Kosovės janė duke e ushtruar hekurudhat e Serbisė.

 

Olbrajt: BE tė bashkohet nė njohjen e Kosovės

Pragė, 4 mars 2008

Ish sekretarja amerikane e shtetit Medlin Olbrajt i ka bėrė thirrje sot Evropės qė e bashkuar ta njohė pavarėsinė e Kosovės dhe njėkohėsisht Serbisė t'i bėhet e qartė se vendin e ka nė Evropė "nėse sillet siē duhet".
"Me tė vėrtet mendoj se Evropa duhet tė jetė e bashkuar nė kėtė ēėshtje. Ne kemi bėrė nė Ballkan gjitha ato gjėra qė Evropa tė mbetet e tėrėsishme", ka thėnė Medlin Olbrajt nė njė intervistė pėr radion e Ēekisė, transmeton REL.
Ajo ka vlerėsuar se ēėshtja e Kosovės ėshtė zhagitur shumė gjatė dhe pėr tė janė provuar tė gjitha zgjidhjet e mundshme.
"Nė fakt ēėshtjen e kanė komplikuar rusėt duke mbėshtetur serbėt. Shpresoj se Evropa do tė bashkohet rreth njė qėndrimi. Gjithashtu ėshtė e rėndėsishme qė BE-ja t'ia bėjė tė ditur Serbisė se nėse sillet si duhet do ta ketė vendin nė Evropė", ka deklaruar Medlin Olbrajt.

 

Berisha: Kosova e pavarur ka tashmė mbėshtetjen e fuqishme

Budapest, 4 mars 2008

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, i cili ndodhet nė vizitė zyrtare nė Hungari, ka deklaruar se e sheh "me optimizėm ecurinė e procesit tė njohjes sė Kosovės, e cila ka tashmė njohjen dhe mbėshtetjen e shumė shteteve tė fuqishme tė botės".
Ky proces, theksoi Berisha, do kohėn e tij dhe maturinė e duhur politike nga klasa politike kosovare, por ėshtė njė proces qė do tė ndėrtojė njė tė ardhme tė re pėr Serbinė dhe do tė hapė njė kapitull tė ri pėr integrimin e saj dhe tė popullit serb nė Evropė.
Kryeministri Berisha theksoi me bindje se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė kontribut mjaft i ēmuar pėr stabilitetin, paqen dhe progresin e rajonit.
Ndėrkaq, gjatė njė takimi me kryetaren e Parlamentit tė Hungarisė, Katalin Szil, biseda u pėrqendrua edhe nė pavarėsinė e Kosovės, pėr tė cilėn u tha se "hap perspektiva tė reja stabilitetit dhe zhvillimi pėr mbarė rajonin".
Kryeparlamentarja hungareze shprehu bindjen se rasti i Kosovės ėshtė unik nė llojin e vet dhe se nuk ka tė ngjarė e nuk mund tė krijojė precedent pėr asnjė vend tjetėr.
Kryeministri Berisha e falėnderoi zonjėn Szil pėr vendosjen e bustit tė Skėnderbeut nė Budapest, si shenjė respekti dhe mirėnjohjeje pėr veprėn dhe kontributin e Heroit tonė Kombėtar.

 

Holanda e njeh Republikėn e Kosovės

Prishtinė, 4 mars 2008

Shefja e Zyrės holandeze nė Prishtinė, Margriet Strujif, ia dorėzoi zyrtarisht presidentit Sejdiu letrėn zyrtare tė Mbretėrisė sė Holandės, me tė cilėn konfirmohej njohja e Republikės sė Kosovės dhe vendosja e marrėdhėnieve diplomatike.
"Dua t'ju informoj se sot, mė 4 mars, Mbretėria e Holandės e njeh Republikėn e Kosovės dhe unė i solla presidentit Sejdiu letrėn zyrtare tė njohjes sė pavarėsisė", tha zonja Struif pas takimit me presidentin Sejdiu.
Ndėrsa presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu tha se ėshtė me rėndėsi qė Mbretėria e Holandės njohu pavarėsinė e Kosovės. "Do tė kemi njė bashkėpunim tė veēantė bilateral me mbretėrinė e Holandės qė ėshtė njė vend me peshė tė veēantė nė BE", tha Sejdiu.

 
Suedia e njohu sot Kosovėn shtet tė pavarur

Stokholm, 4 mars 2008

Suedia e njohu sot Kosovėn shtet tė pavarur, bėri tė ditur Ministria e Punėve tė Jashtme, pas takimit qė pati kryeministri suedez Fredrik Reinfeldt me shefin e diplomacisė Karl Bilt. Njė nga arsyet e njohjes sė Republikės sė Kosovės nga Suedia ėshtė se Kosova qė nga viti 1999 ishte nėn pretektoratin e Kombeve tė Bashkuar dhe se faktikisht nuk ishte pjesė e sovranitetit tė Serbisė.
Ndėrkohė ambasadorja e Suedisė nė Shkup, Ulrika Cronenberg-Mossberg, dhe shefja e Zyrės sė Suedisė nė Prishtinė, Ann Sofie Nilsson, i dorėzuan Presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiut, letrat e njohjes sė pavarėsisė sė vendit tonė nga Suedia dhe tė vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike nė mes dy vendeve.
“Ndihem e nderuar t’ju informoj se Qeveria e Suedisė, nė linjėn e qėndrimit tė Bashkimit Evropian tė datės 17 shkurt dhe si rrjedhojė e Deklaratės sė pavarėsisė, tė miratuar nga Kuvendi i Kosovės mė 17 shkurt, ka marrė vendim qė ta njohė Republikėn e Kosovės si shtet tė pavarur, qė pėr njė kohė do tė mbikėqyret nga bashkėsia ndėrkombėtare”, tha Ulrika Cronenberg-Mossberg.
Pas Danimarkės Suedia ėshtė vendi i dytė skandinav qė njohu Kosovėn e pavarur, ndėrkohė qė kėtė pritet ta bėjnė edhe Finlanda, Norvegjia dhe Islanda.

 

“Epopeja e UĒK-sė”, sivjet shėnohet nėn moton “Bac, u kry”

Prishtinė, 3 mars 2008

Nė dhjetėvjetorin e rėnies heroike tė komandantit legjendar Adem Jashari dhe sakrifikimit tė 50 anėtarėve tė familjes Jashari, Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės organizojnė manifestimin tradicional “Epopeja e UĒK-sė” nėn moton “Bac, u kry”.

 
 

Serbėt bllokojnė hekurudhat nė veri tė Kosovės

Prishtinė, 3 mars 2008

Serbėt lokalė, tė dirigjuar nga Beogradi, pas njė proteste nė Zveēan, kanė ndalur trenin qė po qarkullonte nė drejtimin Fushė Kosovė-Leshak, duke pamundėsuar qasjen e Hekurudhave tė Kosovės nė veri.
“Pėr fat tė keq, hekurudhat nė veri nuk janė duke u kontrolluar nga Hekurudhat e Kosovės dhe ne presim veprime tė mėtutjeshme tė UNMIK-ut, nė mėnyrė qė kėto hekurudha tė kontrollohen prapė nga Hekurudhat e Kosovės dhe tė shikojmė se si tė veprojmė me operime tė trenave”, ka deklaruar sot Xhevat Ramosaj, drejtor i
Branislav Ristivojeviq, udhėheqės i Bordit Ekzekutiv tė Hekurudhave tė Serbisė, ka deklaruar se ėshtė marrė kontrolli mbi infrastrukturėn hekurudhore, pėrkatėsisht linjėn Leshak-Leposaviq-Sllatinė e Ibrit-Zveēan.
“Sot, ndėrmarrja publike Hekurudhat e Serbisė e ka marrė kontrollin mbi infrastrukturėn nė veri tė Kosovės, pas nėntė vjetėsh”, ka thėnė Ristivojeviq.
Xhevat Ramosaj, drejtor i Hekurudhave tė Kosovės, ka thėnė se “gati tė gjithė punonjėsit serbė qė kanė punuar pėr hekurudhat e Kosovės, nė mėnyrė jozyrtare, na kanė informuar se nuk do tė punojnė mė pėr Hekurudhat e Kosovės, sepse qė nga sot ata do tė jenė punonjės tė Hekurudhave tė Serbisė. Unė, nė mėnyrė tė menjėhershme, i kam informuar autoritetet e UNMIK-ut, duke kėrkuar nga ata qė tė kėrkojnė nga KFOR-i, SHPK-ja dhe Policia e UNMIK-ut qė tė intervenojnė dhe t’i marrin nėn mbrojtje stacionet hekurudhore, qė ndodhen nga Mitrovica deri nė Leshak”.
Ndėrkohė Ramosaj ka njoftuar se treni nga Serbia ka kaluar stacionin e Leshakut, edhe pse kėtė gjė e kishte tė ndaluar.

 

Fejt: Shpallja e pavarėsisė e pakthyeshme, - serbėve do t’u lejojmė tė kthehen nė SHPK

Prishtinė, 3 mars 2008

Pėrfaqėsuesi i posaēėm i BE-sė nė Kosovė Piter Fejt, deklaroi se nė javėt e ardhshme do tė lejohet qė pjesėtarėt serbė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės tė mund tė kthehen nė punė.
"Nga 7 mijė pjesėtarė tė SHPK-sė, 750 janė serbė, nga tė cilėt vetėm 150 kanė vendosur tė mos punojnė nė SHPK. Kjo ėshtė pėrqindje e vogėl, dhe si pasojė, ata janė suspenduar. Kjo donė tė thotė se nė njė tė ardhme tė afėrt, pas disa javėsh, do tė lejojmė qė ata pėrsėri tė na bashkohen", ka thėnė Fejt pėr mediat e Beogradit.
Fejt gjithashtu ka thėnė se prania e tij nė Kosovė nuk ėshtė e jashtėligjshme, megjithėse nuk ėshtė rezultat i konsenzusit.
"Nuk kemi mbėshtetjen e qeverisė nė Beograd pėr punėn tonė. Kjo ėshtė pėr tė ardhur keq dhe nė njė masė i ndėrlikon gjėrat, por shpresoj se nuk do tė zgjatė shumė", ka thėnė Fejt.
Ai ka thėnė se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė e pakthyeshme, dhe ka shtuar se nuk ėshtė e mundur qė ēėshtja pėrsėri tė hapet nė Kėshillin e Sigurimit.

 

276 policė serbė tė SHPK-sė janė suspenduar, deri nė pėrfundimin e hetimeve

Prishtinė, 3 mars 2008

ga 710 pjesėtarė tė komunitetit serbė, sa janė nė SHPK, 276 janė suspenduar. Kjo masė iu ėshtė vazhduar deri nė pėrfundimin e hetimeve. Inspektorati Policor i Kosovės, e konsideron kėtė si shkelje tė rėndė tė disiplinės ligjore ndėrkohė qė i kėrkon komandantit tė SHPK-sė vazhdimin e masės sė suspendimit. Policia e UNMIK-ut ka zhvilluar bisedime me policėt serbė me qėllim qė t’i bindin ata tė kthehen nė detyrė.
Suspendimi i 276 policėve serbė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, pa dyshim paraqet tronditje pėr SHPK-nė thotė zėdhėnėsi, Veton Elshani, pėr tė shtuar se kėto vende tashmė janė zėvendėsuar me policė tjerė tė SHPK-sė dhe tė UNMIK-ut, ndėrsa nė rast nevoje, nuk do tė mungojė edhe angazhimi i njėsiteve tė KFOR-it.

 

Kushner: Pėrveē pavarėsisė nuk ka pasur zgjidhje tjetėr pėr Kosovėn

Pragė, 3 mars 2008

Bernard Kushner: Nuk ka pasur zgjidhje tjetėr pėr Kosovėn pėrveē pavarėsisėMinistri francez i Punėve tė Jashtme, Bernard Kushner, ka deklaruar tė hėnėn se pėrveē pavarėsisė nuk ka pasur zgjidhje tjetėr pėr Kosovėn, transmeton RFE. "Nuk ka pasur zgjidhje tjetėr, pėrveē se t'i jepej pavarėsia asaj pjese tė Ballkanit, asaj pjese tė ish-federatės jugosllave", ka deklaruar Kushner pėr njė radio-franceze.
Pėr shefin e diplomacisė franceze ėshtė "njė parabolė shumė e bukur qė Sllovenia, vendi i parė qė braktisi federatėn jugosllave dhe e cila sot duke kryesuar me BE-nė mundėson, pėrkatėsisht organizon pavarėsinė e pjesės sė fundit (tė federatės), pėrkatėsisht tė Kosovės".
Pasi shprehu keqardhje pėr shkak se negociatat midis serbėve dhe shqiptarėve qė zgjatėn 18 muaj nuk dhanė rezultate, Kushner konsideron se zgjidhja ėshtė qė Serbia dhe Kosova tė jenė pjesė e BE-sė.
"Pėr Serbinė, duket qartė qė ne qėmoti i kemi propozuar (BE-sė), ndėrsa pėr Kosovėn ende nuk ėshtė koha", ka thėnė ai.

 

Baroso: KS nuk ishte nė gjendje tė zgjidhte ēėshtjen e Kosovės, e jo BE

Vjenė, 3 mars 2008

Hose Manuel Barose: KS nuk ishte nė gjendje tė zgjidhte ēėshtjen e KosovėsHose Manuel Baroso, kryetar i Komisionit Evropian, nė njė intervistė dhėnės gazetės vjeneze "Presse", ka thėnė se Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara ishte ai qė nuk ishte nė gjendje tė zgjidhė ēėshtjen e Kosovės, e jo Bashkimi Evropian.
"Kush nuk ishte nė gjendje tė zgjidhė statusin e ardhshėm tė Kosovės? Ky ishte Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara nė tė cilin ishte bllokuar zgjidhja", ka shpjeguar Baroso.
"Bashkimi Evropian ka demonstruar se ėshtė i gatshėm dhe ėshtė nė gjendje tė udhėheqė me procesin e stabilizimit nė Ballkanin Perėndimor dhe tė lehtėsojė zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit", ka shtuar ai.
Ėshtė ēėshtje kombėtare njohjen e pavarėsisė sė njė vendi, ka shpjeguar Baroso. "BE nuk disponon me kurrfarė kompetencash pėr kėtė ēėshtje. Konform kėsaj disa vende e kanė njohur, kurse tė tjerat nuk e kanė njohur Kosovėn", tha ai.

 

Havel: Pavarėsia duhej garantuar nė kohėn kur NATO vendosi tė ndėrhyjė

Pragė, 3 shkurt 2008

Vaclav Havel: Pavarėsia duhej garantuar nė kohėn kur NATO-ja vendosi tė ndėrhyjė kundėr regjimit kriminal tė MilosheviqitIsh presidenti i Ēekisė Vaclav Havel ka deklaruar se pavarėsia e Kosovės duhej tė garantohet shumė mė parė.
"Nė kohėn kur NATO-ja vendosi tė ndėrhyjė kundėr regjimit kriminel tė Sllobodan Millosheviqit, me siguri qė nė kuadėr tė atij intervenimi mundej tė garantojė pavarėsinė apo pavarėsinė relative tė Kosovės", i ka thėnė Havel javores ēeke "Tiden".
Ish presidenti i Ēekisė ka shtuar se qysh atėherė ka mundur tė ndodhė ajo qė ndodhi tani, pavarėsimi i Kosovės.
"Edhe mė parė kam mbrojtur qėndrimin se bashkėsia ndėrkombėtare duhet sa mė parė tė intervenojė pėr mbrojtjen e jetėve tė njerėzve nga arbitrariteti i shtetit", ka thėnė Vaclav Havel.

 

Pėrfundoi seanca e Kuvendit tė Kosovės - miratohen 30 projektligje

Prishtinė, 3 mars 2008

Kuvendi i Republikės sė Kosovės pėrfundoi seancėn e filluar javėn e kaluar. Nė vazhdimin e sotėm u miratuan nė parim edhe tre projektligjet e mbetura: Projektligji pėr taksėn e vendosjes, Projektligji pėr tokėn ndėrtimore, privatizimin dhe dhėnien me qira si dhe Projektligji pėr Inspektoratin e bujqėsisė. Kėshtu, gjatė seancės sė filluar javėn e kaluar, Kuvendi i Republikės sė Kosovės ka miratuar nė parim rreth 30 projektligje, tė cilat synojnė tė vendosin bazėn ligjore pėr aspekte tė rėndėsishme nė fushėn e drejtėsisė, ekonomisė etj.

 

Krasniqi premton pėrkrahje pėr luftimin e korrupsionit

Prishtnė, 3 mars 2008

Sistemi i drejtėsisė dhe ai i sigurisė kanė nevojė pėr reforma tė thella, vlerėsoi sot kryeparlamentari Jakup Krasniqi, pas takimit me drejtorin e agjencisė antikorrupsion, Hasan Preteni. Ky i fundit ia dorėzoi kryeparlamentarit Jakup Krasniqi raportin me rastet e pėrfshirjeve nė korrupsion tė institucioneve, apo tė zyrtarėve publikė gjatė vitit 2007.
Ndėrkaq, kryeparlamentari Krasniqi premtoi pėrkrahje politike dhe financiare tė Kuvendit pėr luftimin e korrupsionit nė Kosovė.

 

Artemije urdhėron klerin dhe besimtarėt tė mos kenė kontakte me institucionet e Kosovės

Prishtinė, 3 mars 2008

Peshkopi serb Rashkė-Prizren Artemije dhe i Kosovės u ka urdhėruar klerit dhe besimtarėve qė tė ndėrpresin ēdo kontakt me institucionet e Kosovės, me pėrfaqėsuesit e misionit tė BE-sė dhe tė shteteve tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. Njėherėsh Artemije urdhėron tė njėjtit qė tė mos pranohen nė vizitė dhe tė mos pėrgjigjen nė ftesat e institucioneve tė Kosovės.
"Mosrespektimi dhe shmangiet nga ky vendim, nė cilėndo formė, do tė sanksionohet rreptėsishtė", kėrcėnon peshkopi serb Artemije klerin ortodoks serb dhe besimtarėt.

 

Jansha: Nuk ka kthim prapa pėr Kosovėn

Vjenė, 2 mars 2008

Janez Jansha: Nuk ka kthim mbrapa pėr KosovėnNuk ka kthim prapa pėr Kosovėn, pasi qė deri tash atė veē e kanė njohur 12 shtete tė BE-sė”, ka thėnė kryeministri slloven, Janez Jansha. Ai ka thėnė se Bashkimi Evropian ka qėndrim unik ndaj Kosovės, por as nuk ia ka mbyllur dyert Serbisė. Sipas tij, rezultati i zgjedhjeve tė fundit presidenciale nė Serbi ka dėshmuar se shumica e qytetarėve serbė kanė orientim proevropian.

 

Shefer: Kosova ėshtė njė, nuk ka pjesė veriore

Uahington, 1 masr 2008

Jap de Hop Shefer: Nuk do tė ketė dhe nuk mund jenė dy Kosova“Mė shqetėsojnė ato qė thuhen pėr pjesėn veriore tė Kosovės. Nuk ka pjesė veriore. Sigurisht nė sensin gjeografik, ka njė pjesė veriore, por Kosova ėshtė njė. Kosova ėshtė njė. Dhe absolutisht nuk duhet ta pranojmė idenė se do tė ketė dy Kosova. Nuk do tė ketė dhe nuk mund jenė dy Kosova” - tha Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, nė Uashington.

 
 
 

 Njė mijė ushtarė tė Gardės Kombėtare amerikane arrijnė nė Kosovė deri nė muajin qershor

 Thaēi: Mirėnjohje tė pėrhershme SHBA, BE dhe vendeve qė ndihmuan ēlirimin dhe pavarėsimin e Kosovės

 Shėnohet 10 vjetori i Betejės sė Gllogjanit dhe kėrkohet lirimi i Ramush Haradinajt

 Sejdiu: Nėntėvjetori i sulmeve tė NATO-s erdhi me ėndrrėn e pėrmbushur tė Kosovės

 Frid: NATO-ja ėshtė shumė aktive - do tė vazhdojė ta ruajė paqen nė Kosovė

 Bild: BE-ja ka legjitimitet juridik pėr dėrgimin e misionit EULEX nė Kosovė

 Uizner: Beogradi ta ndėrpres prezencėn ilegale nė Kosovė

 Shtetet e Bashkuara e kundėrshtojnė dhe nuk do tė lejojnė ndarjen e Kosovės, ka thėnė ndihmėssekretari i Shtetit, Daniel Frid

 Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, kėrkon qė tė gjenden dhe vihen para drejtėsisė fajtorėt pėr tragjedinė e Gėrdecit

 Tragjedia e Gėrdecit - shkon nė 20 numri i viktimave

 Paqeruajtėsit e Kombeve tė Bashkuara dhe KFOR-i, forcat e NATO-s, u sulmuan me granata dhe armė automatike. Kjo erdhi nga radikalėt serbė, thotė Frid

 Shefi i diplomacisė ēeke thotė se Ēekia do ta njohė Kosovėn deri nė samitin e NATO-s

 Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ka autorizuar furnizimin e Kosovės me armatim, ka njoftuar Shtėpia e Bardhė

 Bullgaria e njohu shtetin e Kosovės

 Institucionet e Kosovės besojnė nė pafajėsinė e ish-kryeministrit Ramush Haradinajt dhe ofrojnė garancitė pėr lehtėsimin e lirimit tė tij

 Bakojanis: Shqipėria e meriton ftesėn e anėtarėsimit nė NATO, po ashtu edhe Kroacia, por nuk mund tė themi tė njėjtėn gjė pėr ish-republikėn jugosllave tė Maqedonisė

 Shtetet e Bashkuara janė absolutisht kundėr ndarjes sė Kosovės, deklaroi zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Tom Kejsi

 Ekipet e angazhuar nė operacionet e kėrkimit gjetėn edhe 2 trupa tė viktimave nėn rrėnojat e fabrikės sė ēmontimit tė municionit nė Gėrdec

 Punonjės tė MPB-sė tė Serbisė kanė qenė tė implikuar nė uzurpimin e gjykatės nė Mitrovicė dhe pėrleshjet e dhunshme

 Njohja nga vendet fqinje ėshtė mesazh se shteti i Kosovės ka prodhuar paqe dhe stabilitet pėr rajonin, thotė kryeministri Thaēi

 Kroacia e njohu pavarėsinė e Kosovės

 Hungaria e njohu pavarėsinė e Kosovės

 Principata e Monakos njohu Republikėn e Kosovės – shtet tė pavarur e sovran

 Policia e UNMIK-ut dhe SHPK ritkhehen nė pjesėn veriore tė Mitrovicės

 Kanadaja njohu pavarėsinė e Kosovės

 Komandanti i KFOR-it, Ksavier De Marnak, tha sot se protestuesit kishin pėr qėllim tė vrisnin njerėz

 Njė polic ukrainas, pjesėtar i UNMIK-ut, vdes pas plagėve tė marra dje nga serbėt nė Mitrovicė

 Japonia njohu shtetin e Kosovės

 Zyrtarėt e KFOR-it, kanė njoftuar se nga 22 paqeruajtės tė lėnduar, 12 janė dėrguar nė Francė pėr trajtim tė mėtutjeshėm mjekėsor

 Arriti sot nė 17 numri i viktimave nė Gėrdec, kryeministri Berisha shpalli ditė zie kombėtare

 Policia e UNMIK-ut ėshtė tėrhequr nga veriu i Mitrovocės, KFOR-i merr nė duar situatėn

 25 policė tė UNMIK-ut dhe 8 pjesėtarė tė KFOR-it janė plagosur nga serbėt nė Mitrovicė

 Serbėt, nė Mitrovicė, sulmojnė me gurė dhe koktej molotovi policinė e UNMIK-ut dhe KFOR-in |17.03.2008

 UNMIK-u ēliron gjykatat e uzurpuara nga serbėt nė veri tė Mitrovicėc, arreston 53 persona |17.03.2008

 Vdes 37 vjeēari Bekim Muharremi i lėnduar nga shpėrthimi i gazit nė Prishtinė |17.03.2008

 Bashkimi Evropian ka kėrkuar sot nga misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, qė ta shtojė sigurinė pėrgjatė kufirit me Serbinė.

 Gjenerali i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, Jon Davoren, thotė se bisedimet rreth demarkacionit tė kufirit duhet tė fillojnė pas njohjes sė shtetit tė Kosovės nga ana e Maqedonisė.

 Qendra Klinike Universitare e Kosovės (QKUK), ėshtė duke i harxhuar edhe barėrat e fundit pėr raste emergjente.

 Turqia kėrkon njohjen e Kosovės nė Samitin e Konferencės Islamike, nga shtetet e kėsaj organizate

 Beglinge nė takim me Krasniqin thotė se ndihma e institucioneve tė Zvicrės nuk do tė mungojė

 Pas pikės kufitare Merdare, nė kufi me Serbinė, mbishkrimet “Republika e Kosovės” janė vendosur edhe nė kufi me Maqedoninė

 Shefi i Zyrės belge, Vilm Peters, tha se Belgjika ėshtė e gatshme ta ndihmojė forcimin e shtetit tė ri tė Kosovės

 Shefi i EULEX-it, Iv De Kermabon i ka thėnė AFP-sė se vendosja e misionit nė Kosovė ka filluar

 BE-ja duhet tė garantojė qė misioni ndėrkombėtar tė jetė i pėrgjegjshėm, thonė organizatat botėrore pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut

 Nė pikėn kufitare nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, nė Merdare, kryeministri Hashim Thaēi ka zbuluar tabelėn me mbishkrim, Republika e Kosovės.

 Kosova mund tė bėhet anėtare e Bashkimit Evropian pa qenė anėtare e OKB-sė, ka thėnė ministri i Jashtėm i Suedisė, Karl Bild, nė pėrfundim tė vizitės sė tij nė Kosovė.

 Shefi i EULEX-it, Iv De Kermabon, ka thėnė se ky mision do tė jetė i pranishėm nė tėrė Kosovėn

 Ministri i Jashtėm suedez, Karl Bild, tha se Suedia do ta mbėshtesė nė vazhdimėsi shtetin e Kosovės dhe njė ndihmė tė tillė duhet ta bėjė edhe Bashkimi Evropian

 Finlanda e njohu shtetin e Kosovės

 Ndihmėssekretari amerikan i Shtetit pėr Evropėn dhe Evroazinė, Daniel Fried, po qėndron nė Kosovė

 Shtetet e Bashkuara janė pėr zgjidhjen me dialog tė kontestit kufitar mes Kosovės e Maqedonisė

 Thaēi: Autoriteti i institucioneve tė Kosovės do tė shtrihet nė tėrė territorin e vendit

 D’Alema: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk ka qenė akt i njėanshėm

 Qeveria ka aprovuar edhe 10 projektligje tė tjera nga pakoja e Ahtisaarit

 Manifestimi “Epopeja e UĒK-sė” filloi me moton “Bac, u kry”

 Sllovenia njohu shtetin e pavarur tė Kosovės

 Islanda njeh Republikėn e Kosovės, shtet tė pavarur dhe sovran

 UNMUIK-u pranon se mallrat qė hyjnė nė veri tė Kosovės, nga Serbia, nuk kontrollohen

 Frid: Kosova do tė marrė rreth dy miliardė dollarė ndihma nga BE dhe SHBA

 Ndalohet hyrja e trenave nga Serbia nė Kosovė

 Suedia e njohu Kosovėn shtet tė pavarur

 KFOR-i ndėrpreu qarkullimin e trenit nė veri tė Kosovės

 Berisha: Kosova e pavarur ka tashmė mbėshtetjen e shumė shteteve tė fuqishme tė botės

 Rrėzohet njė helikopter nė Shqipėri, dyshohet tė jetė i trupave tė NATO-s

 UNMIK-u thotė se Hekurudhat e Kosovės janė nėn kontroll tė Prishtinės

 “Epopeja e UĒK-sė”, sivjet shėnohet nėn moton “Bac, u kry”

 Serbėt bllokojnė hekurudhat nė veri tė Kosovės

 Fejt: Shpallja e pavarėsisė e pakthyeshme, - serbėve do t’u lejojmė tė kthehen nė SHPK

 276 policė serbė tė SHPK-sė janė suspenduar, deri nė pėrfundimin e hetimeve

 Kushner: Pėrveē pavarėsisė nuk ka pasur zgjidhje tjetėr pėr Kosovėn

 Baroso: Kėshilli i Sigurimit nuk ishte nė gjendje tė zgjidhte ēėshtjen e Kosovės, e jo Bashkimi Evropian

 Havel: Pavarėsia duhej garantuar nė kohėn kur NATO-ja vendosi tė ndėrhyjė kundėr regjimit kriminal tė Milosheviqit

 Pėrfundoi seanca e Kuvendit tė Kosovės, e filluar javėn e kaluar - miratohen rreth 30 projektligje

 Kryeparlamentari Jakup Krasniqi premton pėrkrahje pėr luftimin e korrupsionit nė Kosovė

 Artemije urdhėron klerin dhe besimtarėt tė mos kenė kontakte me institucionet e Kosovės

 Jansha: Nuk ka kthim prapa pėr Kosovėn

 Shefer: Kosova ėshtė njė, nuk ka pjesė veriore

 Thaēi: Nuk ka veri dhe jug, Kosova ėshtė unike

 Estonia premton mbėshtetjen pėr integrimin euro-atlantik tė Kosovės

 Bush: Kufijtė e Kosovės kanė qenė tė pėrcaktuar shumė qartė

 SHBA: NATO do tė qėndrojė nė Kosovė sa tė jetė nevoja

 Themelohet Grupi Ndėrkombėtar Drejtues pėr Kosovėn

 Austria konfirmon njohjen zyrtare tė shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe gatishmėrinė pėr fillimin e marrėdhėnieve diplomatike

 Zvicra edhe zyrtarisht njohu pavarėsinė e Kosovės - e gatshme tė krijojė marrėdhėnie diplomatike

 Thaēi: Kufijtė e Kosovės - mė tė sigurtit dhe mė tė mbrojturit nė rajon

 Zyra ndėrlidhėse gjermane sot zyrtarisht u shndėrrua nė Ambasadė tė Gjermanisė nė Prishtinė

 Uizner: As SHBA-ja as BE-ja nuk do tė anulojnė vendimin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės

 Oli Ren kėrkoi nga Maqedonia dhe Mali i Zi qė tė njohin pavarėsinė e Kosovės

 Bėrns: Serbia nuk do ta marrė kurrė Kosovėn, e humbi nė vitin 1999

 Thaēi: Nuk do tė lejojmė qė tė rrezikohet integriteti territorial i Kosovės

 Marnak: Paqeruajtėsit ndėrkombėtarė tė gatshėm tė veprojnė nė ēdo situatė

 Kermabon: Kosova ėshtė e pandashme

 Rexhepi: UNMIK-u ėshtė pėrgjegjės pėr politikė dhe siguri nė veri

 Polonia njohu Kosovėn e pavarur

 Belgjika njeh pavarėsinė e Kosovės

 Nė vendkalimin kufitar Mutivodė, serbėt plagosin 19 policė tė SHPK-sė

 Rusia tėrhiqet nga kėrcėnimi pėr pėrdorimit tė forcės

 Solana: Misioni i BE-sė do tė vendoset nė tėrė territorin e Kosovės

 Topi: Njohja e Kosovės – lehtėsi pėr integrimin e Ballkanit perėndimor nė BE

 Topalli - Krasniqi: Kosova dhe Shqipėria faktorė stabiliteti nė rajon

 Shefer: KFOR-i i gatshėm pėr tė intervenuar

 SHBA: Qeveria e Serbisė ėshtė pėrgjegjėse pėr sulmin nė Ambasadėn amerikane

 Bėns: E kėshillojmė fuqishėm Rusinė qė tė jetė mė e pėrgjegjshme nė komentet publike ndaj Kosovės

 SHPK: Mbrėmė nė veri tė Mitrovicės janė dėgjuar tė shtėna nga armė zjarri

 Pėrfaqėsuesi rus nė NATO kėrcėnon KFOR-in

 Mandati i NATO-s nė Kosovė ėshtė mbrojtja e kufijve

 Departamenti i Shtetit nuk i kushton rėndėsi kėrcėnimit tė diplomatit rus pėr Kosovėn

 Feith-Thaēi: Integritetit territorial i Kosovės ėshtė i mbrojtur, i pa cenueshėm, unik dhe i pandashėm, ndėrsa protestat e serbėve i takojnė vetėm tė kaluarės

 Pajaziti: Kufijtė e Kosovės janė tė sigurt

 Ndalohet hyrja e banorėve tė Serbisė nė Kosovė

 Polonia, tė martėn, do tė njohė Kosovėn e pavarur

 KS dėnon sulmet kundėr ambasadave nė Beograd

 BE i pėrkujton Beogradit se duhet tė mbrojė ambasadat e huaja dhe shtyn pa afat marrėveshjen me Serbinė

 Protestuesit serbė djegin Ambasadėn e SHBA-ve nė Beograd

 Qeveria e Sllovenisė miratoi vendimin pėr njohjen e shtetit tė Kosovės

 Danimarka njeh Kosovėn

 Luksemburgu njeh pavarėsinė e Kosovės

 Nė vendkalimin kufitar Merdare, mes Republikės sė Kosovės dhe Serbisė, disa qindra serbė gjuajtėn me gurė policinė dhe KFOR-in

 Nė Bosnjė, protestuesit serbė hedhin gurė ndaj policisė, e cila ėshtė kundėrpėrgjigjur me gazlotsjellės

 Italia njeh pavarėsinė e Kosovės

 Estonia njeh Kosovėn e pavarur

 Ministri gjerman i Mbrojtjes, Franz Josef Jung, solli nė Prishtinė vendimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe garancitė pėr mbėshtetje

 Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, priti nė takim Ministrin gjerman tė mbrojtjes Franz Josef Jung

 Gjermania njeh shtetin e Kosovės

 KFOR: Liderėt serbė pėrgjegjės pėr incidentet e djeshme nė veri tė Kosovės

 NATO, SHBA do tė qėndrojnė nė Kosovė sa tė jetė e nevojshme

 Hapen pikat kufitare tė djegura dje nga serbėt

 Fejt: Nuk do tė tėrhiqemi nga veriu i Kosovės

 Bush: Nė emėr tė popullit amerikan, unė njoh Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran

 Gjermania njeh Kosovėn si shtet

 Austria e njohu Kosovėn

 Letonia e njohu shtetin e Kosovės

 Norvegjia do ta njohė Kosovėn

 Australia njeh pavarėsinė e Kosovės

 Senegali njeh Kosovėn

 Kosta Rika njeh Kosovėn

 Tajvani ofron ndihmė pėr Kosovėn e pavarur

 Ryker mbylli, pėr 24 orė, dy pika doganore me Serbinė, pasi ato u dogjėn nga qytetarėt serbė

 Solana: Perspektiva evropiane pėr tė gjitha vendet e rajonit ėshtė e hapur

 Solana: BE ėshtė unike pėr Kosovėn

  Britania e Madhe, Franca dhe Turqia njohin shtetin e Kosovės dhe vendosin marrėdhėnie diplomatike

 Shqipėria ka njohur pavarėsinė e Kosovės nė vitin 1991

 Kosova shpall sot pavarėsinė

 Festa e pavarėsisė ka filluar...

 BE miratoi vendimin pėr dėrgimin e misionin nė Kosovė

 EULEX drejtohet nga ish-gjenerali francez Iv De Kermabon, pėrfaqėsues i posaēėm i BE-sė Piter Fejt

 SHBA, Britania e Madhe, Franca, Gjermania dhe Italia tė hėnėn pritet tė njohin pavarėsinė e Kosovės

 Sarkozy: Duhet ta ndryshoni hartėn e Evropės, ku duhet tė jetė dhe Kosova

 Japonia do ta njohė pavarėsinė e Kosovės

 Thaēi: Kam vendosur tė themeloj zyrėn pėr minoritete nė kryeministri

 Kuvendi miratoi mocionin pėr miratimin nė pako tė ligjeve qė dalin nga propozimi i Ahtisarit

 Kryeministri Thaēi nė vizitė tė papritur nė Shkup

 Nėse Prishtina shpall pavarėsinė ambasadorėt e Serbisė nė Perėndim, nė fillim tė javės sė ardhshme, kthehen nė vend

 Serbia kėrkon nga KS i OKB-sė qė tė parandalojė shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės - SHBA dhe BE planifikojnė ta njohin

 Nesėr shpallet pavarėsia, thonė burimet e Kosovanews-it

 Franca do ta pranojė pavarėsinė e Kosovės tė hėnėn

 Thaēi: Populli e di datėn e pavarėsisė, po pėrgatitet pėr festė

 EULEX tė shtunėn mbėrrin nė Kosovė?

 "Nju Jork Tajms": Tė dielėn Evropa do tė ketė njė shtet tė ri - Kosovėn

 Qeveria e shpalli krizė nacionale gjendjen nė energjetikė

 Thaēi: Ēėshtja e statusit politik tė Kosovės ka dalė nga godina e OKB-sė

 KS i OKB-sė, me kėrkesė tė Serbisė dhe Rusisė, mban mbledhje urgjente pėr Kosovėn

 Bėrns: Ėshtė nė dorėn e autoriteteve nė Prishtinė, qė tė vendosin pėr pavarėsinė e Kosovės

 Uizner: Shpallja e pavarėsisė ėshtė fund i drejtė i luftės brutale

 Lavrov: S'jam shumė optimist pėr mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit

 Thaēi: Institucionet dhe populli i Kosovės e dinė datėn e pavarėsisė

 Iinstitucionet e Kosovės nuk e dinė datėn e pavarėsisė, thotė Sabri Hamiti

 TMK e gatshme pėr ditėn e pavarėsisė

 Semnebi: Nuk duhet tė bėhen paralele midis Kosovės dhe Kaukazit Jugor

 Rexhepi: Tė dielėn ose tė hėnėn shpallet pavarėsia

 Turk: Njohja e Kosovės ēėshtje e shteteve sovrane

 Kanerva:  Perėndimi ėshtė i gatshėm ta njohė pavarėsinė e Kosovės

 FAC: Aktualisht po pėrgatiten dy misione nė Kosovė

 Bush dhe Ban Ki Mun tė premten do tė diskutojnė dhe pėr Kosovėn

 Agjencia Antikorrupsion ka paraqitur nė prokurori 47 raste tė korrupsionit

 Reuters: Pavarėsia shpallet dhe hyn nė fuqi mė 17 shkurt

 Kuēi: Kosova e ka dritėn e gjelbėr pėr ta shpallur pavarėsinė

 Vendet e BE-sė me pėrjashtim tė Qipros, do ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės

 BE pritet tė autorizojė dėrgimin e misionit nė Kosovė gjatė kėsaj jave

 Solana: Nuk pres tė ndodhė ndonjė gjė mė 17 shkurt

 Thaēi: KEK-u, PTK-ja dhe Aeroporti kampionė tė korrupsionit

 Kosova do tė shpallė pavarėsinė mė 18 shkurt, nė katėr tė mėngjesit, sipas kohės nė Nju Jork

 Gejts: Rusia do tė reagojė me maturi nėse Kosova e shpallė pavarėsinė

 Shėnohet njėvjetori i demonstratės sė 10 shkurtit

 Zbulohet pllaka pėrkujtimore pėr Mon Balajn dhe Arben Xheladinin

 Thaēi: 100 shtete tė gatshme ta njohin pavarėsinė e Kosovės menjėherė pas shpalljes

 Gusenbauer: BE-ja do ta njohė pavarėsinė e Kosovės nė bazė tė planit Ahtisari

 Kurti tha se procesi gjyqėsor kundėr tij u dėshmua i padrejtė

 Ryker: Jemi tė pėrgatitur qė tė ballafaqohemi me sfida nė ditėt dhe javėt e ardhshme

 NATO nė Kosovė edhe pas pavarėsisė

 Banac: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk mund tė pengohet nė asnjė mėnyrė

 Thaēi: Puna e pavarėsisė sė Kosovės tashmė ėshtė e kryer

 Admirali Fitzgerald: Mitrovica ėshtė ēelės pėr sukses nė Kosovė

 Ēeku: Pavarėsia do tė shpallet kah mesi i kėtij muaji

 Xhekson: Vendimi pėr statusin e Kosovės pres tė ndodhė kėtė muaj

 Server: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės fare pranė, vendi nė OKB mund tė kėrkojė njė kohė tė gjatė

 Kushner: Ėshtė koha pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės

 Rupel: Sllovenia do ta njohė Kosovėn nė mėnyrė bilaterale, por jo si kryesuese e BE-sė

 Maqedonia dhe Shqipėria arrijnė marrėveshje pėr heqjen e plotė tė vizave

 Xhuda: Tash spanjollėt kėrkojnė shtyrje tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės

 BE miratoi vendimin pėr dėrgimin e misionit nė Kosovė

 Thaēi pas takimit me Ahmetin: Kosova nga sot definitivisht ėshtė gati pėr shpalljen e pavarėsisė

 Krasniqi: Do tė shpallim pavarėsinė brenda kėtij muaji

 GNK: Prishtina ta shpallė pavarėsinė kur BE dhe SHBA janė gati pėr kėtė

 Basha: S’ka mė frikė pėr shtyrje tė pavarėsisė sė Kosovės

 Ren: BE e gatshme ta dėrgojė misionin civil nė Kosovė

 Rupel: Nuk besoj se Kosova sė shpejti do tė shpallė pavarėsinė

 Papa Benedikti XVI priti nė selinė e tij presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu

 Thaēi: Shumica e shteteve e njohin Kosovėn pėr njė ditė me SHBA-tė

 Kosova Republikė parlamentare, por me kompetenca tė shtuara pėr kryetarin

 Qeveria miraton buxhetin e Kosovės me njė ngritje prej 44 milionė €

 Kėrkohet qė vendorėt tė jenė kompetentė pėr zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve

 BE finalizon pėrgatitjet pėr misionin EULEX nė Kosovė

 Pak: Pavarėsia e Kosovės brenda disa javėsh

 Rupel: Sllovenia do mbėshtesė ēdo vendim pėr Kosovėn tė koordinuar me BE-nė

 Ferrero-Waldner: BE nuk pret dhunė apo ndonjė aksion ekstrem nga Serbia

 Thaēi: Javėn e ardhshme Kosova gati pėr pavarėsi

 Maqedonia heq dorė nga shtrėngimi i regjimit tė vizave me Shqipėrinė...

 Thaēi: Asnjė pengesė drejt pavarėsisė

 Kroacia do tė njohė pavarėsinė e Kosovės menjėherė pas SHBA-ve dhe vendeve kryesore tė BE-sė

 Kosova shpall pavarėsinė nė fundjavėn e parė pas 3 shkurtit...

 Dhjetė vende tė BE do ta njohin Kosovėn nė ditėn kur ajo ta shpallė pavarėsinė...

 Albin Kuritit i zgjatet paraburgimi edhe pėr njė muaj

 Thaēi dhe Selimi diskutuan pėr transformimin e TMK-sė

 TMK ka bėrė dhe po bėnė punė tė shkėlqyeshme

 Arrestohet Albin Kurti, gjykimi kundėr tij me dyer tė mbyllura

 Berisha: Shqipėria e pėrgatitur pėr tė ndihmuar Kosovėn nė rast embargoje

 Naimark: Koha pėr shpalljen e pavarėsisė ka ardhur qė moti

 Harēenko: Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ēėshtje kohe, mesi i shkurtit apo marsi

 De Marnak: Ushtria e Serbisė i di kufijtė e saj

 Farbman: Kosova do t’ia dalė edhe nėse Serbia vendos embargon

 LPK kėrkon nga Kuvendi i Kosovės qė tė shpallė menjėherė pavarėsinė e plotė tė Kosovės

 Shtainmajer: Shumica e vendeve tė Bashkimit Evropian po pėrgatiten pėr njohjen e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės

 Gjukanoviq: Mali i Zi do ta njoh pavarėsinė e Kosovės

 
     
  Presidenti Bush autorizon furnizimin e Kosovės me armė  
     
  Uashington, 20 mars 2008  
     
  Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ka autorizuar mbrėmė furnizimin e Kosovės me armatim, ka njoftuar Shtėpia e Bardhė.
Nė njė dokument dėrguar Sekretares sė Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Bush tha dje se ka arritur nė pėrfundimin se furnizimi i Kosovės me armė do tė forcojė sigurinė e Shteteve tė Bashkuara dhe do tė nxisė paqen nė botė.
Presidenti Bush e udhėzon Sekretaren e Shtetit qė t’ia transmetojė kėtė vendim Kongresit.
Njė zyrtar i lartė tha se autorizimi, qė u bė pasi Shtetet e Bashkuara e njohėn pavarėsinė e Kosovės, konsiderohet se ėshtė pjesė e procesit normal tė krijimit tė marrėdhėnieve me qeverinė e re.
Shtėpia e Bardhė njoftoi se hapi i presidentit Bush do t'i forcojė raportet e sigurisė sė Shteteve tė Bashkuara me Kosovėn, do ta promovojė sigurinė dhe stabilitetin nė gjithė Ballkanin dhe do ta pėrmirėsojė kapacitetin e Kosovės pėr tė marrė pjesė nė aktivitete paqeruajtėse, do tė ndihmojė nė luftimin e terroristėve dhe t'i menaxhojė situatat emergjente humanitare.
"Parimet aktuale tė artikujve mbrojtės ose tė shėrbimeve mbrojtėse do tė shqyrtohen prej rastit nė rast, pėrfshirė edhe respektimin e udhėzimeve relevante dhe kritereve qė i pėrmban politika e Transferimit tė Armatimit Konvencional", thuhet nė njoftimin e Shtėpisė sė Bardhė.|VOA/RFE