Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Liberia e njohu Kosovėn e pavarur

30 maj 2008

Qeveria e Liberisė e ka njohur Kosovėn e pavarur, duke iu bashkuar kėshtu shumė vendeve tė Bashkimit Evropian dhe Shteteve tė Bashkuara qė tashmė e kanė njohur pavarėsinė e saj, njofton gazeta e pėrditshme e kėtij vendi "Dejli obzerver".
Pas Senegalit dhe Burkina Fasos, ky ėshtė vendi i tretė afrikan qė e njeh Republikėn e Kosovės.

 

Shumica e kompetencave duhet tė barten tek Qeveria dhe Kuvendi i Kosovės

30 maj 2008

Shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana ka biseduar me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, pėr gjetjen e modaliteteve pėr funksionimin e misioneve ndėrkombėtare nė Kosovė: UNMIK dhe EULEX.
Solana dha Ban Ki Mun, janė pajtuar qė misioni i UNMIK-ut duhet ta bartė njė pjesė tė konsiderueshme tė kompetencave tek Qeveria dhe Parlamenti i Kosovės mė 15 qershor, kur hyn nė fuqi Kushtetuta.

 

Shtajnmajer: Kosova ka perspektivė evropiane

30 maj 2008

Shumica e deputetėve nė Bundestagun gjerman kanė votuar pėr vazhdimin e mandatit tė trupave gjermane nė kuadėr tė KFOR-it nė Kosovė.
Tė martėn, qeveria e kancelares Angela Merkel vendosi qė mandati i trupave tė vazhdohet pėr njė vit.
"Qeveria nė Prishtinė dėshiron vazhdimin e pranisė sė KFOR-it, dhe NATO-ja ėshtė e gatshme pėr kėtė", tha ministri i Jashtėm, Frank Valter Shtajnmajer.
Ai i pėrkujtoi deputetėt se Kosovėn deri tash e kanė njohur 20 vende tė Bashkimit Evropian, dhe shtoi se "Kosova dhe vendet tjera tė rajonit kanė perspektivė evropiane".

 

Policėve tė suspenduar serbė tė SHPK-sė u ndėrpriten pagat

30 maj 2008

Shėrbimi Policor i Kosovės konfirmoi tė premten, se tė gjithė policėve tė komunitetit serb, tė cilėt kanė bojkotuar punėn nga 29 shkurti i kėtij viti, edhe zyrtarisht u janė ndėrprerė pagat, mirėpo ata ende konsiderohen pjesėtarė tė suspenduar tė SHPK-sė derisa tė merret njė vendim tjetėr.
"Kolegėve tanė serbė ne do t’u bėjmė thirrje edhe mė tutje tė kthehen nė vendet e tyre tė punės”, ka thėnė zėdhėnėsi i SHPK-sė Veton Elshani.

 

Rupel dhe Ki Mun biseduan pėr detyrat e BE-sė dhe OKB-sė nė Kosovė

29 maj 2008

Tėrėsia territoriale e Kosovės ėshtė vijė pėrtej sė cilės nuk mund tė kalohet, ka deklaruar shefi i diplomacisė sllovene Dimitrij Rupel gjatė bisedės qė pati me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun.
Rupel dhe Ki Mun, siē ka njoftuar presidenca sllovene e Bashkimit Evropian, kanė biseduar, nė Stokholm, para sė gjithash pėr detyrat tė cilat i presin BE-nė dhe OKB-nė para dhe pas shpalljes sė Kushtetutės sė Kosovės, e cila do tė ndodhė mė 15 qershor tė kėtij viti.
Me kėtė rast ministri Rupel ka theksuar angazhimet e presidencės sė BE-sė pėr stabilitet nė rajon.
"BE ėshtė e obliguar me vendimet dhe qėndrimet, tė cilat janė miratuar nė dhjetor tė vitit 2007, si dhe politikėn e cila ėshtė konfirmuar disa herė. Kėto janė vija pėrtej sė cilave nuk mund tė kalohet, e nė mesin e tyre gjithashtu ėshtė edhe tėrėsia territoriale e Kosovės", ka nėnvizuar Rupel, duke shtuar se nevojitet durim dhe se pėr procesin duhet tė vazhdohet tė bisedohet.

 

Institucionet e Kosovės thonė se UNMIK-u duhet tė shkojė

29 maj 2008

Institucionet e Kosovės dėshirojnė qė mandati i UNMIK-ut tė pėrfundojė dhe prezenca e kėtij misioni mund tė mbetet pėr aq sa do tė jetė nė fuqi, simbolikisht, Rezoluta 1244, ndėrkohė qė mė 15 qershor, thonė se Qeveria do t’i ketė tė gjitha kompetencat qė i takojnė.

 

Pak: Parlamenti Evropian ka tė drejtė tė vendosė flamurin e Kosovės

29 maj 2008

Parlamenti Evropian ka tė drejtė tė shfrytėzojė flamurin e Kosovės sė pavarur, ka deklaruar sot Doris Pak, kryesuese e delegacionit pėr Evropėn Juglindore nė Parlamentin Evropian.
"Nuk i takon Beogradit tė vendosė pėr punėn e Parlamentit Evropian”, u ka thėnė Pak mediave serbe.
Pak, e cila ka kryesuar takimin ndėrparlamentar tė Parlamentit Evropian dhe Kuvendit tė Kosovės, ku pėr herė tė parė ėshtė vendosur edhe flamuri i Republikės sė Kosovės, ka thėnė se nuk e ka marrė notėn e protestės tė Beogradit zyrtar, por pėr kėtė gjė ka lexuar nė mediat serbe.
"Ky ėshtė reagim i Beogradit, mirėpo nuk u takon atyre tė vendosin pėr punėn qė ne bėjmė nė Parlamentin Evropian. Ne kemi rregullat tona. Ne kemi vendosur tė pranojmė Planin e Ahtisaarit dhe, ajo ēfarė ngjan kėtė vit ėshtė vetėm vazhdim i tij, andaj pėr kėtė arsye kemi tė drejtė tė shfrytėzojmė flamurin e kėtij shteti tė ri”, ka thėnė Pak.

 

Dėshtojnė pėrpjekjet pėr mohimin e pavarėsisė sė Kosovės nė Parlamentin Evropian

29 maj 2008

Nė takimin e pėrbashkėt nė mes tė Parlamentit Evropian dhe Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, nė Bruksel, sot janė hedhur poshtė tė gjitha amendamentet nė tekstin e deklaratės sė pėrbashkėt qė mohojnė pavarėsinė e Kosovės.
Amendamentet i kishte propozuar deputetja greke, Ani Podimata, mė qėllim tė kontestimit tė pjesėve tė deklaratės sė pėrbashkėt - ku sugjerohet se Kosova ėshtė shtet i pavarur.
Asnjė nga kėto amendamente, megjithatė, nuk ėshtė miratuar, ndėrsa flamuri i Republikės sė Kosovės ka vazhduar tė valojė, krahas atij tė BE-sė, edhe nė ditėn e dytė tė takimit nė mes tė delegacionit tė Kuvendit tė Kosovės dhe atij tė Parlamentit Evropian, pėrkundėr protestės sė Beogradit zyrtar.
"Jemi tė kėnaqur me rezultatet e kėtij takimi, qė po mbahet nė njė moment shumė delikat pėr rajonin e Ballkanit Perėndimor, pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės”, thuhet ndėr tė tjera nė dokumentin final, tė nxjerrė pas kėtij takimi.
Nė kėtė dokument ėshtė pėrshėndetur edhe Kushtetuta e Kosovės, ndėrsa i ėshtė bėrė thirrje sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, qė ta lehtėsojė tranzicionin dhe tė njohė EULEX-in si pjesė tė pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė.

 

Thaēi: Pavarėsisht sfidave, Kosova do tė integrohet nė BE

29 maj 2008

Nė hapje tė takimit tė 14-tė tė Mekanizmit Pėrcjellės tė Stabilizim Asociimit (MPSA) tė Kosovės me Bashkimin Evropian (BE), kryeministri Hashim Thaēi, tha se dinamika e pėrafrimit tė vendit tonė me familjen e vendeve evropiane ėshtė shtuar, duke rikonfirmuar gatishmėrinė e qeverisė qė drejton pėr t’u pėrballur me sfidat e shumta qė presin vendin.

 

Solana dhe Ban Ki Mun diskutojnė sot pėr EULEX-in

29 maj 2008

Pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana, dhe Sekretari i Pėrgjithshėm i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun, sot nė Stokholm do tė shqyrtojnė mėnyrat e harmonizimit tė veprimit tė misioneve tė UNMIK-ut dhe EULEX-it nė Kosovė.
"Qėllimi ėshtė qė EULEX-i tė jetė i pranishėm nė tėrė Kosovėn, por duhet tė dihet se ēfarė janė planet e Kombeve tė Bashkuara lidhur me veprimtarinė e mėtejme tė UNMIK-ut", ka thėnė zėdhėnėsja e Solanės, Kristina Gallak.

 

Shefer bisedoi me Ban Ki-Munin pėr rolin e UNMIK-ut dhe EULEX-it nė Kosovė

29 maj 2008

Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer dhe kreu i OKB-sė, Ban Ki Mun, biseduan mbrėmė nė Nju Jork pėr situatėn nė Kosovė. Nė komunikatėn e lėshuar nga ky takim, thuhet se Ban Ki Mun i ka paraqitur shefit tė NATO-s vizionin e tij, duke marrė parasysh edhe brengosjen qė ekziston nė NATO.
I lutur nga BBC qė tė sqarojė atė vizion, zėdhėnėsi i OKB-sė Brendon Varma tha: "Nuk mund tė them shumė nga ajo. Do tė rikujtoj se Kombet e Bashkuara janė tė pranishme nė Kosovė qė nga fundi i viteve nėntėdhjetė, dhe, nė pėrputhje me Rezolutėn 1244 atje do tė mbetemi gjithnjė derisa Kėshilli i Sigurimit nuk vendos ndryshe".
Duke komentuar njė deklaratė tė shefit tė UNMIK-ut Joakim Ryker dhėnė AP se EULEX me gjasė do tė jetė nėn ombrellėn e UNMIK-ut, zėdhėnėsi i Kombeve tė Bashkuara tha se "pėrfaqėsuesi ynė ka paraqitur mendimin personal, analizėn e tij pėr zhvillimet e mundshme tė ngjarjeve dhe ka folur pėr njė skenar hipotetik qė mund tė ndodhė nė tė ardhmen", tha Varma.
Para takimit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė NATO-s, Jap de Hop Shefer dhe kreut tė OKB-sė, Ban Ki Mun, zėdhėnėsi i NATO-s, Xhems Apaturai, ka thėnė se Shefer do tė kėrkojė qartėsi pėr ndarjen e detyrave nė Kosovė pas 15 qershorit.
"Ne nuk duam qė KFOR-i tė jetė nė pozitė qė tė pėrgjigjet i pari. Ai nuk ėshtė forcė policore dhe nuk duhet tė jetė nė pozicion tė tillė", ka thėnė zėdhėnėsi Xhems Apaturai.
"Ne mundemi dhe do t'u kėrkojmė organizatave tjera qė ta luajnė atė rol", tha ai.

 

Sauers: I takon Ban Ki-Munit tė vendosė pėr UNMIK-un

29 maj 2008

Ambasadori britanik nė OKB, Xhon Sauers ka deklaruar se i takon sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuarea, Ban Ki-Mun, qė tė vendosė pėr riorganizimin e ardhshėm tė misionit civil tė KB-sė nė Kosovė, ndėrsa Britania e Madhe mbėshtet pėrpjekjet pėr realizimin e mandatit tė misionit tė BE-sė nė Kosovė, tė paraparė me Planin e Ahtisaarit.
"Nga perspektiva e KB-sė, Rezoluta 1244 mbetet nė fuqi dhe prezenca ndėrkombėtare do tė bjerė nėn kornizėn e gjerė juridike tė rezolutės 1244. Por sa i takon prezencės sė riorganizuar tė KB nė Kosovė, e cila do tė rezultojė nga ajo, i takon sekretarit tė pėrgjithshėm tė KB-sė qė tė vendosė", u ka thėnė Sawers gazetarėve nė New York.
Ai ka shtuar se Britania do tė vazhdojė tė mbėshtesė pėrpjekjet pėr transferimin e kompetencave nga KB nė misionin e BE-sė nė Kosovė.

 

Austria drejton brigadėn e jugut nė Kosovė

29 maj 2008

Austria ka marrė pėrsipėr komandėn e drejtimit tė brigadės shumėkombėshe tė jugut, qė vepron nė Kosovė si pjesė e KFOR-it.
Kjo ėshtė hera e parė qė njė vend jo anėtar i NATO-s tė drejtojė njė nga brigadat shumėkombėshe nė misionin paqeruajtės nė Kosovė.
Brigada nė fjalė ka nė pėrbėrje tė saj 3800 paqeruajtės nga Austria, Bullgaria, Gjermania, Zvicra dhe Turqia.
Austria ėshtė zyrtarisht njė vend neutral, por ministri austriak i Mbrojtjes tha se nė Kosovė nga viti 1999 kanė shėrbyer rreth 12 mijė trupa austriake.
 

BE konfirmon se konferenca e donatorėve pėr Kosovėn do tė mbahet me 11 korrik

29 maj 2008

Bashkimi Evropian konfirmon se konferenca e donatorėve pėr Kosovėn do tė mbahet mė 11 korrik 2008 nė Bruksel.
"Kam kėnaqėsinė t'ju njoftoj se konferenca e donatorėve pėr Kosovėn do tė mbahet mė 11 korrik nė Bruksel. Ne besojmė se Kosova ka njė program se cilat do tė jenė kėrkesat e saj", ka deklaruar nė Prishtinė Pjer Mirel, drejtor pėr Ballkanin Perėndimor nga Drejtoria e Pėrgjithshme pėr Zgjerim e Komisonit Evropian.
Mirel ka thėnė se integrimet e tė gjitha shteteve tė Ballkanit Perėndimor nė BE kanė qenė pjesė e bisedimeve tė Kėshillit tė Evropės dhe shumica prej tyre janė pajtuar qė edhe kjo pjesė nė njė datė mė tė afėrt ta ketė vendin nė Bashkimin Evropian.

 

Dikush duhet t’i thotė Rykerit se pas 15 qershorit ai mė nuk ėshtė “in charge” nė Kosovė

28 maj 2008

Nё takimin e parė ndėrparlamentar mes Parlamentit Evropian dhe Kuvendit tė Kosovės, raportuesi pėr Kosovėn, Joost Langedijk, tėrhoqi vėrejtjen pėr problemet me tё cilat mud tё ballafaqohet vendi pas 15 qershorit dhe shprehu brengosjen nё lidhje me konfuzionin qё mund tё ndodhė pas kalimit tё fazės tranzitore. Takimi u mbajt me flamurin e Kosovёs, dhe anёtarёt e delegacionit u paraqitёn pa praparshetsёn UNMIK.
“Ajo qё unė mendoj se ёshtё shumё mё e rёndёsihme, ёshtё transferi i kompetencave nga UNMIK-u tek Qeveria e Kosovės, qё gjithashtu duhet tё ndodhё me 16 qershor. Dikush duhet t’i tregojё zotėri Rueckerit se ai mё nuk ёshtё “in charge” nё Kosovė. A do t’ia thotё kёtё gjё atij Ban Ki Moon, apo Solana? Sepse nё se askush nuk i tregon Rueckerit, ai do vazhdojё tё jetё nё krye tё Kosovёs, e Kushtetuta e cila do jetё nё fuqi nuk e parasheh kёtё gjё”, ka thėnė z. Joost Langedijk deputet nga Holanda.
Situata e krijuar pёr shkak tё mosrespektimit tё afateve nga ana e BE-sё zuri vendin kryesor tё debatit. Kryeparlamentari i Kosovės Jakup Krasniqi, kėrkoi nga Brukseli, por edhe OKB-ja qё misioni ndёrkombёtar tё ēohet sipas propozimit tё Ahtisaarit dhe qё Kushtetuta e Kosovės tё hyjė nё fuqi nё afatin e vet.
“Ne kemi besuar nё punёn dhe angazhimin e UNMIK-ut gjatė viteve tё kaluara. Mendoj qё UNMIK-u e ka harxhuar mundёsinё pёr t’i dhёnё perspektivė Kosovės dhe tё ardhmes sё saj. EULEXI-n e shohim si mekanizėm tё fuqishėm tё BE-sё, qё nё bazё tё pėrgjegjėsive pёr tё ndihmuar, kėshilluar, monitoruar, tё kryej kёtё pёrgjegjёsi. Qytetarėt e Kosovės e presin dhe knё respekt pёr EULEX-in”, ka thėnė kryeparlamentari Jakup Krasniqi.
Edhe pёrfaqёsuesi i Qeverisė sё Kosovės shprehu brengosjen nё lidhje me ngecjet me EULEX-in.
Tё gjithė nga eurodeputetёt ishin tё pajtimit se EULEX-i duhet tё jetё operacional nё njė afat sa mё tё shkurtėr tё mundur. Ata edhe tёrhoqёn vėrejtjen se institucionet e vendit, pas 15 Qershorit, nuk do tė kenė mё arsyetime pėr dėshtimet e mundshme.
“Qeveria e Kosovės do tė jetė drejtpėrdrejtė pėrgjegjėse. Nuk do tė ketė mė falje Secili skandal i ndėrlidhur me korrupsionin nė qeveri, realisht do ta dėmtojė besimin e popullit ndaj saj. Kjo qeveri do ta testojė vetveten nė qeverisjen e mirė dhe kjo ėshtė ajo qė ne dėshirojmė ta shohim”, ka thėnė Jelko Kacin, eurodeputet nga Sllovenia.
Ndonёse Parlamenti ka organizuar katёr takime tё kёtilla nё tё kaluarёn, megjithatė ky u quajt takimi i parė ndėrparlamentar me Kosovėn, pasi qё ёshtё i pari pas shpalljes sё pavarёsisё. Takimi u mbajt me flamurin e Kosovёs, ndёrsa anёtarёt e delegacionit u paraqitёn pa praparshetsёn UNMIK.
Ndėrkohė qė njё deputete greke e kundėrshtoi kёtё paraqitje, kryesuesja e Komisionit tё Evropės Juglindore, Doris Pak e rikujtoi atё se Parlamenti Evropian qё nё vitin e kaluar e ka miratuar Rezolutёn e cila mbёshtetё pakon e Martti Ahtisaarit.
“Dy tё tretat e Parlamentit e kanё votuar Rezolutёn e cila mbёshtetё pakon e Martti Ahtisaarit. Ēdokush ka tё drejtё tё ketё qėndrim, mirėpo ne nё Parlament i pėrmbahemi vendimeve tё marra, andaj edhe ky takim do mbahet nёn flamurin e Kosovės”, ka thėnė eurodeputetja Doris Pak.
Njё deputete italiane tentoi qё tё disktojё pёr akuzat e ish kryeprokurores sё Hagёs Carla Del Ponte, rreth tregtisė sё organeve nejrёzore, Pack si kryesuese e takimit nuk lejoi qё tё trajtohet kjo temё, duke thёnё se bёhet fjalё pёr pohime private tё njė personi privat./RTK

 

Ryker: OKB do ta vendos EULEX-in nėn ombrellėn e vet

28 maj 2008

Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker ka thėnė se Kombet e Bashkuara do ta vendosin misionin e planifikuar tė Bashkimit Evropian nėn ombrellėn e vet, gjė qė mund ta frenojė misionin mė ambicioz jashtė kufijve tė BE-sė.
Nė njė intervistė pėr Associated Press, Ryker ka thėnė se 2 mijė anėtarėt e misionit EULEX, sipas tė gjitha gjasave do tė jenė nėn ombrellėn e Kombeve tė Bashkuara.
"Ne nuk jemi as tė shurdhėr e as tė verbėr, dhe do tė reagojmė pėr ndryshimin e rrethanave nė teren, ndryshim qė do ta pėrshkruaja si mė pragmatik tė mundshėm", ka thėnė Ryker.
Sipas tij, "e vetmja ēėshtje e hapur ėshtė se si do t'i vendosen raportet me misionin e BE-sė nė fushėn e rendit dhe ligjit".
Ruecker ka shtuar se nė Kosovė "duhet tė ketė vetėm njė hapėsirė ligjore, nuk duhet tė ketė dyfishim tė punės, dhe nuk duhet ndarje territoriale apo sektoriale ndėrmjet organizatave ndėrkombėtare nė fushėn e rendit dhe ligjit".

 

Republika e Kosovės prezanton Kushtetutėn e saj nė Bruksel

28 maj 2008

Delegacioni i Kosovės, i prirė nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi, po prezenton nė Parlamentin Evropian Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.
Kryeparlamentari Krasniqi i siguroi ligjvėnėsit e Parlamentit Evropian nė Bruksel, se Kushtetuta e Kosovės, e cila shpejti do tė hyjė nė fuqi, garanton tė drejta tė njeriut nė bazė tė standardeve mė larta demokratike, ndėrsa incidentet ndėretnike nė Kosovė i takojnė sė kaluarės sė hidhur, tha Krasniqi.
Kryeparlamentari, Krasniqi, po shoqėrohet nga zėvendėskryeministri Ramė Manaj dhe 6 deputetė tė Parlamentit tė Kosovės.

 

Rupel: Misioni EULEX nuk do tė nis me kohė

28 maj 2008

Misioni evropian nė Kosovė nuk do nisė nė afatin e pėrcaktuar mė herėt, konfirmon presidenca e Bashkimit Evropian. Ministri i Jashtėm slloven, Dimitrij Rupel, ka thėnė para Parlamentit Evropian se qėllimi i BE-sė ėshtė qė EULEX-i tė nisė punėn sa mė parė qė ėshtė e mundur dhe tė jetė i pėrfshirė nė tėrė territorin e Kosovės. “Duket se procesi ėshtė mė i komplikuar sė qė kemi menduar fillimisht. Operacioni do tė nisė tė implementohet mė vonė se ē’kemi planifikuar. Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara po negociojnė atė qė po quhet rikonfigurim i misionit nė Kosovė”, ka thėnė Rupel.

 

Ėshtė liruar pėr qarkullim pika kufitare me Shqipėrinė

28 maj 2008

Mbrėmė rreth orės 20 ėshtė liruar pėr qarkullim pika kufitare Kosovė - Shqipėri nė Vėrmicė. Terminali doganor ishte bllokuar gjatė tėrė ditės pas ndalimit tė tri maunave qė po bartnin materie tė rrezikshme.
SHPK ka arrestuar 3 shtetas bullgarė, vozitės tė maunave dhe pronarin e firmės PRIZMA - OIL me seli nė Mamushė tė Prizrenit. Dyshohet se kjo firmė ishte edhe destinim i tre kamionėve me mallin e sjellė nga Irani.

 

Shefer e Ban Ki-Mun bisedojnė sot pėr Kosovėn

28 maj 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, do tė takohet sot nė Nju Jork me sekretarin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun.
Shefer do tė bisedojė me Ki-Munin rreth zgjidhjes sė "situatės sė ndėrlikuar tė periudhės kalimtare nė Kosovė”.
Zėdhėnėsi i NATO-s Xhems Apaturai ėshtė shprehur se interesi thelbėsor i Aleancės ėshtė qė tė sigurojė paqe dhe siguri nė tėrė territorin e Kosovės.
Ndėrsa, kur ėshtė fjala pėr UNMIK-un dhe EULEX-in, NATO-ja dėshiron qė rolet dhe pėrgjegjėsitė tė jenė tė qarta.

 

Ban Ki Mun javėn e ardhshme paraqet propozimin e tij final pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

28 maj 2008

Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun, kah mesi i javės sė ardhshme, pritet t'ia prezantojė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė propozimin e tij final se si ai e sheh rikonfigurimin e UNMIK-ut pas 15 qershorit, kur do tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Kosovės. Gazeta "Zėri" shkruan se ka marrė vesh nga burimet diplomatike perėndimore se njėshi i OKB-sė nuk duhet tė marrė farė pėlqim tė veēantė prej instancės mė tė lartė tė sigurisė botėrore pėr mėnyrėn se si do ta riorganizojė Administratėn Ndėrkombėtare nė Kosovė, sepse njė gjė e tillė nuk ėshtė kėrkuar as nė rastet e mėparshme, kur UNMIK-u ka bėrė ndryshimet nė organizimin e tij. Dihet qė UNMIK, nė kėtė kontekst, ka hequr dorė prej dy nga Katėr Shtyllat e tij (UNHCR, Shtylla e Parė, dhe Rendi dhe Ligji, Shtylla e Dytė), pėr tė mbetur tani nė dy shtylla (Misioni i OSBE-sė, Shtylla e Tretė, dhe Bashkimi Evropian, Shtylla e Katėrt). Po ashtu, dihet qė vetė BE-ja ka bėrė me dije qė deri nė fund tė muajit qershor, Shtylla e Katėrt do tė pushojė sė ekzistuari.
Ban Ki-Mun, pritet qė nė paraqitjen e tij para Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, ta bėjė njė lloj rekapitulimi tė historisė sė procesit tė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.

 

NATO e vendosur pėr ruajtjen e sigurisė dhe stabilitetit nė Kosovė

28 maj 2008

Sesioni pranveror i NATO-s nė Berlin ka pėrfunduar me zotimin se Aleanca vazhdon tė jetė e vendosur pėr ruajtjen e sigurisė dhe stabilitetit nė Kosovė.
Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer nė fjalėn e tij para ekspertėve tė shumtė ndėrkombėtarė ka pėrsėritur edhe njėherė vendosmėrinė e NATO-s pėr ruajtjen e stabilitetit nė shtetin e sapoformuar tė Kosovės.
Shefer ka shpjeguar qė nė rast tė zvarritjes tė misionit EULEX e tėrė barra dhe pėrgjegjėsia do t'u bjerė trupave tė KFOR-it nė kuadėr tė NATO-s. Ai njėherėsh ka shprehur rėndėsinė e veēantė tė raportit NATO-BE, duke shprehur nevojėn pėr prezencėn e mėtutjeshme tė KFOR-it nė Kosovė edhe pas njohjes sė Kosovės shtet.
Ndėrkaq shefi i diplomacisė gjermane, Frank Valter Shtajnmajer ėshtė shprehur i bindur se deri mė 15 qershor misioni evropian EULEX do tė marrė dritėn e gjelbėr nga OKB-ja pėr fillimin e punės nė Kosovė dhe kjo, sipas tij, do tė bėhet me gjithė refuzimin e Rusisė.
Ai ka kėrkuar bartjen mė tė shpejtė tė kompetencave tė UNMIK-ut tek misioni civil EULEX, si dhe marrjen nė pėrgjegjėsi dhe ndėrtimin e strukturave ligjore nė Kosovė.
Angazhimin e EULEX-it e ka mbėshtetur para Asamblesė Parlamentare tė NATO-s edhe kancelarja gjermane, Angjela Merkel, e cila kryesisht ka apeluar pėr intensifikim e bashkėpunimin mes NATO-s dhe Rusisė.
Nė anėn tjetėr, shefja e diplomacisė austriake, Ursula Plashnik ka siguruar se misioni i EULEX-it nė Kosovė nuk do ta fillojė punėn nga njėra ditė nė tjetrėn, por kjo do tė ndodhė hap pas hapi. "E rėndėsishme pėr ne ėshtė qė misioni tė jetė i suksesshėm nė fushėn e sigurisė dhe implementimin e standardeve juridike", ka thėnė Plashnik.

 

Ėshtė mbyllur pėrkohėsisht vendkalimi kufitar nė Vėrmicė

27 maj 2008

Qė nga ora 10:00 e ditės sė djeshme ėshtė mbyllur pėr trafik vendkalimi kufitar me Shqipėrinė nė Vėrmicė, pėr shkak se nė terminalin doganor gjenden tre kamionė me materie tė rrezikshme, tė cilat kishin ardhur nga Maqedonia pėr nė Kosovė, ka njoftuar SHPK pėrmes njė komunikate.
SHPK bėn me dije se deri nė njė njoftim tjetėr, kufiri Kosovė – Shqipėri, nė kėtė vendkalim kufitar, mbetet i mbyllur.
 

Rupel: Vendosja e EULEX-it po vonohet pėr shkak tė konsultimeve

27 maj 2008

Ministri i Jashtėm i Sllovenisė Dimitrij Rupel tha se vendosja e EULEX-it po vonohet pėr shkak tė konsultimeve ndėrmjet Brukselit dhe Kombeve tė Bashkuara.
Sipas tij, Bashkimi Evropian synon qė EULEX-i tė shtrihet nė tė gjithė Kosovėn e jo vetėm nė jug.
"Nuk duhet as tė trimėrohet e as tė lejohet ndarja e Kosovės" tha Rupel, nė komitetin pėr politikė tė jashtme tė Parlamentit Evropian.
Ai vlerėsoi se mė herėt ėshtė menduar se EULEX-i do tė zėvendėsojė menjėherė UNMIK-un, por tha se "tranzicioni, pėrkatėsisht 'rikonfigurimi' po merr pak mė shumė kohė se sa ishte planifikuar".

 

Krasniqi: Ardhja e EULEX-it do t’i ndihmojė tė gjitha proceset nė Republikėn e Kosovės

27 maj 2008

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka thėnė pėr BBC-nė se Kosova pret qė misioni EULEX tė vendoset sa mė parė. "Nuk presim pėrkeqėsim tė situatės. Natyrisht vendimi kur do tė vendoset EULEX-i i takon Bashkimit Evropian, por megjithatė ministri slloven Rupel e ka thėnė qartė se Kosova ka hyrė nė njė rrugė nga e cila nuk ka kthim prapa.
Konsiderojmė se Kosova ėshtė futur nė rrugėn e zhvillimit tė pavarėsisė, mbi 40 vende e kanė njohur shtetin e pavarur dhe sovran dhe priten edhe njohje tė reja.
Ne mendojmė se ardhja e EULEX-it do tė ndihmojė tė gjitha proceset edhe sigurinė, edhe stabilitetin, edhe zhvillimin ekonomik por edhe sundimin e ligjit", ka thėnė Krasniqi.

 

Fratini: Sistemimi i EULEX-it nė terren gjatė shtatorit ose tetorit

27 maj 2008

Shefi i diplomacisė italiane, Franko Fratini ka deklaruar mbrėmė nė Bruksel se Bashkimi Evropian po shqyrton mundėsitė se si tė garantohet siguria gjatė fazės sė tranzicionit midis misionit tė UNMIK-ut dhe EULEX-it. Duke folur para gazetarėve pas takimit tė ministrave tė jashtėm dhe tė mbrojtjes tė BE-sė, Fratini ka thėnė se ėshtė e "domosdoshme qė tė punohet qė tė mund tė shihet sistemimi i misionit EULEX-it nė terren gjatė shtatorit dhe tetorit".
Sipas shefit tė diplomacisė italiane, Franko Fratini, tani duhet shqyrtuar tri mundėsi: "Ndėrhyrja e re e Kombeve tė Bashkuara qė do tė mundėsonte sigurinė nė fazėn kalimtare, rezoluta e re e Kėshillit tė Sigurimit, por nė kėtė drejtim mungon gatishmėria e disa vendeve, apo deklarata e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB ose kryesuesit tė Kėshillit tė Sigurimit".

 

BE pranon vonesat nė vendosjen e EULEX-it

26 maj 2008

Bashkimi Evropian, pas takimit tė ministrave tė jashtėm, pranoi se planet pėr marrjen e pėrgjegjėsive nga misioni i OKB-sė nė Kosovė, do tė shtyhen.
Ministri i Jashtėm i Francės Bernard Kouchner pranoi se vendosja e EULEX-it "vuan nga vonesat". Ndėrkaq, shefi i diplomacisė italiane Franko Fratini tha se "beson qė misioni do tė veprojė nė terren pas verės, pėrkatėsisht nė shtator apo tetor".
Nė emėr tė Sllovenisė, si kryesuese e radhės sė BE-sė, ministri Dimitrij Rupel pranoi se mund tė ketė "vonesa tė vogla, por asgjė dramatike".
Shefi i BE-sė pėr Politikė tė Jashtme Havier Solana tha se Unioni do tė pres dhe tė shoh se si zhvillohet situata.
"Planifikimi rreth bartjes sė autoritetit nga UNMIK-u po vazhdon. Do tė kemi vlerėsime operacionale nė rast tė ndryshimeve nė kontekstin politik dhe strategjik" tha Solana.
Kėto komente u bėnė tė hėnėn pas takimit tė ministrave tė jashtėm tė vendeve anėtare tė BE-sė, nė Bruksel, ku njėra nga temat ishte edhe vendosja e misionit tė BE-sė pėr rendin dhe ligjin nė Kosovė.

 
Sejdiu: Ėshtė koha e fundit qė t’u jepet pėrgjigje energjike strukturave paralele serbe

26 maj 2008

Ėshtė koha e fundit qė t'u jepet pėrgjigje e qartė dhe energjike tė gjitha strukturave paralele qė Serbia dėshiron tė ndėrtojė nė Kosovė, pasi qė e ardhmja e vendit nuk qėndron nė kėto struktura, tha kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiu, pas takimit me Knut Vollebaek, komisionar i lartė i OSBE-sė pėr minoritetet.

 

Kushner: EULEX-i do tė veprojė fillimisht bashkė me UNMIK-un

26 maj 2008

Ministri francez i Punėve tė Jashtme, Bernard Kushner, ka deklaruar nė Bruksel se ēėshtja e kompetencave tė misioneve ndėrkombėtare nė Kosovė, ende nuk ėshtė zgjidhur nė tėrėsi. Ai tha se pritet qė fillimisht EULEX-i tė veprojė nė Kosovė bashkė me UNMIK-un. Kushner tha se EULEX-i do t’i marrė kompetencat "pasi tė gjendet njė model i mirė i funksionimit me Kombet e Bashkuara".
Shefi i diplomacisė franceze tha se nuk do tė ketė "ndarje gjeografike" tė pėrgjegjėsive mes EULEX-it dhe UNMIK-ut.
Kur flitet pėr "ndarjen gjeografike", nė Bruksel mendohet pėr opsionin sipas tė cilit UNMIK-u do tė mbetej pėrgjegjės nė pjesėt e Kosovės ku banon pakica serbe, ndėrsa EULEX-i nė ato ku jeton shumica shqiptare.

 

Solana: Nė fazėn e parė mund tė veprojnė tė dy misionet

26 maj 2008

Shefi i diplomacisė evropiane, Havier Solana, ka thėnė, para takimit tė sotėm tė Ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Evropian, se do tė takohet gjatė javės me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun, pėr tė diskutuar lidhur me raportet mes UNMIK-ut dhe EULEX-it.
Solana ka pranuar se tė dyja misionet mund tė veprojnė nė tė njėjtėn kohė nė njė fazė tė parė.

 
Rupel: EULEX-i do tė jetė nė Kosovė nė kohėn kur nė fuqi tė hyjė Kushtetuta

26 maj 2008

Kryesuesi i Kėshillit tė Ministrave tė Bashkimit Evropian, njėkohėsisht shefi i diplomacisė sllovene, Dimitrij Rupel, ka deklaruar sot nė Bruksel se, pak a shumė, pret qė misioni i EULEX-it tė vendoset nė Kosovė deri mė 15 qershor, kur nė fuqi pritet tė hyjė Kushtetuta e Kosovės.
"Vendosja po ecėn ngadalė, por sigurt... shpresoj se, pak a shumė, misioni do tė jetė aty nė kohėn kur nė fuqi tė hyjė Kushtetuta e Kosovės”, ka deklaruar Rupel pėr media para fillimit tė takimit tė Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė, ku po ashtu do tė diskutohet pėr vendosjen e EULEX-it nė Kosovė.
I pyetur nėse ekziston mundėsia qė EULEX tė mos vendoset nė pjesėt e Kosovės tė banuara me serbė, Rupel ėshtė pėrgjigjur: “Kjo nuk do tė ishte nė pajtim me vendimin tonė. Tė gjitha vendimet dhe diskutimet e Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė, shkojnė nė drejtimin qė misioni i EULEX-it tė vendoset nė tėrė territorin e Kosovės”.

 

Misioni i BE-sė nuk do tė mund tė jetė plotėsisht funksional mė 15 qershor, thotė Ruter

26 maj 2008

Bashkimi Evropian nuk do tė mund tė fillojė misionin e vet nė Kosovė mė 15 qershor, siē ishte planifikuar, ka deklaruar Viktor Ruter zėdhėnės i kėtij misioni.
"Nuk dėshirojmė qė tė flasim pėr data, javė apo muaj, sepse kjo do tė ishte spekulim, por tė gjithė e dimė se situata nė terren nuk ėshtė e lehtė. Ne edhe mėtej po e ndėrtojmė misionin EULEX, por ky mision nuk do tė mund tė jetė plotėsisht funksional mė 15 qershor", ka thėnė Ruter.

 

EULEX-it nuk i ngutet tė hyjė nė Kosovė, thotė analisti Patrik Mur

26 maj 2008

Megjithė supozimin e mėhershėm se deri mė 15 qershor UNMIK-u do tė largohet pėr t'i lėshuar vendin EULEX-it, kjo nuk po ndodh. Sipas analistit tė radios Evropa e Lirė, Patrik Mur, dy gjėra kanė ndryshuar. Kombeve tė Bashkuara nuk u ngutet tė bėjnė transferimin pėr faktin se UNMIK-u supozon se serbėt do tė bashkėpunojnė me tė dhe jo me EULEX-in, pohon Mur. Nė anėn tjetėr edhe Ban Ki Mun dėshiron edhe njė mandat tjetėr dhe pėr kėtė i duhet edhe mbėshtetja e Rusisė. "Ky ėshtė ēmimi qė ai e paguan pėr tė siguruar mbėshtetjen e Rusisė", thotė analisti Mur. Ndryshimi tjetėr, shton ai, ka tė bėjė me synimin e EULEX-it pėr tė mos u ngutur me hyrjen nė Kosovė, sepse i frikėsohet konfliktit me serbėt, tė cilėt janė tė gatshėm tė pėrdorin dhunėn nėse duan. Mė herėt supozohej se EULEX-i do tė duhej tė vendosej nė Kosovė deri nė verė, por tash spekulohet se data mė realiste dhe mė e hershme ėshtė shtatori. Sipas mendimit tė analistit Mur, nuk ėshtė e sigurt nėse ndonjėherė do tė ketė qartėsim tė roleve tė UNMIK-ut dhe EULEX-it. Madje ai pohon se burokratėt do tė gjejnė ndonjė formulė politike tė hapur, pėr t'u interpretuar sipas qejfit tė shqiptarėve ose serbėve, siē ishte rregulluar ēėshtja e Berlinit nė vitet e 70-ta. Secila palė interpretonte situatėn siē i pėlqente dhe injoronte pozicionin e palės tjetėr.

 

Riemėrohen festat kombėtare shqiptare – shtohen 7 festa pėr minoritetet

23 maj 2008

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me 46 vota pėr, 32 kundėr dhe 9 abstenime, miratuan tė premten Projektligjin pėr festat zyrtare nė Republikėn e Kosovės.
Ligji pėr festat nė Kosovė, njeh si festė zyrtare 17 Shkurtin – Ditėn e Pavarėsisė, 9 prillin – Ditėn e Kushtetutės si dhe nėntė festa tjera fetare dhe ndėrkombėtare.
Ndėrkaq nė pikėn 5.5 tė kėtij Ligji, si festa memoriale janė pėrfshirė, 28 Nėntori – por jo si Dita e flamurit, por si Dita e shqiptarėve, 12 qershori, si Dita e Paqes dhe jo si Dita e Ēlirimit, 6 marsi si Dita e Pėrkujtimit dhe e Respektit pėr Veteranėt dhe jo si Dita e Dėshmorėve.
Pėr minoritetet, qė megjithėse bashkėrisht nuk pėrbėjnė mė shumė se 5 % tė popullsisė sė pėrgjithshme tė Kosovės, janė miratuar 7 festa: 23 Prilli - dita e turqve, 8 Prilli - dita e romėve, 15 Shkurti - dita e ashkalinjėve, 28 Shtatori - dita e boshnjakėve dhe 6 Maji - dita e goranėve dhe 2 festa pėr serbėt.

 

SHBA pritet tė jetė pjesė e EULEX-it

23 maj 2008

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pritet tė jenė pjesė e misionit evropian nė Kosovė, EULEX. Kėtė e ka konfirmuar nė Prishtinė drejtori pėrgjegjės pėr Ballkanin nė Ministrinė e Jashtme Franceze, Eduard Baslej. “SHBA-ja ėshtė e interesuar tė jetė pjesė e EULEX-it. Amerikanėt nė kėtė mision do tė pėrfaqėsohen me disa policė dhe gjyqtarė amerikanė”, ėshtė shprehur Baslejm, pas takimit qė zhvilloi me kryetarin e Kosovės, Fatmir Sejdiu.
Nga ana tjetėr, kryetari, Fatmir Sejdiu ka deklaruar se hyrja e Shteteve tė Bashkuara nė EULEX ka qenė kėrkesė e institucioneve tė Kosovės dhe se njė pėrfshirje e tyre nė kėtė mision ėshtė e mirėpritur. Sipas tij, OKB-ja pas 15 qershorit nuk duhet tė ketė rol tė njėjtė, porse prezencė e vetme ndėrkombėtare do tė jetė ajo e Bashkimit Evropian. Rreth pėrfshirjes sė Shteteve tė Bashkuara nė misionin EULEX, dje ėshtė deklaruar edhe ndihmės nėnsekretarja amerikane e Shtetit, Rosemary Di Carlo. Sipas saj, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po negociojnė pėr pėrfshirjen e tyre nė Misionin e Bashkimit Evropian nė polici dhe drejtėsi.

 

Shefer: NATO nė Kosovė edhe pas 15 qershorit

23 maj 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Jap de Hop Shefer tha se forcat paqeruajtėse tė KFOR-it do tė mbeten nė Kosovė edhe pas 15 qershorit kur tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
"Sa i pėrket Kosovės, tash ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė nėnvizoj se KFOR-i ishte atje dhe do tė mbetet atje nė bazė tė mandatit tė rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara. Kjo nuk do tė ndryshojė", tha Shefer pas takimit me ministrin e Jashtėm tė Bullgarisė, Ivaylo Kalfin.
Shefer gjithashtu tha se ėshtė shumė me rėndėsi bashkėpunimi i ngushtė ndėrmjet NATO-s dhe BE-sė, pėr shkak tė misionit tė Bashkimit Evropian nė Kosovė.

 
Ryker: S’duam dyfishim me EULEX-in

23 maj 2008

Pėrderisa Rezoluta 1244 ėshtė ende nė fuqi, Kombet e Bashkuara do tė kenė rolin e vet nė Kosovė. Dhe, kjo nėnkupton edhe periudhėn pas 15 qershorit. Megjithatė, ne do tė vazhdojmė tė reagojmė nė mėnyrė sa mė pragmatike qė tė jetė e mundshme, nė raport me rrethanat qė do tė ndryshojnė nė terren, tha shefi i UNMIK-ut Joachim Ruecker pėr Radion Evropa e Lirė
Ryker tha se Kombet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė kenė rolin e vet nė raportimin politik nga terreni, nga Prishtina nė Nju Jork, tek Kėshilli i Sigurimit. UNMIK-u do tė vazhdojė ta ketė shtyllėn e vet tė tretė, Organizatėn pėr Sigurinė dhe Bashkėpunimin Evropian.
Shtylla e katėrt (Bashkimi Evropian), nė fund tė qershorit, do tė zhbėhet dhe do tė pushojė sė funksionuari, ashtu siē ėshtė paralajmėruar nga Brukseli. Prandaj, mendoj se forma e re e misionit po bėhet gjithnjė e mė e dukshme. Por, ėshtė njė ēėshtje, e cila nuk ėshtė zgjidhur ende – pėrgjegjėsitė e Kombeve tė Bashkuara mbi sundimin e ligjit dhe si do tė ndėrlidhen ato me atė ēfarė do tė bėjė misioni EULEX.
Ryker thotė se nė Nju Jork dhe Bruksel po punohet pėr arritjen e njė pėrparimi dhe se ka besim tė fuqishėm se njė zgjidhje mund tė arrihet.
Nė parim ne nuk duam dyfishim misionesh, nuk duam tė dyfishohemi me atė qė tė tjerėt janė tė gatshėm dhe kanė vullnet pėr tė bėrė. Njė gjė e kėtillė nuk do tė ishte e ndershme as pėr taksapaguesit ndėrkombėtarė”, tha Ryker.
 

Paten: Pavarėsia e Kosovės ishte alternativa e vetme

23 maj 2008

Zgjidhja qė u bė pėr Kosovėn nuk kishte alternativė. Bashkimi Evropian duhet tė jetė unik ndaj kėsaj ēėshtjeje, ka deklaruar Kris Paten, ish-komisar evropian pėr politikė tė jashtme.
Duke komentuar rolin e BE-sė nė Ballkan dhe faktin se disa vende tė BE-sė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, Lordi Paten ka thėnė: “Mendoj se ėshtė gabim tejet i madh, qė disa vende anėtare tė BE-sė e shohin Kosovėn nėn prizmin e argumenteve tė devolucionit tė brendshėm politik. Arsyeja pse Kosova nuk mund tė futej mė brenda Serbisė ėshtė reagimi shumėvjeēar ndaj Millosehviqit dhe dominimit tė Serbisė atje. Arritja nė ēdo pėrfundim tjetėr ishte i pamundshėm”.
Lordi Paten ka thėnė se ėshtė veēmas fatkeqėsi politike pėr BE–nė, qė aty ku pati gatishmėri pėr intervenim ushtarak, tani nuk ka gatishmėri tė pranohet po ashtu nė mėnyrė unike zgjidhja politike.
Lidhur me qėndrimin ndaj Ballkanit dhe BE-nė nė pėrgjithėsi, ish-komisari evropian pėr politikėn e jashtme e quan tė prerė pozitėn e vet: “Mendoj se anėtarėsimi nė BE ėshtė ēėshtje serioze. Sipas mendimit tim, ne ishim tepėr entuziastė ndaj argumenteve politike gjatė procesit tė anėtarėsimit tė Bullgarisė dhe Rumanisė, nė vend qė tė insistonim nė pėrmbushjen e obligimeve pėr anėtarėsimin“. /DW

 

Arabia Saudite do tė njohė sė shpejti pavarėsinė e Kosovės

23 maj 2008

Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, vlerėsoi prononcimin e Arabisė Saudite se do tė njohė sė shpejti pavarėsinė e Kosovės, u tha gjatė njė takimi me ambasadorin e Arabisė Saudite, Abdullah Abdulaziz al Abdulkarim, i cili tė premten nė Tiranė paraqiti Letrat Kredenciale.
Kreu i shtetit shqiptar me kėtė rast foli pėr situatėn nė rajon dhe rolin moderues e tė rėndėsishėm tė faktorit shqiptar.
Topi theksoi se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe njohjes sė saj si njė shtet i lirė, sovran dhe demokratik nga njė numėr gjithnjė e nė rritje vendesh anembanė botės, Ballkani ėshtė projektuar drejt integrimit tė familjen e madhe evropiane dhe strukturat euroatlantike.
Nga ana e tij, ambasadori i Arabisė Saudite, theksoi angazhimin e tij maksimal nė shėrbim tė zhvillimit tė marrėdhėnieve bilaterale mes Shqipėrisė dhe vendit tė tij.

 

Vdiq tragjikisht pronari i televizionit shqiptar Top Channel, Dritan Hoxha

23 maj 2008

Televizioni shqiptar Top Channel ka njoftuar tė premten pėr vdekjen e pronarit tė tij Dritan Hoxha. Top Channel tha se Hoxha, 40 vjeē humbi jetėn pas njė aksidenti automobilistik, kur makina me tė cilėn po udhėtonte ai kishte dalė nga rruga dhe kishte rėnė nė lumin e Lanės, pranė ish Ekspozitės "Shqipėria sot". Aksidenti mėsohet se ka ndodhur rreth orės 2 pas mesnatės. Hoxha ėshtė ēuar me urgjencė nė spital ku ka ndėrruar mė pas jetė. Dritan Hoxha ėshtė ideuesi dhe krijuesi i grupit mediatik Top Media, nė tė cilin pėrfshihet televizioni Top Channel dhe platforma digjitale Digitalb ndėr mė tė ndjekurat nė hapėsirat shqipfolėse.

 

OKB edhe pas 15 qershorit nė Kosovė, SHBA diskuton pėr pjesėmarrjen e tyre nė EULEX

22 maj 2008

Zėvendėsndihmsja e sekretares amerikane tė Shtetit, Rosmari Di Karlo shprehu pėrkushtimin e Shteteve tė Bashkuara, qė tė mbėshtesin pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės. “Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs, e ka bėrė shumė tė qartė se pavarėsia ėshtė e pakthyeshme dhe se ne mbėshtesim zhvillimet nė Kosovė”, tha Di Karlo.
Zonja Di Karlo tha se po zhvillohen bisedime intensive pėr tė pėrcaktuar rolin qė do tė kenė Kombet e Bashkuara nė Kosovė. Ajo tha se OKB-ja do tė vazhdojė tė jetė e pranishme edhe pas 15 qershorit, ditės kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
“Shtetet e Bashkuara janė duke negociuar pėr pjesėmarrje nė misionin evropian. Kombet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė kenė rolin e tyre nė Kosovė, se ēfarė do tė jetė ky rol, varet nga diskutimet qė janė duke u zhvilluar”, tha Di Karlo nė Prishtinė, pas takimit me presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaēi.
Zėvendėsndihmėsja e sekretares amerikane tė Shtetit, Rosmari Di Karlo, ka marrė pjesė nė takimin e Grupit Drejtues pėr Kosovėn, nė tė cilin ėshtė diskutuar edhe prania ndėrkombėtare civile pas 5 qershorit.

 

Komisioni ad hoc, tė enjten, nuk arrin  marrėveshje pėr Projektligjin pėr festat zyrtare

22 maj 2008

Komisioni ad hoc, nuk ka arritur marrėveshje nė takim e zhvilluar tė enjten pėr pėrfshirjen e 28 Nėntorit, Ditės sė Ēlirimit dhe Ditės sė Dėshmorėve nė Projektligjin pėr festat zyrtare.
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės kanė miratuar nė parim kėtė projektligj, por kanė thėnė se nuk do ta votojnė nė shqyrtimin e dytė nėse nuk pėrfshihen tri festat e kėrkuara.
Tė premten pritet qė sėrish tė mblidhet komisioni ad hoc, ndėrsa seanca e paraparė pėr orėn 10 ėshtė shtyrė pėr nė orėn 14.
Sipas KTV-sė edhe sot ka vazhduar trysnia e misionit civil ndėrkombėtar qė nė projektligj tė mos ndryshohet asgjė. Por, lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj, ka thėnė se nuk duhet tė dėgjohen ndėrkombėtarėt gjithnjė pėr ēėshtje tė rėndėsishme tė vendit, duke pėrmendur ēėshtjen e pėrcaktimit tė festave zyrtare.
Komisioni ad hoc ka diskutuar disa variante qė do tė ndryshonin emėrtimin e tri festave tė kėrkuara. Kėshtu pėr festėn e 28 Nėntorit janė propozuar 2 variante, Dita e Trashėgimisė Etnike ose Dita e Shqiptarėve - 28 Nėntori; pėr Ditėn e Ēlirimit 2 variante, Dita e Paqes apo e Falėnderimeve, ndėrsa pėr Ditėn e Dėshmorėve si variante janė dhėnė versionet si Dita e tė Rėnėve, e Pėrkujtimeve dhe e Veteranėve.

 

Grupi Ndėrkombėtar pėr Kosovėn shqyrtoi implementimin e pakos sė Ahtisarit

22 maj 2008

Grupi Ndėrkombėtar pėr Kosovėn shqyrtoi sot nė Prishtinė implementimin e pakos sė Ahtisaarit nga institucionet e Kosovės. Pas takimit, pėrfaqėsuesi ndėrkombėtar, Piter Fejt, tha se tė gjithė anėtarėt e Kėshillit kanė shfaqur kėnaqėsinė me veprimet e Qeverisė sė Kosovės nė pėrmbushjen e propozimit tė Ahtisaarit.
Fejt e ka cilėsuar si tejet tė rėndėsishėm 15 qershorin, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės dhe qeveria merr kompetencat e saj. Ai tha se kjo periudhė do tė jetė faza e rikonfigurimit tė pranisė ndėrkombėtare civile nė Kosovės.
Kryeministri Hashim Thaēi, i pranishėm nė takimin e Grupit Ndėrkombėtar pėr Kosovėn, tha se Kosova e mirėpret kėtė rikonfigurim, por nuk tha se si do tė duket ai, pasi qė ka mospajtim nė nivel ndėrkombėtar pėr rolin dhe mandatin e UNMIK-ut.
“Nuk duhet pretenduar pėr tė ndėrtuar mure ndarėse mes Kosovės dhe OKB-sė. Pretendimi ynė ėshtė i qartė - implementimi i kritereve demokratike”, ka thėnė Thaēi, duke shtuar se Kosova do tė vazhdojė t’i pėrmbushė detyrimet e saj me mundėsitė qė ka, i bindur se do tė ketė mbėshtetje nga prania civile e ushtarake ndėrkombėtare.
Ai u shpreh i bindur se Prishtina nuk ka dilema nė kuptimin se nė cilin drejtim duhet tė shkoj Kosova.
“Mė 15 qershor do tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, institucionet e Kosovės do t’i marrin kompetencat e veta, do tė ushtrojnė autoritetin hap pas hapi nė tėrė territorin e Kosovės, me mbėshtetjen civile dhe ushtarake ndėrkombėtare”, ka theksuar kryeministri Thaēi.
Sfidė pėr institucionet e Kosovės dhe ato ndėrkombėtare do tė jetė zgjerimi i autoritetit nė pjesėn veriore tė Kosovės, pėr shkak tė kundėrshtimit tė komunitetit serb, edhe pse Piter Fejt tha se autoriteti ndėrkombėtar ėshtė i pranishėm atje, duke theksuar se “ėshtė duke ushtruar funksionet dhe po e bėnė punėn e vet nė veri, duke u fokusuar nė realizimin e saj sa mė tė mirė tė mundshėm”.

 

Janina Hrebickova emėrohet ambasadore e Ēekisė nė Kosovė

22 maj 2008

Pas njohjes sė pavarėsisė, Republika e Ēekisė e ka ngritur nivelin e pėrfaqėsimit tė saj diplomatik nė nivel ambasade nė Republikėn e Kosovės, thuhet nė njė deklaratė tė Ministrisė sė Jashtme ēeke. Shefja e gjertanishme e Zyrės ēeke nė Prishtinė, Janina Hrebickova ėshtė emėruar ambasadore e parė e Ēekisė nė Republikėn e Kosovės.

 

Kermabo: UNMIK-u nuk do tė jetė lojtar kryesor

22 maj 2008

Shefi i misionit tė EULEX-it, Iv de Kermabo ka deklaruar se UNMIK-u nuk do tė jetė edhe pėr shumė kohė "lojtari kryesor" nė Kosovė.
Nė njė intervistė pėr BBC, Kermabon ka thėnė se nuk e di se ēfarė vendimesh do tė sjellė sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, kur bėhet fjalė pėr ndryshimet nė funksionimin e UNMIK-ut dhe bartjen e kompetencave nė nivelin e BE-sė.
"EULEX-i ėshtė mision i BE-sė, i cili ėshtė miratuar nga 27 shtete tė kėtij unioni. Prandaj, pėr mua, EULEX-i ėshtė mision teknik, qė ka pėr qėllim tė sigurojė sundimin e ligjit nė Kosovė”, ka thėnė Kermabon.
"Shumė qartė ėshtė vendosur qė ky tė jetė njė mision pėr tė cilin ėshtė pėrgjegjėse BE-ja dhe ai do ta ketė zinxhirin e qartė komandues nga Brukseli dhe nga vendet anėtare tė BE-sė”, ka shtuar ai.
Ai po ashtu ka thėnė se sekretari i pėrgjithshėm i KB-sė, Ban Ki-Moon, duhet tė vendosė pėr ndryshime nė UNMIK si dhe tė “ballafaqohet me situatėn pas 15 qershorit, kur nė fuqi do tė hyjė Kushtetuta e Kosovės”.
"Nuk mendoj se UNMIK-u mund tė mbetet edhe shumė kohė lojtar kryeosr. Ta theksoj edhe njė herė – unė nuk di se ēfarė vendimesh do tė sjellė sekretari i pėrgjithshėm i KB-sė. Ai duhet tė vendosė pėr ndryshime nė UNMIK-u”, ka thėnė De Kermabon.
kermabo po ashtu ka thėnė se misioni i tij, roli i tė cilit sipas tij, ėshtė t’i kėshillojė institucionet e Kosovės dhe tė mbikėqyr punėn e tyre – nuk do tė fillojė se funksionuari mė 15 qershor, mirėpo ka refuzuar tė pėrgjigjet se sa do tė vonohet ai.
Kermabon ka pranuar se vendet anėtare tė BE-sė nuk kanė pajtim tė plotė rreth statusit tė Kosovės, mirėpo ka shtuar se, tė gjitha 27 shtete qė e pėrbėjnė kėtė union e kanė mbėshtetur misionin e EULEX-it.

 

Haradinaj: Mos i dėgjoni gjithmonė ndėrkombėtarėt

22 maj 2008

Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, deklaroi tė enjten nė Prishtinė se kosovarėt nuk duhet gjithnjė tė dėgjojnė atė se ēfarė thonė ndėrkombėtarėt pėr ēėshtje tė rėndėsishme tė vendit, megjithatė vendorėt, sipas tij, duhet t’i iniciojnė dhe argumentojnė tė gjitha ēėshtjet me vlerė./KL

 

Ngritet lapidari pėr masakrėn e Dubravės - holokausti i Kosovės

22 maj 2008

Nė Burgun e Dubravės, tė enjten, ėshtė shėnuar 9 vjetori i masakrės sė Dubravės, me ē’rast ėshtė pėruruar edhe lapidari pėr tė burgosurit e vrarė, ndėrsa tė mbijetuarit dhe familjarėt e tė vrarėve shprehėn pakėnaqėsitė e tyre pėr ngritjen e lapidarit nė hyrje tė burgut, e jo nė vendin ku ėshtė bėrė masakra.

 

Grupi Drejtues pėr Kosovėn takohet sot nė Prishtinė

22 maj 2008

Sot, nė Prishtinė, mbahet takimi i Grupit Drejtues pėr Kosovėn, nė tė cilin pritet tė diskutohet pėr praninė ndėrkombėtare nė Kosovė pas 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
Grupi Drejtues pėr Kosovėn pėrbėhet nga pėrfaqėsuesit e Shteteve tė Bashkuara, Britanisė, Gjermanisė, Francės, Italisė, Austrisė, Ēekisė, Finlandės, Suedisė, Turqisė, Belgjikės, Danimarkės, Hungarisė, Sllovenisė dhe Zvicrės.
Ky ėshtė takimi i tretė i kėtij Grupi prej se ai ėshtė formuar.

 

Takimi i OKB-sė dhe BE-sė nė Vjenė rreth rikonfigurimit ndėrkombėtare nė Kosovė pėrfundon pa sukses

22 maj 2008

Ka pėrfunduar pa ndonjė sukses takimi joformal i Vjenės, ku pėrfaqėsuesit e OKB-sė, Bashkimit Evropian dhe pėrfaqėsues tė tjerė, nuk kanė arritur njė vendim pėr fatin e UNMIK-ut dhe EULEX-it nė Kosovė, pas 15 qershorit, kur do tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
Shefi i UNMIK ut, Joakim Ryker pas kėtij takimi ka thėnė se ēėshtja e vetme problematike mbetet sektori i sundimit tė ligjit, pėrkatėsisht vendosja e EULEX-it nė Kosovė. Por ai konfirmoi se me 15 qershor UNMIK-u do tė ndryshojė rolin e tij. "UNMIK-u vazhdimisht ka ndryshuar nė bazė tė rrethanave nė mėnyrė pragmatike qė mund tė them se do tė vazhdojė tė veprojė njėsoj. Natyrisht se diēka do tė ndryshojė pas 15 qershorit dhe ne do tė pėrpiqemi tė jemi sa mė pragmatik nėn mandatin tonė. Gjithsesi ne marrim udhėzime nga Nju Jorku", ka thėnė Ryker.

 

Ēekia njohu shtetin e Kosovės

21 maj 2008

Republika e Ēekisė njohu Kosovėn si shtet tė pavarur.
Ministria e Punėve tė Jashtme e Ēekisė, ka bėrė tė ditur pėrmes njė deklarate se ėshtė miratuar propozimi pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike nė nivel shtetėror me Kosovėn.
Ēekisė ėshtė anėtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s.
 

Shtyhet pėr tė premten miratimi i Projektligjit pėr festat zyrtare

21 maj 2008

Kuvendi i Republikės sė Kosovės e ka shtyrė pėr tė premten miratimin e Projektligjit pėr festat zyrtare tė Kosovės. Ky projektligj ėshtė votuar dje nė parim me 54 vota pėr, por deputetėt kanė kėrkuar qė tė shtohen  edhe 3 festa zyrtare.
Komisioni Ad-Hoc, ėshtė dashur qė 11 festave tė propozuara t’iu shtonte edhe 28 Nėntorin - Ditėn e Flamurit Kombėtar, Ditėn e Ēlirimit dhe Ditėn e Dėshmorėve.
Komisioni Ad-Hoc do tė punoj edhe gjatė ditės sė nesėrme nė kėtė projektligj dhe tė premten do tė mbahet seanca plenare me vetėm kėtė pikė tė rendit tė ditės.
Ndėrkaq, nė seancėn e sotme u votuan 5 projektligjet, qė gjithashtu dje u miratuan nė parim: Projektligji pėr arsimin nė komunat e Republikės sė Kosovės; pėr Agjencinė e Kosovės pėr Inteligjencė; pėr Agjencinė Kosovare tė Privatizimit; pėr Menaxhimin e integruar dhe kontrollin e kufirit shtetėror dhe ai pėr azil.

 

Zvicra vazhdon praninė ushtarake nė Kosovė, nė kuadėr tė KFOR-it, deri nė vitin 2012

21 maj 2008

Komisioni pėr politikat e sigurisė nė Parlamentin e Zvicrės ka marrė vendim pėr vazhdimin e angazhimit tė ushtrisė zvicerane nė Kosovė deri nė fillim tė vitit 2012.
Siē transmetojnė mediat zvicerane, ky vendim u arsyetua me vlerėsimin se "angazhimi ushtarak i Zvicrės ėshtė i domosdoshėm pėr stabilizimin e gjendjes nė Kosovė".
Ėshtė thėnė se angazhimi ushtarak i Zvicrės nė Kosovė, qė bėhet sipas marrėveshjeve ndėrkombėtare, nuk ka ndryshuar, edhi pasi Kosova ka shpallur pavarėsinė.
Zvicra edhe pse nuk ėshtė anėtare e NATO-s, qė nga viti 1999 merr pjesė nė misionin ndėrkombėtar nė Kosovė.
 

Bugajski:Mali i Zi duhet ta njohė pavarėsinė e Kosovės

21 maj 2008

Drejtori i Qendrės pėr Studime Strategjike Ndėrkombėtare, Janus Bugajski, tha sot nė Podgoricė se “Mali i Zi do tė duhej ta njohė pavarėsinė e Kosovės”, duke hedhur poshtė pohimet se me kėtė akt Podgorica rrėnjėsisht do tė prishte marrėdhėniet me Beogradin.
Sipas Bugajskit, Mali i Zi, me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės do tė radhitej pėrkrah shteteve tė mėdha tė Bashkimit Evropian dhe NATO-s, tė cilėt kėrkojnė qasje mė praktike dhe mė reale tė qėndrueshmėrisė sė Ballkanit.

 

Kuvendi shqyrton sot gjashtė projektligjet e miratuara nė parim nė seancėn e djeshme

21 maj 2008

Kuvendi i Republikės sė Kosovės nė seancėn e sotme do tė shqyrtojė pėr herė tė dytė gjashtė projektligjet e miratuara nė parim nė seancėn e djeshme.
Deputetėt, pėrveē atyre serbė, kanė kritikuar projektligjin pėr festat zyrtare dhe kanė kėrkuar qė tė shtohen edhe 3 festa: 28 Nėntori – Dita e Flamurit, Dita e Ēlirimit dhe Dita e Dėshmorėve.
Ata kėrcėnuan se nuk do ta votojnė kėtė ligj nėse nuk shtohen 3 festat e kėrkuara.
Por kryetari i Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi, sipas KosovaLive ka kritikuar kritikuesit e pėrmbajtjes sė ligjeve. Krasniqi kėrkoi nga tė gjitha grupet parlamentare qė t’i kryejnė obligimet e veta dhe nė Kuvend tė bartin politikat e grupeve qė pėrfaqėsojnė, e jo pikėpamjet e tyre individuale.

 

Thaēi: Institucionet e Kosovės do tė jenė autoriteti i vetėm nė vend

21 maj 2008

“Pas 15 qershorit tė kėtij viti do tė qartėsohet plotėsisht mandati i misioneve ndėrkombėtare. Jemi duke punuar ngushtė me Bashkėsinė ndėrkombėtare qė tė shtrijmė autoritetin nė gjithė territorin e Kosovės”, ka deklaruar nė njė intervistė pėr Radio Kosovėn, kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi.
“Qeveritė e Serbisė nuk mund tė ndikojnė nė Kosovė, por do tė ishte me interes pėr tė gjithė demokratizimi i kėtij vendi”, ka thėnė tutje kryeministri Hashim Thaēi, sipas tė cilit institucionet e Kosovės do tė jenė autoriteti i vetėm, ndėrsa politikės agresive tė Serbisė Prishtina do t’i pėrgjigjet me politikė paqėsore dhe gatishmėri pėr bashkėpunim.

 

Kermabo i gatshėm tė bisedojė me serbėt e zgjedhur mė 11 maj nė Kosovė

21 maj 2008

Shefi i Misionit tė BE-sė nė Kosovė – EULEX, Iv de Kermabo ka deklaruar pėr mediat serbe se “ėshtė i gatshėm tė bisedojė me pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės, tė zgjedhur nė zgjedhjet serbe tė 11 majit”, tė cilat UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės i kanė quajtur joligjore dhe tė pavlefshme.
"Jam i gatshėm tė bisedoj mė tė gjithė, pasi qė konsideroj se kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr t’i gjetur zgjidhjet pėr popullatėn serbe kėtu”, ka deklaruar Kermabo, duke shtuar se ka dėshirė tė shkoj nė veri tė Kosovės sapo tė gjej njerėzit qė janė tė gatshėm pėr bisedė. Ai ka thėnė se EULEX-i pėr momentin ėshtė duke e vendosur misionin e tij nė Kosovė, ku tashmė ka 300 njerėz tė angazhuar. “Synimi ynė ka qenė qė tė jemi tė gatshėm deri mė 15 qershor, mirėpo kemi vėshtirėsi politike e teknike, andaj duhet tė shtyjmė datėn e fillimit tė punės tė misionit nė Kosovė”, ka thėnė Kermabo.

 

Kushner: Dallohemi me Rusinė rreth Kosovės

21 maj 2008

Pozicionet e Francės dhe Rusisė ende janė tė ndryshme rreth ēėshtjes sė Kosovės, por mė duket se ka njė "zhvillim tė caktuar", deklaroi nė Moskė ministri i Jashtėm francez Bernard Kushner.
Franca e pėrshėndet "urtėsinė" e politikės ruse ndaj Kosovės dhe veprimin e "kujdesshėm" tė saj, tha Kushner pas takimit me homologun e tij rus, Sergei Lavrov.
Kushner do tė diskutojė pėr Kosovėn edhe me presidentin rus Dimitri Medvedev.
Shefi i diplomacisė ruse tha se bisedimet iu kushtuan marrėdhėnieve tė Rusisė dhe Bashkimit Evropian, meqė Franca do tė jetė kryesuese e radhės e BE-sė.

 

Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn mblidhet nesėr nė Prishtinė

21 maj 2008

Nesėr nė Prishtinė do tė mblidhet Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn (International Steering Group). Sipas gazetės "Zėri", mbledhja e tretė me radhė e ISG-sė pritet tė ketė si temė kryesore organizimin e pranisė civile ndėrkombėtare nė Kosovė pas 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės. Takimi i Prishtinės pritet t'i tubojė drejtorėt politikė ose drejtorėt pėr Ballkan nė Ministritė e Jashtme tė shteteve qė e pėrbėjnė Grupin Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn. Anėtarė tė kėtij trupi ndėrkombėtar janė kėto shtete: Austria, Republika Ēeke (megjithėse akoma nuk ka njohur pavarėsinė e Kosovės), Finlanda, Suedia, Turqia, Belgjika, Danimarka, Hungaria, Sllovenia, Zvicra dhe pesėshja o madhe perėndimore, pra, SHBA ja, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia.

 

Kaidanou emėrohet ambasadore e SHBA-ve nė Kosovė

21 maj 2008

Shtėpia e Bardhė ka njoftuar se Presidenti Xhorxh Bush do ta emėrojė shefen aktuale tė misionit amerikan nė Prishtinė Tina S. Kaidanou pėr ambasador tė Shteteve tė Bashkuara nė Kosovė. Kaidanou ka qenė kryesuese e misionit nė tre vitet e kaluara. Mė 8 prill, misioni kaloi nė Ambasadė me njohjen zyrtare tė Kosovės nga ana e Shteteve tė Bashkuara. Kaidanou ka njė pėrvojė tė gjatė nė ish-Jugosllavi. Pėrveē nė Prishtinė, ajo ka shėrbyer nė ambasadat amerikane nė Sarajevė, Shkup dhe Beograd. Emėrimin pritet ta miratojė Senati amerikan.

 

Nė korrik fillohet me lėshimin e pasaportave tė Republikės sė Kosovės

20 maj 2008

Zyrtarė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme (MPB) thanė pėr KosovaLive se nė mesin e muajit korrik do tė fillohet me lėshimin e pasaportave tė Republikės sė Kosovės, dokumente kėto qė janė duke u prodhuar nė Gjermani, nga kompania e njohur “G&D”, e cila ka prodhuar edhe dokumentet e UNMIK-ut.

 

Sejdiu: Ligji zgjedhor i gatshėm mė 15 qershor

20 maj 2008

Ligji zgjedhor pėr Kosovėn do tė jetė gati para datės 15 qershor, ndėrkohė qė ekzistojnė ide qė Kosova tė ketė vetėm njė zonė zgjedhore, por ka ide tė tjera qė tė jenė 7 tė tilla, tha kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu.

 

Kuvendi i Kosovės miratoi nė parim projektligjin pėr festat shtetėrore, pa 28 Nėntorin, Ditėn e Ēlirimit dhe Ditėn e Dėshmorėve

20 maj 2008

Kuvendi i republikės sė Kosovės miratoi nė parim, me 54 vota pėr, Projektligjin pėr Festat Zyrtare tė proceduar dje nga Qeveria. Deputetėt kėrkuan qė 11 festave tė pėrcaktuara nė projektligj t’i shtohen edhe tri festa: 28 Nėntori - Dita e Flamurit Kombėtar, Dita e Ēlirimit dhe Dita e Dėshmorėve.
Shefi i Grupit parlamentar tė PDK-sė tha se nėse kėto tri festa nuk shtohen nė projektligj, atėherė nė shqyrtimin e dytė do tė jenė tė rezervuar se a tė votojnė pėr apo kundėr. Qėndrim tė njėjtė mbajti edhe grupi i LDK-sė, partner i koalicionit qeverisės. Edhe opozita kėrkoi qė tri festat tė shtohen nė projektligj. Ata thanė se nuk e shohin tė arsyeshme tė debatojė mė shumė, pasi qė edhe pozita nuk ėshtė plotėsisht pėr projektligjin.
Ndėrkaq, Grupi parlamentar i serbėve tha se nėse shqiptarėt i shtojnė 3 festat e kėrkuara, atėherė edhe ata do tė kėrkojnė qė tė shtohen festat e tyre kombėtare.
Njė komision ad hoc do tė shqyrtojė vėrejtjet dhe sugjerimet e deputetėve deri nesėr, kur do tė bėhet shqyrtimi i dytė dhe miratimi nė tėrėsi i kėtyre ligjeve.

 

Ligjvėnėsit miratuan nė parim edhe 6 projektligje qė dalin nga Pakoja e Ahtisarit

20 maj 2008

Kuvendi i Republikės sė Kosovės, nė seancėn e sotme, ka shqyrtuar gjashtė projektligje nga grupi i tretė i projektligjeve nga Propozimi i Martti Ahtisaarit.
Sipas procedurės sė veēantė, ku tė drejtė fjale kanė vetėm udhėheqėsit e grupeve parlamentare, Kuvendi ka shqyrtuar dhe miratuar nė parim kėto projektligje: Projektligji pėr arsimin nė komunat e Republikės sė Kosovės, Projektligji pėr Agjencinė e Kosovės pėr Inteligjencė, Projektligji pėr Agjencinė Kosovare tė Privatizimit, Projektligji pėr menaxhimin e integruar dhe kontrollin e kufirit shtetėror, Projektligji pėr azil dhe Projektligji pėr festat zyrtare nė Republikėn e Kosovės.
Deputetėt dhanė mė shumė vėrejtje pėr projektligjin pėr Agjencinė e Kosovės pėr inteligjencė dhe pėr projektligjin pėr Festat zyrtare tė Republikės sė Kosovės.
Pėrderisa projektligjet tjera kaluan shqyrtimin e parė pa ndonjė vėrejtje nga deputetėt, projektligjin pėr Agjencinė e Kosovės pėr inteligjencė dhe pėr projektligjin pėr Festat zyrtare tė Republikės sė Kosovės, deputetėt dhanė shumė vėrejtje.

 

Di Karlo: Statusi i Kosovės ėshtė zgjidhur, s'ka mė negociata

20 maj 2008

Statusi i Kosovės ėshtė i zgjidhur dhe pėr atė nuk mund tė ketė mė negociata, por mund tė bisedohet pėr marrėdhėniet ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, deklaroi zėvendėsndihmėsja e Sekretares sė Shtetit, Rosmari Di Karlo.
Nė njė takim me njė grup gazetarėsh nga Serbia, Di Karlo tha se periudha pas 15 qershorit kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės ėshtė "ditė e rėndėsishme", dhe se Shtetet e Bashkuara duan tė shohin pėrparim nė Kosovė, veēanėrisht nė fushėn e decentralizimit dhe tė mbrojtjes sė pakicave.
Lidhur me raportet e qeverisė sė re tė Serbisė ndaj Kosovės, Di Karlo tha se Kosova ėshtė e pavarur, dhe kjo ėshtė e pakthyeshme, ndėrsa qėllimi tash ėshtė qė tė sigurohet mbrojtja e tė gjithė banorėve tė Kosovės dhe zhvillimi ekonomik, veēanėrisht i serbėve.
Di Karlo gjithashtu tha se zgjedhjet nė Serbi treguan se shumica e qytetarėve duan ta shohin vendin nė Bashkimin Evropian, dhe shfaqi shpresėn se qeveria e ardhshme do ta ndjekė vullnetin e tyre.

 

Sejdiu kėrkon nga OKB-ja qė t’i japė fund paqartėsive rreth misionit tė saj nė Kosovė

20 maj 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, i ka bėrė thirrje sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, qė t'i japė fund paqartėsisė sė misionit tė tij nė Kosovė dhe tė bashkėpunojė me BE-nė pėr tė pėrfunduar fazėn e tranzicionit.
Nė njė intervistė me BBC-nė, ai tha se UNMIK-u duhet tė bartė pėrgjegjėsitė e tij nė duart e institucioneve tė Kosovės, me qėllim tė kapėrcimit tė pushtetit tė dyfishtė.

 

Sejdiu-Guldman diskutojnė pėr format e bashkėpunimit pas 15 qershorit

20 maj 2008

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu kėrkoi nga shefi i OSBE-sė qė ky institucion tė ruajė gjithė dokumentacionin dhe materialet e tjera nga zgjedhjet e mėparshme nė Kosovė, nė mėnyrė qė gjeneratat e ardhshme tė kenė pasqyrė mė tė qartė pėr proceset demokratike nėpėr tė cilat ka kaluar Kosova.
Kėtė kėrkesė presidenti Sejdiu, i bėri nė takimin e sotėm ambasadorit, Tim Guldman, shef i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, me tė cilin bisedoi pėr format e reja tė bashkėpunimit nė mes tė institucioneve tė Kosovės dhe Misionit tė OSBE-sė, veēmas nė periudhėn vijuese pas 15 qershorit, kur do tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Republikės sė Kosovės.

 

Thaēi: Me Serbinė do tė bashkėpunojmė si dy vende tė pavarura

19 maj 2008

Nė njė deklaratė pėr gazetėn spanjolle "El Pais" kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka mbėshtetur hyrjen e Serbisė nė NATO dhe Bashkimin Evropian.
"Jemi tė gatshėm qė tė bashkėpunojmė me Serbinė si dy vende tė pavarura. Nė interesin tonė ėshtė qė Serbia tė hyjė nė NATO dhe Bashkimin Evropian, sepse sa mė afėr qė tė jetė Brukselit, Serbia aq mė afėr do t`i jetė Prishtinės", ka theksuar Thaēi duke shtuar se pas zgjedhjeve nė Serbi nuk pret ndryshim tė qėndrimit tė Beogradit ndaj Kosovės.

 

Prokuroria e Hagės nuk ka gjetur prova qė dėshmojnė akuzat e Del Pontes

19 maj 2008

Pas hetimeve tė bėra Prokuroria e Tribunalit tė Hagės nuk ka gjetur prova tė mjaftueshme qė dėshmojnė trafikimin e organeve njerėzore nga Shqipėria. Zėdhėnėsja e kėtij Tribunali, Olga Kavran, ka konfirmuar se nuk mund tė zhvillohen mė hetimet pėr akuzat e publikuar nė librin e kryeprokurores Karla del Ponte se gjoja drejtuesit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė qershor tė vitit 1999 kanė transportuar pėr nė Burrel tė Shqipėrisė 300 serbė tė cilėt janė vrarė e mė pas u janė marrė organet. Juristėt vlerėsojnė se pėrmes hetimeve tė bėra vėrtetohet se Del Ponte ka pėrdorur nė mėnyrė tė qėllimshme postin e saj.

 

Qeveria miratoi projektligjin pėr festat shtetėrore, heq dorė nga 28 Nėntori – Dita e Flamurit Kombėtar

19 maj 2008

Qeveria e Kosovės, miratoi projektligjin pėr festat zyrtare, ku janė tė pėrfshira 11 festa (Viti i Ri, Dita e Republikės sė Kosovės - 17 Shkurti, Dita e Kushtetutės sė Kosovės - 9 Prilli, Dita e Punėtorėve - 1 Maji, Dita e Evropės - 9 Maji, dhe festat fetare tė komuniteteve nė Kosovė), mirėpo ka lėnė jashtė 28 Nėntorin – Ditėn e Flamurit Kombėtar Shqiptar, ndėrsa nuk ėshtė vendosur pėrfundimisht festa e Ditės sė Ēlirimit.
Qeveria ka vendosur qė festa kryesore nė Kosovė tė jetė 17 shkurti, Dita e shpalljes sė pavarėsisė, ndėrkohė qė ende nuk ėshtė caktuar Dita e Ēlirimit.
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha se ky projektligj ėshtė punuar duke respektuar historinė, kulturat dhe traditat e popullit tė Kosovės dhe shtetasve tė saj. Duke arsyetuar para gazetarėve mospėrfshirjen nė kalendarin e festave 28 Nėntorin - Ditėn e Flamurit Kombėtar, Thaēi tha se “Kosova ėshtė shtet i pavarur, sovran, demokratik dhe shumetnik, me territor tė garantuar. Kosova ėshtė shtet, i ka festat shtetėrore, por natyrisht se respektohen edhe festat kombėtare”.

 

Kermabo: Vonesa e vendosjes sė EULEX-it ka karakter politik

19 maj 2008

Shef i EULEX-it, Iv de Kermabo, thotė se vonesa nė vendosjen e misionit evropian nė Kosovė ka karakter politik, pa anashkaluar edhe pengesat teknike. Misioni i EULEX-it ėshtė kryekėput evropian dhe jo i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, thotė Kermabo dhe shfaq optimizėm se EULEX-i do tė vazhdojė tė ndėrtohet.
Kermabo ndodhet nė Kosovė pėr njė vizitė treditėshe pėr tė diskutuar me udhėheqėsit e vendit rrugėt e funksionimit tė kėtij misioni pas 15 qershorit, kur pritet tė hyjė nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
Shefi i misionit EULEX, Iv de Kermabo, po merr pjesė edhe nė fushatėn "Eja nė Evropė".

 

Asnjė material zgjedhor nė gjuhėn shqipe, nė Maqedoni, nuk njihet si gjuhė zyrtare

19 maj 2008

Komisioni shtetėror i Maqedonisė pėr zgjedhjet nuk ka publikuar asnjė material zgjedhor nė gjuhėn shqipe. Tė gjitha materialet e publikuara deri mė tani, qė nga listat e deputetėve, tė zonave zgjedhore tė ligjeve dhe rregullave janė vetėm nė gjuhėn maqedonase dhe nė alfabetin cirilik.
Edhe nė zonėn zgjedhore numėr 6 ku mbi 90 pėr qind janė shqiptarė, publikimet e komisionit zgjedhor janė vetėm nė gjuhėn maqedonase.
Pyetjes sė lajme.net lidhur me mospublikimin nė gjuhėn shqipe, zyrtarė tė administratės sė komisionit nė Shkup ju pėrgjigjen se gjuha shqipe nuk njihet nė Maqedoni si gjuhė zyrtare./Lajme.net

 

Di Karlo: Na vjen mirė qė Kosova po e zbaton planin e Ahtisarit

19 maj 2008

Ndihmėssekretarja amerikane e Shtetit Rozmari Di Karlo ka vlerėsuar se rajoni i Ballkanit Perėndimor ka shėnuar njė progres tė rėndėsishėm, duke shtuar se "Kroacia dhe Shqipėria janė ftuar nė NAT0, por shpresojmė qė edhe Maqedonia do tė marrė ftesėn posa tė zgjidhė ēėshtjen e emrit me Greqinė". Ajo ka shprehur kėnaqėsinė qė nė Kosovė po zbatohet i plani i Ahtisarit.
Kur bėhet fjalė pėr Serbinė dhe Kosovėn, konsiderojmė se plani i Ahtisarit ėshtė zgjidhja e vetme e duhur dhe na vjen mirė qė Kosova po e zbaton atė plan. Kushtetuta e Kosovės sė shpejti do tė hyjė nė fuqi, po miratohen ligje konform saj, ėshtė shprehur Rozmari Di Karlo nė njė intervistė pėr gazetėn e Sarajevės "Dnevni avaz".

 
 LAJME
 

 

Mr. Ukshin Hoti paralajmėrues i lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės

16 maj 2008

Nėn patronatin e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, nė Prishtinė, u mbajt akademi politike “Roli dhe kontributi i Ukshin Hotit nė ēėshtjen shqiptare”.
Nė fjalimin e tyre kryeministri Hashim Thaēi, akademik Pajazit Nushi dhe dr. Moikom Zeqo, e vlerėsuan lartė rolin e magjistėr Ukshin Hotit, si politikolog, idealist, filozof, vizionar i ēėshtjes kombėtare shqiptare dhe si kolos i pavarėsisė sė Kosovės.
“Fati i pazbardhur i profesor Ukshin Hotit ėshtė brengosės pėr gjithė vendin dhe pėr institucionet e Kosovės. Profesor Ukshin Hoti me dije dhe shkencė mbrojti kėrkesėn e drejtė pėr Kosovėn Republikė”, tha kryeministri HashimThaēi.
“Rruga jetėsore e profesor Ukshin Hotit, ėshtė rruga e historisė sė popullit tė tij, njė luftė e pėrhershme kundėr sundimit mbi Kosovėn, pavarėsisht formės sė sistemeve politike, njė rrugė nė kėrkim tė lirisė”, tha kryeministri Thaēi. (Lexo fjalėn e plotė)
Akademik Pajazit Nushi, profesor i magjistėr Ukshin Hotit, foli pėr angazhimin e tij tė hershėm, qė nga koha e studimeve, pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare, nė kėtė kuadėr edhe pėr organizimin e popullit shqiptar.
“Kosovėn e viteve tė ’80-tė, tė shekullit tė kaluar profesor Ukshin Hoti e konsideronte nė gjendje okupimi, prandaj angazhohej pėr lirimin e saj nga gjendja okupuese, - le tė jetė liria e saj edhe zgjidhje e njė pjese tė ēėshtjes shqiptare”, tha profesor Pajazit Nushi.
"Emri i Ukshin Hotit ėshtė i njeriut tė shndėrruar nė histori, ku e ardhmja do tė kuptimėsojė pafundėsisht tė tashmen, por edhe tė kaluarėn. Dje dhe sot!", tha dr.Moikom Zeqo, recensent i librit tė magjistėr Ukshin Hotit "Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare", tė botuar nga gazeta "Zėri i Kosovės" e ribotuar nga UNIKOMB-i. “Dora qė shkruan, ka thėnė Da Vinēi, ėshtė vegla e trurit“. Dora e Ukshin Hotit, qė shkroi librat e guximshėm e tė menēur, ėshtė truri i tij i memorizuar nė pėrjetėsi. Ai qe paralajmėrues dhe njė argumentues vizionar. Prandaj, ai mbijeton pėrherė nė kėtė vizion ndėrtues horizont-ndritės pėr tė gjithė. Dje dhe sot!, tha nė fjalėn e tij Moikom Zeqo. (Lexo fjalėn e plotė)
Nė kėtė akademi politike, qė u mbajt nė Fakultetin Filologjik tė UP-sė, u shfaq i censuruar dokumentari “Ukshin Hoti -Vigani i Kosovės”.
Andin Hoti, djali i profesor Ukshinit, kėrkoi nga institucionet e Kosovės qė tė punojnė seriozisht pėr zbardhjen e fatit tė babit.
Magjistėr Ukshin Hoti, ėshtė “liruar” nga Burgu i Dubravės mė 16 maj 1999, ku pas dyerve tė burgut ėshtė rrėmbyer nga inspektorėt serbė dhe nga ajo ditė nuk dihet mė asgjė pėr fatin e tij.

 

SHBA i pėrgjigjet Rusisė: Kosova ėshtė shtet i pavarur

16 maj 2008

Qeveria amerikane konsideron se ēėshtja e statusit tė Kosovės ėshtė punė e kryer, ka deklaruar zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė Shtetit, Shan Mekormak, duke komentuar kėrkesėn e Rusisė, Kinės dhe Indisė pėr vazhdimin e bisedimeve mes Beogradit e Prishtinės.
"Kam njė lajm tė rėndėsishėm: statusi i Kosovės ėshtė zgjidhur, Kosova ėshtė shtet i pavarur”, ka thėnė Mekormak nė Uashington.

 

NATO po pėrgatitet pėr trajnimin e Ushtrisė sė Kosovės

16 maj 2008

Aleanca do tė vazhdojė me pėrgatitjet pėr trajnimin e forcave tė ardhshme tė sigurisė sė Kosovės, megjithė kundėrshtimin e Serbisė, Rusisė, por edhe tė Spanjės si anėtare e NATA-s, sepse Prishtina edhe ashtu do tė krijojė njė formacion tė tillė pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės mė 15 qershor, kanė deklaruar zyrtarė tė NATO-s, pėr mediat serbe.

 

Kermabo: Misioni i BE-sė nė pritje tė sinjalit nga OKB

16 maj 2008

Bashkimi Evropian pret njė sinjal nga Kombet e Bashkuara pėr tė marrė pėrgjegjėsitė e veta nė Kosovė, nė fushėn e rendit e ligjit.
"Ėshtė shumė e mundshme qė ne nuk do tė shėnojmė ndonjė pėrparim tė posaēėm pas 15 qershorit, pėr aq kohė sa nuk kemi njė kornizė tė qartė ligjore", ka thėnė kreu i misionit evropian pėr rend dhe ligj nė Kosovė, Iv de Kermabo, nė njė intervistė pėr agjencinė franceze tė lajmeve AFP.
"Misioni ėshtė nė njė lloj pritje pėr vendime nga Kombet e Bashkuara", ka shtuar Kermabo.
"Ēdo herė qė dukej se Ban Ki Mun bėnte ndonjė gjest pozitiv, rusėt kanė vepruar nė prapaskenė pėr ta bllokuar atė", citon agjencia franceze e lajmeve diplomatė evropianė nė Bruksel.
Por Iv de Kermabo ėshtė optimist se BE-ja do t'i pėrmbushė qėllimet e saj nė Kosovė, edhe sikur afatet tė shtyhen "pėr njė, dy apo tre muaj".

 

Vendet islamike mund ta njohin Kosovėn bashkėrisht nė muajin korrik

16 maj 2008

Vendet Islamike mund tė marrin vendim tė pėrbashkėt pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, nė muajin korrik gjatė takimit tė ministrave tė jashtėm tė vendeve islamike qė do tė mbahet nė Uganda.
Kėshtu ka deklaruar kėshilltari pėr politikė tė jashtme i Bangladeshit, Iftekhar Ahmed Chowdhury, gjatė njė takimi me ambasadorin amerikan atje, James Moriarty.
Ai ka thėnė se Bangladeshi parashikon tė njoh pavarėsinė e Kosovės.
Ndėrkaq, ambasadori amerikan citohet tė ketė deklaruar se ka kėrkuar pėrkrahjen e kėtij vendi pėr shumė ēėshtje pėrfshirė njohjen diplomatike tė Kosovės.

 

Fitxherald: KFOR-i edhe pas 15 qershorit me mandat dhe numėr tė njėjtė

15 maj 2008

KFOR-i do tė vazhdojė mandatin e tij bazuar nė Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit, derisa tė merret vendimi pėr tė ndryshuar kėtė, ndėrkohė qė zhvillimet politike pas datės 15 qershor, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės, do tė jenė pėrcaktuese pėr tė ardhmen e trupave paqeruajtėse tė NATO-s nė Kosovė, tha komandanti i Forcave tė Pėrbashkėta tė NATO-s, Mark Fitxherald.

 

Prokuroria shqiptare: Pretendimet e Del Pontes janė tė pavėrteta

15 maj 2008

Prokuroria e Pėrgjithshme e Shqipėrisė, pėrmes njė deklarate pėr media, i konsideroi tė pa vėrteta pretendimet e ish-kryeprokurores sė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės, Karla Del Ponte, nė librin e saj “La Caccia. Io e i criminali di gurra” (Gjuetia. Unė dhe kriminelėt e luftės) pėr transplant organesh tė ushtarėve serbė nė territorin e Shqipėrisė.
Prokuroria e Pėrgjithshme e Shqipėrisė ka shqyrtuar informacionin lidhur me transplantin e organeve nė zonėn e Matit nga ish-luftėtarė tė UĒK-sė, qė sė fundi ėshtė publikuar nė librin e ish-kryeprokurores sė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi, Karla del Ponte, thuhet nė deklaratėn e lėshuar sot nga Prokuroria.
Nė shkurt tė vitit 2004 ky informacion u verifikua nė vend (Mat) nga njė grup hetuesish tė ardhur nga Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi. "Nė zbatim tė kėrkesės sė kėsaj Gjykate u zhvillua njė proces inspektimi dhe verifikimi i pėrbashkėt i hetuesve tė ardhur nga Haga dhe prokurorėve tė rrethit tė Matit dhe nė pėrfundim tė tij grupi i hetuesve arriti nė konkluzionin se tė dhėnat qė posedonin hetuesit e Hagės, pėr atė qė pretendohej se kishte ndodhur nė zonėn e Matit nuk rezultuan tė vėrteta", vihet nė dukje nė deklaratėn pėr shtyp tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme.
Duke krahasuar tė dhėnat e asaj kohe me ato ēfarė shkruan Karla del Ponte sot nė librin e saj, konstatojmė se kemi tė bėjmė me tė njėjtat elemente qė pretendoheshin nė vitin 2004 dhe Prokurorisė shqiptare nuk i rezulton asnjė e dhėnė e re pėr tė cilat do tė ishte e nevojshme tė kryhej njė proces i ri verifikimi apo investigimi, vijon deklarata e Prokurorisė sė Pėrgjithshme.
Megjithatė, Prokuroria Shqiptare shprehet e gatshme pėr bashkėpunim me Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Hagės pėr krimet e luftės nė ish-Jugosllavi nėse ajo mendon se duhet tė vazhdojė investigimet nė kėtė drejtim.

 

NATO dėshiron tė ketė qartėsi tė plotė tė kompetencave nė Kosovė, pas 15 qershorit

15 maj 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer pritet qė mė 22 maj nė Nju Jork tė kėrkojė sqarime nga sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun, rreth ēėshtjes sė kompetencave tė pushtetit nė Kosovė, pas 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.

 

Thaēi: Qeveria e angazhuar pėr hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės nė qershor

15 maj 2008

Qeveria e Kosovės ėshtė plotėsisht e angazhuar nė pėrgatitjet pėr hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės, mė 15 qershor, tha kryeministri Hashim Thaēi nė mbledhjen e sotme tė qeverisė. Kryeministri tha se pėrgatitjet po zhvillohen nė koordinim tė plotė me faktorėt civilė dhe ushtarakė ndėrkombėtarė nė Kosovė.
Qeveria gjatė ditėve tė ardhshme do tė procedojė nė Kuvend edhe 6 deri nė 8 projektligje qė dalin nga pakoja e Ahtisarit, derisa kryeministri pėrsėriti angazhimin pėr zbatimin e plotė tė kėsaj pakoje.
Ka ngelur edhe njė muaj deri nė hyrjen nė fuqi tė aktit mė tė lartė juridik tė vendit dhe qeveria vlerėsoi sot se tė gjitha pėrgatitjet pėr funksionimin e Kosovės shtet nė bazė tė kushtetutės sė re janė duke u zhvilluar mbarė.
Nė mbledhjen e sotme tė qeverisė, kryeministri vlerėsoi se vendi ka kaluar edhe njė javė tė mirė sa i pėrket ecurisė sė procesit tė njohjes nga shtetet tjera. Ai tha se ka sinjale edhe nga disa vende se vendimet pėr njohje do t’i marrin sė shpejti. Ndėrkohė, njoftoi se ai dhe kryetari i Kosovės janė nė kontakte tė vazhdueshme me krerė tė shteteve tė tjera, pėr tė siguruar pranimin nga vendet pėrkatėse.
Ndryshe, qeveria shqyrtoi sot edhe njė nismė e cila u vlerėsua shumė e rėndėsishme nga ministrat. Bėhet fjalė pėr njohjen e stazhit tė arsimtarėve gjatė periudhės sė okupimit 1990 – 1999. Ministrat thanė se mė tepėr se kompensim financiar njė vendim i tillė do tė ishte njė kompensim moral pėr gjithė angazhimin e tyre. Nė mbledhje pati edhe mendime qė nisma tė shtrihet edhe nė sektorė tjerė si shėndetėsia, punonjėsit socialė etj. U shtrua edhe ideja qė ēėshtja tė rregullohet me njė ligj pėrkatės, por kjo mbetet ende e hapur si ēėshtje. Fillimisht, qeveria u pajtua qė tė fillohet me arsimin.

 

Topi: Me Kosovėn e pavarur rajoni ynė ka fituar njė paqe dhe stabilitet afatgjatė

15 maj 2008

"Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe krijimit tė njė shtetit tė ri demokratik e multietnik qė respekton tė drejtat e tė gjitha pakicave, rajoni ynė ka fituar njė paqe dhe stabilitet afatgjatė dhe synimi e orientimi i mbarė Ballkanit duhet tė jetė integrimi euroatlantik", u shpreh presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi gjatė njė takimi qė pati me zv/kryeministren dhe ministren e Jashtme tė Izraelit, Cipi Livni, duke theksuar rolin e rėndėsishėm qė luan Shqipėria dhe faktori moderues shqiptar nė rajon.
Presidenti Topi po merr pjesė nė festimin e 60 vjetorit tė krijimit tė shtetit tė Izraelit dhe nė Konferencėn Presidenciale 2008 me udhėheqės nga mbarė bota pėr tė shprehur vizionin e tyre mbi tė ardhmen.
Ministrja e Jashtme izraelite vlerėsoi lart marrėdhėniet shumė tė mira tė bazuara nė miqėsinė tradicionale mes dy popujve, duke theksuar se "lidhjet historike dhe trimėria e shqiptarėve nė shpėtimin e hebrenjve gjatė Holokaustit janė pjesė e kujtesės historike tė kombit hebre, i cili nuk do ta harrojė kurrė kėtė".
Livnin ka vėnė nė pah edhe rolin e moderuar e pozitiv qė Shqipėria ka luajtur dhe po vazhdon tė luajė nė rajon e mė gjerė nė interes tė paqes dhe tė qėndrueshmėrisė.

 

Kuēi: Ftojmė shqiptarėt nė Maqedoni tė kontribuojnė pėr stabilitetin e vendit

15 maj 2008

Qeveria e Kosovės ėshtė e interesuar pėr paqe dhe stabilitet nė rajon, tha sot zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, duke komentuar zhvillimet e ditėve tė fundit nė Maqedoni.
Qeveria e Kosovės porosit faktorin politik shqiptar nė Maqedoni qė tė manifestojė racionalitet, maturi dhe tė ndihmojė stabilitetin e vendit. Kuēi tha se Prishtina zyrtare ėshtė e interesuar pėr stabilitet jo vetėm brenda Kosovės, por edhe nė vendet pėrreth.
Pas sulmit tė sė hėnės ndaj liderit tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti, Qeveria e Kosovės e ka kontaktuar atė. Kuēi tha se pėr raste tė tilla Qeveria e Kosovės shpreh brengosje dhe vlerėson se rrugėzgjidhjet duhet tė jenė institucionale.
Institucionet e Kosovės e vlerėsojnė partner strategjik Maqedoninė, si vend fqinj. Ato presin njohje tė shpejtė tė pavarėsisė nga Maqedonia.

 

Republika e Sllovenisė hap ambasadėn e saj nė Kosovė

15 maj 2008

Shef i Zyrės sė deritashme ndėrlidhėse tė Sllovenisė nė Prishtinė, Vojko Volk, tė enjten e njoftoi presidentin e Kosovės Sejdiu se homologu i tij slloven, presidenti Danilo Turk, ka vendosur qė Sllovenia tė hapė ambasadėn e saj nė Republikėn e Kosovės.

 

Haradin Balaj transferohet nga Haga nė Francė pėr tė vuajtur dėnimin

15 maj 2008

Haradin Balaj, ish-pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ėshtė transferuar dje nga Haga nė Francė pėr tė vuajtur dėnimin prej 13 vjetėsh tė shqiptuar nga Tribunali i Hagės. Balaj u dėnua nė nėntor tė vitit 2005 nė procesin gjyqėsor nė rastin Limaj dhe tė tjerėt, si i akuzuar i tretė.
Fatmir Limaj dhe Isak Musliu nė atė proces u shpallėn tė pafajshėm. Nė vitin 2007 gjykata e apelit konfirmoi aktgjykimin dhe dėnimin pėr Haradin Balajn, duke hedhur poshtė ankesėn e prokurorisė.

 

UNMIK-u nuk do tė bashkėpunojė me fituesit e zgjedhjeve lokale serbe

14 maj 2008

UNMIK-u nuk do tė bashkėpunojė me fituesit e zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė pasi qė ato janė shpallur ilegale tha zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Aleksandėr Ivanko. Mirėpo ai theksoi se UNMIK-u do tė vazhdojė bashkėpunimin me pėrfaqėsuesit e emėruar serbė nga shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker, nėpėr komunat ku ky komunitet pėrbėn shumicėn. Nė konferencėn e rregullt pėr media, zėdhėnėsi Ivanko tha se pėr UNMIK-un, tė gjitha strukturat qė dalin nga zgjedhjet lokale serbe tė 11 majit janė inekzistente dhe do tė injorohen. "Ne do tė flasim vetėm me pėrfaqėsuesit serbė tė emėruar nga shefi i UNMIK ut nė pesė komunat me shumicė serbe, ngase vetėm ata do tė konsiderohen si pėrfaqėsues legjitim", tha Ivanko, i cili sqaroi se kėta pėrfaqėsues tė emėruar kanė mandat deri mė 18 qershor. Ai bėri tė ditur se shefi i UNMIK ut, Joakim Ryker mund t'i emėrojė pėrfaqėsuesit e tjerė pėr njė periudhė tjetėr kohore deri nė mbajtjen e zgjedhjeve nėn organizimin e UNMIK-ut. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut po ashtu tha se organizimi i zgjedhjeve ilegale nga ana e Serbisė ka qenė vetėm "njė harxhim parash dhe asgjė mė shumė".
"Serbia ka shpenzuar shumė para pėr tė bėrė diēka qė ėshtė ilegale dhe nuk mendoj se ia vlen qė njė vend tė shpenzojė para nė diēka qė ėshtė ilegale dhe qė nuk pėrkon me obligimet ndėrkombėtare tė kėtij vendi", nėnvizoi Ivanko. Ai tha se UNMIK-u pret qė tė bashkėpunojė me Beogradin, pavarėsisht se nga kush ndėrtohet qeveria e re.
Ivanko ndėrkaq, nuk ka mundur tė thotė se asgjė lidhur me mandatin dhe rolin e UNMIK-ut pas 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės dhe kur mund tė pritet tė fillojė edhe misioni i EULEX it. Ai ripėrsėriti se kjo ēėshtje po diskutohet nga Kombet e Bashkuara, BE ja dhe kryeqytetet relevante, pėr tė qartėsuar rolin e UNMIK-ut dhe se deri nė pėrfundim tė kėtyre bisedimeve, "askush nuk mund ta dijė se ēfarė roli do tė kenė Kombet e Bashkuara nė Kosovė pas 15 qershorit".

 

Krasniqi: Sllovenia do tė mbėshtes fuqishėm Kosovėn

14 maj 2008

Parlamenti i Kosovės ka marrė mbėshtetjen e Sllovenisė pėr procesin e integrimit evropian, ka deklaruar pas kthimi nga Lubjana kryeparlamentari Jakup Krasniqi.
Biznesi dhe investuesit sllovenė e shohin Kosovėn si njė perspektivė tė tyre, tha Krasniqi.
Delegacioni i Parlamentit tė Kosovės ėshtė pritur nga kryetari i parlamentit tė Sllovenisė, France Cukjati, kryediplomati Dimitrije Rupel dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė.

 

LPK: Atentati ndaj Ali Ahmetit, sulm kriminal kundėr vlerave kombėtare dhe demokratike

Prishtinė, 13 maj 2008

Atentati kundėr Ali Ahmetit, njė nga themeluesit e UĒK-sė nė Kosovė dhe udhėheqės i UĒK-sė nė Maqedoni, aktualisht kryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, e cila sipas sondazheve ėshtė favorite nė zgjedhjet e 1 qershorit, ėshtė sulm kriminal politik kundėr vlerave kombėtare dhe demokratike.
Kushdo qė ta ketė bėrė kėtė vepėr kriminale ka prekur gjithė popullin shqiptar kudo qė ėshtė, jo vetėm nė Maqedoni, por nė veēanti shqiptarėt nė Kosovė, pėr pavarėsinė e tė cilės Ali Ahmeti ka merita tė jashtėzakonshme.
Atentati kundėr liderit tė BDI-sė Ali Ahmeti, vjen pas pėrpjekjeve pėr tė njollosur deputetin e kėsaj partie nė Kuvendin e Maqedonisė dhe i afėrm i tij, Fazli Veliu, siē ishin shpifjet e plasura nėpėr gazeta.
Pistat prej nga vinė kėto vepra tė ulėta, qė kanė pėr qėllim tė njollosin dhe eliminojnė fizikisht udhėheqėsit meritorė tė shqiptarėve nė Maqedoni, tashmė janė bėrė publike, siē ėshtė bėrė publik edhe roli i njėsisė “Alfa” dhe politikės qė e pėrdor atė.

Lėvizja Popullore e Kosovės
Emrush Xhemajli, kryetar

 

Rupel: Sllovenia do tė ndihmojė Kosovėn nė anėtarėsimin euroatlantik

 

Sllovenia ndjek me vėmendje zhvillimet nė Kosovė, si mike e denjė e kėtij shteti dhe tashmė ka vendosur qė nė Prishtinė tė hapė ambasadėn e vet, ka thėnė ministri i Jashtėm slloven, Dimitrij Rupel, gjatė takimit me parlamentarėt e Republikės sė Kosovės, tė prirė nga Jakup Krasniqi, sot nė Lubjanė
“Pėrpjekjet tona janė tė pėrqendruara qė t’ ju ndihmojmė, sidomos nė anėtarėsimin euroatlantik, por nė tė njėjtėn kohė angazhohemi pėr pjesėmarrjen e Kosovės edhe nė takime tė rėndėsishme ndėrkombėtare”, tha kryediplomati slloven Dimitrije Rupel.
Nė kėtė takim ėshtė biseduar edhe pėr Misionin e UNMIK-ut pas 15 qershorit, si dhe pėr qėndrimin e Kosovės ndaj pozitės sė minoriteteve. Rupel, u tha parlamentarėve kosovarė se shteti i ri i Kosovės konsiderohet si shtet simpatik dhe kėtė imazh duhet ta ruajė.
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, pasi njoftoi kryediplomatin slloven me tė arriturat nė punėn e Kuvendit tė Kosovės nė fushėn e legjislacionit, ēmoi lart ndihmėn e Sllovenisė ndaj Kosovės, si vlerė tė madhe. Ai kėrkoi qė Sllovenia tė mbėshtesė Kosovėn edhe nė zhvillimet e mėtutjeshme.

 

San Marino njohu pavarėsinė e Kosovės

 

San Marino ka njohur Republikėn mė tė re tė Ballkanit - Kosovėn, ka bėrė tė ditur televizioni i kėtij vendi.
Numri i shteteve qė kanė njohur Republikėn e Kosovėn deri mė tani ėshtė 40.

 

Server: Serbia nuk do ta ndryshojė qėndrimin ndaj pavarėsisė sė Kosovės

13 maj 2008

Analisti i njohur dhe nėnkryetar i Institutit Amerikan tė Paqes, Daniel Server, vlerėson se Serbia edhe pas zgjedhjeve nuk do ta ndryshojė qėndrimin e saj ndaj pavarėsisė sė Kosovės, por mund tė ndryshojė prioritetet e vendit.
"Nuk besoj qė Serbia do tė ndryshojė qėndrimin e vet tė pakompromis sa i pėrket pavarėsisė sė Kosovės, por rezultati i zgjedhjeve mund tė reflektohet nė pėrcaktimin e prioritetit tė vendit, pėrkatėsisht qė pėrparėsi tė ketė hyrja nė Evropė, ndėrsa Kosova do tė kishte rėndėsi sekondare", u shpreh Server pėr "Zėrin e Amerikės" nė gjuhėn serbe.

 

Berisha: Pavarėsia e Kosovės erdhi si rezultat i pėrpjekjeve gjigante

13 maj 2008

"Pavarėsia e Kosovės nuk erdhi si rezultat i konjukturave tė fuqive tė mėdha, pavarėsia e Kosovės erdhi si rezultat i pėrpjekjeve gjigante dhe njė kryevepre qėndrese politike tė gjithanshme tė shqiptarėve, tė cilėn e faktuan para botės, vetes sė tyre dhe Zotit, se janė tė gatshėm, tė flijohen pėr liri dhe dinjitetin e tyre. Ne qėndruam mbrapa tyre, tė bindur se liria kombėtare ėshtė njė dhe e pandarė. Se nuk mund tė jesh kurrė i lirė vetė nė qoftė se pjesėt e tjera tė kombit nuk janė tė lira", ka thėnė Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, duke folur pėr politikat e qeverisė sė tij pėr Kosovėn dhe anėtarėsimin nė NATO.

 

Njė delegacion i Kuvendit tė Kosovės po qėndron nė Slloveni

13 maj 2008

Me ftesė tė kryetarit tė Parlamentit tė Sllovenisė, Franc Cukjati, njė delegacion i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, i prirė nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi, po qėndron pėr njė vizitė dyditėshe nė Slloveni.
Gjatė qėndrimit nė Slloveni delegacioni, pos me kryetarin e Kuvendit tė Sllovenisė, do tė takohet edhe me ministrin e Punėve tė Jashtme tė kėtij vendi, Dimitrije Rupel, si dhe me zyrtarė tjerė tė lartė tė Parlamentit tė Sllovenisė.

 

Pėrfundojnė hetimet pėr ngjarjet e dhunshme tė 17 marsit nė Mitrovicė

13 maj 2008

Katėr hetuesit e OKB-sė, tė cilėt kanė qėndruar rreth dy javė nė Kosovė dhe Beograd pėr t’i hetuar ngjarjet e dhunshme tė 17 marsit nė Mitrovicė, janė kthyer nė Nju Jork, bėn tė ditur gazeta Express.
Hetuesit gjatė qėndrimit nė Kosovė kanė intervistuar zyrtarė tė UNMIK-ut, pėrfshirė PSSP-nė Joakim Ryker, zėvendėsin e tij, Lari Rosin, administratorin e rebeluar tė Mitrovicės, Gerad Galluēi si dhe zyrtarė tė policisė ndėrkombėtare.
Ata, sipap Ekspress-it, kanė marrė informacion edhe nga ministri serb, Sllobodan Samarxhiq dhe liderė serbė nė Mitrovicė.
Mė 17 mars nė pjesėn veriore tė Mitrovicė, serbėt vranė njė policė dhe plagosen qindra policė e pjesėtarė tė KFOR-it.

 

Ali Ahmeti i shpėton njė atentati

12 maj 2008

Ndaj kreut tė BDI-sė, Ali Ahmeti, ėshtė kryer sot atentat me armė zjarri nė fshatin Rakovec tė Tetovės, derisa po mbante njė tubim me qytetarėt e kėtij fshati.
“Fillimisht janė dėgjuar rafale armėsh automatike, ndėrsa mė pas kam marrė sugjerim nga sigurimi im qė tė largohem nga vendi i ngjarjes. Pasi hipa nė makinė filluan njė seri tė shtėnash qė vinin nga mbrapa, por fal Zotit jam gjallė pasi makina ime ėshtė e blinduar”, ka pohuar kryetari i BDI-sė nė njė konferencė pėr mediat nė selinė e BDI-sė nė Reēicė tė Vogėl disa minuta pas sulmit ndaj tij.
Ahmeti tha se nga tė shtėnat e armėve njė fėmijė ėshtė lėnduar. Kryetari i BDI-sė deklaroi se ka njohuri se kush janė autorėt e kėtyre akteve.
“Ne i dimė autorėt e kėsaj vepre, por i dinė edhe autoritetet shtetėrore, por edhe bashkėsia ndėrkombėtare. Bėhet fjalė pėr persona tė njohur “, deklaroi Ahmeti.

 

Feith: EULEX nė Kosovė pas 15 qershorit

12 maj 2008

Pėrfaqėsuesi special i Bashkimit Evropian pėr Kosovė, Piter Feith, pas takimit me kryeministrin Hashim Thaēi, tha se Misioni i EULEX-it do tė jetė i pranishėm nė Kosovė pas 15 qershorit, kur edhe hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
Pėrfaqėsuesi special i Bashkimit Evropian nė Kosovė, Piter Feith, tha se Zyra Ndėrkombėtare Civile do tė jetė autoritet i posaēėm pėr zbatimin e Pakos sė Ahtisarit, ndėrkaq janė duke u diskutuar modalitetet pėr vendosjen e Misionit civil ndėrkombėtar nė gjithė territorin e Kosovės.
“Lexoni Kushtetutėn dhe do ta shihni se pas 15 qershorit, Zyra Ndėrkombėtare Civile do tė jetė kėtu si autoritet i posaēėm pėr tė asistuar dhe pėr tė kėshilluar qeverinė dhe pėr tė ndihmuar nė implementimin e planit tė Ahtisarit. Sa i pėrket EULEX-it unė nuk kam asgjė pėr tė shtuar. Ju e dini se ēfarė ka thėnė Iv de Kermabo, se ne jemi duke diskutuar modalitetet pėr vendosjen e EULEX-it nė gjithė Kosovėn”, tha Feith.
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaci, ndėrkaq shpreson se me ndihmėn e autoritetit tė ri civil ndėrkombėtar do tė rritet edhe autoritetit i institucioneve shtetėrore tė vendit.
“Tė gjitha pėrkushtimet janė tė pėrbashkėta, suksesi ėshtė i pėrbashkėt, kemi harmonizim tė plotė nė kėtė proces prej institucioneve tė Kosovės dhe autoritetit tė ri civil ndėrkombėtar, dhe natyrisht se do tė rritet autoriteti i institucioneve shtetėrore tė Kosovės, me ndihmėn dhe mbikėqyrjen pėr implementimin e dokumentit tė presidentit Ahtisari dhe autoritetit ndėrkombėtar ku do tė punojmė bashkėrisht me Piter Feith dhe tė gjitha autoritetet tjera ndėrkombėtare dhe me NATO-n”, tha kryeministri Thaēi.
Lidhur me zgjedhjet nė Serbi, Piter Feith tha se BE pret qė tė bashkėpunojė me qeverinė e re, e cila pritet tė formohet sė shpejti.
Ndėrkaq, kryeministri Thaēi shfaqi shpresėn se pas kėtyre zgjedhjeve do tė formėsohet mendimi i qeverisė sė re tė Beogradit pėr njohjen e Kosovės shtet tė pavarur.

 

Ryker i shpall tė pavlefshme zgjedhjet lokale serbe

12 maj 2008

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, i ka shpallur menjėherė tė pavlefshme zgjedhjet lokale qė Serbia i organizoi edhe nė Kosovė. Nėpėrmjet zėdhėnėsit tė tij, Rasell Geeki, UNMIK-u ka thėnė se Serbia i ka organizuar zgjedhjet duke e ditur se ato do tė jenė tė pavlefshme. UNMIK-u do tė bashkėpunojė vetėm me pėrfaqėsuesit legjitimė tė serbėve tė Kosovės, dhe jo me ata qė kanė dalė nga kėto zgjedhje.

 

Kuēi: Zgjedhjet ilegale serbe nuk kanė efekt juridik nė Kosovė

12 maj 2008

Zėvendėskryeministrit i Kosovės, Hajredin Kuēi, ka thanė se zgjedhjet serbe nė territorin e Kosovės janė ilegale, nuk kanė efekt juridik dhe nuk mund tė ndėrtohen institucione mbi bazėn e tyre.
"Kėto janė zgjedhje ilegale tė proklamuara nga ne dhe bashkėsia ndėrkombėtare, pa ndonjė efekt juridik dhe nuk do tė ndėrtohen institucione mbi bazėn e kėtyre zgjedhjeve. Pra ka qenė njė farsė dhe shumė shpejt do tė shihet se ka qenė edhe njė lojė politike me vullnetin e disa qytetarėve, qė kanė njė perceptim tė ndryshėm pėr Kosovėn", tha Kuēi pėr BBC-nė.
Serbėt e Kosovės mund tė legjitimojė pėrfaqėsuesit e vet pėrmes procesit ligjor, ndėrsa kėto zgjedhje kanė qene tėrėsisht ilegale. Serbėt do tė kenė rastin tė marrin pjesė nė procesin e zgjedhjeve qė do tė bėhen nė Kosovė, nga rregullat e Kosovės dhe nga njerėzit e Kosovės. Dhe vetėm atėherė do tė jenė ligjore dhe legjitime.
Zėvėndėskryeministri Kuēi thotė se fitorja e demokratėve nė Serbi do tė mund tė ndihmojė proceset integruese nė BE tė tė gjithė rajonit.
“Kosova ėshtė e interesuar qė tė ketė marrėdhėnie tė mira ndėrfqinjėsore me tė gjitha shtetet, pėrfshirė edhe Serbinė. Nė kėtė drejtim Kosova do ta jap kontributin e saj, do tė bashkėpunojė ngushtė me faktorin ndėrkombėtar, por nė ēdo rast si dy shtete tė pavarura dhe sovrane ato mund tė lidhin marrėdhėnie tė partneritetit tė ndėrsjellė”, ka thėnė Kuēi.

 

Sejdiu: Vlerėsoi rolin e Haradinajt nė proceset institucionale

12 maj 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj - nė takimin e parė zyrtar prej se ėshtė liruar i pafajshėm nga Trubinali i Hagės - janė zotuar sot se do tė vazhdojnė bashkėpunimin e ngushtė edhe mėtej.
"Nė kėtė takim zhvilluam njė bisedė pėrmbajtjesore pėr proceset qė po kalon Kosova. Unė vlerėsoj rolin e veēuar qė ka z. Haradinaj edhe nė proceset institucionale edhe nė proceset e mėhershme pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės dhe nė kėtė kuadėr tė bashkėpunimit qė ka me ne", tha presidenti Sejdiu.
Ai tha se vlerėson si shumė tė nevojshme qė institucionet e Kosovės tė kenė njė bashkėpunim mė tė ngushtė nė kuptimin e konsultave tė vazhdueshme mė tė gjitha subjektet politike nė Kosovė. Nė kėtė kuadėr ishte edhe natyra e takimit tė sotėm, duke vlerėsuar edhe angazhimin e veēantė qė ka AAK nė parlament dhe nė gjithė veprimet qė kanė tė bėjnė edhe me procesin e tranzicionit, tha Sejdiu.
Ndėrkaq, kryetari i AAK sė, Ramush Haradinaj tha se me presidentin Sejdiu ka biseduar pėr funksionimin dhe koordinimin mė tė mirė pėr proceset dhe qėllimet qė Kosova obligohet t'i kryejė.
"Dhashė premtimin se ne si parti opozitare dhe unė personalisht jemi nė shėrbim tė vendit dhe qytetarėve tė Kosovės pėr temat qė janė nė interes duke ditur qė mund ta bėjmė kėtė edhe nga pėrvojat e njė bashkėpunimi tė gjatė tė ndėrsjellė qė kemi", ėshtė zotuar Haradinaj.

 

Xhuda: Tadiq dhe aleatėt e tij do tė vazhdojnė konsolidimin e kontrollit tė Serbisė nė Kosovė

12 maj 2008

Tadiq dhe aleatėt e tij janė pothuajse tėrėsisht kundėr pavarėsisė sė Kosovės. Ata do tė vazhdojnė konsolidimin e kontrollit tė Serbisė nė Kosovė, ka vlerėsuar analisti politik, Tim Xhuda, nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė.
I pyetur nėse rezultatet e zgjedhjeve nė Serbi kanė ndonjė domethėnie pėr Kosovėn, Xhuda ėshtė pėrgjigjur: “Nė fakt jo. Nuk mendoj se kėto zgjedhje do tė kenė ndonjė domethėnie pėr Kosovėn....Tadiq dhe aleatėt e tij janė pothuajse tėrėsisht kundėr pavarėsisė sė Kosovės”.
“Mendoj se do tė vazhdojnė rrugėn e tyre pėr tė konsoliduar kontrollin e Qeverisė sė Serbisė brenda Kosovės, prandaj nuk mendoj se kėto zgjedhje do tė kenė ndonjė rėndėsi nė Kosovė. Kanė mė shumė domethėnie pėr atė se ēfarė do tė ndodhė nė Serbi, por jo edhe nė Kosovė”, ėshtė shprehur Xhuda.
Ndėrkaq lidhur me konfuzionin qė ekziston midis misionit tė Kombeve tė Bashkuara dhe atij tė Bashkimit Evropian nė Kosovė, pasi qė fundi i periudhės tranzitore po afron, ndėrsa marrėveshje ende nuk ka, Xhuda ėshtė i mendimit se kjo lojė do tė vazhdojė.
“Megjithatė, kam bindjen se ēfarėdo qė Bashkimi Evropian tė thotė, jemi duke ecur drejt situatės nė tė cilėn ndikimi i Bashkimit Evropian do tė dominojė nė pjesėt e banuara me shqiptarė, kurse Kombet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė dominojnė nė pjesėt e banuara me serbė”.
Nėse kjo gjė do tė jetė funksionale, sipas Xhuda, nė fund sėrish do tė varet nga formimi i qeverisė nė Serbi. “Me kėtė dua tė them se nėse ka njė qeveri qė udhėhiqet nga partia e zotit Tadiq, atėherė ėshtė e mundshme, ose mė mirė tė them, ėshtė pak mė shumė e mundshme qė njė lloj marrėveshjeje praktike tė arrihet”.

 

Zgjedhjet e Serbisė po mbahen edhe nė Kosovė, UNMIK-u thotė se Beogradi po e shkel rezolutėn 1244

11 maj 2008

Mbajtja e zgjedhjeve tė Republikės sė Serbisė nė Kosovė paraqet shkelje tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara dhe rezultatet e kėtyre zgjedhjeve nuk do tė jenė tė vlefshme, ka deklaruar zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Alexander Ivanko, pėr Radion Evropa e Lirė.
UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės nė vazhdimėsi kanė pėrsėritur qėndrimin se, mbajtja e zgjedhjeve lokale tė Serbisė nė Kosovė ėshtė joligjore dhe se rezultatet qė dalin nga kėto zgjedhje nuk do tė jetė valide. Megjithatė, votimi ėshtė duke u toleruar.
UNMIK-u nuk do t’i njohė rezultatet e kėtyre zgjedhjeve, pasi qė mbajtja e tyre ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244, ka thėnė Ivanko. Ai po ashtu ka shpjeguar se Beogradi ėshtė i njoftuar me kėtė qėndrim, por se ai vazhdon tė shkel kėtė rezolutė.
“Zgjedhjet lokale janė joligjore dhe nuk do tė jenė valide, ngase, sipas Rezolutės 1244, nė Kosovė vetėm UNMIK-u mund tė organizojė zgjedhje lokale. Ne ua kemi transmetuar shumė qartė qėndrimin tonė qeveritarėve tė Serbisė, mirėpo ata, pėrkundėr kėsaj, i kanė organizuar kėto zgjedhje dhe me kėtė kanė shkelur Rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, pėr tė cilėn thonė se e mbėshtesin”, ka thėnė Ivanko.
Sa i pėrket mbajtjes sė zgjedhjeve parlamentare, ato nuk shihen problematike nga UNMIK-u. “Zgjedhjet parlamentare as nuk do t’i mbėshtesim e as nuk do t’i pengojmė”, ka thėnė ai.

 

Thaēi: UNMIK-ut po i skadon afati i veprimit

9 maj 2008

Kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se zgjedhjet nė Serbi nuk mund tė ndikojnė nė statusin e Kosovės, si shtet i pavarur dhe sovran.
Komentet e Thaēit u bėnė nė Forumin "Evropa" qė po i zhvillon punimet nė Slloveni.
Thaēi shtoi se misionit tė Kombeve tė Bashkuara po i skadon afati i veprimit nė Kosovė dhe se tash ėshtė koha qė Kosova tė qėndrojė nė kėmbėt e veta.

 

Vetėvendosje protestoi kundėr zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė

9 maj 2008

Lėvizja Vetėvendosje ka organizuar sot, nė Prishtinė, protestė kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė.
Nėse nė Kosovė nuk do tė kishte demonstratė kundėr zgjedhjeve tė Serbisė qė janė paralajmėruar tė mbahen tė dielėn atėherė bota do ta kuptonte kėtė si pajtim ose dobėsi tė shqiptarėve dhe do tė hapej shtegu pėr kantonizim tė Kosovės, ka thėnė Albin Kurti.
Protestuesit kanė akuzuar drejtpėrdrejt UNMIK-un dhe Qeverinė e Kosovės se po lejon organizimin dhe ngritjen e strukturave paralele serbe.
Protestuesit kanė hedhur mbeturina nė ndėrtesėn e UNMIK-ut dhe para ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės, qė, sipas tyre, janė shndėrruar nė kontejner qė prodhojnė vetėm mbeturina. Lėvizja Vetėvendosje ka akuzuar UNMIK-un pėr lejimin e organizimit tė kėtyre zgjedhjeve, ndėrsa Qeverinė e Kosovės, se po pajtohet me gjithēka qė i servohet nga Serbia dhe UNMIK-u.
Derisa protestuesit po hidhnin mbeturina nė oborrin e UNMIK-ut, lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, tha se UNMIK-u dhe Qeveria e Kosovės, me vetė faktin se po lejojnė mbajtjen e zgjedhjeve serbe, po lejojnė cenimin e integritetit tė Kosovės.
“Strukturat e Serbisė nė Kosovė e kanė kontrolluar pėr nėntė vjet me radhė njė tė katėrtėn e territorit tė Kosovės. Tash kėto struktura po zyrtarizohen pėrmes zgjedhjeve parlamentare dhe lokale tė Serbisė brenda Republikės sė Kosovės. Pas 11 majit, nė 23 komuna tė vendit do tė ketė kryetar paralel”, tha Kurti.
Albin Kurti tha se protesta e sotme nuk ėshtė kundėr bashkėsisė ndėrkombėtare, por ajo kėrkon qė komuniteti ndėrkombėtar tė mos qeverisė dhe administrojė me Kosovėn, por ta ndihmojė atė qė tė qeveriset vet.

 

Ryker: Zgjedhjet serbe nė Kosovė - tė papranueshme

9 maj 2008

Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, deklaroi sot se mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė, mė 11 maj, ėshtė e papranueshme dhe se qėllim i mbajtjes sė tyre ėshtė formimi i strukturave paralele dhe ilegale tė Serbisė.
Ryker pėrsėriti se mbajtja e kėtyre zgjedhjeve ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 tė Kombeve tė Bashkuara dhe se rezultati i tyre nuk ėshtė i vlefshėm.

 

Thaēi: E ardhmja e Kosovės ėshtė nė BE dhe nė NATO

9 maj 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka deklaruar se pavarėsia e Kosovės ka sjellė mė shumė stabilitet pėr rajonin. Duke folur nė Forumin e Evropės qė po mbahet nė Lubjanė, kryeministri Thaēi tha se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO.
“Kjo do tė jetė nė tė mirėn e tė gjithėve”, pohoi Thaēi. Ai ėshtė shprehur i bindur se demokracia do tė triumfojė edhe nė shtetin fqinjė Serbinė pėr t’i hapur kėshtu rrugėn bashkėpunimit mė tė ngushtė rajonal.
Kryeministri Thaēi i ka sugjeruar popullit serb qė tė mendojė mė shumė pėr Bashkimin Evropian dhe NATO-n dhe nė kėtė mėnyrė tė distancohet nga mentaliteti i sė kaluarės.

 

Parlamentarėt e Kosovės marrin mbėshtetje nga Belgjika

9 maj 2008

Delegacioni i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, i kryesuar nga Jakup Krasniqi, nė pėrbėrje tė tė cilit ishin edhe anėtarėt e Kryesisė: Xhavit Haliti, Sabri Hamiti, Ibrahim Gashi dhe Slobodan Petroviq, pėrfundoi vizitėn treditėshe mjaft tė frytshme nė Belgjikė. Delegacioni ishte nė vizitė me ftesė tė kryetarit tė Parlamentit tė Belgjikės, Herman Van Rompui. Gjatė kėsaj vizite mjaft tė frytshme kryeparlamentari me delegacionin qė udhėhiqte, kishte njė takim me kryetarin e Parlamentit tė Belgjikės, Herman Van Rompui, me kryetarin e Senatit tė Belgjikės Armond de Decker, si dhe u prit nga Herman De Croo, nėnkryetar i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Belgjikės dhe kryetar i Komisionit Federativ Kėshillues pėr ēėshtjet evropiane tė Parlamentit Belg. Nė qendėr tė vėmendjes sė kėsaj vizite ishte thellimi i bashkėpunimit ndėrparlamentar ndėrmjet Belgjikės dhe Kosovės, por edhe bashkėpunimi ndėrmjet kėtyre dy shteteve nė lėmenjtė e tjerė, sidomos nė ekonomi. Kosova, u tha gjatė kėsaj vizite, pret nga Belgjika qė edhe mė tutje t'i pėrkrahė zhvillimit e gjithmbarshme nė Kosovė, sidomos nė aspektin e integrimit tė Kosovės nė mbarė mekanizmat euroatlantik. Gjatė kėsaj vizite ndėrmjet Parlamentit tė Belgjikės dhe Kuvendit tė Republikės sė Kosovės u nėnshkrua njė Memorandum Bashkėpunimi, i cili u nėnshkrua nga sekretarėt e kėtyre parlamenteve, pėrkatėsisht Robert Mitiner dhe Ismet Krasniqi, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr marrėdhėnie me media dhe publikime.

 

Zvicra do tė vazhdojė mbėshtetjen pėr Kosovėn

9 maj 2008

Zvicra ėshtė ndėr shtetet e para qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės dhe njė mbėshtetje tė tillė do tė vazhdojė ta jap edhe nė tė ardhmen pėr zhvillimin e demokracisė nė Republikėn e Kosovės, kanė thėnė anėtarėt e njė delegacioni nga parlamenti zviceran i cili po viziton Kosovėn. Delegacioni ėshtė takuar me kreun e Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi.

 

Rupel: Nė Serbi ka shtet brenda shtetit

9 maj 2008

Forcat e sė kaluarės nė Serbi janė ende faktor i rėndėsishėm dhe veprojnė nga prapavija si shtet brenda shtetit, deklaroi kryediplomati i Sllovenisė Dimitrij Rupel.
Duke folur nė Forumin Evropa 2008, qė po mbahet nė Lubjanė, Rupel tha se ato forca qėndrojnė pas atentatit ndaj ish-kryeministrit serb Zoran Xhingjiq, si dhe i mbrojnė tė akuzuarit e Tribunalit tė Hagės, Radovan Karaxhiq dhe Ratko Mlladiq.

 

Petriē: Serbia tė mos pėrzihet nė Kosovė

9 maj 2008

Ish-ambasadori i Austrisė nė OKB nė Gjenevė, Volfgang Petriē, i tha BBC-sė se zgjedhjet lokale serbe nė territorin e Kosovės, nuk mund tė menaxhohen nga Beogradi. Ai ka thėnė se edhe nė rast tė mbajtjes sė tyre, rezultati pėrfundimtar do tė jetė i pavlefshėm.
“Bashkėsia ndėrkombėtare, nė kėtė mes edhe OKB-ja dhe nė pėrgjithėsi BE-ja duhet ta mbajnė qėndrimin e tyre se zgjedhjet lokale nuk mund tė mbahen nė njė shtet fqinj, siē ėshtė Kosova tani nė raport me Serbinė.”
Petriē ka thėnė se tani ju takon vendeve perėndimore, dhe atyre qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, qė tė mos e lejojnė pėrzierjen e Serbisė nė Kosovė.
Ish-ambasadori austriak ka deklaruar se shpreson qė pjesa pragmatike e udhėheqjes serbe do tė mbizotėrojė dhe do ta pranojė realitetin nė terren, meqė nė tė kundėrtėn, ka thėnė ai, do tė jetė e vėshtirė pėr Serbinė qė t'i afrohet BE-sė.

 

De Kermabon nuk pranon t’i jap llogari Nju Jorkut, por Brukselit

9 maj 2008

Pavarėsisht se si do t'i bėjnė aranzhimet Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian pėr rregullimin e ri tė pranisė ndėrkombėtare civile nė Kosovė, EULEX-i ka nxjerrė vijėn e kuqe definitive se Nju Jorkut nuk do t'i japė llogari, por Brukselit, bėn tė ditur Koha Ditore.
Nė parim, shefi i EULEX-it, Iv de Kermabon, edhe mė parė e ka thėnė kėtė gjė se nuk pranon qė tė jetė nėn komandėn e OKB-sė gjatė mandatit tė tij nė Kosovė, por pikėrisht pėr kėtė ēėshtje edhe ėshtė "robėruar" ecja e detajeve pėr aranzhmanet e marrėveshjes parimore OKB-BE, pėr zbarkimin e EULEX pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės. Kėmbėngulja e ish-gjeneralit francez dhe komandant i dikurshėm i KFOR-it, Yves de Kermabon, ka bėrė qė nė Bruksel jo tė gjithė tė jenė tė kėnaqur nga deklarata e tij, por as nga qėndrimi i pandryshuar se duhet bėrė koncesione nė kėtė drejtim, pėr tė nxjerrė njė rezultat qė i shėrben BE-sė. "Ēėshtja ėshtė tek Iv de Kermabon, dhe qėndrimi i tij madje e rrezikon edhe postin e tij nė Kosovė, sepse nuk ėshtė vetėm njė zė nė Bruksel, i cili nxjerr rezultatet. Ka tė tillė qė, madje, pėr hir tė suksesit apo asaj qė ata e quajnė sukses, mund ta sakrifikojnė De Kermabon, vetėm pėr tė arritur pėlqimin e Rusisė," i kanė thėnė gazetės burime nga Brukseli.

 

Ekzistimi paralel i UNMIK-ut dhe EULEX-it nė Kosovė

9 maj 2008

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės presin qė sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė tė japė dritėn jeshile pėr zgjidhjen qė do tė mundėsonte ekzistimin paralel tė UNMIK-ut dhe EULEX-it, shkruan revista European Voice.
Sipas kėsaj reviste, njė nga skenarėt qė po shqyrtohet ėshtė “rikonfigurimi” i misionit tė UNMIK-ut, qė do tė mbetej nė rajonet serbe nė Kosovė, derisa misioni i BE-sė do tė ishte pėrgjegjės pėr pjesėn mė tė madhe tė territorit tė Kosovės mė shumicė shqiptare – qė konsiderohet e pavarur nga Serbia.
"Gjendemi nė njė situatė shumė tė papėrshtatshme”, ka thėnė njė diplomat perėndimor pėr kėtė revistė tė Brukselit. Bashkimi Evropian ēdo ditė e mė shumė po bėhet i vetėdijshėm se pa ndryshimin e rolit tė UNMIK-ut, misioni i tij nė Kosovė nuk mund tė bėhet funksional.
Pas dėshtimit tė bisedimeve Prishtinė-Beograd, BE-ja pati kėrkuar nga sekretari Ban Ki-Moon tė lejonte interpretimin e rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit, sipas tė cilit BE-ja do tė mund tė dėrgonte misionin e saj nė Kosovė. Mirėpo kjo gjė ishte penguar nga Rusia, pas presionit qė kishte bėrė ajo ndaj sekretarit Ki-Moon. Pėr kėtė shkak, sipas kėsaj reviste, diplomatėt amerikanė, britanikė dhe francezė janė duke u pėrgatitur tė bėjnė njė kundėr-presion ndaj sekretarit Ki-Moon, kanė thėnė disa burime diplomatike.

 

Kryeministri Thaēi, merr pjesė nė Forumin e Evropės 2008, qė po mbahet nė Lubjanė

9 maj 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, me ftesė tė West Deutscher Rundfunk (WDR) po merr pjesė nė Forumin e Evropės 2008, qė po mbahet nė Lubjanė tė Sllovenisė.
Ky forum, qė ėshtė dyditor, kėsaj radhe organizohet nga Parlamenti Evropian dhe Komisioni Evropian dhe trajton tema qė kanė tė bėjnė me tė ardhmen e Evropės.
Nė ditėn e dytė tė forumin, qė pėrkon me 9 Majin - Ditėn e Evropės, kryeministri Thaēi do tė ketė nderin e veēantė qė t'i drejtohet kėtij forumi me fjalimin e tij me temėn "Kapaciteti i Evropės pėr tė ardhmen", thuhet nė njė kumtesė tė Zyrės sė Kryeministrisė.
Nė kuadėr tė kėsaj teme, kryeministri Thaēi do tė prezantojė tė arriturat e Kosovės, pas shpalljes sė pavarėsisė, qė janė tė arritura tė pėrbashkėta me partnerėt ndėrkombėtarė, e nė veēanti me Bashkimin Evropian, aty ku Kosova e ka tė perspektivėn e vet.
Kryeministri Thaēi po ashtu gjatė qėndrimit nė Lubjanė do tė takohet edhe me ministrin e jashtėm slloven, kryesus i radhės i Presidencės sė BE sė Dimitrij Rupel.

 

Thaēi: Serbėt kosovarė i kanė pėrfaqėsuesit e tyre nė institucione

8 maj 2008

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi duke injoruar sot deklarimin e pėrfaqėsuesve serbė tė Mitrovicės pėr formimin e njė parlamenti paralel nė veri, tha se Republika e Kosovės i ka institucionet e saja legjitime nė tė cilat janė tė pėrfaqėsuara tė gjitha komunitetet pėrfshirė edhe serbėt.

 

Moratinos: Spanja mbetet pjesė e KFOR-it

8 maj 2008

Vendimi i Spanjės pėr tė mos e njohur pavarėsinė e Kosovės, nuk paraqet pengesė pėr Madridin qė tė kontribuojė me trupa nė misionin paqeruajtės tė NATO-s, tha kreu i NATO-s Jap de Hop Shefer.
"NATO-ja nuk ėshtė pjesė e procesit tė njohjes sė Kosovės, pasi kjo nuk ėshtė detyrė e NATO-s. Nė kėtė kuptim pozicioni i Spanjės nuk paraqet ndonjė kundėrshtim", tha shefi i diplomacisė spanjolle Miguel Angel Moratinos gjatė njė konference pėr shtyp.
"Ėshtė plotėsisht e ligjshme njohja e pavarėsisė sė Kosovės, ashtu siē ėshtė po kaq i ligjshėm dhe qėndrimi pėr tė mos e njohur pavarėsinė", tha Moratinos.
KFOR-i ėshtė nė Kosovė tė krijojė siguri dhe stabilitet pėr gjithė kosovarėt, shqiptarė e serbe, pėr pakicat dhe shumicėn, shtoi De Hop Shefer.

 

Anderson: Forcimi i nacionalistėve nė Serbi - lajm i keq pėr Kosovėn

8 maj 2008

Forcimi eventual i forcave nacionaliste nė Serbi do tė ishte njė lajm i keq pėr Kosovėn, thotė Aleks Anderson, pėrfaqėsues i Zyrės sė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave nė Prishtinė.
"Njėqind mijė apo mė shumė serbė qė jetojnė nė Kosovė do tė kishin mė pak hapėsirė pėr njė marrėveshje eventuale me shumicėn shqiptare", tha Anderson pėr BBC, duke shtuar se "kjo mund tė rezultojė me largimin e njė numri serbėsh nga Kosova".
Nė anėn tjetėr, Anderson thotė se "njė nga gjėrat e mira pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės ėshtė se serbėt nuk shkuan nga kėtu". Megjithatė, nėse ndodh pėrkeqėsimi i marrėdhėnieve midis Serbisė dhe Perėndimit, kjo mund tė ndryshojė", tha pėrfaqėsuesi i Grupit ndėrkombėtar tė krizave nė Prishtinė Aleks Anderson, i cili kritikon Kombet e Bashkuara pėr shkak se siē tha, "po pėrpiqen tė ulen nė mė shumė kėrriga".

 

KMDLNJ: Karla Del Ponte tė paditet pėr shpifje

8 maj 2008

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Lirive tė Njeriut (KMDLNJ) kėrkoi tė enjten qė tė ndėrpriten spekulimet rreth Burrelit tė bėra nga ish-kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Karla del Ponte dhe ndaj saj tė ngritėt aktpadi penale pėr shpifje.
Nėpėrmjet njė komunikate pėr media, KMDLNJ thotė se akuzat e Karla Del Ponte-s nuk kanė mbėshtetje dhe janė shpifje monstruoze kundėr ish-ushtarėve tė UĒK-sė, udhėheqjes politike dhe ushtarake tė UĒK-sė, klasės politike aktuale nė Kosovė dhe Shqipėrisė.
Me kėtė rast dhe pėr kėto akuza tė Karla del Ponte qė akuzon shqiptarėt pėr marrje peng, trajtim mizor dhe trafikim tė organeve, KMDLNJ, me njė letėr tė hapur ka pėrkrahur kėrkesėn e Human Rights Watch pėr hetime transparente dhe tė pavarura dhe ka kėrkuar qė tė ngritėt padi ndaj ish – kryeprokurores sė Tribunalit tė Hagės, Karla del Ponte pėr shpifje.
Kėtė kėrkesė KMDLNJ e ka dėrguar nė adresė tė bartėsve tė funksioneve mė tė larta tė institucioneve tė Kosovės dhe deri mė sot KMDLNJ thotė se nuk ka marrė asnjė pėrgjigje nga institucionet kosovare.
“Ndėrkaq, nė raportin e Human Rights Watch-it publikuar kohė mė parė, kjo organizatė prestigjioze pėr tė drejtat e njeriut me renome botėrore, nga kėrkuesi pėr hetime tė pavarura dhe transparente shndėrrohet nė mbėshtetės tė akuzave tė Karla del Ponte-s me ē’ rast e vė nė dyshim paanėsinė e saj”, thuhet nė komunikatėn e KMDLNJ-sė. Nė komunikatė, KMDLNJ nxjerr pėrfundim se Human Rights Watch edhe vet e pranon se nuk ka bėrė hulumtime me rastin e Burrelit, por mbėshtetet nė pohimet e Karla del Ponte-s, njė raporti intern tė UNMIKut tė vitit 2004 dhe nė deklaratat e dy dėshmitarėve qė i cilėson si tė besueshėm.

 

Lėvizja Vetėvendosje organizon nesėr demonstratė kundėr zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė

8 maj 2008

Lėvizja Vetėvendosje, organizon nesėr nė Prishtinė, nė orėn 14:00 , demonstratė kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė.
“Nėse nė Kosovė nuk do tė kishte demonstratė kundėr zgjedhjeve tė Serbisė qė janė paralajmėruar tė mbahen tė dielėn atėherė bota do ta kuptonte kėtė si pajtim ose dobėsi tė shqiptarėve dhe do tė hapej shtegu pėr kantonizim tė Kosovės”, tha nė konferencėn e sotme me gazetarė, lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti.
“Janė pikėrisht UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės qė nuk po i ndalojnė kėto zgjedhje edhepse kanė mundėsi dhe kompetenca pėr tė pamundėsuar mbajtjen e tyre”, tha Kurti. Pėr tė parandaluar mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė, Kurti tha se, ėshtė dashur tė ndėrmerren sė paku katėr hapa:
“E para ėshtė qė SHPK-ja duhet ta ndalojė dhe pengojė ardhjen e zyrtareve tė Serbisė brenda nė Kosovė; SHPK-ja duhet tė arrestojė ēfarėdo personi qė vjen nga Serbia me qėllim tė organizimit tė zgjedhjeve serbe nė Kosovė; Objektet publike brenda Kosovės duhet tė kontrollohen nga SHPK-ja, qė ato tė mos shndėrrohen nga Serbia nė pika tė vendvotimit pėr zgjedhje; Ēdo material logjistik, politik, propagandistik zgjedhor nė funksion tė mbajtjes sė zgjedhjeve serbe duhet tė konfiskohet nga SHPK-ja”.
Ndėrsa aktivisti i Lėvizjes Vetėvendosje, Glauk Konjufca, tha se politikanėt tanė do tė duhej tė pozicionoheshin me qėndrimet dhe veprimet e tyre me shtetet qė janė shprehur zyrtarisht kundėr kėtyre zgjedhjeve serbe nė vendin tonė: Gjermania, SHBA-ja, Britania e Madhe, Franca e shtete tė tjera, por jo tė pozicionohen me qėndrimet e komisionarit evropian pėr zgjerim Oli Ren qė ėshtė pro mbajtjes.

 

Kryeministri Thaēi u bėn thirrje serbėve tė Kosovės qė tė respektojnė institucionet

8 maj 2008

Kryeministri Hashim Thaēi i ka ftuar qytetarėt serbė tė Kosovės qė t’i respektojnė institucionet e Kosovės, sepse zgjedhjet serbe qė janė paraparė tė organizohen edhe nė Kosovė janė nė kundėrshtim me rezolutėn 1244 . “Ka paralajmėrime pėr zgjedhjet serbe qė do tė mbahen nė Kosovė. Ato janė tė injoruara dhe tė papranueshme si pėr Kosovėn, ashtu edhe pėr faktorin ndėrkombėtar”, ka thėnė Thaēi gjatė mbledhjes sė Qeverisė qė po mbahet nė Istog.

 

Sejdiu: Iluzionet pėr ndarjen e Kosovės nuk do tė bėhen realitet

8 maj 2008

Iluzionet pėr ndarjen e Kosovės nuk do tė bėhen realitet, tha kryetari, Fatmir Sejdiu, duke i vlerėsuar si tentativa tė qarta pėr ndarjen e Kosovės vizitat e liderėve serbė nė Kosovė dhe zgjedhjet lokale serbe qė priten tė mbahen tė dielėn.
Kėto komente kryetari Sejdiu, i bėri pas takimit me ambasadoren e Mbretėrisė sė Suedisė nė Kosovė, Ulrika Mosberg, e cila i solli letrat kredenciale tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės nga ana e shtetit suedez.

 

 

Pas 11 majit, mund tė mbyllen kufijtė verior me Serbinė

8 maj 2008

Rikthimi i autoritetit kosovar nė veriun e vendit do tė shtyjė institucionet kosovare tė mbyllin kufijtė nė atė pjesė pas zgjedhjeve serbe tė 11 majit. KTV-ja ka mėsuar se qeveria dhe, institucionet ndėrkombėtare janė duke shqyrtuar planin qė ajo pjesė e kufirit tė bllokohet tėrėsisht. Kjo si njė nga mėnyrat pėr tė marrė kontrollin dhe pėr tė parandaluar kontrabandėn qė ėshtė rritur nė mėnyrė drastike qė nga djegia e objekteve tė dy pikave kufitare pas shpalljes sė pavarėsisė. Zv.kryeministri i Kosovės nuk e ka mohuar lajmin. Ndėrsa zyrtarėt e Shėrbimit Doganor tė UNMIK-ut kanė pohuar tė mos kenė dėgjuar pėr njė plan tė tillė. KFOR-i ėshtė i vetmi organizėm qė ėshtė i pranishėm nė atė pjesė qė nga djegia e infrastrukturės kufitare. Por jo edhe policėt dhe doganierėt qė bėjnė patrullime./KTV

 

Kelmendi kėrkon rihapjen e gjykatave nė veri tė Mitrovicės

8 maj 2008

Ministrja e Drejtėsisė, Nekibe Kelmendi, ka kėrkuar nga zyrtarėt e lartė ndėrkombėtarė dhe vendor qė tė marrin masa pėr tė siguruar funksionimin e organeve tė drejtėsisė nė veri tė Mitrovicės. Nė letrėn dėrguar shefit tė UNMIK-ut, pėrfaqėsuesit tė lartė tė Bashkimit Evropian nė Kosovė si dhe presidentit e qeverisė, ajo ka paralajmėruar se, nėse gjykatat nuk fillojnė tė funksionojnė sė shpejti nė veriun e dominuar nga serbėt, ekziston rreziku qė qytetarėt tė humbasin besimin nė institucionet e Kosovės dhe tė marrin ligjin nė duart e tyre. Kjo, sipas saj, do tė pėrbėnte njė hap pas nė sundimin e ligjit dhe funksionimin e shtetit ligjor, pėr tė cilat bashkėsia ndėrkombėtare dhe institucionet vendore kanė investuar shumė.
Edhe ushtruesi i detyrės sė Ombudspersonit tė Kosovės, Hilmi Jashari, ka kėrkuar nga UNMIK-u tė ndėrmarrė masa emergjente pėr funksionimin e gjykatave nė veri tė Mitrovicės. Nė njė letėr dėrguar shefit tė UNMIK-ut, Joakim Ryker, Jashari thotė se mbyllja e gjykatave nė veri tė Mitrovicės ka shkaktuar shkelje tė rėndė tė tė drejtave tė njeriut.

 

OKB, BE – nėn njė ombrellė?

8 maj 2008

Ideja e futjes sė pranisė sė Bashkimit Evropian nėn njė ombrellė me praninė e Kombeve tė Bashkuara, tashmė veē ėshtė elaboruar si njė ēėshtje, e cila do tė mund tė gjejė pajtimin e gjerė pas hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, shkruan Koha Ditore, burimet perėndimore tė sė cilės, ndėrkaq, thonė se jo vetėm ndėrkombėtarėt, por edhe kosovarėt janė duke u sjellė pozitivisht ndaj njė nisme tė tillė, e cila do tė mund tė largonte vakuumin ligjor qė i nevojitet EULEX-it pėr tė zbarkuar nė tėrėsi pas 16 qershorit. "Meqė nuk ka variante tė tjera pėr tė mbushur kėtė boshllėk, atėherė ideja e futjes sė OKB-sė dhe BE-sė nėn njė ombrellė, dita-ditės po fiton mė shumė argumente dhe nė prag tė pritjes sė fundit tė zgjedhjeve (tė Serbisė) tė 11 majit, ajo po kompletohet me detaje plotėsuese pėr rolin qė do ta ketė njėra dhe tjetra", thotė njė burim i KD-sė nga selia e OKB-sė nė Nju Jork. Kjo, ndėrkaq, siē shpjegojnė burimet e gazetės, ėshtė edhe njė argument tjetėr pėr perėndimorėt nė "konfliktin" e tyre me Federatėn Ruse, e cila po pėrdor Kosovėn si njė adut, siē shpjegojnė ata.

 

Qeveria gjermane kundėr zgjedhjeve komunale serbe nė Kosovė

8 maj 2008

Qeveria gjermane i ka raportuar tė mėrkurėn komisionit tė jashtėm tė Bundestagut pėr bazėn juridike tė zgjedhjeve serbe nė Kosovė. Deputetja socialdemokrate Uta Zapf tha se Qeveria gjermane ėshtė e mendimit se serbėt kanė tė drejtė tė votojnė nė zgjedhjet parlamentare, sepse ata kanė nėnshtetėsinė serbe, por jo nė zgjedhjet komunale.
Njė gjė e tillė, sipas saj, do tė ishte shkelje e rezolutės 1244. "Serbėt i kanė bojkotuar zgjedhjet e fundit komunale nė Kosovė, kėshtu qė nuk mund t'i zgjedhin tani pėrfaqėsuesit e tyre, nė tė njėjtin moment si nė Serbi. Kjo ėshtė njė shkelje e hapur e 1244", tha deputetja Zapf.
Duke komentuar deklaratat e ish kancelarit gjerman Gerhard Shroeder, i cili ka kritikuar njohjen e shpejtė tė Kosovės, Zapf tha se Shroeder si politikan ka qenė pėrgjegjės edhe pėr Kosovėn dhe se "ai do tė duhet ta dinte se njohja e Kosovės ishte i njė proces i pashmangshėm dhe mė duket e ēuditshme tani qė ai e kritikon njė gjė tė tillė nė publik duke mbajtur anėn e Rusisė", tha Zapf pėr radion DW.

 

Berisha: OKB tė pėrmbushė misionin nė veriun e Kosovės

7 maj 2008

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha ka kėrkuar nga Kombet e Bashkuara qė tė pėrmbushin misionin e tyre nė pjesėn veriore tė Kosovės. Sipas Berishės zgjedhjet serbe, qė janė paralajmėruar pėr datėn 11 maj, mund tė jenė njė ndarje e butė e Kosovės.
Kryeministri shqiptar, nė njė intervistė pėr radion BBC, tha se ndarja e Kosovės ėshtė njė ide shumė e rrezikshme. Ai kėrkoi qė bashkėsia ndėrkombėtare dhe Kombet e Bashkuara tė pėrmbushin misionin e tyre nė veriun e Mitrovicės.
“Do tė ishte njė gjė shumė e rrezikshme nėse dikush mendon se ne mund tė pranojmė njė ndarje tė butė. Kjo ėshtė njė gjė tepėr e gabuar”, deklaroi kryeministri Berisha.
Ai i bėri thirrje komunitetit ndėrkombėtar qė tė jetė i qartė me Serbinė dhe t’i ndalojė Beogradit praktikėn e manipulimit tė komunave serbe nė Kosovėn veriore.

 

Grupi drejtues pėr Kosovėn pėrfundoi takimin pa ndonjė vendim

7 maj 2008

Grupi Drejtues pėr Kosovėn ėshtė mbledhur sot nė Prishtinė, ku ka diskutuar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė, por nuk ka marrė asnjė vendim. Takimi, qė ishte i mbyllur pėr media, u kryesua nga pėrfaqėsuesi ndėrkombėtar civil Piter Fejt, ndėrsa vendet anėtare u pėrfaqėsuan nga ambasadorėt dhe shefat e zyrave nė Prishtinė.
Temė qendrore e takimit ishin zgjedhjet parlamentare dhe lokale tė Serbisė, tė cilat pritet tė mbahen edhe nė Kosovė. Grupi do tė mblidhet edhe pas kėtyre zgjedhjeve, mė 22 maj nė Prishtinė, me njė pėrfaqėsim tė vendeve anėtare nė nivel drejtorėve politikė tė ministrive tė jashtme.

 

Feith: EULEX merr pėrgjegjėsitė mė 15 qershor

7 maj 2008

Shefi i EULEX-it Piter Fejt tha sot nė Prishtinė se mė 15 qershor misioni do tė marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė nė Kosovė, nė bazė tė planit tė Martti Ahtisaarit.
Pas takimit me ministrin e Mbrojtjes tė Suedisė Sten Tolgforsom, Fejt tha se e ka falėnderuar ministrin suedez pėr mbėshtetjen dhėnė zyrės sė EULEX-it nė Prishtinė.
Fejt tha se misioni qė ai drejton dhe Suedia, janė tė pėrcaktuar qė tė realizojnė planin pėr statusin e Kosovės pėr ndėrtimin e shoqėrisė demokratike dhe shumetnike, nė tė cilėn do tė respektohen tė drejtat e njeriut.

 

Ryker: Zgjedhjet lokale serbe tė paligjshme dhe tė pavlefshme - nuk mund tė ketė administratė paralele nė Kosovė

7 maj 2008

Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės ka thėnė se zgjedhjet lokale serbe janė tė paligjshme dhe nuk mund tė ketė administratė paralele nė Kosovė. Ryker tha se misioni i drejtuar prej tij do t’u pėrshtatet rrethanave tė krijuara pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, por ende mbetet pėr t’u pėrcaktuar mandati i qartė i UNMIK-ut dhe Misionit tė Bashkimit Evropian pas 15 qershorit, kur hyn nė fuqi Kushtetuta e Kosovės.
I pyetur nėse ėshtė shqyrtuar mundėsia pėr parandalimit e zgjedhjeve serbe nė Kosovė, Ryker ka thėnė: “Po. E kemi bėrė nėpėrmjet mjeteve politike e diplomatike. Kemi bėrė ēdo pėrpjekje pėr tė bindur Beogradin qė kjo nuk duhet tė ndodhė. Mė herėt kur kemi dėgjuar pėr kėtė, kemi thirrur politikanėt e Beogradit dhe u kemi thėnė tė mos e bėjnė kėtė”.
Shefi i UNMIK-ut ka thėnė se ka mbėshtetjen e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork dhe tė shteteve kryesore tė Kombeve tė Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. “Tė gjithė pajtohen se ėshtė kundėr rezolutės 1244 dhe nuk ka mundėsi qė Serbia tė mbajė zgjedhje tė tilla lokale nė Kosovė”, ka theksuar ai.

 

Thaēi: Deklarimet e Del Pontes frustruese dhe qėllimkėqija

7 maj 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ėshtė deklaruar sot rreth spekulimeve pėr rrėmbimin dhe zhdukjen e 400 serbėve pas luftės, pėr tė cilat ka shkruar Karla Del Ponte nė librin “Gjuetia – kriminelėt e luftės dhe unė”. Ai i cilėsoi frustruese pretendimet e ish-kryeprokurores sė Tribunalit tė Hagės.
“Ato deklarime janė deklarime frustruese tė zonjės Del Ponte, qėllimkėqija dhe me tendencė tė dėmtimit tė imazhit tė Kosovės pas shpalljes sė Kosovės si shtet i pavarur, dhe nė kėtė proces tė njohjes sė pavarėsisė. Institucionet shtetėrore tė republikės sė Kosovės do tė sillen nė mėnyrė shtetėrore, tė pėrgjegjshme, nė pėrputhshmėri tė plotė me standardet ndėrkombėtare”, tha kryeministri Thaēi.

 

Sejdiu: Lufta ēlirimtare nė Kosovė ka qenė luftė e drejtė pėr liri e pavarėsi

7 maj 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, duke komentuar raportin e fundit tė Grupit tė tė drejtave tė njeriut, Human Rights Watch, i cili u bėn thirrje Shqipėrisė dhe Kosovės tė kryejnė "hetime tė pavarura dhe transparente" pėr zbardhjen e fatit tė serbėve tė humbur pas luftės nė Kosovė, tha se lufta ēlirimtare nė Kosovė ka qenė luftė e drejtė pėr liri e pavarėsi.
"Unė besoj nė luftėn e drejtė tė UĒK-sė dhe tė gjithė njerėzve tė Kosovės qė e kanė bėrė pėr liri dhe pavarėsi, ndėrsa ato qė dikush i thotė nė njė formė apo formė tjetėr, mund tė jenė vetėm tentim pėr tė bėrė pengesa tė veēanta nė procesin tonė tė mėtejmė", tha presidenti Sejdiu, i cili shtroi pyetjen se nėse ka pasur prova tė tilla pse nuk janė thėnė mė herėt. Edhe kjo ėshtė vepėr penale, tha ai.

 

Kelmendi: Kosova mund ta padis Del Ponten

7 maj 2008

Ministrja e Drejtėsisė, Nekibe Kelmendi, ka bėrė tė ditur se Kosova mund tė kėrkojė dėmshpėrblim nga ish-prokurorja e Tribunalit tė Hagės, Karla Del Ponte, pėr fyerjet dhe shpifjet qė ka bėrė nė adresė tė UĒK-sė. Nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, Kelmendi ka shpjeguar se “sipas ligjeve evropiane, shpifjet dhe fyerja mė nuk paraqesin vepra penale, por nga Del Ponte mund tė kėrkohet dėmshpėrblim pėr fyerjet dhe shpifjet qė ka bėrė". Pohimet e Del Pontes, pėr tė cilat kėrkon hetime edhe organizata Human Rights Watch, ministrja i ka quajtur fabrikime.

 

Tolgfors: Suedia e angazhuar ta ndihmojė Kosovėn

7 maj 2008

Ministri suedez i Mbrojtjes, Sten Tolgfors, pas takimit me kryeministrin Thaēi, deklaroi se vendi i tij nuk planifikon tė shtojė numrin e trupave nė kuadėr tė KFOR-it nė Kosovė, por theksoi se Suedia ka njė angazhim afatgjatė nė Kosovė.
Tolgfors tha se ka ardhur nė Kosovė pėr tė treguar pėrkrahjen pėr kontingjentin suedez, pėr tė cilin tha se ėshtė duke bėrė njė punė tė mirė nė aktivitetet e pėrditshme dhe ėshtė krenar me punėn e tij.
Suedia e ka njohur Kosovėn dhe e pėrkrah nė rrugėn e integrimeve Evropiane si dhe pėr njė zhvillim prosperues dhe stabil nė tė ardhmen, tha ministri Tolgfors.
"Jam i lumtur tė dėgjoj nga Kryeministri se Kosova ka zgjedhur rrugėn evropiane pėr tė ardhmen. Integrimi dhe bashkėpunimi me pjesėn e BE-sė duket njė zgjidhje e menēur, sipas mendimit tim. Suedia ka njė angazhim afatgjatė kėtu nė KFOR-si dhe nė llojet tjera tė bashkėpunimit. Ne do tė bashkėpunojmė po ashtu edhe nė programet e asistencės, si dhe nė aktivitetet tjera mbėshtetėse. Ne kemi biseduar edhe pėr Konferencėn e donatorėve, e cila pritet tė mbahet sė shpejti", tha ministri Tolgfors.
Ndėrkaq, Kryeministri Thaēi tha se pavarėsia e Kosovės ka prodhuar paqe, stabilitet e bashkėpunim rajonal si dhe ndėrtim tė shoqėrisė multietnike dhe ka hapur perspektivė pėr integrim nė NATO dhe BE. "Progresi qė ka arritur Kosovė nė kėtė periudhė pas shpalljes sė pavarėsisė ėshtė i paimagjinueshėm pėr shumė njerėz tė cilėt kanė menduar se nė Kosovė do tė ketė dilema. Pėr Kosovėn nuk ka dilema dhe do tė ketė vetėm ditė tė mira dhe nuk do tė ketė kthim prapa. Natyrisht se ky implementim i kritereve demokratike dhe qeverisjes sė mirė do t'i hapė rrugė shumė shpejtė qė edhe Kosova tė jetė pjesė e NATO-s dhe BE-sė", u shpreh kryeministri Thaēi, dhe ēmoi rolin e Suedisė nė procesin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, duke thėnė se roli i Suedisė ka qenė krucial nė kėtė proces.

 

Lituania njohu sot zyrtarisht Republikėn e Kosovės

6 maj 2008

Parlamenti i Republikės se Lituanisė ka marrė sot vendim pėr njohjen zyrtare tė Republikės sė Kosovės dhe gjithashtu i ka rekomanduar Qeverisė sė kėtij vendi qė tė fillojė procedurėn pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike mes Lituanisė dhe Kosovės.
Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, presidenti i Lituanisė inicioi procedurėn parlamentare pėr njohjen e Republikės sė Kosovės.

 

Tirana dhe Prishtina hedhin poshtė akuzat e pėrsėritura nga HRW

6 maj 2008

Tirana dhe Prishtina kanė hedhur poshtė akuzat e pėrsėritura nga organizata Human Rights Watch pėr rrėmbime tė serbėve nė Kosovė dhe transferimin e tyre nė Shqipėri. Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha dhe zėvendėskryeministri i Kosovės Hajredin Kuēi i kanė thėnė BBC se tė dy vendet kanė bashkėpunuar me hetimet ndėrkombėtare lidhur me kėto spekulime dhe se lidhur me kėtė ēėshtje janė bėrė hetime tė gjera dhe nuk ėshtė gjetur asnjė provė pėr t'i mbėshtetur ato.
"Gjatė konfliktit Shqipėria bashkėpunoi shumė ngushtė me vendet e NATO-s dhe ka mbledhur fakte pėr Gjykatėn ndėrkombėtare tė krimeve tė luftės duke e ndihmuar kėtė gjykatė dhe tė gjitha hetimet", tha Berisha.
Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi tha pėr BBC-nė se Qeveria e Kosovės ka bashkėpunuar me Gjykatėn e Hagės, e cila nuk ka mundur tė verifikojė dyshimet. "Ajo (del Ponte) ka kaluar nė nivel tė spekulimeve dhe shpifjeve dhe prapavija e saj nuk ėshtė qė tė vėrtetohet ndonjė dyshim, por mė shumė qė tė dėmtohet imazhi i dikujt", tha Kuēi.
"Qeveria e Kosovės konsideron se UĒK-ja ka bėrė luftė tė drejtė, luftė mbrojtėse dhe luftė ēlirimtare, ēka ėshtė vėrtetuar edhe nė rastet e ngritura nė aktakuza nė nivelin ndėrkombėtar nga Gjykata e Ndėrkombėtare pėr Krime tė Luftės nė Hagė", tha Kuēi.
Nė njė intervistė pėr BBC-nė Fred Abrahams i Human Rights Watch ka thėnė se pohimet e organizatės janė mbėshtetur nė dėshmitė e ofruara nė librin e ish-kryeprokurores sė Gjykatės sė Hagės, Carla Del Ponte, dhe nė hetimet e mėtejme tė hetuesve tė saj nė rajonin e Burrelit nė Shqipėri.

 

De Gucht: Kemi nėnshkruar marrėveshje me Serbinė, pa Kosovėn

6 maj 2008

Ministri belg i Punėve tė Jashtme, Karel De Gucht ka deklaruar se ai konsideron qė, javėn e kaluar, Brukseli zyrtar ka nėnshkruar Marrėveshjen e Stabilizim Asociimit me Serbinė, pa Kosovėn. "Sipas mendimit tim, ne kemi nėnshkruar marrėveshje vetėm me Serbinė, pa Kosovėn”, ka thėnė De Gucht nė njė prononcim pėr mediat serbe.
Belgjika e ka njohur pavarėsinė e Kosovės mė 24 shkurt, ndėrsa bashkė me Holandėn ka kundėrshtuar nėnshkrimin e MSA mes BE-sė dhe Serbisė, deri nė takimin e fundit tė Kėshillit tė Ministrave tė Bashkimit Evropian.

 

Thaēi: Serbia nuk duhet tė mendojė mė pėr Kosovėn

6 maj 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka deklaruar se Serbia nuk duhet tė mendojė mė pėr Kosovėn dhe ēdo pretendim pėr tė organizuar zgjedhje nė Kosovė ėshtė i papranueshėm. Serbia shpeshherė ka marrė vendime pėr Kosovėn, por ato nuk janė realizuar kurrė nė Kosovė.
Ajo duhet ta dijė se Kosova ėshtė vend sovran e i pavarur, qė ėshtė njohur nga shtetet kryesore tė botės. Prandaj ky pretendim ėshtė jolegjitim dhe i papranueshėm, ėshtė shprehur Thaēi.

 

Berisha nė Bruksel ka marrė garanci pėr shtrirjen e EULEX-it nė tėrė Kosovėn

6 maj 2008

Shqipėria deri mė tani ka luajtur rol tė rėndėsishėm nė ēėshtjen e Kosovės, ka thėnė Kryetari i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Barozo pas takimit nė Bruksel me Kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha. Kryeministri shqiptar nė takimet e tjera qė ka pasur me zyrtarė tė lartė evropian ka marrė garanci pėr shtrirjen e EULEX it nė tėrė territorin e Kosovės. I njėjti qėndrim ėshtė dėgjuar edhe pas takimit tė Kryeministrit shqiptar me Kryeministrin e ri tė Belgjikės, Iv Leterm.

 

Nesėr dhe mė 22 maj, nė Prishtinė, mblidhet Grupi Drejtues pėr Kosovėn

6 maj 2008

Grupi Drejtues pėr Kosovėn (ICG) do tė mblidhet nesėr nė Prishtinė, ku do tė diskutohet gjendja e tanishme nė Kosovė, e nė veēanti do tė flitet pėr zgjedhjet parlamentare dhe lokale tė Serbisė, tė cilat pritet tė mbahen kėtė tė diel.
Nė takim do tė marrin pjesė diplomatė qė janė nė krye tė ambasadės apo zyrave tė shteteve anėtare tė Grupit Drejtues pėr Kosovėn. ICG do tė mblidhet edhe mė 22 prill, ku vendet anėtare do tė pėrfaqėsohen nga drejtorėt politik tė ministrive tė jashtme.

 

Ahmeti: Maqedonia ta njohė pavarėsinė e Kosovės

5 maj 2008

“Njohja e Kosovės nga Maqedonia duhet tė jetė nė linjėn e deklaratave tė mėhershme qė janė bėrė”, ka thėnė pėr Radion Evropa e Lirė, Ali Ahmeti, kryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim.
Kreu i shtetit kishte bėrė deklarata shumė konstruktive se Maqedonia do tė jetė nė pėrkrahje tė vendimeve qė do tė sillen nga SHBA-tė, OKB-ja, Brukseli dhe NATO-ja, kėshtu qė nė ketė linjė duhet tė qėndrojė Maqedonia dhe ta njohė pavarėsinė e Kosovės.
Ahmeti tha se nuk i di arsyet e vėrteta se pėrse Maqedonia nuk e ka njohur ende pavarėsinė e Kosovės.
“Nuk e di nėse kjo ka ndodhur pėr shkak tė ashpėrsimit tė raporteve mes partnerėve tė koalicionit qeveritar qė nė momentin kur Menduh Thaēi deklaroi se pavarėsia e Kosovės do tė ndodh kur tė thotė partia e tij, dhe qė negativisht ndikoi tek Nikolla Gruevski, apo nėse kjo zvarritje ka ndodhur pėr shkak tė ndonjė frike nga ndonjė provokim i mundshėm nga Serbia”, tha lideri i BDI-sė Ali Ahmeti.

 

Gjeneral Luan Haradinaj u dekorua me urdhrin “Hero i Kosovės”

5 maj 2008

Presidenti i Republikės, Fatmir Sejdiu, e ka dekoruar me urdhrin “Hero i Kosovės”, gjeneralin e UĒK-sė, Luan Haradinaj.
Nė njė njoftim tė presidencės thuhet se presidenti e ka marė kėtė vendim duke u bazuar nė kopetencat e tij. Ky urdhėr u jepet figurave historike shqiptare dhe tė Kosovės tė kohėve moderne nga Lidhja e Prizrenit e kėndej, si dhe qytetarėve tė Kosovės qė kanė bėrė vepra trimėrie pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, thuhet nė njoftimin e presidencės. Vendimi i presidentit hyn nė fuqi menjėherė.
Luan Haradinaj ka rėnė dėshmor nė kufirin shqiptaro-shqiptar, mė 6 maj tė vitit 1997, nė betejė me forcat serbe.

 

Ren: Disa politikanė serbė po luajnė lojė tė rrezikshme

5 maj 2008

Oli Ren: Disa politikanė tė Serbisė po e shfrytėzojnė problemin e Kosovės si shkas pėr t`u kthyer kah Moska dhe jo kah BrukseliDisa politikanė tė Serbisė po e shfrytėzojnė problemin e Kosovės si shkas pėr t`u kthyer kah Moska dhe jo kah Brukseli, ka thėnė komisioneri i Bashkimit Evropian pėr Zgjerimin, Oli Ren. "Kjo ėshtė njė lojė e rrezikshme, sepse Serbia do tė ishte vendi i parė qė do tė vuante nėse pushteti dhe ekonomia e brishtė kosovare do tė jenė tė pasuksesshme", ka thėnė Ren, gjatė njė ligjėrate nė Universitetin e Oksfordit.

 

Ligji duhet tė zbatohet edhe nė veri tė Kosovės, tha Geno nė Mitrovicė

5 maj 2008

Rezoluta 1244 do tė mbetet bazė e aktivitetit tė bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė, ka thėnė zėvendėssekretari i Kombeve tė Bashkuara Zhan Mari Geno nė Mitrovicė, duke kėrkuar largim nga dhuna.
Ai ka kėrkuar zbatimin e ligjit dhe dėnimin e akteve kriminale tė cilat bien ndesh me rendin ligjor, si dhe shmangien e dhunės pėr zgjidhjen e problemeve. Geno ka shtuar se UNMIK-u do t'i pėrshtatet rrethanave sa i pėrket ēėshtjes sė pėrgjegjėsive, qė do t'i ketė mė tė ardhmen.
"Ēėshtjet si policia dhe gjyqėsia janė shumė tė rėndėsishme. Nuk mund tė ketė vakum nė ēėshtjen e sigurisė dhe nuk mund tė ketė situata kur njerėzit nuk do tė respektojnė sundimin e ligjit", ka thėnė Geno.
Ndėrkaq sa i pėrket kompetencave qė do t'i ketė UNMIK-u pas 15 qershorit, kur pritet tė pėrfundojė periudha tranzitore, ai tha se kjo ēėshtje do tė zgjidhet varėsisht prej rrethanave.
"Kemi parė ndryshime qė kanė ndodhur shumė shpejt dhe kemi parė transformime. Neve na duhet t'u pėrshtatemi kėtyre ndryshimeve, por duhet tė kemi parasysh rėndėsinė e Rezolutės 1244 dhe pėrgjegjėsive fundamentale qė dalin prej saj", ka thėnė Geno. Nė anėn tjetėr kryetari i Komunės sė Mitrovicės Bajram Rexhepi kėrkoi qė UNMIK-u tė pėrfundojė gradualisht misionin e tij nė Kosovė, por para kėsaj, sipas tij, duhet tė ndikojė nė kthimin e normalitetit nė veri tė vendit. Zhan Mari Geno dje ka takuar edhe pėrfaqėsuesit e komunave me shumicė serbe nė veri tė Kosovės me ē'rast i ka porositur ata qė tė mos e pėrkrahin dhunėn si formė pėr arritjen e qėllimeve.

 

Marnak: Qytetarėt tė jenė tė qetė nė kohėn e paqartėsive rreth tranzicionit

5 maj 2008

Komandanti i KFOR-it, Ksavier de Marnak, tha se ėshtė shumė me rėndėsi qė qytetarėt e Kosovės tė rrinė tė qetė nė kohėn e paqartėsive rreth tranzicionit tė pushtetit nga UNMIK-ut tek institucionet e Kosovės, i cili do tė duhej tė pėrfundojė deri mė 15 qershor.

 

Kuēi: Kosova kėtė vit aplikon pėr anėtarėsim nė FMN dhe BB

5 maj 2008

Qeveria e Kosovės, brenda kėtij viti, do tė aplikojė pėr anėtarėsim nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe nė Bankėn Botėrore. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi citohet tė ketė thėnė se aplikimi nė kėto institucione monetare "do tė bėhet nė mėnyrė direkte nė momentin pasi tė krijohet ambienti qė anėtarėsimi tė jetė i sigurt".
Ndėrkaq, sa i pėrket anėtarėsimit tė Kosovės nė OKB dhe nė OSBE do tė ketė vėshtirėsi. Zėvendėskryeministri Kuēi thotė se Kosova do tė aplikojė pėr anėtarėsim edhe nė kėto dy organizata, por kur tė krijohet njė ambient mė i pėrshtatshėm politik.

 

Kurti: Pėrmes investimeve Serbia synon tė rikolonizojė dhe tė eksploatojė Kosovėn

5 maj 2008

Serbia, gjatė kėtij viti, planifikon tė investojė rreth 400 milionė euro nė Kosovė, nė projekte kapitale tė infrastrukturės nė vende strategjike, ku lidhen territoret serbe. Pėrmes kėtyre investimeve, Serbia synon tė rikolonizojė dhe tė eksploatojė Kosovėn, thanė tė hėnėn drejtuesit e Lėvizjes Vetėvendosje, nė njė konferencė pėr media nė Prishtinė, me ē’rast publikuan njė raport detal tė investimeve serbe nė Kosovė pėr kėtė vit, tė siguruar nga zyrtarėt e UNMIK-ut.
Me qėllim tė thellimit tė ndarjes sė territorit tė Kosovės, Serbia sivjet do tė investojė rreth 400 milionė euro nė projekte infrastrukturore, tha lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti. Prej shumės sė paraparė prej rreth 400 milionėsh, Qeveria serbe, sipas Kurtit, tashmė i ka ndarė 15 milionė pėr projekte konkrete, nė rrugė, shtėpi, shkolla, kopshte pėr edukim parashkollor tė fėmijėve, rrjete kanalizimi, rrjete elektrike, shtėpi shėndeti, shtėpi kulture, ndėrtesa administrative, kapacitete prodhuese etj.
Vetėvendosja ka siguruar njė dokument nga zyrtarėt e UNMIK-ut, nė tė cilin nė mėnyrė tė detajuar janė tė pėrshkruara investimet serbe nė Kosovė. Nė mesin e 7 projekteve rrugore, dy janė rrugė rajonale, njėra qė lidh Burimin me Zubin Potokun, dhe tjetra qė lidh Plemetinin me Babimocin, nė afėrsi tė Gazimestanit, ka sqaruar Kurti.
Kurti ka shtuar se pėrmes investimeve kapitale, Serbia forcohet brenda Kosovės, ndėrkaq ndarja territoriale do tė realizohet pas forcimit tė ndarjes funksionale. Zyrtarėt e institucioneve tona, po kufizohen me deklarata politike, ndėrkohė zyrtarėt serb hyjnė nė Kosovė pa pyetur askėnd.
Ndėrkaq sipas aktivistit tė Vetėvendosjes, Glauk Konjufca, forcimi i Serbisė brenda Kosovės ėshtė bėrė pėrmes tri fazave; spastrimit etnik tė territorit tė Veriut tė Kosovės nga shqiptarėt, nė prill tė vitit 2000; pėrpjekjeve pėr legalizim tė strukturave serbe nė Kosovė pėrmes bisedimeve nė Vjenė gjatė viteve 2006-2007; dhe faza e tretė e legalizimit tė pėrpjekjeve pėr ndarjen e Kosovės, do tė ndodhė me 11 maj, kur Serbisė i ėshtė lejuar tė mbajė zgjedhjet edhe nė Kosovė.

 

Rajs: Kosova dhe Serbia janė dy shtete tė ndara

5 maj 2008

Sekretarja amerikane e Shtetit, Kondoliza Rajs ka deklaruar se Serbia dhe Kosova janė dy shtete tė ndara, ndėrsa ka shtuar se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės presin qė kėto dy shtete t’i kenė partner tė mirė.
 “Pavarėsia e Kosovės ėshtė fakt tė cilin shumėkush e ka pranuar. Do tė pėrpiqemi tė ndihmojmė qė ky shtet t’ia dalė mbanė - edhe me mobilizimin e resurseve edhe pėrmes donatorėve - por edhe duke kuptuar se tash nuk mund tė ndėrmerren pėrpjekjet qė do ta ndryshonin situatėn qė ka pasuar pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės”, ka thėnė Rajs gjatė takimit tė Grupit tė Kontaktit, qė ėshtė zhvilluar mė 2 maj nė Londėr, ėshtė bėrė e ditur tė hėnėn nė transkriptin e botuar nė web-faqen e Departamentit amerikan tė Shtetit.
Siē thuhet nė kėtė transkript, Rajs ka vlerėsuar se situata ėshtė delikate dhe ka shtuar se SHBA-tė presin qė edhe Kosovėn edhe Serbinė t’i kenė partner tė mirė.
Ndėrkaq, sipas transkriptit nė fjalė, bėhet e ditur se shefi i diplomacisė sllovene, Dimitrij Rupel ka thėnė se, nė dhjetor tė vitit 2007 BE-ja nė mėnyrė unanime ka vendosur pėr dėrgimin e misionit tė saj nė Kosovė dhe ka shpjeguar se, “nė kornizėn ekzistuese ligjore dhe dokumentet, ekziston mjaft hapėsirė qė ky mision tė realizohet”.

 

Topalli: Pavarėsia e Kosovės, faktor i rėndėsishėm stabiliteti

5 maj 2008

Kryetarja e Kuvendit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli, deklaroi se "pavarėsia e Kosovės dhe krijimi i shtetit mė tė ri nė botė ėshtė, pa dyshim, njė faktor i rėndėsishėm stabiliteti nė rajon dhe nė Evropė".
Nė njė konferencė lidhur me sfidėn e Shqipėrisė dhe rajonit pas Samitit tė Bukureshtit, Jozefina Topalli, theksoi se "futja e Kosovės nė rrugėn e integrimit drejt strukturave euroatlantike, sė bashku me vendet e tjera tė rajonit, nuk do tė jetė e largėt dhe do tė pėrbėnte njė sukses, jo vetėm pėr popullin e Kosovės, por pėr gjithė Rajonin".
Kryeparlamentarja e Shqipėrisė po ashtu tha se pėrfshirja e tri vendeve tė rajonit - Serbisė, Malit tė Zi dhe Bosnjė Hercegovinės -nė Partneritetin pėr Paqe me NATO-n, do t'i shėrbejė stabilitetit nė rajon.

 

Haradinaj: Do t’i pėrgjigjem pozitivisht ftesės pėr takim me kryeministrin Thaēi

5 maj 2008

Kryetari i AAK-s, Ramush Haradinaj tha se do t’i pėrgjigjej pozitivisht ēdo ftese pėr takim qoftė me kryeministrin, qofte me presidentin e vendit. Nė njė intervistė pėr RTK-nė, Haradinaj tha se ėshtė i gatshėm tė takohej nė ēdo kohė me kryeministrin Thaēi. Komentet e tij pasuan njoftimet e sotme tė shtypit, sipas tė cilave kryeministri Hashim Thaēi do ta ftojė gjatė kėsaj jave pėr takim liderin e AAK-sė, Ramush Haradinaj.

 

Jo pavarėsia, por ndarja e Kosovės ėshtė rrezik pėr rajonin, thotė Cėrvenkovski

5 maj 2008

Ndarja e Kosovės paraqet rrezik tė madh pėr rajonin, ka thėnė Presidenti maqedonas Branko Cėrvenkovski, duke paralajmėruar se Maqedonia vendimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės do ta marrė pas zgjedhjeve parlamentare tė 1 qershorit. Duke hedhur poshtė pohimet e disa mediave, Cėrvenkovski ka mohuar tė ketė thėnė se Kosova e pavarur paraqet kėrcėnim pėr Ballkanin. "Nėse ndodh ndryshimi i kufijve nė linja etnike, kjo gjė mund t'i zgjojė strukturat radikale qė tė prishin qetėsinė nė rajon, duke pėrfshirė edhe Maqedoninė", ka pohuar Presidenti maqedonas Branko Cėrvenkovski. Ai tha se rrezik mė tė madh shkakton gjendja e status kuosė, ose gjendja e konfliktit tė ngrirė nė Kosovė, sepse zhvillimi i tillė i ngjarjeve do tė thotė tension permanent nė mes Beogradit dhe Prishtinės, por edhe gjenerator i destabilizimit nė rajon. Kėto komente Cėrvenkovski i bėri pas njė takimi qė pati dje nė Shkup me Presidentin e Turqisė Abdullah Gyl.

 

Gjukanoviq nuk pret presion nga BE dhe NATO pėr njohjen e pėrshpejtuar tė Kosovės

5 maj 2008

Kryeministri i Malit tė Zi, Milo Gjukanoviq ka thėnė se vendi i tij nuk pret ndonjė presion nga Bashkimi Evropian, e as nga NATO pėr tė pėrshpejtuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. “Mali i Zi ėshtė vėrtetuar si partner serioz nė bashkėsinė ndėrkombėtare dhe nuk pres qė BE dhe NATO tė bėjnė ēfarėdo presioni mbi ne“, tha Gjukanoviq.
Ai ka shtuar se epilogu i njohur i statusit tė Kosovės ėshtė i pritur, duke marrė parasysh rrėnjėt e thella dhjetėvjeēare tė kėsaj ēėshtjeje.

 
 
 

flesh lajme Solana ka kėrkuar pėrsėritjen e zgjedhjeve nė ato zona ku janė shėnuar incidente tė rėnda nė Maqedoni

flesh lajme BDI: Rezultatet nė njėsinė zgjedhore numėr 6 dhe komunėn e Sarajit janė tė papranueshme

flesh lajme Ambasadorja amerikane nė Maqedoni, Xhilijan Millovanoviq, ka shprehur dėshpėrimin e saj pėr incidentet gjatė zgjedhjeve

flesh lajme Njė person ėshtė vrarė dhe disa tė tjerė janė plagosur, nė Ēair tė Shkupit

flesh lajme Mehmeti: Forcat parapolicore, tė njohura me emrin Alfa, nė bashkėpunim tė ngushtė me PDSH-nė, kanė bėrė ndėrhyrje tė dhunshme nė procesin zgjedhor nė Ēair

flesh lajme Nė komunėn Ēair, qė ėshtė e banuar me popullatė shumicė shqiptare, janė plagosur 5 vetė

flesh lajme Qeveria e Liberisė e ka njohur Kosovėn e pavarur, njofton gazeta e pėrditshme e kėtij vendi "Dejli obzerver"

flesh lajme Solana dha Ban Ki Mun, janė pajtuar qė misioni i UNMIK-ut duhet ta bartė njė pjesė tė konsiderueshme tė kompetencave tek Qeveria dhe Parlamenti i Kosovės mė 15 qershor

flesh lajme Bundestagu gjerman ka votuar pėr vazhdimin e mandatit tė trupave gjermane nė kuadėr tė KFOR-it

flesh lajme Policėt e suspenduar serbė tė SHPK-sė do tė jenė edhe mė tutje pjesėtar tė kėtij shėrbimi, por nuk do tė marrin paga si deri mė tani

flesh lajme Tėrėsia territoriale e Kosovės ėshtė vijė pėrtej sė cilės nuk mund tė kalohet, ka deklaruar Rupel gjatė bisedės me Ban Ki Munin

flesh lajme Jansha: NATO do tė qėndrojė nė Kosovė tė paktėn edhe 5 vite

flesh lajme Institucionet e Kosovės dėshirojnė qė mandati i UNMIK-ut tė pėrfundojė - ndėrkohė, mė 15 qershor, thonė se Qeveria do t’i ketė tė gjitha kompetencat qė i takojnė

flesh lajme Pak: Parlamenti Evropian ka tė drejtė tė vendosė flamurin e Kosovės, nuk i takon Beogradit tė vendosė pėr punėn tonė

flesh lajme Dėshton pėrpjekja serbo-greke pėr mohimin e pavarėsisė sė Kosovės nė Parlamentin Evropian

flesh lajme Thaēi: Kosova do tė integrohet nė BE - dinamika e pėrafrimit tė vendit tonė me familjen e vendeve evropiane ėshtė shtuar

flesh lajme Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer dhe kreu i OKB-sė, Ban Ki Mun, biseduan mbrėmė nė Nju Jork pėr rolin e UNMIK-ut dhe EULEX-it nė Kosovė

flesh lajme I takon, Ban Ki-Munit, tė vendosė pėr riorganizimin e misionit civil tė KB-sė nė Kosovė, ka deklaruar ambasadori britanik nė OKB, Xhon Sauers

flesh lajme Austria ka marrė pėrsipėr komandėn e drejtimit tė brigadės shumėkombėshe tė jugut, qė vepron nė Kosovė si pjesė e KFOR-it

flesh lajme Bashkimi Evropian konfirmon se konferenca e donatorėve pėr Kosovėn do tė mbahet mė 11 korrik 2008 nė Bruksel

flesh lajme Ryker: Kombet e Bashkuara, sipas tė gjitha gjasave, do ta vendosin misionin e BE-sė - EULEX, nėn ombrellėn e vet

flesh lajme Krasniqi: UNMIK-u e ka harxhuar mundёsinё pёr t’i dhёnё perspektivė Kosovės dhe tё ardhmes sё saj

flesh lajme Dikush duhet t’i thotė Rykerit se pas 15 qershorit ai mė nuk ėshtė “in charge” nė Kosovė, ka thėnė Joost Langedijk deputet nga Holanda

flesh lajme Trupave tė NATO-s nuk mund t'u lihen mbi supe detyrat e policisė nė Kosovė tha zėdhėnėsi i aleancės, Xhejm Apaturai

flesh lajme Delegacioni i Kosovės, i prirė nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi, prezenton nė Parlamentin Evropian Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Misioni evropian nė Kosovė, EULEX, nuk do nisė nė afatin e pėrcaktuar mė herėt, konfirmon presidenca e Bashkimit Evropian

flesh lajme Vendkalimi kufitar Kosovė-Shqipėri, nė Vėrmicės, ėshtė hapur pėr qarkullim

flesh lajme Shefi i NATO-s, Jap de Hop Shefer, dhe ai i OKB-sė, Ban Ki Mun, do tė bisedojnė sot nė Nju Jork rreth zgjidhjes sė "situatės sė ndėrlikuar tė periudhės kalimtare nė Kosovė"

flesh lajme Interesi thelbėsor i NATO-s ėshtė qė tė sigurojė paqe dhe siguri nė tėrė territorin e Kosovės, thotė zėdhėnėsi Xhems Apaturai

flesh lajme Ban Ki-Mun, kah mesi i javės sė ardhshme, pritet t'ia prezantojė KS tė OKB-sė propozimin e tij final se si ai e sheh rikonfigurimin e UNMIK-ut pas 15 qershorit

flesh lajme Berlin: Sesioni pranveror i NATO-s ka pėrfunduar me zotimin se Aleanca vazhdon tė jetė e vendosur pėr ruajtjen e sigurisė dhe stabilitetit nė Kosovė

flesh lajme Rupel: Vendosja e EULEX-it po vonohet pėr shkak tė konsultimeve ndėrmjet Brukselit dhe Kombeve tė Bashkuara

flesh lajme Ambasada e Bullgarisė nga e mėrkura fillon dhėnien e vizave pėr qytetarėt e Kosovės

flesh lajme Jansha: Do tė jemi tė kėnaqur nėse pas 15 qershorit situata nė Kosovė ėshtė stabile

flesh lajme BE do tė mbajė forcėn paqeruajtėse nė Bosnje e Hercegovinė pėr shkak tė situatės nė Kosovė

flesh lajme Ban Ki Mun pėrgatit rikonfigurimin e UNMIK-ut pas 15 qershorit

flesh lajme EULEX-it duhet tė koordinohet edhe me misionin e KFOR it nė Kosovė

flesh lajme Krasniqi: Kosova synon tė bėhet pjesė e institucioneve ndėrkombėtare

flesh lajme Arabia Saudite do ta njohė Kosovėn shumė shpejt, thotė ministri Hyseni

flesh lajme Fratini: Bashkimi Evropian po shqyrton mundėsitė se si tė garantohet siguria gjatė fazės sė tranzicionit midis misionit tė UNMIK-ut dhe EULEX-itflesh lajme Qeveria e Gjermanisė vendosi tė vazhdojė mandatin e forcave ushtarake nė kuadėr tė KFOR-it edhe pėr njė vit

flesh lajme Mbyllet pėrkohėsisht kufiri Kosovė – Shqipėri, nė Vermicė

flesh lajme 96 pėr qind e qytetarėve lėvizin lirshėm nėpėr Kosovė, sipas tė dhėnave tė hulumtimit tė fundit tė SHPK-sė

flesh lajme Bashkimi Evropian, pas takimit tė ministrave tė jashtėm, pranoi se planet pėr marrjen e pėrgjegjėsive nga misioni i OKB-sė nė Kosovė, do tė shtyhen

flesh lajme Sejdiu: Ėshtė koha e fundit qė t'u jepet pėrgjigje e qartė dhe energjike tė gjitha strukturave paralele qė Serbia dėshiron tė ndėrtojė nė Kosovė

flesh lajme Kushner: Fillimisht EULEX-i do tė veprojė nė Kosovė bashkė me UNMIK-un

flesh lajme Nė fazėn e parė, nė tė njėjtėn kohė, mund tė veprojnė tė dy misionet, ka pranuar shefi i diplomacisė sė BE-sė, Havier Solana

flesh lajme Rupel: EULEX do tė jetė nė Kosovė nė kohėn kur nė fuqi tė hyjė Kushtetuta

flesh lajme Bashkimi Evropian nuk do tė mund tė fillojė misionin e vet nė Kosovė mė 15 qershor, ka deklaruar Viktor Ruter zėdhėnės i kėtij misioni

flesh lajme EULEX-it nuk i ngutet tė hyjė nė Kosovė, vlerėson analisti Patrik Mur

flesh lajme Riemėrohen festat kombėtare shqiptare – shtohen 7 festa pėr minoritetet

flesh lajme 28 Nėntori - nė Kosovė do tė festohet si Dita e shqiptarėve; Dita e Ēlirimit - si Dita e Paqes dhe Dita e Dėshmorėve - si Dita e Pėrkujtimit dhe e Respektit pėr Veteranėt

flesh lajme Kuvendi i Kosovės, me 46 vota pėr, miratoi tė premten Projektligjin pėr festat zyrtare nė Republikėn e Kosovės

flesh lajme Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pritet tė jenė pjesė e misionit evropian nė Kosovė, EULEX, thotė Eduarda Baselaj nga Ministria e Jashtme Franceze

flesh lajme Shefer: NATO nė Kosovė edhe pas 15 qershorit

flesh lajme Ryker: Ne nuk duam dyfishim misionesh, nuk duam tė dyfishohemi me atė qė tė tjerėt janė tė gatshėm dhe kanė vullnet pėr tė bėrė

flesh lajme Kris Paten: Ėshtė fatkeqėsi politike pėr BE–nė, qė aty ku pati gatishmėri pėr intervenim ushtarak, tani nuk ka gatishmėri tė pranohet po ashtu nė mėnyrė unike zgjidhja politike

flesh lajme Arabia Saudite do tė njohė sė shpejti pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Vdiq tragjikisht pronari i televizionit shqiptar Top Channel, Dritan Hoxha

flesh lajme Di Karlo: Po zhvillohen bisedime intensive pėr tė pėrcaktuar rolin qė do tė kenė Kombet e Bashkuara nė Kosovė, pas 15 qershorit

flesh lajme Di Karlo: Shtetet e Bashkuara janė duke negociuar pėr pjesėmarrje nė misionin evropian EULEX

flesh lajme Komisioni ad hoc, nuk ka arritur marrėveshje nė takim e zhvilluar tė enjten pėr pėrfshirjen e 28 Nėntorit, Ditės sė Ēlirimit dhe Ditės sė Dėshmorėve nė Projektligjin pėr festat zyrtare

flesh lajme Shefja e gjertanishme e Zyrės ēeke nė Prishtinė, Janina Hrebickova ėshtė emėruar ambasadore e parė e Ēekisė nė Republikėn e Kosovės

flesh lajme Grupi Ndėrkombėtar pėr Kosovėn shqyrtoi sot, nė Prishtinė, implementimin e pakos sė Ahtisarit nga institucionet e Kosovės

flesh lajme Thaēi: Nuk duhet pretenduar pėr tė ndėrtuar mure ndarėse mes Kosovės dhe OKB-sė, pretendimi ynė ėshtė i qartė - implementimi i kritereve demokratike

flesh lajme Fejt: Tė gjithė anėtarėt e Kėshillit kanė shfaqur kėnaqėsinė me veprimet e Qeverisė sė Kosovės nė pėrmbushjen e propozimit tė Ahtisarit

flesh lajme Kermabo: Nuk mendoj se UNMIK-u do tė jetė edhe pėr njė kohė tė gjatė lojtari kyē nė Kosovė

flesh lajme Kosovarėt nuk duhet gjithnjė tė dėgjojnė atė se ēfarė thonė ndėrkombėtarėt pėr ēėshtje tė rėndėsishme tė vendit, thotė kryeatri i AAK-sė Ramush Haradinaj

flesh lajme Zėvendės ndihmėsja e sekretares amerikane tė Shtetit, Rozmari Di Karlo, qėndron sot nė Kosovė

flesh lajme Konferenca e udhėheqėsve tė Ballkanit qė u mbajt pėr tre ditė nė Bullgari ėshtė shoqėruar me pėrplasje rreth Kosovės

flesh lajme Procesi decentralizimit po ecėn mirė, thotė Ministri i Pushtetit Lokal

flesh lajme Republika e Ēekisė njohu pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Kuvendi e ka shtyrė pėr tė premten miratimin e Projektligjit pėr festat zyrtare tė Repulikės sė Kosovės

flesh lajme Kuvendi shqyrton sot gjashtė projektligjet e miratuara nė parim nė seancėn e djeshme

flesh lajme Institucionet e Kosovės do tė jenė autoriteti i vetėm nė vend, thotė kryeministri Thaēi

flesh lajme Mali i Zi do tė duhej ta njohė pavarėsinė e Kosovės, tha nė Podgoricė Janus Bugajski

flesh lajme Komisioni pėr politikat e sigurisė nė Parlamentin e Zvicrės ka marrė vendim pėr vazhdimin e angazhimit tė ushtrisė zvicerane nė Kosovė deri nė vitit 2012

flesh lajme Kermabon i gatshėm tė bisedojė me serbėt e zgjedhur mė 11 maj nė Kosovė

flesh lajme Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn mblidhet nesėr nė Prishtinė

flesh lajme Tina S. Kaidanou emėrohet ambasadore e SHBA-ve nė Kosovė

flesh lajme Kushner diskuton pėr Kosovėn nė Moskė

flesh lajme Nė mesin e muajit korrik do tė fillohet me lėshimin e pasaportave tė Republikės sė Kosovės, thonė zyrtarėt e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme

flesh lajme Sejdiu: Ligji zgjedhor pėr Kosovėn do tė jetė gati para datės 15 qershor

flesh lajme Kuvendi i Kosovės miratoi projektligjin pėr festat shtetėrore, pa 28 Nėntorin – Ditėn e Flamurit Kombėtar, Ditėn e Ēlirimit dhe Ditėn e Dėshmorėve

flesh lajme Ligjvėnėsit miratuan nė parim edhe 6 projektligje qė dalin nga Pakoja e Ahtisarit

flesh lajme Di Karlo: Statusi i Kosovės ėshtė zgjidhur, s'ka mė negociata

flesh lajme Sejdiu: UNMIK-u duhet tė bartė pėrgjegjėsitė e tij nė duart e institucioneve tė Kosovės, me qėllim tė kapėrcimit tė pushtetit tė dyfishtė

flesh lajme Presidenti Fatmir Sejdiu diskuton me shefin e Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, Tim Guldman, pėr format e bashkėpunimit pas 15 qershorit

flesh lajme Thaēi: Jemi tė gatshėm tė bashkėpunojmė me Serbinė si dy vende tė pavarura

flesh lajme Prokuroria e Hagės nuk ka gjetur prova qė dėshmojnė akuzat e Del Pontes pėr trafikimin e organeve njerėzore nga Shqipėria

flesh lajme Qeveria e Kosovės pėrcakton 11 festa shtetėrore, heq Festėn Kombėtare tė 28 Nėntorit dhe nuk vendos pėr Ditėn e Ēlirimit

flesh lajme Qeveria shfaqi besimin se pas 15 qershorit, institucionet shtetėrore tė vendit do tė funksionojė nė gjithė territorin me autoritet tė plotė shtetėror

flesh lajme Kontrabanda nė veri po bėhet para syve tė zyrtarėve tė UNMIK-ut, thotė kryetari i Mitrovicės Bajram Rexhepi

flesh lajme Kermabo: Vonesa e vendosjes sė EULEX-it ka karakter politik

flesh lajme Pas fuqizimit tė Kushtetutės fillon transformimi i TMK-sė nė Forcė tė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Di Karlo: Shpreh kėnaqėsinė qė nė Kosovė po zbatohet plani i Ahtisarit

flesh lajme Komisioni shtetėror i Maqedonisė pėr zgjedhjet nuk ka publikuar asnjė material zgjedhor nė gjuhėn shqipe

flesh lajme Akademi politike - profesor Ukshin Hoti paralajmėrues i lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme "Kam njė lajm tė rėndėsishėm: statusi i Kosovės ėshtė zgjidhur, Kosova ėshtė shtet i pavarur”, i ėshtė pėrgjigjur Rusisė zėdhėnėsi i Departamentit amerikan tė shtetit, Shan Mekormak

flesh lajme Bruksel: NATO po pėrgatitet pėr trajnimin e Forcave tė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Kermabo: Bashkimi Evropian pret sinjal nga Kombet e Bashkuara pėr tė marrė pėrgjegjėsitė e veta nė Kosovė, nė fushėn e rendit dhe ligjit

flesh lajme Mali i Zi ėshtė nė njė pozicion delikat sa i pėrket pavarėsisė sė Kosovės, ka deklaruar ambasadori amerikan Roderick W. Moore

flesh lajme Busek: Asnjė vend i Ballkanit nuk mund tė zhvillohet i veēuar nga vendet tjera

flesh lajme Vendet Islamike mund tė marrin vendim tė pėrbashkėt pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės, nė muajin korrik

flesh lajme Nė Shkup mbahet konferencė ndėrkombėtare me temėn "Njoftimi i mediave pėr gjendjen nė Kosovė"

flesh lajme KFOR-i edhe pas 15 qershorit do tė ketė mandat dhe numėr tė njėjtė, tha admirali Mark Fitxherald, komandant i NATO-s pėr Evropėn Juglindore

flesh lajme Prokuroria e Pėrgjithshme e Shqipėrisė, i konsideroi tė pa vėrteta pretendimet e ish-kryeprokurores sė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės, Karla Del Ponte, nė librin e saj “Gjuetia"

flesh lajme Shefer: NATO dėshiron tė ketė qartėsi tė plotė tė kompetencave nė Kosovė, pas 15 qershorit

flesh lajme Thaēi: Qeveria e Kosovės ėshtė plotėsisht e angazhuar nė pėrgatitjet pėr hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės, mė 15 qershor

flesh lajme Topi: Me Kosovėn e pavarur rajoni ynė ka fituar njė paqe dhe stabilitet afatgjatė

flesh lajme Republika e Sllovenisė hap ambasadėn e saj nė Kosovė

flesh lajme Haradin Balaj transferohet nga Haga nė Francė pėr tė vuajtur dėnimin

flesh lajme Prishtina fton shqiptarėt nė Maqedoni tė kontribuojnė pėr stabilitetin e vendit

flesh lajme Admirali Mark Ficxherald, komandant i Forcave tė Pėrbashkėta tė Shtabit Komandues nė Napoli, sot do tė qėndrojė nė Kosovė

flesh lajme Krasniqi: Sllovenia do tė na mbėshtes fuqishėm nė procesin e integrimit evropian

flesh lajme Sejdiu: Kosova si pikėsynim kryesor ka integrimin nė strukturat euroatlantike

flesh lajme UNMIK-u nuk do tė bashkėpunojė me fituesit e zgjedhjeve lokale serbe

flesh lajme Michael Louis Giffoni emėrohet ambasador i parė i Italisė nė Kosovė

flesh lajme Shtajnamjer e mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, Lavrov thotė se ajo destabilizon

flesh lajme Majer: Nėse formohet koalicioni nė krye me PD, mund tė ndryshojė politika serbe ndaj pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Kubish thotė se KB-ja duhet tė qėndrojė nė Kosovė

flesh lajme Cėrvenkovski: Qeveria e re maqedonase pas zgjedhjeve duhet tė marrė vendim pėr Kosovėn

flesh lajme Britania do tė ndihmojė nė krijimin e shtetit tė ri ligjor nė Kosovė, tha ambasadori Sparks

flesh lajme Mekanizmat e BE-sė kanė filluar fushatėn pėr promovimin e pranisė evropiane

flesh lajme Prokuroria e Pejės ka ngritur aktakuzė ndaj 4 serbėve nga Gorazhdeci, qė sulmuan stafin e Rykerit dhe De Marnakut

flesh lajme LPK: Atentati ndaj Ali Ahmetit - sulm kriminal kundėr vlerave kombėtare dhe demokratike

flesh lajme Rupel: Shteti i ri i Kosovės konsiderohet si shtet simpatik dhe kėtė imazh duhet ta ruajė

flesh lajme San Marino njohu pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Berisha: Pavarėsia e Kosovės erdhi si rezultat i pėrpjekjeve gjigante

flesh lajme Server: Serbia nuk do ta ndryshojė qėndrimin ndaj pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Ēekia javėn e ardhshme mund ta njohė Kosovėn?

flesh lajme Njė delegacion i Kosovės po qėndron pėr vizitė dyditėshe nė Slloveni

flesh lajme Pėrfundojnė hetimet e OKB-sė pėr ngjarjet e dhunshme tė 17 marsit nė Mitrovicė

flesh lajme Ali Ahmeti, kryetar i BDI-sė, i shpėtoi atentatit tė kryer ndaj tij nė Rakovec tė Tetovės

flesh lajme Thaēi: Tadiq le tė mendojė mė shumė pėr Brukselin sesa pėr Kosovėn

flesh lajme Kuēi: Zgjedhjet serbe nė territorin e Kosovės janė ilegale, nuk mund tė ndėrtohen institucione mbi bazėn e tyre

flesh lajme Xhuda: Tadiq dhe aleatėt e tij janė kundėr pavarėsisė sė Kosovės, do tė vazhdojnė konsolidimin e kontrollit tė Serbisė nė Kosovė

flesh lajme Feith: EULEX nė Kosovė pas 15 qershorit

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut, Joakim Ryker, i ka shpallur menjėherė tė pavlefshme zgjedhjet lokale qė Serbia i organizoi edhe nė Kosovė

flesh lajme Presidenti Sejdiu u takuma me kryetarin e AAK-sė, Ramush Haradinaj

flesh lajme Thaēi: UNMIK-ut po i skadon afati i veprimit

flesh lajme Vetėvendosje akuzon UNMIK-un dhe Qeverinė e Kosovės pėr lejimin e organizimit dhe ngritjes sė strukturave paralele serbe

flesh lajme E ardhmja e Kosovės ėshtė nė BE dhe nė NATO, tha nė Lubjanė kryeministri Hashim Thaēi

flesh lajme BE dhe SHBA presin nga Ban Ki Muni tė japė dritėn jeshile pėr ekzistimin paralel tė UNMIK-ut dhe EULEX-it, shkruan revista European Voice

flesh lajme Shefi i EULEX-it, Iv de Kermabon nuk pranon t’i jap llogari Nju Jorkut (OKB), por Brukselit (BE)

flesh lajme Volgang Petriē: Ju takon vendeve perėndimore, dhe atyre qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, qė tė mos e lejojnė pėrzierjen e Serbisė nė Kosovė

flesh lajme Delegacioni parlamentar i Kosovės merr mbėshtetje nga Belgjika

flesh lajme Zvicra do tė vazhdojė mbėshtetjen pėr Kosovėn, thanė anėtarėt e njė delegacioni nga parlamenti zviceran

flesh lajme Rupel: Forcat e sė kaluarės nė Serbi janė ende faktor i rėndėsishėm dhe veprojnė nga prapavija si shtet brenda shtetit

flesh lajme Kryeministri Hashim Thaēi, me ftesė tė West Deutscher Rundfunk (WDR) po merr pjesė nė Forumin e Evropės 2008, qė po mbahet nė Lubjanė

flesh lajme Thaēi: Serbėt kosovarė i kanė pėrfaqėsuesit e tyre nė institucione

flesh lajme Anderson: Forcimi i forcave nacionaliste nė Serbi do tė ishte lajm i keq pėr Kosovėn

flesh lajme Shefer: Vendimi i Spanjės pėr tė mos e njohur pavarėsinė e Kosovės, nuk paraqet pengesė pėr Madridin qė tė kontribuojė me trupa nė misionin paqeruajtės tė NATO-s

flesh lajme KMDLNJ: Karla del Ponte tė paditet pėr shpifje

flesh lajme Daviddi: Kosova ėshtė faktori kryesor nė procesin e integrimit evropian

flesh lajme Lėvizja Vetėvendosje organizon nesėr demonstratė kundėr zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė

flesh lajme Kryeministri Thaēi u bėn thirrje serbėve tė Kosovės qė tė respektojnė institucionet

flesh lajme Sejdiu: Iluzionet pėr ndarjen e Kosovės nuk do tė bėhen realitet

flesh lajme Pas 11 majit, sipas KTV, mund tė mbyllen kufijtė verior me Serbinė

flesh lajme Kelmendi kėrkon rihapjen e gjykatave nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Ideja e futjes sė OKB-sė dhe BE-sė nėn njė ombrellė, sipas njė burimi tė gazetės KD, dita-ditės po fiton mė shumė argumente

flesh lajme Qeveria gjermane kundėr zgjedhjeve komunale serbe nė Kosovė

flesh lajme Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka kėrkuar nga Kombet e Bashkuara qė tė pėrmbushin misionin e tyre nė pjesėn veriore tė Kosovės

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker, njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, ka thėnė se zgjedhjet lokale serbe janė tė paligjshme dhe nuk mund tė ketė administratė paralele nė Kosovė

flesh lajme Shefi i EULEX-it Piter Fejt tha se mė 15 qershor misioni do tė marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė nė Kosovė, nė bazė tė planit tė Martti Ahtisaarit

flesh lajme Grupi Drejtues pėr Kosovėn ėshtė mbledhur nė Prishtinė, ku ka diskutuar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė, por nuk ka marrė asnjė vendim

flesh lajme Thaēi: Deklarimet e Del Pontes janė frustruese, qėllimkėqija dhe me tendencė tė dėmtimit tė imazhit tė Kosovės pas shpalljes sė pavarėsisė

flesh lajme Sejdiu: Lufta ēlirimtare nė Kosovė ka qenė luftė e drejtė pėr liri e pavarėsi

flesh lajme Kelmendi: Kosova mund ta padis Del Ponten

flesh lajme Kryeministri Thaēi i bėn thirrje Beogradit tė distancohet nga pėrpjekjet qė nxisin dhunė nė Kosovė

flesh lajme Tolgfors: Suedia nuk do ta shtojė numrin e trupave usharake nė Kosovė

flesh lajme Lituania njohu zyrtarisht Republikėn e Kosovės

flesh lajme Nesėr, nė Prishtinė, mblidhet Grupi Drejtues pėr Kosovėn

flesh lajme Tirana dhe Prishtina hedhin poshtė akuzat e pėrsėritura nga HRW

flesh lajme De Gucht: Kemi nėnshkruar marrėveshje me Serbinė, pa Kosovėn

flesh lajme Thaēi: Serbia nuk duhet tė mendojė mė pėr Kosovėn

flesh lajme Berisha nė Bruksel ka marrė garanci pėr shtrirjen e EULEX-it nė tėrė Kosovėn

flesh lajme Kondoliza Rajs: Kosova dhe Serbia janė dy shtete tė ndara

flesh lajme Ahmeti: Njohja e Kosovės nga Maqedonia duhet tė jetė nė linjėn e deklaratave tė mėhershme qė janė bėrė

flesh lajme Gjeneral Luan Haradinaj u dekorua me urdhrin “Hero i Kosovės”

flesh lajme Kosova kėtė vit aplikon pėr anėtarėsim nė FMN dhe BB, thotė zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi

flesh lajme Kurti: Pėrmes investimeve Serbia po synon tė rikolonizojė dhe tė eksploatojė Kosovėn

flesh lajme Do tė pėrpiqemi tė ndihmojmė qė Kosova t’ia dalė mbanė me mobilizimin e resurseve dhe pėrmes donatorėve, ka thėnė Rajs

flesh lajme Topalli: Pavarėsia e Kosovės dhe krijimi i shtetit mė tė ri nė botė ėshtė, pa dyshim, njė faktor i rėndėsishėm stabiliteti nė rajon dhe nė Evropė

flesh lajme Haradinaj: Do t’i pėrgjigjem pozitivisht ftesės pėr takim me kryeministrin Thaēi

flesh lajme Disa politikanė tė Serbisė po e shfrytėzojnė problemin e Kosovės si shkas pėr t`u kthyer kah Moska dhe jo kah Brukseli

flesh lajme Jo pavarėsia, por ndarja e Kosovės ėshtė rrezik pėr rajonin, thotė Cėrvenkovski

flesh lajme Nuk pres presion nga BE dhe NATO pėr njohjen e pėrshpejtuar tė Kosovės, thotė Gjukanoviq

 
     
  Presidenti Bush autorizon furnizimin e Kosovės me armė  
     
     
  Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ka autorizuar mbrėmė furnizimin e Kosovės me armatim, ka njoftuar Shtėpia e Bardhė.
Nė njė dokument dėrguar Sekretares sė Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Bush tha dje se ka arritur nė pėrfundimin se furnizimi i Kosovės me armė do tė forcojė sigurinė e Shteteve tė Bashkuara dhe do tė nxisė paqen nė botė.
Presidenti Bush e udhėzon Sekretaren e Shtetit qė t’ia transmetojė kėtė vendim Kongresit.
Njė zyrtar i lartė tha se autorizimi, qė u bė pasi Shtetet e Bashkuara e njohėn pavarėsinė e Kosovės, konsiderohet se ėshtė pjesė e procesit normal tė krijimit tė marrėdhėnieve me qeverinė e re.
Shtėpia e Bardhė njoftoi se hapi i presidentit Bush do t'i forcojė raportet e sigurisė sė Shteteve tė Bashkuara me Kosovėn, do ta promovojė sigurinė dhe stabilitetin nė gjithė Ballkanin dhe do ta pėrmirėsojė kapacitetin e Kosovės pėr tė marrė pjesė nė aktivitete paqeruajtėse, do tė ndihmojė nė luftimin e terroristėve dhe t'i menaxhojė situatat emergjente humanitare.
"Parimet aktuale tė artikujve mbrojtės ose tė shėrbimeve mbrojtėse do tė shqyrtohen prej rastit nė rast, pėrfshirė edhe respektimin e udhėzimeve relevante dhe kritereve qė i pėrmban politika e Transferimit tė Armatimit Konvencional", thuhet nė njoftimin e Shtėpisė sė Bardhė.|VOA/RFE