Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Takimi i Kryesisė sė LPK-sė me veprimtarėt jashtė vendit

Xhemajli: Kufijtė e Kosovės janė tė paprekshėm, Kosova ėshtė njohur si e tėrė

31 korrik 2008

Kryesia e LPK-sė, nėn drejtimin e kryetarit Emrush Xhemajli, ka mbajtur tė enjten takimin vjetor me veprimtarėt jashtė vendit.
Kryetari Xhemajli nė fillim tė takimit ua uroj shpalljen e pavarėsisė dhe i falėnderoi ata pėr kontributin qė kanė dhėnė pėr tė ardhur deri te kjo ditė.
Xhemajli nė vazhdim tha se pas pavarėsisė e arritura mė e madhe ėshtė miratimi i kushtetutės sė Republikės, e cila ka filluar tė zbatohet nė qershor, por ka vėshtirėsi nė pjesėt ku jetojnė serbėt.
Konferencėn e donatorėve, nė tė cilėn u zotuan 1.2 miliardė euro pėr Kosovėn, Xhemajli e vlerėsoi si njė ngjarje shumė tė rėndėsishme, qė do tė ndihmojė zhvillimin e Kosovės.
Bashkatdhetarėt tanė, qė jetojnė e veprojnė nė Perėndim, paraqiten shqetėsimet e tyre pėr gjendjen e sigurisė, sidomos nė pjesėn veriore tė Kosovės, ku nė vend tė autoriteteve legjitime tė Kosovės, atė pjesė tė territorit e kanė nėn kontroll strukturat paralele serbe.
Mosfunksionimi i pikave kufitare me Serbinė pas djegies sė tyre, prej nga personeli doganor dhe policia u tėrhoqėn dhe nuk u kthyen mė, ėshtė shqetėsuese thanė ata.
Kurbetēinjtė kėrkuan qė sa mė shpejtė qė te jetė e mundur tė bėhet krijimi i Shėrbimit tė Inteligjencės. Prioritet kryesore nė Kosovė duhet tė jenė Shėrbimi i Inteligjencės, Forcat e Sigurisė, policia dhe gjykatat, thanė ata.
Kryetari Xhemajli duke iu pėrgjigjur shqetėsimeve tė kurbetēinjtė tha se kufijtė e Kosovės janė tė paprekshėm, Kosova ėshtė njohur si e tėrė. Problemet qė na kanė mbetur nė veri do t’i zgjidhim, por nuk duhet lejuar qė tė bimė pre e provokimeve.


 

Kuēi: UNMIK-u nuk mund tė zhvillojė biseda me Serbinė pėr pozitėn politike dhe juridike tė Kosovės

31 korrik 2008

“UNMIK-u e ka tė qartė se nuk mund tė zhvillojė biseda me Serbinė pėr pozitėn politike dhe juridike tė Kosovės, e as pėr organizimin e saj tė brendshėm”, tha zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi, duke komentuar mundėsinė qė shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier tė bėjė marrėveshje me Beogradin pėr policinė dhe drejtėsinė nė vendbanimet serbe nė Kosovė.
Zėvendėskryeministri Kuēi, megjithė interesimin e madh tė gazetarėve rreth emrit tė ministrit tė Mbrojtjes, nuk dha hollėsi, duke thėnė se do tė respektohet afati i pėrcaktuar nga kryeministri pėr publikimin e emrit gjatė kėsaj jave, qė ka gjasė tė ndodhė deri nesėr.

 

Valasek: Kosova, pengesa kryesore pėr Serbinė drejt BE-sė

31 korrik 2008

Drejtori pėr politikė tė jashtme dhe mbrojtje i qendrės pėr reforma evropiane nė Bruksel, Tomas Valasek, ka vlerėsuar se burgosja e Radovan Karaxhiqit e pėrmirėson imazhin e Serbisė nė Bashkimin Evropian, megjithatė problemi kryesor drejt rrugės sė integrimeve evropiane do tė jetė ēėshtja e Kosovės.
Sipas tij, arsyeja kryesore ėshtė se edhe qeveria e tanishme kategorikisht nuk e pranon Kosovėn si shtet tė pavarur.
Valasek vlerėson se me gjithė vendimin e presidentit Tadiq pėr tė kthyer ambasadorėt nė vendet e BE-sė, me qėllim qė tė tregojė se dėshiron tė bashkėpunojė me BE-nė, Serbia duhet tė bėjė mė shumė.
“Serbia duhet tė lejojė policinė e BE-sė tė veprojė nė tėrė Kosovėn dhe nėse kjo nuk ndodh, marrėdhėniet e saj me BE-nė, me gjithė burgosjen e Karaxhiqit, do tė mbesin tė tendosura”, ka thėnė Valasek.

 

EULEX-i nė Kosovė ka njė mision specifik

31 korrik 2008

Kryeprokurori i EULEX-it nė Kosovė, Alberto Perduka, thotė se BE nė Kosovė ka njė mision specifik qė do tė mbulojė gjyqėsinė, doganat e policinė, e jo pėr tė krijuar gjyqėsi paralele. Ai tha se nė vendet demokratike ligji ėshtė mbreti. Sipas tij, 70 gjykatės e prokurorė do tė asistojnė gjyqet nė Kosovė qė ato tė jenė fer, multietnike dhe tė kryejnė detyrat e tyre e ata do tė merren me arbitrim, monitorim e kėshillim, kurse do tė merren me raste specifike qė kanė tė bėjnė me krime civile dhe ēėshtje tė pasurisė.

 

Bogdanoviq kėrkon nga Zanieri qė policėt serbė tė jenė nėn komandėn e UNMIK-ut

31 korrik 2008

I ashtuquajturi ministėr serb pėr Kosovėn Goran Bogdanoviq, ka kėrkuar nė Prishtinė nga shefi i UNMIK-ut Lamberto Zanier, qė pjestarėt serbė tė policisė sė Kosovės, nėse eventualisht vendosin tė kthehen nė shėrbim, tė jenė "nėn komandėn e policisė sė UNMIK-ut dhe nė zinxhirin komandues, qė vlen nė veri tė Kosovės”.

 

Hungaria konfirmon mbėshtetjen pėr Kosovėn

31 korrik 2008

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka marrė tė enjten letrėn e kryeparlamentares sė Hungarisė, nė tė cilėn thuhet se Parlamenti hungarez ėshtė shumė i interesuar pėr Kosovėn dhe ėshtė i gatshėm tė bashkėpunojė me Parlamentin e Kosovės nė fushat tė cilat janė tė dobishme pėr Kosovėn.
Kėtė mbėshtetje tė Hungarisė ia ka konfirmuar kryeparlamentarit tė vendit ambasadori i Hungarisė nė Prishtinė, Zoltan Imek.

 

BSPK kėrkon mbikėqyrje institucionale ndaj Trustit Pensional, pas njoftimeve pėr humbje nė vlerė prej 45 milionė €

31 korrik 2008

Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės ka kėrkuar nga Qeveria e Kosovės qė tė merr masa urgjente qė Trusti Pensional i Kosovės tė ketė mbikėqyrje institucionale, nė mėnyrė qė mjetet e qytetarėve tė jenė transparente.
Ky reagim i BSPK-sė, vjen pas njė informacioni tė marrė nga mediat, ku thuhet se Trusti i Kursimeve Pensionale, pėr shkak tė mbajtjes sė mjeteve jashtė vendit, ka pėsuar humbje nė vlerė prej 45 milionė euro.
“Njė humbje e tillė ėshtė tejet alarmante dhe do tė duhej t’i nxiste institucionet tona qė tė marrin masa urgjente pėr parandalimin e humbjeve tė parave”, thuhet ndėr tė tjera nė reagimin e BSPK-sė.

 

Filloi dhėnia e pasaportave tė para tė Republikės sė Kosovės

30 korrik 2008

Kryeministri Hashim Thaēi ia dorėzoi sot pasaportėn e parė tė Republikės sė Kosovės qytetares Teuta Begolli. "Kjo ėshtė njė ditė historike, etapė e re pėr Kosovėn. Prej sot, qytetarėt e kanė identitetin e vet", tha kryeministri Thaēi.
Nė ceremoninė solemne tė dhėnies sė pasaportave tė para tė shtetit tė Kosovės qė u zhvillua nė objektet e Komunės sė Prishtinės tė pranishėm ishin zėvendėskryeministrat Hajredin Kuēi e Ramė Manaj dhe ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti.

 

Takohen kryeministri Thaēi dhe shefi i UNMIK-ut Zanier

30 korrik 2008

Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier e ka njoftuar tė mėrkurėn kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi pėr rezultatet e takimeve tė tij me autoritetet serbe nė Beograd dhe bisedimet teknike qė pritet tė nisin ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
Kryeministri Thaēi tha se Prishtina ėshtė e hapur pėr bisedime praktike me tė gjitha vendet e rajonit, pėrfshirė edhe Serbinė, por Kosova nė asnjė rast nuk do tė bisedojė apo negociojė pėr ēėshtje qė konsiderohen se janė ekskluzivisht ēėshtje tė brendshme tė Kosovės.
Thaēi dhe Zanier edhe tė mėrkurėn paralajmėruar angazhimet e tyre nė pėrpjekje tė kthimit tė rendit kushtetues nė pjesėn veriore tė Kosovės.

 

Presidentėt Topi dhe Sejdiu takohen nė Durrės

30 korrik 2008

Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi ka darkuar mbrėmė nė qytetin e Durrėsit me Presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu, i cili ndodhet pėr pushime nė bregdetin shqiptare. Sipas njė njoftimi nga Zyra e Presidentit tė Shqipėrisė, mė pas, tė dy presidentėt kanė bėrė njė shėtitje nė qytetin bregdetar tė shoqėruar nga kryetari i Bashkisė Vangjush Dako dhe prefekti Klodian Pajuni, ku janė takuar me pushues edhe nga Kosova.
I pyetur nga mediat pėr debatin e hapur mbi ndryshimin e emrit tė Universitetit tė Vlorės, Presidenti Topi ėshtė shprehur: "Sinqerisht mė duket njė vendim i arsyetuar nė mėnyrė tė pakuptimtė. Ne kemi nevojė qė jo vetėm t'i referohemi figurave historike qė janė pjesė e identitetit tė rėndėsishėm kombėtar, por kemi nevojė t'i konservojmė kėto emra. Do tė ishte njė krenari e madhe pėr tė gjithė qytetarėt e Shqipėrisė dhe ata qė jetojnė jashtė Shqipėrisė qė figura tė tilla me tė vėrtetė tė mėdha qė kanė iluminuar rrugėn e kombit shqiptar, tė iluminojnė dhe rrugėn e brezave qė formohen nė universitete. Unė besoj qė vetė senati i Universitetit tė Vlorės do ta korrigjojė kėtė gabim, unė jam i bindur pėr tė", ka thėnė Topi.

 

Kuvendi miratoi emėrimin e kandidatėve pėr anėtarė tė Organit Shqyrtues tė Prokurimit

30 korrik 2008

Kuvendi i Kosovės miratoi tė mėrkurėn me shumicėn e thjeshtė tė votave emėrimin e pesė kandidatėve pėr anėtarė tė Organit Shqyrtues tė Prokurimit. Miratimi i anėtarėve tė kėtij organi u shoqėrua me debate tė ashpra nė Kuvend.
Deputetė tė opozitės nuk e mbėshtetėn listėn e propozuar nga qeveria, duke thėnė se personat e propozuar janė militantė tė subjekteve politike.

 

Themelohet Kėshilli i akreditimit qė do tė testojė cilėsinė e prodhimeve vendore

30 korrik 2008

Kėshilli i akreditimit ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn pasi do tė bėjė testimin e cilėsisė, dhe nė kėtė mėnyrė do tė krijojė standard mė tė avancuar tė prodhimeve vendore qė dedikohen qoftė pėr tregun vendor apo pėr eksport.
Kėshtu tha ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku, me rastin e themelimit tė kėtij kėshilli nė Prishtinė.
Zharku tha se kėshilli i akreditimit do tė jetė vendimmarrės pėr akreditim tė cilėsisė sė produkteve vendore.

 

Svoboda: Nga Serbia nuk mund tė pritet tė njohė pavarėsinė e Kosovės nė kėtė moment

30 korrik 2008

"Nga Serbia nuk mund tė presim, qė nė kėtė moment tė marrė vendimin dhe tė njohė pavarėsinė e Kosovės, megjithatė duhet tė ketė njė qasje pėrkatėse, e cila do t'i sillte mė shumė dobi serbėve, posaēėrisht nė jug tė Kosovės, ku jetojnė nė enklava tė shpėrndara", ka thėnė Hanes Svoboda, anėtar i Parlamentit Evropian.
Svoboda vlerėson se zhvillimet e deritashme nė Kosovė kanė treguar njė shkallė tė lartė tė pėrgjegjėsisė sė liderėve tė saj, posaēėrisht tė kryeministrit Hashim Thaēi.

 

Britania e angazhuar nė forcimin e paqes dhe stabilitetit nė Kosovė

30 korrik 2008

Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Lulzim Basha dhe Dejvid Landsman, Drejtor politik pėr Ballkanin nė ministrinė e Jashtme britanike, diskutuan nė Tiranė lidhur me rėndėsinė e perspektives evropiane pėr vendet e rajonit, duke pėrfshirė kėtu Kosovėn, pėr stabilitetin dhe prosperitetin e rajonit.
Ministri Basha vlerėsoi angazhimin e Britanisė sė Madhe nė rajonin tonė, veēanėrisht nė Kosovė, gjatė gjithė kėtyre viteve.
Ndėrkaq Landsman vuri nė dukje se Britania e Madhe do tė vazhdojė tė jetė e angazhuar nė drejtim tė forcimit tė paqes dhe stabilitetit nė Kosovė, rajon dhe mė gjerė.

 

SHBA-tė pėrshėndesin miratimin e Ligjit pėr gjuhėn shqipe nė Maqedoni

30 korrik 2008

Miratimin e ligjit pėr pėrdorimin e gjuhėve nė Maqedoni, me tė cilin do tė mundėsohet pėrdorim i gjerė i gjuhės shqipe, e ka pėrshėndetur tė mėrkurėn ambasada amerikane nė Shkup.
“E pėrshėndesim miratimin e ligjit tė ri pėr pėrdorimin e gjuhėve nė Republikėn e Maqedonisė mė 25 qershor. Kėtė e konsiderojmė si hap pozitiv nė frymėn e Marrėveshjes Kornizė tė vitit 2001”, thuhet nė komunikatėn e ambasadės amerikane.
Shtetet e Bashkuara konsiderojnė se ligji do tė avancojė principet e njė shoqėrie shumetnike qė i respekton tė drejtat e tė gjitha komuniteteve nė Republikėn e Maqedonisė, nėnvizohet nė komunikatė.
Ligji i ri pėr pėrdorimin e gjuhėve qė mundėson pėrdorim tė gjerė nė pushtetin qendror dhe lokal tė gjuhės shqipe u miratua me shumicė votash nga koalicioni aktual qeverisės.

 
Thaēi: Vizita e Bogdanoviqit, spektakli i radhės i Beogradit

30 korrik 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, e cilėsoi tė mėrkurėn spektakėl tė radhės tė Beogradit vizitėn nė Kosovė tė tė ashtuquajturit ministėr serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq. Duke ironizuar vizitėn e tij nė vendin tonė, kreu i ekzekutivit kosovar, tha se “...vizita e tij nė Prishtinė vjen nė njė ditė shumė tė rėndėsishme dhe si qytetar i Kosovės qė ėshtė, unė e ftoj qė ta marrė pasaportėn e re tė shtetit tė Kosovės”.

 

Trajkoviq: Serbėt do ta pranojnė EULEX-in

30 korrik 2008

"Misioni i EULEX-it ėshtė realitet, tė cilin do ta pranojnė edhe serbėt", tha pėr REL pėrfaqėsuesja nga Kėshilli Nacional Serb, Rada Trajkoviq.
Rreth procesit tė rikonfigurimit tė UNMIK-ut, pėr tė cilin pėrfaqėsuesit serbė dhe Rusia nuk janė pajtuar, Trajkoviq thotė: “Pak mė vjen keq qė mė duhet ta them publikisht, por Rusia dhe udhėheqja serbe, duke mos e prekur kėtė ēėshtje, sikur po mundohen tė fshehin diēka qė nė fakt po ndodh realisht nė terren”.
Me gjithė kundėrshtimet serbe tė pranisė sė EULEX-it, Trajkoviq mendon se ai duhet tė jetė i pranishėm nė Kosovė.
“Mendoj se serbėt nuk e pranojnė EULEX-in pėr aq sa edhe Beogradi nuk e pranon atė. EULEX-i ėshtė njė mision i Bashkimit Evropian. Beogradi dėshiron rrugėn drejt BE-sė dhe mendoj se ėshtė realitet qė serbėt do ta pranojnė EULEX-in me njė qėndrim tė qartė tė shtetit, se EULEX-i duhet tė jetė i pranishėm nė kėtė hapėsirė”.
 

Karaxhiq transferohet nė Hagė

30 korrik 2008

Radovan Karaxhiq, i akuzuar pėr gjenocid dhe krime lufte ka arritur mėngjesin e sė mėrkurės nė Gjykatėn e Hagės, ka konfirmuar Gjykata.
"Radovan Karaxhiqi u transferua sot nė qendrėn e paraburgimit tė Gjykatės pasi kėrkohej prej mė shumė se 13 vitesh", thuhet nė njė deklaratė tė Gjykatės sė OKB-sė nė Hagė.
Nė Beograd ai u shoqėrua drejt aeroportit nga zyrtarė tė maskuar tė shėrbimit sekret tė Serbisė.
Karaxhiqi pėrballet me akuzat pėr gjenocid, pėr rrethimin katėrvjeēar tė Sarajevės dhe masakrėn e Srebrenicės, ku u masakruan 8000 burra dhe djem boshnjakė nga trupat serbe.

 

Nesėr jepet pasaporta e parė e Republikės sė Kosovės

29 korrik 2008

Tė mėrkurėn fillon dhėnia e pasaportave tė Republikės sė Kosovės, ka njoftuar ministria e Punėve tė Brendshme.
Dhėnia e pasaportės sė parė do tė bėhet nė Prishtinė, me njė ceremoni ku do tė marrin pjesė kryeministri Hashim Thaēi, zėvėndėskryeministri Hajredin Kuēi, ministri i Punėve tė Brendhsme Zenun Pajaziti dhe personalitet tė tjera.
Nė Kosovė do tė ketė katėr lloje pasaportash: ordinere, diplomatike, zyrtare dhe dokument udhėtimi.
Sipas ministrit tė Brendshėm tė Kosovės, Zenun Pajaziti, pasaportat do tė jenė tė cilėsisė dhe sigurisė sė lartė si dhe nė pėrputhje me standardet evropiane dhe tė ICAO-sė.
UNMIK-u para njė jave njoftoi se nuk do tė lėshoi mė dokumente tė udhėtimit pėr kosovarėt, duke ua lėnė radhėn autoriteteve kosovare qė tė lėshojnė pasaportat e Republikės sė Kosovės.

 

Tranzicioni UNMIK-EULEX ka filluar

 

Tranzicioni i shumėpritur mes UNMIK-ut dhe EULEX-it ka filluar tė shtunėn e kaluar, kanė thėnė pėr tė pėrditshmen Express, burime ndėrkombėtare.
Ky vendim, sipas burimeve tė kėsaj gazete, ėshtė marrė tė premten nė mbrėmje, pak kohė pas pėrfundimit tė takimit tė Kėhsillir tė Sigurimit tė OKB-sė, nė tė cilin shumica e shteteve anėtare sėrish kanė mbėshtetur sekretarin e pėrgjithshėm, Ban Ki-Mun pėr vendimin e tij pėr rikonfigurimit e UNMIK-ut dhe vendosjen e misionit tė BE-sė nė Kosovė.
Megjithėse kanė kaluar tri ditė qė nga fillimi i procesit tė tranzicionit mes misionit tė OKB-sė dhe BE-sė nė Kosovė, ende nuk dihen arsyet e vėrteta tė mbajtjes nė heshtje tė kėtij vendimi.
Deri mė tani EULEX-i ka sjellė nė Kosovė rreth 400 pjesėtarė, ndėrsa misioni i kompletuar parashihet t’i ketė rreth 3.000 pjesėtarė, 1.900 ndėrkombėtarė dhe 1.100 kosovarė.
Bashkimi Evropian shpreson qė misioni i tij do tė marrė kompetencat nga UNMIK-u nė fund tė vjeshtės.

 

Eshdaun: Nė fund tė luftės duhet tė kishim thėnė se Kosova nuk mund tė drejtohet mė nga Beogradi

 

Ish-pėrfaqėsuesi i lartė pėr Bosnjėn, Pedi Eshdaun, thotė se "kishte vetėm njė zgjidhje pėr Kosovėn: ne duhet ta kishim thėnė qė nė fund tė luftės sė Kosovės se ajo nuk mund tė drejtohet mė nga Beogradi. Kjo duhet tė ishte bėrė e qartė mė herėt dhe do tė kishte pasur shumė mė pak shqetėsime nėse do tė ishte bėrė kjo".
Ndėrkaq, duke folur pėr gjendjen aktuale, Eshdaun tha pėr BBC-nė se duhet garantuar "njė tranzicion paqėsor nė Kosovė" dhe qė tė "qeveriset nė tė mirė tė gjithė popullit tė saj, pėrfshirė pakicėn serbe", pėr tė ndėrtuar tė ardhmen.
I pyetur nėse Kosova duhet tė jetė njė prej kushteve qė Serbia tė anėtarėsohet nė Bashkimin Evropian, Eshdaun vlerėsoi se kryesorja kur futesh nė Union ėshtė qė tė kesh marrėdhėnie tė mira me fqinjėt. "Nėse Serbia dėshiron tė anėtarėsohet nė BE, ajo duhet tė tregojė se e ndjek kėtė politikė", tha ai.

 

Berisha: Njohja e pavarėsisė sė Kosovės, e vetmja rrugė pėr paqe dhe stabilitet

 

Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha dhe sekretari i Shtetit i Indisė H.S. Puri, gjatė njė takimi nė Tiranė diskutuan mes tjerash edhe pėr zhvillimet nė rajon dhe ēėshtjen e Kosovės.
Berisha theksoi se njohja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė e vetmja rrugė pėr paqe dhe stabilitet tė

qėndrueshėm

nė Kosovė dhe nė rajon.
Sekretari indian i Shtetit Puri, i pėrcolli kryeministrit tė Shqipėrisė mesazhin e kryeministrit tė Indisė Manmohan Singh, me kėrkesėn qė Shqipėria si vend anėtar nė Bordin e Guvernatorėve tė Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike (IAEA) tė pėrkrahė nismėn e qeverisė indiane pėr vendosjen e bashkėpunimit mes Indisė dhe IAEA-s, si dhe nėnshkrimin mes tyre tė marrėveshjes sė masave tė sigurisė, qė do tė bėjnė tė mundur hapjen e njė pjese tė centraleve bėrthamore tė Indisė pėr t'u inspektuar nga IAEA.
Berisha e siguroi sekretarin Puri se qeveria shqiptare do tė pėrkrahė kėtė hap tė rėndėsishme tė Indisė dhe atė se qeveria shqiptare beson tek energjia nukleare si burim energjie mė i pastėr pėr mjedisin dhe tė ardhmen e njerėzimit dhe si mėnyrė efikase pėr t'iu pėrgjigjur ndryshimeve klimaterike. Mė tej, kryeministri Berisha theksoi se mes dy vendeve ekzistojnė lidhje tė rėndėsishme historike si figura e Nėnė Terezės.
Sekretari Puri vlerėsoi tolerancėn e shkėlqyer fetare nė Shqipėri.

 

Kuvendi shqyrton sot disa projektligje

 

Nė seancėn e sotme, e fundit para pushimeve verore, deputetėt e Kuvendit tė Kosovės do tė shtrojnė kėrkesėn pėr procedimin e ligjeve tė pashpallura nė rishqyrtim nė komisionet parlamentare, si dhe do tė diskutojnė pėr disa projektligje.
Nė kėtė seancė do tė shqyrtohet pėr herė tė parė Projektligji pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr miratimin e Buxhetit tė Kosovės dhe shpenzimet e autorizuara pėr periudhėn prej 1 janari deri mė 31 dhjetor 2008. Ky projektligj do tė shqyrtohet pėr herė tė dytė nė seancėn e 30 korrikut, deri kur Komision Parlamentar pėr Buxhet dhe Financa do tė merret me amendamentimin e tij.
Po ashtu do tė bėhet shqyrtimi i parė i Projektligjit pėr partneritetet publiko privat dhe koncesionet pėr sigurimin e infrastrukturės sė shėrbimeve publike dhe procedurat pėr dhėnien e tyre, shqyrtimi i dytė i Projektligjit pėr vula nė institucionet e Republikės sė Kosovės, shqyrtimi i Rekomandimit tė Organit tė pavarur pėrzgjedhės pėr emėrimin e anėtarėve tė Organit Shqyrtues tė Prokurimit, shqyrtimi i Raportit vjetor tė Zyrės sė Rregullatorit tė Energjisė pėr vitin 2007, shqyrtimi i kėrkesės sė Qeverisė sė Kosovės pėr tėrheqjen e ligjeve nga procedura e shpalljes.

 

Fratini diskuton pėr Kosovėn me sekretaren Rajs nė Uashington

 

Kosova do tė jetė njė ndėr temat qė do tė diskutohen gjatė takimeve tė ministrit tė Jashtėm italian Franko Fratini nė SHBA. Ai viziton sot Uashingtonin ku do tė takohet me sekretaren e shtetit Kondoliza Rajs dhe kėshilltarin pėr sigurinė kombėtare, Stiven Hadley.
Nė takim do tė flitet pėr tranzicionin nė Kosovė nė pritje tė funksionimit tė plotė tė misionit tė EULEX-it si dhe pėr situatėn nė Lindjen e Mesme dhe Iran.

 
Rusia kėrcėnon t'i tėrheqė policėt nga UNMIK-u
 

Zėvendėsi i shefit tė diplomacisė ruse, Vladimir Titov, nuk ka pėrjashtuar mundėsinė e paraqitjes sė nuancave tė reja nė politikėn e Qeverisė sė re serbe ndaj Kosovės. "Nuancat nė pozicionin e qeverisė sė re, natyrisht janė tė mundshme. Por, unė nuk konsideroj se populli serb dėshiron qė premtimet pėr integrimet evropiane t’i ndėrrojė pėr humbjen e njė pjese tė vendit tė tyre", ka deklaruar Titov, nė njė intervistė dhėnė gazetės moskovite "Nezavisimoj gazeti". Ai ka theksuar se ministri i Punėve tė Jashtme tė Serbisė, Vuk Jeremiq, gjatė vizitės, para disaditėshe, nė Moskė, e ka bindur se Qeveria e re serbe nuk do ta ndryshojė qasjen ndaj problemit tė Kosovės, e cila bazohet nė konsensusin nacional.
Titov nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė e tėrheqjes sė policėve rusė nga Kosova nė rast se forcat ndėrkombėtare do tė fillojnė ta shkelin Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė. Rikonfigurimin e UNMIK-ut pa lejen e KS tė OKB-sė dhe tė Serbisė, Rusia e konsideron shkelje tė rezolutės 1244. "Shumėēka do tė varet nga Beogradi, sepse Serbia ėshtė ajo qė i pranon forcat ndėrkombėtare", ka shtuar Titov.

 

KFOR-i propozon qė ujėsjellėsi tė mos kalojė nėpėr Suhodoll

 

KFOR-i pėrjashton realizimin e pjesės sė mbetur tė projektit tė ujėsjellėsit nė Suhadoll, duke e pėrdorur forcėn, por shprehet i vendosur qė ta gjejė njė zgjidhje nė terren, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė lėshuar nga Qendra pėr informim e KFOR-it nė Mitrovicė.
Nė kėtė kumtesė, ndėr tė tjera, thuhet se KFOR-it i vije shumė keq pėr papajtueshmėrinė e pėrfaqėsuesve tė komunitetit serb, duke e pasur parasysh qė ky projekt do t'iu mundėsonte banorėve lidhjen nė njė ujėsjellės tė ri, mė stabil dhe me kapacitet mė tė madh dhe se ėshtė duke i studiuar opsionet e tjera, tė cilat do tė evitonin kalimin e ujėsjellėsit nėpėr Suhadoll. KFOR-i pėrsėrit edhe njė herė qė ėshtė i paanshėm. "Siē ėshtė e njohur, ai merr pjesė nė projekte tė shumta pėr t'i pėrmirėsuar kushtet e jetės pėr tė gjitha komunitetet qė banojnė nė Kosovė”, thuhet nė komunikatė.

 

Suspendohet drejtori i pėrgjithshėm i Doganave tė Kosovės

 

Ministri i ekonomisė dhe financave, Ahmet Shala, ka suspenduar drejtorin e pėrgjithshėm tė Doganave tė Kosovės, Naim Huruglica.
Ky suspendim u bė vetėm disa orė pasi nė mbledhjen e Qeverisė, kryeministri Hashim Thaēi, kėrkoi qė tė shqyrtohet pėrgjegjėsia pėr tri maune me material tė dyshuar toksik, qė gjenden nė njė depo tė Trepēės afėr Mitrovicės.
Nė njoftimin e Ministrisė pėr ekonomi dhe financa theksohet se kjo masė ėshtė ndėrmarrė nė bazė tė vendimit tė Qeverisė.

 

Kryeministri Thaēi kėrkon masa ndaj personave pėrgjegjės pėr maunat me material tė dyshuar toksik

 

Kryeministri Hashim Thaēi tha tė hėnėn se problemi i maunave tė vendosura nė Mitrovicė ka njė ngecje tė pajustifikueshme qė lidhet me neglizhencėn e Shėrbimit Doganor dhe nė mekanizmat zinxhiror tė Ministrisė sė Ambientit, andaj ka kėrkuar nga ministrat pėrkatės marrjen e masave adekuate dhe tė menjėhershme ndaj personave pėrgjegjės pėr kėtė problematikė.

 

Kuēi: Gjykatėsit dhe doganierėt do t’i rikthejmė nė veri

 

Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi, deklaroi tė hėnėn se qeveria do tė vendos rend dhe ligj, duke rikthyer gjykatėsit dhe doganierėt nė pjesėn veriore tė Kosovės, por kjo sipas tij, do tė bėhet pa e pėrdorur dhunėn.

 

Basha kėrkoi nga India qė tė njoh shtetin e Kosovės

 

Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Lulzim Basha dhe  sekretari i Shtetit nė Ministrinė e Jashtme tė Indisė H.S. Puri gjatė njė takimi, tė hėnėn nė Tiranė, diskutuan edhe pėr zhvillimet nė rajon dhe nė veēanti ato nė Kosovė dhe nė Serbi, pas pavarėsisė sė Kosovės.
Basha ritheksoi qėndrimin e Shqipėrisė se pavarėsia e Kosovės i shėrben paqes dhe sigurisė nė rajon dhe mė gjerė dhe i parashtroi pėrfaqėsuesit tė lartė indian kėrkesėn qė edhe India t'i bashkangjitet komunitetit tė vendeve tė lira dhe demokratike qė e kanė njohur Kosovėn dhe kanė vendosur marrėdhėnie diplomatike me tė.

 

Serbia s'ka armė kundėr pavarėsisė sė Kosovės

 

Deklarimi i zyrtarėve politikė tė Serbisė qė arrestimi i tė akuzuarit pėr gjenocid, Radovan Karaxhiq, ka qenė njė armė pėr kundėrshtimin e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė komentuar si krahasim absurd, i paargumentuar dhe i pakuptimtė. Zyrtarė politikė dhe analistė vendorė kanė thėnė tė dielėn nė Prishtinė qė kėto janė dy ēėshtje diametralisht tė kundėrta dhe se Serbia nuk ka armė kundėr pavarėsisė.
"Serbia po pėrpiqet qė tė pėrfitojė sa mė shumė me arrestimin e tė akuzuarit pėr gjenocid, Radovan Karaxhiq. Krahasimi qė ka bėrė kryeministri i Serbisė, Mirko Cvetkoviq, qė tė zbatohet e drejta ndėrkombėtare edhe nė rastin e Kosovės si atė qė e ka bėrė Serbia me Karaxhiqin, ėshtė pa argumente, i pakuptimtė. Kosova e ka shpallur pavarėsinė nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare, bazuar nė Kartėn e Kombeve tė Bashkuara dhe ėshtė njė deklarim legjitim i pavarėsisė. Mbi kėtė legjitimitet i kemi marrė edhe njohjet e shteteve", ka thėnė tė dielėn pėr "Kohėn Ditore" zėvendėskryeministri i Kosovės, Ramė Manaj. Ndėrkohė, edhe drejtori i Fondacionit Rockefeller Brothers (RFB, Haki Abazi, thotė se nuk mund tė tėrhiqen paralele nė mes kėtyre dy ēėshtjeve. "Kėto janė dy ēėshtje diametralisht tė kundėrta. E para pėr pėrgjegjėsinė e individėve pėr gjenocid, ndėrsa e dyta ėshtė e drejta pėr vetėvendosje e 90 pėr qind e popullatės nė Kosovė", ka thėnė Abazi.

 

Serbia synon ta pėrdor arrestimin e Karaxhiqit pėr qėllime politike si argument rreth Kosovės

 

Autoritetet nė Beograd kanė paralajmėruar tė dielėn se e kanė ndėrmend qė arrestimin e Radovan Karaxhiqit ta pėrdorin pėr qėllime politike si argument rreth Kosovės. Kryeministri i Serbisė, Mirko Cvetkoviq, gjatė njė takimi joformal tė kryeministrave tė Evropės Juglindore nė Austri, ka deklaruar se fakti qė Radovan Karaxhiq ėshtė arrestuar, do tė thotė se Serbia respekton tė drejtėn ndėrkombėtare. Por, sipas tij, e drejta ndėrkombėtare duhet tė respektohet edhe pėr Kosovėn.
"Mendoj se bashkėpunimi me Hagėn ėshtė i nevojshėm, pasi qė ėshtė dėshmi se respektojmė dhe njohim tė drejtėn ndėrkombėtare. Kėtė qasje do ta shfrytėzojmė edhe nė luftėn ndaj Kosovės", ka thėnė ai.

 

“Index-Kosova”: Problemi kryesor nė Kosovė ėshtė papunėsia

 

Sipas njė studimi tė cilin e ka publikuar “Index-Kosova”, papunėsia dhe statusi ende i paqartė i Kosovės edhe pas shpalljes sė pavarėsisė, vazhdojnė tė jenė dy problemet kryesore tė cilat i shqetėsojnė kosovarėt.
Sipas kėtij studimi problem pėr qytetarėt e Kosovės paraqet edhe mungesa e furnizimit me energji elektrike, zhvillimi ekonomik, varfėria, pjesa veriore e qytetit tė Mitrovicės, mungesa e shtetit ligjor si dhe shėndetėsia.
Bazuar nė rezultatet e kėtij hulumtimi, tre prioritet kryesore tė Qeverisė sė Kosovės duhet tė jenė: energjia elektrike, respektimi i ligjit dhe shėndetėsia.
Nė kėtė hulumtim kanė marrė pjesė gjithsej 998 persona nga tė gjitha grupet etnike.

 
Shkup: Kuvendi miratoi qeverinė e koalicionit VMRO-DPMNE - BDI
 

Parlamenti i Maqedonisė aprovoi tė shtunėn pėrbėrjen e qeverisė sė re, tė paraqitur nga kryeministri Nikola Gruevski.
78 deputetė tė pranishėm nė seancė, votuan pėr kabinetin e ri tė koalicionit VMRO-DPMNE dhe Bashkimit Demokratik pėr Integrim.

 

Shkup: “ZGJOHU” pėrshėndet  miratimin e Ligjit pėr Pėrdorimin e Gjuhės Shqipe

 

Lėvizja Qytetare ZGJOHU! nė Shkup mirėpret zgjedhjen e Qeverisė sė Maqedonisė nga ana e Parlamentit tė vendit dhe nė veēanti pėrgėzon faktin qė e ardhmja e vendit do tė ndėrtohet nga tė pėrzgjedhurit e dy komuniteteve mė tė mėdha tė Maqedonisė.
Lajmi pėr miratimin e Ligjit pėr Pėrdorimin e Gjuhės Shqipe ėshtė njė ogur i mirė dhe shpresėdhėnės tė cilin komuniteti shqiptar nė Maqedoni e ka pritur prej vitesh. Ky hap mbjell optimizėm dhe na obligon pėr tė ndėrtuar mbi kėtė tė arritur. ZGJOHU! uron qė ky koalicion pėrfundimisht tė arrin implementimin e frymės sė barabarėsisė sė komuniteteve qė ėshtė rruga e vetme drejtė familjes euroatlantike.

 

Ahmeti: Ligji pėr shqipen arritje e madhe pėr shqiptarėt nė Maqedoni

 

Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti, ka pėrshėndetur miratimin e ligjit, i cili sipas tij, ėshtė e arritur e madhe pėr shqiptarėt e Maqedonisė.
Ahmeti tha se ligji i miratuar zyrtarizon gjuhėn shqipe nė Kuvendin e Maqedonisė nė tė gjitha nivelet.
"Seancat e Kuvendit dhe komisioneve do tė udhėhiqen edhe nė gjuhėn shqipe. Edhe ligjet dhe amendamentet qė propozohen nga qeveria do jenė nė shqip", tha ai.
Ahmeti shpreson se sekretariati i qeverisė pėr implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit do tė arrije shumė shpejtė ta jetėsojė ligjin. "Nuk ndalemi kėtu, kanė mbetur edhe shumė punė pėr t’u bėrė", thotė ai.
Ndėrkaq, duke iu kundėrpėrgjigjur akuzave tė liderit tė PDSH-sė lidhur me miratimin e Ligjit pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe Ahmeti tha se “Thaēi ka pasur shansin qė tė sjellė njė ligj tė tillė pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe, por ai kėtė nuk e bėri”.

 

Parlamenti maqedonas miratoi ligjin pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe

 

Parlamenti i Maqedonisė tė premten me shumicė votash miratoi Ligjin pėr pėrdorimin zyrtar tė gjuhės shqipe.
Pėr ligjin pėr pėrdorimin e gjuhės shqipe kanė votuar 75 deputetėt e pranishėm, pa asnjė votė kundėr.

 

Fuqia e UNMIK-ut tashmė ėshtė zhdukur, tha Zanier nė KS

 

Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier, tha nė Kėshillin e Sigurimit se hyrja nė fuqi e Kushtetutės sė Kosovės, mė 15 qershor, ka pamundėsuar ushtrimin e misionit tė administratės sė OKB-sė.
“Unė dhe stafi im e monitorojmė punėn e autoriteteve kosovare dhe ndėrmjetėsojmė nė konfliktet eventuale”, tha Zanieri, nė seancėn pėr Kosovėn tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.
Ai ka pranuar se kapaciteti i tij pėr tė imponuar ndonjė zgjidhje, tashmė, ėshtė zhdukur. Zanier deklaroi se pėrveē nivelit qendror, administrimi i UNMIK-ut ėshtė zhdukur edhe nė nivel lokal dhe nė enklavat serbe.
Kreu i UNMIK-ut nė Kosovė tha se misioni i tij vazhdon tė mbajė autoritetin ekzekutiv, sa i pėrket sundimit tė ligjit dhe policisė, por ELUEX-i nė tė ardhmen synon t’i marrė kėto detyra.
Ai ka paralajmėruar dėshirėn qė tė bashkėpunojė me EULEX-in. Gjithashtu, Zanier tha se NATO ka ofruar siguri pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės nė pajtim me Rezolutėn 1244. Njė rol tjetėr i UNMIK-ut, ai tha se do tė jetė udhėheqja e procesit tė dialogut Prishtinė- Beograd dhe tė pėrfshijė palėt e interesit nė shumė lėmi.
Zanier tha se dialogun nė Kosovė e kanė vėshtirėsuar gatishmėria e serbėve qė bisedimet tė drejtohet nga UNMIK-u dhe qėndrimi i Prishtinės qė dialogu me pakicėn serbe mund tė drejtohet vetėm nga institucionet kosovare ose Misioni i BE-sė.
Nė lidhje me sundimin e ligjit, Zanier tha se shumica e policėve tė komuniteteve refuzojnė tė marrin urdhra nga autoritet kosovare, ndėrsa dy pikat kufitare tė Kosovės me Serbinė janė jashtė kontrollit tė autoriteteve kosovare dhe nė to po zhvillohet kontrabanda, pasi qė mė parė janė djegur nga protestuesit serbė.
Nė takimin e sotėm tė Kėshillit tė Sigurimit, Kosova pėrfaqėsohej nga ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni. Ministri Hyseni tha se shumė shtete e kanė njohur Kosovėn dhe po presin qė shumė tė tjera ta njohin nė muajt qė vijnė.
Ai tha se institucionet e Kosovės janė tė vetėdijshme se pavarėsia nuk do tė zgjidhė shumicėn e problemeve dhe se ka ende punė pėr tė bėrė nė mėnyrė qė tė riparojmė ekonominė e shkatėrruar dhe keqmenaxhuar nga regjimi i Millosheviqit.
“Shteti mė i ri, sot, nė botė ka nevojė pėr investime tė huaja dhe me kėtė rast jam i lumtur qė konferenca e donatorėve ishte njė sukses i madh pėr rimėkėmbjen e ekonomisė sė Kosovės”, tha.
Hyseni rikonfirmoi edhe njė herė se mjetet e ndara nga konferenca e donatorėve do tė shkojnė nė vendin e duhur dhe do tė ketė transparencė dhe llogaridhėnie pėr kėto mjete. “Kosovarėt janė tė pėrkushtuar qė tė punojnė ngushtė me shefin e UNMIK-ut dhe Kosova pret qė tė punojė edhe me misionin e EULEX-it dhe tė tjerėt, qė do tė ndihmojnė stabilitetin nė rajon”, tha Hyseni dhe shtoi se “Kosova do t’ia zgjatė dorėn e bashkėpunimit edhe Serbisė dhe nuk do tė sprapset nga pėrkushtimi pėr njė miqėsi me tė gjitha vendet fqinje”.
Hyseni ka vlerėsuar se Prishtina ėshtė e gatshme pėr tė hyrė nė bisedime me Serbinė, si dy shtete tė pavarura.
Pėr dallim nga pėrfaqėsuesi i Kosovės, nė seancėn e Kėshillit tė Sigurimit, ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremiq, ka kritikuar raportin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, i cili nuk e konsideron si shkelje tė Rezolutės 1244 miratimin e Kushtetutės sė Kosovės, por vetėm raporton se miratimi i saj ka pamundėsuar misionin e OKB-sė.
Ai tha se shteti i tij po pret negociata pėr definimin e pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės, i cili duhet tė marrė bekimin e Kėshillit tė Sigurimit. Jeremiq ka kėrkuar qė shteti i tij tė pėrfshihet nė rikonfigurimin e UNMIK-ut dhe nė kėtė drejtim paralajmėroi njė takim tė Zanierit me ministrin serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq.
Gjatė fjalimeve tė tyre shumica e ambasadorėve kanė pėrgėzuar arritjet nė Kosovė qė nga shpallja e pavarėsisė dhe kanė mbėshtetur planin pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut.

 

Tina Kaidanow edhe zyrtarisht ambasadore e SHBA-ve nė Prishtinė

 

Pas konfirmimit nga Departamenti Amerikan i Shtetit, Tina Kaidanow qė nga sot edhe zyrtarisht ėshtė ambasadore e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Prishtinė, pasi qė dorėzoi letrat kredenciale tek presidenti Fatmir Sejdiu.
Kaidanow ka qenė shefe e Zyrės Amerikane nė Prishtinė. Ajo ėshtė ambasadorja e parė e SHBA-ve nė Kosovė.

 

Bush kėrkon nga Senat tė ratifikojė sa mė shpejt ftesėn pėr anėtarėsim tė Shqipėrisė nė NATO

 

Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, i ka kėrkuar Senatit tė ratifikojė sa mė shpejt ftesėn pėr anėtarėsim tė Shqipėrisė dhe Kroacisė nė NATO.
Bush ka deklaruar se vendimi do tė nxiste reformat ushtarake dhe politike nė kėto dy vende. Protokollet e pranimit u miratuan nė Bruksel mė 9 tė kėtij muaji. Nė njė deklaratė tė botuar nga Shtėpia e Bardhė nė faqen e saj tė internetit, thuhet se Shqipėria dhe Kroacia shėrbejnė si dy shembuj tė tjerė vendesh tė motivuara nga pranimi nė NATO pėr tė ēuar pėrpara reformat e vėshtira politike, ekonomike dhe ushtarake.

 

TMK u sugjeron pjesėtarėve tė vet tė gjejnė punė

 

Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė, tė gjithė pjesėtarėve tė vet ua ka dėrguar njė letėr, pėrmes sė cilės u sugjerohet tė nisin tė kėrkojnė vende tė tjera tė punės, bėn tė ditur nė numrin e sotėm gazeta Express.
Ndėrkohė, sipas kėsaj gazete, vetė Shtabi dhe Qeveria, ende nuk janė duke u pajtuar se si do tė duket Ligji pėr pensionim tė pjesėtarėve tė TMK-sė.
Siē bėn tė ditur Express, letra iu ėshtė dėrguar pjesėtarėve tė TMK-sė rreth tri javė mė parė, ndėrsa nė letėr ndėr tė tjera sugjerohet qė, tė gjithė pjesėtarėt aktualė tė TMK-sė janė tė lirė qė deri nė fund tė kėtij viti, tė kėrkojnė dhe tė gjejnė punė tė tjera.
Shpėrndarjen e kėsaj letre e ka konfirmuar edhe Enver Dugolli, shef i Zyrės pėr Informim tė TMK-sė. Ai ka sqaruar se njė letėr e tillė sugjeruese u ėshtė dėrguar tė gjithė pjesėtarėve, pa dallim moshe ose rangut.
“Kjo letėr ėshtė thjesht si lajmėrim dhe u mundėson tė mos mbesin peng duke pritur, por nėse duan, tė gjejnė punė”, ka thėnė Dugolli.

 

15 gjyqtarė dhe 9 prokurorė tė rinj u betuan para presidentit tė Republikės

 

Pesėmbėdhjetė gjyqtarė dhe nėntė prokurorė tė Kosovės pėr herė tė parė dhanė sot betimin para kryetarit tė vendit, pas pėrzgjedhjes sė tyre nga Kėshilli Gjyqėsor. Sejdiu tha se “sot me ju fillon njė epoke e re nė sistemin gjyqėsor” dhe iu premtoi mbėshtetjen e plotė tė tij dhe institucioneve tjera tė vendit. Ndėrkaq, Rexhep Haxhimusa, kryetar i Gjykatės Supreme tė Kosovės, tha se kjo ėshtė hera e parė nė historinė e shtetit tė Kosovės qė betimi i bartėsve tė gjyqėsorit jepet para kryetarit, e jo para pėrfaqėsuesit special tė OKB-sė siē ishte praktikė deri tani.

 

Gjenerali Andoque: KFOR-i do ta kryej pjesėn e mbetur tė kanalit tė ujėsjellėsit nė Suhadoll

 

Komandanti i bazės ushtarake tė KFOR-it francez “Belvedere”, Alexander Andoque, i cili ėshtė edhe zėvendėskomandant i KFOR-it nė veri, ka thėnė se “KFOR-i do ta kryej pjesėn e mbetur tė kanalit tė ujėsjellėsit qė kalon nėpėr Suhodoll, i cili ėshtė mė rėndėsi pėr gjithė popullatėn, mirėpo duhet gjetur mėnyrat qė kjo tė bėhet nė koordinim me UNMIK-un dhe SHPK-nė sa i pėrket aspektit tė sigurisė”.
Ai ka sqaruar se pasi kanė dalur dje pėr tė filluar punėn, situata ėshtė komplikuar pasi aty kanė dalur disa njerėz, ndėrkohė qė UNMIK-u ka filluar tė bisedoj me pėrfaqėsuesit e tyre.
Serbėt kishin nxjerrė nė rrugė dje fėmijė dhe gra pėr tė penguar KFOR-in qė tė vazhdojė punėn nė hapjen e kanalit. Ata kanė sulmuar me gurė edhe ekipet e gazetarėve shqiptarė.
Ndėrkohė, banorėt e fshatrave Gushavc e Vinarc, kanė ripėrsėritur se nė rast se nuk vazhdojnė punėt e mbetura nė realizmin e projektit tė ujėsjellėsit, ata do tė dalin tė punojnė vetė dhe nėse pengohen nga serbėt, siē u pengua KFOR-i, do t’ua ndėrpresin atyre rrymėn dhe ujin.

 

Rreth 38 milionė euro humbje pėr shkak tė mosfunksionimit tė Doganės nė veri tė Kosovės

 

Nė mungesė tė funksionimit tė Doganės kosovare nė veri tė Kosovės, apo nė Portat 1 dhe 31 (nė komunat e Zubin-Potokut dhe tė Leposaviqit), fakt ky i cili "ėshtė nė fuqi" qė prej 19 shkurtit, kur grupet e ekstremistėve serbė sulmuan dhe dogjėn kėto dy pika kufitare, nė kundėrpėrgjigje ndaj shpalljes dhe njohjes sė shtetit tė Kosovės dhe nė respektim tė politikės sė Qeverisė sė Serbisė tė kryeministrit Koshtunica, tė konfrontimit me ēdo mjet me pavarėsinė e Kosovės, veriu i Kosovės ėshtė shndėrruar nė njė lloj "zone ideale" pėr kontrabandimet e tė gjitha llojeve, dhe pėr krimin e organizuar, shkruan gazeta "Zėri".
Siē edhe mund tė merret me mend, krimi i organizuar ka bashkuar kontrabandistėt e tė gjitha komuniteteve, duke i ndėrlidhur ata, sipas tė gjitha gjasave, me strukturat paralele serbe nė kėtė pjesė tė Kosovės. Sipas burimeve perėndimore, buxheti i Kosovės ėshtė duke u dėmtuar pėr ēdo ditė nga mungesa e tė hyrave qė janė inkasuar nė vendkalimet kufitare nė Portat 1 dhe 31, nė kėto dy komuna veriore. Mesatarja e humbjeve apo e dėmit javor i afrohet 1.8 milionė eurove. Nėse kjo shumė mesatare shumėzohet me 21 javė prej se Dogana kosovare ėshtė detyruar ta braktisė kėtė pjesė tė Kosovės, atėherė mund tė llogaritet lehtė qė buxheti i sivjetmė i vendit ka pėsuar, deri mė tash, dėme nė vlerė prej diku rreth 38 milionė eurove.

 

Kėshillit i Sigurimit diskuton sot pėr Kosovėn

 

Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė diskuton sot pėr raportin e kreut tė OKB-sė Ban Ki Mun pėr gjendjen nė Kosovė
Raporti pėrqendrohet nė procesin e rikonfigurimit tė misionit tė UNMIK-ut dhe zhvillimeve qė i kanė paraprirė kėtij procesi.
Ban Ki-Mun thotė se me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, autoritetet kosovare i kanė marrė UNMIK-ut pushtetin nė mėnyrė efikase.
Sipas raportit, serbėt e Kosovės kanė sfiduar misionin e OKB-sė duke forcuar strukturat e tyre paralele nė veri tė vendit.
Kėto zhvillime, sipas sekretarit tė pėrgjithshėm, kanė ndikuar nė krijimin e njė realiteti tė ri, nė tė cilin siē ka thėnė Ban Ki-Mun, "UNMIK nuk mund tė funksionojė mė nė mėnyrė efektive sikur nė tė kaluarėn".
Ai propozon qė kompetencat nė fushėn e policisė dhe tė drejtėsisė t'i barten misionit tė Bashkimit Evropian, EULEX, i cili siē thuhet do tė veprojė "nėn ombrellėn e OKB-sė".
Nė takim, do tė marrė pjesė edhe shefi i UNMIK-ut Lamberto Zanier dhe ministri i Jashtėm i Republikės sė Kosovės Skender Hyseni.
Ministri i Jashtėm serb Vuk Jeremiq, ka paralajmėruar se do tė kundėrshtojė rikonfigurimin e UNMIK-ut pa pėlqimin e Kėshillit tė Sigurimit.
Por autoritetet nė Prishtinė presin qė pas kėsaj seance, procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut tė lėvizė me njė dinamikė mė tė shpejtuar.

 

BE miraton praninė zvicerane nė Kosovė, nė kuadėr tė EULEX-it

 

Bashkimi Evropian miratoi praninė e Zvicrės nė misionin evropian pėr rend dhe ligj nė Kosovė, EULEX. Vendimi u mor pa debate nė takimin e sotėm tė ministrave tė brendshėm tė BE-sė.
Zvicra do tė dėrgojė disa dhjetėra vetė nė misionin EULEX, qė do tė ketė rreth 1900 ekspertė.
Zvicra u bashkohet nė kėtė mėnyrė vendeve qė nuk janė anėtare tė BE-sė, por po kontribuojnė nė misionin evropian nė Kosovė. Nė mesin e kėtyre vendeve janė Shtetet e Bashkuara, Norvegjia dhe Turqia.

 

Rupel: Kosova ishte sfida mė e madhe e presidencės sllovene

 

Shefi i diplomacisė sllovene Dimitrij Rupel ėshtė shprehur se Kosova ka qenė sfida mė e madhe e presidencės sllovene me Bashkimin Evropian. "Megjithė pikėpamjet e ndryshme tė disa shteteve anėtare nė lidhje me pavarėsinė, Sllovenia si kryesuese ia doli tė arrijė unitetin e BE-sė sa i pėrket synimeve kryesore tė politikės sė ardhshme evropiane", ka thėnė Rupel.

 

Caplin: 1500 pjesėtarė tė TMK-sė nuk do tė pėrfshihen nė FSK

 

Procesi i transformimit tė TMK-sė nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės (FSK) ėshtė pėrgjegjėsi e NATO-s, ndėrsa Zyra Koordinuese e TMK-sė do tė mbyllet nė fund tė kėtij viti, thotė koordinatori i TMK-sė gjeneralmajor Nick Caplin.
Mirėpo gjatė kėtij transformimi, i cili parashihet tė pėrfundojė kah gjysma e vitit tė ardhshėm, rreth 1. 500 pjesėtarė aktivė tė TMK-sė nuk do tė pėrfshihen nė kėtė forcė tė sigurisė, tha Caplin nė njė takim me zv/ministrin e Punės dhe Mirėqenies Sociale, Gjergj Dedaj.
Nė kėtė takim Caplin ka sqaruar se procesi i transformimit tė TMK-sė do tė financohet nga Fondi i Mirėbesimit tė NATO-s, dhe do tė jetė njė proces qė do tė zgjasė dy deri nė tri vjet, ku do tė jenė tė pėrfshirė dhe tė pėrkrahur materialisht edhe pjesėtarėt qė mbesin jashtė strukturimit nė FSK.
"Ėshtė nė fazėn pėrfundimtare tė hartimit Projektligji pėr pensionimin e hershėm tė pjesėtarėve tė TMK-sė, i cili shumė shpejt do tė procedohet pėr miratim nė Qeverinė e Kosovės, kurse implikimet buxhetore tė kėtij projektligji do tė jenė pėrgjegjėsi e Qeverisė suaj dhe jo e bashkėsisė ndėrkombėtare. Ėshtė e rėndėsishme qė nė kėtė fazė tė dihet kostoja afatmesme financiare e kėtij projektligji, kurse ne jemi tė gatshėm tė ofrojmė tė gjitha tė dhėnat relevante sa i pėrket proceseve qė janė zhvilluar dhe pritet tė zhvillohen gjatė kėtij transformimi tė TMK-sė", ėshtė shprehur gjeneralmajori Nick Caplin.

 

Serbėt pengojnė KFOR-in pėr hapjen e kanalit tė ujėsjellėsit nė Suhodoll

 

Nė fshatin Suhodoll, nė veri tė Mitrovicės, tė enjten, me kėrkesėn e UNMIK-ut, pjesėtarėt e KFOR-it kanė vazhduar pėrfundimin e pjesės sė mbetur tė punėve tė ujėsjellėsit, mirėpo pas njė kohe tė shkurtėr, punimet janė ndėrprerė nga banorėt serbė tė kėtij fshati, tė cilėt edhe mė parė kanė qenė shkaktarė tė ndėrprerjes sė punimeve, pa asnjė arsye tė vetme.

 

Kentera: Mali i Zi tė njohė sa mė parė Kosovėn

 

Ėshtė nė interesin mė tė mirė tė Malit tė Zi, por edhe tė Serbisė, qė Podgorica sa mė parė tė njohė Kosovėn si shtet tė pavarur, ka vlerėsuar drejtori i Qendrės pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare, Savo Kentera. Ai ka thėnė se nė kėtė apo nė atė mėnyrė Mali i Zi ka luajtur njė rol shumė tė rėndėsishėm nė rajon, duke treguar se ėshtė i gatshėm qė tė mendojė racionalisht jo vetėm pėr tė ardhmen e vet, por edhe pėr tė ardhmen e tėrė rajonit.
"Vetėm kur tė gjitha vendet e rajonit tė njohin Kosovėn si shtet tė pavarur, do tė mund tė flasim pėr rajonin stabil. Kjo do tė thotė qė edhe Serbia nė njė moment duhet tė vendosė marrėdhėnie me Kosovėn, sidomos tani kur forcat proevropiane nė atė vend angazhohen qė Serbia tė bėhet pjesė e Evropės", ėshtė shprehur Kentera pėr gazetėn "Vijesti". Sipas vlerėsimit tė tij, vetėm pasi Mali i Zi tė njohė Kosovėn dhe pasi tė stabilizohet rajoni, mund tė priten investime nga tregu perėndimor.

 

Tėrnava: Shumė shtete tė botės islame do ta njohin sė shpejti pavarėsinė e Kosovės

 

Bashkėsia Islame e Kosovės nė vazhdimėsi po lobon te vendet islame pėr njohjen e shtetit mė tė ri nė botė, tha kreu i saj Naim Tėrnava pas takimit me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės Jakup Krasniqi.
“Ne nė vazhdimėsi po punojmė sė bashku me institucionet e Kosovės qė sa mė shumė vende tė botės islame ta pranojnė Kosovėn”, theksoi Naim Tėrnava, duke falėnderuar legjislativin pėr punėn qė ka bėrė deri tani nė nxjerrjen e ligjeve shumė tė rėndėsishme pėr vendin.
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka vlerėsuar lart punėn e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, si njė institucion shumė i rėndėsishėm pėr qytetarėt e vendit dhe ka premtuar bashkėpunim tė vazhdueshėm me te.
Me kėtė rast kryeparlamentari Krasniqi i ka dhuruar Bashkėsisė Islame tė Kosovės njė kopje tė Deklaratės sė Pavarėsisė. Kėtė gjest Myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava e ka vlerėsuar si dhuratėn mė tė madhe tė pranuar deri tani, pėr tė cilėn ėshtė pritur shekuj me radhė.

 

Shqipėria mirėpret ratifikimin e marrėveshjes pėr heqje vizash me Maqedoninė

 

Nė Shqipėri, ratifikimi i marrėveshjes nga ana e Parlamentit tė Maqedonisė pėr heqjen e vizave ėshtė mirėpritur jo vetėm nga njerėzit e zakonshėm dhe biznesi qė pritet tė pėrfitojnė nga kjo masė lehtėsuese, por dhe nga autoritetet dhe politika zyrtare e Tiranės.
Nė njė prononcim pėr BBC, kryetari i Komisionit tė jashtėm parlamentar, Preē Zogaj, e konsideroi si njė lajm shumė tė mirė heqjen e vizave me shtetin fqinj, duke shprehur angazhimin e Kuvendit tė Shqipėrisė pėr ratifikim sa mė tė shpejtė tė marrėveshjes nė mėnyrė qė ajo tė jetė sa mė shpejt praktike.

 

Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi u kthyen nga vizita zyrtare nė Uashington

Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi u kthyen sot pasdite nga vizita disaditėshe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Nė aeroportin e Prishtinės, ata u pritėn me nderimet shtetėrore nga Garda Kombėtare si dhe nga zyrtarėt mė tė lartė tė Kuvendit dhe tė kabinetit qeveritar.
Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi, e vlerėsuar si historike vizitėn e tyre nė Uashington, ku janė takuar me presidentin Xhorxh Bush, sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs dhe sekretarin e Mbrojtjes, Robert Gejts.
Presidenti Sejdiu tha se takimet me presidentin Bush, sekretaren Rajs dhe sekretarin Gejst nxorėn nė pah pėrkushtimin e Shteteve tė Bashkuara nė mbrojtje tė integritetit territorial dhe tė zhvillimit tė gjithanshėm tė Kosovės.
Edhe kryeministri Thaēi vuri nė dukje mbėshtetjen e fuqishme qė morėn nga Shtetet e Bashkuara dhe presidenti Bush pėr shtetin e pavarur e demokratik tė Kosovės.
Presidenti dhe kryeministri i Kosovės theksuan se pas kėsaj vizite do tė ketė edhe mė shumė njohje tė pavarėsisė dhe shtetėsisė sė vendit tonė.

 

Thaēi: Maqedonia dhe Mali i Zi sė shpejti do ta njohin Kosovėn

23 korrik 2008

Presim shumė shpejtė njohjen e shtetit tė Kosovės nga Maqedonia dhe Mali i Zi, ka deklaruar kryeministri, Hashim Thaēi, menjėherė pas kthimit nė Prishtinė nga vizita zyrtare nė Uashington.
"Me autoritetet e Shkupit dhe Malit tė Zi kemi ndėrtuar raporte shumė tė mira dhe sė shpejti presim njohjen e shtetit tė Kosovės nga kėto dy vende”, tha Thaēi.

 

Zanier bisedoi me qeveritarėt serbė nė Beograd pėr procesin e rikonfigurimit tė UNMIK-ut

23 korrik 2008

Shefi i UNMIK-ut Lamberto Zanier diskutoi sot me zyrtarėt qeveritarė nė Beograd rreth procesit tė rikonfigurimit tė pranisė civile ndėrkombėtare nė Kosovė, njoftuan mediat serbe.
Ministria e Jashtme e Serbisė njoftoi se Zanier ka thėnė se qėllimi kryesor i UNMIK-ut ėshtė ruajtja e paqes dhe stabilitetit, ndėrsa misioni i OKB-sė do tė punojė nė bazė tė neutralitetit tė plotė statusor dhe vetėm nė kuadėr tė mandatit sipas rezolutės 1244.
Ai u takua nė Beograd me ministrin e Jashtėm tė Serbisė Vuk Jeremiq dhe ministrin serb pėr Kosovėn Goran Bogdanoviq.
"Ministrat serbė edhe njė herė kanė shprehur pakėnaqėsinė pėr shkak tė vendimit tė njėanshėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm Ban Ki Mun qė tė fillojė procesin e rikonfigurimit pa vendim tė Kėshillit tė Sigurimit", cituan mediat serbe njoftimin e ministrisė sė Jashtme tė Serbisė.

 

Shkup: Hiqen vizat pėr shtetasit e Shqipėrisė

23 korrik 2008

Parlamenti nė Maqedoni ka ratifikuar marrėveshjen mes Maqedonisė dhe Shqipėrisė qė parashikon regjim pa viza pėr qytetarėt e dy vendeve.
Marrėveshja nėnkupton se shtetasit e njė vendi nuk do tė kenė nevojė pėr viza pėr tė hyrė nė vendin tjetėr ku do tė mund tė qėndrojnė 90 ditė brenda njė periudhe prej gjashtė muajsh.
Gjithashtu, parashikohet qė banorėt e zonave kufitare, tė mund tė kalojnė nė vendin fqinj vetėm me karta identiteti.
Marrėveshja qė u ratifikua, u votua nga deputetėt e VMRO DPMNE-sė dhe BDI-sė.
Ajo do tė hyjė nė fuqi pasi tė ratifikohet edhe nga parlamenti nė Shqipėri.

 

UNMIK-u ndėrprenė lėshimin e dokumenteve tė udhėtimit

23 korrik 2008

Administrata e OKB-sė nė Kosovė njoftoi se ka ndėrprerė lėshimin e dokumenteve tė udhėtimit tė UNMIK-ut.
"Pas vendimit tė Ministrisė sė Brendshme tė Kosovės, mė 14 korrik, sipas tė cilit pasaportat e Republikės sė Kosovės do tė fillojnė t'u lėshohen qytetarėve gjatė kėtij muaji, UNMIK-u ka vlerėsuar se de facto do tė ishte e pamundur tė vazhdohet me lėshimin e dokumenteve tė udhėtimit nga UNMIK-u", thuhet nė komunikatėn e UNMIK-ut.
Ky vendim nuk prek vlefshmėrinė e dokumenteve tė udhėtimit qė janė nė qarkullim.

 

Lėvizja ZGJOHU i kėrkon Maqedonisė ta njoh pavarėsinė e Kosovės

23 korrik 2008

Lėvizja Qytetare “Zgjohu” nga Shkupi ka kėrkuar nga Qeveria e Maqedonisė qė menjėherė ta njohė shtetin e Kosovės, duke u bashkėrenditur me aleatėt dhe miqtė perėndimorė. Nė njė komunikatė pėr shtyp tė kėsaj lėvizjeje, thuhet se qeveria duhet ta respektojė vullnetin e sė paku njė tė tretės sė popullatės nė Maqedoni.
“Lėvizja Qytetare “Zgjohu” inkurajon qeverinė qė tė mos ngurojė dhe kalkulojė me njohjen e Kosovės; qė tė respektojė vullnetin e sė paku njė tė tretės sė popullatės sė saj dhe tė veprojė nė pėrputhje me interesat shtetėrore”, thuhet nė kėrkesėn e Lėvizja Qytetare “Zgjohu”. Zgjohu vlerėson se njohja e Kosovės nga Maqedonia ndikon nė pėrmirėsimin dhe thellimin e marrėdhėnieve fqinjėsore mes tė dyja vendeve.

 

SHBA dhe BE kėrkojnė nga Serbia arrestimin e tė akuzuarit tjetėr, Ratko Mlladiq

23 korrik 2008

SHBA-tė dhe BE-ja i kanė kėrkuar Serbisė qė tė pasojė arrestimin e ish-udhėheqėsit serb tė Bosnjės, Radovan Karaxhiq, me ndalimin sa mė shpejt qė tė jetė e mundur tė komandantit tė tij tė luftės, Ratko Mlladiq.
I ngarkuari amerikan nė OKB, Zalmay Khalilzad tha se SHBA ishte gėzuar nga arrestimi i Karaxhiqit dhe shpresonte qė gjenerali Mlladiq tė kishte sė shpejti tė njėjtėn fat. Ndėrkohė Franca tha se BE pret arrestime tė tjera tė kriminelėve tė luftės.
BBC njofton nga Beogradi se nė Serbi po spekulohet se edhe dy tė akuzuar nga “lista e Hagės” – Ratko Mlladiq dhe Goran Haxhiq, tė cilin Tribunali e akuzon pėr pastrime etnike nė Kroaci -, do tė mund tė gjendeshin prapa grilave.
Mirėpo, pėrkundėr asaj qė zyrtarėt e Beogradit thonė se Karaxhiqin e kanė arrestuar, duke ndjekur gjurmėt e tė akuzuarit tjetėr, Ratko Mlladiē, ish gjenerali ka lidhje shumė tė forta me qarqet e caktuara nė Ushtrinė e Serbisė, ndaj edhe mund tė pritet se gjatė arrestimit ai do tė bėjė rezistencė shumė mė tė madhe, thekson BBC.

 

Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi sot kthehen nga vizita zyrtare nė SHBA

23 korrik 2008

Presidenti i Republikės Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi, sot nė orėt e pasdites kthehen nga vizita zyrtare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Gjatė vizitės nė Uashington, presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi janė pritur nė Shtėpinė e Bardhė, nga presidenti amerikan Xhorxh Bush, si dhe kanė zhvilluar takime me sekretaren amerikane tė Shtetit Kondoliza Rajs, me sekretarin amerikan tė Mbrojtjes, Robert Gejts dhe me zyrtarė tjerė tė lartė tė shtetit amerikan.
Ceremonia e pritjes sė delegacionit shtetėror tė Kosovės do tė organizohet nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės. Sejdiu dhe Thaēi mė pastaj do tė prononcohen pėr media.
Pėrfaqėsues tė partive politike nė Kosovė dhe analistė e kanė vlerėsuar me notėn mė tė lartė vizitėn e liderėve tė Kosovės nė SHBA dhe takimin e tyre me presidentin Xhorxh Bush.
Ata e cilėsojnė kėtė vizitė historike dhe me ndikim tė veēantė. Subjektet politike vlerėsojnė se ky ishte kulmi i pėrkrahjes amerikane pėr popullin e Kosovės, por ato thonė se ky ėshtė edhe njė obligim i madh pėr institucionet dhe pėr qytetarėt e Kosovės, pėr tė ndėrtuar njė shtet funksional.

 

Fried: Tė merret pėrsėri kontrolli nė veri tė Kosovės

23 korrik 2008

Shtetet e Bashkuara dėshirojnė qė bashkėsia ndėrkombėtare pėrsėri ta marrė kontrollin ndaj veriut tė Kosovės, i banuar me popullatė shumicė serbe, tha zyrtari i lartė i Departamentit amerikan tė shtetit, Daniel Frid.
"Veriu i Kosovės ėshtė tash hapėsirė pa ligj dhe duhet tė ketė prani nė veri", i tha ai AFP-sė nė Bruksel, ku po bisedon me zyrtarė tė Bashkimit Evropian dhe tė NATO-s.
"Ne nuk mund tė lejojmė qė situata nė Kosovė tė dalė jashtė kontrollit. Gjėrat do tė fillojnė tė pėrkeqėsohen. Ne nuk mund tė presim", tha mė tutje Daniel Fried.
Sipas tij, "rikonfigurimi" i misionit tė OKB-sė nė Kosovė, "duhet tė ndodhė", pėr tė krijuar kushte pėr vendosjen e misionit tė Bashkimit Evropian, nė tė cilin kanė rol edhe Shtetet e Bashkuara.
"Situata duhet tė kthehet nė normalitet tė qėndrueshėm", tha Frid duke theksuar se bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė "ndėrmarrė hapa tė kujdesshėm pėr zgjidhje" tė kėsaj ēėshtjeje.

 

Kushner: Miqtė tanė serbė synojnė tė na bėjnė tė paligjshėm

23 korrik 2008

Shefi i diplomacisė franceze Bernad Kushner, vendi i tė cilit kryeson me Bashkimin Evropian, tha se ėshtė befasuese qė Serbia ka ndėrmend tė kėrkojė qė Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė Hagė tė shprehet pėr legalitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. "Miqve tanė serbė u them qė pak ėshtė e ēuditshme qė ata synojnė qė tė na bėjnė tė paligjshėm, neve qė dėshirojmė qė ata tė vijnė te ne", ėshtė shprehur Kushner nė prag tė takimit tė sotėm tė ambasadorėve tė BE-sė pėr Serbinė. I pyetur nga gazetarėt nėse anėtarėt e BE-sė do tė kėrkojnė nga Beogradi qė tė heqė dorė nga qėllimi pėr tė kėrkuar mendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, Kushner ka thėnė se kėtė tashmė e ka kėrkuar nga ministri i Jashtėm serb Vuk Jeremiq dhe se kėtė "gjithsesi do ta kėrkojnė edhe tė tjerėt".
Kushner tha se tė gjitha vendet e BE-sė dėshirojnė qė Serbia tė jetė nė radhėt e tyre, por ekzistojnė edhe dy tė akuzuar tė tjerė pėr krime lufte qė duhet arrestuar, nė radhėt tė parė Ratko Mlladiqin.

 

"F.Tajms": Pėr humbjen e Kosovės, Serbisė statusi i kandidatit nė BE

23 korrik 2008

Sipas gazetės londineze "Fajnenshėll tajms", Bashkimi Evropian duhet tė aktivizojė Marrėveshjen e Stabilizim-Acociimit dhe tė shfrytėzojė mundėsinė qė Serbisė t'i japė statusin e kandidatit pėr anėtarėsim. E gjithė kjo do t'i ndihmojė Beogradit qė tė pajtohet me humbjen e Kosovės, konstaton gazeta. Por nė afat tė gjatė, gjenerali Mlladiq duhet patjetėr tė arrestohet para se Serbia t'i afrohet anėtarėsimit tė plotė, pohon FT.

 

Shefi i UNMIK-ut viziton Beogradin

23 korrik 2008

Shefi i misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Lamberto Zanier, sot nė Beograd do tė bisedoj me pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Serbisė pėr fillimin e dialogut pėr ēėshtje praktike ndėrmjet Kosovės e Serbisė.
Pėrfaqėsues tė UNMIK-ut thanė se "nuk presin qė Zanier t'i informoj pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Serbisė me planet pėr rikonfigurim tė misionit tė OKB-sė nė Kosovė, pasi kjo ėshtė ēėshtje e brendshme e Kombeve tė Bashkuara".
Zyrtarė tė lartė tė Kosovės kanė thėnė se bisedimet ndėrmjet Prishtinės e Beogradit mund tė zhvillohen vetėm si bisedime ndėrmjet dy shteteve sovrane.
Ndėrkohė, zėvendėskryeministri i Kosovės Hajredin Kuēi ka deklaruar se nuk pret ndonjė rezultat nga kjo vizitė duke shtuar se pėr Kosovėn tash flasin institucionet e saj.

 

Presidenti Bush takon krerėt e Kosovės, rikonfirmon mbėshtetjen e fuqishme pėr pavarėsinė

21 korrik 2008

Presidenti amerikan Xhorxh Bush rikonfirmoi mbėshtetjen e tij pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tėrėsinė territoriale tė saj pas takimit me presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
"Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės. Unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės", tha presidenti Bush pas takimit nė Shtėpinė e Bardhė.
Presidenti Bush shtoi se misioni i Kombeve tė Bashkuara duhet t’i transferohet misionit tė BE-sė, EULEX-it, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
"Unė dua t’ju falėnderoj pėr pėrkrahjen e tė drejtave tė pakicave dhe pėr zbatimin e plotė tė planit Ahtisari. Ne diskutuam pėr njė sėrė ēėshtjesh. Ne diskutuam pėr problemet me tė cilat ndeshet Kosova sot, dėshirėn e saj pėr t’u njohur nga sa mė shumė vende. Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė punojnė me ato vende qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės pėr t’i bindur ato, qė ta njohin sa mė shpejt, qė tė jetė e mundur", tha zoti Bush.
Ai shtoi se nė takim u diskutua pėr ekonominė, arsimin, si dhe pėr aspiratat trans-atlantike si tė Kosovės edhe tė Serbisė, qė Shtetet e Bashkuara i mbėshtesin nė tė dyja rastet.
"U theksova dy udhėheqėsve qė ata ishin ulur poshtė portretit tė Xhorxh Uashingtonit, themeluesit tė Shteteve tė Bashkuara nė liri. Unė e vlerėsoj kurajėn tuaj, rolin tuaj udhėheqės dhe po ju shpreh angazhimin e Shteteve tė Bashkuara se ne do t’ju ndihmojmė pėr realizimin e ėndrrave tuaja", pėrfundoi zoti Bush.
Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu pas kėtij takimi tha se "populli i Kosovės po e ndjek rrugėn e parimeve tė demokracisė dhe tė lirisė".
"I garantojmė presidentit Bush se do tė vazhdojmė nė kėtė rrugė", tha Sejdiu, pėr tė shtuar se "Kosova do tė jetė vend i demokracisė, vend i tė gjithė qytetarėve tė saj".
"Do tė ketė respekt tė veēantė pėr minoritete. Ne jemi shumė tė interesuar qė tė kemi marrėdhėnie tė mira me Republikėn e Serbisė", tha presidenti Sejdiu.
Ndėrkaq kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i falėnderoi Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke e vlerėsuar atė si "rrėfim tė pėrbashkėt tė suksesshėm".
"Takimi me presidentin Bush jo vetėm qė e theksoi faktin se ne jemi ngushtė tė lidhur me Shtetet e Bashkuara, por ne pėrgjithmonė do tė jemi mik i tyre i besueshėm", tha Thaēi.
Takimi me presidentin Bush nė Shtėpinė e Bardhė ishte pika kulmore e vizitės sė krerėve shtetėror tė Kosovės, presidentit Sejdiu dhe kryeministrit Thaēi, gjatė sė cilės ata u takuan edhe me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs dhe sekretarin e Mbrojtjes, Robert Gejts.

 

Presidenti i SHBA-sė Xhorxh Bush pret nė Shtėpinė e Bardhė presidentin dhe kryeministrin e Kosovės

20 korrik 2008

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush, do tė pres nesėr nė Shtėpinė e Bardhė, (nė orėn 19:00), presidentin e Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashin Thaēi.
Sipas Shtėpisė sė Bardhė, pritet qė nė kėtė takim, fokusi do tė jetė nė reformat demokratike nė Kosovė.
Tė premten, delegacioni i lartė i Kosovės u takua me Sekretaren amerikane tė Shtetit, Kondoliza Rajs.
Rajs tha se takimi i saj me presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi ishte moment historik:
“Ėshtė njė moment historik. Jam shumė e kėnaqur tė qėndroj kėtu me presidentin dhe kryeministrin e Kosovės sė re tė pavarur. Populli i Kosovės ka njė rrugė tė gjatė para vetes pėr tė ndėrtuar demokracinė e tij multietnike, por nėse muajt e parė pas pavarėsisė janė ēfarėdo indikacioni, atėherė ata kanė vullnet, dedikim, pėrkushtim dhe aftėsi pėr ta bėrė kėtė. Gjatė bėrjes sė kėsaj, ata do tė kenė mbėshtetje tė fortė nga Shtetet e Bashkuara”, tha Kondoliza Rajs.
“Kemi objektiv qė tė ndėrtojmė njė Kosovė tė vlerave mė sublime demokratike dhe atdhe i tė gjithėve”, tha presidenti Sejdiu.
Kryeministri Thaēi tha tė premten, pas takimit me sekretaren Rajs, se Kosova ėshtė vend i paqes dhe se tashmė ka marrėdhėnie tė mira me fqinjėt e saj. Ai falėnderoi Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen dhėnė qeverisė sė re pėr tė bėrė reforma tė brendshme.
Tė premten delegacionin e Kosovės e priti edhe sekretari i Mbrojtjes, Robert Gejts.

 

Rajs: Ata qė nuk kanė dashur tė shihnin njė Kosovė tė pavarur duhet ta dinė se tashmė ekziston Kosova e pavarur

18 korrik 2008

Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs, ka pritur tė premten nė Departamentin e Shtetit presidentin e Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
"E ardhmja e Kosovės do tė jetė e begatė. Kosova ka popull tė vendosur, udhėheqje tė vendosur dhe miq tė vendosur", tha sekretarja Rajs pas takimit me krerėt e shtetit tė Kosovės.
Sekretarja Rajs, ashtu si presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi e cilėsuan vizitėn nė Departamentin e Shtetit si historike.
Sipas Rajs kjo vizitė ėshtė njė tregues mė shumė i pėrkushtimit amerikan nė Kosovė.
"Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė ta ndihmojnė Kosovėn, ndėrsa ajo vazhdon tė ndėrtojė qeverisje shumetnike dhe institucionet demokratike", tha Rajs.
Nė kėtė frymė ishin dhe deklaratat e udhėheqėsve tė Republikės sė Kosovės.
"Kemi objektiv qė tė ndėrtojmė njė Kosovė tė vlerave mė sublime demokratike dhe atdhe i tė gjithėve", tha presidenti Sejdiu.
Ndėrtimi i strukturave demokratike ėshtė nėnvizuar si garancia e Kosovės pėr t’u pėrfshirė nė arenėn ndėrkombėtare dhe pėr tė ēuar pėrpara procesin e njohjes.
"Mė shumė se 40 vende e kanė njohur Kosovėn, pėrfshirė mbi 2/3 e vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian dhe NATO-s si dhe shumica e shteteve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit", tha Rajs.
Ajo shtoi se do ketė njohje tė reja tė pavarėsisė sė Kosovės, ndėrsa pėr kundėrshtuesit e pavarėsisė tha: "Ata qė nuk kanė dashur tė shihnin njė Kosovė tė pavarur duhet ta dinė se tashmė ekziston Kosova e pavarur dhe do vazhdojė tė jetė."
Ajo shtoi se Bashkimi Evropian ėshtė e ardhmja e Kosovės dhe Serbisė.
"E ardhmja e tė dyja vendeve, Kosovės dhe Serbisė ėshtė nė Evropė", tha Rajs.
Ky qėndrim u shpreh edhe nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi i cili nėnvizoi tė ardhmen euroatlantike tė Kosovės nė fqinjėsi tė mirė me Shqipėrinė, Maqedoninė, Malin e Zi dhe nė tė ardhmen edhe me Serbinė.
Pas takimit me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi u pritėn me nderimet mė tė larta nė Pentagon nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts.

 

Raporti i Ki Munit ka disa paqartėsi pėr shkak tė presionit rus, thotė Qeveria

18 korrik 2008

Qeveria e Kosovės ka vlerėsuar tė premten se raporti i fundit i sekretarit tė pėrgjithshėm tė  Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut ka disa paqartėsi dhe ato vijnė pėr shkak tė presionit dhe bllokadės nga Moska zyrtare.t

 

Ban Ki Mun ka urdhėruar Zanierit qė tė nisė rikonfigurimin e UNMIK-ut

18 korrik 2008

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Mun, njoftoi se ai po vazhdon me planin e tij pėr transferin e funksionit policor nga UNMIK-u nė misionin e Bashkimit Evropian, EULEX.
Siē raporton agjencia Reuters nga Nju Jorku, kėtė synim sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, e paraqiti nė raportin e tij, qė dje u bė publik.
"I kam dhėnė instruksione UNMIK-ut qė tė bashkėpunojė me Bashkimin Evropian me qėllim qė tė mundėsojė qė BE-ja tė marrė rol tė forcuar operacional nė Kosovė nė fushėn e sundimit tė ligjit nėn autoritetin e pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara", tha Ban Ki–Mun.
Derisa shtetet perėndimore, qė e kanė pranuar pavarėsinė e Kosovės, e mbėshtesin kėtė veprim, Serbia dhe Rusia e kundėrshtojnė vendosjen e misionit EULEX nė Kosovė.

 

60 ushtarėt shqiptarė u nisėn nė Ēad

18 korrik 2008

62 ushtarė shqiptarė i janė bashkuar forcave tė drejtuara nga Bashkimi Evropian nė Ēad. Trupat shqiptare do tė qėndrojnė njė vit nė Ēad, ku do ndihmojnė refugjatėt nga Darfuri. Refugjatėt janė tė vendosura nė kampe pranė kryeqytetit ēadian. Ndėrkaq Kuvendi i Shqipėrisė miratoi njė akt normativ, i cili zyrtarizon vėnien nė dispozicion tė hapėsirės tokėsore, detare e ajrore dhe dėrgimin e njė force ushtarake shqiptare, nė rajonin e Gjirit Persik. Kėto hapa janė pjesė e angazhimeve qė shteti shqiptar ka ndėrmarrė nė kuadėr tė koalicionit ndėrkombėtar tė luftės kundėr terrorizmit dhe integrimit tė plotė nė NATO. Aktualisht Shqipėria ka trupa nė misionet paqeruajtėse nė Irak, Afganistan, Ēad dhe Bosnjė e Hercegovinė.

 
Kroacia do t'i njohė pasaportat e reja tė Kosovės

18 korrik 2008

Ministria kroate e Punėve tė Jashtme dhe Integrimeve Evropiane ka bėrė tė ditur se do t'i njohė pasaportat e reja tė Kosovės. Ministria thekson se Qeveria kroate nė mars e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran, andaj konform me kėtė nuk ka pengesė pėr njohjen e dokumenteve tė udhėtimit qė i lėshojnė organet kompetente tė Kosovės. Qeveria kroate edhe mė herėt ka shprehur gatishmėrinė qė tė zhvillojė marrėdhėnie tė gjithanshme bashkėpunimi me Kosovėn dhe konsideron se ky bashkėpunim me asgjė nuk rrezikon marrėdhėniet e mira me cilindo shtet nė rajon, theksohet nė njė komunikatė.

 

Kalamperoviq: Do tė ishte ide e marrė qė kosovarėve t’u pamundėsohet hyrja nė Mal tė Zi

18 korrik 2008

Ministri i Punėve tė Brendshme i Malit tė Zi, Jusuf Kalamperoviq, ka pėrsėritur qėndrimin se shteti i tij do t’i njohė pasaportat e Kosovės. Ai ka thėnė se do tė ishte ide e marrė qė qytetarėve tė Kosovės t’u pamundėsohet hyrja nė Mal tė Zi. "UNMIK-u i njeh kėto dokumente. Si anėtar tė Kombeve tė Bashkuara, ne e respektojmė kėtė gjė”, ka theksuar ai, duke vėnė nė pah se njohja e pasaportave tė Kosovės nuk do tė thotė edhe njohje e pavarėsisė sė Kosovės. "Njėqindmijė turistė kosovarė vijnė ēdo vit nė Mal tė Zi. Ne do t’i humbnim ata”, ka thėnė Kalamperoviq. Ai, po ashtu, ka deklaruar se shumė mall hyn pėrmes Malit tė Zi drejt Kosovės, pėrmes transportit hekurudhor apo rrugor. Ai ka pėrkrahur qėndrimin e Maqedonisė, e cila i njeh pasaportat e Kosovės, por jo edhe pavarėsinė e saj. Njohja e pavarėsisė sė Kosovės, sipas tij, momentalisht nuk ėshtė temė nė Mal tė Zi.

 

Bruksel: Mbahet takim i pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė pėr Kosovėn

18 korrik 2008

Nė Bruksel sot mbahet njė takim i pėrfaqėsuesve tė Bashkimit Evropian, tė NATO-s, tė OKB-sė dhe tė OSBE-sė, pėr pėrcaktimin e bashkėpunimit tė tė gjithė faktorėve ndėrkombėtarė nė Kosovė, e veēanėrisht tė KFOR-it, UNMIK-ut tė rikonfiguruar dhe misionit nė pėrgatitje EULEX.
Pritet qė nė kėtė takim tė marrin pjesė sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, shefi pėr politikė tė jashtme dhe siguri i Bashkimit Evropian, Havier Solana dhe shumė pėrfaqėsues tė tjerė.

 

Krerėt shtetėror tė Kosovės takohen nesėr me sekretaren amerikane tė Shtetit, Kondoliza Rajs

17 korrik 2008

Kryetari i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi dhe ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni, pritet tė takohen nesėr me sekretaren amerikane tė Shtetit, Kondoliza Rajs dhe atė tė Mbrojtjes, Robert Gejts. Ndėrsa, tė hėnėn, do tė takohen nė Shtėpinė e Bardhė me presidentin e SHBA-sė, Xhorxh Bush.
Para udhėtimit pėr nė SHBA, krerėt shtetėror e kanė vlerėsuar tė rėndėsishėm dhe historik takimin me presidentin Bush. Sipas kryeministrit Thaēi, rrjedhat diplomatike pėr Kosovėn do ta marrin kahe tjetėr pozitive pas takimeve tė nivelit tė lartė nė Uashington.

 

Cėrvenkovski: Shkupi sė shpejt me qėndrim pėr Kosovėn

17 korrik 2008

Maqedonia do tė pėrcaktojė qėndrimin e saj ndaj pavarėsisė sė Kosovės nė mbledhjen e parė tė konstituimit tė qeverisė sė re. Ky vendim do tė jetė nė pėrputhje me interesat kombėtare tė vendit dhe nė bashkėpunim me vendet e BE-sė. Kėshtu ka deklaruar nga Durrėsi presidenti maqedonas Cėrvenkovski, pas takimit me Presidentin shqiptar Bamir Topi.

 

Ahmeti: Njohja e pavarėsisė sė Kosovės - proces i pashmangshėm

17 korrik 2008

Njohja e pavarėsisė sė Kosovės, ėshtė njė proces i pashmangshėm, sepse parimisht Maqedonia ka bėrė deklarata mjaft konstruktive, qoftė para zgjedhjeve parlamentare, qoftė para shpalljes sė pavarėsisė, apo dhe mbas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, qė do tė jetė nė tė njėjtėn linjė me SHBA, dhe me komunitetin ndėrkombėtar, ka thėnė pėr Zėrin e Amerikės, lideri i Bashkimit Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti.
“Tani kjo ngjarje e madhe historike ka ndodhur, pavarėsia e Kosovės ėshtė shpallur, ajo ėshtė njohur nga SHBA, nga shumė shtete me influencė tė Bashkimit Evropian, dhe nė kėtė linjė do tė jetė dhe Republika e Maqedonisė”.
Ahmeti thotė se gjatė bisedimeve qė ka pasur me autoritet nė Maqedoni, nuk ka parė ndonjė rezervė nė drejtim tė mosnjohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, por janė paraqitur disa dilema rreth ēėshtjeve teknike, qė, sipas tij, nė tė kaluarėn ndoshta janė politizuar nė mėnyrė tė panevojshme.

 
Topi e Cėrvenkovski kundėr ndarjes sė Kosovės

17 korrik 2008

Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, dhe ai i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, kanė shprehur tė enjten shqetėsimin pėr pėrpjekjet pėr ndarjen e Kosovės.
Presidenti shqiptar, Topi, tha se shteti i Kosovės ėshtė njė realitet i ri nė rajon dhe se ēdo skenar i qarqeve ultra-nacionaliste pėr ndarje ėshtė i pėrjashtuar.
"Nė mėnyrė absolute nuk do tė ketė asnjė shans pėr ndarje, ashtu siē nuk duhet tė ketė ndėrtim tė institucioneve mbi bazat etnike, sikurse qė mendohet nga qarqet ultra-nacionaliste qė tė realizohet nė komunat me shumicė serbe", ka thėnė presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi.
Ndėrkaq presidenti Cėrvenkovski tha se Maqedonia ėshtė e interesuar qė gjendja nė Kosovė, si vend fqinj, tė jetė nėn kontroll.
"Ne shprehim keqardhje pėr pėrpjekjet pėr njė ndarje tė butė tė Kosovės, e cila do tė ndizte qarqet radikale nė rajon", tha presidenti maqedonas.

 

Agjencia Kundėr Korrupcion prezantoi raportin 6 mujor - buxheti ėshtė dėmtuar 6 milionė euro

17 korrik 2008

Agjencia Kundėr Korrupcionit ka prezantuar tė enjten raportin e punės pėr 6 muajt e parė tė kėtij viti, nė tė cilin ėshtė konstatuar se gjatė kėsaj periudhe nė kėtė institucion janė paraqitur rreth 68 raste, 33 janė nė procedurė, ndėrkaq 21 janė dėrguara nė prokurori.
Drejtori i Agjencisė, Hasan Preteni, tha se nga 21 informata tė pėrcjella nė prokurori , buxheti i Kosovės ėshtė dėmtuar rreth 6 milionė euro. Sipas raportit Qeveria prinė me 8 raste tė dėrguara nė prokurori, gjykatat me 6, pushteti lokal 4 raste ndėrkaq me 3 raste ndėrmarrjet publike.

 
Fejt beson se shpejt do tė pasojė njė valė e re e njohjes sė Kosovės

17 korrik 2008

Pėrfaqėsuesi Civil Ndėrkombėtar, Piter Fejt, beson se shumė shpejt do tė pasojė njė valė e re e njohjes sė Kosovės. “Qeveria po bėn atė qė mundet”, ka thėnė pėr Radio Kosovėn, duke u pėrgjigjur rreth angazhimit tė ekzekutivit nė kėtė drejtim.
Fejt ka folur edhe pėr rėndėsinė e anėtarėsimit tė Kosovės nė Bankėn Botėrore dhe ne Fondin Monetar Ndėrkombėtar.
Ai ka shfaqur shpresėn se kėto institucione do t’i pėrgjigjen pozitivisht kėrkesės dhe nga vjeshta Kosova do tė bėhet anėtare me te drejta te plota.

 

KFOR-i i interesuar pėr njė bazė tė pėrkohshme nė Podgoricė

17 korrik 2008

Komanda e KFOR-it ėshtė e interesuar tė ndėrtojė nė Podgoricė njė bazė tė pėrkohshme, tė cilėn do ta shfrytėzonte pėr pushim tė trupave qė kalojnė nėpėr Mal tė Zi pėr nė Kosovė, ose duke u kthyer nga Kosova, ka bėrė tė njohur tė enjten Ministria e Mbrojtjes e Malit tė Zi.
Njė delegacion i lartė i KFOR-it ka vizituar Podgoricėn dhe ka shfaqur interesim edhe pėr shfrytėzimin e kapaciteteve tė Qendrės rajonale pėr stėrvitjen e pilotėve tė helikopterėve, shkruan gazeta malazeze "Vijesti". Nė rast se u lejohet lokacioni, komanda e KF0R-it do tė financonte ndėrtimin komplet apo rikonstruktimin e objekteve ekzistuese ushtarake pėr nevojat e tyre.

 

Edhe Banka Botėrore merr kėrkesėn e Kosovės pėr anėtarėsim

17 korrik 2008

Njė ditė pas Fondit Monetar Ndėrkombėtar edhe Banka Botėrore konfirmon marrjen e kėrkesės sė Kosovės pėr anėtarėsim. Nė njė komunikatė shtypi, thuhet se Banka Botėrore ka marrė edhe zyrtarisht kėrkesėn e Kosovės pėr anėtarėsim nė Bankėn Ndėrkombėtare tė Rindėrtimit dhe Zhvillimit, Asociacionin Ndėrkombėtare tė Zhvillimit, Korporatėn Financiare Ndėrkombėtare.

 

Pėrveē AUK-ut, universiteteve tjera private u ndalohet pranimi i studentėve

17 korrik 2008

Me pėrjashtim tė Universitetit Amerikan nė Kosovė tė gjitha universiteteve tjera private u ėshtė ndaluar nga Qeveria e Kosovės qė tė pranojnė studentė nė vitin e parė akademik, duke pėrfillur rekomandimet e Kėshillit Britanik pėr Akreditim, sipas tė cilėve, pėrveē AUK-ut, asnjė universitet tjerėt privat nė Kosovė nuk plotėson kriteret pėr akreditim dhe licencim.

 

Ēekia hapi tė mėrkurėn Ambasadėn nė Prishtinė

17 korrik 2008

Pėrfaqėsia diplomatike e Ēekisė nė Prishtinė, tė mėrkurėn ėshtė ngritur nė nivel ambasade. Shiritin e pėrurimit e prenė zėvendėsministri ēek i punėve tė jashtme, Tomash Pojar dhe presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu.
Zėvendėsministri Pojar tha se nė janar tė vitit 2009, Republika Ēeke pritet tė marrė kryesinė e Bashkimit Evropian. Ne edhe si Ēeki, edhe si kryesuese e radhės, do ta mbėshtesim Kosovėn nė tė gjitha pikėpamjet, qoftė ushtarake, ekonomike dhe diplomatike", tha ai.
Ndėrkaq presidenti Sejdiu vlerėsoi se vendimi qė tė hapet Ambasada ēeke nė Kosovė, ėshtė njė pėrkushtim i veēantė i Republikės sė Ēekisė pėr marrėdhėnie sa mė tė mira nė tė gjitha fushat me Republikėn e Kosovės.

 

Kushner: Nuk ka ndarje tė Kosovės

16 korrik 2008

"Nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės", u tha gazetarėve shefi i diplomacisė franceze, Bernard Kushner, pasi mbajti njė fjalim nė Komitetin pėr politikė tė jashtme tė Parlamentit Evropian nė Bruksel, me ē'rast i paraqiti prioritetet e Francės gjatė presidencės sė Bashkimit Evropian.
Kushner gjatė fjalimit tė tij tha se procesi i transferimit nga UNMIK-u nė EULEX po vazhdon nė Kosovė dhe se ai sheh mundėsi pėr bashkėpunim ndėrmjet misionit tė OKB-sė dhe pranisė sė BE-sė nė Kosovė. Me kėtė, tha Kushner, Bashkimi Evropian ėshtė duke marrė pėrgjegjėsinė pėr Kosovėn.

 

Server: Ndarja e Kosovės rizgjon panshqiptarizmėn nė Ballkan

16 korrik 2008

Ndonėse kjo ēėshtje nuk ėshtė nė rend dite, megjithatė nėse Kosova nuk trajtohet nė mėnyrė adekuate, nėse, bie fjala, ndodh ndarja e saj, apo nėse ndodh njė mossukses i pėrgjithshėm nė njohjen e pavarėsisė sė saj, analisti amerikan Daniel Server beson se "kjo mund tė ēojė nė rizgjimin e panshqiptarizmės nė Ballkan".
"Kėtu nė vepėr kemi pak a shumė kėtė tregti: shqiptarėt kanė thėnė - nėse Kosova bėhet e pavarur, ne pranojmė tė jetojmė nė disa vende, por nėse nuk do tė jetė e pavarur, ne pėrsėri do tė hapim ēėshtjen shqiptare". Kėshtu ėshtė shprehur Server pėr Radion Evropa e Lirė, pasi i rikujtoi njė vlerėsim tė tij qė, nėse Kosova nis ta pėrjetojė pozicionin e saj se nuk ėshtė e pavarur me tė vėrtetė, kjo mund tė zgjojė luanin e pėrgjumur tė panshqiptarizmės, gjė qė do tė ishte fatale pėr Maqedoninė, Serbinė dhe rajonin e gjerė".

 

Thaēi: Puna e qeverisė dhe komunave ndikoi nė suksesin e konferencės sė donatorėve

16 korrik 2008

“Pėrkushtimi i qeverisė sė Kosovės dhe i juaji nė pėrgatitjen e projekteve, ka ndikuar qė tė kemi pėrfitime dhe sukses nė Konferencėn e Donatorėve”, ka thėnė Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi gjatė takimit me kryetarėt e komunave. Sipas Thaēit, donacionet e premtuara do tė jenė njė sprovė e madhe pėr Kosovėn sepse komuniteti ndėrkombėtar do tė kėrkojė llogaridhėnie pėr ēdo cent tė shpenzuar. Kryeministri u ka kėrkuar kryetarėve tė komunave tė ndajnė lokacione pėr ndėrtimin e objekteve strehuese pėr familjet e dėshmorėve. Ndėrsa, kryetarėt e komunave kanė kėrkuar nga Kryeministri qė tė pėrcaktohen detajisht prioritetet nė ndarjen e donacioneve dhe qė komunat tė mos pėrjashtohen nga pėrfitimi i tyre.

 

Qeveria tėrhoqi 10 ligje pėr rishqyrtim

16 korrik 2008

Qeveria ka kėrkuar nga Kuvendi tėrheqjen nga shpallja tė 10 ligjeve, tė cilat kanė nevojė tė pėrpunohen konform realitetit tė ri nė Kosovė. Kryesia e Kuvendit e procedoi tė mėrkurėn kėtė kėrkesė tė qeverisė dhe komisionet parlamentare do tė shqyrtojnė ligjet pėrkatėse, para se Kuvendi t’ia kthejė ato qeverisė pėr ripėrpunim.
Bėhet fjalė pėr ligjet qė janė miratuar gjatė viteve 2004 e 2005, tė cilat po prisnin nėnshkrimin e Pėrfaqėsuesit Special tė OKB-sė. Por, tani ato duhet tė ripėrpunohet, tė miratohen nė Kuvend dhe pastaj tė nėnshkruhen nga presidenti i Kosovės.

 

Gik: UNMIK-u do ta pėrfundojė rikonfigurimin deri nė fund tė tetorit

16 korrik 2008

UNMIK-u do tė jetė i gatshėm tė pėrfundojė rikonfigurimin deri nė fund tė tetorit, ndonėse ekzistojnė disa ēėshtje qė po vazhdojnė tė diskutohen nė Nju Jork dhe Bruksel. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Rasell Gik, tha se po punohet me pėrkushtim nė kėtė aspekt dhe procesi do tė pėrfundojė me kohė.
Ndėrkaq, sa i pėrket vizitės sė shefit tė UNMIK-ut, Lamberto Zanier, nė Beograd, zėdhėnėsi Gik tha se ajo ka pėr qėllim hapjen e dialogut pėr ēėshtje teknike dhe nuk ka tė bėjė me ndonjė marrėveshje Prishtinė-Beograd.

 

Ēekia i premton Kosovės mbėshtetje politike dhe ekonomike

16 korrik 2008

Republika e Ēekisė do ta mbėshtes Kosovėn si nė sferėn politike ashtu edhe ekonomike me shumė projekte tė pėrbashkėta qė do tė pasojnė nė muajt e ardhshėm, tha nė Prishtinė zėvendėsministri i parė i Punėve tė Jashtme tė Republikės Ēeke, Tomash Pajar. Pojar premtoi se do tė inkurajojė kompanitė e ndryshme ēeke pėr tė investuar nė Kosovė dhe nė kėtė mėnyrė tė ndihmojė zhvillimin ekonomik tė saj.

 

Maqedonia do t`i njoh pasaportat e reja tė Kosovės

16 korrik 2008

Maqedonia do t`i njoh pasaportat e reja tė Kosovės, thanė zyrtarė tė Ministrisė sė Jashtme. Ata thanė se kjo ēėshtje nuk ėshtė e lidhur me njohjen e pavarėsisė sė kėtij vendi.
“Nuk ka ndonjė akt formal pėr njohjen e dokumenteve tė reja tė udhėtimit tė Kosovės. Ashtu qė, edhe pasaportat e reja do tė konsiderohen si valide dhe do tė njihen sikur ato tė UNMIK-ut”, theksoi pėr agjencinė e lajmeve INA, njė zyrtar i kėsaj ministrie, duke paralajmėruar sė shpejti edhe qėndrimin zyrtar tė Ministrisė sė Jashtme.
Siē bėhet e ditur, njohja e dokumenteve tė reja tė udhėtimit nuk ėshtė ēėshtje e lidhur me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Maqedonia ėshtė vendi i dytė i rajonit qė ka paralajmėruar njohjen e pasaportave tė reja tė Republikės sė Kosovės, megjithėse ende nuk e ka njohur pavarėsinė.

 

Sot nė Prishtinė hapet Ambasada e Republikės Ēeke

16 korrik 2008

Zėvendėsministri ēek i Punėve tė Jashtme Tomash Pojar do tė hapė sot nė Prishtinė Ambasadėn e Republikės Ēeke. Pojar prej dje ndodhet pėr njė vizitė nė Kosovė, ku do tė takojė udhėheqės tė lartė tė vendit dhe ndėrkombėtarė.
Ai do tė pritet nė njė takim edhe nga Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu, si dhe do tė takohet me shefin e UNMIK-ut Lamberto Zanier, shefin e misionit tė BE-sė Piter Fejt etj. Ai gjithashtu do tė vizitojė edhe qytetin e Mitrovicės. Republika Ēeke nga janari deri nė qershor tė vitit 2009 do tė kryesojė me BE-nė dhe prioritetet i saj tė do tė jetė Ballkani Perėndimor.

 

Krerėt e Kosovės udhėtojnė sot pėr nė SHBA, nė takim me presidentin Bush

16 korrik 2008

Delegacioni i Kosovės nė pėrbėrje tė presidentit Fatmir Sejdiu, kryeministrit Hashim Thaēi dhe ministri i Jashtėm Skėnder Hyseni, udhėtojnė sot pėr nė Shtetet e Bashkuara ku do tė takohen me presidentin Xhorxh Bush dhe sekretaren e shtetit Kondoliza Rajs.
Delegacioni i Kosovės mė 18 korrik do tė takohet me sekretaren e Shtetit, Kondoliza Rajs, ndėrsa mė 21 korrik presidenti Bush do t’i pres nė Shtėpinė e Bardhė.
Shtėpia e Bardhė ka njoftuar mė herėt se gjatė kėsaj vizite do tė rikonfirmohet mbėshtetja e fuqishme e kėtij vendi pėr shtetin mė tė ri nė botė. Autoritetet nė Prishtinė ndėrkaq kanė theksuar se kjo shėnon njė ngjarje historike pėr vendin.

 

Mali i Zi njehė pasaportat e Republikės sė Kosovės

16 korrik 2008

Mali i Zi do tė njohė pasaportat e Kosovės dhe si anėtare e Kombeve tė Bashkuara as qė mendon qė nė kufijtė e saj tė ndalė qarkullimin e njerėzve dhe mallrave, ka deklaruar ministri i Brendshėm i Malit tė Zi, Jusuf Kalamperoviq.
"Njohja e pasaportave nuk do tė thotė edhe njohje e pavarėsisė sė Kosovės", ka thėnė Kalamperoviq.

 

Dugolli: Strukturave paralele duhet t'u tregohet vija e kuqe

16 korrik 2008

Autoritetet kosovare dhe Misioni i BE-sė duhet t’u vendosin vijėn e kuqe strukturave paralele serbe nė Kosovė dhe veprimi i parė nė kėtė drejtim do tė ishte vėnia e kontrollit nė kufirin verior tė vendit, tha drejtori i hulumtimeve nė Institutin KIPRED, Ilir Dugolli, i cili nuk favorizon masa radikale, por megjithatė i jep pėrparėsi funksionimit tė rendit dhe ligjit.

 

Thaēi: Pavarėsia e Kosovės do tė njihet nga 193 shtete

15 korrik 2008

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi tha tė martėn para deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės se njohja e pavarėsisė ka shėnuar rekord nė krahasim me vendet tjera dhe sipas tij, ajo do tė njihet jo nga 100 shtete, por 193 shtete.

 

Shefer: FSK e pėrafėrt me xhandarmerinė franceze

15 korrik 2008

Krijimi i njė force tė re tė sigurisė nė Kosovė do tė jetė nė interes tė qėndrueshmėrisė nė rajon, por edhe nė interesin e vet serbėve, i ka thėnė BBC-sė sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer.
Shefer tha se kjo forcė do tė mund tė ishte mė e pėrafėrt me xhandarmerinė franceze. Mirėpo, “dikush duhet ta bėjė kėtė, dikush duhet ta mbikėqyrė shpėrbėrjen e TMK-sė dhe ngritjen e kėsaj force tė re“, thotė Shefer.
Mendoj se kjo ėshtė nė interes tė qėndrueshmėrisė dhe sigurisė nė rajon dhe vėrtetė shoh njė lidhje mes Rezolutės 1244 dhe asaj qė po bėn KFOR-i nė kornizat e detyrave tė reja, ka thėnė Shefer.

 

Prishtina hedh poshtė propozimin e Karl Biltit pėr mbetjen e UNMIK-ut nė Kosovė edhe pas rikonfigurimit

15 korrik 2008

Prishtina zyrtare e ka hedhur poshtė propozimin e ministrit tė Jashtėm suedez, Karl Bilt, qė UNMIK-u tė vazhdojė tė mbetet nė vendbanimet serbe edhe pas pėrfundimit tė procesit tė rikonfigurimit tė pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė.
"Nė Kosovė nuk mund tė ketė dy misione tė ndara tė mbikėqyrjes pėr njė etni", tha presidenti Fatmir Sejdiu, meqė propozimet qė mund tė nxisin edhe temėn e ndarjes sė Kosovės janė krejtėsisht tė papranueshme pėr institucionet e vendit.
Komentet e presidentit Sejdiu pasuan propozimin e ministrit tė Jashtėm suedez, Karl Bild, qė UNMIK-u tė vazhdojė tė mbetet nė vendbanimet serbe edhe pas pėrfundimit tė procesit tė rikonfigurimit tė pranisė civile ndėrkombėtare nė Kosovė.

 

Sejdiu: S’pranohet asnjė bisedė e Zanierit nė Beograd qė del jashtė pėlqimit tė kosovarėve

15 korrik 2008

Nė takimet qė shefi i UNMIK-ut Lamberto Zanieri do t’i ketė nė Beograd, asnjė temė dhe asnjė materie e cila del jashtė konceptit pėr tė cilin janė tė njoftuar dhe kanė dhėnė pėlqimin institucionet e Kosovės nuk mund tė pranohet, deklaroi tė martėn, kryetari i Kosovės Fatmir Sejdiu.

 

Kermabon: Kategorikisht kundėr ndarjes sė zonave tė pėrgjegjėsisė mes EULEX-it dhe UNMIK-ut

15 korrik 2008

Shefi i misionit tė BE-sė nė Kosovė, Iv de Kermabon nė njė intervistė pėr agjencinė ruse tė lajmeve Rosbalt, ėshtė shprehur kategorikisht kundėr ndarjes sė zonave tė pėrgjegjėsisė mes EULEX-it dhe UNMIK-ut, duke shfaqur besimin se deri nė fund tė tetorit misioni i tij do tė funksionojė plotėsisht.
“Nė mėnyrė qė misioni tė shtrihet plotėsisht nevojiten rreth 120 ditė dhe unė shpresoj se nė vjeshtė, nė fund tė muajit tetor, do tė funksionojmė plotėsisht”, ka thėnė Kermabon.
Shefi i misionit tė BE-sė, Iv de Kermabon ka theksuar se EULEX-i gradualisht do ta zėvendėsojė UNMIK-un dhe se do tė “bashkekzistojnė vetėm nė periudhėn tranzitore”, nė mėnyrė qė tė mos krijohet ndonjė vakum kohor.

 

Uashingtoni e mirėkupton Malin e Zi pėr pozicionin ndaj Kosovės

15 korrik 2008

Shtetet e Bashkuara kanė mirėkuptim pėr pozicionin e Malit tė Zi nė raport me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Zėvendės ndihmės sekretarja amerikane e Shtetit, Rozmary Di Karlo, ka deklaruar se sa i pėrket pavarėsisė sė Kosovės, Uashingtoni ka mirėkuptim pėr pozicionin aktual tė Mali tė Zi. "Ēdo shtet vendos pėr veten nėse dhe kur do ta njohė njė shtet. Ne kėtė e mirėkuptojmė dhe e respektojmė. Mbėshtesim pavarėsinė e Kosovės dhe presim nga shtetet e tjera qė nė tė njėjtėn mėnyrė t'i japin mbėshtetje zhvillimit tė Kosovės", ka thėnė Di Karlo.

 

FMN njeh shtetin e Kosovės, nisin shpejt procedurat e anėtarėsimit

15 korrik 2008

Fondi Monetar Ndėrkombėtar paralajmėron nisjen e procedurave pėr anėtarėsimin e Kosovės. Sektori ligjor i Fondit Monetar Ndėrkombėtar ka konstatuar se Kosova ėshtė e pavarur dhe se vendimet e OKB-sė dhe mosanėtarėsimi nuk janė kusht pėr pranim nė kėtė organizatė. Kėtė njoftim e ka bėrė Banka Qendrore e Serbisė, duke u thirrur nė mbledhjen e Bordit tė FMN-sė, tė mbajtur dje. Sektori ligjor, gjithashtu, ka konstatuar se FMN-ja ėshtė institucion i pavarur ndėrkombėtar dhe i merr vendimet si i tillė. Shtetet qė e kanė shumicėn e kapitalit nė FMN kanė konstatuar se vendimi pėr pranimin e Kosovės nuk do tė paraqiste precedent.

 

Udhėheqėsit e Kosovės tė mėrkurėn nisen pėr nė SHBA, nė takim me presidentin Bush

15 korrik 2008

Delegacioni i Kosovės nė pėrbėrje tė presidentit Fatmir Sejdiu, kryeministrit Hashim Thaēi dhe ministri i Jashtėm Skėnder Hyseni, nisen tė mėrkurėn pėr nė Shtetet e Bashkuara ku do tė takohen me presidentin Xhorxh Bush dhe sekretaren e shtetit Kondoliza Rajs. Shtėpia e Bardhė ka njoftuar mė herėt se gjatė kėsaj vizite do tė rikonfirmohet mbėshtetja e fuqishme e kėtij vendi pėr shtetin mė tė ri nė botė. Autoritetet nė Prishtinė ndėrkaq kanė theksuar se kjo shėnon njė ngjarje historike pėr vendin.

 

Thaēi e Kermabon inkurajojnė kthimin e serbėve

15 korrik 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi u bėri thirrje tė gjithė tė zhvendosurve nga Kosova qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre. Pas vizitės nė njė familje serbe, e cila qė nga vitit 2005 ėshtė kthyer dhe jeton nė qendėr tė Klinės, Thaēi inkurajoi kthimin e tė zhvendosurve. Bashkė me kryeministrin nė kėtė vizitė ishte edhe shefi i misionit tė BE-sė EULEX, Iv de Kermabo, i cili ftoi serbėt qė tė bashkėpunojnė me kėtė mision, qė sipas tij, do t'u ndihmojė nė zgjidhjen e shumė problemeve tė tyre.

 

Kurti iu tha bashkatdhetarėve se Kosova po mbetet protektorat ndėrkombėtar

15 korrik 2008

Nėse Kosova gjatė kėtij viti nuk e restauron integritetin territorial ajo nuk do tė bėhet sovrane, do tė shkojė drejtė bosnjėzimit me ē’rast do tė kemi protektoratin ndėrkombėtar, do ta kemi ndarjen territoriale, institucionale dhe administrative nė baza etnike, tha lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti.

 
KFOR: Nuk ėshtė rrėzuar asnjė helikopter

15 korrik 2008

Njė helikopter i KFOR-it ėshtė detyruar tė aterojė dhunshėm gjatė natės sė mbrėmshme afėr Zubinpotokut, por nuk janė shkaktuar lėndime nė njerėz. Zyrtarėt e KFOR-it kanė pėrgėnjeshtruar njoftimet e mediave serbe se gjoja njė helikopter i forcave paqeruajtėse ėshtė rrėzuar dhe ka shkaktuar dėme materiale.

 

Javėn tjetėr fillon dhėnia e pasaportave tė shtetit tė Kosovės

14 korrik 2008

Pajisja e qytetarėve me pasaporta tė Republikės sė Kosovės do tė fillojė qė nga java e ardhshme, ndėrsa aplikimi do tė fillojė kėtė javė, bėri tė ditur tė hėnėn nė njė konferencė pėr media, ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti.
Ministri Pajaziti shpjegoi para gazetarėve se do tė prodhohen 4 lloje tė pasaportave: ordinerė, diplomatikė, zyrtarė dhe dokumenti i udhėtimit. Afati i vlefshmėrisė do tė jetė 10 vite pėr shtetasit mbi moshėn 18 vjet, 5 vite pėr ata qė janė nga 3 deri nė 18 vjet dhe 3 vite pėr shtetasit qė nuk i kanė mbushur 3 vjet.
Taksa qė duhet tė paguajnė qytetarėt do tė jetė 25 euro, ndėrkaq pėr pasaportat me urgjencė nuk ėshtė caktuar ende. Ministria e Punėve tė Brendshme ka miratuar kėrkesėn pėr shtimin e orarit tė punės nė Departamentet pėrkatėse qė merren me prodhimin e dokumenteve civile.

 

Sejdiu bisedoi me Zanierin pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

14 korrik 2008

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu takoi sot pėrfaqėsuesin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė nė Kosovė Lamberto Zanierin, me tė cilin bisedoi pėr procesin e rikonfigurimit tė UNMIK-ut dhe bashkėpunimin nė mes tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės dhe kėtij misioni. Sipas njė komunikate, presidenti Sejdiu theksoi pėrkushtimin e institucioneve tė Kosovės pėr t'i pėrmbushur pritjet dhe interesat e tė gjithė qytetarėve tė saj. "Ne ēmojmė rolin qė OKB-ja ka pasur nė Kosovė dhe dėshirojmė qė edhe nė kėtė pjesė tė tranzicionit tė lehtė tė kemi bashkėpunim tė mirė, sepse kjo do tė mundėsonte shtrirje mė efektive tė misionit tė ri ndėrkombėtar nė Kosovė, EULEX-it, po edhe ICO-sė, tė cilat do t'u ndihmojnė institucioneve tė Kosovės pėr forcimin e rendit dhe tė ligjit nė tė gjitha fushat e jetės", tha presidenti Sejdiu.

 

Berisha apeloi nė samitin e Parisit pėr njohjen e shtetit tė Kosovės

14 korrik 2008

Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha deklaroi nė samitin e Parisit se vendet qė e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės nuk e kanė bėrė kėtė pėr tė ndėshkuar Serbinė, as pėr tė shpėrblyer shqiptarėt, por me bindjen mė tė thellė se kjo ėshtė rruga e vetme pėr tė garantuar paqen dhe stabilitetin nė rajon.
Kryeministri shqiptar u drejtoi njė thirrje miqėsore, vendeve mike tė pranishme nė kėtė samit, tė cilat ende nuk e kanė marrė kėtė vendim, tė shfrytėzojnė shansin pėr tė dhėnė kontributin e mėtejshėm nė paqen nė gadishullin tonė, duke njohur pavarėsinė e Kosovės, theksoi Berisha.
"Kosova prej dekadash ishte shtatzėnė me fatin e saj. Mė 17 shkurt, fėmija lindi; Kosova ėshtė sot e pavarur. Nė rajonin tonė njė fėmijė i ri ka lindur. Kosova po hedh hapat e saj tė parė nė ndėrtimin e demokracisė mė tė re nė Evropė. Historia politike e legale e Kosovės, por edhe gjenocidi e fushatat e pastrimit etnik e bėjnė atė njė rast unik qė nuk krijon precedent. Kosova ėshtė njohur tashmė nga mė se 42 vende", tha Berisha para liderėve tė vendeve tė Mesdheut nė Paris.

 

NATO konfirmon mbėshtetjen pėr krijimin e FSK-sė

14 korrik 2008

Ministrat e Mbrojtjes tė vendeve anėtare tė NATO-s nė njė takim dyditor nė Bruksel gjatė fundjavės, kanė konfirmuar mbėshtetjen qė do tė japė Aleanca nė ngritjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.
“NATO do tė mbikėqyrė shpėrbėrjen e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės dhe ngritjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės”, ka thėnė Xhejms Apaturaj, zėdhėnės i NATO-s.
Ai ka shtuar se FSK do tė jetė njė forcė e re profesionale shumetnike, e armatosur lehtė.
Fillimisht, sipas zyrtarėve tė NATO-s, FSK do tė merret me reagime ndaj krizave, ēmontimin e eksplozivėve dhe mbrojtjen civile.
“Ne jemi pajtuar tė zbatojmė detyrat e reja tė NATO-s nė Kosovė”, ka thėnė sekretari i Aleancės, Jap de Hop Shefer. “Me ketė vendim, NATO do tė jetė nė gjendje tė ndihmojė Kosovėn nė pėrmirėsimin e institucioneve tė domosdoshme demokratike”, ka shtuar ia.

 

Topi: Kosova e pavarur nė kufijtė ekzistues garant pėr paqe nė rajon

14 korrik 2008

“Me gjithė qėndrimet diametralisht tė kundėrta lidhur me Kosovėn, Shqipėria do tė bėjė ēdo gjė tė mundshme qė raportet me Serbinė tė zhvillohen pėr tė mirėn e tė dyja palėve”, ka deklaruar presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, pėr agjencinė e lajmeve Beta.
Presidenti Topi tha se i gjithė ky angazhim i Shqipėrisė ėshtė nė funksion tė qėllimit mė tė lartė, qė ėshtė integrimi nė strukturat euroatlantike, nė mėnyrė qė rajoni tė kthehet nė hapėsirė tė paqes, tė stabilitetit dhe tė bashkėpunimi.
“Pavarėsia e Kosovės ishte zgjidhja mė adekuate politike, jo vetėm pėr Kosovėn e Serbinė, por edhe pėr gjithė rajonin”, ka thėnė presidenti Topi dhe ka shtuar se “e vetmja mėnyrė pėr vendosjen e paqes dhe stabilitetit afatgjatė nė rajon ėshtė Kosova e pavarur nė kufijtė ekzistues”.

 

Ren: Pres me padurim tė punojė me Zanierin pėr sistemimin e EULEX-it

14 korrik 2008

Komesioneri pėr zgjerimin Oli Ren ka deklaruar se sistemimi i misionit EULEX nė Kosovė po vazhdon, ndėrsa Komisoni Evropian pėrshėndet dhe mbėshtet raportin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Ban Ki-Mun pėr rikonfigurimin e pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė.
Ren ka thėnė pėr njė tė pėrditshme tė Beogradit se me padurim pret qė me tė dėrguarin e posaēėm tė sekretarit tė pėrgjithshėm Lamberto Zanieri tė punojė nė arritjen e marrėveshjes sė domosdoshme me qėllim tė lehtėsimit tė sistemimit tė misionit civil evropian pėr qeverisjen e krizės nė Kosovė. Ai theksoi se rruga drejt Evropės ėshtė e "hapur pėr Serbinė" dhe se Bashkimi Evropian gjithmonė e ka vėshtruar procesin e statusit tė Kosovės dhe integrimin evropian tė Serbisė si "dy binarė paralelė", tha Ren, duke u pėrgjigjur nė pyetjen nėse Brukseli do tė kėrkojė nga Serbia qė ta njohė pavarėsinė e Kosovės pėr t'u bėrė anėtare e BE-sė.

 

Bild insiston qė nė veri tė qėndrojė UNMIK-u

14 korrik 2008

Bashkimi Evropian sėrish ėshtė duke u pėrballur me telashe serioze nė procesin e brendshėm vendimmarrės rreth Kosovės, shkruan nė numrin e sotėm gazeta “Zėri”, duke u thirrur nė burimet e saj tė afėrta me kreun e BE-sė nė Bruksel.
Mosmarrėveshjet e fundit, kanė tė bėjnė me vendimin qė nė janar e shkurt tė kėtij viti pati arritur t’i bashkonte 27 shtetet anėtare tė BE-sė – dėrgimin e misionit EULEX nė Kosovė. Sipas kėsaj gazete, ėshtė Suedia – qė tashmė e ka njohur Kosovėn – ajo qė kėrkon qė veriu i Kosovės tė trajtohet nė mėnyrė tė posaēme nga ana e Bashkimit Evropian, duke pėrfshirė kėtu edhe misionin EULEX.
Ministri i Jashtė suedez, Karl Bildt, ėshtė shprehur nė favor tė shtrirjes sė EULEX-it nė Kosovė, mirėpo insiston qė nė veri tė vazhdojė tė qėndrojė UNMIK-u.
Aktualisht, sipas kėtyre burimeve, Suedia ėshtė e vetmuar nė kėtė propozim shumė problematik, sepse me njė mėnyrė tė tillė tė organizimit tė pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė, do tė ndihmoheshin proceset e ndarjes territoriale tė Kosovės.

 

Takime parlamentare Shqipėri - Kosovė

14 korrik 2008

Pėrfaqėsues tė Komisionit pėr Integrim tė Kuvendit tė Kosovės po zhvillojnė takime nė Tiranė me kryeparlamentaren Jozefina Topalli dhe homologėt e tyre.
Ndėrtimi i institucioneve tė Kosovės, njohja ndėrkombėtare dhe anėtarėsimi nė organizatat ndėrkombėtare janė temat kryesore tė kėtyre takimeve.
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės do tė diskutojnė edhe pėr mėnyrat e bashkėpunimit dhe shkėmbimit tė pėrvojave ndėrmjet dy parlamenteve, nė ēėshtje tė integrimit dhe pėrafrimit tė legjislacionit me atė tė Bashkimit Evropian.

 

Presidenti Bush ftoi presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaēi nė Shtėpinė e Bardhė

11 korrik 2008

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, ftoi presidentin dhe kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe Hashim Thaēi, nė njė takim nė Shtėpinė e Bardhė, mė 21 korrik tė kėtij viti. Kjo do tė jetė vizita e parė nė Uashington e krerėve mė tė lartė tė shtetit tė pavarur tė Kosovės.
Sipas zėdhėnėsit tė Shtėpisė sė Bardhė presidenti Bush do t’u shprehė dy udhėheqėsve, mbėshtetjen e tij tė fortė pėr pėrpjekjet e qeverisė sė Kosovės pėr krijimin e njė shteti demokratik, tė begatė dhe shumetnik, institucionet e tė cilit, t’u shėrbejnė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

 

1. 2 miliardė euro pėr Kosovėn nė Konferencėn e Donatorėve nė Bruksel

11 korrik 2008

Bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė zotuar nė konferencėn e donatorėve nė Bruksel se do t'i jep Kosovės 1.2 miliardė euro, pėr zhvillim socio-ekonomik. Kjo shumė i ka tejkaluar vlerėsimet e ekspertėve tė Komisionit Evropian, tė cilėt kanė shpresuar se ndihma e ofruar do tė arrijė deri nė njė miliardė euro. Ndėrkaq ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala pat deklaruar se Kosovės i duhet njė ndihmė prej 1.4 miliardė euro, qė do tė thotė 200 milionė mė shumė nga sa ka pėrfituar Kosova nė kėtė konferencė.
Donatori mė i madh ėshtė Bashkimi Evropian, i cili ka premtuar 500 milionė euro, ndėrsa sė bashku me ofertat individuale tė shteteve evropiane, ndihma e evropianėve pėr Kosovėn tejkalon shumėn prej 800 milionė euro. Nė kėtė kuadėr shteti evropian qė ka dhėnė shumėn mė tė madhe tė ndihmave ėshtė Gjermania, me ofertėn prej 100 milion euro.
Nė konferencėn e donatorėve morėn pjesė 37 shtete dhe 16 organizata ndėrkombėtare.
Vendet e Bashkimit Evropian qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, nuk kanė ofruar asistencė financiare dhe kanė pohuar se nė konferencė marrin pjesė vetėm si vėzhgues.
Por Komisioni Evropian pret qė nė njė tė ardhme tė afėrt edhe kėto shtete tė ofrojnė mjete pėr zhvillimin nė Kosovė.

 

BE premton 500 milionė euro pėr Kosovėn

11 korrik 2008

Bashkimi Evropian premtoi 500 milionė euro ndihmė pėr Kosovėn, nė fillim tė konferencės sė donatorėve, sot nė Bruksel.
Komisioneri pėr Zgjerim Oli Ren tha se donacioni ėshtė dėshmi e pėrkushtimit tė bllokut pėr Kosovėn, pas shpalljes sė pavarėsisė nė shkurt.
"Falė kėtyre pėrpjekjeve shpresoj qė premtimet nė kėtė konferencė do tė arrijnė nė njė miliardė euro. Ky do tė jetė kontributi mė i madh pėr zhvillimin e Kosovės, nė adresimin e nevojave tė vėrteta pėr njerėzit qė jetojnė nė Kosovė, qoftė nė energji, edukim, transport, ndėrtimin e institucioneve apo kapaciteteve administrative" tha Ren, nė hapje tė konferencės sė donatorėve.

 

Thaēi: Konferenca e Donatorėve -  vizion i ri pėr zhvillimin e Kosovės

11 korrik 2008

Qytetarėt e Kosovės janė tė pėrkushtuar pėr t’i treguar bashkėsisė ndėrkombėtare se shteti ynė i ri na ofron mundėsi tė mėdha.
Do tė bėjmė ēdo gjė qė ėshtė e mundur pėr tė siguruar qė Kosova tė jetė njė rrėfim i suksesshėm pėr ne, pėr miqtė tanė, pėr Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Evropian, NATO-n dhe pėr gjithė botėn, tha nė fjalėn e tij kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, nė konferencėn e donatorėve qė po mbahet nė Bruksel.

 

Thaēi: Dje kemi aplikuar pėr anėtarėsim nė Bankėn Botėrore dhe FMN

11 korrik 2008

Kosova ka aplikuar pėr anėtarėsim nė Bankėn Botėrore dhe nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar, bėri tė ditur nė Bruskel kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.
"Po, dje ne kemi aplikuar pėr tė qenė anėtarė tė Bankės Botėrore dhe tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar", tha Thaēi dhe shtoi se sė shpejti pret pėrgjigje pozitive.
Kėto komente kryeministri Thaēi i bėri nė Bruksel, para fillimit tė Konferencės ndėrkombėtare tė donatorėve pėr Kosovėn.

 

Qeveria britanike konfirmon ndihmėn prej 23 milionė funtash pėr Kosovėn

11 korrik 2008

Qeveria britanike ka konfirmuar ndihmėn e njė pakete trivjeēare prej 23 milionė funtash (rreth 30 milionė euro) pėr Kosovėn e pavarur. Sekretari britanik pėr Zhvillim Ndėrkombėtar Dagllas Aleksandar, ka pėrshėndetur pėrmes njė deklarate qeverinė e Kosovės pėr konferencėn e parė tė donatorėve nė Bruksel. "Ne jemi tė gatshėm tė ndihmojmė qeverinė nė kėtė hap tė rėndėsishėm nė rrugėm drejt BE-sė", ka thėnė Aleksandar.

 

Nė Bruksel po mbahet Konferenca e Donatorėve pėr Kosovėn

11 korrik 2008

Sot nė mėngjes ka filluar Konferenca e Donatorėve pėr Kosovėn qė synon tė mbledhė njė ndihmė tė konsiderueshme pėr tė ndihmuar zhvillimin e Kosovės nė njė periudhė katėrvjeēare.
Konferenca ėshtė organizuar nga Komisioni Evropian, ndėrsa po mbahet nė Bruksel.
Qeveria e Kosovės ka thėnė se do tė kėrkojė njė ndihmė prej 1 miliardė e 400 milionė euro pėr periudhėn e ardhshme trevjeēare, ndėrkohė zyrtarė evropianė thonė se do tė kėrkojnė nga partnerėt njė ndihmė prej mbi 1 miliardė euro.
Besohet se dhuruesit mė tė fuqishėm do tė jenė Komisioni Evropian, i cili pritet tė zotohet pėr njė ndihmė prej afro 500 milionė eurosh dhe SHBA-ja me 400 milionė dollarė.

 

Gjermani jep 100 milion euro pėr Kosovėn

11 korrik 2008

Gjermania do tė jap 100 milionė euro nė Konferencėn e Donatorėve pėr Kosovėn, bėri tė ditur sot nė Berlin, Ministria gjermane e Punėve tė Jashtme. Shuma prej 100 milionė euro ėshtė parashikuar tė ndihmojnė rimėkėmbjen ekonomike dhe sociale tė Kosovės pėr vitet 2008 dhe 2009, thuhet nė deklaratėn e kėsaj ministrie.
Gjermania kėshtu zė vendin e dytė pėr nga shuma e donacioneve, mbas Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, tė cilat mė parė kishin bėrė tė njohur kontributin e tyre prej 400 milionė dollarėsh.

 

Polt: Pavarėsia e Kosovės ėshtė fakt me tė cilin Serbia duhet tė mėsohet

11 korrik 2008

Ish-ambasadori amerikan nė Beograd Majkėll Polt, ka thėnė se pavarėsia e Kosovės ėshtė fakt me tė cilin Serbia duhet tė mėsohet sepse nuk ka kthim nė gjendjen e mėparshme. "Serbia nė kėtė aspekt mund tė luajė njė rol shumė konstruktiv, jo vetėm nė emėr tė serbėve qė jetojnė nė Kosovė dhe serbėve nė pėrgjithėsi, por edhe pėr vetė Kosovėn dhe rajonin e gjerė", ka thėnė pėr "Zėrin e Amerikės", Majkėll Polt, i cili tani ėshtė kėshilltar i lartė nė Fondin gjerman Marshall nė Uashington. Ai i ka rekomanduar qeverisė sė re serbe qė tė rivendosė marrėdhėnie diplomatike nė nivel ambasadorėsh me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe vendet e tjera perėndimore tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

 
 

Sarkozi: Kosova ka arritur pėrparim domethėnės pas pavarėsisė

10 korrik 2008

Presidenti francez, Nikola Sarkozi, vendi i tė cilit udhėheq me Presidencėn e radhės tė BE-sė, tha se Kosova ka arritur pėrparim domethėnės pas pavarėsisė, edhe pse nuk mund tė themi se gjithēka ėshtė mirė. Duke folur nė Parlamentin Evropian, Sarkozi ėshtė shprehur i kėnaqur qė, pavarėsisht frikės se BE-ja do tė jetė e ndarė rreth Kosovės, njė gjė e tillė nuk ka ndodhur.

 

Kosova dhe Belgjika nėnshkruan marrėveshjet e para bilaterale

10 korrik 2008

Ministrat e jashtėm tė Kosovės dhe Belgjikės, Skėnder Hyseni dhe Karel dė Guht kanė zhvilluar bisedimet e para dypalėshe, qė nga shpallja e pavarėsisė.
Nė takim u diskutuan marrėdhėniet dypalėshe, konferenca e donatorėve qė mbahet nesėr, hapja e ambasadės sė Kosovės nė Bruksel dhe lėvizja e qytetarėve mes dy vendeve.
Ministrat e jashtėm Hyseni dhe Dė Guht nėnshkruan 3 marrėveshje qė kanė tė bėjnė me pėrkrahjen financiare tė Qeverisė belge pėr Institucionet e Kosovės, gjegjėsisht pėr Agjencinė Kosovare tė Pronės; Projektin pėr Kontrollin e Armėve tė Vogla dhe Institucionin e Ombudspersonit nė Kosovė.

 

Maqedonia dhe Mali i Zi do t'i njohin pasaportat e shtetit tė Kosovės

10 korrik 2008

Pasaportat e reja tė Republikės sė Kosovės, qė do tė nxirren nė qarkullim kėtė muaj, do tė njihen nga Maqedonia, edhe pse ky vend ende nuk e ka njohur pavarėsinė. Ministri i Punėve tė Brendshme, Zenun Pajaziti, ka thėnė se disa prej vendeve tė rajonit, si Maqedonia dhe Mali i Zi, qė nuk kanė njohur pavarėsinė, kanė shprehur gatishmėrinė pėr tė njohur dhe pranuar pasaportat e reja qė do t’i zėvendėsojnė ato tė UNMIK-ut.
Ministria e Brendshme e Kosovės do t’i njoftojė nėpėrmjet njė shkrese zyrtare tė gjitha shtetet pėr vėnien nė qarkullim tė pasaportės sė re, duke pėrfshirė edhe shtetet qė nuk kanė njohur shtetėsinė e Kosovės.

 

Shala: Konferenca e donatorėve pėr Kosovėn – rast i rėndėsishėm pėr tė ndėrtuar njė Republikė moderne

10 korrik 2008

Konferenca ndėrkombėtare e donatorėve pėr Kosovėn, ėshtė njėri nga rastet mė tė rėndėsishme tė Kosovės, qė sė bashku me aleatėt e vet strategjik, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian, t'i shqyrtojė kėrkesat dhe sfidat me tė cilat ballafaqohet, tha ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala.
Shala i tha AFP-sė se Konferenca e donatorėve pėr Kosovėn, qė mbahet nesėr nė Bruksel, "ėshtė rast pėr tė ndėrtuar njė Republikė moderne dhe pėr tė riafirmuar vizionin tonė tė qartė pėr integrime evropiane".

 

SHBA: Donatorėt tė mbėshtesin Kosovėn, 150 milionė dollarė pėr shlyerjen e borxhit tė jashtėm

10 korrik 2008

150 milionė dollarė nga ndihmat amerikane pėr Kosovėn do tė shkojnė pėr shlyerjen e borxhit tė jashtėm, qė nga koha e ish-Jugosllavisė.
Lajmi bėhet i ditur nga Henrietta Fore, shefe e USAID-it. Fore, para mediave nė Bruksel, pėrsėriti se Uashingtoni do tė japė mbi 400 milionė dollarė pėr Kosovėn nė konferencėn e donatorėve qė mbahet nesėr.
Duke folur pėr planin e paraqitur nga Qeveria e Kosovės Fore tha se "ėshtė njė plan i mirė, qė duhet mbėshtetur nga donatorėt. Ėshtė njė moment i rėndėsishėm nė historinė e Kosovės dhe meriton mbėshtetjen e tė gjithėve".
Shefi i USAID-it pėr Kosovė Michael Farbman tha se "ne do vazhdojmė ndihmėn substanciale pėr Kosovėn, por kurrė nuk ka pėr tė qenė e mjaftueshme".
Farbman nėnvizoi se ideja e konferencės sė donatorėve dhe ndihmės sė premtuar ėshtė "krijimi i njė mjedisi mė tė mirė, ku sundon shteti ligjor dhe elementė tė tjerė tė nevojshėm pėr mjedisin e zhvillimit tė biznesit".

 

Hani: Maqedonia ta njohė sa mė shpejtė pavarėsinė e Kosovės

10 korrik 2008

Njohja e pavarėsisė sė Kosovės nga ana e Maqedonisė pėrmirėson marrėdhėniet mes dy vendeve dhe ndikon nė stabilitetin e rajonit, thotė deputeti i BDI-sė, Tahir Hani.
Ai tha se qėndrimi i BDI-sė ėshtė qė Maqedonia sa mė shpejtė ta njohė pavarėsinė e Kosovės. “Kjo do tė ndikojė nė marrėdhėniet e mira mes dy vendeve. Kjo do tė ndikojė nė stabilizimin e Ballkanit dhe pėrmirėsimin e klimės mes dy vendeve”, tha Hani.

 

Glozer: Javėve tė ardhshme ėshtė me rėndėsi kalimi nga UNMIK-u tek EULEX-i

10 korrik 2008

Ministri gjerman i Shtetit, Gynter Glozer, ka vlerėsuar se qeveria e Kosovės po punon pėr stabilitetin politik, por edhe pėr tė pėrballuar sfidat e mėdha tė zhvillimit ekonomik. Pas vizitės nė Kosovės, Glozer tha se "do tė jetė e rėndėsishme qė gjatė javėve tė ardhshme tė organizohet kalimi nga UNMIK-u tek EULEX-i". Duke folur pėr konferencėn e donatorėve pėr Kosovėn Glozer tha se nuk mund tė japė shifra se sa mjete do tė vėrė nė dispozicion vendi i tij, duke shtuar se "Gjermania do tė japė njė shenjė tė dukshme dhe tė qartė edhe nė kėtė konferencė donatorėsh". Por ai rikujtoi se qė nga viti 1999 Gjermania i ka dhėnė Kosovės mbi 240 milionė euro, por beson se Gjermania do tė luajė njė rol shumė tė rėndėsishėm.

 

Kuēi: Sė shpejti Kosova aplikon nė FMN

10 korrik 2008

Kosova po bėhet gati tė aplikojė nė organizatat ndėrkombėtare, kurse i pari duket se dot ė jetė Fondi Monetar Ndėrkombėtar. Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi thotė se aplikimi mund tė ndodhė para shtatorit. Me numrin prej 43 shteteve qė kanė njohur Kosovėn, ndėr organizatat kryesore botėrore nė tė cilat Kosova mund tė aplikojė, pa u frikėsuar se do tė refuzohet, janė Fondi Monetar Ndėrkombėtar dhe Banka Botėrore, tha Kuēi.

 

Presidentit Sejdiu uroi Shqipėrinė dhe Kroacinė pėr nėnshkrimin e protokollit me NATO-n

10 korrik 2008

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, pėrshėndeti nėnshkrimin e protokolleve tė anėtarėsimit nė NATO nga Shqipėria dhe Kroacia, duke e cilėsuar kėtė akt si njė hap shumė domethėnės nė pėrpjekjet e vendeve tė Evropės Juglindore pėr integrim tė plotė nė strukturat euroatlantike. "Ne shpresojmė se procesi i ratifikimit nė tė gjitha vendet e NATO-s do tė shkojė sipas planit, ndėrsa Shqipėria dhe Kroacia do tė zėnė vendin e tyre si anėtare me tė drejta tė plota nė samitin e ardhshėm jubilar tė 60 vjetorit tė Aleancės Veriatlantike", tha presidenti Sejdiu.

 

Kryeministri Thaēi akuzon Beogradin pėr tensionet nė veri

9 korrik 2008

Udhėheqėsit institucional sė shpejti do tė vėnė normalitet dhe ushtrim tė autoritetit nė tėrė territorin e vendit, pra edhe nė pjesėn veriore, ndėrkohė qė fajtor pėr tė gjitha ėshtė shteti i Serbisė, tha sot kryeministri Hashim Thaēi.

 

Thaēi: Ka interesim serioz pėr tė ndihmuar Kosovėn

9 korrik 2008

Kryeministri Hashim Thaēi pas mbledhjes sė Qeverisė tha se Delegacioni i Kosovės ėshtė pėrgatitur pėr Konferencėn e Donatorėve dhe ka projekte konkrete.
"Ėshtė interesim serioz pėr tė ndihmuar Kosovėn nga vende tė rėndėsishme dhe serioze. Kosova do tė jetė pėrfituese solide nė kėtė konferencė dhe tė gjitha instancat mė tė larta ndėrkombėtare do tė jenė nė kėtė konferencė", tha Thaēi.
Kryeministri Thaēi ka udhėtuar pėr nė Bruksel, ku do tė mbahet, mė 11 korrik, Konferenca e Donatorėve pėr Kosovėn.

 

TMK nuk ėshtė e kėnaqur me Ligjin pėr Forcėn e Sigurisė

9 korrik 2008

Trupat Mbrojtėse tė Kosovės nuk janė tė kėnaqura me Ligjin e aprovuar nė Kuvendin e Kosovės pėr Forcėn e Sigurisė dhe pėr kėtė arsye kėrkojnė edhe pakon shtesė tė ligjeve qė do t'i sistemonte pjesėtarėt e mbetur jashtė FSK-sė.

 

Kėshilli i Sigurimit diskuton pėr Kosovėn mė 25 korrik

9 korrik 2008

Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė do tė mblidhet mė 25 korrik pėr tė diskutuar raportin pėr zhvillimet nė tremujorin e fundit nė Kosovė. Ambasadorėt e vendeve tė Kėshillit do tė diskutojnė raportin e Ban Ki-Munit pėr zhvillimet e fundit si dhe do tė dėgjojnė raportimin e shefit tė ri tė UNMIK-ut, Lamberto Zanier.
Pėr dallim nga ish-shefat e UNMIK-ut, Zanier do tė raportojė nė cilėsinė e ndėrmjetėsit pėr dialog nė mes tė shqiptarėve dhe serbėve, nė ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt, dhe jo pėr statusin.

 

Shqipėria dhe Kroacia janė bėrė sot edhe zyrtarisht anėtare tė NATO-s

9 korrik 2008

Shqipėria dhe Kroacia kanė nėnshkruar sot nė Bruksel, protokollet e anėtarėsimit nė NATO. Javėn e kaluar Tirana kishte pėrfunduar bisedimet me Aleancėn, tė cilat pasuan marrjen e ftesės mė 3 prill, gjatė takimit tė nivelit tė lartė nė Bukuresht. Akti i sotėm mbylli pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr anėtarėsim nė gjirin e Aleancės sė Atlantikut dhe tashmė Shqipėria bashkė me Kroacinė janė bėrė zyrtarisht anėtare tė aleancės mė tė fortė ushtarake nė botė, NATO-s.
Duke pėrshėndetur nėnshkrimin e protokollit sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jap de Hop Shefer, tha se "kjo ėshtė e arritur historike, jo vetėm pėr kėto dy vende por edhe pėr gjithė komunitetin e vendeve Atlantike", dhe shtoi se "Shqipėria dhe Kroacia kanė implementuar reformat kryesore politike dhe ushtarake dhe rrjedhimisht fituan tė drejtėn e tyre pėr vend nė tavolinėn tonė". Shefer tha se dyert e NATO-s do tė jene tė hapura pėr anėtarėsimin e vendeve tė tjera. Tė gjithė e dinė se anėtarėsimi ėshtė njė qėllim pėr shumė vende. "Mendoj qė rasti me Shqipėrinė e Kroacinė tė shėrbejė si frymėzim pėr to", tha ai.
Shefi i diplomacisė shqiptare Lulzim Basha tha se pranimi nė NATO ėshtė plotėsim i ambicieve tė kahershme tė popullit shqiptar.
Ndėrkaq shefi i diplomacisė kroate Gordan Jandrokoviq, tha se ai nuk do ishte sot nė selinė e NATO-s po tė mos ishin meritat e veteranėve tė luftės nė Kroaci.

 

Rexhepi: Nėse UNMIK-u nuk gjen zgjidhje ne sė shpejti rifillojmė punėn nė Suhodoll

9 korrik 2008

Kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, tha tė mėrkurėn se nėse pėr njė kohė tė shkurtėr UNMIK-u nuk gjen njė zgjidhje pėr realizimin e projektit tė ujėsjellėsit nė Suhodoll, atėherė punėt do tė rifillojnė.
Punėt u ndėrprenė me kėrkesė tė shefit tė UNMIK-ut Lamberto Zanier.
Banorėt serbė, tė nxitur dhe pėrkrahur nga strukturat paralele, kanė sulmuar edhe fizikisht punėkryesit dhe banorėt shqiptarė.

 

Zanier: Bisedimet pėr statusin kanė pėrfunduar

9 korrik 2008

"Bisedimet pėr statusin kanė pėrfunduar, tash duhet lėvizur kah zgjidhja e problemeve tjera", ka thėnė nė veri tė Mitrovicės shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier. Ai tha se pret nga Qeveria e re e Beogradit njė qasje konstruktive karshi ēėshtjes sė Kosovės.
Zanier ėshtė takuar me pėrfaqėsuesit e partive politike serbe nė veriun e Mitrovicės, ndėrsa tha se i ishte shmangur takimit me strukturat paralele serbe.
Nė njė konferencė pėr media, tė mbajtur mbrėmė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, Zanier ka sqaruar rolin qė do tė ketė si shef i UNMIK-ut dhe ndihmėn qė do t'u japė bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit.

 

Qeveria, EULEX-i dhe UNMIK-u formuan kėshillin pėr sundimin e ligjit

8 korrik 2008

Pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės, tė EULEX-it dhe disa komponentė tė administratės sė UNMIK-ut, kanė formuar tė martėn nė Prishtinė njė Kėshill Koordinues qė do tė merret me sundimin e rendit dhe ligjit nė Kosovė, i cili do tė drejtohet nga zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi dhe shefi i EULEX-it, Iv de Kermabo.

 

Stanishev: Serbia e ka humbur Kosovėn, politikanėt serbė duhet ta kuptojnė kėtė fakt

8 korrik 2008

Kryeministri i Bullgarisė, Sergei Stanishev, ka thėnė se Kosova ėshtė e humbur pėr politikanėt serbė dhe ėshtė e nevojshme qė ta kuptojnė kėtė fakt.
“Kosova de facto ėshtė e humbur pėr politikanėt serbė dhe ata duhet ta kuptojnė kėtė. Udhėheqėsi serbe duhet ta ndihmojė Kosovėn nė ndėrtimin e ekonomisė funksionale tė tregut, tė zhvillojė marrėdhėnie tė mira dhe t’i mbrojė pakicat”, thotė Stanishev nė njė intervistė dhėnė gazetės greke “Imerisia”.

 

Britania e Madhe do tė ndihmojė Kosovėn nė aktivitetet lobuese

8 korrik 2008

“Pozicioni i Mbretėrisė sė Bashkuar ėshtė i qartė. Kosova ėshtė tėrėsi dhe ndarja nuk ėshtė opsion. Ne nuk pėrkrahim strukturat paralele tė sigurisė dhe strukturat tjera qė po veprojnė nė pjesėn veriore tė Kosovės”, tha nė Prishtinė, drejtori politik nė Ministrinė e Jashtme, Mark Grant.
Pas takimit me presidentin Sejdiu, diplomati britanik, tha se “Mbretėria e Bashkuara do tė vazhdojė qė tė pėrkrah fuqishėm shtetin e Kosovės. Do tė vazhdojė tė ndihmojė ekonomikisht dhe politikisht. Nė fund tė kėsaj jave ėshtė konferenca e donatorėve dhe ne do tė japim ndihmesė financiare “.
Grant ka ofruar ndihmėn e Mbretėrisė sė Bashkuar pėr tė lobuar nė njohjen e pavarėsisė, por nė tė njėjtėn kohė ka kėrkuar edhe nga institucionet e Kosovės qė t’i ngrisin kapacitet lobuese.

 

Sejdiu: Strukturat paralele serbe dėshirojnė tė pengojnė njohjen e Kosovės

8 korrik 2008

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu tha sot se zhvillimet e ditėve tė fundit nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, janė sinjal i qartė se strukturat paralele serbe, tė dirigjuara nga Beogradi, dėshirojnė tė krijojnė destabilizim tė situatės dhe nė kėtė mėnyrė tė pengojnė procesin e njohjes sė Kosovės nga shtete tjera. Sejdiu ka kėrkuar nga qytetarėt qė tė veprojnė me maturi dhe nė bashkėpunim me tė gjitha strukturat tė punojnė pėr zgjidhjen e problemeve nė mėnyrė paqėsore.

 

Britania e Madhe hapi Odėn Ekonomike nė Prishtinė

8 korrik 2008

Mbėshtetja e Britanisė sė Madhe nuk ishte e lidhur vetėm me statusin, por gjithashtu edhe me mbėshtetje financiare dhe forma tjera tė mbėshtetjes dhe pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, tha kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, me rastin e hapjes sė Odės Ekonomike tė Britanisė sė Madhe nė Prishtinė.
Hapja e Odės Ekonomike Britanike ka pėr qėllim pėrmirėsimin e pėrgjithshėm tė klimės sė bizneseve, investimeve nė Kosovė dhe promovimin e kompanive vendore nė tregun ndėrkombėtar.

 

Ahmeti e Gruevski janė marrė vesh pėr njohjen e Kosovės

8 korrik 2008

Deputeti i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Xhevat Ademi, tha nė Shkup se lideri i kėsaj partie, Ali Ahmeti dhe mandatari pėr formimin e qeverisė sė re, Nikola Gruevski, nė marrėveshjen pėr koalicionin, janė marrė vesh qė Maqedonia ta njohė sa mė parė pavarėsinė e Kosovės.
“Ahmeti dhe Gruevski janė dakorduar nė qėndrimet e tyre edhe pėr ēėshtjen e emrit dhe njohjen e Kosovės. Nuk mund tė paramendoj qeveri e cila nuk do ta njohė pavarėsinė e Kosovės”, tha deputeti Ademi.

 

Kermabon: EULEX-i do tė jetė nėn ombrellėn e BE-sė dhe jo tė OKB-sė

7 korrik 2008

Misioni i EULEX-it mirėpret vendimin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut, por mandati i kėtij misioni do tė jetė nėn ombrellėn e Bashkimit Evropian dhe jo tė OKB-sė, tha sot nė Prishtinė shefi i EULEX-it, Iv de Kermabon. Kermabo tha se misioni i tij nuk do t’i raportojė Nju Jorkut, por Brukselit.  
Kermabo tha se po punohet intensivisht nė drejtim tė shtrirjes sė misionit tė EULEX-it edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės, megjithėse atje mund tė ketė disa vėshtirėsi dhe shtrirja mund tė marrė mė shumė kohė

 

Bush takohet me Medvedevin: SHBA-ja dhe Rusia mbeten tė ndara rreth ēėshtjes sė Kosovės

7 korrik 2008

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara Xhorxh Bush dhe ai i Rusisė Dmitri Medvedev zhvilluan sot takimin e tyre tė parė tė drejtpėrdrejt.
Dy presidentėt thanė se ka ēėshtje pėr tė cilat tė dy vendet kanė pajtim tė plotė, siē janė programet bėrthamore tė Iranit dhe tė Koresė Veriore. Por, sipas tyre, ka edhe lėmi ku ekzistojnė mospajtime.
Agjencia DPA i referohet Medvedevit tė ketė thėnė se Kosova ėshtė njėra nga ēėshtjet ku ka mospajtime.
Rusia kundėrshton planet amerikane pėr vendosjen nė Evropė tė pjesėve tė sistemit tė mbrojtjes raketore.
Presidenti Bush dhe Medvedev u takuan nė ishullin Hokaido tė Japonisė, ku po zhvillohet samiti vjetor i G 8-ės, qė po fokusohet nė problemin e ngrohjes globale dhe krizėn globale tė ushqimit.

 

Gjermania ndihmon Kosovėn pėr tė arritur mė shumė njohje tė shtetit

7 korrik 2008

Gjermania do ta mbėshtesė Kosovėn nė procesin e lobimit pėr tė arritur sa mė shumė njohje ndėrkombėtare. Zotimin e ka bėrė nė Prishtinė ministri pėr Evropėn nė qeverinė gjermane, Gunter Gloser, pas takimeve me krerėt shtetėrorė. Gloser ka premtuar ndihmėn gjermane edhe nė Konferencėn e Donatorėve. Ai ka pėrshėndetur qėndrimin e institucioneve kosovare pas provokimeve tė fundit, dhe ka thėnė se respektimi i plotė i pakos sė Ahtisarit kėrkon edhe angazhimin e serbėve.
Ndėrkohė, presidenti Fatmir Sejdiu, zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi dhe kryeparlamentari Jakup Krasniqi kanė falėnderuar Gjermaninė pėr ndihmėn e vazhdueshme dhėnė vendit tonė, dhe u kanė bėrė thirrje investitorėve gjermanė qė tė investojnė nė Kosovė.

 

BDI: Njohja e Kosovės ėshtė nė agjendėn tonė

7 korrik 2008

Bashkimi Demokratik pėr Integrim ka pėrgėnjeshtruar informacionet se njohja e Kosovės ėshtė shmangur nga agjenda e koalicionit qeverisės. Njohja e pavarėsisė sė Kosovės do tė jetė nė agjendėn e BDI-sė gjatė qeverisjes sė saj me partnerin maqedonas tė koalicionit, VMRO-DPMN. Zėdhėnėsja e BDI-sė, Ermira Mehmeti, i ka thėnė KTV-sė se ēėshtja e Kosovės do tė mbetet prioritet i BDI-sė. Ajo ka theksuar se qėndrimet pėr njohjen e Kosovės do tė bėhen tė ditura qė nga sot. Ndėrsa, mospozicionimi deri nė kėtė kohė i kėsaj ēėshtjeje ėshtė bėrė pėr shkak tė punėve nė pėrcaktimin e emrave tė ministrave. Tė dielėn, agjencia e lajmeve INA kishte raportuar se BDI e kishte shmangur njohjen e Kosovės nė marrėveshjen e koalicionit me VRMO-DPMNE-nė.

 

Kuēi: Me Serbinė vetėm bisedime ndėrshtetėrore

7 korrik 2008

Zyrtarė tė Qeverisė kundėrshtojnė ashpėr paralajmėrimin e fillimit tė bisedimeve teknike mes Prishtinės dhe Beogradit, duke thėnė se mund tė ketė tė tilla vetėm nė aspektin ndėrshtetėror.
Zėvendėskryeministri, Hajredin Kuēi, tha se “pėr Kosovėn pyeten qytetarėt e saj e jo Serbia e as UNMIK-u".
Kėto komete ai i bėri vetėm pak ditė pas deklarimit tė shefit tė UNMIK-ut, Lamberto Zanier, se ėshtė nė pritje tė ftesės nga Beogradi, pėr tė vizituar kėtė vend nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėr bisedime teknike, siē parashihet nė raportin e sekretarit tė pėrgjithshėm, Ban Ki-Mun.

 

Rexhepi: Pas incidentit nė Suhodoll qėndrojnė strukturat paralele

7 korrik 2008

Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, tha tė hėnėn nė takimin e Komitetit pėr Siguri se incidenti nė Suhadoll qė ka ndodhur tė premten, ėshtė shkaktuar nga papėrgjegjėsia e banorėve serbė, tė cilėt janė tė shtyrė nga strukturat paralele pėr tė bėrė veprime tė tilla.

 

Ministri gjerman pėr Evropė po viziton Kosovėn

7 korrik 2008

Ministri gjerman i shtetit, pėrgjegjės pėr Evropėn, Gynter Gloser, po qėndron pėr vizitė nė Kosovė.
Gjatė ditės ai do tė takohet me presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu, kryeministrin Hashim Thaēi, ministrin e jashtėm Skender Hyseni si dhe me pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare.

 

Sllovenia nxit Malin e Zi ta njohė pavarėsinė e Kosovės

7 korrik 2008

Zyrtari i lartė i qeverisė sllovene, Rade Genorio ka nxitur Malin e Zi qė ta marrė sa mė parė vendimin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, sepse nė kėtė mėnyrė do tė tregonte seriozitetin dhe vendosmėrinė pėr integrime evropiane.
"Ky do tė ishte njė instrument shtesė pėr tė treguar seriozitetin e Malit tė Zi drejt integrimeve evropiane dhe pėr tė ndjekur atė qė Bashkimi Evropian tashmė ka vendosur pėr Kosovėn", ka thėnė Genorio.

 

18 ish-punėtorė tė RTP-sė nė grevė urie

7 korrik 2008

Tetėmbėdhjetė ish-punėtorė tė Radiotelevizionit tė Prishtinės kanė hyrė sot (e hėnė) nė ditėn e tretė tė grevės sė urisė. Ata kanė deklaruar se grevėn do tė vazhdojnė deri nė plotėsimin e kėrkesave tė tyre.
Kėrkesat e punėtorėve tė RTP- janė: kthimi nė vendet e punės, pranimi i pėrvojės sė punės, moslejimi i tjetėrsimit tė pasurisė sė RTP-sė dhe zgjidhja e ēėshtjes sė punėtorėve me kėrkesa sociale.

 

Policia e veriut tė Mitrovicės nuk i nėnshtrohet procesit tė bartjes sė kompetencave

7 korrik 2008

Me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės, po vazhdon ritmi i bartjes sė kompetencave nga policia e UNMIK-ut tek Policia e Kosovės, ndėrkaq nė procesin e bartjes sė kompetencave nuk hyn veriu i Mitrovicės, ku pėr ruajtjen e rendit dhe ligjit vazhdon tė jetė pėrgjegjėse policia ndėrkombėtare.

 

KFOR-i amerikan nuk bashkėpunon me udhėheqjen ilegale tė Shtėrpcės

4 korrik 2008

Dy gjeneralėt e KFOR-it amerikan, John Davoren dhe Larry Kay, njėri nė pėrfundim tė mandatit dhe tjetri nė pritje tė marrjes sė komandės nė kampin Bondsteel, kanė deklaruar tė premten se nuk do tė bashkėpunojnė me udhėheqjen e re tė komunės sė Shtėrpcės, tė dalė nga zgjedhjet e 11 majit, tė cilat nga autoritetet kosovare dhe nga ato tė UNMIK-ut janė quajtur tė paligjshme

 

Davidi: BE e trajton Kosovėn si kandidat tė mėvetėsishėm pėr anėtarėsim

4 korrik 2008

Fakti qė Kosovėn ende nuk e kanė njohur shtatė vende anėtare tė Bashkimit Evropian nuk paraqet asnjė problem pėr procesin e integrimit tė Kosovės nė BE, ndėrsa ky proces ėshtė i pavarur nga ai i integrimit tė Serbisė, ka deklaruar shefi i zyrės sė BE-sė nė Kosovė Renzo Davidi pėr agjencinė ruse "Rosbalt".
Zyrtari i BE-sė ka bėrė tė ditur se shqyrtimi i kandidaturės pėr anėtarėsimin e Kosovės nuk ėshtė njohje e tėrthortė por njohje e drejtpėrdrejtė, duke qenė se BE e sheh Kosvėn si vend tė mėvetėsishėm.
Ndėrkaq i pyteur lidhur me mundėsitė qė tė sinkronizohet procesi integrues i Kosovės dhe i Serbisė, Davidi ka deklaruar se ai nuk ėshtė pėrgjegjės pėr qasjen e Serbisė nė BE dhe se me kėtė punė merren kolegėt e tij nė Beograd.

 

Zanier: Duhet angazhim nė zgjidhjen e ēėshtjeve nė vendbanimet me shumicė serbe

4 korrik 2008

Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier, tha tė premten se duhet angazhim nė zgjidhjen e ēėshtjeve nė vendbanimet me shumicė serbe. Sipas tij, duhet biseduar me nivelin politik, pėrfshirė edhe ata tė minoriteteve. “Duhet tė angazhohemi qė tė zgjidhim ēėshtjet nė terren, pėrfshirė edhe rajonet me minoritete. Ajo qė po mundohem tė bėj ėshtė qė tė flas nė nivelin politik, jo vetėm me liderėt kėtu, por edhe nė rajonet me minoritetet”, ėshtė shprehur Zanier.
Ndėrkaq drejtuesit e Kuvendit tė Kosovės thanė se do tė kėrkojnė nga ekzekutivi qė t’i kryejė obligimet kushtetuese qė i takojnė. Kryeparlamentarit Jakup Krasniqi tha se zgjedhjet qė mbahen jashtė kushtetutės, jashtė pėrgjegjėsisė sė administratės ndėrkombėtare, janė tė paligjshme dhe ilegale.

 

Nėntė tė plagosur nė Radush tė Shkupit

4 korrik 2008

Nėntė persona janė plagosur pas njė pėrleshje tė armatosur e cila ka ndodhur 15 minuta para mesnatės sė mbrėmshme nė fshatin Radush tė Shkupit, njofton Ministria e Punėve tė Brendshme e Maqedonisė.
Policia thotė se ėshtė plagosur edhe Besfort Haliti (25), djali i deputetit tė BDI-sė, Rafiz Haliti.
Pas lėndimeve tė marra qė tė nėntė personat i janė nėnshtruar kurimit mjekėsor nė Spitalin Ushtarak tė Shkupit.
Sipas policisė gjuajtja me armė zjarri ėshtė shkaktuar nga ana e personave R.S, S.S, M.S, E.S dhe V.S tė gjithė nga Radusha. Ata kanė gjuajtur me pushkė gjuetie, me revole dhe pushkė automatike.
Policia thotė se sulmuesit kanė ardhur me dy vetura dhe kanė filluar tė gjuajnė drejt Besfort Halitit, i cili sė bashku me tė tjerėt ka qenė para ēajtores nė kėtė fshat.

 

Kaidanov: Amerika ėshtė e pėrkushtuar ndaj Kosovės dhe popullit tė saj

4 korrik 2008

Tina Kaidanov, e ngarkuar me punė nė Ambasadėn e SHBA-ve nė Kosovė, ka shprehur edhe njė herė pėrkushtimin e qeverisė amerikane pėr ta mbėshtetur Kosovėn, nė sfidat e veta nė tė ardhmen.
"Mbi tė gjitha, amerikanėt janė tė pėrkushtuar pėr tė pėrdorur burimet e veta dhe energjinė e vet pėr tė ndihmuar pėrmirėsimin e jetėve tė tė tjerėve. Ky ėshtė fokus i punės sonė kėtu nė Kosovė. Tashmė janė ofruar qindra milionė dollarė amerikanė dhe shumė mė tepėr do tė dedikohen pėr avancimin e potencialit ekonomik tė Kosovės, forcimin e institucioneve tė saj demokratike dhe promovimin e paqes dhe sigurisė nė Kosovė dhe rajon", ka thėnė Kaidanov nė ambientet e Ambasadės sė SHBA-sė nė Kosovė, gjatė ceremonisė pėr nder tė Ditės sė Pavarėsisė sė Amerikės.
Amerika ėshtė e pėrkushtuar ndaj Kosovės dhe popullit tė saj dhe dėshiron tė shohė njė tė ardhme mė tė mirė pėr Kosovėn, tha Kaidanov, duke premtuar angazhimin e saj personal. Kaidanov shprehu mirėnjohjen pėr bashkėpunimin dhe vendosmėrinė e atyre qė nė Kosovė "synojnė tė arrijnė tė njėjtat qėllime tė paqes, progresit dhe prosperitetit". Por duhet pritur njė vit, siē tha, "tė pėrparimeve, njė vit nė tė cilin ēdokush nė Kosovė mund tė ndjejė se jeta e tij apo e saj ėshtė pėrmirėsuar nė ndonjė mėnyrė tė dukshme", ndėrsa "Shtetet e Bashkuara do tė jenė me ju nė kėtė rrugėtim".

 

Kryeministri Thaēi merr pjesė nė Samitin e Kroacisė 2008

4 korrik 2008

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i ftuar nga homologu i tij kroat Ivo Sanader po merr pjesė nė samitin ndėrkombėtar Kroacia 2008.
Nė kėtė samit, qė mbahet nė Dubrovnik mė 4 dhe 5 korrik, marrin pjesė kryeministrat e rajonit tė Evropės Juglindore, si dhe ministra tė jashtėm dhe zyrtarė tė lartė nga Evropa Perėndimore dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Temė e kėtij samiti ėshtė integrimi i Evropės Juglindore nė strukturat euroatlantike, siguria dhe zhvillimi.
Nga zyra e kryeministrit Thaēi ėshtė bėrė e ditur se ai do tė flasė pėr sfidat e integrimit tė Kosovės nė strukturat euroatlantike dhe pritet tė takohet me zyrtarė tė lartė tė vendeve tė rajonit, qė marrin pjesė nė kėtė samit.

 

Haradinaj: Pėr eliminimin e strukturave paralele nuk mjaftojnė vetėm deklaratat

4 korrik 2008

Pėr eliminimin e strukturave paralele nuk mjaftojnė vetėm deklaratat. Pėr kėtė ēėshtje reagimet e institucioneve mė mirė ėshtė qė tė vijnė pėrmes njė plani sesi do tė vendosim njė rregull nė veri, dhe se si do tė ndihmojė qė jeta atje tė funksionojė nė kushte normale, tha tė premten kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj pas takimit me shefin e UNMIK-ut, Lamberto Zanier.

 

Kosova dhe Shqipėria nėnshkruan marrėveshje pėr mbrojtjen e ambientit

4 korrik 2008

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor i Kosovės, Mahir Jagcillar dhe Lufter Xhuveli, ministėr i Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave tė Republikės sė Shqipėrisė, tė premten nė Prishtinė, nėnshkruan Memorandumin e Mirėkuptimit pėr harmonizimin e punėve nė mbrojtjen e mjedisit.

4 korrik 2008

Decentralizmi po ballafaqohet me sfida tė shumta

 

Pėrpjekjet e Serbisė pėr tė manipuluar dhe kundėrshtuar planin e decentralizimit nė Kosovė, nėpėrmes presionit tė vazhdueshėm tek komuniteti serb, krijimi i komunave tė reja, ushtrimi i pėrgjegjėsive dhe kompetencave qė dalin nga Ligji pėr vetėqeverisje lokale, janė disa nga sfidat me tė cilat do tė ballafaqohet procesi i decentralizmit, thanė pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės.

 

Thaēi: Pėr vendime shtetėrore nuk i pyes kryesitė e partive

4 korrik 2008

Vendimi pėr shkarkimin e zėvendėsministrit tė Tregtisė dhe Industrisė, Naser Osmani, pas incidentit verbal me ministrin e Transportit dhe Post-telekomunikacionit, Fatmir Limaj, nuk ka qenė i motivuar politikisht nga asnjė parti apo kryesi, por ishte njė vendim i interesit shtetėror, ka thėnė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, sipas tė cilit institucionet funksionojnė mbi parimet e vlerave dhe vizionit pėr tė ardhmen e shtetit dhe jo mbi njė rast.
Nė politikėn time nuk do tė ketė ndikim asnjė kryesi e asnjė partie, tha kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, duke u pėrgjigjur nė kėrkesėn e Kryesisė sė LDK-sė pėr shfuqizimin e vendimit pėr shkarkimin e Naser Osmanit.

 

Thaēi: Kosova do tė merr mbėshtetje nė konferencėn e donatorėve

4 korrik 2008

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi shpreson se jo vetėm ato vende qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, por edhe ato qė janė nė prag tė njohjes do ta mbėshtesin vendin nė konferencėn e donatorėve qė do tė mbahet me 11 korrik nė Bruksel. Ai tha se ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė prag tė konferencės Kosova ka institucione demokratike, qeverisje tė mirė, sundim tė ligjit dhe shoqėri shumetnike.

 

Sejdiu dekretoi themelimin e Misionit Diplomatik tė Republikės sė Kosovės nė Turqi

4 korrik 2008

Presidenti Fatmir Sejdiu duke u bazuar nė Nenin 84, pika 24 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe nė nenin 5, pika 1 tė Ligjit pėr Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe Shėrbimin Diplomatik tė Republikės sė Kosovės, dhe pas konsultimit me kryeministrin Hashim Thaēi, dekretoi tė enjten themelimin e Misionit Diplomatik tė Republikės sė Kosovės nė nivel ambasade nė Turqi, selia e sė cilės do tė jetė nė Ankara.

 

Sejdiu uron presidentin Bush me rastin e Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA-ve

4 korrik 2008

Krijimi i shtetit tonė tė ri ishte rezultat i njė pėrpjekjeje tė gjatė tė popullit tė Kosovės pėr liri e pavarėsi dhe mbėshtetjes sė pakrahasueshme tė SHBA-ve, andaj duke ēmuar kontributin e jashtėzakonshėm qė shteti juaj ka dhėnė pėr popullin e Republikės sė Kosovės, ne shpresojmė dhe punojmė pėr forcimin e mėtejmė tė lidhjes speciale qė kemi mes dy shteteve tona, thuhet nė urimin e presidenti Fatmir Sejdiu dėrguar homologut tė tij amerikan Xhorxh W. Bush, me rastin e 4 Korrikut, Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA-ve.

 

Roqen paralajmėron njohjen e shtetit tė Kosovės nga Mali i Zi

3 korrik 2008

Milan Roqen, shef i diplomacisė malazeze, ka paralajmėruar se Mali i Zi do ta njohė pavarėsinė e Kosovės, por nuk ka pėrmendur ndonjė datė se kur qeveria nė Podgoricė do tė marrė njė vendim tė tillė. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Vijesti", Roqen ka thėnė se ēėshtja e Kosovės bart me vete edhe emocione tė caktuara, tė cilat nė politikė nuk janė aleat i mirė. "Cikli i Kosovės ėshtė mbyllur... Ky ėshtė shekulli 21, ne mund tė mendojmė ēfarė tė duam, por ekziston diēka qė ėshtė fakt politik", ka theksuar Roqen. Njohja, sipas tij, do tė ndodhė atėherė kur tė vlerėsohet se politikisht kjo ėshtė mė sė miri pėr Malin e Zi. Ai thotė se ėshtė e dhembshme pėr Serbinė ēėshtja e Kosovės dhe pėr disa nė Mal tė Zi, por nėse gjėrat shikohen nė mėnyrė reale, atėherė kjo merr njė dimension tjetėr.

 

SHBA: 400 milionė dollarė pėr Kosovėn

3 korrik 2008

Shtetet e Bashkuara kanė premtuar 400 milionė dollarė pėr Kosovėn gjatė konferencės sė donatorėve, qė do mbahet mė 11 korrik nė Bruksel.
"Shtetet e Bashkuara do t’i japin Kosovės njė fond prej 400 milionė dollarė, gjatė katėr viteve tė ardhshme, tha ndihmėssekretari amerikan i Shtetit Daniel Frid.
"Ne presim grumbullimin e fondeve deri nė 1 miliardė dollarė, ēfarė do ta ndihmojė qeverinė kosovare pėr njė fillim tė mirė", tha Frid nė Uashington.
Zyrtarė amerikanė thanė se Kongresi veē ka miratuar ndihmėn pėr Kosovėn nė vlerė prej 291 milionė dollarė.
Tė njėjtat burime shtuan se pjesa mė e madhe e kėtyre fondeve do tė shkojnė nė shlyrjen e borxhit tė jashtėm tė Kosovės, qė i ka mbetur nga koha e ish-Jugosllavisė.
Gjithashtu fondet do pėrdoren pėr institucione si policia, drejtėsia, ministritė dhe rritjen ekonomike.

 

Frid: SHBA tė kėnaqura me pėrparimin e bėrė nė Kosovė qė nga shpallja e pavarėsisė

3 korrik 2008

Shtetet e Bashkuara janė tė kėnaqura me pėrparimin e bėrė nė Kosovė qė nga shpallja e pavarėsisė nė muajin shkurt, tha ndihmėssekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtjet Evropiane, Daniel Fried.
Ggjendja relativisht e qetė dhe suksesi politik nė Kosovė qė nga muaji shkurt, i ka bėrė tė heshtin kritikėt, tė cilėt kishin parashikuar situata tė vėshtira pėr rajonin, pėrfshirė dhunėn etnike dhe flukset e refugjatėve, tha Frid.
Frid vuri nė dukje se shteti i ri e delikat ka pėrballė njė sėrė sfidash, pėrfshirė ekonominė, pakicėn e irrituar serbe nė veri dhe gangstresizmin politik, qė sipas tij mund tė jetė i nxitur nga disa zyrtarė nė Beograd.

 

Rusia pėrzihet nė punėt e brendshme tė Kosovės

3 korrik 2008

Deklaratėn e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme ruse, e cila mirėpret themelimin e “parlamentit serb” nė veri tė Mitrovicės subjektet politike kosovare e konsiderojnė si pėrzierje nė punėt e brendshme tė Kosovės. Pėrfaqėsues tė partive politike thonė se kjo deklaratė pengon proceset demokratike nė Kosovė. Ata konsiderojnė se vetė krijimi i njė tė ashtuquajturi kuvend dhe njė pėrkrahje e tij nga Qeveria e Rusisė, do tė gjenerojnė probleme. Strukturat paralele nuk i kontribuojnė stabilitetit dhe integrimit tė serbėve nė institucionet e Kosovės.

 

Hapet Qendra e shėrbimeve pėr emigrantė

3 korrik 2008

Qendra e Shėrbimeve pėr Migrim, IOM, nė bashkėpunim me Departamentin e punės dhe mirėqenies sociale, pėruroi nė Prishtinė Qendrėn e shėrbimeve pėr emigrantė. Hapja e kėsaj qendre synon tė parandalojė migrimin ilegal, tė ketė nė mbikėqyrje kapacitetet vendore nė zhvillimin e politikave me qėllim tė informimit tė saktė tek shėrbimet pėrkatėse pėr emigrantė.
Me rastin e pėrurimit tė kėsaj qendre, zv.ministri i Punės dhe Mirėqenies Sociale, Gjergj Dedaj tha se me rendėsi ėshtė qė qytetarėt tė informohen pėr politikat e drejta tė migrimit si dhe pėr mundėsit e punėsimit legal.
Ndėrkaq koordinatori i Projektit Sheremet Kukaj, tha se pėrmes kėtij projekti mund tė parandalohet migrimi jo i rregullt si dhe dhėnia e informatave pėrmes rrugėve legale tė migrimit. Po ashtu kjo qendėr mbėshtet Zyrat ndėrlidhėse nė procesimin e kėrkesave pėr viza tė qytetarėve tė Kosovės, informoi Kukaj.

 

Presidenti Bush falėnderon Shqipėrinė pėr mbėshtetje nė luftėn kundėr terrorizmit

 

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Xhorxh Bush, parmes njė letre dėrguar shefit tė diplomacisė shqiptare Lulzim Basha, falėnderon Shqipėrinė pėr mbėshtetjen nė luftėn kundėr terrorizmit. Nė letėr, ndėr tė tjera thuhet se presidenti Bush shpreh mirėnjohje pėr lidershipin qė Shqipėria ka treguar nė pėrparimin e lirisė.
"Amerikanėt e vlerėsojnė miqėsinė tonė me popullin e Shqipėrisė. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i shprehin falėnderimet e tyre Shqipėrisė pėr mbėshtetjen e saj nė luftėn kundėr terrorizmit, gjithashtu ne ju dėrgojmė pėrgėzimet tona me rastin e aderimit tuaj nė NATO", thuhet nė letrėn e presidentit Bush dėrguar shefit tė diplomacisė shqiptare, Basha.

 

Rexhepi: UNMIK-u po pėrdor standarde tė dyfishta nė veri

 

Bajram Rexhepi, kryetar i komunės sė Mitrovicės, akuzoi UNMIK-un se po pėrdor standarde tė dyfishta, duke mos penguar funksionimin e strukturave paralele serbe nė veri dhe procesin e ndėrtimit tė objekteve tė financuara nga Beogradi, nė njėrėn anė dhe duke penguar projektet ndėrtuese tė komunės sė Mitrovicės nė veri tė qytetit, nė anėn tjetėr.

 

Rikonfigurimi i UNMIK-ut pėrfundon nė gjysmėn e dytė tė tetorit

2 korrik 2008

Afati i fundit kur do tė pėrfundojė procesi i rikonfigurimit tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė do tė jetė gjysma e dytė e tetorit, deklaroi tė mėrkurėn Aleksandėr Ivanko, zėdhėnės i UNMIK-ut.
Ndėrkaq i pyetur se a ka filluar UNMIK-u bashkėpunimin me strukturat paralele serbe nė veri tė Mitrovicės Ivanko tha se “UNMIK-u me kohė e ka bėrė tė qartė qėndrimin e tij pėr strukturat paralele dhe nuk ka filluar e as nuk pritet tė fillojė bashkėpunimin mė to”.

 

SHBA: Kosova udhėhiqet nga kosovarėt – nuk duhet tė ndėrhyj askush nga jashtė

2 korrik 2008

"Qėndrimi i Shteteve tė Bashkuara ėshtė se Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe parlamenti i saj, institucionet e saj tė demokracisė duhet tė udhėhiqen dhe tė drejtohen nga vetė kosovarėt dhe nuk duhet tė ndėrhyjė Serbia apo kushdo qoftė tjetėr nga jashtė", ka thėnė zėdhėnėsi i Departamenti tė Shtetit, Tom Kejsi.
Pėr sa i pėrket tė ashtuquajturit "Kuvend i serbėve tė Kosovės" zėdhėnėsi Kejsi tha se as qė kishte provuar tė mendonte fare pėr tė, duke shtuar se politika jonė ndaj Kosovės ėshtė mjaft e qartė.

 

Thaēi: 2 korriku 1990 dėshmi e kėmbėnguljes pėr ta shprehur vullnetin e qytetarėve pėr pavarėsi

2 korrik 2008

Nė vazhdėn e pėrpjekjeve pėr liri dhe emancipim politik tė popullit tė Kosovės, dokumenti i Deklaratės Kushtetuese tė 2 korrikut 1990 ėshtė dėshmi e kėmbėnguljes sė delegatėve tė Kuvendit tė Kosovės pėr ta shprehur vullnetin e qytetarėve tanė pėr pavarėsi, thuhet nė fillim tė mesazhin tė kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, me rastin e 18 vjetorit tė Deklaratės Kushtetuese.
Kjo datė ka hyrė nė kalendarin e ngjarjeve tė rėndėsishme tė historisė sonė tė re, si paralajmėrim se populli i Kosovės jo vetėm qė nuk pajtohej me statusin e krahinės autonome dhe reduktimin e saj tė bėrė njė vit mė parė, por ishte i pjekur pėr ta shpallur botėrisht vullnetin pėr tė qenė i barabartė me tė tjerėt.
Organizimi i qytetarėve tė Kosovės nė rezistencėn civile dhe lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qė fitoi mbėshtetjen e botės demokratike, u kurorėzuan me ēlirimin e Kosovės. Vullneti politik i qytetarėve tė Kosovės u sublimua mė 17 shkurt 2008, kur Kosova e lirė dhe demokratike shpalli pavarėsinė, e cila u njoh ndėrkombėtarisht nga shtetet mė tė fuqishme tė botės.
Nė tetėmbėdhjetė vjetorin e kėsaj ngjarjeje tė rėndėsishme, tė gjithė delegatėt e ish-kuvendit tė Kosovės i falėnderojmė pėr shpalljen e Deklaratės Kushtetuese. Kosova sot ėshtė bėrė me Kushtetutė dhe institucione shtetėrore qė asaj i garantojnė perspektivė tė sigurt drejt institucioneve euroatlantike, thuhet nė fund tė mesazhit tė kryeministrit Hashim Thaēi.

 

Sejdiu: Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990 - moment kthese nė historinė mė tė re tė Kosovės

2 korrik 2008

Miratimi i Deklaratės Kushtetuese tė 2 korrikut 1990 shėnoi hapin e parė institucional tė procesit tė gjatė pėr pavarėsinė e Kosovės. Kjo deklaratė qe moment kthese nė historinė mė tė re tė Kosovės, sepse ishte akti i parė i artikulimit tė qartė tė vizionit dhe tė vullnetit politik tė qytetarėve dhe tė institucioneve tė Kosovės pėr liri, demokraci dhe pavarėsi, thuhet nė mesazhin e presidentit tė Kosovės Fatmir Sejdiu me rastin e 18 vjetorit tė miratimit tė Deklaratės Kushtetuese tė 2 korrikut tė vitit 1990
Mundi dhe puna shekullore e qytetarėve tė Kosovės u kurorėzuan pėrfundimisht sivjet, me shpalljen e Republikės sė pavarur dhe sovrane tė Kosovės. Pėrderisa mė 2 korrik 1990 u argumentua vendosmėria e popullit tė Kosovės pėr ndėrtimin e sė ardhmes sė vet, pėr ndėrtimin e shtetit tė Kosovės, mė 17 shkurt 2008 ėndrra e qytetarėve tė Kosovės u pėrmbush me shpalljen e pavarėsisė dhe tė sovranitetit tė Republikės sė Kosovės, e cila tashmė ėshtė njohur nga 43 shtete anėtare tė OKB-sė, nga pjesa dėrrmuese e vendeve tė Bashkimit Evropian dhe nga shtatė vende tė G8-ės.

 

Ēekia vendos marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn

 

Shefi i diplomacisė ēeke, Karel Shvarcemberg e ka njoftuar pėrmes njė letre presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu, pėr vendosjen e marrėdhėnieve tė plota diplomatike nė mes tė Republikės Ēeke dhe Republikės sė Kosovės. Shvarcemberg e ka informuar presidentin Sejdiu se detajet lidhur me marrėdhėniet diplomatike mes dy vendeve do tė diskutohen nė mes tė Ministrive tė Punėve tė Jashtme tė dy vendeve respektive.

 

Turqia paralajmėron heqjen e vizave pėr kosovarėt

 

Turqia do ta hapė shumė shpejt ambasadėn e saj nė Kosovė. Lajmin e bėri tė ditur shefi i Zyrės sė Turqisė nė Kosovė, Mustafa Sarniē. Ai tha gjithashtu se vendi i tij ėshtė i gatshėm tė ndihmojė zhvillimin ekonomik tė Kosovės. Sarniq i bėri kėto komente nė Prishtinė me rastin e hapjes sė Odės Tregtare Kosovare Turke, e cila ka pėr qėllim vendosjen e lidhjeve tė reja ekonomike midis dy vendeve. Diplomati turk paralajmėroi se Turqia do tė heqė regjimin e vizave pėr qytetarėt kosovarė, menjėherė pasi Kosova tė hapė pėrfaqėsinė e saj diplomatike nė Ankara.

 

Thaēi – Moller: Ndarja e Kosovės e papranueshme

 

Integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i paprekshėm, i garantuar dhe i njohur ndėrkombėtarisht dhe nuk do tė ketė sukses asnjė tentim apo qasje pėr ndarjen territoriale apo etnike, tha kryeministri Hashim Thaēi pas takimit me shefin e diplomacisė sė Danimarkės, Per Stig Moller.
Kryeministri Thaēi tha se Kosova do tė funksionojė si republikė unike dhe nuk do tė kenė sukses as kėto pėrpjekje pėr krijimin e strukturave paralele tė nxitura nga Beogradi.
Edhe kryediplomati danez tha se ndarja e Kosovės ėshtė e papranueshme dhe shtoi se, pėr tė ecur pėrpara, ėshtė i nevojshėm pėrmirėsimi i marrėdhėnieve nė mes tė shteteve tė Ballkanit.

 

Danimarka do tė dhurojė 15 milionė euro pėr Kosovėn

 

Shefi i diplomacisė daneze, Per Stig Moller ka shprehur sot nė Prishtinė mbėshtetjen e shtetit tė tij pėr Kosovėn dhe avancimin e proceseve integruese tė vendit.
Nė takimet me presidentin Sejdiu, kryeministrin Thaēi dhe homologun Hyseni, Moller ka theksuar nevojėn e zbatimit tė marrėveshjes sė Ahtisarit nė tė gjithė territorin e Kosovės.
Moller tha se kjo marrėveshje u njeh serbėve kulturėn, gjuhėn dhe traditėn, prandaj nuk ka arsye tė ketė strukura paralele.
Presidenti Sejdiu, ndėrkaq ka hedhur poshtė ēdo mundėsi tė kthimit tė procesit tė bisedimeve me Serbinė. Ai tha se Kosova po pret qė sa mė shpejt tė fillojė procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut dhe tė barten shumė shpejt kompetencat te institucionet e Kosovės dhe EULEX-i .
Shefi i diplomacisė daneze, Moller ka shprehur perspektivėn evropiane tė Kosovės dhe gjithė rajonit duke dėrguar mesazhin qė tė lihet anash e kaluara konfliktuoze. Ai gjithashtu bėri tė ditur se ndihma e shtetit tė tij pėr Kosovės do tė vazhdojė si me praninė ushtarake pėrmes EULEX-it, po ashtu edhe nė planin e zhvillimit tė vendit, pėr ēka nė Konferencėn e donatorėve pėr Kosovėn, Danimarka do tė dhurojė 15 milion euro pėr projekte kryesisht nė shėndetėsi dhe arsim.
Muller ka takuar edhe shefin e UNMIK-ut, Lamberto Zanier si dhe ka vizituar kontingjentin danez tė KFOR-it nė pjesėn veriore tė Kosovės.

 

Banorėt e Debėlldesė reagojnė rreth demarkacionit tė kufirit‏

 

Pas fillimit tė shėnjimit tė vijės kufitare Kosovė-Maqedoni, kanė reaguar banorėt e fshatit kufitar Debėllde dhe institucionet komunale tė Vitisė. Debėlldeasit janė shprehur se nuk do tė lejojnė asnjė marrėveshje qė cenon tė drejtėn pėr tė shfrytėzuar pronat e tyre, ndėrsa udhėheqja komunale e Vitisė ka mbėshtetur kėrkesat e banorėve tė Debėlldesė, duke i cilėsuar ato si shumė tė arsyeshme.
Kryetari i fshatit Debėllde Zymri Ilazi, thotė se nė zonėn kufitare ku shtrihet fshati Debėllde, nuk duhet tė ketė matje, ngase kufiri dihet dhe Maqedonia ka tė bėjė me prona private tė banorėve, tė cilat aktualisht kontestohen. Ilazi ka ripėrsėritur qėndrimin e banorėve dhe mbėshtetjen qė i kanė dhėnė institucionet komunale kėrkesave tė tyre.
Ndėrkaq kryetari i komunės sė Vitisė Nexhmedin Arifi, thotė se Maqedonisė nuk i nevojitet ndonjė vijė e re kufitare e cila do tė mund tė ketė gjithnjė probleme ndėrkufitare, kur dihet se nė tė dy anėt e kufirit jeton popullata shqiptare.

 

Franca mori presidencėn e BE-sė

1 korrik 2008

Sllovenia ia kaloi sot Francės presidencėn e Bashkimit Evropian.
Ceremonia u zhvillua nė Nova Goricė tė Sllovenisė, vend qė kryesoi me BE-nė qė nga fillimi i vitit, ndėrmjet shefave tė diplomacive tė Sllovenisė dhe Francės Dimitrij Rupel dhe Bernard Kushner.
Franca e mori presidencėn e Bashkimit Evropian me shpresė pėr ta ēuar mė tej integrimin evropian nė ēėshtje si imigracioni, mbrojtja, mjedisi dhe bujqėsia.
Presidenti francez, Nikolas Sarkozy, ka parashtruar objektiva ambicioze pėr Bashkimin Evropian pėr 6 muajt e ardhshėm nėn presidencėn e radhės sė Francės. Ai synon tė vendosė politika evropiane mė tė bashkuara dhe mė tė ashpra pėr imigracionin dhe strehimin politik tė tė huajve, duke harmonizuar ligjin e Bashkimit Evropian dhe duke shtuar kontrollet nė kufi.
Sarkozy kėrkon gjithashtu njė mbrojtje mė tė fortė evropiane, objektiv ky qė shkon paralel me planet pėr kthimin e Francės nė krahun ushtarak tė NATO-s.
Nė njė intervistė pėr televizionin francez, presidenti Sarkozi tha se ėshtė me rėndėsi qė BE-ja tė mbrojė qytetarėt e vet.

 

OSBE mbėshtet institucionet e Kosovės

1 korrik 2008

OSBE ka shprehur mbėshtetjen e saj pėr forcimin e institucioneve demokratike nė Kosovė. Kėtė e ka konfirmuar sekretari i pėrgjithshėm i kėsaj organizate, Mark Perin dė Brishambo, nė mbledhjen e Asamblesė Parlamentare tė OSBE sė, nė Astana tė Kazakistanit.
"Ne aspirojmė krijimin e institucioneve tė fuqishme lokale, tė cilat bazohen nė vlerat e OSBE sė", ka thėnė Brishambo.

 
 
 

flesh lajme Kolumbia dhe Belize njohin pavarėsinė e Kosovės - arrin nė 45 numri i shteteve qė njohin Kosovėn

flesh lajme Thaēi: Askush nuk do tė negociojė me Beogradin

flesh lajme Marrėveshjet me Beogradin nuk do tė bėhen pa pėlqimin e Qeverisė sė Kosovės, thotė Ivanko, zėdhėnės i UNMIK-ut

flesh lajme Ministri Mujota premton transformim tė suksesshėm tė TMK-sė nė FSK flesh lajme Zvicra njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Sllovakia, Bosnja dhe Egjipti kanė refuzuar njohjen e pasaportave e Kosovės

flesh lajme Thaēi i dorėzoi Mujotės vendimin e emėrimit nė krye tė Forcės sė Sigurisė

flesh lajme Pėrleshje nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Kosovarėt nuk kanė bėrė sa duhet pėr njohjen e Kosovės, thotė Abramovic

flesh lajme Serbėt nė gjykata tė Kosovės duan tė punojnė sipas urdhėresave tė UNMIK-ut

flesh lajme Beogradi thotė se nuk heq dorė as nga BE-ja, as nga Kosova

flesh lajme Fehmi Mujota, deputet i PDK-sė, emėrohet ministėr i FSK

flesh lajme SHBA-tė zyrtarisht e pranojnė pasaportėn e Kosovės qė nga 1 gushti, njofton ambasada amerikane nė Prishtinė

flesh lajme Rexhepi: Raporti i OKB-sė pėr ngjarjet e 17 marsit nė Mitrovicė i amniston veprimet e dhunshme tė ekstremistėve serbė

flesh lajme Qeveria e Kosovės thotė se qėndrimet e Zanierit rreth policisė janė nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Uordsuort: Ideja e Beogradit pėr "anulimin" e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė njė vetėmashtrim i rrezikshėm

flesh lajme Ban Ki Mun, emėroi kėshilltarin e tij politik Nikolas Hajson zėvendėsshef tė pėrkohshėm tė UNMIK-ut

flesh lajme Zanier thotė se ai ka ende pėrgjegjėsi ekzekutive tė rezervuara nė Kosovė

flesh lajme Podgoricė: Tetė ushtarė tė ish-Jugosllavisė akuzohen pėr vrasjen e 23 shqiptarėve

flesh lajme Qeveria e Maqedonisė ka marrė vendim pėr njohjen e pasaportave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Sllovakia nuk i njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Holbruk: Pohimet e Karaxhiqit se i kishim ofruar njė marrėveshje qė do ta mbronte nga ndjekja pėr krime tė luftės janė tė falsifikuara

flesh lajme Jeremiq: Serbia do tė refuzojė hyrjen nė Bashkimin Evropian nėse kjo kushtėzohet me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Selia e OKB-sė konfirmon se UNMIK-u nuk do tė lėshojė mė dokumente udhėtimi

flesh lajme Kuēi: UNMIK-u nuk mund tė zhvillojė biseda me Serbinė pėr pozitėn politike dhe juridike tė Kosovės

flesh lajme Valasek: Kosova, pengesa kryesore pėr Serbinė drejt BE-sė

flesh lajme EULEX nė Kosovė ka njė mision specifik, thotė kryeprokurori Alberto Perduka

flesh lajme Bogdanoviq kėrkon nga Zanieri qė policėt serbė tė jenė nėn komandėn e UNMIK-ut

flesh lajme Hungaria konfirmon mbėshtetjen pėr Kosovėn

flesh lajme KDI vlerėson me notė pozitive punėn e Kuvendit tė Kosovės

flesh lajme BSPK kėrkon mbikėqyrje institucionale ndaj Trustit Pensional, pas njoftimeve pėr humbje nė vlerė prej 45 milionė euro

flesh lajme Presidentėt Topi dhe Sejdiu takohen nė Durrės

flesh lajme Filloi dhėnia e pasaportave tė para tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Thaēi: Vizita e Bogdanoviqit nė Prishtinė, spektakli i radhės i Beogradit

flesh lajme Takohen kryeministri Thaēi dhe shefi i UNMIK-ut Zanier

flesh lajme Landsman: Britania e Madhe e angazhuar nė forcimin e paqes dhe stabilitetit nė Kosovė

flesh lajme Svoboda: Nga Serbia nuk mund tė pritet tė njohė pavarėsinė e Kosovės nė kėtė moment

flesh lajme Kuvendi miratoi emėrimin e kandidatėve pėr anėtarė tė Organit Shqyrtues tė Prokurimit

flesh lajme Themelohet Kėshilli i akreditimit qė do tė testojė cilėsinė e prodhimeve vendore

flesh lajme SHBA-tė pėrshėndesin miratimin e Ligjit pėr gjuhėn shqipe nė Maqedoni

flesh lajme Bardhi: Shqiptarėve, nė Mal tė Zi, t’u mundėsohet heqja e sllavizmave nga mbiemrat e tyre asimilues

flesh lajme Thaēi: Brenda kėsaj jave caktohet emri i ministrit tė Mbrojtjes

flesh lajme Trajkoviq: Serbėt do ta pranojnė EULEX-in

flesh lajme Karaxhiq, i akuzuar pėr gjenocid dhe krime lufte transferohet nė Hagė

flesh lajme Tė mėrkurėn jepet pasaporta e parė e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Tranzicioni mes UNMIK-ut dhe EULEX-it ka filluar tė shtunėn, thonė burimet e Express-it

flesh lajme Berisha: Njohja e pavarėsisė sė Kosovės, e vetmja rrugė pėr paqe dhe stabilitet

flesh lajme Eshdaun: Nė fund tė luftės duhet tė kishim thėnė se Kosova nuk mund tė drejtohet mė nga Beogradi

flesh lajme Sejdiu: Lordi Xhonston ishte njė pėrkrahės i pėrkushtuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Kuvendi shqyrton sot disa projektligje

flesh lajme Rusia kėrcėnon t'i tėrheqė policėt nga UNMIK-u

flesh lajme Shefi i diplomacisė italiane Fratini, sot nė Uashington, diskuton edhe pėr Kosovėn me sekretaren amerikane tė shtetit Rajs

flesh lajme Reforma tatimore parasheh ulje tė tatimit nė paga

flesh lajme Suspendohet drejtori i pėrgjithshėm i Doganave tė Kosovės, Naim Huruglica

flesh lajme KFOR-i propozon qė ujėsjellėsi tė mos kalojė nėpėr Suhodoll

28 korrik 2008

flesh lajme Kryeministri Thaēi kėrkon masa ndaj personave pėrgjegjės pėr maunat me material tė dyshuar toksik

flesh lajme Kuēi: Gjykatėsit dhe doganierėt do t’i rikthejmė nė veri

flesh lajme KFOR-i as sot nuk filloi punėn pėr ujėsjellėsin nė Suhodoll

flesh lajme Arrestimin e Karaxhiqit qeveritarėt serbė synojnė ta pėrdorin pėr qėllime politike si argument rreth Kosovės

flesh lajme Serbia s'ka armė kundėr pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Dėshton procesi ndaj tė dyshuarve pėr likuidimin e kosovarėve nė Mal tė Zi

flesh lajme Vitia shpreson qė vija kufitare nė Debėllde do tė kthehet ku ishte para marrėveshjes sė Shkupit me Beogradin nė vitin 2001

flesh lajme "Index-Kosova": Problemi kryesor nė Kosovė ėshtė papunėsia

flesh lajme Shkup: Kuvendi miratoi qeverinė e koalicionit VMRO-DPMNE - BDI

flesh lajme Shkup: Lėvizja Qytetare ZGJOHU! pėrshėndet miratimin e Ligjit pėr Pėrdorimin e Gjuhės Shqipe nė Maqedoni

flesh lajme Ahmeti:Ligji pėr shqipen arritje e madhe pėr shqiptarėt nė Maqedoni

flesh lajme Parlamenti i Maqedonisė miratoi Ligjin pėr Pėrdorimin e Gjuhės Shqipe

25 korrik 2008

flesh lajme Fuqia e UNMIK-ut tashmė ėshtė zhdukur, tha Zanier nė Kėshillin e Sigurimit

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit diskutoi sot pėr Kosovėn

flesh lajme Ban Ki-Mun: Me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, autoritetet kosovare i kanė marrė UNMIK-ut pushtetin nė mėnyrė efikase

flesh lajme Autoritetet kosovare presin mbėshtetje pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Tina Kaidanow qė nga sot edhe zyrtarisht ėshtė ambasadore e SHBA-ve nė Prishtinė

flesh lajme Presidenti Bush kėrkon nga Senati Amerikan tė ratifikojė sa mė shpejt ftesėn pėr anėtarėsim tė Shqipėrisė nė NATO

flesh lajme Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė u sugjeron pjesėtarėve tė vet tė gjejnė punė

flesh lajme Pėr herė tė parė, 15 gjyqtarė dhe 9 prokurorė u betuan para presidentit tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Gjenerali Andoque: KFOR-i do ta kryej pjesėn e mbetur tė kanalit tė ujėsjellėsit nė Suhadoll

flesh lajme Rreth 38 milionė euro humbje pėr shkak tė mosfunksionimit tė Doganės nė veri tė Kosovės

24 korrik 2008

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut raporton nesėr pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė

flesh lajme Bashkimi Evropian miraton praninė zvicėrane nė Kosovė nė kuadėr tė EULEX-it

flesh lajme Rupel: Kosova ishte sfida mė e madhe e presidencės sllovene

flesh lajme Tėrnava: Shumė shtete tė botės islame do ta njohin sė shpejti pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Shoqėria civile malaziase i bėn presion Podgoricės qė ta njoh zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Caplin: 1500 pjesėtarė tė TMK-sė nuk do tė pėrfshihen nė FSK

flesh lajme Zyra Koordinuese e TMK-sė parashihet tė mbyllet nė fund tė kėtij viti, thotė gjeneralmajor Nick Caplin

flesh lajme Gjykata e Hagės dėnoi me 7 mijė € gazetarin Baton Haxhiu

flesh lajme Doganierėt i kėrkojnė leje UNMIK-ut qė tė kthehen nė pikat kufitare nė veri tė Kosovės

flesh lajme Serbėt pengojnė KFOR-in pėr hapjen e kanalit tė ujėsjellėsit nė Suhodoll

23 korrik 2008

flesh lajme Sejdiu-Thaēi: SHBA garant i tėrėsisė territoriale tė Kosovės

flesh lajme Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi u kthyen nga vizita zyrtare nė Uashington

flesh lajme Thaēi: Maqedonia dhe Mali i Zi sė shpejti do ta njohin Kosovėn

flesh lajme Zanier bisedoi me qeveritarėt serbė nė Beograd pėr procesin e rikonfigurimit tė UNMIK-ut

flesh lajme UNMIK-u nuk do tė lėshojė mė dokumente tė udhėtimit, u lėshon radhėn pasaportave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Shkup: Hiqen vizat pėr shtetasit e Shqipėrisė

flesh lajme SHBA: Tė merret pėrsėri kontrolli nė veri tė Kosovės

flesh lajme Fried: Tė merret pėrsėri kontrolli nė veri tė Kosovės

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier, viziton Beogradin

flesh lajme Lėvizja Qytetare “Zgjohu” nga Shkupi ka kėrkuar nga Qeveria e Maqedonisė qė menjėherė ta njohė shtetin e Kosovės

flesh lajme Kushner: Miqtė tanė serbė synojnė tė na bėjnė tė paligjshėm

flesh lajme SHBA dhe BE, pas Karaxhiqit, kėrkojnė nga Serbia arrestimin e tė akuzuarit tjetėr, Ratko Mlladiq

flesh lajme "F.Tajms": Pėr humbjen e Kosovės, Serbisė statusi i kandidatit nė BE

flesh lajme Presidenti Bush takon udhėheqėsit e Kosovės, rikonfirmon mbėshtetjen e fuqishme pėr pavarėsinė

flesh lajme Bush: Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės - unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės

flesh lajme Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush, do tė pres tė hėnėn nė Shtėpinė e Bardhė, presidentin e Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashin Thaēi

flesh lajme Pas takimit me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi u pritėn me nderimet mė tė larta nė Pentagon nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts

flesh lajme Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs, priti presidentin e Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi

flesh lajme Rajs: Ata qė nuk kanė dashur tė shihnin njė Kosovė tė pavarur duhet ta dinė se tashmė ekziston Kosova e pavarur

flesh lajme Krerėt shtetėror tė Kosovės tė premten takohen me sekretaren amerikane tė Shtetit, Rajs - tė hėnėn me presidentin Bush

flesh lajme Ban Ki Mun ka urdhėruar Zanierit qė tė nisė rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Ban Ki Mun ka urdhėruar Zanierit qė tė nisė rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Raporti i Ki Munit ka disa paqartėsi pėr shkak tė presionit rus, thotė Qeveria

flesh lajme Kroacia do t'i njohė pasaportat e reja tė Kosovės

flesh lajme Kalamperoviq: Do tė ishte ide e marrė qė kosovarėve t’u pamundėsohet hyrja nė Mal tė Zi

flesh lajme Tiranė: 62 ushtarė shqiptarė i janė bashkuar forcave tė drejtuara nga Bashkimi Evropian nė Ēad

flesh lajme Nė Bruksel mbahet tė premten njė takim i pėrfaqėsuesve tė BE-sė, NATO-s, OKB-sė dhe tė OSBE-sė, pėr Kosovėn

flesh lajme Agjencia Kundėr Korrupcion prezantoi raportin 6 mujor - buxheti ėshtė dėmtuar 6 milionė euro

flesh lajme Topi: Nė mėnyrė absolute nuk do tė ketė asnjė shans pėr ndarje tė Kosovės

flesh lajme Topi: Nuk duhet tė ketė ndėrtim tė institucioneve mbi bazat etnike, siē po mendojnė tė realizojnė qarqet ultra-nacionaliste nė komunat me shumicė serbe

flesh lajme Cėrvenkovski: Maqedonia do tė pėrcaktojė sė shpejt qėndrimin e saj ndaj pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Ahmeti: Njohja e pavarėsisė sė Kosovės nga Maqedonia ėshtė njė proces i pashmangshėm

flesh lajme Cėrvenkovski: Shprehim keqardhje pėr pėrpjekjet pėr njė ndarje tė butė tė Kosovės, e cila do tė ndizte qarqet radikale nė rajon

flesh lajme Fejt beson se shpejt do tė pasojė njė valė e re e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme KFOR-it ėshtė i interesuar tė ndėrtojė nė Podgoricė njė bazė tė pėrkohshme

flesh lajme Banka Botėrore konfirmon marrjen e kėrkesės sė Kosovės pėr anėtarėsim

flesh lajme Pėrveē Universitetit Amerikan nė Kosovė, universiteteve tjera private nė Kosovė u ndalohet pranimi i studentėve

flesh lajme Ēekia hapi solemnisht tė mėrkurėn Ambasadėn nė Prishtinė

flesh lajme Server: Ndarja e Kosovės rizgjon panshqiptarizmėn nė Ballkan

flesh lajme Kushenr: Nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės

flesh lajme UNMIK-u do ta pėrfundojė rikonfigurimin deri nė fund tė tetorit, thotė zėdhėnėsi Rasell Gik

flesh lajme Qeveria tėrhoqi 10 ligje pėr rishqyrtim

flesh lajme Autoritetet kosovare dhe Misioni i BE-sė duhet t’u vendosin vijėn e kuqe strukturave paralele serbe nė Kosovė, thotė drejtori i KIPRED-it Ilir Dugolli

flesh lajme Maqedonia do t`i njoh pasaportat e reja tė Kosovės

flesh lajme Krerėt e Kosovės udhėtojnė sot pėr nė SHBA, do tė takohen me presidentin Bush dhe sekretaren e shtetit Rajs

flesh lajme Mali i Zi njehė pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Me kėrkesė tė AKR-sė, ftohet nė interpelancė parlamentare pėr ngecje nė procesin e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, ministri i Punėve tė Jashtme Skėnder Hyseni

flesh lajme Thaēi: Pavarėsia e Kosovės do tė njihet nga 193 shtete

flesh lajme Sejdiu: S’pranohet asnjė bisedė e Zanierit nė Beograd qė del jashtė pėlqimit tė kosovarėve

flesh lajme Prishtina hedh poshtė propozimin e Karl Biltit pėr mbetjen e UNMIK-ut nė Kosovė edhe pas rikonfigurimit

flesh lajme Shefer: Forca e re e Sigurisė sė Kosovės e pėrafėrt me xhandarmerinė franceze

flesh lajme Kermabon kategorik kundėr ndarjes sė zonave tė pėrgjegjėsisė mes EULEX-it dhe UNMIK-ut

flesh lajme Udhėheqėsit e Kosovės nesėr nisen pėr nė SHBA, nė takim me presidentin Bush

flesh lajme Presidenti Sejdiu bisedoi me Zanierin pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Thaēi e Kermabon inkurajojnė kthimin e serbėve

flesh lajme KFOR: Nuk ėshtė rrėzuar asnjė helikopter

flesh lajme Javėn tjetėr fillon dhėnia e pasaportave tė Republikės sė Kosovės, ndėrsa aplikimi kėtė javė

flesh lajme Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha, apeloi nė samitin e Parisit pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme NATO konfirmon mbėshtetjen pėr krijimin e FSK-sė

flesh lajme Topi: Kosova e pavarur nė kufijtė ekzistues ėshtė e vetmja mėnyrė pėr vendosjen e paqes dhe stabilitetit afatgjatė nė rajon

flesh lajme Ren: Pres me padurim tė punojė me Zanierin pėr sistemimin e EULEX-it nė Kosovė

flesh lajme Ministri i Jashtėm suedez, Karl Bild insiston qė nė veri tė qėndrojė UNMIK-u

flesh lajme Pėrfaqėsues tė Komisionit pėr Integrim tė Kuvendit tė Kosovės po zhvillojnė takime nė Tiranė me kryetaren e Parlamentit Jozefina Topalli dhe homologėt e tyre

flesh lajme Presidenti i SHBA-ve Xhorxh Bush i ftoi nė Shtėpinė e Bardhė presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin e Kosovės Hashim Thaēi

flesh lajme Nė Konferencėn e Donatorėve nė Bruksel Kosovės i premtohen 1. 2 miliardė euro

flesh lajme BE premton 500 milionė euro pėr Kosovėn

flesh lajme Kryeministri Thaēi: Konferenca e Donatorėve, shėnon vizionin tonė tė ri pėr zhvillimin e Kosovės

flesh lajme Thaēi: Dje kemi aplikuar pėr anėtarėsim nė Bankėn Botėrore dhe FMN

flesh lajme Qeveria britanike konfirmon ndihmėn prej 23 milionė funtash pėr Kosovėn

flesh lajme Polt: Pavarėsia e Kosovės ėshtė fakt me tė cilin Serbia duhet tė mėsohet

flesh lajme Ka filluar nė Bruksel Konferenca e Donatorėve pėr Kosovėn

flesh lajme Gjermani jep 100 milion euro pėr Kosovėn

flesh lajme Sarkozi: Kosova ka arritur pėrparim domethėnės pas pavarėsisė

flesh lajme Ren: Kosova ėshtė tėrėsisht ēėshtje evropiane dhe BE-ja ėshtė e gatshme t'i pėrdorė tė gjitha instrumentet pėr ta ndihmuar

flesh lajme Kosova dhe Belgjika nėnshkruan marrėveshjet e para bilaterale

flesh lajme Maqedonia dhe Mali i Zi do t'i njohin pasaportat e Republikės sė Kosovės, thotė ministri i Punėve tė Brendshme Zenun Pajaziti

flesh lajme Shala: Konferenca e donatorėve pėr Kosovėn – rast i rėndėsishėm pėr tė ndėrtuar njė Republikė moderne

flesh lajme SHBA: Donatorėt tė mbėshtesin Kosovėn, 150 milionė dollarė shkojnė pėr shlyerjen e borxhit tė jashtėm

flesh lajme Maqedonia ta njohė sa mė shpejtė pavarėsinė e Kosovės, thotė deputeti i BDI-sė, Tahir Hani

flesh lajme Glozer: Ėshtė e rėndėsishme qė gjatė javėve tė ardhshme tė organizohet kalimi nga UNMIK-u tek EULEX-i

flesh lajme Glozer: Qeveria e Kosovės po punon pėr stabilitetin politik, por edhe pėr tė pėrballuar sfidat e mėdha tė zhvillimit ekonomik

flesh lajme Kuēi: Sė shpejti Kosova aplikon nė FMN

flesh lajme Presidentit Sejdiu uron Shqipėrinė dhe Kroacinė pėr nėnshkrimin e protokollit me NATO-n

flesh lajme Burman: BE ka marrė vendime graduale pėr Kosovėn

flesh lajme Anėtarėt e Komisionit pėr Integrime Evropiane udhėtuan pėr Zagreb

flesh lajme Pavarėsia ka ndikuar nė marrėdhėniet e brishta mes shqiptarėve dhe serbėve, thotė KIPRED

flesh lajme Krerėt shtetėrorė tė Kosovės akuzojnė Beogradin pėr tensionet nė veri

flesh lajme Shqipėria dhe Kroacia janė bėrė sot edhe zyrtarisht anėtare tė NATO-s

flesh lajme Zanier: Bisedimet pėr statusin kanė pėrfunduar, tash duhet lėvizur kah zgjidhja e problemeve tjera

flesh lajme Kryeministri Thaēi niset pėr Bruksel, optimist pėr Konferencėn e Donatorėve

flesh lajme Zanier pret ftesė nga Beogradi – UNMIK-u nuk i njeh strukturat paralele

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit diskuton pėr Kosovėn mė 25 korrik

flesh lajme TMK e pakėnaqur me Ligjin pėr Forcėn e Sigurisė

flesh lajme Letonia ofron pėrkrahje pėr Kosovėn

flesh lajme Rexhepi: Nėse UNMIK-u nuk gjen zgjidhje ne sė shpejti rifillojmė punėn nė Suhodoll

flesh lajme Qeveria, EULEX-i dhe UNMIK-u formuan kėshillin pėr sundimin e ligjit

flesh lajme Stanishev: Serbia e ka humbur Kosovėn, politikanėt serbė duhet ta kuptojnė kėtė fakt

flesh lajme Britania e Madhe do tė ndihmojė Kosovėn nė aktivitete lobuese pėr njohjen e pavarėsiė

flesh lajme Sejdiu: Strukturat paralele serbe dėshirojnė tė pengojnė njohjen e Kosovės

flesh lajme Nė Prishtinė u hap Oda Ekonomike e Britanisė sė Madhe

flesh lajme Thaēi: Mbėshtetja e Britanisė sė Madhe nuk ishte e lidhur vetėm me statusin

flesh lajme Ali Ahmeti e Nikola Gruevski janė marrė vesh pėr njohjen e Kosovės

flesh lajme Gjermania do ta mbėshtesė Kosovės nė procesin e lobimit pėr tė arritur sa mė shumė njohje ndėrkombėtare

flesh lajme Bush takohet me Medvedevin: SHBA-ja dhe Rusia mbeten tė ndara rreth ēėshtjes sė Kosovės

flesh lajme BDI pėrgėnjeshtron informacionet se njohja e Kosovės ėshtė shmangur nga agjenda e koalicionit qeverisės

flesh lajme Kermabo: EULEX-i nuk do tė raportojė nė Nju Jork, por nė Bruksel

flesh lajme Kermabo: Po punohet intensivisht nė drejtim tė shtrirjes sė misionit tė EULEX-it edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės

flesh lajme Zyrtarė tė Qeverisė kundėrshtojnė ashpėr paralajmėrimin e fillimit tė bisedimeve teknike mes Prishtinės dhe Beogradit

flesh lajme Kuēi: Me Serbinė vetėm bisedime ndėrshtetėrore

flesh lajme Rexhepi: Pas incidentit nė Suhodoll qėndrojnė strukturat paralele

flesh lajme Ministri gjerman i shtetit, pėrgjegjės pėr Evropėn, Gynter Gloser, po qėndron pėr vizitė nė Kosovė

flesh lajme Sllovenia nxit Malin e Zi ta njohė pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme 18 ish-punėtorė tė RTP-sė kanė hyrė sot (e hėnė) nė ditėn e tretė tė grevės sė urisė

flesh lajme Policia e veriut tė Mitrovicės nuk i nėnshtrohet procesit tė bartjes sė kompetencave

flesh lajme Gjeneralėt e KFOR-it amerikan, John Davoren dhe Larry Kay, kanė deklaruar se nuk bashkėpunojnė me udhėheqjen ilegale tė Shtėrpcės

flesh lajme Davidi: BE e trajton Kosovėn si kandidat tė mėvetėsishėm pėr anėtarėsim

flesh lajme Zanier: Duhet angazhim pėr zgjidhjen e ēėshtjeve nė vendbanimet me shumicė serbe

flesh lajme Nėntė persona janė plagosur nė Radush tė Shkupit

flesh lajme Kaidanov: Amerika ėshtė e pėrkushtuar ndaj Kosovės dhe popullit tė saj

flesh lajme Kryeministri Thaēi merr pjesė nė Samitin e Kroacisė 2008

flesh lajme Haradinaj: Pėr eliminimin e strukturave paralele nuk mjaftojnė vetėm deklaratat

flesh lajme Kosova dhe Shqipėria nėnshkruan marrėveshje pėr mbrojtjen e ambientit

flesh lajme Decentralizmi po ballafaqohet me sfida tė shumta

flesh lajme Thaēi: Pėr vendime tė interesit shtetėror nuk i pyes kryesitė e partive

flesh lajme Thaēi: Kosova do tė merr mbėshtetje nė konferencėn e donatorėve

flesh lajme Sejdiu dekretoi themelimin e Misionit Diplomatik tė Republikės sė Kosovės nė Turqi

flesh lajme Sejdiu uron presidentin Bush me rastin e Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA-ve

flesh lajme Roqen paralajmėron njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Mali i Zi

flesh lajme Shtetet e Bashkuara do t’i japin 400 milionė dollarė nė Konferencėn e Donatorėve pėr Kosovėn

flesh lajme Frid: Shtetet e Bashkuara janė tė kėnaqura me pėrparimin e bėrė nė Kosovė qė nga shpallja e pavarėsisė

flesh lajme Rusia po pėrzihet nė punėt e brendshme tė Kosovės, thonė subjektet politike

flesh lajme Hapet Qendra e shėrbimeve pėr emigrantė

flesh lajme Presidenti Bush falėnderon Shqipėrinė pėr mbėshtetje nė luftėn kundėr terrorizmit

flesh lajme Rexhepi: UNMIK-u po pėrdor standarde tė dyfishta nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Afati i fundit kur do tė pėrfundojė procesi i rikonfigurimit tė UNMIK-ut do tė jetė gjysma e dytė e tetorit, deklaroi zėdhėnėsi Aleksandėr Ivanko

flesh lajme SHBA: Kosova udhėhiqet nga kosovarėt – nuk duhet tė ndėrhyj askush nga jashtė

flesh lajme Thaēi: 2 Korriku ‘90 dėshmi e kėmbėnguljes pėr ta shprehur vullnetin e qytetarėve pėr pavarėsi

flesh lajme Sejdiu: Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut 1990 - moment kthese nė historinė mė tė re tė Kosovės

flesh lajme Turqia paralajmėron heqjen e vizave pėr shtetasit e Kosovės

flesh lajme Ēekia vendos marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn

flesh lajme Thaēi: Integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i paprekshėm, i garantuar dhe i njohur ndėrkombėtarisht

flesh lajme Danimarka do tė dhurojė 15 milionė euro nė Konferencėn e donatorėve pėr Kosovėn

flesh lajme Banorėt e Debėlldesė reagojnė rreth demarkacionit tė kufirit?

flesh lajme Franca mori nga Sllovenia presidencėn e Bashkimit Evropian

flesh lajme OSBE ka shprehur mbėshtetje pėr forcimin e institucioneve demokratike nė Kosovė

flesh lajme Kryeministri Thaēi shkarkon zėvendėsministrin e Tregtisė dhe Industrisė, Naser Osmani

flesh lajme Sejdiu: Kosova fillimisht nuk do tė ketė ambasadorė, por tė ngarkuar me punė

flesh lajme Rexhepi: UNMIK-u po bashkėpunon me strukturat paralele serbe

flesh lajme Fejt: Fillon puna e vėshtirė pėr demarkacionin me Maqedoninė

flesh lajme Rohan: Ndarja s'mund tė jetė temė e bisedimeve - statusi i Kosovės ėshtė i pakthyeshėm

flesh lajme Gjukanoviq: Serbia duhet t’i pranojė gabimet lidhur me Kosovėn

flesh lajme BE mbėshtet UNMIK-un: “Kuvendi i serbėve tė Kosovės” nuk ka bazė ligjore apo ndonjė efekt

flesh lajme Di Karlo: Dinamika e njohjes sė shtetit tė Kosovės nuk ėshtė e ngadalshme

flesh lajme Sejdiu: Rikonfigurimi i UNMIK-ut nuk do tė thotė marrje tė sovranitetit

flesh lajme Thaēi: Kosova - vend ideal pėr investime nė sektorė tė ndryshėm

flesh lajme Nė Aeroportin e Prishtinės filloi vėnia e vulave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Ban Ki-Mun: Shpresoj se Prishtina dhe Beogradi me dialog do t'i zgjidhin tė gjitha ēėshtjet

flesh lajme BE akuzon Rusinė pėr qėndrim jokonstruktiv nė raport me Kosovėn

flesh lajme Armenia nuk pėrjashton mundėsinė e njohjes sė Kosovės

flesh lajme Suedia mbėshtet reformat nė sektorin e sigurisė nė Kosovė dhe rajon

flesh lajme Zanier merr dritėn jeshile pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Solana: BE synon tė luajė rolin udhėheqės nė punėt qė kanė tė bėjnė me Kosovėn

flesh lajme Kejsi: Plani i Ban Ki-Munit pasqyron statusin e ri tė Kosovės

flesh lajme NATO: Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė fillojė punėn nė fund tė vitit 2009

flesh lajme Zanier: Edhe pas 120 ditėsh UNMIK-u do tė mbetėt nė Kosovė

flesh lajme Berisha: Kufijtė ndėrkombėtarė tė Kosovės duhet tė respektohen

flesh lajme Marnak: KFOR-i e ka nėn kontroll kufirin nė veri

flesh lajme Thaēi:Institucionet e Kosovės po e implementojnė planin e Ahtisarit

flesh lajme Dinosha: Mali i Zi tė njohė Kosovėn nė paketė me Maqedoninė

flesh lajme Krasniqi: UNMIK-u dhe EULEX-i pėrgjegjės pėr moszbatimin e Kushtetutės nė veri

flesh lajme Gjeneral Selimi: Qeveria sa mė shpejt tė formojė Ministrinė e Mbrojtjes

flesh lajme Bildt: Prezenca ndėrkombėtare nė Kosovė ėshtė shumė e rėndėsishme

flesh lajme Fratini: Italia luan rol pozitiv nė Kosovė - Zanier do tė dijė tė punojė mirė

flesh lajme Kuēi: Deri nė fund tė muajit qershor pritet tė bėhen emėrimet e para pėr ambasadorė tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Kushner: Nė Kosovė, e domosdoshme edhe pėr njė kohė prania e Kombeve tė Bashkuara

 
     
  Bush: "Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės.
Unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės"
 
     
 

 
     
  Presidenti amerikan Xhorxh Bush rikonfirmoi mbėshtetjen e tij pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tėrėsinė territoriale tė saj pas takimit me presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
"Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės - unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės", tha presidenti Bush pas takimit nė Shtėpinė e Bardhė.
Presidenti Bush shtoi se misioni i Kombeve tė Bashkuara duhet t’i transferohet misionit tė BE-sė, EULEX-it, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
"Unė dua t’ju falėnderoj pėr pėrkrahjen e tė drejtave tė pakicave dhe pėr zbatimin e plotė tė planit Ahtisari. Ne diskutuam pėr njė sėrė ēėshtjesh. Ne diskutuam pėr problemet me tė cilat ndeshet Kosova sot, dėshirėn e saj pėr t’u njohur nga sa mė shumė vende. Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė punojnė me ato vende qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės pėr t’i bindur ato, qė ta njohin sa mė shpejt, qė tė jetė e mundur", tha zoti Bush.
Ai shtoi se nė takim u diskutua pėr ekonominė, arsimin, si dhe pėr aspiratat trans-atlantike si tė Kosovės edhe tė Serbisė, qė Shtetet e Bashkuara i mbėshtesin nė tė dyja rastet.
"U theksova dy udhėheqėsve qė ata ishin ulur poshtė portretit tė Xhorxh Uashingtonit, themeluesit tė Shteteve tė Bashkuara nė liri. Unė e vlerėsoj kurajėn tuaj, rolin tuaj udhėheqės dhe po ju shpreh angazhimin e Shteteve tė Bashkuara se ne do t’ju ndihmojmė pėr realizimin e ėndrrave tuaja", pėrfundoi zoti Bush.
Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu pas kėtij takimi tha se "populli i Kosovės po e ndjek rrugėn e parimeve tė demokracisė dhe tė lirisė".
"I garantojmė presidentit Bush se do tė vazhdojmė nė kėtė rrugė", tha Sejdiu, pėr tė shtuar se "Kosova do tė jetė vend i demokracisė, vend i tė gjithė qytetarėve tė saj".
"Do tė ketė respekt tė veēantė pėr minoritete. Ne jemi shumė tė interesuar qė tė kemi marrėdhėnie tė mira me Republikėn e Serbisė", tha presidenti Sejdiu.
Ndėrkaq kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i falėnderoi Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke e vlerėsuar atė si "rrėfim tė pėrbashkėt tė suksesshėm".
"Takimi me presidentin Bush jo vetėm qė e theksoi faktin se ne jemi ngushtė tė lidhur me Shtetet e Bashkuara, por ne pėrgjithmonė do tė jemi mik i tyre i besueshėm", tha Thaēi.
Takimi me presidentin Bush nė Shtėpinė e Bardhė ishte pika kulmore e vizitės sė krerėve shtetėror tė Kosovės, presidentit Sejdiu dhe kryeministrit Thaēi, gjatė sė cilės ata u takuan edhe me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs dhe sekretarin e Mbrojtjes, Robert Gejts.
 
 
 
 
     
 

Presidenti Bush autorizon ushtrinė amerikane nė Kosovė pėr bashkėpunim tė ri pas 15 qershorit

 
     
 

 
     
 

Presidenti amerikan Xhorxh Bush rikonfirmoi mbėshtetjen e tij pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tėrėsinė territoriale tė saj pas takimit me presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
"Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės. Unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės", tha presidenti Bush pas takimit nė Shtėpinė e Bardhė.
Presidenti Bush shtoi se misioni i Kombeve tė Bashkuara duhet t’i transferohet misionit tė BE-sė, EULEX-it, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
"Unė dua t’ju falėnderoj pėr pėrkrahjen e tė drejtave tė pakicave dhe pėr zbatimin e plotė tė planit Ahtisari. Ne diskutuam pėr njė sėrė ēėshtjesh. Ne diskutuam pėr problemet me tė cilat ndeshet Kosova sot, dėshirėn e saj pėr t’u njohur nga sa mė shumė vende. Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė punojnė me ato vende qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės pėr t’i bindur ato, qė ta njohin sa mė shpejt, qė tė jetė e mundur", tha zoti Bush.
Ai shtoi se nė takim u diskutua pėr ekonominė, arsimin, si dhe pėr aspiratat trans-atlantike si tė Kosovės edhe tė Serbisė, qė Shtetet e Bashkuara i mbėshtesin nė tė dyja rastet.
"U theksova dy udhėheqėsve qė ata ishin ulur poshtė portretit tė Xhorxh Uashingtonit, themeluesit tė Shteteve tė Bashkuara nė liri. Unė e vlerėsoj kurajėn tuaj, rolin tuaj udhėheqės dhe po ju shpreh angazhimin e Shteteve tė Bashkuara se ne do t’ju ndihmojmė pėr realizimin e ėndrrave tuaja", pėrfundoi zoti Bush.
Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu pas kėtij takimi tha se "populli i Kosovės po e ndjek rrugėn e parimeve tė demokracisė dhe tė lirisė".
"I garantojmė presidentit Bush se do tė vazhdojmė nė kėtė rrugė", tha Sejdiu, pėr tė shtuar se "Kosova do tė jetė vend i demokracisė, vend i tė gjithė qytetarėve tė saj".
"Do tė ketė respekt tė veēantė pėr minoritete. Ne jemi shumė tė interesuar qė tė kemi marrėdhėnie tė mira me Republikėn e Serbisė", tha presidenti Sejdiu.
Ndėrkaq kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i falėnderoi Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke e vlerėsuar atė si "rrėfim tė pėrbashkėt tė suksesshėm".
"Takimi me presidentin Bush jo vetėm qė e theksoi faktin se ne jemi ngushtė tė lidhur me Shtetet e Bashkuara, por ne pėrgjithmonė do tė jemi mik i tyre i besueshėm", tha Thaēi.
Takimi me presidentin Bush nė Shtėpinė e Bardhė ishte pika kulmore e vizitės sė krerėve shtetėror tė Kosovės, presidentit Sejdiu dhe kryeministrit Thaēi, gjatė sė cilės ata u takuan edhe me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs dhe sekretarin e Mbrojtjes, Robert Gejts.