Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Publikohen emrat e 10 tė ngarkuarve me punė nė ambasadat e para tė Republikės sė Kosovės

 

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, tė enjten, ka publikuar emrat e 10 tė ngarkuarve tė parė nė ambasadat e Republikės sė Kosovės nė botė. Avni Spahiu, do tė jetė i ngarkuar me punė nė Uashington, ndėrsa Sylejman Gashi nė Nju-Jork, Muhamedin Kullashi nė Paris, Ilir Dugolli nė Bruksel, Muhamet Hamiti nė Londėr, Vilson Mirėdita nė Berlin, Albert Prengaj nė Romė, Sabri Kiēmari nė Vjenė, Naim Mala nė Bernė, Gazmend Pula nė Tiranė dhe Bekim Sejdiu nė Ankara..
Kryeministri Thaēi, pasi ka vlerėsuar si shumė tė rėndėsishėm takimin e sotėm tė Qeverisė sė Kosovės, nė tė cilin u bėnė publik 10 emrat e tė ngarkuarve me punė nė ambasadat e Kosovės ka thėnė se “sot ėshtė njė moment shumė i rėndėsishėm pėr vendin tonė, ata do tė kenė nderin dhe pėrgjegjėsinė qė ta pėrfaqėsojnė vendin tonė”.
Ai tha se pėrzgjedhja e kėtyre emrave ėshtė bėrė pas shumė konsultave brenda institucioneve tė Kosovės dhe miqve ndėrkombėtarė.
Qeveria e Kosovės sot do t’i dorėzoj listėn me emrat e propozuar presidentit Sejdiu i cili pritet t’i dekretoj sė shpejti.


 
 

Kuēi: Prishtina e Beogradi mund tė bisedojnė vetėm si shtete fqinje

29 gusht 2008

Hajredin KuēiPas njė rekomandimi tė UNMIK-ut, lėshuar njė ditė mė parė, sipas tė cilit, Prishtina dhe Beogradi domosdo do tė vazhdojnė bisedimet direkte mes veti, zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi tha se “jemi tė gatshėm qė tė bashkėpunojmė pėr interesat e dy vendeve dhe dy popujve me secilin shtet veē e veē, pėrfshirė edhe Serbinė, pėr integrime rajonale, pėr luftėn kudėr krimit tė organizuar, luftėn e terrorizmit, bashkėpunimit kufitar, por gjithnjė si dy shtete sovrane dhe tė pavarura, si partnerė dhe mbi bazėn e njė niveli reciprok”.
Ndėrkaq bisedimet qė tejkalojnė kufijtė e dy shteteve fqinje, nuk do tė vijnė nė konsideratė, tha zėvendėskryeministri Kuēi.
 

Nė Kosovė, nėntė vjet pas lufte, edhe 1.938 persona tė pagjetur

 

Institucionet qė merren me fatin e personave tė pagjetur kanė organizuar tė premten njė tryezė me temėn “Tė gjithė pėr tė Pagjeturit”, e cila ka pėr qėllim tė sensibilizojė institucionet ndėrkombėtare dhe vendore pėr tė ndihmuar nė zbardhjen e fatit tė tė pagjeturve.
Kjo tryezė ėshtė organizuar nė kuadėr tė aktiviteteve qė ka organizuar Kėshilli Koordinues i Asociacioneve familjare pėr tė shėnuar 30 gushtin, i cili njihet edhe si dita ndėrkombėtare e tė pagjeturve.
Nė Kosovė, 9 vjet pas luftės, janė tė evidentuar edhe 1.938 persona tė pagjetur.
Familjarėt e personave tė pagjetur, kritikuan institucionet e Kosovės pėr neglizhencėn e treguar ndaj kėsaj ēėshtjeje tė ndjeshme tash nėntė vjet, ndėrkohė qė pėrfaqėsues tė qeverisė thanė se janė duke bėrė pėrpjekje tė vazhdueshme pėr zbardhjen e fatit tė tė personave tė pagjetur.

 

Gjenerali italian Xhuzepe Emilio Gaj komand i ri i KFOR-it

 
Giuseppe Emilio GayGjenerali italian Xhuzepe Emilio Gaj ka marrė tė premten komandėn e forcave paqeruajtėse nė Kosovė.
Transferi i komandės nga gjenerali i deritashėm Ksavie dė Marnak u bė nė njė ceremoni, kur morėn pjesė pėrfaqėsues tė lartė tė NATO-s dhe tė institucioneve tė Kosovės.
Marnak ka qenė komandant i KFOR-it pėr njė vit, ndėrsa gjenerali Gaj ėshtė komandanti i 13-tė me radhė qė do tė udhėheqė trupat e KFOR-it.
Nė Kosovė aktualisht gjenden 16 mijė pjesėtarė tė KFOR-it.
 

Ponosh: Ftohja e raporteve NATO-Rusi nuk ėshtė e mirė pėr Serbinė

 
Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Serbe Zdravko Ponosh ka thėnė se ftohja e raporteve mes Rusisė dhe NATO-sė nuk ėshtė e mirė pėr Serbinė, sikur qė nuk ėshtė as pėr vendet tjera tė vogla.
"Ajo qė kishim tė drejtė kur paralajmėruam se shpallja e njėanshme e pavarėsisė sė Kosovės sjellė precedent ndėrkombėtar, nuk duhet tani tė na bėjė tė lumtur", u ka thėnė Ponosh gazetarėve nė Beograd.
Ai ka thėnė se nuk duhet lejuar qė situata tė eskalojė nė rajonin e Ballkanit.
 

Vujanoviq: Njohja e Kosovės ka tri dimensione pėr Malin e Zi

 
Presidenti malazez, Filip Vujanoviq ka vlerėsuar se Mali i Zi edhe mė tej do tė ketė njė qėndrim tė vėmendshėm ndaj njohjes sė Kosovės, posaēėrisht duke pasur parasysh synimet evropiane dhe euroatlantike tė Podgoricės.
Ai ka saktėsuar se sa i pėrket deklarimit mbi Kosovėn, pėr Malin e Zi janė thelbėsore tri dimensione: "Rrethanat nė Mal tė Zi, detyrimet e ruajtjes sė marrėdhėnieve tė mira me Beogradin dhe Prishtinėn dhe, natyrisht vlerėsimi i asaj qė janė integrime evropiane dhe euroatlantike tė Mali tė Zi”.
Sipas mediave malazeze, Vujanoviq gjithashtu thotė se ėshtė qeveria ajo qė merr vendimin pėr njohjen e Kosovės, por gjithsesi pėr kėtė ēėshtje do tė shprehet edhe Parlamenti i Malit tė Zi.
 

Hollbruk: Beogradi tė pajtohet me faktin se Kosovėn e ka shtet fqinj

 
Richard Holbrooke Nė njė intervistė pėr mediat serbe, ish i dėrguari amerikan pėr Ballkanin, Riēard Hollbruk ka vlerėsuar se Beogradi tash ndodhet para dy detyrave tė rėndėsishme: njė, tė arrestojė Mlladiqin, dhe dy, tė pajtohet me faktin se Kosova sot ėshtė shtet fqinj.
“Pas kėsaj, nė Ballkan mė nuk do tė ketė tensione dhe i gjithė rajoni mund tė shpresojė pėr njė tė ardhme mė tė mirė”, ka thėnė Hollbruk.
Nė kėtė intervistė pėr tė pėrditshmen “Press”, Hollbruk ka pranuar se ndaj ish-presidentit tė Republikės Serbe tė Bosnjės, Radovan Karaxhiq, ka pasur presion qė ai tė tėrhiqej nga politika, mirėpo ka shtuar se - atij kurrė nuk i janė dhėnė garancitė se nuk do tė gjykohet nė Hagė.
"Pohimi se unė i pata premtuar Radovan Karaxhiqit lirinė nėse ai do tė tėrhiqej nga jeta politike ėshtė gėnjeshtėr e njė njeriu tė pashpresė, i cili mė nė fund ka dalė para drejtėsisė. Para dy tri vjetėsh e kam parė njė letėr me nėnshkrimin tim tė falsifikuar dhe kam qeshur me zemėr”, ka thėnė Hollbruk.
Ai ka shpjeguar se njė dokument i tillė nuk ekziston dhe ka shtuar se me Karaxhiqin ėshtė takuar vetėm njė herė, me ndėrmjetėsim tė Sllobodan Millosheviqit, nė shtator tė vitit 1995, kur ishin marrė vesh pėr zhbllokimin e Sarajevės.
"Shumė herė kam thėnė se Karaxhiqit i dėshiroj ēdo tė keqe. Mė vjen keq pse nė Hagė nuk ekziston vendimi me vdekje - mirėpo jam i sigurt se ai do tė mbetet prapa grilave deri nė fund tė jetės”, ka thėnė Hollbruk, duke shtuar se, “do tė dėshmojė nė Hagė nėse mund tė kontribuojė qė Karaxhiq tė mos dalė mė kurrė nga burgu”.
 

Publikohen emrat e 10 tė ngarkuarve me punė nė ambasadat e para tė Republikės sė Kosovės

28 gusht 2008

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, tė enjten, ka publikuar emrat e 10 tė ngarkuarve tė parė nė ambasadat e Republikės sė Kosovės nė botė. Avni Spahiu, do tė jetė i ngarkuar me punė nė Uashington, ndėrsa Sylejman Gashi nė Nju-Jork, Muhamedin Kullashi nė Paris, Ilir Dugolli nė Bruksel, Muhamet Hamiti nė Londėr, Vilson Mirėdita nė Berlin, Albert Prengaj nė Romė, Sabri Kiēmari nė Vjenė, Naim Mala nė Bernė, Gazmend Pula nė Tiranė dhe Bekim Sejdiu nė Ankara..
Kryeministri Thaēi, pasi ka vlerėsuar si shumė tė rėndėsishėm takimin e sotėm tė Qeverisė sė Kosovės, nė tė cilin u bėnė publik 10 emrat e tė ngarkuarve me punė nė ambasadat e Kosovės ka thėnė se “sot ėshtė njė moment shumė i rėndėsishėm pėr vendin tonė, ata do tė kenė nderin dhe pėrgjegjėsinė qė ta pėrfaqėsojnė vendin tonė”.
Ai tha se pėrzgjedhja e kėtyre emrave ėshtė bėrė pas shumė konsultave brenda institucioneve tė Kosovės dhe miqve ndėrkombėtarė.
Qeveria e Kosovės sot do t’i dorėzoj listėn me emrat e propozuar presidentit Sejdiu i cili pritet t’i dekretoj sė shpejti.

 
Kryeparlamentari Krasniqi takoi kongresistėt amerikanė Engel dhe Pomeroy

28 gusht 2008

Gjatė vizitės nė SHBA, kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, ka pasur njė takim prej dyorėsh me dy kongresistėt e njohur amerikanė: Eliot Engel dhe Earl Pomeroy.
Kryeparlamentari Krasniqi, pasi i ka falėnderuar SHBA-tė pėr mbėshtetjen e madhe pėr Kosovėn dhe popullin e saj, ka folur pėr zhvillimet nė Kosovė dhe ka prezantuar tė arriturat e vendit pas 17 shkurtit. Ai ka theksuar pėrkushtimin e institucioneve tė Kosovės pėr zhvillim tė pėrshpejtuar dhe tė papenguar pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, e sidomos pėr integrimin e qytetarėve tė komunitetit serb. Me gjithė punėn e madhe nė kėtė drejtim, nuk jemi tė kėnaqur me rezultatet, pikėrisht pėr shkak tė obstrukcioneve tė regjimit tė Beogradit dhe nxitjes sė banorėve serbė tė Kosovės pėr tė kundėrshtuar institucionet vendit dhe ato ndėrkombėtare nė Kosovė, u ka thėnė Krasniqi kongresistėve amerikanė, duke theksuar qėndrimin e palėkundur tė Kuvendit dhe tė institucioneve tė tjera tė Kosovės pėr tė pasur sukses nė integrimin e serbėve nė shoqėrinė demokratike tė Kosovės.
Me kėtė rast kreu i Kuvendit tė Kosovės ka kėrkuar qė krahas mbėshtetjes sė politike dhe ekonomike, SHBA-tė ta mbėshtesin fuqishėm edhe Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.
Ndėrkaq, anėtari i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, Slobodan Petroviq, i ka quajtur tė papranueshme institucionet paralele serbe nė Kosovė. Gjendja e krijuar nė pjesėn veriore tė Kosovės u konvenon vetė grupeve kriminale dhe jo qytetarėve tė Kosovės, ka pohuar Petroviq, i cili e shoqėron Krasniqin nė kėtė vizitė. Ai ka theksuar se institucionet e Kosovės po bėjnė ē'ėshtė e mundur pėr zhvillim dhe siguri tė tė gjitha komuniteteve dhe ėshtė zotuar se partia e tij do tė angazhohet pėr realizimin e interesave tė njėmendta tė qytetarėve serbė tė Kosovės dhe pėr tė jetuar lirshėm bashkė me komunitete e tjera.
Kongresisti Eliot Engel ka theksuar se ai ka qenė dhe do tė mbetet mik dhe mbėshtetės i pavarėsisė sė Kosovės. I tillė do tė mbetem edhe pėr sa i pėrket mbėshtetjes sė Kosovės nė planin e zhvillimit ekonomik, politik dhe kulturor tė vendit, pa dallim etnie dhe pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.
Edhe kongresisti, Earl Pomeroy, ka premtuar mbėshtetjen gjithėpėrfshirėse pėr shtetin e ri tė Kosovės dhe pėr popullin e saj, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr Informim tė Kuvendit tė Kosovės.
 

Kushner: BE po shqyrtohen sanksionet kundėr Rusisė

28 gusht 2008

Ministri i jashtėm francez, Bernard Kushner, tha se Bashkimi Evropian po i shqyrton sanksionet "dhe shumė mjete tė tjera" kundėr Rusisė si pėrgjigje ndaj invadimit rus nė Gjeorgji dhe njohjes sė rajoneve Osetia Jugore dhe Abkhazia.
- Ne po pėrpiqemi ta hartojmė njė tekst tė fortė pėr tė shprehur pėrkushtimin tonė pėr tė mos e pranuar dhunėn nė Gjeorgji. Tash, po shqyrtohet mundėsia e sanksioneve dhe shumė masa tė tjera, tha Kushner, shef i diplomacisė sė Francės, e cila e kryeson presidencėn e radhės sė Bashkimit Evropian.

 

Tirana dėnon vendimin e Rusisė dhe hedh poshtė paralelet midis Kosovės dhe Abkhazisė e Osetisė sė Jugut

28 gusht 2008

Ministria e Jashtme e Shqipėrisė dėnoi vendimin e Rusisė pėr njohjen e pavarėsisė sė Abkhazisė dhe Osetisė sė Jugut dhe e konsideron kėtė hap tė papranueshėm dhe nė kundėrshtim tė plotė me tė drejtėn ndėrkombėtare dhe me rezolutat e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.
Ministria e Jashtme e hedh poshtė me vendosmėri ēdo pėrpjekje pėr tė vendosur paralele midis Kosovės dhe rajoneve tė Gjeorgjisė, Abkhazisė dhe Osetisė sė Jugut. Argumente tė panumėrta historike, shkencore e juridike dėshmojnė se rasti i Kosovės ėshtė unik dhe zgjidhja e zbatuar pėr tė ėshtė unike. Si i tillė, ai nuk mund tė shėrbejė si model pėr zgjidhjen e konflikteve tė tjera.
"Duke mbėshtetur shkėputjen nga Gjeorgjia tė Abkhazisė dhe Osetisė sė Jugut, ndėrkohė qė nė rastin e pavarėsimit tė Kosovės mbrojti tė kundėrtėn, Moska po komprometon pėrpjekjet e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr zgjidhjen e drejtė, realiste dhe tė qėndrueshme tė konflikteve" thuhet, pos tjerash, nė deklaratėn e Ministrisė sė Jashtme.
 

OKB hedh poshtė paralelen midis Kosovės dhe provincave gjeorgjiane

28 gusht 2008

Organizata e Kombeve tė Bashkuara hedh poshtė paralelen e Kosovės me dy provincat gjeorgjiane. Zėdhėnėsja e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Mishel Montas, ka thėnė se tė dyja situatat janė tė ndryshme dhe krahasimet nuk qėndrojnė.
"Mendoj se ju nuk duhet t'i krahasoni tė dyja situatat. Historia e tė dyja situatave ėshtė e ndryshme dhe mendoj se kjo ėshtė theksuar disa herė me radhė", ėshtė shprehur zėdhėnėsja e Ban Ki Munit.
Ajo ka konfirmuar vazhdimin e rikonfigurimit tė misionit tė UNMIK-ut nė Kosovė, pavarėsisht mosekzistimit tė vendimit nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB sė.

 

Shvarcenberg: Dallime tė mėdha ndėrmjet Kosovės dhe Gjeorgjisė

28 gusht 2008

Ministri i jashtėm i Ēekisė, Karel Shvarcenberg, ka theksuar dy dallime tė mėdha tė rasteve nė Gjeorgji dhe nė Kosovė.
Sipas tij, "pėr dallim nga Kosova, ku janė zhvilluar negociata shumė intensive dhe tė gjata", rasti i Osetisė Jugore dhe Abkhazisė, "pėr fat tė keq, ishte i ashtuquajtur konflikt i ngrirė, pėr tė cilin nuk ėshtė negociuar", i tha ministri Shvarcenberg, gazetės Pravo.
Ai mė tutje tha se dallimi i dytė thelbėsor ėshtė se Serbinė e ka bombarduar NATO-ja, ndėrsa nė Gjeorgji ka intervenuar Rusia, e cila ėshtė palė e drejtpėrdrejtė nė konflikt.
"Asnjėra prej forcave qė angazhohen nė Kosovė nuk ėshtė drejtpėrsėdrejti palė e interesuar, nuk janė fqinjė tė Serbisė, pra atje nuk kanė interesa tė veta. Por, Rusia, ėshtė njėra nga palėt, e cila ėshtė angazhuar nė konfliktin nė Kaukaz", tha Karel Shvarcenberg, ministėr i jashtėm i Ēekisė, e cila prej janarit tė vitit tė ardhshėm e kryeson Bashkimin Evropian.
 

Shtajnmajer: Rasti i Kosovės tė mos keqpėrdoret

28 gusht 2008

Ministri i jashtėm gjerman Frank Valter Shtajnmajer ka hedhur poshtė paralelet qė po tėrhiqen mes Kosovės e Gjeorgjisė. Ai ka theksuar se Kosova ka qenė rast i vecantė nė ligjin ndėrkombėtar dhe se nuk mund tė keqpėrdoret si shembull. Shtajnmajer i bėri kėto komente pėr mediat gjermane, ku ka shprehur bindjen se samiti i BE sė mbi krizėn nė Gjeorgji duhet tė sjellė njė pozicion tė qartė karshi njohjeve tė Moskės.

 

Rupel: Rezistenca ndaj pavarėsisė sė Kosovės e pėrkohshme

28 gusht 2008

Shefi i diplomacisė sllovene Dimitrij Rupel ka vlerėsuar se ēėshtja e Kosovės nuk mund tė vihet nė lidhje me Osetinė e Jugut dhe Abkazinė, ndėrsa rezistenca e disa shteteve nė BE ndaj pavarėsisė sė Kosovės ėshtė vetėm e pėrkohshme.
"Besoj se rezistenca ėshtė vetėm e pėrkohshme", ka thėnė Rupel nė njė intervistė pėr agjencinė austriake tė lajmeve APA, duke vlerėsuar se kjo rezistencė do tė zhduket kur Kosova tė jetė e gatshme tė hyjė nė BE.
Rupel rikujtoi se pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės disa vende druanin se Kosova mund tė bėhet precedent dhe "kanė pasur ndjenjėn se kjo pavarėsi do tė ketė pasoja pėr situatėn e tyre politike".
"Disa njerėz madje edhe sot thonė se Kosova mund tė vihet nė lidhje me Gjeorgjinė apo Abkazinė, pėrkatėsisht me Osetinė e Jugut. Kėtė mendim nuk e ndaj", ka thėnė Rupel, i cili e konsideron "njė rezultat tė mirė" faktin se pavarėsinė e Kosovės deri mė tash e kanė njohur rreth 50 shtete.

 

Pajaziti: Veriu mund tė shndėrrohet nė oazė tė krimit tė organizuar

28 gusht 2008

Ministri i Brendshėm, Zenun Pajaziti thotė se institucionet e vendit janė tė interesuara tė mos lėnė asnjė hapėsirė nė veri tė Kosovės qė kriminelė tė ndryshėm ta shfrytėzojnė situatėn pėr interesa tė caktuara politike dhe ekonomike.

 

Pėrleshje mes serbėve dhe shqiptarėve nė veri tė Mitrovicės – plagosen disa veta

28 gusht 2008

Mbrėmė rreth orės 23:00 ka ndodhur njė incident nė pjesėn veriore tė Mitrovicė ku ka pasur pėrleshje mes disa serbėve dhe shqiptarėve. Siē konfirmoi pėr radion Blue Sky, zyrtari policor nė Drejtorinė e policisė nė Mitrovicė, toger Nimon Jonuzi, fillimisht ka pasur njė konflikt verbal mes disa tė miturve shqiptarė dhe njė serbi, tek lagjja “Tre rrokaqiejt”, ndėrsa mė pas kanė ardhur edhe serbė tė tjerė dhe ka eskaluar konflikti.
Toger Jonuzi tha se sipas raportit fillestar janė disa tė plagosur, me plagė tė lehta, ndėrsa shtoi se janė dėgjuar edhe tė shtėna me armė zjarri. Jozyrtarisht mėsohet se nė kėtė pėrleshje janė plagosur lehtė katėr pjesėtarė tė minoritetit serb dhe po aq shqiptarė tė pėrfshirė nė konflikt.
Situata aktuale nė Mitrovicė paraqitet e qetė, ndėrsa policia dhe KFOR-i po vazhdojė hetimet pėr ta zbardhur rastin./RTK

 

UNMIK-u, qė nga 15 qershori, nuk ėshtė nė pozitė tė imponojė zgjidhje

 

Qė nga 15 qershori, UNMIK-u nuk ėshtė mė nė pozitė tė imponojė zgjidhje apo vendim pėr ndonjė situatė tė caktuar, ka deklaruar tė mėrkurėn zėdhėnėsi i UNMIK-ut Aleksander Ivanko duke hedhur poshtė konstatimet se UNMIK-u tenton tė imponojė marrėveshje tė caktuar midis Prishtinės e Beogradit.
Ivanko tha se UNMIK-u nuk ka qėllim tė krijojė tensione apo tė imponojė zgjidhje ndėrmjet Prishtinės e Beogradit, por tė vendos dialog mes kėtyre dy vendeve.
“Qė nga 15 qershori ne nuk jemi nė pozitė tė imponojmė zgjidhje apo vendim e po ashtu nuk jemi tė pėrfshirė nė negocimin e ndonjė marrėveshjeje, por jemi tė pėrfshirė nė krijimin e njė dialogu tė mirė”, tha ai.
“Kėtė mėngjes shefi i UNMIK-ut ka patur njė takim me kryeministrin Thaēi, me tė cilin ka biseduar pėr rrjedhėn e kėtij dialogu dhe takimet me zyrtarė serb. Ndėrkohė, ėshtė planifikuar edhe njė takim i shefit tė UNMIK-ut me ministrin serb Bogdanoviq diku nė muajin shtator. Andaj e tėra kjo pėrpjekje ka pėr qėllim krijimin e njė dialogu tė mirė”, tha Ivanko.

 
Khalilzad: Mos e krahasoni Kosovėn me Osetinė dhe Abkhazinė

27 gusht 2008

Ambasadori amerikan nė OKB, Zalmay Khalilzad, ka thėnė se janė krejt tė ndryshme rrethanat nė Kosovė me ato nė Oseti dhe Abkhazi.
"Nė rastin e Kosovės pavarėsia ka qenė njė rrugė e gjatė qė nuk mund tė krahasohet me rajonet e Gjeorgjisė. Nė Kosovė trupat serbe kanė kryer spastrim etnik, qė ka ēuar nė intervenimin e NATO-s ndaj Serbisė dhe deri te pasojat ndėrkombėtare", ka thėnė Khalilzad pėr gazetėn vjeneze "Die Presse".
 
Thaēi: Segmente tė caktuara tė drejtėsisė po e pengojnė qeverinė nė luftė kundėr krimit financiar

27 gusht 2008

Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar tė vazhdojė luftėn kundėr krimit financiar, pastrimit tė parasė dhe korrupsionit por, fatkeqėsisht segmente tė caktuara tė drejtėsisė nuk po e ndihmojnė, por po e pengojnė qeverinė nė luftė kundėr kėtyre dukurive. Madje segmente tė caktuara tė drejtėsisė po bėjnė gjumė tė rehatshėm mbi dosje tė krimit tash e tetė vite, tha kryeministri Thaēi nė hapje tė Konferencės pėr parandalimin e krimit financiar, pastrimit tė parasė dhe korrupsionit.
Ndryshe, kjo konferencė me temėn “Parandalimi i krimit financiar, korrupsionit dhe pastrimit tė parasė nė Kosovė”, po mbahet sot nė Prishtinė nėn organizim tė Zyrės sė Kryeministrit tė Kosovės dhe me mbėshtetjen e Zyrės Ndėrlidhėse tė Komisionit Evropian nė Kosovė.
Nė punimet e saj pritet tė marrin pjesė disa ministra tė qeverisė dhe shefi i Zyrės sė Komisionit Evropian nė Kosovė, Renzo Davidi.
 
Diskutohen emrat e tė dėrguarėve pėr ambasadat e Kosovės

27 gusht 2008

Qeveria e Kosovės sot pritet tė marrė vendimin pėr ndarjen e buxhetit pėr blerjen e objekteve pėr dhjetė ambasadat e para tė Republikės sė Kosovės, qė do tė hapen sė shpejti. Vlerėsohet se kjo do t’i kushtojė buxhetit tė Kosovės mbi 20 milion euro. Ndėrkohė krerėt e institucioneve tė vendit, presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi kanė diskutuar mbrėmė lidhur me emėrimin e tė ngarkuarve me punė tė kėtyre ambasadave.
Sipas disa burimeve tė afėrta me takimin, krerėt e vendit janė dakorduar qė i ngarkuar me punė nė Uashington tė jetė Avni Spahiu, nė Nju Jork, Ali Kryeziu, nė Londėr, Muhamet Hamiti dhe nė Paris, Muhamedin Kullashi.
Sipas kėtyre burimeve konsultimet do tė vazhdojnė edhe sot dhe nesėr dhe deri nė fundjavė do tė bėhen zyrtarisht publik emrat e tė ngarkuarve me punė nė dhjetė ambasadat e para tė vendit nė botė.
 
Bush: Vendimi i Moskės ėshtė i papėrgjegjshėm

27 gusht 2008

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Xhorxh Bush, e ka dėnuar hapin e Rusisė pėr njohjen e pavarėsisė sė dy rajoneve separatiste tė Gjeorgjisė.
Tė martėn presidenti Dimitri Medvedev shpalli se e ka nėnshkruar dekretin formal pėr njohjen e Osetisė sė Jugut dhe Abkhazisė.
Nė njė deklaratė, Bush i bėn thirrje Moskės qė ta "rishqyrtojė kėtė vendim tė papėrgjegjshėm", duke thėnė se ai "vetėm i shton tensionet dhe i ndėrlikon negociatat diplomatike".
Hapi i Rusisė u dėnua edhe nga Bashkimi Evropian, NATO dhe OSBE.
 
Sikorski: Rusia pėrsėri do tė humbė me Perėndimin

27 gusht 2008

Shefi i diplomacisė polake Radoslav Sikorski paralajmėroi se nė qoftė se Rusia dėshiron pėrplasje me Perėndimin, atėherė pėrsėri do tė humbė.
"Si Evropė jemi 10 herė mė e pasur se Rusia, ndėrsa me SHBA-tė 20 herė. Do tė doja qė Rusia tė bashkėpunojė me Perėndimin dhe tė integrohet, por nėse niset nė konfrontim, pėrsėri do tė humbė", ka deklaruar Sikorski.
"Krijimi shtetit me madhėsinė e njė rrethine me 70 mijė banorė na duket i pakuptimtė. Pranimi se ish-republikat autonome tė Bashkimit Sovjetik kanė tė drejtė pėr pavarėsi, e lind precedentin, tė cilin Moska dėshironte ta shmangė", ka thėnė Sikorski pėr shtypin polak.
 
Medvedev: S'kisha zgjedhje pas njohjes sė Kosovės

27 gusht 2008

Nė njė shkrim nė tė pėrditshmen britanike "Financial Times", presidenti rus Dmitri Medvedev ka thėnė se nuk ka pasur zgjedhje tjetėr, pėrpos t'i njohė Abkhazinė dhe Osetinė e Jugut pasi vendet perėndimore e njohėn pavarėsinė e Kosovės pėrkundėr vėrejtjeve tė Rusisė. Medvedev e ka akuzuar presidentin Mikhail Saakashvili pėr krizėn aktuale, duke thėnė se forcat ruse hynė nė Gjeorgji pėr t'i "shpėtuar jetėt" pasi forcat gjeorgjiane e sulmuan Osetinė e Jugut.
 
Pėr Kosovėn nuk do tė ketė "ngrirje", por perspektivė integruese, thotė kryeminsitri Thaēi

26 gusht 2008

“Pėr Kosovėn nuk do tė ketė ngrirje, por vetėm integrim dhe zhvillim ekonomik”, ka thėnė tė martėn kryeministri Hashim Thaēi, duke u pėrgjigjur zėrave se dimensioni ndėrkombėtar i Kosovės ka gjasa tė hyjė nė njė fazė tė ngrirjes, pėr shkak tė ngecjes sė procesit tė njohjes.
Ai tha se ėshtė shumė optimist pėr tė ardhmen e Kosovės dhe se nuk do tė ketė ngrirje por perspektivė integruese dhe zhvillimore. Kryeministri gjithashtu ka thėnė se rruga e Kosovės kalon pėrmes Uashingtonit dhe Brukselit e jo pėrmes adresave tė dyshimta.
 

Malta njohu Republikėn e Kosovės

 

Shteti i Maltės e ka njohur sot (e enjte, 21 gusht 2008) edhe formalisht Republikėn e Kosovės si shtet tė pavarur, duke u bėrė kėshtu shteti i 21 i BE-sė qė ka njohur vendin tonė. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga Departamenti i Informacionit i Maltės.
Ministri i Punėve tė Jashtme tė Maltės, Tonio Borg ka thėnė se Kosova njihet si shtet ngase nuk ka pasur alternativė tjetėr pėr shkak tė ngjarjeve qė kanė ndodhur nė 10 vitet e kaluara.
Ministri u ka dėrguar njė letėr presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministrit Hashim Thaēi pėr t’i njoftuar ata me vendimin qė ka marrė ky shtet, bėn tė ditur Times of Malta.

 

Austria i njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

 

Ambasada e Austrisė nė Prishtinė e ka pėrgėzuar Ministrinė e Punėve tė Brendshme pėr prodhimin e pasaportave tė Republikės sė Kosovės, me ē‘rast e ka njoftuar se qė nga dita e sotme e njeh pasaportėn e Republikės sė Kosovės si dokument valid dhe legjitim.
Po ashtu Ambasada e Austrisė nė Prishtinė, i ka autorizuar autoritetet e brendshme pėr vendosjen e vizave nė pasaportat e Republikės sė Kosovės, njofton Ministria e Punėve tė Brendshme.

 

Ndėrpritet vendosja e kamerave nė kufi me Serbinė

 

Iniciativa e mekanizmave vendorė e ndėrkombėtarė pėr vendosjen e kamerave nė veri tė Kosovės u ndėrpre pas reagimeve tė zyrtarėve lokalė serbė.
SHPK, siē bėn tė ditur Radio Evropa e Lirė, pohon se ky aksion do vazhdojė sė shpejti, gjė tė cilėn udhėheqėsit e Komunės sė Zubin Potokut nė Mitrovicė e quajnė tė panevojshme.
Iniciativa e Shėrbimit Policor tė Kosovės dhe policisė sė UNMIK-ut pėr vendosjen e kamerave nė pikat kufitare nė veri tė Mitrovicės, me qėllim tė rritjes sė kontrollit pėr qarkullimin e mallrave dhe njerėzve, ėshtė ndėrprerė pas disa deklaratave tė zyrtarėve komunalė serbė nė Zubin Potok. Kėto reagime kanė ēuar nė ndėrprerjen e punimeve atje.

 

Kermabo: EULEX-i do tė pėrballet me krimin e organizuar

 

Shefi i misionit tė BE-sė nė Kosovė, EULEX, Iv de Kermabo, ka thėnė se pret qė vendosja e EULEX-it nė Kosovė, pėrfshirė kėtu edhe vendbanimet serbe, tė pėrfundojė deri nė fund tė vjeshtės. Nė njė intervistė pėr agjencinė austriake tė lajmeve APA, Kermabo i ka shpallur luftė korrupsionet dhe krimit tė organizuar. Ai ka theksuar se EULEX-i nuk do t’i shmanget konfrontimit me celulat e korruptuara dhe me krimin e organizuar.
Ndėrkaq, nė njė intervistė pėr agjencinė serbe tė lajmeve B92, Kermabo ka thėnė se serbėt e kundėrshtojnė vendosjen e kėtij misioni nė Kosovė pėr shkak tė presioneve politike.

 

Kosovėn po e viziton njė delegacion i kongresistėve amerikanė

 

Nė Kosovė po qėndron njė delegacion i kongresistėve amerikanė. Gjatė vizitės, delegacioni amerikan po zhvillon takime me udhėheqėsit e institucioneve shtetėrore tė Kosovės. Drejtuesi i delegacionit ėshtė kongresmeni republikan, pėrfaqėsuesi i Kalifornisė, Dana Rohrabaher, i cili ėshtė anėtar pėr tė drejtat e njeriut nė Komitetin pėr Marrėdhėnie me Jashtė tė Dhomės Pėrfaqėsuese.
Delegacioni i kongresistėve amerikanė tė mėrkurėn ėshtė pritur nga presidenti Fatmir Sejdiu.

 

Ismet Jashari-Kumanova dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovės”

 

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, e ka dekoruar me Urdhrin ”Hero i Kosovės” dėshmorin Ismet Jashari – Kumanova, pėr trimėrinė e treguar nė luftėn ēlirimtare pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Dėshmori Ismet Jashari Kumanova u dekorua me rastin e dhjetėvjetorit tė rėnies sė tij nė luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Urdhri ”Herko i Kosovės” u jepet figurave historike shqiptare tė kohėve moderne, prej Lidhjes sė Prizrenit e kėndej, si edhe qytetarėve tė Kosovės qė kanė kryer vepra trimėrie pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Presidenti Sejdiu mori vendim pėr dekorim nė bazė tė obligimeve dhe pėrgjegjėsive kushtetuese.

 

Zanier: UNMIK-u mbetet nė vendbanimet serbe

 

Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier, e ka cilėsuar procesin e rikonfigurimit tė administratės sė UNMIK-ut si proces qė pasqyron gjendjen e re nė terren, nė Kosovė. Ai ka thėnė se, me gjithė pritjet pėr reduktimin e stafit tė UNMIK-ut dhe shtrirjen e EULEX-it, UNMIK-u do tė vazhdojė tė jetė i pranishėm nė vendbanimet me popullsi serbe apo me popullsi tė pėrzier.
“Ne do tė mbetemi tė pranishėm nė Pejė, Graēanicė, Shtėrpcė dhe, sigurisht, nė Mitrovicė”, tha Zanieri, nė njė konferencė me gazetarė, nė Prishtinė.
Duke folur lidhur me doganat, Zanier tha se ėshtė e domosdoshme qė nė veri tė Kosovės tė shtrihet pushteti legal. Ai pohoi se atje gjithēka ėshtė jashtė kontrollit dhe kjo situatė shfrytėzohet pėr kontrabandė dhe pėr kalime tė pakontrolluar tė mallrave.
Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier tha se nuk ka propozuar krijimin e policisė etnike serbe brenda Policisė sė Kosovės.

 

Sejdiu: S’ka krahasime ndėrmjet Kosovės dhe Osetisė Jugore

 

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka deklaruar tė martėn nė Ēagllavicė se Kosova ėshtė rast “sui generis” dhe nuk mund tė tėrhiqen paralele mes saj dhe Osetisė Jugore. Ai ka shprehur keqardhje pėr viktimat e kėtij konflikti.
Duke komentuar planin e mosreduktimit tė personelit tė UNMIK-ut nė veri, presidenti Sejdiu ka thėnė se nuk duhet paragjykuar se kjo nėnkupton ndarje. Sejdiu ka thėnė se duhet pritur qė misioni i ri evropian, EULEX, tė shtrihet nė krejt territorin e Kosovės.

 

Bugajski: Osetia Jugore nuk lidhet me Kosovėn

 

Janusz Bugajski, drejtor i Qendrės pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare nė Washington ka deklaruar se, nuk duhet tė tėrhiqen paralelet nė mes tė aksionit tė tashmė ushtarak tė Moskės nė Gjeorgji dhe mėnyrės si ėshtė zgjidhur ēėshtja e Kosovės.
"Mendoj se Rusia do tė intervenonte nė Gjeorgji pa marrė parasysh se ēfarė ka ndodhur nė Kosovė. Madje, edhe nėse statusi i Kosovės nuk do tė ishte zgjidhur, nuk besoj se Rusia do tė priste mė gjatė dhe tė lejonte qė Gjeorgjia tė marrė kontrollin mbi Osetinė Jugore”, ka vlerėsuar Bugajski nė njė bisedė pėr Zėrin e Amerikės.
Sipas Bugajskit, me intervenimin e saj ushtarak nė Gjeorgji, Rusia ka vlerėsuar se kjo ėshtė mėnyra mė e mirė qė tė ndahet Gjeorgjia dhe tė pengohet hyrja e saj nė NATO – ose edhe tė rrėzohet qeveria nė kėtė vend, tė shkaktohet destabilizimi i tij, tė shkatėrrohet kapacitetet ushtarake tė tij dhe tė rimėkėmbet sfera e ndikimit rus nė regjion.
Bugajski konsideron se Perėndimi duhet tė dėrgojė njė porosi tė qartė se – Moska nuk mund tė jetė mė garantues i paqes nė Gjeorgji. Ai ka shtuar se tash Kombet e Bashkuara, SHBA dhe BE duhet tė kėrkojnė krijimin e forcave paqėsore, brenda tė cilave nuk do tė kishte njėsi ruse.

 

Gjenerali Mc Call ofron mbėshtetjen e NATO-s pėr FSK-nė

 

Ministri i Forcės sė Sigurisė tė Kosovė, Fehmi Mujota, nė takimin me zėvendėskomandantin e NATO-s pėr Evropė, gjeneralin Mc Call dhe komandantin e KFOR-it, gjeneralin Xavier De Marhnac tha se MFSK-ja dhe institucionet tjera kosovare po bashkėpunojnė me pėrkushtim nė pėrmbushjen e detyrave, nė mėnyrė qė shteti kosovar sa mė shpjet dhe sigurt tė lėviz drejt integrimeve euroatlantike.

 

KFOR-i amerikan i pėrkushtuar pėr ruajtjen e sigurisė

 

Gjeneral brigade, Larry D. Kay, komandant i BSHL, ka thėnė tė martėn nė Gjilan se KFOR-i amerikan mbetet i pėrkushtuar nė ruajtjen e paqes dhe sigurisė nė rajon.
“Kam forcė tė mjaftueshme pėr tė siguruar paqe dhe siguri pėr tė gjithė”, tha Kay, duke shtuar se pėr sa kohė qė ai ėshtė komandant nė zonė nuk janė shėnuar raste tė prishjes sė sigurisė.
“KFOR-i nė tėrė Kosovėn me mandatin e tij, punon si ekip dhe nuk do tė pranojė tė bashkėpunojė mė autoritet tė cilat nuk janė tė njohura nga UNMIK-u”, ka thėnė Kay, duke komentuar ekzistimin e strukturave paralele serbe qė veprojnė nė komuna. Sipas tij, njėsitet ndėrlidhėse kanė bashkėpunime tė mira me komunitetin serb por jo edhe me strukturat tė zgjedhura ilegalisht.
Kreu i KFOR-it amerikan gjendjen e sigurisė e ka paraqitur tė qetė dhe tė sigurt edhe ne brezin kufitar. “Ne punojmė ngushte me policinė kufitare pėr tė mbrojtur sigurinė nė brezin kufitar”, tha gjenerali Kay, duke shtuar se vija administrative e kufirit po respektohet edhe nga ushtria serbe.

 

Beogradi kėrkon kthimin e policėve serbė nėn komandėn e UNMIK-ut

 

I ashtuquajturi ministėr serb pėr Kosovėn, Goran Bogdanoviq, ka kundėrshtuar deklaratat e pėrfaqėsuesit civil ndėrkombėtar nė Kosovė, Piter Fejt, se Qeveria e Kosovės ėshtė pėrgjegjėse pėr zgjedhjen e serbėve qė do tė merren me decentralizmin.
“Deklaratat e tilla nuk janė asgjė tjetėr pos pėrpjekje pėr t’i armiqėsuar serbėt e Kosovės”, ka thėnė Bogdanoviq, pėr shtypin serb.
Ai ka thėnė se pret qė policėt serbė tė kthehen nėn komandėn e UNMIK-u dhe tė veprojnė vetėm nė vendet e banuara me serbė. “Ne dėshirojmė qė policėt serbė tė punojnė nė zonat e banuara me serbė nė tėrė Kosovėn”, ka thėnė ai.

 

Zv/kryeministri Kuēi hedh poshtė idenė e Petritēit pėr Mitrovicėn veriore

 

Kosova tashmė ka bėrė kompromisin mė tė madh, njėkohėsisht tė dhembshėm dhe mjaft tė durueshėm pėr shumicėn shqiptare, – pranimin dhe zbatimin e planit Ahtisari, i cili ėshtė sanksionuar edhe me Kushtetutė, tha tė hėnėn zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi. Zv/kryeministri Kuēi ka hedhur poshtė idenė e ish tė dėrguarit tė posaēėm tė BE-sė pėr Kosovėn, Volfgang Petriē, i cili ka thėnė se veriu i Kosovės do tė mund tė funksiononte si Bėrēko nė Bosnjė.

 

Gjermania njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

 

Ministria e Punėve tė Brendshme e Republikės sė Kosovės ka marrė tė hėnėn konfirmimin zyrtar tė Republikės Federale tė Gjermanisė pėr njohjen e pasaportės sė Republikės sė Kosovės.
Ministria Federale e Punėve tė Brendshme e Gjermanisė pėrmes udhėzimit tė saj, tė datės 6 gusht tė kėtij viti, e ka pranuar pasaportėn e udhėtimit, si dhe atė zyrtare e diplomatike tė Republikės sė Kosovės.

 

Mujota: Forca e Sigurisė sė Kosovės ofron paqe

 

Ministri i Forcės sė Sigurisė, Fehmi Mujota, ka thėnė se Forca e Sigurisė sė Kosovės nuk do tė paraqesė kėrcėnim pėr askėnd, por do tė ofrojė paqe dhe siguri pėr tė gjitha komunitetet.
Ministrit Mujota tha se Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė jetė bėrthamė e ushtrisė sė ardhshme tė Kosovės dhe do tė formohet nė pėrputhje me standardet e NATO-s.
Nė njė intervistė pėr BBC-nė, pak ditė pas emėrimit nė kėtė post, ministri Mujota tha se formimi i Forcės sė Sigurisė dhe shpėrbėrja e Trupave Mbrojtėse tė Kosovės do tė jetė njė proces i mundimshėm, por i suksesshėm.
Ai theksoi se tė gjithė pjesėtarėt e TMK-sė, tė cilėt nuk do tė mund tė pėrfshihen nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, do tė gėzojnė mbėshtetje dinjitoze me ligj.

 

UNMIK-u thotė se kėtė javė fillon  zvogėlimin e personelit

 

Kombet e Bashkuara po planifikojnė tė mbajnė nė Kosovė vetėm rreth 30 pėr qind tė personelit ndėrkombėtar dhe vendor. Kjo do tė thotė se nė misionin e UNMIK-ut, pas rikonfigurimit, do tė mbeten rreth 600 zyrtarė.
Sipas zyrtarėve tė UNMIK-ut, zvogėlimi i personelit do tė fillojė kėtė javė, por data e saktė nuk ėshtė konfirmuar ende.
"Nuk mund t'ua them datėn e saktė, por nė ditėt e ardhshme ne do tė fillojmė zvogėlimin e personelit ndėrkombėtar dhe atij vendor, siē parashihet me planin pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut", ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Alekaander Ivanko.
Ai ka thėnė se shkurtime tė vendeve tė punės do tė ketė nė Departamentin e Administratės Civile, nė Zyrėn pėr Kthim dhe Komunitete dhe nė disa departamente tė tjera, ku UNMIK-u nuk do tė ketė rol nė Kosovė.
Tash pėr tash, mbetet e paqartė nėse reduktimi i personelit tė UNMIK-ut do tė bėhet edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės.
"Nuk mund tė them ende asgjė pėr veriun. Nuk kemi vendosur pėr kėtė", ka thėnė Ivanko.
Shkurtimi i 70 pėr qind tė vendeve tė punės nė UNMIK ėshtė pjesė e planit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun, i cili ka dhėnė dritė jeshile pėr zvogėlimin e rolit tė UNMIK-ut nė Kosovė dhe pėr vendosjen e Misionit tė Bashkimit Evropian, EULEX.

 

Petriē: Nė Mitrovicė mund tė zbatohet modeli i Bėrēkos

 

Ish i dėrguari i posaēėm i BE-sė pėr Kosovėn, ambasadori Volfgang Petriē, ka thėnė se modeli i Bėrēkos, nė Bosnjė e Hercegovinė, do tė mund tė aplikohej edhe pėr qytetin e Mitrovicės.
“Ndoshta Bėrēko ėshtė njė shembull se si mund tė menaxhohen gjėrat. Ndoshta jo nė aspekte konkrete, por fryma e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Bėrēkos mund tė jetė diēka qė mund tė jetė e aplikueshme edhe pėr Mitrovicėn”, ka thėnė Petriē nė njė intervistė pėr BBC-nė.
Por, ambasadori Petriē ka theksuar se “Kosova duhet tė ruhet nė kufijtė e saj aktualė”, sipas planit tė Ahtisarit.
“Duhet tė gjendet njė zgjidhje politike pėr Kosovėn, bazuar nė kornizat e planit Ahtisari”, ėshtė shprehur ai.
Petriē mendon se pėr pjesėtarėt serbė tė SHPK-sė do tė duhej tė gjendej njė zgjidhje pragmatike, duke respektuar zinxhirin komandues.
“Parimi i zinxhirit komandues duhet tė ruhet dhe nuk mund tė pėrjashtohet, sepse ėshtė pjesė e qartė e planit. Por, nė anėn tjetėr, ka zgjidhje pragmatike”.
Sipas Petriēit, policėt serbė mund tė jenė nėn komandėn e Misionit tė BE-sė nė Kosovė, EULEX.

 

Sejdiu: Nuk ka vend pėr krijimin e njė policie etnike

 

“Kosova ėshtė unike dhe nuk ka vend pėr krijimin e njė policie etnike siē ka deklaruar shefi i UNMIK-ut”, tha tė enjten presidenti i vendit, Fatmir Sejdiu.
Ai tha se Republika e Kosovės ka njė shoqėri multietnike me mekanizma mbrojtės tė pėrbashkėt dhe se institucionet e Kosovės nuk do tė mbėshtesin ide tė tillė qė do tė nėnkuptonin ndarjen e Kosovės, nė ēfarėdo forme.
Lidhur me hetimin e organizatės botėrore rreth ndėrhyrjes sė trupave tė Kombeve tė Bashkuara dhe tė NATO-s nė ndėrtesėn e Gjykatės nė Mitrovicė, mė 17 mars, Sejdiu ka deklaruar se ka qenė mė se i nevojshėm ndėrhyja e forcave tė KFOR-it dhe Policisė sė UNMIK-ut. Ai pohoi se kėto ngjarje e kanė trazuar Kosovėn dhe janė bėrė me qėllime destabilizuese nga persona tė caktuar.
Duke komentuar deklaratėn e shefit tė UNMIK-ut nė lidhje me krijimin e njė policie etnike serbe nė Kosovė, Sejdiu tha se Kosova ėshtė unike dhe se institucionet e vendit nuk mbėshtesin njė ide tė tillė qė nėnkupton ndarjen Kosovės.

 

Kinė: Berisha lobon pėr pavarėsinė e Kosovės

 

Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha bisedoi me zyrtarėt kinezė rreth pavarėsisė sė Kosovės.
Nė takimin me kreun e marrėdhėnieve me jashtė nė Komitetin Qendror tė Partisė Komuniste tė Kinės, Wang Jiarui, kryeministri Berisha shprehu vlerėsimin e lartė qė do tė kishte rishqyrtimi i pavarėsisė sė Kosovės nga ana e Kinės. Ai tha se tek Shqipėria, Kina ka njė vend mik dhe me Kosovėn e pavarur do ta ketė njė vend tjetėr mik.
Berisha do tė marrė pjesė nė ceremoninė e hapjes sė Lojėrave Olimpike.

 

UNMIK: Pa pėlqimin e kosovarėve s’ka negociata me Serbinė

 

Zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Nikolas Hajson e garantoi tė premten zėvendėskryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hajredin Kuēi se asnjė lloj negociatash nuk do tė zhvillohen me palėn serbe, pa pajtimin e institucioneve tė Kosovės.

 

Suedia njeh zyrtarisht pasaportat e Republikės sė Kosovės

 

Qeveria e Suedisė pėrmes njė njoftimi zyrtar qė ia ka dėrguar Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Qeverisė sė Kosovės ka konfirmuar zyrtarisht se i njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės.

 

Turqia njeh pasaportat e Kosovės

 

Institucionet e Republikės sė Turqisė, kanė marrė vendim qė t’i njohin pasaportat e Republikės sė Kosovės. Dhėnja e vizave pėr qytetarėt qė janė pajisur me pasaportat e Republikės sė Kosovės do tė fillojė nga data 11 gusht 2008.

 
 

Kolumbia dhe Belize njohin pavarėsinė e Kosovės

 

Kolumbia ka njohur zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės. Vendimi pėr njohje ėshtė kumtuar nga Ministra e jashtme e kėtij vendi. Nė deklaratėn e kėsaj ministrie thuhet se Kolumbia e njeh Republikėn e Kosovės shtet tė pavarur e sovran, me synimin qė tė vendosė marrėdhėnie diplomatike.
Ndėrkaq Qeveria e Belizesė, nė Amerikėn Qendrore, i ka dėrguar presidentit tė Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, letrėn zyrtare tė njohjes sė shtetit.
Aktualisht Kosovėn shtet i pavarur dhe sovran e kanė njohur 45 shtete.

 

Thaēi: Askush nuk do tė negociojė me Beogradin

 

"Prishtina nuk do tė bisedojė nė asnjė rrethanė, nė asnjė kohė dhe me asnjė kusht me Beogradin pėr gjashtė pikat e propozuara nga Ban Ki-Mun", ka thėnė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė intervistė pėr gazetėn "Koha Ditore". Ai thotė se pėr kėto ēėshtje askush tjetėr nuk mund tė bisedojė dhe nuk do tė bisedojė.
Kryeministri Thaēi ka thėnė se do tė respektohet vetėm Kushtetuta e Kosovės dhe jo deklaratat ad hoc tė kujtdo, duke iu referuar deklaratave tė shefit tė UNMIK-ut, Lamberto Zanier, pas takimeve qė ka pasur nė Beograd.
Thaēi ka pohuar se njohja e Kosovės ėshtė njė mrekulli, nėse krahasohet me njohjet e vendeve tė tjera tė ish-Jugosllavisė.
Kryeministri Thaēi beson se Kosova do tė njihet nga tė gjitha shtetet e botės dhe do tė jetė pjesė e organizatave kryesore botėrore.

 

Ministri Mujota premton transformim tė suksesshėm tė TMK-sė nė FSK

 

Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Fehmi Mujota, ėshtė shprehur i bindur se do tė ketė njė proces tė suksesshėm tė transformimit tė TMK-sė nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės. Takimin e parė nė cilėsinė e ministrit, Mujota e ka realizuar me komandantin e TMK-sė, gjenerallejtnant, Sylejman Selimi. Ai ėshtė shprehur se tashmė baza ėshtė krijuar dhe koncepti i institucioneve pėr FSK-nė ėshtė i qartė. Tash mbetet vetėm tė funksionalizohen mekanizmat pėr ta kryer kėtė ēėshtje.
Ndėrsa komandanti i TMK-sė, Sylejman Selimi, ka kėrkuar nga ministri qė ta pėrgatisė Ligjin pėr pensionim tė parakohshėm pėr pjesėtarėt e TMK-sė, tė cilėt nuk do tė mund tė kalojnė nė FSK pėr shkak tė numrit tė limituar. Ai ėshtė shprehur i bindur se kjo ministri deri nė nisjen e punės sė Kuvendit do ta ketė gati kėtė projektligj. Selimi ka thėnė se me krijimin e kėsaj ministrie ėshtė hapur njė adresė pėr TMK-nė, ku mund t'i shprehin brengat e tyre.

 

Marrėveshjet me Beogradin nuk do tė bėhen pa pėlqimin e Qeverisė sė Kosovės

 

Asnjė marrėveshje me Beogradin nuk do tė bėhet pa pėlqimin e qeverisė sė Kosovės, tha tė mėrkurėn zėdhėnėsi i UNMIK-ut Aleksandėr Ivanko. Ai hodhi poshtė konstatimet se shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanieri, po bėn negociata me Beogradin pa dijeninė e Prishtinės zyrtare. Ivanko tha se Zanieri nuk ka mandat tė bėjė negociata, por tė vendosė dialog, mundėsisht tė drejtpėrdrejtė, nė mes tė Prishtinės e Beogradit pėr disa ēėshtje.

 

Edhe Zvicra i njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

 

Zvicra i ėshtė shtuar listės sė vendeve qė njohin pasaportat e Republikės sė Kosovės. Ambasada zvicerane ia ka dėrguar kėtė njoftimin zyrtar Ministrisė sė Punėve tė Brendshme nė Prishtinė.
Ambasada e Zvicrės, qė nga 5 gushti i ka autorizuar autoritetet pėrgjegjėse pėr vendosjen e vizave zvicerane nė pasaportėn e Republikės sė Kosovės.
Pasaportat e Kosovės zyrtarisht i ka pranuar edhe SHBA-ja, ndėrkohė qė me to mund tė udhėtohet edhe nė Maqedoni e Mal tė Zi, vende kėto qė nuk e njohin pavarėsinė.
Sllovakia, Bosnja dhe Egjipti janė vendet qė kanė refuzuar njohjen e kėtyre pasaportave.

 

Thaēi i dorėzoi Mujotės vendimin e emėrimit nė krye tė Forcės sė Sigurisė

 

Kryeministri Hashim Thaēi gjatė njė takimi tė martėn me Fehmi Mujotėn, ministėr i sapoemėruar pėr Forcėn e Sigurisė, i ka dorėzuar vendimin e emėrimit nė krye tė kėtij dikasteri tė ri.
Kryeministri nė kėtė rast ka pėrgėzuar ministrin Mujota pėr emėrimin e tij nė kėtė postė dhe i ka uruar atij sukses nė pėrmbushjen e detyrave dhe obligimeve qė pėrcakton kushtetuta dhe ligji pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.
Thaēi ka vlerėsuar se Mujota, me angazhimin e tij tė deritashėm ka dėshmuar pėrkushtimin dhe pėrgjegjėsinė e lartė nė avancimin e proceseve politike nė Kosovė. "Ky fakt na bėnė tė besojmė, se emėrimi i tij nė krye tė Ministrisė pėr Forcėn e Sigurisė, do tė kontribuojė nė suksesin e ndėrtimit tė strukturave tė sigurisė nė Kosovė", ka theksuar kryeministri Thaēi.
Ministri Mujota ka shprehur falėnderimin e tij pėr besimin e dhėnė, dhe ka shprehur pėrkushtimin e tij pėr angazhim dhe pėrgjegjėsi tė plotė nė pozitėn e ministrit pėr Forcėn e Sigurisė.

 

Pėrleshje nė veri tė Mitrovicės

 

Njė policė i UNMIK-ut, njė i ri shqiptar dhe dy serbė janė lėnduar gjatė pėrleshjeve tė dhunshme qė shpėrthyen tė hėnėn pas mesnate nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, konfirmoi polica.
Zėdhėnėsi i policisė sė Kosovės, Besim Hoti tha se dhuna shpėrtheu pasi njė grup prej 6 serbėsh sulmuan njė tė ri shqiptar nė lagjen e Boshnjakėve.
Sipas tij dhuna mė vonė ėshtė pėrhapur nė zonėn e tre rrokaqiejve qė banohet me popullatė tė pėrzier. “Njėsitė speciale tė policisė sė UNMIK-ut dhe policisė sė Kosovės, intervenuan pėr tė vėnė situatėn nėn kontroll dhe kjo ėshtė arritur nė orėt e para tė mėngjesit “, pohoi Hoti.
Ai tha se pėrveē tė plagosurve janė dėmtuar edhe 8 vetura dhe tri lokale afariste. Sipas Hotit situate atje vazhdon tė jetė e tensionuar, ndėrsa policia i ka shtuar masat e sigurisė.

 

Kosovarėt nuk kanė bėrė sa duhet pėr njohjen e Kosovės, thotė Abramovic

 

Ish-diplomati amerikan, Morton Abramovic, ka thėnė se Perėndimi dhe Kosova nuk ka bėrė sa duhet pėr tė ngritur numrin e shteteve qė kanė njohur pavarėsinė e Kosovės. "Kosovarėt nuk kanė bėrė sa duhet pėr njohjen e Kosovės; nuk kanė lėvizur pėr tė mundėsuar njohjen e shtetit veēanėrisht nė vendet islamike", ka thėnė ai nė njė intervistė pėr radion Evropa e Lirė.
Ai ka thėnė po ashtu se edhe Perėndimi ka punuar shumė keq lidhur me procesin e njohjes sė Kosovės.
“Ata nuk kanė punuar sa duhet, pasi besoj se njohjet e mėtejshme vareshin mė shumė nga pėrpjekjet e Shteteve tė Bashkuara dhe tė Bashkimit Evropian”, pohoi ish-diplomati amerikan.

 

Fehmi Mujota, deputet i PDK-sė, emėrohet ministėr i FSK-sė

 

Deputeti i Partisė Demokratike tė Kosovės Fehmi Mujota ėshtė emėruar nga Qeveria ministėr i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.
Mujota 45 vjeēar do tė drejtojė forcėn e pėrbėrė nga 2.500 pjesėtarė aktivė dhe 800 rezervistė. Pritet qė sė shpejti tė bėhen emėrime tjera, pėrfshirė dhe shefin e Shėrbimit tė Inteligjencės tė Kosovės.

 

SHBA-tė zyrtarisht e pranojnė pasaportėn e Kosovės qė nga 1 gushti

 

Administrata amerikane i ka njohur pasaportat e reja tė Kosovės, njofton ambasada amerikane nė Prishtinė.
" Shtetet e Bashkuara tė Amerikės urojnė qeverinė e Kosovės pėr lėshimin e pasaportės sė parė tė Kosovės mė 29 korrik tė vitit 2008", thuhet nė njoftimin e Ambasadės sė SHBA-ve nė Prishtinė
SHBA-tė zyrtarisht e njohin pasaportėn e Kosovės si dokument legjitim udhėtimi dhe prej 1 gushtit kanė miratuar dhėnien e vizave me kėtė dokument pėr tė gjithė ata qė dėshirojnė tė udhėtojnė nė SHBA.
Ambasada njofton se dokumentet e udhėtimit tė UNMIK-ut vlejnė deri nė skadimin e afatit.

 

Rexhepi: Raporti i OKB-sė pėr ngjarjet e 17 marsit i amniston veprimet e dhunshme tė ekstremistėve serbė

 

Kryetari i Mitrovicės, Bajram Rexhepi tha tė hėnėn se raporti i Kombeve tė Bashkuara pėr ngjarjet e 17 marsit nė gjykatat nė Mitrovicė, i amniston veprimet e dhunshme tė ekstremistėve serbė qė shkaktuan vrasjen e njė polici tė UNMIK-ut.
Nė njė intervistė pėr Radion Blue Sky, Rexhepi tha se raporti dukej se ishte i pėrpiluar nga administratori rajonal i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Xherard Galluci i cili kishte kundėrshtuar operacionin e 17 marsit.

 

Qėndrimet e Zanierit rreth policisė nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Kosovės

 

Qeveria e Kosovės qėndrimet e fundit tė shefit tė UNMIK-ut pėr disa fusha qė kanė tė bėjnė me pakicėn serbe, i konsideron nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Republikės dhe me planin e Ahtisarit.
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi tha se Kosova, do tė integrojė minoritetin serb por nuk do tė lejojė strukturat paralele nė vendin tonė.
Zėvendėskryeministri Kuēi po ashtu konfirmoi se tashmė dihet emri i ministrit tė mbrojtjes, por ai do tė bėhet publik shumė shpejt nga ana e kryeministrit Thaēi.
Edhe Policia e Kosovės vlerėson se propozimi i shefit tė UNMIK-ut Lamberto Zanier pėr paralelizmin nė zinxhirin komandues tė Policisė sė Kosovės mund tė krijojė vetėm probleme.
Zėdhėnėsi Veton Elshani tha se ēfarėdo vendimi tjetėr pėrveē tranzicionit, transferimit tė autorizimeve nga policia ndėrkombėtare nė policinė e Kosovės do tė krijojė probleme. Pėrveē Policisė rajonale nė Mitrovicė nė tė gjitha regjionet e tjera nė Kosovė ėshtė kryer transferimi i kompetencave, tha ai.

 

Uordsuort: Ideja e Beogradit pėr "anulimin" e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė njė vetėmashtrim i rrezikshėm

 

Ambasadori britanik nė Beograd Stiven Uordsuort ka vlerėsuar se ideja e Beogradit pėr "anulimin" e pavarėsisė sė Kosovės "ėshtė njė vetėmashtrim i rrezikshėm" sepse "pavarėsinė e Kosovės e kanė njohur shumica e anėtarėve tė BE-sė, shumica nė Kėshillin e Sigurimit, tė Kėshillit tė Evropės, OSBE-sė dhe gjendja e tillė nuk do tė ndryshojė".
Gjithashtu ambasadori britanik nė njė intervistė pėr shtypin serb konsideron se do tė ishte gabim nisma e paralajmėruar e Serbisė para Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, nga e cila do tė kėrkohej mendimi pėr legalitetin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės.
"Nisma para gjykatės neve na duket si provokim direkt. Ai procesi do tė tėrheqė mjaft vėmendje tė opinionit dhe pėr ne vėshtirė do tė ishte qė tė bashkėpunojmė pėr integrimin nė BE, dhe tė konfrontohemi nė njėjtėn kohė. Procesi gjyqėsor do tė na fokusonte se tepėrmi nė dallimet tona, pėr tė cilat duhet tė gjejmė mėnyrėn qė t'i mbajmė nė njė anė, ndėrsa bashkėpunojmė nė anėn tjetėr. Andaj mendoj se kjo ėshtė gabim", ėshtė shprehur diplomati britanik.

 

Hajson emėrohet zėvendėsshef i pėrkohshėm i UNMIK-ut

 

Sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mun, emėroi kėshilltarin e tij kryesor politik Nikolas Hajson pėr zėvendėsshef tė pėrkohshėm tė UNMIK-ut.
"Hajson mbėrrin javėn e ardhshme nė Prishtinė ku do tė qėndrojė derisa shefi i UNMIK-ut tė mos kthehet nga pushimi vjetor", ka thėnė njė burim perėndimor.
Hajson ėshtė nga Afrika e Jugut e cila nuk e ka pranuar planin e ndėrmjetėsit ndėrkombėtar, Marti Ahtisari, por diplomatėt perėndimor konsiderojnė se kjo nuk mund tė ketė ndikim nė qėndrimet e kėtij zyrtari tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara.

 

Lejohet hyrja nė Maqedoni me pasaporta tė Republikės sė Kosovės

 

Qeveria e Maqedonisė ka marrė vendim pėr njohjen e pasaportave tė Republikės sė Kosovės.
Zėvendėskryeministri, Abdylhaqim Ademi, thotė se qytetarėt e Kosovės gjatė kalimit tė kufirit me Maqedoninė nuk do tė hasin nė kurrfarė problemesh.
Ministria e Punėve tė Brendshme e Maqedonisė u ka dėrguar njė shkresė policisė kufitare me tė cilėn i obligon ata qė t'i trajtojnė valide pasaportat e shtetit tė Kosovės.
Maqedonia nuk e ka njohur ende pavarėsinė e Kosovės, por ka thėnė se nuk do t'i pengojė qytetarėt e saj tė hyjnė nė Maqedoni me pasaportat e shtetit tė ri.
Por, ditėn e parė tė lėshimit tė pasaportave tė Republikės sė Kosovės, sipas gazetės "Zėri",  autoritet maqedone nuk kishin lejuar hyrjen nė kėtė shtet me kėto pasaporta.

 

Sllovakia nuk i njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

 

Sllovakia ėshtė i vetmi vend i BE-sė qė ka deklaruar se nuk i pranon pasaportat e reja tė Kosovės. Ky shtet ėshtė nė grupin e shtatė vendeve qė nuk e kanė njohur ende Kosovėn.
Ministria e jashtme dhe ajo e brendshme sllovake kanė thėnė se do tė refuzojnė dokumentet zyrtare qė vijnė nga Prishtina, pėrfshirė dhe pasaportat e reja, ndonėse ato i pėrmbushin standardet ndėrkombėtare, njofton EurActiv Slovakia.
Ministria e jashtme sllovake kohė mė parė ka bėrė tė qartė se me pasaportat e Kosovės, madje edhe nėse nė to gjenden vizat e Shengenit, nuk do tė lejohet tė hyjė askush nė kėtė vend.

 

Zanier thotė se ende ka pėrgjegjėsi ekzekutive tė rezervuara nė Kosovė

 

Shefi i Misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Lamberto Zanier, thotė se UNMIK-u ndoshta mund tė vazhdojė tė qėndrojė nė Kosovė pėr njė kohė edhe mė tė gjatė nga ē'u mendua nė fillim.
Zanier i tha BBC-sė se misioni evropian pėr drejtėsi dhe polici, EULEX, duhet tė pėrpiqet qė tė vendoset vetė nė tėrė territorin e Kosovės duke i ofruar atij njė ombrellė tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit.
Sipas tij, BE-ja duhet t'i tregojė Beogradit dhe serbėve tė Kosovės nė terren, se do tė kenė njė avantazh me vendosjen e misionit evropian.
Zanier gjithashtu ka thėnė se ai ka ende pėrgjegjėsitė ekzekutive tė rezervuara nė Kosovė dhe se sheh hapėsirė pėr pėrdorimin e tyre, kryesisht nė fushėn e rendit dhe tė ligjit.
Sipas tij dialogu Prishtinė-Beograd nuk ėshtė dialog nė pėrpjekje pėr tė arritur marrėveshje pėr njė numėr parimesh, por dialog pėr tė zgjidhur problemet nė terren.

 

Holbruk pėrgėnjeshtron pohimet e Karaxhiqit nė Hagė

 

Ish-ndėrmjetėsuesi amerikan pėr paqe nė Bosnjė, Riēard Holbruk, i ka hedhur poshtė si tė pabaza pohimet e tė akuzuarit pėr krime tė luftės, Radovan Karaxhiq, se Shtetet e Bashkuara i kishin ofruar atij njė marrėveshje qė atė do ta mbronte nga ndjekja pėr krime tė luftės. Nė komentet e tij, Holbruk, tha se kėto pohime tė Karaxhiqit janė tė falsifikuara dhe theksoi se ai kurrė nuk do ta kishte bėrė njė marrėveshje tė tillė sepse do tė ishte joetike dhe jomorale.

 

Jeremiq: Jo BE-sė, nėse kushtėzohet me njohjen e Kosovės

 

Ministri i Punėve tė Jashtme tė Serbisė, Vuk Jeremiq ka deklaruar se Serbia do tė refuzojė hyrjen nė Bashkimin Evropian nėse kjo kushtėzohet me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Jeremiq i tha BBC-sė se Beogradi shpalljen e njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės e konsideron "ilegale" dhe se Serbia do tė vazhdojė me tė gjitha mjetet politike e juridike tė "mbrojė integritetin territorial".
"Nuk pres qė BE tė kushtėzojė perspektivėn evropiane me njohjen e Kosovės", ėshtė shprehur Jeremiq. "Do tė themi jo, nėse Kosova do tė jetė kusht”, ka thėnė ai.

 
Selia e OKB-sė konfirmon se UNMIK-u nuk do tė lėshojė mė dokumente udhėtimi
 

Nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Nju Jork ėshtė konstatuar se institucionet e Kosovės kanė filluar tė lėshojnė dokumente tė udhėtimit dhe njėherėsh bėhet e ditur se UNMIK-u mė nuk do tė lėshojė dokumente udhėtimi.
"Mė 30 korrik Ministria e Brendshme e Kosovės ka filluar tė lėshojė pasaporta me logon Republika e Kosovės. Ndėrsa mė 29 korrik 2008 janė harxhuar dokumentet e udhėtimit tė UNMIK-ut", ėshtė shprehur zėdhėnėsja Mishel Montas. Ajo ka thėnė se programet dhe pajisjet si dhe kapacitetet teknike tė prodhimit tė dokumenteve tė udhėtimit tė UNMIK-ut tani kanė kaluar tek autoritetet e Kosovės.
Por, megjithatė dokumentet e UNMIK-ut tė lėshuara mė parė mund tė pėrdoren edhe mė tej derisa t'u skadojė afati, ka thėnė zėdhėnėsja e Kombeve tė Bashkuara.

 

Podgoricė: Tetė ushtarė tė ish-Jugosllavisė akuzohen pėr vrasjen e 23 shqiptarėve

 

Njė prokuror nė Malit tė Zi ka akuzuar tetė ushtarė tė ish-Jugosllavisė pėr krime tė luftės, tė dyshuar se kanė vrarė 23 shqiptarė tė Kosovės gjatė sulmeve tė NATO-s kundėr Jugosllavisė.
Prokurori nė qytetin Bijello Pole tha se kėta tetė ushtarė "kanė kryer krime lufte kundėr 23 civilėve shqiptarė, qė nuk kanė marrė pjesė nė armiqėsi".
Ky prokuror ka urdhėruar burgim pėr tetė tė akuzuarit.

 
 
 

flesh lajme Khalilzad: Mos e krahasoni Kosovėn me Osetinė dhe Abkhazinė - rrethanat janė krejt tė ndryshme

flesh lajme Thaēi: Segmente tė caktuara tė drejtėsisė po e pengojnė qeverinė nė luftė kundėr krimit financiar

flesh lajme Diskutohen emrat e tė dėrguarėve pėr ambasadat e Kosovės

flesh lajme Bush: Vendimi i Moskės ėshtė i papėrgjegjshėm

flesh lajme Rusia pėrsėri do tė humbė me Perėndimin, thotė shefi i diplomacisė polake Radoslav Sikorski

flesh lajme Sikorski: Si Evropė jemi 10 herė mė e pasur se Rusia, ndėrsa me SHBA-tė 20 herė

flesh lajme Medvedev: S'kisha zgjedhje pas njohjes sė Kosovės

flesh lajme Bugajski: Turp qė bota arabe nuk e ka njohur Kosovėn

flesh lajme Pėr Kosovėn nuk do tė ketė "ngrirje", por perspektivė integruese, thotė kryeministri Thaēi

flesh lajme Malta njohu zyrtarisht Republikėn e Kosovės

flesh lajme Austria i njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Ndėrpritet vendosja e kamerave nė kufi me Serbinė

flesh lajme Kermabo: EULEX-i do tė pėrballet me krimin e organizuar

flesh lajme Zanier: UNMIK-u mbetet nė vendbanimet serbe

flesh lajme Dėshmori Ismet Jashari-Kumanova dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovės”

flesh lajme Presidenti Sejdiu: S’ka krahasime ndėrmjet Kosovės dhe Osetisė Jugore

flesh lajme Bugajski: Osetia Jugore nuk lidhet me Kosovėn

flesh lajme Gjenerali Mc Call ofron mbėshtetjen e NATO-s pėr FSK-nė

flesh lajme KFOR-i amerikan ėshtė i pėrkushtuar pėr ruajtjen e paqes dhe sigurisė, thotė gjeneralbrigade, Larry D. Kay, komandant i BSHL-sė

flesh lajme Beogradi kėrkon kthimin e policėve serbė nėn komandėn e UNMIK-ut

flesh lajme Zv/kryeministri Kuēi hedh poshtė idenė e Petritēit pėr Mitrovicėn veriore

flesh lajme Gjermania njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Mujota: Forca e Sigurisė sė Kosovės ofron paqe

flesh lajme UNMIK-u thotė se kėtė javė fillon zvogėlimin e personelit

flesh lajme Petriē: Nė Mitrovicė mund tė zbatohet modeli i Bėrēkos

flesh lajme Suedia dhe Turqia njohin pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Kinė: Kryeministri Berisha lobon pėr pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Sejdiu: Nuk ka vend pėr krijimin e njė policie etnike

flesh lajme Asnjė lloj negociate nuk do tė zhvillohet pa pajtimin e Qeverisė sė Kosovės, thotė zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Nikolas Hajson

flesh lajme Kuēi: Asnjė pjesėtar i TMK-sė nuk do tė mbetėt pa pėrkujdesje shtetėrore

flesh lajme Kolumbia dhe Belize njohin pavarėsinė e Kosovės - arrin nė 45 numri i shteteve qė njohin Kosovėn

flesh lajme Thaēi: Askush nuk do tė negociojė me Beogradin

flesh lajme Marrėveshjet me Beogradin nuk do tė bėhen pa pėlqimin e Qeverisė sė Kosovės, thotė Ivanko, zėdhėnės i UNMIK-ut

flesh lajme Ministri Mujota premton transformim tė suksesshėm tė TMK-sė nė FSK flesh lajme Zvicra njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Sllovakia, Bosnja dhe Egjipti kanė refuzuar njohjen e pasaportave e Kosovės

flesh lajme Thaēi i dorėzoi Mujotės vendimin e emėrimit nė krye tė Forcės sė Sigurisė

flesh lajme Pėrleshje nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Kosovarėt nuk kanė bėrė sa duhet pėr njohjen e Kosovės, thotė Abramovic

flesh lajme Serbėt nė gjykata tė Kosovės duan tė punojnė sipas urdhėresave tė UNMIK-ut

flesh lajme Beogradi thotė se nuk heq dorė as nga BE-ja, as nga Kosova

flesh lajme Fehmi Mujota, deputet i PDK-sė, emėrohet ministėr i FSK

flesh lajme SHBA-tė zyrtarisht e pranojnė pasaportėn e Kosovės qė nga 1 gushti, njofton ambasada amerikane nė Prishtinė

flesh lajme Rexhepi: Raporti i OKB-sė pėr ngjarjet e 17 marsit nė Mitrovicė i amniston veprimet e dhunshme tė ekstremistėve serbė

flesh lajme Qeveria e Kosovės thotė se qėndrimet e Zanierit rreth policisė janė nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Uordsuort: Ideja e Beogradit pėr "anulimin" e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė njė vetėmashtrim i rrezikshėm

flesh lajme Ban Ki Mun, emėroi kėshilltarin e tij politik Nikolas Hajson zėvendėsshef tė pėrkohshėm tė UNMIK-ut

flesh lajme Zanier thotė se ai ka ende pėrgjegjėsi ekzekutive tė rezervuara nė Kosovė

flesh lajme Podgoricė: Tetė ushtarė tė ish-Jugosllavisė akuzohen pėr vrasjen e 23 shqiptarėve

flesh lajme Qeveria e Maqedonisė ka marrė vendim pėr njohjen e pasaportave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Sllovakia nuk i njeh pasaportat e Republikės sė Kosovės

flesh lajme Holbruk: Pohimet e Karaxhiqit se i kishim ofruar njė marrėveshje qė do ta mbronte nga ndjekja pėr krime tė luftės janė tė falsifikuara

flesh lajme Jeremiq: Serbia do tė refuzojė hyrjen nė Bashkimin Evropian nėse kjo kushtėzohet me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Selia e OKB-sė konfirmon se UNMIK-u nuk do tė lėshojė mė dokumente udhėtimi

flesh lajme Kuēi: UNMIK-u nuk mund tė zhvillojė biseda me Serbinė pėr pozitėn politike dhe juridike tė Kosovės

flesh lajme Valasek: Kosova, pengesa kryesore pėr Serbinė drejt BE-sė

flesh lajme EULEX nė Kosovė ka njė mision specifik, thotė kryeprokurori Alberto Perduka

flesh lajme Bogdanoviq kėrkon nga Zanieri qė policėt serbė tė jenė nėn komandėn e UNMIK-ut

flesh lajme Hungaria konfirmon mbėshtetjen pėr Kosovėn

flesh lajme KDI vlerėson me notė pozitive punėn e Kuvendit tė Kosovės

flesh lajme BSPK kėrkon mbikėqyrje institucionale ndaj Trustit Pensional, pas njoftimeve pėr humbje nė vlerė prej 45 milionė euro

flesh lajme Presidentėt Topi dhe Sejdiu takohen nė Durrės

flesh lajme Filloi dhėnia e pasaportave tė para tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Thaēi: Vizita e Bogdanoviqit nė Prishtinė, spektakli i radhės i Beogradit

flesh lajme Takohen kryeministri Thaēi dhe shefi i UNMIK-ut Zanier

flesh lajme Landsman: Britania e Madhe e angazhuar nė forcimin e paqes dhe stabilitetit nė Kosovė

flesh lajme Svoboda: Nga Serbia nuk mund tė pritet tė njohė pavarėsinė e Kosovės nė kėtė moment

flesh lajme Kuvendi miratoi emėrimin e kandidatėve pėr anėtarė tė Organit Shqyrtues tė Prokurimit

flesh lajme Themelohet Kėshilli i akreditimit qė do tė testojė cilėsinė e prodhimeve vendore

flesh lajme SHBA-tė pėrshėndesin miratimin e Ligjit pėr gjuhėn shqipe nė Maqedoni

flesh lajme Bardhi: Shqiptarėve, nė Mal tė Zi, t’u mundėsohet heqja e sllavizmave nga mbiemrat e tyre asimilues

flesh lajme Thaēi: Brenda kėsaj jave caktohet emri i ministrit tė Mbrojtjes

flesh lajme Trajkoviq: Serbėt do ta pranojnė EULEX-in

flesh lajme Karaxhiq, i akuzuar pėr gjenocid dhe krime lufte transferohet nė Hagė

flesh lajme Tranzicioni mes UNMIK-ut dhe EULEX-it ka filluar tė shtunėn, thonė burimet e Express-it

flesh lajme Berisha: Njohja e pavarėsisė sė Kosovės, e vetmja rrugė pėr paqe dhe stabilitet

flesh lajme Eshdaun: Nė fund tė luftės duhet tė kishim thėnė se Kosova nuk mund tė drejtohet mė nga Beogradi

flesh lajme Sejdiu: Lordi Xhonston ishte njė pėrkrahės i pėrkushtuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Rusia kėrcėnon t'i tėrheqė policėt nga UNMIK-u

flesh lajme Shefi i diplomacisė italiane Fratini diskuton nė Uashington me sekretaren amerikane tė shtetit Rajs edhe pėr Kosovėn

flesh lajme Reforma tatimore parasheh ulje tė tatimit nė paga

flesh lajme Suspendohet drejtori i pėrgjithshėm i Doganave tė Kosovės, Naim Huruglica

flesh lajme KFOR-i propozon qė ujėsjellėsi tė mos kalojė nėpėr Suhodoll

flesh lajme Kryeministri Thaēi kėrkon masa ndaj personave pėrgjegjės pėr maunat me material tė dyshuar toksik

flesh lajme Kuēi: Gjykatėsit dhe doganierėt do t’i rikthejmė nė veri

flesh lajme Arrestimin e Karaxhiqit qeveritarėt serbė synojnė ta pėrdorin pėr qėllime politike si argument rreth Kosovės

flesh lajme Serbia s'ka armė kundėr pavarėsisė sė Kosovės

flesh lajme Dėshton procesi ndaj tė dyshuarve pėr likuidimin e kosovarėve nė Mal tė Zi

flesh lajme Vitia shpreson qė vija kufitare nė Debėllde do tė kthehet ku ishte para marrėveshjes sė Shkupit me Beogradin nė vitin 2001

flesh lajme "Index-Kosova": Problemi kryesor nė Kosovė ėshtė papunėsia

flesh lajme Shkup: Kuvendi miratoi qeverinė e koalicionit VMRO-DPMNE - BDI

flesh lajme Shkup: Lėvizja Qytetare ZGJOHU! pėrshėndet miratimin e Ligjit pėr Pėrdorimin e Gjuhės Shqipe nė Maqedoni

flesh lajme Ahmeti:Ligji pėr shqipen arritje e madhe pėr shqiptarėt nė Maqedoni

flesh lajme Parlamenti i Maqedonisė miratoi Ligjin pėr Pėrdorimin e Gjuhės Shqipe

flesh lajme Fuqia e UNMIK-ut tashmė ėshtė zhdukur, tha Zanier nė Kėshillin e Sigurimit

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit diskutoi sot pėr Kosovėn

flesh lajme Ban Ki-Mun: Me hyrjen nė fuqi tė Kushtetutės sė Kosovės, autoritetet kosovare i kanė marrė UNMIK-ut pushtetin nė mėnyrė efikase

flesh lajme Autoritetet kosovare presin mbėshtetje pėr rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Tina Kaidanow qė nga sot edhe zyrtarisht ėshtė ambasadore e SHBA-ve nė Prishtinė

flesh lajme Presidenti Bush kėrkon nga Senati Amerikan tė ratifikojė sa mė shpejt ftesėn pėr anėtarėsim tė Shqipėrisė nė NATO

flesh lajme Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė u sugjeron pjesėtarėve tė vet tė gjejnė punė

flesh lajme Pėr herė tė parė, 15 gjyqtarė dhe 9 prokurorė u betuan para presidentit tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Gjenerali Andoque: KFOR-i do ta kryej pjesėn e mbetur tė kanalit tė ujėsjellėsit nė Suhadoll

flesh lajme Rreth 38 milionė euro humbje pėr shkak tė mosfunksionimit tė Doganės nė veri tė Kosovės

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut raporton nesėr pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė

flesh lajme Bashkimi Evropian miraton praninė zvicėrane nė Kosovė nė kuadėr tė EULEX-it

flesh lajme Rupel: Kosova ishte sfida mė e madhe e presidencės sllovene

flesh lajme Tėrnava: Shumė shtete tė botės islame do ta njohin sė shpejti pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Shoqėria civile malaziase i bėn presion Podgoricės qė ta njoh zyrtarisht pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Caplin: 1500 pjesėtarė tė TMK-sė nuk do tė pėrfshihen nė FSK

flesh lajme Zyra Koordinuese e TMK-sė parashihet tė mbyllet nė fund tė kėtij viti, thotė gjeneralmajor Nick Caplin

flesh lajme Gjykata e Hagės dėnoi me 7 mijė € gazetarin Baton Haxhiu

flesh lajme Doganierėt i kėrkojnė leje UNMIK-ut qė tė kthehen nė pikat kufitare nė veri tė Kosovės

flesh lajme Serbėt pengojnė KFOR-in pėr hapjen e kanalit tė ujėsjellėsit nė Suhodoll

flesh lajme Sejdiu-Thaēi: SHBA garant i tėrėsisė territoriale tė Kosovės

flesh lajme Presidenti Sejdiu dhe kryeministri Thaēi u kthyen nga vizita zyrtare nė Uashington

flesh lajme Thaēi: Maqedonia dhe Mali i Zi sė shpejti do ta njohin Kosovėn

flesh lajme Zanier bisedoi me qeveritarėt serbė nė Beograd pėr procesin e rikonfigurimit tė UNMIK-ut

flesh lajme UNMIK-u nuk do tė lėshojė mė dokumente tė udhėtimit, u lėshon radhėn pasaportave tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Shkup: Hiqen vizat pėr shtetasit e Shqipėrisė

flesh lajme Fried: Tė merret pėrsėri kontrolli nė veri tė Kosovės

flesh lajme Shefi i UNMIK-ut, Lamberto Zanier, viziton Beogradin

flesh lajme Lėvizja Qytetare “Zgjohu” nga Shkupi ka kėrkuar nga Qeveria e Maqedonisė qė menjėherė ta njohė shtetin e Kosovės

flesh lajme Kushner: Miqtė tanė serbė synojnė tė na bėjnė tė paligjshėm

flesh lajme SHBA dhe BE, pas Karaxhiqit, kėrkojnė nga Serbia arrestimin e tė akuzuarit tjetėr, Ratko Mlladiq

flesh lajme "F.Tajms": Pėr humbjen e Kosovės, Serbisė statusi i kandidatit nė BE

flesh lajme Presidenti Bush takon udhėheqėsit e Kosovės, rikonfirmon mbėshtetjen e fuqishme pėr pavarėsinė

flesh lajme Bush: Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės - unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės

flesh lajme Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Xhorxh Bush, do tė pres tė hėnėn nė Shtėpinė e Bardhė, presidentin e Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashin Thaēi

flesh lajme Pas takimit me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs, presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi u pritėn me nderimet mė tė larta nė Pentagon nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts

flesh lajme Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs, priti presidentin e Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi

flesh lajme Rajs: Ata qė nuk kanė dashur tė shihnin njė Kosovė tė pavarur duhet ta dinė se tashmė ekziston Kosova e pavarur

flesh lajme Krerėt shtetėror tė Kosovės tė premten takohen me sekretaren amerikane tė Shtetit, Rajs - tė hėnėn me presidentin Bush

flesh lajme Ban Ki Mun ka urdhėruar Zanierit qė tė nisė rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Ban Ki Mun ka urdhėruar Zanierit qė tė nisė rikonfigurimin e UNMIK-ut

flesh lajme Raporti i Ki Munit ka disa paqartėsi pėr shkak tė presionit rus, thotė Qeveria

flesh lajme Kroacia do t'i njohė pasaportat e reja tė Kosovės

flesh lajme Kalamperoviq: Do tė ishte ide e marrė qė kosovarėve t’u pamundėsohet hyrja nė Mal tė Zi

 
     
  Bush: "Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės.
Unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės"
 
     
 

 
     
  Presidenti amerikan Xhorxh Bush rikonfirmoi mbėshtetjen e tij pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tėrėsinė territoriale tė saj pas takimit me presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
"Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės - unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės", tha presidenti Bush pas takimit nė Shtėpinė e Bardhė.
Presidenti Bush shtoi se misioni i Kombeve tė Bashkuara duhet t’i transferohet misionit tė BE-sė, EULEX-it, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
"Unė dua t’ju falėnderoj pėr pėrkrahjen e tė drejtave tė pakicave dhe pėr zbatimin e plotė tė planit Ahtisari. Ne diskutuam pėr njė sėrė ēėshtjesh. Ne diskutuam pėr problemet me tė cilat ndeshet Kosova sot, dėshirėn e saj pėr t’u njohur nga sa mė shumė vende. Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė punojnė me ato vende qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės pėr t’i bindur ato, qė ta njohin sa mė shpejt, qė tė jetė e mundur", tha zoti Bush.
Ai shtoi se nė takim u diskutua pėr ekonominė, arsimin, si dhe pėr aspiratat trans-atlantike si tė Kosovės edhe tė Serbisė, qė Shtetet e Bashkuara i mbėshtesin nė tė dyja rastet.
"U theksova dy udhėheqėsve qė ata ishin ulur poshtė portretit tė Xhorxh Uashingtonit, themeluesit tė Shteteve tė Bashkuara nė liri. Unė e vlerėsoj kurajėn tuaj, rolin tuaj udhėheqės dhe po ju shpreh angazhimin e Shteteve tė Bashkuara se ne do t’ju ndihmojmė pėr realizimin e ėndrrave tuaja", pėrfundoi zoti Bush.
Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu pas kėtij takimi tha se "populli i Kosovės po e ndjek rrugėn e parimeve tė demokracisė dhe tė lirisė".
"I garantojmė presidentit Bush se do tė vazhdojmė nė kėtė rrugė", tha Sejdiu, pėr tė shtuar se "Kosova do tė jetė vend i demokracisė, vend i tė gjithė qytetarėve tė saj".
"Do tė ketė respekt tė veēantė pėr minoritete. Ne jemi shumė tė interesuar qė tė kemi marrėdhėnie tė mira me Republikėn e Serbisė", tha presidenti Sejdiu.
Ndėrkaq kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i falėnderoi Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke e vlerėsuar atė si "rrėfim tė pėrbashkėt tė suksesshėm".
"Takimi me presidentin Bush jo vetėm qė e theksoi faktin se ne jemi ngushtė tė lidhur me Shtetet e Bashkuara, por ne pėrgjithmonė do tė jemi mik i tyre i besueshėm", tha Thaēi.
Takimi me presidentin Bush nė Shtėpinė e Bardhė ishte pika kulmore e vizitės sė krerėve shtetėror tė Kosovės, presidentit Sejdiu dhe kryeministrit Thaēi, gjatė sė cilės ata u takuan edhe me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs dhe sekretarin e Mbrojtjes, Robert Gejts.
 
 
 
 
     
 

Presidenti Bush autorizon ushtrinė amerikane nė Kosovė pėr bashkėpunim tė ri pas 15 qershorit

 
     
 

 
     
 

Presidenti amerikan Xhorxh Bush rikonfirmoi mbėshtetjen e tij pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tėrėsinė territoriale tė saj pas takimit me presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
"Unė jam njė pėrkrahės i fortė i pavarėsisė sė Kosovės. Unė jam kundėr ēdo ndarje tė Kosovės", tha presidenti Bush pas takimit nė Shtėpinė e Bardhė.
Presidenti Bush shtoi se misioni i Kombeve tė Bashkuara duhet t’i transferohet misionit tė BE-sė, EULEX-it, sa mė shpejt qė tė jetė e mundur.
"Unė dua t’ju falėnderoj pėr pėrkrahjen e tė drejtave tė pakicave dhe pėr zbatimin e plotė tė planit Ahtisari. Ne diskutuam pėr njė sėrė ēėshtjesh. Ne diskutuam pėr problemet me tė cilat ndeshet Kosova sot, dėshirėn e saj pėr t’u njohur nga sa mė shumė vende. Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė punojnė me ato vende qė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės pėr t’i bindur ato, qė ta njohin sa mė shpejt, qė tė jetė e mundur", tha zoti Bush.
Ai shtoi se nė takim u diskutua pėr ekonominė, arsimin, si dhe pėr aspiratat trans-atlantike si tė Kosovės edhe tė Serbisė, qė Shtetet e Bashkuara i mbėshtesin nė tė dyja rastet.
"U theksova dy udhėheqėsve qė ata ishin ulur poshtė portretit tė Xhorxh Uashingtonit, themeluesit tė Shteteve tė Bashkuara nė liri. Unė e vlerėsoj kurajėn tuaj, rolin tuaj udhėheqės dhe po ju shpreh angazhimin e Shteteve tė Bashkuara se ne do t’ju ndihmojmė pėr realizimin e ėndrrave tuaja", pėrfundoi zoti Bush.
Presidenti i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu pas kėtij takimi tha se "populli i Kosovės po e ndjek rrugėn e parimeve tė demokracisė dhe tė lirisė".
"I garantojmė presidentit Bush se do tė vazhdojmė nė kėtė rrugė", tha Sejdiu, pėr tė shtuar se "Kosova do tė jetė vend i demokracisė, vend i tė gjithė qytetarėve tė saj".
"Do tė ketė respekt tė veēantė pėr minoritete. Ne jemi shumė tė interesuar qė tė kemi marrėdhėnie tė mira me Republikėn e Serbisė", tha presidenti Sejdiu.
Ndėrkaq kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, i falėnderoi Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke e vlerėsuar atė si "rrėfim tė pėrbashkėt tė suksesshėm".
"Takimi me presidentin Bush jo vetėm qė e theksoi faktin se ne jemi ngushtė tė lidhur me Shtetet e Bashkuara, por ne pėrgjithmonė do tė jemi mik i tyre i besueshėm", tha Thaēi.
Takimi me presidentin Bush nė Shtėpinė e Bardhė ishte pika kulmore e vizitės sė krerėve shtetėror tė Kosovės, presidentit Sejdiu dhe kryeministrit Thaēi, gjatė sė cilės ata u takuan edhe me sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs dhe sekretarin e Mbrojtjes, Robert Gejts.