Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Thaēi: Gjashtėpikėshi nuk ekziston - strukturat paralele do tė pėrballen me ligjin

Gjashtėpikėshi nuk ekziston; nuk ekziston nė asnjė dokument, nuk ekziston nė asnjė tryezė, nuk ekziston as nė vokabularin e asnjė politikani dhe nė asnjė rrethanė si prioritet i yni dhe as i ndėrkombėtarėve, ka deklaruar kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Ky plan ėshtė i pėrfshirė nė raportin e dokumentit tė sekretarit Ban Ki-Munit, siē ėshtė i pėrfshirė edhe dokumenti i institucioneve tė Republikės sė Kosovės. "Nė kuptimin obligativ, do tė thotė nuk ekziston", i ka thėnė RFE kryeministri Thaēi.
“Ndėrsa, kemi edhe deklaratėn presidenciale tė Kėshillit tė Sigurimit, qė ėshtė njė deklaratė shumė e pėrgjithshme, prandaj kjo ēėshtje e gjashtėpikėshtit ėshtė ēėshtje e mbyllur, ėshtė ēėshtje qė nuk do tė jetė nė rend tė ditės nė tė ardhmen nė Kosovė”, ka thėnė Thaēi.
Institucionet e Republikės sė Kosovės do ta respektojnė nė pėrpikėri dokumentin e presidentit Ahtisaari dhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, ka thėnė kryeministri Thaēi, dhe ka paralajmėruar bisedime me tė gjithė njerėzit legjitim nė Kosovė, por assesi me njerėzit qė shkelin ligjin.
Ata njerėz, sipas kryeministrit Thaēit, do tė kenė ballafaqim me ligjin.


 

ĒKA PO NDODHĖ NĖ GREQI?

 

Demonstruesit grekė kanė kėrkuar solidaritet nga vendet tjera tė Evropės pėrmes organizimit tė protestave nė mbėshtetje tė tyre.
Edhe pse deri mė tani nuk ka ndonjė pėrgjigje nė kėtė thirrje nga asnjė vend, kjo nuk donė tė thotė se nuk ėshtė duke ndodhur asgjė. Pėrkundrazi ngjarjet nė Greqi, kriza ekonomike e financiare globale nė Evropė dhe pėrgjithėsisht nė botė do tė ketė ndikim tė madh nė rrjedhėn e ngjarjeve. Pyetja kryesore ėshtė a do tė mbeten ato vetėm nė kuadėr tė solidaritetit me atė qė po ndodh nė njė vend, qė tash ėshtė nė rrėmujė, apo do tė ndodhin ngjarje autentike nė vendet pėrkatėse?

Lexo mė shumė
 

Programi politik i Lėvizjes Popullore tė tė Rinjve tė Kosovės

 

1. LPRK ka pėr mision avancimin e pozitės sė tė rinjve nė shoqėrinė shqiptare, si pjesė e rėndėsishme e shoqėrisė civile dhe si faktor relevant nė vendimmarrje politike nė Kosovė.

2. LPRK me orientimin e vet programor, tė majtė tė qendrės, synon shtetin e barazisė sociale me tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė pjesėtarėt e shoqėrisė pa dallim etnie, feje, race a gjinie.

3. LPRK ka pėr synim tė mbrojė vlerat e luftės sė UĒK-sė. Ajo i ka vėnė detyrė vetės qė tė ndikojė dukshėm nė pėrmirėsimin e pozitės sė familjarėve tė dėshmorėve, invalidėve tė luftės dhe veteranėve tė luftės sė UĒK-sė, nė atė mėnyrė qė kėtyre kategorive t'u krijohen lehtėsira institucionale nė tė gjithė sektorėt shtetėror ku preken drejtpėrdrejt interesat e tyre.

4. LPRK programin e vet social e ekonomik do ta orientojė veēanėrisht te tė drejtat e punėtorėve si nė sektorin publik e shtetėror, ashtu edhe nė atė privat, me qėllim qė punėtorėt tė pėrfitojnė sigurimin shėndetėsor, invalidor dhe pensional tė garantuar me ligj.

5. LPRK destinon tė funksionalizojė shtetin e sė drejtės nė shoqėri, duke qenė kritike ndaj institucioneve shtetėrore qendrore dhe lokale nė veprimtaritė e tyre qeverisėse dhe legjislative.

6. LPRK do tė shpreh gjithnjė vlerėsimin pėr gjendjen nė shėndetėsisė nė Kosovė, duke propozuar module dhe zgjidhje konkrete pėr sanimin e gjendjes nė shėndetėsi.

7. LPRK do tė fokusohet nė tė drejtat e tė papunėve, veēanėrisht tek te rinjtė, duke u dhėnė atyre pėrkrahje tė domosdoshme nė gjetjen e rrugėve mė tė lehta pėr punėsim nė Kosovė.

8. Nė veprimtarinė politike tė LPRK-sė vėmendje tė rėndėsishme do t'i kushtohet arsimimit tė tė rinjve, si nė sektorin publik ashtu edhe nė atė privat, si nė nivelin qendror ashtu edhe nė atė tė mesėm e veēanėrisht arsimit fillor ku do tė shprehet masa kritike ndaj ministrisė sė Arsimit dhe drejtorive komunale pėr pėrmirėsimin e gjendjes nėpėr shkollat tona fillore.

9. LPRK nė vazhdėn e aktiviteteve tė veta organizative politike vėmendje tė posaēme do t'i kushtojė kulturės, arteve muzikore, figurative e dramatike tek tė rinjtė.

10. LPRK interesim tė veēantė do t'i kushtojė kritikave nė lėmin e energjisė elektrike, si faktor kyē pėr zhvillim ekonomik.

11. LPRK do tė stimulojė dhe pėrkrah aktivitetet pėr tė rinj nė mirėmbajtjen e ambientit nė Kosovė.

12. LPRK vėmendje tė posaēme do t'i kushtojė pozitės sė femrės nė shoqėri, duke luftuar me ēdo kusht dhunėn fizike dhe psikike nė familje, trafikimin e qenieve njerėzore, prostitucionin dhe dukuri tjera negative.

13 .LPRK do ta kėtė nė fokus dhe prioritet tė vetin fatin e individit nė shoqėri, duke shpreh interesimin dhe pėrkushtimin e veēantė nė krijimin e kushteve ekonomike e sociale pėr tė riun nė Kosovė.

14. LPRK synon barazinė sociale nė Kosovė, sepse ka ēka t'i japė Kosovės dhe tė rinjve tė saj.

 

konferencė shtypi e Lėvizjes Popullore tė tė Rinjve tė Kosovės

 

LPRK synon barazinė sociale nė Kosovė

 

Tė rinjtė e LPK-sė kritikojnė institucionet pėr mosemėrimin e komandantit tė FSK-sė dhe shprehin pakėnaqėsi me emėrimin e Sheremet Ahmetit drejtor tė policė sė Kosovės

Lėvizja Popullore e tė Rinjve tė Kosovės nė konferencėn e sotme pėr shtyp, ka bėrė publik programin e saj politik si dhe ka shfaqur pakėnaqėsinė pėr gjenden aktuale, me theks tė veēantė pėr mos emėrimin e komandantit tė FSK-sė dhe Shėrbimit tė Inteligjencės, ndėrsa ka kundėrshtuar emėrimin e Sheremet Ahmetit nė postin e drejtorit tė policisė sė Kosovės.
Lėvizja Popullore e tė Rinjve tė Kosovės me vėmendje ėshtė duke pėrcjellė situatėn nė Kosovė, sidomos ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me tė ardhmen e vendit, sepse vetė rinisė do t'i takojė kjo e ardhme, tha udhėheqėsi i saj, Pleurat Salihu.
Ai tha se LPRK ėshtė e pėrkushtuar nė zhvillimin e vendit tonė tė pavarur dhe funksionimit mė tė mirė tė shoqėrisė sonė.
Nė kėtė kuadėr, tė rinjtė e LPK-sė, mendojnė se duhet sa mė parė tė merren pėrgjegjėsitė sipas Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės nė tė gjitha segmentet.
Sejdiu tha se LPRK vlerėson se ėshtė duke u humbur kohė e ēmuar me zvarritjen nga ana e kryeministrit dhe presidentit nė emėrimin e komandantit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, emėrimin e drejtorit tė Agjencisė sė Inteligjencės tė Kosovės, pastaj vonesat pėr Kėshillin e Sigurisė Kombėtare dhe Gjykatės Kushtetuese tė Kosovės

Po tė kishte ndalesa kushtetuese pėr plotėsimin e kėtyre zbrastėsirave, qė do tė bėnin shtetin mė funksional, LPRK do tė kishte mirėkuptim pėr kėtė, por nga 15 qershori nuk mund tė thuhet se nuk po na lėnė tė tjerėt, andaj ne kėrkojmė qė ata tė emėrohen pa humbur kohė.

Sa i pėrket vazhdimit tė mandatit tė drejtorit tė policisė sė Kosovės, Sheremet Ahmetit, ne, LPRK-ja, nė asnjė rast nuk mund ta quajmė kėtė si njė emėrim tė ri, sepse nė tė ka qenė dashur tė emėrohet njė figurė e padiskutueshme. Ndėrsa drejtori i riemėruar ėshtė figurė e diskutueshme dhe i pėrfshirė nė shtypjen e demonstratave antipushtuese tė vitit 1989-1990, ku si pasojė kanė humbur jetėn dhjetėra demonstrues, tha Pleurat Salihu.
 
 

PSE TĖ PRIVATIZOHET MONOPOLI?

 
Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, mė 12 dhjetor, kanė shqyrtuar rekomandimet e Komisionit pėr Ekonomi, Tregti, Industri, Energjetikė, Transport dhe Telekomunikacion lidhur me vendimin e Qeverisė sė Kosovės pėr fillimin e procedurave tė privatizimit tė distribuimit dhe furnizimit tė Korporatės Energjetike tė Kosovės (KEK). Mėnyra e privatizimit tė njėsive tė KEK-ut ėshtė komentuar nga shumė deputetė nga tė gjitha grupet parlamentare.
Naim Rrustemi, deputet i PDK-sė, tha se para se tė fillohet me procesin e privatizimit tė distribuimit dhe furnizimit duhet filluar me fazėn e para-privatizimit, e cila do tė kish siguruar pėrgjigje nė pyetjet:
PSE TĖ PRIVATIZOHET,
ĒKA TE PRIVATIZOHET, dhe
SI TE PRIVATIZOHET

Lexo tė plotė

 

SHBA: Mbėshtetje EULEX-it dhe integritetit territorial tė Kosovės

Qeveria amerikane ka pėrshėndetur shtrirjen e EULEX-it nė gjithė Kosovėn, duke ritheksuar edhe njėherė mbėshtetjen pėr integritetin territorial tė saj.
"Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mirėpresin shtrirjen mė 9 dhjetor nė gjithė Kosovėn tė misionit tė rendit dhe ligjit nė Kosovė (EULEX) ", thuhet nė kumtesėn e dhėnė nga zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Sean McCormack.
"SHBA ritheksojnė mbėshtetjen pėr EULEX-in dhe janė krenare qė mund tė kontribuojnė me personel nė kėtė mision", thekson mė tej kumtesa.
Nė misionin evropian Amerika do tė kontribuojė me njė kontingjent prej 80 vetash, qė do tė jenė policė, gjyqtarė, dhe prokurorė.
"Jemi tė zotuar pėr Misionin e EULEX-it dhe forcimin e institucioneve tė ligjit nė gjithė Kosovėn nga tė cilat pėrfitojnė tė gjitha komunitetet, duke promovuar integritetin territorial dhe stabilitetin nė rajon", theksohet nė kumtesėn e qeverisė amerikane.

 

Plassnik: EULEX - kapitull i ri pėr Kosovėn

Ish-shefja e diplomacisė austriake, Ursula Plashnik ka deklaruar se shtrirja e misionit tė Bashkimit Evropian, EULEX, paraqet kapitull tė ri pėr Kosovėn dhe banorėt e saj.
"Ky ėshtė njė hap i rėndėsishėm nė drejtim tė evropianizimit tė Kosovės, nė drejtim tė standardeve ligjore evropiane”, ka thėnė Pllashnik, me rastin e fillimit tė operimit tė kėtij misioni nė Kosovė.

 

Solana nuk dėshiron ta lidhė Kosovėn me integrimin e Serbisė nė BE

Pėrfaqėsuesi i lartė pėr politikė tė jashtme dhe siguri i BE-sė, Havier Solana, ka deklaruar se ka ardhur koha qė Serbia tė nisė me shpejtėsi rrugėn drejt integrimit evropian. Solana nuk ka dashur t’i pėrgjigjet pyetjes nėse Serbia do ta pranojė Kosovėn e pavarur si njė nga parakushtet pėr integrim tė saj nė BE.
“Tė gjitha vendet e Ballkanit kanė perspektivė tė qartė. Ēėshtja e Kosovės nė raport me Serbinė ėshtė lėnė tė shqyrtohet pėr njė fazė tė mė vonshme tė kėtij procesi, ngase Serbia pa dyshim se do tė bėjė gjithēka qė tė arrijė hapat e shpejtė tė integrimit”, ka thėnė Solana.

 

Ahtisarit iu dorėzua Ēmimi Nobel pėr paqe

Ish-presidentit finlandez, Marti Ahtisari, sot iu dorėzua Ēmimi Nobel pėr paqe pėr vitin 2008.
Ahtisari kėtė ēmim e mori pėr punėn e tij prej tri dekadash pėr paqe nė mbarė botėn, pėrfshirė Kosovėn, Namibinė dhe Indonezinė.
Mė 17 shkurt, Kosova e shpalli pavarėsinė nė bazė tė planit tė tij.
Ceremonia e dorėzimit u bė nė Oslo tė Norvegjisė.

 

Norvegjia ndihmon arsimin tonė me 7 milionė euro

Ambasadori i Norvegjisė nė Kosovė, Sven Johan Kvale dhe ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Enver Hoxhaj nėnshkruan sot njė memorandum mirėkuptimi pėr bashkėpunim tė ndėrsjellė nė fushėn e arsimit. Nė bazė tė kėsaj marrėveshjeje do tė ndėrtohen dy shkolla tė mesme profesionale - nė Malishevė dhe nė Skėnderaj. Vlera e pėrgjithshme e kėtij investimi tė pėrbashkėt do tė jetė deri nė 8 milion euro. Prej tyre 7 milionė euro do tė jenė nga Norvegjia dhe rreth 1 milion e 200 mijė euro nga ata kosovarė qė do tė investohen nėpėrmjet Ministrisė sė Arsimit tė Kosovės.
Norvegjia investon nė Kosovė ēdo vit deri nė 16 milionė euro, tha ambasadori i kėtij vendi, Sven Johan Kvale.
"Ndėrtimi i sistemit arsimor nė shtetin me popullsi mė tė re nė Evropė siē ėshtė Kosova na bėnė tė krenohemi", tha diplomati norvegjez. Shkollat planifikohet tė ndėrtohen nė fund tė vitit 2010.

 

Asociacioni i Komunave mirėpret vendosjen e EULEX-it nė Kosovė

Kryetarėt e komunave tė Kosovės mirėpresin vendosjen e misionit tė BE-sė, duke ditur se qėllimi i EULEX-it, siē ėshtė disenjuar nė propozimin e Ahtisarit, ėshtė tė mbėshtesė qeverinė e Kosovės, autoritetet e Kosovės, nė fushėn e drejtėsisė dhe sigurisė.
Nėpėrmjet njė deklarate kryetarėt e komunave tė Kosovės thonė se do tė bashkėpunojnė me pėrfaqėsuesit dhe pjesėtarėt e misionit tė EULEX-it gjatė punės sė tyre nė pajtim me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe me angazhimet e pėrbashkėta me komunitetin ndėrkombėtar pėr pacenueshmėrinė e territorit tė Republikės sė Kosovės.
“Edhe mė herėt, ne kryetarėt e komunave, patėm deklaruar se Kosova dhe qytetarėt e saj e kanė mirėpritur ardhjen e Misionit tė EULEX-it nė Kosovė dhe shtrirjen e tij nė tėrė territorin e Kosovės, ashtu siē ėshtė koncipuar nga SHBA-tė, Bashkimi Evropian dhe institucionet tona nė ndihmesė tė vendosjes sė rendit dhe ligjit nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės”, thonė kryetarėt e komunave.

 

Kryeministri Thaēi pranon propozimet e LDK-sė pėr zėvendėsministra

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka pranuar propozimet e partnerit tė koalicionit, Lidhjes Demokratike tė Kosovės, qė Behxhet Brajshori tė zgjidhet zvėvendėsministėr i Forcės sė Sigurisė, ndėrsa Jonuz Kastrati zėvendėsministėr i Tregtisė dhe Industrisė.

 

Ahtisaari: Serbia tė pėrballet me tė kaluarėn e keqe

Fituesi i Ēmimit Nobel pėr Paqe, Marti Ahtisari, ka thėnė se Serbia duhet ta pranojė tė kaluarėn e saj tė keqe nė marrėdhėniet me Kosovėn, pėrpara se tė bėhet pjesė e Bashkimit Europian.
Ish i dėrguari Special pėr statusin e Kosovės, ka theksuar se “serbėt duhet tė jenė tė gatshėm tė jetojnė me tė kaluarėn e tyre”.
Ahtisari ka thėnė se ai mbėshtet tė gjitha vendet e Ballkanit pėr t’u bėrė pjesė e BE-sė, porse Serbia sė pari duhet ta pranojė se “diēka ka shkuar tmerrėsisht gabim” nė lidhje me Kosovėn.
Kėto deklarata, Ahtisari i ka bėrė nė Oslo, njė ditė para ceremonisė zyrtare tė pranimit tė Ēmimit Nobel pėr Paqe.

 

Schmidt: S’ka tensione mes Kosovės dhe Gjermanisė

Nuk ka tensione ndėrmjet Kosovės dhe Gjermanisė, pas arrestimit tė tre agjentėve gjermanė, muajin e kaluar, ka thėnė Christian Schmidt, sekretar i Shtetit Gjerman nė Ministrinė Federale tė Mbrojtjes, i cili po qėndron nė Kosovė nė krye tė njė delegacioni 10-anėtarėsh.
“Konsiderojmė se kjo ēėshtje duhet tė mbyllet sa mė parė edhe pse disa ēėshtje duhet tė sqarohen ende”, tha Schmidt, pas njė takimi me presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaēi.
Schmidt e pranoi se nė rastin e arrestimit tė tre agjentėve tė BND-sė ka pasur shqetėsime nga tė dyja vendet, por sipas tij, ato janė zmadhuar mė shumė nga shkrimet e mediave.
Edhe krerėt e Kosovės mohuan tė ketė pasur tensione ndėrmjet Prishtinės dhe Berlinit. “Pėr ne ėshtė shumė me rėndėsi se do tė vazhdojmė bashkėpunimin mė tė mirė tė mundshėm, ashtu siē kanė qenė. Gjermania ka qenė ėshtė dhe do tė mbetet mbėshtetėse shumė e fuqishme e Kosovėn", tha Sejdiu.
Ndėrsa kryeministri Thaēi tha se institucionet dhe populli i Kosovės i ėshtė mirėnjohės dhe falėnderues Gjermanisė pėr mbėshtetjen e vazhdueshme.

 

EULEX filloi zyrtarisht mandatin e tij, shtrihet nė tėrė Kosovėn

Misioni i Bashkimit Evropian, EULEX, ka nisur sot zyrtarisht mandatin e tij nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės.
EULEX ėshtė vendosur edhe nė pikat doganore 1 dhe 31, tė cilat ishin djegur nga serbėt.
Kėtė e ka konfirmuar shefi i EULEX-it, Iv de Kermabon pas takimit me presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaēi.
“Jam shumė i lumtur tė them se kėtė mėngjes ne kemi qenė nė gjendje qė tė fillojmė me misionin e EULEX-it nė tėrė Kosovėn. Kjo nėnkupton se qė nga ora 8 e mėngjesit ne kemi marrė pėrgjegjėsitė nė fushėn e rendit dhe ligjit, pėrgjegjėsi qė mbaheshin nga UNMIK-u. Kjo ėshtė bėrė nė bashkėpunim tė ngushtė edhe me Qeverinė e Kosovės “, tha Kermabon pas kėtij takimi.
Ai tha se nuk kanė hasur nė probleme gjatė vendosjes nė veri tė Kosovės.
“Nė kėtė kohė ne kemi rreth 100 pjesėtarė nė pjesėn veriore tė Kosovės. Ata janė tė pranishėm edhe nė portat 1 dhe 31 me disa ekipe qė pėrfshijnė edhe policėt kufitarė. Kemi policėt tanė afėr ndėrtesės sė gjykatės dhe po ashtu kemi edhe 10 pjesėtarė qė bėjnė pjesė nė ekipin e gjykatave e qė janė vendosur nė objektin e gjykatės nė veri dhe po ashtu kemi policėt tanė edhe nė Zveēan, Zubin Potok dhe Leposaviq“, ka thėnė shefi i misionit EULEX, Iv de Kermabon.

 

Rohan: EULEX nuk mund tė jetė neutral ndaj statusit

Ish-ndėrmjetėsi i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės Albert Rohan konsideron se EULEX-i nuk mund tė jetė neutral ndaj statusit.
Qėllimi i EULEX-it, siē ėshtė disenjuar nė propozimin e Ahtisarit "ėshtė qė ky mision duhet tė mbėshtesė qeverinė e Kosovės, autoritetet e Kosovės, nė fushėn e drejtėsisė dhe sigurisė", thotė Rohan.
Ai thotė se e ka tė vėshtirė ta shohė sesi EULEX mund tė jetė neutral ndaj statusit. Ndėrkaq, nė lidhje me planin gjashtėpikėsh tė Kombeve tė Bashkuara, Rohan thotė se plani i Ahtisarit nuk rrezikohet nga gjashtėpikėshi i Ban Ki Munit, por ėshtė i rrezikuar nga mungesa e bashkėpunimit tė palės serbe".

 

Uizner: Detyrat e KB kanė marrė fund nė Kosovė

Ish-ndėrmjetėsi amerikan pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, Frenk Uizner thotė se detyrat e Kombeve tė Bashkuara kanė marrė fund nė Kosovė sikur edhe detyrat nga rezoluta 1244.
Uizner tha se e kupton qeverinė e Kosovės pėrsa i pėrket refuzimit tė planit tė kreut tė OKB-sė, por shtoi se ėshtė i kėnaqur qė Prishtina do t'i mundėsojė misionit tė BE-sė qė tė shtrihet nė gjithė Kosovėn.
"Tė gjithė janė duke jetuar nė njė kohė tė ambiguitetit dhe tė disa mandateve - Pakoja e Ahtisarit dhe Rezoluta 1244 janė nė vend nė tė njėjtėn kohė, mirėpo drejtimi ėshtė i mirė drejt rėnies nga lart poshtė. Detyrat e Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė janė kryer, sikurse edhe detyrat me Rezolutėn 1244", ka thėnė ambasadori Uizner pėr "Kohėn ditore".
Uizner thotė se dėshiron tė shohė qė EULEX-i tė shtrihet nė tėrė Kosovėn dhe qė koncepti i unitetit nė Kosovė tė ruhet".

 

Sot fillon nga puna zyrtarisht misoni EULEX nė Kosovė

Ministrat e Jashtėm tė Bashkimit Evropian e kanė mirėpritur vendosjen e misionit EULEX nė Kosovė.
"Nėntė dhjetori ėshtė njė fazė e madhe nė njė situatė kaotike qė kemi pasur rreth kėsaj, por shėnon njė kthesė tė madhe pėr Kosovėn dhe pėr Serbinė", tha shefi i diplomacisė franceze, Bernard Kushner.
Duke folur pėr shtrirjen e misionit EULEX nė Kosovė, kryediplomati i BE-sė, Havier Solana tha se do tė ketė bashkėpunim tė ngushtė me qeverinė e Serbisė dhe me Prishtinėn nė kėtė drejtim. Misioni Evropian pėr Drejtėsi dhe Polici, EULEX, pritet qė tė fillojė sot edhe zyrtarisht vendosjen e tij nė gjithė territorin e Kosovės, pėrfshirė edhe veriun e saj.
Zyrtarė tė misionit thonė se aktualisht nė Kosovė kanė arritur 1300 policė, prokurorė e gjykatės ndėrkombėtarė.
Nė ditėn e parė tė shtrirjes nė veri, fillimisht do tė vendosen afro 100 policė tė EULEX-it.

 

Shefi i BND-sė, Ernest Uhrlau, ndodhet nėn presion dorėheqjeje

Pas aferės sė arrestimit tė tre agjentėve tė BND-sė nė Prishtinė, shefi i Shėrbimit informativ gjerman, Ernst Uhrlau, ndodhet nėn presion pėr tė dhėnė dorėheqje, ku me sa duket janė bėrė gabime nė mėnyrėn e procedimit pėr lirimin sa mė tė shpejtė tė agjentėve gjermanė.
Kėsaj i shtohet edhe afera e pėrgjimit tė njė zyre tė Organizatės Botėrore Kundėr Urisė nė Afganistan, qė u bė e ditur nė fundjavė. Nga qarqet qeveritare nuk pėrjashtohet mundėsia e dorėheqjes sė shefit tė BND-s, Uhrlau - shkruan shtypi gjerman.
Tė dyja rastet, si arrestimi i agjentėve nė Kosovė, ashtu edhe pėrgjimi i zyrės sė organizatės humanitare nė Afganistan pritet tė diskutohen javėn e ardhshme nė dhomėn parlamentare tė kontrollit tė Bundestagut.
 

Ēitaku: Qeveria shpreh keqardhje pėr incidentin me agjentėt e BND-sė

Qeveria e Kosovės shpreh keqardhje pėr arrestimin e tre agjentėve tė Shėrbimit Informativ Gjerman (BND), ka thėnė zėvendėsministrja e jashtme Vlora Ēitaku pėr gazetėn "Welt am Sonntag".
Ēitaku ka thėnė se arrestimi ka qenė vėrtet njė "incident fatkeq", megjithatė Qeveria e Kosovės nuk do tė kėrkojė falje pasi nuk ka tė bėjė asgjė me kėtė incident.
Ajo vlerėsoi se nuk mund ta pėrjashtojė mundėsinė qė "lojtarė tė tjerė tė rajonit" kanė pasur interes tė destabilizojnė raportet midis Kosovės dhe Gjermanisė.
"As shpėrthimi me bombė, as zhvillimet e mė pasme nuk kanė qenė nė interesin tonė", ka thėnė Ēitaku.

 

KFOR-i rrit masat e sigurisė nė veri

Komandanti i trupave franceze tė KFOR-it, qė vepron nė veri tė Kosovės, bėn tė ditur se ka rritur masat e sigurisė pak ditė para fillimit tė misionit evropian, EULEX.
Gjenerali francez, Michel Yakovleff tha se trupat e tij "do tė jenė mė tė gatshme se zakonisht" kur tė fillojnė punėn tė martėn policėt e parė evropianė, qė do tė zėvendėsojnė ata tė UNMIK-ut.
Yakovleff, nė njė intervistė pėr AP-nė, nuk pranoi tė jepte detaje rreth lėvizjeve tė paqeruajtėsve gjatė kėtyre ditėve, por shtoi se "nuk do tė presė qė tė ketė gjak" pėrpara se tė veprojė, nė rast se misioni evropian pengohet.

 

Mikronezia e njeh pavarėsinė e Kosovės

Mikronezia e ka njohur tė premten Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran, ka njoftuar Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės.
“Sonte, rreth orės 20, i ngarkuari i pėrhershėm me punė nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara tė Mikronezisė, Jeem Lippwe, ka njoftuar ministrin e Jashtėm tė Republikės sė Kosovės, Skender Hyseni, se Mikronezia ka njohur Republikėn e Kosovės shtet tė pavarur dhe sovran”, thuhet nė njoftimin e MPJ-sė.
Mikronezia ėshtė shteti i 53-tė anėtar i OKB-sė qė e njeh Republikėn e Kosovės.

 

Solana: EULEX i gatshėm - fillon mė 9 dhjetor

Shefi i diplomacisė evropiane, Havier Solan, ka deklaruar sot se Misioni i Bashkimit Evropian nė Kosovė pėr sundimin e rendit dhe ligjit, EULEX do tė fillojė mandatin e tij mė 9 dhjetor. 
Kėtė deklaratė Solana e bėri pas informimit tė shteteve anėtare nga komandanti i Operacioneve Civile tė BE-sė, Kees Klompenhower se EULEX-i tashmė ėshtė nė fazėn e tij operacionale.
"Misioni do tė jetė kyē pėr konsolidimin e shtetit ligjor nė Kosovė dhe pėr forcimin e institucioneve shumetnike nga tė cilat do tė pėrfitojnė tė gjitha bashkėsitė nė Kosovė", tha Solana.
Solana takohet sot nė Pragė me tė dėrguarin e posaēėm tė BE-sė nė Kosovė, Pieter Feith.

 

Frid: EULEX-i nuk ėshtė neutral ndaj statusit

Janė tė pabaza tė gjitha spekulimet se shtrirja e EULEX-it do tė jetė hyrje nė ndarjen e heshtur tė Kosovės, ka deklaruar ndohmėssekretari amerikan i Shtetit Daniel Frid. "Kosova do tė mbetet njė e tėrė. Misioni EULEX nė tė vėrtetė nuk ėshtė neutral ndaj statusit. Ai nė njė masė tė madhe do tė forcojė integritetin territorial tė Kosovės.
Misioni i BE-sė ndonėse do tė veprojė nė kuadėr tė rezolutės 1244 tė KB-sė, por larg nga ajo qė tė jetė neutral sa i pėrket statusit. Institucionet e Kosovės kanė treguar menēuri me pranimin e EULEX-it. Kjo ėshtė njė zgjedhje e menēur dhe e mirė pėr mosndarjen dhe sovranitetin e Kosovės", ka thėnė Frid.

 

Vondra: Vitin e ardhshėm Kosovėn do ta njohin edhe shtetet tjera tė BE-sė

Zėvendėskryeministri i Ēekisė pėr ēėshtje evropiane, Aleksandar Vondra, tha sot nė Pragė, se pret qė gjatė vitit 2009, Kosovėn do ta njohin edhe ato vende anėtare tė BE-sė, qė deri tash nuk e kanė njohur. Ēekia prej 1 janarit 2009, merr presidencėn e radhės sė Bashkimit Evropian.
“Ėshtė e vėrtetė se disa vende tė BE-sė ende nuk e kanė pranuar Kosovėn, por numri i vendeve qė e kanė njohur Kosovėn, gradualisht po rritet. Padyshim, gjatė vitit tė ardhshėm, atyre do t’u bashkohen edhe vende tė tjera, pėrfshirė edhe shtetet anėtare tė BE-sė”, tha Vondra.

 

Krasniqi: Nuk e pėrjashtojmė luftėn pėr bashkim, nėse ndahet Kosova

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, ka thėnė se shqiptarėt nuk duhet ta pėrjashtojnė as luftėn, nėse ajo u imponohet.
Nė emisionin "Rubikon" tė Kohavisionit, kryeparlamentari Krasniqi ka thėnė se shqiptarėt duhet ta mendojnė bashkimin kombėtar nėse ndahet Kosova.
"Edhe Skėnderbeu ka thėnė se lufta ėshtė ēmenduri, por nėse tė imponohet ėshtė urti", ka thėnė Krasniqi.
Sipas tij, populli shqiptar ėshtė i paqes, por nėse dikush mendon ta bėjė Kosovėn cop-copė, shqiptarėt duhet tė mendojnė se si do tė pėrgjigjen.
Krasniqi gjithashtu ka folur pėr planin e Ban Ki Munit, duke thėnė se institucionet e Kosovės e kanė kundėrshtuar atė qė prej fillimit. Ai ka pohuar se EULEX duhet tė shtrihet nė krejt Kosovėn, duke respektuar Kushtetutėn e Kosovės, si edhe pakon e Ahtisaarit.

 

Thaēi: Askush nuk mund ta pengojė shtrirjen e EULEX-it

Duke iu referuar incidentit tė mbrėmshėm nė Mitrovicė, kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi tha se nuk do tė ketė pengesė qė do tė mund tė ndalojė zgjerimin e EULEX-it nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, duke pėrfshirė edhe veriun.
Ai tha se ėshtė momenti qė tė gjithė duhet t’i japim mbėshtetje tė plotė shtrirjes sė EULEX-it nė gjithė territorin e vendit dhe po ashtu tė gjithė duhet ta dinė se nuk do tė ketė asnjė pengesė qė do tė mund ta ndalojė kėtė proces. “Ky proces duhet tė pėrcillet pėrmes njė dialogu paqe dhe stabiliteti. Nuk do tė ketė vend pėr ekstremistė radikalė struktura paralele apo jolegjitime, ligji do tė funksionojė nė gjithė territorin Kosovės edhe nė veri, EULEX do tė jetė edhe atje qė ditėn e parė”, theksoi kryeministri Thaēi.

 

Mitrovicė: Dėnohen provokimet e ekstremistėve serbė nė veri tė qytetit

Drejtuesit komunalė nė Mitrovicė kanė dėnuar incidentin e shkaktuar nga ekstremistėt serbė qė ka ndodhur mbrėmjen e sė mėrkurės nė Lagjen e Boshnjakėve nė veri tė Mitrovicės, ku ėshtė sulmuar njė vajzė shqiptare dhe janė dėmtuar disa vetura tė shqiptarėve dhe njė e UNMIK-ut.
Nėnkryetari i komunės, Ismajl Smakiqi tha se ky incident ėshtė bėrė me tendencė qė tė jepet njė mesazh kundėr vendosjes sė EULEX-it nė veri tė Kosovės.
Smakiqi tha se incidente tė tilla, tė shkaktuara nga ekstremistėt serbė, nė prag tė vendimeve dhe ngjarjeve me rėndėsi, janė tė njohura pėr opinionin e brendshėm dhe tė jashtėm.
Ai kėrkoi nga strukturat e sigurisė, sidomos nga KFOR-i qė tė shtojė praninė nė lagjet e banuara me shqiptarė nė veri, nė mėnyrė qė tė parandalohen incidentet dhe provokimet.

 

Transformimi i TMK-sė shtyhet pėr muajin janar 2009

Transformimi i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės ėshtė shtyrė deri nė muajin janar tė vitit 2009.
Ky proces ishte paraparė tė kryhej deri mė 10 dhjetor, por pėr shkak tė ngecjeve nė emėrimin e komandantit tė FSK-sė, ėshtė shtyrė deri nė fillimin e vitit tė ardhshėm, njofton zyra pėr informim publik e SHP tė TMK-sė.
“Vlen tė theksohet se TMK-ja i ka pėrfunduar tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme qė ky proces tė ecė me dinamikėn e planifikuar, mirėpo ju njoftojmė se TMK-ja, ėshtė vetėm njė nga akterėt nė kėtė proces dhe si e tillė nuk ka mundėsi qė agjenda e planifikuar mė parė tė realizohet sipas afateve kohore tė planifikuara”, thuhet nė njoftimin e TMK-sė.
TMK thotė se edhe mė tej do tė luajė rol konstruktiv nė kryerjen e detyrave tė planifikuara si dhe nė procesin qė e ka pėrpara.

 

Suedia do tė pėrkrahė Kosovėn pėr integrim nė BE

Ministrja suedeze pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim, Gunilla Karlson, tha sot nė Prishtinė se vendi i saj po pėrgatitet pėr presidencėn e radhės sė BE-sė, dhe se Suedia do tė pėrkrahė Kosovėn pėr integrim nė BE. Sipas saj, EULEX-i duhet tė shtrihet nė tėrė Kosovėn pėr tė vendosur sundimin e ligjit dhe pėr tė parė se si mund tė ndihmohet nė arritjen e mirėkuptimit tė pėrgjithshėm.
“Unė shpresoj dhe besoj se EULEX-i do tė mund tė vendoset pa dhunė, por duhet tė jemi tė vendosur se ky mision nuk duhet tė jetė vetėm pėr njė pjesė tė Kosovės, por pėr tėrė Kosovėn”, tha ministrja Karlson.
Karlson, tha se vizita e saj nė Prishtinė do tė ndihmojė qė Suedia tė ketė parasysh ambiciet, kapacitetet dhe mėnyrėn se si mund tė kontribuojė nė misionin e ri nė Kosovė.

 

Fejt: EULEX-i nis mė 9 dhjetor - nuk ėshtė kėtu pėr tė krijuar ndarje

Pėrfaqėsuesi i Bashkimit Evropian nė Kosovė,  Piter Fejt, tha sot se misioni i EULEX-it do tė shtrihet nė tėrė Kosovėn duke filluar nga 9 dhjetori. Ai tha se EULEX-i nuk ėshtė kėtu pėr tė krijuar ndarje, pėrkundrazi pėr tė ruajtur Kosovėn si tė tėrė. "Pavarėsisht vonesave EULEX-i ka nevojė pėr pėrkrahje. EULEX-i nuk ėshtė kėtu pėr tė krijuar ndarje, ėshtė shpjeguar disa herė, ėshtė e kundėrta. Kėto janė elemente qė duhet pasur parasysh", tha Fejt.

 

Ivanko: 6 pikat nuk do t'i imponohen Kosovės

Asgjė nuk do tė imponohet nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe gjashtė pikat, ka deklaruar zėdhėnėsi i UNMIK-ut , Aleksander Ivanko nė debatin "EULEX-i nė Kosovė pas mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė".

 

NATO do tė mbetet nė Kosovė nė bazė tė rezolutės 1244

Prania e fuqishme e NATO-s do tė mbetet nė Kosovė nė bazė tė rezolutės 1244. NATO do tė vazhdojė tė punojė me autoritetet dhe do tė bashkėpunojė dhe ndihmojė institucionet ndėrkombėtare nė Kosovė pėr zhvillimin e njė Kosove stabile, multietnike dhe paqėsore, thuhet nė komunikatėn e Aleancės Veriatlantike nė pėrfundim tė takimit tė ministrave tė jashtėm, qė u mbajt nė Bruksel.
Nga ky takim theksohet se vendosja e shpejtė e EULEX-it nė tėrė Kosovėn ėshtė prioritet urgjent. Aleanca Veriatlantike inkurajon autoritetet nė Kosovė dhe Serbi tė bashkėpunojnė ngushtė me tė gjithė “aktorėt”gjatė dhe pas periudhės sė transferi tė kompetencave. NATO gjithashtu pret nga tė gjitha palėt nė Kosovė qė tė ndihmojnė nė parandalimin e dhunės.
Ndėrsa mirėpret pėrpjekjet e vazhdueshme tė autoriteteve dhe pret qė tė implementohen plotėsisht angazhimet e tyre drejt standardeve, posaēėrisht atyre qė kanė tė bėjnė me rendin dhe ligjin, mbrojtjen e minoriteteve dhe mbrojtjen e vende fetare dhe historike si dhe luftimin e krimit dhe korrupsionit.
Aleanca Veritalantike ėshtė shprehur se ėshtė e gatshme tė luajė rolin e saj nė implementimin e marrėveshjeve tė ardhshme tė sigurisė dhe themelimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

 

Kushner: EULEX-i do tė vendoset brenda disa ditėsh

EULEX-it do tė vendoset nė Kosovė brenda disa ditėsh, ka deklaruar shefi i diplomacisė franceze, Bernad Kushner, dhe ka shfaqur shpresėn se atė do ta mirėpresin "miqtė shqiptarė tė Kosovės dhe ata serbė".
Ai tha se do tė ishte befasi e kėndshme nėse EULEX-i do tė dislokohej brenda disa ditėsh dhe tė mos ketė ngjarje tė dhunshme.
Kushner ka thėnė se ka pasur probleme tė mėdha legale pėr dėrgimin e misionit EULEX nė Kosovė, kryesisht lidhur me respektimin e Rezolutės 1244 dhe me "nevojėn qė Bashkimi Evropian tė marrė pėrsipėr obligimet pėr tė ardhmen evropiane tė rajonit".

 

Rojter: EULEX do tė nisė tė veprojė zyrtarisht mė 9 dhjetor

Misioni EULEX do tė nisė tė veprojė zyrtarisht mė 9 dhjetor, thotė Viktor Rojter, shef i zyrės pėr komunikim tė misionit tė BE-sė nė Prishtinė.
"Nėntė dhjetori ėshtė dita kur - fizikisht nė terren - policėt, gjykatėsit, prokurorėt dhe doganierėt e EULEX-it do tė marrin pėrsipėr veprimin operativ tė misionit nė terren. Kjo do tė thotė se ata do t'u bashkohen kolegėve tė tyre nė zyrat e policisė, nė gjykata dhe nė shėrbimet e doganės", tha Rojter pėr BBC-nė.
Ai tha se EULEX-i do tė shtrihet edhe nė veri tė Kosovės, duke shtuar se mandati i misionit ėshtė qė tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės.

 

Jeremiq: Nuk ka ndarje tė Kosovės, EULEX-i sipas kushteve tė Serbisė

Shefi i diplomacisė serbe, Vuk Jeremiq, ka deklaruar pėr mediat nė Beograd se pėrjashton ēfarėdo mundėsie tė ndarjes sė Kosovės.
Sipas tij, EULEX-i do tė vendoset nė Kosovė me kushtet qė i ka pėrcaktuar qartazi Serbia dhe tė cilat janė mbėshtetur nga Kėshilli i Sigurimit.
Jeremiq ka thėnė se "Bashkimi Evropian edhe formalisht ėshtė deklaruar nė Kėshillin e Sigurimit se aktivitetin e saj nė Kosovė do ta zhvillojė nėn ombrellėn e Kombeve tė Bashkuara duke respektuar rezolutėn 12 44".
“Plani i Ahtisarit ėshtė varrosur nė Kėshillin e Sigurimit dhe tani ekziston plani i Ban Ki-Munit, i cili nuk prek sovranitetin dhe integritetin territorial tė Serbisė”, ka thėnė Jeremiq.

 

Protestė kundėr vendosjes sė EULEX-it, sipas planit 6-pikėsh

Mijėra qytetarė sėrish i thanė JO ndarjes sė Kosovės, JO UNMIK-ut, JO EULEX-it, JO cenimit tė sovranitetit tė Kosovės, JO gjashtėpikėshit tė Ban Ki-Munit, JO Rezolutės 1244, ndėrsa shefin e UNMIK-ut, Lamberto Zanier e shpallėn persona non grata

Mijėra qytetarė tė Kosovės, protestuan sot nė Prishtinė kundėr vendosjes sė EULEX-it sipas planit 6 pikėsh tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Mun.
Me moton "Nė mbrojtje tė sovranitetit" protestuesit marshuan nga Biblioteka Kombėtare, selia e misionit evropian EULEX, pėr tė pėrfunduar pėrpara institucioneve tė Kosovės.
Protesta ėshtė organizuar nga rreth njėzet organizata joqeveritare nė ditėn kur ishte paralajmėruar fillimi i misionit tė EULEX-it. Protestuesit kanė bėrė thirrje pėr hedhjen poshtė tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit dhe kundėr EULEX-it e UNMIK-ut.
Lideri i lėvizjes Vetėvendosje Albin Kurti duke folur para protestuesve tha se vendosja e EULEX-it nė Kosovės mbi bazėn e Rezolutės 12 44 dhe duke qenė neutral ndaj statusit nėnkupton qė ėshtė kundėr pavarėsisė sė Kosovės dhe do t’i legalizojė strukturat paralele serbe nė Kosovė.
Ndėrkaq duke bėrė krahasime midis kundėrshtimit qė udhėheqėsit vendorė i kanė bėrė gjashtėpikėshit dhe atij tė bėrė nga shoqėria civile, Kurti tha se protesta ėshtė njė kundėrshtim parimor. "Dokumentet janė ato qė kanė rėndėsi dhe jo deklaratat e politikanėve", tha Kurti, duke akuzuar udhėheqėsit e institucioneve vendore pėr mashtrim.

 

Sejdiu: Tė zbatohet parimėsia qė EULEX-i tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu tha sot se nuk i kupton vonesat e shtrirjes sė EULEX-it.
Ai e vlerėsoi si shumė me rėndėsi dinamizimin e punės pėr tė gjithė faktorėt qė e pėrbėjnė kėtė strukturė tė rėndėsishme ndėrkombėtare, evropiane, por edhe me pjesėmarrje tė SHBA-ve.
"Unė do tė kem konsulta tė drejtėpėrdrejta, tė shpeshta, kėto ditė. Natyrisht qė edhe sot kam pasur njė komunikim tė drejtėpėrdrejtė telefonik dhe kujtoj se nė ditėt qė vijnė do tė shkohet nė bazė tė axhendės qė kėta pak me vonesė e kanė shtrirė (misionin)", tha presidenti Sejdiu.
Ai tha se ėshtė me rėndėsi qė tė zbatohet parimėsia qė EULEX-i tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės dhe nė bazė tė mandatit tė ketė bashkėpunim me faktorėt vendorė. "Edhe nė kuptimin e kėrkesės sė institucioneve tė Kosovės qė ta kemi nė Prishtinė, ta kemi nė tė gjitha viset e Kosovės, edhe nė veri, edhe nė jug edhe nė lindje dhe qė tė ketė bashkėpunimin e institucioneve tė Kosovės aq sa do ta ketė mandatin", tha presidenti Sejdiu.

 

Serbia synon pengimin e formimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

Me ndryshimin e Marrėveshjes sė Kumanovės, Serbia do tė kėrkojė suprimimin e zonės tokėsore tė sigurisė dhe suprimimin e kompetencave qė i ka komandanti i KF0R-it, thonė analistėt ushtarakė serbė, si dhe do tė pengohet formimi i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. Nė kėtė mėnyrė, thonė ata, Beogradi do tė shėnonte edhe njė "fitore diplomatike". "Me kėtė marrėveshje tė sigurisė eventualisht do tė pengohej formimimi i tė ashtuquajturės ushtri tė Kosovės, pėrkatėsisht qė kėto forca tė sigurisė prej 2000 njerėzish tė shndėrrohen nė forca tė vėrteta ushtarake", i ka thėnė DW-sė analisti ushtarak serb Zoran Dragishiq. Ndėrkaq, kryetari i Nismės evroatlantike, Daniel Shunter thotė se opinioni serb kryesisht ka qėndrim negativ ndaj NAT0-s, ndėrsa njė numėr i elitės politike serbe nuk ka njė vizion tė pėrcaktuar qartė nėse Serbia duhet tė bėhet anėtare e BE-sė dhe e NAT0-s sikur tė gjitha vendet e tjera tė Ballkanit. Sipas analistėve serbė kėrkesa pėr kthimin e njė numri tė ushtrisė dhe policisė serbe nė Kosovės, siē parasheh Marrėveshja e Kumanovės, nė kėtė moment do tė ishte kėrkesė e tepėrt, andaj Beogradi ėshtė pėrcaktuar pėr pjesėt e marrėveshjes qė mund tė ndryshohen.

 

Kuvendi nuk ka presion nga ndėrkombėtarėt pėr ēėshtjen e veriut

Institucionet e Kosovės nuk kanė kurrfarė presioni nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr tė mos e debatuar ēėshtjen e sigurisė nė veri tė Kosovės, por kanė vetėm rekomandime dhe sugjerime konstruktive, deklaruan tė martėn pėrfaqėsuesit e legjislativit kosovar.

 

Sot demonstratė kundėr 6 pikėshit - pėr sovranitet

Sot, nė Prishtrinė, do tė mbahet njė demonstratė, kundėr planit gjashtėpikėsh tė Ban Ki-Munit dhe implementimit tė kėtij plani nė Kosovė. "Kundėr 6 pikėshit - pėr sovranitet" ėshtė motoja e kėsaj demonstrate e cila organizohet nga organizatat joqeveritare.
Plani 6 pikėsh i Ban Ki Munit po i imponohet Kosovės. Kėto 6 pika e fusin Serbinė thellė nė territorin tonė. Kosova ndahet pėrbrenda, ndėrsa EULEX-i do ta menaxhojė kėtė ndarje. Me kėtė plan po shkelet vullneti i popullit tė Kosovės pėr njė shtet tė pavarur dhe po rrezikohet integriteti territorial i Kosovės. Ky plan ia pamundėson Kosovės qė tė funksionojė si shtet demokratik dhe tė zhvillohet ekonomikisht", thonė organizatorėt e demonstratės.
Ata i ftojnė tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė t'iu bashkėngjiten nė demonstratė dhe tė kundėrshtojnė nė mėnyrė paqėsore 6 pikat qė prekin sovranitetin dhe integritetin territorial tė Kosovės.
Demonstrata fillon nė orėn 12, pėrpara Bibliotekės Kombėtare.

 

Thaēi: EULEX qė nė ditėn e parė duhet ta shtrijė autoritetin edhe nė veri tė Mitrovicės

Kryeministri Hashim Thaēi tha sot se vendosja e EULEX-it do tė fillojė me 9 dhjetor, ndėrsa kėrkoi qė ky mision tė vendoset fillimisht nė veri tė vendit.

Ekziston mbėshtetje e plotė pėr vendosjen e EULEX-it, tha kryeministri Thaēi dhe shtoi se ky mision duhet tė shtrijė autoritetin qė ditėn e parė edhe nė veri tė Mitrovicės, sepse nė tė kundėrtėn institucionet e Republikės sė Kosovės do ta shpallin si mision tė diskutueshėm dhe ai do tė jetė i papėlqyeshėm edhe pėr popullin e Kosovės.

“Nėse EULX-i nuk fillon instalimin qė ditėn e parė, atėherė dua tė them qė kėtij misioni i humb kuptimi. Institucionet e Republikės sė Kosovės do tė kenė qėndrim shumė kritik dhe mėnyra e tė vėzhguarit tė situatės apo e sjelljes oportune do tė jetė e papranueshme pėr institucionet dhe popullin e Kosovės”, ka thėnė Thaēi.

Thaēi tha se ėshtė i vetėdijshėm pėr situatėn mjaft komplekse nė veri, pėr shkak tė funksionimit tė strukturave paralele serbe. Por, ai e cilėson tė papranueshme tolerimin e kėsaj gjendje atje.

“Natyrisht se EULX-i nuk do ta ketė rrugėn e shtruar me lule nė veri. Por kjo gjendje ėshtė krijuar pėr shkak tė kushteve dhe rrethanave edhe tė tolerimit tė strukturave paralele, strukturave jo-legjitime dhe ruajtje sė gjendjes sė status-quo-s. Por vazhdimi i kėsaj gjendje ėshtė i patolerueshėm”, tha kryeministri Thaēi.

Sipas kryeministrit Thaēi, institucionet e Republikės sė Kosovės kanė potencial dhe janė tė pėrkushtuara pėr vendosjen e rendit dhe ligjit edhe nė veri.

 

Limdal: EULEX fillon nesėr - shtrirja e plotė deri nė fund tė dimrit

EULEX-i nesėr do tė fillojė vendosjen e kapaciteteve tė para operacionale, por nė gjithė territorin e Kosovės, siē ishte paralajmėruar me miratimin e njė Plani tė Veprimit, kohė mė parė nga Bashkimi Evropian. 

Zėdhėnėsja e kėtij misioni, Karen Limdal, tha se shtrirja e plotė e EULEX-it do tė bėhet deri nė fund tė dimrit.

“Siē do tė shihni, anėtarėt e misionit EULEX do tė fillojnė tė zbatojnė mandatin e tyre. Kjo nėnkupton qė zyrtarė tė policisė, zyrtarė tė doganave, gjyqtarė dhe prokurorė do tė fillojnė tė punojnė, por tash pėr tash jemi nė fillim tė kapacitetit operacional”, ka thėnė zėdhėnėsja Limdal.

Sipas raportit tė Ban Ki Munit, policia, doganat dhe gjykatat nėpėr vendbanimet serbe do t'i pėrgjigjen UNMIK-ut, ndėrsa EULEX-i do tė bashkėpunojė me udhėheqjen shqiptare nė pjesėt e tjera tė Kosovės.

 

NATO nuk do tė diskutoj marrėveshjen e Kumanovės

Ministrat e Jashtėm tė NATO-s nuk do tė diskutojnė pėr mundėsinė e ndryshimit tė Marrėveshjes sė Kumanovės, ka thėnė zėdhėnėsi i Aleancės, James Apathurai. Diplomatė nė Bruksel kanė deklaruar se pėr kėtė ēėshtje kanė dėgjuar nga mediat dhe nga shefi i Shtabit tė ushtrisė sė Serbisė, gjenerali Ponosh. Por, sipas tyre, nuk ka pasur as kėrkesė formale nga Beogradi pėr tė shqyrtuar kėtė ēėshtje.
Marrėveshja ėshtė duke funksionuar shumė mirė dhe nuk ka arsyeje tė ndryshohet, kanė thėnė nė Bruksel.
Pritet qė nė takimin e ministrave tė jashtėm tė NATO-s tė mirėpritet vendosja e EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės.

 

Gjermania kritikon Kosovėn, por nuk planifikon t'ia ndal ndihmat

Gjermania e ka kritikuar Kosovėn pėr paraburgimin e tre agjentėve gjermanė, por tha se nuk planifikon t'i ndalė ndihmat pėr shtetin e ri tė Ballkanit. Agjencia DPA e transmeton zėvendėsin e zėdhėnėsit tė qeverisė, Thomas Steg, tė ketė thėnė nė Berlin se Gjermania ka interes pėr stabilitetin e rajonit dhe tė Kosovės, dhe se nuk e shqyrton "reduktimin e ndihmave si kundėrmasė". Por Steg shtoi se "ėshtė e zakonshme tė rishqyrtohet ndihma pas njė periudhe tė caktuar".
Qeveria "fuqishėm" e mirėpret lirimin e tre shtetasve gjermanė tė moshės prej 41 deri 47 vjeē, qė punonin pėr shėrbimin e kundėrzbulimit BND, tha Steg, pėr tė shtuar se akuzat kundėr tyre kanė qenė "tė pabaza".
Agjentėt e BND-sė u arrestuan mė 17 nėntor nėn dyshimin se kanė hedhur bombė nė ndėrtesėn e Zyrės Civile Ndėrkombėtare nė Prishtinė.

 
 

flesh lajme Kryeministri Thaēi e vlerėson tė suksesshme punėn e Qeverisė gjatė vitit 2008

flesh lajme Kryeparlamentari Krasniqi: E arritura mė e madhe - shpallja e pavarėsisė mė 17 shkurt dhe nxjerrja e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Pėrfundon pa rezultate takimi i Bordit pėr krijimin e FSK-sė

flesh lajme Roēen: Mali i Zi sė shpejti do tė vendosė marrėdhėnie diplomatike me Kosovėn

flesh lajme Gjykatėsit serbė nuk do tė zbatojnė ligjet kosovare, thotė Bogdanoviq

flesh lajme Malajzia njohu edhe pasaportėn e Republikės sė Kosovės

flesh lajme MPB: Shpejt pritet tė hapet konkursi pėr policė tė rinj

flesh lajme Britania hedh poshtė njoftimet se ka propozuar modelin irlandez pėr Kosovėn

flesh lajme Imzot Gjergji: Besimtarėt tė festojnė Krishtlindjet nė Kosovėn tonė tė lirė dhe tė pavarur

flesh lajme Largimi eventual i ushtarėve ēekė nga Kosova shqetėson aleatėt e NAT0-s dhe KF0R-in

flesh lajme Sejdiu: FSK do tė jetė forcė e paqes dhe me kritere ndėrkombėtare

flesh lajme Presidenti Sejdiu priti kryeministrin irlandez

flesh lajme Pėrshėndetet vendimi i Presidentit amerikan pėr pranimin e Kosovės me tretman tė preferuar

flesh lajme OSBE-ja do tė mbėshtesė punėn e Kuvendit tė Kosovės

flesh lajme OEK: Bizneset tė pėrgatiten pėr bllokimin e importit tė mallrave nga Serbia dhe B e H

flesh lajme Turqia edhe nė tė ardhmen do tė lobojė pėr Kosovėn

flesh lajme Thaēi bashkėpunimin mes Kosovės dhe Maqedonisė e vlerėson shumė tė mirė

flesh lajme Shtajnamjer: Pavarėsia dhe njohja ndėrkombėtare e Kosovės qė nga ngjarjet kryesore mė 2008

flesh lajme Ēurkin: Pa Rusinė ēėshtja e Kosovės do tė zgjidhej ndryshe, Kosova si Irlanda e Veriut

flesh lajme Presidenti Sejdiu dekretoi Sulejman Selimin komandant tė FSK-sė

flesh lajme Nis rivendosja e pikave doganore nė veri tė Kosovės

flesh lajme Sllovakia nuk e sheh tė nevojshme tė njohė Kosovėn, thotė Kubish

flesh lajme Belgjika i ekstradoi Beogradit vrasėsin e Enver Hadrit

flesh lajme Ministri i jashtėm turk nė janar viziton Kosovėn

flesh lajme Sllovenia ndihmon Forcės e Sigurisė sė Kosovės me 30 mijė euro

flesh lajme Cėrvenkovski: Ėshtė interes i Maqedonisė tė zhvillojė marrėdhėnie tė mira me Kosovėn

flesh lajme Pajaziti: Policėt serbė, nėse nuk kthehen sė shpejti nė vendet e tyre tė punės, nuk do t’i paguajmė mė

flesh lajme Portugalia do tė ndihmojė nė forcimin dhe ngritjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme KFOR-i thotė se ėshtė nė pritje tė emėrimit tė komandantit tė FSK-sė

flesh lajme Ban Ki Mun: Kosova njė sukses i diplomacisė sė heshtur tė OKB

flesh lajme Die Welt: Ndėrkombėtarėt kanė vjedhur mbi 400 milionė euro nė Kosovė

flesh lajme Bush: KFOR-i do tė bashkėpunojė me EULEX-in

flesh lajme Kuvendi nuk debatoi pėr shkeljen e sovranitetit nga Serbia, nėpėrmes uzurpimit tė rrjetit hekurudhor

flesh lajme Limaj: Pas shtrirjes sė policisė dhe doganierėve kosovarė nė pikat kufitare, do ndalen edhe trenat e Serbisė

flesh lajme Kuēi: Qeveria e Kosovės do tė mbėshtesė dhe do tė bashkėpunojė ngushtė me EULEX-in

flesh lajme Mosanėtarėsimi i Kosovės nė OKB paraqet vėshtirėsi pėr normalizimin e hapėsirės ajrore nė vend

flesh lajme Cėrvenkovski: Me njohjen e Kosovės pranuam realitetin e ri nė rajon

flesh lajme Mehdi Geci, Bajram Zogiani, Bajram Ajeti dhe Bisera Spahi, emėrohen anėtarė tė Kėshillit tė Pavarur Mbikėqyrės tė Kosovės

flesh lajme Ligjvėnėsit miratuan nė parim edhe 6 projektligje nga pakoja e Ahtisarit

flesh lajme Beogradi (pa leje) vendos linjėn hekurudhore me veriun e Kosovės

flesh lajme Pajaziti: Shpresojmė se me ndihmėn e EULEX-it tė gjithė policėt serbė do tė kthehen nė punė

flesh lajme Kermabon paralajmėron se shumė shpejt do tė hapet njė zyrė e EULEX-it edhe nė Beograd

flesh lajme Limdal: Pėr EULEX-in nė Kosovė ka vetėm njė sistem tė sundimit tė ligjit

flesh lajme KIPRED: Sektori i sigurisė ka nevojė pėr mbikėqyrje mė tė madhe parlamentare e publike

flesh lajme Petersen: Pavarėsisht 6 pikave, misioni i BE-sė nuk mund tė jetė neutral ndaj statusit tė Kosovės

flesh lajme NATO i jep mbėshtetje tė plotė shtrirjes sė EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Tiranė: Shtrirja e EULEX-it nė gjithė Kosovėn ka rėndėsi tė madhe

flesh lajme Bugajski: SHBA-tė nuk do tė tolerojnė ēfarėdo plani pėr ndarje tė Kosovės

flesh lajme U publikuan emblemat, gradat dhe uniformat e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme Doganat e Kosovės do t'i menaxhojnė vendorėt

flesh lajme Mujota: Emblemat e FSK-sė pėrmbajnė tė gjitha elementet e nevojshme

flesh lajme Ligjvėnėsit thonė se ligjet e “Pakos Ahtisari” do tė mund tė rishqyrtohen

flesh lajme Edhe policėt rumunė nga UNMIK-u do tė kalojnė nė EULEX

flesh lajme Zanier: UNMIK-u do tė ketė njė prezencė tė fortė nė Kosovė

flesh lajme SHBA mbėshtetsin EULEX-in dhe integritetin territorial tė Kosovės

flesh lajme Plassnik: EULEX - kapitull i ri pėr Kosovėn

flesh lajme Ahtisarit iu dorėzua Ēmimi Nobel pėr Paqe

flesh lajme Presidenti Sejdiu uroi Ahtisarin pėr Ēmimin Nobel pėr Paqe

flesh lajme Solana nuk dėshiron ta lidhė Kosovėn me integrimin e Serbisė nė BE

flesh lajme Asociacioni i Komunave tė Kosovės mirėpret vendosjen e EULEX-it

flesh lajme Shėnohet 60 vjetori i Deklaratės Universale tė tė Drejtave tė Njeriut

flesh lajme Norvegjia ndihmon arsimin  nė Kosovė me 7 milionė euro

flesh lajme Ahtisari: Serbia tė pėrballet me tė kaluarėn e keqe

flesh lajme Schmidt: Rasti i tre agjentėve gjermanė nuk i dėmton marrėdhėniet me Kosovėn

flesh lajme Thaēi pranon propozimet e LDK-sė qė Fatmir Brajshori tė zgjidhet zvėvendėsministėr i Forcės sė Sigurisė, ndėrsa Jonuz Kastrati zėvendėsministėr i Tregtisė dhe Industrisė

flesh lajme Misioni i BE-sė, EULEX, edhe zyrtarisht filloi sot mandatin e tij nė Kosovė

flesh lajme EULEX thotė se nė veri ka rreth 100 pjesėtarė - ata janė tė pranishėm edhe nė portat 1 dhe 31

flesh lajme BE mirėpret vendosjen e EULEX, thotė se do tė do bashkėpunojė si me Prishtinėn ashtu edhe me Beogradin

flesh lajme Rohan: EULEX-i nuk mund tė jetė neutral ndaj statusit

flesh lajme Uizner: Detyrat e OKB-sė kanė marrė fund nė Kosovė

flesh lajme Ēitaku: Qeveria shpreh keqardhje pėr incidentin me agjentėt e BND-sė, por nuk do tė kėrkojė falje

flesh lajme KFOR-i rrit masat e sigurisė nė veri para fillimit tė misionit evropian, EULEX

flesh lajme Mikronezia e njeh pavarėsinė e Kosovės

flesh lajme Solana: EULEX i gatshėm - fillon mė 9 dhjetor

flesh lajme Frid: EULEX-i nuk ėshtė neutral ndaj statusit

flesh lajme Vondra: Vitin e ardhshėm Kosovėn do ta njohin edhe ato shtete tė BE-sė, qė nuk e kanė njohur ende

flesh lajme Krasniqi: Nuk e pėrjashtojmė luftėn pėr bashkim, nėse ndahet Kosova

flesh lajme Thaēi: Askush nuk mund ta pengojė shtrirjen e EULEX-it

flesh lajme Karlson: Suedia edhe mė tutje do ta ndihmojė Kosovėn

flesh lajme Kryeministri Thaēi fton deputetėt qė tė mos bien nėn ndikimin e deklarimeve tė Beogradit

flesh lajme Transformimi i TMK-sė nė FSK ėshtė shtyrė pėr muajin janar 2009

flesh lajme EULEX-i qė nė ditėn e parė i pranishėm nė veriun e Kosovės, thotė zėdhėnėsja Limdal

flesh lajme Nė veri tė Mitrovicė ekstremistėt serbė dėmtojnė disa vetura tė shqiptarėve

flesh lajme Strukturat e Mitrovicės dėnojnė provokimet e ekstremistėve serbė nė veri tė qytetit

flesh lajme Skefer: EULEX do tė vendoset nė gjithė territorin e Kosovės

flesh lajme EULEX nuk do tė filloj nė veri tė Kosovės mė 9 dhjetor, thotė Ivanoviq

flesh lajme Fejt: EULEX-i nis mė 9 dhjetshtė kėtu pėr tė krijuar ndarje

flesh lajme 6 pikat nuk do t'i imponohen Kosovės, thotė zwdhėnėsi i UNMIK-ut Aleksander Ivanko

flesh lajme Pas takimit nė Bruksel NATO thotė se do tė mbetet nė Kosovė nė bazė tė rezolutės 1244

flesh lajme Kushner: EULEX do tė vendoset nė Kosovė brenda disa ditėsh

flesh lajme Rojter: EULEX do tė nisė tė veprojė zyrtarisht mė 9 dhjetor, do tė shtrihet edhe nė veri

flesh lajme Jeremiq: Nuk ka ndarje tė Kosovės, EULEX-i vendoset me kushtet qė i ka caktuar Serbia

flesh lajme Mijėra qytetarė protestuan tė martėn kundėr vendosjes sė EULEX-it, sipas planit 6 pikėsh, dhe kėrkuan largimin e UNMIK-ut

flesh lajme Kuvendi nuk ka presion pėr tė mos e debatuar ēėshtjen e sigurisė nė veri, por ka rekomandime dhe sugjerime konstruktive

flesh lajme Sejdiu: Tė zbatohet parimėsia qė EULEX-i tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės

flesh lajme Bruksel: NATO diskuton pėr EULEX-in

flesh lajme Kryeministri Thaēi thirret nė interpelancė rreth raportit tė progresit tė Komisionit Evropian

flesh lajme Thaēi: Integrimet euro-atlantike qėllim strategjik i Kosovės

flesh lajme Kelmendi: Rishikimi i Marrėveshjes sė Kumanovės hap rrugė pėr konflikt tė ri nė Ballkan

flesh lajme Me rishikimin e marrėveshjes sė Kumanovės Serbia synon pengimin e formimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės

flesh lajme NATO nuk ka ndryshuar qėndrimin rreth Marrėveshjes sė Kumanovės

flesh lajme Ministria e Drejtėsisė ka suspenduar 18 zyrtarė tė Burgut tė Dubravės 

flesh lajme Arrestohen 9 gardianė tė burgut tė Dubravės

flesh lajme Kosova ka perspektivė tė qartė evropiane, thotė Mirel

flesh lajme Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės kalon nė mbikėqyrje tė Autoritetit tė Aviacionit Civil tė Republikės sė Kosovės

flesh lajme Hillary Clinton emėrohet Sekretare e Shtetit e SHBA-ve

flesh lajme Obama tha se i nominuari i tij pėr postin e kėshilltarit pėr siguri kombėtare, Xhems Xhons, ishte i angazhuar prej Kosovės e deri nė Afganistan

flesh lajme Thaēi: EULEX qė nė ditėn e parė duhet ta shtrijė autoritetin edhe nė veri tė Mitrovicės

flesh lajme Limdal: EULEX fillon nesėr - shtrirja e plotė deri nė fund tė dimrit

flesh lajme Gjermania kritikon Kosovėn pėr paraburgimin e tre agjentėve tė BND-sė, por thotė se nuk planifikon t'i ndalė ndihmat

flesh lajme Thaēi: Harroni 6 pikėt, ato janė ėndėrr e Beogradit

flesh lajme Sejdiu: Kėrkesa e Serbisė pėr ndryshimin e Marrėveshjes sė Kumanovės ėshtė e papranueshme

flesh lajme Kėshilli i Sigurimit miratoi vendosjes e EULEX-it nė Kosovė nėn ombrellėn e OKB-sė

flesh lajme Kermabon: EULEX-i i gatshėm tė nisė punėn - do t’i raportojė BE-sė dhe OKB-sė

flesh lajme Daniel Frid: Shtrirja e EULEX-it nė gjithė Kosovėn - goditje pėr ata qė duan ndarjen e saj

flesh lajme Vendimi i OKB-sė do tė ketė si pasojė ndarjen e Kosovės, thotė europarlamentaria Angelina Beer

flesh lajme “F.Tajms": Ndarja faktike e Kosovės nė linja etnike do tė thellohet edhe mė tepėr

flesh lajme Berisha: Shqiptarėt e Kosovės, njė rast i ngjashėm me historinė e Afrikės sė Jugut