Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi


Kërko në
  
www.google.com
Kërko në
  
www.lpk-kosova.com


 

Kryeministri Hashim Thaēi nė KS tė OKB: Realiteti i Kosovės - realitet i paqes dhe i stabilitetit nė rajon

 

Prishtinė, 21 prill 2008

 

Kryeministri i Republikės sė Kosovės Hashim Thaēi, pas takimit tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn, nė Nju Jork, ka mbajtur njė konferencė shtypi

Si kryeministėr i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, kam marrė pjesė nė mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr tė prezantuar sukseset e institucioneve tė Kosovės, njerėzve tė Kosovės, pas shpalljes sė pavarėsisė mė 17 shkurt dhe i falėnderoj tė gjitha shtetet qė na kanė njohur, tha kryeministri Thaēi.

Kam prezantuar progresin e Kosovės nė shumė fusha, ku ne kemi ngritur dhe ndėrtuar institucione demokratike, institucione multietnike dhe njė shtet multietnik, qė respekton tė gjithė qytetarėt. Pėrmes veprimeve afirmative respektojmė edhe mė tepėr minoritetet, nė veēanti serbėt, tha nė vazhdim kryeminist i Hashim Thaēi dhe shtoi se "tani Kosova ėshtė njė shtet i mundėsive. Ne tash kemi njė kushtetutė tė re, njė kushtetutė shumė moderne dhe qėllimi ynė ėshtė qė tė jemi pjesė e NATO-s, BE-sė dhe institucioneve tė tjera tė botės. Ne jemi nė njė rrugėtim tė mirė, shumica e vendeve e kanė ēmuar punėn tonė dhe sukseset qė kemi bėrė dhe nė veēanti faktin qė institucionet e Kosovės kanė filluar tė implementojnė planin e presidentit Ahtisarit".

Kryeministri Thaēi tha se Kosova do tė vazhdojė me kėtė progres drejt pėrparimit pėr tė gjithė qytetarėt, nė bashkėpunim tė ngushtė me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė nė Kosovė.

Nė vazhdim, kryeministri Thaēi ėshtė pėrgjigjur edhe nė interesimin e medias botėrore rreth zhvillimeve aktuale nė Kosovė, pas shpalljes sė pavarėsisė.

Pyetje: Z. Thaēi, keni dy serb nė qeverinė tuaj si ministra. A pritni qė pėrfaqėsuesit e serbėve tė marrin pjesė nė Parlamentin e Kosovės nė njė numėr mė tė madh?.

Kryeministri Hashim Thaēi: Ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės kemi dy serbė, njė turk dhe shumė zėvendėsministra, qė nėnkupton se kemi njė qeveri funksionale multietnike dhe ne kemi ndėrtuar realitetin e njė shteti multietnik. Ne shpresojmė se shumė shpejt tė gjithė serbėt do tė marrin pjesė nė jetėn demokratike tė Kosovės. Serbėt e Kosovės tanimė po marrin pjesė nė Parlamentin e Kosovės. Dy ditė mė parė ishin nė parlament, morėn pjesė nė diskutim, kanė ndihmuar proceset dhe kanė marrė pėrsipėr edhe pėrgjegjėsitė e realitetit tė ri tė Kosovės.

Pyetje: Sa i pėrket zgjedhjeve serbe nė Kosovė, a mendoni se UNMIK-u nė kėtė rast ka funksione tė dyfishta?

Kryeministri Hashim Thaēi: Kosova ėshtė njė vend sovran dhe i pavarur dhe kemi raporte tė mira me tė gjithė fqinjėt tanė, me Shqipėrinė, Malin E Zi Maqedoninė dhe natyrisht Kosova dhe Serbia janė dy fqinjė tė mirė. Kosova ėshtė njė zonė e vetme elektorale. Ne e mbrojmė tė drejtėn e tė gjithė qytetarėve nė Kosovė, por zgjedhjet lokale serbe pėr ne janė jo legjitime.

Pyetje: Ēfarė po ndėrmerr qeveria juaj. Cilat janė veprimet diplomatike?

Kryeministri Hashim Thaēi: Ne jemi nė rrugė tė mirė. Deri mė tani na kanė njohur 38 shtete. Ne punojmė kėtu edhe sot me shumė shtete, tė cilat janė nė proces pėr tė na njohur. Ne kemi tani tė gjitha institucionet tona, madje edhe Ministrinė e Punėve tė Jashtme. Ne do tė punojmė pėr tė na njohur edhe shtetet tjera. Ėshtė e rėndėsishme qė shumica e shteteve tė BE-sė e kanė njohur Kosovėn, shumica e shteteve tė NATO-s dhe natyrisht shumė anėtarė tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

Pyetje: A keni pasur takim me nėnsekretarin Jean-Marie Guéhenno?

Kryeministri Hashim Thaēi: Ne kemi pasur takim. Kemi shkėmbyer mendime pėr realitetin e ri nė Kosovė, pėr rolin e ri tė UNMIK-ut dhe e vlerėsojė lartė kėtė takim.

Pyetje: A po thoni se nuk i kundėrshtoni zgjedhjet parlamentare nė Kosovė?

Kryeministri Hashim Thaēi: Ne nė fakt respektojmė dyshtetėsinė e qytetarėve serbė nė Kosovė. Pėr sa i pėrket zgjedhjeve lokale unė thash se nuk janė legjitime.

Pyetje: Nė KS sot u dėgjuan dy versione, ai kosovar dhe ai serb. Si u vlerėsuan kėto dy versione nga anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit?.

Kryeministri Hashim Thaēi: Mendoj se versioni i Kosovės paraqet njė realitet tė ri. Realitetin e institucioneve kosovare. Ėshtė njė realitet institucional, demokratik. Realitet i transparencės dhe qeverisjes sė mirė dhe njė realitet i bashkėpunimit tė ngushtė me komunitetin ndėrkombėtarė, me NATO-n. Ky ėshtė njė realitet i paqes dhe i stabilitetit nė rajon. Versioni i prezantuar i Beogradit shėnon tė kaluarėn dhe historinė dhe assesi tė ardhmen.

Pyetje: A ėshtė Kosova e gatshme tė vazhdojė bisedimet si dy vende fqinje me Beogradin pėr ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt ?

Kryeministri Hashim Thaēi: Gjithsesi, si dy shtete tė pavarura ne jemi tė gatshėm tė bashkėpunojmė me fqinjėt tanė, edhe me Beogradin. Ne kemi shumė gjėra qė tė bėjmė sė bashku, gjėra praktike, pėr njė jetė mė tė mirė tė njerėzve tanė Pas zgjedhjeve tė majit, besoj se Beogradi duhet tė rimendojė pėr marrėdhėnie tė reja midis Prishtinės dhe Beogradit, pse jo edhe mos ta njohė pavarėsinė e Kosovės, sepse pėrderisa Beogradi nuk e njeh pavarėsinė Kosovės nuk mund tė jetė pjesė e BE-sė dhe e NATO-s.

 
   
     
 

Tani Kosova ėshtė njė shtet i mundėsive. Ne tash kemi njė kushtetutė tė re, njė kushtetutė shumė moderne dhe qėllimi ynė ėshtė qė tė jemi pjesė e NATO-s, BE-sė dhe institucioneve tė tjera tė botės. Ne jemi nė njė rrugėtim tė mirė, shumica e vendeve e kanė ēmuar punėn tonė dhe sukseset qė kemi bėrė.