Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės lidhur me procesin politik nė Kosovė

 
Prishtinė, korrik 2007
...me vėmendje i kemi pėrcjellė qindra takimet qė janė mbajtur brenda dhe jashtė Kosovės lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Qe tetė vite ēėshtja e Kosovės ėshtė duke u sjellė nė njė rreth vicioz, i cili tani ėshtė mė i dukshėm se kurrė nga i cili mund tė dilet. Shprehim keqardhje pėr dėshtimet e deritashme qė pėrmes Kėshillit tė Sigurimit tė kalojė ēėshtja e Pavarėsisė sė Kosovės. Pėr neve ky ėshtė lajm shumė i keq.

Ka mbetur edhe njė rrugė pa u provuar, Kuvendi i Kosovės, Qeveria, Presidenca dhe populli i Kosovės nė koordinim mes veti dhe me aleatėt e Kosovės tė bėjė shpalljen e Pavarėsisė pėrmes Kuvendit apo Referendumit nė Kosovė.

 

Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me debatin pėr Mitrovicėn

 
Prishtinė, korrik 2007
... ky debat pėr Mitrovicėn po pėrputhet me kohėn kur janė shpeshtuar zėrat ndėrkombėtar, por edhe vendor pėr ndarjen e Kosovės, pėrkatėsisht marrjen e njė pjese tė territoreve tė saj nga ana e Serbisė.

Pėr Kosovėn nuk ėshtė prioritet rregullimi i vijės kufitare, por dihet: Pavarėsia. Pėr rregullimin e vijės kufitare bisedojnė shtetet e pavarura dhe tė pranuara ndėrkombėtarisht. Jo ata qė s’kanė pavarėsi.
 

TELEGRAMURIMI

Kryetari i LPK-sė uron z.Bamir Topi pėr zgjedhjen nė detyrėn e kryetarit tė Republikės sė Shqipėrisė


Nga: Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Emrush Xhemajli
Pėr: Kryetarin e Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir Topi

I respektuari z. President,

Nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės dhe nė emrin tim personal ju urojmė zgjedhjen nė postin e Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė. Urojmė qė nė mandatin qė keni Shqipėria tė pėrjetojė zhvillim dhe mirėqenie. Duke ēmuar lartė pėrkrahjen qė ka dhėnė deri mė tash Presidenca e Shqipėrisė pėr ēėshtjen e Kosovės dhe shqiptarėve nė vise tjera jashtė Republikės sė Shqipėrisė, urojmė qė kjo mbėshtetje tė rritet edhe mė tej, nė veēanti tani kur Kosova gjendet nė sprova tė vėshtira.

Me respekt ju uron,

Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė dhe deputet nė Kuvendin e Kosovės

21 korrik 2007
Prishtinė
 
 

 

Fazli Veliu, kryetar i veteranėve tė UĒK-sė nė Maqedoni, u prit nė selinė e LPK-sė


Prishtinė, 18 korrik 2007
Sot, nė selinė e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, ish kryetari i LPK-sė dhe kryetari i Shoqatės sė Veteranėve tė UĒK-sė, nė Maqedoni, Fazli Veliu, u prit nga ana e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli me anėtarėt e Kryesisė Gafurr Elshani e Naim Zhitia.

Kryetari i LPK-sė Emrush Xhamajli falėnderoi, Fazli Veliun, pėr gatishmėrinė qė shprehu ai pėr ta ndihmuar Kosovėn.

 

Fotolajm

 
Prishtinė, 16 korrik 2007
Kryetar i LPK-sė, z.Emrush Xhemajli, deputet nė Kuvendin e Kosovės, vizitoi sot z.Albin Kurti, lider i Lėvizjes Vetėvendosje!, i cili po mbahet nė arrest shtėpiak nė banesėn e tij nė Prishtinė.

Flet Emrush Xhemajli, kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK)

Ėshtė koha qė Kuvendi tė shpallė pavarėsinė

- Albin Kurti ėshtė njė i kidnapuar qė mbahet peng politik
- Kosova po shkon drejt riashpėrsimit tė konfliktit
- Zgjedhjet nuk mund tė jenė kryesore nė kėtė ēast

Rabie Bala/Epoka e Re

 
Prishtinė, 15 korrik 2007
Pasi dėshtuan pesė variantet e rezolutave tė KS nė OKB, atėherė popullit tė Kosovės i takon qė, si tė gjitha shtetet, ta deklarojė pavarėsinė. Kėshtu ėshtė shprehur kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, gjatė njė interviste pėr “Epokėn e re”. Ai ka thėnė se Rusia po bėn gabim qė veton nė Kėshillin e Sigurimit ia ka falur Serbisė. Kurse pėr Grupin Negociator ka theksuar se ka pranuar tė bisedojė diēka qė nuk negociohet - liria dhe pavarėsia e Kosovės.
 

Mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė

Ēėshtja e zgjedhjeve tė mos lidhet me kohėn e vendimeve pėr statusin e vendit

 

Prishtinė, 7 korrik 2007

Kėshilli i Pėrgjithshėm i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur sot, gjendjen nė Kosovė e ka vlerėsuar si tejet tė vėshtirė. Vendi ka mbetur nė pritje, peng i apetiteve grabitqare serbe dhe aleatėve tė saj. Nga ana tjetėr institucionet e Kosovės, njė nga njė janė duke u delegjitimuar dhe rrjedhimisht duke dalė jashtė funksionit. Pushteti qendror ėshtė i uzurpuar nga faktorė tė papėrgjegjshėm tė burokracisė ndėrkombėtare pėrmes veglės sė tyre, Grupit Negociator tė Kosovės. Ata tash sillen si dikur Kėshilli i Pėrkohshėm Administrativ, KPA, i cili ka funksionuar para krijimit tė institucioneve. Qytetarėt, populli shumicė nė Kosovė, nuk janė aspak tė kėnaqur. Shtyrjet e njėpasnjėshme tė afateve pėr pavarėsimin e Kosovės i kanė frustruar ata, ndėrsa njė pjesė ėshtė e gatshme qė revoltėn e tyre ta manifestojnė edhe nė mėnyrė iracionale.

KP i LPK-sė lidhur me paralajmėrimet pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė nėntor rithekson se ne kemi qenė pėr mbajtjen e zgjedhjeve lokale dhe konsiderojmė se nė kushte normale dhe pėr tė mirėn e vendit zgjedhjet duhet tė jenė gjithnjė tė rregullta.

Mirėpo, LPK kėrkon qė ēėshtja e zgjedhjeve tė mos lidhet me kohėn e vendimeve pėr statusin e vendit. Zgjedhjet nuk duhet lejuar qė tė shėrbejnė si arsyetim pėr shtyrjen e statusit.

Legjislatura aktuale e Kuvendit tė Kosovės, e dalė nga zgjedhjet parlamentare tė vitit 2004, duhet tė vendos pėr statusin e Kosovės duke e deklaruar pavarėsinė dhe mė pastaj, ose njėkohėsisht, tė merret vendim pėr zgjedhjet e ardhshme.

Nė mbledhjen e mbajtur sot Kėshilli i Pėrgjithshėm i LPK-sė ka marrė vendim qė Mbledhja e 8-tė e Pėrgjithshme e LPK-sė tė mbahet nė muajin shtator.

 

Nė 13-vjetorin e vdekjes

LPK pėrkujton veprimtarin e njohur Ahmet Haxhiu-Baca

 
Prishtinė, 6 korrik 2007

Lėvizja Popullore e Kosovės ka pėrkujtuar sot, nė 13 vjetorin e vdekjes, veprimtarin e njohur tė ēėshtjes kombėtare Ahmet Haxhiun.
Me kėtė rast, kryetari Emrush Xhemajli e sekretari i pėrgjithshėm Gafurr Elshani, tė shoqėruar nga Baca Osman, babai i dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia, dhe udhėheqės e veprimtarė tė tjerė tė LPK-sė, bashkė me familjarėt e veprimtarit tė njohur Ahmet Haxhiu, kanė bėrė homazhe dhe kanė vendosur lule tė freskėta mbi varrin e tij, nė fshatin Lupē tė Poshtėm tė Besianės.
Ahmet Haxhiu nė moshėn 14 vjeēare ėshtė arrestuar pėr herė tė parė nga serbėt, tė cilėt nė vitin 1945 ia kishin vrarė babanė Shaipin. Ai ishte njėri ndėr mė aktivėt nė iniciativėn pėr bashkimin e grupeve ilegale shqiptare qė vepronin kundėr okupatorit serb. Si rezultat i kėtij bashkimi u formua Lėvizja Revolucionare pėr Bashkimin e Shqiptarėve, qė pėr ideolog kishte Adem Demaēin. Ahmet Haxhiu vuri nė dispozicion tė organizatės sė sapoformuar tė gjitha forcat. Ai ishte njėri ndėr mė aktivėt nė aksionin pėr ngritjen e flamujve kombėtar qė ndėrmori Lėvizja nė vitin 1964. Ahmet Haxhiu ishte krah i djathtė i veprimtarit mė tė madh shqiptar Adem Demaēi.
Qė nga viti 1985 kur bie nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me veprimtarė tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Ahmet Haxhiu bėhet njėri ndėr veprimtarėt mė tė vendosur pėr ta ēuar deri nė fund luftėn pėr liri, pavarėsi dhe bashkim kombėtar. Nė vitet 80-ta dhe 90-ta e deri sa vdiq, Ahmet Haxhiu ishte njėri nga drejtuesit e LPK-sė. Ai bėnte pjesė nė sektorin e veēantė, qė nė fakt ishte sektor pėr furnizim me pajisje ushtarake, ku Baca ka qenė ndėr mė aktivėt. Pas rrethimit tė parė tė komandantit legjendar Adem Jashari, ishte Ahmet Haxhiu ai qė ia dėrgoi njė mitraloz dhe municion tė nevojshėm komandantit nė Prekaz.
Amaneti i tij i fundit ishte qė gjeneratat e reja ta ēojnė punėn pėrpara drejt ēlirimit tė Kosovės.
 

Klubi Politik "Afrim Zhitia"

Njoftim pėr opinion

Prishtinė, 5 korrik 2007

Klubi Politik "Afrim Zhitia", njofton mbarė opinionin se Kuvendi Komunal i Podujevės ka aprovuar kėrkesėn e Klubit Politik "Afrim Zhitia" dhe mė datėn 2 korrik 2007 ėshtė pajisur edhe formalisht me kontratėn (pėr dhėnien nė shfrytėzim tė patundshmėrisė nė pronėsi tė komunės), pėr ngritjen e obeliskut kushtuar udhėheqėsit tė madh tė Lėvizjes Ilegale nė Kosovė e vise, dėshmorit tė kombit, Afrim Zhitisė.
Projekti ėshtė propozuar nga Klubi Politik "Afrim Zhitia" dhe i projektuar nga inxhinieri i ndėrtimtarisė, Jasmir Morina, dhe arkitekti Orhan Morina, i cili do tė jetė projekti mė i madh dhe mė historik i kohės qė do tė ngrihet nė nderim tė jetės dhe veprės sė figurės sė madhe tė kombit, udhėheqėsit e dėshmorit, Afrim Zhitia.
 
 

 


Veprimtaria e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės lidhur me procesin politik nė Kosovė

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me debatin pėr Mitrovicėn

28 qershor 2007
Diskutimi i Emrush Xhemajlit, deputet i LPK-sė, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me debatin pėr rininė

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006
Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

16 mars 2006
Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės
Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

15 dhjetor 2005
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

24 qershor 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

19 maj 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

28 janar 2005
Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

26 janar 2005
Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005
... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės
.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

22 dhjetor 2004
Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

3 dhjetor 2004
Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova