Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

        

Udhėheqėsit e LPK-sė vizituan ish-komandantin e UĒK-sė (ZOLL), Rrustem Mustafa – Remi

Prishtinė, 26 korrik 2005    

Kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli dhe sekretari i pėrgjithshėm Gafurr Elshani, tė shoqėruar nga udhėheqės tė tjerė tė LPK-sė, kanė vizituar tė martėn ish-komandantin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Zona Operative e Llapit Rrustem Mustafa – Remi, dhe Naim Kadriun, tė cilėt, tė shtunėn, u liruan nga burgu.

Komandant Remi bashkė me Latif Gashin – Lata, Nazif Mehmetin dhe Naim Kadriun, pjesėtarė tė UĒK-sė, u arrestuan nė vitin 2002, ndėrsa njė vit mė vonė nė njė proces politik u dėnuan me 45 vjet burgim.

Udhėheqėsit e LPK-sė pasi iu uruan atyre daljen nga burgu shprehen bindjen se edhe pjesėtarėt e tjerė tė UĒK-sė, qė po mbahen nėpėr burgje, do tė lirohen sepse LPK-ja vazhdon tė jetė e bindur se arrestimet dhe dėnimet e tyre kryekėput kanė motive politike.

Komandant Remi falėnderoj udhėheqėsit e LPK-sė pėr vizitėn dhe tha se do tė ndjehet i gėzuar vetėm atėherė kur tė gjithė pjesėtarėt e UĒK-sė do tė lirohen nga burgjet.


Deputetėt pėrgjigjen pėr “Epokėn e re“ nė pyetjen se a dėshtoi qeveria nė siguri

Emrush Xhemajli, LPK: kuvendi ėshtė pėrgjegjės

Prishtinė, 21 korrik 2005

Ēėshtja e sigurisė nuk ėshtė kompetencė e Qeverisė sė Kosovės por e shtyllės I tė UNMIK-ut. Pėr ta futur nė sferėn e vetė tė kompetencave, Qeveria e Kosovės sė bashku me Kuvendin duhet tė bėjnė planin, fillimisht Kuvendi ta deklarojė Kosovėn shtet tė pavarur dhe pastaj tė marrė masat pėr krijimin e ministrive tė veta qė i mungojnė, nė sferėn e sigurisė, sė bashku me ndihmėn e faktorit ndėrkombėtar.

Ajo qė zakonisht thuhet se kėtė nuk mund ta bėjmė sepse do tė kishim pengesa nga faktori ndėrkombėtar, janė thjesht paragjykime, sepse edhe ndėrkombėtarėt janė tė interesuar qė tė ketė siguri dhe stabilitet nė Kosovė, dhe kjo arrihet vetėm nėpėrmjet mekanizmit tė vetėvendosjes sė popullit.

Pėrgjegjės ėshtė Kuvendi, sepse nuk ka krijuar mekanizėm tė nevojshėm ekzekutiv pėr kėtė fushė. Ju e dini se kuvendi i ka bllokuar tė gjitha iniciativat pėr tė bėrė diēka nė drejtim tė avancimit tė statusit tė Kosovės, por po pret prej tė tjerėve. Ky ėshtė akt i vetė Kuvendit tė Kosovės./ER


 

 

 

 

Bedrush Ēollaku

Nė trevjetorin e vdekjes

U pėrkujtua veprimtari Bedrush Ēollaku

Prizren, 5 korrik 2005 (ER)

Kryesia e Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Prizren organizoi aktivitete pėrkujtimore me rastin e trevjetorit tė vdekjes sė veprimtarit Bedrush Ēollaku, ish-kryetar i kėtij subjekti nė Prizren, anėtar i Kryesisė qendrore dhe ish-deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės.

Kryesia e Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė nė Prizren sė bashku me krerėt e LPK-sė, Emrush Xhemajlin, Gafurr E1shanin dhe anėtarė tė tjerė tė kėtij subjekti, bėnė homazhe nė varrin e veprimtarit Bedrush Ēollaku. Prezentė nė kėto homazhe ishin edhe familjarėt e tė ndjerit Ēollaku.

Me kėtė rast kryetari Xhemajli me njė fjalė rasti evokoi kujtime pėr veprimtarinė e bujshme patriotike tė veprimtarit Bedrush Ēollaku.

Ndėrkaq Nazmi Kolloni, kryetar i KRr tė LPK-sė nė Prizren, theksoi se puna dhe vepra e Bedrush Ēollakut do tė jenė pėrherė frymėzim i pashtershėm qė idetė dhe qėndrimet patriotike tė Bedrushit t’i ēojmė pėrpara dhe Unioni Shqipėri -Kosovė njė ditė do tė jetėsohet.

Mė pas, tė pranishmit bėnė edhe njė vizitė nė familjen Ēollaku.

Nė kuadėr tė kėtyre aktiviteteve pėrkujtimore u bė edhe pranimi i 19 anėtarėve tė rinj nė radhėt e LPK-sė. Kryesia e LPK-sė nė Prizren me kėtė rast ka apeluar te Qeveria dhe Parlamenti i Kosovės qė Unioni Shqipėri-Kosovė tė jetėsohet se vetėm nė kėtė mėnyrė do tė jemi tė pavarur dhe sovranė.


PRONONCIM I LPK-SĖ KUNDĖR VENDIMIT TĖ KRYESISĖ SĖ KUVENDIT TĖ KOSOVĖS PĖR TĖ SHTYER SHQYRTIMIN NĖ SEANCĖ PLENARE TĖ PETICIONIT PĖR KRIJIMIN E UNIONIT SHQIPĖRI-KOSOVĖ 

Rėndėsia e projektit pėr krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovė, edhe pėrkundėr pengesave, ėshtė nė rritje

Prishtinė, 1 korrik 2005

Lėvizja Popullore e Kosovės gjatė vitit 2003 organizoi Peticionin e qytetarėve tė Kosovės drejtuar Kuvendit tė Kosovės me kėrkesė qė tė krijohet bashkėsia e shteteve pėrkatėsisht Unioni Shqipėri Kosovė. Kėtė peticion e nėnshkruan mbi 46 mijė qytetarė tė tė gjitha nacionaliteteve duke pėrfshirė kėtu pakicat turke, boshnjake, gorane dhe tė hashkalive dhe mė 7 nėntor 2003 iu dorėzua Kuvendit tė Kosovės.

Kryesia e Kuvendit tė Kosovės gjatė vitit 2004 e ka shqyrtuar kėtė peticion dhe e ka pėrcjellė  pėr ta shqyrtuar nė Komisionin pėr Ēėshtje Gjyqėsore, Legjislacion dhe Kornizė Kushtetuese, Barazi Gjinore, Peticione dhe Ankesa Publike. Pasi ėshtė pėrsėritur procedura e shqyrtimit tė kėtij Peticioni dhe me kėtė rast ėshtė konstatuar se ėshtė peticion i rregullt nė mbledhjen e mbajtur mė 6 qershor 2005 ia pėrcolli Kryesisė sė Kuvendit pėr procedim tė mėtejmė.

Kryesia e Kuvendit nė mbledhjen e vetė tė datės 28 qershor 2005 lidhur me kėtė ka vendosur qė ta shtyjė trajtimin e tij pėr seancat e ardhshme pa caktuar kohė se kur.

Duke pasur parasysh se ky Peticion ėshtė dorėzuar para shumė kohe konsiderojmė se shtyrja e trajtimit tė tij ėshtė i paarsyeshėm dhe i panevojshėm. Jemi tė bindur se Kryesia e Kuvendit tė Kosovės me kėtė ka marrė vendim tė padrejtė duke mbajtur tė bllokuar kėrkesėn e qytetarėve tė shtruar nė rrugė paqėsore dhe nė pajtim me normat demokratike tė njohura ndėrkombėtarisht.

Edhe pse kėtė radhė ka ndodhur kėshtu, kemi bindjen se tė gjithė janė tė vetėdijshėm, qytetarėt, Kuvendi, Kryesia e tij por edhe ndėrkombėtarėt se kėrkesa e 46 mijė nėnshkruesve tė Peticionit ėshtė kėrkesė me tė cilėn Kuvendi, nė tė ardhmen, do tė merret edhe mė tepėr. Nė Kosovė ka shumė paradokse. Ata qė nuk kanė kohė dhe mendojnė se nuk ėshtė koha tė kryejnė njė punė, duke e lėnė nė gjysmė, gjithmonė kanė kohė qė tė njėjtės ti kthehen vazhdimisht.

Nė fund tė fundit nuk duhet harruar se veprimtaritė integruese nė rajonin shqiptar tė Evropės dhe sidomos nė relacionin Shqipėri – Kosovė janė nė rritje krahas rritjes sė tendencave tė pėrgjithshme pėr integrime Euro-Atlantike. Kėto zhvillime progresive edhe nė tė ardhmen do tė kenė mbėshtetjen e plotė tė LPK-sė. Nė kėtė kuadėr hynė dhe bashkėsia shtetėrore e propozuar nė Peticionin nė fjalė tė qytetarėve tė Kosovės. Unioni Shqipėri Kosovė ėshtė projekt pėr paqe tė qėndrueshme, integrime dhe zhvillim mė tė shpejtė. Andaj, rėndėsia e kėtij projekti, edhe pėrkundėr pengesave momentale po vjen duke u rritur.

KRYESIA E KĖSHILLIT TĖ PĖRGJITHSHĖM

 E LĖVIZJES POPULLORE TĖ KOSOVĖS

Kryetari, Emrush Xhemajli

 
 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

........