Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

ZĖRI I KOSOVĖS

 PĖRVJETORI I 16 I DEMONSTRATĖS SĖ  BRESTOCIT

Viktimat e revolucionit demokratik...

 

Para 16 vjetėve, nė paraditen e 27 janarit 1990, ishte nisur vargu i demonstruesve nga Celina, Krusha e Madhe, Nagaci, Hoqa e Vogėl, e me gjerė me qėllim tė bashkėngjitjes nė demonstratėn e Rahovecit, pėr t’u pėrplasur mė pas nė Brestoc me vrasėsit e lirisė e demokracisė.

Kjo ngjarje me rėndėsi, edhe atėherė e edhe tash ėshtė tentuar qė tė relativizohet mu pėr shkak tė ndikimit dhe emrit tė Ukshin Hotit, dhe me tė drejtė shtrohet pyetja atėherė dhe tani pėr tė ashtuquajturit demokrat se: pėrcaktimi i tyre pėr demokraci ishte i vėrtetė apo i rrejshėm?

Nga Durmish GASHI

/»»»


Tupurkovski: Bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė ėshtė i pashmangshėm

Sipas Vasil Tupurkovskit: Bashkimi i Shqipėrisė me Kosovėn ėshtė i pashmangshėm. Kjo, thekson Presidenti i Alternativės Demokratike tė Maqedonisė, do tė krijojė njė realitet tė ri gjeopolitik nė Ballkan qė mund tė ndikojė ndjeshėm nė njė vend tė vogėl si Maqedonia. Por, ai shton se ēdo tendencė destabilizuese mund tė shmanget me njė angazhim serioz tė Perėndimit nė zhvillimet e Ballkanit: Ėshtė e mundur tė krijohet ky shtet i ri, i cili do tė jetė njė rezultat i logjikshėm i prirjeve tė njė kombi pėr tė jetuar i bashkuar, dhe njėkohėsisht tė shmangen pasojat pėr vendet e tjera nė Ballkan. Kjo, thotė zoti Vasil Tupurkovski, arrihet me garanci serioze pėr tė njė ardhme tė afėrt tė Maqedonisė nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian, gjė qė do tė nxiste investimet dhe do tė bėhej faktor stabiliteti dhe begatie nė kėtė vend./Lajme.Net


Nė BKUK, nėn organizimin e Shoqatave tė Dala nga Lufta

U promovua libri “A…ZH – Vetėtimat e nėntorit“

“Libri mė i ri ‘A...ZH –Vetėtimat e nėntorit’, ėshtė njė ngėrthim artistik i ndritur me aq pėrkushtim, ėshtė nė tė njėjtėn kohė njė roman pėr kohėn, pėr botėn e brendshme tė njeriut, duke filluar nga ai qė sakrifikohet e deri te fėmija nė djepin e familjes“, ka thėnė dr.Emin Kabashi / »»»

 


Mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė

KP i LPK-sė kundėrshton mbajtjen e takimit tė Vjenės pėr ēėshtjen e decentralizimin

KP i LPK-sė, kundėrshton mbajtjen e takimit tė Vjenės, tė paralajmėruar nga Ahtisari pėr kėtė fundmuaj, ku Prishtina dhe Beogradi do tė bisedonin pėr ēėshtjen e decentralizimit.

Ēėshtja e decentralizimit ėshtė problem qė duhet biseduar me qytetarėt e Kosovės dhe jo e ndėrhyrjeve dhe pretendimeve nga jashtė. 

Prishtinė, 15 janar 2006

Kėshilli i Pėrgjithshėm i Lėvizjes Popullore tė Kosovės nė mbledhjen e mbajtur tė shtunėn ka analizuar situatėn politike nė Kosovės.

Kosova vazhdon tė kalojė nėpėr vėshtirėsi tė mėdha tė formimit shtetėror dhe tė luftojė pėr tė drejtėn pėr vetėvendosje, pavarėsi dhe sovranitet. Derisa shteti ėshtė duke marrė formė gjithnjė e mė tė qartė vazhdojnė tė pėrplasen pikėpamjet dhe veprimtaritė sa i pėrket fatit tė kėtij shteti. Nė njėrėn anė ka mbjellės tė mjaftueshėm tė iluzioneve se gjoja me formimin e shtetit vetėkuptohet edhe pavarėsia dhe sovraniteti, qė nuk ėshtė ashtu. Nga ana tjetėr Serbia ėshtė duke punuar qė me ēdo kusht ta mbajė shtetin e Kosovės nė kuadėr tė bashkėsisė shtetėrore tė Serbisė dhe Malit tė Zi duke pasur pėrkrahjen edhe tė njė pjese tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Kriteret qė janė shpallur dhe aktorėt e ftuar nga OKB pėr tė biseduar pėr tė ardhmen e Kosovės nuk janė tė plota dhe si tė tilla tė njėanshme. Pėr tė pasur bisedimet sukses, nė bisedime ka qenė e drejtė tė ftohen tė gjitha shtetet qė kufizohen me Kosovėn dhe jo vetėm Serbia. Kjo e fundit, madje, pėr shkak tė gjenocidit tė ushtruar nė Kosovė, duhet tė pėrjashtohet nga ēdo e drejtė qė tė pyetet pėr Kosovėn.

Por, duke qenė palė nė bisedime, Serbia nė arenėn ndėrkombėtare po pėrdor kundėr Kosovės tė gjitha avantazhet qė ka njė shtet i pavarur dhe sovran i pranuar nė mesin e vendeve dhe popujve tė barabartė dhe nė kėtė drejtin nuk ka mbetur pa rezultate. Nga ana tjetėr institucionet e Kosovės vazhdojnė tė punojnė me zyrtarė tė vetė tė izoluar ndėrkombtarisht. Ē’ėshtė mė e keqja pjesėtarėt e Grupit tė Kosovės pėr statusin qenien nė pėrbėrje tė grupit mė shumė e pėrdorin pėr forcimin e partisė qė i pėrkasin se sa pėr forcimin e pozicionit tė Kosovės nė botė.

Privilegjet dhe pėrkėdheljet deri nė lazdrim tė Serbisė dhe politikanėve serbė tė Kosovės kanė shkuar deri atje sa kėta tė fundit edhe pse janė banorė tė Kosovės marrin pjesė nė bisedime nė delegacionin e Serbisė. Edhe pse zyrtarisht janė zyrtarė dhe qytetarė tė Kosovės, edhe pse paguhen nga buxheti i Kosovės ata hapur punojnė kundėr interesave tė Kosovės, iu kundėrvihen zyrtarėve tė Kosovės nė anėn tjetėr tė tavolinės dhe pėrsėri askush nuk thotė se kjo formė duhet tė ndalet. Minimumi qė mund tė reagohet nga pėrgjegjėsit e institucioneve tė Kosovės ėshtė ndalja e financimit tė tyre dhe marrja e detyrave qė kryejnė nė institucionet e Kosovės. Sjellja e kėtyre politikanėve serbė tė Kosovės ėshtė njė provokim i rėndė qė aspak nuk ka pėr qėllim qė tė rregullojė pozitėn e pakicės serbe nė Kosovė, pėrkundrazi, kundėr interesit tė tyre, dėshirohet tė rritet fuqia e qeverisė serbe pėr tė vendosur pėr Kosovėn.

Qėndrimet zyrtare tė Kosovės janė tė pėrfshira nė Rezolutėn e Kuvendit tė Kosovės tė 17 nėntorit 2005. Ato shprehin njė kompromis paraprak tė brendshėm tė forcave politike pėr sovranitet dhe pavarėsi tė panegociueshme tė Kosovės, i cili edhe ashtu ėshtė arritur me shumė vėshtirėsi. Qėndrimet e Serbisė janė nė esencė tė njėjta me ato tė kohėrave tė mėparshme. Duke i pasur parasysh kėto qėndrime nuk ka mundėsi qė Kosova dhe Serbia tė merren vesh dhe tė bėjnė kompromis. Andaj ēėshtja e Kosovės nuk mund tė zgjidhet pėrmes bisedimeve me Serbinė.  Situatat e tashme dhe aktorėt e pėrfshirė nė ēėshtjen e Kosovės e dėshmojnė kėtė. Ēėshtja e Kosovės duhet tė zgjidhet pėrmes vetėvendosjes sė qytetarėve tė Kosovės nė formė demokratike. Por, janė tė gjitha shenjat se ēėshtja e Kosovės nuk do tė zgjidhet pėrfundimisht, por do tė lihet pezull pėr njė periudhė tjetėr me ndėrhyrjen e bashkėsisė ndėrkombėtare. Kjo situatė do tė ishte e rrezikshme sepse sjell situata konfliktuoze me pasoja tė paparashikueshme jo vetėm pėr Kosovėn.

LPK do tė angazhohet qė Kosova dhe populli shqiptar tė jetė nė mesin e vendeve dhe popujve tė barabartė, i lirė, i pavarur dhe sovran. LPK nuk do tė pajtohet me ēfarėdo pabarazie, diskriminimi dhe zgjidhje pėr Kosovėn jashtė vullnetit tė popullit tė saj. Pėr mė tepėr do tė jetė e gatshme tė reagojė nė situatat qė mund t'i imponohen vendit.

Zyra pėr Informim e LPK-sė


ZĖRI I KOSOVĖS

ANALIZĖ

Integrimi i Shqipėrisė kalon nga Prishtina!!

Nga
Koēo Danaj
/ »»»


Kritikėt pėr romanin JETA E DYFISHTĖ tė autorit Reshat Sahitaj

  Rexhep Qosja

/ »»»

Demir Gjergji

/ »»».

Sadri Fetiu

/ »»»

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......