Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

ZIKPRESS

Prononcim i LPK-sė lidhur me arrestimet e fundit tė veprimtarėve tė VETĖVENDOSJES!

 

DHUNA POLICORE FLET VETVETIU SE KU ĖSHTĖ KOSOVA!

Prishtinė, 24 gusht 2006 - Dje, pėrsėri nė Kosovė, u pėrsėritėn veprimet e turpshme tė SHPK-sė duke arrestuar e rrahur veprimtarėt e Lėvizjes Vetėvendosje!. Kėta tė fundit ishin nė detyrėn e vetė duke punuar pėr ndaljen e fatkeqėsive qė po i pėrgatiten Kosovės.

LPK i konsideron kėto arrestime tė padrejta, ndėrsa rrahjet akte brutale tė kundėrligjshme qė krijojnė njė imazh tė turpshėm pėr vendin dhe kėrkon ndėrprerjen e menjėhershėm tė paraburgimit dhe tė procedurave gjyqėsore absurde.

Fatkeqėsisht vendi vazhdon tė ketė arrestime, procese politike gjyqėsore, tė burgosur politikė. Ka nga veprimtarėt e Vetėvendosjes! qė kėsaj radhe burgosen pėr tė katėrmbėdhjetėn herė. Marrė sė  bashku dėnimet dhe maltretimet janė me kohėzgjatje qė tashmė nuk mund tė quhet e shkurtėr. Dhe njė vend qė ka tė burgosur politikė nuk ėshtė i lirė dhe demokratik. Ky ėshtė standard universal. Dhe fatkeqėsisht vendi ynė ėshtė i tillė, pa liri dhe pa demokraci. Varfėria e skajshme, papunėsia, paperspektiva, stagnimi nė zhvillim tashmė po shoqėrohen nga paligjshmėria, arbitrariteti dhe politika e bazuar nė forcė e dhunė.

Kryetari i LPK-sė

Emrush Xhemajli

 

ZIKPRESS

Vlerėsime pėr emėrimin e Joakim Rycker pėr shef tė ri tė UNMIK-ut


LPK: PSSP duhet tė ishte nga Shqipėria

Prishtinė, 14 gusht 2006 - Zyrtarė tė institucioneve tė Kosovės dhe tė subjekteve politike vlerėsojnė, kryesisht, se emėrimi i Joakim Rycker-it pėr shef tė ri tė UNMIK-ut, nga sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, ėshtė i qėlluar, duke pasur parasysh punėn qė ka bėrė deri mė tash si udhėheqės i Shtyllės IV tė UNMIK-ut dhe nė zhbllokimin e procesit tė privatizimit. Ata, gjithashtu kanė thėnė se Rycker do tė jetė edhe PSSP-ja i fundit qė do tė jetė nė krye tė UNMIK-ut, si mision administrues nė Kosovė edhe pse kjo, siē janė shprehur ata, nuk varet nga kosovarėt.
Por, mendim krejt ndryshe nga institucionet dhe subjektet tjera politike kanė zyrtarėt e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK).
Demir Reshiti, sekretar i LPK-sė pėr marrėdhėnie me publikun, ka thėnė se mė mirė do tė ishte sikur tė mos emėrohej fare kryeadministrator dhe misioni i UNMIK-ut nė Kosovė tė pėrmbyllej, sepse me punėn e tij, pėr kėto shtatė vjet, vetėm sa e ka ngulfatur ecjen e Kosovės pėrpara. “Nėse patjetėr nevojitet njė kryeadministrator, atėherė nė kėtė fazė, kur pritet tė pėrcaktohet statusi i Kosovės, do tė ishte mirė qė ky tė ishte nga Shqipėria, si njė nga vendet anėtare tė OKB-sė”, ėshtė shprehur Reshiti pėr gazetėn “Epoka e re”.
Ai, ndėrkaq, ka pohuar se, ndoshta e vetmja anė pozitive ėshtė qė Rycker vjen nė kėtė post pas njė periudhe qėndrimi nė Kosovė si shef i Shtyllės IV dhe, tė paktėn e njeh Kosovėn. “Kur qe vendosur nė krye tė Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Rycker pati premtuar se shumė shpejt do tė kemi zhvillim ekonomik nė Kosovė. Mirėpo, pėrkundrazi, patėm ngecje dhe thellim tė krizės ekonomike. Urojmė qė kėsaj radhe tė ndodhė e kundėrta”, ka thėnė Reshiti i LPK-sė./EPOKA E RE

 

| kthehu |

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

27 korrik 2006

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

 

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......