Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

       

Xhemajli bisedon me ministrin Selmanaj pėr ligjin pėr tė drejtat e pjesėtarėve tė UĒK-sė...

Prishtinė, 31 gusht 2005

Kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli ėshtė takuar tė mėrkurėn me ministrin e punės dhe mirėqenies sociale Ibrahim Selmanajn me tė cilin ka biseduar pėr ligjin pėr tė drejtat e pjesėtarėve tė UĒK-sė, familjeve tė dėshmorėve dhe viktimave civile tė luftės.

LPK-ja ėshtė angazhuar pėr njė qasje mė serioze nga tė gjithė faktorėt nė mėnyrė qė ligji i tillė tė miratohet sa mė parė, sepse vonesa e miratimit tė tij po i dėmton pikėrisht kategoritė mė tė rrezikuara, siē janė pjesėtarėt e UĒK-sė dhe familjet e dėshmorėve.

Ministri Selmanaj i ka konfirmuar edhe njė herė z.Xhemajli se qeveria e ka kryer punėn e vetė dhe tani u mbetet deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės qė tė punojnė dhe tė miratohet ai.


Anna Sophy, shefe e Zyrės Suedeze nė Prishtinė

Kryetari  Xhemajli priti shefen e Zyrės Suedeze  

Prishtinė, 31 gusht 2005

Shefja e Zyrės Suedeze Anna Sophy e shoqėruar nga diplomati  Fredrik Ahliny ka vizituar tė mėrkurėn Lėvizjen Popullore tė Kosovės, ku ėshtė pritur nga kryetari Emrush Xhemajli.

Nė takimin qė kishte karakter njohės shefja e Zyrės Suedeze u interesua pėr pikėpamjet e LPK-sė pėr statusin final tė Kosovės, pėr decentralizimin, pėr lėvizjen Vetėvendosja.

Kryetari Xhemajli pasi i ka uruar mirėseardhje dhe sukses nė detyrėn e re diplomates suedeze i ka thėnė se qėndrimi i LPK-sė pėr statusin e Kosovės shkon pėrtej pavarėsisė sė saj. LPK-ja ka dal dhe mbėshtet krijimin e Unionit Shqipėri-Kosovė.

Ndėrkaq sa i pėrket projektit pėr reformimin e pushtetit lokal LPK-ja ėshtė shprehur qartė: decentralizimi mbi baza etnike do tė thotė krijim i komunave politike!

Duke u pėrgjigjur nė interesimin e Shefes sė Zyrės Suedeze pėr mendimin e LPK-sė pėr lėvizjen Vetėvendosja, z. Xhemajli tha se LPK-ja i konsideron tė drejta veprimtaritė qė i bėnė kjo lėvizje. Pėr mė tepėr vet pėrfaqėsuesit e OKB-sė duhej tė njoftojnė popullin e Kosovės me tė drejtėn e tij pėr vetėvendosje. Pa ndonjė kompensim nga OKB-ja kjo lėvizje ėshtė duke shpėrndarė materiale tė ndryshme tė OKB-sė qė flasin pėr dekolonizimin dhe vetėvendosjen.


         

Kryetari i LPK-sė i uron fitoren nė zgjedhjet 2005 kryetarit PDSH-sė, Dr. Salih Berisha

Prishtinė, mė 29 gusht 2005

I nderuari kryetar,

Nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės ju  pėrshėndes dhe ju uroj fitoren nė zgjedhjet 2005 pėr Kuvendin e Shqipėrisė.

Me kėtė rast pėrshėndesim gjithė procesin zgjedhor dhe transferimin demokratik tė pushtetit nga njėra te tjetra forcė politike fituese.

Me respekt,

Kryetari i LPK-sė

Emrush Xhemajli


           

PRONONCIM I LPK-sė PĖR AKTET E DJESHME KRIMINALE

Kėrkojmė hetime intensive dhe tė paanshme

Prishtinė, mė 29 gusht 2005

Lėvizja Popullore e Kosovės dėnon aktet e djeshme tė dhunės nė tė cilat pėsuan qytetarė tė komunitetit serbė. LPK kėrkon nga pėrgjegjėsit pėr siguri qė tė bėjnė hetime intensive dhe tė paanshme qė sa mė parė tė gjenden fajtorėt.

LPK-ja i konsideron qėllimkėqija, me prapavijė politike tė errėt kundėr Kosovės, tė gjitha paraqitjet qė paragjykojnė motivet dhe pėrkatėsinė etnike tė autorėve tė kėtyre krimeve.

Kryetari i LPK-sė

Emrush Xhemajli


         

LPK pėrkrah aktivitetet e lėvizjes Vetėvendosja

Prishtinė, 25 gusht 2005

Mė 25 gusht u mbajt mbledhja e radhės e Kryesisė sė LPK-sė tė cilėn e kryesoi Emrush Xhemajli, kryetar. Nė kėtė mbledhje u analizuan zhvillimet politike aktuale dhe u morėn qėndrime lidhur me to. Pėr LPK-nė situata nė Kosovė ėshtė e paqėndrueshme. Ēdo vonesė apo shtyrje nė zyrtarizimin e shtetit tė Kosovės tėrheq me vete rreziqe tė mėdha.

Nė mbledhje u dhanė orientime lidhur me qėndrimin e LPK-sė pėr punėn 100 ditore tė Qeverisė Kosumi, tė cilat do tė bėhen publike ditėn e debatit tė kėsaj ēėshtjeje nė Kuvendin e Kosovės.

Kryesia ka vlerėsua edhe veprimtarinė e lėvizjes Vetėvendosja. LPK-ja pėrkrah aktivitetet e lėvizjes jashtėparlamentare “Vetėvendosja” pasi ato pėrputhen me synimet programore tė LPK-sė pėr krijimin e Unionit Shqipėri – Kosovė.

Kryesia ka vlerėsuar lartė shkallėn e demokratizimit nė Shqipėri tė demonstruar nė procesin zgjedhor tė sivjetmė. LPK pėrkrah vullnetin e zgjedhėsve tė shprehur nė zgjedhjet e korrik-gushtit 2005 nė Shqipėri, ndėrsa i uron fituesit nė kėto zgjedhje Partinė Demokratike.

Zyra pėr shtyp dhe informacion e LPK-sė

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

........