Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

KP "Afrim Zhitia"

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

KONFERENCĖ SHTYPI E KRYETARIT TĖ LPK-SĖ, EMRUSH XHEMAJLI, LIDHUR ME TAKIMIN E 30 GUSHTIT NĖ VJENĖ

Bisedat e iniciativat shtesė - presion shtesė kundėr Kosovės

Lėvizja Popullore e Kosovės, kėrkon qė tė pezullohet pjesėmarrja nė bisedimet shtesė deri sa tė jepen garanci se do tė ndėrpriten presionet mbi delegacionin e Kosovės dhe Kosovėn nė pėrgjithėsi, ka thėnė sot nė konferencė pėr shtyp kryetari i LPK-sė, z.Emrush Xhemajli, anėtar i Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar dhe Integrim Euro-Atlantik, nė Kuvendin e Kosovės

Prishtinė, 30 gusht 2007
Sot, nė Vjenė, vazhdojnė bisedimet shtesė lidhur me statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Karakteristikė e bisedimeve shtesė ėshtė animi nė favor tė agresorit. Tani duket qartė kahja e njėanshme e bisedimeve nė dėm tė Kosovės dhe nė dobi tė Serbisė. Ato u thirrėn me kėrkesėn e Serbisė dhe mbėshtetjen e Rusisė. Serbia deri mė tash nuk e ka bėrė asnjė kompromis dhe vazhdon me tezėn e Millosheviqit pėr panegociueshmėrinė e sovranitetit serb mbi Kosovėn. Kosova jo vetėm po pengohet tė marrė hapat e vetė tė natyrshėm, por kundėr saj po ushtrohet presion i madh qė tė heq dorė nga pavarėsia dhe tėrėsia territoriale. Pas kompromisit tė jashtėzakonshėm qė bėri Kosova, qė ėshtė e shprehur nė pakon e Ahthisarit, tani kėrkohet kompromis tjetėr. Serbisė nuk i kėrkohet asgjė. Asaj i njihet e drejta qė tė bllokojė Kosovėn dhe tė ndalė zhvillimin e saj.
Lėvizja Popullore e Kosovės i kundėrshton idetė e vjetra qė duan tė paraqiten si tė reja e kreative pėr ndarjen e Kosovės. Bisedat shtesė, iniciativat shtesė, nė fakt, janė presion shtesė kundėr Kosovės, barrė e rėndė shtesė kundėr Kosovės.
Bisedimet asnjėherė nuk kanė pasur kuptim dhe rezultat pozitiv pėr Kosovėn, por tani kanė filluar tė duken edhe dėmet nga to. Andaj ne kėrkojmė qė tė pezullohet pjesėmarrja nė bisedimet shtesė deri sa tė jepen garanci se do tė ndėrpriten presionet mbi delegacionin e Kosovės dhe Kosovėn nė pėrgjithėsi.
Neve, si LPK, na vjen shumė keq qė delegacioni i Kosovės nuk ia ka vėnė nė pah treshes ndėrkombėtare humbjet e pakompensueshme qė ėshtė duke pėsuar Kosova me kėto bisedime shtesė nė tė gjitha fushat e jetės. Gjithashtu nuk ėshtė duke e shtruar ēėshtjen e kompensimit tė kėtyre humbjeve nga vendet qė e kanė bllokuar zhvillimin e Kosovės. Ndėrkaq ka lėnė anash pa pėrmendur as dėmet e luftės qė Serbia ia ka bėrė Kosovės. Ne e dimė se, sikurse deri mė tash edhe nė tė ardhmen, Kosova dhe Serbia kurrė nuk mund tė merren vesh pėr shkak tė pretendimeve agresive tė Serbisė, andaj edhe bisedimet shtesė janė tė destinuara tė dėshtojnė.

 
 

 
 

Takim i Kryesisė sė LPK-sė me Degėn jashtė vendit

Kuvendi i Kosovės tė shpallė pavarėsinė


Prishtinė, 1 gusht 2007
Kryesia e LPK-sė, nėn drejtimin e kryetarit Emrush Xhemajlit, ka mbajtur sot njė takim tė pėrbashkėt me Degėn e saj jashtė vendit. Nė kėtė takim janė zhvilluar konsultime pėr situatėn nė Kosovė e viset shqiptare dhe pėr hapat qė duhet tė ndėrmarrė LPK-ja.
LPK ka konstatuar me kėtė rast se Kosova po kalon fazėn mė kritike nė historinė e saj pas luftės ēlirimtare tė zhvilluar nga UĒK-ja. KS i OKB-sė nuk arriti tė miratojė rezolutėn pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, nė bazė tė propozimit tė tė dėrguarit tė saj special.
Dėshtimi i Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė e ka kthyer prapa procesin e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės. Ky dėshtim e ka dobėsuar klasėn politike, ndėrsa popullatėn e Kosovės e ka lodhur dhe demoralizuar sė tepėrmi.
LPK ka vendosur qė tė ndėrmarrė hapa konkret qė do tė zhbllokonin situatėn e krijuar.
LPK ka hartuar njė strategji tė veprimit aktiv nė mbėshtetje tė aleatėve tė Kosovės, SHBA, BE, NATO dhe aleatėve nė OKB. Ndėrkohė do tė ngrisė zėrin ndaj kundėrshtarėve tė pavarėsisė sė Kosovės.
Pėr LPK opsioni minimal pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės vazhdon tė mbetėt pavarėsia e Kosovės. Me opsionet, si ajo e ndarjes sė Kosovės apo tė tjera, tė propozuara nga kushdoqoftė, faktori ndėrkombėtar as qė duhet tė merret, sepse kėto jo vetėm qė janė tė papranueshme po do tė kundėrshtohen ashpėr.
LPK angazhohet qė Kuvendi i Kosovės tė shpallė pavarėsinė, ky ėshtė detyrim qė duhet tė kryejnė deputetėt e kėsaj legjislature.
 

Deputeti Emrush Xhemajli priti pėrfaqėsuesit e Gurpit Vullnetar Fėmijėt pėr Fėmijė „Jetė Hasani“

Po punojmė pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr ju

 

Prishtinė, gusht 2007

Ditė mė parė, (31 korrik 2007), nė zyrėn e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės nė Prishtinė, z.Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė dhe deputet, priti nė njė takim Grupin vullnetar pėr tė drejtat e njeriut Fėmijėt pėr Fėmijė “Jetė Hasani”, organizatė joqeveritare nga Shtimja.

Delegacioni i GV “Jetė Hasani” udhėhiqej nga Avdullah Hasani, kryetar dhe delegat nė Asamblenė Shtetėrore tė Fėmijėve, Besink Beqa, Erėza Rexhepi, Eronė Tėrshani, Edon Rexhepi etj. Ata morėn shpjegime nga deputeti Emrush Xhemajli lidhur me pėrbėrjen, mėnyrėn e funksionimit tė Kuvendit tė Kosovės, dhe pėrpjekjet pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr gjeneratat e reja.

Grupi Vullnetar “Jetė Hasani” u interesuan edhe pėr rrugėn e gjatė qė ka kaluar Lėvizja Popullore e Kosovės nė kohėn e okupimit dhe gjatė kėtyre 8 viteve.
 

Vendoset gurthemeli i obeliskut tė dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia

 
Tė shtunėn, mė 11 gusht, nė fshatin Llugė tė Besianės ėshtė vėnė gurthemelimi i obeliskut kushtuar dėshmorit tė kombit, Afrim Zhitia, udhėheqės i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, i cili bashkė me shokun e tij Fahri Fazliu, mė 2 Nėntor 1989, nė lagjen Bregu i Diellit nė Prishtinė, ranė heroikisht me armė nė dorė nė njė betejė tė pabarabartė me forcat speciale policore.
 


Nė ceremoninė e vėnies sė gurthemelit, tė organizuar nga klubi politik "Afrim Zhitia", kanė marrė pjesė udhėheqės politikė e shokė tė Afrimit, familjarė tė dėshmorėve, ish-udhėheqės ushtarakė tė UĒK-sė nė Kosovė e Maqedoni, pjesėtarė tė TMK-sė, tė mediave, e pjesėmarrės tė tjerė.

Fjalė rasti kanė mbajtur ish-udhėheqėsit e LPK-sė, Fazli Veliu e Ali Ahmeti, sekretari i pėrgjithshėm i LPK-sė, Gafurr Elshani, ish-komandanti i UĒK-sė pėr Llap, Rrustem Mustafa, ish-kryeministrat e Kosovės, Bajram Kosumi e Bajram Rexhepi, kryetarėt e komunave tė Besianės, Malishevės, Dibrės e Gostivarit, botuesi i tė pėrditshmės "Epoka e re", Muhamet Mavraj…

Tė gjithė folėsit e kanė ēmuar larė veprėn e dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia. Ata kanė thėnė se Afrim Zhitia ishte pararendės i UĒK-sė dhe janė zotuar se do tė luftojnė deri nė realizimin e idealit tė Afrim dhe tė dėshmorėve tė tjerė.

 

 

 

 

 

Gurthemelin e obeliskut qė do tė ngritėt nė vendlindjen e dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia, e kanė vėnė Osman Zhitia, babai i dėshmorit, shokėt e bashkėveprimtarėt e Afrimit, si dhe ish-udhėheqės e udhėheqės aktualė tė politikės shqiptare nė Kosovė e Maqedoni.

 

Konferencė shtypi e kryetarit tė LPK-sė dhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli

LPK: Nėse Kosova duhet tė jetė bashkė me dikė, atėherė natyrshėm duhet tė jetė me Shqipėrinė

Propozimi, si ai pėr Konfederatėn Serbi-Kosovė, jo vetėm qė nuk ėshtė realist dhe i ekuilibruar por e ēon rajonin drejt krizės sė sigurt me pėrmasa tė mėdha

 

Prishtinė, 3 gusht 2007

Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, z.Emrush Xhemajli, deputet nė Kuvendin e Kosovės, nė fillim tė konferencės pėr shtyp u ka thėnė gazetarėve se ju kemi ftuar qė pėrmes jush tė njoftojmė opinionin e brendshėm dhe tė jashtėm se LPK nuk ėshtė dakord me pazarllėqet qė po bėhen nė kurriz tė Kosovės. Dėshtimi i Kėshillit tė Sigurimit pėr tė nxjerrė rezolutė pėr Kosovėn, si pasojė e kundėrshtimit tė Rusisė me kėrkesėn e Serbisė, pėr ne ėshtė lajm shumė i hidhur. Pas kėsaj ngjarje tė hidhur kundėrshtarėve tė Kosovės iu ėshtė dhėnė rasti qė tė dalin me projekte tė lloj-llojshme, larg realiteteve nė Kosovė, pėr tė ruajtur sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn. Njėri nga kėto propozime, qė u njoftua sė fundi, ishte Konfederata Serbi-Kosovė, i cili jo vetėm nuk ėshtė realist dhe i ekuilibruar por e ēon rajonin drejt krizės sė sigurt me pėrmasa tė mėdha. Dhe mbi tė gjitha ky propozim ėshtė i natyrės paradoksale qė nuk len guri pa lėvizur pėr tė mos njohur gjendjen nė terren. Dhe gjendja demografike nė terren dihet ēfarė ėshtė: 90 pėr qind shqiptarė dhe rreth 4 % serbė. LPK ka bindjen se nėse duhet Kosova tė jetė bashkė me dikė, atėherė Kosova natyrshėm do tė ishte bashkė me Shqipėrinė.

Nė vazhdim z.Xhemajli ka thėnė se duam t’i rikujtojmė opinionit se Lėvizja Popullore e Kosovės nė vitin 2002 ka hartuar projektin pėr krijimin e Unionit Shqipėri Kosovė nė pajtim me gjendjen nė terren dhe nė pajtim me gjithė filozofinė dhe praktikėn e integrimeve euro-atlantike. Dy vendet e pavarura, Kosova dhe Shqipėria me vullnetin e tyre tė lirė do tė formonin ata resorė tė pėrbashkėt qeveritarė. Pėr kėtė me kohė ėshtė informuar z. Havier Solana, Komisioner pėr marrėdhėnie me jashtė dhe siguri i BE-sė, Parlamenti Evropian, diplomatė tė shumtė dhe opinioni i gjerė.

Kėtė e kemi kėrkuar nė dhjetor 2002 nė kohėn kur edhe emri Jugosllavi ėshtė shlyer nga harta, pjesė e sė cilės ka qenė Kosova. Gjatė vitit 2003, kemi grumbulluar 46.000 nėnshkrime tė qytetarėve tė Kosovės, 6000 mė tepėr se sa qė i ka kėrkuar Kuvendi i Kosovės. Kėto nėnshkrime ia kemi deponuar Kuvendit tė Kosovės gjatė vitit 2003. Ato kanė qenė dhe janė tė mjaftueshme pėr procedim nė Kuvendin e Kosovės. Pasi Kryesia nuk ka dashur qė ta vejė nė rend dite nė seancė plenare shqyrtimin e propozimit tė kėtij peticioni pėr krijimin e Unionit Shqipėri Kosovė, LPK ėshtė ankuar pėrmes deputetit tė vetė nė Komisionin pėr Legjislacion dhe Kornizė Kushtetuese. Komisioni nė fjalė, tė cilin e kryeson z. Hydajet Hyseni dhe ku ka marrė pjesė dhe ka votuar pėr procedim edhe z. Kolė Berisha, atėherė anėtar i kėtij komisioni, e ka konsideruar tė ligjshėm kėtė peticion dhe pėrsėri i ėshtė rikthyer Kryesisė pėr ta proceduar nė Seancė Plenare. Kryesia e Kuvendit tė Kosovės me arsyetimin e njohur ndėr dekada, se mos po na hidhėrohen serbėt, e ka hequr, e ka ndalur qė tė dalė pėr diskutim dhe votim nė Kuvendin e Kosovės, sikurse jo njėherė, plotėsisht nė kundėrshtim me dokumentet nė bazė tė tė cilave funksionon Kuvendi i Kosovės.

I thash tė gjitha kėto nė mėnyrė qė tė dihet ku ka mbetur proceduara pėr projektin e krijimit tė Unionin Shqipėri Kosovė. Ēdo projekt i ri, nga ai qė ėshtė proceduar nė Kėshillin e Sigurimit deri mė tani, duhet tė dihet se nė Kuvendin e Kosovės ka mbetur dhe do tė fillojė me shqyrtimin e projektit pėr krijimin e Unionit Shqipėri Kosovė, projekt i cili me tė vėrtetė siguron paqe tė qėndrueshme afatgjate dhe zhvillim nė Kosovė, por edhe nė rajon, ka konstatuar z.Xhemajli.

A po i hakmerret Kosovės refuzimi i Kryesisė sė Kuvendit qė tė trajtojė njė propozim tė arsyeshėm tė qytetarėve tė Kosovės? Pėr LPK-nė, PO.

 

 


Veprimtaria e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

29 shtator 2007
Deputeti i LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, lidhur me projektligjin pėr simbolet shtetėrore tė Kosovės

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės lidhur me procesin politik nė Kosovė

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me debatin pėr Mitrovicėn

28 qershor 2007
Diskutimi i Emrush Xhemajlit, deputet i LPK-sė, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me debatin pėr rininė

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006
Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

16 mars 2006
Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės
Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

15 dhjetor 2005
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

24 qershor 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

19 maj 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

28 janar 2005
Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

26 janar 2005
Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005
... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės
.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

22 dhjetor 2004
Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

3 dhjetor 2004
Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova