Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 
Shkruan: Abaz Pllana
26 shkurt 2007


Tė hėnėn, mė 26 shkurt 2007, instanca mė e lartė e Drejtėsisė e Kombeve tė Bashkuara, Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, gjykoi se Serbia nuk ka ushtruar gjenocid nė Bosnjė dhe Hercegitit 1992-1995. Ky vendim i papritur ėshtė pėrfundimtar dhe nuk e jep mundėsinė e shtrimit tė ankesės. Kryetarja e kėsaj gjykate Roselinė Higgins tha se “Serbia nuk ka kryer gjenocid”.

Serbia, kjo shkaktare e drejtpėrdrejtė e vrasjes tė mbi 250 mijė njerėzve dhe tė mbi njė milionė tė shpėrngulurish vetėm nė Bosnjė e Hercegovinė, u lirua nga barra e kėtij gjenocidi tė paparė nė fundin e shekullit XX. Vrasja e 8 mijė qytetarėve tė Srebrenicės nė vetėm dy ditė nuk qenka gjenocid!!!

Drejtėsia Ndėrkombėtare jo qė harroi por nuk deshi tė thotė tė vėrtetėn se Serbia ushtroi gjenocid nė Bosnjė, duke pėrfunduar edhe mundėsinė qė pėr gjenocid tė mos flitet as nė trojet tjera tė pėrgjakura tė ish-Jugosllavisė, si nė Kosovė dhe Kroaci. /mė shumė

 

Nė trevjetorin e ndarjes fizike nga Ai

Zbulohet lapidari kushtuar veprimtarit Rexhep Halimi


Ferizaj, 24 shkurt 2007 - Nė varrezat e qytetit tė Ferizajt, nė trevjetorin e ndarjes fizike nga Ai, ėshtė zbuluar sot lapidari kushtuar veprimtarit tė orėve tė para tė LPK-sė dhe UĒK-sė Rexhep Halimi.
Lapidarin e ngritur mbi varrin e atdhetarit Rexhep Halimi, me mblemat e LPK-sė dhe UĒK-sė, pėr tė cilat dha kontribut tė paēmueshėm deri nė frymėn e fundit, e zbuluan Osman Zhitia, babai i dėshmorit tė kombit Afrim Zhitia, Gafurr Elshani, sekretar i pėrgjithshėm i LPK-sė dhe bashkėveprimtar i Rexhep Halimit, Rexhep Berisha, babai i dėshmorit tė kombit Nuhi Berisha, Shaip Zeka, vėllai i dėshmorit tė kombit Kadri Zeka dhe Emin Palushi, veprimtar.

Fillimisht Emrush Xhemajli kryetar i LPK-sė dhe bashkėveprimtar i Rexhep Halimit ka bėrė nderime dhe ka vendosur lule pranė lapidarit. Kurora me lule kanė vendosur edhe shumė tė tjerė, duke shprehur respekt tė lartė pėr veprėn e atdhetarit Rexhep Halimi.

Pas zbulimit tė lapidarit kushtuar veprimtarit Rexhep Halimi, nė Shtėpinė e Kulturės “Hivzi Sylejmani” nė Ferizaj, ėshtė mbajtur akademi pėrkujtimore, ku bashkėveprimtarėt e Rexhep Halimit kanė folur pėr jetėn dhe veprėn e Tij.
Kryetari i Kėshillit tė Rrethit tė LPK-sė pėr Ferizaj, Remzi Hasani, u ka urua mirėseardhje tė pranishmėve.

Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Emrush Xhemajli, ka folur pėr jetėn dhe veprėn e bashkėveprimtarit Rexhep Halimit.

Anėtari i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, Xhavit Haliti, e ka pėrshėndetur tubimin nė emėr tė gjithė deputetėve tė Kuvendit.

Anėtari i Kryesisė sė LPK-sė, Durmish Gashi ka lexuar letrėn pėrshėndetėse qė e kishte dėrguar ish-udhėheqėsi i LPK-sė, Fazli Veliu.

 

Nė emėr tė familjes tė pranishmėve u ėshtė drejtuar Ramadan Halimi, vėllai i Rexhep Halimit, i cili ka falenderuar tė pranishmit pėr pjesėmarrje.

Akademia ėshtė shoqėruar edhe me kėngė korale, ndėrsa nė fund janė dhėnė pjesė nga filmi ku pasqyrohen disa nga demonstrat, tė cilat i kishte organizuar edhe veprimtari Rexhep Halimi.

/mė shumė

 
 

 

Tė ndiqet shembulli  i diplomatit dhe ambasadorit legjendar Willam Woker

Prishtinė, 22 shkurt 2007 - Klubi Politik “Afrim Zhitia” nė mbledhjen e mbajtur mė 22.02.2007 nė Prishtinė, ka diskutuar  ndėr tė tjera edhe pėr rastin e vazhdimit tė  mbajtjes nė burg tė liderit  tė  Vetėvendosjes - Albin Kurti. Prandaj pėr opinionin publik vendorė e ndėrkombėtarė  nė Kosovė lėshon kėtė:

A   P   E   L

Po bėhen 13 ditė qėkur ėshtė arrestuar dhe ėshtė burgosur lideri i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!,  dhe nga kjo kohė e deri mė sot nė popull ėshtė krijuar njė pakėnaqėsi mjaft e madhe lidhur me mbajtjen nė burg, por nė tė njėjtėn kohė ėshtė edhe njė hutim tek anėtarėsia e gjerė e partive politike tė pėrfaqėsuara nė Grupin Negociator,qė ka tendencė tė kalojė hapur nė anėn e liderit gjithnjė e mė popullor Albin Kurti.

Klubi Politik ”Afrim Zhitia” e pėrshėndet diplomatin dhe ambasadorin legjendar,  amerikanin e madh proshqiptar, pėrfaqėsuesin eminent tė drejtėsisė sė prerė z.Wiliam Voker, pėr vizitėn historike qė ia ka bėrė liderit tė VETĖVENDOSJĖS Albin Kurtit nė burgun e Pejės.

Klubi Politik “Afrim Zhitia” kėrkon nga Presidenti Sejdiu, nga Kryeministri Ēeku, nga Kryeadministratori Ryker, por edhe nga Ombudspersoni e figura tė tjera relevante, qė tė ndjekin shembullin e ambasadorit Voker, qė edhe kėta ta vizitojnė liderin Kurti, derisa tė japin urdhėr pėr ta liruar nga mbajtja e padrejtė nė burg.

Klubi Politik ”Afrim Zhitia” jo vetėm kėrkon lirimin e Albin Kurtit dhe kthimin e tij te familja dhe te Lėvizja VETĖVENDOSJE!, por njėkohėsisht kėrkon nga organet e drejtėsisė nė Kosovė qė tė merren jo vetėm me VETĖVENDOSJEN, por edhe me tejkalimet e autorizimeve tė policisė dhe jo vetėm nė demonstratėn e 10 shkurtit.

Klubi Politik “Afrim Zhitia” kėrkon nga Oda e Avokatėve tė Kosovės, qė tė ngritet dhe ta thotė fjalėn e saj nė mbrojtje tė liderit tė VETĖVENDOSJES sot dhe liderit tė ardhshėm tė Kosovės nesėr z. Albin Kurti, por edhe tė prononcohet pėr organet e drejtėsisė nė Kosovė.

Klubi Politik “Afrim Zhitia” e pėrshėndet gazetėn ditore “Epoka e Re” pėr punėn e saj tė madhe qė po e bėn nė mbrojtje tė lirisė dhe tė drejtave tė njeriut, e nė veēanti tė drejtėn e angazhimit nė mbrojtje tė paekuivoke tė tė drejtave tė popullit shqiptar dhe aspiratės shekullore pėr VETĖVENDOSJE tė Kosovės.

Klubi Politik “Afrim Zhitia” do tė vazhdojė tė mbrojė gjithēka qė ėshtė nė mbrojtje tė interesave dhe aspiratave politike e kombėtare tė popullit shqiptar jo vetėm nė Kosovė.

Klubi Politik “AFRIM ZHITIA”

Argjend Zejnaj, sekretar i pėrgjithshėm

 
 

Koha Ditore

25 vjet nga themelimi i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

NĖNA E ĒLIRIMTARĖVE

Gafurr Elshani: LPK-ja ishte baza prej nga lindėn tri ushtritė ēlirimtare shqiptare: UĒK-ja e Kosovės, UĒPMB-ja e Preshevės dhe UĒK-ja e shqiptarėve tė Maqedonisė.

Hydajet Hyseni: LPK-ja ka grumbulluar nė gjirin e saj atdhetarė nga mė tė devotshmit, mė konsekuentėt..

Xhavit Haliti: LPK ka bartur mbi supe organizimin e rezistencės popullore nė Kosovė, organizimin e diasporės nė Evropė kryesisht dhe pėrpjekjet e mėdha dhe tė pėrhershme pėr ta ēliruar Kosovėn.
/ mė shumė

 
 LPK shėnoi 25 vjetorin e themelimit


Do tė ecim drejt...

Prishtinė, 17 shkurt 2007

Subjekti mė i vjetėr politik, Lėvizja Popullore e Kosovės, ka shėnuar sot 25 vjetorin e themelimit.
Nė emėr tė LPK-sė, tė pranishmėve nė sallen e kongreseve nė Hotel Grand Prishtina, aktivistė tė dalluar, luftėtarė e komandantė tė UĒK-sė, profesorė tė nderuar universiteti dhe mysafirėve tjerė tė ftuar, mirėseardhje u ka uruar kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli.

Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli

Ish kryetari i LPK-sė, Fazli Veliu

Nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, kam nderin e madh qė t’ju pėrshėndes tė gjithėve. Me kėtė rast, ju falėnderojė pėr kohėn qė keni ndarė pėr tė marrė pjesė nė kėtė shėnim tė pėrvjetorit tė 25 tė themelimit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės.

Lėvizja Popullore e Kosovės filloi tė marrė formė menjėherė pas demonstratave gjithėpopullore tė vitit 1981. LPK lindi nė kohėn kur organizimi ishte i ndaluar, fjala e lirė e ndjekur, madje edhe shtypi i lirė paraqiste vepėr penale. Bashkimin, qė sot quhet LPK, nė praktikė e patėn arritur Jusuf Gėrvalla, Kadri Zeka, Bardhosh Gėrvalla me shokė, ndėrkaq ajo mori formėn e parė organizative mė 17 shkurt 1982, vetėm njė muaj pasi ata ranė nė altarin e lirisė. Sot, mbushen plot njė ēerek shekulli nga ajo ditė.

Andaj, nė mėnyrė tė veēantė, pėrshėndesim gjeneratėn e parė tė LPK-sė, qė ende ėshtė gjallė dhe qė morėn pjesė nė dizajnimin e formimin e saj.

Ka kaluar njė ēerek shekulli dhe kanė ndodhur ndryshime tė mėdha nė Kosovė. Qindra veprimtarė tė LPK-sė ranė dėshmorė nė rrugėn e gjatė. Ne, pėrjetė, do tė pėrkulemi me respekt pėr veprėn e tyre.

Rruga ka qenė e gjatė dhe vėshtirėsitė e shumta. Ndonjėherė edhe moskuptimet e jashtėzakonshme. Ndėrkohė, sipas tė drejtės dhe vullnetit tė tyre tė lirė, njė pjesė e ish-veprimtarėve tė LPK-sė nuk merren me politikė apo janė pėrcaktuar pėr vija tjera politike nga ajo e LPK-sė.

LPK e vlerėson lartė punėn qė ka bėrė pėr Kosovėn, nė radhėt e LPK-sė, ēdo veprimtar i saj. Shėnimin e pėrvjetorit tė 25 e kemi menduar edhe si njė vendtakim tė kėtyre gjeneratave, pėr tė kujtuar njė epokė tė tėrė dhe ngritjes sė dollisė pėr atė qė kemi bėrė sė bashku.

Nė mėnyrė tė veēantė pėrshėndes veprimtarėt e sotėm tė LPK-sė, duke i ftuar qė tė ecim sė bashku nė rrugėn e veprave tė mira tė gjeneratave tė deritashme tė LPK-sė, pėr njė tė ardhme tė ndritur tė popullit dhe vendit tonė.

Kur u mbajt 10 vjetori i formimit tė LPK-sė nė Kosovė qe bėrė njė artikull nė media nė tė cilin thuhej se ky ėshtė shėnimi i parė dhe i fundit i ditėlindjes sė LPK-sė. Nė fakt, LPK pikėrisht atėherė bėnte punėn mė tė madhe qė kishte bėrė ndonjėherė. Nga atėherė, pastaj u mbajt, nė prag tė daljes publike tė UĒK-sė mė 1997, 15 vjetori i themelimit. Nė vitin 2002 u mbajt 20 vjetori. Sot, po shėnojmė 25 vjetorin e formimit dhe do tė ecim mė tej.

Sekreti i kontinuitetit nė veprim dhe i jetėgjatėsisė sė LPK-sė gjendet te dashuria pėr lirinė, te artikulimi i kėrkesave legjitime tė popullit tonė, te ecja bashkė me rininė, duke mos e ndarė fjalėn nga veprat dhe, nė momente tė vėshtira, duke marrė vendime tė drejta, shpesh tė kushtueshme pėr jetėn e brendshme tė LPK-sė.

Jemi shumė tė vetėdijshėm se Kosovėn e presin transformime tė mėdha. Nė kėtė rrugė na pret puna tė gjithėve. Dhe punėn qė kėrkohet do ta bėjmė. Nė kėtė drejtim sot, krahasuar me tė kaluarėn jemi mė shumė, jemi mė me shumė miq, dhe do tė ecim nė drejtimin e duhur drejt caqeve qė synojmė.

Ndėrkaq, Fazli Veliu, ish kryetar i LPK-sė, ka folur pėr historikun e LPK-sė.

Mė pas pėr tė pranishmit ėshtė shtruar koktej.

Gjenerata tė ndryshme...

 

Konferencė shtypi e kryetarit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli

Kėrkojmė lirimin e Albin Kurtit dhe dorėheqjen e komisionerve tė policisė, Stephen Kurtis e Sheremet Ahmeti

Prishtinė, 14 shkurt 2007

Kryetari i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, Emrush Xhemajli deputet nė Kuvendin e Kosovės ka mbajtur sot konferencė shtypi. Xhemjli ka prezantuar para gazetarėve pikėpamjet e LPK-sė pėr situatėn e krijuar dhe zgjidhjen e saj.

Pėr pikėpamjen e LPK-sė menaxhimi i situatės sė tashme nuk bėhet me arrestime, dėnime e diferencime ideopolitike, por me veprime konkrete pėr qetėsimin e situatės.

1.    Tė vazhdohet tė shprehet respekt i gjithanshėm institucional e popullor pėr protestuesit qė janė vrarė nė protestė.

2.    Presidenti i Kosovės duhet tė shpall ditė zie pėr tragjedinė e 10 shkurtit.

3.    Institucionet e Kosovės ėshtė dashur, zyrtarisht tė heqin shpenzimet e varrimit tė tė vrarėve nė protestė.

4.    Tė lirohet menjėherė Albin Kurti dhe tė burgosurit tjerė.

5.    Tė ndalohet veprimtaria antiligjore e policisė pėr shkatėrrimin e organizimit tė Lėvizjes Vetėvendosje e shprehur pėrmes arrestimeve politike, bastisjes sė selive tė saj dhe rrahjet brutale nė kėto objekte. Nė Kosovė ėshtė e garantuar e drejta e protestės paqėsore dhe organizimit.

6.    Tė ndalohen rrahjet nė burgje.

7.    Tė bėhet ekspertizė e plotė dhe e paanshme se si ka ardhur deri te vrasja dhe plagosja e protestuesve.

8.    Pėrveē ministrit tė brendshėm tė japin dorėheqje edhe komisioneri i policisė ndėrkombėtare, Stephen Kurtis, dhe ai i SHPK-sė Sheremet Ahmeti, si dhe tė tjerė qė konstatohet se janė pėrgjegjės.

9.    Kontingjenti Ukrainas do tė ishte mė inteligjente tė kthehet nga ka ardhur sepse nuk ėshtė i dėshirueshėm nė Kosovė.

10.  Qendrat e vendosjes ndėrkombėtare dhe sidomos Grupi i Kontaktit, pėr pikėpamjen tonė, duhet t’i qasen Kosovės si subjekt. Qasja si objekt do tė destabilizonte Kosovėn. Ēdo shtyrje e zgjidhjes sė drejtė tė ēėshtjes sė Kosovės bartė rreziqe tė mėdha dhe konkrete.

11.  Tė gjithė ata qė dėshirojnė ta ndihmojė Kosovėn tė dalin me qėndrim tė qartė rreth kėrkesave qė ka vendi.

12.  Tė ndėrpritet propaganda e sotme, e ngjashme me atė tė viteve 1981, kundėr protestave tė qytetarėve.

Kėta hapa duhej bėrė nė mėnyrė transparente dhe sinqerisht.

Mirėpo kjo nuk po ndodh.

Gjithashtu ėshtė dashur qė tė lirohet deri tash Albin Kurti. Ajo nuk po ndodh. Ndėrsa ky do tė jetė gabimi mė i madh. Protesta ėshtė e xhiruar dhe mund tė shihet prapė. Aty duket qartė se nuk ėshtė e vėrtetė se protestuesit kanė qenė duke hyrė kah portat e institucioneve, por duke ecur rrugės Nėnė Tereza. Protesta ka qenė paqėsore. Revoltės sė tyre duarthatė policia i ėshtė pėrgjigjur me plumba qė kanė shkaktuar vrasje.

Tė gjithė pajtohen se duhet bėrė ekspertizė pėr t’u gjetur shkaktarėt e vrasjeve tė ngjarjve tė 10 shkurt, port tė njėjtit paraprakisht gjoja e kanė gjetur fajtorin. Dhe ky qenka Albin Kurti, andaj duhej tė dėnohej! Edhe ne pajtohemi qė tė bėhet ekspertizė, por deri sa tė kryhet ajo ose duhet liruar Albini ose duhet tė burgoset edhe Sheremet Ahmeti, Fatmir Rexhepi, dhe pėrgjegjėsi i policisė Ukrainase. Ndryshe pritja e ekspertizės nuk ka ndonjė kuptim tjetėr pos padrejtėsisė.

Gjykatat e Kosovės, pasi janė lėnė me qėllim pa mbėshtetje financiare dhe pa personel mbrojtės pėr tė qenė tė afta tė gjykojnė paanshėm, dje janė poshtėruar duke ua marrė lėndėn e Albinit gjykatėsit ndėrkombėtarė tė mbuluar nga ēdo aspekt pėr tė fshehur mė lehtė tė vėrtetat rreth protestės dhe pėr tė marrė vendime arbitrare qė nuk burojnė nga vullneti i kėtij populli.

Bash asgjė esenciale nuk kanė thėnė ata qė po thonė se njė pjese e demonstruesve kanė ardhur nga shtetet tjera. Ata vetėm tregojnė se gjatė shfajėsimit po e pranojnė se e mendojnė njė Kosovė pa tė drejtė nė protesta duarthatė.

Gjithė kjo ka ardhur si rrjedhim i paqartėsisė dhe dykuptimėsisė sė Pakos sė Ahthisarit. Edhe pse ajo ėshtė e ndryshme nga Rezoluta 1244, nuk parasheh atė qė natyrshėm i takon popullit tė Kosovės dhe hapur pėrkėdhelet agresori, Serbia.

LPK nuk ka qenė pėr kėtė formė tė procesit dhe pėr kėtė vazhdimisht ėshtė duke protestuar qė nga viti 2003 kur kanė filluar negociatat e pakuptimta dhe tė pasuksesshme. LPK ka qenė pėr variantin e natyrshėm qė ėshtė ndjekur nė rastet e njėsive tjera tė ish-Jugosllavisė, tė cilat janė lejuar tė vetėvendosin. 

 

 

DEKLARATĖ  POLITIKE

Ngjarjet e 10 shkurtit e kanė tronditur popullin shqiptar

Prishtinė, 13 shkurt 2007

Vrasja e demonstruesve shqiptarė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE nga ana e policisė ka ngjallur indinjatė tė madhe te populli shqiptar jo vetėm nė Kosovė.

Pėrdorimi i dhunės nga ana e policisė kundėr demonstruesve ka qenė i panevojshėm dhe pėr pasojė shumė i dėmshėm jo vetėm nė aspektin politik por edhe atė kombėtar e ndėrkombėtar.

Me vrasjet, plagosjet dhe gjakderdhjen e shkaktuar mė 10 shkurt, Klubi Politik “AFRIM ZHITIA” nuk pajtohet, dhe pėrgjegjės pėr kėtė bėnė policinė dhe institucionet e Kosovės, por edhe ato ndėrkombėtare.

Ėshtė tragjike dhe mjerim, tmerr por edhe trishtim, tė shohėsh se edhe pas pėrfundimit tė Luftės sė lavdishme tė USHTRISĖ ĒLIRIMTARE TĖ KOSOVĖS, tė vazhdojė vrasja e tė rinjve shqiptarė, dhe kjo jo sikur dikur nga forcat ushtarako-policore serbe, por nga policia shqiptare dhe ajo  ndėrkombėtare.

Klubi Politik “AFRIM ZHITIA”, kėrkon nga liderėt institucional, nga Presidenca, Parlamenti, Qeveria, TMK-ja, Partitė Politike, nga pjesa atdhetare dhe patriotike e SHPK-sė, por edhe nga Kryeadministratori Ryker, nga zv.Kryeadministratori Schuk, nga ambasadorėt e vendeve tė Quintit e nga faktorė tė tjerė  relevant ndėrkombėtarė nė Kosovė, tė lirojnė sa mė parė liderėt e VETĖVENDOSJES dhe tė vėjnė kontakte zyrtare me Liderin tanimė popullor tė VETĖVENDOSJES, z.Albin Kurti dhe simbolin e rezistencės kombėtare Adem Demaēi.

Klubi Politik “AFRIM ZHITIA”, kėrkon nga Presidenti Finlandez Marti Ahtisari dhe nga Grupi i Kontaktit, por edhe nga qendrat tjera tė vendosjes, tė reflektojnė pas ngjarjeve nė Kosovė, dhe pakon ta pasurojnė edhe  me ato elemente tė cilat do ta vendosnin Kosovėn nė vendin e saj tė merituar karshi vendeve e shteteve tė tjera demokratike tė botės.

Klubi Politik “AFRIM ZHITIA”, kėrkon tė shpallet zyrtarisht ditė zie nė Kosovė nga institucionet e Kosovės nė nderim tė tė vrarėve nė demonstratėn e 10 shkurtit.

Klubi Politik “AFRIM ZHITIA”, ju shpreh ngushllimet mė tė sinqerta familjeve tė tė vrarėve; tė plagosurve u uron shėrim sa mė tė shpejtė; njėkohėsisht kėrkon pėrgjegjėsi dhe hetim pėr ngjarjet e 10 shkurtit dhe dėnimin e nxjerrjen para drejtėsisė tė shkaktarėve tė tragjedisė sė fillim vitit 2007.

Lavdi dėshmorėve tė kombit!

Rroftė populli shqiptar!

Klubi Politik AFRIM ZHITIA

Kryetari Shaban  MUJA

 
 
Në Kosovë të gjithë duan vetëvendosje!(?)
 
Shkruan: Fatmir BRAJSHORI

11 shkurt 2007
Kosova sërish është gjakosur! Sytë e Kosovës të mbushur me lot! Fajtorin vështirë për ta gjetur, ai mbetet gjithnjë jetim!
Por, megjithatë duhet thënë që, pushtetarët nuk u treguan syçelë konform situatës së krijuar ngaqë protesta ishte paralajmëruar kohë më parë, teksa pushtetarët ditën "kritike" vendosen ta kalonin në Veri të Kosovës. Tashti shtrohet pyetja, në ishin larguar ngaqë donin të ndjeheshin më të sigurt dhe të mbrojtur apo ishte rastësi kohe, hapësire dhe momenti?

Grupi i Unitetit, shikonin nga lartë (nga helikopteri) se çfarë po ngjet në Prishtinë. Në çdo vend të botës demokratike, për ndodhitë e ngjashme, si ato që ndodhen në Kosovë dje, Qeveria do të binte automatikisht. Por kjo gjë nuk ngjet tek shqiptarët. Prandaj, Noli ynë i Madh thoshte: "kolltufagëve të tillë është vështirë që t’ua s'qitësh pushtetin nga duart".

S'do mend që pakoja e Ahtisarit nuk është zgjidhja më fatlume për popullin shqiptar të Kosovës, ngaqë Ajo e le Kosovën me shumë "zorrë qorre" në brendësi të saj, sikurse vë serbët në pozitë shumë më të lakmueshme (edhe territoriale) se që kishin më parë.

Akuzat që po iu drejtohen djemve të Vetëvendosjes janë të ngjashme me akuzat që bënin pushtetarët serbë dhe shërbëtorët e tyre shqiptarë, të cilët kur vrisnin demonstruesit shumë paqësor, fill pas krimit dilnin me deklarata se "ata ishin fajtorë, ngaqë si ‘terroristë’ sulmuan policinë".

Tashti, pas kësaj, pushtetarët shqiptarë të Kosovës do të fillojnë të luajnë lojën e tyre, duke u munduar që të shfaqin "teoritë e tyre elitare rreth ngjarjeve", duke u mbështetur në dogmat e tyre tanimë veç bajate, me supozime që përbëjnë "rrënjën e apologjive të obskurantizmit politik", të përcjellë me fudullëkun e tyre, të papërmbajtshëm...

Lëvizja Vetëvendosje ka një simpati të madhe në popull dhe këtë gjë ajo është duke e dëshmuar. Nuk mbahet pushteti me vrasje, burgosje dhe fodullizma. Politika folklorike e "politikanëve të të gjithë krahëve në Kosovë", më në fund, duhet të perëndojë. Ai pushtet që vret popullin e vet - e ka të shkruar perëndimin dhe fundin e vet të turpshëm.

Grupi i Unitetit i Kosovës, janë unikë në mes veti, por me popullin në këndvështrime krejtësisht të kundërta. Tekefundit, ata duhet ta dinë që nuk e kanë pas as edhe një herë përkrahjen e më shumë se 49.85% të votuesve (aq kanë dalë në zgjedhje) dhe shi për këtë s'janë brengosur fare për mendimet e pjesës tjetër.

Policia ishte shumë arrogante ndaj protestuesve saqë ngjante në atë policinë e shkuar FASHISTE SERBE, duke përdorur mjetet më të errëta, më violente ndaj atyre që ishin shumë jo-violent, me protestën e tyre paqësore...

Askujt nuk i është dhënë në dorë fati i Kosovës, që pastaj lirshëm të sillen rreth saj, duke u munduar që, në aktin vendimtar, të luajnë rolin e personit që do të hyjë në Histori; që e bëri Kosovën!
Por, një gjë duhet ta dinë ata të pushtetit se megjithatë Historia do të shkruajë këtë ngjarje: para se ta bënin Kosovën, ata së pari e gjakosën atë!

Dje, ra turpi mbi Grupin e Unitetit, mbi Policinë dhe Qeverinë e Kosovës.
Tani e kanë radhën me veprimet e tyre që të lajnë këtë turp!!!

 
 
Danaj: AMS dėnon dhunėn e ashpėr tė ushtruar nga policia mbi protestuesit e paarmatosur
 

Tiranė, 11 shkurt 2007
Partia Aleanca pėr Mirėqenie dhe Solidaritet ka dėnuar dhunėn e egėr tė ushtruar nga Policia nė Prishtinė ndaj protestuesve tė paarmatosur. Nė njė deklaratė pėr shtyp tė kryetarit tė AMS, Koēo Danaj; thuhet se:
AMS e konsideron tė pajustifikueshme dhe tė dėnueshme dhunėn qė ėshtė ushtruar nga policia nė Prishtinė ndaj protestuesve tė paarmatosur. Asnjė pretekst i pėrdorur deri mė tani nga organet zyrtare tė Kosovės, UNMIK dhe qeveri, asnjė deklarim apo opinion politik nuk mund tė justifikojė vrasjet dhe dhjetėra tė plagosurit.
Me masakrėn e kryer mbi protestuesit, politika zyrtare e Prishtinės, vendase dhe ndėrkombėtare, tregoi se ėshtė shumė larg parametrave tė zbatimit tė ligjit. Dhuna e ushtruar ndaj protestuesve dhe justifikimi i saj edhe nga Grupi Unitetit, pėrfshirė Kryeministrin dhe Presidentin, synon ta fusė Kosovėn nė njė rrugė tė rrezikshme.
AMS ėshtė e bindur se shumė shpejt, nė Prishtinė, nė politikėn zyrtare tė saj do tė gjenden politikanė tė cilėt do t’i thėrrasin arsyes dhe jo inatit dhe do tė qetėsojnė popullin shqiptar i cili pas protestės sė djeshme tė cilėn e pėrgjaku policia nuk ėshtė dhe nuk do tė jetė mė ai i pari. Pas protestės sė pėrgjakshme, shumė politikanė nė Kosovė nuk do tė jenė realisht tė tillė. Ata do tė jenė vetėm formalė. Mashtrimet dhe iluzionet e tyre nuk do tė besohen mė, populli shqiptar nė Kosovė do tė kėrkojė rrugė tė tjera demokratike, drejtues tė tjerė, pėr te realizuar ėndrrėn e tij, Kosovėn e Pavarur dhe Demokratike.

 
Prononcim i Kryesisė sė LPK-sė lidhur me protestėn e 10 shkurtit nė  Prishtinė

Pėrgjegjėsinė pėr atė qė ka ndodhur e bartė politika zyrtare


Prishtinė, 11 shkurt 2007
Kryesia e Lėvizjes Popullore tė Kosovės ka mbajtur sot mbledhje tė jashtėzakonshme, nė tė cilėn ka analizuar ngjarjet e djeshme nė Prishtinė.
Protesta e datės 10 shkurt, qė ėshtė thirrur nga Lėvizja Vetėvendosje, ka qenė paqėsore. Pėr ata qė e dinė se kah ka qenė duke lėvizur masa e protestuesve, ėshtė e qartė se nuk qėndron pretendimi i policisė se protestuesit tentuan tė hyjnė nė objekte tė kryeministrisė. Protestėn paqėsore, tė pėrgjakshme e bėri intervenimi brutal i njėsive speciale policore. Reagimi i policisė ka qenė joproporcional nė raport me veprimet e protestuesve dhe jo profesional, qė pėrfundoi me pasoja tragjike. Lėvizja Popullore e Kosovės me pikėllim mori lajmin pėr vrasjen e dy protestuesve (Arben Xheladini - 1972 dhe Man Balaj - 1976) dhe plagosjen e dhjetėra tė tjerėve. Me kėtė rast ju shprehim ngushėllime familjeve tė tė vrarėve.
Lėvizja Popullore e Kosovės dėnon dhunėn policore tė ushtruar dje kundėr protestuesve duarthatė. Urdhėrdhėnėsit politikė kanė keqpėrdorur pėrsėri forcat policore deri nė veprime ekstreme qė nuk janė parė nė Kosovė prej kohėsh. Procesin e zgjidhjes sė drejtė tė ēėshtjes sė Kosovės janė duke e dėmtuar ata qė po e akuzojnė popullin shqiptar dhe jo protestuesit qė po e shfrytėzojnė tė drejtėn e tyre demokratike pėr tė shprehur revoltėn.
Gjithashtu dėnojmė dhunėn e pa presedan qė policia ka ushtrua pas protestės nė selinė e Lėvizjes Vetėvendosje.
Pėrgjegjės pėr shkakun dhe pasojat e revoltės sė 10 shkurtit nuk ėshtė Lėvizja Vetėvendosje e Albin Kurti, por ėshtė Grupi Negociator (qė po flet nė emėr tė Kosovės, pa pranuar rekomandime nga Kuvendi dhe rrjedhimisht nga populli i Kosovės qė e ka zgjedhur), politika e institucioneve tė pėrkohshme dhe tė gjithė ata qė kanė penguar dhe po pengojnė Kosovėn nė rrugėn e lirisė, tė pavarėsisė, sovranitetit dhe zhvillimit demokratik, me njė fjalė tė vetėvendosjes.
Lėvizja Popullore e Kosovės shpreh keqardhje pėr qėndrimet e pakujdesshme tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj Kosovės. Tė gjitha shtyrjet qė po ndodhin pėr tė ardhmen e Kosovės, me papėrgjegjėsi, po arsyetohen se po ndodhin me hipotezėn se i duhet stabiliteti Serbisė edhe pse gjithė kohėn thuhet se ėshtė duke ju rregulluar statusi Kosovės, pa llogaritur mjaft se me kėto qėndrime mund tė destabilizohet Kosova.
Qasja e gabuar dhe dhuna policore nuk ėshtė rruga e uljes sė zemėrimit tė qytetarėve, por zgjidhja politike e drejtė pėr vendin dhe popullin tonė. Andaj LPK bėnė thirrje qė:

1. Tė shprehet respekt i gjithanshėm institucional e popullor pėr protestuesit qė janė vrarė nė protestė.
2. Tė lirohet menjėherė Albin Kurti dhe tė burgosurit tjerė.
3. Tė bėhet ekspertizė e plotė dhe e paanshme se si ka ardhur deri te vrasja dhe plagosja e protestuesve.
4. Tė merren nė pėrgjegjėsi ata qė kanė tejkaluar pėrdorimin e dhunės.
5. Tė japė dorėheqje Ministri i Brendshėm i Kosovės.
6. Ftojmė qendrat e vendosjes ndėrkombėtare qė tė kenė nė vėmendje dhe tė kujdesen pėr popullin dhe stabilitetin e Kosovė.

Kryesia e Lėvizjes Popullore tė Kosovės
Kryetari Emrush Xhemajli

 

 
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me Pakon e Ahthisarit pėr Kosovėn

NĖ PAKO NUK ĖSHTĖ AJO QĖ I TAKON POPULLIT TĖ KOSOVĖS

Prishtinė, 9 shkurt 2007
Subjekti qė pėrfaqėsoj, Lėvizja Popullore e Kosovės, e ka shqyrtuar tekstin e propozuar nga Presidenti Ahtisari. Me vėmendje kemi pėrcjellur edhe qėndrimet qė janė mbajtur lidhur me te, para kėsaj mbledhje dhe gjatė kėtij debati nga deputetėt e Kuvendit tė Kosovės dhe pajtohemi me tė gjitha vėrejtjet pėr tė metat qė ka kjo pako tė cilat u vunė nė pah deri mė tash.

Tė nderuara zonja dhe zotėrinj,
nė nėntor tė vitit 2006, me kėrkesėn e Serbisė u shty dalja me Propozimin Gjithėpėrfshirės qė po e trajtojmė tash. Ndėrkohė, tepėr natyrshėm, shumė deputetė kemi kėrkuar qė Ekipi Negociator i Kosovės tė vjen dhe tė jep informate ose raport sido qė ta quani, para kėtij Kuvendi qė e ka zgjedhur. Ju e dini se Grupi Negociator i iku pėrgjegjėsisė qė patėn marrė dhe nuk erdhėn fare nė Kuvend.

Sot, kur ėshtė koha qė tė diskutohet se ēka duhet bėrė mė tepėr Ekipi i Unitetit ka ardhur kėtu dhe nė njė farė forme raportoi, edhe pse u pėrfshi nė fjalime emotive. Por ky raportim ishte spontan, kanė ardhur pa kurrfarė pėrgatitje tė pėrbashkėt me shkrim dhe pa kurrfarė propozime. Megjithatė edhe kėshtu, unė po e pranoj kėtė raport tė tyre si tė tillė nė dritėn e pakos sė Ahtisarit.

Ata, sot erdhėn kėtu sepse kanė bindjen e plotė se puna pėrfundoi dhe qėllimet u arritėn. Por, nė fakt, nga diskutimet e deritashme u panė tė metat tė cilat kanė mundur tė evitohen po tė vinin me kohė tė tregonin se ku kanė vėshtirėsi mė tepėr dhe ku duhet tė ndihmohen. Por, ata patėn zgjedhur metodėn e anashkalimit tė Kuvendit dhe pėr kėtė mbajnė dhe do tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr pėrmbajtjen e disa pjesėve tė Pakos, pasi, siē tha Surroi, nė disa pjesė jemi bashkautor.

Zoti President tha se Pakoja e zotit Ahthisari e qon vendin nė pavarėsi e sovranitet. Pakoja nuk thotė ashtu, madje askund nuk pėrmendet as fjala pavarėsi, kėshtu qė nuk ėshtė serioze tė komentohet nė kėtė formė Pakoja e Ahthisarit. Unė, e ftoj z. President qė tė punohet me pėrkushtim, nė formė tjetėr nga kjo qė keni punuar, qė vėrtetė tė ndodh siē ka dėshirė Kosova.

Tė gjithė folėsit e GN qė kėmbėngulėn nė atė qė dėshirat e mira t’i shndėrrojnė nė bindje edhe tė Kuvendit tė Kosovės edhe tė popullit, mendoj se nuk ndihmojnė gjė. Pėrkundrazi pėrhapin iluzione.

Zotėri, nga sjelljet e juaja jo transparente shumica e qytetarėve tė Kosovės janė befasuar, ndėrsa janė tė shqetėsuar pėr fatet e vendit, me ato qė kanė parė nė Pakon e Ahthisarit. Prandaj, ata edhe kanė thirrur me organizimin e Lėvizjes Vetėvendosje protestė kundėr kėsaj ēka po ndodh. Por, jo vetėm qytetarėt, edhe Kuvendi ėshtė i shqetėsuar. U pa edhe nga diskutimet e deritashme. U pa edhe nga fakti se pasi foli Presidenti i Kosovės askush nuk duartrokiti, megjithėse ai tha se fituam pavarėsinė dhe sovranitetin. Por e di ēfarė entuziazmi do tė shpėrthente nė Kuvend, apo jashtė tij, po tė ishte kjo e vėrtetė.

Nė raportimin e tij ishte fillimisht i matur z. Thaēi. Substanca e pavarėsisė dhe sovranitetit ėshtė nė Pakon e Ahthisarit – thotė ai, jo krejt nė hava si Presidenti, por mė vonė e mbuluan emocionet dhe pasaktėsitė gjatė pjesės sė fjalimit qė qonte deri nė ekstazė. Edhe unė u emocionova. Dhe prita se tash deputetėt do tė duartrokasin. Por, as kjo nuk ndodhi. Madje nuk apllauduan as tė partisė sė vet.

Si duket dronė e deputetėve dhe tė popullit e ka kuptuar shumė mirė z. Surroi. Ai nė paraqitjen e vet tha: “Nuk duhet tė kemi frikė nga pakoja e Ahthisarit. Pakoja ėshtė vetėm njė fletėkalim pėr pavarėsi.” Dhe nė kėtė mėnyrė e mohoi Presidentin, por edhe Thaēin qė nė fillim thanė se nė pako ėshtė “Pavarėsia dhe Sovraniteti” pėrkatėsisht “substanca” e tyre.

Zoti Surroi nė raportin, apo paraqitjen e tij, si ta merrni, shtoi se Serbisė me Pako “po i merret sovraniteti dhe po i kthehet pronarit - Kosovės”, por nė pjesėn e fundit e mohoi me tė drejtė veten dhe doli ashtu siē ėshtė e vėrteta. Pakoja nuk sqaron ē’u bė me sovranitetin e Serbisė, u hoq a s'u hoq, kjo mbetet e interpretuar, por ėshtė e qartė se, sė paku, edhe pėr disa vite sovraniteti i Kosovės do tė kalojė nga UNMIK-u te Misioni i ardhshėm ndėrkombėtar. Madje, unė, e pėrgėzoj z. Surroi pėr vėnien nė pah tė tė metave katastrofale pėr Kosovėn qė ka misioni ndėrkombėtar. Ajo qė tha nė fillim presidenti Sejdiu, se gjoja kemi tė bėjmė me mision tė lehtė ndėrkombėtar, thėnė shkurt, e hodhi nė tokė z. Surroi duke deklaruar se nė Kosovė do tė ketė “instrumente tė forta tė pranisė ndėrkombėtare”.

Pajtohem plotėsisht me atė ēka e tha Thaēi lidhur me luftėn ēlirimtare 20 vjeēare tė popullit tonė, ndėrsa nuk pajtohem aspak me pjesėn vetakuzuese tė fjalimit qė mbajti z. Surroi. Nuk mund tė ndiqet politika e njohur e balancimit tė krimit tė organizuar shtetėror tė Serbisė nga viti 1912 dhe veēanėrisht nga viti 1981 me krimet individuale tė paorganizuara qė ndodhėn nė Kosovė, pas hyrjes sė NATO-sė. Aq mė pak tė bėhet pėrgjegjės populli i Kosovė lidhur me to, kur nuk ka pasur kompetencat e sigurisė. Madje, kėtu u tha se pėr shkak tė kėtyre krimeve individuale ka pasuar dėnimi kolektiv i Kosovės me moskalim tė kompetencave dhe dhėnien e lirisė pėr Kosovėn. Nėse kėshtu jeni duke mbrojtur Kosovėn nė arenėn ndėrkombėtare mos u mundoni. S’ka nevojė!

U tha zotėrinj se kemi mundur tė bėjmė flamujt vetė. Flamurin kombi ynė e ka bėrė, dhe do tė jeni dėshmitarė se populli ynė kurrė nuk ka qenė i interesuar dhe i ka munguar vullneti qė ta ndryshojė atė, apo ta bėjė tjetėr tė ri. Flamujt tranzitor qė i janė imponuar shpesh Kosovės do t’i imponohen, por kjo do tė jetė e pėrkohshme. Flamuri do tė na imponohet sikurse qė na u ka imponuar ndarja nga Shqipėria mė 1912 dhe siē po na imponohet jeta ndaras nga Shqipėria pa e pyetur vullnetin e popullit tė Kosovės me format demokratike.

Unė, nuk do tė ndalem te ēėshtjet qė u trajtuan kėtu me tė drejtė, si votimi i padrejtė, i dyfishtė nė Kuvende, nė fushėn e trajtimit tė pabarabartė tė qytetarėve dhe tė meta tjera tė Pakos. Andaj, unė shumė mirė i kuptoj edhe reagimet e Grupit 6-tė plus dhe grupit pėr Integrim.

Thėnė me njė fjalė, pėr mendimin tonė, megjithėse nė Pako ka hapa para nė njohjen e disa anėve tė realiteteve tė reja nė Kosovė, propozimet qė bėhen nė Pako janė larg asaj qė ėshtė kėrkuar nga shumica e qytetarėve tė Kosovės, dhe ēka i takon vendit tonė. Nė tekst ėshtė lėnė mundėsi e madhe interpretimi, pasi gjėrat nuk thuhen qartė dhe shprehimisht.

Dhe, nė fund, kėrkoj qė nga kjo mbledhje Kuvendi tė dalė me rekomandime sepse nuk jemi kėtu klub i hokatarėve dhe as shoqėri kulturore-artistike.

 

 
Qėndrimet e LPK-sė lidhur me pakon e Ahtisarit
 
Prishtinė, 3 shkurt 2007

Kryesia e Lėvizjes Popullore tė Kosovės, nė mbledhjen qė ka mbajtur sot, pasi ka analizuar pakon e Ahtisarit ka dalė me kėto qėndrime fillestare:

Pakoja e Ahtisarit ėshtė njė hap para nė njohjen e realiteteve tė reja nė Kosovė, nė krahasim me rezolutėn 1244.

Ajo nuk pėrfshinė atė ēka ka kėrkuar dhe ēka i takon Kosovės.

LPK do tė vazhdojė tė punojė pėr realizimin e programit tė vet.

Jemi pėr ndėrprerjen e bisedimeve me Serbinė nė Vjenė, sepse takimet vazhdojnė tė jenė tė panevojshme.

Institucionet e Kosovės, nė kontakte me bashkėsinė ndėrkombėtare, duhet tė nxjerrin nė pah tė metat e pakos sė Ahtisarit.

Pakoja sa ėshtė hapur dhe deri nė dėrgim nė Kėshillin e Sigurimit, duhet tė bėjmė pėrpjekje qė tė pėrfshihen edhe ato ēėshtje qė mendojmė se ėshtė dashur tė pėrfshihen.

Nė veēanti, duhet kėrkuar heqjen e kufizimeve qė i bėhen Kosovės pėr vendosjen e marrėdhėnieve bilaterale me ato shtete qė dėshiron dhe kufizimin e tė drejtės pėr vetėvendosje.

Kėtu, gjithashtu, duhet tė pėrfshihen edhe dėmet e luftės dhe fondet e Kosovės qė vazhdon t’i mbajė Serbia.

Sa i pėrket Serbisė, asaj pėrsėri, i njihen shumė privilegje, ndėrsa i janė kufizuar disa nga to.

Gjithashtu, nė kėtė pako, misioni i ardhshėm ndėrkombėtar ėshtė shumė i rėndė dhe i vėshtirė pėr Kosovėn.

Me analiza tjera LPK do tė dalė, gjatė ditėve nė vijim, nė Kuvendin e Kosovės dhe nė opinion.

Kryesia e Lėvizjes Popullore tė Kosovės

 
 


Veprimtaria e LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Tė lirohet menjėherė Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006
Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

16 mars 2006
Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės
Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

15 dhjetor 2005
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

24 qershor 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

19 maj 2005
Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

28 janar 2005
Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

26 janar 2005
Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005
... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės
.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

22 dhjetor 2004
Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

3 dhjetor 2004
Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova


 

.......