Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

 

ZĖRI I KOSOVĖS

 

Fjala e deputetit Nait Hasani, me rastin e miratimit tė Ligjit pėr dėshmorėt dhe veteranėt e UĒK-sė

 

Mė 17 nėntor 1994 ėshtė formuar UĒK-ja
 

Prishtinė, 23 shkurt 2006

Nė mbledhjen mbajtur mė 17 nėntor 1994, merr emrin e themelohet Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe Shtabi Qendror i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėrmes Komunikatės nr.11 merr pėrgjegjėsinė pėr aksionet e kryera kundėr forcave pushtuese e koloniale serbe nė tėrė territorin e Kosovės. Procesverbali i kėsaj mbledhjeje u nėnshkrua nga pesė anėtarė tė kryesisė sė LPK-sė, sa ishin prezent, Xhavit Haliti, Ali Ahmeti (pėrgjegjės tė sektorit ushtarak pranė LPK-sė), Fazli Veliu (kryetar), Emrush Xhemajli (sekretar), dhe Gafurr Elshani (pėrgjegjės pėr financa). Menjėherė pas kėsaj nė Tiranė ėshtė mbajtur mbledhja e Shtabit Qendror pėr veprime tė mėtutjeshme operative tė UĒK-sė nė pėrbėrje tė Azem Syles, Xhavit Halitit, Gjeneral Xheladin Gashit dhe Nait Hasanit./ »»»

     
 

ZIKPRESS

  Mbėshtetėt kėrkesa e deputetit tė LPK-sė

Ligjvėnėsit kėrkojnė raportim nga Delegacioni i Vjenės

Prishtinė, 23 shkurt 2006

Tė gjitha grupet parlamentare, mbėshtetėn tė enjten kėrkesėn e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, qė Delegacioni i cili pėrfaqėsoi Kosovėn nė takimin e Vjenės me delegacionin e Serbisė tė raportojė nė njė seancė pėr ecurinė e bisedimeve rreth decentralizimit./KL

 

ZIKPRESS

  LPK shėnoi 24 vjetorin e themelimit

LPK –ja po punon pėr konsolidimin e fitoreve tė deritashme, pėr pavarėsi tė plotė dhe pėr krijimin e bashkėsisė shtetėrore, Unionit Shqipėri – Kosovė /Prishtinė, 17 shkurt 2006 »»»

Nė Lenzburg tė Zvicrės u shėnua 24-Vjetori i themelimit tė LPK-sė

Dy dekada e gjysmė veprimtari pėr ēlirimin e Kosovės/Lenzburg, 17 shkurt 2006 »»»

LPK ishte nė ballė tė organizimit, mobilizimit, fuqizimit dhe ristrukturimit tė kėrkesave tė demonstratave tė vitit 1981/ Ferizaj, 16 shkurt 2006 »»»

LPK –ja po punon pėr konsolidimin e fitoreve tė deritashme, pėr pavarėsi tė plotė dhe pėr krijimin e bashkėsisė shtetėrore, Unionit Shqipėri – Kosovė

Prishtinė, 17 shkurt 2006

Kryesia e LPK ka shėnuar sot 24 vjetorin e themelit tė kėsaj Lėvizjeje, me ē’rast pėr gazetarėt e ftuar ka shtruar njė drekė.

Paraprakisht kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, njėkohėsisht edhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, u ėshtė drejtuar gazetarėve me kėtė fjalė rasti:

Tė nderuar pjesėmarrės,

Tė nderuar pėrfaqėsues tė medieve,

Kėtė sy pranvere mbushet ēerekshekulli, nga koha e shpėrthimit tė demonstratave popullore tė vitit 1981 nė tė cilat populli ynė kėrkoi liri, barazi dhe shtet tė vetin, siē ishin 6 shtetet tjera tė Jugosllavisė artificiale.

Demonstratat, me kėrkesa tė drejta pushtuesit i shtypen me gjak. Por, me kėtė, nuk arritėn asgjė, pos njė mobilizimi tė pėrgjithshėm qė pushoi vetėm me ēlirimin e vendit nga pushtuesit serbė.

Nė kėtė proces tė gjatė, por tė pa ndalur, rol tė madh ka luajtur organizimi politik e ushtarak i popullit tonė.

Pas demonstratave tė vitit 1981, u bėnė konsultat e nevojshme tė grupeve atdhetare tė kohės dhe me 17 shkurt 1982, pra sot e 24 vjet mė parė, u formua Lėvizja Popullore e Kosovės, pėrvjetorin e sė cilės po e shėnojmė sot kėtu.

Me kėtė rast tė gjithė juve ju pėrshėndes pėrzemėrsisht.

Lėvizja Popullore e Kosovės ėshtė subjekti i parė politik vullnetar e legjitim i dalė nga poshtė, nga shtresat e pėrndjekura tė popullit shqiptar tė Kosovės. Lėvizja ėshtė formuar nė rrethana tė vėshtira kur politikisht Kosovėn e sundonte Lidhja e Komunistėve tė Jugosllavisė, pėrkatėsisht pjesa e saj nė Kosovė, e cila kishte monopolin, ndėrsa forcat ushtarako-policore ushtronin terror. Tė gjithė ata qė organizoheshin jashtė strukturave dhe levave tė saj si LSPPJ, LRJ etj, ndiqeshin burgoseshin dhe dėnoheshin. Vetėm 8 vjet mė vonė nė Kosovė filluan tė dalin organizime nga lartė, nga strukturat e LKJ-sė dhe argatėt e saj qė nuk patėn mė nga t’ia mbanin, gjoja nė shėrbim tė popullit, por nė fakt ato erdhėn si rrjedhim i ndryshimeve tė pėrgjithshme Lindje-Perėndim. Organizimet e tilla kreu i pushtuesit Millosheviqi, i lejonte pėr tė zbukuruar si gjoja demokratik sundimin e tij kriminal, ndėrsa gjatė viteve ‘90-tė vazhdoi ndjekja e veprimtarėve tė LPK-sė edhe me mė egėrsi se nė vitet ‘80-tė pėr shkak tė pėrkushtimit tė tyre pėr ēlirimin e vendit, edhe me luftė tė armatosur.

Roli i LPK-sė nė vitet ‘80-tė dhe ‘90-tė dhe sidomos nė krijimin dhe forcimin e UĒK-sė dihet historikisht nga e gjithė bota, por jo edhe nga ata qė pėrpilojnė tekstet shkollore. Sado qė dikush po pėrpiqet tė ndėrtojė tė kaluarėn e Kosovės mbi bazėn e gėnjeshtrave, ngadalė por sigurt po vjen fundi i kėsaj praktike, sepse nėse historia e dikujt ėshtė zbukuruar me laps historia e LPK-se ėshtė vulosur me gjakun e qindra veprimtarėve tė saj dhe ngjarjeve tė pashlyeshme nė historinė e kombit.

Sot, LPK-ja ėshtė nė Kuvendin e Kosovės dhe nė disa Kuvende Komunale. Nė kėto vende dhe me punė e manifestime politike punon pėr konsolidimin e fitoreve tė deritashme, pėr pavarėsi tė plotė dhe pėr krijimin e bashkėsisė shtetėrore, Unionit Shqipėri – Kosovė, nė mėnyrė demokratike nė kuadėr tė integrimeve euro-atlantike.

Pėr mendimin e LPK-sė bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė duke e munduar veten, Kosovėn dhe Serbinė kot, sepse ėshtė e qartė se Kosova nuk mund tė pajtohet me mė pak se sa pavarėsia, madje njė pjesė punojnė pėr mė tepėr, ndėrsa Serbia nuk mund tė pajtohet tė heqė dorė nga sovraniteti dhe integriteti territorial mbi Kosovėn, sado formal qoftė ai. Kėshtu qė marrėveshja nuk mund tė arrihet nė mes tė tė pushtuarit dhe pushtuesit. Kėtu ose duhet tė njihet realiteti nė terren dhe vullneti i qytetarėve tė Kosovės ose tė vazhdojė status quoja e bartur me rreziqe tė mėdha, tanimė jo vetėm pėr Kosovėn.

Ne kemi kėrkuar qė grupet qė ka krijuar Kuvendi i Kosovės tė jenė transparente dhe rregullisht tė raportojnė nė Kuvendin e Kosovės.

Fare nė fund ju njoftoj se Kėshilli i Pėrgjithshėm i LPK-sė ka vendosur, para pak kohe, qė pėrvjetori i ardhshėm i LPK-sė, ēerekshekulli i lindjes sė saj, tė pėrcillet me njė manifestim dhe festė tė madhe, pėr ēka do tė merren masat me kohė.

Duke ju dėshiruar edhe njė herė mirėseardhje ju ftoj nė njė drekė rasti!

Faleminderit pėr vėmendje!

 

***

Nė Lenzburg tė Zvicrės u shėnua 24-Vjetori i themelimit tė LPK-sė

DY DEKADA E GJYSMĖ VEPRIMTARI PĖR ĒLIRIMIN E KOSOVĖS

Lenzburg, 17 shkurt 2006

Ismet Rashiti

Nė praninė e qindra anėtarėve dhe mysafirėve tė shumtė, nė Lenzburg tė Zvicrės u shėnua 24-vjetori i themelimit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės. Kishin ardhur nė kėtė pėrvjetorė veprimtarė tė gjeneratave dhe moshave tė ndryshme, intelektualė tė pavarur, gra e burra, tė rinj e tė reja qė nė njė formė a nė njė tjetėr kanė qenė pjesė e pandarė e kėsaj organizate. Lėvizja Popullore e Kosovės (LPK) deri nė themelimin e partive legale ka qenė organizata mė aktive ilegale qė ka ruajtur frymėn kombėtare gjallė nė tė gjitha trojet shqiptare nė hapėsirat e ish Jugosllavisė dhe nė mėrgatėn shqiptare. LPK-ja ka rezistuar me tė gjitha format e mundshme pėr ēlirimin e Kosovės nga Serbia. Shumė nga anėtarėt dhe simpatizantėt e saj, kanė rėnė heroikisht dėshmorė tė kombit shqiptar nė fushėn e nderit dhe tė lirisė, qindra tė tjerė janė ndjekur e burgosur nga qeveria e Beogradit, po asnjėherė nuk ėshtė thyer para situatave tė tilla tė rėnda.

Gjatė luftės heroike tė UĒK-sė, pjesa mė e madhe e anėtarėve tė kėsaj organizate patriotike ishin ndėr tė parėt qė u mobilizuan nė radhėt e UĒK-sė, ndėrsa tė tjerėt ishin angazhuar pa kursyer asgjė nė frontet tjera pėr ta ndihmuar me tė gjitha mundėsitė intelektuale e organizative luftėn ēlirimtare.

Lidhur  me kontributin e madh qė ka dhėnė LPK-ja gjatė kėsaj periudhe tė gjatė tė ekzistencės nė fillim foli veprimtari shumėvjeēar, Faik Racaj, i cili tha se kėto dy dekada e gjysmė kanė qenė vite tė punės dhe sakrificave tė mėdha tė anėtarėve dhe simpatizantėve tė LPK-sė. Kanė qenė vite tė pėrkushtimit maksimal pėr realizimin e idealeve mė tė larta kombėtare pėr tė cilat ranė pėr tė mos vdekur kurrė qindra dėshmorė.

Po ashtu lidhur me historikun 24 vjeēar tė LPK-sė para tė pranishmėve foli edhe Kryetari i Degės nė Zvicėr, Murat Bytyqi, i cili mes tjerash tha se nisma e veprimtarisė sė rinisė atdhetare nė grupe ilegale qė nga vitet shtatėdhjeta e mbėshtetur nga populli, arriti qė mė 17 shkurt 1982 tė bashkohen nė njė organizatė tė vetme patriotike. Ky bashkim ishte arritur nė vazhdėn e bisedimeve qė kishin filluar dėshmorėt e kombit Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka, tė cilėt vetėm njė muaj mė parė ishin vrarė nė krye tė detyrės nga armiqtė e kombit shqiptar nė Untergrupenbah tė Gjermanisė. Mė pas LPK pėr vite me radhė  kishte arritur tė zgjerohet dhe tė bėhet njė organizatė e fuqishme qė tė bartė mbi supe ēlirimin e Atdheut. Aksion pas aksioni deri nė vitet 1991-1993, kur veprimtarėt e saj fillojnė aksionet e para ēlirimtare guerile. Ata brenda njė kohe tė shkurtėr me njė pjekuri dhe strategji tė pjekur ushtarake do tė shndėrrohen nė ushtri tė disiplinuar dhe tė madhe qė do tė gėzojė respekt dhe pėrkrahje nga mbarė populli shqiptar dhe shtetet mė tė fuqishme tė botės.

Nė telegramin pėrshėndetės tė Kryetarit tė LPK, Emrush Xhemaili, drejtuar pjesėmarrėsve, veē tjerash thuhej se "Veprimtaria e LPK-sė pėr dekada ka qenė pėrcaktuese pėr zhvillimet nė Kosovė. Sot ėshtė njė prej aktorėve, e cila jo vetėm qė luan rolin qė i kanė dhėnė zgjedhėsit, por gjithashtu pėrmban energji, pėrvojė tė mjaftueshme dhe ėshtė e aftė pėr tė penguar ēdo kthim eventual mbrapa. Liria, vetėvendosja, progresi dhe integrimet kombėtare janė vlera pa alternativė qė do tė triumfojnė mbi ēdo rrugė tjetėr", thuhet veē tjerash nė telegramin e kryetarit tė LPK-sė

Telegram pėrshėndetės me rastin e 24-vjetorit tė themelimit tė LPK-sė, kishte dėrguar edhe ambasadori i Republikės sė Shqipėrisė pran OKB-sė nė Gjenevė, Vladimir Thanati.

Nė fund u shfaq njė program i pasur me kėngė e valle tė interpretuara nga solistja Lule Bajra dhe rapsodi i mirėnjohur Shpend Dervish Shaqa, i cili pėr njė periudhė tė gjatė kohore ka dhėnė kontribut tė ēmueshėm kulturorė nė veprimtaritė e shumta tė LPK-sė nė shtetet europerėndimore.

***

Ferizaj

HASANI: LPK ishte nė ballė tė organizimit, mobilizimit, fuqizimit dhe ristrukturimit tė kėrkesave tė demonstratave tė vitit 1981

 Ferizaj, 16 shkurt 2006  

Lėvizja Popullore e Kosovės, Kėshilli i Rrethit nė Ferizaj, me njė manifestim solemn ka shėnuar tė mėrkurėn 24 vjetorin e themelimit tė kėsaj partie politike, e cila, siē u tha me decenie ka qenė nė krye tė zhvillimeve vendimtare qė u bėnė pėr ēlirimin e vendit, ndėrsa nė kohėn mė tė re pėr arritjen e synimeve madhore qė ēojnė drejt integrimit tė shqiptarėve.

Nė fjalėn e tij pėrgėzuese kryetari i LPK-sė pėr Ferizaj, Remzi Hasani, ka thėnė se LPK u themelua si rezultat i sintetizimit tė grupeve dhe organizatave patriotike, si alternativė e vetme, e cila mori pėrgjegjėsitė mė tė rėnda, mė tė rrezikshme por edhe mė tė lavdishme nė historinė e deriatėhershme tė Kosovės dhe shqiptarėve qė frymonin brenda krijesės artificiale tė ish-Jugosllavisė.

Ishte nė ballė tė organizimit, mobilizimi, fuqizimit dhe ristrukturimit tė kėrkesave tė demonstratave tė vitit 1981, moto themelore e tė cilave ishte bėrja e Republikės sė Kosovės, bashkė me trevat etnike shqiptare nėn ish-Jugosllavi, dhe pastaj bashkimi i tyre me Mėmė Shqipėrinė, ka potencua Hasani.

Ai nė fjalėn e tij nuk ka lėnė pa zėnė ngoje edhe ideatorėt e parė tė kėsaj lėvizjeje, tė cilėt dhanė kontribut tė jashtėzakonshėm nė formimin dhe zhvillimin e veprimtarisė sė LPK-sė. Kėta kapedanė qė trasuan rrugėn dhe armėn e ēlirimit tė kombit ishin kush tjetėr pos Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, Zija Shemsiu e Bajram Bahtiri, Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, Fadil Vata e Ahmet Haxhiu dhe  qindra e qindra tė tjerė, tė cilėt ranė heroikisht nė fushėn e nderit, ka nėnvizuar Remzi Hasani.

Njė segment tė veēantė nė kėtė paraqitje tė kreut tė LPK-sė, zuri edhe lufta e armatosur ēlirimtare Kėshillat e LPK- sė u shndėrruan nė shtabe dhe njėsitet e para tė armatosura tė luftės ēlirimtare, ėshtė shprehur ai, pėr tė numėruar mė pas numrin e madh tė atyre qė u sakrifikuan pėr lirinė e brezave tė ardhshėm.

Organizatorėt e kėtij manifestimi thanė se LPK-ja ishte dhe mbeti i vetmi gjenerator, i cili si nė tė kaluarėn ashtu edhe tani i dha dhe po i jep zjarr procesit tė ēlirimit dhe bashkimit tė kombit dhe nė kėtė mision tė shenjtė historik, lėshoi rrėnjė thellė gjaku i dėshmorėve tė kombit.

Ne sot angazhohemi pėr Unionin Shqipėri- Kosovė, si fazė fillestare drejt bashkimit gjithėkombėtar, ka thėnė Hasani, i cili nė mėnyrė tė argumentuar  i ėshtė kundėrvėnė tezės tanimė tė njohur se Shqipėria dhe Kosova nuk janė tė interesuara tė bashkohen mes veti. Nė kėtė shėnim u tha se Shqipėria dhe shqiptarėt do tė jenė njė dhe tė bashkuar nė njė shtet tė pėrbashkėt nė Ballkan.

 


Kryetari Xhemajli, mori pjesė nė varrimin e Bacės Qerim, babai i dėshmorit tė kombit Zahir Pajaziti

Prishtinė, 8 shkurt 2006

Kryetari i LPK-sė, Emrush Xhemajli, i shoqėruar nga udhėheqės e aktivistė tė organizatės ka marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė Bacės Qerim, babai i  dėshmorit tė kombit Zahir Pajaziti, pėr t’ia bėrė nderimet e fundit.

Me kėtė rast, kryetari Xhemajli nė Kullėn e Qėndresės u ka shprehur ngushėllimet dhe konsideratat e sinqerta familjes Pajaziti.

Qerim Pajaziti, vdiq nė moshėn 80-vjeēare, pas njė sėmundjeje. Varrimi i  tij u bė, me ceremoni ushtarake i mbėshtjellė me flamurin kombėtar dhe i pėrcjellė nga TMK-ja, nė oborrin e Kullės sė Qėndresės sė Pajazitėve, aty ku ėshtė i varrosur edhe komandanti i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, dėshmori Zahir Pajaziti, i cili bashkė me Hakif Zejnullahun dhe Edmond Hoxhėn u vranė, nė njė pritė, nėntė vjet mė parė.

   

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......