Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

ZIKPRESS

 Seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

Prishtinė, 24 mars 2006

I respektuari kryetar i Kuvendit,

Tė nderuara zonja dhe zotėrinj,

Anėtarė tė Grupit tė Kosovės pėr Statusin e vendit, megjithėse s’qenkan krejt dhe i bashkėngjitėm asaj ēka tha z.Xhavit Haliti

Tė respektuar tė pranishėm,

Si deputet dhe pėrfaqėsues i LPK-sė, u bashkėngjitėm pėrpjekjeve pėr njė Kosovė tė shkėputur nga Serbia, tė aftė tė qeverisė vetveten nė nivel qendror e lokal dhe nė bashkėpunim me bashkėsinė ndėrkombėtare tė arrijmė atje ku jemi nisur. Nė Kosovė askush nuk mendon qė tė shkojmė nė Europė me disa robėr qė nuk guxojnė tė lėvizin nė Kosovė dhe as me qytetarė tė rendeve tė ndryshme dhe tė diskriminuar herė negativisht nė dėm tė pakicės apo herė pozitivisht nė dėm tė shumicės, por tė jenė tė gjithė tė barabartė para ligjit.

I pėrshėndes pėrpjekjet e Grupit tė Kosovės pėr Statusin dhe pėr aq sa u tha nga z.Haziri. Sa ėshtė i suksesshėm grupi i Kosovės, kjo do tė shihet nė fund. Ėshtė pėrgjegjėsi e madhe dhe e di se nuk ėshtė e lehtė pozita e Grupit tonė. Pozita e vėshtirė e Grupit buron nga vet statusi i pa qartė i vendit, i mbajtur me premtime se do tė bėhet mirė, pėrballė palės serbe e mbėshtetur nga struktura shtetėrore e saj e njohur ndėrkombėtarisht. Pėrsėri diskutohet nga agresori vetėm fati i viktimės, i Kosovės. Ndėrkaq, fati i agresorit mbetet i garantuar, i pacenuar e i padiskutueshėm. Dhe tė gjithė po e shohim, se Serbia aq sa ka fuqi pamėshirė po punon pėr tė dėmtuar vendin tonė. Tė gjithė po e shohim se ndėrmjetėsuesit ndėrkombėtar po i bėjnė presion  kryesisht viktimės, ndėrsa agresorit po i bėhen favore tė njėpasnjėshme dhe si rrjedhim delegacioni ynė e ka pasur dhe do ta ketė edhe mė vėshtirė nė tė ardhmen.

Duke i mirėkuptuar tė gjitha vėshtirėsitė, qė dihen e qė nuk dihen, tė Grupit pėr Statusin e vendit dhe duke pasur parasysh se janė adresuar shumė lavdata e vetėlavdata tė grupit, ju lutem mė lejoni qė t’ua adresoj edhe disa vėrejtje dhe rekomandime, tė cilat mendoj se do tė ishin tė dobishme pėr tė pasur sukses nė bisedimet pėr shkėputje definitive nga Serbia.

Delegacioni i Kosovės pėr mendimin tim nuk i ėshtė pėrmbajtur mandatit qė i ka dhėnė ky Kuvend nė disa drejtime.

Nė kėtė mandat nuk pėrfshihen bisedimet me Serbinė pėr ēėshtjet e organizimit tė brendshėm tė Kosovės, siē ėshtė riorganizimi i pushtetit lokal apo decentralizimi, siē po thuhet, pėr territorin e Kosovės ende pa asnjė garanci zyrtare pėr statusin e pushtetit qendror tė vendit.

Delegacioni i Kosovės nuk ka sqaruar organizatorin se ndjehet dhe ėshtė i pabarabartė dhe nėn presion tė paarsyeshėm nė kėto bisedime nė mirėbesim, ndėrsa Serbia ėshtė e favorizuar, ėshtė e shpėrblyer nė vend tė dėnimit pėr obstruksion, kur bisedon me Kosovėn pėr ēėshtjet e organizimit territorial tė Kosovės nė raport me vendet fqinje Serbia ėshtė e favorizuar, kėtu shtetet fqinje kanė shumicė e pakica tjera nė Kosovė, si vendet nė rajon Bosnja e Turqia. Ky ėshtė presion nė mirėbesim dhe lojė jo ferr qė nuk ndihmon stabilitetin politik dhe tė sigurisė nė Kosovė.

Serbia ende nuk ka bėrė asnjė deklaratė paqe me Kosovėn dhe pėr Kosovėn dhe t’i lejohet nga delegacioni i Kosovės qė tė rikthehet nė kėto ēėshtje. Kjo nuk ka domethėnie tjetėr pos njė lloj pranimi tė nėnshtrimit. Serbia nė heshtje po siguron prezencė nė Kosovė dhe vendi ynė pėrsėri rrezikon tė mos i kalojė caqet e autonomisė. Andaj Serbia ėshtė deklaruar se nuk ėshtė pėr ndarje tė Kosovės. Tek e fundit pse tė ndahet diēka qė po gjen formė pėr ta mbajtur tė tėrėn, plus pėr ta  ndarė nė formė tjetėr tė autonomisė pėr komunitetin serb nė kuadėr tė autonomisė sė Kosovės. Megjithatė, deri mė tash Grupi i Kosovės pėr Statusin ėshtė duke u prezantuar sikur gjoja Grupi ynė ndjehet i barabartė me delegacionin shtetėror tė Serbisė, siē u pa e dėgjuar edhe kėtu.

Delegacioni i Kosovės gjithashtu nuk ka reaguar, madje as nuk ka sqaruar nė bisedime dhe as publikisht skandalin diplomatikė nė kėto bisedime. Ėshtė marr vesh se nė delegacionin serb marrin pjesė edhe dy anėtarė qė janė zyrtarisht funksionarė tė lartė tė Kosovės dhe qė paguhen nga buxheti i Kosovės, ndėrsa qėndrojnė kundėr dhe nė anėn tjetėr tė delegacionit tė Kosovės. Kjo ėshtė fyerje poshtėrim nė adresė tė Kosovės, ndoshta edhe e pa qėllim nga organizatori dhe UNMIK-u qė e mundėson kėtė. Cili vend do tė lejonte kėtė? Po e shohim se pėr do veprime financiare, dakord, nė kuadėr tė Kuvendit po punohet tė ketė transparencė, ndėrsa pėr kėto skandale diplomatike nė Vjenė, krejt tė hapura, heshtet si ka mundėsi kjo ju lutem?

Siē ėshtė duke rrėshqitur situata me heshtjen e delegacionit tė Kosovės vendit po i vazhdohet statusi i paqartė dhe po i afrohet edhe njė periudhė e turbullt, shumė e vėshtirė, qė nuk mund tė garantojė zhvillim dhe pėrparim tė vendit. Ėshtė tepėr gabim qė paraprakisht tė thuhet se ne nuk do tė dalim nga bisedimet. Nė rast se Kosovės nuk i garantohet shkėputja e qartė nga Serbia do tė ishte tragjedi dhe bisedimet edhe nėse nuk dilet nga to nuk do tė kishin kuptim, ndėrsa marrėveshjet nuk do tė gjenin zbatim.

Le tė thotė kush ēka tė donė, kėtu por edhe ku tė dojė, edhe pse e ka thėnė rastėsisht e pa dashje z. Besnik Mustafaj, ministri i punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, e ka thėnė njė tė vėrtetė shumė tė madhe. Po u prek kufiri i Kosovės, nė favor tė Serbisė, askush mė nuk mund tė garantojė kufijtė nė pjesėt tjera tė Kosovės, por edhe tė vendeve tjera afėr saj.

Heqja dorė e Kryesisė sė Kuvendit kėtu nga njė debat pak mė i gjerė dhe jo i kufizuar nė 10 minuta, si dhe heqja dorė e Kryesisė sė Kuvendit nga debati tjetėr pėr peticionin e rregullt tė 46 mijė qytetarėve tė Kosovės, qė pėr kėrkesė ka krijimin e Unionit shtetėror Shqipėri Kosovė, ka lėnė vend pėr atė qė po e dėgjojmė se, gjoja nė Kosovė, nuk ka pasur dhe nuk ka tjetėr projekt pos pėr pavarėsinė e Kosovės.

Ndėrsa dobėsi shumė e madhe e pjesėtarėve tė Grupit tė Kosovės pėr Statusin ėshtė propaganda dhe analizat, paraqitjet e pakursyera tė tyre pėr sukseset nė bisedime, ndėrsa Kryesia e Kuvendit matet, siē e pat se si dhe qysh tė debatohet kėtu nė Kuvendin e Kosovės. I kisha thirrur anėtarėt e Grupit tė Kosovės pėr Status, sidomos koordinatorin qė nuk qenka dhe s’e ka pa tė arsyeshme tė vijė kėtu, pėr ēėshtje teknike, qė nė bazė tė prezantimit publik, nuk po del se ėshtė vetėm pėr ēėshtjet teknike, qė tė lėrė detyrat pėr ēka nuk janė ngarkuar, fushatat me publikun, fushatat pėr t’ia mbushur mendjen kėtij tė fundit se kanė arritur suksese dhe s’po i kuptohen, sepse tė jeni tė bindur se atje, jashtė zyrave tė institucioneve, do ta kemi vėshtirė dhe do tė dėmtoni vendin. Atje, siē e keni parė, ju pret populli i uritur dhe i pakėnaqur me stėrzgjatjen e situatave, ju presin Lėvizjet prej mė tė ndryshmeve politike. Dhe nėse nuk ndaleni do tė jemi edhe ne nė kėto mediume dhe prej andej gjithė ēėshtja mund tė bartet nė rrugė. Ju jeni zgjedhur qė tė keni sukses nė bisedimet me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe jo nė bisedimet me shoqėrinė civile apo me popull, pėr kėtė jemi zgjedhur ne mė duket.

Pasi ėshtė zgjedhur nga Kuvendi, pra nga njė institucion, Grupi i Kosovės pėr Statusin ka rrėshqitur nė pronarė tjerė. Ėshtė bėrė pronė e partive politike, pra jo mė e institucioneve. Ja fakti. Nė grupin e nivelit tė dytė ndihmės janė dėrguar pėrfaqėsues tė partive politike qė janė pjesėmarrės nė kėtė grup, ndėrsa nuk ėshtė caktuar askush nga Kuvendi i Kosovės edhe nga kryeministria, kjo ėshtė fakt.

Meqenėse partitė politike dominojnė jetėn e Grupit tė Kosovės pėr Statusin ato nuk u interesuan fare qė ky grup tė raportojė nė Kuvend, po duket.  Andaj u shty edhe kjo seancė dhe u pretendua qė tė shtyhet nė njė tjetėr. Pse. Sepse partia ėshtė e informuar, pėr deputetėt e kuvendit, kush po ndien. Raportimet dhe rekomandimet bėhen nėpėr parti.

Tė nderuara zonja dhe zotėrinj deputetė,

Propozoj qė Kuvendi i Kosovės tė aprovojė kėto rekomandime pėr Grupin e Kosovės pėr statusin e vendit.

Bisedimet tė jenė jo sekrete, (po qarkullojnė materiale qė e kanė edhe kėtė emblemė lartė, si sekret, topsekret.., kjo nuk ėshtė bash nė rregull) tė jenė transparente pėr Kuvendin e Kosovės.

Tė kėrkohet nga organizatori qė tė hiqet nga agjenda e bisedimeve me Beogradin ēėshtja e decentralizimit. Kjo ēėshtje tė bisedohet vetėm me Bashkėsinė Ndėrkombėtare dhe me minoritetet nė Kosovė pa pėrjashtim. Ose tė pėrfshihen nė bisedat pėr decentralizim tė gjitha shtetet fqinje dhe tė rajonit, kush ėshtė i interesuar e qė kanė kėtu pakicė e shumicė.

Delegacioni i Kosovės duhet tė sqarojė, nė takimin e ardhshėm, se pjesėmarrja e funksionarėve tė Kosovės nė delegacionin e Serbisė ėshtė e pakuptueshme dhe organizatori i bisedimeve tė sqarojė se kjo situatė nuk mund tė prejudikojė pozicionin e Kosovės sot dhe nesėr.

Nė bazė tė rregulloreve nė fuqi tė IPVC-ve zyrtarėve tė Kosovės qė dėshirojnė dhe vazhdojnė tė shėrbejnė nė delegacionin e Serbisė t’u plotėsohet kjo dėshirė, por t’iu merret mandati dhe t’u ndėrpritet financimi nga Buxheti i Kosovės.

Presioni ndėrkombėtar i paarsyeshėm, i njėanshėm dhe mbi tė gjitha nė mirėbesimin e organizatorėve tė bisedimeve pėr statusin, duhet tė shpjegohet nga Grupi i Kosovės nė mėnyrė qė Kosovės t’i jepen garancitė e nevojshme ndėrkombėtare pėr ardhmėrinė e vetė. Ndėrsa Beogradi tė thirret qė tė vendos paqe dhe fqinjėsi tė mirė me vendin tonė.

Me qėllim tė funksionimit mė tė mirė tė bėhet rregullorja e punės sė Grupit tė Statusit pėr funksionim normal, pėr arsye organizimi, efikasiteti, pėr nevoja, teknike dhe financiare dhe tė sillet nė Kuvend pėr njoftim ose pėr procedim tė mėtutjeshėm.

Tė plotėsohen vendet nė rrethin e dytė, qė shpesh po quhet politik, tė Grupit me pėrfaqėsues qė i cakton Kryesia e Kuvendit dhe Kryeministria.

Tė ketė prezencė gjatė bisedave ndėrkombėtare, nė cilėsinė e vėzhguesit edhe Kryetari ose pėrfaqėsuesi i Komisionit Parlamentar pėr MN dhe IEA.

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......