Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

ZIKPRESS

 Seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

Prishtinė, 20 prill 2006

I respektuari kryetar i Kuvendit,

I nderuari Kryeministėr,

Kolegė deputetė,

Pjesėmarrės nė seancė,

Edhe pse materiali ka ardhur dje, pra shumė vonė, kam gjetur kohė dhe me vėmendje e kam lexuar materialin qė po trajtojmė.

Nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, qė e pėrfaqėsoj, shprehim gatishmėrinė tonė pėr tė ndihmuar pėr tė mirėn e vendit nė pėrmbushjen e tė gjitha standardeve pėr integrim dhe anėtarėsim nė Bashkimin Euripian dhe strukturat tjera Euroatlantike.

Ndėrsa, kėto Standarde pėr tė cilat ne po flasim sot, nė fakt, kurrė s’kanė qenė standarde, por e kundėrta e tyre. Ato janė rregulla unikat e tė pa zbatuara askund nė botė nė formėn dhe mėnyrėn siē po veprohet nė vendin tonė.

Nėse ju kujtohet kėto rregulla patėn disa emėrtime. Standardet para Statusit, donė tė thotė qerrja para atllarėve. U pa se kjo nuk shkon. Pastaj u emėrtuan Standardet pėr Kosovėn. Donė tė thotė rregullat pėr Kosovėn. Qė me vetė emrin tregohet se nuk ėshtė fjala pėr Standarde universale, por ėshtė fjala pėr rregulla tė posaēme pėr Kosovėn.

Por, detyrat qė pėrmenden nė dokumentin qė na ėshtė dorėzuar, por edhe nė vlerėsimet e mėhershme teknike tė gjendjes nė Kosovė kanė tė bėjnė me detyra qė i vihen njė vendi qė vazhdon t’i mohohet e drejta pėr t’u vetėqeverisur dhe pėr tė ardhme tė veten. Kėto janė detyra qė koordinojnė kompetencat e ndaluara e tė rezervuara me ato kompetenca tė pėrgjysmuara dhe nė esencė qė varen nga faktori jashtė IPVQ-ve (kėshtu ndodh po t’i referohemi secilit nga 8 kapitujt e detyrave tė materialit qė po shqyrtojmė). Dhe pikėrisht pse ka tė bėjė me koordinim tė shumė pushteteve dhe paralelizmave, ato vėshtirė po koordinohen, sepse janė tė pėrcjella me interesa qė nuk janė tė njėjta.

Kuvendi i Kosovė ligjet po i aprovon edhe ashtu kėtė po e bėnė ngadalė. Njė pjesė e tyre, sidomos nė fushėn e pronės, tė kulturės, gjuhės, privatizimit, tė drejtat e pjesėtarėve tė luftės ēlirimtare, na ėshtė thėnė ose tė hiqen nga rendi i ditės, sepse hyjnė nė kuadėr tė kompetencave tė rezervuara ose tė na vonohen nė procedura duke ndėrhyrė zyra ligjore e UNMIK-ut, apo tė vonohen duke u nėnshkruar nga PSSP-ja.

Ne, jemi duke bėrė punė tė shumėfishta. Shumica e kėtyre rregullave qė rregullojnė marrėdhėniet e shumė pushteteve paralele do tė bien me ardhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, ēfarė do qoftė ai,  andaj nė njė mėnyrė jemi  duke bėrė punė sfilitėse tė Sizifit.

I pėrgėzoj 4 Qeveritė e Kosovės qė u kanė pėrballuar tė gjitha sprovave rreth punėve qė pėrshkruhen nė dokumentet e afruara. Vetėm njė popull qė ka pėrvojė tė madhe nė robėri, si ky i yni, mund ta pėrballojė kėtė gjendje karantine qe 7 vite me radhė.

Pjesa mė e madhe e detyrave dhe rregullave qė pėrshkruhen shihen nė prizmin e rregullimit tė statusit tė veēantė tė minoritetit serb. Ju lutem z. Kryetar, qė nė mbledhjen e ardhshme tė shpėrndahet edhe materiali pėr nivelin e plotėsimit tė tė drejtave dhe standardeve jetėsore edhe pėr shumicėn e qytetareve tė Kosovės qė fatkeqėsisht janė jashtė vėmendjes.

Jemi dėshmitarė se standardi i vėrtetė, niveli i jetesės qė u intereson tė gjithėve nė Kosovė, pavarėsisht pėrkatėsive e komuniteteve, ėshtė shqetėsues dhe nė rėnie.

Standardet kanė kuptim vetėm nėse ndėrrojnė drejtimin. Andaj propozoj qė rekomandimi i Kuvendit tė jetė qė  standardet pėr Kosovėn tė shndėrrohen nė titull dhe pėrmbajtje nė Standardet pėr integrim dhe anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.

Ju faleminderit pėr vėmendje

 

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

 

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova