Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

ZIKPRESS

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės nė seancėn plenare tė 16 marsit 2006

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

I respektuari kryetar i Kuvendit,

Tė nderuar tė pranishėm

Para se tė flas pėr rendin e punės mė lejoni tė them kėtė:

Tash sa kohė nė Austri ėshtė arrestuar nga Interpoli Naser Shatri me akuzat tashmė tė njohura tė Serbisė pėr terrorizėm. Naser Shatri ka qenė veprimtar politik nė vitet 80-tė dhe luftėtar i dalluar i UĒK-sė nė Zonėn e Dukagjinit. Ngjashėm me Naserin ka qenė arrestuar edhe, tani Kryeministėr i Kosovės Agim Ēeku dhe z. Thaēi. Intervenimi adekuat pėr lirimin e tyre pati qenė i admirueshėm nga tė gjithė ne dhe lirimi ka qenė gėzim i madh pėr Kosovėn. Por, kėshtu nuk po ndodh pėr ushtarakėt tjerė tė UĒK-sė. Do tė ishte tragjedi qė pėr fajin e mosangazhimit tė institucioneve tė Kosovės dhe UNMIK-ut qė Naser Shatri tė ekstradohej nė Serbi. Mos harroni zotėrinj se Anton Leka po gjykohet me pa tė drejtė nė Beograd vetėm pse ky i fundit dėshiron para botės tė tregohet se ka sovranitet mbi Kosovėn dhe i dėnon e u bėn ēka tė donė atyre qytetarėve tė Kosovės qė i zėnė apo qė ia servon Interpoli nė formė tė ekstradimeve duke u thirrur nė ligje tė vjetra qė mė nuk u pėrgjigjen rrethanave tė tashme. Kush ėshtė pėr t’u dėnuar, nėse ėshtė pėr t’u dėnuar duhet tė dėnohet nė Kosovė dhe jo nė Serbi.

Mė konkretisht, dėshiroj tė dijė se ēka kanė bėrė deri mė tash mekanizmat pėrkatės tė qeverisė lidhur me kėtė. Si deputet kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm. 

Dhe tani pėr rendin e punės,

Po e marr me mend se pika e Rendit tė Punės, informatė e Grupit tė Kosovės pėr Statusin e vendit nga Kryesia e Kuvendit ėshtė propozuar tė shtyhet pa vend me arsyetimin tashmė tė njohur tė mospėrgatitjes sė Grupit pėr Informim sot kėtu nė seancė plenare.

Por arsyeja se nuk ėshtė bėrė informata nuk qėndron. Ky grup po e shohim nė media gjithnjė ėshtė i pėrgatitur. Jo vetėm pėr Kuvendin, por edhe pėr gjithė opinionin.

Pas ēdo takimi qė bėjnė jashtė e brenda hazer xhevap po u jep pėrgjigje mediave gjerė e gjatė dhe gjithnjė po janė tė pėrgatitur. Pėr mendimin tim ėshtė e paarsyeshme shtyrja e mėtejme e kėsaj pike tė rendit tė punės dhe kėrkoj qė tė vijnė dhe tė raportojnė, sė paku afėrsisht sikur para mediave.

Ndėrsa nė tė ardhmen mė mirė le tė ulen dhe tė punojnė raportin pėr organin qė i ka zgjedhė e tė ndėrprenė shoun medial dhe lėvdatat pa mbulesė se si gjoja kanė pasur suksese tė mėdha nė bisedime.

   


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova