Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

ZIKPRESS

 

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

Prishtinė,  30 nėntor 2006

Pasojat e bllokimit dhe izolimit tė Kosovės dhe si rrjedhim bllokimi ekonomik e financiar qė ka pėrfshirė vendin mė sė miri shihen nė kėtė projektbuxhet tė ofruar. Derisa shpenzimet rriten, tė hyrat kanė stagnuar. Gjithashtu nuk ka ndėrruar struktura e tė hyrave. Vazhdon tė dominojnė tė hyrat nga doganat.

Sipas projektbuxhetit tė ofruar nė tabelėn 1, UNMIK-ut i jepen 209 milionė  euro, njė e katėrta e gjithė buxhetit. E para, Kuvendi ka kėrkuar kalim tė kompetencave te Kosova dhe do tė ishte kundėrthėnėse tė ndahet buxhet qė tė financohet diēka qė na ėshtė uzurpuar. E dyta, kėtu nuk ėshtė ofruar fare tabela se ku do t’i shpenzojė UNMIK-u kėto mjete.

UNMIK-u ka pasur dhe ka ende kohė, qė brenda vitit 2006, t’ia kalojė kompetencat Qeverisė sė Kosovės. Nuk ka asnjė kuptim tė financojmė jashtė vullnetit tonė.

Nė tabelėn 2 ėshtė kėnaqėsi qė nė buxhet janė pėrfshirė pensionet e invalidėve tė luftės. Por, pėr ēudi, nė buxhet nuk kam parė tė jetė pėrfshirė me ndarje, zė tė veēantė pjesa pėr familjet e dėshmorėve tė luftės sė UĒK-sė. Ka njė ligj qė ka aprovuar Kuvendi i Kosovės pėr kėtė kategori dhe kėrkoj qė tė parashihet me zė tė veēantė.

Ndėrsa po nė tabelėn 2 ėshtė ndarė me zė tė veēantė: ”Bisedimet pėr Status”. A po i dėgjon qeveria anėtarėt e ekipit negociator. Ata po pėrbehen se nuk ka mė bisedime. Pse atėherė Kuvendi duhet tė ndajė 1 milion euro pėr bisedime?

Buxheti i paraparė pėr pikat qė pėrmenda mė lartė duhet tė orientohet nė intervenimin urgjent ku ka mė tepėr nevojė vendi. E ku ka nevojė dihet, nė shėndetėsi, nė arsim dhe nė sferėn sociale.

Projektbuxheti i vitit 2007, siē u cek edhe nga shumica e atyre qė diskutuan,  ka tė meta serioze, prandaj ai duhet tė kthehet nė ripunim dhe pastaj tė sillet pėr shqyrtim tė parė pas njė jave.

 
 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend
Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli:: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......