Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

Deputeti i LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, lidhur me projektligjin pėr simbolet shtetėrore tė Kosovės

Projektligji pėr simbolet shtetėrore tė Kosovės, pėr LPK-nė, ėshtė tranzitor

Prishtinë, 29 shtator 2007
Ne, sot po procedojmė njė projektligj pėr simbolet shtetėrore, simbole qė ende nuk janė dhe po anashkalojmė ēėshtjen e pėrdorimit tė simboleve kombėtare dhe tė pakicave qė janė nė pėrdorim me shekuj. Nė kėtė kuptim ne jemi Kuvendi mė i ēuditshėm, i cili vėshtirė gjendet nė gjithė botėn.

Neni 6-tė, me pikat pėrkatėse, mundohet tė rregullojė edhe ēėshtjen e pėrdorimit tė flamurit kombėtar dhe flamujve tė pakicave, por ėshtė shumė larg nga ky synim sepse lenė tė hapura shumė gjėra qė vėshtirė mund tė kalohen nė procedurat dhe instancat e parapara.

Ēėshtja e flamurit kombėtar shqiptar dhe tė pakicave nuk mund tė mbetet kompetencė e akteve nėnligjore qė do tė nxirrte qeveria.

Gjatė procedimit tė mėtejmė mendoj se duhet urgjentisht tė bėhen dėgjime publike pėr kėtė temė nga komisioni pėrkatės i Kuvendit tė Kosovės dhe tė amandamentohet me pėrkushtim.

Kjo do tė evitonte ndarjen e shoqėrisė sonė, edhe ashtu jo tė bashkuar sa e duam, nė ata qė i duan mė tepėr kėto se sa ato simbole. Secilit simbol t’i vehet vendi i merituar dhe i nderuar. Kjo do tė ishte zgjidhja.

Nėse kėtė problematikė nuk e kuptojnė ata qė nuk kanė jetuar gjatė nė Kosovė, apo nuk janė thelluar nė historinė e simboleve qė janė pėrdorur deri mė tash nė Kosovė, mendoj se ky Kuvend e kupton kėtė shumė mirė dhe nėse gabon do tė gabonte me qėllim.

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 
29 shtator 2007
Deputeti i LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, lidhur me projektligjin pėr simbolet shtetėrore tė Kosovės

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės lidhur me procesin politik nė Kosovė

Korrik 2007
Diskutim i z. Emrush Xhemajli, deputet i LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, lidhur me debatin pėr Mitrovicėn

28 qershor 2007
Diskutimi i Emrush Xhemajlit, deputet i LPK-sė, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me debatin pėr rininė

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit të LPK-së, Emrush Xhemajli, në Kuvendin e Kosovës lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Të lirohet menjëherë Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend
Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli:: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

222 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......