Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

ZIKPRESS

 
 

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

Prishtinė, 27 korrik 2006

I nderuari z. Kryetar,

Pėrfaqėsues tė kabinetit qeveritar,

Kolegė deputetė dhe tė pranishėm,

 

Fjalėn e kam kėrkuar shumė herėt. Pse nuk ma jepni fjalėn? Po mendoni se do tė flasė jashtė temės. Unė nuk do te flasė kėsaj here as pėr elefantė as pėr gjela grindavec, por pėr projektligjin nė shqyrtim.

Vendi ynė, si pak vende nė botė, ėshtė me njė trashėgimi tė jashtėzakonshme kulturore qė nga parahistoria, antika e kėtej, andaj ky ligj ėshtė i njė rėndėsie tė madhe. Por ky ligj dhe kjo fushė nė pėrgjithėsi pėr arsye tė statusit tė tashėm tė vendit ėshtė politizuar. Andaj ligjet e tilla po hartohen e rimartohen disa herė.

Ky model nuk ka asnjė model tė ligjeve qė aplikohen sot nė shtetet e ndryshme.

Propozuesi i ligjit ėshtė mirė tė na shpjegojė kėtu se nė ēfarė ėshtė bazuar forma e organizimit tė ligjit tė pėrcaktuar me kėtė ligj, sepse projektligji dhe memorandumi qė ėshtė afruar nuk mjafton pėr kėtė dhe nuk garanton trajtimin mė tė mirė tė Trashėgimisė Kulturore tė Kosovės.

Institucioneve profesionale shkencore, si Institutit pėr Mbrojtjen e Monumenteve, Institutit Arkeologjik, Muzeut tė Kosovės etj, nuk ju ėshtė pėrshkruar asgjė me ligj.

Tė gjitha janė lėnė nėn kompetencėn e Ministrisė dhe tė ministrit, si dhe nė veēanti tė Kėshillit pėr Trashėgiminė Kulturore.

Dhe tė ndalemi pikėrisht rreth Kėshillit pėr Trashėgiminė Kulturore. Neni 4.8. thotė: Anėtarėt e Kėshillit tė Kosovės pėr Trashėgimi Kulturore do tė jenė pėrfaqėsues tė etnive tė ndryshme dhe interesave sektoriale dhe gjithashtu do tė pėrmbajė ekspertizė ndėrkombėtare. Donė tė thotė ekspertiza vendore kėtu nuk parashihet.

Ky Kėshill nuk parashihet qė tė ketė kritere profesionale shkencore, por mė tepėr pėrmenden kritere politike dhe kritere strukturore. Kėtij Kėshilli gjithashtu i janė dhėnė kompetenca legjislative e ekzekutive qė i defaktorizon institucionet profesionalo-shkencore, dhe paraprakisht me kėtė ligj do tė krijoheshin kushtet pėr pėrzierje dhe pėrplasje tė kompetencave. Ky Kėshill, nė fakt, ėshtė ligji vetė. Nė kėtė ligj, nė fakt, askush nuk ėshtė ligj dhe zot i Trashėgimisė Kulturore pos kėtij Kėshilli politik pėr Trashėgiminė Kulturore.

Gjithė kjo formė ėshtė bėrė me qėllim qė edhe me kėtė ligj t’i vėrtetohen, si interes i Trashėgimisė Kulturore, zonat e mbrojtura pėr qėllime politike qė ka caktuar e qė do tė caktojė Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor rreth monumenteve mesjetare tė kultit.

Nė ligj duhet tė qartėsohet ēėshtja e dhėnies sė tė drejtės qė organizatat joqeveritare tė kenė nė pronėsi koleksionet publike tė trashėgimisė sė luajtshme.

Kėtu lihet shumė vend pėr interpretime, dhe rrjedhje tė trashėgimisė kulturore tė Kosovės nė kundėrshtim me interesin e Trashėgimisė Kulturore tė vendit. Me heqjen e kėtyre tė metave gjatė pėrpunimit do ta aprovoja kėtė ligj.

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

27 korrik 2006

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

 

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......