Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Nėnė Shqipėri

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

ZIKPRESS

Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės

   
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

Sot, mė 14 mars 2007, nė kohėn kur po shkon ēėshtja e Kosovės nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė ende Kosova ka tė burgosur politikė

Prishtinė, 14 mars 2007
Kuvendi i Kosovės ka mbajtur sot seancė plenare nė tė cilėn Grupi Negociator i Kosovės, pėr ēėshtje tė statusit tė vendit, dha informatė pėr takimin e Vjenės tė mbajtur mė 10 mars 2007.

Me kėtė rast, deputeti i LPK-sė Emrush Xhemajli nė diskutimin e tij tha se e mirėpret informatėn, por qėndrimi i Lėvizjes Popullore tė Kosovės lidhur me Pakon e Ahthisarit dihet. Ajo ėshtė e ndryshme nga Rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė dhe mund tė thuhet se ėshtė njė hap para nė krahasim me tė, por ėshtė shumė larg nga ēka ka pritur dhe ēka e meriton populli i Kosovės. Ai, gjithashtu tha se vendi do ta ketė vėshtirė edhe pėr faktin se pėrsėri do tė kemi njė status tė ardhshėm ndėrkombėtar dhe jo pėrfundimtar si dhe njė mision tė rėndė ndėrkombėtar.

Xhemajli tėrhoqi vėrejtjen sidomos pėr periodėn e ardhshme e cila bartė rreziqe, duke pasur parasysh dronė se Serbia me strukturat e saja brenda dhe jashtė Kosovės do tė pėrpiqet tė destabilizojė Kosovėn.

Nė kėtė seancė tė Kuvendit tė Kosovė Grupi Negociator nuk dha asnjė informatė pėr rolin e tij nė protestat e fundit.

Sot, mė 14 mars 2007, nė kohėn kur po shkon ēėshtja e Kosovės nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė ende Kosova ka tė burgosur politikė. Dihet se Albini po mbahet nė burg pėr arsye dhe ēėshtje politike. Kryetari dhe deputeti i LPK-sė, Emrush Xhemajli kėrkoi qė anėtarėt e Grupit Negociator tė ndikojnė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit, lider i Lėvizjes Vetėvendosje. “Nėse ju jeni ata qė ndikuat nė burgosjen e tij, ju tash duhet tė ndikoni nė lirimin e tij”, u ka thėnė Xhemajli anėtarėve tė Grupit Negociator nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės.
 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

22 mars 2007
Diskutimi i deputetit të LPK-së, Emrush Xhemajli, në Kuvendin e Kosovës lidhur me ngjarjet e 10 shkurtit 2007
Të lirohet menjëherë Albin Kurti!

14 mars 2007
Deputeti i LPK-sė nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės
Xhemajli: Grupi Negociator tė ndikojė nė lirimin nga burgu tė Albin Kurtit

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend
Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nnė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli:: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

.. Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

222 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK-sė pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......