Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

ZIKPRESS

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me  raportin pėr bisedimet e Vjenės

 

T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

Prishtinė, 1 shtator 2006

Pėrshėndetje z. Kryetar i Kuvendit,

Anėtarė tė grupit pėr statusin e vendit, z. Sejdiu, z.Ēeku, e nderuara zonja karrige e zbrazėt e zotit Thaēi, z. Surroi,

Ne, nė Lėvizjen Popullore tė Kosovės, kemi njė mendim ndryshe nga ajo qė zakonisht thuhet pėr temėn qė kemi sot.

Ju zotėri tė grupit pėr Statusin e Vendit keni njė mandatė tė dyshimtė sa i pėrket bisedimeve pėr statusin e vendit. Edhe sot e kėsaj dite nuk u dite kush votoi pro e kush kundėr e kush u pėrmbajt kur u votua ne Kuvend ekipi pėr Statusin e vendit.

Ju keni hyrė nė bisedime me Beogradin pa shprehur Serbia as mė tė voglėn keqardhje pėr masakrat dhe okupimin nė Kosovė. Pėr mė tepėr kjo ka ndodhur nė kohėn kur ajo vazhdon me shumė sukses luftėn kundėr Kosovės.

Ju e keni rehabilituar, legjitimuar dhe amnistuar Serbinė pėr krimet qė ka bėrė dhe e keni lėnė gojėhapur kundėrshtarin. Pse tė kėrkojė Serbia falje kur kjo nuk i kėrkohet pikėrisht nga ata qė pa kurrfarė kushti janė ulur nė tavolinė nė anėn tjetėr. Pse Serbia tė pranojė realitetin e krijuar nė Kosovė dhe vullnetin e qytetarėve tė Kosovės kur kėtė nuk e ka kusht pėr marrėdhėnie me Kosovėn.

E inkurajuar Serbia tash po kėrkon qė Ahtisari t’i kėrkoj falje Serbisė pėr ndonjė shprehje pėr Serbinė.

Me Beogradin ju po bisedoni nė kundėrshtim me vullnetin e popullit tė Kosovės dhe tė rezolutės sė 17 nėntorit 2005 tė Kuvendit tė Kosovės, e cila ka deklaruar tė panegociueshme Pavarėsinė e Kosovės. Secili takim me palėn serbe ėshtė duke e zbehur ēėshtjen e pavarėsisė sepse kėto takime po reflektojnė mesazhe tragjike pėr Kosovėn.

Viktima dhe agresori janė bėrė njė. Asnjė gjykatės nė botė nuk do t’u zinte besė tė dėmtuarit se nuk mund tė jetojė bashkė me dėmtuesin kur bota i sheh bashkė ēdo ditė si dy partner qė kanė fituar status tė njėjtė para gjykatės.

Ju keni dhėnė mesazh tė pasaktė dhe e keni hutuar edhe bashkėsinė ndėrkombėtare. Ju keni lėnė pėrshtypjen se gjoja ka mundėsi tė negociohet e tė bashkėjetohet edhe para pavarėsisė sė Kosovės me Serbinė. Dhe kur ju jeni sjellė kėshtu ēka pritet prej tė tjerėve sado miq qė t’i kemi.

Nga Kuvendi keni pasur mandate tė zbatoni 5 pilot njėsi nė baza tė afrimit tė shėrbimeve mė afėr qytetarėve, ndėrsa nė kundėrshtim me kėto projekte edhe ashtu tė dėshtuara, ju keni hyrė nė tema tjera duke pėrdorur terminologjinė e decentralizimit. Ju mė nuk po mund tė dilni nga ujėrat e ndarjes sė vendit nė baza territoriale e etnike duke u siguruar konflikt jo vetėm kėtyre por edhe gjeneratave qė ende nuk kanė lindur.

Ju nuk keni qenė nė gjendje ose nuk keni dashur tė sqaroni situatat dhe tė mbani qėndrim para tė caktuarve tė OKB-sė. Ju keni pranuar standarde e kritere tė dyfishta, tė dėmshme pėr vendin. Keni pranuar tė diskutohet pėr lidhje vertikale tė disa komunave tė Kosovės me Beogradin qė pėrbėjnė afėrsisht 5 pėr qind tė popullatės, qė sipas disa ndėrkombėtarėve qenka nė rregull, standard, kriter dhe nuk keni qenė nė gjendje tė kėrkoni lidhje vertikale pėr shumicėn e banorėve tė Kosovės, lidhje vertikale tė Kosovės Lindore me Prishtinėn, si dhe tė Kosovės e Maqedonisė me Shqipėrinė.

Duke mos reaguar ndaj dhunės policore qė ėshtė duke ushtruar ndaj atyre qė po protestojnė kundėr jush, ju i jeni bashkangjitur kėsaj dhune. Madje duke e kuptuar dėshirėn tuaj pėr paqe tė rrejshme nė kohėn kur ishte kėtu Ahtisari policia i rrahu protestuesit edhe pasi i burgosi duke kryer vepra penale qė dėnohen edhe me ligje ndėrkombėtare. Ju po e mbani kėtė proces tė negociatave pos me anashkalim tė procedurave nė Kuvend e mashtrim edhe me dhunė e tė burgosur politikė.

Ju po i gėnjeni qytetarėt e Kosovės edhe pse vet e dini se nuk bėhet fjalė pėr pavarėsi, por pėr status tė vendit me tutorė.

Kosova po projektohet tė jetė e pavarur po aq sa mund tė jetė i pavarur njė person i pavarur pėr veprim nė kohėn kur gjykatat e mjeku i caktojnė disa persona tė tjerė tutorė pėr t’u kujdestar e pėr tė marrė vendime nė emėr tė tij.

LPK propozon qė t’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin.

Pėr t’u realizuar vullneti i qytetarėve tė Kosovės, pika e parė duhet tė pezullohen tė gjitha bisedimet me Beogradin dhe me Serbinė.

Tė organizohet referendum nė Kosovė pėr statusin politik tė vendit.

Pas Referendumit pėr Kosovėn tė vazhdojė dialogu me ata qė do ta respektonin vullnetin e popullit tė Kosovės.

Tė vendosen raporte tė sinqerta nė pajtim me vullnetin e popullit tė Kosovės me bashkėsinė ndėrkombėtare, tė cilat deri mė tash nuk janė tė tilla.

Nė fund kėrkoj qė tė votohen nė Kuvend propozimet e deputetėve Bislimi, Gjergj Dedės dhe propozimet e mia me votim elektronik.

kthehu  |

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

26 janar 2007
Fjala e deputetit tė LPK-sė nė Kuvendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, mbajtur nė seancėn plenare tė 26 janarit kushtuar sigurisė nė vend
Siguria e Kosovės kėrcėnohet nga forcat ushtarake, policore dhe parami litare nga Serbia

30 nėntor 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me Projektbuxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2007

1 shtator 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė Kuvendin e Kosovės lidhur me raportin pėr bisedimet e Vjenės
T’u pushojė dhe tė mos u vazhdohet mandati personave qė janė nė grupin pėr Statusin

27 korrik 2006
Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, pėr ligjin pėr Trashėgiminė Kulturore tė Kosovės

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......