Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 • Shqipėria.com
 • Albanian.com
 • Kosovapress
 • KosovaLive
 • ATSH
 • Dwelle
 • Europaelirė
 • VOA
 • BBC
 • Epoka e re
 • Koha Ditore
 • Koha Jonė
 • Shekulli
 • Korrieri
 • Gazeta Sot
 • Lajme.net
 • Shkėmbi.com
 • Driarm
 •   

   

  Emrush Xhemajli

  Kryetar i LPK-sė 

  Tė dhėna personale

  • I lindur mė 01.05.1959 nė Komogllavė, Komuna e Ferizajit.

  Arsimi

  • Shkollėn fillore nė vendlindje.

  • Gjimnazi shoqėror-gjuhėsor, Ferizaj.

  • Fakulteti i Arteve – dega e artit figurativ, drejtimi i pikturės, Prishtinė.

  Gjuhė tjetėr pėrveē shqipes amtare

  • Frengjisht, Serbisht, Gjermanisht

  Jeta private

  • I martuar, baba i 3 femijėve, jeton nė Lugmirė, Prishtinė

  Aktivitetet

  • I pėrfshirė nė grupet politike kundėr pushtuesit serb (1976-1979).

  • Vuajti dėnimin politik tė pushtuesit serb (1979-1983).

  • Mė 7 janar 1998, pėr shkak tė ndjekjes policore, kalon nė ilegalitet.

  • Refugjatė politik nė Zvicėr  (1984-1998).

  • Ilustrator dhe gazetar nė gazetėn “Zėri i Kosovės” (1984-1987).

  • Sekretar i Pėrgjithshėm i LPK-sė (1987-1998).

  • Nė vitin 1991-1993 ishte delegat i Degės sė LPK-sė Jashtė Vendit nė Mbledhjen e III-tė, pėrkatėsisht IV-tė, qė u mbajtėn nė Ujmirė tė Drenicės dhe nė Prishtinė.

  • Nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė nga fillimi i punės sė saj mė 1994.

  • Shef personeli nė UĒK dhe TMK - Zona III (1998-1999).

  • I dėnuar nė mungesė me 15 vite burg nga Serbia (1999).

  • Nė Mbledhjen e 5-tė tė Pėrgjithshme, tė mbajtur nė vitin 2000, ėshtė zgjedhur Kryetar i LPK-sė. Nė tė njėjtin post ėshtė rizgjedhur nė dy mbledhjet tjera nė vijim.

  • Mbėshteti politikisht luftėn e armatosur ēlirimtare tė pjesėve tė popullit shqiptar nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni.

  • Deputet nė Kuvendin e Kosovės (legjislatura e dytė).

  E-mail: exh590@hotmail.com

   

  ◄◄◄ kthehu