Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Kryeministri i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

VETĖVENDOSJE!

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

Radio Kosova e Lirė

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

Mekuli.com

 

 

ZIKPRESS

Nėnkryetari i PDK-sė, z.Fatmir Limaj, pritet nė selinė qendrore tė LPK-sė

 

Xhemajli dhe Limaj u pajtuan qė duhet tė forcohet edhe mė tej bashkėpunimi ndėrpartiak

Prishtinė, 28 prill 2006

Kryetari i LPK-sė Emrush Xhemajli, me bashkėpunėtorė kanė pritur sot, nė selinė qendrore tė LPK-sė, z.Fatmir Limaj, nėnkryetar i Partisė Demokratike tė Kosovės.

Udhėheqėsit e LPK-sė kanė biseduar me z. Limaj pėr situatėn politike nė vend, sidomos pėr zgjedhjet pėr tė cilat tė dy subjektet kanė qėndrim qė ato tė mos shtyhen.

Me kėtė rast u bisedua lidhur me harmonizimin e qėndrimeve mes subjekteve politike opozitare, qė janė tė pėrfaqėsuara nė Kuvendin e Kosovės.

Nė kėtė takim Xhemajli dhe Limaj u pajtuan qė duhet tė forcohet edhe mė tej bashkėpunimi ndėrpartiak, sidomos pėr ēėshtjet qė kanė rėndėsi pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj.
Kryetari i LPK-sė pasi e falėnderoi pėr vizitėn z.Limaj tha se “si gjithė qytetarėt e Kosovės edhe ne kemi debulesė pėr qėndresėn e z.Limaj nė kohėn e luftės, pėr mbrojtjen dinjitoze qė i ka bėrė luftės sė UĒK-sė para drejtėsisė ndėrkombėtare, pėr triumfin e madh qė z.Limaj ka korrur para saj”.
“Qėndrimi i LPK-sė ėshtė qė zgjedhjet tė mbahen me kohė sesa qė tė shtyhen pėr mė vonė. Ėshtė shumė spekulative ajo qė thuhet qė shumica e subjekteve politike janė pėr shtyrjen e zgjedhjeve”, tha Xhemajli.
Ndėrkaq, nėnkryetari i PDK-sė z.Fatmir Limaj, pasi shprehu kėnaqėsinė pėr takimin me udhėheqėsit e LPK-sė, tha se “nė kėto momente na duhet uniteti veprues nė shėrbim tė ēėshtjeve tė mėdha pėr vendin dhe proceseve qė po na presin. Nė kėtė aspekt, unė kėtu gjeta njė frymė bashkėpunimi”.
“Ne kemi paraqitur qėndrimin tonė pėr mbajtjen e zgjedhjeve me kohė, duke ofruar mundėsinė e konsultimeve. Ne si PDK jemi tė interesuar qė vendimi pėr zgjedhjet tė jetė njė vendim koncensual i tė gjitha forcave politike tė Kosovės” tha me kėtė rast z.Limaj.

   

ZIKPRESS

Deklaratė e Kryesisė sė LPK-sė nė tryezėn e partive politike tė thirrur nga PSSP tė OKB-sė dhe Kryetari i Kosovės lidhur me kohėn e mbajtjes sė zgjedhjeve lokale nė Kosovė

 

 

LPK kėrkon qė zgjedhjet lokale tė mbahen me kohė

Prishtinė, 27 prill 2006

I respektuari Pėrfaqėsues i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, z. Soren Jesen Petersen,
I nderuari Presidenti i Kosovės, z. Fatmir Sejdiu,
Tė nderuar kolegė tė subjekteve politike

Nė emėr tė  Lėvizjes Popullore tė Kosovės Ju pėrshėndes tė gjithėve


Duke pasur parasysh se;
1. Gjendja nė asambletė dhe qeveritė lokale nė Kosovė nuk ėshtė aspak e mirė, ēka dėshmojnė edhe raportet e auditimit. Nė disa Komuna si nė Gjakovė, Ferizaj, Lipjan, Vushtrri, Shtime, Besianė, Mitrovicė, Therandė, Viti, Shtėrpcė, Sharr etj, kanė ndodhur ngjarje e skandale pushtetore  tė skajshme. Nė disa komuna ėshtė dashur tė mbahet gjendja me metoda administrative edhe nga ju i nderuari Petersen.  Kjo gjendje mezi po mbahet dhe mė sė miri mund tė kapėrcehet pėrmes mbajtjes sė zgjedhjeve lokale, pa paragjykuar se kush do tė fitojė nė kėto zgjedhje.

2. Pasi qė pėr mbajtjen e tyre nė nėntor po tregohen shumė vėshtirėsi propozojmė qė tė mbahen para kohe, nė fillim tė shtatorit 2006-sė ose se paku kur tė mbarojė mandati.

3. Shtyrja e zgjedhjeve do tė krijonte pakėnaqėsi dhe paqėndrueshmėri nė Komuna, andaj nuk ndihmon as nė atė qė shpesh thirremi, procesin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės, por e vėshtirėson atė. Lidhur me Statusin janė caktuar grupet qė po punojnė dhe besojmė se tė njėjtit njerėz nuk mendohet tė jenė nė KQZ.

4. Edhe ashtu nė bazė tė rregullores 2000/16 dhe pjesės pėrcjellėse pėr organizimin politik nė Kosovė, hartimi i listave tė kandidatėve pėr Asambletė Komunale ėshtė nė kompetencė tė Degėve lokale tė subjekteve politike dhe jo tė qendrave tė tyre. S’ka pse tė thirret dikush nė zgjedhjet lokale lidhur me statusin e vendit sepse kjo ėshtė njė linjė tjetėr e angazhimit. Plus askush nuk ka garantuar pėr afatin e statusit definitiv.

5. Po tė ishin zgjedhje qendrore agjitimi pėr statusin do tė ishte nė plan tė parė fushatė parazgjedhore, por kėtu po bėhet fjalė pėr zgjedhje lokale. Qytetarėt nė zgjedhjet lokale do tė kėrkojnė pėrgjigje pėr ēėshtjet qė janė nė kompetencė tė Komunave. Andaj shqetėsimet pėr shtyrjen e zgjedhjeve janė hipotetike. Zgjedhjet e kaluara lokale i ka bojkotuar vetėm LKĒK-ja.

Reformimi i pushtetit lokal dhe Kushtetuta e vendit gjithashtu nuk mund tė jenė shkas pėr shtyrjen e zgjedhjeve, sepse kėto dy punė, siē dihet, nuk do tė kryhen sė paku deri nė vitin 2008.

6. Partitė politike qė janė nė pushtet ėshtė shumė normale qė tė kėrkojnė shtyrjen e zgjedhjeve, sepse kjo do tė thoshte praktikisht zgjatje e mandatit qeverisės, mundėsisht edhe disa vite. Andaj kemi shpresė se nuk mund tė merren parasysh pretendimet e tilla. Vazhdimi i pushtetit pa pėlqimin e opozitės do tė ishte uzurpim ilegjitim, nė kohėn kur ka qenė dashur qė tė mbahen zgjedhje tė parakohshme, dhe do tė bartte me vete rreziqe pėr vendin.

Emrush Xhemajli

Kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

   

ZIKPRESS

Seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės

Diskutimi i deputetitit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

Prishtinė, 20 prill 2006

I respektuari kryetar i Kuvendit,

I nderuari Kryeministėr,

Kolegė deputetė,

Pjesėmarrės nė seancė,

Edhe pse materiali ka ardhur dje, pra shumė vonė, kam gjetur kohė dhe me vėmendje e kam lexuar materialin qė po trajtojmė.

Nė emėr tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės, qė e pėrfaqėsoj, shprehim gatishmėrinė tonė pėr tė ndihmuar pėr tė mirėn e vendit nė pėrmbushjen e tė gjitha standardeve pėr integrim dhe anėtarėsim nė Bashkimin Euripian dhe strukturat tjera Euroatlantike.

Ndėrsa, kėto Standarde pėr tė cilat ne po flasim sot, nė fakt, kurrė s’kanė qenė standarde, por e kundėrta e tyre. Ato janė rregulla unikat e tė pa zbatuara askund nė botė nė formėn dhe mėnyrėn siē po veprohet nė vendin tonė.

Nėse ju kujtohet kėto rregulla patėn disa emėrtime. Standardet para Statusit, donė tė thotė qerrja para atllarėve. U pa se kjo nuk shkon. Pastaj u emėrtuan Standardet pėr Kosovėn. Donė tė thotė rregullat pėr Kosovėn. Qė me vetė emrin tregohet se nuk ėshtė fjala pėr Standarde universale, por ėshtė fjala pėr rregulla tė posaēme pėr Kosovėn.

Por, detyrat qė pėrmenden nė dokumentin qė na ėshtė dorėzuar, por edhe nė vlerėsimet e mėhershme teknike tė gjendjes nė Kosovė kanė tė bėjnė me detyra qė i vihen njė vendi qė vazhdon t’i mohohet e drejta pėr t’u vetėqeverisur dhe pėr tė ardhme tė veten. Kėto janė detyra qė koordinojnė kompetencat e ndaluara e tė rezervuara me ato kompetenca tė pėrgjysmuara dhe nė esencė qė varen nga faktori jashtė IPVQ-ve (kėshtu ndodh po t’i referohemi secilit nga 8 kapitujt e detyrave tė materialit qė po shqyrtojmė). Dhe pikėrisht pse ka tė bėjė me koordinim tė shumė pushteteve dhe paralelizmave, ato vėshtirė po koordinohen, sepse janė tė pėrcjella me interesa qė nuk janė tė njėjta.

Kuvendi i Kosovė ligjet po i aprovon edhe ashtu kėtė po e bėnė ngadalė. Njė pjesė e tyre, sidomos nė fushėn e pronės, tė kulturės, gjuhės, privatizimit, tė drejtat e pjesėtarėve tė luftės ēlirimtare, na ėshtė thėnė ose tė hiqen nga rendi i ditės, sepse hyjnė nė kuadėr tė kompetencave tė rezervuara ose tė na vonohen nė procedura duke ndėrhyrė zyra ligjore e UNMIK-ut, apo tė vonohen duke u nėnshkruar nga PSSP-ja.

Ne, jemi duke bėrė punė tė shumėfishta. Shumica e kėtyre rregullave qė rregullojnė marrėdhėniet e shumė pushteteve paralele do tė bien me ardhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, ēfarė do qoftė ai,  andaj nė njė mėnyrė jemi  duke bėrė punė sfilitėse tė Sizifit.

I pėrgėzoj 4 Qeveritė e Kosovės qė u kanė pėrballuar tė gjitha sprovave rreth punėve qė pėrshkruhen nė dokumentet e afruara. Vetėm njė popull qė ka pėrvojė tė madhe nė robėri, si ky i yni, mund ta pėrballojė kėtė gjendje karantine qe 7 vite me radhė.

Pjesa mė e madhe e detyrave dhe rregullave qė pėrshkruhen shihen nė prizmin e rregullimit tė statusit tė veēantė tė minoritetit serb. Ju lutem z. Kryetar, qė nė mbledhjen e ardhshme tė shpėrndahet edhe materiali pėr nivelin e plotėsimit tė tė drejtave dhe standardeve jetėsore edhe pėr shumicėn e qytetareve tė Kosovės qė fatkeqėsisht janė jashtė vėmendjes.

Jemi dėshmitarė se standardi i vėrtetė, niveli i jetesės qė u intereson tė gjithėve nė Kosovė, pavarėsisht pėrkatėsive e komuniteteve, ėshtė shqetėsues dhe nė rėnie.

Standardet kanė kuptim vetėm nėse ndėrrojnė drejtimin. Andaj propozoj qė rekomandimi i Kuvendit tė jetė qė  standardet pėr Kosovėn tė shndėrrohen nė titull dhe pėrmbajtje nė Standardet pėr integrim dhe anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.

Ju faleminderit pėr vėmendje

   
   

ZIKPRESS

Diskutimi i  kėshilltarit tė LPK-sė,  Adem Kadolli,  nė Asamble Komunale nė Therandė

LPK kundėrshton raportin e punės sė qeverisė komunale pėr periudhėn janar-dhjetor 2005

Therandė, 18 prill 2006

Ofrimin e Raportit tė Qeverisė Komunale, 4 muaj pas pėrfundimit tė vitit paraprak kalendarik, e konsiderojmė si shumė tė vonuar dhe kėtė vonesė e konsiderojmė si tė qėllimshme nė mėnyrė qė tė vjetėrsohen gjėrat dhe tė mbesin nėn hijen e ngjarjeve tė reja.

Nė vazhdim do tė mundohem t’i paraqes disa fjalė pėr drejtoritė e caktuara dhe atė sipas radhės tė paraqitura nė raport.

DREJTORIA E ADMINISTRATĖS

Pėr qeverinė komunale ėshtė bėrė modė tė thuhet se kemi realizuar kėto projekte kapitale, pa analizuar mirė a janė kėto  projekte apo shpenzime.

P.sh: Kjo drejtori  nė buletinin e fundit tė kuvendit  faqe 10,  ka paraqitur realizimin e katėr projekteve, siē i quan ajo, kapitale, tė cilat po i lexojmė:

1. Blerja e Inventarit

2. Blerja e kompjuterėve dhe pajisjeve kompjuterike

3. Blerja e Inventarit

4. Blerja e kompjuterėve dhe pajisjeve kompjuterike

Se a janė kėto projekte kapitale apo shpenzime kapitale analizoni ju, tė nderuar deputetė, e ne mendojmė se nuk kanė tė bėjnė aspak me projekte kapitale.

DREJTORIA E ARSIMIT

Kjo drejtori mė shumė ėshtė marrė me statistika, qė ndoshta mund tė jenė tė dobishme si tė tilla, por nė raport tė kėsaj drejtorie nuk mė ka rėnė tė shohė:

- Sa shkolla nuk kanė ujė tė pijes?

- Sa shkolla nuk kanė nyje sanitare funksionale?

- Sa ėshtė numri i orėve tė humbura nga nxėnėsit dhe arsimtarėt dhe shkaqet e humbjes sė kėtyre orėve

- Sa ditė mėsimi janė humbur nga mos kujdesi i stafit teknik dhe nė cilat shkolla (me rastin  e avarive nė nxehjet qendrore nėpėr shkolla e sidomos nė shkollėn “Jeta e re“)?

- A janė marr masa pėr mos pėrsėritjen e kėsaj Drejtorie?

Nga investimet kapitale tė kėsaj drejtorie janė paraqitur dy projekte si tė pėrfunduara, e nė fakt janė tė pa pėrfunduara.

1. Ndėrtimi i aneksit tė Skėnder Luarasi.

2. Ndėrtimi i rrethojės  nė shkollėn e Bukoshit.

DREJTORIA PĖR BUJQĖSI, BLEGTORI DHE PYLLTARI

Qytetarėt e komunės sonė, rreth 70%, e sigurojnė ekzistencėn nga bujqėsia, kurse Drejtoria pėrkatėse ka vetėm 2 punėtorė profesional pėr t’u afruar shėrbime dhe kėshilla profesionale bujqve apo fermerėve.

Me gjithė respektin qė kam pėr punėtorėt profesional tė kėsaj drejtorie mendojmė se janė tė pa mjaftueshėm pėr kryerjen e volumit tė madh tė punėve.

- Komuna jonė njihet si zonė Vreshtare, jo vetėm nė Ballkan por edhe mė gjerė, kurse drejtoria pėrkatėse edhe pas 6 vitesh nuk ka arritur ta ketė tė punėsuar njė bashkėpunėtor profesional pėr vreshtari, ndonėse tė tillė ka mjaft nė komunėn tonė, bile edhe shumė tė njohur nė nivel vendi.

Kėtė e shohim si mos aftėsi tė drejtorit tė drejtorisė qė nuk ka mundur ta bind bordin e drejtorėve pėr zgjerimin e stafit tė drejtorisė ose nuk e dinė rėndėsinė e vreshtarisė dhe degėve tjera tė Bujqėsisė, por vetėm rrinė e mbyllur nė zyrė dhe pret iniciativa nga dikush tjetėr. 

Do tė ndalem pak edhe te realizimi i projekteve

Janė interesante dy projekte kontraverse

1. Realizimi i projektit pėr vaksinimin e qenve endacakė

2. dhe ai pėr eliminimin e qenve endacakė

3. Sipas kėsaj teorie del se Qentė endacakė sė pari janė vaksinuar e pastaj janė eliminuar, paradoks apo jo!? 

Projekt rehabilitimi i sistemit tė ujitjes dhe mbushja e gropave nė rrugėt e fshatit Mushtisht, e shohim tė na paraqitet nė tri drejtori

1. Drejtoria e Bujqėsisė

2. Drejtoria e Gatishmėrisė emergjente

3. Drejtoria e Rindėrtimit

Sa kemi informacion ne Sistem tė Ujitjes nė Mushtisht nuk ka. Ekziston njė formė klasike e ujitjes pėrmes vijave tė rėndomta (brazdave apo kanaleve).

Dhe kėtė punė voluminoze e kanė bėrė kėto tri drejtori pėrkatėse, e cila ėshtė paraqitur edhe nė buletinin e Komunės faqe 5.

E cila s’paraqet gjė tjetėr veē hapjen e njė vije pėrreth rrugės e cila mund tė shihet nė buletin si projekt kapital, nė faqen 5. 

DREJTORIA E SHĖNDETĖSISĖ

Nuk kemi shumė qasje nė punėt e kėsaj drejtorie, por dua ta komentoj njė fjali ku thotė:

Nė bashkėpunim me Inspektorin Sanitar jemi pėrkujdesur pėr Ushqimet, Restorantet dhe Shėrbimet Publike, nuk e di se si e kanė menduar, por me plot kompetencė po e them se njė bashkėpunim i tillė nuk ka ekzistuar.

DREJTORIA E URBANIZMIT

Edhe pėr kėtė drejtori nuk kemi shumė qasje, por do tė merrem me komentimin e disa ēėshtjeve nga raporti i afruar.

Nga raporti i kėsaj drejtorie del se nga  punėtorėt profesional  janė mbikėqyrur:

- Vazhdimi i asfaltimit nė rrugėn e Sopisė

- Mbushja e gropave nė rrugėn  Suharekė-Reshtan dhe,

- Mbushja e gropave nė rrugėn e Peqanit.

Urdhėroni zotėri shikoni rrugėt e lartpėrmendura sot, pas njė viti kėto rrugė sot ju pėrngjajnė gėrmadhave nė saje tė  “Mbikėqyrjes sė mirė dhe kualitetit tė mirė“!

Ne, pėr kėto meremetime kemi dhėnė vėrejtjet tona me kohė. Kemi thėnė se kėto meremetime po bėhen vetėm pėr ēėshtje elektorale dhe po shpenzohet buxheti i komunės kotė.

Por, fatkeqėsisht e vėrteta doli nė shesh tek pas njė viti, kur shpenzimet e bėra nuk mund tė kthehen.

DREJTORIA E RINDĖRTIMIT

Po qe se shikohet infrastruktura rrugore e komunės sonė, e cila pa dyshim ėshtė mė e rėnda nė nivel vendi, atėherė mund tė konkludojmė se kėsaj drejtorie do t’i shkonte emri jo Drejtoria e Rindėrtimit, por Drejtoria e Shkatėrrimit tė rrugėve.

Nėse analizojmė me kujdes raportin e kėsaj Drejtorie del se gjėrat janė tė pėrgjithėsuara. Pėr ilustrim do ta lexoj njė fjali:

- Me UNDP-nė kemi pasur disa takime, dhe me kėrkesėn e tyre janė pėrgatitur disa Projekte, Bashkėpunim kemi pasur edhe me disa Ministri.

Termi sė shpejti (moto e kėsaj Drejtorie) tani ėshtė zėvendėsuar me termin disa, disa, disa...

Dhe sa efikase ėshtė kjo drejtori dhe komplet qeveria kemi pasur rastin ta shohim edhe gjatė vėrshimeve tė fundit, ku qendra e qytetit tė Therandės i pėrngjante njė pėrbindėshi tė vėrtetė.

E krejt kjo nė saje tė neglizhencės sė Qeverisė, sepse  me njė investim jo shumė tė madh do tė rregullohej  kanalizimi i ujėrave sipėrfaqėsor dhe ky problem do tė rregullohej njėherė e pėrgjithmonė.

Shumė projekte tė kėsaj drejtorie janė paraqitur si tė pėrfunduara e nė fakt janė tė pa pėrfunduara, njėsoj si Drejtoria e Arsimit

- Aneksi i shkollės Skėnder Luarasi

- Rrethoja e shkollės sė Bukoshit

Duke pasur parasysh tė gjitha kėto qė u thanė pėr punėn e Qeverisė Komunale pėr vitin 2005, e konsiderojmė si tė dėshtuar dhe si tė tillė do tė votojmė kundėr.

Ju faleminderit pėr vėmendje!

   

ZIKPRESS

  Mbledhja e Kryesisė sė LPK-sė
 

Pėrgatitja dhe koha e mbajtjes sė Mbledhjes sė Tetė tė Pėrgjithshme tė LPK-sė diskutohet mė 29 prill nė Kėshillin e Pėrgjithshėm

Prishtinė, 9 prill 2006 - Tė premten, nė selinė qendrore tė LPK-sė nė Prishtinė, ėshtė mbajtur mbledhja e rregullt e Kryesisė sė LPK-sė, nė tė cilėn kryetari Emrush Xhemajli, fillimisht i ka njoftuar pjesėmarrėsit me punėn ndėrmjet dy mbledhjeve.

LPK vazhdon tė ketė qėndrim kritik ndaj delegacionit tė Kosovės, nė mandatin e tė cilit, tė dhėnė nga Kuvendi i Kosovės, nuk pėrfshihen bisedimet me Serbinė pėr ēėshtjet e organizimit tė brendshėm tė Kosovės, ende pa asnjė garanci zyrtare pėr statusin e pushtetit qendror tė vendit, ėshtė thėnė nė mbledhje.

Kryesia ka diskutuar pėr pėrgatitjen e mbajtjes sė mbledhjeve nėpėr Kėshilla dhe tė Kuvendeve nėpėr Degė, pas tė cilave do tė mbahet Mbledhja e Tetė e Pėrgjithshme e LPK-sė.

Pėr pėrgatitjen dhe caktimin e kohės sė mbajtjes sė Mbledhjes sė Tetė tė Pėrgjithshme, Kryesia vendosi qė tė thėrras mbledhjen e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LPK-sė, mė 29 prill 2006.

Kryesia diskutoi edhe projektin pėr sistemin zgjedhor qė do tė duhej tė aplikohej nė zgjedhjet e ardhshme nė Kosovė, qė dallon nga sistemi i aplikuar deri mė tani, tė paraqitur nga kryetari Emrush Xhemajli.

 


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

(Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli)

 

20 prill 2006

Diskutimi i deputetitit tė Lėvizje Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės, kushtuar standardeve pėr Kosovėn

 

24  mars 2006

Diskutimi i deputetit tė Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK), Emrush Xhemajli, nė seancėn plenare tė Kuvendit tė Kosovės pėr punėn e Grupit tė Kosovės pėr ēėshtjen e statusit

 

16  mars 2006

Ēėshtje qė deputeti i KK Emrush Xhemajli, kryetar i LPK-sė, ngriti nė Kuvendin e Kosovės

 

Xhemajli: Kėrkoj masa urgjente qė z. Naser Shatri tė lirohet sa mė parė nga arresti i paarsyeshėm

 

15 dhjetor 2005

Diskutimi i deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, lidhur me buxhetin e Kosovės pėr vitin 2006

 

24 qershor 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, lidhur me propozimligjin pėr pėrdorimin e gjuhėve

 

19 maj 2005

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, deputet nė Kevendin e Kosovės, Emrush Xhemajli, nė seancėn pėr reformimin e pushtetit lokal nė Kosovė

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

.......