Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

Fjala e kryetarit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn inauguruese tė Kuvendit tė Kosovės
  Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr tė Kosovės nė vend tė z. Ibrahim Rugova

 

I nderuari zoti Kryesues,

Tė nderuar zotėrinjė deputetė,

Mė lejoni nė fillim qė pėrbėrjes sė tashme tė Kuvendit tė zgjedhur t’i dėshiroj punė tė mbarė.

Lidhja Demokratike e Kosovės sipas rezultateve tė zgjedhjeve dhe marrėveshjeve me partnerėt e koalicionit e ka fituar tė drejtėn pėr tė propozuar para nesh kandidatin pėr kryetar tė Kosovės.

Kandidatura e z. Rugova qė u paraqit duhet tė bie pėr arsye se ai nė veprimtarinė e tij nuk ėshtė treguar i pėrgjegjshėm para organeve qė e zgjedhin, si nė vitet 90-tė para lufte, si gjatė lufte, si pas saj. Ai nuk pėrfaqėsoi dhe nuk pėrfaqėson unitetin e popullit..., siē e kėrkon ky post.

Z. Rugova, siē dihet, publikisht UĒK-nė dhe forcat politike qė kanė qėndruar prapa saj i ka kundėrshtuar dhe i ka quajtur nė mėnyrė tė pėrsėritur krijesa tė Serbisė.

Ndėrsa, siē dihet, gjithashtu publikisht, gjatė kohės sė luftės zotėri Rugova ka takuar kreun e agresionit serb, Millosheviqin dhe Millutinoviqin. Njėkohėsisht ka kėrkuar ndaljen e bombardimeve tė NATO-sė kundėr caqeve serbe nė kohėn kur kėto tė fundit kryenin masakra mbi popullin e Kosovės.

Nė fillim tė mandatit tė kaluar legjislacioni i Kosovės e obligonte atė qė tė ushtronte vetėm postin e kryetarit tė Kosovės duke lėnė postin partiak, pėr tė qenė kryetar i tė gjithėve, ndėrsa ai pėrsėri preferoi tė jetė kryetar vetėm i anėtarėve tė LDK-sė.

Mė 14  tetor 2003, z. Rugova ka shkuar nė Vjenė pėr tė biseduar me pėrfaqėsues tė Beogradit pa marrė pėlqimin e Kuvendit.

Zotėri Rugova ka paraqitje jo serioze para pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė. Atyre u kėrkon njohjen "formale" tė pavarėsisė sė Kosovės nė kohėn kur, edhe pėr mospunėn e tij, vendit tonė nuk i ėshtė rregulluar dokumentacioni i pavarėsisė dhe rrjedhimisht ndėrkombėtarėt nuk kanė pasur ēka tė njohin "formalisht" kur nuk u ėshtė dhėnė asnjė dokument me shkrim i instituconeve tė Kosovės.

Pėr arsyet e cekura mė lartė unė do tė votojė kundėr kėsaj kandidature duke i ftuar edhe deputetėt tjerė qė tė bėjnė tė njėjtėn gjė. Njėherit ftojmė LDK-nė qė tė paraqesė njė kandidaturė tjetėr pėr shqyrtim dhe votim.

(Prishtinė, 3 dhjetor 2004

 

kthehu


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

........


Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli

 

U lind mė 1 maj 1959 nė Komogllavė tė Ferizajit. Shkollėn fillore e ka mbaruar nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Ferizaj. Gjatė vitit 1976 i takon grupit ilegal tė nxėnėsve. Gjatė kohės sa ishte student i letėrsisė shqiptare dhe artit figurativ, dega e pikturės nė Prishtinė (1979), arrestohet nga okupatori serb dhe dėnohet me 3 vjet e gjysmė burgim pėr ēėshtje politike. Dėnimin e vuajti nė Mitrovicė tė Sremit. Pas burgut hyn nė organizimet e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (nė atė kohė LRSHJ-sė). Mė 7 janar 1984 i ikėn policisė qė kishte shkuar nė shtėpinė e tij pėr ta arrestuar sėrish dhe kalon nė ilegalitet. Nė prill tė atij viti arratiset dhe vendoset nė Zvicėr. Gjatė kohės sa qėndroi nė mėrgim, tri vitet e para ishte anėtar i redaksisė sė “Zėrit tė Kosovės” dhe ka hapur disa ekspozita personale dhe kolektive tė pikturės. Ndėrsa nga viti 1987 zgjedhet sekretar i LPK-sė, Dega Jashtė Vendit. Nė vitin 1991-1993 ishte delegat i Degės sė LPK-sė Jashtė Vendit nė Mbledhjen e III-tė, pėrkatėsisht IV-tė, qė u mbajtėn nė Ujmirė tė Drenicės dhe nė Prishtinė. Nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė nga fillimi i punės sė saj mė 1994. Nga maji i vitit 1998 deri nė fund tė luftės pėr ēlirimin e Kosovės ishte ndihmėskomandant pėr administratė tė pėrgjitshme nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Mė 1999 okupatori serb e dėnoi, nė mungesė, mė 15 vjet burg. Mė 28 Nėntor 1999 u vetėdemobilizua nga TMK-ja dhe kaloi prapė nė jetėn politike. Nė Kuvendin e V-tė tė LPK-sė, mbajtur nė korrik tė vitit 2000, delegatėt e zgjodhėn kryetar tė LPK-sė. Mbėshteti politikisht luftėn e armatosur ēlirimtare tė pjesėve tė popullit shqiptar nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni. Jashtė ēdo rregulloreje legale u hoq nga lista zgjedhore pėr deputetė tė Kuvendit tė Kosovės nė zgjedhjet e vitit 2001. Nė vitin 2001 nė mbledhjen e VI tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė, gjithashtu edhe nė vitin 2004 nė Mbledhjen e VII tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė. Ėshtė i martuar, babė i tre fėmijėve. Jeton nė Prishtinė. Nga gjuhėt e huaja flet frengjishten dhe gjuhėn qė e mėsoi nė burg.