Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 28 janar 2005

►►► Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

I nderuari Kryetar,

Tė nderuar kolegė deputetė,

Qeveritarė,

Pėr mendimin e LPK-sė Kosova nuk mund tė paguajė bllanko pėr fushat e rezervuara tė Kornizės Kushtetuese. LPK ėshtė shumė dakord qė tė bartet te Qeveria dhe institucionet e Kosovės pėrgjegjėsia e financimit tė TMK-sė, tė SHPK-sė, tė Gjyqėsisė dhe privatizimit, por gjithashtu, bashkė me kėtė tė bartet edhe pėrgjegjėsia e raportimit tė kėtyre institucioneve te Qeveria dhe rrjedhimisht edhe te Kuvendi i Kosovės. Pėr mė tepėr me to tė udhėheqė Qeveria, ndėrsa ata qė nuk financojnė vetėm tė monitorojnė gjendjen.

Mbi 42 milionėt e paraparė pėr Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit.

Kjo agjenci ka mjete nga shitja e ndėrmarrjeve tė privatizuara dhe nga to duhet tė financohet dhe nė ansjė mėnyrė nga Qeveria e Kosovės. Buxhetit tė Kosovės kjo Agjenci duhet t'i paguajė tatimet, ose edhe ajo, ėshtė mė sė miri qė, tė hyjė nė kompetenca tė Qeverisė.

Njė pjesė e mjeteve dedikuar AKM-sė t'i barten Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale. Veē tjerash, kjo ministri, do t’i pėrdorte kėto mjete pėr zbatimin e kontratės kolektive, siē janė marrė vesh me sindikatin e Kosovės. Kjo tė bėhet me qėllim tė  vendosjes sė njė drejtėsie shoqėrore minimale dhe paqeje sociale.

Sa u pėrketė financimit tė partive politike ka qenė dashur tė specifikohet financimi i tyre dhe tė dihet baza e financimit pėr funksionimin e njė partie politike tė pėrfaqėsuar nė Kuvend. Nė kėtė rast duhet precizuar se, nėse shkohet me tė vjetrėn, baza prej rreth 30 mijė € pėr funksionimin e partive politike nuk u pėrgjigjet nevojave elementare pėr funksionimin e tyre, prandaj duhet rritur nė 100 mijė €. Mė pastaj tė shkohet me financim sipas numrit tė deputetėve.

Pėrndryshe tė gjithė duhet ta kemi parasyshė gjendjen buxhetore tė Kosovės. Me plotėsimet e mundshme jemi qė tė votohet ky buxhet.

kthehu


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

 

........


Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli

 

U lind mė 1 maj 1959 nė Komogllavė tė Ferizajit. Shkollėn fillore e ka mbaruar nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Ferizaj. Gjatė vitit 1976 i takon grupit ilegal tė nxėnėsve. Gjatė kohės sa ishte student i letėrsisė shqiptare dhe artit figurativ, dega e pikturės nė Prishtinė (1979), arrestohet nga okupatori serb dhe dėnohet me 3 vjet e gjysmė burgim pėr ēėshtje politike. Dėnimin e vuajti nė Mitrovicė tė Sremit. Pas burgut hyn nė organizimet e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (nė atė kohė LRSHJ-sė). Mė 7 janar 1984 i ikėn policisė qė kishte shkuar nė shtėpinė e tij pėr ta arrestuar sėrish dhe kalon nė ilegalitet. Nė prill tė atij viti arratiset dhe vendoset nė Zvicėr. Gjatė kohės sa qėndroi nė mėrgim, tri vitet e para ishte anėtar i redaksisė sė “Zėrit tė Kosovės” dhe ka hapur disa ekspozita personale dhe kolektive tė pikturės. Ndėrsa nga viti 1987 zgjedhet sekretar i LPK-sė, Dega Jashtė Vendit. Nė vitin 1991-1993 ishte delegat i Degės sė LPK-sė Jashtė Vendit nė Mbledhjen e III-tė, pėrkatėsisht IV-tė, qė u mbajtėn nė Ujmirė tė Drenicės dhe nė Prishtinė. Nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė nga fillimi i punės sė saj mė 1994. Nga maji i vitit 1998 deri nė fund tė luftės pėr ēlirimin e Kosovės ishte ndihmėskomandant pėr administratė tė pėrgjitshme nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Mė 1999 okupatori serb e dėnoi, nė mungesė, mė 15 vjet burg. Mė 28 Nėntor 1999 u vetėdemobilizua nga TMK-ja dhe kaloi prapė nė jetėn politike. Nė Kuvendin e V-tė tė LPK-sė, mbajtur nė korrik tė vitit 2000, delegatėt e zgjodhėn kryetar tė LPK-sė. Mbėshteti politikisht luftėn e armatosur ēlirimtare tė pjesėve tė popullit shqiptar nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni. Jashtė ēdo rregulloreje legale u hoq nga lista zgjedhore pėr deputetė tė Kuvendit tė Kosovės nė zgjedhjet e vitit 2001. Nė vitin 2001 nė mbledhjen e VI tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė, gjithashtu edhe nė vitin 2004 nė Mbledhjen e VII tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė. Ėshtė i martuar, babė i tre fėmijėve. Jeton nė Prishtinė. Nga gjuhėt e huaja flet frengjishten dhe gjuhėn qė e mėsoi nė burg.