Komente
Intervista
Lajme
Botime
Arkivi

 

 

 

Kuvendi i Kosovės

Presidenti i Shqipėrisė

Kuvendi i Shqipėrisė

Qeveria e Shqipėrisė

 

KFOR

UNMIK

OSBE

UNDP

Zyra Amerikane

 

 

Shqipėria.com

Albanian.com

Kosovapress

KosovaLive

ATSH

Lajme.net

Dwelle

Europaelirė

VOA

BBC

TV Zėri i Kosovės

Epoka e Re

Koha Ditore

Koha Jonė

Shekulli

Korrieri

Gazeta Sot

Shkėmbi

 

 

HPrishtina

Mekuli.com

 

 

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

►►► Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

 

I nderuari Kryetar,

Tė nderuar kolegė deputetė,

Tė nderuar pėrfaqėsues tė Qeverisė,

Lėvizja Popullore e Kosovės do ta votojė Projektligjin e paraqitur nga Qeveria Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė familjarėve tė dėshmorėve dhe tė viktimave civile tė luftės.

Me kėtė ligj Kosova fiton shumė jo vetėm nė fushėn e humanizmit dhe tė larjes sė borxhit dhe plotėsimit tė standardeve ndaj qytetarėve tė vetė, por  me kėtė fiton shumė paqa dhe qetėsia sociale nė Kosovė. Me kėtė ligj fillon koha e vlerave shoqėrore, kodi i sjelljes dinjitoze nė shoqėri dhe e shpresės pėr vendin tonė. Me kėtė ligj instituconi mė i lartė i vendit do tė tregonte se din tė nderojė dhe tė pėrkulet para atyre qė dhanė veten pėr tė mirėn e pėrgjithshme.

Me kėtė ligj Kuvendi i Kosovės ėshtė vonuar sė tepėrmi andaj duhet aprovohet dhe tė kalojė nė zbatim menjėherė. Nuk e vlenė tė diskutohet pėr lėshimet mangėsitė ose teprimet nė ligj, megjithėse ato mund t'i gjenden, dhe nė emėr tė kėsaj tė vonohet mė tej. Me rėndėsi ėshtė tė fillohet menjėherė.

►►► Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

LPK ka vėrejtje serioze nė kėtė Projektligj. Ai favorizon juristėt e inkriminuar nė sistemin e represionit nė regjimet e kaluara.

Nė Nenin 25 nėn f).

Nuk mjafton qė prokurorėt e ardhshėm tė mos kenė marrė pjesė nė ligjet diskriminuese qė parashihet nė nenin 25. f. me tė cilat po identifikohet perioda nga viti 1989 e kėndej. Nė kėtė ligj duhet qartė tė thuhet se prokurorė nuk mund tė jenė ata juristė qė kanė zbatuar ligjet sipas tė cilave janė shkelur tė drejtat elementare njerėzore si e drejta e tė shprehurit, e organizimit dhe e protestės. Nuk mund, ne kėtu nė kuvend, tė miratojmė njė ligj qė i favorizon ish-tė burgosurit dhe njė tjetėr si ky, qė po shqyrtojmė sot, qė i favorizon juristėt e ish-regjimit qė i kanė dėnuar njerėzit pėr teke politike dhe nacionale. Ata qė kanė dėnuar nė kohėn e Rankoviēit, Titos, e udhėheqjes kolektive jugosllave nga viti 1944 deri nė vitin 1989 nuk kanė qenė aspak mė tė butė se sa regjimi i Millosheviqit kundėr qytetarėve tė Kosovės.

Se ėshtė fjala pikėrisht pėr favorizimin e kategorive tė juristėve qė kanė marrė pjesė nė regjimet e kaluara dhe se u kufizohet mundėsia pėr tė ardhur nė shprehje juristėve tė kualifikuar gjatė viteve 90-tė dhe tash viteve tė pasluftės, flet mė sė miri pika 3 e nenit 25 si dhe nenin 45 (Ngritja nė detyrė) sipas tė cilit kandidatėt  (pėr prokurorė - v.ime) tė kenė 3 vjet pėrvojė, pėr detyrėn e prokurorit komunal, shtatė vjetė pėr detyrėn e prokurorit tė qarkut dhe dhjetė vjetė pėr prokurorin e Kosvoės. Praktikisht kuadrove nga koha e tashme u mbyllet dera edhe pėr nja 5 vjetė tė mira vetėm pėr tė pėrjetėsuar ata qė patėn punuar mė herėt.

Propozimi i LPK-sė ėshtė qė pėr secilin vend pune nė prokuroritė pėrkatėse tė kėrkohet njė pėrvojė pune 2 vjeēare, ndėrsa ky ligj tė rishqyrtohet edhe njė herė pas 7 ose 10 viteve. Nė Kosovėn e pasluftės kushti pėr pėrvojė pune pėr kėtė detyrė edhe pėr disa vite nuk mund tė jetė kriter pėr kėto vende pune. Edhe ashtu edhe kėshtu ky ligj duhet tė rishikohet pėr shkak tė rishikimit tė raproteve tė gjyqėsisė sė Kosovės me administratėn e UNMIK-ut (shih nenin 59).

Tė gjithė e dijmė se njė nga gjeneratorėt e pakėnaqėsive tė qytetarėve nė Kosovės ka qenė fusha e drejtėsisė dhe pikėrisht fakti se ajo nuk ėshtė reformuar nė kuptimin e ndėrrimit tė atyre qė kanė qenė tė inkriminuar.

kthehu


Veprimtaria e

LPK-sė nė

Kuvendin e Kosovės

 

28 janar 2005

Lidhur me Projektligjin pėr Buxhetin e Konsoliduar tė Kosovės pėr vitin 2005

 

26 janar 2005

Paraqitja e deputetit tė LPK-sė, Emrush Xhemajli, nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, tė mbajtur mė 26 janar 2005

 

... Lidhur me Projektligjin Pėr tė Drejtat e Pjesėtarėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė Familjeve tė Dėshmorėve dhe Viktimave Civile tė Luftės

 

... Lidhur me Projektligjin pėr Prokurorinė Publike tė Kosovės

 

22 dhjetor 2004

Qėndrimi i LPK- pėr Programin e Qeverisė sė Kosovės 2004-2008

 

3  dhjetor 2004

Xhemajli u ka bėrė thirrje deputetėve qė tė zgjedhin njė kryetar tjetėr nė vend tė z.Ibrahim Rugova

........


Biografia e kryetarit tė LPK-sė Emrush Xhemajli

 

U lind mė 1 maj 1959 nė Komogllavė tė Ferizajit. Shkollėn fillore e ka mbaruar nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Ferizaj. Gjatė vitit 1976 i takon grupit ilegal tė nxėnėsve. Gjatė kohės sa ishte student i letėrsisė shqiptare dhe artit figurativ, dega e pikturės nė Prishtinė (1979), arrestohet nga okupatori serb dhe dėnohet me 3 vjet e gjysmė burgim pėr ēėshtje politike. Dėnimin e vuajti nė Mitrovicė tė Sremit. Pas burgut hyn nė organizimet e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (nė atė kohė LRSHJ-sė). Mė 7 janar 1984 i ikėn policisė qė kishte shkuar nė shtėpinė e tij pėr ta arrestuar sėrish dhe kalon nė ilegalitet. Nė prill tė atij viti arratiset dhe vendoset nė Zvicėr. Gjatė kohės sa qėndroi nė mėrgim, tri vitet e para ishte anėtar i redaksisė sė “Zėrit tė Kosovės” dhe ka hapur disa ekspozita personale dhe kolektive tė pikturės. Ndėrsa nga viti 1987 zgjedhet sekretar i LPK-sė, Dega Jashtė Vendit. Nė vitin 1991-1993 ishte delegat i Degės sė LPK-sė Jashtė Vendit nė Mbledhjen e III-tė, pėrkatėsisht IV-tė, qė u mbajtėn nė Ujmirė tė Drenicės dhe nė Prishtinė. Nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė nga fillimi i punės sė saj mė 1994. Nga maji i vitit 1998 deri nė fund tė luftės pėr ēlirimin e Kosovės ishte ndihmėskomandant pėr administratė tė pėrgjitshme nė Zonėn Operative tė Dukagjinit. Mė 1999 okupatori serb e dėnoi, nė mungesė, mė 15 vjet burg. Mė 28 Nėntor 1999 u vetėdemobilizua nga TMK-ja dhe kaloi prapė nė jetėn politike. Nė Kuvendin e V-tė tė LPK-sė, mbajtur nė korrik tė vitit 2000, delegatėt e zgjodhėn kryetar tė LPK-sė. Mbėshteti politikisht luftėn e armatosur ēlirimtare tė pjesėve tė popullit shqiptar nė Kosovėn Lindore dhe nė Maqedoni. Jashtė ēdo rregulloreje legale u hoq nga lista zgjedhore pėr deputetė tė Kuvendit tė Kosovės nė zgjedhjet e vitit 2001. Nė vitin 2001 nė mbledhjen e VI tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė, gjithashtu edhe nė vitin 2004 nė Mbledhjen e VII tė Pėrgjithshme u rizgjodh kryetar i LPK-sė. Ėshtė i martuar, babė i tre fėmijėve. Jeton nė Prishtinė. Nga gjuhėt e huaja flet frengjishten dhe gjuhėn qė e mėsoi nė burg.